x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون یوس ( YOS )

آزمون YOS که مخفف کلمه‌ی Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı است، آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه­ های خصوصی و دولتی کشور ترکیه برگزار می­‌گردد که مختص دانشجویان خارجی یا به عبارت دیگر دانشجویان غیراتباع است که قصد دارند در کشور ترکیه و در مقطع لیسانس برای رشته­‌های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، مهندسی و علوم‌انسانی به زبان ترکی تحصیل کنند. هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت‌به پذیرش آنان بر اساس نتایج آزمون YOS اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون YOS نمره­‌ی قبولی را کسب کنند علاوه‌بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­‌های گفته شده، شهریه­‌ تحصیلی کم‌تری پرداخت می‌کنند.

مقدمه

شرایط و قوانین آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون YOS تا سال 2010 به صورت سراسری و توسط نظام آموزشی این کشور برگزار می‌­شد و نتایج توسط همان سازمان سنجش اعلام می­‌گردید؛ اما از سال 2012، طبق قوانین مصوب شده، این آزمون به صورت جداگانه توسط اکثر دانشگاه‌ها برگزار می­‌گردد؛ اما برخی دانشگاه‌ها این آزمون را برگذار نمی‌کنند و با توجه به نتیجه آزمون بقیه دانشگاه‌ها دانشجویان را پذیرش می‌کنند.

دانشجویان ابتدا باید دانشگاه خود را انتخاب کرده و با توجه به تاریخ مقرر شده توسط دانشگاه، در آزمون YOS شرکت نمایند. تا سال 2010 تعداد سؤالات 80 عدد بود که 45 سؤال تست هوش، 30 سؤال ریاضی و 5 سؤال هندسه آن را تشکیل می­‌داد؛ اما بعد از مصوبه­‌ی مذکور، تعداد و نحوه­‌ی سؤالات با توجه به شرایط هر دانشگاه و توسط سیستم آموزشی آن تعیین می­‌گردد.

ثبت‌نام آزمون یوس

زمان ثبت نام آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همان طور که عنوان گردید آزمون YOS توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه طراحی و اجرا می­ گردد. معمولا هر سال ماه­ بهمن زمان ثبت‌نام این آزمون شروع می‌­گردد که به دلیل طراحی سؤال توسط دانشگاه‌­های مختلف زمان ثبت‌نام و روز برگزاری آزمون متفاوت است؛ اما تمامی تاریخ ثبت‌نام‌­ها در همان بهمن ماه صورت می­‌گیرد و تنها در روز ثبت‌نام با یکدیگر متفاوت هستند.

شرایط سنی شرکت در آزمون یوس

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS زیر 16 سال است. در واقع آزمون YOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی در واقع یک توصیه است؛ زیرا هیچ فایده­‌ای برای افراد زیر 16 سال ندارد و تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار این آزمون 2 سال خواهد بود و فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند و برای این افراد شرکت در آزمون YOS منطقی نیست. از طرفی دیگر تا زمانی که شما دوره­ دبیرستان را تمام نکرده باشید، مجوز ثبت‌نام در آزمون به شما داده نخواهد شد.

مراحل ثبت‌نام 

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 ابتدا برای ثبت‌نام آزمون YOS وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه مربوطه می­‌شوید و پس از تکمیل فرم ثبت‌نام و انتخاب شهر مدنظر اسکن صفحه­ اول پاسپورت را آپلود کنید. بعد از اینکه فرم را ارسال کردید ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید نمود که در آن شماره­ درخواست وجود دارد و از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید فعال می‌­گردد. نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل ­کنید که وقتی ایمیل تأییدیه­­ اطلاعات وارد شده برای شما ارسال گردید باید بقیه­ روند آزمون YOS را طی کنید. بعد از مرحله اول، در سایت دانشگاه ثبت‌نام کرده، تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال کنید. در نهایت باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه ­امتحان تا حدود 1 تا 2 هفته قبل از برگزاری آزمون YOS باشید. در روز آزمون به سؤالات دو بخش در دفترچه­ سؤال آزمون YOS پاسخ داده و 2 هفته بعد نتایج را دریافت خواهید کرد.

زمان برگزاری آزمون

زمان برگزاری آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون YOS از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود است و برخلاف آزمون ­های آیلتس و تافل، شما فرصت شرکت زیادی نخواهید داشت. آزمون YOS هر سال به ماه شمسی، در ماه بهمن شروع ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی است و سال بعد از اردیبهشت تا تیر ماه زمان برگزاری آزمون خواهد بود. لذا برای ثبت‌نام می­‌توانید طبق تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه در این بازه­‌ی زمانی اقدام به ثبت‌نام کنید. نکته‌های حائز اهمیت آن است که اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت‌نام آزمون YOS نمایید مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها با هم تداخلی نخواهند داشت.توجه داشته باشید که زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست لذا از قبل نسبت به تهیه­‌ی مدارک و هزینه­ ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده در بهمن ماه، ثبت‌نام کنید.

شرایط و قوانین آزمون یوس

آزمون YOS همانند تمامی آزمون­‌های لوکال و بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها خواهد بود. آزمون YOS توصیه شده برای تمامی سنین است؛ به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند:

 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است.
 • کپی پاسپورت به‌هیچ‌وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­‌ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­‌ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی عودت داده نخواهد شد.
 • به‌هیچ‌وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل‌الکترونیکی و کپی‌برداری ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، از شرکت در آزمون محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت‌مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­‌ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف خواهد بود.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­‌شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران برعهده­‌ی خود فرد است.
 • حتما باید در مقطع دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید یا دانش‌آموز سال آخر باشید.
 • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره‌­ی دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می­توانید در آزمون YOS شرکت کنید.
 • افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند مجاز به شرکت در آزمون YOS نیستند.

دوره‌­‌ها و کلاس­‌‌های مرتبط با آزمون

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این قسمت به بررسی انواع دوره­‌ها و کلاس‌های مرتبط با آزمون YOS می‌پردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند. یکی از دوره­‌هایی که در زمینه­‌ی آماده‌سازی آزمون YOS انجام می­ گیرد، YOS Project است. در این دوره تمامی اطلاعات لازم به دانشجویان بین‌المللی خواهان تحصیل در ترکیه آموزش داده شده و با برگزاری آزمون­‌های شبیه‌سازی‌شده سعی در آماده‌سازی دانشجویان می­کند.

دوره­‌ی آموزشی ALS از دیگر دور‌ه‌ها و کلاس‌های مرتبط با آزمون YOS است که تمامی آموزش­‌های لازم و نمونه سؤالات در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار داده شده و آن‌ها را جهت کسب نمره‌­ی حدنصاب کمک می­‌کند. همچنین دوره­‌ها و کلاس­‌های فشرده­ هفتگی و ماهانه وجود دارند که طی ساعات طولانی و به صورت کاملا فشرده تمامی نمونه سؤالات شبیه‌سازی‌شده­‌ سال‌های قبل مرتبط با آزمون YOS را با دانشجویان بین‌المللی کار می­‌کنند.

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون یوس

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در صورتی که در آزمون YOS شرکت کنید، اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در آزمون YOS که برای ورود به دانشگاه‌­های ترکیه در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس برگزار می‌گردد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه­ ثبت‌نام اکتفا کنید؛ اما معمولا مدت زمانی که طول می­‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون YOS منتشر شود، حدود 2 هفته است. برای مشاهده­ نتایج آزمون YOS هر دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه نموده و در صفحه­ مربوط به آزمون YOS، نتایج آن را مشاهده نماید؛ اما همان طور که گفته شد این زمان، تقریبی بوده و هر سال باید به جدول زمانبندی داده شده دقت کنید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کرده باشید.

کیفیت آزمون یوس

سخت و آسان بودن آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

حتما هنگامی که خواسته­ اید برای ثبت‌نام آزمون YOS اقدام کنید متوجه صحبت‌های این‌چنینی شده‌اید: آزمون YOS خیلی سخت است یا مثلا YOS نسبت‌به هر آزمونی سخت­‎تر است و غیره.

اما حقیقت ماجرا چیست؟

YOS استانداردترین آزمون برگزار شده در سطح کشور ترکیه بوده و تنها هدف سؤالات آزمون YOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت به زبان ترکی شماست و هیچ هدفی مانند حقه‌زدن و تست نظرات و عقاید در آن نیست و سؤالات کاملا واضح هستند و فرد آزمون‌دهنده به راحتی متوجه هدف سؤال می­‌شود. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می­‌کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است؛ ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم باید بگوییم خیر YOS سخت نیست.

اعتبار بین‌المللی آزمون یوس

اعتبار بین المللی آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همان طور که در بخش­‌های پیشین اشاره نمودیم، آزمون YOS، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه­‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­‌گردد و اعتبار آن 2 سال و تنها نزد دانشگاه انتخابی است؛ لذا همان طور که از گفته­‌ها مشخص است آزمون YOS اعتبار بین‌المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­‌گردد. این آزمون تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته­‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، حقوق و علوم انسانی را در کشور ترکیه داشته باشید؛ پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ترکیه و قبرس شمالی است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون یوس در کشور خودمان

معایب و مزایای شرکت در آزمون YOS در کشور خودمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

گاهی اوقات افراد برای پرداخت هزینه کم‌تر و یا راحت پیمودن مسیر امتحان، کشورهای همسایه یا بقیه کشور ها را برای آزمون دادن انتخاب می‌نمایند.

باید بدانید آزمون YOS آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت سر بگذارید. عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون YOS در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین‌المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون طبق منطقه­ زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی برخوردار است.

آزمون YOS بین‌المللی است و در زمان مصاحبه­ آن، نماینده­ دانشگاه کمبریج حضور خواهد داشت و تحت هیچ شرایطی یک فرد ایرانی با شما مصاحبه نخواهد کرد؛ در نتیجه از این لحاظ مزیتی در کار نخواهد بود. بهترین کار تمرکز بیشتر بر روی آزمون و تسلط بر جواب دادن به سؤالات است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون یوس

معایب و مزایای شرکت در آزمون YOS در کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برخی از متقاضیان شرکت در آزمون YOS بر این باور غلط هستند که این آزمون در کشور ترکیه سخت‌تر از باقی کشورهاست؛ اما واقعیت این است که میزان سختی این آزمون در همه کشورها یکسان است و فرقی ندارد که شما در کدام کشور امتحان می‌دهید.

حقیقت ماجرا این است که هیچ‌گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون YOS با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نمی‌شود. آزمون YOS کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می‌­گیرند افراد مورد اعتماد دانشگاه­‌ها بوده که ماه‌­ها و حتی سال‌­ها تست­‌های سخت‌گیرانه و استانداردهای دانشگاه‌­ها و مؤسسات برگزاری آزمون YOS را گذرانده‌­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آن‌ها زبان ترکی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد. از طرفی مورد دیگری که شاید دلیل اصلی مطرح شدن این سؤال در ذهن باشد این است که مصاحبه وجود ندارد و این آزمون بدون انجام مصاحبه است.

اعتراض به نتیجه آزمون یوس

اعتراض به نتیجه­ی آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در آزمون YOS همانند هر آزمون دیگری فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره­ خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین‌شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت‌به نمره خود اعتراض می‌کنند. دانشگاه مربوطه پس از دریافت فرم نسبت‌به بررسی آن اقدام می ­نماید. در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه پرداختی عودت داده می‌شود و در غیر این صورت بازگشت پول را نخواهیم داشت. نکته‌ای که در مورد اعتراض نسبت‌به نتیجه­ آزمون YOS وجود دارد این است که چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می‌­گردد زمان اعتراض نسبت به آن همانند روز برگزاری آزمون می‌تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

منابع آزمون یوس

منابع آزمون YOS | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می‌­پردازیم که می­‌توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون YOS کنند. این آزمون برخلاف آزمون­‌های دیگر منابع آنلاین بسیار کم‌تری دارد و بیشتر به صورت نکات ارائه شده در کلاس­‌ها و جزوات و کتاب است؛ زیرا این آزمون فاقد بخش‌های 4 گانه­ آزمون‌­های آیلتس و تافل است.

در مجموع کتاب­‌هایی که برای آزمون YOS مورد استفاده قرار می‌­گیرند شامل 3 دسته کلی هستند که به شرح زیر است:

موضوع کتاب محتوای کتاب
کتاب­‌هایی که در زمینه­ ی تست­ های هوش یا IQ هستند در گروه اول قرار می­‌گیرند. در این کتاب­‌ها به شکل­‌های مختلف، شما را با 45 تست بخش هوش آزمون YOS آشنا می‌­سازند.
کتاب­‌هایی که در زمینه ریاضیات هستند، در گروه دوم قرار می­‌گیرند. در این مجموعه کتاب­‌ها تمامی تست­‌های ریاضیات در مباحث مورد نظر طراحان آزمون قرار داده شده که به شما کمک می‌­کنند با این نوع سؤالات کاملا آشنا گردید.
کتاب‌هایی که در زمینه­ سؤالات بخش دوم آزمون YOS فعالیت دارند. تمامی نمونه سؤالات آزمون زبان ترکی را گردآوری نموده‌­اند.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌‌های قبلی

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برخی از داوطلبان پیشنهاد می‌کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون YOS بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ بهتری را کسب کنید؛ لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می‌­پردازیم.

نمونه سوالات محتوای کتاب
مجموعه سؤالات کتاب YOS Practice Exam  که شامل 50 آزمون و نمونه سؤال آزمون YOS است.
مجموعه سؤالات کتاب YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams  که دارای صدها نمونه سؤال هوش آزمون YOS است.
کتاب YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018 که تمامی نمونه سؤالات آزمون را در بازه­ زمانی مشخص‌شده گردآوری نموده است.
نمونه سؤالات YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions  که منبع خوبی برای آزمون YOS است.

موارد آزمون و نمرات هر بخش

موارد آزمون YOS، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همان طور که در مطالب قبلی عنوان گردید بخش‌های مختلف آزمون YOS به شرح زیر است:

دفترچه­ سؤالات آزمون YOS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم آن متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه­ زبان ترکی است.

بخش‌های مختلف آزمون سوالات بخش‌های مختلف آزمون

بخش اول و اصلی آزمون درزمینۀ هوش و ریاضی است.

80 سؤال

سؤالات بخش ریاضی 30 عدد و در حوزه­ مباحثی همچون ریاضیات عمومی و مثلثات است و 5 سؤال را هندسه تشکیل می­‌دهد. بخش هوش شامل 45 سؤال است که در حوزه­ تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است.

بخش دوم آزمون YOS جهت سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی بوده برخلاف بخش اول نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیست. نمره­ این بخش به صورت کیفی یعنی B,A وC تعیین می­‌گردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش 60 دقیقه زمان فرصت دارید و بسته به نوع دانشگاه هم زمان این بخش می‌­تواند متفاوت باشد و هم اینکه ممکن است به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید.

تعداد سؤالات بخش اول آزمون YOS بسته به دانشگاه متغیر است و می­‌تواند بین 80 تا 100 باشد؛ همچنین نسبت 30:5:45 می‌تواند بسته به صلاحدید دانشگاه موردنظر متفاوت باشد. زمان پاسخگویی به سؤالات این بخش هم بستگی به دانشگاه انتخابی طی فرایند ثبت‌نام دارد و بین 100 تا 120 دقیقه متفاوت است. برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان پاسخگویی به سؤالات بخش اول آزمون YOS باید به سایت دانشگاه منتخب خود مراجعه نمایید.

نکته­ ای که در مورد بخش دوم آزمون YOS وجود دارد این است که اگر داوطلب نمره­ حد نصاب این بخش را کسب نکند باید قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود 6 ماه دوره زبان ترکی را بگذراند.

مشاوره برای آزمون یوس

برای مشاوره و ارزیابی شرایط فعلی می‌توانید با مشاوران هلدینگ GO2TR تماس حاصل فرمایید.

آزمون

مشاوره آزمون یوس ( YOS )
آخرین ویرایش: 2020-07-15 11:31:22 15,120

سوالات متداول

محل برگزاری آزمون YOS در کدام کشورها و مؤسسات است ؟

آزمون YOS مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه ­‌ها است ؟

اهمیت بخش­‌های مختلف آزمون YOS در نمره‌دهی متفاوت است؟

نظرات

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها