وقتی خدا هم میگه مهاجرت کن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط

مروری به توصیه های دینی در مورد مهاجرت

مهاجرت برای هر شخصی دلایل خاص خودش را دارد، یکی برای تحصیل دیگری برای کار و عده ای هم به دلیل نارضایتی از محلی که در آن به دنیا آمده و زندگی می کنند. اما شاید جالب باشد که بدانید که در قرآن ما مسلمانان که کلمات خدا در آن جاریست هم مهاجرت توصیه شده است. برای دانستن این توصیه ها با این مطلب همراه ما باشید.

مهاجرت ساختن آینده است نه خراب کردن گذشته

مهاجرت برای هر کسی مفهوم خاصی دارد و وقتی آن را درکفه ترازو می گذارد هر دو کفه حرفهایی برای گفتن دارد. بله همه می‌دانیم که مهاجرت سختی های خودش را دارد مخصوصا وقتی از سن کودکی مان گذشته باشد. دوری از خانواد ه که بخش مهمی است جا گذاشتن خاطرات و دوستان و اقوام، محله هایی که در آن بزرگ شدیم و زندگی کردیم شهری که در آن بزرگ شدیم و کشوری که قطعا همه دوستش داریم اینها همه درست اما همه مسائلی است که به گذشته مربوط است و دنبال گذشته  بودن مثل دنبال باد دویدن است گذشته ها می تواند برای همیشه در خاطر ما عزیز بماند اما مهاجرت آینده ی ماست. ما مهاجرت می کنیم که یاد بگیریم که زندگی دیگری را تجربه کنیم یک مثال قدیمی وجود دارد که می گوید اگر از جایی که هستی راضی نیستی حرکت کن چون تو درخت نیستی. این مثال بسیار اعجاب انگیز است برای اینکه انسان باید به مرزها اعتقادی نداشته باشد و برای پر کردن پیاله زندگی خود حرکت کند درست است الان در شرایطی هستیم که شاید شما با خودتان بگویید مهاجرت آسان نیست اما هستند کسانی که حرفه شان این است که شما را با راحت ترین و سهل ترین مسیرها به شما کمک کنند به عنوان مثال همین تیم خودمان.

آیاتی در مورد مهاجرت

خداوند در سوره نسا آیه 97 می فرماید : آیا زمین خدا پهناور نبود که در آن هجرت کنید؟حالا تفسیر این آیه چیست ؟ این آیه همچون دیگر آیات سوره نساء در مدینه بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نازل گردیده است. «شیخ طوسی» می گوید: اين آيه درباره قومی نازل گرديد كه در مكه اسلام خود را بر رسول خدا صلی الله عليه و آله ظاهر كردند و مسلمان شدند وقتى كه پيامبر به مدينه مهاجرت فرمود و اصحاب هم مهاجرت كردند. در تفسیر این آیه آمده است : همانا كسانی كه فرشتگان، جانشان را میگيرند، در حالی كه بر خويشتن ستم كرده‌اند، از آنان میپرسند: شما در چه وضعی بوديد؟ گويند: ما در زمين مستضعف بوديم ، فرشتگان (در پاسخ) می گويند: مگر زمين خداوند گسترده نبود تا در آن هجرت كنيد؟ حالا کافیست این آیه را با شرایط کنونی خودمان به روز کنیم ما قطعا جز فرشتگان یا کافران نیستیم اما حتما در شرایطی هستیم که ممکن است از آن راضی نباشیم پس به گفته خداوند مگر زمینش گسترده نیست؟ ما در تمام زندگی سعی بر آن داریم که سخن بزرگان و توصیه های دینی را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم و بهترین راه برای استفاده از این تفاسیر و نتیجه درست از آن گرفتن به روز کردن آنها است.

با تو بدرود ای مسافر/ هجرت تو بی خطر باد

هجرت در زندگی بشر و پیشرفت علوم و به وجود آمدن تمدن‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای داشته و دارد. اسلام به‌عنوان آخرین دین الهی در ابعاد مختلف مسئله هجرت را مطرح کرده و بر آن پای فشرده است. قرآن در بیش از 14 آیه با عبارات مختلف دستور به هجرت داده است. اهمیت هجرت به حدی زیاد است که مبدا تاریخ اسلام مهاجرت پیامبر(ص) است. از انواع هجرت، اهداف هجرت هم به دست می‏ آید. گاهی هجرت برای کسب دانش و علوم است (یَطْلُبُ عِلْما)، گاهی به هدف حفظ دین (مَنْ فَرَّ بِدینِه مِن اَرضٍ) و گاهی برای فرار از ظلم و ظالم (هاجَرُوا من بعد ما ظُلموا) و گاهی برای رسیدن به خداوند (مُهاجِرٌ اِلی رَبّی) و زمانی برای فرار از گناه است و همه اهداف گذشته یا به نیّت خدا و (فی سَبیلِ اللّه‏) است یا برای غیر خدا. نکته جالب درباره مهاجرت پاداش الهی برای مهاجرین است؛ به عبارت بهتر مهاجرت در راه خدا نه‌تنها عیب نبوده بلکه یک مزیت دارای پاداش نزد خداوند در نظر گرفته‌شده است.

اسلام چه می گوید

اسلام با صراحت دستور می‌دهد اگر در محیطی به دلیل عواملی نتوانستید آنچه وظیفه دارید انجام دهید، به محیط و منطقه امن دیگری هجرت نمایید؛ زیرا با وسعت جهان هستی نمی‌توان استدلال کرد که من در این‌جا زاده شدم و خانه و زندگی دارم.علت این دستور هم روشن است؛ زیرا اسلام جنبه منطقه‌‏اى دارد و وابسته و محدود به مکان و محیط معینی نیست و به این ترتیب علاقه‌‏های افراطی به محیط تولد و زادگاه و دیگر علایق مختلف از نظر اسلام نمی‌تواند مانع از هجرت مسلمان باشد؛ پس می‏بینیم در صدر اسلام، همه این علاقه‌‏ها به خاطر حفظ و پیشرفت اسلام بریده شد و کسانی که طالب حق بودند خانه و کاشانه خود را رها کردند و به دنبال پیامبر(ص) از سرزمین کفر مهاجرت نمودند، تا در کنار آن‌حضرت بتوانند از جهل و شرک و بت‌پرستی نجات یابند.

9 دیدگاه برای “وقتی خدا هم میگه مهاجرت کن

 1. ب گفته:

  جالبه که شما از کل دستورات اسلام و قران فقط هجرت کردنش‌رو دیدین و یاد گرفتین و توصیه میکنین خخخخخخخخخخخ

  • نسیم چراغلو گفته:

   دوست عزیز شما بنده رو چقد می شناسید که فکر میکنید فقط همین بخش از قرآن رو یاد گرفتم، قضاوت نکردن افراد هم در قرآن به شدت توصیه شده. ممنون که مارو می خونید
   🙂

  • بهزاد گفته:

   متن کاملاً مستدل و علمی نوشته شده است. نتیجه‌گیری شما بسته به آگاهی شما از وضعیت کنونی دارد. (ب) عزیز اگر پیام شما را به‌درستی دریافت کرده باشم منظورتان دعوت به عدم مهاجرت از ایران بود. با توجه به متن خانم چراغلو، اگر واقعا شما نمی‌توانید در ایران به اسلام پایبند بمانید بر شما تکلیف است که مهاجرت کنید، اگر می‌توانید تکلیف دیگری در قرآن معین شده است که آن «استقامت» است.

 2. محمد گفته:

  سلام
  بنده یک مسلمان تبعه کشور انگلستان هستم، بعد از ۲۰ سال زندگی در انگلستان بر اساس همین آیه قرآن کریم تصمیم گرفتم که همراه خانواده زندگی راحت و تضمین شده ولی در محیطی آلوده مثل انگلستان را ترک کرده و به محیط سخت با مشکلات اقتصادی ولی پاک و سالمتر ایران مهاجرت کنم. بنده ایرانی نیستم و هرسال مشکلات تمدید اقامت خود و خانواده‌ام را دارم و به حال شما ایرانیان عزیز که کشور با کرامتی چون ایران دارید و مشکلات یک اتباع خارجی در ایران را ندارید غبطه می‌خورم.

 3. احسان گفته:

  جالبه مدتها بود داشتم به این موضوع فکر میکردن تا بالاخره تمام چیزهایی که تو فکرم بود تو این صفحه خوندم. خیلی جالبه خیلی جالبه. مخاطب این آیه امثال ما هست حالا شما هم سواستفاده کردین اینو بستید به کار خودتون ولی در حالت کلی این استدلال کاملا درسته اون دنیا بگی من بدبخت بودم نه خوده خدا و نه هیچکدوم از فرشتگانش قبول نمیکنن. درد اینه اونی که نمیتونه مهاجرت کنه چیکار کنه. ای کاش خدا واقعا آدمارو درک کنه حالا هم شما هی اینو نبند به تبلیغ خودت. من کلی و جدی گفتم.

 4. Ely گفته:

  وقتی دلیلی برای اثبات غلط بودن کار کسی نداری درست نیست و حق نداری از واژه ی غلط حتی به صورت تلویحی و در پرانتزاستفاده کنی و اون و به کار و یا سخن و یا رفتار شخص نسبت بدی زیرا همیشه اصل با برائت است مگر آنکه خلافش اثبات شود یعنی مثلا من حق ندارم به شما بگویم ای کسیکه نمیشناسمت حال درستکار یا خلافکار زیرا اگر نمیشناسمت پس تاوقتی که از شما خلافی سرنزده شما فرد درستکارید وباید چنین دیدگاهی نسبت به شما داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021