بلا تکلیفی مهاجران غیر قانونی استرالیا !

زمان مطالعه: 30 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

موضوع بلا تکلیفی مهاجران غیر قانونی به استرالیا ساهاست که رسانه های دنیا را به خود جلب کرده است. در این بین تصمیمات کشور استرالیا باعث تشدید این اتفاقات شده است. تلاش های بشر دوستانه همچنان برای بهبود وضعیت کمپ های پناه جویان بی نتیجه است. تصمیمات سخت گیرانه دولت استرالیا باعث یک مسئله ی بغرنج حقوق بشر شده است. سرنوشت این مهاجران غیر قانونی و پناهندگان چه خواهد شد. آن ها تا چه زمانی در بازداشت می مانند. آیا دولت استرالیا راه حلی برای این افراد دارد.

ما قصد داریم برای آگاهی افراد به این موضوعات بپردازیم. بررسی دلایل مهاجرت غیر قانونی به استرالیا را از جوانب مختلف تحت بررسی قرار داده ایم.  

پیشنهاد می کنیم مطلب جامع در زمینه پناهندگی را مطالعه نمایید.

سرنوشت مهاجران غیر قانونی به استرالیا چه خواهد شد ؟

در سال های اخیر کشور استرالیا با موج عظیمی از مهاجران غیر قانونی و متقاضیان پناهندگی روبرو شده است.  این افراد که به امید زندگی بهتر با به جان خریدن انواع خطرها خود را به این کشور رسانده اند.  اما سرنوشت این مهاجران غیر قانونی به گونه ای دیگر رقم خورده آن ها به محض  ورود به کشور استرالیا دستگیر شده و به کمپ های مخصوص پناهندگان انتقال  داده می شوند. بازداشت هایی با مدت زمان نامشخص در انتظار این افراد است.

بلاتکلیفی و وضعیت بسیار اسف بار مهاجران غیرقانونی در کمپ هایی که نظیر آن در جزیره ی کریسمس است.  صدای امور حمایت از پناهندگان در سازمان ملل را نیز درآورده است.

مهاجران غیر قانونی در وضعیت بسیار نابه سامان در محل هایی فاقد امکانات بهداشتی و رفاهی زندگی می کنند. تا به حال گزارش هایی مبنی بر مرگ بسیاری از این افراد که چندی از هموطنان خودمان نیز در بین آن ها بوده اند به دلیل بهداشتی یا ناامنی و اعمال خشونت به گوش رسیده است.

دولت استرالیا همچنان مهاجران غیر قانونی را سرگردان و بلاتکلیف در اردوگاه های مانند مانوس نگهداری کرده و اجازه ی ورود را به این افراد نداده است. این افراد از جنبه های مختلفی تهدید و تحت فشار هستند. اما دولت استرالیا حتی به سازمان ملل هم پاسخ روشن نداده است. مطمئنا سرنوشت این افراد تا مدت طولانی در هاله ای از ابهام خواهد بود.

مهاجران غیر قانونی به استرالیا در حال حاضر چه وضعیتی دارند ؟

با تصمیم دولت استرالیا مبنی بر مبارزه با حضور مهاجران غیر قانونی کار این افراد بسیار گره خورده است. مهاجران غیر قانونی و پناهندگان که کشور های خود را به امید زندگی بهتر ترک کرده وبا فکر رسیدن به وضعیت اقتصادی و اجتماعی بهتر راهی این سرزمین شده اند.  به محض ورود دستگیر شده و به کمپ های پناهندگان در اردوگاه های کار اجباری در جزیره کریسمس و گینه ،نائورو، انتقال داده می شوند.

بیشتر این افراد به سرنوشتی محتوم و مبهم دچار شده و به مدت نامعلومی گرفتار بازداشت خواهند شد.  مهاجران غیر قانونی و پناه جویان در وضعیتی بسیار اسف بار اوقات خود را می  گذرانند در حالی که خطرات بی شماری آن ها را تهدید می کند. در حال حاضر  اوضاع نا بسمان برخی از این کمپ ها به حدی است که دولت استرالیا با فرستادن  کودکان به این اماکن مخالفت کرده است.  

گزارشات مبنی بر این است که به علت شرایط بسیار نابه سامان این کمپ ها کودکان زیادی آسیب دیده و به شدت بیمار می شوند.  درخواست های زیادی ثبت شده مبنی بر انتقال زنان و کودکان بیمار به  بیمارستان های استرالیا که این خود گواه وضعیت وخیم این اردوگاه ها است.

وضعیت بسیار بد این افراد باعث شده که کشورهای مبدا مداخله کرده و خواستار بازگشت اتباع خود شده اند.  وضعیت کنونی این نوید را می دهد که مهاجران غیر قانونی همچنان در بازداشت  های نامعلوم خواهند بود و احتمال بسیار ضعیفی وجود دارد که دولت استرالیا  تمایلی به پذیرش این افراد داشته باشد.

پیامد های روانی و جسمانی برای مهاجران غیر قانونی استرالیا چه بوده است ؟

زندگی در کمپ های پناهندگان برای مهاجران غیر قانونی پیامد های منفی بیشماری را به دنبال داشته است. تاثیرات روانی جبران ناپذیر بر روح این افراد بر اثر رفتار های خشونت آمیز و  نابه هنجار همچنین بازداشت و بلا تکلیفی، ترس از آینده ی مبهم این افراد  را بسیار آسیب پذیر کرده است.  

مهاجران غیر قانونی در این کمپ ها به افرادی افسرده و بیمار تبدیل شده اند. بیشتر این افراد با مرور زمان امید به زندگی خود را از دست داده و دست به خودکشی می زنند.  در صورت ادامه ی زندگی به فردی منزوی و افسرده تبدیل می شوند که از ادامه ی زندگی خود عاجز هستند.

از لحاظ جسمانی نیز در شرایط بسیار بدی به سر می برند. کمبود بهداشت و رفاه باعث شده آستانه ی تحمل آن ها نسبت به ابتلا به بیماری کم شده و به سرعت مبتلا شوند.  علاوه بر کمبود وسایل رفاه و بهداشت تغییرات آب و هوایی نیز در ابتلا آن ها به بیماری های مختلف دخیل بوده است.

کمبود غذا و نامناسب بودن آن کمبود دارو را نیز به این وضعیت اضافه کنید. این در حالی است که دولت استرالیا قصد دارد، امکان انتقال بیماران با وضع وخیم را به خاک خود محدود کند.

وضعیت غیر بهداشتی در کمپ ها باعث شیوع بیماری های واگیر دار پوستی، گوارشی و از این قبیل شده است.  بسیاری از مهاجران غیر قانونی بر اثر ابتلا به بیماری های جسمی جان می  بازند که درصد زیادی از این بیماران  وضعیت جسمی و روانی این افراد به حدی  اسف بار است که مردم استرالیا در  اعتراض به وضعیت کمپ ها دست به اجتماعات  اعتراض آمیز در حمایت از مهاجران  غیر قانونی می زنند.  

پیامد های اقتصادی و اجتماعی مهاجرت غیر قانونی به استرالیا چیست؟

مسلما مهاجرت های غیر قانونی پیامد های اقتصادی و اجتماعی در سراسر جهان در پی خواهد داشت. مطمئنا استرالیا هم از این قاعده مستثنی نیست.  اولین مسئله ای که برای مهاجران غیر قانونی در زمینه اقتصادی به وجود می  آید. اولین پیامد اقتصادی مهاجرت غیر قانونی تغییر الگوی اشتغال و فعالیت  است. تفاوتی که در دستمزد کارگران بومی و مهاجران وجود دارد بسیار فاحش  است. افرادی که به عنوان مهاجر وارد کشورهایی نظیر استرالیا شده مهاجران  ساعات بیشتری را به کار می پردازند و دستمزد کمتری دریافت می کنند.

آن ها بدون هیچ پشتوانه ی مطمئن با کمترین تسهیلات به کار پرداخته و معمولا شغل های سخت را انتخاب کرده تا درآمد بیشتری کسب کنند که بیشتر این مبالغ پس انداز شده و به کشورهایشان می فرستند.

مهاجران غیر قانونی معمولا از مسکن، تغذیه، بهداشتی استفاده می کنند که قیمت بسیار نازل تری دارد. این مسئله درصد ابتلای آن ها را به بیماری ه بیشتر می کنند.

آن ها معمولا در حاشیه شهر های بزرگ زندگی کرده و محیط زندگی شان بسیار نامناسب است. این شرایط در کنار برخورد های نامطلوبی که با آنان می شودبر جسم و روح این افراد اثرات مخربی خواهد گذاشت.

همچنین بیشتر این مهاجران غیر قانونی در وضعیت اقتصادی بسیار نامناسب زندگی کرده، بعضی از آن ها تن به کارهای دون پایه داده دچار کمبود اعتماد به نفس و بیماری های روحی شده گزارشات حاکی از این است که بعضی از این مهاجران غیر قانونی به شدت آسیب پذیر شده و امکان خودکشی در آن ها بسیار بالا است.  تلاش سازمان ملل برای بازگرداندن این افراد به کشور های مبدا برای حفظ ارزش های انسانی آن ها است.  

طبق آمار مهاجران غیر قانونی به استرالیا بیشتر از کدام کشور بوده اند ؟

در سال های اخیر با توجه به وخامت اوضاع داخلی برخی از کشورها مانند افغانستان، سوریه، عراق، سومالی، میانمار، پاکستان بیشترین مهاجران غیر قانونی استرالیا را تشکیل می دهند. البته در این بین نمی توان حضور تعداد کثیری از ایرانیان را نادیده بگیریم.

افرادی که با تبلیغات سوء به امید یک زندگی لوکس با درآمد عالی پا در ورطه ی هولناکی نهاده و با قبول خطرات بیشمار امیدوار به پذیرش از سوی کشور استرالیا شده اند.  ناگفته نماند شمار ایرانیانی که به شکل قانونی به استرالیا مهاجرت می کنند  کم نیست. سالانه افراد زیادی از هموطنان مان به شکل قانونی و غیر قانونی به  مرز های این کشور وارد می شوند.

آسیب های خانوادگی مهاجران غیر قانونی به استرالیا به چه میزان بوده است ؟

آسیب های خانوادگی مهاجران غیر قانونی در استرالیا نیز مانند نقاط دیگر بسیار شدید بوده است. زنان و کودکان طعمه های بسیار مناسبی برای قاچاقچیان انسان هستند.  در کمپ ها و اردوگاه های پناه جویان این افراد بیشترین آسیب را متحمل می  شوند. کسانی که معمولا برای فرار از محدودیت ها پا به این راه گذاشته اند.  زنانی که با کودکان خود از تبعیض نژادی گریخته اند.

حال باید لحظاتی به مراتب سخت تر را از سر بگذرانند. افرادی که قصد دارند به شکل غیر قانونی مهاجرت کنند، معمولا از محل های صعب العبور و دشوار می گذرند. در این بین زنان و کودکان به علت عدم توانایی بیشتر در خطر قرار می گیرند

مهاجران غیر قانونی که به شکل خانوادگی تصمیم به مهاجرت به کشور استرالیا گرفته اند. این امید را داشته که زندگی بهتری برای خود فراهم کنند.  اما در این بین آسیب های جدی به آن ها خصوصا کودکان وارد می شود.

در بعضی  موارد افراد خانواده از هم جدا می شوند، عواقبی که دامن گیر مهاجران غیر  قانونی به شکل خانوادگی می شود مطمئنا تبعات بیشتری نسبت به مجردی دارد.

آیا تجارت و قاچاق انسان در مورد مهاجران غیر قانونی صدق می کند ؟

این سوال برای همه پیش می آید، آیا رفتن غیر قانونی مهاجرین به استرالیا تجارت و قاچاق انسان محسوب می شود.  قاچاق انسان چیست؟ به کار گیری زور اغفال، مخفی کردن انسان ها از طریق  تهدید و زورگویی و هرگونه عملی که به ارعاب تعبیر شود در جهت بهره کشی از  انسان ها و جابه جایی آن ها به مکان های دیگر قاچاق انسان تعبیر می شود.

اما تفاوت هایی بین قاجاق و تجارت انسان وجود دارد. در تجارت از زور و تهدید و ارعاب استفاده می شود، اما در قاچاق فرد خود تمایل به همکاری در امر انتقال دارد.

افرادی که در قاچاق انسان دست دارند علاوه بر نقض قوانین کشور متبوع خود قوانین کشور مقصد را زیر پا گذشته اند. در نظر داشته باشید کسانی که از طریق قاچاق انسان جا به جا می شوند به عنوان مهاجران غیر قانونی و مجرم محسوب می شوند. اما کسانی که به وسیله ی تجارت انسان مهاجرت کرده اند به عنوان قربانی محسوب می شوند.

قربانیان تجارت انسان معمولا سرنوشت بسیار اسف باری داشته و هیچ اختیاری از خود ندارند و معمولا مورد سوء استفاده های جنسی و جسمی قرار می گیرند.

نکته قابل توجه این است که زنان و کودکان که قصد دارند از طریق قاچاق انسان دست به مهاجرت بزنند به علت ناتوانی تبدیل به قربانی شده و توسط قاچاقچیان مورد استفاده ابزاری قرار بگیرند.

جالب است بدانید :

که تجارت و قاچاق انسان بعد از مواد مخدر، اسلحه در رتبه سوم قرار دارد. علاوه بر نقض قوانین کشورهای مختلف قاچاق انسان از نظر نقض حقوق بشر است. به عبارتی قاچاق انسان نوع جدیدی از برده داری در قرن جدید است.  تبعات برده داری بر جوامع، خانواده ها حتی کشورهای مختلف تاثیر منفی دارد. از هم پاشیدگی خانوادگی و بی نظمی در سطح اجتماعی می شوند.

افرادی که قربانی قاچاق انسان شده معمولا در کشور های ناآرام و در شرایط نابه سامان زندگی کرده و به امید زندگی بهتر تن به این کار داده اند.  هدف از قاچاق انسان استفاده از افراد در بهره کشی جنسی، کارهای طاقت فرسا و  اجباری در کارخانه ها ومعادن، کاشت مواد مخدر استفاده می کنند.  بر اساس  آمار سالانه تعداد زیادی بوسیله قاچاق و تجارت انسان جابه جا می شوند که  بیشتر آن ها را زنان و کودکان تشکیل می دهد.  

این در حالی است که استرالیا تصمیم دارد جلوی ورود قایق های غیر مجاز حامل مهاجران غیر قانونی را بگیرد.  جرایمی که در بین مهاجران غیر قانونی استرالیا رخ می دهد از چه نوعی است.

در این مکان ها تقریبا بی قانونی حاکم است. جرایمی از قبیل زد و خورد باج گیری و تجاوز و آزار و اذیت جنسی زنان و کودکان، دزدی بیشترین جرایمی است که در کمپ های پناهندگان در سراسر دنیا به ویژه  اردوگاه های مهاجران غیر قانونی استرالیا روی می دهد. عاملین این جرایم دو دسته اند دسته ی اول پناهندگانی که تحت فشار بسیار زیاد با تفاوت های فرهنگی گرد هم آمده اند.

این تفاوت ها باعث تنش هایی میان افراد می شود. مسلما زنان و کودکان نسبت به دیگر اقشار آسیب پذیر تر بوده و گزینه مناسبی برای اعمال خشونت هستند.  وضعیت بد معیشتی باعث می شود که افراد به خشونت روی آورده و در پی برآوردن نیاز های خود باشند.

دسته دوم این جرایم می تواند توسط مامورین مسئول اجرای ضوابط صورت بگیرد. نقض حقوق بشر یک جرم رایج در این کمپ ها است. طبق گزارشات رسیده از کمپ های استرالیایی نقض قوانین حقوق بشر در این اماکن بیداد می کند.

گزارش تجاوز به زنان و زیر پا گذاشتن حقوق کودکان تیز در این بین رویت شده است. مامورین ضوابط با اعمال نفوذ و قدرت دست به هر خشونتی در قبال افرادی که به عنوان پناهنده و مهاجران غیر قانونی هستند. ضرب و شتم و شکنجه مواردی است در این اماکن به چشم می خورد.  در سالهای اخیر گزارشاتی مبنی بر ضرب و شتم افراد  که منجر به فوت شده است،  رویت شده که در این بین نام هموطنان مان نیز به چشم می خورد.

 چه تضمینی برای مهاجران غیر قانونی وجود دارد که به سلامت به مقصد خواهند رسید ؟

هیچ تضمینی برای به سلامت رسیدن مهاجران غیر قانونی به کشور مبدا وجود نخواهد داشت. عبور از مسیر های صعب العبور، خطرات بی شمار و همچنین سرما و گرما و گذر از مرزها افراد را که پای در این راه نهاده تهدید می کند.  به شکل اختصاصی در رابطه با مهاجران غیر قانونی به کشور استرالیا خطرات بیشماری این افراد را تهدید خواهد کرد.

انتخاب مسیر دریایی و گذر از پر خطر ترین آب های جهان، استفاده از وسایل حمل و نقل نامرغوب همه و همه دست به دست هم داده تا این راه را برای مهاجران غیر قانونی ناامن کند.  اغلب مهاجران غیر قانونی به استرالیا از مرزهای آبی به این کشور وارد می  شوند. بدین صورت که از کشور اندونزی با قایق های ماهیگیری فرسوده عازم کشور  استرالیا شده و در راه با خطرات بی شماری دست و ژنجه نرم می کنند.

اولین عامل خطر وسیله ی نقلیه نامناسب است. به علت فرسودگی قایق ها در دریا شکسته و غرق می شوند. وقوع طوفان ها و گم شدن و سرگردانی در دریا عامل مرگ بسیاری از مهاجران غیر قانونی به این کشور است.  افراد بی شماری قبل از رسیدن به مقصد ناپدید شده یا غرق می شوند.

عامل خطرناک دیگر قاچاقچیان انسان هستند که با فریفتن افراد آن ها را به مقصد های نامعلوم می برند.  اغلب در این موارد طعمه زنان و کودکان هستند. فریفتن از طریق زندگی مناسب و  رفاه شگرد این افراد است.  نوعی دیگری از خطر در این مسیر ابتلا به بیماری  های واگیر دار در اثر کمبود بهداشت و مواد غذایی است.  

در آخر درگیری با نیروی قهریه ی کشور مقصد است. معمولا این قایق ها در تعقیب و گریز با نیروهای کشور استرالیا غرق شده یا در طی درگیری افراد گشته می شوند.  این ها نمونه ای از خطرات بیشماری است که مهاجران غیر قانونی را نه تنها در راه سفر به استرالیا که در همه ی موارد تهدید می کند.

پناهندگان از چه مسیر های عبور می کنند و چه مدت زمانی تا مقصد مورد نظر طی می کنند ؟

متقاضیان پناهندگی یا مهاجران غیر قانونی به استرالیا معمولا از طریق دریا به شکل غیر قانونی وارد این کشور می شوند.  این افراد ابتدا خود را به اندونزی، جاکارتا رساند و روزها و حتی ماهها در این کشور بلاتکلیف و سرگردان هستند.  این افراد علاوه بر سرگردانی آب و هوا و شرایط بسیار نامناسب کشور اندونزی را تحمل کرده تا به خیال واهی به بهشت موعود برسند.  

پس از آن با قایق های فرسوده راه دریا را در پیش گرفته البته قبل از آن مبالغ هنگفتی را به دلار به این قاچاقچیان پرداخته و مدت چند شبانه روز انواع خطرات را تحمل کرده تا به استرالیا برسند.  برخی از افراد با تقاضای ویزای تفریحی خود را به این کشور رسانده و پس از اتمام مدت زمان این ویزا تقاضای پناهندگی می کنند.  

ناگفته نماند که اکثریت پناهندگان راه اول را انتخاب می کنند. قیمت این خوشبختی گاهی برابر با جان این افراد است. گاهی به جای رسیدن به ساحل امن و رفاه با طوفان حوادث درگیر شده و طعمه ی کوسه های دریا شده و هرگز به مقصد نخواهند رسید.

مهاجرت غیر قانونی !

انسان ها از دیرباز تمایل به مهاجرت داشتند. در زمان های گذشته مهاجرت از قوانین خاصی پیروی نمی کرد.  نمونه ی بارز آن در سالهای اخیر مهاجرت اورپایی ها به امریکا و استرالیا بوده است.  با وضع قوانین هر کشور و کنترل عبور و مرور به مرزها مهاجرت شکل قانونی به  خود گرفت. تا جایی که امروزه اگر کسی بدون رعایت این قوانین پا به حریم هر  کشور بگذارد مجرم شناخته می شود.

اما این مسئله باعث توقف مهاجرت به شکل غیر قانونی نشده است. هنوز افرادی در سراسر دنیا وجود دارند که تمایل به این نوع مهاجرت دارند. البته کسانی نیز هستند که از این طریق کسب درآمد می کنند.

حال چرا افراد از مرزهای قانونی تخطی کرده و خانه و کاشانه ی خود را راها کرده و دست به مهاجرت غیر قانونی می زنند.  در نظر داشته باشید ما قصد داریم دلایل این عمل را برای شناخت بیشتر  برشماریم وگرنه مهاجرت غیر قانونی تحت هر شرایطی جرم است. علاوه بر آن  عواقب وخیمی را به دنبال خواهد داشت.

متاسفانه در سالهای اخیر مهاجرت غیر قانونی به شکل بی سابقه ای رشد یافته است. این افراد که به دلایل مختلف کشور و خانه و کاشانه ی خود را رها کرده و به امید زندگی بهتر راهی برخی کشورها می شوند.

اتفاقاتی مانند جنگ می تواند عامل اصلی این موضوع باشد. جنگ های داخلی و خارجی وجود ناامنی و زندگی نابه سامان افراد را تشویق به محل زندگی خود می کند.  آن ها در این راه مشکلات زیادی را متحمل شده و معمولا در آخر نتیجه ی معکوس عایدشان می شود.  گاهی عفب افتادگی، شرایط بد اقتصادی و همچنین کمبود امکانات باعث می شود که افراد دست به مهاجرت بزنند.

آن ها برای فرار از مشکلات خود را به ورطه ی اتفاقات غیر منتظره ای می اندازند. رسیدن به کشور های معهود علاوه بر صرف هزینه های هنگفت مشکلات بی شماری را به دنبال دارد.

برخی از این مهاجران غیر قانونی زنانی هستند که از تبعیض های جنسیتی بسیار شدید فرار کرده و به امید رسیدن به یک جامعه ی متمدن تر رنج سفر را به جان خریده اند.

این زنان به امید زندگی بهتر و داشتن استقلال در زندگی در یک کشور پیشرفته خطرات مهاجرت غیر قانونی را به جان خریده اند. برخی از این زنان برای نجات کودکان خود از چنگ یک جامعه سنتی این راه خطرناک را برگزیده اند.

بسیاری از مهاجران غیر قانونی در کشورها ی عقب افتاده هستند آنها با امید ساختن یک زندگی برخورداری از رفاه کامل رنج سفر را برخود هموار می کنند. آن ها انتظار دارند بعد از تحمل سختی ها به ساحل امن آرامش برسند.

مطمئنا جنگ و نا آرامی اصلی ترین عامل مهاجرت غیر قانونی است. افراد برای نجات جان خود و افراد خانواده دست به مهاجرت می زنند. این افراد معمولا به شکل خانوادگی اقدام به مهاجرت می کنند. این افراد بعلت ناامنی حاکم در کشورشان تن به هر سختی می دهند. معمولا این افراد در کمپ های فاقد وسایل بهداشت ورفاه روزگار سختی را می گذرانند.

گاهی مهاجرت غیر قانونی ریشه در بلند پروازی افراد دارد. این افراد با هدف دستیابی به وضعیت اقتصادی مطلوب، تحصیل در دانشگاه های معتبر همچنین رسیدن به رفاه مناسب دست به این عمل می زنند.  تبلیغات سوء امید به یک زندگی ایده آل هم عامل دیگری برای مهاجرت افراد به شکل غیر قانونی است.  اگر این افراد از سختی های راه جان سالم به در برده و به کشور معهود برسند. در آنجا با واقعیتی تلخ روبرو خواهند شد.

این رسیدن سرآغاز مشکلات عدیده و بی شماری است. بیشتر این افراد بدون فکر وتعمق پا در این راه گذاشته اند.  برخی از آن ها سرمایه ی خود را در کشور محل قاچاق یا در راه از دست داده  اند. بیشتر آن ها کارگران غیر متخصص هستند، که به امید دست یافتن به کار و  مزایای بهتر پا در این راه نهاده اند.

آغاز این راه به کمپ های اسکان مهاجران غیر قانونی و متقاضیان پناهندگان ختم می شود. وضعیت حاکم براین اردوگاه ها به شدت اسفناک و غیر قابل تحمل است. ناامنی و کمبود امکانات رفاهی بلاتکلیفی را نیز به این وضعیت اضافه کنید.  به شکل اختصاصی اردوگاه های استرالیا در جزایری دور افتاده تحت شرایط بسیار سخت اداره می شود.

این افراد در ارودگاه ها به مشکلات روحی روانی بسیاری دچار می شوند. در کنار فشار های روانی در دوری و غربت را نیز تجربه می کنند. در حالی که بسیاری از آنان این محل را آخر راه خود می دانند.  آن ها برای رسیدن به سرزمین موعود خیالی خود پل های پشت سر را خراب کرده و مجبور به تحمل این مشقات نیز هستند.

در حال حاضر دولت استرالیا سیاستی را دنبال می کند که برای مهاجران غیر قانونی و پناهندگان جندان سرنوشت مطلوبی را رقم نمی زند.  این دولت در پی سیاست ها و خواست مردم این کشور قصد دارد از ورود مهاجران  غیر قانونی بی شمار جلوگیری کرده و آن ها را به شکل بلا تکلیف در کمپ های  مختلف در بازداشت های نامعلوم نگه داشته است.  فرضا اگر این افراد از مشکلات پیش آمده جان سالم به در برده و به خواسته ی  خود برسند. آیا به شکل یک انسان معمولی و عادی زندگی خواهند کرد.

مطمئنا کودکانی در بین این افراد وجود دارند. همچنین افراد آسیب پذیر دیگر تحمل مشقات بر روح و روان این افراد به شدت تاثیر منفی گذاشته و آن ها را بسیار ضعیف کرده است.  در صورت برطرف شدن مشکلات این افراد با مشکلاتی چون تبعیض نژادی و پناهندگی روبرو خواهند شد.

در ادامه به شکل گسترده مشکلات پناهندگی را بررسی خواهیم کرد. معمولا کشور های مقصد تمایل دارند که این مهاجران غیر قانونی را به کشورهایشان استرداد داده و بار مسئولیت آن ها را از دوش خود بردارند.  این افراد با مشکلات دیگری نیز دست و پنجه نرم خواهند کرد. بسیاری از این  افراد مشکل یادگیری زبان و نا آشنایی با فرهنگ جدید خواهند داشت. این افراد  مجبور هستند از بهداشت و مسکن بسیار نازل استفاده کرده و به دستمزد های کم  قانع باشند.  

در کنار این مسائل حمایت قانونی از آن ها نشده بعلت غیر بومی بودن مجبور به انجام کارهای نامانوس و سنگین با دستمزد نا مناسب هستند.  بعد از گذشت زمان کوتاه این افراد از لحاظ روانی فرسوده شده و به الکل یا مواد مخدر پناه برده یا دست به خودکشی می زنند.

معایب و مضرات پناهندگی چیست ؟

در ابتدا باید بدانیم پناهندگی چیست؟ چرا افراد تصمیم به این کار می گیرند.  بیشتر مهاجران غیر قانونی که متقاضی پناهندگی برای کشور های مختلف هستند،  ادعا دارند که به علت مسائل مختلف مانند اجتماعی و سیاسی جان شان تهدید می شود.

آن ها پرونده ای برای کشورهای مورد نظرشان فرستاده و درخواست پناهندگی می کنند.  در حال حاضر وکلایی وجود دارند که در موضوع پناهندگی فعالیت دارند. اما  دیده شده که با این تقاضا به شکل موارد نادر موافقت می شود. افراد متقاضی  مدت های مدیدی به شکل بلاتکلیف زندگی می گذارنند.

آیا پناهندگی مزایایی دارد؟ مضرات پناهندگی چیست؟

چه افرادی در خواست پناهندگی می دهند. این سوالی است که در این مقوله پیش خواهد آمد. افرادی که عضو گروه سیاسی یا به عباریتی احزاب سیاسی هستند. ممکن است عقاید مذهبی یک فرد علت درخواست یک فرد برای پناهندگی باشد. به طور کلی ترس تعقیب، پیگرد قانونی و تهدید جانی علل درخواست پناهندگی است.

این فرد باید ثابت کند که در کشور خود از نظر جانی، قومیتی، جنس و زبان و ملیت مورد پیگرد یا تهدید و آزار و شکنجه است.  این افراد باید پرونده ای درخور تهیه کرده و پس از آن منتظر جواب درخواست بمانند. گاهی پروسه ی درخواست پناهندگی مدتها طول می کشد.  کشورهایی وجود دارند که ویزای پناهندگی به افراد می دهند اما استرالیا در  این دسته قرار نمی گیرد. افراد باید برای درخواست پناهندگی با خطرات مختلفی  روبرو شوند.

همان طور که در منابع مختلف مشاهده می کنیم. عده ای زیادی از جمله ایرانیان درخواست پناهندگی به کشور استرالیا داده و منتظر پاسخ به این درخواست می مانند.  سابقا از هر سه درخواست مهاجران غیر قانونی ایرانی یک درخواست پناهندگی  مورد قبول واقع می شد. اما در حال حاضر این کشور تصمیم گرفته است که روند  پناهندگی را تعدیل کند.

یکی از تبعات پناهندگی و به نوعی مضرات آن این است که فرد پناهنده همیشه یک خارجی محسوب می شود.  او به ملیت و کشور خود پشت کرده در این مواقع با دید نژاد پرستانه با این  افراد برخورد خواهد شد. آن ها هیچ یک از مزایای حقوق شهروندی را دریافت  نخواهند کرد.  در صورتی که اگر این فرد به شکل عادی تقاضای اقامت بدهد و با  پرداخت مالیات ارائه ی کار و خدمات یک شهروند محسوب می شوند.  

یک مشکل بسیار عدیده که در دراز مدت به شکل یک معضل نمود خواهد کرد این مطلب است. بعضی مواقع کشور مقصد از فرد درخواست درخواست سلب تابعیت از کشور مادری را دارد. این یعنی برای فرد هیچ راه بازگشتی نخواهد بود.  از منظر دیگر کشورهایی وجود دارند که بدون سلب تابعیت مانع ورود فرد پناهنده با کشورش می شوند. این یک ضرر زیان بزرگ محسوب می شود.

سلب تابعیت مخاطرات زیادی را در پی دارد. گاهی کشورها تصمیم به اخراج و استرداد پناهندگان می گیرند. در صورت سلب تابعیت شخص پناهنده به فردی بدون میهن تبدیل می شود.  ممکن است عدم موافقت با درخواست پناهندگی یا هر مشکل دیگری پیش آمده و فرد  از کشور مورد نظر اخراج شده در حالی که عملا فردی آواره محسوب می شود.  علاوه بر این مشکلات پدیده ی اخراج اجباری مشکل دیگری است که پناهندگان با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد.

کشورهایی نیز وجود دارند که حکم به زندانی شدن پناهجویان حتی کودکان داده گرچه این عمل غیر قانونی محسوب شده اما آن ها دلایل خاص خود را دارند.  حتی اگر درخواست پناهندگی افراد موافقت شود این افراد بعد از مدتی به شکل  ناگزیری به درد غربت دچار شده ناامیدی به بازگشت نیز آن ها را بسیار آزار  خواهد داد. همچنین دید نامناسب اجتماعی به این افراد دیده شده فرزندان  پناهندگان در مدارس بسیار تحقیر و مورد اذیت و آزار قرار می گیرند.

برخورد های نژاد پرستانه و نامحترمانه ای با آن ها می شود. این افراد ممکن است پس از مدت کوتاهی پشیمان شوند اما راه بازگشتی وجود ندارد.

مطمئنا این افراد در کمپ های پناهندگی و روزگار سختی را خواهند گذراند به نحوی که بیشتر آن ها در شرایط بسیار نامناسب روحی قرار دارند و احتیاج به درمان نیز در آن ها مشاهده می شود.

در چه شرایطی پناهندگان دچار آسیب روحی می شوند؟

اکثر پناهندگان از لحاظ روانی آسیب های جدی می بینند. اسکان در محل هایی فاقد وسایل رفاهی ترس های مختلف از جمله باز گرداندن به کشورهای مقصد باعث می شود که این افراد از لحاظ روانی در وضعیت بدی قرار بگیرند و احتیاج به درمان روانی داشته باشند.  این مشکلات گاهی به حدی پیشرفت کرده که فرد اقدام به خودکشی می کند.  مطمئنا پناهندگی راه حل مناسبی برای مهاجرت نخواهد بود. بهتر است افراد با  سبک و سنگین کردن اوضاع دست به تصمیم گیری زده و عاقلانه به این مسئله نگاه  بیاندازند.

چه انگیزه هایی سبب مهاجرت غیر قانونی می شود ؟

در درجه ی اول حفظ جان و فرار از ناامنی بیشترین افرادی که به مهاجرت غیر قانونی روی می آورند کسانی هستند که از جنگ و ناامنی می گریزند. این افراد معمولا به شکل خانوادگی دست به مهاجرت می زنند.  آن ها برای فرار از وضعیت نا به سامان کشورشان اقدام به مهاجرت می کنند.  نمونه های بارز این افراد مهاجران غیر قانونی سوری، افغان و سودانی،  میانمار است.

برخی از این مهاجرین به دلیل دست یابی به زندگی بهتر و رفاه بیشتر رنج سفر را برخود هموار کرده و دست به مهاجرت می زنند.  افرادی نیز به امید تحصیل در دانشگاه های معتبر و زندگی در یک کشور پیشرفته روی به مهاجرت غیر قانونی می آورند.  یکی از انگیزه های مهاجرت به شکل غیر قانونی وضعیت اقتصادی نا به سامان  کشورهای مختلف است آن ها به امید یافتن شغل و درآمد به کشورهای پیشرفته  مهاجرت می کنند.  تا از این طریق به زعم خودشان پس اندازی برای زندگی شان دست و پا کنند. گاهی جنس و نژاد باعث مهاجرت می شود.

زنانی که در کشور های عقب مانده مانند کالا با آن ها رفتار می شود. به امید دست یافتن به زندگی آزاد و تحصیل و یافتن شغل کشور خود را ترک می کنند.  نا گفته نماند که این دسته طعمه ی بسیار خوبی برای تجارت و قاچاق انسان  است. معمولا این افراد که از طریق غیر قانونی تصمیم به مهاجرت می گیرند. به  دام قاچاقچیان انسان افتاده و از آنان به عنوان برده ی جنسی سوء استفاده  می شود.  سالانه شاهد اتفاقاتی از این قیبل در سراسر جهان هستیم.

مهاجران غیر قانونی که بدون برنامه ریزی و شناخت به عنوان آوارگان به مرزهای کشورهای مختلف از جمله استرالیا می روند. مسلما آینده ی روشنی نخواهند داشت. این افراد اغلب بد.ن سرمایه و آموزش های تخصصی هستند.  آن ها جز مشکلات و سربار برای این کشورها چیزی به دنبال ندارند. دولت ها در  اینگونه موارد برای حفظ مرزهای خود تصمیمات سخت گیرانه ای اتخاذ می کنند.

معمولا افرادی در این راه جان خود را از دست می دهند. مهاجران غیر قانونی که به شکل خانوادگی تن به این سفر داده اند افراد خانواده ی خود را از دست می دهند. کودکان بی سرپرست زیادی در این کمپ ها وجود دارد. همینطور خانواده هایی که فرزند خود را از دست داده اند.  رفتار تبعیض آمیز با برخی از مهاجران غیر قانونی در این کمپ ها دیده شده  است. این رفتار تنها شامل رنگین پوستان نیست. به عنوان مثال رفتارهایی که  با برخی هموطنان مان به علت اتخاذ تصمیمات غربی ها در کمپ های پناهندگی می  شود. این نوع تبعیض ها هستند.

باید توجه داشته باشید که :

اهی اوقات یک تصمیم اشتباه و نا به جا باعث از دست رفتن زندگی فرد و از بین رفتن کرامت انسانی وی می گردد.  این افراد حتی در صورت زندگی در کشورهای مورد نظرشان به افرادی با روان زخم  خورده و بیمار تبدیل می شوند. گاهی در این مسیر زخم هایی روانی به این  مهاجران غیر قانونی وارد می شود که تا پایان زندگی قابل ترمیم نخواهد بود.  

مضرات و لطمه هایی پناهنده شدن خانوادگی بیشتر است یا مجردی ؟

پناهندگی در هر دو شکل مضرات زیادی را به دنبال دارد. افراد مجرد در صورت پناهندگی به انسان تنها تبدیل می شوند که امکان بازگشت به کشور خود را نداشته و تا پایان زندگی خود در تنهایی و غربت خواهد ماند.زمانی که پناهندگی به شکل خانوادگی اتفاق بیافتد این یعنی آن ها چیزی برای از دست دادن در کشور خود نداشته اند. معمولا در هنگام جنگ و سختی هایی از این قبیل اتفاق می افتد.

افراد خانواده می توانند در کنار همدیگر باشند. اما دیده شده در انتقال پناهندگان به کمپ ها معمولا افراد خانواده به خصوص زنان و کودکان از هم جدا شده یا اتفاقات ناخوشایندی گریبانگیر این افراد می شود.

از دست دادن فردی از خانواده نیز می تواند از مضرات اینگونه پناهندگی باشد.  البته ناگفته نماند که تاثیرات سوء پناهندگی برای افراد مجرد بیشتر خواهد  بود. از همان منظر خانواده ها ممکن است در تقابل با فرهنگ جدید از هم  پاشیده شوند.  

از نگاهی دیگر ممکن است در طول فرآیند پناهندگی خانواده آسیب  های زیادی  متحمل شود. تلاش برای کنار همدیگر نگه داشتن افراد و حفظ جان  آنان سختی های  فراوانی را در پی خواهد داشت.  

چند درصد از مهاجران غیرقانونی به استرالیا ایرانی بودند ؟

تحقیقات نشان می دهد که حدود 20 درصد از افرادی که در کمپ های پناه جویان و مهاجران غیر قانونی استرالیایی ایرانی هستند.  علت مهاجرت این افراد معمولا دست یافتن به زندگی بهتر و کسب درآمد و شغل بوده است.  در یک گزارش مه از این افراد به ثبت رسیده بیشتر این مهاجران غیر قانونی از قشرهای تحصیل نکرده و غیر متخصص بوده اند.

البته در این بین افراد تحصیل کرده نیز به چشم می خورد اما تعداد کمی در این بین وجود دارد.  در طی صحبت هایی که با این افراد شده آن ها اذعان داشته اند که در ایران  وضعیت اقتصادی نامناسبی داشته اند و برای کسب درآمد به استرالیا رفته اند.  این مهاجران غیر قانونی بدون داشتن تخصص امید به پیدا کردن شغل داشته که  خیالی واهی نیز است. آن ها در کشور مورد نظر هم باید کارهای سنگین و طاقت  فرسا را با دستمزد بسیار پایین تر از کارگران بومی انجام بدهند.

مسلما از مشکل زبان نیز رنج می برند و در این زمینه نمی توانند به خوبی ارتباط برقرار کنند.

این افراد معمولا بدون اطلاع از سختی های راه و مشکلات پناهندگی اقدام به این کار کرده اند.  در حال حاضر شمار زیادی از پناه جویان و مهاجران غیر قانونی ایرانی در کمپ  های استرالیا وضعیت نامناسبی را می گذرانند. تعداد زیادی از آن ها در  بازداشت های نامعلوم به سر برده و سرنوشت مبهمی را در پیش دارند.  در این  بین افرادی نیز هستند که به امید تحصیل و پیشرفت پای در این راه  گذاشته  اند. 80 درصد ار افرادی که اقدام به پناهندگی می کنند. از عواقب و  سختی  های راه بی خبر هستند.  

آیا مهاجران غیر قانونی استرالیا از سوی کشور مبدا یا سازمان ملل حمایتی دریافت می کنند ؟

معمولا بیشتر مهاجران غیر قانونی را آوارگان تشکیل می دهند مسلما این افراد از سوی کشور مبدا هیچگونه حمایتی را دریافت نخواهند کرد.  کنوانسیون سازمان ملل از مهاجران غیر قانونی در استرالیا حمایت می کند. آن  ها دولت استرالیار ا مستلزم این امر دانسته که تکلیف هزاران مهاجر را در  کمپ هایی واقع در جزایری در اقیانوس آرام روشن کند.

اما دولت استرالیا از سال 2013 تاکنون قوانین سختگیرانه ای نسبت به مهاجران  غیر قانونی و پناه جویان اتخاذ کرده است. این دولت پیمان سازمان ملل در  رابطه با مهاجرین غیر قانونی را قبول نکرده و رد کرده است.  این در حالی است که هزاران مهاجر در جزایر اقیانوس آرام روز های اسف باری را می گذرانند.  ایران تنها کشوری است که نسبت به بازگشت این مهاجران غیر قانونی و پناهندگان واکنش مثبت نشان داده است.

در پی اتفاقات ناخوشایند در کمپ های پناهندگان در استرالیا جمهوردی اسلامی ایران تمایل خود را نسبت به استرداد اتباع کشور خود را اعلام کرد.  در پی اتفاقات ناخوشایند در کمپ های پناهندگان در استرالیا جمهوردی اسلامی  ایران تمایل خود را نسبت به استرداد اتباع کشور خود را اعلام کرد.

بعضی از این مهاجران از کشورهایی عقب مانده با طرز فکر بسیار بسته و مرتجع به عنوان پناهنده خود را به استرالیا رسانده و مایل به بازگشت نیستند. اکثر آن ها آوارگانی از کشورهای جنگ زده هستند که تمایلی به بازگشت نداشته و  کشورهای مبدا در حال حاضر در شرایطی نیستند که نسبت به استرداد این افراد  عملی را انجام بدهند.  البته با در نظر گرفتن خطر جانی در کشورهای مبدا بیشتر این مهاجرین خود تمایلی به بازگشت ندارند.

با رد توافقنامه سازمان ملل دست دولت استرالیا عملا برای ادامه بازداشت های طولانی مدت پناه جویان و مهاجران غیر قانونی باز شده است.  البته نکته ی قابل ملاحظه سکوت سازمان ملل در مورد وضعیت فاجعه بار کمپ ها  در استرالیا صدای محافل حمایت از حقوق بشر را در آورده است.

این در حالی است که در این کمپ ها فاقد امکانات بهداشتی، کمبود آب آشامیدنی، عدم دسترسی به مراجع پزشکی و قضایی در کنار تجاوز به زنان و کودکان مهاجران غیر قانونی در در وضعیت بسیار اسف باری قرار داده و سازمان ملل همچنان به سکوت خود ادامه می دهد.

سوالات زیادی مبنی براین مسئله پیش می آید چرا دولت استرالیا تصمیم گرفته است، با این شدت با مهاجران غیر قانونی مبارزه کند.  در سالهای اخیر دولت استرالیا اذعان داشته است که ورود این مهاجرین به رشد  اقتصادی این کشور کمک خواهد کرد.  از سال 2013 تاکنون در پی روی کارآمدن  دولت محافظه کار در استرالیا و  مخالفت ناسیونالیست ها با حضور مهاجران  خارجی این دولت در صدد تعدیل پذیرش  مهاجران برآمده است.  

درپی این اتفاق دولت استرالیا با گینه قراردادی مبنی بر انتقال مهاجران به پوآ گینه امضا کرده یعنی مهاجران غیر قانونی به محض ورود قایق هایشان به آب های استرالیا دستگیر شده و به آن جا انتقال داده شده و در صورت تشخیص و قبول پناهندگی حق بازگشت به کشور استرالیا را دارند.

در غیر اینصورت یا به کشور مبدا یا به هر کشور دیگر که به آن ها اقامت بدهد می روند.  بعضی از این مهاجران از کشورهایی عقب مانده با طرز فکر بسیار بسته و مرتجع  به عنوان پناهنده خود را به استرالیا رسانده و مایل به بازگشت نیستند.

اکثر آن ها آوارگانی از کشورهای جنگ زده هستند که تمایلی به بازگشت نداشته و کشورهای مبدا در حال حاضر در شرایطی نیستند که نسبت به استرداد این افراد عملی را انجام بدهند.

خطرات جانبی

البته با در نظر گرفتن خطر جانی در کشورهای مبدا بیشتر این مهاجرین خود تمایلی به بازگشت ندارند.  با رد توافقنامه سازمان ملل دست دولت استرالیا عملا برای ادامه بازداشت های  طولانی مدت پناه جویان و مهاجران غیر قانونی باز شده است.  البته نکته ی  قابل ملاحظه سکوت سازمان ملل در مورد وضعیت فاجعه بار کمپ ها  در استرالیا  صدای محافل حمایت از حقوق بشر را در آورده است.  

این در حالی است که در این کمپ ها فاقد امکانات بهداشتی، کمبود آب آشامیدنی، عدم دسترسی به مراجع پزشکی و قضایی در کنار تجاوز به زنان و کودکان مهاجران غیر قانونی در در وضعیت بسیار اسف باری قرار داده و سازمان ملل همچنان به سکوت خود ادامه می دهد.  سوالات زیادی مبنی براین مسئله پیش می آید چرا دولت استرالیا تصمیم گرفته است، با این شدت با مهاجران غیر قانونی مبارزه کند.

در سالهای اخیر دولت استرالیا اذعان داشته است که ورود این مهاجرین به رشد اقتصادی این کشور کمک خواهد کرد.  از سال 2013 تاکنون در پی روی کارآمدن دولت محافظه کار در استرالیا و  مخالفت ناسیونالیست ها با حضور مهاجران خارجی این دولت در صدد تعدیل پذیرش  مهاجران برآمده است.

درپی این اتفاق دولت استرالیا با گینه قراردادی مبنی بر انتقال مهاجران به پوآ گینه امضا کرده یعنی مهاجران غیر قانونی به محض ورود قایق هایشان به آب های استرالیا دستگیر شده و به آن جا انتقال داده شده و در صورت تشخیص و قبول پناهندگی حق بازگشت به کشور استرالیا را دارند.  در غیر اینصورت یا به کشور مبدا یا به هر کشور دیگر که به آن ها اقامت بدهد می روند.

وضعیت اسف بار کمپ ها در استرالیا !

وضعیت کمپ های پناهندگان و مهاجران غیر قانونی در استرالیا بسیار اسف بار به سر می برند. مانوس یکی از اردوگاههایی است که هزاران پناهنده را در خود جای داده است. این افراد بدون آب برق و غذای کافی روزگار می گذرانند.  آن ها دست به اعتصاب های مکرر می زنند. اما به دلیل رفتار خشونت آمیز تمایل به بازگشت به کشورهایشان ندارند.

ناگفته نماند که مسئله ی مهاجران غیر قانونی برای دولت استرالیا به یک مسئله ی بغرنج تبدیل شده است.  در پی اتفاقات ناخوشایند و عدم رعایت حقوق بشر در این کمپ ها عده ای از  مردم استرالیا دست به تظاهرات به حمایت از پناهندگان زده و خواستار رفتار  انسانی با آن ها شده اند.

گزارشات بیماری و تجاوز به زنان و کودکان در این کمپ ها بسیار تکان دهنده است.  رفتار بد مردم گینه با این افراد نیز مزید برعلت است. مسئولین کمپ ها به شدت با مهاجران غیر قانونی برخورد می کنند.

چرا مهاجران  غیر قانونی رفتار غیر انسانی را تحمل می کنند و قصد بازگشت ندارند؟

همان طور که قبلا اشاره شد این افراد از کشورهایی آمده که امکان رفتار خشونت آمیز و بازداشت انتظار آن ها را می کشد.  این در حالی است که مهاجران غیر قانونی برای حفظ موقعیت خود دست به اعتصابات مختلف می زنند.

این وضعیت همچنان ادامه دارد. در حالی که سکوت مجامع بین الملل را به دنبال دارد. تصمیم درست در قبال این افراد چگونه است.  افراد زیادی در کشور ما وجود دارند که بدون شناخت و آگاهی تصمیمات خطرناکی  برای آینده ی فرزندان خود می گیرند.  آن ها با هزینه کردن سرمایه ی هنگفت  قصد دارند فرزندان خود را برای دستیابی به آینده ی بهتر راهی سفر هایی این  چنینی می کنند.  

در حالی که از خطراتی که در طول راه آن ها را تهدید می کند بی اطلاع هستند. توقف طولانی مدت در کشورهایی نظیر اندونزی و حمل و نقل با قایق های بسیار فرسوده و اعتماد به قاچاقچیان انسان اشتباهاتی است که این افراد مرتکب می شوند.  آن ها فرزندان خود را به سوی آینده ای نامعلوم و مبهم روانه کرده بیشتر این  افراد پس از اقدام به این عمل تاوان های سنگینی را پس داده اند.

خانواده های زیادی در ایران وجود دارند که عزیزانشان در کمپ های پناه جویان استرالیا در بازداشت های طولانی مدت با زمان نامعلوم به سر می برند.  عده ای فرزندان و عزیران خود را در دریا از دست داده اند، برخی هیچ اطلاعی  از عزیزانشان در دست ندارند.  بعضی از این مهاجران غیر قانونی در راه رسیدن  به مقصد با خطرات زیادی روبرو  شده و مشکلات فراوانی را از سر می گذرانند.   حتی در صورت پذیرش آ نها به  افراد روان رنجور تیدیل می شوند و در ادامه  زندگی ناخوشایندی را تجربه  خواهند کرد.  

آیا مهاجرت کردن کاری اشتباه است ؟

مهاجرت خصیصه ای است که انسان از دیرباز به آن پرداخته است. در طول تاریخ مهاجرت های بزرگی اتفاق افتاده که ثبت شده اند. مانند مهاجرت قوم آریایی به ایران که نمونه بارز آن است.  فعل مهاجرت به خودی خود اشکالی ندارد اما نوع این عمل بسیار مهم است. زمانی  که فرد برای یک زندگی بهتر با در دست داشتن امکانات لازم تصمیم به مهاجرت  می گیرد باز هم باید جوانب را بسنجد.

مهاجرت احتیاج به فکر و غور کردن زیاد دارد. اولین مسئله احساس غربت و بیگانگی است که در افراد به وجود می آید.  مهاجرت به شکل قانونی به فرد اجازه می دهد تا مانند شهروند کشور مقصد از  مزایای شهروندی آن کشور استفاده کند.  اما مهاجرت غیر قانونی یک ریسک بسیار  خطرناک است. در صورتی که فرد دست به این عمل می زند که همه ی جوانب را  سنجیده باشد.  

افرادی که به علل مختلف تحت پیگرد قانونی در کشور مبدا هستند. ممکن است به علت تفاوت مذهب مورد آزار و اذیت و تهدید به مرگ قرار بگیرند، این افراد مجبور به مهاجرت غیر قانونی و درخواست پناهندگی هستند.

اما افرادی که به امید زندگی بهتر و کسب درآمد بدون تخصص دست به این اقدام می زنند کار بسیار خطرناکی را آغاز کرده اند.  افرادی که به شکل خانوادگی تصمیم به مهاجرت غیر قانونی کرده مسلما با خطر های زیادی روبرو می شوند.   پیمودن راه های طولانی کمبود آب و غذا و همچنین امکانات بهداشتی مواردی است که برای این افراد پیش می آید.

قربانیان

کودکان مسلما قربانیان چنین مسائلی هستند. آن ها طعمه هایی قابل توجه برای قاچاقچیان انسان هستند. همچنین هنگام سکونت در کمپ ها مورد سو استفاده و بدرفتاری واقع می شوند.  در جریان مهاجران غیر قانونی در استرالیا کودکان بسیاری آسیب دیده اند.  برخی از آن ها در طول راه خانئاده ی خود را از دست داده و بی سرپرست شده  اند.  عده ای در زمان انتقال در دریا غرق شده اند. برخی از آن ها در کمپ ها بیمار شده و وضعیت بسیار دردناک دارند.

گاهی اوقات کودکان را از خانواده جدا کرده و به کمپ های مخصوص می فرستند. همین طور جدا کردن زنان از مردان نیز دیده شده است.  جالب است که بدانیم افراد با علم به این موارد همچنان قصد امتحان کردن شانس  خود به استرالیا را دارند. هرگز فریب نخورید. ممکن است شما با افرادی  مواجه باشید که در کشورهای مختلف از جمله استرالیا به شکل پناهنده پذیرفته  شده باشند.

این افراد از زندگی لوکس و وضعیت خود می گویند. این یک لایه بسیار نازک از وضعیت این افراد است. پناهندگان هرگز مانند مهاجران قانونی در اجتماع پذیرفته نمی شوند. آن ها همواره مانند سربار و طفیلی هستند.

چرا افراد تمایل دارند به استرالیا مهاجرت کنند ؟

استرالیا یک کشور مهاجر خیز است. رشد اقتصادی این کشور در 20 ساله گذشته باعث شده تا تعداد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور دارند. طبیعت زیبا و برخورد مناسب با مهاجران باعث شده که مردم زیادی از سراسر جهان تمایل به مهاجرت به این کشور را داشته باشند.  این تمایل قاچاقچیان و تجارت کنندگان انسان را به طمع انداخته تا با فریب افراد به مقاصد خود برسند.

تعداد زیادی از ایرانیان سالهاست که به شکل قانونی در این کشور زندگی می کنند.  رتبه ی سوم صنعتی در سطح جهان برای استرالیا یکی دیگر از دلایل افراد برای سفر به این کشور است.  مهاجرین غیر قانونی همان طور که از اسم آن برمی آید به علت نقض قانون انتظار هر نوع برخوردی را خواهند داشت.

کمپ های پناه جویان را بهتر بشناسیم !

پناه جویان ومهاجران غیر قانونی در استرالیا در کجا زندگی می کنند. بارها اسامی کمپ های مانوس، نائورو را در اخبار مهاجران غیر قانونی به استرالیا شنیده ایم.  مانوس جزیره ای در هزار وصد کیلومتری شمال استرالیا در محلی نزدیک به پابوآ  گینه نو است. متوسط دما در این جزیره 30 درجه ی سانتیگراد است.   نائورو نیز در هزار و 990 کیلومتری استرالیا با آب و هوایی مشابه است. باید  بدانیم که تعداد زیادی از هموطنان مان در این دو جزیره زندگی می کنند.

حتما تا به حال نام کتاب هیچ دوستی جز کوهستان را شنیده اید. این اثر توسط یک پناه جوی ایرانی در جزیره ی مانوس نوشته شده است.  حوادث تکان دهنده ای که در جریان بازداشت پناهندگان در این اردوگاه ها  اتفاق می ا فتد را بیان کرده است. این کتاب جایزه ی ادبی سال استرالیا را  دریافت کرده است.  

با توجه به هزینه ی فوق العاده سنگینی که نگهداری پناه جویان در خارج از مرزهای استرالیا بر دوش این کشور می گذارد.  اما دولت لیبرال استرالیا با متحمل شدن این هزینه ها قصد دارد به همگان  ثابت کند که در تصمیم خود در مقابل مهاجران غیر قانونی پافشاری خواهد کرد.

مشاهدات حاکی از این است که تا زمانی بر سر کار بودن این دولت وضعیت پناهندگان همچنان در همین وضعیت به سر خواهند برد. با توجه به اعتراضات سازمان ملل برای روشن شدن سرنوشت این افراد دولت استرالیا حاضر نیست این پناه جویان در خاک خود بپذیرد.  اما گزارشاتی مبنی بر پرداخت غرامت به پناه جویان و مهاجران غیر قانونی برخی از کمپ ها مثل مانوس به گوش می رسد.

این در حالی است که دولت استرالیا از پوشش خبری در این کمپ ها جلوگیری می کند. این حاکی از ادامه ی وضعیت بسیار بد این کمپ ها است. دولت استرالیا قصد دارد حتی امکان انتقال پناه جویان و مهاجران غیر قانونی بیمار را به استرالیا لغو کند. تا پناه جویان از این موقعیت برای توقف بیشتر در خاک استرالیا استفاده نکنند.د ولت استرالیا قصد دارد برای رسیدگی به اوضاع بیماران آن ها را به جزیره ی کریسمس انتقال بدهد تا از امکانات پزشکی بیشتری برخوردار شوند.

جزیره کریسمس اعلام کرده که ظرفیت این بیمارستان ها بسیار محدود بوده است.موج خودکشی در کمپ های پناهندگان  و مهاجران غیر قانونی همچنان ادامه دارد. افرادی که به امید یک زندگی بهتر رنج سفر را به جان خریده اند. در موقعیتی بسیار سخت قرار گرفته اند. فشار های روانی در کنار فشارهای جسمی باعث این تصمیم می شود.عدم امکانات بهداشتی و رفاهی دوری از خانه، وطن همچنین بلاتکلیفی بلند مدت باعث انجام این عمل می شود.

وضعیت نامناسب برخی از کمپ ها به حدی است که انتقال کودکان به آن ها ممنوع شده است.برای مهاجرت پناهندگی می تواند آخرین تصمیم باشد. قبل از اقدام به مهاجرت غیر قانونی تمامی جوانب را بسنجید از برخورد کشور مقصد اطلاعات کسب کنید. مهاجرت غیر قانونی یک اشتباه غیر قابل جبران است. گاهی بهای این اشتباه قیمتی به سنگینی جان افراد دارد.

سایر مطالب مفید:

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021