بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان

0 2,200

مقصد اصلی منطقه‌ای مسلمانان با خاستگاه آن‌ها متفاوت است. حدود یک‌سوم مهاجران مسلمان به اروپا رفته‌اند. تقریباً نیمی از مهاجران مسلمان از منطقه آسیا و اقیانوسیه مهاجرت کرده‌اند، یعنی چیزی حدود 5/1 مهاجر مسلمان ازآنجا نقل‌مکان کرده‌اند. دلایلی که باعث می‌شود فرد برای زندگی دائمی به یک کشور خارجی مهاجرت کند چیست؟ فرصت‌های بهتر برای تحصیل یا دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، امنیت شغلی، کیفیت زندگی، نرخ پایین جرم و جنایت، دوری از جنگ و خشونت، دوری از نژادپرستی تنها چند مورد از دلایل عمده‌ای است که شما مایل به مهاجرت به کشور بهتری هستید. این مقاله برای شماست! دلیل شما هرچه باشد، ما به شما در یافتن آسان‌ترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان کمک خواهیم کرد.

مقدمه

یک تعادل تقریبی بین مهاجرت مسلمانان از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وجود دارد. حدود یک‌سوم مهاجران مسلمان از خاورمیانه – شمال آفریقا هستند.

بیشترین تعداد مهاجران مسلمان از سرزمین‌های فلسطین (بیش از 5 میلیون نفر) هستند. طبق حساب سازمان ملل، این گروه شامل آوارگان فلسطینی و فرزندان آن‌ها می‌شود. 6 درصد از مسلمانان نیز پاکستان، بنگلادش و هند را ترک کرده‌اند. تعداد قابل‌توجهی از مهاجران مسلمان نیز از افغانستان، ترکیه و مراکش سرچشمه می‌گیرند. برخلاف مهاجران در شبه‌قاره هند (هند، پاکستان، سریلانکا، بنگلادش، بوتان و نپال) که عمدتاً به کشورهای همسایه رفته‌اند، بسیاری از مهاجران مسلمان از شمال آفریقا و ترکیه ازآنجا دور شده‌اند، و به مکان‌های دورتری ازجمله به اروپای غربی مهاجرت کرده‌اند.

در دهه‌های اخیر برخی از بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان به شرح زیر بوده است:

 • عربستان سعودی بهترین کشور مقصد برای مهاجران مسلمان بوده است که بیشتر مهاجران کارگران کشورهای عربی اطراف، شبه‌قاره هند، اندونزی و فیلیپین هستند.
 • جمعیت مهاجر مسلمان روسیه (حدود 4 میلیون نفر) عمدتاً از کشورهای همسایه (مانند قزاقستان، ازبکستان و آذربایجان) است که زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودند.
 • تقریباً نیمی از مهاجران مسلمان متولد خارجی در آلمان (تخمین زده‌شده بیش از 3 میلیون نفر) از ترکیه بوده‌اند، اما تعداد زیادی از آن‌ها از کوزوو، عراق، بوسنی هرزگوین، مراکش و ایران نیز شامل می‌شوند.
 • مهاجران مسلمان فرانسه (حدود 3 میلیون نفر) عمدتاً از مستعمرات سابق فرانسه در الجزایر، مراکش و تونس هستند.
 • درگیری‌های منطقه‌ای در عراق و سرزمین‌های فلسطین تا حد زیادی هجوم مسلمانان به اردن (نزدیک به 3 میلیون نفر را تشکیل می‌دهد.
 • به همین ترتیب، در دهه‌های اخیر درگیری در افغانستان به توضیح تعداد بالای مهاجران مسلمان در پاکستان (حدود 2.5 میلیون نفر) و ایران (بیش از 2 میلیون نفر) انجامید.
در همین رابطه:

گستردگی مهاجران مسلمان در اروپا

مهاجرت مسلمانان

اسلام سریع‌ترین رشد عمده در اروپا را داشته، علت اصلی آن مهاجرت و نرخ باروری بالاتر در میان مسلمانان است. از دهه 1960، مهاجران از کشورهای مسلمان در اروپای غربی، به‌ویژه در آلمان، فرانسه و بلژیک، به تعداد زیادی ظاهرشده است. اگرچه جوامع بزرگ مسلمان از زمان فتوحات عثمانی در اواخر قرون‌وسطی، به‌ویژه در بالکان، در این قاره وجود داشته‌اند، این اولین موج بزرگ مهاجرت مسلمانان به شمال غربی اروپا بود.

مسلمانان در اروپا گروه همگنی نیستند. آن‌ها دارای هویت‌های مختلف ملی، قومی و نژادی هستند. مناطق اصلی تبار مسلمانان در اروپای غربی ترکیه، مغرب (ازجمله مراکش و الجزایر) و جنوب آسیا (ازجمله پاکستان و افغانستان) است.

در اروپای غربی، مسلمانان معمولاً در مناطق عمده شهری زندگی می‌کنند، که اغلب در محله‌های فقیرنشین شهرهای بزرگ متمرکزشده‌اند.

طبق مرکز تحقیقات پیو، تا سال 2016 تعداد کل مسلمانان در اروپا تقریباً 4.9٪ است. تعداد کل مسلمانان در اتحادیه اروپا در سال 2010 حدود 19 میلیون نفر بود (3.8٪).  پاریس پایتخت فرانسه و کلان‌شهرهای آن بیشترین تعداد مسلمانان را دارد (ازنظر اکونومیست 1.7 میلیون نفر در سال 2008) مسلمان از همه شهرهای اتحادیه اروپا.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2030 حدود 8٪ از جمعیت اروپا از دین و مذهب مسلمان باشند.

در جدول زیر، شهرهای بزرگ اتحادیه اروپا با جمعیت قابل‌توجه مسلمان ذکرشده است، برخی با استفاده از درصد آسیایی‌ها در آن شهرها، درصد مسلمانان را تخمین می‌زنند.

شهرکشور عضو٪ مسلمان
آمستردام هلند12.1%
آنتورپ بلژیک16.9%
آلمریا اسپانسا12%
بارسلونااسپانسا5.6%
برلین آلمان11%
بروکسل بلژیک25%,
کلن آلمان12%
کنستانتا رومانیا5.1%
کپنهاگ دانمازک10%
دوبریچبلغارستان7.2%
دوبلینایرلند2.11%
فرانکفورت آلمان12.6%
هاسکوو بلغارستان18.2%
کارژالی بلغارستان52.8%
کوموتینی یونان54.77% 
مالمو سوئد16%
مارسی فرانسه20%
مدگیدیارومانی16.7%
میلان اسپانسا51.98%
اوفنباخ آلمان14%
اسلو نروژ9.53%
پاریس فرانسه10%
پلوودیو بلغارستان5.0%
روبایی بلغارستان29.3% 
روتردام هلند13.7%
روبهفرانسه20%
روس بلغارستان5.9%
شومن بلغارستان14.5%
لاهه هلند14.7%
اوترخت هلند9.9%
وین اتریش8%,
زانتی یونان42.19%

بهترین کشورها برای مسلمانان مهاجر  

بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان

چه کسی به یقین می‌تواند بگوید که بهترین کشور برای مهاجرت کدام کشور است؟  مسلمانان باید مقصدی را برای مهاجرت انتخاب کنند که علاوه برداشتن امنیت و آسایش از تشابهات فرهنگی و دینی برخوردار باشند. در بعضی کشورها، فرهنگ و شرایط حاکم بر آن، ممکن است برای مسلمانان، بسیار آزاد دهنده باشد.

در اینجا فهرستی از بهترین کشورها برای مهاجرت مسلمانان ذکر می‌شود:

 • آلبانی؛
 • اندونزی؛
 • مراکش؛
 • اردن؛
 • مالدیو؛
 • ترکیه؛
 • مالزی؛
 • امارات متحده عربی؛
 • عربستان سعودی؛
 • قطر؛
 • عمان؛

 طبقه اجتماعی و تمرکز جمعیت مسلمانان مهاجر

مهاجرت مسلمانان

در ایالات‌متحده، مهاجران مسلمان جزوی از طبقه پزشکان، وکلا و مهندسان در کلاس حرفه‌ای قرار می‌گیرند. زنان در جوامع خود فعال بودند و به‌سرعت رشد کرده‌اند.. اگر 11 سپتامبر نبود، آن‌ها حتی بهتر هم می‌شدند. جامعه مسلمانان مهاجر در آمریکا ازنظر موقعیت مکانی پراکنده است و به‌طورکلی روند اصلی آمریکایی‌ها را در انتقال به مناطق حومه شهر و جستجوی راحتی در سبک زندگی آمریکایی دنبال کرده است.

در اروپا، مسلمانان عمدتاً طبقه کارگر هستند. آن‌ها در اصل از جوامع کشاورزی مسلمان نشئت‌گرفته‌اند. آن‌ها پس از آمدن به اروپا، با سایر اروپایی‌ها همراه و همکار بوده‌اند.

گرچه اختلافات زیادی در جوامع مسلمان ایالات‌متحده و اروپا وجود دارد، اما به‌طور مشابه تحت تأثیر 11 سپتامبر و توسعه بعدی اسلام هراسی قرار گرفتند. حملات 11 سپتامبر در ایالات‌متحده، حملات مهم تروریستی اروپا مانند بمب‌گذاری‌های 7/7 لندن و بمب‌گذاری در قطار مادرید، همراه با ادامه خونریزی در جهان اسلام، بسیاری از مردم آمریکا و اروپا را متقاعد کرده است که اسلام دین ترور است. و خشونت بسیاری‌ها این برداشت عمومی از اسلام را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، در ایالات‌متحده آمریکا، یک نظرسنجی اخیر نشان داد که فقط 27٪ از آمریکایی‌ها شهروندان مسلمان را مطلوب می‌دانند، درحالی‌که یک نظرسنجی سه سال پیش نشان داد که تقریباً نیمی از آمریکایی‌ها معتقدند که ارزش‌های آمریکایی و اسلامی با یکدیگر سازگار نیستند. یک نظرسنجی سال گذشته در آلمان نشان داد که تقریباً نیمی از مردم احساس می‌کنند اسلام یک تهدید است.

برای مقابله با این برداشت‌ها، مسلمانان در ایالات‌متحده و اروپا در گفتگوهای ادیان فعال بوده‌اند.

منبع:

زندگی در کدام کشور برای یک مسلمان آسانتر است؟

مسلمانان در اروپا

برای مطالعه مطلب مرتبط روی عنوانی که در زیر ذکر شده کلیک کنید:

بهترین کشورها برای مهاجرت

بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021