x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون ales

آزمون ALES که مخفف کلمه­ی Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است، آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه­های کشور ترکیه، خصوصی و دولتی برگزار می­گردد که مختص دانشجویان بین المللی یا خارجی و دانشجویان بومی است که قصد داشته باشند در کشور ترکیه و در مقطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته­ای به جز رشته­های پزشکی و همچنین اخذ پذیرش مربی به زبان ترکیه­ای تحصیل کنند و یا دانشجویان بومی که قصد داشته باشند در خارج از کشور ترکیه، در مراکز و مؤسساتی که مورد تأیید کشور ترکیه هستند به تحصیل بپردازند. هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان براساس نتایج آزمون ALES اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون ALES نمره­ی قبولی را کسب کنند علاوه بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­های یاد شده، شهریه­ی تحصیلی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.

آزمون ales | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون ALES سالی دو بار در کشور ترکیه برگزار می­گردد که سازمان آموزش عالی ترکیه یا YÖK و OSYM یا سازمان مسئول گزینش و جایگزینی دانشجویان، مسئولیت برگزاری آزمون را بر‌عهده دارند که تحت نظارت دانشگاه­های پذیرنده نیز هست. لذا دانشجویان ابتدا باید دانشگاه خود را انتخاب کرده و با توجه به تاریخ مقرر شده توسط دانشگاه، در آزمون ALES شرکت نمایند.

 

 

زمان برگزاری آزمون ALES

آزمون ALES از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود است و برخلاف آزمون­های آیلتس و تافل، شما فرصت شرکت زیادی نخواهید داشت. آزمون ALES هر سال، دو بار به صورت کاغذی و دو بار نیز به صورت اینترنتی (e-ALES) برگزار می­گردد که به ماه شمسی برای آزمون کاغذی، در ماه­های اردیبهشت و آذر زمان برگزاری آزمون است و در نوع اینترنتی نیز ماه­های تیر و مهر ماه آزمون برگزار خواهد شد. لذا برای ثبت نام می­توانید طبق تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه که معمولا 2 ماه قبل از تاریخ برگزاری است، در این بازه­ی زمانی اقدام به ثبت نام کنید. نکته­ای که حائز اهمیت آن است که اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون ALES نمایید مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه­ها با هم تداخلی نخواهند داشت.

زمان برگزاری آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

توجه داشته باشید که زمان ثبت نام قابل تمدید نخواهد بود لذا از قبل نسبت به تهیه­ی مدارک و هزینه­ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده، ثبت نام کنید.

کاربرد آزمون ALES

شاید از خود بپرسید کاربرد آزمون ALES چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و ضرورت آن چیست؟ جواب کامل این سؤال پیش ماست. کاربردها و مزایای آزمون ALES به طور کلی به شرح زیر است:

 • اگر قصد تحصیل در دانشگاه­های کشور ترکیه را در مقاطع فوق لیسانس و دکتری تمامی رشته­ها به جز رشته­های پزشکی داشته باشید آزمون ALES و داشتن نمره­ی قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می­کند تا در دانشگاه­های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • اگر قصد داشته باشید تا به عنوان مربی پذیرش گردید این آزمون مورد الزامی و اصلی است.
 • به شما کمک می­کند تا به عنوان فردی حرفه­­ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور ترکیه بالا ببرید.
 • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل نیز مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار نیز مشغول شوند. قبولی در آزمون ALES، حتی در پیدا کردن فرصت­های شغلی بهتر نیز کاربرد دارد.
 • قبولی در آزمون ALES سبب می­شود به شرکت­های برتر در کشور ترکیه نشان دهید که سطح و دامنه­ی ارتباطی شما حرفه­ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت­ها را دارید.
 • اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه را داشته باشید، قطعا تسلط به زبان ترکی از ملزومات بوده و قبولی در آزمون ALES با نمره­ی سطح بالا، این مورد را تأیید و به شما کمک خواهد کرد.
 • برای دریافت ویزا قطعا نیاز به ارائه­ی مدرک زبان معتبر به جهت اثبات قدرت زبان ترکی خود دارید که آزمون ALES با دارا بودن معتبرترین مدرک زبان ترکی در این کشور، نقطه­ی اتکا و قدرت بسیار مهمی برای شما محسوب می­گردد.

کاربرد آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

محل برگزاری آزمون ALES در کدام کشورها و مؤسسات؟

آزمون ALES، از جمله آزمون­هایی است که مختص تنها یک کشور و آن هم ترکیه است. هدف برگزاری این آزمون، سنجش قدرت زبان ترکی به همراه هوش و ریاضیات (سنجش قدرت حل مسائل پیچیده) دانشجویان بین المللی است که قصد ادامه تحصیل، کار و فعالیت در این کشور را داشته باشند. آزمون ALES برای دانشجویان بین‌المللی گزینه­ی لازم و واجب است و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور ترکیه دارای اعتبار بوده تا بتوانید میزان تسلط به زبان ترکی و هوش خود را به اثبات برسانند. این آزمون برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری تمامی رشته­ها به جز رشته­ی پزشکی و برای پذیرش به عنوان مربی نیاز بوده و اگر رشته­ی تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس نشود، حتما باید در این آزمون شرکت کنید. لذا همانطور که متوجه شدید، این آزمون توسط دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور ترکیه طراحی و اجرا می­شود و برای خود آنها نیز معتبر است و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت ضوابط خود آنها هستید.

محل برگزاری آزمون ALES در کدام کشورها و مؤسسات؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرایط و قوانین آزمون ALES

آزمون ALES همانند تمامی آزمون­های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آنها است. شرایط و قوانین آزمون ALES به شرح زیر است:

 • آزمون ALES توصیه شده برای تمامی سنین است به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • حتما باید در مقطع لیسانس فارغ التحصیل شده باشید یا دانش آموز سال آخر باشید.
 • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره­ی لیسانس خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می­توانید در آزمون ALES شرکت کنید.
 • افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند و بخواهند در خارج از کشور و در جایی که مورد تأیید کشور ترکیه است تحصیل کنند، مجاز به شرکت در آزمون ALES هستند.

شرایط و قوانین آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون ALES

آزمون ALES همانند تمامی آزمون­های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می­کند چه افرادی واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می­گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه­ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که در این قسمت افراد واجد شرایط را ذکر خواهیم کرد و خارج از آن، افراد واجد شرایط برای شرکت در آزمون ALES نخواهند بود:

 • حداقل سن برای این آزمون وجود ندارد لذا تمامی افرادی که مقطع لیسانس را به اتمام رسانده باشند با شرط رعایت موارد که در ادامه گفته خواهد شد، مجاز به شرکت در آزمون ALES هستند.
 • متقاضی شرکت در آزمون حتما باید دارای پاسپورت معتبر باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.
 • اگر قصد تحصیل، کار و زندگی در ترکیه را داشته باشید، واجد شرایط محسوب می­گردید.
 • برای افراد متخصص و حرفه­ای در زمینه­ا­ی به جز پزشکی که مایل به مطالعه یا کار در کشور ترکیه باشند مناسب است.
 • اگر هنگام تولد تابعیت کشور ترکیه را گرفته باشید و سپس با تأیید وزارت خانه­ی این کشور، از تابعیت آن خارج شده باشید، به شرط دارا بودن مدارک مورد نیاز، واجد شرایط شرکت در آزمون ALES خواهید بود.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون ALES

در این قسمت به بررسی انواع دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون ALES بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

یکی از دوره­هایی که در زمینه­ی آماده سازی آزمون ALES انجام می­گیرد، CICERONE است. در این دوره تمامی اطلاعات لازم به دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در دانشگاه­های ترکیه آموزش داده شده و با برگزاری آزمون­های شبیه سازی شده سعی در آماده سازی دانشجویان می­کند.

دوره­ی آموزشی ProProfs نیز از دیگر دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون ALES است که تمامی آموزش­های لازم و نمونه سؤالات در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده شده و آنها را در جهت کسب نمره­ی حد نصاب کمک می­کند.

در کل تعداد آزمون­ها و کتاب­های مرتبط با آزمون ALES تعداد زیادی ندارند و باید به موارد محدود اکتفا کنید.

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نمره‌­ی قبولی آزمون ALES

آزمون ALES کشور ترکیه که به عنوان مجوز ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه­های این کشور برگزار می­گردد، دارای 100 نمره است و بر اساس تعداد جواب­های صحیح شما محاسبه شده و به ازای هر 4 پاسخ نادرست، یک جواب درست نیز از بین خواهد رفت. برای ورود به دانشگاه­های مطرح این کشور، حداقل باید از 100 نمره، نمره­ی 55 را کسب کنید و واضح است که هر مقدار دانشجوی مورد نیاز هر رشته کمتر باشد، نمره­ی بالاتر ملاک خواهد بود. البته توجه داشته باشید که رزومه­ی تحصیلی و مهارت نیز در پذیرش توسط دانشگاه­ها نقش بسیار مهمی دارند.

نمره‌­ی قبولی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون ALES

در صورتی که در آزمون ALES شرکت کنید، اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در آزمون ALES که برای ورود به دانشگاه­های ترکیه در مقطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته­ای به جز پزشکی برگزار می­گردد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه­ی ثبت نام اکتفا کنید اما معمولا مدت زمانی که طول می­کشد تا نمرات دانشجویان شرکت کننده در آزمون ALES منتشر شود، حدود 2  تا 4 هفته است.

زمان اعلام نتیجه‌­ی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای مشاهده­ی نتایج آزمون ALES، هر دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه نموده و در صفحه­ی مربوط به آزمون ALES، نتایج آن را مشاهده نماید. اما همانطور که گفته شد این زمان تقریبی بوده و هر سال باید به جدول زمانبندی داده شده دقت کنید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کرده باشید.

آزمون ALES مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه­‌ها؟

همانطور که عنوان گردید هر سال، آزمون ALES توسط کشور ترکیه و هر دانشگاه مطابق با سیاست­های آموزشی خود، برگزار می­گردد که برای آن دسته از دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته­ای به جز پزشکی، یا متقاضیان پذیرش در سمت مربی در دانشگاه­های این کشور را داشته و یا بومی این کشور هستند و قصد ادامه تحصیل در مراکز مورد تأیید کشور ترکیه در خارج از آن را دارند است.

همانطور که در مطالب قبلی عنوان گردید، افراد واجد شرایط اقدام به ثبت نام و انتخاب دانشگاه مد نظر خود خواهند کرد و پس از کسب حداقل نمره­ی قبولی برای رشته­ی خود، مراحل ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پیگیری خواهند کرد.

آزمون ALES مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه­‌ها؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون ALES در داخل خود کشور ترکیه، نزد دانشگاه­ها و مؤسسات آن اعتبار داشته و در خارج از این کشور، اعتباری ندارد چرا که یکی سؤالات از بخش­های آن، با هدف سنجش میزان تسلط افراد نسبت به زبان ترکی و سنجش هوش و حل مسأله، طراحی می­­گردد. آزمون­های دیگری نیز هستند که مشابه این وضعیت بوده و به طورخاص توسط یک کشور برگزار می­شود مانند آزمون SAT که تنها مختص کشور آمریکا است.

لذا حتما از این مورد اطمینان حاصل کنید که تنها در صورتی که قصد ادامه­ی تحصیل در کشور ترکیه را دارید و با شرط دارا بودن شرایط گفته شده در مطالب قبلی، اقدام به ثبت نام و شرکت در آزمون ALES نمایید.

مهلت اعتبار آزمون ALES

آزمون ALES که برای دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در دانشگاه­های ترکیه در مقاطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته به جز پزشکی و دانشجویان بومی خواهان تحصیل در مراکز و دانشگاه‌های مورد تأیید ترکیه برگزار می­گردد، پس از اعلام نتایج توسط خود سایت دانشگاه انتخابی دانشجو، به مدت 3 سال (تغییر از 2 سال به 3 سال در قانون جدید) اعتبار خواهد داشت.

مهلت اعتبار آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نکته­ای که در مورد مهلت اعتبار نتایج و مدرک آزمون ALES در ترکیه وجود دارد این است که در اکثریت موارد 2 سال اعتبار اعطایی به دانشجوی بین المللی، تنها نزد دانشگاه انتخابی پذیرفتنی است و به جز در موارد استثناء، در موارد دیگر برای دیگر دانشگاه­های ترکیه مورد قبول واقع نخواهد بود. به عنوان مثال اگر دانشگاه ازمیر ترکیه را انتخاب کرده باشید، نمرات قبولی و مدرک آزمون ALES شما تنها برای این دانشگاه 2 سال معتبر است و به عنوان مثال برای دانشگاه حاجت تپه فاقد اعتبار است. به همین دلیل امکان انتخاب دانشگاه، هنگام ثبت‌نام آزمون در روند ثبت نامی، گنجانده شده است.

سخت و آسان بودن آزمون ALES

حتما هنگامی که خواسته­اید برای ثبت نام آزمون ALES اقدام کنید متوجه صحبت­های این چنینی شده­اید: آزمون ALES خیلی سخت است، ALES نسبت به هر آزمونی سخت­تر است و غیره. اما حقیقت ماجرا چیست؟

ALES یکی از استانداردترین آزمون­های برگزار شده در سطح کشور ترکیه در کنار آزمون YOS بوده و کاملا منصفانه است. تنها اهداف سؤالات آزمون ALES سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت به زبان ترکی شما و هیچ هدفی مانند حقه زدن و تست نظرات و عقاید در آن نیست و سؤالات کاملا واضح هستند و فرد آزمون دهنده به راحتی متوجه هدف سؤال می­شود. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می­کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است. ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم؛ خیر ALES سخت نیست و حتی از آزمون داخلی ایران نیز آسان­تر است.

سخت و آسان بودن آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 

تعداد سؤالات آزمون ALES

آزمون ALES کشور ترکیه به طور کلی دارای دو بخش است که به نام­های بخش زبانی یا Linguistic (1 و 2) و بخش محاسباتی یا کمّی (1 و 2) است. پس به عبارت دیگر می­توان بیان نمود که آزمون فوق دارای 4 بخش خواهدبود و هر بخش نیز 50 سؤال را به خود اختصاص داده است.

تعداد سؤالات آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای پاسخگویی به کل سؤالات آزمون ALES (200 سؤال، 4 بخش 50 سؤالی)، 180 دقیقه فرصت خواهید داشت که سؤالات 5 گزینه­ای بوده و هر 4 جواب نادرست، یک جواب صحیح حذف خواهد شد.

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون ALES

در ابتدا برای ثبت نام آزمون ALES وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه­ی مربوطه می­شوید و پس از تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب شهر مد نظر، اسکن صفحه­ی اول پاسپورت را آپلود کنید. بعد از اینکه فرم را ارسال کنید، ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید نمود که در آن شماره­ی درخواست وجود دارد و از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب کرده­اید فعال می­گردد. نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل می­کنید که وقتی ایمیل تأییدیه­­ی اطلاعات وارد شده برای شما ارسال گردد باید بقیه­ی روند آزمون ALES را طی کنید.

بعد از مرحله­ی اول، در سایت دانشگاه ثبت نام کرده، تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال کنید. در نهایت نیز باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه­ی امتحان، تا حدود 1 تا 2 هفته قبل از برگزاری آزمون ALES باشید.

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در روز آزمون نیز، به سؤالات دو بخش در دفترچه­ی سؤال آزمون ALES پاسخ داده و 2 تا 4 هفته بعد نیز نتایج را دریافت خواهید کرد.

گونه‌­های آزمون ALES

آزمون ALES تنها به یک شکل و نوع برگزار می­شود و انواع خاصی ندارد. هدف از برگزاری تنها نوع آزمون ALES سنجش هوش، ریاضیات و تسلط دانشجویان بین المللی در مورد زبان ترکی است. تعداد سؤالات و حتی زمان پاسخگویی و یا هر دو، بسته به دانشگاه انتخابی شما و یا نوع رشته، می­تواند متغیر باشد که باید از طریق دانشگاهی که در آن ثبت نام نموده­اید جویا شوید. این آزمون تنها به یک نوع وجود داشته و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات داخلی کشور ترکیه معتبر است. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستید در این آزمون ثبت نام نموده و شرکت کنید.

گونه‌­های آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اعتبار بین المللی آزمون ALES

همانطور که در بخش­های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون ALES، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار آن نیز 3 سال و تنها در نزد دانشگاهی انتخابی است. لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون ALES اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در رشته­هایی به جز پزشکی را در کشور ترکیه داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ترکیه است.

اعتبار بین المللی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بخش بندی‌­های مختلف آزمون ALES

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان گردید، دفترچه­ی سؤالات آزمون ALES متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول (شامل پارت 1 و 2) مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم آن (شامل پارت 1 و 2) نیز متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه­ی زبان ترکی است.

هر پارت یا بخش این آزمون 50 سؤال داشته و در دو دفترچه­ی مجزا به متقاضیان ارائه می­شود که هر کدام حاوی 100 سؤال هستند. 100 سؤال ریاضی و هوش و 100 سؤال نیز در حوزه­ی ساختار زبانی و زبان ترکی است که هر کدام دفترچه­ی جداگانه­ی خود را دارند. کل مدت زمان آزمون نیز 180 دقیقه است و هر بخش 90 دقیقه زمان پاسخگویی دارد.

به سؤالات بخش ریاضیات SAYISAL می­گویند و به سؤالات بخش زبان ترکی نیز SÖZEL گفته می­شود.

بخش بندی‌­های مختلف آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

                 

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون ALES در نمره دهی متفاوت است؟

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان گردید، آزمون ALES برای کسانی است که به عنوان دانشجوی بین المللی قصد دارند در مقطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته­ای به جز رشته­ی پزشکی در دانشگاه‌های کشور ترکیه تحصیل کنند. در این بین بسته به نوع رشته­ی انتخابی توسط شما بخش­های مختلف آن، اهمیت متفاوتی دارند که در کنار عوامل دیگری مانند رزومه و سابقه­ی فعالیت، معدل مناسب و مدارک زبان جهت ارزیابی و پذیرش شما مؤثر هستند. اگر قصد تحصیل در رشته­هایی مانند اقتصاد، علوم اجرایی و مدیریتی و برخی دیگر تخصص­های مشابه را داشته باشید، بخش­های مختلف آزمون ALES اهمیت یکسانی در ارزیابی شما دارند.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته­هایی مانند معماری، علوم پایه و مهندسی را داشته باشید، نمره­ی بخش ریاضیات و هوش آزمون ALES اهمیت بسیار بیشتر و در نتیجه­­ی تأثیر به مراتب بیشتری در پذیرش شما دارند.

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون ALES در نمره دهی متفاوت است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در صورتی هم که قصد داشته باشید در رشته­هایی مانند قانون، زبان، زمین­شناسی، تاریخ و ادبیات در کشور ترکیه در مقاطع بیان شده به ادامه تحصیل بپردازید، نمره­ی بخش دوم آزمون یعنی ساختار زبان یا Languistic اهمیت به مراتب بیشتری دارد.

زمان مصاحبه­‌ی آزمون ALES

آزمون ALES فاقد مصاحبه است. شیوه­ی کار این آزمون بدین صورت است که اگر قصد ادامه تحصیل تنها در کشور ترکیه را داشته باشید، دانشگاه مد نظر را انتخاب نموده و پس از طی کردن فرایند ثبت نام، در آزمون شرکت می­کنید. پس از قبولی در آزمون، مجوز ورود به دانشگاه انتخابی در رشته­ی مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد و نیازی به انجام مصاحبه­ی خاصی نخواهید داشت.

زمان مصاحبه­‌ی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بایدها و نبایدهای آزمون ALES

در مورد آزمون ALES بایدها و نبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتما به آنها عمل کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

 • حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید. باید پاسپورت شما معتبر بوده و منقضی نشده باشد.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه کپی آن مورد قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقا چک کنید و بهترین و سریع­ترین مسیر را از قبل مشخص کنید. آزمون ALES کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب­های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به موقع رسیدن یک امر بایدی محسوب می­شود.
 • نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون­های قبلی را حفظ کنید زیرا به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملا آماده کرده باشید.
 • نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید چرا که زمان­ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.

بایدها و نبایدهای آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

             

معایب و مزایای شرکت در آزمون ALES در کشور خودمان

گاهی اوقات سؤال پیش می­آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می­کنند که به دلیل آسان­تر بودن آزمون ALES مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ی زیادتر می­دانند. اما باید بدانید آزمون ALES آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون ALES در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ی گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ی زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون ALES در کشور خودمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون ALES بین المللی و در زمان مصاحبه­ی آن نیز، نماینده­ی دانشگاه کمبریج حضور خواهد داشت و تحت هیچ شرایطی یک فرد ایرانی با شما مصاحبه نخواهد کرد. در نتیجه از این لحاظ مزیتی در کار نخواهد بود. بهترین کار تمرکز بیشتر بر روی آزمون و تسلط بر جواب دادن به سؤالات است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون ALES در کشورهای دیگر

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون ALES به ترکیه بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون ALES را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون ALES با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

معایب و مزایای شرکت در آزمون ALES در کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون ALES کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می­گیرند افراد مورد اعتماد دانشگاه­ها بوده که ماه­ها و بلکه­ سال­ها تست­های سخت گیرانه و استانداردهای دانشگاه­ها و مؤسسات برگزاری آزمون ALES را گذرانده­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان ترکی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد. از طرفی مورد دیگری که شاید دلیل اصلی مطرح شدن این سؤال در ذهن باشد نیز، یعنی مصاحبه، وجود ندارد و این آزمون بدون انجام مصاحبه است.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون ALES

واقعیت ماجرا برای آزمون ALES این است که این آزمون سقف ثبت‌نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می­شود که یکی از دلایل افزایش استقبال از آزمون ALES نیز این است که هزینه­ی تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین­تر است و در صورتی که در این آزمون قبول شوید باز هم هزینه­ها کمتر خواهند شد. ظرفیت هر حوزه­ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نخواهد بود. اما برای شما بهتر است که که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه­ی امتحانی نزدیک­تر را از دست ندهید.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون ALES هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می­گردد، تنها برخی حوزه­های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید.

هزینه‌­ی کلاس­‌های آزمون ALES

برای آزمون ALES در تمامی کشورها دوره­هایی توسط برخی از مؤسسات برگزار می­شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت­های خواسته شده در دفترچه­ی آزمون، بالا بردن سطح کیفی زبان ترکی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه­ی موفقیت مؤسسه­ی برگزار کننده­ی آزمون و مدت زمان دوره­ی آموزشی و حتی درجه­ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده­ی قیمت نهایی خواهد بود.

هزینه‌­ی کلاس­‌های آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به عنوان مثال برخی مؤسسات برای کار کردن تست­های ریاضیات و هوش و همچنین تقویت زبان ترکی، 50 دلار برای هر جلسه­ی 90 دقیقه­ای دریافت خواهند کرد. اگر این کلاس­ها به صورت خصوصی برگزار شوند تا جلسه­ای 100 دلار نیز خواهد رسید.

لذا با توجه به اینکه هزینه­ی شرکت در کلاس­های آزمون ALES وابستگی شدید به عوامل یاد شده دارد لذا حتما موارد بالا را لحاظ کرده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

 

هزینه­‌ی شرکت در آزمون ALES

هزینه­ی شرکت در آزمون ALES ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه­ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت­تر در مؤسسه­ی انتخابی شما است که در واقع سهم خود مرکز برگزاری آزمون است. به عنوان مثال سیستم تهویه­ی قوی­تر، پذیرایی مناسب­تر و... از جمله عواملی هستند که سبب می­شوند هزینه­­ی نهایی تمام شده برای شما مقداری متفاوت از دیگر مؤسسات باشد اما به طور کلی برای آزمون ALES 120 لیر خواهد بود.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون­ ALES کاغذی است یا سیستمی؟

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر طلایی تکنولوژی و ارتباطات، آزمون ALES هم به صورت کاغذی و هم به صورت سیستمی یا کامپیوتری امکان پذیر است و در هر دو حالت تمامی موارد امتحان کاملا مشابه هستند. حتی طبق آمار منتشر شده تعداد افرادی که در هر سال نوع سیستمی را انتخاب می­کنند افزایش پیدا می­کند. اما در کشور ایران به دلیل عدم هماهنگی کامل با سرورهای OSYM و نبود امکانات کامل در زمینه­ی برگزاری آزمون ALES به صورت کامپیوتری تقریبا فرم کاغذی غالب است.

ذکر این نکته ضروری است که برخی دانشگاه­های ترکیه اعلام می‌کنند که اگر محل برگزاری آزمون شرایط اجرای آزمون ALES در فضای اینترنتی را نداشته باشد و یا تعداد شرکت کنندگان زیاد نباشد، آزمون به صورت کاغذی نیز انجام خواهد گرفت.

آزمون­ ALES کاغذی است یا سیستمی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

ضمنا این مورد نیز شایان ذکر است که زمان برگزاری فرم کاغذی آزمون ALES در اردیبهشت و آذر ماه و زمان برگزاری فرم اینترنتی آزمون ALES (e-ALES) نیز در ماه­های تیر و مهر ماه است.

معایب و مزایای آزمون ALES به صورت کاغذی

همانطور که می­دانید به مدت چندین سال آزمون ALES به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون ALES به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون ALES به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون می­باشد. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب و مزایای آزمون ALES به صورت کاغذی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معایب: از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی ALES دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ی سؤال به برگه­ی جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

معایب و مزایای آزمون ALES به صورت کامپیوتری یا سیستمی

مزایا: یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون کامپیوتری ALES، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان می­باشد. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون ALES بسیار بیشتر هستند.

از دیگر بزرگ­ترین مزیت­های آزمون ALES این است که نتایج آزمون بسیار سریع­تر مشخص می­شوند و نهایتا 5 تا 7 روز زمان انتظار است.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن است. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می­توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

معایب و مزایای آزمون ALES به صورت کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون ALES، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب: بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون ALES این است که نمی­توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

معایب و مزایای آزمون ALES به صورت کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون ALES

آزمون ALES همانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره­ی خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت به نمره­ی خود اعتراض می­کنند. دانشگاه مربوطه نیز پس از دریافت فرم نسبت به بررسی آن اقدام می­نماید.

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه­ی پرداختی عودت داده می­شود و در غیر این صورت، بازگشت پول را نخواهیم داشت.

نکته­ای که در مورد اعتراض نسبت به نتیجه­ی آزمون ALES وجود دارد این است که، چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می­گردد، زمان اعتراض نسبت به آن، همانند روز برگزاری آزمون می­تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

منابع آزمون ALES

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می­پردازیم که می­توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون ALES کنند. این آزمون برخلاف آزمون­های دیگر، منابع آنلاین بسیار کمتری دارد و بیشتر به صورت نکات ارائه شده در کلاس­ها و جزوات و کتاب است، زیرا این آزمون فاقد بخش­های 4 گانه­ی آزمون­های آیلتس و تافل است.

لذا توصیه می­شود تا به تهیه­ی کتاب­هایی بپردازید که در زمینه­ی ریاضیات در مباحث هندسه و حتی هوش پرداخته باشند (مانند کتاب 5 آزمون آزمایشی آزمون آلس که در حال حاضر با قیمت حدود 130 هزار تومان به فروش می­رسد، کتاب بانک سؤالات آزمون ALES 2019) هر چند سطح کلی آزمون ALES در مقایسه با کنکور همین مقطع در ایران آسان­تر است.

منابع آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای بخش زبان ترکی نیز کتاب­های درک مطلب و نکات مانند کتاب لغات سخت و مشکل آزمون ALES، کتاب زبان و بیان، که حدود 80 هزار تومان هستند.

زمان ثبت نام آزمون ALES

همانطور که عنوان گردید، آزمون ALES توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه طراحی و اجرا می­گردد. معمولا هر سال در ماه­های اسفند و مهر (2 ماه قبل از برگزاری آزمون) زمان ثبت نام نوع کاغذی آزمون ALES شروع می­گردد و در ماه­های اردیبهشت و تیر نیز زمان ثبت نام نوع اینترنتی آزمون ALES است (مشابه نوع کاغذی 2 ماه قبل از برگزاری آزمون) که به دلیل طراحی سؤال توسط دانشگاه­های مختلف، زمان ثبت نام (روز) و روز برگزاری آزمون نیز متفاوت است.

زمان ثبت نام آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شرکت در آزمون ALES بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می­کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف است و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می­توانید خودتان را برای آزمون ALES آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

مجموعه منابع و کتاب­های آزمون ALES که حدود 10 جلد کتاب در زمینه­ی نمونه سؤالات آزمون، پاسخ­های تشریحی به همراه 3 جلد کتاب آموزشی ریاضی (هوش و هندسه) است، از جمله بهترین منابع خودخوان برای این آزمون محسوب می­شود که در ایران با قیمت حدود 650 هزار تومان به فروش می­رسند.

شرکت در آزمون ALES بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کتاب استعداد ادبیات آزمون ALES که شما را در زمینه­ی زبان ترکی کاملا تقویت خواهد کرد که در کشور خودمان با قیمتی حدود 90 هزار تومان به فروش می­رسند.

شرایط سنی شرکت در آزمون ALES

با توجه به اینکه جامعه­ی هدف آزمون ALES، متقاضیانی هستند که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری هر رشته­ای به جز دکتری، یا قصد فعالیت به تحت عنوان مربی را در کشور ترکیه دارند یا فرد بومی کشور ترکیه بوده و می­خواهند در خارج از این کشور، در مؤسسات مورد تأیید کشور خودشان به تحصیل بپردازند لذا حداقل باید 24 سال سن تمام را داشته باشند و دارای مدرک لیسانس باشند.

شرایط سنی شرکت در آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون ALES، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

 • مجموعه سؤالات کتاب ALES Sample Test 2019 که شامل 50 آزمون و نمونه سؤال آزمون ALES است.
 • مجموعه سؤالات کتاب Mathematical ALES Yargi که دارای صدها نمونه سؤال هوش و ریاضیات آزمون ALES است.
 • مجموعه سؤالات کتاب Turkish Language ALES Yargi که دارای صدها نمونه سؤال در زمینه­ی ترکی و متون مختلف برای تقویت این بخش از آزمون ALES است.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زبان آزمون ALES

آزمون ALES در دسته­ی آزمون­های بومی قرار دارد که برای افرادی طراحی می­گردد که قصد تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در هر رشته­ای به جز پزشکی و یا فعالیت به عنوان مربی در کشور ترکیه را دارند. لذا زبان آزمون ALES به شکل ترکی استانبولی است. البته نگران نباشید چرا که اگر نتوانید به سؤالات بخش زبان ترکی به خوبی پاسخ دهید که معمولا کلمات بکار رفته در آن مشکل نیز هستند، با ارائه­ی نمره­ی معادلی از آزمون تومر می­توانید از سد آن عبور کنید.

زبان آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مدت زمان آزمون ALES و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون ALES طول می­کشد 180 دقیقه است که بسته به دانشگاه برگزار کننده متفاوت است و نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم خواهد بود. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می­دهیم که چگونه عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

برای بخش اول آزمون ALES، مربوط به سؤالات هوش و ریاضیات بهترین کار، تمرکز بر روی سؤالاتی است که می­توانید به آنها پاسخ دهید و رها کردن سؤالاتی که در جواب دادن به آنها شک و تردید دارید. این سؤالات را در انتهای آزمون، در صورتی که وقت اضافه­ای داشتید، زمان صرف کنید.

مدت زمان آزمون ALES و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای بخش زبان ترکی، بهترین کار دانستن این نکته است که به هر میزان که می­توانید کتاب­های ترکی، متون درک مطلب و تست­های سال­های گذشته را مطالعه کنید. از آنجایی که رشته­های مد نظر شما به زبان ترکی تدریس می­شوند و قبولی در این آزمون­ها سبب می­شود شهریه­ی کمتری نیز بپردازید، حتما برای این بخش از آزمون زمان مطالعاتی بیشتری را اختصاص دهید. در طول آزمون نیز سؤالات را به ترتیب از آسان به سخت جواب دهید و بیش از زمان مجاز، برای هر سؤال متوقف نشوید.

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون ALES

آزمون ALES، از جمله آزمون­هایی است که مختص تنها یک کشور و آن هم ترکیه است. هدف برگزاری این آزمون، سنجش قدرت زبان ترکی و هوش و ریاضیات دانشجویان بین المللی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری در هر رشته­ای به جز پزشکی یا فعالیت به عنوان مربی در این کشور را داشته باشند. آزمون ALES برای دانشجویان بین المللی گزینه­ی لازم و واجب است و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور ترکیه به مدت 3 سال دارای اعتبار بوده تا بتوانید میزان تسلط خود به زبان ترکی را به اثبات برسانید. این آزمون برای مقاطع فوق لیسانس و دکتری نیاز بوده و اگر رشته­ی تحصیلی شما به زبان انگلیسی تدریس نشود، حتما باید در این آزمون شرکت کنید. لذا همانطور که متوجه شدید، این آزمون توسط دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور ترکیه طراحی و اجرا می­شود و برای خود آنها نیز معتبر است و در کشورهای دیگر ملزم به رعایت ضوابط خود آنها هستید.

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

موارد آزمون ALES، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک

همانطور که در مطالب قبلی نیز عنوان گردید، دفترچه­ی سؤالات آزمون ALES متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول (شامل پارت 1 و 2) مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم آن (شامل پارت 1 و 2) نیز متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه­ی زبان ترکی است.

هر پارت یا بخش این آزمون 50 سؤال داشته و در دو دفترچه­ی مجزا به متقاضیان ارائه می­شود که هر کدام حاوی 100 سؤال هستند. 100 سؤال ریاضی و هوش و 100 سؤال نیز در حوزه­ی ساختار زبانی و زبان ترکی است که هر کدام دفترچه­ی جداگانه­ی خود را دارند. کل مدت زمان آزمون نیز 180 دقیقه است و هر بخش 90 دقیقه زمان پاسخگویی دارد.

موارد آزمون ALES، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به سؤالات بخش ریاضیات SAYISAL می­گویند و به سؤالات بخش زبان ترکی نیز SÖZEL گفته می­شود. ضمنا همانطور که گفته شد با اینکه نمرات هر بخش یکسان است اما درجه اهمیت هر بخش متناسب با رشته­ی انتخابی شما متفاوت خواهد بود و در کنار دارا بودن مدارکی مانند زبان ترکی، رزومه­ی قوی و معدل کارشناسی بالا، شانس پذیرش شما را بالا خواهند برد.

ضمن اینکه برای این آزمون هر چه تعداد سقف پذیرش کنندگان کمتر باشد، حداقل نمره­­ی مورد نیاز جهت پذیرش نیز بالاتر رفته و این موضوع را باید از طریق سایت دانشگاه انتخابی خود پیگیری کنید.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون ALES

برای شرکت در آزمون ALES، هر تعداد دفعات که مایل باشید می­توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون ALES | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

 

آزمون

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره آزمون ales
آخرین ویرایش: 2020-01-31 19:50:48 1,389