x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون LSAT

 آزمون LSAT  چیست؟

 آزمون LSAT  چیست؟

آزمون LSAT که از سال 1948 تا کنون انجام می­گیرد، از جمله آزمون­های ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته­ی حقوق برای دانشگاه­های آمریکا و کاناداست که مخفف عبارت Law School Admission Test می­باشد و توسط مرکز LSAC هر سال برگزار می­گردد که مخفف Law School Admission Council می­باشد. البته در کنار نمره­ی این آزمون متقاضیان تحصیل در رشته­ی حقوق می­توانند نمره­ی GPA خود را نیز ارائه کنند تا با رزومه­ و نمرات خوب خود بتوانند در دانشگاه­های بهتری پذیرش بگیرند.

این آزمون چند سالی است که 6 بار در سال برگزار می­گردد و محدودیت سنی خاصی نیز برای آن تعریف نشده و در واقع هر کس که متقاضی تحصیل در رشته­ی حقوق در دانشگاه­های آمریکا و کانادا باشد باید در این آزمون شرکت نماید. پس از شرکت در آزمون، متقاضی باید در سازمان CAS یا Credential Assembly Service با هزینه­ی 195 دلار ثبت نام کند تا از طریق آن بتواند برای پذیرش در دانشگاه­ها اقدام کند.

همچنین دانشگاه­های آمریکا و کانادا که متقاضی جذب چنین متقاضیانی هستند باید توسط مرکز برگزاری آزمون یعنی LSAC و کانون وکلای آمریکا یا ABA  مخفف عبارت American Bar Association، به تأیید رسیده باشند.

زمان برگزاری آزمون LSAT

زمان برگزاری آزمون LSAT

آزمون LSAT برخلاف چندین سال پیش که 4 بار در سال برگزار می­گردید، اکثرا 6 بار در سال یعنی در ماه­های ژانویه، مارس، ژوئن، جولای، سپتامبر و نوامبر برگزار می­شود. اما هر سال باید منتظر تغییرات در روز و مکان آزمون از طریق LSAC باشید.

به عنوان مثال برای سال 2020-2019 این مرکز تصمیم به برگزاری آزمون LSAT به تعداد 9 بار گرفت. لذا تاریخ­های برگزاری عبارتند از: 1 آوریل 2019، 3 ژوئن 2019، 15 جولای 2019، 1 سپتامبر 2019، 28 اکتبر 2019، 25 نوامبر 2019، 13 ژانویه 2020، 22 فوریه 2020 و 30 مارس 2020. بنابراین همانطور که مشاهده می­کنید نحوه­ی برگزاری آزمون LSAT نیز بدین شکل است که تعدادی از تاریخ­های برگزاری در سال جاری و تعدادی نیز برای سال بعد خواهند بود.

با این حال بهتر است برای اطلاع دقیق از تاریخ­­های برگزاری آزمون LSAT در هر سال از طریق سایت lsac.org مطلع گردید.

کاربرد آزمون LSAT

کاربرد آزمون LSAT

قطعا این سؤال پیش می­آید که چرا باید در آزمون LSAT شرکت کنم؟ چرا نمره­ی GPA کافی نیست؟ اهمیت و فواید شرکت در آزمون چیست؟ در این قسمت به بیان برخی از مهم­ترین فواید و کاربردهای این آزمون می­پردازیم تا بیشتر با اهمیت آن و اصرار دانشکده­ها مبنی بر گذراندن این آزمون آشنا شوید.

 • نمره­ی GPA برای تأیید عملکرد و رزومه­ی شما و همچنین صلاحیت شما در رشته­ی حقوق کافی نیست.
 • آزمون LSAT آزمونی است که شرط ورود دانشگاه­های حقوق کشورهای آمریکا و کانادا و چند کشور دیگری می­باشد.
 • این آزمون از بخش­هایی تشکیل شده که مهارت­ها و ویژگی­های خاص فردی که در این رشته­ها به تحصیل و کار می­پردازد را مورد سنجش قرار می­دهد.
 • تنها این آزمون است که مشخص می­کند قدرت تصمیم گیری منطقی و تجزیه و تحلیل وقایع فرد تا چه اندازه قوی است.
 • آزمون استاندارد با قدرت و کیفیت مشابه این آزمون وجود ندارد و از سال 1948 تنها ملاک مهم برای ورود به دانشکده­های حقوق بوده است.
 • در صورت کسب نمرات عالی و تقریبا نزدیک به ماکزیمم امکان دریافت فاند و کمک هزینه­ی تحصیلی از طریق دانشگاه مورد پذیرش بسیار زیاد است.
 • با ارسال گزارش نمرات آزمون LSAT به مکان­های دولتی و خصوصی مرتبط، می­توانید سطح و توان خود را به اثبات برسانید لذا پیدا کردن موقعیت و جایگاه شغلی مناسب نیز برای شما راحت­تر خواهد بود.

لذا به دلایل گفته شده حتما باید برای ورود به دانشکده­های حقوق ابتدا در آزمون LSAT شرکت کنید.

محل برگزاری آزمون LSAT در کدام کشورها و مؤسسات

محل برگزاری آزمون LSAT در کدام کشورها و مؤسسات

آزمون LSAT در هر سال علاوه بر اینکه زمان برگزاری متفاوتی دارد بلکه تعداد مراکز آزمون آن نیز متغیر است و این موضوع را در طی مراحل ثبت نام چک خواهید کرد. معمولا کشورهایی که در آن آزمون LSAT برگزار می­گردد شامل آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا و چند کشور دیگر هستند که مجموعا بیش از 200 مرکز آزمون را تشکیل می­دهند.

با این حال هم به دلیل محدود بودن ظرفیت مراکز آزمون و هم به دلیل متغیر بودن مکان­های برگزاری بهتر است قبل از روند ثبت نام نزدیک­ترین مرکز نسبت به خود را چک کنید تا با جزئیات روز آزمون خود بیشتر آشنا شوید.

شرایط و قوانین آزمون LSAT

شرایط و قوانین آزمون LSAT

آزمون LSAT نیز همانند تمامی آزمون­هایی که در سطح بین المللی و لوکال برگزار می­گردند دارای شرایط و قوانین خاص خود می­باشد که تخطی از هر یک از آنها شاید حتی منجر به کنسل شدن آزمون و محرومیت شرکت در آزمون را نیز به همراه داشته باشد. در ادامه به این موارد اشاره می­کنیم:

 • این آزمون فقط مختص کسانی است که قصد تحصیل در رشته­ی حقوق در یکی از دانشگاه­های مورد تأیید آمریکا و کانادا را داشته باشند.
 • همراه داشتن خودکار و در نتیجه لاک غلط گیر کاملا ممنوع است.
 • اصل پاسپورت معتبر به همراه کارت ورود به جلسه الزامی است.
 • در وقت­های استراحت حق صحبت با افراد کناری خود را ندارید.
 • زودتر از ساعت برگزاری در جلسه آزمون حاضر شوید چرا که رأس ساعت امتحان شروع شده و کمی قبل از ساعت برگزاری برگه­های امتحانی توزیع می­شوند.
 • همراه داشتن دیکشنری و گوشی روشن کاملا ممنوع است.
 • بدون هماهنگی امکان خروج از حوزه­ی امتحانی مخصوصا با برگه­ی امتحان وجود ندارد.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون LSAT

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون LSAT

افراد واجد شرایط برای آزمون LSAT در واقع از گفته­های قبلی نیز مشخص است و برای این آزمون نه شرط خاصی برای محدودیت سنی وجود دارد و نه شرایط خاص دیگری که برخی افراد را محدود به شرکت در آزمون کند. لذا چنانچه در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس حقوق درس خوانده باشید و قصد ورود به یکی از دانشگاه­های رشته­ی حقوق در کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا را دارید، می­توانید در آزمون LSAT شرکت کرده و برحسب نمره­ی دریافتی نسبت به اخذ پذیرش در دانشگاه مربوطه شرکت کنید.

همچنین توجه داشته باشید که نداشتن مدرک زبان معتبر شاید برای ورود به آزمون مشکلی برای شما ایجاد نکند ولی نمرات کسب شده از ارزش خواهند افتاد چرا که قادر به شرکت در کلاس­ها و گذراندن واحدها و کلاس­ها نخواهید بود پس از این حیث حتما تسلط کافی به زبان انگلیسی داشته باشید.

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون LSAT

دوره‌­ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون LSAT

قطعا یکی از مواردی که می­تواند کمک زیادی به موفقیت و کسب نمره­ی عالی به متقاضیان داشته باشد، دوره­ها و کلاس­های آمادگی است که بعضا به صورت و اکثرا به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار می­شوند. در این دوره­ها که در کشورهای مختلف در حال برگزاری است و شما فقط نیاز به اینترنت دارید تا از این کلاس­ها استفاده کنید، امکانات مختلفی در اختیار قرار داده می­شوند و از اساتید برجسته نیز کمک گرفته می­شوند.

اما پیدا کردن دوره­ها و کلاس­های آزمون LSAT کار بسیار مهمی است تا کیفیت خوبی در برابر هزینه­ی پرداختی دریافت نمایید. در این قسمت به بهترین موارد برای سال 2020 اشاره می­کنیم.

Lsatmax

در دوره­­های آمادگی آزمون LSAT در این شرکت، بیش از 80 ساعت ویدیوی آموزشی، 87 نمونه آزمون کامل، کتاب­های دیجیتالی و کپی شده و اپلیکیشن موبایلی آن در اختیار شما قرار می­گیرند که امکان دریافت مشاور نیز خواهید داشت.

ALPHASCORE

دوره­های آمادگی برای این شرکت شامل 61 نمونه آزمون کامل، بیش از 50 ساعت ویدیوی آموزشی، کتاب­های مرتبط با آزمون بصورت دیجیتالی و قابل پرینت، اپلیکیشن موبایلی و تضمین بازگشت پول می­باشد.

The Princeton Review

رده­ی سوم­ جهانی برای دوره­های کسب آمادگی آزمون LSAT به این مؤسسه تعلق دارد که شامل 6 نمونه آزمون و حدود 150 ساعت ویدیوی آموزشی است. همچنین 1800 صفحه کتاب در اختیار متقاضیان قرار داده خواهد شد. برخلاف موارد قبلی نیز که دسترسسی آنلاین به دوره­ها مادام العمر بودند برای این دوره تنها 120 روز است.

KAPLAN

مؤسسه­ای با شهرت جهانی که تقریبا در تمامی آزمون­ها فعالیت دارد. برای آزمون LSAT نیز خدماتی همچون 75 نمونه آزمون، 70 ساعت ویدیوی آموزشی، 2 جلد کتاب، تضمین بازگشت پول و دسترسی 12 ماهه به دوره­های آنلاین را ارائه می­کند.

Magoosh

کلاس­های این مؤسسه برای آزمون LSAT فاقد نمونه آزمون بوده و ویدیوی آموزشی نیز 50 ساعت است. کتاب نیز در اختیار داوطلبان قرار نمی­گیرد.

نمره‌­ی قبولی آزمون LSAT

نمره‌­ی قبولی آزمون LSAT

آزمونی که تحت عنوان آزمون LSAT برای ورود به دانشگاه­های آمریکا و کانادا در رشته­های حقوق گرفته می­شود از 6 بخش تشکیل شده است که 4 بخش آنها دارای نمره بوده و یک بخش Experimental در بین سایر سؤالات پخش شده و قابل تشخیص نیست و بخش ششم یا همان نگارش مقاله نیز به طور جداگانه با هزینه­ی 15 دلاری بر روی دستگاه هوشمند نصب و متقاضی به جواب می­پردازد. با این حال این دو بخش نمره­ی جداگانه­ای برای گزارش دادن نخواهند داشت.

لذا در واقع نمره­ی آزمون LSAT که بین 120 تا 180 است مربوط به 4 بخش گفته شده است و نمره­ی قبولی یا رد نیز وجود ندارد. شما نمره­ای بین 120 و 180 کسب خواهید کرد و براساس نمره و مقدار GPA، رزومه یا توصیه نامه، شانس خود را برای قبولی در دانشگاه­های مطرح تست خواهید کرد. لذا به هر میزان نمره­ی شما به ماکزیمم بیشتر باشد شانس قبولی در دانشگاه­های تاپ بالاتر خواهد رفت.

زمان اعلام نتیجه­ ی آزمون LSAT

زمان اعلام نتیجه­ ی آزمون LSAT

اعلام نتیجه­ی آزمون چندان طولی نمی­کشد چرا که نسبت به سال­های قبل تغییراتی هم داشته است لذا این بابت خوش شانس هستید چرا که هر چه نتایج را سریع­تر دریافت کنید سریع­تر نیز خواهید توانست مراحل اخذ پذیرش در دانشگاه مدنظر خود را پیگیری نمایید.

در سال­های قبل زمان اعلام نتیجه­ی آزمون LSAT حدود 1 ماه طول می­کشید و در برخی موارد نیز حدود 40 روز و نتایج با پست به دست شرکت کنندگان در آزمون می­رسید. اما اخیرا تغییر جدیدی در نحوه­ی اعلام نتایج حاصل شده که علاوه بر داشتن مزایای گوناگون که صحبت در مورد آنها خارج از بحث است، سریع­تر نیز داوطلبان از نتیجه­ی آزمون LSAT و عملکرد خود آگاه خواهند شد. در این سیستم نتایج به جای ارسال با پست از طریق ایمیل ارسال می­گردند. لذا لازم است تا در اکانت کاربری LSAC ایمیلی معتبر نیز تعریف کنید و در بازه­ی زمانی حدود 3 هفته پس از تاریخ برگزاری آزمون، اینباکس یا صندوق ورودی ایمیل خود را چک کرده و منتظر دریافت نتایج باشید.

آزمون LSAT برای ورود به کدام دانشگاه و کشورها؟

آزمون LSAT برای ورود به کدام دانشگاه و کشورها؟

همانطور که تا الان نیز قطعا متوجه شده­اید ماهیت و هدف اصلی نتایج آزمون LSAT مختص کسانی که قصد داشته باشند تا در رشته­ی حقوق در دانشگاه­های کشورهای آمریکا و کانادا تحصیل کنند که بدین منظور سدی در برابر خود به نام آزمون LSAT می­بینند که حتما باید در آن شرکت نمایند.

لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه­هایی که حقوق ارائه می­­کنند قادر به اخذ پذیرش متقاضیان براساس نمره­ی LSAT نخواهند بود مگر اینکه دانشگاه و دانشکده­ی انتخابی مورد تأثیر کانون وکلای آمریکا یا CAS و LSAC باشد. از جمله دانشگاه­های پذیرنده­ی متقاضیان رشته­ی حقوق براساس نتایج این آزمون در کشورهای آمریکا، کانادا و انگلستان عبارتند از: دانشگاه استنفورد، دانشکده­ی حقوق هاروارد، دانشگاه کلمبیا، دانشکده­ی حقوق یِیل، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه ویندسور، دانشگاه تورنتو و دانشکده­ی حقوق Osgoode Hall.

مهلت اعتبار آزمون LSAT پس از اعلام نتیجه

مهلت اعتبار آزمون LSAT پس از اعلام نتیجه

آزمون LSAT مشابه با آزمون­های مشابه بین المللی و لوکال فقط برای مدت زمان خاصی معتبر است و تعداد آزمون­هایی مانند PTE جنرال که نتایج آن تا آخر عمر معتبر هستند بسیار کم است و اکثر قریب به اتفاق آزمون­ها پس از گذشت تاریخ اعتبار باید مجدد در آزمون شرکت کرده و با کسب نمره­ی قبولی اعتبار آن را تمدید کنید.

آزمون LSAT به مدت 5 سال معتبر است و به دلایل زیر بعد از 5 سال باید دوباره در امتحان شرکت کنید.

 • در طی 5 سال امکان اینکه شرایط و معیارهای جدیدی ایجاد شوند و یا شاهد دگرگونی سؤالات و سطح سختی آنها باشیم وجود دارد کما اینکه اکنون نیز تغییرات گوناگون را در هر سال شاهد هستیم.
 • در طی 5 سال دانش فردی شما تغییر کرده و قابل مقایسه با سال­های اولیه نیست لذا باید این مورد را اثبات کنید.

سخت بودن و آسان بودن آزمون LSAT

سخت بودن و آسان بودن آزمون LSAT

قبل از اینکه به جواب سؤال شما مبنی بر اینکه آیا آزمون LSAT سخت است یا خیر؟ تا چه حد با سؤالات عجیب و غریب آشنا خواهیم شد؟ بپردازیم باید به شما یک توصیه­ای داشته باشیم: به هر میزان که آزمون ساده­تر باشد احتمال کسب نمره­ی کامل یا نزدیک به ماکزیمم بالاتر رفته و لذا جواب ندادن هر سؤال می­تواند به منزله­ی از دور خارج شدن شما باشد.

اما در صورتی که آزمون سخت یا خیلی سخت باشد چنین وضعیت و تأثیر روحی بر فرد شرکت کننده نخواهد داشت. آزمون LSAT نیز آزمونی واقعا چالش برانگیز و سخت است. زیرا نحوه­ی طراحی و هدف هر سؤال متفاوت بوده و نمی­توان آن را با سایر آزمون­ها مقایسه کرد و همچنین زمان زیادی برای پاسخگویی به سؤالات هر بخش ندارید.

لذا آزمون LSAT با اینکه خیلی سخت است اما شما نیز می­توانید با شرکت در کلاس­ها و دوره­ها و خرید کامل منابع خودخوان و نمونه سؤالات قبلی آزمون، با آمادگی کامل در جلسه­ی امتحان شرکت کنید.

تعداد سؤالات آزمون LSAT

تعداد سؤالات آزمون LSAT

آزمون LSAT از 6 بخش کلی تشکیل شده که 4 بخش آن به صورت جداگانه نمره دهی می­شوند. سؤالات بخش پنجم به صورت پراکنده در سایر بخش­هاست و امتیازدهی نمی­گردد و شاید یکی از بخش­های آزمون در چنین عنوانی باشد که فرد متقاضی متوجه نخواهد شد و بخش ششم نیز جداگانه بر روی کامپیوتر یا تبلت نصب می­گردند و فاقد نمره می­باشد و صرفا کمکی است به دانشگاه­های پذیرنده برای تصمیم گیری.

6 بخش آزمون LSAT شامل:

استدلال منطقی 1 و 2 یا Logical Reasoning که هر کدام 24 تا 26 سؤال داشته و برای هر یک نیز 35 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. استدلال تحلیلی یا Analytical Reasoning که حاوی 23 تا 24 سؤال بوده و برای این قسمت نیز 35 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است. درک مطلب یا Reading Comprehension که حاوی 26 تا 28 است که برای پاسخ دهی به این بخش نیز 35 دقیقه زمان دارید.

بخش پنجم آزمون که تجربی یا Experimental نام دارد حاوی 24 تا 28 سؤال بوده و سؤالات آن در بین سایر سؤالات پخش است و یا شاید یکی از بخش­­ها در نقش بخش تجربی باشد و شما متوجه آن نخواهید شد که برای پاسخ دهی به آن نیست با این حساب 35 دقیقه وقت دارید.

بخش ششم نیز که برای آن نمره­ای در نظر نمی­گیرند و جداگانه برگزار می­گردد اما در همان روز برگزاری، بخش نگارش متن یا Writing Sample است که یک مقاله در طی 35 دقیقه زمان باید بنویسید.

لذا با احتساب بخش پنجم آزمون بین 148 تا 168 سؤال خواهید داشت که باید در طی مدت زمان 210 دقیقه یا 3 ساعت و 30 دقیقه پاسخ دهید.

فرایند و پروسه آزمون LSAT از ابتدا تا انتها

فرایند و پروسه آزمون LSAT از ابتدا تا انتها

ابتدا برای ثبت نام در آزمون LSAT باید در سایت lsac.org ثبت نام کرده و کلیه­ی مدارک لازم را آپلود کنید. بعد از تأیید ثبت نام لینک فعال سازی به ایمیل شما ارسال می­گردد و از آن پس می­توانید در حساب کاربری خود به طور کامل تاریخ و روز برگزاری آزمون به همراه مراکز برگزاری را مشاهده کنید. حدود چند هفته قبل از تاریخ برگزاری هم می­توانید اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه نمایید.

در روز آزمون نیز به سؤالات بخش­های گوناگون آزمون در طی 210 دقیقه پاسخ داده و حدود 3 هفته بعد نیز نتایج به ایمیل شما ارسال می­گردند. براساس نمره­ی کسب شده می­توانید نسبت به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­های آمریکا و کانادا اقدام نمایید.

گونه­‌های آزمون LSAT

گونه­‌های آزمون LSAT

آزمون LSAT مختص رشته­ی حقوق برای متقاضیان تحصیل در این رشته برای دانشگاه­های کشورهای آمریکا، کانادا و انگلستان است و هیچ فرم برگزاری دیگری نیز ندارد و تنها به همین نوع در بیش از 200 کالج در سرتاسر دنیا برگزار می­گردد.

چنانچه قصد داشته باشید در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته­ی حقوق کشورهای فوق تحصیل کنید کافی است در سایت lsac.org ثبت نام کرده و مرکز آزمون نزدیک به خود را انتخاب کنید چرا که نوع دیگری برای این آزمون از سال 1948 تا کنون وجود نداشته است.

اعتبار بین المللی آزمون LSAT

اعتبار بین المللی آزمون LSAT

همانطور که تا به حال از بخش­های قبلی نیز متوجه شدید آزمون LSAT فقط مختص کسانی است که قصد ادامه تحصیل در رشته­ی حقوق برای دانشگاه­های کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، انگلستان و تعدادی کشور دیگر را داشته باشند که در هر مقطعی می­توانند برای این آزمون شرکت کنند.

این آزمون که تنها یک نوع فرم برگزاری دارد در بیش از 200 مرکز برگزاری در برخی کشورهای دنیا برگزار می­شود و فقط نیز برای کشورهای یاد شده معتبر است. ضمنا دانشگاه­هایی می­توانند اقدام به پذیرش متقاضیان برای رشته­ی حقوق طبق نمرات آنها در آزمون LSAT نمایند، که مورد تأیید مرکز برگزاری آزمون یعنی LSAC و کانون وکلای آمریکا یا CAS باشند.

بخش بندی­‌های مختلف آزمون LSAT

بخش بندی­‌های مختلف آزمون LSAT

آزمون LSAT از بخش­های مختلفی تشکیل شده که هر کدام یکی از مهارت­های شما را می­سنجند. در ادامه به طور کامل و دقیق هر یک را شرح می­دهیم.

 • استدلال منطقی 1 و 2: در این قسمت از آزمون LSAT به شما 35 دقیقه برای هر کدام به منظور پاسخگویی به 24 تا 26 سؤال برای هر یک فرصت داده می­شود. به این بخش LR یا Logical Reasoning یا بخش مباحثات هم گفته می­شود که قدرت تحلیل مباحثات فرد را برای تصمیم گیری می­سنجند. هر سؤال با یک مباحثه یا یکسری حقایق شروع می­شود و شما باید فرضیات، نتیجه گیری­های دیگر خطاها یا موارد از دست رفته­ی منطقی را شناسایی کنید یا مباحثاتی را به وسط بکشید یا عبارتی را انتخاب کنید که سبب تضعیف یا تقویت بحث خواهد شد. این دو قسمت مجموعا 50% نمره­ی کلی آزمون را تشکیل می­دهند.
 • استدلال تحلیلی یا Analytical Reasoning یا AR: این بخش از آزمون LSAT دارای 22 تا 24 سؤال است که 35 دقیقه برای پاسخ دادن فرصت دارید و سؤالات مبتنی بر بازی­های منطقی هستند. سؤالاتی که برای این بخش مطرح شده، سؤالات را به شکل مجموعه­هایی از متن­های تکی بیان کرده و توانایی یک فرد را برای نتیجه گیری از بین مجموعه­ای از اظهارات به چالش می­کشد. همچنین تحلیل تعدادی از احتمالات را که در شکل مجموعه­ای از قوانین بیان شده­اند را هم به چالش می­کشند. این بخش حدود 23% امتیاز کل را تشکیل می­دهد.
 • درک مطلب یا Reading Comprehension یا RC: این قسمت از آزمون LSAT دارای سه متن بلند و یک متن کوتاه است که حدود 26 تا 28 سؤال را هم در خود جای داده و قدرت استدلال کنندگی فرد، توصیف ساختار و ایده­ی اصلی نویسنده را به چالش می­کشد. متن­ها معمولا مرتبط با حقوق، هنر و مسائل انسانیت، علوم فیزیکی و اجتماعی است.
 • آزمایشی یا Experimental: این بخش از آزمون LSAT دارای 22 تا 28 سؤال خواهد بود و نمره دهی نمی­شود. در آزمون هم مشخص نیست که کدام بخش چنین نقشی دارد و با پاسخ گویی به سؤالات آن امتیازی داده نمی­شود.
 • نگارش نمونه متن یا Writing Sample: به این بخش نگارش متن هم می­گویند که آخرین بخش آزمون محسوب می­گردد. عنوان متنی که باید نگارش شود یک مسأله با دو معیار برای تصمیم گیری است. فرد متقاضی باید متنی بنویسد که این مقوله و دو معیار را با یکدیگر مقایسه کرده و بر علیه یکدیگر به چالش می­کشد. این بخش از آزمون LSAT نمره گذاری نمی­شود و به صورت دیجیتالی تصویر آن به همراه نمره­ای که کسب کرده­اید به دانشگاه انتخابی شما فرستاده خواهد شد.

 

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون LSAT برای نمره دهی با هم فرق دارد؟

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون LSAT برای نمره دهی با هم فرق دارد؟

آزمون LSAT در واقع دارای 6 بخش یا پارت است که 4 بخش آن نمره­ی کلی آزمون که بین 120 تا 180 هست را تعیین می­کنند. بخش Experimental یا تجربی ممکن است هر یک از بخش­های آزمون باشد که برای تست سنجش و قدرت تست­ها برای مسائل آتی است و نمره گذاری نمی­گردد. بخش نگارش متن هم نمره­ی آن تأثیری در نمره­ی کل نداشته و همراه با نمره­ی کسب شده به مراکز پذیرش متقاضی ارسال می­گردند.

لذا از حیث اهمیت و تأثیر در نمره دهی تنها 4 بخش استدلال منطقی 1 و 2، تحلیل منطقی و درک مطلب تأثیرگذار هستند و مابقی تأثیری در نمره­ی دریافتی نخواهند داشت.

زمان مصاحبه­‌ی آزمون LSAT

زمان مصاحبه­‌ی آزمون LSAT

آزمون LSAT از جمله آزمون­های بدون مصاحبه است که در بین بخش­های آن و یا به صورت جداگانه برای نمره دهی در نظر گرفته نشده است. لذا کسانی که نسبت به سختی زیاد آزمون نگران شدند حداقل می­توانند بابت این بخش خوشحال باشند چرا که سد دیگری پس از آزمون وجود نخواهد داشت.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که دانشگاه­های پذیرنده ملاک پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته­ی حقوق، علاوه بر نمره­ی آزمون LSAT از نمره­ی GPA نیز به همراه توصیه نامه هم استفاده می­کنند و شاید یکی از بخش­های پذیرش انجام مصاحبه نیز باشد اما ارتباطی با آزمون LSAT نخواهد داشت و تنها شامل بخش­های گفته شده در مطالب قبلی است.

بایدها و نبایدهای آزمون LSAT

بایدها و نبایدهای آزمون LSAT

در مورد آزمون LSAT توصیه­هایی در قالب باید و نباید وجود دارند که شاید برخی موارد آن واضح یا ساده به نظر برسند اما در نتیجه­ی کلی آزمون بسیار تأثیرگذار است:

 • قبل از حرکت به سمت مرکز برگزاری امتحان حتما پاسپورت خود را که معتبر نیز هست به همراه داشته باشید.
 • کپی مدارک شناسایی اصلا قابل قبول نیستند.
 • تا زمانی که تمامی افراد سه بخش آزمون را تمام نکرده باشند حق خروج از جلسه­ی امتحان را نخواهید داشت.
 • حفظ کردن نمونه سؤالاتی که از آزمون­های قبلی مطالعه کردید اصلا کار درستی نیست و صرفا پر کردن ذهن خود با اطلاعات بی مورد است.
 • به علت محدود بودن ظرفیت مراکز آزمون ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید.
 • سؤالات برخی از بخش­ها مخصوصا درک مطلب به مرور سخت­تر می­شوند و لذا بهتر است که با سؤالات راحت شروع کنید تا هم کم کم با نحوه­ی طراحی سؤالات آشنا شوید و هم یافته­ها و مطالعات خود را برای مواجهه با سؤالات خیلی سخت آزمایش کنید.
 • برای آزمون حتما تغذیه­ی سالم و با پروتئین زیاد همراه داشته باشید چرا که آزمونی سخت در پیش رو دارید.
 • خوب خوابیدن قبل از امتحان در شادابی و حافظه­ی شما بسیار مؤثر است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون LSAT در کشور خودمان

معایب و مزایای شرکت در آزمون LSAT در کشور خودمان

با اینکه شاید زیاد شنیده باشیم که اگر هر آزمونی را در کشور خود طراح سؤالات شرکت کنیم رویه­ی ساده­تری خواهیم داشت هر چند با هزینه­ی سفر بیشتری بپردازیم. اما در مورد آزمون­های بین المللی که در سطح جهانی برگزار می­گردند و اعتبار زیادی نیز دارند اصلا چنین مواردی صادق نیستند.

برای آزمون LSAT تفاوتی نمی­کند که در کدام مرکز آزمون و یا شهرهای یک کشور شرکت خواهید کرد، نوع و شیوه­ی آزمون یکسان بوده و کاملا هماهنگ برگزار می­گردد. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید در کشور خودمان مرکز برگزاری آزمون برای LSAT وجود ندارد و شما ناگزیر به مسافرت به یکی از کشورهای کانادا، آمریکا، انگلستان یا برخی کشورهای دیگر هستید.

معایب و مزایای شرکت در آزمون LSAT در کشورهای دیگر

معایب و مزایای شرکت در آزمون LSAT در کشورهای دیگر

همان مطالب و استدلالی که در مورد شرکت در آزمون LSAT برای کشور مبدأ بیان شد، در مورد سایر کشورهای دیگر نیز صادق خواهد بود. این آزمون در سطح بین المللی و جهانی در حال برگزاری است و تمامی موارد آن کاملا استاندارد و کنترل شده هستند، لذا تمامی شرکت کنندگان تحت شرایط کاملا یکسان، در یک روز و یک ساعت مشخص و هماهنگ به انجام آزمون می­پردازند.

ظرفیت شرکت کنندگان آزمون LSAT

ظرفیت شرکت کنندگان آزمون LSAT

در ابتدا باید مشخص کنیم که کاهش یا افزایش تعداد شرکت کنندگان برای آزمون LSAT به معنای کاهش یا افزایش ظرفیت پذیرفته شدگان نیست. لذا هر سال شاهد رشد کمی در تعداد شرکت کنندگان در سطح بین المللی به اندازه 6% هستیم و همین امر به معنای زود پر شدن ظرفیت مراکز آزمون نیز هست.

لذا توجه داشته باشید با افزایش ظرفیت شرکت کنندگان کار شما نیز برای رقابت سخت خواهد شد اما ظرفیت کلی پذیرش را تغییر نخواهد داد. ضمن اینکه عدم امکان ثبت نام شما در یک مرکز آزمون به معنای پر شدن آن بوده و به معنای کاهش ظرفیت شرکت کنندگان آزمون LSAT نیست.

هزینه­‌ی کلاس­‌های آزمون LSAT

هزینه­‌ی کلاس­‌های آزمون LSAT

در قسمت­های قبلی به معرفی بهترین و معروف­ترین کلاس­های آمادگی آزمون LSAT پرداختیم و به بخشی از مزایا و خدمات هر یک نیز پرداخته شد. در این قسمت بد نیست تا در مورد هزینه­های آنها نیز اطلاعاتی داشته باشید تا میزان اطلاعات شما کامل­تر گردد.

در صورتی که کلاس­های آزمون LSAT به صورت آنلاین برای شما برگزار شوند هزینه­ای بالغ بر 400 تا 1700 دلار خواهند داشت. به عنوان مثال مؤسسه­ی ALPHASCORE هزینه­ای بین 400 تا 800 دلار بابت کل دوره دریافت می­کند که میزان خدمات و دسترسی­ها متفاوت هستند. یا به عنوان مثال مؤسسه­ی Princeton Review حدود 1700 دلار از شما دریافت خواهد کرد.

اما در صورتی که سعی داشته باشید در کلاس­های خصوصی آزمون LSAT شرکت کنید تقریبا ساعتی 100 تا 300 دلار هزینه در پی خواهد داشت.

هزینه‌­ی شرکت در آزمون LSAT

هزینه‌­ی شرکت در آزمون LSAT

شرکت در آزمون LSAT مستلزم پرداخت هزینه­ی مستقیم ثبت نام به میزان 200 دلار است و هزینه­های جانبی آن نیز مانند پرداخت 195 دلار به CAS برای ارسال نمرات و گزارش آزمون به دانشگاه انتخابی اجباری است و چنانچه قصد داشته باشید به بیش از یک دانشگاه ارسال کنید، برای هر مورد 45 دلار پرداخت خواهید کرد. در صورتی که مایل باشید بخش Writing را در خانه با هزینه­ی نصب نرم افزار مربوطه بر روی تبلت یا کامپیوتر انجام دهید هزینه­ی 15 دلار از شما گرفته می­شود.

در صورتی که قصد تغییر مرکز برگزاری آزمون یا تاریخ آن را تا قبل از مهلت نهایی داشته باشید، 125 دلار باید پرداخت نمایید.

آزمون LSAT کاغذی است یا سیستمی؟

آزمون LSAT کاغذی است یا سیستمی؟

آزمون LSAT از سال 1948 تاکنون به صورت کاغذی بوده و اصلا فرم برگزاری سیستمی یا کامپیوتری نداشته است. لذا این مورد هم خبر خوبی برای طرفداران آزمون کاغذی است و هم خبر بد برای کسانی که فرم کامپیوتری را ترجیح می­دهند.

با این حال هر یک از انواع برگزاری آزمون LSAT مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما تغییری که قرار است به زودی و شاید در سال 2020 اعمال شود، برگزاری آزمون LSAT به فرم دیجیتالی است. بدین صورت که مرکز برگزاری آزمون یعنی LSAC تبلت­هایی را در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد که از طریق آن باید به سؤالات پاسخ دهند.

معایب و مزایای آزمون LSAT به فرم کاغذی

معایب و مزایای آزمون LSAT به فرم کاغذی

در مطالب قبلی بیان شد که به مدت چندین سال یعنی از سال 1948 آزمون LSAT به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون LSAT به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های عمده­ای که برای آزمون LSAT به صورت کاغذی بیان می­کند امکان نوت برداشتن، نوشتن نکات و حتی مشخص کردن سؤالاتی است که بعدا در صورت زمان اضافه داشتن باید به آنها مراجعه کند. لذا با این نکات داوطلب می­تواند بهتر در مورد جواب فکر کرده و جواب درست را وارد برگه­ی پاسخ کند.

معایب: بزرگ­ترین عیبی که برای این نوع فرم برگزاری برمی­شمارند، این است که در صورت خط خوردگی یا پاک شدن ناصحیح جواب­ها، فرد مصحح یا کامپیوتر نتواند از طریق برنامه­ی خود جواب سؤال را تشخیص داده و امکان نمره دادن وجود نداشته باشد.

عیب بعدی که برای این نوع فرم برگزاری ذکر می­کنند این است که ممکن است گاهی اوقات در وارد کردن جواب از برگه­ی سؤال به برگه جواب اشتباه رخ داده و گزینه­ی اشتباه انتخاب گردد و یا با اینکه در برگه­ی سؤال دور گزینه­ی درست خط کشیده اما در هنگام وارد کردن اطلاعات اشتباه رخ دهد و به همین سادگی نمره­ی آن را از دست بدهد.

معایب و مزایای آزمون LSAT به صورت کامپیوتری یا سیستمی

معایب و مزایای آزمون LSAT به صورت کامپیوتری یا سیستمی

ابتدا لازم به ذکر است که آزمون LSAT اصلا به فرم کامپیوتری برگزار نگردیده و برگزار نیز نخواهد شد اما اگر زمانی بدین فرم برگزار گردد دارای مزایا و معایب زیر خواهد بود:

مزایا

معمولا آزمون کامپیوتری LSAT مراکز آزمون تعریف شده­ی بیشتری دارد، لذا تعداد زمان­های در دسترس برای شرکت در آزمون بیشتر خواهد بود. لذا احتمال اینکه با تأخیر ثبت نام کنید و باز هم مراکز آزمون با ظرفیت خالی وجود داشته باشند بیشتر است.

در شیوه­ی نگارش فرم کامپیوتری مزیت بسیار بزرگی نهفته است که سبب می­شود بسیاری افراد این فرم برگزاری را دوست داشته باشند؛ تصحیح اشتباهات تایپی تنها با کلیک کردن و فشردن چند دکمه بر روی کیبورد که بدون ایجاد خط خوردگی و مشکل در خواندن رفع می­گردد.

میزان کلماتی که در نوع نوشتاری با سرعت معمولی نوشته می­شوند 31 کلمه در دقیقه است ولی در فرم کامپیوتری این عدد به 40 کلمه در دقیقه می­رسد که از لحاظ تجربی و علمی نیز ثابت شده است.

در نوع کامپیوتری آزمون LSAT، به کمک ساعت خود سیستم امکان مدیریت زمان به راحتی فراهم است و کمترین اختلالی در حواس و تمرکز شما ایجاد نخواهد کرد. همچنین به دلیل تایپ کردن تعداد کلمات به صورت اتوماتیک نشان داده می­شوند پس نیازی به چک کردن آن ندارید.

در نوع کامپیوتری آرامش بیشتری را تجربه خواهید کرد چون تعداد افراد کمتری حضور دارند.

معمولا در فرم برگه­ای مخصوصا وقتی استرس زیاد باشد ممکن جواب سؤال به سادگی با ورق زدن برگه یا انتقال آن به پاسخ برگ فراموش شود در صورتی که در نوع کامپیوتری سؤال در یک سمت و جواب در سمت دیگر صفحه نمایش نشان داده شده و این احتمال به صفر می­­رسد.

عیب

بزرگ­ترین عیبی که برای نوع کامپیوتری آزمون LSAT قلمداد می­کنند عدم توانایی در درج نکات و یادداشت­ها بوده که در فرم کاغذی به راحتی می­توانستید انجام دهید..

به علت اینکه تنها فرد آزمون دهنده در محیط برگزاری نیستید، صدای تایپ شدن جملات توسط صدها نفر می­تواند آزاردهنده باشد.

برای یک آزمون حداقل باید حدود 4 ساعت به صفحه نمایش نگاه کنید که همین امر خستگی چشم و ذهن را ایجاد می­کند.

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون LSAT

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون LSAT

امکان اینکه وقتی نتایج آزمون LSAT خود را مشاهده می­کنید نسبت به آن اعتراض داشته باشید وجود دارد. اما اصلا به این معنی نیست که قطعا نمره­ی شما بیشتر خواهد شد بلکه در برخی موارد نتیجه­ی اعتراض به آزمون منجر به کاهش نمره نیز شده است پس حتما در دلیل خود برای اعتراض به نمره دقت کنید.

شما باید حداکثر در طی مدت 40 روز پس از دریافت نتایج اعتراض خود را به LSAC بیان کنید. لذا باید یک کپی از نمره­ی دریافت شده، دلیل درخواست تجدید نظر نمره یا handscore، نام و شماره حساب کاربری LSAC به همراه تاریخ امتحان، نام مرکز و شماره مرکز آزمون را نیز بیان کرده و به آدرس پستی مربوطه ارسال کنید.

هزینه­ی بازبینی نیز 95 دلار است که با احتساب مالیات باید 100 دلار بپردازید.

منابع آزمون LSAT

منابع آزمون LSAT

برای کسب آمادگی و شرکت در آزمون LSAT روش­های مختلفی وجود دارند که یکی از آنها استفاده از منابع آنلاین هستند. در این قسمت سعی داریم به مهم­ترین موارد آنها اشاره کنیم:

LSAC و مؤسسه­ی Khan Academy

با LSAC که آشنایی دارید که همان نهاد برگزاری آزمون LSAT است، Khan Academy نیز از جمله مؤسسات مشهور جهانی است که با این نهاد در ارائه و تولید منابع آنلاین آزمون با یکدیگر همکاری دارند. لذا هم می­توانید از نمونه سؤالات رایگان همراه با توضیحات استفاده کنید و هم تخفیف­های فوق العاده خوبی در تهیه­ی کتاب­های منبع آزمون کسب کنید.

Magoosh

این مؤسسه علاوه بر اینکه همانند سایر منابع و دوره­های گفته شده خدمات گسترده­ای مانند ویدیوهای آموزشی، فلش کارت، برنامه­های مطالعاتی، نمونه سؤالات با ارائه­ی توضیح و ذکر نکات و همچنین ضمانت بازگشت پول در طی 7 روز ارائه می­کند، قیمت آن یک چهارم هزینه­ی تمام شده برای شما در سایر منابع آنلاین خواهد بود.

Velocity

این مؤسسه که دارای منابع و کمک درسی­های رایگان به تعداد زیاد می­باشد، ویدیوهای آموزشی بی شماری نیز دارد که قطعا جنبه­ی تکمیلی فوق العاده­ای خواهد بود. ضمن اینکه شیوه­ی بیان ساده و کاملا قابل فهم این مؤسسه برای آموزش بخش­های مختلف آزمون LSAT خاص خودشان است.

سایر مؤسسات و کلاس­های آنلاین آزمون LSAT نیز قبلا به طور مفصل بیان شدند.

زمان ثبت نام آزمون LSAT

زمان ثبت نام آزمون LSAT

آزمون LSAT همانطور که بیان گردید در سال 2010-2019 با تغییراتی همراه بود و به جای برگزاری به تعداد 6 بار، 9 بار برگزار شد که برخی از تاریخ­های برگزاری آن در سال 2020 هستند. با این حال با وجود تغییر تعداد دفعات برگزاری آزمون LSAT اما مهلت ثبت نام آن برای متقاضیان کماکان بدون تغییر مانده است.

لذا متقاضیان تحصیل در رشته­ی حقوق که باید در آزمون LSAT شرکت نمایند تا 1 ماه قبل از تاریخ برگزاری فرصت ثبت نام در آزمون را دارند ولی توجه داشته باشید که موکول کردن آن به روزهای آخر اصلا توصیه نمی­شود و کاملا ریسکی است. زیرا قبلا نیز بیان کردیم که ظرفیت مراکز برگزاری آزمون محدود بوده و ممکن است در روزهای آخر نتوانید مرکز برگزاری نزدیک به خود پیدا کنید. پس سعی کنید در اولین فرصت در روز انتخابی خود برای آزمون LSAT ثبت نام کنید.

شرکت در آزمون LSAT بدون شرکت در کلاس­ها امکان پذیر است؟

شرکت در آزمون LSAT بدون شرکت در کلاس­ها امکان پذیر است؟

برخی افراد به هر دلیل تصمیم می­گیرند تا به صورت خودخوان یا Self-Study به مطالعه­ی آزمون و آماده سازی خود بپردازند و با این شیوه نتیجه­ی بهتری کسب می­کنند. قطعا این روش نیز طرفداران خاص و البته زیاد خود را دارد.

مشخصا یکی از منابعی که در این شیوه زیاد با آن سروکار خواهید داشت، مطالعه­ی کتاب­های مرتبط با آزمون LSAT است که انتخاب کتاب­های معتبر و قدرتمند بسیار اهمیت ویژه­ای دارد. در این قسمت به معرفی این موارد خواهیم پرداخت:

 • کتابDigital LSAT Reading Comprehension Bible The Power Score ویرایش 2020 که در آن کلیه­ی نکات و موضوعات درک مطلب آورده شده چرا که یکی از سخت­ترین بخش­های آزمون LSAT بوده و هر سؤال نسبت به سؤال قبلی سخت­تر است و نیاز به مهارت بالایی برای پاسخگویی دارد.
 • کتاب LSAT Prep Book که در آن راهنمای مطالعاتی به همراه نمونه سؤالات آزمون آورده شده که کمک بزرگی به متقاضیان محسوب می­گردد.
 • کتاب Kaplan LSAT Premier همراه با نمونه سؤالات حقیقی آزمون LSAT که علاوه بر کتاب، CD نیز در آن گنجانده شده است.
 • کتاب The Official LSAT Handbook کتابی بسیار جامع در زمینه­ی آزمون LSAT که هر سال به دلیل استقبال زیاد به تعداد بالا تجدید چاپ می­گردد.

شرایط سنی شرکت در آزمون LSAT

شرایط سنی شرکت در آزمون LSAT

برای شرکت در آزمون LSAT هیچ محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و شما می­توانید در هر سنی به عنوان متقاضی تحصیل در رشته­ی حقوق در دانشگاه­های آمریکا، کانادا، انگلستان و برخی کشورهای دیگر اقدام نمایید که مقطع تحصیلی در دانشگاه نیز می­تواند لیسانس و یا فوق لیسانس باشد.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

یکی از توصیه­های اکید ما در کنار سایر روش­های آماده سازی فرد داوطلب برای آزمون LSAT این است که حتما از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز استفاده کنند تا بیشتر با جزئیات آشنا شوند و با شبیه سازی آزمون برای خود بهتر در جوّ آن قرار گیرند.

از جمله سایت­­های بسیار معتبر و کاملا آپدیت در این زمینه که در آنها می­توانید خدمات دیگری را نیز به رایگان دریافت کنید شامل سایت­های:

 • in
 • com
 • com

می­باشند. قطعا این سایت­ها را همیشه چک کنید و در کنار آن از سایر مزایا نیز بهره مند شوید.

زبان آزمون LSAT

زبان آزمون LSAT

آزمون LSAT مناسب برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی در رشته­ی حقوق برای دانشگاه­های مورد تأیید LSAC و CAS در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلستان و برخی کشورهای دیگر را داشته باشند و متقاضیان باید از سطح زبان انگلیسی قابل قبولی نیز برخوردار باشند تا متوجه سؤالات شوند.

لذا زبان برگزاری آزمون LSAT، انگلیسی است و به فرم دیگری نیز قابل اجرا نمی­باشد.

مدت زمان آزمون LSAT و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمان آزمون LSAT و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون LSAT طول می­کشد 3 ساعت و 30 دقیقه است و نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم می­باشد چرا که هم سؤالات سخت هستند و وقت قابل توجهی برای پاسخ دادن می­گیرند و هم اینکه تایم اختصاص یافته برای هر سؤال نیز چندان زیاد نیست. لذا توصیه می­شود تا نکاتی را برای مدیریت زمان خود در نظر بگیرید.

 • قبل از آزمون میزان زمانی که برای پاسخ دهی به هر سؤال آزمون LSAT وقت دارید را به صورت تخمینی محاسبه کنید تا بیشتر از حد معمول وقت نگذارید.
 • سعی کنید با کمک دوره­ها و کلاس­های آنلاین و منابع کتابی خود را کاملا آماده کرده باشید چرا که به هر میزان آماده­تر باشید سریع­تر می­توانید به سؤالات پاسخ دهید.
 • در بخش درک مطلب هر سؤال نسبت به سؤال قبلی خود سخت­تر است پس سعی کنید از سؤالات قبلی برای آشنا شدن با شیوه­ی کلی طراحی این بخش و دست گرمی استفاده کنید.
 • به هیچ وجه وقت خود را روی یک سؤال هدر ندهید.
 • معمولا شیوه­ی طراحی سؤال آزمون LSAT به نحوی است که تمرکز بر روی مسائل بدیهی ندارد بلکه باید منظور هر سؤال را بیرون بکشید پس در این مورد هیچ شکی نکنید که فقط وقت شما را از بین می­برد.
 • تغذیه و خواب مناسب به تفکر بهتر و سریع­تر مغز شما کمک زیادی می­کند در نتیجه عکس العمل شما نیز سریع­تر خواهد شد و به همان میزان در وقت پاسخگویی صرفه جویی می­شود.

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون LSAT

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون LSAT

همانطور که در مطالب قبلی نیز ذکر شد هدف از برگزاری آزمون LSAT برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد دارند رشته­ی حقوق را در مقاطع مختلف دانشگاهی در یکی از دانشگاه­ی مطرح آمریکا، کانادا و انگلستان و برخی کشورهای معدود دیگر ادامه دهند. این دانشگاه­ها توسط نهاد برگزاری آزمون یعنی LSAC و CAS یا کانون وکلای آمریکا به تأیید رسیده­اند و تمامی دانشگاه­­ها چنین صلاحیتی ندارند.

لذا در کشورهای فوق آزمون LSAT اعتبار داشته و سازمان و دانشگاه­های همین شهرها نیز آن را به رسمیت می­شناسند.

موارد آزمون LSAT، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک

موارد آزمون LSAT، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک

آزمون LSAT از بخش­های مختلفی تشکیل شده که هر کدام یکی از مهارت­های شما را می­سنجند. در ادامه به طور کامل و دقیق هر یک را شرح می­دهیم.

 • استدلال منطقی 1 و 2: در این قسمت از آزمون LSAT به شما 35 دقیقه برای هر کدام به منظور پاسخگویی به 24 تا 26 سؤال برای هر یک فرصت داده می­شود. به این بخش LR یا Logical Reasoning یا بخش مباحثات هم گفته می­شود که قدرت تحلیل مباحثات فرد را برای تصمیم گیری می­سنجند. هر سؤال با یک مباحثه یا یکسری حقایق شروع می­شود و شما باید فرضیات، نتیجه گیری­های دیگر خطاها یا موارد از دست رفته­ی منطقی را شناسایی کنید یا مباحثاتی را به وسط بکشید یا عبارتی را انتخاب کنید که سبب تضعیف یا تقویت بحث خواهد شد. این دو قسمت مجموعا 50% نمره­ی کلی آزمون را تشکیل می­دهند.
 • استدلال تحلیلی یا Analytical Reasoning یا AR: این بخش از آزمون LSAT دارای 22 تا 24 سؤال است که 35 دقیقه برای پاسخ دادن فرصت دارید و سؤالات مبتنی بر بازی­های منطقی هستند. سؤالاتی که برای این بخش مطرح شده، سؤالات را به شکل مجموعه­هایی از متن­های تکی بیان کرده و توانایی یک فرد را برای نتیجه گیری از بین مجموعه­ای از اظهارات به چالش می­کشد. همچنین تحلیل تعدادی از احتمالات را که در شکل مجموعه­ای از قوانین بیان شده­اند را هم به چالش می­کشند. این بخش حدود 23% امتیاز کل را تشکیل می­دهد.
 • درک مطلب یا Reading Comprehension یا RC: این قسمت از آزمون LSAT دارای سه متن بلند و یک متن کوتاه است که حدود 26 تا 28 سؤال را هم در خود جای داده و قدرت استدلال کنندگی فرد، توصیف ساختار و ایده­ی اصلی نویسنده را به چالش می­کشد. متن­ها معمولا مرتبط با حقوق، هنر و مسائل انسانیت، علوم فیزیکی و اجتماعی است.
 • آزمایشی یا Experimental: این بخش از آزمون LSAT دارای 22 تا 28 سؤال خواهد بود و نمره دهی نمی­شود. در آزمون هم مشخص نیست که کدام بخش چنین نقشی دارد و با پاسخ گویی به سؤالات آن امتیازی داده نمی­شود.
 • نگارش نمونه متن یا Writing Sample: به این بخش نگارش متن هم می­گویند که آخرین بخش آزمون محسوب می­گردد. عنوان متنی که باید نگارش شود یک مسأله با دو معیار برای تصمیم گیری است. فرد متقاضی باید متنی بنویسد که این مقوله و دو معیار را با یکدیگر مقایسه کرده و بر علیه یکدیگر به چالش می­کشد. این بخش از آزمون LSAT نمره گذاری نمی­شود و به صورت دیجیتالی تصویر آن به همراه نمره­ای که کسب کرده­اید به دانشگاه انتخابی شما فرستاده خواهد شد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون LSAT

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون LSAT

محدودیت­ خاصی برای شرکت در آزمون LSAT وجود دارند که غیر قابل تغییر هستند:

 • هر فرد متقاضی برای شرکت در آزمون LSAT تا 3 بار در یک سال تحصیلی شرکت کنند.
 • متقاضیان می­توانند در طی 5 سال، 5 بار در آزمون مجددا شرکت نمایند.
 • هر فرد متقاضی کلا 7 بار فرصت شرکت مجدد در آزمون LSAT را خواهد داشت.

 

آزمون

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره آزمون LSAT
آخرین ویرایش: 2020-04-08 08:29:14 719