قواعد رشته حقوق در ترکیه

زمان مطالعه: 10 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

قانون چیست؟

قانون چیست؟

قانون یا مطالعات حقوقی در ترکیه تقریباً با همه حوزه‌های زندگی بشر ارتباط برقرار می‌کند و به موضوعات مربوط به تجارت‌، اقتصاد‌، سیاست‌، محیط زیست‌، حقوق بشر‌، روابط بین‌الملل و تجارت می‌پردازد. به عنوان یک دانشجوی حقوق در ترکیه‌، می‌توانید انتظار داشته باشید که با برخی از مشکل‌ساز‌ترین مسائل از قبیل موضوعاتی نظیر غیر قابل حل بودن مسائل درگیری و موضوعات در جامعه و مشکلات جامعه‌ی مدرن‌، مقابله کنید. در فراهم کردن چارچوبی که از طریق آن می‌توان جوامع و فرهنگ‌های مختلف را بررسی و درک کرد‌، مدرک‌های حقوقی راهی مفید برای آماده سازی نه تنها برای مشاغل قانونی خاص‌، بلکه برای طیف گسترده‌ای از مشاغل و همچنین، برای زندگی به طور کلی است.

انواع مدرک حقوق در ترکیه

انواع مدرک حقوق در ترکیه

انواع مختلفی از مدارک قانونی موجود است که بسته به کشوری که در آن درس می‌خوانید متفاوت است. در بیشتر کشورها مانند ترکیه‌، مدرک‌های حقوق به صورت کارشناسی حقوق اعطاء می‌شوند که به شما امکان می‌دهد تا برای تبدیل شدن به یک وکیل عملی در ترکیه‌، در امتحانات صلاحیت انجمن ملی وکالت یا انجمن حقوقی شرکت کنید. در بعضی از کشورها‌، به جای آن لیسانس حقوق یا کارشناسی ارشد حقوق وجود دارد. غالباً از این اسامی جایگزین بطور متناوب استفاده می‌شود. با این حال‌، برخی از دانشگاه‌ها بین برنامه‌های LLB و BA Law تفاوت قائل می‌شوند‌، در حالی که اولی صرفاً روی حقوق متمرکز شده است و دومی به دانشجویان این امکان را می‌دهد که با تمرکز بر علوم انسانی‌، در رشته‌های دیگر تحصیل کنند.

مقاطع تحصیلی رشته حقوق

مقاطع تحصیلی رشته حقوق
 • کارشناسی : حدود 4 سال طول می‌کشد و پایه تمام دروس مربوط به رشته آموزش داده خواهد شد.
 • کارشناسی ارشد : حدود 2 سال طول می‌کشد و دروس به صورت تخصصی‌تر آموزش داده می‌شود. در بعضی دانشگاه‌ها باید پایان‌نامه داده شود اما در بعضی از مراکز آموزشی نیاز به پایان‌نامه نیست و تنها کار کردن روی یک مقاله کافی است.
 • دکتری : حدود 4 سال طول خواهد کشید.

همه چیز درباره رشته حقوق در خارج

گرایش‌ها و سرفصل دروس حقوق در ترکیه

گرایش‌ها و سرفصل دروس حقوق در ترکیه

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید‌، مدارک حقوق در ترکیه با هدف ارائه درک عمومی از جامعه بشری و قوانین آن‌، موضوعات متنوعی را در بر می‌گیرد. پس از دستیابی به پایه و اساس محکم در اصول و نگرانی‌های اصلی قانون‌، می‌توانید مدرک خود را متناسب با علایق خاص خود تنظیم کنید. این می‌تواند به معنای انتخاب تخصص در یک زمینه خاص از حقوق یا فرهنگ یا جامعه باشد.

برخی از مباحث حقوق که در ترکیه برای تخصص انتخاب شده اند

برخی از مباحث حقوق که در ترکیه برای تخصص انتخاب شده اند

قانون کیفری در ترکیه

حقوق كيفري به جنبه‌هاي مختلف حقوق مربوط به جرم مي‌پردازد. شما با تئوری حقوق جزا آشنا خواهید شد و موضوعاتی از قبیل جرم و جنس‌، عدالت ترمیمی‌، عدالت کیفری‌، مشکلات جرم جهانی‌، حقوق بشر و روش‌ها و نظریه‌های اجتماعی-حقوقی را بررسی می‌کنید.

 شما همچنین جنبه‌های خاص‌تری از حقوق جزا مانند قتل‌، مجرمین دارای اختلال روانی‌، قانون کیفری اروپا‌، مجازات اعدام در قانون‌، پاسخ‌های قانونی به تروریسم‌، مجازات‌، قربانی و سیاست قربانی را مطالعه خواهید کرد.

قانون املاک در ترکیه

قانون املاک در ترکیه

با عنوان قانون زمین(املاک) شناخته می‌شود‌، قانون املاک، حوزه‌ی مطالعه‌ی حقوق مربوط به املاک و مستغلات (زمین‌، دارایی‌های شخصی یا منقول) و املاک شخصی (اموال منقول) در ترکیه است. همچنین در مورد موضوعاتی از قبیل وام‌، حقوق و تعهدات اجاره‌نامه‌، قانون مالکیت تجاری‌، مالکیت‌، سهام‌، مالکیت سایت‌ و قانون ساخت و ساز مطلع خواهید شد.

قانون مالکیت معنوی در ترکیه

قانون مالکیت معنوی در ترکیه

همچنین در مورد معاملات با املاک‌ اما از نوع دیگری‌، قانون مالکیت معنوی به عنوان درجه اختصاصی ارائه می‌شود. این زمینه به دارایی‌های نامشهود مانند خلاقیت ذهن (آثار موسیقی‌، ادبی و هنری)‌، اکتشافات و اختراعات، کلمات و عبارات و نمادها و طرح‌‌ها می‌پردازد.که البته در کشور‌های رو به توسعه مانند ترکیه که صنایع در حال برندسازی هستند بسیار اهمیت دارد. در مورد موضوعات اقتصادی‌، اجتماعی و نظری پیرامون مالکیت معنوی و قانون فناوری اطلاعات خواهید آموخت. شما به موضوعاتی مانند سیاستهای مؤثر بر قوانین IP‌، حمایت از علائم تجاری‌، حق ثبت اختراع‌، قانون ثبت اختراع و حق چاپ می‌پردازید. شما همچنین به IP در زمینه‌های جهانی و منطقه‌ای نگاه می‌کنید‌، به عنوان مثال تمرکز خود را بر شرکت  ترکیه در قوانین IP و همچنین انجام تحقیقات عمیق درباره آنچه که مالکیت معنوی تشکیل می‌دهد، می‌گذارید.

قانون تجارت در ترکیه

این تخصص بدنه قانونی است که به حقوق‌، قراردادها و رفتار افراد و مشاغل حوزه‌ی تجارت و صنعت مربوط می‌شود. حقوق بازرگانی ترکیه که غالباً به عنوان شاخه‌ای از قانون مدنی (قانون غیر کیفری) در نظر گرفته می‌شود، بخش عظیمی از قانون است. ترکیب عناصر اقتصا‌د، تجارت‌، مدیریت و امور مالی‌، حقوق تجارت شامل یادگیری در مورد کلیه موضوعات حقوقی درگیر در کار زمینه‌ی تجارت است. این موضوع مباحث حقوقی مانند قانون تجارت‌های خرد‌، تنظیم قراردادهای شرکتی‌، طبقه‌بندی مالیاتی‌، استخدام و اخراج پرسنل‌، مسائل مربوط به منطقه‌بندی و صدور مجوز و موضوعات گسترده‌تر تجارت مانند قانون اوراق بهادار‌، مالکیت معنوی‌، معاملات امن‌، بازنشستگی و مزایا‌، امانت‌ها را در بر می‌گیرد.

املاک‌، قوانین مهاجرت و کار و ورشکستگی نیز از زمینه‌های مرتبط با قانون شرکت‌ها است‌، که به وضعیت مالی و ساختاری یک شرکت تأسیس شده و مشاوره حقوقی پیرامون معاملات روزانه چنین شرکتی می‌پردازد.

قانون محیط زیست در ترکیه

قانون محیط زیست در ترکیه

آئین‌نامه قانون محیط زیست‌، در مورد حمایت‌، نگهداری‌، تنظیم و تقویت محیط زیست‌، تعامل انسانیت و محیط طبیعی را تنظیم می‌کند. از آنجا که آژانس‌ها‌، مشاغل و شرکت‌ها به دنبال کاهش اثرات زیست محیطی فعالیت‌های خود هستند‌، قانون محیط زیست به یک تخصص مهم تبدیل شده است. قانون محیط زیست یک حوزه میان رشته‌ای است که ادغام قانون‌، سیاست و حقوق بشر را در بر می‌گیرد تا طیف گسترده‌ای از موضوعات مربوط به محیط زیست را پوشش دهد. شما در مورد قوانین جهانی محیط زیست در زمینه‌هایی مانند کنترل آب و هوا‌، حفاظت از منابع‌، حفاظت از محیط زیست‌، منابع طبیعی و سیاست‌های تغییر آب و هوا‌، به همراه درک قوانین محلی یا ملی محیط زیست از جمله کنترل سر و صد‌ا، اصلاح و تنظیم انرژی و سیاست‌گذاری، مطالعه خواهید کرد.

قانون خانواده در ترکیه

قانون خانواده در ترکیه

همانطور که ممکن است استنباط کنید‌، قانون خانواده مربوط به امور خانواده است. با طیف وسیعی از مسائل مربوط به قانون خانواده در رابطه با والدین‌، ​​فرزندان و حمایت از کودک‌، ازدواج‌، مشارکت مدنی‌، زندگی مشترک، طلاق‌، حقوق بشر‌، فرزندخواندگی آشنا خواهید شد.

شما یاد می‌گیرید که چگونه از این قانون در ترکیه برای حل و فصل اختلافات در خانواده‌ها استفاده کنید‌، از جمله خاتمه روابط‌، کودک آزاری و آدم‌ربایی کودک‌، آزمایش پدر و مادر و احکام خردسالان. همچنین ممکن است شما در مورد حقوق بین‌الملل خانواده‌، از جمله موضوعات فرا‌ ملی و بین‌المللی‌، به همراه موضوعات خاص مانند قانون بین‌المللی کودک‌، که چگونگی حمایت از کودکان از طریق حقوق بین‌الملل عمومی و خصوصی را بررسی می‌کند، بیاموزید. همچنین ممکن است موضوعات معاصر مانند قوانین پدری‌، مجازات بدنی‌، گزارش مطبوعاتی دادگاه‌های خانواده و سربازان کودک را کشف کنید.

همچنین ممکن است شما در مطالعات حقوقی در فرهنگ‌ها یا مناطق خاصی تخصص داشته باشید. مباحث قانونی احتمالی از این نوع شامل :

قانون اسلامی در ترکیه

قانون اسلامی در ترکیه

قانون اسلامی با پرداختن به قانون اخلاقی و احکام شرعی اسلام بنام شریعت‌، مباحث بسیاری را شامل می‌شود. از جمله جرم‌، سیاست‌، اقتصاد‌، دارایی‌، امور خانوادگی‌، ازدواج و فرزندان. شما در مورد تاریخ و توسعه قوانین اسلامی‌، کاربرد آن در صلاحیت معاصر و کاربردهای مختلف قوانین اسلامی در مناطق مختلف از جمله خاورمیانه و آسیای جنوبی مطلع خواهید شد. شما همچنین می‌توانید به مطالعه‌ی رابطه بین متون مقدس با عقل انسانی در تدوین قوانین اسلامی بپردازید‌، و انتقادها و مخالفتهای پیرامون قوانین اسلامی را کاوش کنید.

قانون اتحادیه اروپا در ترکیه

قانون اتحادیه اروپا در ترکیه

به خصوص در صورتی که قصد داشته باشید در ترکیه فعالیت‌های حقوقی انجام دهید نیاز دارید از قانون اتحادیه اروپا مطلع باشید. مطالعه حقوق اتحادیه اروپا مربوط به معاهدات و قوانینی است که تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم بر قوانین کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارند. در این تخصص شما در مورد تأسیس و توسعه اتحادیه اروپا‌، ساختار آن و عملکرد نهادی و فرآیندهای اساسی در ایجاد قانون اتحادیه اروپا می‌آموزید. شما بررسی خواهید کرد که چگونه قانون اتحادیه اروپا بر زندگی شهروندان اتحادیه اروپا‌، شرکت‌ها و ارائه دهندگان خدمات تأثیر می‌گذارد‌، و بحران‌ها و درگیری‌های معاصر مربوط را بررسی و تحلیل می‌کند.

قانون ایالات‌متحده

قانون ایالات‌متحده

با تمرکز بر قانون اساسی ایالات‌متحده‌، که مرزهای قانون فدرال‌، معاهدات‌، مقررات و قضات (موارد قبلی) در ایالات متحده را تعیین می‌کند‌، قانون ایالات‌متحده به بررسی سیستم حقوقی ایالات‌متحده و مبانی آن‌، اهمیت قانون اساسی ایالات‌متحده (اهمیت این قانون اساسی آمریکا) می‌پردازد. شما همچنین در مورد چگونگی تأثیرگذاری قانون اساسی ایالات‌متحده در نقش وکلائی که در ایالات‌متحده تأثیر می‌گذارند‌، خواهید آموخت و مسائل حقوقی معاصر در ایالات‌متحده را تحلیل و بررسی می‌کنید.

آزمون‌های ورودی حقوق در ترکیه

آزمون‌های ورودی حقوق در ترکیه

برای دانشجویانی که قصد ورود به ترکیه با هدف تحصیل دارند، دولت ترکیه آزمونی را طراحی کرده است. این آزمون YOS نام دارد که در قالب دو بخش سوال برگزار می‌شود. بخش اول شامل 35 سوال در مبحث ریاضی و 45 سوال بر مبنای سنجش هوش طراحی شده‌اند و بخش دوم سوالاتی برای سنجش دانش زبان ترکی داوطلب می‌باشد. البته نتیجه قسمت دوم آزمون زمانی دارای اهمیت است که دانشجو بخواهد به زبان ترکی ادامه تحصیل بدهد. برای شرکت در این آزمون، پس از ثبت‌نام و دریافت کارت شرکت در آزمون باید خود را آماده کنید. تسلط بر زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی برای شرکت در این آزمون بسیار مهم است. به طور کلی تمام کشور‌ها برای پذیرش دانشجویان متقاضی حقوق آزمون‌هایی در سطوح بالای علمی برگزار می‌کنند. وکلا نظم قانونی یک دولت را شکل می‌دهند بنابراین بسیار مهم است که چه افرادی وارد این حوزه می‌شوند. قبل از درخواست دانشکده‌های حقوقی متقاضیان را ملزم به داشتن مدرک لیسانس و قبولی در آزمون پذیرش دانشکده حقوق یا LSAT‌، می‌کنند.

زبان تحصیل حقوق در ترکیه

زبان تحصیل حقوق در ترکیه

پیش از ورود به ترکیه و هنگام ارسال مدارک درخواست پذیرش باید تصمیم بگیرید که تحصیلات خود را در این کشور به چه زبانی ادامه خواهید داد و با توجه به این تصمیم مدرک زبان معتبر خود را با حداقل استاندارد‌هایی که دانشگاه مقصد شما تعیین کرده است ارسال کنید. با توجه به گرایشات متنوع و فرا ملی مبحث حقوق بهتر است این درس را در قالب زبانی بین‌المللی ‌مطالعه کنید. مسلما اولین گزینه برای شما زبان انگلیسی خواهد بود. طبیعتا اگر قصد داشته باشید پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود در ترکیه به فعالیت‌های شغلی ادامه دهید ناچار به آموختن زبان مادری مردم این کشور هستید. تسلط به زبان انگلیسی برای یادگیری اصطلاحات این رشته بسیار ضروری می‌باشد و می‌تواند شما به راحتی از دانشجویان بومی ترکیه نیز یک پله بالاتر قرار دهد.

هزینه‌ی تحصیل حقوق در ترکیه

هزینه‌ی تحصیل حقوق در ترکیه

هزینه‌ای که بابت شهریه سالانه به دانشگاه‌های ترکیه برای مطالعه‌ی حقوق پرداخت خواهید کرد حدود 8000 یورو می‌باشد. این مبلغ مربوط به شهریه‌ی دانشگاه در ترکیه است و تنها بخشی از هزینه‌های شما خواهد بود. هزینه‌های زندگی برای استانبول 300 – 500 یورو در ماه می‌باشد. هزینه‌های زندگی شامل کل هزینه‌ها در هر ماه‌، تأمین هزینه‌های اقامت‌، حمل و نقل عمومی‌، آب و برق (برق‌، اینترنت)‌، کتاب و مواد غذایی است.‌ می‌توان گفت ترکیه از ارزان‌ترین مقاصد گردشگری و تحصیلی برای ایرانیان محسوب می‌شود.

منابع مالی در ترکیه

منابع مالی در ترکیه

دانشگاه Altinbas ترکیه تعداد زیادی بورس تحصیلی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. بورسیه‌ها به شایستگی دانشگاهی اعطا می‌شوند و برای همه سال‌های تحصیل قابل استفاده هستند. نکته: دانشجویان می‌توانند بصورت آنلاین برای بورس‌های در ترکیه جستجو کنند. بورسیه‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا واجد شرایط درخواست هستید یا خیر.

فرصت‌های شغلی حقوق در ترکیه

فرصت‌های شغلی حقوق در ترکیه

بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته حقوق‌، مشاغل در ترکیه درون بخش حقوقی را دنبال می‌کنند. مشاغل برجسته حقوقی در ترکیه معمولاً نیاز به مطالعه و آموزش بیشتر دارند. ممکن است سیستم‌های حقوقی کشورهای مختلف برای توصیف مشاغل قانونی خاص از کلمات مختلف استفاده کنند. در حقیقت وقتی صحبت از عناوین “وکالت” می‌شود موارد زیر مد نظر است:

 • قانون اشتغال : رسیدگی به قراردادها‌، دعاوی استخدامی مانند اخراج ناعادلانه‌، ‌تبعیض.
 • قانون بهداشت‌ : ‌در مورد قوانین و مقررات مربوط به بهداشت عمومی
 • قانون بیمه : در مورد تنظیم بیمه‌، بیمه‌نامه و مطالبات.
 • قانون ثبت اختراعات : تمرکز بر کمک‌های مالی ثبت اختراعات برای اختراعات و فناوری‌های جدید
 • حقوق بین‌الملل : در مورد مجموعه مقررات پذیرفته شده به صورت الزام‌آور در روابط بین کشورها و ملت‌ها و نه بین شهروندان خاص.

سایر مباحث حقوقی که می‌توانید در آن فعالیت داشته باشید عبارتند از:  قانون مدنی‌، حقوق شرکت‌ها‌، قانون سرگرمی‌، قانون مهاجرت‌، قانون دریایی‌، قانون رسانه‌ها‌، قانون بهداشت روان‌، حقوق اجتماعی‌، قانون ورزش‌، قانون مالیات‌.

می‌توانید در ترکیه در قالب سمت‌های زیر فعالیت کنید

به عنوان وکیل دادگستری‌، توسط وکلائی استخدام می‌شوید تا یک پرونده را در دادگاه ارائه دهید‌. شما مشاوره حقوقی به مشتری ارائه می‌دهید و پرونده را از طرف مشتری و وکیل مدافع خود پیگیری می‌کنید.

وکیل در ترکیه

یک وکیل یا مشاوره حقوقی در ترکیه مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات (اعم از امور شخصی و تجاری) مشورت ارائه می‌دهد و غالباً وظیفه دارد قانون را برای مشتریان توضیح دهد که می‌توانند شامل اشخاص‌، گروهها‌، سازمان‌های بخش دولتی و شرکت‌های خصوصی شوند.

دبیران شرکت

دبیران شرکت با استخدام مشاغل یا سازمان‌ها‌، اطمینان حاصل می‌کنند که شرکت براساس قوانین محلی‌، ملی ترکیه یا جهانی مربوطه عمل می‌کند.

سرفصل دروس حقوق در ترکیه

 • معرفی تکنیک‌های حقوقی
 • معرفی سیستم حقوقی
 • معرفی پژوهش‌های حقوقی
 • استدلال و مهارت سواد آموزی

سایر مباحث حقوقی که احتمالاً ارائه می‌شود عبارتند از:

 • قانون اساسی
 • حقوق جزا
 • جرم شناسی
 • حقوق صاحبان سهام و اعتماد
 • حقوق بشر
 • حقوق بین‌الملل (عمومی یا خصوصی)
 • فقه
 • قانون کار
 • حقوق زمین
 • قانون و دولت
 • حقوق و جامعه
 • قانون و فرد
 • قانون قرارداد
 • قانون شکنجه
 • روش‌های قانونی
 • قانون دریانوردی و قانون مالیات

درآمد یک حقوقدان در ترکیه

درآمد یک حقوقدان در ترکیه

فارغ‌التحصیلان رشته‌ی حقوق در ترکیه چشم‌انداز اقتصادی خوبی دارند. میانگین حقوق و دستمزد بعد از فارغ‌التحصیلی دانشکده حقوق‌، به شدت به محل کار و حوزه‌ی فعالیت شما در ترکیه وابسته است. بر اساس یک نظرسنجی سالانه‌، برای کلیه موسسات حقوقی بخش خصوصی‌، متوسط ​​درآمد حقوق‌دانان در ترکیه در سال 2016 معادل 68375 دلار بوده است. این حقوق از 180،000 دلار تا 45000 دلار متغیر بود. حقوق متوسط ​​برای سال اول در موسسات حقوقی با کمتر از 50 کارمند 90 هزار دلار و برای بنگاه‌های با بیش از 75 وکیل‌، شروع حقوق از 126.500 دلار به 168.250 دلار رسیده است. وکلایی که در سال 2016 به مشاغل بخش دولتی ترکیه مشغول می‌شوند‌، در شروع حقوق بسیار کمتری دریافت کردند. درآمد متوسط ​​شروع کار 53.500 دلار بود. این مشاغل محدوده حقوق و دستمزد 34.250 دلار تا 71،200 دلار داشتند.

(توسط ویرایشگر : درآمد سالانه با تجربه 1 تا 3 سال حدود 85769 لیر و با تجربه بیش از 8 سال حدود 155323 لیر و در کل به طور متوسط حدود 123227 لیر می‌باشد.)

معرفی برخی از دانشگاه‌هایی که رشته حقوق در این کشور را دارند

 معرفی برخی از دانشگاه‌هایی که رشته حقوق در این کشور را دارند

MEF University

این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی واقع در استانبول ترکیه می‌باشد.

Maltepe University

این دانشگاه نیز دانشگاه خصوصی واقع در استانبول ترکیه است که می‌توانید حقوق را در آن فرا بگیرید.

Near East University

دانشگاه Near East واقع در شهر مرسین ساختمان‌های مختلفی دارد که ساختمان اصلی آن واقع در قبرس شمالیست.

Bilkent University

این دانشگاه یک دانشگاه خصوصی واقع در آنکارا ترکیه می‌باشد که تا مقطع دکتری می‌توانید در رشته حقوق  در این دانشگاه تحصیل کنید.

2 دیدگاه برای “قواعد رشته حقوق در ترکیه

 1. پریا گفته:

  میشه من مدرک لیسانس حقوق در ترکیه بگیرم بعد در ایران امتحان کانون وکلا بدم و شروع به کار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021