آزمون PCAT

شرایط ثبت نام آزمون PCAT، زمان برگزاری، زمان اعلام نتایج، کاربرد آزمون، شرایط برگزاری، افراد واجد شرایط و کاربردهای این آزمون را در ادامه مورد بررسی قرار میدهیم.

آزمون PCAT چیست؟

آزمون PCAT چیست؟

آزمون PCAT که مخفف عبارت The Pharmacy College Admission Test است به معنای تست پذیرش کالج داروسازی که عمدتا برای کانادا و تعدادی از دانشگاه­ها و مدارس داروسازی آمریکا به کار می­رود. این آزمون از سال 1974 توسط AACP یا The American Association of Colleges of Pharmacy یا انجمن آمریکایی دانشکده­های داروسازی با همکاری Pearson VUE برگزار می­گردد که مؤسسه­ی پیرسون وظیفه­ی آماده سازی مراکز برگزاری آزمون و ثبت نام متقاضیان را در این زمینه بر عهده داشته و انجمن AACP نیز وظیفه­ی ثبت نام متقاضیان را بر عهده دارد.

AACP شامل کلیه­ی دانشکده­ها و مدارس مورد تأیید شورای تأیید آموزش داروسازی یا Accreditation Council for Pharmacy Education است که به همراه مؤسسه­ی پیرسون وظیفه­ی برگزاری آزمون به منظور تست مهارت­های مورد نیاز و مهم متقاضیان تحصیل داروسازی در کشور کانادا در مقطع فوق لیسانس از طریق آزمون PCAT را بر عهده دارند.

در ادامه به بررسی کلیه­ی موارد آزمون PCAT می­پردازیم که کلیه­ی متقاضیان شرکت در این آزمون باید از آنها اطلاع داشته باشند

زمان برگزاری آزمون PCAT

زمان برگزاری آزمون PCAT

آزمون PCAT هر سال چندین بار برگزار می­شود که برای کسب اطلاعات دقیق باید به وب سایت pcatweb.info مراجعه کنید. برای سال 2021-2020 زمان­هایی که آزمون PCAT برگزار خواهد شد به شرح زیر است:

جولای – سپتامبر – اکتبر – نوامبر – ژانویه – فوریه

توجه داشته باشید که ماه­های فوق شاید حاوی چند دفعه برگزاری آزمون باشند به عنوان مثال در ماه سپتامبر شاید 2 بار آزمون PCAT برگزار گردد که هر سال حتما باید این موارد را چک کنید تا متوجه آخرین تغییرات بشوید.

کاربرد آزمون PCAT

آزمون PCAT از جمله آزمون­های بومی کانادا محسوب می­گردد. هر چند برخی از دانشکده­ها و مدارس داروسازی آمریکا نیز نمرات این آزمون را قبول دارند و مانند تمامی آزمون­های با اعتبار بین المللی و لوکال کاربردهای ویژه و خاص خود را دارد که به مهم­ترین آنها اشاره می­کنیم که در واقع این کاربردها به معنای فواید و مزیت­های قبولی یا کسب نمره­ی عالی در این آزمون برای شرکت کنندگان آن است:

 • برای ورود به دانشکده و مدارس داروسازی کانادا و آمریکا در مقطع فوق لیسانس باید ابتدا بتوانید علم و مهارت خود را در این زمینه به اثبات برسانید که تنها راه شما برای حدود 85% این مراکز علمی و آموزشی فقط شرکت در آزمون PCAT است.
 • با اینکه سوابق تحصیلی، توصیه نامه، نمره­ی GPA و فعالیت‌های علمی شما نیز در پذیرفته شدن برای داروسازی کانادا مورد ارزیابی قرار می­گیرد، اما بدون کسب نمره­ی حد نصاب آزمون PCAT برای دانشگاه انتخابی هیچ شانسی نخواهید داشت.
 • با توجه به اینکه دولت کانادا با کار پاره وقت دانشجویی مشکلی ندارد می­توانید با کسب نمره­ی عالی در این آزمون برای اشتغال در داروخانه­ها اقدام کنید البته در نظر داشته باشید که برای کار در داروخانه­های دولتی کشور کانادا حتما باید تخصص کسب کرده باشید اما داروخانه­های خصوصی تا حدی مشکل نخواهند داشت.
 • در این آزمون عنوانی به نام رد یا قبولی نداریم اما یکی از بهترین گزینه­ها برای تحصیل در دانشگاه­های برتر کانادا در داروسازی، آزمون PCAT است.
 • کشور کانادا یکی از برترین و موفق­ترین کشورها در حوزه­ی داروسازی است که چندین دانشگاه آن جزء 20 رتبه­ی برتر دانشگاه­های جهان هستند و همین امر کافی است تا با قبولی در این دانشگاه­ها از طریق آزمون PCAT آینده­ی تحصیلی و شغلی خود را تضمین کنید.

محل برگزاری آزمون PCAT

آزمون PCAT هر سال در کلیه­ی ایالات متحده­ی آمریکا و کانادا برگزار می­گردد و محل دیگری برای آن تعریف نشده است و وظیفه ­ی تعیین مراکز آزمون بر عهده­ی مؤسسه­ی Pearson VUE است به نحوی که متقاضی هم باید برای آزمون PCAT ثبت نام کند و هم به طور جداگانه در مؤسسه­ی پیرسون تا صندلی روز آزمون خود را دریافت کرده باشد.

در برخی ایالت ­های آمریکا و کانادا محل برگزاری آزمون دانشکده‌های پذیرش کننده­ی متقاضیان تحصیل داروسازی است و در برخی دیگر نیز مراکز جداگانه ­ای در نظر گرفته شده است و هر سال نیز در حال تغییر بوده و ثابت نیست.

در کل باید برای شرکت کردن در این آزمون به آمریکا یا کانادا مهاجرت کنید و در هیچ جای دیگری برگزار نمی­شود و این رویه­ ای است که از سال 1974 تا کنون در حال اجراست.

شرایط و قوانین آزمون PCAT

آزمون PCAT همانند کلیه­ی آزمون­هایی که در آمریکا و کانادا برگزار می­شوند قوانین بسیاری جدی و سخت گیرانه­ای برای آن وضع شده که قطعا عدم رعایت این موارد می­تواند منجر به از دست رفتن نتیجه­ی آزمون و شرکت مجدد در آن شوید. پس حتما این موارد را در ذهن داشته باشید و توصیه­ی اکید داریم که آنها را جدی بگیرید تا با مشکلات و عواقب آن مواجه نشوید.

 • برگه­ی سؤالات چند دقیقه قبل از ساعت برگزاری آزمون توزیع می­شوند تا در رأس ساعت آزمون PCAT شروع گردد پس اطمینان داشته باشید که حتما نیم ساعت قبل از شروع در محل برگزاری حاضر خواهید بود در غیر این صورت متأسفانه هیچ راهی برای ورود به جلسه­ی آزمون نخواهید داشت.
 • آزمون به شکل کامپیوتری برگزار می ­شود و نیاز نیست وسیله ­ی خاصی همراه شما باشد در غیر این صورت اجازه­ ی ورود آنها را ندارید.
 • هیچ وسیله­ ی الکترونیکی مانند گوشی موبایل حتی در حالت خاموش همراه خود نداشته باشید. در حین آزمون حتی نگاه کردن به صفحه ­ی خاموش موبایل نیز ممنوع است.
 • در وقت استراحت که اختیاری است حق صحبت با افراد کناری را حتی در مورد موضوعات خارج از آزمون هم ندارید در غیر این صورت این کار تقلب محسوب می­گردد.
 • امکان خروج برگه­ی سؤال از مرکز برگزاری آزمون وجود ندارد پس سؤال نپرسید.
 • همراه داشتن تأییدیه­ ی ثبت نام و کارت ورود به جلسه الزامی است و نبود هر یک مشکل ساز خواهد بود.
 • همراه داشتن دیکشنری، کتاب و چک نویس اکیدا ممنوع است و چک نویس مورد تأیید به شما داده خواهد شد.
 • فکر تقلب کردن یا رساندن نباشید چرا که در هر دو حالت نمره­ی صفر برای شما در نظر گرفته شده و شاید محرومیت از شرکت در آزمون نیز برای شما لحاظ گردد.
 • خروج از مرکز برگزاری آزمون حتما باید با هماهنگی مسئولان برگزاری آزمون باشد.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون PCAT

آزمون PCAT نیز از آن دسته آزمون­هایی است که متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند باید شرایط کلی خود را با این معیارها بسنجند تا مطمئن شوند امکان شرکت در آزمون برای آنها بلامانع باشد یا به عبارت دیگر تحت شرایط و قوانین وضع شده، واجد شرایط محسوب می­گردند یا خیر و سپس برای رزرو آزمون و صندلی خود در مراکز برگزاری اقدام نماید.

افرادی زیر از نظر مؤسسه ­ی پیرسون و AACP واجد شرایط برای شرکت در آزمون PCAT هستند:

 • فرد داوطلب باید رزومه­ ی تحصیلی قوی داشته باشد و معدل GPA آن مطابق با حداقل مقدار گفته شده برای دانشگاه انتخابی وی باشد.
 • تفاوت ­های قومی، مذهبی، سنی، جنسیتی، بیماری­های خاص یا معلولیت جسمی و حرکتی و وضعیت تجرد یا تأهل تعیین کننده­ی واجد شرایط بودن شما نیست و از این حیث تمامی افراد واجد شرایط هستند.
 • کشور کانادا از معدود کشورهایی است که متقاضیان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه­های آن از قبل باید نامه ­ی تأییدیه­ ی سوابق تحصیلی از دانشگاه مورد نظر را کسب کرده باشند و سپس براساس نمره­ی کسب شده در آزمون PCAT اقدام به اخذ پذیرش نمایند پس افرادی که فاقد چنین تأییدیه ­ای هستند واجد شرایط محسوب نمی­گردند.
 • اگر در آزمون PCAT 5 بار شرکت کرده باشید ولی موفق به کسب نمره­ی حداقلی مورد نیاز دانشگاه انتخابی نشده­اید برای دفعه­ی ششم حتما باید تأییدیه از AACP دریافت کنید.
 • افراد باید حتما دوره­ی لیسانس را به اتمام رسانده باشند یا دانشجوی سال آخر این مقطع باشند هر چند که اعتبار این آزمون 5 ساله است اما چون با کسب قبولی وارد مقطع فوق لیسانس می­شوید باید این مقطع به اتمام رسیده باشد.

دوره­ ها و کلاس ­های مرتبط با آزمون PCAT

در سال 2020 تعدادی از مؤسسات بین المللی به عنوان برگزار کننده ­ی بهترین دوره ­ها و کلاس ­های آزمون PCAT برگزیده شدند که در این لیست به آنها اشاره می­کنیم و توصیه ­ی اکید داریم که برای قبولی در این آزمون حتما از این کلاس ­ها و دوره ­ها استفاده کنید.

KAPLAN

بندرت اتفاق می­افتد که صحبت از کلاس و دوره­ی آزمونی بین‌المللی و لوکال به میان بیاید و مؤسسه­ی KAPLAN به عنوان یکی از برگزار کنندگان برتر دوره­ها و کلاس­ها مطرح نشده باشد که آزمون PCAT نیز از این قاعده مستثنی نیست. برگزاری کلاس­ها به صورت آنلاین و حضوری، امکان تدریس خصوصی، بررسی نمونه سؤالات و آزمون­های شبیه سازی شده و ارائه­­ی راهکارها از جمله خدمات ارائه شده برای این آزمون محسوب می­گردد.

BenchPrep

این مؤسسه هم شامل کلاس­های حضوری و هم غیر حضوری برای کسانی است که به هر دلیلی نمی­توانند در کلاس­ها حضور داشته باشند. همچنین حتی برای شرکت در کلاس­ها به صورت غیر حضوری نیز لزومی به داشتن کامپیوتر نیست بلکه می­توانید از طریق گوشی آیفون، آیپد و اندروید نیز اقدام کنید. این دوره خدماتی همچون بررسی نمونه سؤال و آزمون­های شبیه سازی شده و ارائه­ی نکات و راهکارها را عرضه می­کند.

PCAT Prep Class

کلاس­های این دانشکده در برگزاری دوره­های آمادگی آزمون PCAT با 18 سال سابقه از مطمئن­ترین بسترها برای متقاضیان محسوب می­گردد که با شرکت در کلاس­ها و کار با افراد حرفه­ای و اساتید مجرب هر چیزی که نیاز داشته باشید را آموزش خواهید دید.

نمره­ ی قبولی آزمون PCAT

آزمون PCAT نمره ­ای بین 200 تا 600 دارد که برای 5 بخش آن به صورت میانگین در نظر گرفته شده و برای بخش نوشتاری یا Writing نیز نمره­ای بین 1 تا 6 در نظر گرفته شده که میانگین نمره­ی دو فرد تصحیح کننده ­ای است که به این بخش از آزمون تخصیص داده می­شود.

اما نکته ­ای که در مورد نتیجه­ ی نمره ­ی آزمون PCAT و استفاده از آن وجود دارد این است که عبارتی تحت عنوان قبولی یا مردودی با توجه به نمره ­ی کسب شده لحاظ نخواهد گردید و به هر میزان که نمره­ ی کسب شده بهتر و قوی­تر باشد شانس شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه ­های مطرح کانادا و آمریکا در مقطع فوق‌لیسانس داروسازی بیشتر خواهد شد و برعکس.

معمولا نمره ­ی بالای 431 فوق العاده، بین 417 تا 430 عالی و بین 402 تا 416 مناسب در نظر گرفته می­ شود. و برای بخش نوشتاری نیز از 4 به بالا نمره­ ی عالی محسوب می­گردد.

زمان اعلام نتیجه ­ی آزمون PCAT

هر سال حدود 5 هفته پس از تاریخ برگزاری آزمون PCAT نتایج رسمی آن منتشر می­گردد که از طریق سایت pcatweb.info و AACP قابل مشاهده است و به صورت اتوماتیک نیز نمرات آن برای دانشکده ­ها و مدارسی از آمریکا و کانادا که از قبل فرد متقاضی مشخص کرده ارسال خواهد شد. سپس با توجه به نمره ­ی کسب شده توسط شما پروسه­ ی پذیرش شما شروع شده و باید برای آن اقدام نمایید.

آزمون PCAT برای ورود به کدام کشور و دانشگاه­ ها؟

آزمون PCAT برای ورود به کدام کشور و دانشگاه­ ها؟

همانطور که بیان شد آزمون PCAT مختص ورود متقاضیان و علاقه‌مندان به رشته­ی داروسازی در مقطع فوق لیسانس کشورهای کانادا و آمریکاست که بیش از 85% دانشکده­ها و مدارس داروسازی در این دو کشور به نمرات این آزمون نیاز دارند و بدون آن عملا پذیرش شما غیر ممکن است که در بحث کاربردها نیز ذکر کردیم.

اما با توجه به اینکه هر سال ممکن است تعداد کمی از این دانشکده­ها و مدارس تغییر کنند (اضافه یا کم شوند) بهتر است از قبل حتما از طریق سایت pharmcas.org لیست دانشکده­ها و مدارس پذیرنده­­ای که نمره­ی این آزمون را نیاز دارند چک کنید.

پس نتایج آزمون PCAT در هیچ کشور دیگری معتبر نیست و برای کسب جواز ورود به دانشگاه­های آنها برای رشته­ی داروسازی ملزم به شرکت در آزمون­های مختص همان کشورها خواهید بود.

مهلت اعتبار آزمون PCAT پس از اعلام نتیجه

از زمانی که نتایج آزمون PCAT منتشر می­شوند تا زمانی که رسما اعتبار آن به اتمام برسد و از نظر سازمان­های AACP و Pearson VUE فاقد اعتبار باشد 5 سال است اما این نکته کاملا ضروری است و حتما توجه داشته باشید:

از عمد در توضیحات نوشته که اعتبار آن از نظر سازمان­های گفته شده 5 سال است چون برخی دانشگاه­ ها هستند که اگر از مدت زمان آزمون شما 3 سال هم گذشته باشد نمره­ی آن را از شما نمی­پذیرند.

سخت بودن و آسان بودن آزمون PCAT

قطعا یکی از سؤالات شما از کسانی که قبلا در این آزمون شرکت کرده­اند یا از هم کلاسی­های خود که در دوره­های آمادگی آزمون PCAT شرکت کرده باشند این است که آیا با آزمونی سخت مواجه هستیم یا راحت؟ در واقع شاید به نوعی به دنبال کم کردن استرس خود و کمتر تلاش کردن برای آن هستید در غیر این صورت تمام وقت و تلاش خود را برای آن بگذارید.

جواب سؤال شما این است که این آزمون ساده است و پیچیدگی زیاد ندارد اما ذکر دو نکته کاملا ضروری است:

 • هر آزمونی حتی اگر خیلی راحت باشد نیز بدون مطالعه­ و تلاش کافی قطعا شما را به چالش کشیده و اذیت خواهید شد.
 • برخلاف آرزوی قلبی شما آزمون راحت اصلا خوب نیست چرا که جواب اشتباه شما بیشتر به ضرر شما خواهد بود چرا که این آزمون برای همه راحت است و احتمال اینکه اکثر افراد سؤالی که شما اشتباه جواب داده­اید را درست جواب داده باشند زیاد است اما در مورد آزمون­ های سخت دقیقا برعکس است.

تعداد سؤالات آزمون PCAT

آزمون PCAT از 5 بخش همراه با یک بخش نوشتاری تشکیل شده که مجموع سؤالات آنها به عدد 192 می­رسد و برای پاسخ گویی به آن نیز 220 دقیقه یا 3 ساعت و 40 دقیقه می­رسد.

 • بخش Writing 30 دقیقه طول می­کشد و یک آیتم برای پاسخ دهی دارید.
 • فرایندهای زیستی که 45 دقیقه طول کشیده و شامل 48 آیتم است برای پاسخ دهی است.
 • فرایندهای شیمیایی که مدت زمان پاسخ گویی آن 45 دقیقه برای 48 آیتم است.
 • مهارت خواندن که برای پاسخ دهی به 48 سؤال آن 50 دقیقه فرصت دارید.
 • منطق کمّی نیز دارای 48 سؤال و 50 دقیقه فرصت پاسخگویی است.

نکته: هر بخش از آزمون PCAT 48 سؤال دارد که 40 سؤال کارکردی و 8 سؤال در حوزه­ی تجربی قرار می­گیرد.

فرایند و پروسه­ ی آزمون PCAT از ابتدا تا انتها

در آزمون PCAT فرایند کلی بدین صورت است که ابتدا باید در سایت pcatweb.info بررسی کنید که آیا واجد شرایط شرکت در این آزمون هستید یا خیر. چنانچه از این بابت مشکلی وجود نداشته باشد می­توانید با خیال راحت اقدام به ثبت نام در آزمون نمایید که مسئول برگزاری آن دو نهاد AACP و Pearson VUE هستند و ثبت نام شما نیز دو مرحله­ای خواهد بود.

در مرحله­ی اول در آزمون PCAT ثبت نام خواهید کرد که در سایت pcatweb.info انجام می­شود و در مرحله­ی بعدی باید برای انتخاب مرکز برگزاری آزمون و رزرو صندلی از طریق سامانه­ی شرکت PearsonVUE.com اقدام نمایید. توجه داشته باشید که در صورتی که مایل باشید آزمون را به طور کامل کنسل کنید همانند ثبت‌نام که دو قسمتی است، کنسلی آزمون نیز دو قسمتی است.

پس از آن و تکمیل ثبت نام می­توانید در زمان تعیین شده کارت ورود به جلسه را دریافت نمایید و در روز آزمون و مکان تعیین شده توسط خودتان حضور پیدا کنید که یادآوری می­کنیم قوانین و شرایط را حتما رعایت کنید که در این مقاله کاملا بیان شدند.

در روز آزمون PCAT نیز در طی 220 دقیقه به 192 سؤال همراه با بخش نوشتاری پاسخ خواهید داد که نمره­ی بخش نوشتاری بین 1 تا 6 و سایر بخش­ها بین 200 تا 600 اعلام می­گردد که به هر میزان نمره­ی دریافتی آزمون PCAT بالاتر باشد. شانس شما برای اخذ پذیرش دانشگاه­های مطرح آمریکا و کانادا برای رشته­ی داروسازی در مقطع فوق لیسانس بالاتر خواهد رفت.

انواع روش برگزاری آزمون PCAT

گونه­ های آزمون PCAT

آزمون PCAT که مختص متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس داروسازی در کشور کانادا و همچنین آمریکااست فقط به یک نوع برگزار می­گردد و هیچ فرم جانبی خاصی مانند آزمون آیلتس به فرم جنرال و آکادمیک و غیره ندارد.

لذا از این بابت هیچ سردرگمی و اطلاعات اضافه­ای نیاز نداشته و تنها برای یک فرم از آزمون PCAT باید تلاش کنید تا نمره­ی حد نصاب دانشکده­ی مد نظر خود را کسب کنید و همچنین مطمئن خواهید بود که تنها همین فرم از آزمون مورد قبول دانشکده­ها و مدارس داروسازی است.

اعتبار بین المللی آزمون PCAT

آزمون PCAT تنها مورد قبول دانشکده ­ها و مدارس داخلی آمریکا و کانادا بوده و تنها در همین کشورها پذیرفته شده است و در سایر کشورهای جهان قابل استفاده برای فرد شرکت کننده نخواهد بود.

لذا چنانچه قصد دارید در رشته­ی داروسازی این دو کشور ادامه تحصیل دهید در این آزمون نام نویسی کنید در غیر این صورت باید بسته به کشور مقصد باید در آزمون ورودی خاص آن شرکت نمایید.

بخش بندی ­های مختلف آزمون PCAT

آزمون PCAT از 5 بخش مختلف تشکیل شده که مجموعا حاوی 192 سؤال و یک آیتم بخش نوشتاری است و برای پاسخ دهی کلی آزمون نیز بدون احتساب 15 دقیقه وقت استراحتی که پس از سؤالات فرایندهای شیمیایی وجود دارد، 220 دقیقه است. برای آشنایی کامل با موارد آزمون PCAT به شرح کامل جزئیات این آزمون پرداخته­­ایم که به شرح زیر هستند.

بخش نوشتاری یا Writing

برای این بخش از آزمون PCAT یک آیتم یا موضوع با محوریت موضوعات زیر برای شما ارائه می­گردد:

 • مسائل سلامتی: در رابطه با سلامت عمومی، تغذیه، پزشکی، تناسب اندام، جلوگیری، درمان، تجویز دارویی، درمان­ها، داروها و گرایشات
 • مسائل علمی: در رابطه با تحقیق، یافته­ها، تئوری­ها، کاربردها، آموزش، مباحثات و گرایشات.
 • مسائل اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی: در رابطه با گرایشات، عقاید، رفتارها، قوانین، تمایلات، سیاست­ها

برای این بخش 30 دقیقه فرصت دارید.

فرایندهای زیستی یا Biological Processes

این بخش از آزمون PCAT شامل 48 سؤال است که 40 سؤال مرتبط با مسائل کاربردی و تئوری و 8 سؤال نیز مرتبط با یافته­های عملی است. برای پاسخ دهی به این بخش 45 دقیقه فرصت دارید. موضوع سؤالات نیز در رابطه با:

 • زیست شناسی عمومی: در رابطه با سؤالاتی مانند زیست سلولی و مولکولی، تنوع اشکال حیات، سلامت (تغذیه، بیماری­ها، داروها) که 50% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • میکروبیولوژی: در رابطه با سؤالاتی نظیر مانند میکروارگانیسم­ها، بیماری­های عفونی و جلوگیری، اکولوژی میکروبی، میکروبیولوژی پزشکی، ایمنی که 20% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • آناتومی انسان و فیزیولوژی: در رابطه با سؤالاتی نظیر ساختار سلول­ها – بافت­ها – اندام­ها، سیستم­های اسکلتی/ عضلانی/عصبی، گردش خون، تنفسی/ ترشحی و هضمی، اندوکرین/ تولید مثلی، پوششی و ایمنی است که سؤالات این قسمت 30% کل را تشکیل می­دهد.

فرایندهای شیمیایی یا Chemical Processes

این بخش از آزمون PCAT نیز حاوی 48 سؤال (40 سؤال تئوری و 8 سؤال عملی) است و برای پاسخ دهی نیز 45 دقیقه فرصت دارید و سؤالات پیرامون موضوعات زیر است:

 • شیمی عمومی: در رابطه با سؤالاتی نظیر تئوری اتمی، پیوند شیمیایی، واکنش­­ها و مکانیسم­های واکنش، تئوری سینتیک، محلول­ها، شیمی هسته­ای: رادیوایزوتوپ است. سؤالات این بخش 50% کل سؤالات این قسمت را تشکیل می­دهد.
 • شیمی آلی: در رابطه با موضوعاتی نظیر ساختار و خصوصیات و هم واکنش­های ترکیبات آلی است که 30% 48 سؤال را تشکیل می­دهد.
 • فرایندهای پایه­ای بیوشیمی: در رابطه با موضوعاتی مانند DNA، RNA، لیپیدها و پروتئین­هاست. این بخش نیز 20% 48 سؤال را به خود اختصاص می­دهد.

پس از این بخش 15 دقیقه وقت استراحت داده می­شود که اختیاری است.

مهارت­های متون استدلالی و انتقادی یا Critical Reading

بخش چهارم آزمون PCAT نیز حاوی 48 سؤال متشکل از 40 سؤال تئوری و 8 سؤال کاربردی است و برای پاسخ دهی به سؤالات آن 50 دقیقه فرصت دارید و در رابطه با موضوعات زیر است:

 • درک مطلب (شناسایی و درک) یا Comprehension (Recognition, Understanding):

این بخش شامل سؤالاتی پیرامون کلمات در متن، ایده­های اصلی که باید ایده­ای اصلی یک یا چندین پاراگراف را شناسایی و استدلال کنید، مواردی که تأیید کننده­ی یک استدلال در سؤال هستند و نتیجه گیری­ها. این بخش 30% کل سؤالات بخش چهارم آزمون PCAT را تشکیل می­دهد.

 • آنالیز (استدلال، تفسیر) یا Analysis (Inference, Interpretation):

موضوعات سؤال شامل پیدا کردن روابط بین ایده­ها، هدف نویسنده از متن، تز نویسنده، حقایق و نقطه نظرات و استراتژی­های بلاغی است که 40% کل سؤالات را در برمی­گیرد.

 • ارزیابی (قضاوت منطقی) یا Evaluation (Reasoned Judgment):

این بخش که 30% کل 48 سؤال را شامل می­شود در مورد اختلاف نظرها، موارد تأیید کننده­ی بحث و تزهای نویسنده به همراه نتیجه گیری­های وی است.

منطق کمّی یا Quantitative Reasoning

آخرین بخش از آزمون PCAT که حاوی 48 سؤال (8 سؤال کاربردی و 40 سؤال تئوری) است که برای پاسخ گویی 50 دقیقه زمان خواهید داشت. سؤالات نیز پیرامون موارد زیر است:

 • ریاضی پایه یا Basic Match: تناسب، درصد، اعداد اعشاری، تبدیل واحد و مسائل لگاریتمی با پایه 10 که این قسمت 25% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • جبر یا Algebra: معادلات، مساوی­ها و نامساوی­ها، توابع که 25% کل سؤالات خواهد بود.
 • آمار و احتمالات یا Probability & Statistics: اندازه گیری گرایش مرکزی، واریته، مفاهیم آماری گرافیکی و احتمال که 18% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • حساب دیفرانسیل مقدماتی یا Precalculus: توابع، اعداد پیچیده­ها و بردارها که 18% کل سؤالات را به خود اختصاص می­دهند.
 • حساب دیفرانسیل یا Calculus: حد، پیوستگی، مشتقات، انتگرال و اتحاد که 14% کل سؤالات را شامل می­گردد.

اهمیت بخش بندی­ های مختلف آزمون PCAT با یکدیگر متفاوت است؟

در بخش قبلی به طور کامل بیان کردیم که آزمون PCAT حاوی 5 بخش با زیرشاخه ­های مربوطه است و هر زیرشاخه حاوی چه سؤالاتی است. اما توجه داشته باشید که اهمیت هر کدام از بخش ­های فوق بیشتر از سایر بخش ­ها نیست و نیازی به تلاش مضاعف برای یک بخش نخواهید داشت و در نمره دهی نهایی و ارزیابی شما برای دریافت پذیرش در دانشگاه داروسازی مربوطه هیچ بخشی تأثیر بیشتری ندارد. لذا تمامی بخش ­های آزمون PCAT از اهمیت یکسانی برخوردار هستند.

زمان مصاحبه­ ی آزمون PCAT

نکته ­ی بسیار مهمی در مورد مصاحبه وجود دارد که حتما به آن دقت داشته باشید. اگر چنانچه منظور شما این است که مصاحبه­ای وجود داشته باشد که جزء آزمون PCAT باشد و در روز مجزا با نمره­ی جداگانه­ ای اعلام شود باید بگوییم که خیر چنین بخشی برای این آزمون تعریف نشده است.

اما هنگامی که برای اخذ پذیرش دانشکده ­ها و مدارس داروسازی آمریکا و کانادا براساس نمرات PCAT خود اقدام می­نمایید برخی از دانشگاه­ها یا اکثریت آنها از شما مصاحبه­ای می­گیرند که علاوه بر پاسخ دهی به سؤالات متنوع در زمانی که برای پذیرش برای شما تعیین می­شود، باید پیش شرط­هایی هم داشته باشید تا برای مصاحبه زمانی مشخص شود (این آزمون بسته به نوع دانشکده متغیر است و زمان خاصی ندارد).

به عنوان مثال باید میزان مجموع سؤال­ های درست شما در آزمون PCAT بیشتر از مقادیر تعریف شده ­ی زیر باشد:

بخش فرایندهای زیستی 20%، فرایندهای شیمی 50%، منطق کمّی 20%، درک مطلب 20% و نوشتاری هم 50%.

توجه داشته باشید که مقادیر گفته شده برای سال 2019 بودند و مقادیر آپدیت شده که ممکن است حاوی تغییرات باشند هر سال در ماه مارس برای آزمون PCAT اعلام می­گردند که باید به سایت pcatweb.info مراجعه کرده و بخش تغییرات را مشاهده کنید.

بایدها و نبایدهای آزمون PCAT

رعایت موارد زیر برای آزمون PCAT که به شکل بایدها و نبایدها تعریف گردیده الزامی است چرا که از دردسرها و مشکلات آتی جلوگیری خواهد کرد و داوطلب نیز استرس کمتری را متحمل خواهد شد:

 • برای آزمون PCAT هیچ چیزی به جز پاسپورت دارای اعتبار و پرینت کارت ورود به جلسه یا نسخه­ی پرسی آن که به سینه متصل شده باشد الزامی نیست و بدون این دو مورد امکان ورود به جلسه­ی امتحان را نخواهید داشت.
 • کپی مدارک شناسایی اصلا مورد قبول واقع نخواهند شد و حتما در نظر داشته باشید.
 • خیلی دیر در آزمون ثبت نام نکنید چرا که مراکز آزمون به سرعت پر شده و انتخاب­های شما محدود می­شوند.
 • حتما پرس و جو کنید که بهترین زمان برای شرکت در آزمون PCAT برای ترم تابستانی یا زمستانی چه ماهی است.
 • در وقت استراحت 15 دقیقه­ای صحبت با سایر شرکت کنندگان به منزله­ی تقلب محسوب می­گردد.
 • همیشه توصیه می­شود که 30 دقیقه قبل از برگزاری آزمون در جلسه­ی امتحان حضور پیدا کنید.

معایب و مزایای شرکت در آزمون PCAT در کشور خودمان

قبل از اینکه بخواهیم بررسی کنیم که آیا مزیت و یا عیب خاصی در مورد شرکت کردن در آزمون PCAT در کشور خودمان وجود دارد یا خیر بهتر است بیان کنیم که اصلا مرکز آزمونی در ایران برای آن تعریف نشده است و خیال شما از این بابت کاملا راحت باشد. اما چنانچه چنین امکانی هم وجود داشت هیچ مزیت یا عیب خاصی متوجه فرد شرکت کننده نیست چرا که ماهیت و اعتبار آزمون زیر سؤال می­رفت و این آزمون کاملا استاندارد است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون PCAT در کشورهای دیگر

برای این سؤال نیز باید عرض کنیم که اگر منظور شما کشورهایی به جز آمریکا و کانادا هست، هیچ مرکز برگزاری خارج از این دو کشور وجود ندارد و نتایج این آزمون هم فقط برای این دو کشور مورد قبول است. همچنین اگر دانشجویان بین المللی می‌توانستند در کشور خودشان در آزمون PCAT شرکت کنند، هیچ مزیت خاصی نسبت به سایر رقبا برای آنها وجود نداشت یا به دلیل عدم توانایی حضور در کشورهای آمریکا و کانادا متحمل هیچ ضرری نمی­شدند.

ظرفیت شرکت کنندگان آزمون PCAT

هر سال تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل داروسازی برای کشورهای آمریکا و کانادا در آزمون PCAT شرکت می­ کنند که تعداد آن ها به ده­ ها هزار نفر می­رسد و از این تعداد 42% در سال 2019 پذیرفته شدند. از لحاظ مراکز برگزار کننده­ی آزمون سقف تعداد شرکت کننده نداریم چون به معنای افزایش میزان قبولی و بالاتر رفتن ظرفیت دانشکده­ها و مدارس داروسازی نیست ولی به دلیل محدودیت ظرفیت یا گنجایش مراکز آزمون سریع­تر اقدام به ثبت‌نام کنید تا بهترین زمان و نزدیک­ترین مکان را بتوانید رزرو نمایید.

هزینه­ ی کلاس ­های آزمون PCAT

مطالب قبلی 3 کلاس و دوره ­ی KAPLAN، Bench Prep و PCAT Prep Class را معرفی کرده و به شرح جزئیات آنها پرداختیم که چه خدماتی را با ثبت نام در این کلاس­ها دریافت خواهید کرد. در این بخش به بحث قیمت ثبت نام این دوره­ها می­پردازیم و برترین مؤسسه را نیز در زمینه­ی برگزاری کلا­س­های آزمون PCAT معرفی خواهیم کرد.

هزینه ­ی ثبت نام در کلاس­ های KAPLAN حدود 1500 دلار، Bench Prep حدود 899 دلار و برای ثبت نام در کلاس ­های مؤسسه­ ی PCAT Prep Class نیز باید 725 دلار پرداخت نمایید.

رتبه ­ی اول متعلق به مؤسسه­ی NextStep است که هزینه ­ی ثبت نام آن 229 دلار است. طول مدت دوره و کلاس­ ها 20 ساعت که هفتگی 4 ساعت خواهد بود. کلاس ­ها به صورت تدریس عمومی و حضوری، آنلاین و زنده برگزار می­شوند. دوره­ ی آموزشی نیز دارد تا در صورت رضایت از عملکرد ادامه دهید در غیر این صورت هزینه ی شما بازگشت داده می­شود.

در این کلا س ­ها کلیه ­ی نمونه سؤالات و آزمون ­های قبلی همراه با ذکر نکته و استراتژی هر بخش بررسی می گردند و می­توانید به منابع مختلف آزمون نیز دسترسی داشته باشید.

هزینه­ ی شرکت در آزمون PCAT

هزینه­ ی شرکت در آزمون PCAT

برای شرکت در آزمون PCAT نیز باید 210 دلار پرداخت کنید که این مبلغ شامل ارسال نمرات شما به 3 دانشکده و مدرسه ­ی داروسازی به انتخاب شما نیز هست. ضمنا نهایتا 14 مرکز دانشگاهی و مدرسه­ ی داروسازی در آمریکا و کانادا (مجموعا) می­توانید انتخاب کنید که بابت 11 مورد بعدی باید به ازای هر کدام 20 دلار بپردازید.

همچنین هزینه­ ی ثبت نام با تأخیر 50 دلار است که غیر قابل برگشت است.

آزمون PCAT کاغذی است یا سیستمی؟

از سال 1974 که آزمون PCAT در کانادا و آمریکا برگزار گردیده است تنها فرم برگزاری آزمون کامپیوتری بوده و اصلا نسخه ­ی کاغذی برای آن تعریف نشده است. هر چند هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند ولی این خبر برای طرفداران فرم کامپیوتری آزمون ­ها قطعا خوشحال کننده خواهد بود.

معایب و مزایای فرم کاغذی آزمون PCAT

معایب و مزایای فرم کاغذی آزمون PCAT

آزمون PCAT از سال 1974 تاکنون فقط به فرم کامپیوتری برگزار می­شود و اصلا فرم کاغذی نداشته است و تمام کسانی که به این فرم عادت نداشته­ اند هم کمتر مشکلی با این فرم از آزمون دارند. این آزمون برای ورود به رشته ­ی داروسازی در دانشکده­ها و مدارس آمریکا و کانادا است و اگر قرار بر برگزاری این آزمون به فرم کاغذی هم باشد مزایا و معایب زیر را خواهد داشت:

مزیت

احتمالا مهم­ترین مزیتی که بتوان برای فرم کاغذی آزمون PCAT بیان کرد این است که می­توانید در صورت نیاز نکته­ ی هر سؤالی را در دفترچه ی سؤالات در کنار آن وارد نکنید تا در مرور مجدد نیاز به فکر و زمان گذاری بیشتر نداشته باشید.

عیب

آزمون PCAT در فرم کاغذی دارای عیب­هایی است که یکی از آنها این است که اگر جواب سؤالی را به اشتباه وارد کنید یا در اثر پاک کردن جای آن مانده باشد شاید در تصحیح آن مشکلاتی ایجاد کند و نمره­ ی آن خیلی راحت از دست برود.

همچنین ممکن است موقع انتقال جواب ­ها به اشتباه بیافتید و گزینه­ ی اشتباهی را پر کنید و این اتفاق در چک کردن دائمی زمان و افزایش سرعت پاسخگویی به سؤالات بیشتر به چشم می­خورد.

معایب و مزایای فرم کامپیوتری آزمون PCAT

معایب و مزایای فرم کامپیوتری آزمون PCAT

آزمون PCAT همیشه به فرم کامپیوتری بوده ولی این روش برگزاری عاری از عیب نیست و البته که مزایای خود را نیز دارد. 

این موارد شامل:

مزیت

در فرم کامپیوتری هر آزمونی از جمله آزمون PCAT تعداد مراکز امتحانی در دسترس بیشتر است و همین امر امکان انتخاب مرکز آزمون نزدیک به شما حتی در شرایط ثبت نام با تأخیر وجود خواهد داشت.

در این فرم برگزاری سؤالات به دو قسمت سؤال و جواب بخش بندی می­گردد و امکان انتخاب گزینه­ی غلط را به مراتب کمتر خواهد کرد. همچنین در تایپ بخش نوشتاری نیز پاک کردن جواب کاملا راحت است.

مدیریت زمان در این فرم از برگزاری آزمون PCAT بسیار راحت­تر بوده و از طریق ساعت سیستم قابل چک کردن است. همچنین به علت تعداد افراد شرکت کننده­ی کمتر، آرامش بیشتری دارد. اما عیب این روش این است که یادداشت برداری امکان پذیر نخواهد بود.

اعتراض به نتیجه­ ی آزمون PCAT

در مورد آزمون PCAT هم وقت و فرصت اعتراض پیش بینی شده و چنانچه نسبت به نمره­ی دریافتی شک و شبهه یا اعتراضی دارید می­توانید ظرف مدت 60 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون اقدام کرده و در طی مدت 10 روز منتظر دریافت پاسخ باشید. در صورتی که برای 4 بخش آزمون به جز بخش نوشتاری درخواست تجدید نظر نمره داشته باشید، 40 دلار و تنها برای بخش نوشتاری 50 دلار باید بپردازید چون برخلاف 4 بخش دیگر توسط دو فرد مصحح نمره‌گذاری می­گردد و میانگین آن اعلام می­شود و کامپیوتری نیست و همین امر هزینه­ی اعتراض به نمره را بالاتر برده است.

اما توجه داشته باشید که شرکت Pearson VUE از روش­های کاملا تضمینی و بسیار دقیق استفاده می­کند و به ندرت امکان تغییر نمره وجود خواهد داشت اما با این حال می­توانید شانس خود را امتحان کنید.

منابع آزمون PCAT

از بخش ­های قبلی کلاس ­ها و دوره ­های آزمون PCAT که بهترین گزینه ­ها برای کسب آمادگی در سال 2020 بودند را همراه با ذکر مبلغ شرح دادیم و در این قسمت سعی داریم به وب سایت­ های آنلاینی اشاره کنیم که کار آن ها برگزاری کلاس و دوره نیست بلکه به عنوان منابع آنلاین در دسترس با پرداخت هزینه کار می­کنند.

وب سایت Master the PCAT

در این وب سایت صرفا به آموزش، ارائه­ ی نکات و راهکارهای غلبه بر بخش نوشتاری آزمون PCAT پرداخته است که کتاب آن نیز موجود است که حتی اگر سطح زبان انگلیسی شما نیز افتضاح باشد نیز بهترین گزینه است. این وب سایت را امتیاز 5 ستاره به آن داده­اند.

وب سایت Princeton Review

قطعا نام این مؤسسه را برای اکثر آزمون­ها شنیده­اید که هم کتاب­ های چاپی و هم دوره و کلاس­ های آن زبانزد عام و خاص است. در این وب سایت کلیه­ ی موارد مورد نیاز شما برای غلبه بر آزمون PCAT در اختیار شماست و 4 ستاره امتیاز دارد.

Peterson

وب سایت Peterson در زمینه ­ی مرور آزمون، نمونه سؤال و آزمون­های قبلی بسیار عالی عمل کرده و به همین دلیل یکی از سایت­ های پر بازدید در این زمینه محسوب می­شود.

Barron’s PCAT

هم کتاب و هم وب سایت این انتشارات منبع فوق العاده موثق و قدرتمندی برای کسب آمادگی در آزمون PCAT محسوب می­گردد.

زمان ثبت نام آزمون PCAT

زمان ثبت نام آزمون PCAT

قبلا مشخص کردیم که در ماه­های خاصی از سال آزمون PCAT برگزار می­شود که زمان ثبت نام به شرح زیر است:

 • ثبت نام برای برگزاری آزمون در ماه جولای 2020، در ماه آوریل بوده و آخرین فرصت نیز در ماه می است. ثبت نام با تأخیر نیز در ماه ژوئن بوده و تاریخ فرصت کنسلی نیز تا چند روز پس از ثبت نام با تأخیر خواهد بود.
 • ثبت نام برای برگزاری آزمون PCAT در ماه سپتامبر 2020، در ماه آوریل و آخرین فرصت هم در ماه جولای، ثبت نام با تأخیر هم در آگوست و فرصت کنسلی نیز چند روز پس از آن خواهد بود.
 • ثبت نام برای برگزاری آزمون PCAT در ماه اکتبر تا نوامبر 2020 در ماه سپتامبر بوده و آخرین فرصت نیز اکتبر خواهد بود. ضمن اینکه فرصت ثبت نام با تأخیر در ماه اکتبر حدود روز هفتم و کنسلی نیز دو روز پس از آن است.
 • ثبت نام برای شرکت در آزمون PCAT در ماه ژانویه­ ی 2021 نیز آوریل 2020 و آخرین فرصت نیز نوامبر 2020 و ثبت نام با تأخیر هم دسامبر 2020 خواهد بود. کنسلی نیز تا چند روز پس از آن فرصت دارد.
 • برای تاریخ فوریه ­ی 2021 هم فرصت ثبت نام تا دسامبر 2020 و آخرین فرصت هم در ژانویه ­ی 2021 خواهد بود ضمن اینکه مهلت ثبت نام با تأخیر در هفته­ ی اول همین ماه و کنسلی نیز تا دو روز پس از آن است.

بدون شرکت در کلاس ­ها می­توانیم از پس آزمون PCAT بربیاییم؟

با توجه به اینکه آزمون PCAT آزمون سخت و دشواری نیست چنانچه نسبت به آمادگی خود از طریق کلاس ­ها مشکل داشته باشید یا تأمین هزینه ­ها سخت باشد، روش Self-Study نیز روش تأیید شده­ ی جهانی است که طرفداران زیاد و خاص خود را دارد. لذا علاوه بر منابع آنلاین و وب سایت­های بیان شده کتاب­ های زیر نیز بسیار مفید خواهند بود که به ترتیب رتبه برای سال 2020 تعیین شده ­اند:

Crack the PCAT

دارای 10 نمونه آزمون – 2420 سؤال شبیه سازی شده – آنالیز کامل هر سؤال – ارائه­ ی راهکار – سی دی آموزشی و تست – شیوه ­های مطالعاتی بسیار جامع و کاربردی

KAPLAN PCAT

کتاب این مؤسسه همیشه آپدیت بوده و چنانچه برخی موارد از آزمون حذف شده باشد قطعا چاپ جدید برای آن انجام خواهد شد تا نکات اضافی را مرور نکنید و بیشتر در وقت شما صرفه جویی شود و چنانچه مطالبی اضافه شدند نیز از دست ندهید. این کتاب دارای 2 آزمون شبیه سازی شده در داخل CD است – راهکارهای تست‌زنی و مدیریت زمان – هزاران نمونه سؤال با جواب تشریحی و کوتاه

MASTER the PCAT

این کتاب که وب سایت آن را نیز معرفی کردیم از انتشارات Peterson بوده که حاوی دو نمونه آزمون­ها، هزاران سؤال آمادگی چالش برانگیز همراه با ارائه­ی نکات تشریحی و کوتاه از مزایای خرید این کتاب است.

شرایط سنی شرکت در آزمون PCAT

برای شرکت در آزمون PCAT سقف سنی خاصی وجود ندارد اما حتما باید مقطع لیسانس داروسازی را گذرانده باشید یا دانشجوی سال آخر باشید لذا حداقل سن 24 سال مورد نیاز خواهد بود.

استفاده از نمونه سؤالات قبلی آزمون PCAT

استفاده از نمونه سؤالات قبلی آزمون PCAT

یکی دیگر از شیوه ­های غلبه بر یک آزمون و کسب آمادگی استفاده از نمونه سؤالات قبلی آزمون PCAT است که در این زمینه هم منابع آنلاین وب سایت و هم کتاب ­های معرفی شده همراه با دوره و کلاس ­هایی که در این مبحث بیان شدند بسیار کمک کننده هستند. اما برخی وب سایت­ ها مانند وب سایت انتشارات Mometrix، quizcarry، test-guide و حتی سایت برگزار کننده­ی آزمون یعنی aacp.org صرفا روی جمع آوری نمونه سؤالات آزمون­ های قبلی کار می­کنند و چنانچه صرفا به دنبال این مورد هستید با کمک این وب سایت ها سریع­تر به نتیجه می­رسید ضمن اینکه خدمات آنها نیز رایگان است.

زبان آزمون PCAT

آزمون PCAT که تنها در کشورهای آمریکا و کانادا برگزار می­شود و مختص دانشجویان بین المللی و بومی است که قصد تحصیل داروسازی در مقطع فوق لیسانس را در این کشورها داشته باشند، طراحی سؤالات فقط به زبان انگلیسی است و هیچ فرم دیگری نخواهد داشت.

مدت زمان آزمون PCAT و اینکه چطوری برنامه ریزی کنیم وقت کم نیاریم؟

آزمون PCAT دارای 192 سؤال به علاوه یک آیتم بخش نوشتاری است که مجموعا 220 دقیقه نیز فرصت پاسخگویی به سؤالات دارد و با اینکه آزمون سختی محسوب نمی­گردد اما دلیل بر این نخواهد بود که نیازی به تمرین و آماده سازی و مدیریت زمان نخواهید داشت. تکنیک­هایی که برای این آزمون توصیه می­کنند برای تمامی بخش ­ها انجام دهید به شرح زیر است:

 • از سؤالات راحت به سمت جواب دادن به سؤالات سخت­تر بروید و اگر در انتها وقت زیاد داشتید می توانید برای این سؤالات نیز فکر کنید. چون جواب دادن به این سؤالات حداقل امتیازی برای شما به همراه خواهد داشت و بهتر از وقت گذاشتن بر روی مواردی است که شاید پاسخ دادن به آنها امتیاز منفی نیز به همراه داشته باشد.
 • برخی از گزینه ­های سؤالات هیچ ارتباطی با سؤال ندارند و صرفا رد گم کردن خواهند بود ابتدا این گزینه­ ها را حذف کرده و به فکر از دور خارج کردن موارد انحرافی باشید و سپس گزینه ­ی درست را انتخاب کنید.
 • برای متن­های درک مطلب انتقادی 3 تا 4 دقیقه زمان برای خواندن متن و حدود 4 تا 5 دقیقه نیز برای پاسخ دهی به 8 سؤال آن زمان در نظر بگیرید.
 • حتما با شرکت در دوره ­ها و کلاس­ها یا آزمون­های شبیه سازی شده سرعت عمل خود را بالا ببرید و کاملا خود را با فضای آزمون آشنا کنید.

چه سازمان ­ها و کشورهایی آزمون PCAT را به رسمیت می‌شناسند؟

آزمون PCAT هم اکنون در بیش از 85% دانشکده­ها و مدارس داروسازی کشورهای آمریکا و کانادا به رسمیت شناخته می­شود که برای چک کردن هر سال به سایت pharmcas.org مراجعه کرده و مطمئن شوید که دانشکده ­ی انتخابی نمرات آزمون PCAT را برای اخذ پذیرش ملاک قرار می­دهد یا آزمون و شیوه ­ی دیگری را مد نظر قرار داده است. همچنین از این مطلب استنتاج می­شود که این آزمون در سایر کشورهای جهان مورد پذیرش نیست.

موارد آزمون PCAT، نمرات هر بخش و بخش ­های مختلف هر یک

آزمون PCAT از 5 بخش مختلف تشکیل شده که مجموعا حاوی 192 سؤال و یک آیتم بخش نوشتاری است و برای پاسخ دهی کلی آزمون نیز بدون احتساب 15 دقیقه وقت استراحتی که پس از سؤالات فرایندهای شیمیایی وجود دارد، 220 دقیقه است. برای آشنایی کامل با موارد آزمون PCAT به شرح کامل جزئیات این آزمون پرداخته­­ ایم که به شرح زیر هستند.

بخش نوشتاری یا Writing با نمره­ی بین 1 تا 6

برای این بخش از آزمون PCAT یک آیتم یا موضوع با محوریت موضوعات زیر برای شما ارائه می­گردد:

 • مسائل سلامتی: در رابطه با سلامت عمومی، تغذیه، پزشکی، تناسب اندام، جلوگیری، درمان، تجویز دارویی، درمان­ها، داروها و گرایشات
 • مسائل علمی: در رابطه با تحقیق، یافته­ها، تئوری­ها، کاربردها، آموزش، مباحثات و گرایشات.
 • مسائل اجتماعی، فرهنگی یا سیاسی: در رابطه با گرایشات، عقاید، رفتارها، قوانین، تمایلات، سیاست­ها

برای این بخش 30 دقیقه فرصت دارید.

فرایندهای زیستی یا Biological Processes با نمره­ی بین 200 تا 600

این بخش از آزمون PCAT شامل 48 سؤال است که 40 سؤال مرتبط با مسائل کاربردی و تئوری و 8 سؤال نیز مرتبط با یافته­های عملی است. برای پاسخ دهی به این بخش 45 دقیقه فرصت دارید. موضوع سؤالات نیز در رابطه با:

 • زیست شناسی عمومی: در رابطه با سؤالاتی مانند زیست سلولی و مولکولی، تنوع اشکال حیات، سلامت (تغذیه، بیماری­ها، داروها) که 50% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • میکروبیولوژی: در رابطه با سؤالاتی نظیر مانند میکروارگانیسم­ها، بیماری­های عفونی و جلوگیری، اکولوژی میکروبی، میکروبیولوژی پزشکی، ایمنی که 20% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • آناتومی انسان و فیزیولوژی: در رابطه با سؤالاتی نظیر ساختار سلول­ها – بافت­ها – اندام­ها، سیستم­های اسکلتی/ عضلانی/عصبی، گردش خون، تنفسی/ ترشحی و هضمی، اندوکرین/ تولید مثلی، پوششی و ایمنی است که سؤالات این قسمت 30% کل را تشکیل می­دهد.

فرایندهای شیمیایی یا Chemical Processes با نمره­ی بین 200 تا 600

این بخش از آزمون PCAT نیز حاوی 48 سؤال (40 سؤال تئوری و 8 سؤال عملی) است و برای پاسخ دهی نیز 45 دقیقه فرصت دارید و سؤالات پیرامون موضوعات زیر است:

 • شیمی عمومی: در رابطه با سؤالاتی نظیر تئوری اتمی، پیوند شیمیایی، واکنش­­ها و مکانیسم­های واکنش، تئوری سینتیک، محلول­ها، شیمی هسته­ای: رادیوایزوتوپ است. سؤالات این بخش 50% کل سؤالات این قسمت را تشکیل می­دهد.
 • شیمی آلی: در رابطه با موضوعاتی نظیر ساختار و خصوصیات و هم واکنش­های ترکیبات آلی است که 30% 48 سؤال را تشکیل می­دهد.
 • فرایندهای پایه­ای بیوشیمی: در رابطه با موضوعاتی مانند DNA، RNA، لیپیدها و پروتئین­هاست. این بخش نیز 20% 48 سؤال را به خود اختصاص می­دهد.

پس از این بخش 15 دقیقه وقت استراحت داده می­شود که اختیاری است.

مهارت ­های متون استدلالی و انتقادی یا Critical Reading با نمره­ی بین 200 تا 600

بخش چهارم آزمون PCAT نیز حاوی 48 سؤال متشکل از 40 سؤال تئوری و 8 سؤال کاربردی است و برای پاسخ دهی به سؤالات آن 50 دقیقه فرصت دارید و در رابطه با موضوعات زیر است:

 • درک مطلب (شناسایی و درک) یا Comprehension (Recognition, Understanding):

این بخش شامل سؤالاتی پیرامون کلمات در متن، ایده­های اصلی که باید ایده­ای اصلی یک یا چندین پاراگراف را شناسایی و استدلال کنید، مواردی که تأیید کننده­ی یک استدلال در سؤال هستند و نتیجه گیری­ها. این بخش 30% کل سؤالات بخش چهارم آزمون PCAT را تشکیل می­دهد.

 • آنالیز (استدلال، تفسیر) یا Analysis (Inference, Interpretation):

موضوعات سؤال شامل پیدا کردن روابط بین ایده­ها، هدف نویسنده از متن، تز نویسنده، حقایق و نقطه نظرات و استراتژی­های بلاغی است که 40% کل سؤالات را در برمی­گیرد.

 • ارزیابی (قضاوت منطقی) یا Evaluation (Reasoned Judgment):

این بخش که 30% کل 48 سؤال را شامل می­شود در مورد اختلاف نظرها، موارد تأیید کننده­ی بحث و تزهای نویسنده به همراه نتیجه گیری­های وی است.

منطق کمّی یا Quantitative Reasoning با نمره­ی بین 200 تا 600

آخرین بخش از آزمون PCAT که حاوی 48 سؤال (8 سؤال کاربردی و 40 سؤال تئوری) است که برای پاسخ گویی 50 دقیقه زمان خواهید داشت. سؤالات نیز پیرامون موارد زیر است:

 • ریاضی پایه یا Basic Match: تناسب، درصد، اعداد اعشاری، تبدیل واحد و مسائل لگاریتمی با پایه 10 که این قسمت 25% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • جبر یا Algebra: معادلات، مساوی­ها و نامساوی­ها، توابع که 25% کل سؤالات خواهد بود.
 • آمار و احتمالات یا Probability & Statistics: اندازه گیری گرایش مرکزی، واریته، مفاهیم آماری گرافیکی و احتمال که 18% سؤالات را تشکیل می­دهد.
 • حساب دیفرانسیل مقدماتی یا Precalculus: توابع، اعداد پیچیده­ها و بردارها که 18% کل سؤالات را به خود اختصاص می­دهند.
 • حساب دیفرانسیل یا Calculus: حد، پیوستگی، مشتقات، انتگرال و اتحاد که 14% کل سؤالات را شامل می­گردد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون PCAT

به طور کلی می­توانید تا سقف 5 بار در آزمون PCAT شرکت کنید و اگر به هر دلیلی تا 5 بار نتوانید پذیرش کسب کنید و نمره­ی خوبی کسب نکرده باشید تا زمانی که تأییدیه­ی لازم را از AACP کسب نکنید ثبت نام شما برای بار ششم امکان پذیر نخواهد بود.One thought on “آزمون PCAT

دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل - آزمون
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید