ویزای الکترونیکی

ویزا الکترونیکی (e-Visa) یکی از انواع ویزا است که به‌عنوان یک مجوز مشروط به مسافران اجازه ورود یا خروج از کشوری را می‌دهد. بسیاری از افراد در مورد ویزای الکترونیکی اشتباه فکر می‌کنند. برخی این باور غلط را دارند که ویزای الکترونیکی ویزای واقعی نیست؛ اما خواهید دید که ویزای الکترونیکی روادیدی است که به سهولت و در کمترین زمان اخذ می‌گردد. جهت دریافت این ویزا می‌توانید از طریق وب‌سایت ویزای کشور درخواست دهید. ویزای الکترونیکی هیچ تفاوتی با سایر ویزاهای مسافرتی ندارد. تنها تفاوت این است که می‌توانید برنامه را به‌صورت آنلاین تکمیل کنید. اخذ ویزای الکترونیکی نسبت به ویزای لیبل­دار سریع و آسان‌تر است. متقاضیان ویزاهای خود را به‌صورت الکترونیکی پس از واردکردن اطلاعات موردنیاز و پرداخت از طریق کارت اعتباری یا بدهی (مستر کارت، ویزا یا Union Pay) دریافت می‌کنند.

مقدمه

مقدمه

سپس پیوند بارگیری e-Visa در مرحله آخر ارائه‌شده و به متقاضی اطلاع می‌دهد که درخواست شما با موفقیت تکمیل‌شده است. علاوه بر این، همین پیوند بارگیری e-Visa برای کاربر ایمیل می‌شود. افسران کنترل گذرنامه در مرزهای ورودی می‌توانند ویزای الکترونیکی را در سیستم خود تائید کنند. بااین‌حال، به متقاضی توصیه می‌شود که e-Visa خود را به‌عنوان یک نسخه نرم‌افزاری (رایانه لوحی، تلفن هوشمند و غیره) یا یک پرینت از آن را با خود نگه‌دارند.

برای ورود به کشورهایی مانند استرالیا، ترکیه، هند و سریلانکا به ویزای الکترونیکی احتیاج دارید. برخی از افراد سعی می‌کنند بدون گرفتن ویزای الکترونیکی به این کشورها بروند، اما این اصلاً ایده خوبی نیست. اگر هنگام ورود به یکی از این کشورها، ویزای الکترونیکی نداشته باشید، ممکن است مجازات شوید و یا اصلاً اجازه ورود نداشته باشید. هزینه ویزای الكترونیك برای کشورهای مختلف یکسان نیست. همچنین ازآنجایی‌که نرخ ارز به‌صورت روزانه در حال تغییر است قیمت اخذ ویزا با توجه به شرایط متغیر است.

ویزای الكترونیك 90 روز اعتبار دارد و مدت‌زمان اقامت 30 روز است. ویزای الكترونیك به‌صورت عادی در عرض 3 روز كاری و ویزای فوری در عرض 3 ساعت (به‌صورت 24 ساعته) صادر خواهد شد.

نحوه درخواست ویزای الکترونیکی

خوشبختانه، در عصر مدرن فن‌آوری، بسیاری از کشورها شروع به پذیرش ویزای الکترونیکی کرده‌اند. ویزای الکترونیکی مجوز الکترونیکی برای سفر به کشورهای دیگر برای مشاغل، گردشگری یا ویزیت‌های پزشکی است. هنگام درخواست ویزا الکترونیکی، لازم نیست گذرنامه‌یا سایر اسناد شخصی خود را به کنسولگری ارسال کنید. همه‌چیز به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. در بیشتر موارد، ویزای الکترونیکی شما فوراً (2 تا 3 روز) تائید می‌شود. این بدان معناست که شما می‌توانید هر زمان قبل از سفر برای ویزای الکترونیکی اقدام کنید. باید توجه کرد که فرایند تائید آدرس الکترونیکی را تکمیل نمایید. عدم تائید آدرس الکترونیکی به‌منزله انصراف از درخواست تلقی خواهد شد. فقط به خاطر داشته باشید که ویزای شما ممکن است در مدت 60 روز منقضی شود، بنابراین جهت دریافت ویزا خیلی زود از قبل دست‌به‌کار نشوید. قبل از پر کردن فرم‌های لازم بهتر است با اراکش فرم و موارد درخواستی را مطالعه کنید. باید به همه سؤالات فرم درخواست ویزای الکترونیکی به‌صورت دقیق و کامل پاسخ دهید. در صورت ارائه پاسخ‌های نادرست و یا ناقص امکان رد درخواست خواهد بود. همچنین از صحت اطلاعاتی که وارد می‌کنید اطمینان حاصل کنید.

مزایا و معایب ویزای الکترونیکی

مزایا و معایب ویزای الکترونیکی

کلیه بازدیدکنندگان به کشور خارجی موظف‌اند ویزای معتبر خود را در اختیار داشته باشند. ویزای سنتی یا برچسب دار از طریق فرآیند درخواست دریافت می‌شود که در این صورت مسافر باید گذرنامه اصلی خود را به همراه موارد درخواستی ارائه دهد تا ویزا تائید گردد و داخل گذرنامه مهر شود. درحالی‌که خود این پروسه زمان‌بر و طولانی است و مستندات بیشتری را می‌طلبد، ویزای صادرشده اعتبار بیشتری دارد و اجازه ورود چندگانه را می‌دهد. قبلاً اخذ ویزا به معنای رفتن به سفارت یا کنسولگری به همراه تعداد زیادی کاغذ در دست بود. درصورتی‌که می‌توان سریع‌تر جهت اخذ ویزا به به‌صورت آنلاین اقدام کرد و ویزای خود را به‌صورت الکترونیکی دریافت کرد. ویزا الکترونیکی (e-Visa) به‌عنوان یکی از خلاق‌ترین خدمات اجراشده درزمینهٔ آزادی حرکت و ارتباط با مردم به وجود آمده است. E-Visa اجازه می‌دهد تا مدیریت روند درخواست ویزا کاملاً در یک محیط مجازی صورت گیرد. همه‌چیز با کمک اینترنت انجام می‌شود.

درخواست ویزا و اسناد پشتیبان به‌صورت آنلاین ارسال می‌شوند، پرداخت از طریق آنلاین صورت می‌گیرد و تصمیم در مورد درخواست به‌صورت آنلاین ابلاغ می‌شود. متأسفانه، همه کشورها ویزای الکترونیکی را نمی‌پذیرند.

چرا همه‌ی کشورها ویزای الکترونیکی ندارند؟

برخی از بهترین نمونه‌های خدمات الکترونیکی ویزا توسط مقامات استرالیا، ترکیه، نیوزلند و جورجیا اجراشده است. سؤال اصلی که باید هنگام بحث درباره استفاده از خدمات ویزای الکترونیکی به آن پاسخ داده شود این است که، اگر ویزای الکترونیکی فواید زیادی داشته پس چرا تعداد کمی از کشورها آن را پذیرفته‌اند ؟

یک تحلیل ساده از آمار مسافران در سراسر جهان نشان می‌دهد که بیشترین بازدیدکنندگان کشورهای جهان – مانند فرانسه، ایالات‌متحده، اسپانیا، چین، ایتالیا، آلمان، انگلستان و روسیه – خدمات ویزای الکترونیکی به خارجی‌ها ارائه نمی‌دهند. فقط ترکیه که جزء 10 کشور پربازدید جهان است، روند ویزای خود را به‌صورت آنلاین منتقل کرده است.

در جواب سؤال چرا همه‌ی کشورها ویزای الکترونیکی ندارند؟

در زیر به چند مورداشاره می‌شود:

  • سرقت هویت. دولت‌ها نسبت به هویت متقاضیان نگرانی‌های زیادی دارند، زیرا درخواست ویزا به‌صورت آنلاین ارسال می‌شود و حضور شخصی در اداره ویزا الزامی نیست.
  • جعل اسناد. در مورد ویزای الکترونیکی، اسناد پشتیبان – ازجمله اثبات ابزارهای مالی کافی، بیمه پزشکی یا دعوت‌نامه‌ها – با فرمت دیجیتالی ارسال می‌شوند، بنابراین خطر جعل اسناد افزایش می‌یابد.
  • عدم امکان جمع‌آوری داده‌های بیومتریک. درحالی‌که جمع‌آوری داده‌های بیومتریک، مانند اثرانگشت و تصاویر دیجیتال، هنگامی امکان‌پذیر است که متقاضیان باید شخصاً در اداره ویزا حضور یابند، استفاده از سرویس e-Visa اجازه این گزینه را نمی‌دهد.
  • زیرساخت‌های ضعیف فناوری اطلاعات و ارتباطات. مقامات می‌ترسند که زیرساخت ضعیف فناوری اطلاعات و ارتباطات در برخی از کشورها ممکن است بهره‌وری خدمات الکترونیکی ویزا را به خطر بیندازد.

ویزای الکترونیکی ایران

سامانه ویزای الکترونیکی ایران قادر به ارائه انواع ویزاهای تعریف‌شده توسط دولت جمهوری اسلامی است. حال‌آنکه به دلیل برخی ملاحظات و روابط سیاسی ارائه برخی از انواع ویزا برای شهروندان برخی از کشورها صرفاً از طریق نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران به‌صورت حضوری امکان‌پذیر خواهد بود. 
برای ثبت درخواست همه انواع ویزاها در سامانه روادید الکترونیکی (https://evisa.mfa.ir/fa/) داشتن گذرنامه‌ی معتبر که حداقل شش ماه از تاریخ انقضای آن باقی‌مانده باشد الزامی است. بدیهی است سامانه از ثبت درخواست روادید با گذرنامه‌های در حال انقضای کمتر از شش ماه جلوگیری به عمل می‌آورد.

هنگام صدور روادید جمهوری اسلامی ایران، اطلاعات مربوط به بازه زمانی اعتبار روادید درج می‌گردد. بدیهی است عدم مسافرت به ایران در طول این مدت به‌منزله باطل شدن ویزای صادرشده خواهد بود و درخواست‌کننده نیاز به ثبت درخواست مجدد روادید خواهد داشت.

با توجه به مناسبات سیاسی، امکان ارائه برخی از ویزاهای جمهوری اسلامی ایران برای شهروندان برخی از کشورها امکان‌پذیر نیست، شهروندان این کشورها می‌توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر به نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایند.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو ویزا
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس