x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان در سال‌های قبل با تولید ناخالص ملی خود توانست به میزان 12 درصد به رشد اقتصاد کشور خود کمک نماید.کشور آذربایجان کشوری است که در لیست کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق قرار گرفته است. و بزرگترین کشور ناحیه قفقاز محسوب می‌شود. این کشور در حدود 10 میلیون نفر جمعیت دیده می‌شود که بیش از 89 درصد آنها مسلمان هستند.بیش از 39 گونه جانوری در کشور آذربایجان وجود دارد که در حدود 11 گونه ان در معرض خطر انقراض هستند.محصول نفتی این کشور از کیفیت خوبی برخوردار است به این ترتیب سبب شد که سرمایه‌گذاری در کشور آذربایجان نیز بیشتر از قبل شود. صنایع سنگین در کشور آذربایجان به طور روتین اندازه گیری می‌شود. تنوع آب و هوای کشور آذربایجان سبب شده است که آمار مهاجران به این کشور بیشتر شود.کشور آذربایجان در مجاورت دریای خزر قرار دارد به این ترتیب توسعه بخش شیلات و ماهیگیری در کشور آذربایجان نیز از دیگر گزینه‌های بسیار مهم محسوب می‌شود. 

نام انگلیسی: Azerbaijan
نام عربی: أذربيجان
پایتخت: باکو
قاره: آسیا
نوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوری/ پارلمانی
زبان‌های رسمی: ترکی
زبان‌های رایج: روسی و گرجستانی
واحد پول: منات هر منات 0.59 دلار آمریکا
تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: 74
جمعیت: 10 میلیون در سال 2018
منطقه زمانی: GMT+4 . AZT (UTC+04)
دامنه اینترنتی: GMT+4 . AZT (UTC+04)
پیش شماره تلفن: 00994

سفر به آذربایجان

سفر به آذربایجان، ما را به دیاری آشنا از همسایگان دریای خزر می­برد. کشور آذربایجان، از جمهوری های سابق شوروی است، که توسط دریای خزر و کوه های قفقاز محدود می شود و گستره آن از  آسیا به اروپا رسیده است. باکو، پایتخت و مرکز تجاری آذربایجان، یک شهر کوچک با خط ساحلی در امتداد دریای خزر و شهری قدیمی از قرون وسطی است.در سال 1918 جمهوری دموکراتیک آذربایجان، استقلال خود را به عنوان اولین کشور دموکراتیک مسلمان اعلام کرد.این جمهوری سکولار بوده و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا درآمده‌است. جمعیت کشور حدود ده میلیون نفر است.زبان اصلی و رسمی این کشور،ترکی‌آذربایجانی است . سازمان­‌های CDC و WHO برخی از واکسیناسیون­‌های زیر را برای آذربایجان توصیه می کنند: هپاتیت A، هپاتیت B، هاری، مننژیت، فلج اطفال، واکسن سه­ گانه (MMR)شامل سرخک، اوریون و سرخجه، واکسن سه ­گانه(DPT) شامل دیفتری، کزاز و سیاه سرفه، آبله مرغان، زونا، ذات الریه و آنفلوآنزا.

سفر به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل یک روش بسیار عالی محسوب می‌شود. نظام آموزشی این کشور مطابق با سیستم‌های آموزشی کشورهای اروپایی است در صورتی که هزینه تحصیل کمتر اعلام شده است و این شرایط سبب شده است که مهاجرت به آذربایجان با هدف تحصیل بیشتر از قبل باشد. آمارها نشان می‌دهد که آذربایجان به نوبه خود در زمینه جذب مهاجر 28 درصد بیشتر از سال گذشته توانسته رشد و پشتیبانی داشته باشد. آذربایجان یکی از کشورهای قاره آسیا محسوب می‌شود که به دلیل فرهنگ و مذهب مشترک با ایران یک گزینه بسیار عالی برای مهاجرت است. گزینه دیگری که برای مهاجرت به آذربایجان در نظر گرفته شده است سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت است که برای افرادی که بودجه خوبی دارند می‌تواند گزینه خوبی باشد. هر فرد خارجی که قصد دارد با یک شهروند آذربایجانی ازدواج کند باید یک مدرک ارائه دهد که مبنی بر عدم نکاح وی باشد.

مهاجرت به آذربایجان

زندگی در آذربایجان

کشور آذربایجان به طور کلی تحت تأثیر اقلیم قاره‌ای است. به طوری که دارای تابستان‌های گرم اما زمستان‌های سرد است. این کشور به سه بخش تقسیم شده است، شمالی، جنوبی و سواحل دریای خزر. مردم کشور آذربایجان رفتار بسیار دوستانه و گرمی با هم دارند این موضوع را در احوالپرسی‌های اولیه آن‌ها نیز می‌توان احساس کرد. مردها سعی می‌کنند در زمان احوالپرسی با هم دست دهند و روبوسی نمایند.عموماً در این کشور بانوان و آقایان در دست دادن کمی محافظه کار هستند.افرادی که در زمینه‌های بیمه فعالیت می‌کنند نیز در کشور آذربایجان می‌توانند به درآمد خوبی دست یابند. نمایندگی‌های بیمه و کارگزاران بیمه در ایران می‌توانند با ارائه رزومه کاری خود وارد فضای کاری بیمه در کشور آذربایجان شوند، درآمدزایی از طریق صنف بیمه در کشور آذربایجان 24 درصد از همین شغل در ایران بیشتر است و سود خوبی در این صنف دیده می‌شود. اقتصاد کشور آذربایجان 9 درصد از اقتصاد جهان را شامل می‌شود.

زندگی در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که تمایل دارند در کشورهای نزدیک به ایران تحصیل کنند. پایتخت کشور آذربایجان شهر باکو است. از آن جایی که آذربایجان یکی از همسایه‌های ایران است، شرایط زندگی در آن برای دانشجویان ایرانی بسیار راحت‌تر است، چون فرهنگ مردم این کشور به مردم ما نزدیک است. سطح علمی کشور آذربایجان در جهان متوسط است و هزینه‌های زندگی و تحصیل در آذربایجان پایین است.  شما می‌توانید یک زندگی دانشجویی در این کشور را با هزینه نسبتا کمی بسازید. امکان کار حین تحصیل در این کشور نیز وجود دارد و همه این‌ها باعث استقبال دانشجویان ایرانی و به خصوص دانشجویان آذری از دانشگاه‌های این کشور می‌شود.زبان تحصیل در این کشور زبان‌های آذری و روسی هستند.معمولا دانشجویان خودشان انتخاب می‌کنند که با کدام زبان درس بخوانند.این کشور برای مقاطع تحصیلی پایین‌تر مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد مناسب است؛ اما برای مقطع دکترا توصیه می‌شود به کشورهای اروپایی برای تحصیل بروند تا بتوانند موقعیت شغلی خوبی برای آینده خود فراهم کنند.    

تحصیل در آذربایجان

کشور آذربایجان کشوری است که در لیست کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق قرار گرفته است. و بزرگترین کشور ناحیه قفقاز محسوب می‌شود. همسایه‌های این کشور از سمت غرب ارمنستان و ترکیه است. از سمت شمال نیز گرجستان و روسیه همسایگان کشور آذربایجان محسوب می‌شود. این کشور در حدود 10 میلیون نفر جمعیت دیده می‌شود که بیش از 89 درصد آنها مسلمان هستند. این کشور دارای سه ویژگی جغرافیایی فیزیکی خاص است. به طور کلی در حدود 40 درصد از کشور آذربایجان توسط کوه‌ها پوشیده شده است.بهترین فصل سفر به کشور آذربایجان فصل بهار است و البته تابستان‌های بسیار دل انگیزی نیز دارد. در کشور آذربایجان جنگل‌ها و مراتع زیادی دیده می‌شود که هنوز در وضعیت حفاظت شده قرار دارد و توانسته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد. بیش از 39 گونه جانوری در کشور آذربایجان وجود دارد که در حدود 11 گونه ان در معرض خطر انقراض هستند. اینطور که مشخص شده است ایرانیانی که به کشور آذربایجان سفر کرده‌اند در زمینه منسوجات نیز توانسته‌اند به درآمد زایی خوبی دست یابند اغلب کارخانه‌ها و شرکت‌ها در کشور آذربایجان از سوی افراد غیر آذربایجانی اداره می‌شوند.جمهوری آذربایجان در سال‌های قبل با تولید ناخالص ملی خود توانست به میزان 12 درصد به رشد اقتصاد کشور خود کمک نماید. محصول نفتی این کشور از کیفیت خوبی برخوردار است به این ترتیب سبب شد که سرمایه‌گذاری در کشور آذربایجان نیز بیشتر از قبل شود.با توجه به بهره برداری منابع نفتی که از سوی روسیه شکل گرفت کشور آذربایجان در طول روز با تولید بیش از 450 هزار بشکه نفت یکی از عمده‌ترین منابع تأمین نفت در شوروی محسوب می‌شود. کشور آذربایجان در مجاورت دریای خزر قرار دارد به این ترتیب توسعه بخش شیلات و ماهیگیری در کشور آذربایجان نیز از دیگر گزینه‌های بسیار مهم محسوب می‌شود. صنایع نفت و گاز طبیعی کشور آذربایجان در دنیا رتبه بالایی دارند به طوری که وارد بخش‌های صادراتی قدرتمندی شده‌اند اینطور که شواهد نشان می‌دهد این کشور از صنعت قابل قبولی در زمینه‌های مختلف استفاده کرده است و صنایع سنگین در کشور آذربایجان به شکل گسترده‌ای به رشد خوبی رسیده است. صنایع سنگین در کشور آذربایجان به طور روتین اندازه گیری می‌شود. تنوع آب و هوای کشور آذربایجان سبب شده است که آمار مهاجران به این کشور بیشتر شود. کشور آذربایجان در جنوب قفقاز و در منطقه اوراسیا قرار دارد به طوری که بین اروپایی شرقی و آسیای غربی قرار گرفته است.

 

 

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی آذربایجان

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی آذربایجان

اقتصاد کشور آذربایجان در سال‌های اخیر رشد خوبی داشته است  اخرین اخبار نشان می‌دهد که قیمت منات کشور آذربایجان در سال 2020 کاهش خواهد داشت و تغییر نرخ منات کشور آذربایجان سبب می‌شود که اقتصاد این کشور کمی تحت تأثیر قرار بگیرد. این کشور دارای فعالیت‌های اقتصادی کوچک اما متنوعی است به این ترتیب فضایی که در بانک مرکزی کشور آذربایجان در سال جدید میلادی دیده می‌شود به این شکل است که نرخ ارز در وضعیت ثابت قرار بگیرد اینطور که مشخص است هر نوع کاهش یا افزایش نرخ ارز به ضرر کشور آذربایجان خواهد بود.

جمهوری آذربایجان در سال‌های قبل با تولید ناخالص ملی خود توانست به میزان 12 درصد به رشد اقتصاد کشور خود کمک نماید. محصول نفتی این کشور از کیفیت خوبی برخوردار است به این ترتیب سبب شد که سرمایه‌گذاری در کشور آذربایجان نیز بیشتر از قبل شود.

کشور آذربایجان در مجاورت دریای خزر قرار دارد به این ترتیب توسعه بخش شیلات و ماهیگیری در کشور آذربایجان نیز از دیگر گزینه‌های بسیار مهم محسوب می‌شود. بخش کشاورزی کشور آذربایجان در حدود سی درصد از تولید ملی را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به بهره برداری منابع نفتی که از سوی روسیه شکل گرفت کشور آذربایجان در طول روز با تولید بیش از 450 هزار بشکه نفت یکی از عمده‌ترین منابع تأمین نفت در شوروی محسوب می‌شود.در این کشور صنعت نیز نقش مهمی دارد به طوری که 40 درصد از تولید ملی به صنایعی مربوط است که در کشور آذربایجان روز به روز به پیشرفت بهتری می‌رسند. در حدود سی درصد از نیروی کاری در کشور آذربایجان در زمینه صنعت فعالیت می‌کنند. یک نکته مهم در کشور آذربایجان این است که این کشور دارای نیروی متخصص زیادی است و این روال سبب شده است که نیاز کشور آذربایجان به نیروهای متخصص غیر آذربایجانی کمتر از قبل شود

امروزه اقتصاد کشور آذربایجان ترکیبی از فعالیت‌های در حال گذر و فعالیت‌های متمرکز دولتی است. به طوری که بزرگترین ظرفیت‌های اقتصادی کشور آذربایجان منابع نفت و گاز محسوب می‌شود. این کشور دارای زمین‌های کشاورزی بسیار وسیعی است و تأسیسات اقتصاد دولتی در کشور آذربایجان نیز در روند رشدی قرار دارد.

این کشور توانسته فشارهای اقتصادی در سال‌های گسترده را کنار بزند و به وضعیت خصوصی سازی دست یابد. درآمدهای حاصل در کشور آذربایجان به طور کلی بر اساس قراردادهای نفتی بین‌المللی تأمین می‌شود. رشد سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور نیز به رشد اقتصاد کشور آذربایجان کمک شایانی کرده است.

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های آذربایجان

رنکینگ جهانی در کلیه زمینه های آذربایجان

رتبه کشور آذربایجان در زمینه بخش انرژی بسیار بالا اعلام شده است به طوری که پس از گذشت 100 سال امروزه انرژی در این کشور توانسته حجم وسیعی از سرمایه‌های خارجی را به سمت خود جذب نماید. به طوری که در طول در سال گذشته 80 درصد از کل درآمد صادراتی کشور از سمت انرژی تأمین می‌شود بنابراین بخش انرژی کشور آذربایجان با رشد 75 درصدی همراه بوده است.

کشور آذربایجان در زمینه صنعت و معدن رتبه بالایی در جهان دارد به طوری که یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی این کشور است و توانسته با در نظر گرفتن سیاست‌های جدید این بخش را به رشد خوبی برساند.

رتبه منابع طبیعی و معدنی غنی کشور آذربایجان در سال‌های گذشته با کاهش روبرو شد اما در سال های اخیر شاهد رشد 26 درصدی منابع طبیعی در این کشور هستید. به این ترتیب کارخانه و صنایع مختلفی در این کشور در زمینه‌های متنوع در حال کار هستند. اینطور که مشخص شده است کشور آذربایجان در زمینه صنایع شیمیایی نیز در سال 2020 توانسته به رشد 80 درصدی برسد ، تمامی سیستم‌های غیر مجهز این کشور کنار رفته است و مشخص است که صنایع ماشین سازی جدیدی جایگزین شده است.

صنایع نفت و گاز طبیعی کشور آذربایجان در دنیا رتبه بالایی دارند به طوری که وارد بخش‌های صادراتی قدرتمندی شده‌اند اینطور که شواهد نشان می‌دهد این کشور از صنعت قابل قبولی در زمینه‌های مختلف استفاده کرده است و صنایع سنگین در کشور آذربایجان به شکل گسترده‌ای به رشد خوبی رسیده است. صنایع سنگین در کشور آذربایجان به طور روتین اندازه گیری می‌شود.

کشور آذربایجان در زمینه امنیت و بهداشت روانی و فردی نیز توانسته با استفاده از جدیدترین تکنیک‌های روز دنیا ظاهر شود به طوری که فعالیت‌های روانی و فردی در این کشور نشان می‌دهد مردم کشور آذربایجان از نظر زندگی سالم رتبه بالایی در دنیا دارند.

 

 

نوع حکومت و ساختار سیاسی آذربایجان

نوع حکومت و ساختار سیاسی آذربایجان

اگر به ساختار سیاسی کشور آذربایجان بیشتر دقت کنیم مشابه با جمهوری‌های هم سود و مشترک‌المنافع است به طوری که از سه قوه تشکیل شده است. رئیس جمهوری رئیس قوه مجریه محسوب می‌شود و از سوی مردم انتخاب می‌شود. او بیشترین میزان اختیارات را دارد. او اجازه دارد که نخست وزیر انتخاب نماید و وزرای کابینه را نیز مشخص کند همینطور اجازه کافی برای انتخاب دادستان کل نیز خواهد داشت. رئیس جمهوری در کشور آذربایجان به نوعی باید به وضعیت امنیت ملی نیز رسیدگی نماید. بیشاز 50 حزب سیاسی رسمی در کشور آذربایجان ثبت شده است که در حدود 35 مورد از حزب‌ها موافق دولت اعلام شده است. حزب حاکم کشو رآذربایجان مهمترین حزب محسوب می‌شود و بیش از 500 هزار عضو دارد.

نظام پارلمانی در کشور آذربایجان هر 5 سال یک بار صورت می‌گیرد و در این بخش نیاز است که نمایندگان از بخش‌های مختلف برای هر شهر انتخاب شود. مجلس جمهوری آذربایجان در حدود 250 نماینده دارد و برای هر 5 سال از سوی مردم انتخاب می‌شود. انتخابات شهرداری‌ها هر 5 سال یک بار مشخص می‌شود. بیش از 90 درصد از اعضای پارلمان کشور آذربایجان از سوی اعضای احزاب موافق دولت هستند. پرچم کشور آذربایجان بر اساس یک شورای مشخص انتخاب شده است.

دولت کشور آذربایجان یک جمهوری دموکراتیک و حقوقی است. در این کشور یک سیستم ریاست جمهوری و نهاد قانونگذاری منتخب دیده می‌شود. این کشور سیستم پارلمانی را عالی‌ترین ارگان تصمیم گیرنده اعلام کرده است به طوری که دامنه اختیارات زیادی را شامل می‌شود.


پایتخت و 9 شهر بزرگ آذربایجان

پایتخت و 9 شهر بزرگ آذربایجان

باکو پایتخت کشور آذربایجان و یکی از مهمترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. این شهر بر ساحل غربی دریای خزر قرار دارد و یک منطقه نفت خیز نیز محسوب می‌شود. به طور کلی شهر باکو یک شهر بسیار پرجمیعت و زیبا است که اغلب ایرانیان در مهاجرت به کشور آذربایجان این شهر را گزینه خوبی می‌دانند. این شهر دارای پارک‌های ساحلی بکر و بی نظیر است به طوری که موسیقی و تئاتر بخش مهمی از شهر محسوب می‌شود.

نخجوان یک سرزمین بسیار کهن و زیبا در کشور آذربایجان است که از نظر تاریخی رتبه بالایی دارد. این شهر در دامنه‌های کوه قفقاز قرار دارد و به طور کلی یک گزینه بسیار جالب برای زندگی محسوب می‌شود.

لریک از دیگر شهرهای کوهستانی و دیدنی در کشور آذربایجان است که دارای رودخانه و آبشار‌های سریع و دل انگیزی است. لریک یک شهر کوچک است و در بخش جنوب کشور آذربایجان قرار دارد.

از دیگر شهرهای بسیار مشهور در کشور آذربایجان می‌تواند به پنجه، شکی یولاخ، خان کندی، لنکران، آقدام اشاره نمود. کشور آذربایجان یک کشور مناسب برای مهاجران ایرانیان محسوب می‌شود به طوری که دارای فضای شهری خوب برای زندگی و همینطور مسیر‌های کاری مناسب برای کسانی است که قرار است وارد کسب و کار در کشور آذربایجان شوند، محسوب می‌شود.


جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در آذربایجان

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی در آذربایجان

اغلب ایرانیانی که وارد خاک کشور آذربایجان می‌شوند در صنعت‌های مختلف وارد می‌شوند و ثبت شرکت در این کشور بر طبق صنایع متنوعی خواهد بود به طوری که صنایع ماشین و قطعات از سوی ایرانیان با استقبال خوبی روبرو شده است. اینطور که مشخص شده است ایرانیانی که به کشور آذربایجان سفر کرده‌اند در زمینه منسوجات نیز توانسته‌اند به درآمد زایی خوبی دست یابند اغلب کارخانه‌ها و شرکت‌هادر کشور آذربایجان از سوی افراد غیر آذربایجانی اداره می‌شود.اینطور که شواهد نشان می‌دهد صادرات در زمینه انواع لوازم الکتریکی و ابزارآلات صورت می‌گیرد. در نظر داشته باشید که کشور آذربایجان یک کشور قدرتمند در زمینه تجهیزات کارخانه‌ای است و مشخص است که توانسته به رتبه خوبی دست یابد. صنایع مختلفی در کشور آذربایجان دیده می‌شود که می‌تواند به جذب نیروهای خارجی نیز کمک نماید. جمعیت ایرانی در کشور آذربایجان در سال 2020از سال‌های پیش بیشتر است و این  به نوبه خود بسیار ارزشمند است و نشان می‌دهد که ثبت شرکت در کشور آذربایجان می‌تواند با روال‌های سودبخشی بالایی همراه باشد.

عجایب آذربایجان

عجایب آذربایجان

ایچری شهر را در لیست دیدنی‌های عجیب کشور آذربایجان قرار دادیم و البته برای این انتخابمان دلایل زیادی داریم.ایچری شهر یکی از شهرهای قدیمی در کشور آذربایجان محسوب می‌شود که معماری‌های زیبای آن قطعاً در ذهن‌ها نقش می‌بندد. این شهر دارای برترین آثار تاریخی است و می‌تواند برای خرید صنایع دستی و لباس‌های سنتی گزینه بسیار خوبی محسوب شود.

پارک ملی آبشرون یک پارک زیبا است که حیات وحش بسیار جذابی دارد در این پارک پرندگان زیادی دیده می‌شود و فک‌های خزری نیز از بخش‌های مهم این منطقه است.

آتشفشان قره سو از بلندترین آتشفشان‌های جهان است که به طور دقیق در این منطقه چیزی در حدود 350 آتشفشان دیده می‌شود که قره سو مهمترین آن بوده و ارتفاع 1000 متری دارد. این آتشفشان در نتیجه فشار گاز زیر زمین است به طوری که در زمان‌های خاص می‌توانید به سادگی متوجه شوید که گل و لای از آن خارج می‌شود. به طور کلی اولین آتشفشان کشور آذربایجان در حدود 25 میلیون سال کشف شده است و دارای بازدیدکنندگان زیادی است.

قوبوستان یک یادمان تاریخی در کشور آذربایجان است که به دوره پیش از تاریخ باز می‌گردد. این منطقه در حدود 6000 تکه سنگ دارد و چشم اندازهای باستانی بی‌نظیری دارد به طوری اگر شما به تاریخ علاقه زیادی داشته باشید از این دیدنی تاریخی لذت خواهید برد.

پارک ملی شیران در سفر به کشور آذربایجان هرگز نباید از دست برود، این پارک یک منطقه محافظت شده محسوب می‌شود و در بخش جنوبی باکو قرار دارد. در این منطقه می‌توانید از خانه‌های ییلاقی زیبایی که وجود دارد استفاده نمایید.


خلاصه تاریخ آذربایجان

خلاصه تاریخ آذربایجان

کشور آذربایجان از دوران عصر حجر نیز مسکونی بوده است به طوری که افراد قدیمی در آن زندگی می‌کنند. کلمه آذربایجان نیز از فرردی به نام آرتورپات والی که ایرانی بود در دوران اسکندر مقدونی انتخاب شده است. در اوایل قرن سوم میلادی قسمت اعظم این کشور به تصرف ساسانیان در آمد و اعراب مسلمان در آن نفوذ کردند و در قرن‌های 10 و 11 میلادی هم سلجوقیان به این کشور وارد شدند. در همان دوران بود که فرهنگ و زبان ترکی وارد این کشور می‌شود. در ابتدای قرن بیست صنایع نفت باکو به توسعه می‌رسد به طوری که این شهر از ارزش زیادی برخوردار می‌شود. متخصصان و کارگران روسی و اوکراینی کشور آذربایجان را برای زندگی انتخاب می‌کنند و باکو یکی از مرکز‌های انقلاب روسیه محسوب می‌شود. پس از انقلاب اکتبر در کشور روسیه، حزب مساوات دولت آذربایجان را مستقل اعلام کرد و دولت مستقل توانست تا سال 1920 دوام آورد.

سیاست‌های گروباچف در شوروی سابق اجرا می‌شود به این ترتیب در کشور آذربایجان کاهش رشد گرایش‌های استقلال طلبانه خواهیم بود. این رویه سبب شد که اعزام نیروهای وزارت کشور آذربایجان نیز صورت بگیرد. در تاریخ 18 ماه اکتبر 1991 کشور آذربایجان طبق قانون مصوب شورای عالی به استقلال کامل دست یافت.

حجاب کشور آذربایجان در زمان‌های گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی بوده است.

خلاصه ای از جغرافیای آذربایجان

خلاصه ای از جغرافیای آذربایجان

کشور آذربایجان یکی از کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق است و بزرگترین کشور ناحیه قفقاز محسوب می‌شود این کشور در همسایگی ایران قرار دارد. همسایه‌های این کشور از سمت غرب ارمنستان و ترکیه است. از سمت شمال نیز گرجستان و روسیه همسایگان کشور آذربایجان محسوب می‌شوند. در این کشور  حدود 10 میلیون نفر جمعیت دیده می‌شود که بیش از 89 درصد آن‌ها مسلمان هستند.

تنوع آب و هوای کشور آذربایجان سبب شده است که آمار مهاجران به این کشور بیشتر شود. کشور آذربایجان در جنوب قفقاز و در منطقه اوراسیا قرار دارد به طوری که بین اروپایی شرقی و آسیای غربی قرار گرفته است. این کشور دارای سه ویژگی جغرافیایی فیزیکی خاص است. به طور کلی در حدود 40 درصد از کشور آذربایجان توسط کوه‌ها پوشیده شده است.

بهترین فصل سفر به کشور آذربایجان فصل بهار است و البته تابستان‌های بسیار دل انگیزی نیز دارد. در کشور آذربایجان جنگل‌ها و مراتع زیادی دیده می‌شود که هنوز در وضعیت حفاظت شده قرار دارد و توانسته رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد. بیش از 39 گونه جانوری در کشور آذربایجان وجود دارد که حدود 11 گونه ان در معرض خطر انقراض هستند.

بسیاری از بخش‌های این کشور دارای آب و هوای معتدل است. میانگین دما در این کشور بین 14 الی 15 درجه سانتی گراد تعیین شده است. فصل زمستان این کشور دمای منفی 9 دارد به طوریکه در فصل تابستان شاهد هوای خنک در حدود 12 درجه سانتی گراد هستیم. این کشور به طور کلی در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق قرار دارد و سردترین و گرم‌ترین روزها را شامل می‌شود. آب و هوای بخش شمال و شرق کشور آذربایجان اغلب خشک و کوهستانی است اما مناطق جنوب شرقی این کشور آب و هوای نسبتاً ملایم‌تری دارد. در شهر باکو در طول زمستان کمتر بارش برف دیده می‌شود. در این کشور شرایط آب و هوایی بسیار دلچسب است و یکی از بخش‌های مهم محسوب می‌شود.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری آذربایجان

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری آذربایجان

کشور آذربایجان در زمینه هنر به رتبه خوبی رسیده است. طراحان اهل کشور آذربایجان به طور کلی رتبه‌های بسیار بالایی در زمینه‌های مختلف را به اسم خود کسب کرده‌اند. در این کشور معماری رتبه خوبی دارد به طوری که معماران مشهور اهل کشور آذربایجان : آرتاک قولیان، عجمی نخجوانی، وارطان سارگسیاناز معماران مشهور کشور آذربایجان محسوب می‌شود. الکساندر میشون یکی از فیلم برداران اهل کشور آذربایجان است که توانسته رتبه خوبی در زمینه فیلمسازی را به خود اختصاص دهد.


کشورها و مناطق وابسته آذربایجان

کشورها و مناطق وابسته آذربایجان


کشور آذربایجان در سال 1991 استقلال یافت اما در جریان جنگ ، بخش‌های یوخاری اسکیپارا برخودارلیو و سفولو توسط جنگ قره باغ اشغال می‌شود. این کشور در سال 1911 تحت اشغال روسیه بود. زبان کشور آذربایجان در طول شرایط مختلف تغییرات زیادی داشته است.

فرهنگ مردم آذربایجان

فرهنگ مردم آذربایجان

بیشتر مردم کشور آذربایجان شیعه و ترک زبان هستند و البته زبان‌های روسی و ارمنی نیز در این کشور دیده می‌شود. در برخی منطقه‌ها شاهد زبان‌های تالشی و تالی هستیم.

سابقه تاریخی این کشور به طور کلی مشابه با ایران است و مردم کشور آذربایجان نیز از نظر فرهنگ با مردم ایران شباهت‌های زیادی دارند. در این کشور به مناسبت‌های مختلف جشن‌های خاصی برگزار می‌شود. موسیقی محلی بخش مهمی از زندگی مردم کشور آذربایجان است به طوری که هنوز روال سنتی خود را حفظ کرده است.

پیشرفت در آذربایجان

پیشرفت در آذربایجان

کشور آذربایجان در زمینه کشاورزی شد خوبی داشته است به طوری که زمین‌های زراعی در کشور آذربایجان اغلب برای تولید پنبه و توتون و سیب زمینی گزینه‌های بسیار عالی محسوب می‌شود در حال حاضر بخشی از اقتصاد این کشور به دست  کشاورزی تأمین می‌شود.

در این کشور پرورش دام با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا صورت گرفته است به طوری که در زمینه ماهیگیری و تولید خاویار نیز رتبه‌های صادراتی بالایی داشته باشد. شهرهای کشور آذربایجان هر یک در زمینه خاصی به پیشرفت رسیده‌اند.

مدارس و دانشگاه‌های کشور آذربایجان توانستند به رتبه خوبی دست یابند به طوری که روش‌های تحصیل در این کشور مطابق با دانشگاه‌های روز اروپایی است. این کشور برای تحصیل در سال‌های اخیر اهمیت زیاد قائل شده است. محصولات مهمی که در کشور آذربایجان پرورش داده می‌شود هر یک دارای مشخصه‌های خاصی هستند و منابع عمده اقتصاد کشور آذربایجان محسوب می‌شوند.

بانکداری در کشور آذربایجان نیز توانست با پیشرفت خوبی همراه شود به طوری که صندوق‌های بین‌المللی پول در این کشور به درجه‌ای رسیدند که می‌توان به بخش‌های خصوصی سازی شده در این کشور نیز اهمیت داد. بخش خصوصی سازی در کشور آذربایجان یکی از بخش‌های مهم درآمدزایی در کشور آذربایجان محسوب می‌شود و به طور جدی به کار خود ادامه داده است.

در این کشور از روش‌های جدیدی برای تولید پنبه خام استفاده شده است که نشان می‌دهد در عرصه‌های صادراتی به رتبه بسیار عالی رسیده است و مشخص است که در سال‌های آینده پیشرفت کشور آذربایجان در زمینه‌های مختلف می‌تواند بهتر و بیشتر باشد.

قوانین عمومی در آذربایجان

قوانین عمومی در آذربایجان

·فرهنگ‌های مختلفی در کشور آذربایجان دیده می‌شود که هر یک دارای قوانین مخصوص به خود هستند.

·وابستگی‌های مذهبی بخش مهمی از زندگی در کشور آذربایجان محسوب می‌شود به طوری که هر نوع قانون شکنی و یا مذهب شکنی در این کشور مشکل ساز خواهد شد.

·در کشور آذربایجان اگر شما مذهب کسی را مورد تمسخر قرار دهید جریمه‌های زیادی را باید پوشش دهید.

·در این کشور در روز تشییع جنازه یک فرد، بهتر است کمتر گریه کنید

·در کشور آذربایجان رانندگی باید به صورت دقیق و قانونی صورت بگیرد.

·ساختار اصلی اجتماعی در کشور آذربایجان خانواده است و ریشه در پیشینیان این کشور دارد.

·عموماً بانوان در کشور آذربایجان در منزل هستند اما قوانین کار برای زن و مرد یکسان است.

·در این کشور بانوان مجرد تا پیش از ازدواج با پدر و مادر خود زندگی می‌کنند.

·مردم کشور آذربایجان رفتار دوستانه و بسیار گرمی دارند و در آغوش کشیدن بخشی از فرهنگ این کشور محسوب می‌شود.

·پیش از ورود به خانه یک فرد باید حتماً کفش خود را در آورید.

·تأخیر تا سی دقیقه در این کشور قابل قبول است.

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱