x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در کرواسی

تحصیل در کرواسی یکی از انتخاب‌های دانشجویانی است که قصد دارند در یک کشور اروپایی به تحصیلات دانشگاهی خود ادامه دهند. کشور کرواسی واقعاً یک کشور زیبا با مناظری چشم نواز و زیبا است. مدارک دانشگاهی کشور کرواسی در تمام اروپا معتبر هستند بنابراین، همین عامل موجب شده است که بسیاری از دانشجویان خارجی به تحصیل در این کشور بیاندیشند. موقعیت جغرافیایی کرواسی، این کشور را برای ادامه تحصیل مساعد ساخته است. رشته‌های دانشگاهی در حوزه‌های مختلف با گرایش‌های متفاوت در دانشگاه‌های معروف این کشور تدریس می‌شوند. بهترین دانشگاه‌های کرواسی برای ادامه تحصیل در تمام مقاطع دانشگاهی شامل دانشگاه زاگرب ، دانشگاه پولا، رجیکا، اسپلیت، دوبرونیکا، دانشگاه بین المللی لیبرتاس، دانشگاه زادرا، دانشگاه اسجِوِر و دانشگاه اوسیجِک هستند. برای ثبت نام در دانشگاه‌های کشور کرواسی، دانشجویان باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند، مدرک زبان انگلیسی داشته باشند و مدارک مورد نیاز برای تحصیل را آماده کنند. داشتن ویزای تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در کرواسی از سایر کشورها ضروری است. دانشجویان این کشور می‌توانند همزمان با تحصیل، به کار دانشجویی بپردازند و یا بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

مشاوره تحصیل در کرواسی
فهرست

تحصیل رایگان در کرواسی

تحصیل رایگان در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل رایگان در کشور کرواسی شامل استفاده از بورسیه تحصیلی است. بورسیه های تحصیلی در این کشور به دانشجویانی اعطا می شود که واجد شرایط بورسیه باشند. دانشجویان بین المللی و بومی می توانند با این بورسیه‌ها به طور رایگان در کرواسی تحصیل کنند. البته مسأله رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های این کشور صرفاً شامل رایگان بودن شهریه ها است و هزینه های زندگی دانشجویی یا خوابگاه و سایر هزینه ها را شامل نمی شود.

بورسیه تحصیلی در کرواسی

بورسیه تحصیلی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کرواسی را دارند برای استفاده از بورسیه تحصیلی باید واجد شرایط بورسیه باشند. رزومه قوی علمی، تراز نمرات بالا، معدل عالی، مقالات یا تحقیقات معتبر، مدرک معتبر زبان انگلیسی و همچنین سابقه شرکت در مسابقات یا کنفرانس‌ها همه از عواملی هستند که دانشجویان می توانند به واسطه آن ها بورسیه تحصیلی دریافت کنند. داشتن ویزای تحصیلی برای دریافت بورسیه تحصیل در کرواسی به ویژه در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی لازم و ضروری است. 

به طور کلی هر دانشگاه یا مؤسسه آموزشی در کشور کرواسی طبق یک سری قوانین و ضوابط، بورسیه های تحصیلی خود را اعطا می کند. دانشجویان مقطع لیسانس می توانند پس از اینکه به دانشگاه راه پیدا کردند و نمرات بالایی کسب کردند، درخواست خود را برای دریافت بورسیه به دانشگاه ارائه دهند. بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان دوره های دکتری و فوق لیسانس نیز اهمیت دارند. دانشجویان باید با توجه به شرایط خود، متقاضی دریافت بورسیه تحصیل در کرواسی باشند. 

بورسیه های تحصیلی در کرواسی معمولاً در قالب شهریه رایگان، وام های  تحصیلی، بورسیه دستیار تحقیق و دستیار تدریس به دانشجویان ارائه می شوند. دو بورسیه تحصیلی معروف اروپایی با نام بورسیه سیپوس و بورسیه آراسموس به دانشجویان دانشگاه های کرواسی داده می‌شوند. این دو بورسیه تحصیلی اروپایی، نوعی بورسیه تحصیلی هستند که از سوی اتحادیه اروپا تعیین شده است و هدف آن، ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانشگاه های اروپا است. این بورسیه برای دانشجویان کرواسی، سهم یکسانی را در نظر می گیرد.

اعتبار دانشگاه های کرواسی و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های کرواسی و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کرواسی به عنوان مراکز علمی در اروپا توسط وزارت علوم به تأیید رسیده اند اما تنها تعدادی از آن ها توسط وزارت علوم و بهداشت ایران معتبر شناخته شده اند. کشورهای اروپایی معمولاً دانشگاه های کرواسی را تأیید می کنند و دانشجویانی که در این کشور تحصیل می کنند می توانند برای ادامه تحصیل به سایر کشورها سفر کنند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در کرواسی

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در کرواسی در  مقاطع مختلف، دانشجویان باید در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. به طور کلی برای ورود به مقطع لیسانس، دروس تخصصی علوم پایه مانند فیزیک، شیمی و زیست شناسی برای داوطلبان در نظر گرفته می شوند. برای ورود به دوره های پزشکی و دندانپزشکی هم آزمون های ورود به دوره وجود دارد که تحت عنوان آزمون های مقدماتی پزشکی شناخته می شوند و اگر دانشجویان بتوانند نمرات بیشتر از 9 را کسب کنند می توانند به دوره پزشکی وارد شوند. در برخی از رشته های دانشگاهی در کشور کرواسی، یکی از آزمون ها ورودی شامل نمرات زبان انگلیسی است، نمره آزمون تافل برابر با 60 یا آزمون آیلتس با نمره 6 برای ورود به دانشگاه قابل قبول است. اگر دانشجویان دارای سطح بالای نمرات در سال قبل تحصیل خود باشند و مدرک زبان آن ها هم معتبر باشد می توانند بدون شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های کرواسی، به تحصیل مشغول شوند. 

معادل سازی مدارک در کرواسی

معادل سازی مدارک در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معادل سازی مدارک در کرواسی برای دانشجویان جدید برای دوره های مختلف تحصیلی به این صورت انجام می‌شود که دانشگاه مورد نظر، مدارک علمی، سوابق تحصیلی و تحقیقاتی دانشجو را مورد بررسی قرار می دهد و چنانچه مورد قبول واقع شود، دانشجو می تواند در مقطع مورد نظر به تحصیل بپردازد. در مواردی که نیاز باشد، دانشجو باید در دوره های مقدماتی یا گذراندن برخی دروس پیش نیاز برای معادل سازی مدرک تحصیلی خود شرکت کند. وزارت علوم ایران، تنها برخی از دانشگاه های کرواسی را تأیید کرده است بنابراین اگر دانشجویان ایرانی در کرواسی تحصیل کرده باشند و پس از فارغ التحصیلی قرار باشد برای کار به ایران بازگردند، حتماً باید از اعتبار مدرک دانشگاهی خود در ایران اطمینان حاصل کنند. با این اوصاف، بهتر است که دانشجویان ایرانی قبل از اینکه وارد آماده سازی مقدمات تحصیل در کرواسی شوند، در مورد اعتبار مدارک دانشگاه های این کشور در ایران اطلاع پیدا کنند. بهترین راه برای این کار، مراجعه به مؤسسات معتبر مهاجرتی یا وزارت علوم است. 

خوابگاه در کرواسی

خوابگاه در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زندگی در خوابگاه دانشگاه های کرواسی، جزء لاینفک زندگی دانشجویی است. دانشگاه های این کشور برای دانشجویان خود، خوابگاه ارائه می دهد. اگر قصد دارید کرواسی را برای تحصیل انتخاب کنید باید علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه های خوابگاه به صورت ماهانه، هزینه‌های کتاب و جزوه و خوراک را نیز محاسبه کنید. مخارج زندگی دانشجویی در کرواسی در نگاه اول کمی گران است اما اگر دانشجویان بتوانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند، بخشی از این هزینه ها حذف خواهند شد. اگر دانشجویی از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد می تواند به جای زندگی در خوابگاه، یک آپارتمان کوچک اجاره کرده و در محیط دلخواه خود به تحصیل در کرواسی مشغول شود. 

امتیازات کارت دانشجویی در کرواسی

امتیازات کارت دانشجویی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کارت دانشجویی در دانشگاه های کرواسی به عنوان یک کارت شناسایی برای دانشجویان به شمار می رود. برخی از مکان های این کشور مانند رستوران ها، کافه، مراکز تفریحی و اماکن دیدنی و بعضی از خدمات دانشجویی، با استفاده از کارت دانشجویی، یک سری تسهیلات و تخفیف‌هایی را برای آن ها در نظر می گیرند. برای دریافت کارت دانشجویی باید پس از ورود به دانشگاه اقدام کنید.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور متوسط، هر دانشجو برای تحصیل در کرواسی به سالانه حدود 5000 دلار نیاز دارد. هزینه های تحصیلی در هر یک از رشته های دانشگاهی، متغیر است. بهترین راه برای مدیریت هزینه های تحصیل در کرواسی، بررسی دقیق مخارج قبل از ورود به دانشگاه است. هر دانشجو در کرواسی مجاز است تنها چند ساعت را به مشاغل پاره وقت اختصاص دهد. کار در رستوران ها، کار در محوطه دانشگاه، کمک به اساتید در تدریس، کار در مراکز فروشگاهی به صورت پاره وقت یا نیمه وقت، بهترین مشاغل دانشجویی در این کشور هستند. 

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در کرواسی

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که برای تحصیل در کرواسی به این کشور وارد می شوند و نمی توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند، حتماً نیاز دارند که مخارج زندگی و تحصیل خود را از منبعی تأمین کنند. این مسأله برای دانشجویانی که وضعیت مالی آنها در سطح متوسط است اهمیت بیشتری دارد. کار دانشجویی در کشور کرواسی، یکی از راه های تأمین هزینه های زندگی دانشجویی به شمار می رود. 

به طور متوسط، هر دانشجو برای تحصیل در کرواسی به سالانه حدود 5000 دلار نیاز دارد. هزینه های تحصیلی در هر یک از رشته های دانشگاهی، متغیر است. بهترین راه برای مدیریت هزینه های تحصیل در کرواسی، بررسی دقیق مخارج قبل از ورود به دانشگاه است. هر دانشجو در کرواسی مجاز است تنها چند ساعت را به مشاغل پاره وقت اختصاص دهد. کار در رستوران ها، کار در محوطه دانشگاه، کمک به اساتید در تدریس، کار در مراکز فروشگاهی به صورت پاره وقت یا نیمه وقت، بهترین مشاغل دانشجویی در این کشور هستند. 

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در کرواسی

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

استفاده از خدمات بیمه دانشجویی در کشور کرواسی نیز مانند قوانین بیمه در سایر کشورها شامل پرداخت هزینه سالانه برای بیمه است. بیمه دانشجویی برای تحصیل در کرواسی یک ضرورت است و اگر یک دانشجو دارای بیمه نباشد باید تمام هزینه های درمان خود را شخصاً بپردازد. خدمات بیمه دانشجویی در کشور کرواسی از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت می کند. این اتحادیه، یک کارت بیمه سلامت برای شهروندان اروپایی صادر می کند که با استفاده از آن، افراد می توانند در صورت بیماری‌های جدی یا تصادفات، هزینه های درمان را پرداخت کنند.

خدمات بیمه برای دانشجویانی که در کرواسی تحصیل می‌کنند شامل بیمه درمان عمومی است اما اگر دانشجو دارای بیماری خاص باشد یا در حین تحصیل برای او یک مشکل جدی به وجود آید، خدمات بیمه به صورت مجزا محاسبه خواهند شد. در این حالت بهتر است دانشجویان پس از اینکه به دانشگاه های کرواسی وارد شدند، از شرکت های بیمه و خدمات ویژه آن ها برای دانشجویان اطلاع حاصل کنند. انواع بیمه برای دانشجویان در این کشور با توجه به مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه و شهر مورد نظر دانشجو ارائه می شوند. پیشنهاد می کنیم اگربه عنوان دانشجوی دانشگاه های کرواسی در حال تحصیل هستید حتماً از خدمات بیمه استفاده کنید.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در کرواسی

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان در کرواسی باید برای تسهیل امور پرداخت هزینه های زندگی و شهریه های دانشگاه و خوابگاه، یک حساب بانکی افتتاح کنند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس را دارند و مدت زمان تحصیل آن‌ها بیشتر از 2 سال است می توانند از تسهیلات وام بانکی دانشجویی نیز استفاده کنند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کرواسی

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

با توجه به اینکه دانشگاه های کرواسی از هر نظر توسط سایر کشورهای اروپایی به تأیید رسیده اند، وزارت علوم  ایران نیز دانشگاه های این کشور را از نظر رتبه علمی بررسی کرده و دانشگاه زاگرب کرواسی را به عنوان یک دانشگاه بسیار عالی برای تحصیلات پزشکی معرفی نموده است. اگر شما قصد ادامه تحصیل در یکی دیگر از دانشگاه های این کشور را دارید ابتدا باید از اینکه مدرک دانشگاهی توسط وزارت علوم ایران، معتبر است یا خیر اطمینان حاصل کنید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کرواسی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته های علوم پزشکی در ایران از حساسیت بالایی برخوردار است به همین جهت هرساله وزارت بهداشت لیستی از بهترین دانشگاه های کشور کرواسی بعد از بررسی و تحقیقات زیاد انتشار می دهد که در این بین دانشگاه زاگرب در صدر این لیست قرار دارد و مورد تایید وزارت بهداشت ایران است اما این به این معنا نیست که دانشگاه های دیگر مورد تایید وزارت بهداشت نیستند فقط نیاز است قبل از انتخاب دانشگاه سری به لیست وزارت بهداشت بزنید.

دانشگاه های برتر در کرواسی

دانشگاه های برتر در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برترین دانشگاه های کشور کرواسی شامل دانشگاه های زیر است.

دانشگاه زاگرب :این دانشگاه جزء 700 دانشگاه برتر جهان است.

دانشگاه رجیکا:این دانشگاه در زمینه بازرگانی و اقتصاد و مهندسی بسیار پیشرفته است.

دانشگاه اسپلیت : این دانشگاه از سال 1933 بسیار پیشرفت داشته است.

دانشگاه اوسجیک:این دانشگاه در زمینه زبان و ادبیات و تحصیلات هنری کمک شایانی کرده است.

دانشگاه های زادرا،پولا،دوبرونیکا،سجور،دانشگاه هارواتسکا کاتولیکا و دانشگاه های بین المللی لیبرتاس از دیگر دانشگاه های برتر کرواسی هستند.

نظام آموزشی کرواسی

نظام آموزشی کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شهر زاگرب، پایتخت کشور کرواسی یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان خارجی است. دانشگاه زاگرب یکی از دانشگاه های معروف اروپا در رشته پزشکی است. در حال حاضر، بهترین شرایط آموزش و تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان در این کشور فراهم شده است. سیستم آموزشی که در کشور کرواسی اجرا می شود در تمام اروپا معتبر است. 

طبق نظام آموزشی کرواسی، تحصیل در این کشور از 4 سالگی آغاز می شود و تا 15 سالگی ادامه دارد. در این مدت، دانش آموزان از تحصیلات رایگان برخوردار هستند. بیش از 98 درصد مردم کرواسی باسواد هستند. پس از پایان 15 سالگی، دانش آموزان می توانند وارد دبیرستان شوند یا تحصیلات خود را در کالج ها ادامه دهند. انتخاب این دو موقعیت برای ادامه تحصیل در کرواسی بر عهده خود دانش آموز خواهد بود. اگر دانش آموزان خارجی برای ادامه تحصیل در مقاطع دبیرستان قصد داشته باشند به این کشور سفر کنند باید ابتدا از شرایط و نحوه ورود به دبیرستان های کرواسی یا کالج ها اطلاع پیدا کنند. پایان تحصیلات در کالج یا دوره دبیرستان به منزله مجوز ورود به آموزش عالی محسوب می شود. برای ثبت نام در دانشگاه های کرواسی باید مدرک دبیرستان، کالج یا دیپلم را در اختیار داشت.

طبق نظام آموزشی در کرواسی، در دوران تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه، دروس مختلفی به دانش آموزان آموزش داده می شود. این دروس، تمام حیطه های مهارتی و علمی را در برگرفته و علاوه بر ارتقای مهارت های فردی، دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می سازند. در مدارس کرواسی، دروس ریاضیات، هنر، جامعه شناسی، محیط زیست، ورزش، دین و مذهب، زبان خارجی (انگلیسی)، موسیقی و در برخی موارد نیز زبان های آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و اسپانیایی نیز به دانش آموزان تدریس می شوند. 

در کالج های کشور کرواسی معمولاً دانش آموزان 15 تا 18 سال تحصیل می کنند و برای ورود به دانشگاه آماده می‌شوند. کالج ها به منزله دوره دبیرستان تلقی می شوند و از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند. در کالج‌ها معمولاً دروس ریاضی، فناوری اطلاعات، زبان خارجی، هنر و ... به دانش آموزان تدریس می شود. در کالج های هنری کرواسی، رشته های مانند هنرهای تجسمی، موسیقی و طراحی و ... نیز ارائه می شوند. آنچه در مورد نظام آموزشی کرواسی اهمیت دارد این است که مدرک تحصیلی دانش آموزان در دوران قبل از دانشگاه در تمام اروپا معتبر است. کشورهای اروپایی، سیستم آموزشی کرواسی را مورد تأیید قرار داده اند؛ بنابراین دانش آموزان این کشور می توانند در سایر دانشگاه های اروپایی به تحصیل مشغول شوند.

دوره آموزش عالی در کرواسی شامل تحصیل در دانشگاه در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری است. دوره لیسانس، 3 تا 4 سال، دوره فوق لیسانس، حدود 2 سال و دوره دکتری در این کشور تا حداکثر 5 سال طول می کشد. تمام دانشگاه های کشور کرواسی و کالج های آموزش عالی از شرایط خوب علمی برخوردار هستند بنابراین دانشجویانی که می خواهند از دبیرستان، مستقیماً به دانشگاه وارد شوند می توانند هر یک از دانشگاه های این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند. مدرک دانشگاهی کرواسی در تمام اروپا معتبر است.

علاوه بر دوره های آموزش عالی در دانشگاه های کرواسی، علاقه مندان به رشته های مهارتی و فنی حرفه ای می‌توانند در دانشکده های فنی و مهندسی یا مراکز آموزش عالی که برای رشته های فنی و حرفه ای تدارک دیده شده‌اند به تحصیل مشغول شوند. این دسته از دانشجویان می توانند علاوه بر دروسی عمومی که می آموزند، مهارت‌های ویژه ای را نیز برای ورود به بازار کار به دست آورند.

لیسانس در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در کرواسی

لیسانس در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره های لیسانس در کشور کرواسی، حدود 4 سال طول می‌کشد. تمام رشته های تحصیلی در دانشگاه های کرواسی در مقطع لیسانس، قابل اجرا هستند. دانشجویان برای ورود به مقطع لیسانس در کرواسی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. اگر دانشجویان دارای سوابق علمی و پژوهشی عالی باشند می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کرده و بدون آزمون ورودی در دانشگاه، پذیرفته شوند. شهریه های ورودی دانشگاه های این کشور در شهرهای مختلف، متفاوت است، مقدار شهریه معمولاً حدود 3000 تا 3500 دلار در سال است. دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های این کشور باید مدارک لازم را آماده کنند، پاسپورت، ریزنمرات سال های قبل، گواهی یا معرفی نامه از اساتید یا گواهی های شرکت در کنفرانس یا همایش و ...، مدرک معتبر زبان انگلیسی، مدرک دیپلم و نامه ای مبنی بر حمایت مالی دانشجو، مهم ترین مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه و تحصیل در کرواسی هستند.

فوق لیسانس در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در کرواسی

فوق لیسانس در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فوق لیسانس در دانشگاه های کرواسی جزء دوره های تحصیلات تکمیلی محسوب می شود و مورد استقبال بسیاری از دانشجویان بومی و بین المللی قرار دارد. تحصیل در این دوره حدود حدود 2 سال طول می کشد. دانشجویان دوره های فوق لیسانس می توانند با توجه به سوابق علمی و تحقیقاتی خود در دوره لیسانس از بورسیه های تحصیلی این کشور استفاده کنند. دوره فوق لیسانس در دانشگاه های این کشور شامل بسیاری از رشته های مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی و هنر است. برای ثبت نام در دوره فوق لیسانس در کرواسی باید مدارک تحصیلی مربوط به سال های قبلی، ریزنمرات درسی، مدرک زبان انگلیسی معتبر، سوابق علمی و تحقیقاتی، ویزای تحصیلی، معرفی نامه بورسیه تحصیل (در صورت وجود)، نامه یا گواهی تمکن مالی یا حمایت های مالی دانشجو و همچنین ارائه یک نامه مبنی بر طرح تحقیقاتی مورد نظر در این دوره و هدف از ادامه تحصیل در کرواسی برای ارائه به دانشگاه مورد نظر، آماده گردد. 

علاوه بر دانشجویان لیسانس، دانشجویان فوق لیسانس نیز نیاز به مدرک معتبر زبان انگلیسی برای پذیرفته شدن در دانشگاه دارند. مدرک زبان تافل یا آیلتس با نمره قابل قبول برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی لازم است. دانشگاه های کرواسی برای دانشجویان بین المللی که با مشکل مدرک زبان انگلیسی مواجه هستند، دوره های مخصوصی ارائه می دهد تا در مدت کمتر از یک سال بتوانند مدرک زبان خود را ارتقا دهند. اگرچه مدرک زبان و سوابق علمی می تواند شانس ورود به دانشگاه های کرواسی در مقطع فوق لیسانس را افزایش دهد اما توانمندی های دانشجویان، نمرات سال های قبل و معدل او نیز بدون تأثیر نخواهند بود. پیشنهاد می کنیم از همان ابتدای ورود به دانشگاه، یک موضوع عالی برای پایان نامه خود انتخاب کنید تا هم بتوانید رزومه تحصیلی خود را قوی کنید و هم برای ورود به بازار کار یا شرکت در کنفرانس ها و همایش ها، مهارت های لازم را کسب نمایید.

دکترا در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در کرواسی

دکترا در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره دکتری در کشور کرواسی حدودا 5 سال زمان خواهد برد.برای تحصیل در مقطع دکتری باید حتما مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید را اخذ کرده باشید.

در حال حاضر در دانشگاه های کشور کرواسی 123 رشته وجود دارد.

در مقطع دکتری در کشور کرواسی دانشجویانی محدود را می پذیرد. هرساله مجلس سنای دانشگاه ظرفیت خالی هر رشته و دانشگاه را اعلام می کند.

تحصیل پزشکی در کرواسی

تحصیل پزشکی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی دیگر از مقاطع تحصیلی محبوب در کشور کرواسی، دوره‌های تحصیلی دکتری و پزشکی است.  پزشکی در کرواسی از شهرت بالایی برخوردار است. تحصیل در کرواسی در رشته پزشکی حدود 6 سال طول می کشد. هزینه های تحصیل در دوره های پزشکی در مقایسه هزینه های دوره های دکتری در سایر رشته ها اندکی بیشتر است. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی را دارند می توانند پس از پایان دوره دبیرستان با ارائه مدرک دیپلم وارد دانشگاه شوند. افرادی که نمرات درسی بالا، معدل خوب و رزومه تحصیلی قوی داشته باشند می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند.

تحصیل در کرواسی در رشته پزشکی در سایر دانشگاه های این کشور برای دانشجویانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی در این رشته در کشورهای اروپایی به کار مشغول شوند و یا تخصص پزشکی خود را أخذ کنند، مناسب است. دانشگاه های پزشکی کرواسی توسط سایر کشورهای اروپایی تأیید شده اند. رشته های ارائه شده در حوزه پزشکی شامل دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی، علوم آزمایشگاهی و ... است. البته به دلیل تغییرات و تحولات دنیای علم پزشکی و همچنین سیاست های کشورهای مختلف، بهتر است دانشجویان متقاضی تحصیل در پزشکی در هر سال از قوانین و مقررات تحصیل در دانشگاه های کرواسی و اعتبار دانشکده ها در سایر کشورها اطلاع پیدا کنند. 

تحصیل دندانپزشکی در کرواسی

تحصیل دندانپزشکی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور کرواسی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی معتبری دارد که رشته های متفاوتی را به دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در این کشور ارائه می‌دهند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به تحصیل در کرواسی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی علاقه دارید می‌توانید از آموزش‌های این دوره ها بهره مند شوید. برای این کار، کافی است که مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره تخصصی دندانپزشکی را ارائه دهید. ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی، ریزنمرات سال های قبلی تحصیلی، مدرک دیپلم یا مدرک کالج، سوابق شرکت در همایش یا کنفرانس، گواهی مربوط به تمکن مالی و یا نامه مبنی بر بورسیه تحصیلی در رشته دندانپزشکی برای ثبت نام به این دوره تحصیلی لازم است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشند، در غیر این صورت می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت که برای دریافت مدرک زبان از سوی دانشگاه‌های کرواسی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، شرکت نمایند. دوره تحصیلی در رشته دندانپزشکی در این کشور، حدود 5 تا 6 سال طول می‌کشد.


تخصص پزشکی در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کرواسی

تخصص پزشکی در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به کشور کرواسی سفر می کنند، پس از اتمام دوره دکتری خود، به عنوان پزشک عمومی شناخته می شوند. البته این مسأله در مورد دانشجویان رشته پزشکی حکم می کند. این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند در کشور کرواسی بمانند و در تخصص های مختلفی در این حوزه به تحصیل مشغول شوند اما آن دسته از دانشجویانی که تمایل دارند تخصص پزشکی خود را در یک کشور اروپایی دیگر دریافت کنند می تواند با خیال آسوده در دانشگاه مورد نظر در یکی از کشورهای خارجی به تحصیل مشغول شوند. در حال حاضر، آموزش عالی و وزارت علوم کشورهای اروپایی، دانشگاه های پزشکی کرواسی را معتبر می شناسد و مدرک پزشکی آن ها را نیز مورد تأیید قرار داده است. دانشجویان فارغ التحصیل در رشته پزشکی می توانند تحصیلات خود را در تخصص های جراحی، علوم مغز و اعصاب، ژنتیک، علوم اعضای مصنوعی، زنان و زایمان، پوست و مو، بیماری های داخلی، کودکان، استخوان و ستون فقرات و ... ادامه دهند.

تخصص دندانپزشکی در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در کرواسی

تخصص دندانپزشکی در کرواسی و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR


دانشجویان رشته دندانپزشکی پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و سایر مراکز به کار مشغول شوند. البته امکان ادامه تحصیل در حوزه‌های تخصصی در دندانپزشکی نیز برای فارغ التحصیلان در کرواسی وجود دارد. بیماری‌های دهان و دندان، بیماری‌های لثه، جراحی دندان، جراحی فک و لثه، کاشت دندان و ...، نمونه‌هایی از تخصص‌های دندانپزشکی در کرواسی هستند. 

به طور کلی، دانشجویانی که قرار است تحصیلات خود را در تخصص‌های پزشکی و دندانپزشکی در کرواسی ادامه دهند باید سوابق علمی و تحقیقاتی قوی داشته باشند و مدرک معتبر زبان انگلیسی را نیز داشته باشند. تدریس تمام دروس رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به همراه سایر گرایش‌های آن‌ها در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی است و افراد برای موفقیت در دروس باید حتماً به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند.

رشته های غیر پزشکی در کرواسی

رشته های غیر پزشکی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نظام آموزشی کرواسی از نظر عملکردی درتمام اروپا به رسمیت شناخته شده است. دانشگاه‌های این کشور و سایر مؤسسات آموزشی آن برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکتری بسیار ایده آل هستند. تقریباً هر رشته دانشگاهی که در ذهن شما نقش می‌بندد در این کشور تدریس می‌شود. ورود به رشته‌های غیر پزشکی در کرواسی برای دانشجویان خارجی بر اساس ارزیابی مدارک علمی و فردی او امکان پذیر است. دانشجویان باید برای ورود به هر یک از رشته‌های غیر پزشکی در کرواسی، مدارکی نظیر مدرک معتبر زبان انگلیسی، ریزنمرات درسی، مدرک تحصیلی قبلی در صورت متقاضی بودن برای ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی، گواهی مبنی بر شرکت در همایش‌ها یاچاپ مقالات معتبر علمی، ارائه بورسیه تحصیلی و گواهی مبنی بر تأمین مالی را آماده کنند. 

در دانشگاه‌های کرواسی، رشته‌های غیر پزشکی مانند مهندسی برق، معماری، کشاورزی، مهندسی عمران، اقتصاد، تجارت و بازرگانی، تربیت بدنی، مهندسی کامپیوتر، جنگل‌داری و مراتع، مهندسی ژئوتکنیک، هنر، گرافیک، علوم اجتماعی، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، زیست شناسی در تمام گرایش‌ها، مهندسی معدن، نفت، زمین شناسی، داروسازی، بیوشیمی، حقوق، علوم حمل و نقل و ترافیک، دامپزشکی، مشاوره و روانشناسی و ...، در مقاطع لیسانس تا دکتری تدریس می‌شوند. خوشبختانه دانشجویان خارجی نیز مطابق با علاقه خود یا مدرک تحصیلی قبلی می‌توانند در هر رشته‌ای که مایل باشند، به شرط واجد شرایط بودن، به تحصیل مشغول شوند. دانشگاه‌های کرواسی، یک شرایط عالی را برای دانشجویان فراهم ساخته است.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در کرواسی

خطرات احتمالی برای دانشجویان در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور کرواسی برای ادامه تحصیل دانشجویان و حتی مهاجرت افرادی که قصد اقامت در این کشور را دارند، یک محیط امن است. شرایط اقلیمی و آب و هوایی این کشور بسیار مطبوع بوده و مردم آن نیز متمدن هستند. شهرهای کرواسی برای زندگی دانشجویی، شرایط مناسبی دارند، دانشجویانی که برای تحصیل در کرواسی به این کشور سفر می‌کنند هم می‌توانند در خوابگاه ساکن شوند و هم می‌توانند با توجه به بودجه مالی خود، یک آپارتمان در نزدیکی دانشگاه محل تحصیل خود اجاره کنند. البته به دانشجویان خارجی توصیه می‌کنیم که علی رغم وجود امنیت در کشور کرواسی، در رفتار اجتماعی، تحصیل، یا تأمین امنیت خانه یا محل زندگی خود، دقت زیادی داشته باشند. به هر حال ممکن است برخی از سارقین در منطقه های مختلف کرواسی وجود داشته باشند که برای اموال دانشجویان، دردسرهایی ایجاد کنند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در کرواسی

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR


دوره‌های تحصیل در کرواسی به دوره‌های پیش از دبستان، دبستان، دبیرستان و دانشگاه تقسیم می‌شود. دوره‌های آموزشی پیش از دبستان برای کودکان ارائه می‌شود و معمولاً به سه دوره آموزش در 6 ماهگی، آموزش تا 3 سالگی و دوره پیش دبستانی در 6 سالگی طبقه بندی می شوند. در کشور کرواسی بیش از 450 مهدکودک برای آموزش کودکان وجود دارد. مقطع تحصیلی دبستان در کرواسی شامل یک دوره 8 ساله است و از سن 6 سالگی آغاز می‌گردد. دانش‌آموزان دوره دبستان به سه دوره کلاس A، کلاس B و کلاس C تقسیم می شوند. از طرف دیگر، سطح مدرسه‌ای در کشور کرواسی به دو دوره تحصیلی کلاس اول تا چهارم و کلاس پنجم تا هشتم، تقسیم می‌شود. 

مدارس در دوره‌های اول تا چهارم شامل دوره‌های ابتدایی هستند و دروس ساده‌تر به دانش آموزان تدریس می شوند اما در دوره پنجم تا هشتم، دروس پیشرفته تر نظیر تاریخ، جغرافیا، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ... به دانش آموزان تدریس می‌گردد. 

دومین دوره در مدارس کشور کرواسی شامل مدارس خاص یا همان کالج‌ها هستند که در سه حوزه مدرسه ژیمناستیک، مدرسه هنر و مدرسه تجارت و بازرگانی تقسیم می‌شوند. در مدرسه هنر در این کشور، موسیقی، هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی آموزش داده می‌شوند، در مدارس تجارت یا کسب و کار، آموزش‌ها بر اساس مهارت‌های کارآفرینی انجام می‌شوند و معمولاً شامل مهارت‌های فرش، صنایع دستی، آشپزی، اقتصاد، مهندسی و ... است. تحصیل در هر کدام از مدارس فوق در کرواسی، 4 سال طول می‌کشد.

چاپ مقالات علمی در کرواسی و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در کرواسی و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر دانشجویانی که در دانشگاه‌های کرواسی تحصیل می‌کنند، یک رزومه قوی علمی و درسی برای خود ایجاد کنند، آن رزومه یا سوابق می‌تواند به عنوان یک برگ برنده برای ورود به مقاطع بالاتر و ادامه تحصیل در کرواسی و  همچنین در سایر کشورهای خارجی محسوب شود. به همین دلیل لازم است دانشجویان در طول دوره تحصیل خود، هر تلاشی را که می‌توانند انجام دهند برای تقویت رزومه علمی خود برنامه ریزی کنند. ارائه و چاپ مقاله در نشریات علمی معتبر یکی از بهترین راهکارها برای تقویت رزومه تحصیلی دانشجویان در کرواسی است. در دانشگاه‌های کرواسی فرصت‌های تحقیقاتی و مطالعاتی زیادی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. نکته دیگری که در این رابطه وجود دارد شرکت در مسابقات و همایش‌های بین‌المللی است. دانشجویان باید سعی کنند با ارائه یک کار تحقیقاتی، در یک یا تعدادی از کنفرانس‌های داخلی شرکت کنند تا بتوانند هرچه بهتر، زمینه را برای ورود به دوره‌های تحصیلی بالاتر یا شرکت در کنفرانس‌های خارجی فراهم سازند. با این اقدامات کارساز، دانشجویان به راحتی می‌توانند هم از بورسیه‌های تحصیل در کرواسی استفاده کنند و هم رزومه علمی خود را ارتقا دهند. این کار، زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که دانشجویان بخواهند برای ادامه تحصیل در دوره‌های دکتری یا بالاتر، به سایر کشورهای اروپایی سفر کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتماً در پروژه‌های تحقیقاتی شرکت کنید.

شرکت در آزمون های بین المللی در کرواسی

شرکت در آزمون های بین المللی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کرواسی نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر مهمترین آزمون بین المللی که دانشجویان در آن شرکت می‌کنند، آزمون‌های زبان انگلیسی است. علیرغم اینکه شرکت در این آزمون‌ها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در کرواسی  اجباری است، وجود مدرک این آزمون در رزومه شما بسیار موثر است. علاوه بر آزمون‌های زبان ممکن است رقابت‌های علمی و عملی دیگری که با رشته تحصیلی شما مرتبط هستند نیز برگزار شوند و شرکت در آن‌ها علاوه بر تقویت رزومه تحصیلی، باعث افزایش تجربه و دانش شما شود. در مورد این نوع رقابت‌ها می‌توانید از اداره آموزش دانشگاه خود سوال کنید یا به صورت اینترنتی از فراخوان‌ این رقابت‌ها آگاه شوید.

کنفرانس های علمی در کرواسی

کنفرانس های علمی در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور کرواسی نیز مانند سایر کشورها هر ساله تعداد زیادی کنفرانس‌‌های علمی و همایش برگزار می‌شود. این کنفرانس‌ها می‌توانند بهترین فرصت برای دانشجویان این کشور باشند. شرکت در این همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی، تأثیر مثبتی بر رزومه دانشجویان خواهد داشت. مهمترین کنفرانس‌ها و همایش‌هایی که در سال‌های اخیر در کشور کرواسی برگزار شده‌اند به صورت زیر فهرست می‌شوند:

 • کنفرانس توریسم پزشکی
 • کنفرانس علمی امنیت شهر زاگرب
 • همایش علمی با عنوان پیشرفت‌های علمی در مواد آلی و مواد الکترونیکی هیبرید
 • کنفرانس مخصوص دوره‌های استادی
 • کنفرانس مواد، سیستم‌ها و سازه‌های پایدار
 • کنفرانس فواید شبیه سازی
 • کنفرانس علمی در حوزه تکنولوژی
 • کنفرانس علوم پایه ECFS
 • کنفرانس رهبری بین المللی PAR
 • کنفرانس علمی تخصصی LEAP  در زمینه فناوری IT، تکنولوژی‌های مدرن، دوره‌های کارآفرینی و کسب و کارهای نوین
 • سمپوزیوم علمی بین‌المللی اروپایی با موضوع سرطان کلیه 
 • کنفرانس بین المللی SedNet
 • کنفرانس علمی سالمندان و بیماری‌های قلبی و عروقی در آن‌ها
 • کنفرانس‌های زبان به صورت بین‌المللی
 • همایش علمی اروپایی با موضوع پوست و متابولیسم اطفال
 • کنفرانس بین‌المللی روانشناسی کاربردی
 • کنفرانس بین‌المللی باستان شناسی و توریسم
 • همایش بین‌المللی گاز و صادرات
 • همایش علمی مدیریت ارتباطات
 • کنفرانس علمی بین‌المللی با موضوع طراحی و بررسی فناوری میکرو راکتورها در بیوتکنولوژِی
 • کنفرانس بین‌المللی کامپیوتر و سیستم‌های رایانه‌ای
 • کنفرانس بین‌المللی سیستم‌های هوشمند
 • همایش علمی در مورد ارتباطات مخابراتی و سیستم‌های اطلاعاتی
 • کنفرانس بین‌المللی کاربرد کامپیوترها در آموزش
 • همایش محاسبات، طراحی و سیستم‌های مهندسی پزشکی
 • کنفرانس بین‌المللی فناوری‌های نوین در حوزه الکترونیک و میکروالکترونیک
 • همایش علوم شناختی
 • کنفرانس بین‌المللی عصب شناسی و علوم مربوط به آن
 • کنفرانس جهانی بورس و سرمایه‌گذاری
 • همایش فناوری NMR
 • کنفرانس بین‌المللی علوم اقتصادی و مشاغل
 • همایش مدیریت
 • کنفرانس سیستم های کنترل و اتوماسیون
 • کنفرانس بین‌المللی شاخص‌های اپیدمیولوژی میکروبی و رویارویی با آن‌ها
 • کنفرانس جهانی آموزش، یاددهی و یادگیری (GETL)
 • همایش جهانی لجستیک و حمل و نقل کالا و مدیریت آن در مشاغل و کسب و کارها
 • کنفرانس جهانی هنر و خلاقیت در آموزش
 • کنفرانس جهانی انرژی، انرژی چوب، گازهای زیستی و منابع انرژی 
 • سمپوزیوم بین المللی کشاورزی


جشن های دانشگاه ها در کرواسی

جشن های دانشگاه ها در کرواسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های کشور کرواسی برای آغاز سال تحصیلی و خوشامدگویی به دانشجویان جدید، یک مراسم ویژه که به صورت یک جشن است برگزار می‌کنند. همچنین در پایان دوره‌های فارغ التحصیلی دانشجویان در تمام رشته در زمان معینی، جشن فارغ التحصیلی از سوی دانشگاه‌ها برای افرادی که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند برپا می‌شود. علاوه بر این دو مراسم، جشن‌های ویژه و باشکوهی نیز به مناسبت‌های مختلف مانند جشن آغاز سال نوی میلادی، مناسبت‌های رسمی مسیحیان در کرواسی، سالروز استقلال کشور و ... نیز در دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند. اگر در هر دانشگاه، تیم تحقیقاتی یا ورزشی نیز در مسابقات داخلی یا جهانی به پیروزی دست پیدا کنند، مراسم قدردانی به صورت یک جشن در دانشگاه برگزار شده تا از افراد موفق، قدردانی شود.

آخرین ویرایش: 2019-04-05 18:08:32 4,311