سرمایه گذاری در هند

هند یا هندوستان در جنوب آسیا واقع شده است و از جمعیت زیادی برخوردار است. فرهنگ و تاریخ هند به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد، و از فرهنگ‌ها و تبارهای گوناگونی تشکیل شده است. کشور هندوستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقتصادی که دارد می‌تواند کشور مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد و تاکنون بیشتر سرمایه‌گذاران جهان ترجیح داده‌اند هند را مرکز کسب و کار خود قرار دهند و زندگی در هند را تجربه کنند. ما در این مقاله درباره سرمایه‌ گذاری در هند صحبت می‌کنیم، خوانندگان می‌توانند با مطالعه این مقاله به اطلاعات کافی درباره سرمایه‌ گذاری در هند و شیوه‌های مختلف آن در کشور هند دست یابند.

مقدمه

کشور هند در جنوب آسیا واقع شده است و پایتخت آن دهلی نو است. این کشور از چندین زبان و گویش مختلف استفاده می‌کند اما زبان رسمی آنها هندی و انگلیسی است. به علت این که کشور هند دارای موقعیت آب و هوای مرطوب و خاکی حاصلخیز است جمعیت زیادی را در خود جای داده است. به گونه‌ای که بعد از چین، هند جز کشورهای پرجمعیت جهان شناخته شده است. هند جز چهارمین اقتصاد جهانی به شمار می‌رود و همین امر باعث شده که سرمایه‌گذاران این کشور را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنند.

هند دارای شهرهای بسیار بزرگی است که جمعیت زیادی را به خود اختصاص داده‌اند از جمله بمبئی، دهلی نو، کلکته، تریواندروم، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، مدرس، جی‌پور، گوا، بوپال، پونا، سورات و کانپور از شهرهای مهم و گسترده در این کشور وسیع هستند. سرمایه‌گذاری در هر کدام از این شهرها می‌تواند سود و شرایط مناسبی را برای صاحبان سرمایه به همراه داشته باشد.

درباره سرمایه گذاری در هند

سرمایه گذاری در هند

نظام اقتصادی کشور هند همواره پایدار و رو به رشد است. یکی از مزیت‌های سرمایه‌گذاری در هند این است که به دلیل جمعیت زیاد این کشور سرمایه‌گذاری در آن دارای شرایطی مناسب است به گونه‌ای که بیشتر سرمایه‌گذارن می‌توانند با شرایطی مطلوب به کسب و کار خود در این کشور ادامه دهند. هم‌چنین هزینه پایین مواد اولیه، منابع تولید و تولیدات در این کشور یکی دیگر از دلایل جذب سرمایه‌گذاران است. لازم است که سرمایه‌گذاران قبل از هر نوع سرمایه‌گذاری در این کشور هدف خود را تعیین نمایند تا با استفاده از بهترین و به صرفه‌ترین روش کار خود را به خوبی پیش ببرند. هم‌چنین لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاری در هند دارای امنیت شغلی خوبی است زیرا افراد سرمایه‌گذار هم می‌توانند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و هم می‌توانند رشد درآمدی بسیار خوبی نیز داشته باشند. در بعضی از روش‌های سرمایه‌گذاری در هند افراد می‌توانند برای اقامت خود و خانواده‌شان اقدامات لازم را انجام دهند.

البته همه روش‌های سرمایه‌گذاری در هند منجر به اخذ اقامت نمی‌شوند. بنابراین لازم است قبل از تصمیم‌گیری به نوع سرمایه‌گذاری در این کشور خوب فکر کنند و بعد تصمیم بگیرند. به علاوه برای سرمایه‌گذاری در هند لازم است که استانداردهای سرمایه‌گذاری در این کشور را مورد ارزیابی قرار داد از جمله سیستم اقتصادی یا سیستم قضایی و فساد اجتماعی را باید مد نظر داشت. سرمایه‌گذاری در هند دارای چندین روش گوناگون است که هر کدام از آنها می‌تواند مزیت‌های مربوط به خود را داشته باشد و افراد با توجه به نوع سرمایه و تجربه خود می‌توانند هر کدام از این روش‌ها را برای سرمایه‌گذاری در هند انتخاب کنند.

سرمایه‌گذاری در هند و استان‌ها

به علت اینکه هند جز چهارمین اقتصاد برتر جهان به شمار می‌رود مکان مناسب و مطلوبی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است. کشور هند در رابطه با فناوری اطلاعات و در حوزه‌هایی مانند محصولات شیمیایی، تولید قطعات اتومات، پوشاک، جواهرات و داروسازی تولیدات برتر جهانی دارد. هند همیشه یکی از منابع بسیار مطلوب برای سرمایه‌گذاران خارجی بوده است و تا کنون نیز این مزیت را در خود جای داده است. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که در رابطه با منابع فناوری و مدیریت کار می‌کنند هند را جز موقعیت‌هایی می‌دانند که می‌توانند در آنجا پیشرفت اقتصادی داشته باشند. سیاست‌های سرمایه‌گذاری در هند در طی سال‌های جاری دستخوش تغییرات مطلوبی شده است. زیرا سرمایه‌گذاران می‌توانند تا حد ۱۰۰ درصد سهام خود را در این کشور راه‌اندازی نمایند. هم چنین با وجود اصلاحاتی که در کشور هند به وجود آمده است تا حد زیادی الزامات در خصوص صدور پروانه کار کاهش پیدا کرده است و این می‌تواند خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران باشد.

هم‌چنین سرمایه‌گذاری در بعضی از استان‌های هند می‌تواند سود بیشتری به همراه داشته باشد. برای مثال دهلی نو مرکز سرمایه‌گذاری است و بیشتر صاحبان تجارت این شهر را که پایتخت هندوستان است ترجیح می‌دهند زیرا این شهر یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای هند است و می‌تواند جوابگوی بسیاری از نیازهای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشد. هم‌چنین بمبئی و کلکته نیز به عنوان استان‌های تجاری نام‌گذاری شده‌اند و سرمایه‌گذاران خارجی بی‌شماری این استان‌ها را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند زیرا از آنجایی که محدودیت‌های سرمایه‌گذاری به مرو از بین رفته است دسترسی به فناوری و محصولات خارجی و FDI در این استان‌ها بسیار آسان شده است.

روش‌های سرمایه‌گذاری در هند

کشور هندوستان جز کشورهایی است که از اقتصاد لیبرال پیروی می‌کند و به همین دلیل است که بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توانند در این کشور تجارت خود را بی‌ هیچ مشکلی آغاز کنند. البته لازم به ذکر است که برخی از مکان‌ها برای سرمایه‌گذاران جز موقعیت‌های ممنوعه به شمار می‌رود که دولت هند اجازه سرمایه‌گذاری در آنها را به سرمایه‌گذاران خارجی نمی‌دهند. برنامه‌ای در سیاست اقتصاد هند وجود دارد به نام PIS که اجازه انجام انواع سرمایه‌گذاری‌ را به افراد خارجی می‌دهد. بنابراین اجازه کار و سرمایه‌گذاری در هند برای افراد خارجی نیز همانند افراد داخلی ممکن است. البته سرمایه‌گذاری در هند دارای انواع متفاوتی است که هر کدام از آنها شرایط خاص و ویژه خود را دارند. و افراد باید با توجه به حرفه و شرایط کاری خود یکی از این روش‌ها را انتخاب نمایند. در شرح زیر به انواع سرمایه‌گذاری در هند اشاره خواهیم کرد:

  • سرمایه‌گذاری در هند از طریق ثبت شرکت‌های تجاری
  • سرمایه‌گذاری در هند از طریق خریدن اوراق قرضه دولتی
  • سرمایه‌گذاری در هند از طریق خریدن ملک
  • سرمایه‌گذاری در هند از طریق کارآفرینی

سرمایه‌گذاری در هند از طریق ثبت شرکت

سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در هند است. برای این کار لازم است که متقاضی برای ثبت شرکت خود چه به صورت فرعی و چه به صورت اصلی، مبلغی بالغ بر ۵۰۰ هزار دلار را به حساب شرکتی که در هند برگزار کرده واریز نماید. بعد از این کار است که شخص سرمایه‌گذار می‌تواند طرح اقتصادی خود را به دولت هند ارائه دهد. طرح اقتصادی یکی از مراحل بسیار مهم در ثبت شرکت در کشور هند است، زیرا اگر طرح اقتصادی افراد مورد تایید دولت هند نباشد، سرمایه‌گذار با شکست مواجه می‌شود. طرح اقتصادی به این معنی است که شرکت مورد نظر و طرح و پروژه‌ای که برای آن طرح‌ریزی شده است باید به گونه‌ای باشد که حداقل ۲۵ نفر از افراد داخل کشور هند در شرکت مشغول به کار شوند. هم‌چنین یکی از عواملی که می‌تواند برای تایید طرح اقتصادی موثر واقع شود این است که برنامه شرکت مورد نظر بتواند تا ۱۰ سال آینده سود و منفعت را برای اقتصاد هند به همراه داشته باشد. هم‌چنین یکی از مزیت‌های ثبت شرکت در کشور هند این است که به دلیل جمعیت بالای این کشور و نیروی کار زیاد و افراد بی‌کار، سرمایه‌گذاران می‌توانند با استخدام نیروی ماهر حقوق کمتری پرداخت کنند.

سرمایه‌گذاری در هند از طریق خرید املاک

سرمایه گذاری در هند

یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در هند خریدن املاک است. خریدن املاک به تنهایی منجر به اخذ اقامت نخواهد شد و تنها در صورتی افراد می‌توانند از طریق خرید ملک اقامت هند را به دست آورند که شرایط مخصوص به اخذ اقامت را عملی کرده باشند. لازم به ذکر است که خرید ملک در هند برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند می‌تواند بسیار پر سود باشد، زیرا  با توجه به نوع اقتصاد این کشور رکورد اقتصادی کمتر پیش می‌آید و قیمت ملک نه تنها کم بلکه هر سال بیشتر نیز می‌شود و سود قابل توجهی برای سرمایه‌گذار در پی خواهد داشت. اقامت در کشور هند از طریق خریدن املاک امکان‌پذیر نیست، بلکه افراد باید همراه با خریدن ملک، سرمایه‌گذاری‌های دیگری انجام دهند، مانند خرید اوراق قرضه یا ثبت شرکت. در این صورت است که اداره مهاجرت هندوستان به افراد اجازه اقامت خواهد داد.

سرمایه‌گذاری در هند از طریق خرید اوراق قرضه

یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری در هند خریدن اوراق قرضه است. این روش یکی از بهترین راه‌های سرمایه‌گذاری در هند است. البته هر کس قادر نخواهد بود از طریق خریدن اوراق قرضه سرمایه‌گذاری کند، بلکه بیشتر افراد صاحب سرمایه‌های کلان می‌توانند در این راه سرمایه‌گذاری کنند زیرا حداقل سرمایه لازم ۱.۵ میلیون دلار است. افرادی که قادرند از طریق خریدن اوراق قرضه سرمایه‌گذاری خود را در هند راه‌اندازی کنند می‌توانند به مدت ۱۰ سال اقامت در هند را کسب نمایند. هم‌چنین چنین افرادی از پرداخت مالیات معاف هستند. سودهی در چنین سرمایه‌گذاری می‌تواند بیشترین بازخورد را داشته باشد. به علاوه یکی دیگر از مزیت‌های خریدن اوراق قرضه در کشور هند این است که افراد می‌توانند بعد از ده سال سرمایه خود را از کشور خارج کنند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه نخواهند داشت.

سرمایه‌گذاری در هند و اخذ اقامت

سرمایه‌گذاری در هند و اقامت در این کشور می‌تواند مزیت‌های زیادی به همراه داشته باشد. زیرا این کشور دارای شرایط اقتصادی رو به پیشرفتی است و سودهی برای افراد سرمایه‌گذار به طور یقین قابل توجه خواهد بود. به علاوه هزینه تولیدات در این کشور پایین است و برای سرمایه‌گذارانی که در این زمینه قصد تجارت دارند سود زیادی در پی خواهد داشت. نیروی کار جوان و زیاد در این کشور یکی دیگر از مزیت‌های نام برده به نفع سرمایه‌گذاران است. لازم به ذکر است که دولت هند برای سرمایه‌گذاران کلیه زیرساخت‌های لازم را تهیه نموده است. و مواد اولیه در این کشور به طرز قابل توجهی بالا است و این می‌تواند خبر خوبی برای سرمایه‌گذارانی باشد که قصد دارند همراه با تجارت خود اقامت در این کشور را نیز به دست آورند.

همانطور که اشاره شد، در بعضی از روش‌های سرمایه‌گذاری، افراد می‌توانند اقامت کشور هند را کسب کنند. لازم است ذکر شود کشور هند به دلیل جمعیت بالایی که دارد از پذیرفتن هر نوع مهاجری ممانعت می‌کند، مگر اینکه افراد سرمایه‌گذار، با نوع بیزینس خود بتوانند سوددهی قابل توجهی را برای این کشور به همراه بیاورند. سرمایه‌گذاری برای افرادی که قصد دارند در کشور هند اقامت کنند می‌تواند سوددهی چشمگیری داشته باشد. و تنها سرمایه‌گذارانی می‌توانند اقامت این کشور را کسب نمایند که از طریق خرید اوراق قرضه اقدام به اقامت کنند. برای اقامت در این کشور شرایطی لازم است که در شرح زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • ترجمه کلیه مدارک مربوط به سرمایه‌گذاری و ارسال آنها به اداره مهاجرت هند
  • ارسال مدارک شناسایی افراد سرمایه‌گذار به همراه مدارک  شناسایی خانواده
  • دریافت برگه تاییدیه از طرف دولت هند
  • تایید نهایی دولت هند برای پذیرفتن افراد متقاضی
  • افتتاح حساب بانکی در کشور هند و واریز نمودن مبلغ مورد نظر
  • برگه درخواست اقامت برای سرمایه‌گذار و افراد خانواده

مزایای رقابتی سرمایه‌گذاری در هند

به دلیل اقتصاد رو به رشد درهند سرمایه‌گذاران زیادی ترجیح می‌دهند تجارت خود را در این کشور راه‌اندازی کنند. در چنین شرایطی بین سرمایه‌گذاران داخلی و به خصوص افراد خارجی بحث رقابتی پیش خواهد آمد. مزایای رقابتی سرمایه‌گذاری در هند می‌تواند شامل چندین مورد باشد. در بحث رقابت سرمایه‌گذاری هر کدام از سرمایه‌گذاران به دنبال سوددهی بیشتر شرکت یا تجارت خود هستند، زیرا دولت هند به سرمایه‌گذارانی که سود بیشتری را برای کشور هند به همراه بیاورند امتیازهایی در نظر خواهد گرفت. یکی از مزیت‌های رقایبتی سرمایه‌گذاری در هند این است که در نتیجه رقابت بین صاحبان سرمایه، کشور هند سود بیشتری کسب می‌کند. هم‌چنین در نتیجه با توجه به میزان بالا رفتن افتتاح حساب‌های بانکی در هند، بانک‌های این کشور از سود بیشتری برخوردار می‌شوند. به علاوه هزینه تاسیس و راه‌اندازی سرمایه‌گذاری‌ها در کشور هند به مراتب پایین‌تر می‌آید و این امر باعث می‌شود دولت هند سالانه سرمایه‌گذاران بیشتری جذب ‌کند.دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس