x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

زندگی در کشور اردن

 کشور اردن در بخش غربی آسیا قرار دارد و در شرق رود اردن واقع شده است. این کشور با سوریه از بخش شمال و با عراق از بخش شمال شرقی همسایه است. از سمت شرق و جنوب نیز اردن با عربستان هم مرز است. نیمی از این کشور توسط صحرای عرب پوشیده شده است. بخش باختری در هلال حاصلخیز این کشور قرار دارد. اردن دارای زمین های قابل کشت است. شهر امان پایتخت اردن است و تاریخ کوتاه تری نسبت به سایر شهرهای این کشور دارد. موازنه تجاری در کشور اردن رشد مثبتی نداشته است اما روند منفی آن نسبت به سال های گذشته تغییرات زیادی داشته است. در این کشور وضعیت حساب جاری حدود 473.00 میلیون دلار رقم خورده است. وضعیت حساب جاری به تولید ناخالص داخلی 11.50 درصد رشد داشته است. واردات و صادرات بخش مهمی از سیستم اقتصادی کشور اردن محسوب می‌شود. وضعیت واردات در این کشور 15 درصد رشد داشته است. صادرات کشور اردن نیز رشد 61 درصد دارد. وضعیت حمل و نقل در اردن بیشتر با اتوبوس دیده می‌شود و البته تاکسی های شهری نیز در این کشور وجود دارد. هزینه هایی که برای حمل و نقل شهری مدنظر قرار می‌گیرد می‌تواند در سه درجه بندی قرار بگیرد. وضعیت سیستم های حمل و نقل اردن در سال‌های اخیر بهبود داشته است. هزینه هایی که برای حمل و نقل با تاکسی در اردن پرداخت می‌کنید حدود 3 درصد از ایران بیشتر است. وضعیت نرخ اشتغال در کشور اردن نیز حدود 35.80 درصد اعلام شده است. ارزیابی ها نشان می‌دهد که تعداد افراد بیکار در کشور اردن 2803.00 است و بهتر است که رویکردهای اقتصادی جدیدی در این کشور ایجاد شود. وضعیت حداقل دستمزد برای کشور اردن در حال حاضر رقم مشخصی را دنبال نمی‌کند و به طور کلی هر رقمی که بین کارفرما و شما طی شود می‌تواند دستمزد منظور شود. این کشور در وضعیت استخراج معدن نیز رشد 176.80 درصد را داشته است و سیستم آسانی کسب و کار در این کشور 119.00 اعلام شده است. شاخص رقابتی در کشور اردن نیز در حدود 59.29 امتیاز اعلام شده است. کشور اردن در زمینه شاخص فساد مالی و رتبه فساد مالی نیز به امتیاز 57 رسیده است. در این کشور دسته بندی خوبی در زمینه های اقتصادی دیده می‌شود اما رشد اقتصادی به طور کلی بهتر از سایر بخش ها دیده می‌شود. وضعیت ذخایر ارزش در کشور اردن رشد 13 درصدی داشته است، وام به بخش خصوصی در این کشور 24 درصد بهتر از سال های گذشته است. نرخ بهره سپرده در کشور اردن نیز بیش از 8.50 درصد اعلام شده است. ترازنامه های بانک مرکزی در کشور اردن حدود 15 درصد بهتر از قبل شده است. وضعیت ترازنامه بانک در کشور اردن در ابتدای هر سال مشخص می‌شود.

 

 

مشاوره زندگی در کشور اردن
فهرست

حداقل حقوق در اردن

حداقل حقوق در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نرخ بیکاری در کشور اردن بالا اعلام شده است، در ابتدا نرخ بیکاری در این کشور 10.80 درصد بوده است که امروزه این رقم به 18.70 درصد رسیده است که رقم زیادی است و نشان از وضعیت کاری ضعیف در کشور اردن دارد. در این کشور بیش از 10 میلیون نفر زندگی می‌کنند. وضعیت نرخ مشارکت نیروی کار در کشور اردن حدود 40.60 اعلام شده است. در این کشور حدود 13572.00 نفر شاغل هستند، وضعیت نرخ اشتغال در کشور اردن نیز حدود 35.80 درصد اعلام شده است. ارزیابی ها نشان می‌دهد که وضعیت برای افراد بیکار در کشور اردن نیز 2803.00 است و بهتر است که رویکردهای اقتصادی جدیدی در این کشور ایجاد شود. وضعیت حداقل دستمزد برای کشور اردن در حال حاضر رقم مشخصی را دنبال نمی‌کند، و به طور کلی هر رقمی که بین کارفرما و شما طی شود می‌تواند دستمزد منظور شود. دولت کشور اردن بررسی دقیقی در زمینه سیستم حقوقی در این کشور ندارد اما مشخص است که اگر فرد دارای مهارت بالاتری باشد از نظر درآمدی وضعیت بهتری نسبت به فردی که مهارت کمی دارد خواهد داشت. اینطور که مشخص شده است کشور اردن یکی از بهترین کشورهایی است که وضعیت حقوق و درآمد افراد را بر اساس هزینه های زندگی ارزیابی می‌کند. اینطور که ارزیابی ها نشان می‌دهد وضعیت رشد حقوق این کشور در چند سال آینده تغییرات مشخصی خواهد داشت. کشور اردن یک کشور مناسب برای داشتن زندگی ارزان خواهد بود.

میانگین درآمد در اردن

میانگین درآمد در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت کار در کشور اردن خوب نیست و این واقعیت باید پذیرفته شود که کار در کشور اردن با حقوق بالا از موضوعات کمی عجیب خواهد بود اما سوال اینجاست که چرا هنوز یک عده کشور اردن را برای زندگی و کار انتخاب می‌کنند؟ حقیقت این است که کشور اردن یک استارت خوب برای آینده روشن است. حال چگونه؟ فرض کنید شما یک کشور قدرتمند اقتصادی را برای کار انتخاب کرده‌اید، انتخاب شما باید در وضعیتی باشد که بتوانید میزان درآمدهای حاصل را به طور دقیق پیش ببرید، درآمدی که برای شما در نظر گرفته می‌شود نسبت به هزینه های زندگی بالا پاسخگو نخواهد بود، ولی اینکه در ماه های اول ورود شاید نتوانید از پس هزینه های زندگی برآیید و شغل مناسبی نیز نداشته باشید در چنین شرایط دچار درجا می‌شوید، در کشور اردن وضعیت برای هزینه زندگی بسیار خوب است. از طرفی افرادی که به شغل‌هایی که در فضای بیزینسی و سرمایه‌گذاری است، ورود می‌کنند از سوی دولت کشور اردن بیشتر حمایت می‌شوند و این بخشی از قوانین کشور اردن محسوب می‌شود. یک اصل مهم را در نظر داشته باشید که کشور اردن از دسته کشورهایی است که در زمینه آموزش و خصوصی سازی بسیار عالی عمل کرده و معتقد است که سیستم خصوصی سازی در این کشور باید به طور جدی پیش برود. افرادی که به سراغ ثبت شرکت در کشور اردن رفته‌اند میانگین درآمد خوبی دارند و اشتغال در بخش های خصوصی نیز بر اساس گردش مالی موجود بسیار روتین دیده می‌شود. پست های مدیریتی در کشور اردن در چند سال اخیر تغییرات زیادی داشت به طوری که جذب کشور اردن در زمینه مدیریتی نیز بسیار عالی دیده می‌شود. کشور اردن کسب و کار های اینترنتی خوبی نیز راه اندازی کرده و مسیر کاری نسبت به سال های گذشته بازتر خواهد بود. استخدام نیروی کار خارجی توسط وزارت کشور و همینطور وزارت کار ارزیابی می‌شود به طور کلی استانداردهایی که برای دستمزد در این کشور اجرا می‌شود می‌تواند برای مهاجران نیز گزینه خوب و قابل قبولی باشد. میزان رشد درآمد در کشور اردن از ایران حدود 11 درصد بهتر است. نیروی کار در کشور اردن بیشتر از قبل است.

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در اردن

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ویزای کاری کشور اردن یک ماه اعتبار دارد و شما باید در زمان اعلام شده ویزای مورد نظر را تمدید نمایید. از یاد نبرید که به طور کلی این ویزا سبب می‌شود که ورود به کشور اردن داشته باشید و با کارفرما وارد صحبت شوید. مشخص است که یک ویزای تجاری 72 ساعته نیز برای صحبت با کارفرما در کشور اردن کافی خواهد بود و در صورت نیاز می‌توانید 72 ساعت دیگر نیز ویزای خود را تمدید کنید. کار در کشور اردن 8 الی 9 ساعت در روز است و افراد کمی می‌توانند کمتر از 8 ساعت در روز مشغول به کار شوند. اینطور که مشخص شده است رویکردهای کاری در کشور اردن در سال های اخیر بهبود خوبی داشته است و باید سعی کنید در ابتدا مشاغل مورد نیاز را ارزیابی و سپس وارد آن شوید. برخی از شرکت ها در این کشور به شما محل اسکان برای زندگی می‌دهند و برخی دیگر خیر. شما می‌بایست نامه کاری مناسبی داشته باشید و ثابت کنید که تمکن مالی خوبی در این زمینه خواهید داشت. مشخص است که رویکردهای اقتصادی در کشور اردن در زمینه های کاری بهتر از سال های گذشته در نظر گرفته شده است. اینطور که ارزیابی ها نشان می‌دهد داشتن ویزای کاری طولانی مدت ساده‌ای نبوده و فرد باید از نظر کاری به نتیجه خوبی رسیده باشد. مهارت کاری بسیار مهم است. برای ارتباط با کارفرما در کشور اردن باید سعی کنید به زبان این کشور تسلط نسبی داشته باشید. ویزای کاری کشور اردن بین 6 الی 11 ماه صادر می‌شود و البته در صدور این ویزا نامه کارفرما اهمیت زیادی دارد که باید بررسی شود. حال دو سوال مهم در زمینه ویزای کاری کشور اردن را مطرح می‌کنیم: آیا ویزای کاری کشور اردن می‌تواند امکان ورود به بخش سرمایه گذاری را نیز فراهم سازد؟ کار و سرمایه یکسان موضوع بسیار جدید و نسبتاً پیچیده ای است. در هر حال شما برای اخذ ویزای کاری کشور اردن باید وارد یک شغل شوید بنابراین اینکه بخواهید تنها سرمایه خود را در اختیار دولت کشور اردن نیاز به ویزای سرمایه گذاری داشته و ویزای کاری نیاز نخواهد بود. حال اگر شما با ویزای کاری وارد کشور اردن شدید و قصد دارید که ورود به بخش سرمایه گذاری داشته باشید می‌بایست مجوز لازم را اخذ نمایید. در این زمینه گاهاً سختگیری نیز دیده می‌شود. آیا ویزای کاری کشور اردن قابل اعتراض است؟ این سوال بستگی به نوع رد شدن ویزا دارد. به عنوان مثال اگر شما در کشور اردن دچار خطا در کار شده باشید رد شدن ویزا به طور کلی رویکرد دشواری دارد و باید سعی کنید چندین موضوع را مدنظر قرار دهید و احتمال اینکه با ویزای شما موافقت صورت نگیرد بسیار زیاد است اما اگر مشکل رد شدن ویزا بر اساس دیرکرد تمدید باشد حق اعتراض به شما داده می‌شود. نکته مهم اینگه بهتر است هیچ وقت نگذاریم کار به اعتراض برسد!

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در اردن

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای صرف غذا در یک رستوران ارزان قیمت در کشور اردن باید حدود 4 دینار هزینه در نظر داشته باشید. شما در این کشور برای خرید یک مک دونالد نیاز به 5 دینار دارید، هزینه ای که برای باشگاه های بدنسازی در هر ماه در نظر گرفته می‌شود حدود 42.40 دینار اعلام شده است، البته این هزینه بر اساس کیفیت باشگاه نیز ارزیابی شده و تغییرات زیادی دارد. شما برای خرید یک عدد بلیط سینما در کشور اردن باید حدود 8 دینار هزینه در نظر داشته باشید. قیمتی که برای خرید یک جفت کفش چرم در نظر گرفته می‌شود حدود 61.91 دینار است، وضعیت اجاره خانه در کشور اردن ارزان است و یک برگ برنده برای افرادی است که قصد دارند با هزینه کم در کشور اردن اقامت داشته باشند. اجاره خانه‌ای یک خوابه در شهر امان کشور اردن حدود 282.73 دینار است؛ در صورتی که بخواهید خانه خریداری کنید، بهتر است حاشیه شهر را انتخاب کنید. برای صرفه جویی در هزینه ها می‌توانید به سراغ فروشگاه هایی بروید که با طرح تخفیف همراه است. وضعیت معیشتی در کشور اردن نرمال اعلام شده است و مشخص است که قیمت ها از هر نظر مناسب هستند. میزان سود بر روی هر جنس در وضعیت حداقلی خود قرار دارد.

قیمت برخی کالاهای اساسی در اردن

قیمت برخی کالاهای اساسی در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

قیمت برخی کالاهای اساسی در کشور اردن به شرح زیر است: · هزینه یک لیتر شیر: 1.10 دینار · هزینه یک کیلو برنج : 1.08 دینار · هزینه یک شانه تخم مرغ : 1.39 دینار · هزینه یک کیلو پنیر محلی: 5.37 دینار · هزینه یکی کیلو گوشت سینه: 4.26 دینار · هزینه یک کیلو گوشت ران : 7.78 دینار · هزینه یک بسته سیگار : 2.50 دینار · هزینه یک کیلو سیب: 1.30 دینار · هزینه یک کیلو موز : 1.16 دینار · هزینه یک کیلو پرتقال : 0.94 دینار · هزینه یک کیلو گوجه : 0.50 دینار · هزینه یک کیلو سیب زمینی : 0.67 دینار · هزینه یک کیلو پیاز : 052 دینار

اقتصاد در اردن

اقتصاد در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت کشور اردن در زمینه تولید صنعتی در حدود 34 درصد رشد داشته است. این کشور سرعت اینترنت خود را بیشتر از قبل اعلام کرده و معتقد است که به طور کلی سیستم اقتصادی می‌تواند در برخی شرایط وابسته به اینترنت باشد. تولیدات صنعتی در کشور اردن در ماه بیش از 28.27 درصد اعلام شده است. این کشور در وضعیت استخراج معدن نیز رشد 176.80 درصد را داشته است و مشخص است که کشور اردن به طور کلی سیستم آسانی کسب و کار را در وضعیت 119.00 اعلام شده است. شاخص رقابتی در کشور اردن نیز حدود 59.29 امتیاز اعلام شده است. کشور اردن در زمینه شاخص فساد مالی و رتبه فساد مالی نیز به امتیاز 57 رسیده است. در این کشور دسته بندی خوبی در زمینه های اقتصادی دیده می‌شود اما رشد اقتصادی به طور کلی بهتر از سایر بخش ها دیده می‌شود. مسکن سازی در کشور اردن یکی دیگر از بخش های اقتصادی محسوب می‌شود. سیستم مسکن سازی در این کشور بر اساس جواز ساختمان اعلام می‌شود و شاخص مسکن نیز روتین های مخصوص به خود را دارد. وضعیت مالیات در کشور اردن در ابتدا بسیار بوده است، در نمودارهای مالیاتی از سال 2010 الی 2014 وضعیت نرخ مالیاتی کشور اردن در حدود 14 ثابت دیده شد این در حالی بود که تا پیش از سال 2010 نرخ 25 درصد مالیات ارزیابی شده بود. از سال 2014 به بعد نرخ مالیاتی کشور اردن بر روی 20 ثابت مانده است. نرخ مالیات درآمد شخصی در کشور اردن نیز 20 است اما نرخ مالیات بر فروش در کشور اردن 16.00 درصد اعلام شده است. مشخص است که نرخ مالیات برای شرکت در کشور اردن نیز 15.25 درصد ارزیابی شده است. ارزیابی های جدید نشان می‌دهد که وضعیت برای نرخ مالیات اجتماعی کارکنان حدود 5.50 الی 7.50 است. البته روند اقتصادی این کشور بر اساس مالیات های روتین در چندین بخش مشخص دنبال می‌شود، ارزیابی ها نشان داده است که رتبه های اقتصادی در کشور اردن در سال های اخیر بهبود بیشتری نسبت به سال های گذشته داشته است. کشور اردن یک کشور کوچک با منابع طبیعی محدود است و به طور کلی اقتصاد این کشور نیز نسبت به سایر کشورهای دنیا کوچک محسوب می‌شود. کشور اردن دارای چالش های فراوانی در زمینه منابع آب نفت و گاز و همینطور انرژی است. این چالش ها سبب شده است که تأمین نیازهای انرژی کشور اردن به منابع خارجی در وضعیت مطلوبی قرار بگیرد. به طور کلی کشور اردن دارای فضای انرژی روتینی است و البته در زمینه منسوجات و پوشاک نیز رویکرد مشخصی دارد. به طور کلی کشور اردن به لحاظ موقعیتی که دارد و همینطور روابط خود با آمریکا دارای وضعیت ثابتی در زمینه اقتصاد است. این کشور توانسته از صندوق های بین‌المللی نیز استفاده نماید و خوشبختانه در این زمینه جبران بودجه لازم صورت گرفته است. بحران های اقتصادی در کشور اردن روز به روز بهتر از سال های گذشته اعلام شده است. دولتمردان در کشور اردن وضعیت سیاسی خوبی را پیش بینی کرده‌اند و میزان کمک های مالی در این کشور نیز از سوی سرمایه گذاران خارجی بیشتر از قبل شده است.

امنیت مالی و اقتصادی در اردن

امنیت مالی و اقتصادی در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موازنه تجاری در کشور اردن رشد مثبتی نداشته است اما روند منفی آن نسبت به سال های گذشته تغییرات زیادی را در برگرفته است. وضعیت حساب جاری به تولید ناخالص داخلی با 7- ددرصد همراه بوده است. واردات و صادرات بخش مهمی از سیستم اقتصادی کشور اردن محسوب می‌شود، وضعیت واردات در این کشور 15 درصد رشد داشته است. صادرات کشور اردن نیز رشد 61 درصد دارد. بدهی های خارجی در کشور اردن با رشد 12 درصدی همراه بوده است و رابطه مبادله نیز بر اساس نقاط شاخص حدود 167.20 اعلام شده است. گردش حساب در کشور اردن نیز رشد 12 درصدی دارد. امنیت اقتصادی در کشور اردن در زمینه حواله نیز با رشد 64 درصدی همراه بوده است. سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در این کشور حدود 17 درصد بیشتر از قبل شده است. شاخص تروریسم در کشور اردن رشد 4.63 درصد داشته است. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی سالانه در کشور اردن حدود 2 اعلام شده است. وضعیت تولید ناخالص داخلی در این کشور 40.07 است. وضعیت کشور اردن در زمینه کشاورزی و ساخت و ساز به ترتیب با رشد 35 و 25 درصدی همراه بوده است. این کشور تولید ناخالص داخلی از معادن را 17 درصد بیشتر از قبل اعلام کرده است. ارزش های فعلی در کشور اردن بر اساس داده های موجود امنیت اقتصادی کشور اردن را در وضعیت متوسط اعلام کرده‌اند. نرخ بهره بانکی در کشور اردن در ابتدا 2.50 بود که امروزه این رقم به 9.00 رسیده است. نرخ بهره در کشور اردن نیز 4.75 درصد اعلام شده است. وضعیت عرضه پول در کشور اردن بیش از 10 درصد رشد داشته است این در حالی است که سیستم عرضه پول کشور اردن اخیرا رشد 0.71 درصدی را به خود اختصاص داده است. وضعیت ذخایر ارزش در کشور اردن رشد 13 درصدی داشته است، وام به بخش خصوصی در این کشور 24 درصد بهتر از سال های گذشته است. نرخ بهره سپرده در کشور اردن نیز بیش از 8.50 درصد اعلام شده است. ترازنامه های بانک مرکزی در کشور اردن حدود 15 درصد بهتر از قبل شده است.

امنیت در اردن

امنیت در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

امنیت کشور اردن در وضعیت متوسط قرار دارد، در این کشور هنوز وضعیت اقتصادی امنیتی در راستای صحیحی دنبال نمی‌شود به صورتی که برخی از بخش های کشور اردن در زمینه فروش محصولات دچار طمع شده‌اند. امنیت برای زندگی خانوادگی در کشور اردن فراهم است بانوان در کشور اردن درگیر هیچ موضوعی نیستند و به طور کلی شرایط زندگی در این کشور مشخص دنبال شده است. مشخص است که کشور اردن یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته در زمینه امنیتی جدی عمل نماید. هدف از امنیت در کشور اردن ایجاد یک فضای آرام زندگی است که تا حد زیادی فراهم شده است. امنیت کشور اردن در سال های اخیر به طور جدی پیشرفت داشته اما هنوز نسبت به کشورهای اروپایی در وضعیت ضعیف‌تری رویت می‌شود.

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در اردن

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شما برای اخذ اقامت برای خود و همسر و فرزندان خود از نظر مالی مشکلی نخواهید داشت، هزینه زندگی در کشور اردن کم است و میزان بودجه اولیه ای که برای زندگی در کشور اردن نیاز است زیاد نبوده و وضعیت نرمالی دارد. از طرفی برای اقامت در این کشور نیاز به مدرک زبان ندارید، نیاز به دانستن تاریخ کشور اردن ندارید اما باید سعی کنید کمی با فرهنگ مردم کشور اردن آشنا باشید. گام اولی برای اقامت کشور اردن اخذ ویزا است. ویزای سرمایه گذاری و تحصیلی و کاری گزینه های معتبری هستند که می تواند آینده اقامتی روشنی را برای شما ایجاد کند. شما پس از یک دوره زندگی در کشور اردن می‌توانید برای همسر و فرزندان خود اقامت همراه اخذ نمایید. حداقل زمانی که باید در کشور اردن زندگی کنید 3 ماه است. در روش های سرمایه‌گذاری می‌توانید به سراغ ثبت شرکت بروید. ثبت شرکت در صورتی که با بهره برداری بالا همراه باشد مسیر اقامتی شما را هموارتر می‌کند. شما برای اخذ اقامت در ابتدا درخواست لازم را ارائه می‌دهید، اداره مهاجرت کشور اردن درخواست را با توجه به شرایط کاری و زندگی شما می‌سنجد، امکان اینکه یک مصاحبه کوتاه با شما شود وجود دارد، هدف از این مصاحبه بیان سوالاتی است که نشان دهد چرا کشور اردن را انتخاب کرده‌اید. در سال های گذشته افراد برای شغل های آزاد نیز می‌توانند ویزای کار بگیرند اما امروز سختگیری در این زمینه بیشتر از قبل است و مشخص است که دولت در این زمینه دقت ویژه دارد. همسر و فرزندان شما در کشور اردن اجازه تحصیل دارند اما برای کار شرایط سنی و اخذ مجوز باید ارزیابی شود. مسیر برای ویزای کشور اردن به طور کلی کمتر از 6 ماه است اما اگر بخواهید از قوانین کشور اردن سر باز بزنید این مسیر کمی طولانی تر می‌شود.

ازدواج خارجی ها در اردن

ازدواج خارجی ها در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مسیر ازدواج در کشور اردن به صورت اسلامی طی می‌شود. دختران کمتر از 18 سال اجازه ازدواج ندارند و باید شرایط سنی بالای 18 سال لحاظ شود. همینطور اگر قرار باشد که ازدواج یک خارجی با یک فرد از تبعه کشور اردن صورت بگیرد نیاز است که طریقه آشنایی این دو گروه مشخص شود، میزان سرمایه ای که فرد از تبعه کشور اردن دارد باید مشخص باشد، همینطور می‌بایست واقعی بودن ازدواج نیز ارزیابی شود. از یاد نبرید که واقعی بودن ازدواج در کشور اردن بسیار مهم است، دولت یک پروسه یک ماهه با دو مصاحبه در این راستا در نظر می‌گیرد. شما با ازدواج با یک فرد از تبعه کشور اردن می‌توانید اقامت این کشور را اخذ نمایید. در نظر داشته باشید که زندگی باید در یک فضای درست به صورت سه ساله پیش برود، همینطور افراد باید بتوانند در طول این سال در یک آدرس مشترک زندگی کنند، آدرس مورد نظر باید به ثبت شهرداری برسد، شایان ذکر است که وضعیت پناهندگی در کشور اردن از طریق ازدواج یک روش غیر قانونی است و بهتر است به سراغ آن نروید. ازدواج به صورت رسمی در یک مکان مذهبی صورت می‌گیرد و نیاز به اجازه پدر دختر خواهد بود. یک سری قوانین در زمینه طلاق در کشور اردن دیده می‌شود که می‌بایست به طور دقیقی ارزیابی شود. به عنوان مثال طلاق در کشور اردن می‌بایست با تسویه مالی صورت بگیرد، یعنی اگر منزلی در کشور اردن خریداری شده است که نیمی از آن به نام زن و نیمی دیگر به نام مرد است باید تفکیک به طور دقیق صورت بگیرد. همینطور می‌بایست مشخص شود که آیا دلیل طلاق از نظر قانونی قابل قبول است یا خیر. در کشور اردن چند همسری تنها با رضایت همسر اول ممکن است.

اجاره خانه در اردن

اجاره خانه در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای اجاره خانه در کشور اردن باید به سراغ سایت های املاک بروید، اطلاعاتی که در سایت های املاک نوشته شده است می‌تواند برگ برنده خوبی برای شما باشد تا از نرخ روز در این زمینه اطلاع حاصل نمایید. تعرفه خانه در کشور اردن به صورت دوره ای تغییر می‌کند. برای اجاره خانه در کشور اردن باید هزینه سه ماه اول را در ابتدای ماه اول پرداخت کنید که البته مبلغ زیادی نخواهد شد. این اصل را در نظر داشته باشید که تعرفه ها به طور کلی ارزیابی های مشخصی را مدنظر قرار می‌دهند؛ یعنی شما برای اجاره خانه در کشور اردن هرگز درگیر هزینه های مازاد نمی‌شوید. قیمت خانه در کشور اردن نسبت به 5 سال گذشته تنها 12 درصد بیشتر شده است. وضعیت ساخت و ساز در این کشور بیشتر توسط دولت و یا سرمایه گذاران خارجی صورت می‌گیرد. افرادی که به صورت مجردی در کشور اردن زندگی می‌کنند می‌توانند از اتاق های اشتراکی استفاده کنند. این اتاق ها دارای امکانات اولیه زندگی هستند و گزینه بسیار ارزان و ایده‌آلی محسوب می‌شوند. هاستل هایی که در کشور اردن وجود دارد اغلب از نظر تعرفه در سه دسته تقسیم شده است. این هاستل ها از نظر تمیزی وضعیت متوسطی دارند. عواملی که بر روی هزینه اجاره خانه در کشور اردن تأثیر دارد بیشتر در زمینه موقعیت مکانی و همینطور نوع ملک است. خانه هایی که مستقل هستند هزینه بیشتری نسبت به خانه های آپارتمانی با ورودی مشاع دارند مشخص است که به طور کلی اجاره خانه در کشور اردن در سال های اخیر تغییرات زیادی داشته است و مشخص است که افراد باید پیش از عقد قرارداد استیجاری با یک مشاور صحبت کنند.

خرید ملک در اردن

خرید ملک در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای خرید ملک در کشور اردن در ابتدا باید دو موضوع را مدنظر قرار دهید. اول اینکه ملک در کشور اردن از نظر تعرفه از ایران ارزان‌تر است این موضوع سبب می‌شود که سرمایه شما از نظر ارزش کاهش یابد پس باید بدانید که سرمایه گذاری در کشور اردن از طریق خرید ملک شاید آنطور که باید ارزشمند نباشد. مورد بعدی اینکه شما باید مبلغی را به عنوان مالیات به دولت کشور اردن پرداخت نمایید، این مبلغ در ابتدای هر سال تعیین شده و بر اساس نوع خانه مورد نظر ارزیابی می‌شود. وضعیتی که برای خرید ملک در کشور اردن دیده می‌شود به طور جدی به دو بخش تقسیم شده است؛ اول اینکه خرید ملک در این کشور نیاز سند دارد، از خریدن خانه های بدون سند خودداری نمایید، در خرید ملک سعی کنید تأکید به حضور صاحب خانه داشته باشید، املاکی که دارای شرایط شراکت هستند شما را دچار دردسر می‌کند، کد ارزیابی ملک را در شهرداری کشور اردن مشخص کنید به این ترتیب متوجه خواهید شد که ملک در رهن بانک و یا شرایط دیگر است یا خیر. در زمان خرید ملک به نرخ روز ملک دقت کنید. در نظر داشته باشید که به طور کلی هزینه خرید یک آپارتمان در کشور اردن در صورت نوساز بودن دو برابر یک خانه نیمه قدیمی است؛ شما می‌توانید یک خانه قدیمی به شرط بازسازی را انتخاب نمایید به این ترتیب هزینه نهایی برای شما کاهش خواهد داشت. مشخص است که تعرفه خوبی ملک در کشور اردن می‌تواند بر اساس افزایش نرخ زمین نیز دنبال شود. برای خرید خانه در کشور اردن نیاز به هزینه بالایی ندارید.

ثبت شرکت در اردن

ثبت شرکت در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هدف اقتصادی در کشور اردن به طور کلی بر اساس بودجه های اولیه‌ای که ارائه می‌شود در نظر گرفته می‌شود، در صورت کم بودن بودجه اولیه ورود به بخش هایی که نیاز به سرمایه زیاد است غیر معقول به نظر می‌رسد. شما می‌بایست ویزای سرمایه گذاری کشور اردن را داشته باشید تا شرایط برای ثبت شرکت پیش روی شما قرار بگیرد. در نظر داشته باشید که انتخاب هدف اقتصادی ساده نبوده و دردسرهای زیادی دارد. باید بتوانید هدف اقتصادی و نوع فعالیت خود را مطابق با نیاز روز ارزیابی کنید. شرکت هایی که در فضایی با کسب و کار کوچک رشد می‌کنند اغلب سریع‌تر به نتیجه می‌رسند، شرکت مسئولیت محدود در کشور اردن برای کسب و کار کوچک گزینه خوبی است، در این شرکت ها هدف بسیار مهم است و باید هدف از سوی دولت کشور اردن تأیید شود، همینطور می‌توانید وجود یا عدم وجود کارمند را خودتان تعریف کنید. میزان سودی که قرار است به دولت کشور اردن برسد بسیار مهم است، سوددهی باید در سه بخش پیش برود یعنی دولت بتواند با سود ارائه شده از سوی شرکت ما وضعیت هزینه خود را پوشش دهد و به رشد اقتصادی نیز کمک کند. نامی که برای شرکت انتخاب می‌کنید نباید با قوانین کشور اردن مغایرت داشته باشند، اسامی‌ای که به اختصار نوشته می‌شوند، اسامی که بیش از یک معنی دارند، اسامی که به نوعی توهین و یا تمسخر هستند برای نام شرکت گزینه خوبی نخواهند بود. سازگاری اسم انتخاب شده با هدف شرکت بسیار مهم است، انتخاب حروف و کلمات بی معنی نیز تأیید نمی‌شود. برای ثبت شرکت در کشور اردن نیاز به ثبت دفتر دارید، مکانی که اجاره می‌کنید باید قانونی باشد، مکان باید رویکرد شرکتی داشته باشد. شما می‌بایست در ابتدا هزینه اجازه دفتر و همینطور هزینه کارمندان را کنار بگذارید. شما با ثبت شرکت در کشور اردن می‌توانید از دولت وام درخواست نمایید؛ وام درخواستی باید رتبه مشخصی داشته باشد یعنی می‌بایست با هدف شرکت همسان باشد و از نظر اقتصادی نیز توجیه شده باشد. شرایط اقامت در کشور اردن بهتر از ایران است. دو سوال مهم در زمینه ثبت شرکت در کشور اردن را ارزیابی می‌کنیم: آیا با ثبت شرکت کشور اردن اخذ پاسپورت این کشور صد در صد تضمینی است؟ حقیقت این است که هیچ صد در صدی برای اخذ پاسپورت کشور اردن و یا هر کشور دیگری وجود ندارد. عملکرد شرکت شما ارزیابی می‌شود، میزان سود و زیان مشخص می‌شود، در صورتی روند صعودی سود دهی می‌توانید شانس خود را برای اخذ پاسپورت کشور اردن بیشتر از قبل بدانید. یک اصل را مدنظر قرار دهید که به طور کلی ثبت شرکت در کشور اردن یک روش مناسب و کم ریسک است و در صورتی که نیازهای بازار در ابتدا ارزیابی شود روند ثبت شرکت ساده تر نیز خواهد بود. آیا ثبت شرکت در کشور اردن نیاز به شرایط سنی و یا تحصیلی خاصی دارد؟ شما برای ثبت شرکت در کشور اردن باید حداقل 20 سال سن داشته باشید در خصوص شرط تحصیل اگر فرد بالای 25 سال باشد باید مدرک لیسانس ارائه دهد اما اگر کمتر از 25 سال داشته باشند مدرک کاردانی نیز کفایت می‌کند. دو امتیاز مهم برای ثبت شرکت در کشور اردن لحاظ می‌شود: امتیاز اول این است که بتوانید در یک فضای اقتصادی صحیح حرکت کنید. یعنی حرکت شما به شکلی باشد که بتواند در چند سال پیش روی رشد اقتصادی خوبی را فراهم سازد. حقیقت این است که دولت کشور اردن در آخرین اطلاعیه خود برای سرمایه گذاری اعلام داشته که اگر افراد بتوانند پروژه های اقتصادی نیمه تمام در کشور اردن را به رتبه خوبی برسانند می‌توانند مسیر اقامتی درستی ایجاد کنند. اینطور که مشخص است درخواست ثبت شرکت در کشور اردن می‌تواند هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی فراهم شود. درخواست ویزای همراه از طریق سرمایه گذاری نیز راحت تر از ویزای کاری است. هرچه مدرک تحصیلی شما بالاتر باشد برای پست های مدیریتی راحت تر خواهید بود. مشخص است که وضعیت سنی نیز دخالت پر رنگی در این زمینه خواهد داشت.

انواع ویزا و انواع اقامت در اردن

انواع ویزا و انواع اقامت در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

قوانین هر یک از ویزای کشور اردن را ارزیابی می‌کنیم: برای اخذ ویزای سرمایه گذاری اردن بهتر است به سراغ ثبت شرکت بروید، خرید ملک در اردن ارزش بالایی ندارد و همینطور ورود به بخش اوراق قرضه نیز با حمایت کمتری همراه است اما به طور حتم سرمایه گذاری در اردن در زمینه ثبت شرکت می‌تواند به چندین بخش مشخص دنبال شود. رویکردهای سرمایه گذاری در اردن بیشتر به صورت مسئولیت محدود دیده می‌شود. مدارکی که نیاز دارید، اصل مدارک هویتی، طرح هدف اقتصادی و همینطور میزان بودجه اولیه است. این مسیر به طور کلی حدود 5 ماه زمان نیاز دارد. ویزای کاری اردن می‌تواند هم به صورت کار برای کارفرما باشد و هم کار برای خود که گزینه دوم کمتر دیده شده و در برخی از صنف ها از سوی دولت پذیرفته می‌شود. اصولی کاری در اردن توسط کارفرما برای شما توضیح داده می‌شود، باید بتوانید در عرض یک سال اول خودتان را ثابت کنید، احتمال اینکه سختگیری های کاری زیادی در ابتدا برای شما لحاظ شود بسیار زیاد است. بهتر است سابقه عملی خود را پیش از ورود به اردن رشد دهید. ویزای کاری اردن نیز در کمتر از یک سال صادر می‌شود. شرایط کاریابی در کشور اردن آسان نیست. ویزای تحصیلی اردن بسیار آسان صادر می‌شود دانشگاه های این کشور تنها تأکید به یادگیری زبان دارند. تحصیل در اردن از ایران آسانتر است، اصول تحصیل در این کشور به طور کلی در چندین بخش مشخص دنبال می‌شود و از نظر علمی بسیار مهم است که بتوانید از پس واحدهای درسی برآیید. هزینه تحصیل در اردن در رشته های پزشکی 12 درصد از ایران بیشتر است اما در رشته های مهندسی، هزینه تحصیل 3 درصد از ایران کمتر اعلام شده است و نامه تمکن مالی در این زمینه می‌بایست ارائه شود. افرادی که بودجه کمی دارد اما فکر اقتصادی درستی دارند در ابتدا باید از طریق ویزای توریستی وارد خاک اردن شوند و طرح کاری خود را به دولت این کشور ارائه دهند؛؛ در صورتی که طرح مورد نظر از نظر هزینه ای معقول بوده و رشد اقتصادی بسیار قدرتمندی برای سال های آینده داشته باشد، دولت اردن به فرد مورد نظر کمک می‌کند که ویزای کارآفرینی این کشور را اخذ نماید. شرایط زندگی در کشور اردن با توجه به کم بودن هزینه زندگی در کشور اردن ارزیابی می‌شود. ویزای پزشکی، ویزای ورزشی و همینطور ویزای شرکت در مسابقات هنری از دیگر گزینه هایی است که به صورت موقت صادر می‌شود اما از اعتبار خوبی برخوردار است.

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم اردن

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت بیمه در اردن در دو بخش عمومی و خصوصی تقسیم شده است. بیمه خصوصی توسط دولت ارزیابی شده است و دارای شرایط مخصوص به خود است. بیمه عمومی شامل همه افرادی که شهروند اردن بوده و از نظر هزینه بسیار ارزان قیمت است. بیمه خصوصی توسط شرکت های خصوصی ارزیابی می‌شود. شرکت های خصوصی در اردن خود دو شرط مهم بیمه ای را لحاظ کرده‌اند، شرط اول وجود شرایط درمان و استفاده از دفترچه های درمانی است که می‌بایست افراد از این دفترچه در بیمارستان های طرف قرارداد استفاده نمایند، مورد بعدی نیز بیمه سرمایه‌گذاری است که برای کسانی مناسب است که می‌توانند به سادگی مسیر سرمایه گذاری در اردن را پیش ببرند. مشخص است که سرمایه گذاری در اردن در سال های اخیر توسط بیمه با رشد تصاعدی بالایی همراه است و به صورت ده ساله، بیست و ساله و 30 ساله ارزیابی می‌شود. شایان ذکر است که تسهیلات درمانی در اردن نیز بر اساس شاخص هایی که مشخص شده است از ایران ارزانتر خواهد بود. وضعیت بیمه در اردن مناسب اعلام شده است. دولت نیز به فکر پیشرفت این بخش خواهد بود.

خدمات بانکی و مالی در اردن

خدمات بانکی و مالی در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فعالیت های بانکی در اردن رویکرد چندان بالایی ندارد، هنوز سرویس های بانکداری در اردن قدیمی و کاغذی است اما ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این بخش می‌تواند یک برگ برنده محسوب شود و رویکردهای مالی و اعتباری خوبی را ایجاد می‌کند.

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در اردن

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رتبه پاسپورت کشور اردن 68 اعلام شده است و شما با پاسپورت این کشور می‌توانید به 63 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید. در صورتی که هدف اصلی شما زندگی در کشوری است که در لیست 56 تایی وجود دارد، اخذ پاسپورت اردن می‌تواند مسیر رسیدن به کشور مقصد را برای شما بسیار آسان‌تر نمایند.

تشابهات فرهنگی اردن با ایران

تشابهات فرهنگی اردن با ایران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم کشور اردن از نظر اعتقاد و مذهب بسیار مشابه با ایرانیان هستند و این وجه تشابه در رویکردهای فرهنگی و زندگی این افراد نیز دیده می‌شود. این افراد در زندگی سعی می‌کنند روند سنتی خود را حفظ کنند، بسیار علاقه به طبیعت دارند و همینطور به مناسبت های دیدنی اهمیت زیادی می‌دهند.

اعیاد و تعطیلات رسمی در اردن

اعیاد و تعطیلات رسمی در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

12 ژانویه در اردن روز درختکاری است در این روز مردم همگی کمک به سرسبزی شهر می‌کنند. 1 می در اردن نیز روز کارگر محسوب می‌شود، در چنین روزی مردم سعی می‌کنند دور هم جمع شوند و از زحمات کارگران نیز قدردانی می‌کنند. 25 می روز استقلال در اردن است این روز به طور کلی به زندگی با فضای انفرادی اشاره می‌کند و بیشتر استقلال کشوری را وارد زندگی افراد نیز می‌نماید. 10 ژوئن روز ارتش اردن است و یک روز به یاد ماندنی نیز محسوب می‌شود. در این روز از ارتش قدردانی می‌شود. 11 اوت در اردن روز پیوستن شاه حسین است و 14 نوامبر نیز روز تولد شاه حسین محسوب می‌شود.

دین در اردن

دین در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دین غالب و رسمی در اردن اسلام است و بیش از 90 درصد از مردم این کشور، مسلمان اهل تسنن و شافعی مذهب هستند، درصد کمی از افراد این کشور مسلمان احمدی هستند و کمتر از 2 درصد نیز شیعه‌اند (تاریخ تشیع در این کشور بازمی‌گردد به سال چهارم قمری). شیعیان اردن متشکل از چچن ها و شماری شیعه مهاجر از کشورهای عراق و لبنان هستند. حدود 5 درصد از مردم اردن، مسیحی هستند و 9 کرسی از مجموع کرسی های مجلس کشور اردن را به خود اختصاص داده‌اند. اغلب مسیحیان متعلق به کلیسای ارتدوکس یونانی (مشهور به ارتدوکس شرقی) هستند، بقیه نیز کاتولیک های رومی(مشهور به لاتین) و جوامع مختلف پروتستان‌ها از جمله باتپیست ها هستند. از دیگر فرقه های مذهبی رایج در اردن می‌توان به اثناعشری، دروزیان و بهاییت اشاره کرد. شایان ذکر است که در قرن 5 قمری، فاطمیان نیز بر این کشور تسلط داشته‌اند که به نفوذ تشیع در این کشور کمک کردند اما سلجوقیان، ایوبیان و صلیبیان سبب مهاجرت شیعان از اردن به لبنان شدند.

تفریح در اردن

تفریح در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

صعود به کوه نبی می‌تواند یک تفریح هیجان انگیز و بی‌نظیر در اردن باشد. بر بالای این کوه مزار منسوب به حضرت هارون وجود دارد و در ارتفاع 1350 متری نیز قرار دارد. تنها راه رسیدن به این بخش گذر از شهر کهن و باستانی پترا است. این بخش دارای عمارت های شگفت انگیزی در دو طرف دره است. وقتی بر فراز این کوه می‌روید به سادگی می‌توانید دریای مرده را تماشای کنید که قطعاً ارزش یک‌بار دیدن را دارد. پترا یکی از بهترین مکان های دیدنی در اردن است و در لیست عجایب هفتگانه این کشور نیز قرار دارد. این شهر باستانی زیبا مشهور به شهر سرخ است و دارای فضای دیدنی بی نظیری است. در وسط این شهر یک پارک باستان شناسی بسیار زیبا دیده می‌شود. این شهر دارای صخره های شگفت انگیز است. وادی روم در بخش جنوب اردن قرار دارد و یک روستای بیابانی زیبا محسوب می‌شود. این منطقه به طور کلی دارای منظره‌های نفس‌گیر است و محل اقامت دائمی افراد نیز محسوب می‌شود. در دوره های گذشته عشایر در این بخش زندگی می‌کردند. تپه های ماسه ای و همینطور کوه های سنگی و صخره ای بخش مهمی از این بخش محسوب می‌شود. صخره‌ها دارای رنگ های زیبایی هستند و سنگ ها به رنگ نارنجی مایل به قرمز درآمده‌اند. برای بازدید از فیلم های علمی و تخیلی این بخش بسیار عالی خواهد بود. این بخش دارای فضای دیدنی مهیجی است. جراش یک مجموعه زیبا از خرابه های رومی یونانی محسوب می‌شود. این منطقه به طور کلی دارای طاق های وسیعی است و طبقه بندی زیبایی دارد تاریخ دوستان این بخش را گزینه بسیار خوبی می‌دانند و یکی از بهترین میادین اسب دوانی نیز محسوب می‌شود. دریای مرده در 430 متر پایین تر از سطح دریا واقع شده است، میزان نمک این دره زیاد است و داستان های تاریخی و مذهبی زیادی را در دل خود جای داده است. این دریا برای استراحت گزینه بسیار خوبی است و دور تا دور آن اقامتگاه‌های لوکس دیده می‌شود. قلعه های بیابانی در صحرای شرقی اردن قرار دارد و مجموعه ای از قلعه ها برای بازدید محسوب می‌شود. این سازه توسط اموریان ساخته شده است و به عنوان سنگر و قرارگاه محسوب می‌شود. بازدید از این قلعه بسیار زیبا و مهیج خواهد بود. امان پایتخت اردن است و مرکز فرهنگی و تجاری این کشور نیز محسوب می‌شود. در این شهر آمفی تئاترهای زیادی دیده می‌شود و سازه های محلی مهمی نیز از معبد رومی دیده می‌شود. کاخ سنگی بخش مهمی از این بخش محسوب می‌شود و ارزش بازدید را دارد. الکرک در جنوب اردن قرار دارد و شهری باب میل مسیحیان است. این شهر روزگاری سنگر جنگ های صلیبی بوده است و به طور کلی در این شهر غارهای زیادی دیده می‌شود.

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در اردن

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت حمل و نقل در اردن بیشتر با اتوبوس دیده می‌شود و البته تاکسی های شهری نیز در این کشور وجود دارد. هزینه‌هایی که برای حمل و نقل شهری مدنظر قرار می‌گیرد می‌تواند در سه درجه بندی قرار بگیرد. وضعیت سیستم های حمل و نقل اردن در سال های اخیر بهبود داشته است. هزینه هایی که برای حمل و نقل با تاکسی در اردن پرداخت می‌کنید حدود 3 درصد از ایران بیشتر است. تاکسی ها در اردن هر یک دارای نرخ مسافت مشخصی هستند. مترو نیز در اردن استفاده می‌شود که از نظر هزینه‌ای ارزانتر از تاکسی بوده و گزینه خوبی محسوب می‌شود. به طور کلی وضعیت حمل و نقل شهری در اردن متوسط است.

فرهنگ اردن

فرهنگ اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم اردن بسیار تأکید به احترام گذاشتن دارند و احترام به کوچکتر از خود را نیز یک اصل مهم می‌دانند. در کشور اردن افراد حق ندارند همدیگر را به الفاظ نادرست صدا کنند. سطح فرهنگ عمومی و تحصیلات دانشگاهی در اردن چشمگیر است؛ مردم اردن به تحصیلات عالی و دانشگاهی اهمیت زیادی می‌دهند به ‌طوری که بیش از 80 درصد آن ها باسواد هستند. مردم کشور اردن مردمانی آرام هستند و به طورکلی به دنبال حاشیه و جنگ و جدال نیستند. در فرهنگ اردن نباید با کفش وارد خانه فردی شوید، این کار بسیار ناپسند است. اردنی ها معمولا درونگرا و محافظه کار هستند با این حال بسیار مهمان نوازند، هنگامی که شخصی به خانه ی آن‌ها دعوت می‌شود انتظار نمی‌رود که چیزی با خود بیاورد اما انتظار می‌رود که همه ی خوراکی ها را بخورد. مردم اردن معمولا در برخورد های شخصی، مودب و رسمی هستند. زنان مطلقه در این کشور پس از طلاق، به دلیل دید بد جامعه به آنها اغلب نمی‌توانند مجددا ازدواج کنند. هنوز هم در این کشور مردان جایگاه بالاتری از زنان دارند و به فرزندان پسر اهمیت بیشتری داده می‌شود ارزش های سنتی برای اردنی ها بسیار مهم است، به همین دلیل ازدواج ها به صورت سنتی شکل می‌گیرند و کمتر ازدواج به سبک غربی صورت می‌گیرد.

هنر اردن

هنر اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم کشور اردن علاقه زیادی به تئاتر دارند به طوری که زمان زیادی را برای یادگیری این هنر در نظر می گیرند براساس آموزه های اسلامی، کشیدن تصاویر انسان جایز نیست، این موضوع بسیار بر هنر این کشور تاثیر داشته است، البته در قرن بیستم و آشنایی با کشور های دیگر زمینه برای آشنایی با هنر غربی هم فراهم شد. امروزه برخی از اشکال هنر های سنتی مانند رسم‌الخط از سرگیری شده است. در اردن بسیاری از هنر ها از جمله هنر های معاصر و صنایع دستی سنتی از جمله سفالگری، جواهرسازی نقره و طلا، صنایع شیشه و بافندگی وجود دارد؛ این صنایع به شکل ارثی به نسل امروزی اردن رسیده است. رقص سنتی اردنی ها، "دبکه" نام دارد، از آلات موسیفس سنتی این کشور هم می‌توان به نی، رباب و تنبک اشاره کرد.

ورزش در اردن

ورزش در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ورزش های توپی در بین مردم اردن بسیار رایج است و ورزش با پا برای آقایان و ورزش های دستی نیز برای بانوان دیده می‌شود. محبوب ترین ورزش در اردن فوتبال و بسکتبال است، مسابقات اسب سواری و شتر سواری هم طرفداران زیادی دارد. از سال 1950، مسابقات اتومبیل رانی در این کشور برگزار می‌شده که البته در ابتدا تماشاچیان زیادی را خود جلب نمی‌کرد اما امروزه طرفداران آن بیشتر شده است.خانواده سلطنتی اردن از هواداران مسابقات اتومبیل رانی هستند، به طوری که پادشاه حسین شخصا در این مسابقات شرکت می‌کند و پسر ارشد شاه حسین، شاهزاده عبدالله، در مسابقات رالی شرکت می‌کند. مسابقات در اردن بین‌المللی است و ورزشکاران را از کشورهای خاورمیانه مانند قطر، کویت، عمان و امارات متحده عربی دور هم جمع می‌کند.

خرافات در اردن

خرافات در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خرافات با زندگی مردم در همه کشور‌های جهان عجین شده. اگر تصور می‌کنید که فقط ما ایرانی‌ها هستیم که گاهی در دام برخی باور‌های اشتباه گرفتار شده‌ایم، باید بدانید که سخت در اشتباه هستید. مردم دیگر نقاط جهان نیز خرافه‌های خاص خود را دارند؛ از شکستن ظرف گرفته تا پریدن از روی موج دریا مواردی هستند که این افراد فکر می‌کنند باعث اقبال در زندگی آن‌ها خواهد شد؛ مردم کشور اردن نیز بسیار خرافاتی هستند و به سرنوشت بسیار اعتقاد دارند، وقتی شخصی صدمه می‌بیند یا مریض می‌شود، دلیل آن حسادت پنداشته می‌شود و گمان می‌برند که فرد مورد نظر چشم خورده است که مشابه این خرافات بین مردم ایران نیز رویت می‌شود. گرفتن فال قهوه و دیگر فال ها و اعتقاد به اقبال از دیگر عادات و خرافات رایج بین مردم اردن است، حتی برخی از مردم این کشور برای دوری از بداقبالی گردنبند آبی فیروزه‌ای به گردن می‌اندازند. مردم کشور اردن تنبیه کردن کودک را بدیمن می‌دانند و معتقدند که اگر دختر بچه ای تنبیه شود بختش بسته می‌شود.

شایعات در مورد اردن

شایعات در مورد اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شایعاتی که در خصوص درگیری های نظامی در اردن اعلام شده است را باور نکنید.

شایعات مربوط به نا امنی های بیش از حد در این کشور غیر قابل باور است.

شایعات مربوط به زندگی با هزینه ی خیلی بالای زندگی در این کشور واقعی نیست.

موارد ممنوعه در اردن

موارد ممنوعه در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور اردن بهتر است سعی کنید از ارائه دادن اطلاعات شخصی خود به افراد ناشناس دوری کنید.

در اردن حق ندارید لباس های تنگ و بدن نما بپوشید و باید از پوشش پوشیده و رایج اردن تبعیت کنید.

توهین کردن در این کشور ممنوع است.

در اردن نباید با کفش وارد خانه شوید.

بی احترامی در کشور اردن تبعات خوشی ندارد.

در این کشور خوردن و نوشیدن در ماه رمضان ممنوع است و با آن برخورد می‌شود.

خطرات احتمالی برای افراد مقیم اردن

خطرات احتمالی برای افراد مقیم اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خطر کیف قاپی حتی در امن ترین کشورهای جهان وجود دارد، این خطر در کشور اردن نیز دیده می‌شود، پس بهتر است مواظب وسایل با ارزش خود باشید مخصوصا در مکان های عمومی و هنگام استفاده از وسایل نقلیه.

بهتر است دیر وقت در برخی مکان ها در این کشور حاضر نشوید؛ مخصوصا تنهایی! تا خطری شما را تهدید نکند. گاها اعلام آدرس اشتباه نیز در اردن دیده شده است پس پیشنهاد می‌شود از مکان های معتبر آدرس بپرسید و یا از اپلیکیشن‌های راهیاب استفاده کنید.

تشابهات قوانین اردن با ایران

تشابهات قوانین اردن با ایران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

قوانین در این کشور تشابه چندانی با ایران ندارد اما قوانین بیمه عمر در اردن با ایران بسیار مشابه است.

قوانین در مورد ماه رمضان و جشن های مذهبی در این کشور مانند ایران است.

گواهینامه و خرید ماشین در اردن

گواهینامه و خرید ماشین در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای خرید اتومبیل در اردن نیاز به اخذ مجوز مهاجرتی دارید. برای اخذ گواهینامه در اردن نیز باید در ابتدا دوره های مشخصی را طی کنید. صدور گواهینامه در اردن به صورت سه ماهه قابل تمدید است.

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در اردن

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سفارت اردن در ایران در شهرک غرب، بلوار فرحزادی، خیابان فلامک شمالی ، کوچه فروردین قرار دارد. ساعت کاری از 8 و نیم صبح الی 15 عصر اعلام شده است.

نوع پوشش مردم اردن

نوع پوشش مردم اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

با توجه به این که بیشتر مردم اردن مسلمان هستند در این کشور برای زنان و مردان قوانینی در پوشش در نظر گرفته می‌شود از جمله اینکه آن ها باید لباس های بلند به همراه شلوارهای بلندی را بر تن کنند تا با این کار قسمت های مانند ساق پا و قسمت دست های خود را بپوشانند. در کنار این ها نیاز است که لباس انتخابی افراد گردن آن ها را هم پوشش دهد. در کشور اردن پوشیدن لباس های تنگ و بدن نما برای بانوان ممنوع است و باید لباس های آزاد و راحت بر تن کنند. بناابراین زنان اردن با حجاب کامل در اجتماع حاضر می‌شوند و از لباس های بدن نما و آزاد دوری می‌کنند، آقایان نیز لباس های گشاد به تن می‌کنند.

 به طور کلی 3 نوع لباس برای زنان در این کشور وجود دارد: لباش های مدرن غربی، لباس سنتی و لباس ملی.

لباس ملی اردن یک لباس دست دوز است که نقش و نگار روی آن نشان دهنده ی این است که صاحب آن از کجا آمده، به طور مثال زنان ساکن مناطق شمالی، لباس های سیاه رنگ که نقش و نگاری به شکل مثلث دارد می‌پوشند و در مناطق مرکزی اردن، زنان، لباس‌هایی می‌پوشند که با 6 متر پارچه بافته شده است.

مردم اردن به طور کلی سعی می‌کنند از لباس هایی با رنگ روشن استفاده کنند و استفاده از روسری های بزرگ نیز در این کشور دیده می‌شود.

 

جغرافیا و شرایط آب و هوایی اردن

جغرافیا و شرایط آب و هوایی اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور اردن در بخش غربی آسیا قرار دارد و در شرق رود اردن نیز واقع شده است. این کشور با سوریه از بخش شمال و با عراق از بخش شمال شرقی همسایه است. از سمت شرق و جنوب نیز اردن با عربستان هم مرز است. نیمی از این کشور توسط صحرای عرب پوشیده شده است. بخش باختری در هلال حاصلخیز این کشور قرار دارد. اردن دارای زمین های قابل کشت است، شهر امان پایتخت اردن است و تاریخ کوتاه تری نسبت به سایر شهرهای این کشور دارد. از دیگر شهرهای اردن می‌توان به آقابا و آدابا و جارش اشاره نمود. فضای گردشگری زیادی در اردن وجود دارد و می‌توانید دو هفته کامل را به بازدید از دیدنی های این کشور اختصاص دهید. مردم اردن بسیار مهربان هستند. از نظر زمانی این کشور یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است. زبان رسمی مردم اردن عربی اعلام شده است. واحد پول در این کشور دینار اردن است. از ماه آوریل تا نوامبر آب و هوای اردن گرم و خشک است، تابستان های این کشور هوای داغی دارد اما رطوبت پایین است. زمستان های اردن سرد است و گاهی نیز برف می‌بارد. از ماه ژوئن تا آگوست فصل کم گردشگر به اردن محسوب می‌شود و قیمت هتل و هاستل ها نیز ارزانتر از سایر زمان ها است. فصل زمستان از ماه دسامبر تا فوریه نیز فصل کم گردشگر است.

 

غذاهای اردن

غذاهای اردن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منسف یک وعده غذای بزرگ و سنتی محسوب می‌شود که از یک ظرف پر شده با گوشت برده با ورقه های نازک از کشک تهیه می‌شود. مهمترین بخش این غذا ادویه های معطر است. این غذا از برنج معطر تهیه شده و به طور کلی در کنار آن آبگوشت نیز سرو می‌شود. برای طعم بهتر این غذا از ماست استفاده می‌شود، این غذا کلاسیک بوده و در رستوران ها سرو می‌شود. استفاده از گوشت مرغ در این غذا طعم آن را بهتر خواهد کرد. فلافل از غذاهای مشهور در اردن است و به صورت توپ هایی از نخود خرد شده و نخود فرنگی تهیه می‌شود. این توپ ها به عنوان یک وعده صبحانه و یا شام دیر وقت نیز سرو می‌شود. در فلافل ها از سس های مخصوص و همینطور بسته های نعناع نیز استفاده می‌شود. چای و قهوه یک نوشیدنی سنتی محسوب می‌شود که بسیار معطر است و به طور کلی برای مهمان نوازی بسیار مورد استفاده قرار میگیرد این نوشیدنی دارای طعم دل انگیزی است. کونافا یک شیرینی لایه لایه است که در بین لایه هایی از پنیر یا خامه به صورت یک دسر استفاده می‌شود. این شیرینی به دوران عثمانی ها باز می‌گردد و با قهوه غلیظ شیرین نیز سرو می‌شود. این شیرینی به طور کلی به عنوان یک عصرانه گزینه بسیار خوبی است و در روزهای گرم تابستان نیز استفاده می‌شود. برای پخت این شیرینی از مغزها نیز استفاده می‌شود و طعم بی نظیری دارد. مقلوبه یک غذای راحت مخصوص اردن است، این غذا از برنج و مرغ و سیب زمینی و سبزیجات تهیه می‌شود و بر روی آتش های محلی طبخ می‌شود. در بخش داخلی این غذا از گوشت و خرمالو استفاده می‌شود. کشور اردن مشهور به آبمیوه های تازه است، به طور کلی میوه های تازه بخش مهمی از اردن محسوب می‌شود، نوشیدنی‌های قرمز و شفاف به خصوص آبمیوه انار در اردن طرفداران زیادی دارد. آجیل بو داده شده یکی از بهترین تنقلات اردن محسوب می‌شود که در ظروف در بسته به همراه ادویه و قند آماده می‌شود. طعم این آجیل ها شیرین یا ترش است. مردم اردن به هوموس چرب علاقه دارند، این غذا از پوره نخود منجمد تهیه می‌شود و با قطعات نان باگت نیز سرو می‌شود. این غذا بسیار خوش طعم و دل انگیز است. کباب ترکی یکی از غذاهای وارداتی خوش طعم در اردن است که در آن از گوشت بره یا گوساله به صورت آتشی استفاده می‌شود این غذا با نان سرو می‌شود و بسیار خوش طعم است. مردم اردن علاقه زیادی به زارب دارند. زارب یک نوع غذا خوش طعم است که بر روی آتش تهیه می‌شود و درون آن از سبزیجات و ادویه به همراه گوشت استفاده می‌شود. این غذا به صورت لقمه‌ای استفاده می‌شود و طعم بی نظیری دارد.

آخرین ویرایش: 2020-01-31 18:08:21 2,360