اعتبار سنجی مدارک دانشگاهی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

راهنمای دانش آموزان و دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه

راهنمای دانش آموزان و دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه

در این بخش قصد داریم تا روش های اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی را در داخل و خارج از کشور مورد بررسی قرار دهیم. دراین بین ما بیشترین توجه و تمرکزمان را روی مدارک دانشگاهی در خارج از کشور قرار داده ایم تا به این منظور بتوانیم با ارائه نکاتی در خصوص اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی دانشگاه های خارج از کشور دید شما را نسبت به میزان اعتبارسنجی این دانشگاه ها باز تر کرده باشیم . شاید برخی از افراد هنوز تعریف مشخصی در خصوص روش های اعتبارسنجی در دست نداشته باشند و ندانند که این روش ها به چه منظوری است و برای چه مسائلی اعمال می گردند؟ برای پاسخ دهی به طیف وسیعی از سوالات و ابهامات ذهن شما با ما همراه باشید.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری به کانادا یا آمریکا را دارید بهتر است بخوانید :

ارائه تعریفی در خصوص اعتبارسنجی مدارک

ارائه تعریفی در خصوص اعتبارسنجی مدارک

اعتبارسنجی همانگونه که از اسمش پیداست به معنای تعیین اعتبار و ارزش علمی و آموزشی یک موسسه یا دانشگاهی است که بر اساس قوانین و بر حسب مقررات و آیین نامه وزارت علوم و فناوری در راستای بررسی و تحلیل مدارک دانشگاهی در خارج از کشور و ارزشیابی مدارک مربوط به آن آیین نامه و ضوابطی را تنظیم و پس از تصویب آن ها را به مرحله اجرا در می آورند تا به این منظور بتوان مدارک فاقد اعتبار را از مدارک دارای اعتبارسنجی عالی را به خوبی تشخیص داد. دلیل اعتبارسنجی به خوبی گویای این مطلب خواهد بود که دانشجویانی که قصد ورود به دانشگاه در یکی از دانشگاه های خارجی را دارند، بتوانند با میزان اعتبارسنجی که در خصوص مدارک دانشگاهی صورت می‌گیرد، دانشگاهی را برای خود برگزینند که از اعتبار و ارزش علمی بسیار بالایی بهره مند بوده باشد تا به این منظور با فارغ التحصیل در این دانشگاه ها پس از ورود مجدد به کشور خود بتوانند برای خود صاحب رأی و سبکی باشند که در دانشگاه های داخل کشور بتوانند حرفی برای گفتن داشته باشند. پس اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی بسیار مهم و حیاتی است چرا که مدارک تحصیلی در خارج از کشور را هم تراز با مقاطع تحصیلی رسمی در داخل کشور مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند که در آموزش عالی داخل کشور رایج است تا به این منظور بتوان با مقایسه ای که میان دانشگاه های مختلف صورت می گیرد، از وضعیت اعتبارسنجی علمی دانشگاه های مختلف خارجی به خوبی به میزان اعتبار آنها پی برد.

روش های اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی

روش های اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی

یکی از این روش های رایج شورای ارزشیابی است که در این شورا با توجه به ضوابط و آیین نامه هایی که برای اعتبارسنجی دانشگاه های مختلف صورت می‌گیرد، می توان میزان پایبندی یک دانشگاه را به این قوانین مورد سنجش قرار داد . از دیگر روش های اعتبارسنجی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.طول دوره تحصیلی و اقامت

1.طول دوره تحصیلی و اقامت

معمولا بازه زمانی مشخصی برای دوره تحصیلی آموزش عالی به صورت رسمی با توجه به تقویم آموزشی تعیین می‌گردد که در این بین حداقل مدت زمانی که دانشجو در این دوره های تحصیلی در دانشگاه مربوطه اقامت داشته است را تعیین می کنند. به عنوان مثال طول دوره تحصیلی مقطع کاردانی 24 ماهه است که حداقل مدت اقامت دانشجو به صورت حضوری باید 16 ماه باشد و کارشناسی 4 ساله که 48 ماهه است، حداقل مدت اقامت دانشجو 32 ماه است و به همین ترتیب مقاطع کارشناسی تا دکتری نیز تعیین شده است تا در صورتی که دانشجوی مربوطه در این بازه زمانی در دانشگاه خود در خارج از کشور اقامت داشته باشد، می‌توان به مدرک تحصیلی او استناد داشت و از آن به عنوان مدرکی معتبر یاد کرد.

2.کمیسیون های ارزشیابی و اعتبارسنجی مدارک

2.کمیسیون های ارزشیابی و اعتبارسنجی مدارک

به منظور اعتبارسنجی مدارک تحصیلی کمیسیون هایی به صورت کاملا تخصصی در تمامی رشته ها دایرشده است تا مدارک تحصیلی دانش آموختگان را در دانشگاه های خارجی مورد بحث و بررسی قرار دهند تا در صورت پایبندی به مقررات و آیین نامه و مصوبات شورای ارزشیابی مدارک بتوانند مدارک تحصیلی دانشجویان را در موارد لازم مورد بررسی قرار دهند. این کمیسیون ها متشکل از ریس شورا، دبیر شورا یا همان مدیر کل امور دانش آموختگان، معاون آموزشی وزارت، معاون پژوهشی وزارت، رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی علاوه بر 15 نفر از شخصیت های علمی و فرهنگی است که این گونه افراد نسبت به نظام های آموزشی و پژوهشی مطابق با رئیس شورا و تأیید حکم وزیر به خوبی آشنا هستند و می توانند با توجه به مفاد و آیین نامه هایی که در این کمیسیون ها در خصوص اعتبارسنجی تعیین شده است، به خوبی مدارک در دانشگاه های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دهند تا دانشجویان بتوانند با دیدی باز دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند.

3.اعتبارسنجی دانشگاه مربوطه

3.اعتبارسنجی دانشگاه مربوطه

اگر بخواهیم هر دانشگاهی که در خارج از کشور دایر شده است را در کف ترازوی سنجش قرار دهیم، می‌توان آن را بنا بر مشخصه های عمومی و تخصصی خود مورد ارزیابی قرار دهیم. به عنوان مثال می‌توانیم به مواردی همچون: ویژگی های آموزشی، پژوهشی و فناوری اطلاعات، اداری و مالی، امکانات رفاهی و تفریحی و… مورد ارزیابی و اعتبارسنجی قرار داد تا با در نظر گرفتن تمامی فاکتورهای لازم بتوان به دانشگاه یا موسسه مربوطه امتیازی بین موسسه ممتاز، خوب، متوسط، ضعیف و غیرقابل قبول داد تا به این منظور هر دانشجویی با در نظر گرفتن رتبه اعتبارسنجی دانشگاه های مربوطه بتواند شرایط خود را برای ورود به دانشگاه های سطح ممتاز و خوب فراهم کند تا مدرک تحصیلی اش پس از اتمام دوره تحصیل مورد استناد باشد و بتوان به سطح سواد  و دانش او اطمیان کرد.

اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی در ایران

اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی در
ایران

اعتبارسنجی مدارک دانشگاهی در داخل کشور به روش های مختلفی صورت می گیرد تا دانشجویانی که قصد مدرک گرفتن از دانشگاه های سطح بالای داخلی را داشته باشند، تمام توان خود را به کار بسته تا بتوانند با تلاش و کوشش زیاد به یکی از دانشگاه های معتبر سطح کشور وارد شوند تا از سطح آموزشی بسیار بالای این دانشگاه ها نهایت استفاده را برده و با کوله باری از تجربه و تخصص سرانجام پس از اتمام دوره تحصیلی شان، شرایط را برای فراهم کردن موقعیت شغلی خود در یکی از ارگان های دولتی و مهم مهیا کنند تا بتوانند از تجربیات و اطلاعات وسیع آنان نهایت بهره را برد.

بنابراین شیوه های مختلف اعتبارسنجی و ارزشیابی دانشگاه ها و مدارک دانشگاهی فرصتی را در اختیار دانشجویان و دانش آموزان قرار می دهد تا این حس رقابتی را در بین دانشجویان و دانش آموزان مختلف به وجود آورده تا افرادی توانمند گوی سبقت را از بقیه رقبای خود بربایند و به سطوح بالاتر برسند. به طور کلی باید این ضرب المثل را به خاطر داشت: هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد تا با توجه به اعتبارسنجی دانشگاه ها برای به دست آوردن مدرکی بسیار ارزشمند باید بسیار تلاش و زحمت کشید تا به این مراتب دست پیدا کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021