از مزایای دبیت کارت چه می‌دانید ؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

در بین کارت های اعتباری، استفاده از Debit Card یا همان کارت بدهی یا کارت نقدی در ایران، بسیار رایج‌ است و این کارت‌ها در واقع رایج ترین نوع کارت از نوع ریالی به شمار می‌روند و متقاضی به راحتی و با باز کردن یک حساب ریالی می‌تواند برای دریافت دبیت‌ کارت درخواست دهد. افراد با افتتاح حساب دبیت کارت و دریافت این نوع کارت اعتباری، به اندازه موجودی حسابشان می‌توانند، وجوه نقد برداشت کنند و یا خریدهای حضوری و یا اینترنتی انجام دهند. کاربرد Debit Card‌های ارزی نیز به همین شکل است و تنها به جای ریال، موجودی آنها، ارزهای بین‌المللی مانند دلار و یورو است.

دبیت کارت چیست؟

دبیت کارت چیست؟

Debit Card نوعی کارت پرداخت است که از طریق آن، هزینه خرید، مستقیماَ از حساب بانکی مشتری پرداخت می‌شود و یکی از ویژگی‌های خوب دبیت کارت‌ها، بی نیاز کردن افراد از حمل پول نقد و چک برای انجام خریدهای مختلف است، علاوه بر این، استفاده از Debit Card‌ها که به آنها کارت‌های چک نیز گفته می‌شود، به آسانی سایر کارت‌های اعتباری است و مانند کردیت کارت های Visa یا Mastercard، خدمات خوبی را ارائه می‌دهند. برخلاف کارتهای اعتباری، دارندگان Debit Card هرگز به بانک مورد نظر بدهکار نمی‌شوند مگر در مواردی که صاحب حساب برای برنامه‌های خاصی مانند برداشت بیشتر از موجودی، ثبت نام کند که در این مورد نیز مقدار اضافه‌ای که مشتری برداشت می‌کند، بسیار ناچیز خواهد بود.

توجه داشته باشید، Debit Card ها معمولاَ محدودیت خرید روزانه دارند، به این معنی که امکان خریدهای بسیار بزرگ و ویژه با دبیت کارت وجود ندارد.

در برخی موارد برای صدور Debit Card، هیچ نوع کارت فیزیکی وجود ندارد و شماره حساب اصلی منحصراَ برای استفاده جهت خریدهای اینترنتی اختصاص داده می‌شود. امروزه در بسیاری از کشورها مانند اکثر کشورهای اروپای غربی، استفاده از Debit Card به حدی گسترده شده است که استفاده از چک‌ها برای خریدها به حاشیه رفته و به طور کامل جایگزین چک‌ها و در بعضی موارد معاملات نقدی شده است. معمولا استفاده از Debit Card، در داخل کشور امکان‌پذیر است و بیشتر آنها در سایر نقاط جهان کار نمی‌کنند ولی از اواسط قرن 21، برخی از دبیت کارت‌ها ارائه شدند که دارای امکانات گسترده‌تری بودند و امروزه با خرید Debit Card می‌توان در سایر کشورها به خرید اینترنتی پرداخت و تلفن کرد.

شرایط لازم اخذ دبیت کارت

شرایط لازم اخذ دبیت کارت

تمامی شهروندانی که حساب بانکی دارند، واجد شرایط اخذ Debit Card هستند و هیچ الزام جداگانه‌‌ای برای تحقق واجد شرایط بودن این نوع کارت اعتباری وجود ندارد و تنها با داشتن یک حساب بانکی، به طور خودکار برای اخذ Debit Card واجد شرایط می‌شوید، با این حال، باز کردن حساب بانکی شرایطی دارد که صلاحیت شما را برای دریافت دبیت کارت تضمین می‌کند.

به طور کلی شرایط لازم اخذ دبیت کارت در درجه اول، داشتن یک حساب پس انداز یا جاری است و سن متقاضی باید حداقل 18 سال باشد، همچنین باید تمامی مدارک لازم را برای KYC که فرآیند یک کسب و کار است که هویت مشتریان خود و مناسب بودن و صلاحیت آنها را به همراه خطرات احتمالی و اهداف غیرقانونی نسبت به روابط تجاری آنها را ارزیابی می‌کند، ارسال کرد، طبق دستورالعمل RBI  که یک گروه بانکی اتریشی است که مرکز آن در وین قرار دارد، KYC برای افتتاح حساب و دریافت Debit Card الزامی است و در صورت ناقص بودن مدارک و مستندات، ممکن است نتوانید یک حساب بانکی افتتاح و یا کارت دبیت دریافت کنید. برای اخذ Debit Card باید در حساب پس انداز خود، یک حداقل موجودی داشته باشید که بستگی به بانک صادر کننده دارد و علاوه بر این باید قادر به پرداخت هزینه های تمدید سالانه کارت دبیت خود نیز باشید.

مدارک لازم برای اخذ دبیت کارت

مدارک لازم برای اخذ دبیت کارت

مدارک و اسناد مورد نیاز برای اخذ دبیت کارت مشابه اسنادی است که برای افتتاح حساب باید ارائه دهید و معمولا لازم نیست اسناد اضافی را برای اخذ Debit Card ارسال کنید و از آنجایی که این کارت به یک حساب بانکی مرتبط است، بانک مربوطه از قبل اطلاعات لازم را در اختیار دارد و هدف از دستیابی به این اسناد، انجام یک بررسی کامل بر روی مشتری است و این امر مطابق دستورالعمل فعلی RBI  و KYC ضروری است و اگر بانکها از این کار خودداری کنند، می‌توانند جریمه‌های خود را پرداخت کنند.
برخی از بانک ها برای صدور Debit Card علاوه بر مدارکی که از قبل در اختیار دارند، ممکن است برای تایید مشخصات متقاضی مانند هویت و آدرس او به اسناد احتیاج داشته باشند که این مدارک عبارتند از : یکی از مدارک گذرنامه، گواهینامه رانندگی و یا کارت ملی یا شناسنامه و در برخی موارد برای آقایان کارت پایان خدمت، 2 عدد عکس جدید با سایز گذرنامه و برای دریافت لیست مدارک و در صورت نیاز به مدارک اضافی باید با بانک خود تماس بگیرید و بررسی کنید.

هزینه دریافت دبیت کارت

هزینه دریافت دبیت کارت

به طور کلی دریافت دبیت کارت از بانکی که در آن حساب دارید، هزینه چندانی ندارد و مانند کارت های بانکی دیگر، بانک مورد نظر با کم کردن مبلغی به عنوان کارمزد، در مدت 3 روز تا یک هفته، Debit Card را صادر می‌کند که این در صورتی است که شرایط و مدارک لازم برای دریافت این نوع کارت را داشته باشید. در صورتی که در حساب خود مبلغ کافی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از دبیت کارت خود خرید کنید و یا از عابر بانک‌های مختلف، وجه نقد بردارید و این کار دقیقا مشابه کارت‌های بانکی دیگر است و هیچ هزینه اضافه ای را برای شما به همراه ندارد. معمولا دارندگان Debit Card بعد از این که چند ماه از آن استفاده کردند، می‌توانند درخواست اعتبار اضافه از بانک بدهند که این اعتبار بر اساس میانگین گردش و موجودی حساب بانکی او، متغیر و بین 1000 تا 5000 دلار خواهد بود.

علاوه بر بانک ها برخی از شرکت های خدماتی و مهاجرتی معتبر نیز در زمینه صدور Debit Card برای شهروندان ایرانی فعالیت می‌کنند و در ازای آن، کارمزد می‌گیرند که این مبلغ بسته به شرکتی که از آن خرید می‌کنید، متفاوت و معمولا بین 10 تا 100 هزار تومان خواهد بود، همچنین این شرکت‌ها در زمینه شارژ Debit Card نیز با تعرفه های مصوب فعالیت می‌کنند. در برخی موارد به خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکا، واریز هر 100 دلار اعتبار به Debit Card، 20 دلار برای دارنده کارت هزینه دارد، همچنین در برخی از عابر بانک ها در کشورهای دیگر، به ازای هر برداشت، 2 دلار از حساب دارنده دبیت کارت کسر می‌شود. معمولا مبلغ شارژ ماهانه برای دبیت کارت های مختلف بین 50 تا 100 دلار و سرویس ماهانه برای استفاده مجدد از آن ها در حدود 4 دلار است.

معایب و مزایای دبیت کارت

معایب و مزایای دبیت کارت

این که دریافت Debit Card و استفاده از آن خوب است یا خیر، بستگی به چگونگی استفاده کاربر از آن دارد. به طور کلی تمامی کارت‌های اعتباری، مزایا و معایبی دارند که البته احتمالا مزایای آن ها بیشتر است که در این سال‌ها، درخواست برای آن‌ها در سراسر جهان فراگیر شده است و ایرانی‌های بسیاری نیز در سال‌های اخیر به دنبال اخذ و استفاده از این نوع کارت هستند.

یکی از بهترین ویژگی های Debit Card و مزایای آن، محدودیت در خرید است و همین موضوع باعث می‌شود تا افرادی که کنترل خوبی بر هزینه‌های خود ندارند، در آخر ماه، با بدهی‌های زیادی مواجه نشوند، همانطور که گفته شد، افراد تنها به اندازه مبلغی که در حساب خود دارند، می‌توانند با استفاده از این کارت‌ها خرید کنند، همچنین در طول روز، مبلغی که هزینه می‌کنند نیز محدودیت دارد. از دیگر مزایای Debit Card، قابلیت شارژ مجدد آن است و همچنین این کارت‌ها توسط تمامی دستگاه ‌های  ATM در سراسر جهان، پشتیبانی می‌شوند و افراد دارنده دبیت کارت به صورت آنلاین و آفلاین می‌توانند خرید کنند.

لازم به ذکر است، برداشت اول از عابر بانک برای کاربران دبیت کارت، هزینه‌ای ندارد ولی از برداشت دوم به بعد، به ازای هر برداشت وجه نقد، 2 دلار از حساب کاربر به عنوان کارمزد کم می‌شود که این یکی از بزرگترین معایب Debit Card به شمار می‌رود، علاوه بر این، دبیت کارت، هزینه فعال سازی، شارژ و نگهداری نیز دارد که این موضوع باعث نارضایتی برخی از کاربران می‌شود.

از جمله مزایای Debit Card می‌توان به کنترل هزینه ‌های ماهانه و پس انداز بیشتر، راحتی در سفر و بی نیازی از حمل پول نقد در سفرهای خارجی و داخلی و همچنین امن بودن اطلاعات شخصی در Debit Card اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید