وکیل های ایرانی در دبی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

امارات متحده عربی از هفت امارات تشکیل شده است که قانون اساسی فدرال اختیارات قانونی را بین دولت فدرال (مستقر در ابوظبی) و سایر قسمت‌های امارات تقسیم کرده است. برای وکالت در هر یک از مناطق امارات، باید شرایط امارات فدرال و محلی را داشته باشید. علاوه بر این، برای کار در مناطق آزاد امارات متحده عربی مانند مرکز مالی بین المللی دبی  (DIFC) باید قوانین خاص این مناطق را نیز رعایت کنید. بنابراین وکیل های ایرانی در دبی لازم است از قوانین پیروی کرده و مجوزهای لازم را برای انجام فعالیت دریافت کنند.

چند دسته وکیل در دبی وجود دارد؟

وکیل های ایرانی در دبی

طبق قوانین فقط وکلای متبحر یا عملیاتی می توانند در امارات متحده عربی خدمات حقوقی ارائه دهند. با این وجود قانون فدرال امارات متحده عربی چند دسته وکیل را به رسمیت می شناسد:

 • وکلای تمرینی
 • وکلای عملیاتی یا حقوقی
 • وکلای غیر عملیاتی یا همان مشاوران حقوقی

وجه تمایز وکلای حقوقی از مشاوران حقوقی در دبی

وجه تمایز وکیل های ایرانی در دبی

مشاوران حقوقی مجاز به ارائه نظرات و مشاوره حقوقی، پیش نویس قراردادها، ثبت و انحلال شرکت ها و نمایندگی مشتری در برابر دادگاه‌های قضایی هستند. وکلای عملیاتی نه تنها می توانند این خدمات را ارائه دهند بلکه علاوه بر این می توانند در دادگاه های دبی، مقامات قضایی، ادارات امنیتی و دادگاه های سازش دعوی خود را مطرح و نماینده موکل خود باشند.

شرایط دریافت مجوز برای وکلای خارجی در دبی

شرایط دریافت مجوز برای وکیل های ایرانی در دبی

شرکت های حقوقی خارجی در دبی باید مجوز تأسیس دفاتر در امارات را داشته باشند. همچنین آن را در اداره توسعه اقتصادی ثبت کنند. صدور مجوز برای شرکت‌های حقوقی خارجی در سطح امارات صورت می گیرد. شرکت‌های حقوقی مستقر در مناطق آزاد مانند DIFC، نیز باید در منطقه آزاد مربوطه ثبت نام کنند. به علاوه شرکت های حقوقی باید به عنوان ارائه دهنده خدمات جانبی در سازمان خدمات مالی دبی(DFSA)  ثبت شوند. همچنین شرکت‌ها باید یک نماینده خدمات محلی را برای کمک به آنها در مراحل صدور مجوز تعیین کنند. به این معنی که شرکت‌های حقوقی خارجی نیاز به یک وکیل حقوقی محلی برای دریافت مجوز دارند که حتما باید شهروند امارات باشد. در نهایت دریافت این مجوزها دائمی نیست و باید به صورت سالانه تمدید شوند. اخذ مجوز و تمدید سالانه‌ی آن مستلزم پرداخت هزینه اداری خواهد بود.

کلیه‌ی شرکت های دبی باید از اداره امور حقوقی امارات مجوز داشته باشند و در اداره توسعه اقتصادی ثبت شوند. طبق قطعنامه اداری شماره (234) که در سال 2015 در مورد ثبت نام مشاوران حقوقی در امارت دبی به تصویب رسید. کلیه‌ی وکلای خارجی که در این کشور فعالیت می‌کنند را ملزم کرده‌است تا در بخش امور حقوقی دبی ثبت نام کنند.

مدارک مورد نیاز برای کار در یک شرکت حقوقی

مدارک مورد نیاز وکیل های ایرانی در دبی

بسیاری از بنگاه های حقوقی خارجی به عنوان یک شعبه در مناطق آزاد فعالیت می کنند. با این حال اسناد پشتیبانی مورد نیاز جهت اخذ مجوز برای کار در یک شرکت حقوقی عبارت‌اند از:

 • کپی مجوز حرفه ای شرکت
 • یک کپی از گواهینامه تمرین فعلی یا نامه حسن نیت صادر شده توسط مقام مربوطه یا جامعه حقوقی.
 • یک کپی گذرنامه و یک عکس گذرنامه برای هر وکیل مجاز به صدور و انجام مراحل قانونی از طرف شرکت.

علاوه بر موارد مذکور افرادی که برای حقوق مخاطبان خود در DIFC ثبت نام می کنند باید مستندات پشتیبانی لازم را داشته باشند. آنها همچنین باید برنامه ای از تجربه وکالت شفاهی را که در دادرسی دادگاه یا داوری بدست آورده اند ارائه دهند.

چه کسانی حق دریافت پروانه وکالت در دبی را دارند؟

 • افرادی که تابع امارت متحده عربی باشند.
 • بیش از 21 سال سن داشته باشند.
 • مدرک معتبر از دانشگاه مورد تایید امارات داشته باشند.
 • حداقل یک سال کارآموزی را طی کرده باشند.
 • مجوزهای لازم برای انجام وکالت را دریافت کرده باشند.

با توجه به توضیحات مذکور اخذ پروانه‌ی وکالت برای ایرانی ها در دبی امکان پذیر نمی‌باشد و افراد در صورت تمایل به انجام کار وکالت در این کشور می توانند به عنوان مشاوره در شرکت های حقوقی مشغول به فعالیت شوند.

درآمد وکیل های ایرانی در دبی

درآمدوکیل های ایرانی در دبی

فردی که به عنوان وکیل در امارات متحده عربی کار می کند. معمولاً ماهیانه 39600 درهم درآمد دارد. همچنین محدوده حقوق از 18200 الی 62،900 درهم متغیر است.

این متوسط حقوق ماهیانه شامل مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا نیز می‌شود. حقوق وكالت در کشور دبی براساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی به شدت تغییر می کند. سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق وکیل در دبی است. طبیعتاً هرچه شخص تجربه‌ی کاری بیشتری داشته باشد؛ دستمزد بیشتری دریافت خواهد کرد.

به عنوان نمونه؛ یک وکیل با سابقه کمتر از دو سال تقریباً 20،700 درهم در هر ماه درآمد کسب می‌کند.در حالی که پیش بینی می شود فردی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال 27600 درهم در هر ماه درآمد داشته باشد. به عبارتی 34٪ بیشتر از فردی با تجربه کمتر از دو سال. همچنین یک وکیل با سطح تجربه بین پنج تا ده سال حقوق ماهیانه 40800 درهم را به دست می آورد. این یعنی 48٪ بیشتر از شخصی که دارای دو تا پنج سال تجربه است، حقوق دریافت می‌کند.

به طور متوسط، حقوق یک وکیل با 10 سال سابقه خدمت تقریبا دو برابر حقوق وکیلی است که یک الی 2 سال سابقه دارد.

سوالات پر تکرار

بیشتر بخوانیم:

منابع:

Attorney Average Salary in United Arab Emirates 2021

Regulation of the legal profession in the United Arab Emirates: overview

7 دیدگاه برای “وکیل های ایرانی در دبی

  • آرینا صادقی گفته:

   سلام می‌توانید از طریق جستجو در وب‌سایت معتبر این کشور یک وکیل مناسب در دبی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021