با وثیقه مالی راحت تر سفر کنید!

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط بهناز نوری

وثیقه مالی برای خروج از کشور برای مشمولین سربازی

مشمولین سربازی

یکی از مسائل و دغدغه هایی که همواره قشر جوان و اغلب دانشجوی ایرانی را دچار سردرگمی می کند نحوه خروج از کشور آن ها می باشد. پسران دانشجوی ایرانی با توجه به اینکه از مشمولان سربازی هستند و با استفاده از معافیت تحصیلی موقتا تا پایان تحصیل از رفتن به سربازی معاف هستند، برای خروج از کشور نیاز دارند تا مجوز لازم را از سازمان نظام وظیفه دریافت کنند و با استفاده از آن مدت مشخصی را در خارج از کشور سپری کنند. اما چگونه می توان به این مجوز دست پیدا کرد. برای دست یابی به مجوز خروج کشور از طریق سازمان نظام وظیفه فرد مشمول باید وثیقه مالی را که سازمان برای او مشخص می کند به ضمانت بگذارد. این وثیقه مالی پس از بازگشت فرد مشمول به کشور به او بازگردانده می شود. اما میزان وثیقه مالی خروج از کشور و مدت زمانی که فرد می تواند در خارج از کشور سکونت داشته باشد، برای مسافرت های مختلف متفاوت می باشد که در ادامه این مطلب درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد. اما نکته بسیار مهمی که در این بین وجود دارد این است که افراد دارای غیبت نمی توانند با قراردادن وثیقه مالی از کشور خارج شوند و پس از پایان خدمت مقدس سربازی این امکان را دریافت خواهند نمود.

میزان این وثیقه مالی هم همانطور که اشاره کردیم متفاوت می باشد و از رقمی در حدود 30 میلیون ریال تا 200 میلیون ریال برای سفر های مختلف متفاوت می باشد که فرد باید آن را نزد سازمان نظام وظیفه ودیعه بگذارد. در ادامه این مطلب سعی می کنیم تا میزان وثیقه مالی را برای سفرهای مختلف خدمتتان عرض نماییم.

وثیقه مالی برای سفرهای علمی به خارج از کشور

وثیقه مالی برای سفر علمی

یکی از سفر هایی که دانشجویان برای افزایش تخصص و دانش خودشان علاقه دارند تجربه کنند، سفر های علمی می باشد. نحوه این سفر ها و مدت زمان آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد و ممکن است چند ماه تا چند سال به طول بیانجامد اما وثیقه مالی آن یکسان می باشد. متقاضیان خروج از کشور برای سفرهای علمی نیاز است مبلغ 50 میلیون ریال را نزد سازمان نظام وظیفه ودیعه گذارند و پس از بازگشت از سفر آن را باز پس بگیرند.

البته برای سفر هایی که به صورت نیمه علمی انجام می شود مبلغ 80 میلیون ریال را یا به صورت نقدی و یا به صورت ضمانت نامه بانکی باید در اختیار نظام وظیفه قرار دهند.

وثیقه مالی برای سفر های غیر علمی

وثیقه مالی برای سفر های غیر علمی

ممکن است افراد دلیل خاص و یا علمی برای سفر خود نداشته باشند و برای مسائل خانوادگی یا تفریحی قصد داشته باشند تا از کشور خارج شوند و به کشور های دیگر بروند. برای چنین سفر های مشمولان سربازی باید 150 میلیون ریال نقد را به عنوان وثیقه مالی قرار دهند و سپس اجازه خروج از کشور را دریافت نمایند.

وثیقه مالی خروج از کشور برای سفرهای زیارتی

وثیقه مالی برای سفر زیارتی

یکی از پرطرفدارترین مجوزهای خروج از کشور را می توان مجوز خروج از کشور برای سفر های زیارتی دانست که به سه کشور عربستان، عراق و سوره مربوط می باشد.

البته ذکر این نکته لازم است که در شرایط فعلی که ارتباط کشورمان با کشور عربستان تنها برای حج واجب برقرار است و شرایط جنگی که در سوریه وجود دارد و این کشور امنیت لازم را هنوز در اختیار ندارد، سفر به این دو کشور به شدت کم شده است و افراد کمی تقاضای مجوز خروج از کشور برای سفر به این کشور ها را دارد.

اما وضعیت عراق متفاوت است و مجوز خروج از کشور زیادی برای مقصد خارج برای مشمولان سربازی صادر می شود. البته استثنا هایی هم برای سفر به عراق وجود دارد. مثلا در ایام خاص مثل اربعین وثیقه مالی برای سفر به عراق بسیار ناچیز می باشد. در کل وثیقه مالی سفر به عراق و عربستان 30 میلیون ریال و به سوریه 50 میلیون ریال می باشد.

وثیقه مالی برای سفر های ورزشی

وثیقه مالی برای سفر های ورزشی

یکی از سفر هایی که بیشتر مورد علاقه ورزشکاران دانشجو یا دیگر ورزشکاران مشمول می باشد، سفر های ورزشی می باشد که تعداد آن ها هم تقریبا زیاد است. اما برای رفتن به این سفر ها مشمولان باید تضمین لازم را به مبلغ 150 میلیون ریال توسط وزارت ورزش به عنوان وثیقه مالی در اختیار نظام وظیفه قرار دهند.

وثیقه مالی برای ادامه تحصیل

وثیقه مالی برای ادامه تحصیل

افرادی که علاقه دارند تا برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کنند اما مشمول سربازی هستند باید برای خروج از کشور مجوز دریافت نمایند. وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور آن ها مبلغ 200 میلیون ریال می باشد که به نوعی آن را می توان سنگین ترین وثیقه مالی خروج از کشور قلمداد کرد.

البته این افراد می توانند از ضمانت نامه بانکی یا سند ملکی هم برای ضمانت استفاده کنند.

وثیقه مالی نخبگان

وثیقه مالی نخبگان

یکی از مواردی که در آن شرایط مناسبی را برای خروج از کشور قرار داده شده است وثیقه مالی نخبگان می باشد.نخبگان کشور با دریافت معرفی نامه بنیاد نخبگان نیروهای مسلح می توانند بدون نیاز به قرار دادن وثیقه مالی و تنها با تعهد کتبی یکی از اقوام درجه یک آن ها به سفر های خارج از کشور بروند و پس از آن به کشور بازگردند.

نحوه پس گرفتن مبلغ وثیقه مالی

نحوه پس گرفتن مبلغ وثیقه مالی

افرادی که به خارج از کشور سفر می کنند باید در بازه زمانی اعلام شده به آن ها توسط نظام وظیفه به کشور بازگردند و به محض آنکه به کشور وارد شدند باید در کوتاه ترین زمان ممکن ورودشان را ثبت کنند. برای این کار و باز پس گیری وثیقه مالی آن ها باید به مراکز پلیس + 10 مراجعه کنند و درخواست خودشان را بیان کنند.

اگر ورود به کشور به موقع ثبت نشود ممکن است چه مشکلاتی را ایجاد نماید؟

اگر ورود به کشور به موقع ثبت نشود ممکن است چه
مشکلاتی را ایجاد نماید؟

گاهی اوقات متاسفانه مشمولان سربازی که به خارج از کشور سفر کرده اند تصور می کنند همین که به کشور بازگردند کافیست و نیازی نیست بازگشت خودشان را به اطلاع سازمان نظام وظیفه برسانند. اما سازمان نظام وظیفه برای کلیه مشمولانی که به خارج از کشور سفر کرده اند الزام کرده است تا در زمان بازگشت خودشان، مراتب بازگشت را به اطلاع سازمان برسانند. اما در صورتی که مشمولان این کار را انجام ندهند چه مشکلاتی برای آن ها به وجود خواهد آمد. در صورتی که آن ها به موقع به نظام وظیفه اطلاع ندهند، یک سری محدودیت ها برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد. یکی از این محدودیت ها ظبط کامل مبلغ وثیقه مالی خروج از کشور به نفع دولت می باشد. یکی دیگر از موارد هم عدم صدور مجوز خروج از کشور به مدت 6 ماه الی یک سال می باشد. در بدترین حالت ها هم ممکن اتفاقات بدتری برای فرد رقم بخورد. مثلا ممکن است فرد به مراجع قضایی معرفی شود و برای او احکام سنگین تری هم وضع شود.

نکاتی درباره وثیقه مالی خروج از کشور

نکاتی درباره وثیقه مالی خروج از کشور
  • شما باید مبلغ وثیقه مالی را به شعب بانک قوامین در منطقه خودتان واریز کنید و فیش آن را به نظام وظیفه نشان دهید.
  • افرادی که غیبت سربازی دارند حق خروج از کشور را به هیچ وجه ندارند.
  • برای دانشجویان باید گواهی اشتغال به تحصیل آن ها توسط دانشگاه تایید شود.
  • برای دریافت اینترنتی مجوز خروج از کشور و پرداخت وثیقه مالی باید به وبسایت service.police.ir مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتر را از آن دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید