russia
کشور روسیه

زندگی در روسیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo

 

کشور روسیه پهناورترین کشور جهان است و مساحت آن دو برابر مساحت امریکاستاین کشور در شمال آسیا  و اروپای خاوری واقع شده است و با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ ، دریای ژاپن ، دریای خزر ، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.جمعیت این کشور حدوداً 142 میلیون نفر است. پایتخت این کشور مسکو است. زبان رسمی مردم روسیه، روسی است. هرچند در مناطقی از این کشور پهناور مردم به زبان ترکی صبت می‌کنند.واحد پول رایج کشور روسیه روبل است. در این کشور تمام امورات مالی و تجاری­ داد و ستد، معامله و خرید و فروش با روبل انجام می­شود و در واقع تنها واحد مورد قبول در روسیه است. هر روبل معادل 100 کوپک است. روسیه از کشورهای پیشرفتۀ دنیا محسوب می‌­شود و رشد اقتصادی کشور روسیه قابل‌ توجه مهاجران زیادی است که سالانه به امید زندگی بهتر، به این کشور سفر می‌کنند. سرعت رشد اقتصاد روسیه باعث شد که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی، پایۀ فعالیت‌های اقتصادی و تجاری خود را در این کشور بنا کنند. تحولات اقتصادی مثبتی که در روسیه اتفاق افتاد فرصت­های شغلی زیادی را برای خارجی­ها فراهم نمود و در نتیجه مهاجران زیادی به این کشور کشیده شدند. بسیاری از مهاجران در شهرهای بزرگی مثل مسکو و سن پترزبورگ ساکن و مشغول به کار هستند.

اگر به طور کلی به حقوق کارگران و قشر پایین نگاهی بیندازیم خواهیم دید که درآمد آنها بسیار کمتر از میزانی می باشد که برای داشتن زندگی با کیفیت لازم است. حداقل حقوق در روسیه با حداقل حقوق در اروپا بسیار کمتر است. حداقل حقوق در روسیه توسط دولت فدرال تعیین می گردد. در سال های اخیر به دلیل تورم و بد شدن شرایط اقتصادی حداقل حقوق افزایش یافته است اما باز هم این میزان حقوق در برابر هزینه های گزاف کافی نیست و قشر کارگر و پایین جامعه کیفیت و شرایط زندگی خوبی ندارند

درآمد در روسیه موضوعی است که نظر افراد مشتاق به مهاجرت به روسیه را به خود جلب می نماید. در این مطلب قصد داریم از کیفیت زندگی، میزان متوسط درآمد در روسیه و هزینه ها را بررسی نماییم. چنانچه شما نیز قصد مهاجرت و یا سفر به کشور روسیه را دارید با ما همراه باشید.

مهاجرت به هر کشوری کار ساده ای نیست. قبل از انجام هر کاری در راستای مهاجرت باید اطلاعات کافی از کشور مقصد و شرایط زندگی در آن را کسب نمایید. روسیه کشور دوست و همسایه ایران است. مهاجرت و اخذ ویزای زندگی در این کشور راحت تر از سایر کشورها است.

متخصصینی که حقوق آن‌ها بیش از دو میلیون روبل در سال است، نوعی ویزای کاری دریافت می‌کنند که اعتبار آن سه ساله است. 

هزینه زندگی در روسیه چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر ماه برآورد شده است.

به طور کلی می­‌توان گفت در روسیه قیمت پوشاک بالاتر از کشورهای اروپایی است. اما گاهاً لباس‌های ارزانی هم با کیفیت نسبتاٌ خوب پیدا می­‌شود. اگر از هزینه‌های مسکن در روسیه چشم پوشی کنیم باقی هزینه­‌ها مانند مواد غذایی، حمل و نقل عمومی و بنزین معقول است.

شور روسیه بزرگترین تولیدکنندۀ گاز در جهان است و نیمی از گاز قارۀ اروپا را روسیه تأمین می­‌کند. زغال سنگ، سنگ آهن، فولاد، نفت و سیمان از دیگر تولیدات کشور روسیه است. صنایع تولیدی بیش از یک سوم نیروی کار را در بر دارد و شامل صنایع فولاد، شیمیایی، نساجی و ماشین آلات سنگین است

وسیه کشوری است که جدا از قدرت بالای اقتصادی و رفاه نسبی مردمان، آمار دزدی در آن بالا است.

امنیت در روسیه موضوع بحث این مطلب است. برای انجام مهاجرت و یا سفر به کشوری باید از قبل اطلاعات مفید و کافی را درباره ی آن کسب نماییم. امنیت مسئله ای بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی که به کشوری نا امن سفر و یا مهاجرت نماییم جان و مال خود را در معرض خطر قرار می دهیم. در این مطلب مواردی را بررسی می نماییم تا به امن بودن و نبودن کشور روسیه پی ببریم. امنیت در روسیه برای افرادی که قصد مهاجرت و یا سفر به این کشور را دارند بسیار مهم است.

 

اخذ اقامت در کشور روسیه، نیازمند طی کردن مراحل و ارائه مدارکی است.به عنوان مثال اگر یک زوج ایرانی که در روسیه اقامت دارند در آنجا دارای فرزندی بشوند، فرزند آن‌ها تابعیت روسیه را نمی‌گیرد چرا که ملاک تبعیت خون و نژاد است و اگر یکی از والدین روس باشد، فرزند آن‌ها می‌تواند تابعیت روسیه بگیرد.

ازدواج خارجی‌ها در روسیه قوانین خاص خود را دارد.

لازم به ذکر است که این ازدواج فقط در روسیه ثبت می‌شود و برای ثبت آن در کشور خود باید با مراجعه به کشور یا سفارت آن کشور در روسیه ازدواج خود را جداگانه ثبت کنید.

هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد، اما در هر صورت بسیار کمتر از اجاره آپارتمان به شکل شخصی است.

در شهرهای کوچک و برخی محله‌های آن، هزینه‌های زندگی واقعاً پایین است.

خرید ملک در روسیه به تازگی و در سال اخیر رواج بسیاری یافته است. روسیه مقصد گردشگری و مهاجرت بسیاری از ایرانیان گشته است. این کشور قوانین و شرایط های گوناگونی برای پذیرش مهاجر دارد. به دلیل دوست و همسایه بودن روسیه با ایران شرایط راحت تری برای مهاجرت ایرانیان فراهم شده است. خرید ملک در روسیه یکی از راه های دیگر برای مهاجرت کردن به این کشور می باشد. در این مطلب به موضوع خرید ملک در کشور روسیه می پردازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب نمایید

قبل از شروع پروسۀ تجارت و کسب و کار در روسیه باید در مورد تمام هزینه‌ها اعم از قیمت ملک و هزینه زندگی تحقیق کرد.

ثبت شرکت در روسیه بیشتر به نفع کسانی است که واقعاً قصد فعالت­های تجاری و اقتصادی داشته باشند.

انواع ویزای روسیه:

ویزای توریستی، ویزای سرمایه­‌گذاری، ویزای اقامت، ویزای ترانزیت روسیه، ویزای دانشجویی، ویزای کار و تخصص، ویزا از طریق ازدواج با یک فرد روسی، ویزای دیپلماتیک، ویزای پناهندگی، ویزا برای اهداف بشردوستانه و مذهبی و ...

شما در روسیه با وجود توسعه و پیشرفت بی­نظیری که دارد، ممکن است نتوانید برخی از داروهایی که به راحتی در ایران تهیه می‌کردید، تهیه کنید.

 ایرانیان خارج از کشور می­‌توانند برای تداوم پرداخت حق بیمه یا آغاز فرایند حق بیمه، نزد سازمان تأمین اجتماعی با مراجعه به این سامانه و پر کردن فرم بیمۀ ایرانیان خارج از کشور، درخواست خود را اعلام نمایند.

انواع کارت‌های بانکی در کشور روسیه:

میر  :(mir)سیستم داخلی روسیه، مثل شتاب - ویزا کارت (visa card) - مستر کارت (master card)

کشور روسیه افتتاح حساب را برای متقاضیان با سه نوع ارز (روبل، دلار و یورو) انجام می­‌دهد.

از کشور روسیه می‌توان به راحتی به ۱۱۶ کشور سفر کرد. پاسپورت روسیه در رتبه ۴۹ قدرتمند ترین پاسپورت های دنیا قرار دارد. این امر خود باعث جذب مهاجران بسیاری برای داشتن پاسپورت روسی است.

در بحث دین و مذهب هم ایرانی‌ها و روس‌ها دچار دو دستگی در ارزش‌ها و اعتقادات شده‌اند؛ برخی از ایرانی‌ها مسلمانان خالصی هستند که مذهب شیعه همچون فرهنگ باستانی جزء لاینفکی از زندگی آن‌هاست و از آن سو دسته‌ای از افراد جامعه به مذهب اعتقادی ندارند. در روسیه نیز چنین است.

تعطیلات سال نو همزمان با کریسمس است و تعطیلات کریسمس در کشور روسیه بیشتر از یک هفته است.

جادوگری و طالع بینی در روسیه بسیار رواج دارد. برخی از جوانان روسی به چندین نوع اعتقاد، فرقه و طبقه بندی‌های جدید مذهبی توجه می‌کنند.

رشد ادیان خارجی در میان مردم روسیه باعث نگرانی قانونگذاران روسی شد و در سال 1997 دولت در مورد قانونآزادی مذهبی تجدید نظری کرد و تاسال 1990 قانونی تصویب شد که به موجب آن بتواند مذهب را در میان افرادی که جزو توسعه تاریخی روسیه بودند و آن‌ها که نبودند، دسته بندی کند. 


تفریح در روسیه موضوعی جذاب برای افرادی است که قصد مسافرت به این کشور را دارند. قطعا زمانی که قصد مسافرت به کشور خارجی را دارید باید از مراکز تفریحی آن اطلاعات کافی داشته باشید. اوقات فراغت و بیکاری خصوصا در کشوری غریب باید به خوبی سپری شود تا کمتر احساس دلتنگی نسبت به وطن خود را داشته باشید. با آشنا شدن با مطلب تفریح در روسیه به راحتی می توانید مکان های تفریحی این کشور را بشناسید و اوقات خوشی را در آن سپری نمایید

در تمام شهرهای روسیه، سیستم حمل و نقل عمومی درون شهری همانند تاکسی، اتوبوس، مترو، تراموا و قطار تندرو وجود دارد.

سفر یک طرفه با اتوبوس، تراموا و تریلر در مسکو ۵۵ روبل (در سنت­پترزبورگ ۴۰ روبل؛ همین سفر در کازان ۲۵ روبل؛ و در تومسک ۱۸ روبل )

تلفیق نژاد روس با قومیت­های مختلف، باعث به وجود آمدن هنر و فرهنگی ویژه شده است و از این جهت هنرهایی چون نقاشی، رقص، مینیاتور و به ویژه ادبیات در این کشور بسیار غنی است.

در مورد هنر سینمای مردم روسیه باید بدانیدکه، سینمای این کشور به دو دوره تقسیم می­شود. دوره قبل از فروپاشی شوروی و دوره بعد از فروپاشی شوروی. متأسفانه سینمای این کشور پس از فروپاشی شوروی افت شدیدی داشت و هنوز هم نتوانسته به شکوه آن دوران دست پیدا کند.

بعد از فروپاشی شوروی و پس از ورشکستگی کشور، دیگر هیچ هزینه‌ای برای بودجه ساخت فیلم نکردند. به دلیل مشکلات اقتصادی، استودیوهای فیلمبرداری بزرگ به چندین استودیوی کوچک تبدیل شدند.

یکی از روید‌اد‌های ورزشی مهم د‌ر روسیه، راهیابی تیم ملی فوتبال روسیه به مسابقات جام 

ملت‌های اروپا است.

مردم روسیه هم مانند بسیاری از مردم جهان گرفتار خرافات بوده و هستند. برخی از این خرافات در گذر زمان از بین می­روند و برخی همچنان به قوت خود باقی می­مانند.


  یکی از شایعاتی که در مورد کشور روسیه متداول شده آن است که اگر کسی بتواند با یک دختر روسی ازدواج کند و تابعیت روسیه را دریافت نماید دولت روسیه مبلغ 15 هزار دلار به عنوان جایزه به او می‌­دهد.

موارد ممنوعه در روسیه موضوع این مطلب است. تمامی کشورها قوانین خاص و مختص به خود را دارند. در تمام کشورهای دنیا موارد ممنوعه وجود دارد که نباید به انجام آنها اقدام نمایید. قبل از مهاجرت باید قوانین و مقررات کشور روسیه را به طور کامل بدانید تا در هنگام ورود به این کشور دچار مشکلی نشوید.

شنایی با خطرات احتمالی کشور روسیه برای کسانی که به این کشور مهاجرت می­‌کنند ضروری است. ضمن اینکه میزان جرم و جنایت در این کشور بالاست و مسائل امنیتی می­‌بایستی برای مهاجرین مهم باشد.

  • هرگز سوار ماشین‌هایی غیر از تاکسی نشوید. آمار جرم و جنایت در روسیه بالا است.

.تشابهات قوانین ایران با روسیه موضوع بحث این مطلب است. قوانین متشابه در برخی از کشورهای جهان وجود دارد. برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند دانستن این موضوع که تشابهات قوانین ایران با روسیه چیست، جالب و قابل توجه است. فردی را قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارد حتما باید از قوانین آن اطلاعات کافی داشته باشد تا در کشور خارجی دچار مشکلات نگردد. تشابهات قوانین ایران با روسیه باعث می شود تا فرد احساس راحت تر و بهتری را داشته باشد. کشور روسیه قوانین متشابه بسیاری با ایران دارد. در این مطلب به بررسی تشابهات قوانین ایران با روسیه می پردازیم

ماشین در روسیه قیمت‌­های متنوعی دارد. نکته جالب توجه این است که روس­‌ها علاقه زیادی به خریدن ماشین دست اول و نو ندارند و در بسیاری از معاملات آن‌ها ماشین­‌های کارکرده رد و بدل می­‌شود. این شکل خرید و فروش آن‌ها شاید نشان­دهندۀ رعایت انصاف در هنگام معامله است، چون شخص با خرید خودروی کارکرده متضرر نمی­‌شود.


خدمات سفارت خانه برای اتباع ایرانی و روسی انجام می شود. اتباع روسی برای گرفتن ویزا و روادید ایرانی باید به سفارت خانه ایران در روسیه مراجعه نمایند. اگر فردی روسی قصد ادامه تحصیل در ایران را داشته باشد، سفارت ایران مدارک شناسایی و تحصیلی وی را مورد بررسی قرار می دهد و در صورت تایید فرد می تواند مهاجرت خود را به ایران انجام دهد. مردان روسی برای ورود به ایران باید مدارک نظام وظیفه خود را نیز به سفارت خانه ایران در روسیه ارائه دهند و بعد از بررسی صلاحیت مهاجرت آنها به ایران تایید گردد

زن‌های روسی در هنگام ورود به کلیسا تن خود را به طور کامل می­‌پوشانند. در گذشته نوع پوشش مردم روسیه در مناطق مختلف، متفاوت بود. اما طی گذشت زمان، فرهنگ پوشش مردم کم­کم یکسان شد.

کشور روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع شده است و با اقیانوس آرام شمالی واقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای  بالتیک مرز آبی دارد.

در گذشته‌­های دور مردم روسیه اغلب کشاورز بودند و غذای غالب آن‌ها سوپ و در کنار آن نان بود.

خاچاپوری: این غذا شبیه پیتزاهای ترکی است. برای پخت آن از نان آماده یا خمیر استفاده می‌کنند. این غذا به عنوان صبحانه در میان روس­ها سرو می­‌شود.

مطالب مرتبط