x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

زندگی در روسیه

کشور روسیه پهناورترین کشور جهان است و مساحت آن دو برابر مساحت امریکاست. این کشور در شمال آسیا و اروپای خاوری واقع شده است و با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد. جمعیت این کشور حدوداً 142 میلیون نفر است. پایتخت این کشور مسکو است. زبان رسمی مردم روسیه، روسی است. هرچند در مناطقی از این کشور پهناور مردم به زبان ترکی صحبت می‌کنند. واحد پول رایج کشور روسیه روبل است. در این کشور تمام امورات مالی و تجاری­ داد و ستد، معامله و خرید و فروش با روبل انجام می‌­شود و در واقع تنها واحد مورد قبول در روسیه است. هر روبل معادل 100 کوپک است. روسیه از کشورهای پیشرفتۀ دنیا محسوب می‌­شود و رشد اقتصادی کشور روسیه قابل‌ توجه مهاجران زیادیست که سالانه به امید زندگی بهتر، به این کشور سفر می‌کنند. سرعت رشد اقتصاد روسیه باعث شد که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی، پایۀ فعالیت‌های اقتصادی و تجاری خود را در این کشور بنا کنند. تحولات اقتصادی مثبتی که در روسیه اتفاق افتاد فرصت­های شغلی زیادی را برای خارجی­‌ها فراهم نمود و در نتیجه مهاجران زیادی به این کشور کشیده شدند. بسیاری از مهاجران در شهرهای بزرگی مثل مسکو و سن پترزبورگ ساکن و مشغول به کار هستند.

مشاوره زندگی در روسیه
فهرست

حداقل حقوق در روسیه

حداقل حقوق در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

حداقل حقوق در روسیه موضوع مورد بحث این مطلب است. اگر قصد مهاجرت و زندگی در روسیه را دارید با ما در این مطلب همراه باشید. در تمامی کشورها حداقل درآمد و حقوق ذکر می شود تا افراد مهاجر بدانند که با داشتن چه مقدار درآمد می توانند زندگی خود را در کشور مورد نظر مدیریت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حداقل حقوق در روسیه ما را همراهی کنید.

روسیه کشوری اوراسیایی است به این معنی که قسمتی از آن در آسیا و قسمت دیگر در قاره اروپا قرار دارد. روسیه کشوری بسیار پهناور است و جمعیت بالغ بر صد میلیون نفر در آن زندگی می کنند. این کشور به تازگی مهاجران مسلمان زیادی را پذیرفته است.بازار کاری در این کشور بسیار مساعد نیست مخصوصا برای کسانی که مهاجر هستند و زبان روسی را نمی دانند بسیار سخت تر می باشد.

 

شکل 1حداقل حقوق در روسیه

حداقل حقوق در روسیه چه مقدار می باشد؟

اگر به طور کلی به حقوق کارگران و قشر پایین نگاهی بیندازیم خواهیم دید که درآمد آنها بسیار کمتر از میزانی می باشد که برای داشتن زندگی با کیفیت لازم است. حداقل حقوق در روسیه با حداقل حقوق در اروپا بسیار کمتر است. حداقل حقوق در روسیه توسط دولت فدرال تعیین می گردد. در سال های اخیر به دلیل تورم و بد شدن شرایط اقتصادی حداقل حقوق افزایش یافته است اما باز هم این میزان حقوق در برابر هزینه های گزاف کافی نیست و قشر کارگر و پایین جامعه کیفیت و شرایط زندگی خوبی ندارند.

رده های شغلی پایین و کارگران ساده حداقل حقوق را دریافت می نمایند. در سال 2018 حداقل حقوق از ۹٫۴۸۹ روبل در هر ماه به ۱۱،۱۶۳ روبل افزایش یافت. این افزایش به دلیل تورم و افزایش هزینه های زندگی در روسیه انجام گرفت اما با این وجود باز هم این مقدار حقوق برای گذران زندگی کافی نمی باشد.

در این کشور دولت های محلی و ایالتی خود می توانند حداقل حقوق را افزایش و یا کاهش دهند و این موضوع سبب شده است که مقدار حقوق ها در سراسر کشور متفاوت باشد.

شرایط خاص برای کارگران و قشر متوسط در روسیه

همانطور که اشاره شد حداقل حقوق در روسیه کمتر از اروپا و سایر مناطق دنیا است در عوض دولت قوانین و شرایط خاصی را برای این گروه در نظر گرفته است. برای مثال کارگران شرایط اضافه کاری متفاوتی از سایر شاغلان دارند و می توانند شرایط و حقوق بیشتری را دریافت نمایند. همچنین خدمات درمانی و آموزشی برای این گروه متفاوت از سایر افراد می باشد.

شرایط مرخصی و تعطیلات کارگران نیز با سایرین متفاوت است. کارمندان و شاغلان در روسیه سالانه دارای 14 روز تعطیلات می باشند در حالی که کارگران می توانند در سال 28 روز مرخصی با حقوق داشته باشند.

اگر بخواهیم به میزان حداقل حقوق در این کشور به طور دقیق اشاره کنیم باید بگوییم که 1000 دلار در ماه کمترین مقدار درآمد در روسیه است که می توان با آن گذران زندگی را انجام داد.

کارگری ساده شغلی مورد نیاز در روسیه

با توجه به تمام گفته ها در حال حاضر در روسیه مورد نیازترین شغل ها کارگران ساده می باشند. این کشور افراد کارگر و نیروی انسانی کمی در دست دارد و از مهاجرانی که قصد کار در این شغل را دارند استقبال می گردد.

 

شکل 2 حداقل حقوق در روسیه

نکاتی مهم درباره ی مهاجرت به روسیه

اگر نکات واقعی و بدون اغراقی را می خواهید بدانیم باید توجه داشته باشید که مهاجرت به روسیه در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی راحت تر است. روسیه کشور دوست و همسایه ایران است و در حال حاضر گرفتن ویزای این کشور از سایر کشورها بسیار راحت تر می باشد. همچنین باید بدانید که کیفیت زندگی در روسیه در مقایسه با اروپا و آمریکا کمتر است. اما در عوض سهولت رفتن به آن بیشتر می باشد.

زبان روسی برای افرادی که قصد مهاجرت دارند یک اصل اساسی است. در واقع بدون داشتن تسلط به زبان روسی نمی توانید به راحتی شغل پیدا کنید و یا خانه و مسکن مناسب پیدا نمایید. پس بهتر است قبل از هر اقدامی برای مهاجرت زبان روسی یاد بگیرید تا در صورت مهاجرت بتوانید با مردم این کشور ارتباط موثری را برقرار نمایید. شهرهای مسکو و سن پترزبورگ شهرهای بزرگ و پیشرفته این کشور هستند که فرصت های شغلی بیشتری در آنها وجود دارد.

میانگین درآمد در روسیه

میانگین درآمد در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

درآمد در روسیه موضوعی است که نظر افراد مشتاق به مهاجرت به روسیه را به خود جلب می نماید. در این مطلب قصد داریم از کیفیت زندگی، میزان متوسط درآمد در روسیه و هزینه ها را بررسی نماییم. چنانچه شما نیز قصد مهاجرت و یا سفر به کشور روسیه را دارید با ما همراه باشید.

مهاجرت به هر کشوری کار ساده ای نیست. قبل از انجام هر کاری در راستای مهاجرت باید اطلاعات کافی از کشور مقصد و شرایط زندگی در آن را کسب نمایید. روسیه کشور دوست و همسایه ایران است. مهاجرت و اخذ ویزای زندگی در این کشور راحت تر از سایر کشورها است.

 

شکل 1درآمد در روسیه

هزینه ها در روسیه چقدر است؟

در سال های اخیر به دلیل ایجاد تورم قیمت ها افزایش یافته است. شهر های بزرگ مثل مسکو و سنت پترزبورگ شرایط سخت تر و قیمت های بیشتری دارند البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که در شهرهای بزرگ درآمد نیز بیشتر از شهر های دیگر این کشور می باشد. شاید جالب باشد که بدانید قیمت یک فنجان قهوه در این کشور 8 دلار است. یعنی بسیار گران، کالاهای الکترونیکی نیز قیمت های بسیار بالایی دارند. تهیه مسکن و خودرو نیز در سال های اخیر بسیار سخت شده است. واحد پول روسیه روبل می باشد. شما تنها با داشتن روبل می توانید در این کشور وسایل بخرید و یا از سایر خدمات برخوردار شوید. اگر در این کشور دانشجو باشید می توانید از تخفیف هایی برخوردار شوید.

پیدا کردن شغل و میانگین درآمد در روسیه

در حال حاضر این کشور میزان افراد بیکار بسیاری را دارد. اگر به این کشور مهاجرت می نمایید باید بدانید که پیدا کردن شغل برای افراد غیر روسی بسیار سخت است. اگر به زبان روسی مسلط نباشید بهتر است اصلا به این کشور مهاجرت نکنید زیرا امیدی برای یافتن کار نخواهید داشت. اگر در زمینه های تکنولوژی و نفت تخصص داشته باشید امکان یافتن کار راحت تر می شود و در صورتی که زبان انگلیسی را کامل بلد باشید می توانید مشغول به تدریس زبان انگلیسی شوید.

درآمد در روسیه به دلیل قیمت های گران و گزاف زیاد است. در زیر ارقام و میزان متوسط درآمد در روسیه آورده می شود.

قبل از هر چیز باید به این نکته هم توجه شود که در کشور روسیه مانند بسیاری دیگر از کشورها میانگین درآمد مردان بیشتر از زنان است. یعنی در هر شغلی حقوق مردان بیشتر از زنان می باشد. حداقل درآمد در روسیه 940 دلار است و با درآمدی کمتر از این مقدار نمی توان زندگی را اداره کرد.

 

شکل 2درآمد در روسیه

میانگین درآمد در روسیه بر اساس مدرک

دکترا : 48.750 دلار

فوق لیسانس : 47.129 دلار

لیسانس : 38.345 دلار

فوق دیپلم : 28.089 دلار

دیپلم : 27.556 دلار

زیر دیپلم : 14.201 دلار

در تحقیقات اخیر نشان داده شده که درآمد در روسیه بسیار پایین تر از سطح مورد نیاز خانواده ها شده است و تورم به مردم و اوضاع اقتصادی فشار وارد می نماید.

برخی از شغل های پر طرفدار و میانگین درآمد در روسیه

مدیر پروژه : 44.423 دلار

مهندس داخلی : 73.025 دلار

مدیر مالی : 77.410 دلار

وکیل : 40.545 دلار

مدیر فروش : 40.985 دلار

کارگر : 17.058 دلار

حساب دار : 30.586 دلار

دکتر : 35.254 دلار

معلم زبان انگلیسی : 35.236 دلار

آشپز: 31.256 دلار

ادامه تحصیل و هزینه ها در روسیه

گرفتن ویزای این کشور برای ایرانیان بسیار راحت تر از سایر کشور ها است. هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی از ایران به روسیه مهاجرت می کنند. با تسلط داشتن به دو زبان انگلیسی و روسی می توانید در دانشگاه های این کشور تحصیل کنید. این کشور در حوزه علم و تکنولوژی جایگاه خوبی را داراست. مهاجرت تحصیلی در روسیه انتخاب خوبی برای مهاجرت به خارج از کشور است.

هزينه تحصیل در روسیه دانشگاه پاولوف روسیه :

 • پزشكي به زبان روسي سالانه: ٥٣٠٠ دلار .
 • پزشكي به زبان انگليسي سالانه: ٥٥٠٠ دلار .
 • دندان به زبان روسي سالانه: ٥٥٠٠ دلار .
 • هزينه پادفك سالانه: ٢٥٠٠ دلار .

همانطور که از مطالب بالا می توان نتیجه گرفت درآمد در روسیه به اندازه ای است که می توان هزینه های زندگی روزانه را پرداخت کرد و با تورم و اوضاع اقتصادی کنونی نمی توان پیشرفت چندانی داشت. البته برای افراد حرفه ای و متخصص همیشه و در هر شرایطی راه پیشرفت باز است و می توان به مقام های بالاتری دست یافت.

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در روسیه

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بهترین روش مهاجرت به کشور روسیه و دریافت اقامت این کشور، اخذ ویزای کاری روسیه است. انواع ویزای کاری روسیه به شرح زیر است:

ویزای تک وروده: مدت اعتبار این ویزا سه ماه (90 روز) است؛ سفارت­خانۀ روسیه یک دعوت­نامۀ کاری برای اتباع خارجی ارسال می­‌کند و بر اساس آن مجوز کار برای شخص صادر می­‌شود.

ویزای ورود مجدد: به نوعی تمدید ویزای تک وروده است. این ویزا را دفتر محلی پلیس مهاجرت روسیه صادر می­‌کند و اعتبار آن بیشتر از یک سال است.

متخصصینی که حقوق آن‌ها بیش از دو میلیون روبل در سال است، نوعی ویزای کاری دریافت می‌کنند که اعتبار آن سه ساله است.

کاریابی و اجازه کار در روسیه مستلزم اخذ مجوز و طی کردن مراحلی است که با رعایت قانون اساسی فدرال روسیه انجام ­پذیر است. انواع مجوز استخدام در شرکت­‌های کشور روسیه:

 • مجوز عمومی کارفرما جهت استفاده از نیروی کار خارجی
 • تأیید مجوز کار شهروند خارجی

مراحل دریافت ویزای کاری روسیه:

 • مجوز ورود نیروی خارجی به اداره پلیس مهاجرت
 • ارائه مجوز کار در اداره پلیس محلی مهاجرت 
 • ارائۀ دعوت­نامۀ ویزای کاری روسیه 
 • دریافت ویزای تک وروده از طرف سفارت روسیه (اعتبار این ویزا ۹۰ روز است)

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کاری روسیه:

 • ارائه پاسپورت
 • ارائه مدارک تحصیلی (ترجمه شده به زبان روسی)
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کاری
 • ارائه چهار قطعه عکس
 • ارائه اجاره­نامه ملکی که نشان دهنده اقامت تبعه خارجی است
 • ارائه مدارک سابقه کاری

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کسانی که قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارند، باید از تمامی هزینه­‌‌ها و امکان صرفه­‌جویی در هزینه­‌های زندگی با خبر باشند. روسیه، گران قیمت‌ترین کشور اروپایی (به لحاظ هزینه های زندگی) اعلام شده است و شهر مسکو ضمن اینکه پرهزینه­­‌ترین شهر روسیه است.

هزینه­‌های زندگی در کشور روسیه:

هزینه زندگی در روسیه چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر ماه برآورد شده است. البته خرج و مخارج زندگی در روسیه، تا حدودی بستگی به شهری دارد که در آنجا زندگی می­‌کنید به طور مثال هزینه های اقامت در شهرهای سن­پترزبوگ و ولگوگراد، بسیار کمتر از هزینه های زندگی در مسکو است؛ هرچند شهر مسکو از آن جهت گران است که قیمت خرید و اجارۀ خانه و آپارتمان در آن بسیار بالاست وگرنه از نظر هزینه­‌های دیگر زندگی با شهرهای دیگر اروپایی تفاوت چندانی ندارد و حتی بعضی از مخارج آن پایین­‌تر است.

قیمت برخی کالاهای اساسی در روسیه

قیمت برخی کالاهای اساسی در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در اینجا قیمت تقریبی برخی از کالاهای اساسی در این کشور ذکر شده است. به طور مثال:

هزینه­‌های خوراک در کشور روسیه:

قیمت یک فنجان قهوه: ۸ دلار 

قیمت یک وعده غذایی در رستوران ارزان برای یک نفر: ۷.۹۶ دلار

قیمت یک وعده غذایی در رستوران معمولی: 15 دلار

هزینۀ هفتگی فروشگاه مواد غذایی برای یک نفر: بین ۴۰ تا 50 دلار 

هزینه بلیط سینمای انگلیسی زبان: 10 دلار

هزینه بلیط فیلم­های روسی: 5 دلار

هزینۀ ورود به موزه‌ها یا گالری‌های هنری: ۵۰ سنت تا 10 دلار

هزینه پوشاک درکشور روسیه:

به طور کلی می­‌توان گفت در روسیه قیمت پوشاک بالاتر از کشورهای اروپایی است. اما گاهاً لباس‌های ارزانی هم با کیفیت نسبتاٌ خوب پیدا می­‌شود؛

برای مثال:

هزینۀ یک تی شرت خوب: 5 دلار (300 روبل)

اگر از هزینه‌های مسکن در روسیه چشم پوشی کنیم باقی هزینه­‌ها مانند مواد غذایی، حمل و نقل عمومی و بنزین معقول است. در بررسی هزینه­‌های زندگی در روسیه بالاترین آمار هزینه و خرج و مخارج برای شهر مسکو و پایین­‌ترین آن برای ولگوگراد و هزینۀ متوسط برای شهر سنت پترزبورگ است.

اقتصاد در روسیه

اقتصاد در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

روسیه از نظر اقتصادی بسیار قدرتمند است و کشورهایی چون سوئیس، هلند، قبرس و انگلستان در این کشور سرمایه گذاری­های کلانی انجام داده‌­اند. قدرت اقتصادی روسیه بر پایۀ صنایع اصلی این کشور است؛ صنایعی چون : نفت، گاز، چوب، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلز، کشاورزی برای تولید غذا، بافندگی، مبلمان و تولید انرژی.عامل دیگری که باعث پیشرفت اقتصادی روسیه بوده است شراکت تجاری این کشور با کشورهای اروپایی است. روسیه در سال ۲۰۱۳ این کشور را به هشتمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کرد. تکیه عظیم این کشور بر منابع طبیعی، پس از فروپاشی شوروی باعث شد از سال 2013 به بعد از نظر قدرت خرید در ردۀ پنجاه و هفتم دنیا باشد. کشور روسیه یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل هم­ سود است.همچنین کشور روسیه بزرگترین تولیدکنندۀ گاز در جهان است و نیمی از گاز قارۀ اروپا را روسیه تأمین می­‌کند. زغال سنگ، سنگ آهن، فولاد، نفت و سیمان از دیگر تولیدات کشور روسیه است. صنایع تولیدی بیش از یک سوم نیروی کار را در بر دارد و شامل صنایع فولاد، شیمیایی، نساجی و ماشین آلات سنگین است. با وجود آنکه روسیه کشاورزی مکانیزه و بزرگترین صنعت کودسازی جهان را دارد نمی‌تواند به اندازه کافی و نیاز مردم کشورش غلات تهیه کند. این امر تا حدودی به دلیل برداشت‌های ناکافی و امکانات نامطلوب ذخیره سازی و حمل و نقل است. کشت‌های عمده کشاورزی روسیه شامل گندم، جو، جو دوسر، سیب زمینی، چغندر قند و میوه است. بیشترین صادرات روسیه نفت و محصولات آن، گاز، چوب، مواد شیمیایی و تسلیحات نظامی است. و روسیه این مواد را معمولاً به کشورهای ایتالیا، ترکیه، سوییس، اوکراین، آلمان و هلند صادر می­کند. تعداد نیروی کار در کشور روسیه 74/26 میلیون نفر است و نرخ بیکاری آن6/6 درصد است. و تنها ۸/۱۷ درصد از مردم روسیه زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

امنیت مالی و اقتصادی در روسیه

امنیت مالی و اقتصادی در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در بحث وجود امنیت در یک کشور اگر از کشورهای جنگ­ زده چشم­پوشی کنیم، هر کشوری به تناسب شرایط خود دارای امنیتی نسبی است. روسیه کشوری است که جدا از قدرت بالای اقتصادی و رفاه نسبی مردمان، آمار دزدی در آن بالا است. لذا در هنگام تردد در خیابان‌های روسیه از حمل پول زیاد همراه خود جداً خودداری کنید، چرا که آمار دزدی در روسیه نیز بسیار بالاست و قاپ زدنهای روزانه امری عادی در روسیه محسوب می‌شود.

امنیت در روسیه

امنیت در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

امنیت در روسیه موضوع بحث این مطلب است. برای انجام مهاجرت و یا سفر به کشوری باید از قبل اطلاعات مفید و کافی را درباره ی آن کسب نماییم. امنیت مسئله ای بسیار مهم و حیاتی است. در صورتی که به کشوری نا امن سفر و یا مهاجرت نماییم جان و مال خود را در معرض خطر قرار می دهیم. در این مطلب مواردی را بررسی می نماییم تا به امن بودن و نبودن کشور روسیه پی ببریم. امنیت در روسیه برای افرادی که قصد مهاجرت و یا سفر به این کشور را دارند بسیار مهم است.

 

شکل 1امنیت در روسیه

میزان جرم در کشور روسیه

روسیه کشوری وسیع است و در شهرهای بزرگ از هر قشر و طبقه ای وجود دارد. معمولا افرادی که در طبقه ی پایین اقتصادی قرار دارند گاها اقدام به سرقت و جرم می نمایند. قطعا شما باید حواستان را جمع کنید و بدون اطلاعات کافی به محلی نروید. اگر قصد مهاجرت به روسیه را دارید باید بدانید که در مرحله اول باید از طریق یک موسسه و شرکت قانونی اقدام به این کار نمایید. هرگز برای کسی که تا به حال او و موسسه اش را ندیده اید پولی ارسال نکنید. امنیت در روسیه موضوع مهمی می باشد.

در کشور روسیه باندهای کلاهبرداری وجود دارد و ممکن است افراد به دام این کلاهبرداران بیفتند. بهتر است برای جلوگیری از هرگونه مشکل از افراد مورد اعتماد و آشنایی که در آنجا می شناسید کمک بگیرید و خودسرانه هیچ اقدامی را انجام ندهید. باندهای سرقت نیز در این کشور کم نیستند که امنیت در روسیه را به خطر می اندازند. هرگز وسایل خود را به افراد غریبه نسپارید. هنگامی که از تاکسی و وسایل نقلیه استفاده می کنید مراقب باشید و مطمئن شوید که راننده دارای مجوزهای لازم می باشد. شاید عادت داشته باشید که شب ها تا دیر وقت بیرون از خانه باشید و با خانواده یا دوستان خوش بگذرانید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که تا دیر وقت نباید در خیابان های مسکو بمانید. اغلب افراد مست شب ها بیرون هستند و احتمالا این افراد برایتان مشکلاتی را به وجود آورند.

به یاد داشته باشید که هر زمان که پلیس از شما مدارک خواست و یا شما را بازرسی کرد پیش از هر کاری هویت و کارت شناسایی آنها را ببینید.

امنیت در روسیه و موقعیت سیاسی

در اغلب کشورها افرادی مخالف حکومت و مقامات وجود دارد. گاهی این افراد بدون داشتن مجوز اقدام به تظاهرات و اعتراض می نمایند که پلیس نیز با خشونت با آنها رفتار می کند. چنانچه قصد اقامت در روسیه را دارید به یاد داشته باشید که نباید در هیچ تظاهرات بدون مجوزی شرکت نمایید.

تبعیض نژادی نیز موجب خشونت ها و درگیری در روسیه می باشد. بیشتر جمعیت روسیه سفید پوست هستند و اغلب اوقات افراد سیاه در جامعه با تبعیض هایی روبرو می شوند. امنیت در روسیه با درگیری سیاه ها و سفید ها به خطر می افتد.

باندهای کلاهبرداری و امنیت در روسیه

افراد کلاهبردار در همه جای دنیا وجود دارند. برای جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو باید در انجام تمام کارها احتیاط لازم را داشته باشید. امکان دارد در یک اپلیکیشن دوست یابی فردی را پیدا کردید و با او صمیمی شدید. حواستان را جمع کنید تا در دام کلاهبرداری نیفتید. امکان دارد فرد از طریق کسب اعتماد شما درخواست پول و یا چیزهای دیگری را داشته باشند و از شما سوءاستفاده نمایند. در روسیه باندهای کلاهبرداری نیز بسیار زیاد هستند و گاهی افراد با شرکت در این باندها مشغول سودجویی می شوند. امنیت در روسیه با وجود این باندها کمی ضعیف است.

 

شکل 2مهاجرت به روسیه

 امنیت در روسیه و سفر در جاده ها

اگر قصد سفر با اتومبیل شخصی خود را دارید بهتر از قبل از هر چیز خودتان تمام قوانین و مقررات لازم را رعایت نمایید. تصادفات جاده ای در این کشور کم نیست. گاهی برخی افراد با رفتارهای پرخطر مانند رانندگی در حالت مستی و بعد از استفاده از مشروبات الکلی جان خود و سایر شهروندان را به خطر می اندازند. پلیس این کشور بازرسی هایی را انجام می دهد اما اگر بخواهیم رو راست باشیم باید بگوییم که امنیت جاده های روسیه ضعیف است. سعی کنید شبانه در جاده ها رانندگی نکنید و در صورت رانندگی اصلا  این فکر به سرتان نزند که جایی پارک کنید و در داخل خودرو بخوابید. بیشتر ایرانیان این کار را در جاده ها انجام می دهند ولی باید توجه داشته باشید که روسیه با ایران متفاوت است.

در آخر اگر بخواهیم امنیت در روسیه را مورد بررسی قرار دهیم باید بدانید که روسیه کشوری بسیار امن نیست. البته شما می توانید با رعایت احتیاط و قوانین به راحتی زندگی کنید و مشکلی نداشته باشید.

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در روسیه

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اخذ اقامت در کشور روسیه، نیازمند طی کردن مراحل و ارائه مدارکی است که پیشتر ذکر کردیم. اما شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چگونه می­‌توان حکم تبعیت روسیه را دریافت نمود. تنها کسانی که نژاد روسی دارند، می‌­توانند تابعیت روسیه را داشته باشند. به عنوان مثال اگر یک زوج ایرانی که در روسیه اقامت دارند در آنجا دارای فرزندی بشوند، فرزند آن‌ها تابعیت روسیه را نمی‌گیرد چرا که ملاک تبعیت خون و نژاد است و اگر یکی از والدین روس باشد، فرزند آن‌ها می‌تواند تابعیت روسیه بگیرد. طبق قانون اساسی ایران و روسیه تابعیت دوگانه ممنوع و غیر قانونی است. اما می­‌توان گفت این یک قانون فرمالیته است و در عمل چنین نیست. چه در ایران و چه در روسیه، افراد می‌توانند هم تابعیت ایران و هم تابعیت روسیه را داشته باشند.

ازدواج خارجی ها در روسیه

ازدواج خارجی ها در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ازدواج خارجی‌ها در روسیه قوانین خاص خود را دارد. اما اگر یک مرد یا زن خارجی با یک روس ازدواج کند، موفق به اخذ اقامت موقت یا اقامت دائم و در نهایت تابعیت روسیه می­‌شود. ازدواج خارجی‌ها در دفاتر ثبت ازدواج و تولد و...  که مخصوص خارجی‌ها است ثبت می‌شود. مدارک لازم برای ازدواج خارجی ها در روسیه:

 • گواهی تجرد
 • ترجمه شناسنامه و پاسپورت

 

لازم به ذکر است که این ازدواج فقط در روسیه ثبت می‌شود و برای ثبت آن در کشور خود باید با مراجعه به کشور یا سفارت آن کشور در روسیه ازدواج خود را جداگانه ثبت کنید. 

در ایران اگر یک زن خارجی با مرد ایرانی ازدواج کند، بلافاصله تابعیت ایرانی برای او ثبت می­‌شود. اما دریافت تابعیت برای یک مرد خارجی که با زن ایرانی ازدواج کند، دارای پروسه طولانی مدت و شرایط خاصی است. در روسیه چنین نیست؛ یعنی برای دریافت تابعیت فرقی بین زن و مرد نیست. هم مرد خارجی و هم زن خارجی، می‌تواند بعد از ازدواج، بلافاصله و طبق قانون، تابعیت روسیه بگیرد. دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج نیازمند حداقل ۴ سال زمان است. 

اثبات سلامت در این قضیه بسیار مهم است و فرد خارجی که متقاضی تابعیت روسیه است، باید طی چندین آزمایش پزشکی در چند دوره زمانی، سلامت خود را ثابت کند. همچنین باید ثابت شود که این فرد برای زندگی در روسیه توانایی مالی لازم را دارد. باید آدرس محل اقامت او مشخص باشد و مدت اقامتش در روسیه در سال، حداقل 6 ماه باشد. کسی که تابعیت روسیه را دریافت می‌کند باید بتواند به زبان روسی صحبت کند. همچنین گواهی عدم سوء پیشینه یکی دیگر از مدارکی است که برای دریافت تابعیت روسیه لازم است.

اجاره خانه در روسیه

اجاره خانه در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ویژگی اصلی اجاره خانه در روسیه این است که چیزی به اسم رهن (مبلغ پیش) وجود ندارند و فقط معادل یک ماه اجاره را به عنوان ضمانت در همان روز اول می‌گیرند. این به این معناست که اجاره همیشه زودتر پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر، اگر خانه را مستقیما از صاحبخانه اجاره کنید، زمان عقد قرارداد، اجارۀ دو ماه را همان اول باید پرداخت کنید. یعنی: هزینه یک ماه پیش رو و یک ماه اجاره برای ضمانتی که اجاره ماه آخرتان باشد. اگر از طریق آژانس ملکی اقدام کنید، آژانس هم معمولا معادل یک ماه اجاره را به عنوان حق کمیسیون از شما اخذ می­‌کند. 

هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد، اما در هر صورت بسیار کمتر از اجاره آپارتمان به شکل شخصی است. به هر حال تمام هزینه های زندگی در این کشور اعم از هزینه اجاره خانه و خوراک و پوشاک، تقریبی هستند و بستگی به محل اجاره و شیوه زندگی هر شخص دارد. در روسیه محل زندگی در میزان هزینه‌های زندگی بسیار مهم است. در این کشور هم مانند ایران شهرهای کوچک در اطراف شهرهای بزرگ و گران وجود دارد. در شهرهای کوچک و برخی محله‌های آن، هزینه‌های زندگی واقعاً پایین است. در اینجا هزینه تقریبی اجاره خانه در برخی نقاط روسیه ذکر شده است:

اجاره یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر :500 دلار

اجاره پانسیون: 5000 روبل

خرید ملک در روسیه

خرید ملک در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خرید ملک در روسیه به تازگی و در سال اخیر رواج بسیاری یافته است. روسیه مقصد گردشگری و مهاجرت بسیاری از ایرانیان گشته است. این کشور قوانین و شرایط های گوناگونی برای پذیرش مهاجر دارد. به دلیل دوست و همسایه بودن روسیه با ایران شرایط راحت تری برای مهاجرت ایرانیان فراهم شده است. خرید ملک در روسیه یکی از راه های دیگر برای مهاجرت کردن به این کشور می باشد. در این مطلب به موضوع خرید ملک در کشور روسیه می پردازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب نمایید.

 

شکل 1خرید ملک در روسیه

چگونه از طریق خرید ملک به روسیه مهاجرت کنیم؟

دولت فدرال روسیه و اداره مهاجرت آن قانونی دارد که به مهاجران این اجازه را می دهد تا با خرید ملک با شرایط خاص اقامت این کشور را دریافت نمایند. البته باید بدانید که با خرید ملک در روسیه هرگز نمی توان اقامت دائم این کشور را گرفت. بنابراین خرید ملک در روسیه راهی برای مهاجرت دائمی به این کشور نمی باشد. روسیه کشوری بسیار مهاجرپذیر نیست و شرایط های خاصی برای مهاجرت موجود می باشد.

در روسیه خانه اجاره کنیم یا بخریم؟

اجاره خانه ها در روسیه بسیار بالا است. برای کسی که مهاجر است و برای زندگی به روسیه می رود بهتر است در صورت داشتن بودجه مالی کافی اقدام به خریدن خانه نماید. این کار مقرون به صرفه تر است و باعث می شود تا درآمد ماهیانه خود را صرف اجاره خانه نکنید. همچنین صاحب خانه ها به افراد مهاجر اعتماد زیادی ندارند و ترجیح می دهند خانه های خود را به دست آنها نسپارند. بنابراین خرید خانه در روسیه می تواند بهترین انتخاب باشد. لازم نیست هزینه های بسیار گزافی را برای خرید ملک در روسیه بپردازید همین که آپارتمانی نقلی در این کشور داشته باشید می توانید به راحتی زندگی خود را اداره نمایید. باید توجه داشته باشید که با خرید ملک حتما مراحل قانونی ثبت مدارک را انجام دهید و به دولت اعلام کنید که خرید ملک را انجام داده اید. در غیر این صورت مشکلاتی برایتان پیش خواهد آمد. در روسیه اکثر خانه ها بیمه می شوند و شما نیز اگر صاحب خانه ای باشید باید آن را بیمه کنید.

قبلا شرایط خرید ملک در روسیه وجود نداشت. یعنی به طور قانونی هیچ کس مالکیت خانه یا زمینی را نداشت اما بعدها با به وجود آمدن تغییرات در قوانین و شرایط این کشور افراد توانستند با پرداخت پول مالکیت زمین های خود را به دست بگیرند.

 

شکل 2خرید ملک در روسیه

به این نکات توجه نمایید

 1. در کشور روسیه بعد از اجاره کردن خانه ای و یا خرید ملک باید اعلام رجیستری در آن شهر را انجام دهید وگرنه مجرم شناخته می شوید و دولت می تواند شما را از خاک روسیه اخراج نماید. انجام کارهای رجیستری شامل هزینه هایی می شود و اغلب صاحب خانه ها تمایلی به انجام این کار ندارند اما شما به عنوان یک مهاجر باید با مالک به توافق رسیده و این کار را انجام دهید.
 2. دلیل اینکه صاحب خانه ها از اجاره دادن آپارتمانهای خود به مهاجران می ترسند این است که در سال های گذشته بعضی از مهاجران اقدام به سودجویی نمودند و در خانه های روس شروع به تشکیل باندها و کارهای خلاف قانون کردند. این اعمال باعث شد تا مردم این کشور نسبت به مهاجران بدبین شوند.
 3. اجاره ها در کشور روسیه معمولا به صورت ماهانه و یا هر سه ماه دریافت می گردد و در قرارداد مدت زمان اقامت فرد در خانه دکر می شود. با افزایش قیمت ملک در روسیه اجاره بها نیز بیشتر می شود.

خرید ملک برای مهاجران در کشور روسیه بهتر از اجاره خانه است. زیرا بدین شکل درآمد فرد پس انداز می شود و می تواند پیشرفت مالی بهتری داشته باشد. خرید ملک می تواند به اقامت فرد در خاک این کشور نیز کمک نماید. در حال حاضر این کشور دچار وضعیت اقتصادی خوبی نیست و تورم چند درصدی گریبان گیر مردم است. همچنین در چند سال اخیر تقاضا برای خرید ملک مخصوصا آپارتمان در روسیه بسیار زیاد شده است. با خرید ملک در روسیه خیالتان از بابت مسکن راحت می گردد و می توانید به راحتی مشغول کار و یا تحصیل خود باشید. قبل از انجام هرگونه اقدام به مهاجرت بهتر است به موسسات مربوطه و معتبر مراجعه نمایید.

ثبت شرکت در روسیه

ثبت شرکت در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دو مزایای اصلی و مهم ثبت شرکت در روسیه: افتتاح حساب بانکی بین المللی و اخذ اقامت است. اما باید در نظر گرفت که ثبت شرکت در روسیه بیشتر به نفع کسانی است که واقعاً قصد فعالت­های تجاری و اقتصادی داشته باشند و کسانی که با ثبت شرکت صرفاً قصد اقامت در روسیه را دارند، بهتر است از راه‌های دیگر به این هدف دست یابند.

قبل از شروع پروسۀ تجارت و کسب و کار در روسیه باید در مورد تمام هزینه‌ها اعم از قیمت ملک و هزینه زندگی تحقیق کرد.

مراحل ثبت شرکت در روسیه:

 • ارائه مدارک جهت ثبت شرکت از طرف تبعه خارجی در دفتر ثبت اسناد رسمی 
 • تعیین حداقل سرمایۀ سرمایه گذار در بانک مورد نظر 
 • ارسال تمام مدارک مرتبط را به فدرال ثبت مالیات (در صورت ثبت شرکت، مالیات گرفته می‌شود.)
 • ارائه شماره شناسایی برای متقاضی ثبت شرکت جهت پرداخت مالیات
 • اخذ امضای بانک برای صدور کارت
 •  ساخت مهر برای شرکت (ساخت مهر برای معامله‌های آتی شرکت ضروری است) 
 • درخواست برای افتتاح حساب بانکی 

گفته می­شود که تمام مراحل ثبت شرکت در روسیه 18 روز به طول می‌انجامد.

انواع ویزا و انواع اقامت در روسیه

انواع ویزا و انواع اقامت در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

انواع ویزای روسیه:

ویزای توریستی، ویزای سرمایه­‌گذاری، ویزای اقامت، ویزای ترانزیت روسیه، ویزای دانشجویی، ویزای کار و تخصص، ویزا از طریق ازدواج با یک فرد روسی، ویزای دیپلماتیک، ویزای پناهندگی، ویزا برای اهداف بشردوستانه و مذهبی و ...

اقامت دائم روسیه با سه روش زیر ممکن است:

اقامت از طریق ازدواج، اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت از طریق سرمایه­‌گذاری

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم روسیه

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای مهاجران ساکن در روسیه بیمه و تسهیلات درمانی در نظر گرفته شده است. 

بیمه عمر و درمانی روسیه

بیمه درمانی و عمر برای دانشجویان مقیم روسیه اجباری است و هزینه آن به طور سالانه برای هر شخص بین ۱60 تا ۲۵۰ دلار است( میزان دقیق این رقم بستگی به نوع بیمه دارد)

شما در روسیه با وجود توسعه و پیشرفت بی­نظیری که دارد، ممکن است نتوانید برخی از داروهایی که به راحتی در ایران تهیه می‌کردید، تهیه کنید. به منظور حل این مشکل پیشنهاد می­‌کنیم قبل از ورود به این کشور از موجود بودن این داروها مطمئن شوید، چرا که ممکن است مجبور شوید داروهایی را از ایران همراه خود به خاک روسیه ببرید.

سامانه اعلام درخواست بیمه ایرانیان خارج از کشور:

 ایرانیان خارج از کشور می­‌توانند برای تداوم پرداخت حق بیمه یا آغاز فرایند حق بیمه، نزد سازمان تأمین اجتماعی با مراجعه به این سامانه و پر کردن فرم بیمۀ ایرانیان خارج از کشور، درخواست خود را اعلام نمایند.

 

 

خدمات بانکی و مالی در روسیه

خدمات بانکی و مالی در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خدمات بانکی و مالی کشور روسیه برای مهاجران منافع زیادی دارد. اگر شما در بانک‌های روسیه حساب بانکی افتتاح کنید، صاحب ویزاکارت و مسترکارت می‌شوید و با استفاده از این کارت می‌توانید در فروشگاه‌های تمام دنیا خرید کنید. این خرید می­‌تواند حضوری یا به صورت اینترنتی باشد. بعد از افتتاح حساب، شما می­‌توانید در صرافی­های ایران به حساب خود پول واریز نمایید. برای این کار شما تنها به یک مدرک نیاز دارید و آن پاسپورت است. به همین علت توصیه می‌کنیم حتی اگر به قصد گردشگری به روسیه می­‌روید یک حساب بانکی شخصی برای خود افتتاح کنید و از خدمات بانکی روسیه استفاده نمایید. 

انواع کارت‌های بانکی در کشور روسیه:

میر  :(mir)سیستم داخلی روسیه، مثل شتاب - ویزا کارت (Visa Card) - مستر کارت (Master Card)

کشور روسیه افتتاح حساب را برای متقاضیان با سه نوع ارز (روبل، دلار و یورو) انجام می­‌دهد.

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در روسیه

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از کشور روسیه می‌توان به راحتی به ۱۱۶ کشور سفر کرد. پاسپورت روسیه در رتبه ۴۹ قدرتمند ترین پاسپورت های دنیا قرار دارد. این امر خود باعث جذب مهاجران بسیاری برای داشتن پاسپورت روسی است.

روسیه از نظر جمعیت یازدهمین کشور پر جمعیت دنیاست. همسایگان روسیه مغولستان، چین، کره شمالی و قزاقستان، جمهوری اذربایجان، گرجستان، اوکراین، بلاروس، لتونی، استونی هستند. 

روابط این کشور با همسایگانش به قدری خوب است که برای رفتن به برخی از آن‌ها، راه‌های زمینی وجود دارد.

تشابهات فرهنگی روسیه با ایران

تشابهات فرهنگی روسیه با ایران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ایران و روسیه، شباهت‌های فرهنگی بسیاری با هم دارند؛ هر دو کشور، مدعی پیشینه امپراتوری و فرهنگ چند قومیتی غنی و استواری هستند و در واقع از نظر فرهنگی خود را اصیل و محترم می‌شمارند. تکیه بر تاریخ و فرهنگ ایرانی در میان ایرانیان به طرز اغراق آمیزی رواج دارد تا جایی که شاعر می­گوید: هنر نزد ایرانیان است و بس. نظیر چنین ادعاهایی در روسیه هم دیده می‌شود. در بحث دین و مذهب هم ایرانی‌ها و روس‌ها دچار دو دستگی در ارزش‌ها و اعتقادات شده‌اند؛ برخی از ایرانی‌ها مسلمانان خالصی هستند که مذهب شیعه همچون فرهنگ باستانی جزء لاینفکی از زندگی آن‌هاست و از آن سو دسته‌ای از افراد جامعه به مذهب اعتقادی ندارند. در روسیه نیز چنین است.
 
 

اعیاد و تعطیلات رسمی در روسیه

اعیاد و تعطیلات رسمی در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تعطیلات سال نو همزمان با کریسمس است و تعطیلات کریسمس در کشور روسیه بیشتر از یک هفته است.

 اعیاد و تعطیلات رسمی روسیه:

اول ژانویه: اولین روز سال نو 

- دوم ژانویه: دومین روز از تعطیلات سال نو

- هفتم ژانویه: کریسمس ارتدوکس روسی

- چهاردهم ژانویه: سال نو (ارتدوکس) 

- شانزدهم ژانویه: جشنواره زمستانی روسی

- بیست و پنجم ژانویه: آغاز تعطیلات زمستانی

- بیست و سوم فوریه: روز مدافع سرزمین پدری

- هشتم مارس: روز جهانی زن

- دوازدهم آوریل: روز فضانورد

- اول می: روز کارگر

- دوم می: دومین روز از تعطیلات روز کارگر

- نهم می: روز پیروزی

- شانزدهم می: تعطیلات تپه قرمز

- ششم ژوئن: روز تولد پوشکین

- دوازدهم ژوئن: روز روسیه

- بیست و یکم ژوئن: شروع جشنواره سفید

- چهاردهم آگوست: Honey Spas

- نوزدهم آگوست: Apple Spas

- نوزدهم آگوست: روز شکست

- بیست و دوم آگوست: روز پرچم ملی

- بیست و نهم آگوست: Nut Spas

- هشتم سپتامبر: روز محاصرۀ لنینگراد

- نوزدهم سپتامبر: روز مسکو

- چهارم نوامبر: روز وحدت

- هفتم نوامبر: روز توافق و آشتی

- دهم نوامبر: روز پلیس

- دوازدهم دسامبر: روز قانون اساسی یا روز استقلال روسیه

دین در روسیه

دین در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

روسیه کشوری است چند ملیتی و به لحاظ دینی می­‌توان گفت اکثریت آن (حدود 75 درصد) مسیحیان ارتودوکس هستند. حدود 8 درصد از روس‌ها بی­‌دین و 5 درصد هم مسلمان هستند. درصد باقیمانده را فرقه‌های کاتولیک، پروتستان، یهودیت و بودایی تشکیل می­‌دهند.

جادوگری و طالع بینی در روسیه بسیار رواج دارد. برخی از جوانان روسی به چندین نوع اعتقاد، فرقه و طبقه بندی‌های جدید مذهبی توجه می‌کنند. 

رشد ادیان خارجی در میان مردم روسیه باعث نگرانی قانونگذاران روسی شد و در سال 1997 دولت در مورد قانونآزادی مذهبی تجدید نظری کرد و تاسال 1990 قانونی تصویب شد که به موجب آن بتواند مذهب را در میان افرادی که جزو توسعه تاریخی روسیه بودند و آن‌ها که نبودند، دسته بندی کند. در سال 1997 قانون بحث انگیزی در مورد ادیان در مجلس روسیه به تصویب رسید که بر اساس آن، تنها ادیانی در روسیه اجازه فعالیت دارند که حداقل پانزده سال در فدراسیون روسیه، پایه گذاری شده باشند. کلیسای ارتدوکس روسیه، اسلام، بودایی و یهودی و بعضی شاخه‌های مذهب مسیحی، با این قانون مطابقت داشتند. همچنین در سال 1998 اعلام شد، کارگران بیگانه‌ای که مذهب آن‌ها غیرقانونی است فقط می‌توانند حداکثر به مدت سه ماه در روسیه اقامت نمایند.

تفریح در روسیه

تفریح در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تفریح در روسیه موضوعی جذاب برای افرادی است که قصد مسافرت به این کشور را دارند. قطعا زمانی که قصد مسافرت به کشور خارجی را دارید باید از مراکز تفریحی آن اطلاعات کافی داشته باشید. اوقات فراغت و بیکاری خصوصا در کشوری غریب باید به خوبی سپری شود تا کمتر احساس دلتنگی نسبت به وطن خود را داشته باشید. با آشنا شدن با مطلب تفریح در روسیه به راحتی می توانید مکان های تفریحی این کشور را بشناسید و اوقات خوشی را در آن سپری نمایید.

 

شکل 1تفریح در روسیه

اگر بخواهیم تفریحات روسیه و جاهای دیدنی آن را برای مهاجران عزیز دسته بندی کنیم، بهتر است به این مراکز از لحاظ اقتصادی توجه کنیم. به این معنی که آیا می توانید پول زیادی را در این کشور خرج کنید یا نه دنبال تفریحات کم خرج و رایگان هستید.

پارک ها مراکز تفریح در روسیه

اگر به دنبال جاهایی هستید که از آنها بازدید نمایید و پول بسیاری را خرج نکنید، پارک ها انتخاب مناسبی هستند. بهتر است از پارک های شهر های بزرگ دیدن نمایید. این شهرها به علت وجود گردشگران بسیار مراکز تفریحی و پارک های جالب توجه تری را دارند. تفریح در روسیه می تواند ارزان باشد.

پارک المپیک یکی از پارک های جالبی است که می توانید از آن دیدن فرمایید. می توانید در زمان برگزاری مسابقات المپیک از این محل بازدید کنید تا مسابقات هیجان انگیز و جالب را نیز مشاهده نمایید.

پارک پیتر لند یکی دیگر از پارک هایی است که می توانید از آن دیدن فرمایید و تفریح در روسیه را تجربه نمایید. این پارک دارای دستگاه های متنوع برای بچه ها می باشد. همچنین استخری بزرگ و زیبا در داخل آن وجود دارد که می توانید مشغول غواصی، شنا و قایق رانی در آن شوید.

شهربازی دیو استرو یکی دیگر از مکان های تفریح در روسیه است و شما  می توانید تفریحات متنوعی را برای بچه ها فراهم آورید. این مکان نیز به جز دستگاه های بازی هیجان انگیز دارای دریاچه ای زیبا است که افراد را به آرامش می رساند. مورد جالب در این پارک این موضوع است که برای افرادی که به تازگی با یکدیگر ازدواج نموده اند و یا بچه هایی که روز تولدشان را به این پارک می روند، می توانند یک ساعت به طور رایگان از تمام وسایل بازی استفاده نمایند.

بازار صنایع دستی ایزامایلوا یکی از مکان هایی است که با بودجه کم و اقتصادی می توانید از آن بازدید نمایید. این بازار دارای وسایل جالب و صنایع دستی روسیه است. در این بازار می توان انواع لباس های سنتی روسیه و وسایل تزئینی و جواهرات سنگی را دید. این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای روسیه است و قدمتی 120 ساله دارد. محل این بازار در میدان سرخ شهر مسکو می باشد.

 

شکل 2تفریح در روسیه

شاید به نظرتان بیاید که برای رفتن به مرکز خرید حتما باید پول بسیار زیادی را خرج کنید، اما می توانید با صرف پول کم از مراکز خرید بازدید نمایید. لازم نیست حتما از این مراکز خرید کنید. شما می توانید با دیدن مغازه های پر زرق و برق و زیبای این شهر از مسافرت خود لذت ببرید و غذایی در یک رستوران نوش جان فرمایید. مراکز خرید از موارد تفریح در روسیه می باشند.

موزه ها و مکان های گران تر برای تفریح در روسیه

محل هایی مانند موزه، سیرک و غیره می تواند برای هر بازدید کننده ای جذاب باشد. اگر بودجه کافی در اختیار دارید و به راحتی می توانید پول پرداخت کنید بهتر است حتما از این محل ها در روسیه دیدن فرمایید.

باغ وحش شهر مسکو جایی عالی برای سرگرمی است. این باغ وحش با وسعت زیاد و بزرگ می تواند برای شما و خانواده بسیار جالب توجه باشد. تقریبا از تمام گونه های جانوری در این باغ وحش وجود دارد و شما می توانید از دیدن آنها لذت کافی را ببرید. باغ وحش ها یکی از مراکز تفریح در روسیه هستند.

ایستگاه فضانوردی در مسکو جایی است که گردشگران می توانند از آن دیدن کنند. در قدیم فعالیت های فضایی روسیه مخفی بود اما امروزه تمام افراد به راحتی می توانند از این ایستگاه بازدید کنند و تجربه متفاوتی را داشته باشند.

موزه هنرهای زیبای پوشکین نیز از محل های تفریح در روسیه است که هر گردشگری باید از آن دیدن کند. این موزه آثار هنرمندان بزرگ و مشهور را در خود جای داده است. این موزه طیف متنوعی از انواع هنرهای کلاسیک و مدرن را به نمایش گذاشته است.

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در روسیه

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در تمام شهرهای روسیه، سیستم حمل و نقل عمومی درون شهری همانند تاکسی، اتوبوس، مترو، تراموا و قطار تندرو وجود دارد. مترو نیز در شهرهایی نظیر مسکو،سنت پترزبورگ ، نووسیبیرسک، نیژنی نوگورود، سامارا، کازان، یکاترینگبورگ و ولگوگراد وجود دارد. هزینه حمل و نقل درون شهری در این شهرها متفاوت است. مثلاً:

هزینه بلیط مترو تک سفره در مسکو ۵۵ روبل (در سنت پترزبورگ ۴۵ روبل) 

سفر یک طرفه با اتوبوس، تراموا و تریلر در مسکو ۵۵ روبل (در سنت­پترزبورگ ۴۰ روبل؛ همین سفر در کازان ۲۵ روبل؛ و در تومسک ۱۸ روبل )

 در روسیه هم مانند ایران، خریدن کارت حمل و نقل به صرفه است. چون با این کارت هم در وقت صرفه جویی شده و لازم نیست هربار بلیط‌های تک­سفره خریداری شود و هم هزینه رفت و آمد کمتر می‌شود. خرید کارت حمل و نقل حتی به توریست­ها و مسافرانی که به روسیه می‌روند، توصیه می­شود. در کشور روسیه:

هزینۀ کارت بلیط یک ماهه مترو: بین ۲۵۰ روبل تا ۵۰۰ روبل 

هزینۀ کارت بلیط اتوبوس: بین ۱۰ تا ۵۰ سنت

فرهنگ روسیه

فرهنگ روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از شیوه معماری‌ها و بناهای تاریخی به جا مانده از تاریخ شگفت­‌انگیز روسیه می­‌توان به فرهنگ این کشور پی برد. روسیه کشوری است با میراث عظیم فرهنگی که در موزه‌ها نمایان است. مردم این کشور به شدت به فرهنگ غنی خود افتخار می‌کنند. در روسیه حدود 160 گروه گوناگون قومی و فرهنگی زندگی می‌کنند. روسیه معروف به فرهنگ قومیت‌های گوناگونی چون اسلاو، چچن، تاتار و باشقیر است. تلفیق نژاد روس با قومیت­های مختلف، باعث به وجود آمدن هنر و فرهنگی ویژه شده است و از این جهت هنرهایی چون نقاشی، رقص، مینیاتور و به ویژه ادبیات در این کشور بسیار غنی است. تا جایی که ادبیات روسیه در سه قرن اخیر جایگاه برتری نسبت به ادبیات کل اروپا داشته است. در کارنامه هنری و فرهنگی روسیه، نام نویسندگان بزرگی چون تولستوی و داستایوفسکی و آنتوان چخوف ثبت است. روس­ها مردمانی فرهنگ­ دوست هستند و برای شخصیت‌­های بزرگ فرهنگی، ارزش زیادی قائل می‌شوند. روسیه با فرهنگ کهن و ریشه­‌دار خود در سراسر اروپا الهام بخش نژاد اسلاو است. برخی از رفتارهای معاشرتی مردم روسیه مردم روسیه در صف مترو و اتوبوس یا صف ورودی سینما و اماکن تفریحی بسیار نزدیک به هم می­‌ایستند و از این جهت حریم خصوصی اطرافیان را رعایت نمی­‌کنند. یکی از خصوصیات جالب روس­‌ها این است که وقتی به خانه­ کسی دعوت می­‌شوند غذای خود را کامل نمی­‌خورند و همیشه مقداری از غذا را در بشقاب باقی می­‌گذارند. روس ها روحیه­ای سرد و خشک دارند و هرگز در اولین ملاقات با شخص گرم و صمیمی نمی­‌شوند. دست دادن در هنگام ملاقات از رسوم و رسومات و فرهنگ مردم روسیه است و بعضاً برای ابراز ادب و صمیمیت دست یکدیگر را محکم می­‌فشارند. رسم هدیه دادن و گرفتن در این کشور جایگاه ویژه ای دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مردم روسیه در هنگام ورود به خانه کفش­‌های خود را درمی­‌آورند و به مهمان‌هایشان هم دمپایی روفرشی می­‌دهند. روس­‌ها می‌توانند بسیار مهمان‌نواز باشند، اما مهمان­ها باید بدانند هنگام رفتن به منزل آن‌ها حتماً باید هدیه یا گلی برای میزبان ببرند (دست خالی نروند) و از نحوۀ پذیرایی و غذایی که برایشان تدارک دیده­‌اند تعریف کنند. مردم روسیه به شدت مردسالار هستند که این نوع فرهنگ در مواردی که پای جوانمردی و بزرگواری مردها در میان باشد ممکن است برای زن­ها سودی داشته باشد اما در کل به دلیل نابرابری حقوقی که بین مرد وزن به وجود می‌آید به متضرر شدن زن­‌های کشور روسیه منجر می­‌شود. نشان دادن انگشت شست در بین مردمان روسی یک جور توهین محسوب می­‌شود.

هنر روسیه

هنر روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای مردمی که پیشینۀ تاریخی و فرهنگی عظیمی دارند، هنر جایگاه ویژه­ای دارد. کشور روسیه برای فرهنگ و هنر و خود ارزش زیادی قائل است و مقام هنری هنرمندان این کشور در زمینه­های ادبی، سینمایی، تئاتر و موسیقی قابل توجه است. 

در مورد هنر سینمای مردم روسیه باید بدانیدکه، سینمای این کشور به دو دوره تقسیم می­شود. دوره قبل از فروپاشی شوروی و دوره بعد از فروپاشی شوروی. متأسفانه سینمای این کشور پس از فروپاشی شوروی افت شدیدی داشت و هنوز هم نتوانسته به شکوه آن دوران دست پیدا کند.

نخستین فیلم سینمایی روسیه در سال 1896 در شهر سنتپترزبورگ بر روی پردۀ سینما رفت. از سال 1900 تا 1918 با وجود ساخت فیلم­هایی در روسیه، مردم به فیلم­های خارجی علاقۀ بیشتری داشتند.

بنیانگذار صنعت سینمایی روسیه، الکساندر خانژونکوف است.

سینمای روسیه در قبل از انقلاب اکتبر، سینمایی است که جنبۀ مستند فیلم را بر جنبه داستان گویی و 

قصه­پردازی ترجیح می­دهد. پس از انقلاب نیز سیاسیون حکومت انتظار داشتند، دوربین سینما در جهت ایدئولوژی حاکم بر کشور کار کند. بنابراین گرچه صنعت فیلم شوروی در 1919 ملی شد، اما نارضایتی مقامات حکومتی از این رسانه به خاطر انتظارات سیاسی خود، بیشتر از رضایت آن‌ها از دستاوردهای آن بود. آن‌ها 

می­خواستند از سینما به عنوان آموزش دهنده اهداف حزب آنان استفاده شود و به هدفشان هم رسیدند. مبتکران بزرگی چون ایزنشتاین که به طور کامل از انقلاب سوسیالیستی اکتبر تبعیت می‌کردند، می‌توانستند این کار برجسته را به خوبی انجام دهند. اما مهر اصلی فرمالیسم نیز بر آن‌ها زده شده بود. آن‌ها سپس به طور متناوب یا خاموش می‌شدند و یا مجبور به توافقی رقت بار می‌گشتند.

بعد از فروپاشی شوروی و پس از ورشکستگی کشور، دیگر هیچ هزینه‌ای برای بودجه ساخت فیلم نکردند. به دلیل مشکلات اقتصادی، استودیوهای فیلمبرداری بزرگ به چندین استودیوی کوچک تبدیل شدند.

در سال 2011 بیش از 100 فیلم وارد بازار شد.
 
امروزه 95 درصد فیلم‌های سینمای روسیه بیشتر جنبه سرگرمی دارند. این همچنین شامل بیشتر فیلم‌ها و سریال‌ها که در تلویزیون پخش می‌شوند، نیز هست. البته در روسیه فیلم‌های جدی نیز مانند «تک تیرانداز واراشیلوف» ، «در اوت سال 44»، «پروانه آهنین»، «جزیره» و غیره نیز تولید می‌شود. اما در کل می­توان گفت بیشتر فیلم‌های تولیدی کشور روسیه نوعی تقلید از هالیوود، فرانسه و یا آلمان بشمار می‌روند. 

کارن شاه نظروف، کارگردان معروف روسی می‌گوید: سینمای روسیه به دلیل نبودن بودجه و کادر هنوز شاکله خود را نگرفته است..

 

 

ورزش در روسیه

ورزش در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ورزش در کشور روسیه طی سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته است و روسیه در راستای پیشرفت ورزش کاران خود و برای حمایت آنان از بخش خصوصی و شرکت‌های بزرگ اقتصاد‌ی و تجاری کمک گرفته است. یکی از موفقیت­های ورزشی کشور روسیه در دهۀ اخیر، قهرمانی تیم ملی بسکتبال روسیه د‌ر مسابقات جام ملت‌های بسکتبال اروپا بود. همچنین قهرمانی تیم ملی هند‌بال زنان روسیه د‌ر مسابقات جهانی هند‌بال فرانسه و قهرمانی تیم تنیس زنان روسیه د‌ر جام بین المللی فدراسیون روسیه گام بزرگی در طی نمودن پیروزی‌های روسیه در ورزش زنان بود. یکی از روید‌اد‌های ورزشی مهم  د‌ر روسیه، راهیابی تیم ملی فوتبال روسیه به مسابقات جام 

ملت‌های اروپا است. خانم ماریا شاراپووا، تنیس باز معروف روس، د‌ر سال 2007 به عنوان تنیس باز برتر جهان معرفی شد. تیم ملی هاکی روی یخ روسیه نیز د‌ر مسابقات جام جهانی هاکی مسکو رتبۀ سوم در جهان را کسب نمود.

در سال 2010 مسکو به عنوان یکی از نامزد‌های میزبانی نخستین د‌وره بازی­های المپیک نوجوانان شناخته شد. 

خرافات در روسیه

خرافات در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم روسیه هم مانند بسیاری از مردم جهان گرفتار خرافات بوده و هستند. برخی از این خرافات در گذر زمان از بین می‌­روند و برخی همچنان به قوت خود باقی می­‌مانند. چند نمونه از خرافاتی که روس­‌ها به آن معتقدند: 

 • یکی از سنت­‌های دیرین روس­‌ها در مورد ترک منزل آن است که هنگام سفر و ترک منزل، در آخرین لحظات جلوی درب منزل خود می‌نشینند. آن‌ها معتقدند با این کار، خانه­شان آخرین برکاتش را به آن‌ها می­دهد و سفر آن‌ها به سلامت خواهد بود.
 • مردم روسیه وقتی از خانه خارج می­شوند، بلافاصله به خانه بازنمی‌­گردند (حتی برای برداشتن وسیله‌ای که جا گذاشته اند). آن‌ها این کار را موجب بدبیاری در آن روز می­‌دانند. و معتقدند باعث می­‌شود در کل روز دچار اشتباه شوند.
 • روس­ها چترشان را در منزل و فضای بسته، باز نمی­‌کنند. 
 • مردم روسیه هیچ­گاه کیف پول خالی هدیه نمی­‌دهند و بر این باورند که کیف پول خالی شخص را دچار فقر می­‌کند. به همین علت مقداری پول در کیف می­‌گذارند و آن را هدیه می­‌دهند.
 • آن‌ها معتقدند که اگر گونه سمت راست کسی سرخ بشود خوش شانسی است و کسی که شخص او را دوست دارد در حال فکر کردن به این شخص است و اگر گونۀ سمت چپ کسی سرخ شود یعنی دشمنان آن شخص در حال بدگویی از وی هستند.
 • سوت زدن در خانه باعث فقر و بی پولی می­شود.
 • روس­ها معتقدند که اگر چاقو بر روی زمین بیفتد یک مرد به عنوان مهمان ناخوانده به منزل آن‌ها می­‌آید و اگر چنگال بر روی زمین بیفتد مهمان آن‌ها یک زن خواهد بود.
 • رد شدن گربه سیاه از مسیر یک فرد روس، آن هم گربه‌ای که از سمت چپ به راست بیاید برای وی خوشایند نیست و آن را بدشانسی تلقی می­‌کنند.
 • یکی از اعتقادات خرافی روس­ها این است که هرگز نباید زباله‌ها را در تاریکی به بیرون ببرند چرا که باعث می­‌شود شیاطین از آن­ها تغذیه کنند.
 • بیرون ریخته شدن نمک از نمکدان موجب ضررهای مالی است و اگر چنین اتفاقی افتاد فرد باید دو بار شانه چپش را بالا بیندازد و بخندد.

شایعات در مورد روسیه

شایعات در مورد روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR
 • یکی از شایعاتی که در مورد کشور روسیه متداول شده آن است که اگر کسی بتواند با یک دختر روسی ازدواج کند و تابعیت روسیه را دریافت نماید دولت روسیه مبلغ 15 هزار دلار به عنوان جایزه به او می­‌دهد.
 • یکی دیگر از شایعاتی که راجع به مردم روسیه گفته شده این است که آن‌ها هنگامی که درباره جنگ چچن و گرجستان با آن‌ها صحبت شود چنان عصبانی می­‌شوند و از کوره در می‌روند که گویی قصد جان طرف مقابل را کرده­اند. اگر این شایعه تا حدی هم واقعیت داشته باشد، شاید به این علت باشد که آن‌ها در جریان این جنگ بسیاری از عزیزان خود را از دست دادند و یادآوری این خاطرات برای آن‌ها بسیار ناگوار است. بسیاری از مردم روسیه در این جنگ‌ها کشته شدند. پس هرگز در مورد جنگ و سیاست با روس­‌ها صحبت نکنید.

موارد ممنوعه در روسیه

موارد ممنوعه در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موارد ممنوعه در روسیه موضوع این مطلب است. تمامی کشورها قوانین خاص و مختص به خود را دارند. در تمام کشورهای دنیا موارد ممنوعه وجود دارد که نباید به انجام آنها اقدام نمایید. قبل از مهاجرت باید قوانین و مقررات کشور روسیه را به طور کامل بدانید تا در هنگام ورود به این کشور دچار مشکلی نشوید. در زیر چند نمونه از موارد ممنوعه در روسیه را می خوانید.

 

شکل 1موارد ممنوعه در روسیه

 1. اقامت بدون اعلام حضور از موارد ممنوعه می باشد.

بعد از ورود به کشور روسیه شما باید حضور خود را به طور قانونی به سفارت و وزارت مهاجرت این کشور اعلام نمایید. بعد از گذشتن 24 ساعت از ورود به خاک روسیه شما موظف هستید تا حضور خود را به مراجع قانونی اعلام نمایید. چنانچه این کار را انجام ندهید یک متخلف شناخته می شوید. معمولا در هتل ها این کار انجام می گردد ولی باز هم خودتان باید پیگیر این کار باشید.

 1. داشتن برخی از داروها در هنگام ورود به روسیه ممنوع می باشد.

از موارد ممنوعه دیگر باید به داشتن داروهایی نظیر باربیاتورات، کدئین، استروئیدهای آنابولیک، آندروژن ها و هورمون های جنسی دیگر، ضد درد (ترامادول)، سیبوترامین، داروهای روانپزشکی یا سایر مواد ممنوعه اشاره نمود. چنانچه بیمار هستید و باید این داروها را به همراه داشته باشید باید نسخه پزشکی دارای مجوز و ترجمه شده ی خود را به بازرسان فرودگاه ارائه دهید.

 1. شما نمی توانید اشیای عتیقه را از این کشور خارج نمایید.

اگر قصد سوغاتی خریدن اشیای عتیقه را دارید از این کار منصرف شوید. دولت روسیه هرگز به شما این اجازه را نمی دهد که آثار عتیقه و با ارزش را از این خاک خارج نمایید. کالاهایی مانند فرش، سماور، ظروف عتیقه و غیره در فرودگاه از شما گرفته می شوند. در بیشتر کشورها این قانون وجود دارد و هیچ مسافری حق خروج آثار با ارزش را ندارد.

 1. سوار خودروهای غریبه و غیر تاکسی نشوید.

از موارد ممنوعه دیگر سوار شدن به خودروهای نا آشنا است. این موضوع در کشور خود ما نیز وجود دارد. در روسیه به دلیل بالا بودن جرم ها این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر سوار خودروهای افراد سودجو شوید امکان آسیب به مال و جان شما وجود دارد. بهترین کار سوار شدن به تاکسی ها و وسایل نقلیه عمومی است که امنیت بالاتری را دارند. این مورد را جدی بگیرید.

 

شکل 2موارد ممنوعه در روسیه

 1. دوست شدن با افراد غریبه و پذیرفتن دعوت آنها یکی دیگر از موارد ممنوعه

در روسیه سایت های دوست یابی بسیاری وجود دارد. ممکن است عضو یکی از این اپلیکیشن ها شوید و در پی یافتن دوست باشید اما توجه داشته باشید که اعتماد به افراد و پذیرفتن دعوتی از سوی آنها بسیار خطرناک است. افراد با سوءاستفاده از غریبه بودن شما اطلاعات غلط و نادرستی را می دهند و امکان دارد که جان و مال شما را در معرض خطر قرار دهند. در هیچ جای دنیا اعتماد به افراد غریبه جایز نیست و این کار از موارد ممنوعه می باشد. در مورد ارتباطات و یافتن دوست باید بسیار با احتیاط رفتار نمایید.

 1. قرار دادن مدارک در جاهای ناامن از موارد ممنوعه است.

پاسپورت، کارت شناسایی و تمام مدارک شما باید در جایی امن و مطمئن قرار داده شود. از قرار دادن مدارک در جیب شلوار و یا جاهای دیگر لباس خود به شدت اجتناب نمایید. گم کردن مدارک و کارت شناسایی در کشور خارجی می تواند بدترین اتفاق برای یک فرد مهاجر باشد. احتیاط و مراقبت لازم را برای نگه داشتن لوازم و مدارک خود را انجام دهید تا بعدا دچار هیچ مشکل یا اختلالی نگردید.

 1. هرگز مقدار زیادی پول را با خود حمل نکنید.

از موارد ممنوعه دیگر حمل پول زیاد با خود است. در روسیه آمار جرم ها و سرقت های خیابانی زیاد است، به همین دلیل به همراه داشتن مقدار پول زیاد می تواند برای جان و مال شما خطر آفرین باشد. با وجود کارت های اعتباری دیگر نیازی نیست که همیشه با خود پول داشته باشید. می توانید با استفاده از کارت های خود تمام خرید ها و پرداخت ها را انجام دهید و دچار هیچ مشکلی نیز نگردید.

در آخر باید توجه داشته باشید که قبل از مهاجرت ویا سفر به هر منطقه ای باید تحقیقات لازم را درباره ی آن مکان انجام دهید. داشتن اطلاعات کافی درباره ی موارد ممنوعه هر کشوری لازم و ضروری می باشد.

خطرات احتمالی برای افراد مقیم روسیه

خطرات احتمالی برای افراد مقیم روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آشنایی با خطرات احتمالی کشور روسیه برای کسانی که به این کشور مهاجرت می­‌کنند ضروری است. ضمن اینکه میزان جرم و جنایت در این کشور بالاست و مسائل امنیتی می­‌بایستی برای مهاجرین مهم باشد. هنگام اقامت در روسیه:

 • هرگز سوار ماشین‌هایی غیر از تاکسی نشوید. آمار جرم و جنایت در روسیه بالا است.
 • با توجه به اینکه آمار جنایت و قاچاق مواد مخدر در روسیه بسیار بالاست هرگز تا کسی را به طور کامل نشناختید با او طرح دوستی نریزید و با او به باشگاه­های شبانه نروید.
 • میزان آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای روسیه بالاست و ممکن است سلامتی کسانی که وارد این کشور می­‌شوند، به خطر بیفتد.

به علت وجود جرم و جنایت زیاد در روسیه، پلیس رفتار خوبی ندارد و معمولاً پلیس­‌های این کشور خشن هستند. هنگام روبرو شدن با پلیس آرامش خود را حفظ کنید و از خشونت او دلگیر نشوید.

تشابهات قوانین روسیه با ایران

تشابهات قوانین روسیه با ایران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تشابهات قوانین ایران با روسیه موضوع بحث این مطلب است. قوانین متشابه در برخی از کشورهای جهان وجود دارد. برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند دانستن این موضوع که تشابهات قوانین ایران با روسیه چیست، جالب و قابل توجه است. فردی را قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارد حتما باید از قوانین آن اطلاعات کافی داشته باشد تا در کشور خارجی دچار مشکلات نگردد. تشابهات قوانین ایران با روسیه باعث می شود تا فرد احساس راحت تر و بهتری را داشته باشد. کشور روسیه قوانین متشابه بسیاری با ایران دارد. در این مطلب به بررسی تشابهات قوانین ایران با روسیه می پردازیم.

شکل 1 قوانین متشابه ایران و روسیه

 1. استفاده از ارز رسمی روسیه جزو تشابهات قوانین ایران با روسیه

در ایران فقط ارز ریال قابل استفاده است. برای خرید انواع وسایل باید ریال خرج کنید و ارزهای دیگری مانند دلار و یا یورو قابل استفاده نیستند. دقیقا در کشور روسیه نیز همین قانون وجود دارد. ارز رسمی روسیه روبل است و هر ارز دیگری غیر از روبل قابل استفاده در این کشور نیست. برای خرید هر وسیله ای باید روبل داشته باشید. برای تبدیل ارزهای خود به روبل می توانید از صرافی های سراسر روسیه استفاده کنید.

 1. اخذ ویزا برای سفر به روسیه

برای مهاجرت و یا سفر به روسیه باید ویزای مخصوص آن را از طریق سفارت خانه تهیه نمایید. مراحل اخذ ویزا برای مهاجرت ویا سفر به ایران نیز دقیقا به این شکل اجرا می گردد.

 1. تشابهات قوانین ایران با روسیه و رانندگی

گرفتن گواهی نامه رانندگی در روسیه جزو قوانین متشابه بین ایران و روسیه است. در این کشور نیز افراد بعد از دیدن آموزش هایی می توانند با دادن امتحان اقدام به اخذ گواهی نامه رانندگی شوند. در این کشور نیز مانند ایران ترافیک های طولانی و سنگینی وجود دارد. شاید جالب باشید که بدانبد برخی از افراد برای فرار از ترافیک آمبولانس هایی را استخدام می نمایند تا از ترافیک های سنگین آنها را رها سازند. قانون نانوشته ی دیگری که در این کشور نیز وجود دارد رشوه گرفتن ماموران پلیس است. بسیاری از پلیس ها این کار را انجام می دهند و به همین دلیل نیز گاهی هرج و مرج در شهرها به راه می افتد.

باید هنگام رانندگی حتما تمام مدارک خود را به همراه داشته باشید وگرنه پلیش شما را جریمه می نماید. سرعت خودرو در هنگام رانندگی دقیقا از قوانین متشابه است. همچنین نوع خیابان ها به سه نوع خیابان عادی، آزاد راه و بزرگراه تقسیم می شوند.

 1. روس ها نیز مانند ایرانیان برای صنایع دستی ارزش بسیار زیادی قائل هستند.

ایرانی ها به صنایع و هنرهای دستی کشور خود ارزش بسیاری قائل هستند. روس ها نیز همین فرهنگ را دارند. تشابهات قوانین ایران با روسیه همین مورد است. وسایلی مانند سماور، فرش و انواع ظروف فلزی برای روس ها ارزشمند هستند. جالب است بدانید آنها نیز مانند برخی از ایرانی ها فرش های دستبافت و ارزشمند را بر روی دیوارهای خانه نصب می نمایند.

شکل 2 قوانین متشابه بین ایران و روسیه

 1. راه آهن ارزان ترین و راحت ترین سفر

سفر با قطار در روسیه بسیار با صرفه تر و راحت تر است. با استفاده از خطوط راه آهن می توانید سفر خوبی را تجربه نمایید. سفر با اتومبیل و یا سایر وسایل نقلیه گران تر هستند. در ایران نیز این مورد با روسیه شباهت دارد. مسافران ایرانی نیز سفر با قطار را به هر سفر دیگری ترجیح می دهند. این هم یکی از تشابهات قوانین ایران با روسیه است که قانونی نا نوشته و غیر رسمی می باشد.

 1. روس ها نیز مانند ایرانیان افرادی متعصب هستند.

مردمان ایرانی نسبت به مسائل خود و کشورشان تعصب دارند، روس ها نیز دقیقا همین وضعیت را دارند و اگر در پیش آنها از کشور و یا مواردی که به آنها مربوط است انتقاد و یا بدگویی کنید ناراحت می شوند. بهتر است زمانی که به روسیه مهاجرت می کنید این موضوع را که جزو قوانین متشابه است در نظر داشته باشید و با توجه به خصوصیات آن مردم رفتار کنید. فرهنگ و تشابهات قوانین ایران با روسیه بسیار اهمیت دارد.

جالب است بدانید که زمانی که در خانه ی یک فرد روسی هستید بهتر است غذای خود را به طور کامل تمام نکنید و مقداری از آن را در بشقابتان باقی بگذارید. زیرا تمام کردن غذا توسط مهمان نشان دهنده این موضوع است که غذای میزبان به مقدار کافی نبوده و مهمانان سیر نشده اند.

تشابهات قوانین ایران با روسیه ،رسمی و غیر رسمی بین ایران و روسیه این موارد بودند. بهتر است قبل از انجام سفر و یا مهاجرت اطلاعات خود را درباره ی روسیه کامل کنید.

گواهینامه و خرید ماشین در روسیه

گواهینامه و خرید ماشین در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در روسیه تنها گواهینامه رانندگی روسی برای رانندگان اتوموبیل اعتبار دارد و کسانی که اقامت کشور روسیه را دریافت می­‌کنند باید به اخذ گواهی نامه رانندگی روسیه اقدام کنند. (گواهی نامه رانندگی که در کشور خودشان گرفته‌اند در روسیه معتبر نیست.)

ماشین در روسیه قیمت­‌های متنوعی دارد. نکته جالب توجه این است که روس‌­ها علاقه زیادی به خریدن ماشین دست اول و نو ندارند و در بسیاری از معاملات آن‌ها ماشین­‌های کارکرده رد و بدل می‌­شود. این شکل خرید و فروش آن‌ها شاید نشان­دهندۀ رعایت انصاف در هنگام معامله است، چون شخص با خرید خودروی کارکرده متضرر نمی­‌شود. قیمت بعضی از خودروها در روسیه:

رنو لوگان جدید (سیمبل)469000 روبل

رنو ساندرو جدید:479900 روبل

رنو ساندرو استپ وی جدید629990 روبل

پژو 301669000 روبل

پژو 5081424000 روبل

هیوندای توسان جدید:  1254900 روبل

هیوندای جنسیس2329000 روبل

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در روسیه

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سفارت خانه ایران در روسیه موضوع مورد بحث در این مطلب است. اگر قصد مهاجرت و زندگی در روسیه را دارید به این مطلب مهم توجه نمایید. برای کسی که قصد مهاجرت دارد داشتن اطلاعات کافی درباره ی سفارت خانه های کشور خود در خاک مقصد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. سفارت خانه ایران در روسیه خدمات بسیار ضروری را برای اتباع ایرانی ارائه می دهد. قطعا هر ایرانی که قصد مهاجرت به کشور روسیه را دارد نیاز به دانستن اطلاعات در مورد کنسولگری دارد.

 

شکل 1سفارت خانه ایران در روسیه

سفارت خانه و کنسولگری به چه معناست؟

تمام کشورها در خاک کشورهای دیگر دارای سفارت خانه می باشند. سفارت خانه هر کشور در کشور دیگر جایی است که در واقع نمایندگی آن کشور به حساب می آید. سفارت خانه ها دارای کارکنان و کارمندانی هستند که به اتباع کشور مبدا و یا مقصد خدماتی را ارائه می دهد. معمولا محوطه خوب و بزرگی را در اختیار کنسولگری های خارجی قرار می دهند. گاها سفیر و اعضای خانواده او در سفارت خانه اقامت می نمایند. در واقع کنسولگری مانند خاک همان کشور خارجی می باشد. نیروهای امنیتی کشور وظیفه دارند تا سفارت خانه های دیگر کشورها را از تهاجم و حمله حفظ نمایند. سفارت خانه ایران در روسیه در واقع مانند خاک ایران است و افراد مهاجر ایرانی می توانند از خدمات مختلفی در کنسولگری برخوردار شوند.

سفارت خانه ایران در روسیه چه خدماتی را ارائه می دهد؟

.

خدمات سفارت خانه ایران در روسیه و اتباع ایرانی چند مورد است. به عنوان مثال اگر فرزند یک ایرانی در روسیه متولد شده باشد می تواند شناسنامه او را از سفارت ایرانی دریافت نماید. ایرانی هایی که در روسیه اقامت دارند برای ثبت رسمی ازدواج و طلاق خود باید به کنسولگری ایران مراجعه نمایند. در صورت فوت اتباع ایرانی باید گواهی فوت را نیز از این سفارت دریافت نمود. اگر یکی از اتباع ایرانی دچار مسائل سیاسی و یا غیره در روسیه شود و وارد زندان گردد، امور مربوط به آن فرد از طرف سفارت خانه ایران مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه قصد انجام تجارت بین کشور روسیه و ایران را دارید باید اسناد و مدارک را در کنسولگری ایران تایید گردد.

چنانچه برای ورود به کار و شغلی نیاز به گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشید باید به سفارت خانه ایران مراجعه نمایید. همچنین برای تنظیم انواع وکالت نامه های رسمی می توانید از طریق کنسولگری ایران اقدام نمایید.

 تمام خدمات فوق به طور تمام و کمال در سفارت خانه ایران در روسیه انجام می گردد.

 

شکل 2سفارت خانه ایران در روسیه

آدرس و اطلاعات سفارت خانه ایران در مسکو:

 مسکو، بلوار پاکروفسکي، پلاک 7

کنسول سفارت خانه : آقای خسرو ابراهیم زاده

کدپستی کنسولگری : 109028

شماره های تماس سفارت خانه:

9178655، 9177282، 9170039، 9172442،

نمابرسفارت خانه:

2302897، 9179683

ساعات پذیرش افراد در بخش کنسولی: روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 صبح الی 12

ساعات تماس تلفنی با بخش کنسولی: از ساعت 14 تا ساعت 17  

خدمات مربوط به اتباع ایرانی در سفارت خانه ایران در روسیه: امور مربوط به تولد - تایید اسناد تجاری - ازدواج - طلاق – ثبت فوت- امور زندانیان - دریافت گواهی عدم سوء پیشینه - تنظیم وکالتنامه- شناسنامه،-کارت ملی : داخلی 200

خدمات مربوط به اتباع روسی: صدور گذرنامه ، روادید و خدمت نظام وظیفه : آقای زمان پور : داخلی 201

امور دانشجویان ، تشکیل پرونده تحصیلی و تایید مدارک تحصیلی: داخلی 205

شماره تلفن پاسخگویی به اتباع روس :  داخلی  199

اطلاعات شبکه های اجتماعی سفارت خانه ایران در روسیه

ایمیل بخش کنسولی سفارت خانه: [email protected]

ایمیل بخش رسانه ای کنسولگری : [email protected]

ایمیل بخش اقتصادی سفارت خانه:  [email protected]

ایمیل دفتر سفیرکنسولگری :   [email protected]

توئیتر سفارت خانه: [email protected]

توئیتر فارسی وزارت امور خارجه: [email protected] 

کدهای تلفن تماس در روسیه و مسکو

کد کشور روسیه :007

کد شهر مسکو: 495

 

نوع پوشش مردم روسیه

نوع پوشش مردم روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نوع پوشش مردم در بیشتر مناطق روسیه، محافظه­‌کارانه است و مردم روسیه به تناسب موقعیتی که در آن قرار دارند و همچنین آب و هوای منطقه­ای که در آن هستند لباس می‌پوشند. زن‌های روسی در هنگام ورود به کلیسا تن خود را به طور کامل می­‌پوشانند. در گذشته نوع پوشش مردم روسیه در مناطق مختلف، متفاوت بود. اما طی گذشت زمان، فرهنگ پوشش مردم کم­کم یکسان شد. در اینجا برخی از انواع پوشش و لباس را که در سرتاسر روسیه رایج است برمی­‌شماریم: 

اوشانکا: کلاه رسمی کشور روسیه که کلاهی گرم است و روس­ها را در مقابل سرما محافظت می­‌کند و به نوعی شناسنامۀ این کشور است.

سارافان: یکی دیگر از انواع پوشش مردم روسیه است. این لباس در ابتدا پوشش زنان روستایی بود اما پس از اشاعۀ آن در شهرها تبدیل به یکی از لباس­های معروف و دوست­‌داشتنی مردم روس شد.

کوکوشینک: نوعی کلاه که از تلفیق فرهنگ روس با اسلاوها در قرن هفدهم به دست آمده است. و به شکل دیگری نمایانگر فرهنگ پوششی مردم روسیه است.
 
 

جغرافیا و شرایط آب و هوایی روسیه

جغرافیا و شرایط آب و هوایی روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع شده است و با اقیانوس آرام شمالی واقیانوس منجمد شمالی و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای  بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

به دلیل وسعت و پهناوری این کشور، آب و هوای آن در مناطق مختلف، متنوع است. شمال روسیه به دلیل مجاورت با قطب شمال سرد است و جنوب آن به علت همجواری با دریای خزر معتدل و مرطوب است.سیبری سردترین منطقه در روسیه است و گاهی به عنوان تبعیدگاه به کار می­رود. گرم‌ترین زمان سال در شهر مسکو ماه جولای (تیر و مرداد) است که دمای هوا در این زمان مثبت 19 درجه است و سردترین زمان در این شهر ماه ژانویه (دی و بهمن) است که دمای هوا منفی 30 درجه است.

 

غذاهای روسیه

غذاهای روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در گذشته‌­های دور مردم روسیه اغلب کشاورز بودند و غذای غالب آن‌ها سوپ و در کنار آن نان بود. پس از آن‌که تعداد شهرنشینان روسیه زیاد شد، در اثر ارتباط مردم با کشورها و فرهنگ­‌های دیگر فرهنگ غذایی آنان تغییر کرد و در روند آشپزی روس­‌ها پیشرفت­‌های چشمگیری حاصل شد. در زیر نام برخی از غذاهای روسی همراه موادی که در آن به کار برده شده آمده است:

سوپ برش: این سوپ از ترکیب چغندر خوب، گوشت گاو سرخ شده و ادویه‌های مختلف مثل فلفل درست 

می­شود و روی آن با خامه پوشانده می­‌شود.

بیف استراگانف: این غذا با گوشت گاو نواری خرد شده، سس کره، خامه‌ی ترش، خردل و پیاز درست می‌شود.

سوپ کلم: مواد اصلی این غذا کلم شیرین و کلم بروکلی، سرکه، سیب زمینی، کره، پیاز و گاها گوشت است.

گلابچی: شبیه به دلمه کلم است.

بلینی: از خوراکی­‌های اصیل این کشور محسوب می‌­شود. این غذا با خمیری کاملا نازک درست می‌شود، خمیری که با نعناع خوب طعم‌دار شده است.

آکروشا: نام سوپی است که به صورت سرد سرو می‌شود. آکروشای سیب زمینی، محبوب‌ترین نوع آن است. مواد اصلی این سوپ، سیب زمینی، پیاز و زیتون است.

نیش: برای پخت این غذا سیب زمینی پخته و به صورت پوره در می‌آید، سپس پوره را صاف کرده و گوشت گاو را که خوب پخته شده در میان آن قرار داده و می‌پیچند، سپس مواد در هم پیچیده را در روغن فراوان سرخ می‌کنند. نیش را با ماهی هم درست می‌کنند که وجود ماهی به‌کل طعم غذا را دگرگون می‌کند.

خاچاپوری: این غذا شبیه پیتزاهای ترکی است. برای پخت آن از نان آماده یا خمیر استفاده می‌کنند. این غذا به عنوان صبحانه در میان روس­ها سرو می­‌شود.

ژارکیه: یکی از غذاهای اصیل این کشور است. در این نوع غذا بعد از این که گوشت خوب پخت آن را با خامه، هویچ، کرفس، جعفری، سیر، میخک و ادویه‌های متنوع مخلوط می‌کنند.

پلمنی: طعم این غذا شبیه پاستاست. پلمنی با خمیری که میان آن با گوشت، نعناع، پیاز و قارچ پُر شده درست می­‌شود و همه‌ی این مواد را با هم می‌پزند.

چاک چاک: چاک چاک با خمیرهایی تهیه می‌شود که خیلی کوچک و گرد هستند، بعد از این که خمیرهای کوچک خوب نرم شدند، با نعناع و شربت عسل داغ مخلوط شده و سرو می‌شوند.

ماهی قزل آلا دودی یا شاه ماهی شور خوراک: برای یک خوراک تمام عیار قزل آلا یا شاه ماهی از چغندر، پیاز و سبزیجات استفاده می‌کنند تا طعمی متفاوت به ماهی‌ها بدهند. این غذا با سس مایونز سرو می‌شود.

 

آخرین ویرایش: 2020-02-08 13:32:30 18,360

نظرات

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها