x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته مهمانداری هواپیما

 تحصیل در خارج از کشور برای تمام دانشجویان یک تجربه شگفت‌انگیز است. رشته مهمانداری هواپیما در بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه‌های خارج از کشور ارائه می‌شود. افرادی که قصد دارند در این رشته فعالیت کنند می‌توانند مدرک مهمانداری هواپیما را از یک موسسه یا دانشگاه خارجی معتبر دریافت نمایند و سپس در شرکت‌های هواپیمایی معتبر بین‌المللی مشغول به کار شوند. در این مقاله با رشته مهمانداری، جایگاه این رشته، دانشگاه‌های برتر، آزمون‌های معتبر، رشته‌های مرتبط، درآمد ماهیانه و موارد مربوط به این رشته آشنا خواهیم شد.

مقدمه

رشته مهمانداری هواپیما

مهمانداری همیشه جزء پرطرفدارترین رشته‌ها در میان دانشجویان در سراسر جهان بوده است. دانشگاه‌های معتبر خارجی دارای سیستم آموزشی بسیار انعطاف‌پذیری هستند و به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی دانش و مهارت‌های خود را در این دانشگاه‌ها و موسسات گسترش دهند. تحصیل در دانشگاه‌های برتر خارجی مزایای بسیار زیادی دارد. بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یکی از دانشگاه‌های برتر خارجی تحصیلات خود را ادامه دهند؛ اما با روش‌های اخذ پذیرش تحصیلی آشنایی ندارند. افرادی که قصد دارند در دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما ثبت‌نام کنند و از موسسات آموزشی یا دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش بگیرند، می‌توانند یه یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجو معتبر مراجعه کنند تا با شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آشنا شوند.

رشته مهمانداری هواپیما مربوط به روش‌های ارائه خدمات به مسافران در قبل از پرواز، هنگام پرواز و پس از پرواز است. مهمانداری هواپیما یعنی تشریح و توضیح دستورالعمل‌های ایمنی مانند نحوه و زمان استفاده از کمربند ایمنی هواپیما و نحوه استفاده از ماسک‌های اکسیژن و خروج از هواپیما در مواقع اضطراری به مسافران است.

افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در رشته مهمانداری هواپیما هستند می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت مهمانداری هواپیما که در موسسات آموزشی، دانشگاه‌ها و برخی از شرکت‌های هواپیمایی برگزار می‌شوند، شرکت کنند.

چرا مهمانداری؟

رشته مهمانداری هواپیما

این که چرا مهمانداری را انتخاب کنیم، دلایل و مزایایی دارد که ما در این قسمت به برخی از این مزایا پرداخته‌ایم:

 1. کوتاه‌مدت بودن دوره‌ها
 2.  طول مدت دوره معمولا بین چند ماه تا حداکثر دو سال است.
 3. نیازی نیست که در دوره‌های بلند مدت کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری شرکت کنید.
 4. شما می‌توانید پس از اخذ مدرک دیپلم در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت مهمانداری هواپیما شرکت کنید و مدرک کاردانی یا گواهینامه مهمانداری خود را اخذ کنید و سپس به عنوان یک مهماندار هواپیما مشغول به کار شوید.
 5. اگر قصد رفتن به دانشگاه را ندارید و نمی‌خواهید وقت و سرمایه خود را صرف اخذ مدارک تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی کنید، شرکت در دوره‌های مهمانداری هواپیما بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
 6. حرفه مهمانداری هواپیما یک حرفه پردرآمد است و میزان تقاضا برای استخدام مهمانداران هواپیما بسیار زیاد است.
 7. مهمانداران هواپیما نسبت به بسیاری از مشاغل دیگر حقوق نسبتا بالایی دارند.
 8. فرصت‌های شغلی برای مهمانداران هواپیما بسیار زیاد است و معمولا افراد پس از اخذ مدرک مهمانداری هواپیما می‌توانند به سرعت در یک شرکت هواپیمایی استخدام شوند.
 9. یکی‌دیگر از مزایای شغل مهمانداری هواپیما انعطاف‌‌پذیر بودن آن است. معمولا مهمانداران هواپیما می‌توانند ساعت و تعداد دفعات پرواز خود را تعیین کنند. برای مثال برخی از مهمانداران ترجیح می‌دهند در ساعات روز و برخی دیگر ترجیح می‌دهند در شب فعالیت کنند.
 10. مهمانداران هواپیما می‌توانند بدون پرداخت بهای بلیط به اکثر نقاط جهان سفر کنند.
 11. مهمانداران می‌توانند هر چند وقت یکبار به‌صورت رایگان در هتل‌های مجلل و باشکوه به‌صورت رایگان اقامت داشته باشند؛ زیرا شرکت هواپیمایی تمام هزینه‌های مربوط به پرسنل و خدمه کابین را پرداخت می‌کند و این یکی از مزایای شغل مهمانداری هواپیما است.
 12. مهمانداری هواپیما شغلی جذاب و هیجان‌انگیز است. مهمانداران در طول سفر‌های مختلف، با افراد جدید ملاقات می‌کنند و در سفرهای خارجی با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف آشنایی پیدا می‌کنند.
 13. حرفه مهمانداری هواپیما هر روز کاری متفاوت از روز دیگری است. ترکیب پرسنل و خدمه کابین همیشه تغییر می‌کند؛ حتی بعد از چندین سال کار به عنوان مهماندار یک شرکت هواپیمایی، ممکن است با افرادی کار کنید که قبلا هرگز آن‌ها را ملاقات نکرده‌اید.
 14. مقصد مانند همیشه تغییر می‌کند و هیچ روزی مثل روز گذشته نیست و این مسئله جذابیت شغل مهمانداری هواپیما را بیشتر می‌کند.
 15. شغل مهمانداری هواپیما به شما این فرصت را می‌دهد تا در سراسر جهان سفر کنید.
یک مهماندار در طول دوره کاری خود به کشورهای بسیار زیادی سفر می‌کند و می‌تواند در مدت زمان استراحتی که برای مهمانداران و خدمه کابین در نظر گرفته می‌شود، به تفریح و بازدید از مکان‌های دیدنی کشورهای مختلف بپردازد؛ بنابراین شغل مهمانداری هواپیما مناسب افرادی است که به دنبال هیجان و ماجراجویی هستند.

جایگاه مهمانداری

رشته مهمانداری هواپیما

مهمانداری هم مانند هر رشته و هرحرفه‌ی دیگری دارای جایگاهی است که ما در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 1. شغل مهمانداری هواپیما دارای پرستیژ و اعتبار کاری بسیار بالایی است.
 2. مهمانداری هواپیما جزء مشاغل و حرفه‌های مورد احترام در جامعه محسوب می‌شود و افراد بسیار زیادی برای مهمانداران هواپیما احترام قائل هستند؛ زیرا مهمانداران وظیفه مراقبت و حفاظت از مسافران هواپیما را درطول پرواز بر عهده دارند.
 3. مهمانداران باید با هر رویدادی به‌صورت حرفه‌ای برخورد کنند. به مهمانداران هواپیما آموزش داده می‌شود که به صورت ماهرانه‌ای نسبت به انواع موقعیت‌های اضطراری و غیر معمول واکنش نشان دهند. این موقعیت‌ها شامل ایجاد دود، آتش‌سوزی در هواپیما، حمل کالاهای خطرناک، تهدید بمب و حوادث پزشکی است.

اگر در هواپیما آتش‌سوزی رخ دهد، مهمانداران هواپیما دقیقا می‌دانند باید چه کاری انجام دهند. اگر یکی از مسافران دچار حادثه پزشکی مانند حمله قلبی یا عصبی شد، مهمانداران هواپیما می‌توانند در حد امکان با استفاده از کمک‌های اولیه و روش‌های CPR سلامت مسافر تا زمان فرود هواپیما تامین کنند و حتی در بعضی مواقع شرایطی رخ داده است که مهمانداران هواپیما در طول پرواز نوزاد یک مسافر را به دنیا آورده‌اند.

مسئولیت اصلی مهمانداران هواپیما، اطمینان از ایمنی مسافران و خدمه در مواقع اضطراری و غیراضطراری است. مهمانداران در مواقع اضطراری سعی می‌کنند به مسافران در حفظ آرامش و خونسردی کمک کنند. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که مسافرین از قوانین و دستورالعمل‌ها (برای مثال بستن کمربند ایمنی) پیروی می‌کنند؛ بنابراین مهماندران هواپیما دارای شغل بسیار مهم و حساسی هستند و حرفه مهمانداری هواپیما در سراسر جهان دارای جایگاه بسیار ویژه‌ای است.

وظایف مهماندار هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما

مهمانداران هواپیما دارای وظایف و مسئولیت‌های بسیار مهم و حساسی هستند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند وظیفه مهمانداران هواپیما فقط سرو کردن نوشیدنی و وعده‌های غذایی است؛ اما این فقط بخش کوچکی از کار مهمانداران هواپیما خواهد بود.

وظیفه اصلی مهمانداران هواپیما این است که مسافران را ایمن نگه داشته و اطمینان حاصل کنند که همه از مقررات امنیتی پیروی می‌کنند. مهمانداران هواپیما سعی می‌کنند پرواز را برای مسافران راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کنند. حدود 1 ساعت قبل از پرواز، کاپیتان (خلبان) روش‌های تخلیه کابین، مدت زمان پرواز و شرایط آب و هوایی را به حضار و مهمانداران هواپیما اطلاع می‌دهد. مهمانداران هواپیما باید از مسافران هنگام سوار شدن به هواپیما استقبال کنند و در صورت لزوم آن‌ها را به صندلی‌های خود هدایت کنند. پیش از برخاستن هواپیما، مهمانداران با استفاده از نشان دادن ویدیو آموزشی یا با استفاده از حرکات دست خود، طرز استفاده از تجهیزات ایمنی را به کلیه مسافران آموزش می‌دهند.

یکی از مهم ترین مسئولیت‌های یک مهماندار هواپیما، کمک به مسافران در مواقع اضطراری است؛ تخلیه سریع هواپیما، خاموش کردن آتش و ارائه کمک‌های اولیه تنها برخی از وظایف مهمانداران هواپیما در مواقع اضطراری است. یکی‌دیگر از وظایف مهمانداران هواپیما پاسخگویی به سوالات مسافران است. ممکن است مسافران در طول پرواز سوال‌های ساده و پیش پا افتاده‌ای بپرسند؛ اما مهمانداران باید با صبر و حوصله به سوالات مسافران پاسخ دهند. مهمانداران هواپیما باید قبل از پرواز اطمینان حاصل کنند که تمامی مسافرین کمربند‌های ایمنی خود را بسته‌اند و همچنین قبل از فرود هواپیما به مسافران یادآوری کنند که کمربند‌های ایمنی خود را ببندند. در ادامه خلاصه ای از وظایف مهمانداران هواپیما را شرح می‌دهیم.

وظایف مربوط به مهمانداران هواپیما:

 • شرکت در جلسه توجیهی قبل از پرواز
 • اطمینان حاصل کردن از وجود تجهیزات کافی و در دسترس بودن تجهیزات اضطراری
 • تمیز کردن کابین
 • خوشامدگویی و استقبال از مسافران
 • آموزش طرز استفاده از تجهیزات ایمنی و اضطراری به مسافران
 • اطمینان حاصل کردن از اینکه همه مسافران کمربند ایمنی را خود را بسته باشند
 • اطمینان حاصل کردن از رعایت نکات ایمنی توسط مسافران
 • سرو کردن نوشیدنی، وعده‌های غذایی یا میان وعده‌های غذایی
 • پاسخگویی به نیازهای مسافران
 • آرامش دادن به مسافران در هنگام بروز حادثه
 • انجام اقدامات کمک‌های اولیه در صورت لزوم
 • مستقر کردن مسافران در مواقع اضطراری
 • کمک کردن به مسافران برای پیدا کردن صندلی خود
 • پاسخگویی به سوالات مسافران
 • نظارت و مدیریت کابین
 • رعایت کردن تمام قوانین و مقررات هواپیمایی
 • کمک کردن به مسافران و خدمه کابین در مواقع اضطراری
 • کمک به مسافران با نیازهای ویژه (کودکان، افراد کم توان، سالمندان و غیره)
 • تهیه و ارسال گزارش‌های مربوط به حوادث پرواز
 • آموزش روش‌های استفاده از ماسک‌های اکسیژن، کمربند ایمنی و ...
 • کمک کردن به مسافران در قرار دادن چمدان‌های حمل بر روی سربار، پوشاک یا انبارهای زیر صندلی
 • اعلام تأخیر پرواز‌ها
 • بازرسی کابین‌ها، بررسی هرگونه مشکل و اطمینان از نظم کابین‌ها
 • بازرسی بلیط مسافران برای تأیید اطلاعات و به دست آوردن اطلاعات مقصد
 • بررسی مداوم شرایط ایمنی هواپیما در هنگام پرواز

گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های این رشته

رشته مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما دارای گرایش خاصی نیست؛ اما بسیاری از رشته‌ها با رشته مهمانداری هواپیما ارتباط نزدیکی دارند. معمولا افرادی که قصد دارند مهماندار هواپیما شوند در دوره‌های کوتاه‌مدت مهمانداری هواپیما شرکت می‌کنند و مدرک کاردانی یا گواهینامه مهمانداری هواپیما را اخذ می‌نمایند؛ اما برخی از افراد در رشته‌های دیگری مانند مدیریت گردشگری و مهمانداری، رشته ارتباطات و رشته مدیریت مهمانداری تحصیل می‌کنند و در این رشته ها مدرک کاردانی یا کارشناسی می‌گیرند.

افرادی که در یکی از این رشته‌ها مدرک کاردانی یا کارشناسی بگیرند نیز می‌توانند در شرکت‌های هواپیمایی به عنوان مهماندار هواپیما استخدام شوند. در ادامه به بررسی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

مدیریت گردشگری و مهمانداری

مدیریت گردشگری و مهمانداری به فعالیت‌های مرتبط با برنامه‌ریزی سفر و ارائه خدمات مهمانداری اشاره دارد. این رشته به بررسی مؤلفه‌های صنعت گردشگری و مهمانداری می‌پردازد، این مولفه‌ها عبارتند از: حمل و نقل، اسکان، غذا و نوشیدنی و جاذبه‌ها. مباحث دیگر رشته مدیریت گردشگری و مهمانداری شامل تاریخ، تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برمحیط‌های شهری، ایالتی و جهانی است. در این رشته تکنیک‌ها و روش‌های ارائه خدمات با کیفیت استثنایی برای مشتریان خارجی و داخلی بررسی شده است.

دانشجویان رشته مدیریت گردشگری و مهمانداری با مهارت‌ها و نگرش های مربوط به مدیریت خدمات آشنا می‌شوند. دانشجویان همچنین موضوعات حقوقی مرتبط با صنعت مسافرتی و گردشگری را فرا خواهند گرفت.

برخی از دروس رشته مدیریت گردشگری و مهمانداری شامل: 

 • اصول مهمانداری و گردشگری،
 • مدیریت خدمات غذایی،
 • ریاضیات،
 • اقتصاد،
 • مطالعات مدیریتی،
 • روانشناسی،
 • ارتباطات.

رشته ارتباطات (communication)

در رشته ارتباطات دانشجویان با چگونگی تاثیر مثبت ارتباطات به تعاملات شخصی، روابط تجاری و انتشار گسترده اطلاعات از طریق رسانه‌ها آشنا می‌شوند. رشته ارتباطات مهارت‌های تحلیلی و مهارت کاربردی را در درک، تفسیر، نوشتار و گفتار پرورش می‌دهد. به عنوان یک رشته تحصیلی، ارتباطات در زمینه‌های مختلفی از قبیل روزنامه نگاری، تجارت، روابط عمومی، بازاریابی، پخش خبر، ارتباطات فرهنگی، آموزش و پرورش، مدیریت عمومی و غیره کاربرد دارد. از دانشجویان این رشته انتظار می‌رود که یاد بگیرند چگونه با بسیاری از مخاطبان ارتباط برقرار کنند و مهارت‌های تحلیلی خود را توسعه دهند.

زمینه‌های مطالعاتی رشته ارتباطات عبارتند از:

 • روزنامه نگاری، رسانه‌های الکترونیکی و پخش تلویزیون و رادیو
 • ارتباطات بین فرهنگی و چند زبانی
 • سیاست و مدیریت عمومی
 • هنرهای نمایشی، گفتار و بلاغت
 • مدیریت تجارت، روابط صنعتی و ارتباطات شرکت
 • بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی

رشته‌های مرتبط با مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما

رشته‌های بسیار زیادی با رشته مهمانداری هواپیما ارتباط مستقیم دارند. رشته‌هایی که مربوط به سفر، گردشگری و مهمانداری هستند ارتباط بسیار نزدیکی با رشته مهمانداری هواپیما دارند.

برخی از این رشته‌ها عبارتند از:

 1. مدیریت مهمانداری و گردشگری،
 2. روابط عمومی،
 3. جهانگردی،
 4. مدیریت گردشگری،
 5. مدیریت حمل و نقل هوایی،
 6. مدیریت مهمانداری،
 7. مدیریت هواپیمایی
 8. و بسیاری از رشته های دیگر.

در ادامه به بررسی برخی از رشته های مرتبط با رشته مهمانداری هواپیما می‌پردازیم.

مدیریت گردشگری

مدیریت گردشگری نظارت بر کلیه فعالیت‌های مربوط به صنایع گردشگری و میهمانداری را بر عهده دارد. مدیریت گردشگری یک رشته چند وجهی است که افراد با علاقه و مستعد را برای موقعیت‌های مدیریتی در صنایع مواد غذایی، اسکان، گردشگری و مهمانداری آماده می‌کند. مدیریت گردشگری به هر آنچه که مربوط به مباحث مهمانداری و گردشگری باشد، اشاره دارد. مدیریت گردشگری همچنین می‌تواند شامل کار در انجمن ها یا آژانس‌هایی باشد که مستقیما خدمات گردشگری را ارائه می‌دهند. مدیران گردشگری دارای وظایف و مسئولیت‌های بسیار زیادی هستند.

برخی از وظایف اصلی مدیران گردشگری عبارتند از:

 • نظارت بر حساب‌ها و مدیریت بودجه
 • نظارت بر کارکردهای آژانس یا سازمان
 • مدیریت کارمندان
 • مصاحبه و آموزش کارمندان جدید
 • ترویج گردشگری
 • تضمین رضایت مشتری
 • به حداکثر رساندن درآمد کسب و کار
 • شرکت در برنامه‌ریزی مالی
 • رسیدگی به شکایات یا سؤالات مشتری

مدیریت هواپیمایی

مدیریت حمل و نقل هوایی دوره‌ای است که به مطالعه خطوط هوایی، فرودگاه‌ها و مشاغل مرتبط با صنعت هوافضا می‌پردازد. این رشته همچنین شامل نظارت بر عملیات انجام شده توسط کارکنان زمینی یک فرودگاه یا سازمان در بخش هواپیمایی است. دوره مدیریت هوانوردی دانشجو را برای کار در موقعیت‌های مهم و سطح بالا مانند مسئول امنیت فرودگاه و برج کنترل حمل و نقل هوایی، آماده می‌کند.

این دوره دانشجو را قادر می‌سازد تا علاوه‌بر مهارت‌های رهبری و مدیریتی، مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشند. داشتن مهارت ارتباطی خوب در صنعت حمل و نقل هوایی بسیار مهم است. مدیران هوانوردی در شرکت‌های هواپیمایی، فرودگاه‌ها یا در مشاغل دیگر صنعت هواپیمایی یا هوافضا فعالیت می‌کنند. در این شغل، شما ممکن است فعالیت‌های روزانه یک فرودگاه یا سازمان هواپیمایی را تحت نظر داشته باشید یا یک بخش را سرپرستی کنید.

مدیران حمل و نقل هوایی علاوه‌بر آموزش در مدیریت و اداره امور تجاری، نیاز به آموزش در علوم هوایی و اصول حمل و نقل هوایی دارند.

واحد‌های درسی مشترک

رشته مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما با رشته‌های بسیار زیادی ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد.

برخی از این رشته‌ها عبارتند از:

 1. مدیریت گردشگری و مهمانداری،
 2. ارتباطات،
 3. مدیریت مهمانداری،
 4. روابط عمومی،
 5. مدیریت حمل و نقل هوایی
 6. جهانگردی.

معمولا رشته‌های مرتبط، واحد‌های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. داشتن واحد‌های درسی مشترک نشان‌دهنده ارتباط نزدیک این رشته‌ها با یکدیگر است. افرادی که در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت می‌کنند باید علاوه‌بر مطالعه دروس پایه و تخصصی مهمانداری هواپیما، دروسی مانند روانشناسی، ریاضی، زبان و بسیاری از دروس مشترک با رشته‌های دیگر را مطالعه کنند.

واحدهای درسی مشترک رشته مهمانداری هواپیما با رشته‌های دیگر عبارتند از:       

 1. آشنایی با سیستم های ارتباطی داخل هواپیما،
 2. ارائه خدمات ویژه به مسافر،
 3. تئوری پرواز و آشنایی با کابین،
 4. آشناییی با مقررات حمل کالای خطرناک،
 5. ایمنی و بهداشت محیط کار،
 6. اصول سرپرستی،
 7. اخلاق حرفه ای،
 8. روش های مقابله با وضعیت اضطراری،
 9. روش های تخلیه سریع و استفاده از سیستم های روشنایی اضطراری،
 10. مقدمه حمل و نقل هوایی،
 11. روش های مقابله با دود و آتش در هواپیما،
 12. زبان انگلیسی،
 13. ریاضی،
 14. عوامل انسانی و مدیریت پرواز،
 15. شناخت تجهیزات اضطراری،
 16. نحوه پذیرایی،
 17. شناخت فرودگاه،
 18. کمک های اولیه،
 19. فیزیولوژی پرواز،
 20. کاربینی،
 21. هواشناسی هوانوردی،
 22. کارورزی،
 23. مستند سازی،
 24. وظایف و مسئولیت‌های مهمانداری،
 25. مقررات هوانوردی،
 26. کد فرودگاه،
 27. اصول ایمنی و امنیت پرواز.

دانشگاه‌های برتر رشته مهمانداری

رشته مهمانداری هواپیما

دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما معمولا در آکادمی‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و برخی از موسسات آموزشی برگزار می‌شوند؛ اما برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها، دوره‌های مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند. معمولا تحصیل در دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما منجر به اخذ مدرک کاردانی (associate degree) یا گواهینامه (certificate) می‌شود.

در ادامه به بررسی برخی از بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌هایی که دوره‌های مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند، می پردازیم:

کالج سایپرس (Cypress College)

کالج سایپرس یک کالج عمومی جامع است که در Cypress واقع در جنوب کالیفرنیا، ایالات‌متحده واقع شده است. این کالج یکی از 112 کالج متعلق به سیستم کالج‌های کالیفرنیا است. کالج سایپرس دارای 55 دوره کاردانی است و 145 برنامه شغلی که منجر به اخذ مدرک و گواهینامه‌های کاردانی می‌شود را ارائه می‌دهد. کالج سایپرس در 12 سپتامبر 1966 افتتاح شد. جمعیت دانشجویی، در هر نیمسال تقریبا به 17000 نفر می‌رسد، هرچند که این تعداد در سال‌های اخیر نوسان داشته است.

این کالج ترکیبی از تنوع ملیتی در جمعیت دانشجویی خود را نشان می‌دهد. بسیاری از دانشجویان این کالج دارای ملیتی غیرآمریکایی هستند. تنوع ملیتی کالج سایپرس بدین شکل است: 33٪ از قفقازی‌ها، 27٪ لاتین‌ها، 19٪ آسیایی‌ها / جزایر اقیانوس آرام ، 8٪ فیلیپینی، 6٪ آمریکایی- آفریقایی و 5٪ از ملیت‌های دیگر هستند.

کتابخانه کالج سایپرس، مجموعه‌ای از تقریبا 70،000 کتاب، 5000 نشریه (عمدتا آنلاین)، مجموعه‌ای بزرگ از آثار مرجع و انواع دی وی دی دارد. کالج سایپرس دانشجویان را ترغیب می‌کند تا با فعالیت‌های خارج از برنامه درگیر شوند، علایق خود را کشف کنند، مهارت‌های خود را توسعه دهند و به انجمن‌های فعال دانشجویی ملحق شوند.

این کالج از 16 ساختمان اصلی آموزشی تشکیل شده است. ساختمان‌های دانشگاه دارای کلاس‌های درس معمولی و همچنین امکانات آزمایشگاهی علوم، هنر، فناوری رایانه، عکاسی، خدمات خودرو، کلینیک دندانپزشکی و سایر برنامه‌های تخصصی هستند. کالج سایپرس دوره مهمانداری هواپیما را در مقطع کاردانی ارائه می‌دهد.

دوره کوتاه مدت اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما (Flight Attendant certificate) نیز در این کالج ارائه می‌شود.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد انگلیسی، آیلتس 5 به بالا یا تافل 61 به بالا حدود 6000 دلار در سال (ترم پائیز : 1 مارچ، 1 جولای) و (ترم بهار: 1 اکتبر، 1 دسامبر)

 

کالج عمومی گلندل (Glendale Community College)

کالج گلندل یک موسسه آموزشی پویا با بیش از 25000 دانشجو است. در سال 1926، آموزش عالی برای تعداد معدودی از افراد در دسترس بود؛ اما شهروندان دوراندیش در گلندل لزوم گشودن درهای آموزش آکادمیک و حرفه‌ای را به طیف وسیع‌تری از جامعه تشخیص دادند. در نتیجه، شهروندان گلندل به تشکیل یک کالج عمومی در گلندل رای دادند.

کالج گلندل در سال 1927 تأسیس شد. کالج گلندل یک کالج عمومی دو ساله در سیستم ایالتی کالیفرنیا است. این کالج در شهر گلندل، ایالت کالیفرنیا، منطقه لس‌آنجلس واقع شده است. کالج گلندل تنها ده مایل از مرکز شهر لس آنجلس فاصله دارد. این کالج طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی را ارائه می‌دهد. کالج گلندن که نام اختصاری آن GCC است، متعهد به ایجاد محیطی است که فرصت‌هایی را برای افراد با استعداد، تجربیات، دیدگاه‌ها و پیشینه‌های متنوع فراهم می‌کند. کالج گلندل دوره اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما (Flight Attendant certificate) را برگزار می‌کند و علاقه‌مندان به رشته مهمانداری هواپیما می‌توانند در این دوره شرکت کنند و گواهینامه مهمانداری هواپیما را از کالج گلندل اخذ نمایند.

طول دوره مهمانداری هواپیما در این کالج کمتر از یک سال است.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. انگلیسی، آیلتس 4.5 به بالا یا تافل 45 به بالا 6719 دلار در سال (ترم پائیز : 1 جولای) و (ترم بهار: 1 دسامبر)

 

دانشگاه لیبرتی (Liberty University)

دانشگاه لیبرتی (LU) یک دانشگاه خصوصی مسیحی در لینچبورگ، ویرجینیا است. دانشگاه لیبرتی در سال 1971 توسط جری فالول و المر ال تاونز تأسیس شد. این دانشگاه یک موسسه هنری لیبرال با 17 دانشکده و مدرسه است و برنامه‌هایی را در زمینه‌هایی مانند آموزش، مشاوره، دین، ​​حقوق، مهمانداری هواپیما، هنرهای سینمایی، تجارت و ... ارائه می‌دهد.

این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌های مسیحی در جهان و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های غیر انتفاعی خصوصی در ایالاتمتحده است. پردیس دانشگاه لیبرتی حدود 7000 هکتار است. دانشگاه لیبرتی با ارائه بیش از 600 برنامه آموزشی از دوره‌های گواهینامه تا سطح دکتری، دانشجویان را با اصول نظری و مهارت‌های عملی مربوط به رشته خود آشنا می‌سازد و آن‌ها را برای ورود به بازار کار رقابتی آماده می‌کند. در این دانشگاه دوره‌های آموزشی آنلاین بسیار زیادی ارائه می‌شود و دانشجویانی که نمی‌توانند به‌صورت حضوری در کلاس‌ها شرکت کنند می‌توانند در دوره‌های آنلاین دانشگاه لیبرتی ثبت‌نام کنند. حدود ده‌ها هزار دانشجو به‌صورت آنلاین در دانشگاه لیبرتی تحصیل می‌کنند.

این دانشگاه از سال 1985 آموزش آنلاین ارائه داده است و دانشجویان داخلی و بین‌المللی در بسیاری از برنامه‌های آنلاین دانشگاه لیبرتی ثبت‌نام کرده‌اند. بیشتر دوره‌های آنلاین این دانشگاه حدود هشت هفته به طول می‌انجامد و تعداد معدودی از برنامه‌ها نیاز دارند که دانشجویان برای یک یا دو هفته در طول سال برای آموزش حضوری به دانشگاه بیایند.

دوره کاردانی مهمانداری هواپیما در دانشگاه لیبرتی ارائه می‌شود. مدت زمان تحصیل در دوره کاردانی مهمانداری هواپیما حدود دو سال خواهد بود.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. شرکت در آزمون ورودی SAT یا ACT پیشنهاد می‌شود. انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 61 به بالا 23800 دلار در سال متغیر

 

کالج مرسر (Mercer County Community College)

کالج مرسر یا MCCC در ابتدا در سال 1890 به عنوان یک مدرسه نقاشی تأسیس شد. کالج مرسر یک موسسه آموزشی عمومی است که گواهینامه و مدارک دانشگاهی را در انواع رشته‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. کالج مرسر واقع در ترنتون، نیویورک است. در سال 1972 یک پردیس دیگر در وست ویندزور، نیویورک به کالج مرسر اضافه گردید.

کالج مرسر دارای بیش از 10000 دانشجو است و تقریبا سه چهارم جمعیت دانشجویی این کالج از ساکنان ایالت مرسر هستند. کالج مرسر دارای بیش از 70 برنامه مدرک کاردانی و 30 برنامه اعطای گواهینامه در طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی است. در کالج مرسر برنامه‌های آموزشی در مباحثی از قبیل حسابداری، مدیریت حمل و نقل هوایی، فناوری اطلاعات، هنرهای رسانه‌ای دیجیتال و علوم گیاهی در دسترس است.

برنامه‌های صدور گواهینامه MCCC به دانشجویان آموزش و مهارت‌های لازم برای حرفه‌های خاص مانند مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. دوره‌های صدور گواهینامه شامل مدیریت پذیرایی، طراحی به کمک رایانه، مهمانداری هواپیما و طراحی وب است.

 

آزمون زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. شرکت در آزمون ورودی SAT یا ACT توصیه می‌شود. انگلیسی (داوطلبان می توانند نمرات آیلتس یا تافل خود را برای کالج ارسال کنند.) 7638 دلار در سال (ترم پائیز: 1 ژوئن) و (ترم بهار: 1 اکتبر) و (ترم تابستان: 1 مارچ)

 

کالج Orange Coast

کالج Orange Coast یک کالج عمومی در ایالت کالیفرنیا است. این کالج یکی از معروف‌ترین کالج‌هایی است که رشته مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. پردیس 164 هکتاری کالج Orange Coast فقط چند دقیقه با سواحل زیبای کالیفرنیای جنوبی فاصله دارد. کالج Orange Coast در سال 1947 تأسیس شد و با شروع کلاس‌ها در سال 1948، به یکی از بزرگترین و بهترین کالج‌های ایالت‌متحده آمریکا تبدیل شد. اکنون حدود 29000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

کالج Orange Coast دارای امکانات آموزشی استثنایی و جدیدترین فناوری‌ها است و بیش از 135 برنامه تحصیلی و شغلی، از جمله یکی از بزرگترین و معتبرترین برنامه‌های دریایی عمومی کشور را ارائه می‌دهد. رشته‌های محبوب کالج Orange Coast شامل هنرهای لیبرال و علوم انسانی، تجارت و روانشناسی است. تقریبا نیمی از دانشجویان این کالج در یکی از برنامه‌های آموزش حرفه‌ای و فنی OCC ثبت‌نام می‌کنند.

کالج Orange Coast دوره‌های صدور گواهینامه مهمانداری هواپیما و دوره کاردانی مهمانداری هواپیما را برای علاقه‌مندان به این رشته ارائه می‌دهد.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. انگلیسی، آیلتس 5.5 به بالا یا تافل 61 به بالا 7978 دلار در سال متغیر (پائیز: 17 جولای)، (بهار: 13 دسامبر)، (تابستان: 24 آوریل)

 

کالج عمومی بالتیمور (Community College of Baltimore County)

کالج عمومی بالتیمور یک کالج عمومی در منطقه بالتیمور، ایالت مریلند است که دارای سه پردیس اصلی است. کالج بالتیمور یا CCBC دارای بیش از 100 برنامه آموزشی و اعطای گواهینامه در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها است. بیش از 72000 دانشجو در این کالج تحصیل می‌کنند. کالج بالتیمور همواره پذیرای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان بوده است.

دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی از بیش از 55 کشور جهان در این کالج تحصیل می‌کنند. دانشجویان می‌توانند در 22 رشته مختلف مدرک کاردانی و گواهینامه کسب کنند.

برنامه‌های تحصیلی محبوب در کالج بالتیمور عبارتند از:

 • هنر و علوم لیبرال،
 • مطالعات عمومی و علوم انسانی،
 • بهداشت و برنامه‌های مرتبط،
 • تجارت، مدیریت،
 • بازاریابی،
 • مهمانداری هواپیما،
 • پرستاری،
 • علوم جنایی.
دوره کوتاه‌مدت آموزشی مهمانداری هواپیما در این کالج برگزار می‌شود. شرکت در این دوره آموزشی منجر به اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما می‌شود. دوره مهمانداری هواپیما در کالج بالتیمور آموزش‌های آکادمیک لازم را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. انگلیسی، آیلتس 5 به بالا یا تافل 45 به بالا 10204 دلار در سال (ترم پائیز: 1 ژوئن)، (ترم بهار: 1 نوامبر)

 

آکادمی واترلو لندن

آکادمی واترلو لندن (LWA) از سال 2009 یک موسسه مستقل ارائه دهنده آموزش عالی است. آکادمی واترلو یکی از معتبرترین موسسات آموزشی در انگلستان است. این آکادمی طیف گسترده‌ای از برنامه‌های حرفه‌ای را ارائه می‌دهد.

این برنامه‌ها عبارتند از:

 • پرستاری،
 • دندانپزشکی،
 • بهداشت دهان و دندان،
 • بهداشت و درمان،
 • عمل مراقبت‌های بهداشتی RQF،
 • دوره آموزشی خدمه کابین هواپیما،
 • دوره مهمانداری هواپیما،
 • دوره آموزشی خدمه کابین جت شخصی،
 • دوره آموزش عمومی زبان‌های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، پرتغالی، برزیلی،
 • دوره های کمک‌های اولیه CPR.

شرایط آموزشی دوره مهمانداری هواپیما در کالج‌ها و موسسات آموزشی مختلف، متفاوت است. معمولا مهمانداران هواپیما باید حداقل 70 ساعت آموزشی را بگذرانند تا صلاحیت لازم برای فعالیت در این حرفه را کسب کند. در آکادمی واترلو لندن 90 ساعت آموزش برای دوره مهمانداری هواپیما در نظر گرفته شده است که این امر داوطلبان را به عنوان کاندیدای موفقی برای کار تبدیل می‌کند؛ زیرا اکثر کارفرمایان تمایل دارند، داوطلبانی را استخدام کنند که ساعات آموزشی بیشتری را گذرانده باشند؛ پس از اتمام این دوره، هر یک از داوطلبان مجموعه مهارت‌های لازم برای موفقیت در رشته مهمانداری هواپیما را خواهند داشت. دوره مهمانداری هواپیما شامل برنامه‌های آموزشی تئوری و عملی است. در پایان دوره داوطلب دو گواهینامه (تئوری و عملی) که صلاحیت وی را تایید می‌کنند دریافت می‌نماید.

تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما در آکادمی واترلو حدود ده هفته به طول می‌انجامد.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. انگلیسی هزینه کل دوره 1729 پوند است. متغیر، 15 ژانویه، 13 فوریه، 8 آوریل، 7 می، 23 سپتامبر، 15 اکتبر

 

کالج عمومی سینکلر (Sinclair Community College)

کالج سینکلر یک کالج عمومی در دیتون، اوهایو است. کالج‌های عمومی در ایالات‌متحده، مانند کالج سینکلر، به ایجاد شغل در ایالت‌متحده آمریکا کمک می‌کنند. کالج سینکلر به عنوان یکی از بهترین کالج‌ها در آمریکا شناخته شده است. رشته‌های محبوب کالج عمومی سینکلر شامل تجارت، پلیس و علوم جنایی و مهمانداری هواپیما هستند. هم اکنون حدود 30000 دانشجو در کالج سینکلر تحصیل می‌کنند.

کالج سینکلر دوره صدور گواهینامه مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کند و علاقه‌مندان می‌توانند در این دوره‌ها ثبت‌نام کنند. افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند و به زبان انگلیسی مسلط هستند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

کالج سینکلر علاوه‌بر دوره مهمانداری هواپیما دوره مدیریت مهمانداری و توریسم را  ارائه می‌دهد. داوطلبانی که این مدرک را اخذ کنند می‌توانند در آینده به عنوان یک مهماندار هواپیما فعالیت کنند.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. انگلیسی 4000 تا 7000 دلار در سال متغیر، 22 سپتامبر، 16 اکتبر،  20 اکتبر

 

کالج اتون کانادا (Eton College Canada)

کالج اتون یک کالج حرفه‌ای خصوصی در کشور کانادا است که در شهر ونکوور، بریتیش کلمبیا واقع شده است. در کالج اتون کانادا رشته‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شود. برخی از این رشته‌ها عبارتند از: مدیریت مهمانداری، مدیریت مسافرت و جهانگردی، مدیریت تجارت، مهمانداری هواپیما.

کالج اتون در ماه جولای سال 2003 درهای خود را به روی دانشجویان باز کرد. کالج اتون دارای استاندارد‌های آموزشی بسیار بالایی است و با دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیار زیادی در کانادا و سراسر جهان ارتباط دارد و با آن‌ها در زمینه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی همکاری می‌کند. کالج اتون دوره‌های آمادگی مهمانداری هواپیما را در دو برنامه تحصیلی ارائه می‌دهد.

این برنامه‌ها عبارتند از:

 1. دوره آمادگی مهمانداری هواپیما (Hospitality and Flight Attendant Preparation)
 2. سفر، گردشگری و دوره آمادگی مهمانداری هواپیما (Travel, Tourism and Flight Attendant Preparation)
 تحصیل در این برنامه‌های تحصیلی منجر به اخذ مدرک دیپلم می‌شود. در کالج اتون کانادا مدت زمان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما حدود سه ماه و نیم است.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. مصاحبه دارد. انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 61 به بالا هزینه کل دوره 6100 دلار است. متغیر

 

آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری (International Air and Hospitality Academy)

آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری یک کالج خصوصی در ایالت‌متحده آمریکا است که در منطقه پورتلند واقع شده است. رشته‌های محبوب این آکادمی شامل حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و تکنسین مهندسی مکانیک است. حدود 41٪ دانشجویان این کالج کمک هزینه یا بورس تحصیلی دریافت کرده‌اند و میانگین میزان این کمک هزینه تحصیلی در آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری 4328 دلار است. این کالج 23 برنامه تحصیلی در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد.

زمان تکمیل این برنامه‌های آموزشی از 3 ماه تا 9 ماه متغیر است. هزینه تحصیل در آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری بسته به شرایط مختلف بین 3000 دلار تا 16000 دلار در سال متغیر است و هزینه متوسط اکثر برنامه های آموزشی 9 هزار و 900 دلار است. این کالج دارای فضایی دوستانه است و این یکی از مزیت‌های تحصیل در آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری محسوب می‌شود؛ همچنین این آکادمی دارای اساتید بسیار برجسته‌ای در رشته‌های تحصیلی مختلف است و به همین علت آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردار است.

این آکادمی دوره‌های مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کند و علاقه‌مندان از سراسر جهان می‌توانند دراین دوره‌ها ثبت‌نام کنند.

 

آزمون ورودی زبان تحصیل هزینه تحصیل تاریخ ددلاین
ندارد. انگلیسی 10000 دلار در سال متغیر

 

آزمون‌های مرتبط با رشته

رشته مهمانداری هواپیما

اکثر کالج‌ها و موسسات آموزشی برای دوره‌های مهمانداری هواپیما آزمون ورودی ندارند. معمولا برای شرکت در دوره‌های مهمانداری هواپیما داشتن مدرک دیپلم کافی است و نیازی به شرکت در آزمون خاصی نخواهد بود؛ اما تعداد معدودی از کالج‌ها در آمریکا، شرکت در آزمون SAT یا ACT را به داوطلبان پیشنهاد می‌کنند.

شرایط اخذ پذیرش در برخی از کالج‌های آمریکا بسیار مشکل است و داوطلبانی که دارای نمره SAT یا ACT هستند از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش برخوردار خواهند بود.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این آزمون‌ها به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.

 1. SAT
 2. ACT

گواهینامه دوره مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما

افرادی که قصد دارند در آینده، حرفه مهمانداری هواپیما را دنبال کنند باید مدرک دوره مهمانداری هواپیما را از یک موسسه معتبر اخذ کنند. یکی از بهترین دوره‌های مهمانداری هواپیما دوره‌های کوتاه‌مدت صدور گواهینامه است. معمولا شرکت‌های هواپیمایی، آکادمی‌ها و کالج‌ها دوره‌های کوتاه‌مدت مهمانداری هواپیما را برای علاقه‌مندان به حرفه مهمانداری هواپیما برگزار می‌کنند. شرکت در این دوره‌ها منجر به اخذ یک گواهینامه معتبر مهمانداری هواپیما می‌شود.

مدت زمان تحصیل در این دوره‌ها معمولا بین 3 تا 9 ماه است. در طول این دوره داوطلبان با مباحث ابتدایی و اساسی مهمانداری هواپیما آشنا می‌شوند.

در ابتدا دانشجویان نحوه رفتار با مسافرین را می‌آموزند و یاد می‌گیرند که چگونه با مسافران ارتباط برقرار کنند و به سوالات و مشکلات آنان پاسخ مناسب دهند. نحوه برقراری ارتباط با مسافران جزء مهم‌ترین مباحث درسی دوره مهمانداری هواپیما محسوب می‌شود. آموزش کمک‌های اولیه در این دوره ارائه می‌شود. یادگیری کمک های اولیه بسیار مهم و ضروری است. یک مهماندار باید بتواند در مواقع اضطراری و بحرانی به مسافران کمک رسانی کند. برای مثال ممکن است برخی از مسافران در زمان پرواز دچار مشکل تنفسی شوند. مهمانداران باید بتوانند در صورت نیاز به این افراد کمک کنند.

در این دوره دانشجویان با فضای داخلی هواپیما‌های مختلف آشنایی پیدا می‌کنند؛ زیرا مهمانداران باید با هر یک از بخش‌های هواپیما آشنایی داشته باشند. یادگیری اصول ایمنی یکی از مهم‌ترین واحدهای درسی دوره مهمانداری هواپیما است؛ زیرا یک مهماندار باید به خوبی بر اصول ایمنی هواپیما تسلط داشته باشد و اطمینان حاصل کند که مسافران این اصول و نکات ایمنی را رعایت می‌کنند. دوره مهمانداری هواپیما علاوه‌بر دورس نظری، دارای دروس عملی است. در دوره‌های عملی دانشجویان با نحوه پاسخ به شرایط اضطراری مانند تخلیه سریع هواپیما، اطفاء حریق و مسائلی از این قبیل آشنا می‌شوند.

دانشجویانی که دوره‌های نظری و عملی مهمانداری هواپیما را با موفقیت به پایان برسانند و نمره خوبی را در این دوره‌ها کسب کنند، موفق به اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما می‌شوند.

مقطع کاردانی مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما

یکی‌دیگر از دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما دوره کاردانی است. دوره کاردانی مهمانداری هواپیما معمولا در کالج‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. در اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها دوره کاردانی مهمانداری هواپیما یک دوره دو ساله است. داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم هستند می‌توانند در این دوره ثبت‌نام کنند. در مقطع کاردانی دانشجویان با مباحث مربوط به حرفه مهمانداری هواپیما آشنا می‌شوند.

این دوره شامل واحد‌های درسی نظری و عملی است.

 1. در دروس نظری دانشجویان با مسائل و مفاهیم تئوری مهمانداری هواپیما آشنا می‌شوند. آن‌ها کدهای هواپیما را یاد می‌گیرند و با انواع هواپیما‌های مسافربری، باربری و ... آشنایی پیدا می‌کنند.
 2. دروس عملی مهارت‌های حرفه‌ای مهمانداران را گسترش می‌دهند. دروس عملی به دانشجویان آموزش می‌دهند که در شرایط معمول و غیرمعمول چگونه رفتار کنند.

برای مثال در این دوره‌ها دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه در مواقع اضطراری مسافران را کنترل کنند، چگونه در هنگام فرود اضطراری از مسافران مراقبت کنند و یا چگونه در مدت زمانی کوتاه هواپیما را تخلیه کنند. آموزش کمک‌های اولیه هم شامل دوره‌های نظری و هم شامل دوره‌های عملی است. در دوره‌های نظری دانشجویان با انواع بیماری‌ها و روش های درمان آن ها آشنا می‌شوند و در دوره‌های عملی این دانش را پیاده‌سازی می‌کنند. برای مثال در دوره عملی کمک‌های اولیه، دانشجویان با نحوه احیای قلبی (CPR) آشنا می‌شوند.

در برخی از دانشگاه‌ها یا کالج‌ها برای دانشجویان مهمانداری هواپیما، دوره زبان‌های خارجی برگزار می‌شود. مسلط بودن به زبان‌های خارجی برای مهمانداران هواپیما یک مزیت محسوب می‌شود؛ بنابرای دانشجویان مهمانداری هواپیما می‌توانند در صورت تمایل در دوره زبان‌های خارجی شرکت کنند.

در دوره کاردانی مهمانداری هواپیما دانشجویان دانش، توانايي، تخصص و مهارت‌هاي لازم را فرا می‌گیرند و می‌توانند در آینده به عنوان یک مهماندار موفق در شرکت‌ها و خطوط هواپیمایی معتبر مشغول به کار شوند.

دیپلم مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما

برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها مانند دانشگاه‌های کانادا مدرک دپیلم مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند. برای مثال کالج اتون کانادا یکی از کالج‌هایی است که مدرک دیپلم مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. این دوره‌های آموزشی معمولا کوتاه‌مدت هستند. در این دوره دانشجویان دانش و مهارت‌های لازم و اساسی رشته مهمانداری هواپیما را می‌آموزند.

 از دروس مهم رشته مهمانداری هواپیما:

 1. آموزش ایمنی هواپیما 
 2. آموزش حوادث بحرانی

در این دوره دانشجویان با موقعیت‌هایی که می‌توانند ایمنی هواپیما، خدمه و مسافران را تهدید کنند، آشنا می‌شوند؛ همچنین دانشجویان با عملکرد درب‌های کابین، سیستم‌های برقی، سیستم‌های اکسیژن، روشنایی اضطراری، سیستم‌های ارتباطی، و علائم فرمان آشنا می‌شوند. دوره مهمانداری هواپیما اطلاعاتی در مورد شناسایی انواع آتش‌سوزی‌ها، سیستم‌های آتش‌نشانی، تجهیزات موجود و روش‌های اطفاء حریق در داخل و خارج از هواپیما را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

این دوره دانشجویان را با صنعت هواپیمایی آشنا می‌سازد. اصطلاحات هواپیمایی، الفبای آوایی، مناطق زمانی، محاسبه مدت پرواز، کدهای شهری IATA از جمله مباحثی هستند که دانشجویان باید با آن ها آشنا شوند. در دوره مهمانداری هواپیما دانشجویان در مورد چگونگی برقراری ارتباط با مسافران مختلف آموزش خواهند دید.

آن ها می‌آموزند که در شرایط مختلف چگونه با مسافران رفتار کنند؛ به‌علاوه با نحوه ارائه خدمات به مسافران آشنا می‌شوند؛ همچنین در این دوره، چالش‌هایی که ممکن است یک مهماندار هنگام سفر به خارج از کشور با آنها روبرو شود، از جمله تفاوت‌های فرهنگی، معیارهای اخلاقی و انتظارات سیاسی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به علاوه در این دوره دانشجویان با نحوه کار تیمی یا گروهی آشنا می‌شوند. حرفه مهمانداری هواپیما یک حرفه جمعی و گروهی است. مهمانداران هواپیما باید بتوانند با سایر خدمه کابین به راحتی همکاری کنند. یادگیری کار تیمی یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که دراین دوره ارائه می‌شود.

دانشجویانی که دوره‌های نظری و عملی مهمانداری هواپیما را با موفقیت پشت‌سر می‌گذارند می‌توانند مدرک دیپلم خود را در این رشته اخذ نمایند.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

رشته مهمانداری هواپیما

در سراسر جهان دوره‌های کاردانی و اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما در بسیاری از کالج ها، آکادمی ها و شرکت‌های هواپیمایی برگزار می‌شوند. زبان تحصیل یکی از عوامل مهم انتخاب کالج یا موسسات آموزشی برای دانشجویان است. اکثر دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی تسلط دارند  و تمایل دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، شرکت کنند. آشنایی با زبان انگلیسی و تسلط بر این زبان برای تمام افرادی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت کنند، الزامی است. معمولا مهمانداران هواپیما باید به یک یا چند زبان خارجی تسلط داشته باشند و مسلط بودن به زبان‌های خارجی برای مهمانداران یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود؛ بنابراین افرادی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت کنند بهتر است در دوره‌هایی که به زبان‌های خارجی دیگری به جز زبان انگلیسی تدریس می‌شوند نیز شرکت کنند؛ زیرا در این صورت می‌توانند علاوه‌بر مهمانداری یک زبان خارجی دیگر را بیاموزند.

زبان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما درکشور‌های مختلف متفاوت است. همیشه در اکثر کشورها برخی از کالج‌ها و شرکت‌های هواپیمایی، دوره‌های مهمانداری هواپیما را برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند؛ اما در اکثر کالج‌ها، آکادمی‌ها و شرکت‌های هواپیمایی زبان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما، زبان رسمی آن کشور است.

برای مثال در کشور اسپانیا اکثر کالج‌ها و شرکت های هواپیمایی دوره‌های مهمانداری هواپیما را به زبان اسپانیایی برگزار می‌کنند و افرادی که می‌خواهند در این دوره‌ها شرکت کنند باید به زبان اسپانیایی مسلط باشند و یا در دوره‌های زبان اسپانیایی که توسط این موسسات ارائه می‌شوند شرکت کنند و پس از یادگیری زبان اسپانیایی در دوره مهمانداری هواپیما تحصیل کنند؛ البته در کشور اسپانیا تعداد معدودی از کالج‌ها یا شرکت‌های هواپیمایی دوره مهمانداری هواپیما را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

درآمد ماهیانه

رشته مهمانداری هواپیما

حرفه مهمانداری هواپیما یک حرفه پردرآمد محسوب می‌شود. در سراسر جهان مهمانداران هواپیما از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند و میانگین درآمد آن‌ها از میانگین درآمد بسیاری از مشاغل دیگر بالاتر است. میزان درآمد مهمانداران هواپیما به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال مهماندارانی که به یک یا چند زبان خارجی تسلط دارند، درآمد بیشتری نسبت به سایر مهمانداران دارند؛ همچنین مهماندارانی که دارای چندین سال سابقه کاری هستند، از درآمد بسیار بالاتری برخوردار خواهند بود؛ بنابراین داشتن سابقه کاری یک عامل مهم در افزایش درآمد مهمانداران هواپیما محسوب می‌شود.

به علاوه میزان درآمد مهمانداران هواپیما به مقدار زیادی به کمپانی یا شرکت هواپیمایی محل کار آن‌ها بستگی دارد؛ زیرا هر شرکت هواپیمایی شرایط حقوق و دستمزد خاص خود را دارد. مهماندارانی که در شرکت‌های هواپیمایی بزرگ و مشهور مشغول به کار هستند از درآمد بسیار بیشتری برخودار هستند. میزان درآمد مهمانداران به تعداد شیفت‌‌های کاری آنان بستگی دارد. برخی از مهمانداران شیفت‌های کاری بیشتر دارند و بنابراین حقوق بالاتری هم دریافت خواهند کرد؛ همچنین مهماندارانی که در شیفت شب کار می‌کنند، دارای درآمد بالاتری هستند.

مدت زمان پرواز نیز نقش زیادی در میزان درآمد و حقوق دریافتی مهمانداران هواپیما دارد و مهماندارانی که ساعات پرواز طولانی تری دارند، حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد.

 میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما در کشورهای مختلف، متفاوت است؛ اما در اکثر کشورهای جهان مهمانداران دارای درآمد بسیار بالایی هستند. بسته به کشوری که مهماندار در آن مستقر است، قرارداد و شرایط حقوق و دستمزد وی تغییر می‌کند. برای مثال در یک شرکت هواپیمایی نروژی، حقوق مهمانداری که در کشور نروژ مستقر است و زندگی می‌کند بالاتر از مهمانداری است که در ایتالیا یا اسپانیا زندگی می‌کند؛ زیرا شرکت‌های هواپیمایی با توجه به هزینه زندگی در آن منطقه به کارمندان خود حقوق ماهیانه پرداخت می‌کنند.

میانگین درآمد مهمانداران هواپیما در ایالت متحده آمریکا حدود 4666 دلار در ماه (56000 دلار در سال)
حداقل حقوق مهمانداران هواپیما در آمریکا حدود 2416 دلار در ماه (29000 دلار در سال)
حداکثر حقوق مهمانداران هواپیما در آمریکا 6739 دلار در ماه (80870 دلار در سال)

 

میانگین درآمد مهمانداران هواپیما در ایالت‌ها مختلف آمریکا متفاوت است. در ادامه میانگین درآمد مهماندان هواپیما در ایالت‌های مختلف آمریکا را بررسی می‌کنیم.

ایالت‌های آمریکا میانگین درآمد در ماه
میانگین درآمد در سال
واشنگتن 5419 دلار 65،030 دلار
پنسیلوانیا  5169 دلار 62،031 دلار
آریزونا 5081 دلار 60،981 دلار
فلوریدا  4815 دلار 58،780 دلار
ماساچوست 4796 دلار 57،560 دلار
ایندیانا 5321 دلار 63،860 دلار
تگزاس 5510 دلار 66120 دلار
میشیگان 4616 دلار 55،400 دلار
کالیفرنیا 4488 دلار 53،860 دلار
نیویورک 3857 دلار 46505 دلار

 

در کشورهای دیگر مهمانداران از درآمد نسبتا بالایی برخوردار هستند.

 • میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما در انگلستان حدود 2000 پوند است.
 • در کانادا میانگین درآمد مهمانداران هواپیما 4326 دلار کانادا در ماه است.
 • در فرانسه میانگین درآمد مهمانداران هواپیما 3083 یورو در ماه خواهد بود.
 • در آلمان میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما 3925 یورو است.
 • در استرالیا میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما 3835 دلار استرالیا است.

بورسیه تحصیلی

رشته مهمانداری هواپیما

برای دوره مهمانداری هواپیما تعداد معدودی بورسیه تحصیلی وجود دارد ؛زیرا هزینه تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما بسیار مناسب است؛ اما برخی از کالج‌ها و آکادمی‌ها برای دانشجویان دوره مهمانداری هواپیما بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته‌اند.

برای مثال اداره بنیاد کالج سایپرس چندین بورسیه تحصیلی، وام کتاب و انواع دیگر کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. دانشجویان دوره مهمانداری هواپیما در کالج سایپرس می‌توانند از این بورسیه تحصیلی استفاده کنند. بورسیه تحصیلی کالج سایپرس تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری در آمریکا بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. حدود 40% از دانشجویان این آکادمی از انواع کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط آکادمی استفاده می‌کنند. میانگین کمک هزینه تحصیلی در آکادمی بین‌المللی هواپیمایی و مهمانداری حدود 4328 دلار است.

تنها افرادی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند، می‌توانند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند؛ زیرا داوطلبان زیادی برای اخذ بورسیه تحصیلی دوره مهمانداری هواپیما با یکدیگر رقابت می‌کنند و تعداد این بورسیه‌ها بسیار معدود است. داشتن معدل بالا در دوره دیپلم و پیش‌دانشگاهی یکی از شروط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی است؛ همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا می‌تواند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را چند برابر کند.

امکان اخذ بورسیه تحصیلی دوره مهمانداری هواپیما برای افرادی که به زبان‌های خارجی بیشتری تسلط دارند بسیار بیشتر است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک *صفر تا صد بورسیه تحصیلی* مراجعه نمایید.

مجوز کار با مدرک

رشته مهمانداری هواپیما

دانشجویان بین‌المللی باید پس از فارغ‌التحصیلی به کشور خود باز گردند و اجازه اقامت و کار در کشور محل تحصیل خود را ندارند؛ اما بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند پس از فارغ‌التحصیلی در کشور محل تحصیل خود حضور داشته باشند و در آن کشور به دنبال کاری مناسب با مدرک تحصیلی خود باشند. برخی از شرکت‌های هواپیمایی پس از برگزار کردن دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما، داوطلبانی که با موفقیت این دوره‌ها را پشت سر گذاشته‌اند را به صورت مستقیم استخدام می‌کند؛ اما سایر دانشجویانی که دوره مهمانداری هواپیما را در کالج‌ها و یا آکادمی‌های معتبر می‌گذرانند باید پس از فارغ‌التحصیلی به دنبال کاری مناسب باشند.

این افراد می‌توانند در صورت داشتن پیشنهاد کاری خوب از طرف یک شرکت هواپیمایی، ویزا و مجوز کار خود را کسب کنند. شرایط اخذ مجوز کار با مدرک تحصیلی در کشورهای مختلف، متفاوت است. در ادامه به بررسی شرایط اخذ مجوز کار با مدرک تحصیلی در کشور های مختلف می‌پردازیم.

آمریکا

معمولا دانشجویان بین‌المللی که در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند دارای ویزای F1 هستند. این ویزا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا یک سال پس از فارغ‌التحصیلی در کشور آمریکا حضور داشته باشند. اگر فارغ‌التحصیلان در طول این یک سال کاری مناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کردند می‌توانند برای اخذ مجوز کار یا ویزای کاری اقدام کنند.

انگلستان

اکثر دانشجویان بین‌المللی در انگلستان ویزای Tier2 دارند. دانشجویانی که دارای ویزای Tier2 هستند، می توانند تا 4 ماه پس از فارغ‌التحصیلی و اخذ مدرک خود در انگلستان حضور داشته باشند. قرار است به زودی این مدت از 4 ماه به دو سال افزایش پیدا کند. افرادی که در این مدت از طرف یک کارفرمای انگلیسی پیشنهاد کاری داشته باشند می‌توانند ویزای کاری خود را اخذ نمایند.

کانادا

دانشجویان بین‌المللی در کانادا تا 6 ماه پس از فارغ‌التحصیلی اجازه دارند برای اخذ ویزای PGWP اقدام کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا بین 8 ماه تا سه سال خواهد بود و مدت اعتبار آن به مدت زمان دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارد. فارغ‌التحصیلان در این مدت فرصت دارند تا به دنبال کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند. افرادی که از طرف یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کاری دارند می‌توانند مجوز کار با مدرک خود را اخذ نمایند.

آلمان

دانشجویان بین‌المللی که در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند، می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی مدت زمان اقامت خود را به مدت 18 ماه افزایش دهند. این افراد در صورت داشتن پیشنهاد کاری می‌توانند ویزای کاری آلمان را دریافت کنند و در این کشور مشغول به کار شوند.

استرالیا

افرادی که حداقل به مدت دو سال در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های استرالیا تحصیل کرده‌اند، می‌توانند ویزای 485 استرالیا را اخذ کنند. مدت اعتبار ویزای 485 استرالیا بین 18 ماه تا 4 سال است. این افراد در صورت داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای استرالیایی می‌توانند ویزای کاری استرالیا را اخذ کنند.

مهمانداری هواپیما در کشور های مختلف

رشته مهمانداری هواپیما

افراد بسیاری تمایل دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما که در خارج از کشور برگزار می‌شوند، شرکت کنند. شرایط تحصیل و زندگی در هر کشوری متفاوت با کشور‌های دیگر است. برای مثال هزینه زندگی و تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا بسیار بالاست و اکثر دانشجویان بین‌المللی توان پرداخت این هزینه‌های سنگین را ندارند؛ اما برخی از کشورها مانند کشور‌های اروپایی و آسیایی شرایط تحصیلی بسیار مناسب و خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند؛ بنابراین افرادی که قصد دارند در یکی از آکادمی‌ها، کالج‌ها یا شرکت‌های هواپیمایی خارج از کشور دوره مهمانداری هواپیما را بگذرانند باید شرایط تحصیل و زندگی در آن کشور را به خوبی بررسی کنند.

در ادامه به بررسی رشته مهمانداری هواپیما در کشور‌های مختلف می‌پردازیم.

نام کشور هزینه تحصیل دوره مهمانداری
میانگین هزینه دانشجویی در ماه
آمریکا 6500 دلار 1000 تا 2000دلار
انگلستان 2000 پوند 800 تا 1000 پوند
کانادا 6000 دلار 1500 دلار کانادا
استرالیا 4000 تا 6000 دلار 1300 دلار استرالیا
فرانسه 5500 یورو حدود 1000 یورو
آلمان 4000 تا 6000 یورو حدود 800 تا 1000 یورو
ایتالیا 5000 یورو حدود 1000 تا 1500 یورو 
هلند 5000 تا 6000 یورو حدود 1000 تا 1500 یورو 
ترکیه 2000 تا 4000 لیر حدود 1500 تا 2000 لیر 
چین 30000 تا 40000 یوآن حدود 5000 تا 7000 یوآن

کشور های متقاضی کار برای این رشته

رشته مهمانداری هواپیما

در سراسر جهان موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی برای رشته مهمانداری هواپیما وجود دارد. در اکثر کشورهای جهان میزان تقاضا برای جذب و استخدام مهمانداران هواپیما بسیار بالا است. پیش بینی می‌شود که میزان اشتغال مهمانداران هواپیما از سال 2018 تا 2028 ، حدود 10 درصد افزایش یابد.

بسیاری از خطوط هوایی در حال جایگزین کردن هواپیماهای کوچکتر با هواپیماهای جدید و بزرگتر هستند که می‌توانند تعداد بیشتری مسافر را در خود جای دهند. در نتیجه این تغییر ممکن است باعث افزایش میزان تقاضا برای مهمانداران جدید شود.

نیوزلند یکی از کشورهایی متقاضی برای استخدام مهمانداران هواپیما است. اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان که دارای شرکت‌های هواپیمایی بزرگ هستند متقاضی جذب و استخدام مهمانداران ماهر و با تجربه هستند. در کشور نیوزلند موقعیت‌های کاری بسیار زیادی برای مهمانداران هواپیما وجود دارد. برای مثال شرکت هواپیمایی ایر نیوزلند (Air New Zealand) یکی از بزرگترین کارفرمایان و استخدام کنندگان مهمانداران هواپیما در کشور نیوزلند است. این شرکت هواپیمایی مستقر در اوکلند، پروازهای مسافربری برنامه‌ریزی شده را به 20 مقصد داخلی و 32 مقصد بین‌المللی در 20 کشور جهان، عمدتا در اطراف و در حاشیه اقیانوس آرام انجام می‌دهد.

افرادی که قصد دارند در شرکت های هواپیمایی خارجی به عنوان مهماندار استخدام شوند می‌توانند از طریق مراجعه به سایت‌های کاریابی بین‌المللی یا موسسه‌های مهاجرتی از موقعیت شغلی موجود برای رشته مهمانداری هواپیما مطلع شوند.

روش های اخذ پذیرش

رشته مهمانداری هواپیما

روش‌های اخذ پذیرش از کالج‌ها و مراکز آموزشی در کشورهای مختلف، متفاوت است. داوطلبانی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما از یکی از کالج‌ها یا مراکز آموزشی خارج از کشور پذیرش بگیرند باید دارای شرایط تحصیلی خاصی باشند. تنها داشتن مدرک دیپلم با معدلی خوب برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره‌های مهمانداری هواپیما کافی است.

اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرایط نسبتا آسانی را در نظر گرفته‌اند. معمولا معدل 15 به بالا معدل قابل قبولی برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره مهمانداری هواپیما است؛ البته برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی افرادی که دارای معدل پایین‌تری هستند را  پذیرش می‌کنند. اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو شرایط سنی دارند. افرادی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت کنند باید حداقل 18 سال و حداکثر 30 سال سن داشته باشند. بعضی از مراکز آموزشی شرایط سنی خاصی را برای شرکت در دوره‌های مهمانداری هواپیما در نظر نگرفته‌اند.

داوطلبانی که دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر خواهند داشت؛ همچنین امکان اخذ پذیرش برای داوطلبانی که به دو یا چند زبان خارجی تسلط دارند، بیشتر خواهد بود.

ویزا

رشته مهمانداری هواپیما

ویزا انواع گوناگونی دارد: ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای گردشگری و ... .

دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌ها یا مراکز آموزشی خارج از کشور تحصیل کنند، باید ویزای تحصیلی کشور مورد نظر خود را اخذ نمایند؛ در غیر این صورت دانشجو اجازوه ورود، اقامت و تحصیل در آن کشور را نخواهد داشت. شهروندان برخی از کشور‌ها برای تحصیل در کشورهای دیگر نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک ویزاها مراجعه نمایید.

مشاوره

جهت مشاوره تخصصی در مورد رشته مهمانداری هواپیما و اخذ ویزای دانشجویی رشته مهمانداری در کشورهای مختلف براساس شرایط تحصیلی شما، می‌توانید با مشاوران ما در go2tr تماس حاصل فرمایید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

مشاوره تحصیل در رشته مهمانداری هواپیما
آخرین ویرایش: ‏3 هفته پیش - 8,255 نمایش

نظرات

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱