x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته مهمانداری هواپیما در خارج

برای تمام دانشجویان تحصیل در خارج از کشور یک تجربه شگفت‌انگیز است. رشته مهمانداری هواپیما در بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه‌های خارج از کشور ارائه می‌شود. افرادی که قصد دارند در این رشته فعالیت کنند، می‌توانند مدرک مهمانداری هواپیما را از یک موسسه یا دانشگاه خارجی معتبر دریافت کنند و سپس در شرکت های هواپیمایی معتبر بین‌المللی مشغول به کار شوند. دانشگاه‌های معتبر خارجی دارای سیستم آموزشی بسیار انعطاف پذیری هستند و به همین دلیل دانشجویان بین المللی می‌توانند به راحتی دانش و مهارت‌های خود را در این دانشگاه‌ها و موسسات گسترش دهند. تحصیل در دانشگاه‌های برتر خارجی مزایای بسیار زیادی دارد. بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یکی از دانشگاه‌های برتر خارجی تحصیلات خود را ادامه دهند اما با روش های اخذ پذیرش تحصیلی آشنایی ندارند. افرادی که قصد دارند در دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما ثبت نام کنند و از موسسات آموزشی یا دانشگاه های خارج از کشور پذیرش بگیرند می‌توانند یه یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجو معتبر مراجعه کنند تا با شرایط اخذ پذیرش تحصیلی آشنا شوند.

مهمانداری چیست؟

مهمانداری چیست؟

رشته مهمانداری هواپیما مربوط به روش های ارائه خدمات به مسافران در قبل از پرواز، هنگام پرواز و پس از پرواز است. مهمانداری هواپیما یعنی تشریح و توضیح دستورالعمل‌های ایمنی مانند نحوه و زمان استفاده از کمربند ایمنی هواپیما و نحوه استفاده از ماسک های اکسیژن و خروج از هواپیما در مواقع اضطراری به مسافران است. وظیفه اصلی مهماندار هواپیما اطمینان از ایمنی و آسایش مسافران در هنگام پرواز است. مهمانداران همچنین وظیفه دارند وعده های غذایی و نوشیدنی را به مسافران ارائه دهند ، اما این بیشتر یک وظیفه ثانویه است. آن ها باید به مسافران خوش آمدگویی کنند و مسافران را به سمت صندلی های مشخص هدایت نمایند. مهمانداران  بخشی از خدمه کابین هواپیما و تیمی از پرسنل هستند که در هنگام مسافرت داخلی یا بین المللی، یک هواپیمای مسافربری، تجاری یا حتی نظامی را اداره می‌کنند. مهمانداری هواپیما شامل مباحثی از جمله ارائه خدمات به مسافرین، اصول ایمنی، آشنایی با هواپیما، دستورات تخلیه، تهدیدات امنیتی و کمک‌های اولیه است. مهمانداری هواپیما علاوه بر ارائه خدمات عمومی به مسافرین شامل مسائل دیگری مانند برقراری امنیت در کابین نیز خواهد بود. مهمانداران باید از امنیت کابین اطمینان حاصل کنند و خطرات احتمالی را پیش بینی و برطرف نمایند. آن ها باید به طور مداوم تمام شرایط ایمنی و تجهیزات اضطراری هواپیما را هنگام پرواز بررسی کنند. به طور کلی مهمانداران در پرواز مسئولیت امنیت و راحتی مسافران را در همه زمان ها بر عهده دارند. وظایف آن‌ها شامل اطمینان از کارکرد تجهیزات اضطراری، تمیز بودن کابین و تأمین مواد غذایی و نوشیدنی نیز است.

مهمانداران هواپیما به هر شرایط اضطراری که در هواپیما رخ می‌دهد پاسخ می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که همه از مقررات اداره هواپیمایی کشوری پیروی می‌نمایند. حرفه مهمانداری هواپیما حرفه بسیار حساس و مهمی است. پاسخگویی به نیاز‌های مسافران، از درخواست نوشیدنی و غذا گرفته تا شرایط جدی پزشکی جزء وظایف و مسئولیت‌های مهم حرفه مهمانداری هواپیما است. افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته مهمانداری هواپیما هستند می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت مهمانداری هواپیما که در موسسات آموزشی، دانشگاه‌ها و برخی از شرکت‌های هواپیمایی برگزار می‌شوند، شرکت کنند.

چرا مهمانداری؟

چرا مهمانداری؟

یکی از مزایای شرکت در دوره‌های مهمانداری، کوتاه مدت بودن آن ها است. دوره‌های آموزشی مهمانداری در بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی، موسسات آموزشی، آکادمی ها و برخی از دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و طول مدت دوره معمولا بین چند ماه تا حداکثر دو سال است. بنابراین برای مهماندار شدن نیازی نیست که در دوره‌های بلند مدت کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شرکت کنید. شما می‌توانید پس از اخذ مدرک دیپلم در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت مهمانداری هواپیما شرکت کنید و مدرک کاردانی یا گواهینامه مهمانداری خود را اخذ کنید و سپس به عنوان یک مهماندار هواپیما مشغول به کار شوید. بنابراین اگر قصد رفتن به دانشگاه را ندارید و نمی‌خواهید وقت و سرمایه خود را صرف اخذ مدارک تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی کنید، شرکت در دوره‌های مهمانداری هواپیما بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

از طرفی حرفه مهمانداری هواپیما یک حرفه پردرآمد است و میزان تقاضا برای استخدام مهمانداران هواپیما بسیار زیاد است. مهمانداران هواپیما نسبت به بسیاری از مشاغل دیگر حقوق نسبتا بالایی دارند. فرصت های شغلی برای مهمانداران هواپیما بسیار زیاد است و معمولا افراد پس از اخذ مدرک مهمانداری هواپیما می‌توانند به سرعت در یک شرکت هواپیمایی استخدام شوند. پیش بینی می‌شود که فرصت‌های شغلی برای رشته مهمانداری هواپیما در آینده افزایش یابد. بنابراین افرادی که تمایل دارند بدون داشتن تحصیلات عالیه شغلی مطمئن و پردرآمد داشته باشند می‌توانند حرفه مهمانداری هواپیما را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنند.

یکی دیگر از مزایای شغل مهمانداری هواپیما انعطاف‌ پذیر بودن آن است. معمولا مهمانداران هواپیما می‌توانند ساعت و تعداد دفعات پرواز خود را تعیین کنند. برای مثال برخی از مهمانداران ترجیح می‌دهند در ساعات روز و برخی دیگر ترجیح می دهند در شب فعالیت کنند. مهمانداران هواپیما می‌توانند بدون پرداخت بهای بلیط به اکثر نقاط جهان سفر کنند. همچنین مهمانداران می‌توانند هر چند وقت یکبار به صورت رایگان در هتل های مجلل و باشکوه به صورت رایگان اقامت داشته باشند زیرا شرکت هواپیمایی تمام هزینه‌های مربوط به پرسنل و خدمه کابین را پرداخت می‌کند و این یکی از مزایای شغل مهمانداری هواپیما است. مهمانداری هواپیما شغلی جذاب و هیجان‌انگیز است. مهمانداران در طول سفر‌های مختلف، با افراد جدید ملاقات می‌کنند و در سفرهای خارجی با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف آشنایی پیدا می‌کنند. حرفه مهمانداری هواپیما هر روز کاری متفاوت از روز دیگری است. ترکیب پرسنل و خدمه کابین همیشه تغییر می‌کند. حتی بعد از چندین سال کار به عنوان مهماندار یک شرکت هواپیمایی، ممکن است با افرادی کار کنید که قبلا هرگز آن ها را ملاقات نکرده‌اید. مقصد نیز مانند همیشه تغییر می‌کند و هیچ روزی مثل روز گذشته نیست و این مسئله جذابیت شغل مهمانداری هواپیما را بیشتر می‌کند. شغل مهمانداری هواپیما به شما این فرصت را می‌دهد تا در سراسر جهان سفر کنید. یک مهماندار در طول دوره کاری خود به کشورهای بسیار زیادی سفر می‌کند و می‌تواند در مدت زمان استراحتی که برای مهمانداران و خدمه کابین در نظر گرفته می‌شود، به تفریح و بازدید از مکان های دیدنی کشورهای مختلف بپردازد. بنابراین شغل مهمانداری هواپیما مناسب افرادی است که به دنبال هیجان و ماجراجویی هستند.

جایگاه مهمانداری

جایگاه مهمانداری

شغل مهمانداری هواپیما دارای پرستیژ و اعتبار کاری بسیار بالایی است. مهمانداری هواپیما جزء مشاغل و حرفه‌های مورد احترام در جامعه محسوب می‌شود و افراد بسیار زیادی برای مهمانداران هواپیما احترام قائل هستند زیرا مهمانداران وظیفه مراقبت و حفاظت از مسافران هواپیما را درطول پرواز بر عهده دارند. مهمانداران باید با هر رویدادی به صورت حرفه‌ای برخورد کنند. به مهمانداران هواپیما آموزش داده می‌شود که به صورت ماهرانه‌ای نسبت به انواع موقعیت‌های اضطراری و غیر معمول واکنش نشان دهند. این موقعیت‌ها شامل ایجاد دود، آتش سوزی در هواپیما، حمل کالاهای خطرناک، تهدید بمب و حوادث پزشکی است. اگر در هواپیما آتش سوزی رخ دهد، مهمانداران هواپیما دقیقا می‌دانند باید چه کاری انجام دهند. اگر یکی از مسافران دچار حادثه پزشکی مانند حمله قلبی یا عصبی شد مهمانداران هواپیما می‌توانند در حد امکان با استفاده از کمک‌های اولیه و روش های CPR سلامت مسافر تا زمان فرود هواپیما تامین کنند. حتی در بعضی مواقع شرایطی رخ داده است که مهمانداران هواپیما در طول پرواز نوزاد یک مسافر را به دنیا آورده‌اند.

همانطور که گفته شد، مسئولیت اصلی مهمانداران هواپیما، اطمینان از ایمنی مسافران و خدمه در مواقع اضطراری و غیراضطراری است. مهمانداران در مواقع اضطراری سعی می‌کنند به مسافران در حفظ آرامش و خونسردی کمک کنند. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که مسافرین از قوانین و دستورالعمل‌ها (برای مثال بستن کمربند ایمنی) پیروی می‌کنند. بنابراین مهماندران هواپیما دارای شغل بسیار مهم و حساسی هستند و حرفه مهمانداری هواپیما در سراسر جهان دارای جایگاه بسیار ویژه‌ای است.

دانشگاه های برتر این رشته

دانشگاه های برتر این رشته

دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما معمولا در آکادمی‌ها، شرکت‌های هواپیمایی و برخی از موسسات آموزشی برگزار می‌شوند. اما برخی از دانشگاه‌ها و کالج ها نیز دوره های مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند. معمولا تحصیل در دوره های آموزشی مهمانداری هواپیما منجر به اخذ مدرک کاردانی (associate degree) یا گواهینامه (certificate) می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از بهترین دانشگاه‌ها و کالج هایی که دوره‌های مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند، می پردازیم.

کالج سایپرس (Cypress College)

کالج سایپرس یک کالج عمومی جامع است که در Cypress واقع در جنوب کالیفرنیا، ایالات متحده واقع شده است. این کالج یکی از 112 کالج متعلق به سیستم کالج های کالیفرنیا است. کالج سایپرس دارای 55 دوره کاردانی است و 145 برنامه شغلی که منجر به اخذ مدرک و گواهینامه‌های کاردانی می‌شود را ارائه می‌دهد. کالج سایپرس در 12 سپتامبر 1966 افتتاح شد. جمعیت دانشجویی سرو، در هر نیمسال تقریبا به 17000 نفر می‌رسد، هرچند که این تعداد در سال های اخیر نوسان داشته است. این کالج ترکیبی از تنوع ملیتی در جمعیت دانشجویی خود را نشان می‌دهد. بسیاری از دانشجویان این کالج دارای ملیتی غیرآمریکایی هستند. تنوع ملیتی کالج سایپرس بدین شکل است: 33٪ از قفقازی ها، 27٪ لاتین ها، 19٪ آسیایی ها / جزایر اقیانوس آرام ، 8٪ فیلیپینی، 6٪ آمریکایی- آفریقایی و 5٪ از ملیت های دیگر هستند. کتابخانه کالج سایپرس، مجموعه‌ای از تقریبا 70،000 کتاب، 5000 نشریه (عمدتا آنلاین)، مجموعه‌ای بزرگ از آثار مرجع و انواع دی وی دی دارد. کالج سایپرس دانشجویان را ترغیب می‌کند تا با فعالیت‌های خارج از برنامه درگیر شوند، علایق خود را کشف کنند، مهارت‌های خود را توسعه دهند و به انجمن‌های فعال دانشجویی ملحق شوند. این کالج از 16 ساختمان اصلی آموزشی تشکیل شده است. ساختمان‌های دانشگاه دارای کلاس های درس معمولی و همچنین امکانات آزمایشگاهی علوم، هنر، فناوری رایانه، عکاسی، خدمات خودرو، کلینیک دندانپزشکی و سایر برنامه های تخصصی هستند. کالج سایپرس دوره مهمانداری هواپیما را در مقطع کاردانی ارائه می‌دهد. همچنین دوره کوتاه مدت اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما (Flight Attendant certificate) نیز در این کالج ارائه می‌شود.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 5 به بالا یا تافل 61 به بالا

هزینه تحصیل

حدود 6000 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(ترم پائیز : 1 مارچ، 1 جولای) و (ترم بهار: 1 اکتبر، 1 دسامبر)

کالج عمومی گلندل (Glendale Community College)

کالج گلندل یک موسسه آموزشی پویا با بیش از 25000 دانشجو است. در سال 1926، آموزش عالی برای تعداد معدودی از افراد در دسترس بود، اما شهروندان دوراندیش در گلندل لزوم گشودن درهای آموزش آکادمیک و حرفه‌ای را به طیف وسیع تری از جامعه تشخیص دادند. در نتیجه، شهروندان گلندل به تشکیل یک کالج عمومی در گلندل رای دادند. کالج گلندل در سال 1927 تأسیس شد. کالج گلندل یک کالج عمومی دو ساله در سیستم ایالتی کالیفرنیا است. این کالج در شهر گلندل، ایالت کالیفرنیا، منطقه لس آنجلس واقع شده است. کالج گلندل تنها ده مایل از مرکز شهر لس آنجلس فاصله دارد. این کالج طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی را ارائه می‌دهد. کالج گلندن که نام اختصاری آن GCC است متعهد به ایجاد محیطی است که فرصت‌هایی را برای افراد با استعداد، تجربیات، دیدگاه‌ها و پیشینه‌های متنوع فراهم می‌کند. کالج گلندل دوره اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما (Flight Attendant certificate) را برگزار می‌کند و علاقه مندان به رشته مهمانداری هواپیما می‌توانند در این دوره شرکت کنند و گواهینامه مهمانداری هواپیما را از کالج گلندل اخذ نمایند. طول دوره مهمانداری هواپیما در این کالج کمتر از یک سال است.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 4.5 به بالا یا تافل 45 به بالا

هزینه تحصیل

6719 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(ترم پائیز : 1 جولای) و (ترم بهار: 1 دسامبر)

دانشگاه لیبرتی (Liberty University)

دانشگاه لیبرتی (LU) یک دانشگاه خصوصی مسیحی در لینچبورگ، ویرجینیا است. دانشگاه لیبرتی در سال 1971 توسط جری فالول و المر ال تاونز تأسیس شد. این دانشگاه یک موسسه هنری لیبرال با 17 دانشکده و مدرسه است و برنامه‌هایی را در زمینه‌هایی مانند آموزش، مشاوره، دین، ​​حقوق، مهمانداری هواپیما، هنرهای سینمایی، تجارت و ... ارائه می‌دهد. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه‌های مسیحی در جهان و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های غیر انتفاعی خصوصی در ایالات متحده است. پردیس دانشگاه لیبرتی حدود 7000 هکتار است. دانشگاه لیبرتی با ارائه بیش از 600 برنامه آموزشی از دوره‌های گواهینامه تا سطح دکتری، دانشجویان را با اصول نظری و مهارت های عملی مربوط به رشته خود آشنا می‌سازد و آن ها را برای ورود به بازار کار رقابتی آماده می‌کند. در این دانشگاه دوره‌های آموزشی آنلاین بسیار زیادی ارائه می‌شود و دانشجویانی که نمی‌توانند به صورت حضوری در کلاس ها شرکت کنند می‌توانند در دوره های آنلاین دانشگاه لیبرتی ثبت نام کنند. حدود ده‌ها هزار دانشجو به صورت آنلاین در دانشگاه لیبرتی تحصیل می‌کنند. این دانشگاه از سال 1985 آموزش آنلاین ارائه داده است و دانشجویان داخلی و بین المللی در بسیاری از برنامه‌های آنلاین دانشگاه لیبرتی ثبت نام کرده‌اند. بیشتر دوره‌های آنلاین این دانشگاه حدود هشت هفته به طول می‌انجامد و تعداد معدودی از برنامه ها نیاز دارند که دانشجویان برای یک یا دو هفته در طول سال برای آموزش حضوری به دانشگاه بیایند. دوره کاردانی مهمانداری هواپیما در دانشگاه لیبرتی ارائه می‌شود. مدت زمان تحصیل در دوره کاردانی مهمانداری هواپیما حدود دو سال خواهد بود.

آزمون ورودی

ندارد. شرکت در آزمون ورودی SAT یا ACT پیشنهاد می شود.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 61 به بالا

هزینه تحصیل

23800 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

کالج مرسر (Mercer County Community College)

کالج مرسر یا MCCC در ابتدا در سال 1890 به عنوان یک مدرسه نقاشی تأسیس شد. کالج مرسر یک موسسه آموزشی عمومی است که گواهینامه و مدارک دانشگاهی را در انواع رشته‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. کالج مرسر واقع در ترنتون، نیویورک است. در سال 1972 یک پردیس دیگر در وست ویندزور، نیویورک به کالج مرسر اضافه گردید. کالج مرسر دارای بیش از 10000 دانشجو است و تقریبا سه چهارم جمعیت دانشجویی این کالج از ساکنان ایالت مرسر هستند. کالج مرسر دارای بیش از 70 برنامه مدرک کاردانی و 30 برنامه اعطای گواهینامه در طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی است. در کالج مرسر برنامه‌های آموزشی در مباحثی از قبیل حسابداری، مدیریت حمل و نقل هوایی، فناوری اطلاعات، هنرهای رسانه‌ای دیجیتال و علوم گیاهی در دسترس است. برنامه های صدور گواهینامه MCCC به دانشجویان آموزش و مهارت‌های لازم برای حرفه‌های خاص مانند مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. دوره‌های صدور گواهینامه شامل مدیریت پذیرایی، طراحی به کمک رایانه، مهمانداری هواپیما و طراحی وب است.

آزمون

ندارد. شرکت در آزمون ورودی SAT یا ACT توصیه می‌شود.

زبان تحصیل

انگلیسی (داوطلبان می توانند نمرات آیلتس یا تافل خود را برای کالج ارسال کنند.)

هزینه تحصیل

7638 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(ترم پائیز: 1 ژوئن) و (ترم بهار: 1 اکتبر) و (ترم تابستان: 1 مارچ)

کالج Orange Coast

کالج Orange Coast یک کالج عمومی در ایالت کالیفرنیا است. این کالج یکی از معروف ترین کالج هایی است که رشته مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. پردیس 164 هکتاری کالج Orange Coast فقط چند دقیقه با سواحل زیبای کالیفرنیای جنوبی فاصله دارد. کالج Orange Coast در سال 1947 تأسیس شد و با شروع کلاس‌ها در سال 1948، به یکی از بزرگترین و بهترین کالج‌های ایالت متحده آمریکا تبدیل شد. اکنون حدود 29000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. کالج Orange Coast دارای امکانات آموزشی استثنایی و جدیدترین فناوری‌ها است و بیش از 135 برنامه تحصیلی و شغلی، از جمله یکی از بزرگترین و معتبرترین برنامه های دریایی عمومی کشور را ارائه می‌دهد. رشته های محبوب کالج Orange Coast شامل هنرهای لیبرال و علوم انسانی، تجارت و روانشناسی است. تقریبا نیمی از دانشجویان این کالج در یکی از برنامه های آموزش حرفه ای و فنی OCC ثبت نام می کنند. کالج Orange Coast دوره های صدور گواهینامه مهمانداری هواپیما و دوره کاردانی مهمانداری هواپیما را برای علاقه مندان به این رشته ارائه می‌دهد.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 5.5 به بالا یا تافل 61 به بالا

هزینه تحصیل

7978 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر (پائیز: 17 جولای)، (بهار: 13 دسامبر)، (تابستان: 24 آوریل)

کالج عمومی بالتیمور (Community College of Baltimore County)

کالج عمومی بالتیمور یک کالج عمومی در منطقه بالتیمور، ایالت مریلند است که دارای سه پردیس اصلی است. کالج بالتیمور یا CCBC دارای بیش از 100 برنامه آموزشی و اعطای گواهینامه در طیف گسترده‌ای از رشته‌ها است. بیش از 72000 دانشجو در این کالج تحصیل می‌کنند. کالج بالتیمور همواره پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر جهان بوده است. دانشجویان بین المللی بسیار زیادی از بیش از 55 کشور جهان در این کالج تحصیل می‌کنند. دانشجویان می‌توانند در 22 رشته مختلف مدرک کاردانی و گواهینامه کسب کنند. برنامه‌های تحصیلی محبوب در کالج بالتیمور عبارتند از: هنر و علوم لیبرال، مطالعات عمومی و علوم انسانی، بهداشت و برنامه‌های مرتبط، تجارت، مدیریت، بازاریابی، مهمانداری هواپیما، پرستاری، علوم جنایی. دوره کوتاه مدت آموزشی مهمانداری هواپیما در این کالج برگزار می‌شود. شرکت در این دوره آموزشی منجر به اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما می‌شود. دوره مهمانداری هواپیما در کالج بالتیمور آموزش‌های آکادمیک لازم را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 5 به بالا یا تافل 45 به بالا

هزینه تحصیل

10204 دلار در سال

تاریخ ددلاین

(ترم پائیز: 1 ژوئن)، (ترم بهار: 1 نوامبر)

آکادمی واترلو لندن

آکادمی واترلو لندن (LWA) از سال 2009 یک موسسه مستقل ارائه دهنده آموزش عالی است. آکادمی واترلو یکی از معتبرترین موسسات آموزشی در انگلستان است. این آکادمی طیف گسترده‌ای از برنامه‌های حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها عبارتند از: پرستاری، دندانپزشکی، بهداشت دهان و دندان، بهداشت و درمان، عمل مراقبت های بهداشتی RQF، دوره آموزشی خدمه کابین هواپیما، دوره مهمانداری هواپیما، دوره آموزشی خدمه کابین جت شخصی، دوره آموزش عمومی زبان های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، پرتغالی، برزیلی، دوره های کمک های اولیه CPR.

شرایط آموزشی دوره مهمانداری هواپیما در کالج ها و موسسات آموزشی مختلف، متفاوت است. معمولا مهمانداران هواپیما باید حداقل 70 ساعت آموزشی را بگذرانند تا صلاحیت لازم برای فعالیت در این حرفه را کسب کند. در آکادمی واترلو لندن 90 ساعت آموزش برای دوره مهمانداری هواپیما در نظر گرفته شده است که این امر داوطلبان را به عنوان کاندیدای موفقی برای کار تبدیل می‌کند زیرا اکثر کارفرمایان تمایل دارند داوطلبانی را استخدام کنند که ساعات آموزشی بیشتری را گذرانده باشند. پس از اتمام این دوره، هر یک از داوطلبان مجموعه مهارت های لازم برای موفقیت در رشته مهمانداری هواپیما را خواهند داشت. دوره مهمانداری هواپیما شامل برنامه‌های آموزشی تئوری و عملی است. در پایان دوره داوطلب دو گواهینامه (تئوری و عملی) که صلاحیت وی را تایید می‌کنند، دریافت می‌نماید. تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما در آکادمی واترلو حدود ده هفته به طول می‌انجامد.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی

هزینه تحصیل

هزینه کل دوره 1729 پوند است.

تاریخ ددلاین

متغیر، 15 ژانویه، 13 فوریه، 8 آوریل، 7 می، 23 سپتامبر، 15 اکتبر

کالج عمومی سینکلر (Sinclair Community College)

کالج سینکلر یک کالج عمومی در دیتون، اوهایو است. کالج‌های عمومی در ایالات متحده، مانند کالج سینکلر، به ایجاد شغل در ایالت متحده آمریکا کمک می‌کنند. کالج سینکلر به عنوان یکی از بهترین کالج ها در آمریکا شناخته شده است. رشته‌های محبوب کالج عمومی سینکلر شامل تجارت، پلیس و علوم جنایی و مهمانداری هواپیما هستند. هم اکنون حدود 30000 دانشجو در کالج سینکلر تحصیل می‌کنند. کالج سینکلر دوره صدور گواهینامه مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کند و علاقه‌مندان می‌توانند در این دوره‌ها ثبت نام کنند. افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند و به زبان انگلیسی مسلط هستند می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. کالج سینکلر علاوه بر دوره مهمانداری هواپیما دوره مدیریت مهمانداری و توریسم را نیز ارائه می‌دهد. داوطلبانی که این مدرک را اخذ کنند نیز می‌توانند در آینده به عنوان یک مهماندار هواپیما فعالیت کنند.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی

هزینه تحصیل

4000 تا 7000 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر، 22 سپتامبر، 16 اکتبر،  20 اکتبر

کالج اتون کانادا (Eton College Canada)

کالج اتون یک کالج حرفه‌ای خصوصی در کشور کانادا است که در شهر ونکوور، بریتیش کلمبیا واقع شده است. در کالج اتون کانادا رشته های بسیار متنوعی ارائه می‌شود. برخی از این رشته ها عبارتند از: مدیریت مهمانداری، مدیریت مسافرت و جهانگردی، مدیریت تجارت، مهمانداری هواپیما. کالج اتون در ماه جولای سال 2003 درهای خود را به روی دانشجویان باز کرد. کالج اتون دارای استاندارد های آموزشی بسیار بالایی است و با دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیار زیادی در کانادا و سراسر جهان ارتباط دارد و با آن ها در زمینه های مختلف علمی و تحقیقاتی همکاری می‌کند. کالج اتون دوره‌های آمادگی مهمانداری هواپیما را در دو برنامه تحصیلی ارائه می‌دهد. این برنامه ها عبارتند از:

 1. دوره آمادگی مهمانداری هواپیما (Hospitality and Flight Attendant Preparation)
 2. سفر، گردشگری و دوره آمادگی مهمانداری هواپیما (Travel, Tourism and Flight Attendant Preparation)

 تحصیل در این برنامه های تحصیلی منجر به اخذ مدرک دیپلم می‌شود. در کالج اتون کانادا مدت زمان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما حدود سه ماه و نیم است.

آزمون ورودی

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 61 به بالا

هزینه تحصیل

هزینه کل دوره 6100 دلار است.

تاریخ ددلاین

متغیر

آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری (International Air and Hospitality Academy)

آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری یک کالج خصوصی در ایالت متحده آمریکا است که در منطقه پورتلند واقع شده است. رشته‌های محبوب این آکادمی شامل حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و تکنسین مهندسی مکانیک است. حدود 41٪ دانشجویان این کالج کمک هزینه یا بورس تحصیلی دریافت کرده‌اند و میانگین میزان این کمک هزینه تحصیلی در آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری 4328 دلار است. این کالج 23 برنامه تحصیلی در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد. زمان تکمیل این برنامه‌های آموزشی از 3 ماه تا 9 ماه متغیر است. هزینه تحصیل در آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری بسته به شرایط مختلف بین 3000 دلار تا 16000 دلار در سال متغیر است و هزینه متوسط اکثر برنامه های آموزشی 9 هزار و 900 دلار است. این کالج دارای فضایی دوستانه است و این یکی از مزیت های تحصیل در آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری محسوب می‌شود. همچنین این آکادمی دارای اساتید بسیار برجسته‌ای در رشته‌های تحصیلی مختلف است و به همین علت آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردار است. این آکادمی دوره‌های مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کند و علاقه مندان از سراسر جهان می‌توانند دراین دوره ها ثبت نام کنند.

آزمون ورودی

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی

هزینه تحصیل

10000 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

رشته های مرتبط با مهمانداری هواپیما

رشته های مرتبط با مهمانداری هواپیما

رشته‌های بسیار زیادی با رشته مهمانداری هواپیما ارتباط مستقیم دارند. رشته‌هایی که مربوط به سفر، گردشگری و مهمانداری هستند ارتباط بسیار نزدیکی با رشته مهمانداری هواپیما دارند. برخی از این رشته ها عبارتند از: مدیریت مهمانداری و گردشگری، روابط عمومی، جهانگردی، مدیریت گردشگری، مدیریت حمل و نقل هوایی، مدیریت مهمانداری، مدیریت هواپیمایی و بسیاری از رشته های دیگر. در ادامه به بررسی برخی از رشته های مرتبط با رشته مهمانداری هواپیما می‌پردازیم.

مدیریت گردشگری

مدیریت گردشگری نظارت بر کلیه فعالیت های مربوط به صنایع گردشگری و میهمانداری را بر عهده دارد. مدیریت گردشگری یک رشته چند وجهی است که افراد با علاقه و مستعد را برای موقعیت های مدیریتی در صنایع مواد غذایی، اسکان، گردشگری و مهمانداری آماده می‌کند. مدیریت گردشگری به هر آنچه که مربوط به مباحث مهمانداری و گردشگری باشد، اشاره دارد. مدیریت گردشگری همچنین می‌تواند شامل کار در انجمن ها یا آژانس‌هایی باشد که مستقیما خدمات گردشگری را ارائه می‌دهند. مدیران گردشگری دارای وظایف و مسئولیت های بسیار زیادی هستند. برخی از وظایف اصلی مدیران گردشگری عبارتند از:

 • نظارت بر حساب ها و مدیریت بودجه
 • نظارت بر کارکردهای آژانس یا سازمان
 • مدیریت کارمندان
 • مصاحبه و آموزش کارمندان جدید
 • ترویج گردشگری
 • تضمین رضایت مشتری
 • به حداکثر رساندن درآمد کسب و کار
 • شرکت در برنامه ریزی مالی
 • رسیدگی به شکایات یا سؤالات مشتری

 

مدیریت هواپیمایی

مدیریت حمل و نقل هوایی دوره ای است که به مطالعه خطوط هوایی، فرودگاه ها و مشاغل مرتبط با صنعت هوافضا می‌پردازد. این رشته همچنین شامل نظارت بر عملیات انجام شده توسط کارکنان زمینی یک فرودگاه یا سازمان در بخش هواپیمایی است. دوره مدیریت هوانوردی دانشجو را برای کار در موقعیت‌های مهم و سطح بالا مانند مسئول امنیت فرودگاه و برج کنترل حمل و نقل هوایی، آماده می‌کند. این دوره دانشجو را قادر می‌سازد تا علاوه بر مهارت‌های رهبری و مدیریتی، مهارت‌های ارتباطی خود را نیز بهبود بخشند. داشتن مهارت ارتباطی خوب در صنعت حمل و نقل هوایی بسیار مهم است. مدیران هوانوردی در شرکت‌های هواپیمایی، فرودگاه‌ها یا در مشاغل دیگر صنعت هواپیمایی یا هوافضا فعالیت می‌کنند. در این شغل، شما ممکن است فعالیت‌های روزانه یک فرودگاه یا سازمان هواپیمایی را تحت نظر داشته باشید یا یک بخش را سرپرستی کنید. مدیران حمل و نقل هوایی علاوه بر آموزش در مدیریت و اداره امور تجاری، نیاز به آموزش در علوم هوایی و اصول حمل و نقل هوایی دارند.

درآمد ماهیانه

درآمد ماهیانه

حرفه مهمانداری هواپیما یک حرفه پردرآمد محسوب می‌شود. در سراسر جهان مهمانداران هواپیما از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند و میانگین درآمد آن‌ها از میانگین درآمد بسیاری از مشاغل دیگر بالاتر است. میزان درآمد مهمانداران هواپیما به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال مهماندارانی که به یک یا چند زبان خارجی تسلط دارند درآمد بیشتری نسبت به سایر مهمانداران دارند. همچنین مهماندارانی که دارای چندین سال سابقه کاری هستند، از درآمد بسیار بالاتری برخوردار خواهند بود. بنابراین داشتن سابقه کاری یک عامل مهم در افزایش درآمد مهمانداران هواپیما محسوب می‌شود. به علاوه میزان درآمد مهمانداران هواپیما به مقدار زیادی به کمپانی یا شرکت هواپیمایی محل کار آن ها نیز بستگی دارد زیرا هر شرکت هواپیمایی شرایط حقوق و دستمزد خاص خود را دارد. مهماندارانی که در شرکت های هواپیمایی بزرگ و مشهور مشغول به کار هستند از درآمد بسیار بیشتری برخودار هستند. میزان درآمد مهمانداران به تعداد شیفت‌ های کاری آنان نیز بستگی دارد. برخی از مهمانداران شیفت های کاری بیشتر دارند و بنابراین حقوق بالاتری هم دریافت خواهند کرد. همچنین مهماندارانی که در شیفت شب کار می‌کنند دارای درآمد بالاتری هستند. مدت زمان پرواز نیز نقش زیادی در میزان درآمد و حقوق دریافتی مهمانداران هواپیما دارد و مهماندارانی که ساعات پرواز طولانی تری دارند، حقوق بیشتری دریافت خواهند کرد.

 میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما در کشورهای مختلف، متفاوت است اما در اکثر کشورهای جهان مهمانداران دارای درآمد بسیار بالایی هستند. بسته به کشوری که مهماندار در آن مستقر است، قرارداد و شرایط حقوق و دستمزد وی نیز تغییر می‌کند. برای مثال در یک شرکت هواپیمایی نروژی، حقوق مهمانداری که در کشور نروژ مستقر است و زندگی می‌کند بالاتر از مهمانداری است که در ایتالیا یا اسپانیا زندگی می‌کند. زیرا شرکت های هواپیمایی با توجه به هزینه زندگی در آن منطقه به کارمندان خود حقوق ماهیانه پرداخت می‌کنند.

میانگین درآمد مهمانداران هواپیما در ایالت متحده آمریکا حدود 4666 دلار در ماه (56000 دلار در سال) است. حداقل حقوق مهمانداران هواپیما در آمریکا حدود 2416 دلار در ماه (29000 دلار در سال) و حداکثر حقوق مهمانداران هواپیما 6739 دلار در ماه (80870 دلار در سال) است. میانگین درآمد مهمانداران هواپیما در ایالت ها مختلف آمریکا متفاوت است. در ادامه میانگین درآمد مهماندان هواپیما در ایالت های مختلف آمریکا را بررسی می‌کنیم.

 • واشنگتن: 5419 دلار در ماه (65،030 دلار در سال)
 • پنسیلوانیا: 5169 دلار در ماه (62،031 دلار در سال)
 • آریزونا: 5081 دلار در ماه (60،981 دلار در سال)
 • فلوریدا: 4815 دلار در ماه (58،780 دلار در سال)
 • ماساچوست: 4796 دلار در ماه (57،560 دلار در سال)
 • ایندیانا: 5321 دلار در ماه (63،860 دلار در سال)
 • تگزاس: 5510 دلار در ماه (66120 دلار در سال)
 • میشیگان: 4616 دلار در ماه (55،400 دلار در سال)
 • کالیفرنیا: 4488 دلار در ماه (53،860 دلار در سال)
 • نیویورک: 3857 دلار در ماه (46505 دلار در سال)

در کشورهای دیگر نیز مهمانداران از درآمد نسبتا بالایی برخوردار هستند. میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما در انگلستان حدود 2000 پوند است. در کانادا میانگین درآمد مهمانداران هواپیما 4326 دلار کانادا در ماه است. در فرانسه میانگین درآمد مهمانداران هواپیما 3083 یورو در ماه خواهد بود. در آلمان میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما 3925 یورو است. در استرالیا نیز میانگین درآمد ماهیانه مهمانداران هواپیما 3835 دلار استرالیا است.

گواهینامه دوره مهمانداری هواپیما

گواهینامه دوره مهمانداری هواپیما

افرادی که قصد دارند در آینده حرفه مهمانداری هواپیما را دنبال کنند باید مدرک دوره مهمانداری هواپیما را از یک موسسه معتبر اخذ کنند. یکی از بهترین دوره‌های مهمانداری هواپیما دوره‌های کوتاه مدت صدور گواهینامه است. معمولا شرکت‌های هواپیمایی، آکادمی ها و کالج ها دوره‌های کوتاه مدت مهمانداری هواپیما را برای علاقه‌مندان به حرفه مهمانداری هواپیما برگزار می‌کنند. شرکت در این دوره‌ها منجر به اخذ یک گواهینامه معتبر مهمانداری هواپیما می‌شود. مدت زمان تحصیل در این دوره‌ها معمولا بین 3 تا 9 ماه است. در طول این دوره داوطلبان با مباحث ابتدایی و اساسی مهمانداری هواپیما آشنا می‌شوند. در ابتدا دانشجویان نحوه رفتار با مسافرین را می‌آموزند و یاد می‌گیرند که چگونه با مسافران ارتباط برقرار کنند و به سوالات و مشکلات آنان پاسخ مناسب دهند. نحوه برقراری ارتباط با مسافران جزء مهم ترین مباحث درسی دوره مهمانداری هواپیما محسوب می‌شود. آموزش کمک های اولیه نیز در این دوره ارائه می‌شود. یادگیری کمک های اولیه بسیار مهم و ضروری است. یک مهماندار باید بتواند در مواقع اضطراری و بحرانی به مسافران کمک رسانی کند. برای مثال ممکن است برخی از مسافران در زمان پرواز دچار مشکل تنفسی شوند. مهمانداران باید بتوانند در صورت نیاز به این افراد کمک کنند.

در این دوره دانشجویان با فضای داخلی هواپیما‌های مختلف آشنایی پیدا می‌کنند زیرا مهمانداران باید با هر یک از بخش‌های هواپیما آشنایی داشته باشند. یادگیری اصول ایمنی نیز یکی از مهم ترین واحدهای درسی دوره مهمانداری هواپیما است زیرا یک مهماندار باید به خوبی بر اصول ایمنی هواپیما تسلط داشته باشد و اطمینان حاصل کند که مسافران این اصول و نکات ایمنی را رعایت می‌کنند. دوره مهمانداری هواپیما علاوه‌بر دورس نظری، دارای دروس عملی نیز است. در دوره‌های عملی دانشجویان با نحوه پاسخ به شرایط اضطراری مانند تخلیه سریع هواپیما، اطفاء حریق و مسائلی از این قبیل آشنا می‌شوند. دانشجویانی که دوره‌های نظری و عملی مهمانداری هواپیما را با موفقیت به پایان برسانند و نمره خوبی را در این دوره‌ها کسب کنند موفق به اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما می‌شوند.

مقطع کاردانی مهمانداری هواپیما

مقطع کاردانی مهمانداری هواپیما

یکی دیگر از دوره‌های آموزشی مهمانداری هواپیما دوره کاردانی است. دوره کاردانی مهمانداری هواپیما معمولا در کالج ها و دانشگاه ها ارائه می‌شود. در اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها دوره کاردانی مهمانداری هواپیما یک دوره دو ساله است. داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم هستند می‌توانند در این دوره ثبت نام کنند. در مقطع کاردانی دانشجویان با مباحث مربوط به حرفه مهمانداری هواپیما آشنا می‌شوند. این دوره شامل واحد های درسی نظری و عملی است. در دروس نظری دانشجویان با مسائل و مفاهیم تئوری مهمانداری هواپیما آشنا می‌شوند. آن ها کدهای هواپیما را یاد می‌گیرند و با انواع هواپیما‌های مسافربری، باربری و ... آشنایی پیدا می‌کنند. دروس عملی مهارت های حرفه‌ای مهمانداران را گسترش می‌دهند. دروس عملی به دانشجویان آموزش می‌دهند که در شرایط معمول و غیر معمول چگونه رفتار کنند. برای مثال در این دوره‌ها دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه در مواقع اضطراری مسافران را کنترل کنند، چگونه در هنگام فرود اضطراری از مسافران مراقبت کنند و یا چگونه در مدت زمانی کوتاه هواپیما را تخلیه کنند. آموزش کمک های اولیه هم شامل دوره‌های نظری و هم شامل دوره‌های عملی است. در دوره‌های نظری دانشجویان با انواع بیماری‌ها و روش های درمان آن ها آشنا می‌شوند و در دوره‌های عملی این دانش را پیاده سازی می‌کنند. برای مثال در دوره عملی کمک های اولیه، دانشجویان با نحوه احیای قلبی (CPR) آشنا می‌شوند.

در برخی از دانشگاه‌ها یا کالج ها برای دانشجویان مهمانداری هواپیما، دوره زبان های خارجی برگزار می‌شود. مسلط بودن به زبان‌های خارجی برای مهمانداران هواپیما یک مزیت محسوب می‌شود. بنابرای دانشجویان مهمانداری هواپیما می‌توانند در صورت تمایل در دوره زبان های خارجی نیز شرکت کنند. در دوره کاردانی مهمانداری هواپیما دانشجویان دانش، توانايي، تخصص و مهارت‌هاي لازم را فرا می‌گیرند و می‌توانند در آینده به عنوان یک مهماندار موفق در شرکت ها و خطوط هواپیمایی معتبر مشغول به کار شوند.

دیپلم مهمانداری هواپیما

دیپلم مهمانداری هواپیما

برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها مانند دانشگاه‌های کانادا مدرک دپیلم مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند. برای مثال کالج اتون کانادا یکی از کالج هایی است که مدرک دیپلم مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. این دوره‌های آموزشی معمولا کوتاه مدت هستند. در این دوره دانشجویان دانش و مهارت های لازم و اساسی رشته مهمانداری هواپیما را می‌آموزند. یکی از دروس مهم رشته مهمانداری هواپیما، آموزش ایمنی هواپیما و آموزش حوادث بحرانی است. در این دوره دانشجویان با موقعیت‌هایی که می‌توانند ایمنی هواپیما ، خدمه و مسافران را تهدید کنند، آشنا می‌شوند. هم چنین دانشجویان با عملکرد درب‌های کابین، سیستم‌های برقی، سیستم‌های اکسیژن، روشنایی اضطراری، سیستم‌های ارتباطی، و علائم فرمان آشنا می‌شوند. دوره مهمانداری هواپیما اطلاعاتی در مورد شناسایی انواع آتش‌سوزی‌ها، سیستم‌های آتش نشانی، تجهیزات موجود و روش‌های اطفاء حریق در داخل و خارج از هواپیما را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

این دوره دانشجویان را با صنعت هواپیمایی آشنا می‌سازد. اصطلاحات هواپیمایی، الفبای آوایی، مناطق زمانی، محاسبه مدت پرواز، کدهای شهری IATA از جمله مباحثی هستند که دانشجویان باید با آن ها آشنا شوند. در دوره مهمانداری هواپیما دانشجویان در مورد چگونگی برقراری ارتباط با مسافران مختلف آموزش خواهند دید. آن ها می‌آموزند که در شرایط مختلف چگونه با مسافران رفتار کنند. به علاوه با نحوه ارائه خدمات به مسافران نیز آشنا می‌شوند. همچنین در این دوره، چالش‌هایی که ممکن است یک مهماندار هنگام سفر به خارج از کشور با آنها روبرو شود، از جمله تفاوت های فرهنگی، معیارهای اخلاقی و انتظارات سیاسی مورد بحث قرار خواهد گرفت. به علاوه در این دوره دانشجویان با نحوه کار تیمی یا گروهی نیز آشنا می‌شوند. حرفه مهمانداری هواپیما یک حرفه جمعی و گروهی است. مهمانداران هواپیما باید بتوانند با سایر خدمه کابین به راحتی همکاری کنند. یادگیری کار تیمی یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که دراین دوره ارائه می‌شود. دانشجویانی که دوره‌های نظری و عملی مهمانداری هواپیما را با موفقیت پشت‌سر می‌گذارند می‌توانند مدرک دیپلم خود را در این رشته اخذ نمایند.

گرایش ها و زیرمجموعه های مهمانداری هواپیما

گرایش ها و زیرمجموعه های مهمانداری هواپیما

رشته مهمانداری هواپیما دارای گرایش خاصی نیست اما بسیاری از رشته‌ها با رشته مهمانداری هواپیما ارتباط نزدیکی دارند. معمولا افرادی که قصد دارند مهماندار هواپیما شوند در دوره‌های کوتاه مدت مهمانداری هواپیما شرکت می‌کنند و مدرک کاردانی یا گواهینامه مهمانداری هواپیما را اخذ می‌نمایند. اما برخی از افراد در رشته‌های دیگری مانند مدیریت گردشگری و مهمانداری، رشته ارتباطات و رشته مدیریت مهمانداری تحصیل می‌کنند و در این رشته ها مدرک کاردانی یا کارشناسی می‌گیرند. افرادی که در یکی از این رشته‌ها مدرک کاردانی یا کارشناسی بگیرند نیز می‌توانند در شرکت‌های هواپیمایی به عنوان مهماندار هواپیما استخدام شوند. در ادامه به بررسی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

مدیریت گردشگری و مهمانداری

مدیریت گردشگری و مهمانداری به فعالیت‌های مرتبط با برنامه‌ریزی سفر و ارائه خدمات مهمانداری اشاره دارد. این رشته به بررسی مؤلفه‌های صنعت گردشگری و مهمانداری می‌پردازد، این مولفه ها عبارتند از: حمل و نقل، اسکان، غذا و نوشیدنی و جاذبه ها. مباحث دیگر رشته مدیریت گردشگری و مهمانداری شامل تاریخ، تأثیرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برمحیط‌های شهری، ایالتی و جهانی است. در این رشته تکنیک‌ها و روش‌های ارائه خدمات با کیفیت استثنایی برای مشتریان خارجی و داخلی بررسی شده است. دانشجویان رشته مدیریت گردشگری و مهمانداری با مهارت ها و نگرش های مربوط به مدیریت خدمات آشنا می‌شوند. دانشجویان همچنین موضوعات حقوقی مرتبط با صنعت مسافرتی و گردشگری را نیز فرا خواهند گرفت. برخی از دروس رشته مدیریت گردشگری و مهمانداری شامل اصول مهمانداری و گردشگری، مدیریت خدمات غذایی، ریاضیات، اقتصاد، مطالعات مدیریتی، روانشناسی و ارتباطات است.

رشته ارتباطات (communication)

در رشته ارتباطات دانشجویان با چگونگی تاثیر مثبت ارتباطات به تعاملات شخصی، روابط تجاری و انتشار گسترده اطلاعات از طریق رسانه‌ها آشنا می‌شوند. رشته ارتباطات مهارت‌های تحلیلی و مهارت کاربردی را در درک، تفسیر، نوشتار و گفتار پرورش می‌دهد. به عنوان یک رشته تحصیلی، ارتباطات در زمینه‌های مختلفی از قبیل روزنامه نگاری، تجارت، روابط عمومی، بازاریابی، پخش خبر، ارتباطات فرهنگی، آموزش و پرورش، مدیریت عمومی و غیره کاربرد دارد. از دانشجویان این رشته انتظار می‌رود که یاد بگیرند چگونه با بسیاری از مخاطبان ارتباط برقرار کنند و مهارت‌های تحلیلی خود را توسعه دهند.

زمینه‌های مطالعاتی رشته ارتباطات عبارتند از:

 • روزنامه نگاری، رسانه های الکترونیکی و پخش تلویزیون و رادیو
 • ارتباطات بین فرهنگی و چند زبانی
 • سیاست و مدیریت عمومی
 • هنرهای نمایشی، گفتار و بلاغت
 • مدیریت تجارت، روابط صنعتی و ارتباطات شرکت
 • بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی

زبان تحصیل در کشور های مختلف

زبان تحصیل در کشور های مختلف

در سراسر جهان دوره‌های کاردانی و اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما در بسیاری از کالج ها، آکادمی ها و شرکت‌های هواپیمایی برگزار می‌شوند. زبان تحصیل یکی از عوامل مهم انتخاب کالج یا موسسات آموزشی برای دانشجویان است. اکثر دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تسلط دارند  و تمایل دارند در دوره های مهمانداری هواپیما که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند شرکت کنند. آشنایی با زبان انگلیسی و تسلط بر این زبان برای تمام افرادی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت کنند الزامی است. معمولا مهمانداران هواپیما باید به یک یا چند زبان خارجی تسلط داشته باشند و مسلط بودن به زبان های خارجی برای مهمانداران یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. بنابراین افرادی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت کنند بهتر است در دوره‌هایی که به زبان‌های خارجی دیگری به جز زبان انگلیسی تدریس می‌شوند نیز شرکت کنند زیرا در این صورت می‌توانند علاوه بر مهمانداری یک زبان خارجی دیگر را نیز بیاموزند. زبان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما درکشور‌های مختلف متفاوت است. همیشه در اکثر کشورها برخی از کالج ها و شرکت های هواپیمایی دوره‌های مهمانداری هواپیما را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند اما در اکثر کالج‌ها، آکادمی‌ها و شرکت‌های هواپیمایی زبان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما، زبان رسمی آن کشور است. برای مثال در کشور اسپانیا اکثر کالج ها و شرکت های هواپیمایی دوره‌های مهمانداری هواپیما را به زبان اسپانیایی برگزار می‌کنند و افرادی که می‌خواهند در این دوره‌ها شرکت کنند باید به زبان اسپانیایی مسلط باشند و یا در دوره‌های زبان اسپانیایی که توسط این موسسات ارائه می‌شوند شرکت کنند و پس از یادگیری زبان اسپانیایی در دوره مهمانداری هواپیما تحصیل کنند. البته در کشور اسپانیا تعداد معدودی از کالج ها یا شرکت‌های هواپیمایی دوره مهمانداری هواپیما را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی

بسیاری از دانشجویان توان پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی را ندارند و به همین دلیل به دنبال اخذ بورسیه یا کمک هزینه‌های تحصیلی هستند. بورسیه تحصیلی انواع مختلفی دارد. برخی از بورسیه های تحصیلی تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت پوشش می‌گیرند و برخی از بورسیه‌ها تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت‌پوش می‌گیرند. برای دوره مهمانداری هواپیما تعداد معدودی بورسیه تحصیلی وجود دارد زیرا هزینه تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما بسیار مناسب است اما برخی از کالج‌ها و آکادمی‌ها برای دانشجویان دوره مهمانداری هواپیما بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی در نظر گرفته‌اند. برای مثال اداره بنیاد کالج سایپرس چندین بورسیه تحصیلی، وام کتاب و انواع دیگر کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. دانشجویان دوره مهمانداری هواپیما در کالج سایپرس می‌توانند از این بورسیه تحصیلی استفاده کنند. بورسیه تحصیلی کالج سایپرس تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد. همچنین آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری در آمریکا نیز بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی متنوعی را برای دانشجویان خود در نظر گرفته است. حدود 40% از دانشجویان این آکادمی از انواع کمک هزینه ها و بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده توسط آکادمی استفاده می‌کنند. میانگین کمک هزینه تحصیلی در آکادمی بین المللی هواپیمایی و مهمانداری حدود 4328 دلار است.

تنها افرادی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند،می‌توانند موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند زیرا داوطلبان زیادی برای اخذ بورسیه تحصیلی دوره مهمانداری هواپیما با یکدیگر رقابت می‌کنند و تعداد این بورسیه‌ها بسیار معدود است. داشتن معدل بالا در دوره دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از شروط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی است. همچنین داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا نیز می‌تواند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را چند برابر کند. امکان اخذ بورسیه تحصیلی دوره مهمانداری هواپیما برای افرادی که به زبان های خارجی بیشتری تسلط دارند نیز بسیار بیشتر است.

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک

رشته مهمانداری هواپیما با رشته‌های بسیار زیادی ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد. برخی از این رشته‌ها عبارتند از: مدیریت گردشگری و مهمانداری، ارتباطات، مدیریت مهمانداری، روابط عمومی، مدیریت حمل و نقل هوایی و جهانگردی. معمولا رشته‌های مرتبط، واحد‌های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. داشتن واحد‌های درسی مشترک نشان دهنده ارتباط نزدیک این رشته‌ها با یکدیگر است. افرادی که در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرکت می‌کنند باید علاوه بر مطالعه دروس پایه و تخصصی مهمانداری هواپیما، دروسی مانند روانشناسی، ریاضی، زبان و بسیاری از دروس مشترک با رشته‌های دیگر را نیز مطالعه کنند. واحدهای درسی مشترک رشته مهمانداری هواپیما با رشته‌های دیگر عبارتند از:       

آشنایی با سیستم های ارتباطی داخل هواپیما، ارائه خدمات ویژه به مسافر، تئوری پرواز و آشنایی با کابین، آشناییی با مقررات حمل کالای خطرناک، ایمنی و بهداشت محیط کار، اصول سرپرستی، اخلاق حرفه ای، روش های مقابله با وضعیت اضطراری، روش های تخلیه سریع و استفاده از سیستم های روشنایی اضطراری، مقدمه حمل و نقل هوایی، روش های مقابله با دود و آتش در هواپیما، زبان انگلیسی، ریاضی، عوامل انسانی و مدیریت پرواز، شناخت تجهیزات اضطراری، نحوه پذیرایی، شناخت فرودگاه، کمک های اولیه، فیزیولوژی پرواز، کاربینی، هواشناسی هوانوردی، کارورزی، مستند سازی، وظایف و مسئولیت‌های مهمانداری، مقررات هوانوردی، کد فرودگاه، اصول ایمنی و امنیت پرواز.

آزمون های مرتبط با رشته

آزمون های مرتبط با رشته

اکثر کالج ها و موسسات آموزشی برای دوره‌های مهمانداری هواپیما آزمون ورودی ندارند. معمولا برای شرکت در دوره‌های مهمانداری هواپیما داشتن مدرک دیپلم کافی است و نیازی به شرکت در آزمون خاصی نخواهد بود. اما تعداد معدودی از کالج‌ها در آمریکا، شرکت در آزمون SAT یا ACT را به داوطلبان پیشنهاد می‌کنند. شرایط اخذ پذیرش در برخی از کالج‌های آمریکا بسیار مشکل است و داوطلبانی که دارای نمره SAT یا ACT هستند از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش برخوردار خواهند بود. در ادامه به بررسی هر یک از آزمون های SAT و ACT می‌پردازیم.

آزمون SAT

آزمون SAT یک آزمون استاندارد است که به طور گسترده‌ای برای پذیرش در دانشگاه‌های ایالات متحده استفاده می‌شود. این آزمون برای ارزیابی میزان آمادگی داوطلبان برای ورود به دانشگاه یا کالج است. آزمون SAT در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بود که با برنامه‌های درسی دوره دبیرستان مطابقت نداشته باشد اما از سال 2016 این آزمون با دروس دبیرستان مطابقت بیشتری پیدا کرده است. در آزمون SAT مهارت های کلیدی داوطلبان مانند درک مطلب ، توانایی محاسباتی و قدرت بیان ارزیابی می‌شود. به طور کلی آزمون SAT از سه بخش تشکیل شده است: 1. بخش خواندن و نوشتن 2. بخش ریاضی 3. بخش مقاله نویسی. پاسخ به سوالات بخش مقاله نویسی اختیاری است. بخش خواندن و نوشتن از داوطلبان می‌خواهد تا عبارات را تفسیر کرده و معانی واژگان را مشخص کنند. بخش ریاضی نیز شامل جبر، هندسه، احتمال، آمار و ... است. سوالات بخش ریاضی در آزمون SAT از دو قسمت تشکیل شده است. در قسمت اول سوالات بخش ریاضی، داوطلبان اجازه استفاده از ماشین حساب را ندارند اما در قسمت دوم سوالات بخش ریاضی داوطلبان مجاز به استفاده از ماشین حساب هستند. در بخش مقاله نویسی که یک بخش اختیاری است از داوطلبان خواسته می‌شود تا درباره یک موضوع خاص یک متن کوتاه بنویسند. در کل آزمون SAT حاوی 154 سوال چند گزینه‌ای و یک بخش تشریحی مربوط به مقاله نویسی است. آزمون SAT حدود سه ساعت به طول می‌انجامد و پنجاه دقیقه دیگر وقت اضافی برای داوطلبانی که می‌خواهند به سوالات بخش مقاله‌نویسی پاسخ دهند نیز وجود دارد.

آزمون ACT

ACT یک آزمون ورودی کالج است که بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده از آن به عنوان بخشی از روند پذیرش استفاده می‌کنند. ACT یک آزمون استاندارد است که مهارت‌های داوطلبان را در پنج زمینه اصلی: انگلیسی، ریاضی، خواندن، علوم و نوشتن (اختیاری) اندازه گیری می‌کند. پاسخ به سوالات بخش نوشتن کاملا اختیاری است.  ACT از چهار بخش که حاوی سوالات چند گزینه ای در مباحث انگلیسی، ریاضی، خواندن و علوم و یک بخش نوشتن (مقاله نویسی) تشکیل شده است. مدت زمان پاسخگویی به آزمون ACT 2 ساعت و 55 دقیقه بدون پاسخ دادن به سوالات بخش نوشتن و 3 ساعت و 35 دقیقه در صورت پاسخ دادن به سوالات بخش نوشتن است. آزمون ACT حاوی 215 سوال چند گزینه و یک بخش تشریحی (مقاله نویسی) است.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک

دانشجویان بین المللی باید پس از فارغ التحصیلی به کشور خود باز گردند و اجازه اقامت و کار در کشور محل تحصیل خود را ندارند. اما بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل دارند پس از فارغ التحصیلی در کشور محل تحصیل خود حضور داشته باشند و در آن کشور به دنبال کاری مناسب با مدرک تحصیلی خود باشند. برخی از شرکت های هواپیمایی پس از برگزار کردن دوره های آموزشی مهمانداری هواپیما، داوطلبانی که با موفقیت این دوره ها را پشت سر گذاشته‌اند را به صورت مستقیم استخدام می‌کند. اما سایر دانشجویانی که دوره مهمانداری هواپیما را در کالج ها و یا آکادمی های معتبر می‌گذرانند باید پس از فارغ التحصیلی به دنبال کاری مناسب باشند. این افراد می‌توانند در صورت داشتن پیشنهاد کاری خوب از طرف یک شرکت هواپیمایی، ویزا و مجوز کار خود را کسب کنند. شرایط اخذ مجوز کار با مدرک تحصیلی در کشورهای مختلف، متفاوت است. در ادامه به بررسی شرایط اخذ مجوز کار با مدرک تحصیلی در کشور های مختلف می‌پردازیم.

آمریکا

معمولا دانشجویان بین المللی که در یکی از کالج ها یا دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند دارای ویزای F1 هستند. این ویزا به دانشجویان اجازه می‌دهد تا یک سال پس از فارغ‌التحصیلی در کشور آمریکا حضور داشته باشند. اگر فارغ‌التحصیلان در طول این یک سال کاری مناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کردند می‌توانند برای اخذ مجوز کار یا ویزای کاری اقدام کنند.

انگلستان

اکثر دانشجویان بین المللی در انگلستان ویزای Tier2 دارند. دانشجویانی که دارای ویزای Tier2 می باشند می توانند تا 4 ماه پس از فارغ التحصیلی و اخذ مدرک خود در انگلستان حضور داشته باشند. قرار است به زودی این مدت از 4 ماه به دو سال افزایش پیدا کند. افرادی که در این مدت از طرف یک کارفرمای انگلیسی پیشنهاد کاری داشته باشند می‌توانند ویزای کاری خود را اخذ نمایند.

کانادا

دانشجویان بین المللی در کانادا تا 6 ماه پس از فارغ‌التحصیلی اجازه دارند برای اخذ ویزای PGWP اقدام کنند. مدت زمان اعتبار این ویزا بین 8 ماه تا سه سال خواهد بود و مدت اعتبار آن به مدت زمان دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارد. فارغ التحصیلان در این مدت فرصت دارند تا به دنبال کاری متناسب با رشته تحصیلی خود باشند. افرادی که از طرف یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کاری دارند می‌توانند مجوز کار با مدرک خود را اخذ نمایند.

آلمان

دانشجویان بین المللی که در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی مدت زمان اقامت خود را به مدت 18 ماه افزایش دهند. این افراد در صورت داشتن پیشنهاد کاری می‌توانند ویزای کاری آلمان را دریافت کنند و در این کشور مشغول به کار شوند.

استرالیا

افرادی که حداقل به مدت دو سال در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های استرالیا تحصیل کرده‌اند می‌توانند ویزای 485 استرالیا را اخذ کنند. مدت اعتبار ویزای 485 استرالیا بین 18 ماه تا 4 سال است. این افراد در صورت داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای استرالیایی می‌توانند ویزای کاری استرالیا را اخذ کنند.

 

مهمانداری هواپیما در کشور های مختلف

مهمانداری هواپیما در کشور های مختلف

افراد بسیاری تمایل دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما که در خارج از کشور برگزار می‌شوند شرکت کنند. شرایط تحصیل و زندگی در هر کشوری متفاوت با کشور‌های دیگر است. برای مثال هزینه زندگی و تحصیل در کشور هایی مانند آمریکا بسیار بالاست و اکثر دانشجویان بین المللی توان پرداخت این هزینه‌های سنگین را ندارند. اما برخی از کشورها مانند کشور‌های اروپایی و آسیایی شرایط تحصیلی بسیار مناسب و خوبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند. بنابراین افرادی که قصد دارند در یکی از آکادمی ها، کالج ها یا شرکت‌های هواپیمایی خارج از کشور دوره مهمانداری هواپیما را بگذرانند باید شرایط تحصیل و زندگی در آن کشور را به خوبی بررسی کنند. در ادامه به بررسی رشته مهمانداری هواپیما در کشور‌های مختلف می‌پردازیم.

مهمانداری هواپیما در آمریکا

بسیاری از کالج ها و شرکت های هواپیمایی در ایالت متحده آمریکا دوره مهمانداری هواپیما را با مدارک تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. برخی از کالج ها فقط دوره اخذ گواهینامه مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند و برخی دیگر از کالج‌ها و دانشگاه‌ها دوره‌های کاردانی مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند. دوره‌های مهمانداری هواپیما که در کالج‌ها و شرکت‌های هواپیمایی ایالت متحده آمریکا برگزار می‌شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. مدرک این دوره‌ها در سراسر جهان دارای اعتبار است و افرادی که از یکی از کالج های معتبر آمریکا مدرک مهمانداری هواپیما گرفته باشند می‌توانند در اکثر شرکت های هواپیمایی جهان به عنوان مهماندار هواپیما فعالیت کنند. برخی از کالج های معتبر آمریکا که دوره مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند عبارتند از: کالج سایپرس، کالج گلندل، کالج مرسر. اکثر کالج های آمریکا از ورود دانشجویان بین المللی استقبال می‌کنند. هر ساله دانشجویان بین المللی بسیار زیادی در کالج های آمریکا در دوره مهمانداری هواپیما ثبت نام می‌کنند.  هزینه تحصیل در هر کدام از دوره های مهمانداری در کالج ها و شرکت‌های هواپیمایی مختلف، متفاوت است اما به طور کلی در آمریکا میانگین هزینه تحصیل در دوره های مهمانداری هواپیما 6500 دلار است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آمریکا نیز 1000 تا 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا

 • اجاره بها خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه‌های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

مهمانداری هواپیما در انگلستان

انگلستان دارای شرکت های هواپیمایی بسیار بزرگ و مشهوری است. بسیاری از این شرکت های هواپیمایی دوره‌های صدور گواهینامه مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند و علاقه‌مندان می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند و گواهینامه مهمانداری هواپیما خود را اخذ نمایند. همچنین برخی از کالج‌ها و دانشکده‌های انگلستان نیز دوره‌های کاردانی و صدور گواهینامه مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند. انگلستان داری سیستم آموزشی بسیار انعطاف پذیری است و تمام دانشجویان از سراسر جهان می‌توانند خود را با این سیستم آموزشی تطبیق دهند. برای دانشجویان بین المللی تحصیل در کالج ها یا دانشگاه‌های انگلستان یک تجربه شگفت انگیز است. دوره‌های مهمانداری هواپیما در انگلستان طرفداران زیادی دارد. هر ساله افراد بسیار زیادی در دوره‌های مهمانداری هواپیما ثبت نام می‌کنند و سپس در شرکت های هواپیمایی استخدام می‌شوند. اخذ مدرک و گواهینامه مهمانداری هواپیما از کالج ها یا دانشگاه‌های انگلستان شانس شما را برای استخدام شدن در شرکت‌های هواپیمایی بزرگ بیشتر می‌کند. در انگلستان میانگین هزینه تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما حدود 2000 پوند است. البته در برخی از کالج ها هزینه تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما بسیار بیشتر از این مقدار خواهد بود. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان 800 تا 1000 پوند در ماه است. هزینه زندگی تا حدود زیادی بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

مهمانداری هواپیما در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. کالج ها و آکادمی‌های معتبر بسیار زیادی در کانادا دوره مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند. کالج اتون یکی از کالج های معتبر در کانادا است که دوره مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهد. تحصیل در کشور کانادا مزایای بسیار زیادی دارد. کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا دارای اعتبار علمی بسیار بالایی است. یکی از مهمترین دلایلی که دانشجویان بین المللی کشور کانادا را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می‌کنند، کیفیت آموزشی بالای دانشگاه‌های کانادا است. کشور کانادا یک کشور چند ملیتی است و این امر باعث می‌شود دانشجویان بین المللی در کانادا احساس بیگانگی نکنند و بسیار راحت تر به زندگی در یک محیط جدید عادت کنند. همچنین کانادا به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان برای دانشجویان بین المللی شناخته شده است. به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. هزینه تحصیل در دوره های مهمانداری هواپیما در دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلف، متفاوت است اما به طور کلی میانگین هزینه تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما در کانادا حدود 6000 دلار کانادا است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا 1500 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

مهمانداری هواپیما در استرالیا

استرالیا پس از آمریکا و انگلستان، محبوب‌ترین مقصد تحصیلی جهان برای دانشجویان بین المللی است. همواره در رده‌بندی دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های استرالیا دارای رتبه‌های برتر هستند. دانشگاه‌های استرالیا از بهترین استاندارد‌های آموزشی برخوردار هستند. همچنین شرکت های هواپیمایی استرالیا دارای شهرت جهانی هستند و به همین دلیل افرادی که قصد دارند در دوره مهمانداری هواپیما شرکت کنند، کشور استرالیا را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنند. استرالیا از نظر فرهنگی بسیار متنوع است و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. به علاوه  استرالیا فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را ارائه می‌دهد و دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به راحتی شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنند.  برخی از دانشگاه ها و شرکت های هواپیمایی استرالیا دوره‌های مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند و داوطلبان از سراسر جهان می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. هزینه تحصیل در دوره های مهمانداری هواپیما در کشور استرالیا به طور میانگین حدود 4000 تا 6000 دلار استرالیا است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا 1300 دلار استرالیا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 500 تا 700 دلار استرالیا در ماه
 • خورد و خوراک: 500 دلار استرالیا در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 150 تا 200 دلار استرالیا در ماه
 •  

مهمانداری هواپیما در فرانسه

فرانسه دارای جاذبه های فرهنگی و گردشگری بسیار زیادی است و به همین علت فرانسه یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین المللی است. کشور فرانسه یکی از بهترین کشور‌های اروپایی برای تحصیل است. این کشور دارای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار معتبری است. هر سال دانشجو‌های بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور با بهره گیری اساتید خبره بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. دوره‌های مهمانداری هواپیما در برخی از دانشگاه ها و شرکت های هواپیمایی فرانسه با بالاترین کیفیت آموزشی برگزار می‌شوند. زبان تحصیل در اکثر این دوره های آموزشی فرانسوی است. داوطلبانی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما فرانسه شرکت کنند باید به زبان فرانسوی مسلط باشند. در کشور فرانسه میانگین هزینه تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما حدود 5500 یورو است. البته ممکن است هزینه تحصیل در این دوره ها در مراکز مختلف آموزشی متفاوت باشد. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور فرانسه حدود 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 30 یورو در ماه

مهمانداری هواپیما در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. تحصیل رایگان تنها در کشور آلمان امکان پذیر خواهد بود. هزینه تحصیل در تمام دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و دانشجویان موظف به پرداخت شهریه نیستند. به همین دلیل رقابت بسیار سختی بین دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان وجود دارد. دانشگاه‌های آلمان علاوه بر رایگان بودن دارای بالاترین استاندارد های آموزشی هستند. کشور آلمان شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی به وجود آورده است. معمولا دوره های مهمانداری هواپیما در دانشگاه های آلمان برگزار نمی‌شوند. اکثرا شرکت‌های هواپیمایی آلمان دوره مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند. برخی از این شرکت ها هزینه‌ای بابت آموزش دریافت نمی‌کنند و به طور مستقیم پس از اتمام دوره آموزشی داوطلب را به عنوان مهماندار هواپیما در شرکت هواپیمایی خود استخدام می‌کنند. اما برخی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی برای دوره مهمانداری هواپیما شهریه دریافت می‌کنند. میانگین هزینه تحصیل در دوره های مهمانداری هواپیما در کشور آلمان بین 4000 تا 6000 یورو است. زبان تحصیل در این دوره‌ها معمولا زبان آلمانی است. ممکن است هزینه تحصیل در مراکز آموزشی مختلف، متفاوت باشد. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان بین 800 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

مهمانداری هواپیما در ایتالیا

آموزش در ایتالیا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این کشور برخی از قدیمی ترین دانشگاه ها در اروپا و جهان در شهرهایی مانند بولونیا و سیئنا وجود دارد. به علاوه ایتالیا دارای بهترین شرکت های حمل و نقل هوایی است. شرکت‌های هواپیمایی بسیار بزرگی در این کشور فعالیت می‌کنند. برخی از این شرکت های هواپیمایی و مراکز آموزشی دوره مهمانداری هواپیما را ارائه می‌دهند. زبان تحصیل در این دوره‌ها معمولا زبان ایتالیایی است. البته داوطلبان باید به زبان انگلیسی نیز تسلط داشته باشند. دوره های مهمانداری هواپیما در ایتالیا از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل داوطلبان بسیاری کشور ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنند. در ایتالیا اکثر مراکز آموزشی شرایط تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند. داوطلبان از سراسر جهان می‌توانند در دوره‌های مهمانداری هواپیما که در ایتالیا برگزار می‌شوند ثبت نام کنند. در ایتالیا میانگین هزینه تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما 5000 یورو است. به علاوه میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا تقریبا 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

مهمانداری هواپیما در هلند

هلند یکی از امن ترین و شاد ترین کشورهای جهان است. کشور هلند دارای جاذبه های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی می باشد. اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی تسلط دارند و می‌توانند به راحتی با افراد خارجی و دانشجویان بین المللی ارتباط برقرار کنند. در کشور هلند بسیاری از مراکز آموزشی مانند برخی از شرکت های هواپیمایی دوره مهمانداری هواپیما را برگزار می‌کنند. مراکز آموزشی هلند دارای اعتباری بین‌المللی هستند، بنابراین اخذ مدرک مهمانداری هواپیما از این مراکز آموزشی می‌تواند در آینده شغلی داوطلبان بسیار تاثیر گذار باشد. بسیاری از شرکت های هواپیمایی، مهماندارانی را که دوره آموزشی خود را در یکی از مراکز آموزشی هلند گذرانده‌اند، به سرعت استخدام می‌کنند. معمولا در هلند زبان تحصیل در دوره‌های مهمانداری هواپیما زبان هلندی خواهد بود و داوطلبانی که قصد دارند در این دوره‌ها شرکت کنند باید به زبان هلندی مسلط باشند. میانگین هزینه تحصیل در این دوره ها نیز 5000 تا 6000 یورو است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور هلند بین 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

مهمانداری هواپیما در ترکیه

شرکت های هواپیمایی ترکیه یکی از مشهورترین شرکت‌های هواپیمایی در جهان هستند. داوطلبان بسیار زیادی از سراسر جهان یکی از آکادمی ها یا مراکز آموزشی ترکیه را برای تحصیل در دوره های مهمانداری هواپیما انتخاب می‌کنند. کشور ترکیه دارای آکادمی ها و مراکز آموزشی بسیار معتبری است. هر ساله داوطلبان بسیار زیادی در یکی از این آکادمی‌ها در دوره‌های مهمانداری هواپیما ثبت نام می‌کنند. در این آکادمی آموزش‌های اساسی و لازم در زمینه مهمانداری هواپیما در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. داوطلبانی که قصد دارند در یکی از مراکز آموزشی ترکیه در دوره مهمانداری هواپیما ثبت نام کنند باید به زبان ترکی و انگلیسی تسلط داشته باشند. در ترکیه میانگین هزینه تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما حدود 2000 تا 4000 لیر است. البته هزینه تحصیل در مراکز آموزشی مختلف، متفاوت خواهد بود. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه 1500 تا 2000 لیر در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه 

مهمانداری هواپیما در چین

کشور چین یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در بین کشور‌های آسیایی است. هزینه پایین زندگی و تحصیل کشور چین را به یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در جهان تبدیل کرده است. دوره‌های مهمانداری هواپیما در چین یکی از محبوب ترین دوره‌های تحصیلی محسوب می‌شود و هر ساله علاقه مندان زیادی در دوره مهمانداری هواپیما ثبت نام می‌کنند. دوره های مهمانداری هواپیما در چین کمی متفاوت است. در این دوره ها به نظم و آراستگی توجه بسیار زیادی می‌شود. بسیاری از آکادمی‌ها و مراکز آموزشی چین و حتی برخی از دانشگاه ها دوره مهمانداری هواپیما را به زبان چینی برگزار می‌کنند. افرادی که قصد دارند در این دوره‌ها شرکت کنند باید به زبان چینی تسلط داشته باشند. در چین میانگین هزینه تحصیل در دوره مهمانداری هواپیما 30000 تا 40000 یوآن چین است. همچنین میانگین هزینه زندگی در چین نیز حدود 5000 تا 7000 یوآن چین در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در چین:

 • اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 3000 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1400 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 105 یوآن در ماه

کشور های متقاضی کار برای این رشته

 کشور های متقاضی کار برای این رشته

در سراسر جهان موقعیت های شغلی بسیار زیادی برای رشته مهمانداری هواپیما وجود دارد. در اکثر کشورهای جهان میزان تقاضا برای جذب و استخدام مهمانداران هواپیما بسیار بالا است. پیش بینی می‌شود که میزان اشتغال مهمانداران هواپیما از سال 2018 تا 2028 ، حدود 10 درصد افزایش یابد. بسیاری از خطوط هوایی در حال جایگزین کردن هواپیماهای کوچکتر با هواپیماهای جدید و بزرگتر هستند که می‌توانند تعداد بیشتری مسافر را در خود جای دهند. در نتیجه این تغییر ممکن است باعث افزایش میزان تقاضا برای مهمانداران جدید شود. نیوزلند یکی از کشورهایی متقاضی برای استخدام مهمانداران هواپیما است. اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان که دارای شرکت های هواپیمایی بزرگ هستند متقاضی جذب و استخدام مهمانداران ماهر و با تجربه هستند. در کشور نیوزلند موقعیت‌های کاری بسیار زیادی برای مهمانداران هواپیما وجود دارد. برای مثال شرکت هواپیمایی ایر نیوزلند (Air New Zealand) یکی از بزرگترین کارفرمایان و استخدام کنندگان مهمانداران هواپیما در کشور نیوزلند است. این شرکت هواپیمایی مستقر در اوکلند، پروازهای مسافربری برنامه ریزی شده را به 20 مقصد داخلی و 32 مقصد بین المللی در 20 کشور جهان، عمدتا در اطراف و در حاشیه اقیانوس آرام انجام می‌دهد. افرادی که قصد دارند در شرکت های هواپیمایی خارجی به عنوان مهماندار استخدام شوند می‌توانند از طریق مراجعه به سایت های کاریابی بین المللی یا موسسه‌های مهاجرتی از موقعیت شغلی موجود برای رشته مهمانداری هواپیما مطلع شوند.

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش از کالج ها و مراکز آموزشی در کشورهای مختلف، متفاوت است. داوطلبانی که قصد دارند در دوره‌های مهمانداری هواپیما از یکی از کالج ها یا مراکز آموزشی خارج از کشور پذیرش بگیرند باید دارای شرایط تحصیلی خاصی باشند. تنها داشتن مدرک دیپلم با معدلی خوب برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره‌های مهمانداری هواپیما کافی است. اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در دوره‌های مهمانداری هواپیما شرایط نسبتا آسانی را در نظر گرفته‌اند. معمولا معدل 15 به بالا معدل قابل قبولی برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره مهمانداری هواپیما است. البته برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی افرادی که دارای معدل پایین تری هستند را نیز پذیرش می‌کنند. اکثر دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو شرایط سنی دارند. افرادی که قصد دارند در دوره های مهمانداری هواپیما شرکت کنند باید حداقل 18 سال و حداکثر 30 سال سن داشته باشند. بعضی از مراکز آموزشی شرایط سنی خاصی را برای شرکت در دوره‌های مهمانداری هواپیما در نظر نگرفته‌اند. داوطلبانی که دارای مدرک زبان آیلتس یا تافل هستند نیز شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج ها و دانشگاه های معتبر خواهند داشت. همجنین امکان اخذ پذیرش برای داوطلبانی که به دو یا چند زبان خارجی تسلط دارند، بیشتر خواهد بود.

ویزا

ویزا

ویزا انواع گوناگونی دارد: ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای گردشگری و ... . دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه ها یا مراکز آموزشی خارج از کشور تحصیل کنند، باید ویزای تحصیلی کشور مورد نظر خود را اخذ نمایند. در غیر این صورت دانشجو اجازوه ورود، اقامت و تحصیل در آن کشور را نخواهد داشت. شهروندان برخی از کشور ها برای تحصیل در کشورهای دیگر نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. برای مثال شهروندان کشور های اروپایی برای تحصیل در کشور های اروپایی دیگر، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نخواهند داشت. اما اکثر دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل در یک کشور خارجی ویزای تحصیلی کشور مورد نظر را اخذ نمایند. اخذ ویزای تحصیلی برخی از کشورها مانند آمریکا برای شهروندان ایرانی مشکل است. اما اخذ ویزای تحصیلی اکثر کشورهای اروپایی و آسیایی برای شهروندان ایرانی بسیار آسان تر است. ویزای تحصیلی انواع مختلفی دارد: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت. اکثر دانشجویان ویزای تحصیلی بلند مدت را اخذ می‌کنند. ویزای تحصیلی کوتاه مدت مناسب آن دسته از داوطلبانی است که باید برای کارهای مربوط به پذیرش و ثبت نام به دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنند. شرایط اخذ ویزای تحصیلی هر یک از کشورها با کشورهای دیگر متفاوت است. اما مدارک لازم و شرایط عمومی برای اخذ ویزای تحصیلی اکثر کشورها یکسان است. در ادامه به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی می‌پردازیم.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی:

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 • ارائه پاسپورت معتبر (پاسپورت باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه اجاره نامه یا قرارداد خوابگاه (دانشجو باید ثابت کند در کشور مقصد مکانی را برای اقامت و زندگی دارد.)
 • ارائه نامه پذیرش از طرف یک دانشگاه معتبر
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • عدم سوء پیشینه

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر خود مراجعه کنند و مدارک لازم را به کارمند سفارت تحویل دهند. بهتر است متقاضیان چند هفته زودتر از تاریخ سفر خود، از کنسولگری یا سفارت وقت مصاحبه بگیرند. زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن میزان تقاضا برای اخذ ویزا، وقت مصاحبه به سرعت پر شود و متقاضی نتواند در موعد مقرر در جلسه مصاحبه حاضر شود و ویزای تحصیلی خود را اخذ نماید.

وظایف مهماندار هواپیما

وظایف مهماندار هواپیما

مهمانداران هواپیما دارای وظایف و مسئولیت های بسیار مهم و حساسی هستند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند وظیفه مهمانداران هواپیما فقط سرو کردن نوشیدنی و وعده های غذایی است اما این فقط بخش کوچکی از کار مهمانداران هواپیما خواهد بود. وظیفه اصلی مهمانداران هواپیما این است که مسافران را ایمن نگه داشته و اطمینان حاصل کنند که همه از مقررات امنیتی پیروی می‌کنند. مهمانداران هواپیما سعی می‌کنند پرواز را برای مسافران راحت تر و لذت بخش تر کنند. حدود 1 ساعت قبل از پرواز، کاپیتان (خلبان) روش های تخلیه کابین، مدت زمان پرواز و شرایط آب و هوایی را به حضار و مهمانداران هواپیما اطلاع می‌دهد. مهمانداران هواپیما باید از مسافران هنگام سوار شدن به هواپیما استقبال کنند و در صورت لزوم آن ها را به صندلی های خود هدایت کنند. پیش از برخاستن هواپیما، مهمانداران با استفاده از نشان دادن ویدیو آموزشی یا با استفاده از حرکات دست خود، طرز استفاده از تجهیزات ایمنی را به کلیه مسافران آموزش می‌دهند. یکی از مهم ترین مسئولیت‌های یک مهماندار هواپیما، کمک به مسافران در مواقع اضطراری است؛ تخلیه سریع هواپیما، خاموش کردن آتش و ارائه کمک های اولیه تنها برخی از وظایف مهمانداران هواپیما در مواقع اضطراری است. یکی دیگر از وظایف مهمانداران هواپیما پاسخگویی به سوالات مسافران است. ممکن است مسافران در طول پرواز سوال های ساده و پیش پا افتاده‌ای بپرسند اما مهمانداران باید با صبر و حوصله به سوالات مسافران پاسخ دهند. مهمانداران هواپیما باید قبل از پرواز اطمینان حاصل کنند که تمامی مسافرین کمربند های ایمنی خود را بسته‌اند و همچنین قبل از فرود هواپیما نیز به مسافران یادآوری کنند که کمربند های ایمنی خود را ببندند. در ادامه خلاصه ای از وظایف مهمانداران هواپیما را شرح می‌دهیم.

وظایف مربوط به مهمانداران هواپیما:

 • شرکت در جلسه توجیهی قبل از پرواز
 • اطمینان حاصل کردن از وجود تجهیزات کافی و در دسترس بودن تجهیزات اضطراری
 • تمیز کردن کابین
 • خوشامدگویی و استقبال از مسافران
 • آموزش طرز استفاده از تجهیزات ایمنی و اضطراری به مسافران
 • اطمینان حاصل کردن از اینکه همه مسافران کمربند ایمنی را خود را بسته باشند
 • اطمینان حاصل کردن از رعایت نکات ایمنی توسط مسافران
 • سرو کردن نوشیدنی، وعده های غذایی یا میان وعده های غذایی
 • پاسخگویی به نیازهای مسافران
 • آرامش دادن به مسافران در هنگام بروز حادثه
 • انجام اقدامات کمک های اولیه در صورت لزوم
 • مستقر کردن مسافران در مواقع اضطراری
 • کمک کردن به مسافران برای پیدا کردن صندلی خود
 • پاسخگویی به سوالات مسافران
 • نظارت و مدیریت کابین
 • رعایت کردن تمام قوانین و مقررات هواپیمایی
 • کمک کردن به مسافران و خدمه کابین در مواقع اضطراری
 • کمک به مسافران با نیازهای ویژه (کودکان، افراد کم توان، سالمندان و غیره)
 • تهیه و ارسال گزارش های مربوط به حوادث پرواز
 • آموزش روش های استفاده از ماسک های اکسیژن، کمربند ایمنی و ...
 • کمک کردن به مسافران در قرار دادن چمدان های حمل بر روی سربار، پوشاک یا انبارهای زیر صندلی
 • اعلام تأخیر پرواز ها
 • بازرسی کابین ها، بررسی هرگونه مشکل و اطمینان از نظم کابین ها
 • بازرسی بلیط مسافران برای تأیید اطلاعات و به دست آوردن اطلاعات مقصد
 • بررسی مداوم شرایط ایمنی هواپیما در هنگام پرواز

 

رشته تحصیلی

مشاوره رشته مهمانداری هواپیما در خارج
آخرین ویرایش: 2020-05-12 12:41:32 4,368

نظرات

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها