x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته مدیریت بازرگانی در خارج

مدیریت بازرگانی یکی از رشته های مدیریتی ارائه شده در دانشگاه های ایران می‌باشد که تمامی فارغ التحصیلان دبیرستان رشته های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی و فیزیک می‌توانند؛ این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

رشته مدیریت بازرگانی رشته ای است که محیط کسب و کار را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و در خصوص کنترل سود، استفاده بهینه از حداقل امکانات برای رسیدن به بالاترین میزان منفعت در کسب و کار، نحوه محاسبه سود در کارگاه های تولیدی به صورت تخصصی بحث می‌نماید. رشته مدیریت بازرگانی در مباحث جدید تجارت مانند تجارت الکترونیک به صورت تخصصی وارد شده و در خصوص نحوه جذب مشتریان، بازاریابی و کارآفرینی بحث می‌نماید.

مقدمه

شرکت های بزرگ و موفق در حوزه تجارت از مدیران لایق و موفق مدیریت بازرگانی به عنوان مشاور استفاده می‌نمایند، مدیران بازرگانی به سبب مهارت هایی که دارند می‌توانند یک تعامل قوی بین اعضای یک شرکت و مشتریان آن برقرار نمایند و از این طریق شرکت را به قله های موفقیت در خرید و فروش و صادرات و واردات برسانند. به طور کلی می‌توان گفت اساسی ترین نقش را در سود و زیان یک شرکت مدیران بازرگانی آن بر عهده دارند. مدیران بازرگانی با توجه به نوع شرکت مشکلات اقتصادی و مدیریتی یک شرکت را بررسی کرده با توجه به ارزیابی های خود راه حل های مختلف را برای حل این مشکلات در اختیار شرکت های بازرگانی قرار می دهند. مدیران بازرگانی جزو افرادی می باشند که می‌توانند به درستی در خصوص مشکلات مدیریتی و اقتصادی شرکت تصمیم گیری نموده و درآمد، میزان تولید و هزینه های صرف شده در شرکت را به خوبی مدلسازی نمایند. به طور کلی می توان گفت مدیریت بازرگانی رشته ای است که خروجی کسب و کارها را به خوبی مدیریت کرده و به کسب و کارهای نوپا، کسب و کار های گسترده و شرکت های بازرگانی کمک می‌کند تا بهترین خروجی را داشته باشند.

همان طور که گفته شد در رشته مدیریت بازرگانی بر روی مباحث مربوط به تجارت و کنترل سود شرکت‌های بازرگانی تمرکز می‌کند. اما این تنها بخشی از وظایف و نقش مدیر بازرگانی در شرکت‌های تجاری می باشد. شاید تا به حال مشاهده کرده باشید شرکت‌هایی را که بین المللی بوده و فعالیت های بین المللی را به طور گسترده انجام می دهند. برای اینکه یک شرکت بتواند فعالیت های بین المللی انجام دهد، باید شرکت خود را بین المللی سازی نماید. بین المللی سازی یک شرکت بر عهده مدیر بازرگانی همان شرکت می باشد. مدیران بازرگانی بر ویژگی های شرکت های بین المللی به خوبی واقف بوده و با خلاقیت شبکه سازی و دیگر عوامل می توانند یک شرکت را بین المللی نمایند. مدیریت شرکت های بین المللی و بازاریابی آنها پیچیده تر از سایر شرکت ها می باشد؛ خوشبختانه مدیران بازرگانی با تجربه با نحوه بازاریابی بین الملل و نحوه مدیریت این شرکت ها آشنایی داشته و می توانند این شرکت ها را ارتقا دهند.

شرکت های بزرگ برای اینکه بتوانند در مناقصات پیروز شوند و یا اینکه بتوانند امتیاز بالاتری را کسب نمایند؛ باید بتوانند در نحوه مدیریت، درجه بازارگرایی و عملکرد بهتر ارتقا پیدا نمایند، مدیریت بازرگانی به این سبب به وجود آمده که بتواند شرکت ها را به اهداف متعالی برساند. زیرا در رشته مدیریت بازرگانی نحوه مدیریت صحیح شرکت ها با توجه به مدل ها و الگوهایی که باعث توسعه و افزایش درجه بازارگرایی و عملکرد بهتر و سازمان یافته تر می شود؛ پرداخته می شود. مدیران بازرگانی به تکنیک های مدیریتی تسلط داشته به کمک تکنیک ها می توانند شرکت ها را ارتقا و توسعه دهند.

هر شرکت در ابتدای تاسیس سیاست ها و اهداف کوچک  و کلانی را برای خود ترسیم می نماید؛ فعالیت‌های کارکنان یک شرکت باید همسو با برنامه های استراتژیک شرکت باشد تا شرکت بتواند به نحو صحیح در مسیر موفقیت گام بردارد؛ دایره مدیریت بازرگانی یک شرکت با کنترل فعالیت های کارمندان شرکت و همسو سازی وظایف و فعالیت های کارمندان یک شرکت با برنامه های استراتژیک شرکت می‌تواند به این مهم تحقق بخشد.

شرکت های بازرگانی برای موفقیت باید با روش های تامین، خرید و تدارکات کالا آشنایی داشته باشند؛ این وظیفه مهم را دایره مدیریت بازرگانی شرکت بر عهده دارد. مدیران بازرگانی از آنجا که با قوانین تجارت آشنایی دارند و توانایی شناسایی بازارهای جدید صادراتی را دارند می‌توانند شرکت‌ها را به اهداف مهم تجاری سریعتر برسانند.

مدیریت بازرگانی فقط برای شرکت های بازرگانی تعریف نشده بلکه کارخانجات تولیدی و یا شرکت هایی که در زمینه تولید یک کالای خاص فعالیت می‌نمایند می‌توانند تکنیک ها و مهارت های مدیران بازرگانی برای رشد و توسعه خود استفاده نمایند. به عنوان مثال مدیریت بازرگانی یک شرکت تولیدی و یک کارخانه با شناسایی فرصت ها شرکت را در جهت تولید و عرضه بیشتر محصول هدایت می‌نماید. کارخانه و یک شرکت تولیدی بعد از تولید یک محصول نیازمند این است که نبض بازار را نیز در دست گیرد؛ مدیریت بازرگانی شرکت های تولیدی مدیریت بازاریابی محصولات تولیدی را بر عهده گرفته و به فروش محصولات کمک می‌نمایند.

یکی از رموز موفقیت شرکت‌های تجاری مختلف جذب مشتریان و تعامل قوی با مشتریان می‌باشد. رسیدگی به امور مشتریان جزو وظایف مهم شرکت های بازرگانی می‌باشد که هرچقدر این وظیفه به خوبی و درستی صورت گیرد شرکت می‌تواند به موفقیت های مالی بهتری برسد.

برنامه های تبلیغاتی شرکت ها در جذب مشتری می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند؛ تبلیغات امروزه حرف اول را در جذب مشتری می زند. پیگیری برنامه‌های تبلیغاتی یک شرکت از وظایف مهم حوزه مدیریت بازرگانی شرکت ها می‌باشد. تبلیغات درست و جذاب، برآورده کردن نیازهای مشتری در ارائه محصولات از جمله مواردی است که می‌تواند باعث فروش بیشتر محصولات شود.

برنامه ریزی در موفقیت همیشه حرف اول را می‌زند. شرکت های تولیدی و بازرگانی برای موفقیت نیازمند برنامه ریزی استراتژیک می‌باشند؛ در برنامه ریزی استراتژیک اولویت های یک شرکت یا کارخانه یا یک واحد تولیدی تعیین شده سپس منابع و انرژی ارزیابی شده و برای رسیدن به اولویت ها منابع و انرژی متمرکز شده و فعالیت های سازمان در جهت صحیح ارزیابی و تنظیم می‌شود. برنامه ریزی استراتژیک به عهده مدیریت بازرگانی شرکت بوده که می‌تواند در موفقیت شرکت ها بسیار موثر واقع شود.

به طور کلی می توان گفت برای موفقیت شرکت ها، کارخانجات، واحدهای تولیدی و بازرگانی به مدیریت بازرگانی نیاز مبرم خواهیم داشت؛ زیرا مدیریت بازرگانی با حضور در همه ارکان از جمله برنامه ریزی استراتژیک، ارائه راه حل برای تولید بیشتر، ارائه راه حل برای عرضه بیشتر، ارزیابی مشکلات اقتصادی و مدیریتی یک شرکت، شناسایی بازارهای جدید، شناسایی بازارها و برند های رقابتی، ارائه الگو و مدل برای مدیریت شرکت می تواند واحد ها و شرکت های ذکر شده را با حداقل امکانات و در سریع ترین زمان ممکن به اهداف عالی درخشان برساند.

جایگاه مدیریت بازرگانی

همانطور که قبلاً گفته شد مدیریت بازرگانی در تمامی ارکان مدیریتی یک واحد تولیدی یا بازرگانی می‌تواند حضور داشته باشد. افرادی که به رشد اقتصادی و گسترش کسب و کار خود اهمیت می دهند رشته مدیریت بازرگانی نزد آنان از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار می‌باشد. در واقع رشته مدیریت بازرگانی می‌تواند نردبانی برای ترقی و رشد یک شرکت به کار رود. جایگاه مدیریت بازرگانی در کشورهایی که از اقتصاد قوی تری برخوردار می باشند بالاتر می باشد. به عنوان مثال رشته مدیریت بازرگانی در کشور آمریکا و کشورهای اروپایی رشته های محبوب و گسترده بوده و وظایف مهمی به این مدیران محول می شود. به عنوان مثال شرکت های قدرتمند و بزرگ برنامه بودجه خود را در اختیار مدیران بازرگانی قرار می‌دهند تا آنها بر روند صرف بودجه ها نظارت داشته باشند. از طرفی مدیران بازرگانی برای بهبود قراردادها و مذاکرات مهم انتخاب شده و مذاکرات مهم بر عهده این مدیران گذاشته می شود. مدیران بازرگانی روش هایی را  برای کاهش هزینه و افزایش عملکرد واحدهای تولیدی و بازرگانی در نظر می گیرند و این روش ها را پیاده سازی می نمایند؛ از آنجا که قدرت اقتصادی و مدیریتی یک واحد تولیدی یا بازرگانی وابسته به مدیران یک شرکت خصوصاً مدیران بازرگانی می‌باشد؛ این رشته دارای جایگاه بالایی می باشد. به دلیل جایگاه بالایی که این رشته در کشورهای آمریکایی و اروپایی دارد؛ مشاغل زیادی را به این رشته اختصاص داده‌اند به عنوان مثال بیش از ۱۰۰ هزار شغل در آمریکا به رشته مدیریت بازرگانی اختصاص دارد. از طرفی درآمد این رشته در کشورهای پیشرفته نیز درآمد بسیار مطلوبی می باشد به طوری که رشته مدیریت بازرگانی جزو پنج رشته پولساز در این کشورها قرار دارد. درآمد مدیران بازرگانی در کشور آمریکا در هر ساعت به طور میانگین ۵۵ دلار بوده و درآمد سالیانه این افراد به بیش از ۱۱۳ هزار دلار در سال می رسد. ۵۲ درصد کارفرما ها در کشور آمریکا به مدیران بازرگانی نیاز داشته و این شغل ۳۵ درصد بیشتر نسبت به سایر رشته ها درآمد دارد. رشته مدیریت بازرگانی در ایران نیز در مقایسه با بسیاری از رشته ها دارای جایگاه مقبول تری بوده و بازار کار نسبتاً خوبی در مقایسه با سایر رشته ها دارد اما هنوز این رشته به جایگاه واقعی خود در ایران نرسیده است.

به طور کلی مدیریت یعنی برنامه ریزی، ارزیابی درست راه حل ها و تصمیم گیری بر اساس ارزیابی های منطقی، مدیریت و سازماندهی یک تشکل، رهبری صحیح و کنترل منابع مالی و انسانی به شیوه‌ای صحیح و برنامه ریزی استراتژیک و هدف گذاری و ایجاد برنامه‌ای منسجم با استفاده از منابع مالی، فیزیکی، اطلاعاتی و انسانی و تجمع انرژی برای رسیدن به اهداف خاص می‌باشد.

با توجه به توضیحات گفته شده می‌توان ذکر کرد که از آنجا که مدیریت بازرگانی تاثیری مستقیم بر افزایش قدرت اقتصادی، تجاری و مدیریتی یک واحد تولیدی دارد؛ این رشته دارای جایگاهی والا بوده و توجه به آن بیش از پیش می‌تواند باعث افزایش توان اقتصادی و مدیریتی شرکت های مطرح شود و همین موضوع باعث تاثیری مثبت بر اقتصاد جامعه خواهد داشت.

دانشگاه های برتر رشته مدیریت بازرگانی

آشنایی با دانشگاه های برتر جهان در رشته های مختلف یکی از دغدغه های دانشجویان نخبه با هدف های بزرگ می‌باشد. دانشجویانی که می خواهند در رشته مدیریت بازرگانی خوش بدرخشند و آینده کاری و مالی و تحصیلی بالایی را برای خود رقم بزنند؛ در خصوص دانشگاه های برتر جهان در این رشته تحقیق کرده و در خصوص برنامه های آموزشی این دانشگاه ها مطالعه می نمایند؛ مطالعه در خصوص برنامه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی یک دانشگاه به دانشجویان نخبه کمک می نماید تا بتوانند بهترین دانشگاه را که می‌تواند مسیر رسیدن به اهداف را برای آنان هموار نماید؛ انتخاب کرده و از آن دانشگاه بورسیه تحصیلی اخذ نمایند. موسسات مختلفی هرساله دانشگاه های جهان را بر اساس پارامترهای مختلفی همچون نوع رشته رتبه بندی می نمایند در این بین موسسه کیو اس را می‌توان جزو بهترین و معتبرترین موسسات رتبه ‌بندی قلمداد کرد؛ زیرا در هنگام رتبه ‌بندی پارامترهای بسیار مختلفی را در نظر گرفته و نظرسنجی دانشجویان یک دانشگاه را نیز در هنگام رتبه ‌بندی لحاظ می‌نماید.

طبق رتبه بندی موسسه QS در سال اخیر رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه های زیر بسیار خوش درخشیده است.

دانشگاه هاروارد، دانشگاه اینسید، مدرسه بیزینس لندن، موسسه تکنولوژی فناوری ماساچوست، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کمبریج، مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن، دانشگاه بوکّونی ایتالیا، دانشگاه آکسفورد، مدرسه مدیریت پاریس HES، دانشگاه کالیفرنیا برکلی، دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه نورث وسترن، مدرسه بیزینس کپنهاگ، دانشگاه دانش و تکنولوژی هنگ کنگ، دانشگاه شیکاگو، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه وارویک انگلستان، دانشگاه ملبورن، دانشگاه روتردام، دانشگاه نیویورک، دانشگاه میشیگان و دانشگاه ییل جزو دانشگاه های صدرنشین در رشته مدیریت بازرگانی در بین دانشگاه های جهان می‌باشند.

دانشجویانی که تحقیق محور بوده و دارای ایده های نو در زمینه مدیریت بازرگانی می باشند؛ می توانند شانس خود را برای تحصیل در این دانشگاه ها امتحان کنند؛ کافیست به وب سایت دانشگاه  سر زده و از تاریخ ددلاین دانشگاه ها آگاه شوید، با ارسال رزومه خود به وب سایت دانشگاه و پر کردن فرم درخواست پذیرش می‌توانید شانس خود را برای ادامه تحصیل در این رشته جذاب امتحان نمایید.

مقاطع تحصیلی رشته مدیریت بازرگانی

مقطع کارشناسی

لیسانس مدیریت بازرگانی در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، آزاد و غیرانتفاعی در سراسر کشور ارائه می شود. دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تبریز، دانشگاه ایلام، دانشگاه الزهرای تهران، دانشگاه زنجان، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه سمنان، دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه یزد، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه ارومیه از دانشگاه های ارائه دهنده لیسانس مدیریت بازرگانی می‌باشند.

لیسانس مدیریت بازرگانی دارای ۱۳۴ واحد درسی می باشد که ۲۳ واحد آن مربوط به درس های عمومی، ۴۱ واحد آن مربوط به دروس پایه، چهار واحد آن مربوط به دروس اختیاری، ۳۶ واحد آن مربوط به دروس تخصصی و ۳۰ واحد آن مربوط به دروس اصلی می‌باشد.

روانشناسی کار، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، اصول حسابداری ۱ و ۲، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت ۱ و۲، آمار و کاربرد آن در مدیریت ۱ و۲، حقوق اساسی، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، روش تحقیق در مدیریت، مبانی مدیریت اسلامی و الگوها از دروس پایه لیسانس مدیریت بازرگانی می‌باشند.

مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، تحقیق در عملیات ۱ و۲، مدیریت تولید، مدیریت مالی، حسابداری صنعتی، بازاریابی و مدیریت بازار، تجزیه و تحلیل طراحی سیستم از دروس اصلی لیسانس مدیریت بازرگانی می‌باشند.

مدیریت استراتژیک، حقوق بازرگانی، حسابرسی، سازمان های پولی و مالی بین الملل، بازرگانی بین الملل، زبان تخصصی ۱، زبان تخصصی ۲، زبان تخصصی ۳، زبان تخصصی ۴، سیستم های اطلاعاتی مدیریت، مدیریت مالی، بازاریابی بین الملل، پول و ارز بانکداری، سیاست پولی و مالی، سیستم های خرید و انبارداری از دروس تخصصی لیسانس مدیریت بازرگانی می‌باشند.

تحقیقات بازاریابی، سمینار در مسائل مالی، روابط صنعتی، سمینار در مسائل بازاریابی، حقوق بازرگانی بین المللی، بهره وری و تجزیه و تحلیل سازمان از دروس اختیاری لیسانس مدیریت بازرگانی می‌باشند.

همان طور که مشاهده کردید واحدهای درسی مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی شامل بحث هایی در خصوص اقتصاد، حسابداری، ریاضیات، مبانی مدیریت، بانکداری و حقوق می‌باشند.

مقطع کارشناسی ارشد

فوق لیسانس مدیریت بازرگانی در گرایش های بازرگانی بین الملل، بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تجارت الکترونیک و بازرگانی داخلی ارائه می‌شود.

ارشد بازرگانی بین الملل در ۳۲ واحد ارائه شده که ۱۰ واحد آن دروس اصلی، ۸واحد آن دروس پایه، ۶ واحد پایان نامه و ۸ واحد دروس تخصصی می‌باشد.

نظریه های سازمان و مدیریت پیشرفته، تحلیل آماری، مدیریت استراتژیک پیشرفته، مدیریت منابع انسانی پیشرفته، اخلاق و احکام کسب و کار از دروس پایه می‌باشند.

کاربرد تئوری تصمیم گیری، روش شناسی پژوهش های کیفی و آمیخته در مدیریت، بازاریابی و مدیریت بازار پیشرفته، مدیریت رفتار مصرف کننده، مدیریت تبلیغات و برند از دروس اصلی فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی بین الملل می‌باشد.

استراتژی بازرگانی بین المللی، بازاریابی بین المللی و صادرات، مدیریت زنجیره تامین بین المللی و واردات، اصول مذاکرات و قراردادهای بازرگانی بین المللی از دروس تخصصی فوق لیسانس بازرگانی بین المللی می‌باشد.

بازاریابی که از دیگر گرایش‌های مدیریت بازرگانی می باشد به مباحثی چون مدیریت استراتژیک بازاریابی، مدیریت ارتباطات مشتری، بازاریابی صنعتی، اصول مذاکرات مکاتبات و قراردادهای تجاری می‌پردازد.

مدیریت استراتژیک از دیگر گرایش های فوق لیسانس مدیریت بازرگانی می باشد در خصوص مدیریت تفکر و تحول استراتژیک، اجرا و کنترل استراتژی، طرح ریزی کسب و کار، مدیریت استراتژیک در شرکت های مادر و هلدینگ به صورت تخصصی بحث می‌نماید.

با وجود گسترش فروشگاه های اینترنتی لازم است تا به صورت تخصصی به بحث تجارت الکترونیک پرداخته شود. تجارت الکترونیک رشته ای است که به صورت تخصصی تجارت و بازاریابی را در فضای اینترنت تحلیل می نماید. کسب و کارهای اینترنتی امروزه با استقبال بسیار ویژه‌ای رو به رو شده اند و می‌توانند به طرز قابل توجهی آمار بیکاری را کاهش دهند و افراد می‌توانند از این طریق به درآمدها و سودهای سرشار برسند. در تجارت الکترونیک که به عنوان یکی از گرایش های مدیریت بازرگانی و مهندسی فناوری اطلاعات مطرح می باشد؛ به مباحثی چون تجارت و بازاریابی الکترونیک پیشرفته، طراحی و مدیریت کسب و کار الکترونیکی، قوانین و مسائل حقوق تجارت و بازاریابی الکترونیکی، مدیریت خرده فروشی و فروشگاه در تجارت الکترونیک به صورت تخصصی پرداخته می‌شود.

دانشجویان فوق لیسانس مدیریت بازرگانی در گرایش بازرگانی داخلی با وظایف سازمان های بازرگانی به خوبی آشنایی پیدا کرده و مهارت های مدیریتی را فرا می گیرند. افرادی که در رشته بازرگانی داخلی تحصیل نموده اند می توانند به عنوان مدیر در ادارات بازرگانی صنعتی و دولتی و یا مشاوران مدیریت در سایر ادارات استخدام شوند.

اقتصاد بازرگانی ایران، بازارها و نهادهای مالی، مدیریت سرمایه گذاری ها، سیستم های اطلاعات مدیریت پیشرفته، اقتصاد مدیریت، حسابداری مدیریت و بازارشناسی و مسائل بازاریابی از مباحث تخصصی در فوق لیسانس بازرگانی داخلی می باشد.

دکتری

دکتری مدیریت بازرگانی در گرایش های مدیریت بازاریابی، مدیریت سیاست گذاری بازرگانی، مدیریت رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی ارائه می شود. فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی در تمامی گرایش ها، مدیریت دولتی و گرایش های آن، مدیریت صنعتی و گرایش های آن و مهندسی صنایع از جمله افرادی می‌باشند که می‌توانند در رشته دکتری مدیریت بازرگانی تحصیل نمایند.

فلسفه علم و روش شناسی تحقیق در مدیریت بازرگانی، تحلیل نظریه های اقتصادی، تجزیه و تحلیل الگوهای کمی در تصمیم گیری، مبانی فلسفی تئوری های سازمان و مدیریت، مبانی فلسفی تئوری های رفتار توسعه و تحول سازمانی جزوه ۱۸ واحد دروس اصلی دکتری مدیریت بازرگانی می باشند که این واحد های درسی در تمامی گرایش های مدیریت بازرگانی مشترک می‌باشد.

تحقیقات بازاریابی پیشرفته، بازاریابی بین المللی پیشرفته، بازاریابی صنعتی، مدیریت فروش و بازار، کاریابی و رفتار مصرف کننده و سمینار در مسائل بازاریابی از جمله دروس تخصصی دکتری مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت بازاریابی می‌باشد.

استراتژی های بازرگانی، مدیریت و سیاستگذاری در سطح ملی، طراحی و اجرای سیاست گذاری در سازمان های بازرگانی و کنترل های استراتژیک بازرگانی از جمله دروس تخصصی در دکتری مدیریت بازرگانی گرایش مدیریت سیاست گذاری بازرگانی می‌باشد.

نظریه ی رفتاری سازمان، مدیریت رفتار سازمانی بین المللی، استراتژی های مدیریت منابع انسانی، بررسی روابط فرد و سازمان، تحلیل مسائل برنامه ریزی نیروی انسانی از جمله دروس تخصصی دکتری مدیریت رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی می‌باشد.

دکتری مدیریت بازرگانی شامل دوره های تحقیقی، آموزشی و علمی می باشد و هدف از برگزاری دوره دکتری در این رشته تربیت دانش آموختگانی است که به منابع علمی بروز در این رشته احاطه کامل داشته باشند. دانش آموختگان نخبه دوره دکتری مدیریت بازرگانی باید بتوانند متناسب با شرایط کشور از جمله شرایط اقتصادی و فرهنگی نظریه های مدیریتی قابل اجرا و منسجم مطرح نمایند. دانش آموختگان دوره دکتری مدیریت بازرگانی که به منابع علمی احاطه کامل داشته باشند؛ می‌توانند تئوری ها و نظریه های مدیریتی را نقد کرده و نظریه های بی نقص تر را ارائه نمایند.

رشته های مرتبط با مدیریت بازرگانی

به طور کلی شناخت رشته های مرتبط با یک رشته باعث می شود تا بهتر بتوانیم به درک بالایی از یک رشته برسیم؛ تمامی رشته ها از واحدهای درسی تشکیل شده‌اند که این واحدهای درسی در بین برخی از رشته ها مشترک بوده و همین واحدهای درسی مشترک ارتباط بین رشته ها را برقرار می سازد. رشته مدیریت بازرگانی با رشته های مدیریت، روانشناسی، اقتصاد، حسابداری، کامپیوتر، حقوق، بازاریابی و آمار مرتبط می باشد؛ دلیل ارتباط رشته مدیریت بازرگانی با این رشته ها در ادامه توضیح داده می شود.

از آنجا که یک مدیر بازرگانی باید با نحوه عقد قرارداد ها آشنایی داشته باشد و قوانین حقوق تجارت، حقوق بین‌الملل و حقوق بازرگانی را بداند، رشته مدیریت بازرگانی را مرتبط با رشته حقوق می‌دانند. واحد های درسی حقوق تجارت و حقوق بین الملل در این رشته گنجانده شده است.

رشته اقتصاد از دیگر رشته های مرتبط با مدیریت بازرگانی می باشد؛ اقتصاد خرد و کلان از واحدهای درسی است که دانشجویان مدیریت بازرگانی باید آن را پاس نمایند، از دیگر دلایل مرتبط بودن اقتصاد و مدیریت بازرگانی این است که این دو رشته اهداف مشترک را دنبال می نمایند. فارغ التحصیل رشته اقتصاد می تواند مشکلات اقتصادی یک واحد تولیدی یا بازرگانی را بررسی نماید و برای کاهش این مشکلات مدل ها و راه حل هایی ارائه نماید از طرفی مدیر بازرگانی یک واحد تولیدی یا بازرگانی نیز مشکلات اقتصادی را بررسی و ارزیابی کرده و راه‌ حل‌هایی را برای رهایی از این مشکلات ارائه می دهند. همان طور که گفته شد یک مدیر بازرگانی باید بتواند راه هایی برای جذب مشتری به کار گیرد و از طرفی به امور مشتریان رسیدگی نماید، همچنین مدیر بازرگانی باید بتواند یک ارتباط و تعاملی قوی بین مشتری و اعضای یک واحد فروش ایجاد نماید؛ یک مدیر بازرگانی در این امور وقتی موفق می شود که تا حد امکان با اصول و مبانی روانشناسی نیز آشنایی داشته باشد؛ از طرفی دانشجویان مدیریت بازرگانی واحد روانشناسی کار را پاس می‌نمایند و به همین سبب می‌توان رشته روانشناسی را با رشته مدیریت بازرگانی مرتبط دانست.

دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی واحدهای درسی اصول حسابداری و حسابداری صنعتی را در دوره دانشجویی خود پشت سر می گذارند؛ از طرفی یک مدیر بازرگانی موفق برای اینکه بتوانند شرکت را در جهت افزایش سود راهنمایی نماید باید بتواند با شیوه ای کارآمد و موثر هزینه‌های تولید را کاهش دهد، مدیر بازرگانی باید با اصول حسابداری آشنایی داشته باشد، به همین سبب می توان حسابداری را مرتبط با رشته مدیریت بازرگانی دانست.

در حال حاضر در عصر ارتباطات به سر می بریم و جهان ما به یک دهکده جهانی تبدیل شده است، از این رو جهان را دهکده جهانی می نامند که می توان به وسیله امواج و در کمترین زمان ممکن با مایل ها دورتر ارتباط برقرار کرد، این ارتباط صرفاً به ارتباطات کلامی و تصویری منتج نشده و ارتباطات وسیع تری را در بر می گیرد. این ارتباطات گسترده را مدیون علم کامپیوتر و آی تی هستیم، پیشرفت تکنولوژی در کامپیوتر و آی تی پیشرفت در تمامی زمینه‌های علمی را به وجود آورده است. رشته مدیریت بازرگانی بدون ربط به این علوم و تکنولوژی نمی باشد؛ تلفیق مهندسی کامپیوتر، آی تی و رشته‌های مدیریتی چون مدیریت بازرگانی باعث به وجود آمدن شاخه ای به نام تجارت الکترونیک شده است. تجارت الکترونیک امروزه باعث رونق اقتصادی شگرفی شده است.

مدیران بازرگانی باید با تحلیل و انالیز آماری آشنایی داشته باشند و از طرفی بتوانند با آنالیز آماری بهترین تصمیم را برای مدیریت یک شرکت یا واحد بازرگانی در نظر بگیرند، از این رو می توان این رشته را مرتبط با آمار و برنامه ریزی دانست.

میانگین درآمد ماهیانه رشته مدیریت بازرگانی با توجه به تجربه، سابقه کاری و نوع کار فرد می تواند متفاوت باشد. فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی می توانند به عنوان مدیر در مراکز دولتی و خصوصی استخدام شوند؛ همچنین افراد می توانند با راه اندازی شرکت به صورت مستقل کار کرده و در آمد مطلوبی داشته باشند.

مدیران بازرگانی که بتوانند در عرصه کارآفرینی حضور داشته باشند، می‌توانند بیش از همه به درآمد برسند.

افرادی که در ادارات دولتی و خصوصی در بخش بازرگانی ادارات مشغول به کار می شوند درآمد محدودی خواهند داشت؛ برخی از ادارات با توجه به سابقه کاری و تجربه مدیران بازرگانی برای آنها حقوق تعیین می نمایند؛ هر چقدر تجربه کارهای شما بالاتر باشد و بتوانید ادارات را به اهداف اقتصادی بیشتری برسانید می توانید درآمد بیشتری کسب نمایید. اگر جزو فارغ التحصیلان می باشید که به دنبال درآمد کلان می باشند؛ بهتر است فکر استخدام را از سر خود بیرون کرده و به دنبال مشاغلی باشید که بتوانید به صورت مستقل در آنها فعالیت نمایید. نقش مدیران بازرگانی در پیشرفت کسب و کار های امروزی بیش از دیگر زمان ها مشخص شده است؛ به همین سبب مدیران بازرگانی از طریق مشاوره می‌توانند به درآمد مطلوب برسند.

برخی از مدیران بازرگانی در آموزشگاه های آزاد مشغول فعالیت بوده و از طریق آموزش مهارت های مدیریت، مهارت های بازاریابی، مهارت های فروش و جلب مشتری درآمدهای خوبی کسب می‌نمایند.

به طور کلی نمی‌توان مبلغ مشخصی را به عنوان متوسط درآمد مدیران بازرگانی در نظر گرفت؛ متوسط درآمد مدیران بازرگانی کاملاً بستگی به خلاقیت تجربه و مهارت های فارغ التحصیلان دارد. با کمی تجربه فعالیت و خلاقیت می‌توان به درآمد مطلوبی در این رشته رسید.

اخذ مجوز از اداره بازرگانی برای راه اندازی شرکت های صادراتی می تواند شما را به درآمدهای باور نکردنی برساند. افرادی که بتوانند با شرکت های تولیدی که تولیداتشان دارای استانداردهای بالا می باشد مذاکره نمایند و بتوانند در بازارهای خارجی مشتری های قابل اعتماد پیدا نمایند، می توانند علاوه بر کارآفرینی و رونق اقتصادی به درآمدهای بالای 50 میلیون تومان در ماه برسند.

واحد های درسی مشترک

همانطور که قبلاً نیز گفته شد رشته مدیریت بازرگانی تلفیقی از چند رشته مدیریتی، ریاضی و علوم انسانی می‌باشد. به همین سبب این رشته با بسیاری از رشته ها واحد های درسی مشترک دارد در ادامه درخصوص این واحد های درسی مشترک به اختصار توضیح داده می‌شود.

واحد درسی تجارت الکترونیکی، واحد درسی مشترک بین بسیاری از گرایش های مدیریت بازرگانی می باشد. به عنوان مثال مدیریت بازرگانی دریایی، تجارت الکترونیک، گرایش های مهندسی فناوری اطلاعات و بازاریابی این واحد درسی را پشت سر می‌گذارند.

کاربرد تئوری تصمیم گیری بین گرایش های بازاریابی، مدیریت استراتژیک و تجارت الکترونیک مشترک می‌باشد.

مدیریت رفتار مصرف کننده واحد درسی مشترک بین گرایش های بازاریابی، مدیریت استراتژیک و تجارت الکترونیک می‌باشد.

مدیریت تبلیغات و برند بین مدیریت بازرگانی گرایش استراتژیک و تجارت الکترونیک مشترک است.

مدیریت منابع انسانی پیشرفته بین رشته های مدیریت استراتژیک و تجارت الکترونیک مشترک است.

مدیریت استراتژیک پیشرفته بین گرایش های مدیریت استراتژیک و تجارت الکترونیک مشترک است.

اخلاق و احکام کسب و کار بین گرایش های بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تجارت الکترونیک، مدیریت بازرگانی داخلی، بازرگانی بین الملل و فقه و حقوق مشترک است.

روش شناسی پژوهش های کیفی و آمیخته در مدیریت، با بازاریابی، مدیریت استراتژیک و تجارت الکترونیک مشترک است.

اقتصاد خرد و اقتصاد کلان واحد های درسی مشترک بین مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مهندسی صنایع و اقتصاد است.

اصول حسابداری واحد درسی مشترک بین رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، حسابداری و مدیریت امور مالی است.

حقوق اساسی واحد درسی مشترک بین رشته های حقوق، فقه و حقوق و مدیریت بازرگانی است.

مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن واحد درسی مشترک بین تمامی رشته های مدیریتی است.

مدیریت منابع انسانی واحد درسی مشترک بین مدیریت دولتی، مدیریت تولید، مدیریت صنعتی، مهندسی صنایع و شهرسازی است.

پول و ارز بانکداری و سیاست پولی و مالی از واحدهای درسی مشترک بین رشته بانکداری و مدیریت بازرگانی است.

سازمان های پولی و مالی بین الملل واحد درسی مشترک بین رشته های حقوق تجارت، حقوق بین الملل، مدیریت بازرگانی و بانکداری است.

مدیریت مالی واحد درسی مشترک بین مدیریت امور مالی، مدیریت دولتی و مدیریت بازرگانی می‌باشد.

سیستم های اطلاعاتی مدیریت واحد درسی مشترک بین مدیریت بازرگانی، مدیریت امور مالی، مدیریت دولتی، و برخی از گرایش های فوق لیسانس شهرسازی می‌باشد.

تجزیه و تحلیل طراحی سیستم واحد درسی مشترک بین مدیریت تولید، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع است.

گرایش ها و زیر مجموعه های مدیریت بازرگانی

مدیریت بازرگانی در سه مقطع لیسانس فوق لیسانس و دکتری ارائه می شود. مقطع لیسانس این رشته بدون گرایش بوده و مقطع فوق لیسانس مدیریت بازرگانی در گرایش های بازرگانی بین المللی، بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تجارت الکترونیک و بازرگانی داخلی، مدیریت بازرگانی گرایش کارآفرینی و مدیریت بازرگانی دریایی ارائه می شود.

تقریبا تمامی گرایش های مدیریت بازرگانی در مقطع ارشد و دکتری توضیح داده شد. در این سرتیتر دو گرایش مدیریت بازرگانی گرایش کارآفرینی و مدیریت بازرگانی دریایی توضیح داده می‌شود.

مدیریت بازرگانی دریایی در گروه علوم و فنون دریا ارائه می‌شود؛ به صورت تخصصی در خصوص اقتصاد و حمل و نقل بازرگانی دریایی بحث می‌کند. مدیریت بازرگانی دریایی، پژوهش عملیاتی پیشرفته، مدیریت استراتژیک پیشرفته، اقتصاد حمل و نقل بازرگانی دریایی، مدیریت زنجیره عرضه کالا، مدیریت بازاریابی حمل و نقل و بازرگانی دریایی از دروس تخصصی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دریایی می‌باشد. مدیریت بازرگانی دریایی ۲، مدل سازی حمل و نقل و بازرگانی دریایی، فناوری های نوین حمل و نقل دریایی، حقوق دریایی و دریاها، مدیریت فنی کشتیرانی، تجارت الکترونیکی و فناوری اطلاعاتی، سیاست های بازرگانی دریایی بین المللی، تجارت بین الملل، جغرافیای حمل و نقل، حمل ونقل و محیط زیست، پس کرانه ای، سمینار در مسائل مدیریت بازرگانی دریایی و پایان‌نامه از دیگر دروس کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی دریایی می‌باشد.

به صورت کلی می توان گفت مدیریت بازرگانی دریایی در خصوص تجارت از طریق آب های آزاد بحث می‌کند و دانشجویان این رشته با فناوری‌های نوین حمل و نقل دریایی تجارت بهتر آشنا می‌شوند.

مدیریت کارآفرینی رشته ای است که در خصوص نحوه ایجاد سازمان ها، مطالعه منابع، نحوه استفاده از منابع و در خصوص افرادی که می‌توانند از این منابع استفاده نمایند؛ بحث و تبادل نظر می‌نماید.

تئوری های مدیریت پیشرفته، مدیریت رفتار سازمانی پیشرفته، تئوری های کارآفرینی، تشخیص فرصت های کارآفرینی، طراحی و تدوین کسب و کار، کارآفرینی در بسته فناوری اطلاعات، تحلیل محیط کسب و کار و مدیریت استراتژیک کارآفرینی از دروس اصلی تمامی گرایش های مدیریت کارآفرینی می‌باشد.

مدیریت کارآفرینی رشته ای است که برای رونق اقتصادی کشور و جهش تولید بدان نیازمند می باشیم؛ توجه به این رشته می‌تواند آمار بیکاری را در جامعه به طور محسوسی کاهش دهد. نحوه ایجاد کسب و کار به صورت تخصصی، تشخیص فرصت های کارآفرینی و نحوه استقرار کسب و کار از مباحث پرطرفدار در مدیریت کارآفرینی می‌باشد.

همانطور که قبلاً نیز بیان شد که گرایش بازاریابی از گرایش های مدیریت بازرگانی می باشد. این گرایش از مدیریت بازرگانی هنوز در جامعه به خوبی شناخته نشده است و افراد به عنوان یک رشته سطحی به این رشته نگاه می کنند در حالی که برای ایجاد کسب و کار های جدید و موفقیت در کسب و کار ها به این رشته نیاز مبرم داریم. رشته بازاریابی رشته ای است که مسائل بازار را تحلیل کرده و به بررسی مشکلات بازار و موانع فروش می‌پردازد. بازارشناسی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باعث موفقیت صاحبان کسب و کار شده و باعث می‌شود که بتوانند نبض بازار را در دست بگیرند، به صورت تخصصی در گرایش بازاریابی بازار شناسی پرداخته شده و راه های توسعه بازار نیز به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

فارغ التحصیلان بازاریابی می‌توانند مهارت لازم در شناخت شرایط متغیر جامعه را به دست آورده و تاثیر مثبت یا منفی آنها بر بازار را بررسی نمایند؛ به عنوان مثال شرایط اقتصادی سیاسی و تکنولوژیکی جامعه بر رونق بازار تاثیر گذار بوده و افراد با توجه به تغییرات سیاسی اقتصادی و تکنولوژیکی می‌توانند روند بازار را پیش بینی نموده و به صاحبان کسب و کار در این زمینه کمک نمایند.

حل مشکلات مدیریتی، روابط عمومی بالا و مشتری مداری از ویژگی های فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی می‌باشد. افرادی که دارای ذهنی خلاق می‌باشند می‌توانند در این رشته موفق شوند. داشتن تجربه عملی فروش در بازار به دانشجویان این رشته می‌تواند کمک نماید.

مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار یکی از رشته های مرتبط با مدیریت بازرگانی می باشد. افراد فارغ التحصیل این رشته مانند افراد فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی در خصوص بازار استراتژی هایی ارائه می‌دهند.

سازماندهی و جهت دهی به امور، برنامه ریزی، بودجه بندی و کنترل بودجه از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته مدیریت کسب و کار است.

واحدهای درسی رشته مدیریت کسب و کار با واحد های درسی مدیریت بازرگانی همپوشانی زیادی دارد. آموزش آمار و کاربرد آن در کسب و کار، تکنیک ها و ابزارهای کارآفرینی، روانشناسی کار، مدیریت منابع انسانی، اصول و فنون مذاکره، سیستم های مدیریت یکپارچه، اصول تنظیم و کنترل بودجه موسسات خدماتی و بازرگانی، مقررات صادرات و واردات و ثبت سفارش، اصول و مبانی تولید، مدیریت بازاریابی خدمات، هوشمند سازی کسب و کار، شیوه های کارآفرینی سازمانی و اجتماعی، مدیریت نوآوری و توسعه محصول، راه اندازی کسب و کار و مهندسی ارزش از واحدهای درسی تخصصی لیسانس مدیریت کسب و کار می‌باشد.

مدیریت کارآفرینی مرتبط ترین گرایش مدیریت بازرگانی با مدیریت کسب و کار است.

به وسیله مدیریت کسب و کار میتوان با شیوه هایی بروز، خلاق و پیشرفته بازار را برای محصول گسترش داد.

رشته مدیریت کسب و کار در مقطع فوق لیسانس در گرایشهای مدیریت کسب و کار و MBA و مدیریت امور شهری ارائه می شود. گرایش مدیریت اجرایی از گرایشهای مدیریت کسب و کار بوده که این گرایش در سال ۹۷ به طور کلی حذف شده و با رشته مدیریت کسب و کار و MBA تلفیق شده است. رشته مدیریت کسب و کار وMBA در گرایشهای بازاریابی، رفتار سازمانی و منابع انسانی، عملیات و زنجیره تامین، گرایش فناوری، گرایش مالی، گرایش استراتژی و گرایش سیستم های اطلاعاتی و فناوری ارائه شده است.

گرایش بازاریابی این رشته با جمع آوری داده ها و بررسی جامعه بازار با دیدگاه جامعه شناسی، بازار هدف را شناسایی کرده و مناسب ترین روش تبلیغاتی را برای یک کسب و کار معرفی می‌نماید.

هماهنگ‌سازی بخشهای مختلف یک سازمان، سازمان دهی به امور مختلف یک سازمان، استفاده کارآمد از کارکنان برای رسیدن به یک هدف مشخص در کوتاه‌ترین زمان ممکن مهارت هایی است که در گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی به آن پرداخته می‌شود.

بررسی انواع سیستم های تولیدی و مزایا و معایب آنها، نحوه عرضه کالاها، نحوه تامین مواد اولیه برای تولید یک کالا، مدیریت کیفیت، بررسی ویژگی های سیستم های تولید ناب، بررسی ویژگی های سیستم های تولید بهنگام، مقایسه انواع سیستم های تولید با یکدیگر، بررسی پارادایم های سیستم های تولیدی، بررسی اصول سیستم های تولیدی، مدیریت زنجیره تامین، بررسی مشکلات مدیریت زنجیره تامین، بررسی اثر رفتار اعضای سازمان بر زنجیره تامین، عوامل موثر بر موفقیت زنجیره تامین، مدیریت رفتار با مشتری، مدیریت کیفیت جامع یا TQM، طراحی و توسعه محصول، بررسی فرآیند طراحی و تولید محصول در هر یک از سیستم های تولیدی و بررسی معایب و مزایای آنها، مراحل تبدیل ایده به طرح محصول و توسعه آن از مباحث کلیدی و پرطرفدار در گرایش عملیات و زنجیره تامین است.

بررسی تغییرات سیاسی اقتصادی و اجتماعی بر شرکت ها و کمپانی ها ، کمک به پایداری و پیشرفت شرکتها با وجود تغییرات سیاسی اقتصادی و اجتماعی از مهارت های فارغ التحصیلان گرایش استراتژی مدیریت کسب و کار است.

مدیریت امور شهری رشته ای مرتبط با شهرسازی می باشد. با پیشرفت جوامع شهری مدیریت امور شهری نیز شکل پیچیده تری به خود می گیرد. توسعه زیرساخت های شهری، نحوه سازماندهی امور شهری از مباحث این رشته است.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

عوامل مختلفی در تعیین زبان تحصیل در یک کشور دخیل می باشند. فرهنگ، زبان ملی کشور، میزان مهاجرت به یک کشور، میزان تبادل فرهنگی و علمی دانشگاه های یک کشور با سایر کشورها از این دست عوامل می‌باشند.

آفریقای جنوبی در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. آب و هوای مطبوع، جذابیت های طبیعی، زندگی ارزان و سطح بالای کیفیت آموزشی از جمله عواملی است که دانشجویان برای مهاجرت به آفریقای جنوبی رغبت پیدا کرده‌اند. به دلیل این که آفریقای جنوبی سال ها مستعمره انگلیس بوده زبان ۸۰ درصد مردم آفریقای جنوبی انگلیسی می باشد و در نتیجه زبان تحصیل در آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی است.

برزیل از دیگر کشورهای مورد توجه برای دانشجویان ایرانی می باشد‌. زبان تحصیل در برزیل در مقطع کارشناسی پرتغالی و در مقطع فوق لیسانس پرتغالی و انگلیسی می باشد. زبان تحصیل در دوره دکتری در کشور برزیل صرفاً انگلیسی می‌باشد.

کشورهای اسپانیایی زبان نیز بسیار مورد توجه دانشجویان بین الملل قرار گرفته است؛ زبان اسپانیایی بعد از زبان چینی پرگویش ترین زبان در بین مردم جهان می باشد در نتیجه بسیاری از دانشجویان کشور های مختلف می‌توانند به کشورهای اسپانیایی زبان درخواست پذیرش دهند. کشور شیلی، مکزیک و پرو کشورهای اسپانیایی زبان می باشند که در کنار زبان انگلیسی امکان تحصیل به زبان اسپانیایی در این کشورها مقدور است.

کشور ایتالیا از کشورهای اروپایی است که امکان تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی در این کشور وجود دارد. زبان تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند ایتالیایی و انگلیسی باشد. داشتن مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا الزامی می‌باشد.

آشنایی با زبان تحصیل در کشور های مختلف یکی از مهم ترین مسائلی است که در هنگام درخواست پذیرش به دانشگاه‌ ها باید مدنظر قرار گیرد.

برخی از کشورهایی که زبان تحصیل در آنها بیش از یک زبان می باشد؛ برای دانشجویانی که به یک زبان خاص تحصیل می نمایند تسهیلاتی را در نظر می گیرند؛ به عنوان مثال دانشجویانی که در دانشگاه های ترکی زبان ترکیه تحصیل می نمایند، به راحتی می توانند از امکانات تحصیل رایگان در ترکیه بهره مند شوند. افرادی که برای مقطع لیسانس به دانشگاه های آلمان درخواست می‌دهند اگر بتوانند مدرک زبان آلمانی ارائه دهند امکان تحصیل رایگان برای آنها به راحتی فراهم می شود. این مورد برای دانشگاه های فرانسوی زبان در کشور فرانسه نیز صدق می کند. این مورد می‌تواند نشان از اهمیت دادن یک کشور به زبان رسمی و ملی همان کشور باشد. اگر می‌خواهید به راحتی از دانشگاه های آلمان، فرانسه و ترکیه پذیرش بگیرید می‌توانید این نکات را مد نظر قرار دهید.

امکان بورسیه شدن

دانشجویان نخبه رشته مدیریت بازرگانی بیش از سایر دانشجویان دغدغه اخذ بورسیه از دانشگاه های مطرح جهان را دارند؛ شاید علت آن این باشد که دانشجویان مطرح اگر بتوانند بورسیه تحصیلی اخذ نمایند و به برترین دانشگاه های جهان در رشته مدیریت بازرگانی ورود پیدا کنند؛ می‌توانند با بزرگترین رهبران سرمایه‌گذاران و کارآفرینان مطرح جهان دیدار داشته باشند. بسیاری از سرمایه گذاران و کارآفرینان مطرح جهان در دانشگاه های مطرح جهان سمینارها و سخنرانی هایی را برگزار می‌نمایند که می‌توان از وجود آنها بیشترین بهره را برد.

خوشبختانه امکان بورسیه شدن در رشته مدیریت بازرگانی وجود دارد اما اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های مطرح به این راحتی ها امکان پذیر نمی باشد؛ برای اخذ بورسیه از دانشگاه های مطرح جهان باید شرایط لازم را داشته باشید که در اینجا به طور مختصر شرایط اخذ بورسیه توضیح داده می‌شود.

داشتن یک رزومه قوی علمی و عملی شرط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی می باشد. داشتن مقاله های متعدد در زمینه مدیریت بازرگانی، چاپ مقاله ها در ژورنال های معتبر علمی، تالیف و ترجمه کتاب در حوزه مدیریت بازرگانی، داشتن سابقه کارآفرینی، داشتن تحقیقات عملی و میدانی در خصوص گرایش های مدیریت بازرگانی، شروع یک حرکت اجتماعی موثر، ارائه راه حل برای یک مسئله اجتماعی، مدیریتی و یا محیط زیستی می‌تواند شما را موفق کند تا از مطرح ترین دانشگاه های جهان در مدیریت بازرگانی بورسیه تحصیلی اخذ نمایید.

داشتن تسلط به زبان انگلیسی و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره شش و نیم یکی از شرایط پذیرش دانشگاه های مطرح می‌باشد.

داشتن معرفی نامه از سوی اساتید مطرح مدیریت بازرگانی جزو شرایط بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان می‌باشد.

شرکت در همایش های بین المللی در حوزه مدیریت بازرگانی، ارسال مقاله به کنگره های ملی و بین المللی در حوزه مدیریت بازرگانی می‌تواند در روند اخذ پذیرش شما موثر واقع شود. دانشجویانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی دارند باید بسیار اکتیو و فعال بوده و از هر فرصتی برای تقویت رزومه علمی و عملی خود استفاده نمایند.

روش های اخذ پذیرش

بسیاری از دانشجویان مشتاق تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان در خصوص روشهای اخذ پذیرش سوالات زیادی دارند و برخی از آنها با وجود رزومه قوی نمی دانند که چطور باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر جهان اقدام نمایند.

شرایط هر دانشگاه و هر کشور برای پذیرش دانشجویان بین المللی متفاوت می باشد. قدم اول برای اخذ پذیرش انتخاب دانشگاه، کشور و رشته یا گرایش مد نظر می باشد. با توجه به بودجه و یا تمکین مالی خود و خانواده، فرهنگ، میزان وابستگی به خانواده، زبانهایی که به آن مسلط هستید و قدرت علمی خود باید کشور و دانشگاه مد نظر خود را انتخاب نمایید.

همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که پروسه مهاجرت تحصیلی یک پروسه زمان‌بر و طولانی مدت بوده و شما باید چندین سال برای مهاجرت تلاش نمایید؛ پس بهتر است که از بدو ورود به دانشگاه تمام تلاش خود را به کار گیرید تا یک رزومه علمی و عملی پربار داشته باشید.

زمانی که شرایط دانشگاه ها را برای اپلای بررسی می نمایید؛ به شرط سنی دانشگاه ها نیز توجه داشته باشید؛ شرط سنی برای بسیاری از کشورها مهم بوده و بسیاری از افراد با وجود رزومه قوی علمی فقط به دلیل نداشتن شرط سنی در مصاحبه سفارت رد شده اند. شرط سنی اکثر کشورها برای پذیرش دانشجویان بین المللی بدین صورت است:

کارشناسی زیر ۲۵ سال، کارشناسی ارشد زیر ۲۸ سال و دکترا زیر ۴۰ سال می باشد. شرط ورود به کالج نیز زیر ۲۳ سال در نظر گرفته شده است. برخی از کشورها چون ایتالیا تا سن ۳۰ سالگی را برای پذیرش در مقطع کارشناسی لحاظ کرده‌اند.

برای اخذ پذیرش در رشته مدیریت بازرگانی برخی از دانشگاه ها داشتن گواهی سابقه کار را در مقطع کارشناسی ارشد لازم دانسته‌اند. به همین سبب شما باید در طول دوران کارشناسی و یا بعد از آن به مدت دو سال در کمپانی ها و یا سازمان های دولتی و خصوصی مشغول کار شده و از آنها گواهی سابقه کار دریافت نمایید. گواهی سابقه کار به همراه سایر مدارک ترجمه شده و به دانشگاه مقصد  فرستاده می شود. بسیاری از دانشگاهها برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی علاوه بر بررسی مدارک و رزومه آزمون ورودی برگزار کرده و شرکت در آزمون ورودی را شرط ورود به مقطع تحصیلی ارشد مدیریت بازرگانی می دانند. آزمونهای ورودی مقطع ارشد و دکتری مدیریت بازرگانی آزمونهای‌gmat و یا جی آر ای می باشد، در این آزمون ها دانش دانشجو مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برخی از دانشگاه ها ارائه توصیه نامه را برای دانشجویان الزامی می دانند. توصیه نامه یا معرفی نامه توسط اساتید مجرب یک رشته صادر می شود. ظرفیت علمی، اخلاقی و پتانسیل های دانشجو در توصیه نامه شرح داده می‌شود. توصیه نامه ها به صورت نامه های الکترونیکی و یا به صورت مهر و موم شده توسط اساتید به دانشگاه ارسال می‌شود. با مراجعه به سایت های معتبری چون سایت فوربس، سایت دانشگاه پنسیلوانیا و سایت دانشگاه میشیگان می‌توانید نحوه نوشتن توصیه نامه را فرا بگیرید.

در هنگام رزومه نویسی دقت نمایید که رزومه شما باید مستند و مستدل باشد، هر مهارتی که در رزومه خود به آن اشاره می‌نمایید به عنوان یک ادعا مطرح بوده که باید این ادعا برای دانشگاه مقصد شما اثبات شود؛ به همین سبب توصیه می شود که به هیچ عنوان در رزومه نویسی اغراق صورت نگیرد.

تالیف کتاب، ترجمه کتاب، تالیف کتاب به زبان انگلیسی، نوشتن مقاله های معتبر چون مقاله های isi، چاپ مقاله در ژورنال های معتبر علمی مسیر اپلای یا فاند گرفتن را برای شما بسیار هموار می نماید. بهتر است که در دوره کارشناسی به کلاس مقاله‌نویسی رفته و با قواعد مقاله نویسی  آی اس آی به طور کامل آشنا شوید. یادگیری نرم افزار r می‌تواند در نوشتن مقاله های معتبر به شما کمک زیادی نماید، زیرا این نرم افزار به شما کمک می‌کند که بتوانید داده های آماری را به‌طور حرفه ای تحلیل نموده و همین کار باعث می شود که ایمپکت فاکتور مقاله های شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند، تالیف مقاله با  ایمپکت فاکتور بالا مسیر اخذ پذیرش را برای شما هموار می‌نماید.

به شما توصیه می شود که به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه کرده و از آن ها در خصوص روشهای اخذ پذیرش راهنمایی بخواهید.

آزمون های مرتبط با رشته

رشته مدیریت بازرگانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در ایران ارائه می‌شود؛ البته برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آزاد بجنورد رشته مدیریت بازرگانی را در مقطع کاردانی نیز ارائه می‌نماید.

برای ورود به این رشته شما می توانید در کنکور سراسری یکی از رشته های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک و علوم انسانی شرکت نمایید. در صورت کسب رتبه و تراز لازم می توانید انتخاب رشته کرده و وارد مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی شوید. البته این نکته را نیز مد نظر قرار دهید که برخی از دانشگاه های آزاد و پیام نور و غیر انتفاعی بدون کنکور این رشته را در مقطع کارشناسی ارائه می نمایند. برای ورود به مقطع کاردانی مدیریت بازرگانی نیاز به شرکت در کنکور سراسری نبوده و بدون کنکور می توانید وارد این مقطع شوید.

بعد از گذراندن دوره کاردانی می توانید در آزمون کارشناسی ناپیوسته شرکت کرده و یا مجددا در کنکور سراسری یکی از رشته های ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت کرده بعد در مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی تحصیل نمایید.

بعد از گذراندن دوره کارشناسی می توانید در کنکور کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی شرکت نمایید. بعد از قبولی در آزمون کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی با توجه به رتبه و تراز می‌توانید گرایش خود را انتخاب کرده و در گرایش مد نظر خود تحصیل نمایید.  دوره کارشناسی ارشد با ارائه موفق پایان نامه به پایان می‌رسد. بعد از این دوره شما می توانید در کنکور دکتری مدیریت بازرگانی شرکت نمایید. دوره دکتری مدیریت بازرگانی نیز در گرایش های مختلف ارائه می شود. در صورت قبولی در کنکور دکتری شما می توانید انتخاب رشته نمایید، پس از انتخاب رشته در صورت قبولی در دانشگاه‌های مد نظر باید در مصاحبه عملی شرکت نمایید.

مصاحبه عملی در واقع نوع آزمون شفاهی می باشد که در آن توان علمی دانشجو توسط اساتید دانشگاه سنجیده می‌شود.

روخوانی از متون تخصصی مدیریت بازرگانی به زبان انگلیسی، مصاحبه در خصوص پایان نامه کارشناسی ارشد، چند سوال تخصصی در حوزه مدیریت بازرگانی و گرایشی که انتخاب کرده اید و چند سوال زبان از سوالات آزمون شفاهی دکتری مدیریت بازرگانی است.

برای موفقیت در آزمون شفاهی مدیریت بازرگانی باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. بهتر است که در دوره کارشناسی ارشد خود یک یا چند مقاله isi را در ژورنال های معتبر علمی چاپ نمایید. توضیحات سلیس و روان شما در خصوص پایان نامه می تواند به شما در موفقیت آزمون شفاهی کمک نماید. بهتر است قبل از مصاحبه با دانشجویان دکتری دانشگاه محل آزمون شفاهی گپ و گفتی دوستانه داشته باشید و از آنها بخواهید تا از تجربیات خود در موفقیت مصاحبه آزمون شفاهی دکتری برایتان بیان نمایند. با اساتید مطرح رشته خود در دوره کارشناسی ارشد برای قبولی در آزمون شفاهی دکتری می‌توانید مشورت نمایید.

بسیاری از افراد بعد از دوران کارشناسی و یا کارشناسی ارشد قصد مهاجرت به دانشگاه های مطرح جهان برای ادامه تحصیل را دارند؛ از این رو نحوه ورود به دانشگاه های مطرح یکی از دغدغه های دانشجویان است. سیستم ورود به دانشگاه های مطرح جهان با سیستم ورود به دانشگاه های ایران تفاوت دارد. اکثر کشور های خارجی آزمونی به نام آزمون سراسری نداشته و هر دانشگاه با توجه به اولویت های مدنظر خود آزمون ورودی برگزار می‌نمایند؛ برخی از دانشگاه‌ها نیز آزمون ورودی برگزار نکرده و صرفاً بر اساس رزومه علمی و عملی افراد دانشجو پذیرش می‌نمایند.

برای ورود به مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی اکثر دانشگاه های جهان نیاز به شرکت در هیچ گونه آزمونی نخواهید داشت. معدل دبیرستان شما و نمره زبان شما برای ورود به مقطع کارشناسی مدیریت بازرگانی کفایت می کند. با این وجود برخی از دانشگاه ها مثل دانشگاه های ترکیه برای ورود به مقطع کارشناسی نیز آزمون برگزار می نماید. البته آزمون ورودی به مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه آزمون سختی نمی‌باشد و دانش آموزان متوسط دبیرستان های ایران به راحتی در این آزمون قبول می‌شوند.

برخی از دانشگاه های مطرح جهان مانند دانشگاه های آمریکا و کانادا برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد آزمون هایی را در نظر می‌گیرند. این دانشگاه ها علاوه بر بررسی کامل رزومه علمی و عملی فرد، آزمون هایgre، gmt و یا هر دو را برگزار می‌نمایند. شرط ورود به بسیاری از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری شرکت در یکی از این آزمون ها و یا هر دوی آنها می‌باشد. برای شرکت در این آزمون ها نیاز به رفتن به دانشگاههای مد نظر نمی باشد بلکه موسسه های غیر انتفاعیets که در بسیاری از کشورها مانند امارات نمایندگی دارند مسئول برگزاری این آزمون ها می‌باشند.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

دغدغه کار مهمترین دغدغه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه می باشد. کار آینده مالی، آینده شغلی و جایگاه اجتماعی شخص را تعیین نموده به طور کلی می توان گفت که آینده زندگی فرد با کار فرد گره خورده است. به همین سبب بعد از فارغ التحصیلی مهمترین اولویت پیدا کردن شغل و کار مناسب است.

دانشجویان مدیریت بازرگانی نسبت به بسیاری از فارغ التحصیلان دیگر رشته ها با بازار کار گسترده تری روبرو می باشند. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در شرکت های مختلف به عنوان مدیر فروش و مدیر بازرگانی استخدام شوند. مدیران فروش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده به طوری که بعد از مدیرعامل بیشترین دستمزد به مدیران فروش تعلق میگیرد.

برخی از افراد بنا به دلایلی به دنبال کار کردن به صورت مستقل می باشند. روحیه کارمندی با روحیه برخی از افراد سازگار نبوده و در نتیجه افراد تمایل به کار کردن به صورت مستقل دارند‌. البته افرادی که می خواهند به صورت مستقیم در رشته مدیریت بازرگانی کار کنند؛ باید این نکته را مد نظر قرار دهند که شرایط برخی از کار های مستقل به گونه ای است که باید دو تا سه سال سابقه کاری در شرکتهای بازرگانی مختلف را داشته باشند.

فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی در صورتی که تجارب لازم را کسب کرده‌اند و می خواهند به صورت مستقل فعالیت نمایند می توانند شرکت بازرگانی سهامی خاص و یا شرکت بازرگانی با مسئولیت محدود ثبت نمایند. شرکت های ثبت شده می توانند در حوزه واردات و صادرات، خرید و فروش و عرضه کالا فعالیت نمایند. شرکتهای بازرگانی می توانند در نمایشگاه های داخلی و خارجی نیز فعالیت داشته باشد.

فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی که موفق به ثبت شرکت بازرگانی می‌شوند باید پس از ثبت شرکت اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند. اخذ کارت بازرگانی به صورت حقیقی و حقوقی امکان پذیر است.

یکی دیگر از مشاغل پرسود که فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی می توانند به صورت مستقل انجام دهند؛ راه اندازی شرکت های تبلیغاتی می باشد. شرکت های تبلیغاتی در حوزه برندینگ، طراحی تبلیغ و بنر، تبلیغ حضوری و ساخت تبلیغات و آگهی های بازرگانی می توانند فعالیت داشته باشد. فارغ التحصیلان گرایش بازاریابی در این امر موفق تر خواهند بود.

راه اندازی نمایندگی های یک کالا، عقد قرارداد و مذاکره با شرکت‌های اصلی از جمله کارهایی است که فارغ التحصیلان مدیریت بازرگانی می‌توانند انجام دهند.

مدیریت بازرگانی در کشور های مختلف

مدیریت بازرگانی در کشور مالزی

کشور مالزی که در جنوب شرقی آسیا واقع شده و یکی از کشورهای اسلامی در آسیا محسوب می شود؛ بنا به دلایلی چون استانداردهای بالای آموزشی، هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی و تحصیل، هزینه مسکن پایین مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

واحد پول مالزی رینگیت بوده و یک دلار آمریکا معادل با ۴.۲ رینگیت می‌باشد. هر رینگیت مالزی تقریبا ۸۳۰ تومان ایران می باشد. هزینه اقامت در کشور مالزی با توجه به عوامل مختلفی متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی دانشگاه با هزینه اقامت در خوابگاه کالج زبان و هزینه اقامت در آپارتمان های سطح شهر متفاوت می‌باشد. خوابگاه های دانشجویی دانشگاه اتاق های مختلفی دارند هزینه اقامت در آنها مختلف میباشد. به عنوان مثال هزینه اقامت در آپارتمان های دانشجویی دانشگاه ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ رینگیت هزینه اقامت در اتاق های دو تا سه نفره خوابگاه ماهانه بین ۳۵۰ تا ۸۰۰ رینگیت می‌باشد. اجاره سوئیت مبله در سطح شهر ماهانه بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ رینگیت می‌باشد. هزینه اقامت در آپارتمان های کالج زبان گران تر بوده و ماهیانه بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ رینگیت می باشد. این درحالیست که اتاق‌های دو تا سه نفره خوابگاه کالج زبان تفاوتی با اتاقهای دو تا سه نفره خوابگاه دانشگاه ندارد.

هزینه تحصیل در مالزی با توجه به نوع مقطع نوع رشته و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی می‌توان گفت که هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه ها در این کشور بسیار مقرون به صرفه بوده به طوری که هزینه تحصیل در دوره سه ساله کارشناسی تقریبا ۱۷ هزار دلار آمریکا می‌شود.  امکان اخذ بورسیه تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در مالزی وجود نداشته اما امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری وجود داشته و از طریق بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری می توانید بخشی از هزینه های زندگی را تامین نمایید. هزینه زندگی در کشور مالزی برای هر فرد حدود ۵۰۰ دلار در ماه می باشد. دانشگاههای لجندا و UTM مالزی جزو دانشگاه هایی می باشند که رشته مدیریت بازرگانی را ارائه می‌دهند.

مدیریت بازرگانی در کشور ژاپن

کشور ژاپن به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته مورد توجه دانشجویان بین الملل قرار گرفته است. با وجود سیستم آموزشی پیشرفته بنا به دلایلی چون عدم دادن تابعیت و اقامت دائم به دانشجویان و تدریس به زبان ژاپنی در مقطع کارشناسی برخی از دانشجویان برای دادن درخواست به دانشگاه های ژاپن صرف نظر می‌نمایند‌.

دانشجویانی که در ژاپن در حال تحصیل می باشند می‌توانند از فرصت هایی چون فرصت مهارت آموزی، کار ضمن تحصیل و یادگیری زبان ژاپنی بهره مند شوند. برخی از دانشگاه های ژاپن آزمون ورودی برگزار کرده و شرط پذیرش در دانشگاه های ژاپن قبولی در آزمون ورودی می‌باشد.

هزینه زندگی در ژاپن ماهانه بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار  آمریکا بوده و بیشتر هزینه های زندگی مربوط به هزینه اجاره بها است.

شهریه دانشگاه های ژاپن نسبت به بسیاری از کشورها از جمله آمریکا کمتر می باشد. هزینه شهریه دانشگاه های دولتی ژاپن به طور متوسط سالانه ۵ هزار و ۵۰۰ دلار  آمریکا می باشد. ثبت نام مستقیم در دانشگاه های ژاپن هزینه کمتری را در بر می گیرد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سال اول در کشور ژاپن مبلغی بین ۸ هزار دلار تا ۱۵ هزار و ۸۰۰ دلار می باشد. برای اطلاع از بورسیه های تحصیلی کشور ژاپن می توانید به وب سایت jasso مراجعه نمایید.

مدیریت بازرگانی در کشور سنگاپور

کشور سنگاپور جزو کشورهایی می باشد که زندگی اکثر مردم آنجا لوکس و گران قیمت است. خوشبختانه امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای رشته های مختلف تحصیلی وجود دارد و این کشور از سیستم آموزشی با استاندارد برخوردار بوده به طوری که سیستم آموزشی این کشور شبیه به سیستم آموزشی بریتانیا می باشد. برای اخذ بورسیه تحصیلی کشور سنگاپور علاوه بر رزومه قوی علمی، تجربه کاری نیز مهم می باشد. در صورت داشتن تجربه کاری بورسیه تحصیلی راحت به شما تعلق می‌گیرد.

کار ضمن تحصیل یکی از مزیت های مهم تحصیل در سنگاپور می باشد. دانشجویان کارشناسی ۱۲ تا ۱۸ ساعت در هفته، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ تا ۲۵ ساعت در هفته و دانشجویان دکتری ۲۵ تا سی ساعت در هفته می توانند مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های زندگی در کشور سنگاپور را تامین نمایند. اقتصاد قوی یکی از مزیت‌های کشور سنگاپور است.

شهریه تحصیلی در دانشگاه های سنگاپور بالا بوده و در صورتی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نشوید، برای اخذ ویزای سنگاپور و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سنگاپور باید بتوانید تمکین مالی خود را اثبات نمایید. شهریه دانشگاه های سنگاپور سالانه بین ۱۵ هزار تا ۵۰ هزار دلار در سال است. هزینه زندگی دانشجویی در کشور سنگاپور به طور متوسط ماهانه مبلغی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار می باشد. دانشگاه ملی سنگاپور از دانشگاههای ارائه دهنده رشته مدیریت بازرگانی می باشد؛ این دانشگاه جزو بهترین دانشگاه ها در لیست کیو اس است.

مدیریت بازرگانی در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا که در جنوب اروپا واقع شده است، جزو محبوب ترین کشورها در بین دانشجویان بین المللی می باشد؛ به طوری که برخی از دانشجویان کشورهای پیشرفته چون آمریکا و کانادا آرزوی تحصیل در ایتالیا را در سر می‌پرورانند. کشور ایتالیا هشتمین اقتصاد بزرگ جهان بوده و داشتن اقتصاد قوی از دلایل رغبت دانشجویان به کار و تحصیل در ایتالیا می باشد. کشور ایتالیا جزو کشورهایی است که می‌توان با استانداردترین آموزش های جهانی را با مقرون به صرفه ترین هزینه ها تعلیم دید. خوشبختانه امکان کسب اقامت از طریق تحصیل در کشور ایتالیا امکان پذیر می باشد و شما بعد از اتمام تحصیلات مجبور به ترک کردن خاک ایتالیا نمی باشید؛ بلکه می توانید از طریق راه های مختلف چون تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و یا تحصیل در مقاطع بالاتر اقامت خود را تمدید نموده و بعد از چند سال اقامت دائم را دریافت نمایید.

زبان تدریس در کشور ایتالیا،  ایتالیایی و انگلیسی بوده و امکان تحصیل رایگان و اخذ بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع امکان پذیر است.

بسیاری از رشته ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی ارائه شده و در صورتی که رشته مد نظر شما در دانشگاه مد نظر شما به ایتالیایی ارائه می شود می توانید با مراجعه به سفارت ایتالیا در تهران در کلاس های زبان ایتالیایی شرکت کرده و بعد از گذراندن سه ترم متوالی در صورتی که بتوانید ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب نمایید، امکان پذیرش شما در دانشگاه امکان پذیر می‌شود.

هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک زندگی دانشجویی ماهانه ۶۰۰ تا 1000 یورو است. شهریه دانشگاه های ایتالیا با توجه به نوع دانشگاه و اعتبار دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد؛ مبلغی بین ۸۰۰ تا ۷ هزار یورو در سال شهریه دانشگاه های ایتالیا است.

در صورتی که بورسیه تحصیلی به شما تعلق بگیرد، بسیاری از هزینه های زندگی از جمله هزینه اقامت در خوابگاه، هزینه غذا و شهریه دانشگاه از روی دوش شما برداشته شده و با هزینه های کم می توانید به راحتی در ایتالیا زندگی کنید.

دانشگاه بوکّونی از دانشگاه های ارائه دهنده رشته مدیریت بازرگانی در ایتالیا می باشد این دانشگاه در لیست کیو اس جزو بهترین دانشگاه های رشته مدیریت بازرگانی است.

با ارائه به سایت هایuniverseitaly و bachelorsportal می‌توانید در خصوص رشته ها و دانشگاه های ارائه دهنده در مقطع ارشد و کارشناسی اطلاع پیدا نمایید.

مدیریت بازرگانی در کشور چین

کشور چین از کشورهایی می باشد که به دانش و تکنولوژی اهمیت زیادی داده و برروی مقوله آموزش سرمایه‌گذاری های فراوانی انجام داده است. کشور چین با دانشگاه های آمریکا و انگلستان همکاری های متعددی داشته پردیسهایی از معتبرترین دانشگاه های آمریکا و انگلستان در کشور چین راه اندازی شده و دانشجویان می‌توانند در این پردیس ها مشغول تحصیل شوند. به عنوان مثال دانشگاه ناتینگهام که از بهترین دانشگاه‌های جهان می‌باشد و در لیست کیو اس قرار دارد، در کشور چین دارای پردیس بوده و دانشجویان بین المللی زیادی می‌توانند با مهاجرت به چین دانشجوی دانشگاه ناتینگهام شوند. این دانشگاه دارای دانشکده مدیریت بازرگانی نیز است.

دانشگاه دانش و تکنولوژی هنگ کنگ در چین یکی از بهترین دانشگاه های جهان در رشته مدیریت بازرگانی است.

شهریه دانشگاه های چین با توجه به عوامل مختلفی از جمله نوع دانشگاه و نوع رشته تحصیلی می تواند متفاوت باشد، مبلغی بین ۳ هزار و ۳۰۰ دلار تا ده هزار دلار در سال را می توان به عنوان هزینه شهریه دانشگاه های چین در نظر گرفت. هزینه زندگی در چین با توجه به نوع شهر می‌تواند متفاوت باشد. زندگی در شهرهای بزرگ هزینه بیشتر و زندگی در شهرهای کوچک تر هزینه کمتری در پی دارد. به عنوان مثال هزینه زندگی در شهرهایی مانند شانگهای و پکن ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار و هزینه زندگی در شهرهای کوچک ماهانه بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار است.

اگر دانشجویان فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی در ایران بتوانند به زبان چینی مسلط شوند؛ می توانند به پیشرفت شگرفی در کار خود برسند؛ علت آن این است که بیشتر معاملات بازرگانی ایران با کشور چین صورت می پذیرد و دانشجویان مسلط به زبان چینی می توانند فرصت های درخشانی را در شرکت های بازرگانی معتبر به دست آورند. تحصیل در چین می تواند فرصت آموزش زبان چینی را به شما بدهد.

خوشبختانه هزینه بیمه در کشور چین پایین بوده و شما با پرداخت ۶۰ دلار در هر شش ماه می‌توانید از مزیت‌های بیمه پزشکی بهره مند شوید.

مدیریت بازرگانی در کشور انگلیس

کشور انگلیس جزو لوکس ترین و گران ترین کشورهای جهان می باشد و بسیاری از دانشجویان جهان قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیس را دارند، دانشگاه های انگلستان همیشه جزو بهترین دانشگاه های جهان بوده و به دلیل سیستم آموزشی با کیفیت و بهره مندی از اساتید مشهور جهان که بسیاری از آنها دارای جایزه نوبل است؛ همیشه جزو دانشگاه های مطرح به حساب می‌آمده است.

امکان تحصیل رایگان در دانشگاههای انگلستان وجود نداشته و دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه ها باید هزینه پرداخت نمایند؛ البته دانشجویانی که دارای رزومه قوی علمی و عملی بوده و در بسیاری از جوانب موفقیت‌های چشمگیر کسب کرده‌اند می‌توانند از تسهیلات ویژه ای بهره مند شده و بورسیه تحصیلی اخذ نمایند.

دانشگاه های وارویک، مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن و دانشگاه آکسفورد جزو بهترین دانشگاه های جهان در رشته مدیریت بازرگانی می‌باشند، دانشگاه های نامبرده در لیست کیو اس نیز دارای رتبه بالایی می‌باشند.

نرخ بیکاری در کشور انگلستان ۴ درصد بوده و موقعیت های کاری ویژه‌ای پیش روی فارغ التحصیلان این رشته می باشد. میانگین درآمد افراد در کشور انگلستان به صورت میانگین ماهیانه۴۶۰۰ پوند می باشد؛ این در حالی است که مشاغل مدیریتی در کشور انگلستان از میانگین درآمد بسیار بیشتری برخوردار بوده به طوری که برخی از مشاغل مدیریتی ماهیانه ۲۰ هزار پوند درآمد دارند.

مدیران بازاریابی نیز به طور متوسط ماهانه ۷ هزار پوند در انگلستان درآمد خواهند داشت.

هزینه زندگی در کشور انگلیس با توجه به شهر محل اقامت می تواند متفاوت باشد؛ اما به طور کلی میتوان مبلغ بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ پوند در ماه را هر فرد برای داشتن یک زندگی دانشجویی در نظر گرفت.

اجاره مسکن قسمت عمده هزینه ها را در بر گرفته با توجه به نوع محل اقامت این هزینه می تواند متفاوت باشد اما به طور متوسط می توان هزینه بین ۵۲۰ تا هزار پوند را برای اجاره مسکن در نظر گرفت.

دانشجویان با کارهای پاره وقت در طی دوران دانشجویی می توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین نمایند؛ دستمزد هر ساعت کار در انگلیس مبلغی بین ۹ تا ۱۷ پوند می‌باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلیس با توجه به موارد مشخص تعیین می شود اما هزینه ای بین ۱۸۵۰۰ پوند تا ۵۵۰۰۰ پوند را می توان هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلستان دانست.

مدیریت بازرگانی در کشور فرانسه

کشور فرانسه جزو کشورهای جذاب و دیدنی دنیا می باشد، به طوری که اقتصاد این کشور بر پایه گردشگری بنا نهاده شده است. از طرفی کشور فرانسه جزو کشورهایی است که زندگی و تحصیل در آن نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی ارزانتر می‌باشد؛ از همین رو کشور فرانسه مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین الملل قرار گرفته است.

دانشگاه های کشور فرانسه در رشته های علوم انسانی بسیار عالی عمل کرده و همیشه کشور فرانسه برای رشته های علوم انسانی جزو پیشنهاد های اول برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

مدرسه مدیریت پاریس hes یکی از ملموس ترین مثال ها در این خصوص می باشد. مدرسه مدیریت پاریس طبق برخی از رتبه بندی ها جزو سه دانشگاه برتر در رشته مدیریت بازرگانی می‌باشد. رشته های مدیریت، حسابداری، بازار یابی و اقتصاد جزو رشته های تدریس شده در این دانشگاه می باشد. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی بوده و امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع ارشد و دکتری نیز وجود دارد. شرط ورود به مقطع ارشد مدیریت بازرگانی مدرسه مدیریت پاریس علاوه بر رزومه قوی دو سال سابقه کاری نیز می باشد. برای ورود به مقطع دکتری مدیریت بازرگانی این دانشگاه علاوه بر رزومه قوی باید در آزمونgre یا gmat نیز شرکت کرده و نمره لازم را به دست آورید.

هر چقدر بیشتر بدانید بیشتر جرات پیدا می‌کنید به عنوان شعار این دانشگاه انتخاب شده است.

هزینه زندگی در فرانسه با توجه به موارد مختلف می تواند متفاوت باشد اما به طور متوسط برای زندگی در شهرهایی چون پاریس هزینه ای بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۵۰ یورو مورد نیاز می‌باشد.

هزینه زندگی در شهرهای ارزان تر مانند لیون هزینه‌ای بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو می‌باشد.

مدیریت بازرگانی در کشور ترکیه

خوشبختانه کشور ترکیه جزو کشورهایی می‌باشد که امکان تحصیل رایگان در آن وجود داشته همین امر موجب شده تا بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه اقدام نمایند. تنها امکان تحصیل رایگان در ترکیه مهاجرت تحصیلی دانشجویان نبوده و دلایلی چون امکان کار کردن بعد از تحصیل، داشتن ارتباط با دانشگاه های مطرح جهان چون هاروارد، ارزان بودن هزینه زندگی نسبت به کشورهای اروپایی و امکان گرفتن انتقالی برای دانشگاه های اروپایی مطرح از دیگر دلایل رغبت دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی است.

هزینه زندگی در کشور ترکیه ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار می باشد. کسانی که از امکانات تحصیل رایگان در ترکیه استفاده می کنند می توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند، خوابگاه های دانشگاه های ترکیه تمامی امکانات رفاهی را دارا می‌باشد.

رشته مدیریت بازرگانی جزو رشته هایی می باشد که از بازار کار بسیار مطلوبی در ترکیه برخوردار می باشد؛ و امکان مهاجرت کاری به جز مهاجرت تحصیلی برای این رشته امکان پذیر می باشد. وجود سازمان ها، شرکت ها و کمپانی های بین المللی این بازار گسترده و متنوع را برای رشته مدیریت بازرگانی در کشور ترکیه به وجود آورده است.

برای تحصیل در کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی در ترکیه باید در آزمون یوس یا تومر شرکت نمایید.

مدیریت بازرگانی در کشور هلند

کشور هلند دارای شرایط اقتصادی با ثبات بوده و در صنایع مختلفی در دنیا سرآمد می باشد. یکی از دلایل رونق اقتصادی کشور هلند وجود کمپانی‌ها و سازمان های تجاری مختلف می‌باشد که باعث رونق صادرات شده‌اند. اقتصاد کشور هلند بر پایه صنایع شیمیایی، کشتی سازی، کشاورزی و دامداری و صنعت گلخانه داری است.

وجود این صنایع گسترده و متنوع سبب به وجود آمدن کمپانی های بین المللی شده که محصولات این کشور را به سایر کشورها نیز صادر نمایند؛ از این رو بسیاری از این کمپانی ها به مدیران بازرگانی موفق پیشنهاد کاری میدهند؛ به همین سبب کشور هلند یکی از کشورهایی است که می توان در رشته مدیریت بازرگانی در آن مشغول به کار شد و درآمد مطلوبی کسب نمود. برای کار در رشته مدیریت بازرگانی در هلند نیاز است به زبان هلندی مسلط باشید. کارهایی چون مدیریت فروش، مدیریت مشتریان و تهیه برنامه تجاری برای کمپانی های مختلف در انتظار مدیران بازرگانی است.

دانشگاه روتردام هلند یکی از بهترین دانشگاه ها در رشته مدیریت بازرگانی می باشد. تحصیل در این دانشگاه می‌تواند فرصت های کاری زیادی را برای شما پیش آورد.

هزینه تحصیل در کشور هلند به صورت سالانه مبلغی بین ۸ هزار تا ۱۷ هزار دلار بوده؛ زبان تحصیل در این کشور هلندی و انگلیسی می‌باشد.

سطح درآمد با سطح تحصیل در این کشور متناسب بوده و هرچه درجه تحصیلی شما بالاتر  رود؛ درآمد شما نیز بیشتر خواهد شد.

مدیریت بازرگانی در کشور دانمارک

کشور دانمارک از کشورهای اروپایی پیشرفته با حکومت دموکرات می‌باشد. زندگی مردم دانمارک از لحاظ کیفیت در سطح بالایی می باشد. امکان تحصیل رایگان برای شهروندان اروپایی در کشور دانمارک برقرار می‌باشد؛ سایر دانشجویان باید برای تحصیل در دانمارک هزینه پرداخت نمایند. هزینه زندگی در کشور دانمارک با توجه به شهر محل اقامت می تواند متفاوت باشد؛ کپنهاگ گران ترین شهر دانمارک بوده که هزینه زندگی در این شهر ماهانه ۱۲۰۰ یورو است.

متوسط هزینه اقامت در کشور دانمارک ماهانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو بوده و متوسط هزینه زندگی در این کشور احتساب بیمه، حمل و نقل و غذا ماهانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.

متوسط هزینه شهریه در رشته مدیریت بازرگانی در کشور دانمارک سالانه ده هزار یورو می‌باشد. دانشگاه کپنهاگ دانمارک جزو بهترین دانشگاه های جهان در رشته مدیریت بازرگانی است.

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

رشته مدیریت بازرگانی جزو رشته هایی می باشد که بسیاری از کشورها آن را در لیست مشاغل مورد نیاز خود دارند. کشورهایی چون کانادا، آلمان، هلند و استرالیا مدیران بازرگانی موفق را به عنوان نیروی کار در کشور خود جذب می نمایند. شرایط مهاجرت کاری برای رشته مدیریت بازرگانی با توجه به شرایط کشور ها متفاوت می‌باشد. ما در این جا نحوه مهاجرت کاری برای رشته مدیریت بازرگانی به کشورهای کانادا و آلمان را به طور مختصر شرح می‌دهیم.

مدیریت بازرگانی در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا به عنوان اولین مشاغل ثبت شده است. مدیریت بازرگانی جزو مشاغل مورد نیاز ملی NOC می‌باشد.

برای مهاجرت کاری در رشته مدیریت بازرگانی مدرک معتبر دانشگاهی، سابقه کاری با پیشنهاد کارفرما مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که نمی‌توانید از طریقی نظر کارفرماهای کانادایی را جلب نمایید؛ می توانید از طریق برنامه فدرال اسکیل ورکر یاfswp  مهارت خود را اثبات کرده و در صورت به دست آوردن امتیاز لازم ویزای کاری کانادا را از آن خود نمایید. برای استفاده از این برنامه باید از سیستم اکسپرس اینتری استفاده نمایید. با ایجاد یک پروفایل در این سیستم میتوانید بقیه مراحل را پشت سر بگذارید. دقت نمایید که برنامه فدرال اسکیل ورکر مخصوص تمامی استان های کشور کانادا به جز استان کبک است در صورتی که شما قصد مهاجرت کاری به استان کبک کانادا را دارید؛ باید از طریق برنامه اسکیل ورکر کبک این اقدام را انجام دهید‌.

خوشبختانه از طریق مهاجرت کاری می‌توانید ویزای دائم کانادا را از آن خود کرده و به عنوان شهروند کانادا در کانادا فعالیت نمایید.

کشور آلمان یکی از کشورهای مطرح در حوزه شینگن می باشد که ایرانیان و سایر شهروندان کشورهای آسیایی کمتر توسعه یافته و یا در حال توسعه تمایل دارند که به آلمان مهاجرت نمایند. اقتصاد قوی و استقبال آلمان از نیروی کار خارجی، بازار کار گسترده و متنوع و درآمد مطلوب از دلایل این رغبت می‌باشد. رشته مدیریت بازرگانی در لیست مشاغل مورد نیاز سال ۲۰۲۰ آلمان وجود دارد. احتمال صدور ویزای کاری آلمان برای ایرانیان ۷۰ درصد بوده  و این بدین معنی میباشد که مهاجرت کاری ایرانیان به آلمان راحت تر از مهاجرت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌باشد. امکان تبدیل ویزای کاری آلمان به ویزای دائم وجود داشته و این خود یکی از دلایل افراد برای مهاجرت کاری به آلمان است.

ویزای کاری آلمان در دو نوع بلوکارت و ویزای جستجوی کار صادر می شود. ویزای بلوکارت زمانی صادر می‌شود که فرد از طرف یک کارفرمای آلمانی دعوت نامه و یا قرارداد کاری داشته باشد. در صورتی که در قرارداد طرفین میزان حقوق حداقل ۴ هزار یورو در ماه تعیین شده باشد، فرد میتواند ویزای بلوکارت را اخذ نماید. افراد بعد از ۲۱ ماه اقامت دائم در آلمان می‌توانند ویزای بلوکارت خود را به ویزای دائم تبدیل نمایند. امکان بردن خانواده (همسر و فرزندان) امکان پذیر است.

در صورتی که افراد به کارفرماهای آلمانی دسترسی نداشته باشند و در نتیجه نتوانند قرارداد کاری تضمین نمایند؛ باید برای ویزای جستجوی کار اقدام نمایند. این ویزا یک ویزای کوتاه مدت بوده و افراد باید در این مدت کوتاه بتوانند یک شغل مناسب متناسب با رشته تحصیلی خود پیدا نمایند. داشتن حداقل مدرک لیسانس، سابقه کاری، تاییدیه رشته و دانشگاه در لیست آنابین، تسلط به زبان آلمانی و برای برخی از رشته‌ها تسلط به زبان انگلیسی از شرایط صدور ویزای جستجوی کار میباشد.

داشتن سن زیر ۴۰ سال شانس شما را برای دریافت ویزای کاری آلمان افزایش میدهد. بهتر است که یک سال قبل از مهاجرت کاری به آلمان وقت مصاحبه در سفارت را تعیین نمایید؛ زیرا سفارت آلمان در بازه های زمانی طولانی مدت نوبت مصاحبه می دهد.

اگر در گرایش بازاریابی تحصیل نموده اید می‌توانید برای مهاجرت کاری به استرالیا اقدام نمایید؛ زیرا کشور استرالیا گرایش بازاریابی را در لیست مشاغل مورد نیاز خود دارد‌.

ویزای رشته مدیریت بازرگانی

مرحله اخذ ویزا مهمترین مرحله مهاجرت می باشد. میزان موفقیت در مصاحبه سفارت تعیین می کند که شما صاحب ویزای کشور مدنظر می شوید یا خیر؟ به همین سبب باید تمام تلاش خود را به کار گیرید تا بتوانید در مصاحبه سفارت موفق شوید. برای موفقیت در مصاحبه سفارت به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مراجعه نمایید. موسسات مهاجرتی بدون هیچ گونه نقصی تمامی کارهای مربوط به مهاجرت شما را انجام می دهند و برای شما وقت سفارت تعیین کرده و برای موفقیت در مصاحبه سفارت به شما مشاوره می‌دهند.

برای این که بتوانید در اخذ ویزای یک کشور موفق شوید با توجه به هدف خود از مهاجرت از شرایط پذیرش کشور مقصد به خوبی مطلع شوید.

مراجعه به موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو بهترین راه آگاه شدن از شرایط اخذ ویزا می باشد. در موسسه مهاجرتی با توجه به شرایطتان مشاوره شده و پس از مشاوره اولیه، وقت سفارت برای شما گرفته می شود. سپس باید مراحل تکمیل مدارک و مشاوره های تخصصی تر را پشت سر گذاشته و بعد از آن وارد مرحله مصاحبه در سفارت شوید،  سپس پیگیر مصاحبه و اخذ ویزا شوید.

وضعیت تملک، گردش حساب ماهانه و سالانه و یا گردش حساب فرد قیم، تاریخچه سفر، مانده حساب شما و وضعیت تجاری شما، هدف شما از مهاجرت و اشتیاق شما از پارامترهای موثر در اخذ ویزا است.

در برخی از مواقع از جمله مهاجرت کاری سابقه کاری شما، بیمه و شغل شما نیز مهم می باشد.

مهمترین مرحله اخذ ویزا این است که اثبات نمایید که به خوبی می توانید از پس هزینه های زندگی در کشور مقصد به خوبی برآیید؛ از این رو پرینت حساب بانکی شما و یا قیم شما به خوبی بررسی می‌شود.

با توجه به هدف شما از مهاجرت انواع ویزا ها نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال شرایط اخذ ویزای کاری با شرایط اخذ ویزای تحصیلی و ویزای مسافرتی کاملا متفاوت است.

کسانی که قصد مهاجرت کاری دارند با توجه به نوع شغل، مدت زمان مهاجرت، توانایی ها و سابقه کاری نوع ویزایی که دریافت می‌نمایند نیز متفاوت است.

 

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته مدیریت بازرگانی در خارج
آخرین ویرایش: 2020-06-02 17:40:50 166