۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

تحصیل در رشته خلبانی

رشته خلبانی متقاضیان زیادی برای تحصیل در سراسر دنیا دارد و تحصیل در این رشته درآمد بالا، مزیت‌های زیاد و لذت بی‌نهایتی به‌ همراه دارد و البته بسیار سخت، بحرانی و پر ریسک است. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه‌های معتبر دنیا برای این رشته که امکان ورود به کار را هم برای شما فراهم می‌کنند در ادامه این مقاله از موسسه GO2TR  با ما همراه باشید.

مقدمه

رشته خلبانی جزء رشته های پرطرفدار محسوب می‌شود که به دلیل جذابیت‌های زیادی که دارد، بسیاری از افراد شیفته‌ی آن می‌شوند. خلبانی یکی از گرایش‌های مهم رشته‌ی هوانوردی است. خلبان که نام دیگر آن آویاتور یا پیلوت یا سکاندار است به کسی گفته می‌شود که هدایت یک وسیله‌ی هوایی مانند هلیکوپتر، هواپیمای مسافربری، هواپیمای جنگنده یا نظامی یا پاراگلایدر را بر عهده دارد.

پرستیژ بالای اجتماعی همراه با خطر و استرس در خلبانی آمیخته شده و می‌توان آن را این فردی دانست که مسئولیت زیادی بر دوش داشته و مسئول جان انسان‌ها در هر پرواز خواهد بود و به همین سبب رشته خلبانی به توانمندی‌های خاصی نیاز دارد و با قاطعیت می‌توان گفت که سالم‌ترین و دقیق‌ترین افراد یک جامعه خلبانان هستند. در تعریف شغل خلبانی به نوع وسیله‌ی هوایی که فرد سکاندار هدایت آن را بر عهده دارد اشاره‌ای نشده است و این بدان معناست که فارغ از نوع وسیله که می‌تواند هلیکوپتر، هواپیمای باربری یا مسافربری یا جنگنده باشد، فرد سکاندار، همان خلبان است.

خلبان‌ها برای اینکه بتوانند با عملکرد بهتری فعالیت نمایند باید سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرند. سالم بودن سبک زندگی، ورزش، خودداری از خوردن مشروبات الکلی و غیره را باید یک خلبان سر لوحه‌ی کار خود قرار دهند و شاید به همین دلیل باشد که کاپیتان‌ها در جامعه به عنوان الگو معرفی می‌شوند. خلبانی شغلیست که افراد شاغل در آن به دلیل فشارهای روانی بالا باید در رفاه و آسایش کامل باشند و کمترین دغدغه‌ی ذهنی را داشته باشند. به همین سبب خلبانی یک شغل نظامی‌وار همراه با مسئولیت و استرس زیاد است که وارد شدن به آن عشق و علاقه‌ی زیادی را می‌طلبد. در کنار عشق و علاقه، افراد باید واجد شرایط نیز باشند، سلامت کامل جسمی در کنار شرایط روحی عالی، انرژی بالا، صبور بودن، متعهد بودن فقط قسمتی از شرایطیست که باید در یک خلبان وجود داشته باشد.

خلبانی جزء مشاغلی است که در تمامی کشورهای دنیا برای پذیرش در این رشته حساسیت های زیادی به خرج می دهند و در تمامی دنیا از جایگاه ویژه ای خلبانان برخوردار هستند. جایگاه خلبانان در خارج از ایران در کشورهای اروپایی، آمریکایی و بسیاری از کشورهای آسیایی جایگاه ویژه تری بوده و حقوق و مزیت هایی که برای این افراد در نظر می گیرند، بسیار بالا است.‌ اما با این وجود خلبان شدن در ایران هزینه‌ی کمتری نسبت به بسیاری از کشورهای جهان دارد و از طرفی آموزش های خلبانی در ایران از استاندارد و اعتبار بالایی برخوردار بوده و به همین جهت همیشه بر سر خلبانان ایرانی بین کشورهای مختلف جدال بوده و خلبانان ایرانی را بهترین خلبانان دنیا می‌دانند.

بنا به دلایل زیر جایگاه خلبانی جایگاهی بسیار ویژه بوده و نگاه جامعه به این افراد همانند نگاه آن ها به افراد نخبه است:

 • ساعت های آموزشی فشرده‌ای را افراد برای خلبان شدن باید پشت سر بگذارند، در این ساعت های آموزشی فشرده مباحث بسیار تخصصی از جمله هواشناسی، ساختار هواپیما، آیرودینامیک در پرواز و غیره به آن ها آموزش داده می‌شود.
 • بین افراد برتر سنجش صورت گرفته و شرایط روحی، جسمی، درسی و غیره به صورت دقیق بررسی شده و گسترده ترین و سخت ترین پارامترها را برای خلبانی در نظر می گیرند.
 • خلبانان مسئول حفاظت از سرمایه های انسانی بوده و جان صدها انسان در دست خلبانان است.
 • حفاظت از سرمایه‌ی مادی چندین میلیون دلاری که همان هواپیما است، به خلبان سپرده می شود.
 • با توجه به شرایط اختصاصی ذکر شده برای خلبانان هر کسی نمی تواند خلبان شود.

جالب است بدانید که خلبانی در بین سه شغل اول پراسترس در دنیا قرار دارد.

دانشگاه‌های برتر خلبانی

رشته خلبانی در کشورهای مختلف در سراسر جهان تدریس می‌شود، اما برخی از دانشگاه‌ها که توانسته‌اند به استانداردهای تعیین شده در آموزش خلبانی برسند، دانشجویان بین المللی نیز جذب کرده و به آموزش این رشته به آنان می پردازند. برای نخبگان و کسانی که تمایل دارند در این رشته به تحصیل بپردازند، آگاهی از دانشگاه های معتبر جهان که در لیست QS قرار دارند و بالاترین سطح کیفیت را در آموزش دارند، اهمیت زیادی دارد، از این رو به تعدادی از دانشگاه های برتر جهان در رشته خلبانی می پردازیم.

دانشگاه خلبانی کرووگراد

این دانشگاه در کشور اوکراین در شهر کرووگراد واقع است و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های خلبانی محسوب می شود که خوشبختانه مورد تایید وزارت علوم ایران نیز بوده و افرادی که پس از تحصیل به ایران باز می‌گردند، مشکلی برای تایید مدرک خود توسط وزارت علوم ایران ندارند. این دانشگاه عضو ایکائو نیز است و دوره خلبان عمومی به زبان انگلیسی و دوره پرواز تخصصی به زبان روسی در این دانشگاه برگزار می گردد.

دانشکده خلبانی رویال ویکتوریا در استرالیا

این دانشکده یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشکده های پرواز در بندر فیلیپ استرالیا است. فرودگاه مورابین در بندر فیلیپ قرار داشته و دانشجویان دوره خلبانی در این فرودگاه آموزش می‌بینند. دوره های خلبانی شخصی، خلبانی بازرگانی، خلبانی با هواپیمای تک موتوره، خلبانی با هواپیمای دو موتوره،پرواز با هواپیماهای پیشرفته، پرواز در شب و دوره استادی خلبانی از مهم ترین آموزش های این دانشکده است.

خلبانی در دانشگاه سویین برن استرالیا

در این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خلبانی با بالاترین سطح آموزشی برگزار می شود. دوره کارشناسی این دانشگاه 3 ساله است که با همکاری دانشکده هوایی آکسفورد ( از بهترین دانشگاه های هوانوردی جهان) برگزار می شود. این دانشگاه از معتبرترین و بهترین دانشگاه های خلبانی در سطح جهان محسوب می شود که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هست.

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ روسیه

بر هیچ کس پوشیده نیست که در حال حاضر ابر قدرت دنیا در رشته هوانوردی و هوا و فضا کشور روسیه است. پس بدیهی است که بهترین دانشگاه های جهان در صنعت هوانوردی دانشگاه های روسیه باشند. دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ روسیه با پیشرفته‌ترین تکنولوژی های روز دنیا، رشته خلبانی را با انواع وسایل حمل و نقل هوایی تدریس می کند. دانشجویان این دانشگاه زندگی در یک شهرک پیشرفته‌ی هوایی را تجربه می کنند و مهارت زیادی را در پرواز کسب می نمایند.

دانشگاه خلبانی مسکو، دانشگاه خلبانی لیاپیدوسکی، دانشگاه خلبانی ساسوسکی، دانشگاه خلبانی ژنرال بوگایوف از دیگر دانشگاه های خلبانی روسیه به شمار می روند که در سطح جهانی مطرح بوده و امکان تحصیل در آن ها برای دانشجویان و دانش آموزان نخبه سراسر جهان وجود دارد.

موسسه تکنولوژی ماساچوست، انستیتوی فناوری جورجیا، آکادمی دریایی ایالات متحده، آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده، دانشگاه پوردو، موسسه پلی تکنیک رنسلر، دانشگاه ایالتی اوهایو، دانشگاه هوانوردی embry-riddle در سراسر جهان، موسسه پلی تکنیک ویرجینیا، دانشگاه ایالتی سن خوزه جزء ده دانشگاه برتر هوانوردی در آمریکا و جهان محسوب می‌شوند.

تمامی دانشگاه های نامبرده در لیست QS دارای رتبه قابل قبولی هستند، اما از آنجا که خلبانی به عنوان یک رشته آکادمیک رسمی شناخته نشده است نمی توان یک رتبه بندی مرتب را برای دانشگاه های این رشته در نظر گرفت.

رشته های مرتبط با خلبانی را بیشتر بشناسیم

 همانطور که در ابتدا گفته شد، خلبانی یکی از گرایش‌های پرطرفدار رشته هوانوردی است، اما رشته هوانوردی در گرایش‌های دیگر از جمله مراقبت پرواز و ناوبری هوایی نیز ارائه می شود. رشته مراقبت پرواز مربوط به هدایت صحیح هواپیما در مسیر درست است. افرای که در این رشته تحصیل می کنند، باید دقت و تمرکز بالایی داشته باشند و دارای دیدی قوی باشند، چرا که در هر لحظه از پرواز ممکن است تغییرات جوی رخ دهد که این تغییرات در صفحات رادار برج مراقبت مشاهده شده و باید خلبان را از نظر ایمن بودن شرایط پرواز آگاه سازد.

خلبان در هنگام پرواز باید از شرایط جوی، وزش باد، ترافیک هوایی و غیره به طور دقیق آگاه باشد تا بتواند هواپیما را در مسیر درستی هدایت کند، به همین سبب بدون وجود مسئول پرواز نمی توان هواپیما را در مسیر صحیح هدایت کرد. مسئول پرواز باید متخصص در رشته مراقبت پرواز باشد.

اصلی ترین وظایف مراقبت پرواز

 • جلوگیری از برخورد هواپیماها با یکدیگر در یک مسیر هوایی
 • هدایت صحیح هواپیما در مسیر درست
 • برقراری نظم و امنیت در جریان پروازها
 • ارائه ی اطلاعات دقیق هواشناسی و جوی به خلبان
 • برقراری ایمنی و سلامت پرواز

از دیگر رشته های مرتبط با خلبانی، ناوبری هوایی به شمار می‌رود که مسئول تهیه‌ی نقشه پرواز قبل از پرواز هستند. ناوبران هوایی را خلبانان دوم می نامند، زیرا بدون آن ها نمی توان نقشه ی صحیح برای پرواز ترسیم کرد. فرض نمایید که هواپیمایی در حال پرواز است و در 150 کیلومتری مسیری که طی می کند یک ابر کلمبوس باران زا وجود دارد، اگر این هواپیما ناوبر داشته باشد برای ایمنی بهتر سفر، ناوبر مسیر جدیدی را طراحی کرده و مسیر حرکت هواپیما را به سمتی تغییر می‌دهد که ایمنی بیشتری دارد.

ناوبران هواپیماهای شکاری قدرت تشخیص هواپیمای دشمن، نحوه‌ی تیراندازی با هواپیما، دوره نجات خدمه از مرگ و کنترل سلاح و مهمات را نیز گذرانده و بر این تکنیک ها مسلط می شوند. علاوه بر این دو رشته، رشته هایی چون تکنولوژی ساخت هواپیما و هلیکوپتر، مهندسی پرواز، مهندسی هوا و فضا، ساخت راکت نیز جزء رشته های مرتبط با خلبانی محسوب می شوند.

مقاطع تحصیلی رشته خلبانی

رشته خلبانی

مقاطع تحصیلی رشته خلبانی به شرح زیر است:

مقطع کارشناسی خلبانی

برای قبولی در لیسانس خلبانی باید در دوره‌ی دبیرستان رشته‌ی ریاضی و فیزیک را انتخاب نمایید. بعد از اخذ دیپلم در مدرک ریاضی و فیزیک در سالی که در مقطع پیش دانشگاهی در حال تحصیل هستید، باید در کنکور اختصاصی آجا که در بهمن و اسفندماه هر سال ثبت نام آن شروع می شود، ثبت نام نمایید. بعد از ثبت نام در کنکور اختصاصی آجا، برای آزمون ورودی دانشگاه شهید ستاری آماده شده و در اردیبهشت ماه کنکور آجا را امتحان می دهید. بعد از قبولی در کنکور آجا برای مصاحبه از شما دعوت می شود. مصاحبه شامل سوالات عقیدتی و سیاسی بوده و در کنار مصاحبه از شما تست های پزشکی گرفته می شود.

تست دندانپزشکی، تست گوش و حلق و بینی و تست بینایی مهم‌ترین تست ها هستند. در تست بینایی دید تیز و عدم کور رنگی و پارامترهای دیگر بررسی می شود. افراد علاقمند به خلبانی باید به طور جدی از دندان های خود محافظت نمایند، زیرا داشتن بیش از سه دندان خراب باعث رد شما در مصاحبه می‌شود. افراد متقاضی در خلبانی نباید بیش تر از 20 سال تمام سن داشته باشند.

دانشگاه شهید ستاری وابسته به ارتش جمهوری اسلامی بوده و فارغ التحصیلان رشته خلبانی با درجه ستوان دومی وارد عرصه‌ی کار می شوند. خلبانان تربیت شده در این دانشگاه خلبانان نظامی هستند. دانشکده پرواز سپاه نیز یکی از دانشگاه‌هایی محسوب می‌شود که در مقطع لیسانس خلبانی دانشجو می پذیرد. برای آشنایی با نحوه‌ی پذیرش و زمان پذیرش باید به روابط عمومی سپاه پاسداران شهر خود مراجعه نمایید.

در خصوص لیسانس خلبانی در ایران باید چندین نکته را به علاقمندان این رشته متذکر شویم:

 • اگر می خواهید یک خلبان متبحر شوید و استخدام سازمان هواپیمایی کشور شوید و به صورت رسمی فعالیت خود را به عنوان خلبان شروع نمایید، به شما توصیه می کنم که دور دانشگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند را یک خط قرمز بکشید.
 • افرادی می توانند به عنوان خلبان رسمی در ایران فعالیت نمایند که در آموزشگاه های خلبانی زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور مانند آموزشگاه ایران هما، مرکز معراج، مرکز آموزش خلبانی ایران و غیره دوره های خلبانی را گذرانده باشند. دانشجوهای خلبانی که در دانشگاه های وزارت علوم تحصیل می کنند، متاسفانه به عنوان خلبان رسمی سازمان هواپیمایی کشور شناخته نشده و با مشکل کار مواجه می شوند.
 • دانشکده خلبانی سپاه و ارتش، دانشکده صنعت هواپیمایی کشور، دانشکده صنعت هواپیمایی مهرآباد، دانشکده صنعت هواپیمایی در برخی از شهرهای ایران جزء استثنائات بوده و افراد آموزش دیده در این دانشگاه ها به عنوان خلبان نظامی و غیر نظامی به طور رسمی فعالیت می کنند.

پس اگر جزء علاقمندان به رشته خلبانی هستید باید یا در آموزشگاه ها و دانشکده های سپاه و ارتش و صنعت هواپیمایی درس بخوانید و یا در آموزشگاه های آزاد با پرداخت شهریه‌های کلان دوره بگذرانید. دانشگاه های خارج از ایران در مقطع تحصیلی لیسانس خلبانی از بین ایرانیان نیز دانشجو می پذیرند که هزینه‌ی تحصیل در آنجا به مراتب گزاف تر از ایران خواهد بود.

مقطع کارشناسی ارشد خلبانی

همانطور که در تیتر بالا بیان شد تحصیل در مقطع کارشناسی خلبانی در ایران بسیار محدود بوده و بیشتر برای خلبانی باید به آموزشگاه های آزاد که زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور است و دارای اعتبار بین المللی هستند، مراجعه کرد. با این حال سوالات بسیار زیادی در خصوص مقاطع مختلف تحصیلی در رشته خلبانی وجود دارد. یکی از سوالات این است که آیا ادامه تحصیل در رشته فوق لیسانس خلبانی وجود دارد یا خیر؟

مقطع فوق لیسانس خلبانی بیشتر در کشورهای خارجی ارائه می‌شود. یعنی فارغ التحصیلانی که در ایران در رشته خلبانی دارای مدرک لیسانس هستند، برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس خلبانی باید به کشورهای پیشرفته چون استرالیا و روسیه مهاجرت نمایند. خلبانانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، می توانند در ارشد رشته های مرتبط با خلبانی شرکت نمایند. تحصیل در رشته های مرتبط با خلبانی در مقطع کارشناسی ارشد در ایران در دانشگاه های مختلف ارائه شده و به راحتی می توان ادامه تحصیل داد. ادامه تحصیل در رشته هایی مثل سوانح هوایی و صلاحیتهای پروازی، آیرودینامیک، سازه های هوایی، دینامیک پرواز و کنترل شرکت نمایند. در واقع افرادی که دارای مدرک لیسانس هوانوردی گرایش خلبانی هستند، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در هر رشته ای که علاقمند باشند، شرکت نمایند.

ضمن اینکه توجه داشته باشید از آنجا که رشته خلبانی در مدارس و آموزشگاه‌های آزاد بیشتر تدریس می شود و این آموزشگاه ها استاندارد آموزشی خاص خود را دارند، مدارک آن ها با دیگر موسسات و دانشکده های زیر نظر وزارت علوم تفاوت دارد.

دکتری خلبانی

همانطور که قبلا بیان شد خلبانی نوعی شغل و حرفه محسوب می‌شود که می توان آن را در فضاهای آموزشی که طبق استانداردهای بین المللی تعریف شده است، فرا گرفت و این حرفه مانند دیگر مشاغل و رشته های تحصیلی مقاطع آکادمیک پیوسته ای ندارد. مقاطع رشته خلبانی با مقاطع دیگر رشته ها تفاوت دارد. البته لیسانس این رشته در ایران تدریس شده اما این بدین معنی نیست که کسانی که دارای مدرک کارشناسی خلبانی هستند، بهتر از دیگر افرادی خواهند بود که این مدرک را نداشته و در آموزشگاه های آزاد دوره خلبانی را گذرانده‌اند، بلکه تمامی خلبانان باید مقاطع تعریف شده در سازمان ایکائو را بگذرانند تا به عنوان خلبان رسمی مورد تایید قرار بگیرند. پس مقاطع معین تعریف شده توسط سازمان هواپیمایی بین المللی مهم تر از دیگر مقاطع تحصیلی هستند.

اگر بخواهیم مقاطع آموزش خلبانی را به ترتیب بیان کنیم، این مقاطع به ترتیب شامل موارد زیر می شود:

دوره ی GPL

 • در این دوره 700 ساعت به آموزش زبان انگلیسی عمومی و تخصصی، 1200 نوبت پروازی و 600 ساعت به آموزش دورس تخصصی هواپیما اختصاص داده می شود.

دوره ی PPL

 • این دوره شامل 600 ساعت زبان تخصصی و عمومی، 50 ساعت آموزش پرواز و 350 ساعت آموزش دروس تخصصی هواپیمایی است.

دوره ی CPL

 • در این دوره دانشجو زبان تخصصی و عمومی به مدت 200 ساعت با ردیف 2، آموزش پرواز 150 ساعت با ردیف 2، دروس تخصصی هواپیما 350 ساعت با ردیف 2 را می‌گذراند.

دوره ی ATPL

 • در این دوره دانشجو به مدت 1500 ساعت آموزش پرواز دیده و به مدت 400 ساعت با ردیف 3 آموزش دروس تخصصی هواپیمایی را دیده و به مدت 250 ساعت آموزش دروس تخصصی اجازه نامه پرواز با دستگاه را دیده و به مدت 40 ساعت اجازه پرواز با اجازه نامه پرواز با دستگاه را انجام می دهد. دانشجویان بعد از گذراندن این دوره به درجه سر خلبان رسیده و اجازه پرواز با تمامی هواپیماهای حمل و نقل هوایی را دارند.
 • INST، ME، AFI، AFII دیگر مقاطع دوره خلبانی به شمار می‌روند که در ادامه هر یک از آن ها به طور مفصل توضیح داده می شود.

اگر خلبانان در رشته‌ای غیر از خلبانی تحصیل کرده باشند و دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند، می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی ادامه تحصیل دهند. اما رشته ای با عنوان دکتری خلبانی در ایران وجود ندارد و تدریس نمی شود. خلبانانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های هوانوردی هستند می توانند برای مقطع دکتری در گرایش های مختلف هوانوردی شرکت نمایند. دکتری خلبانی و هوانوردی در برخی از کشورهای پیشرفته آموزش داده می شود که بیشتر مباحث آن مربوط به هوا فضا، هوانوردی و مکانیک است.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

خلبانی جزء رشته هایی محسوب می شود که در دانشگاه های مختلف سراسر جهان بیشتر به زبان انگلیسی تدریس می شود. از آنجا که خلبانان باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشند، به همین سبب دانشگاه هایی که استانداردهای بالایی را در آموزش خلبانان به کار می برند، تدریس آنان نیز به زبان انگلیسی خواهد بود. از طرفی خلبانی یکی از رشته هایی است که متقاضیان زیادی در سراسر جهان داشته و بسیاری برای تحصیل در این رشته اقدام به مهاجرت می نمایند، به همین سبب دانشگاه هایی که دانشجویان بین المللی از سراسر جهان پذیرش می نمایند، آموزش آن ها نیز به زبان انگلیسی است.

بسیاری از ایرانیان علاقه دارند که برای تحصیل در رشته خلبانی وارد دانشکده هوانوردی ترکیه شوند، بهتر است بدانید که ترکیه از جمله کشورهایی محسوب می شود که از استانداردهای بالای آموزشی برخوردار بوده و سطح کیفیت آموزش خلبانی در ترکیه با دانشگاه های آمریکایی برابری می کند. برای تحصیل در ترکیه نیازی به یادگیری زبان ترکی نبوده و دانشگاه هوانوردی ترکیه خلبانی را به زبان انگلیسی تدریس می کند. هر چند برای زندگی در ترکیه بهتر است که کمی زبان ترکی آموزش ببینید.

یکی دیگر از کشورهایی که برای یادگیری خلبانی متقاضی زیادی دارد، کشور اوکراین است. دانشکده های هوانوردی اوکراین جزء بهترین دانشکده های خلبانی در دنیا بوده و زبان تدریس در آن ها انگلیسی است. یکی از شرایط ورود به این دانشکده ها کسب نمره ی بالای آیلتس در هر 4 مهارت زبان خواهد بود. تقریبا تمام کشورهای آمریکایی و اروپایی و اکثر کشورهای آسیایی رشته خلبانی که یک حرفه ی بین المللی است را به زبان انگلیسی تدریس می کنند و شما با داشتن مدرک زبان انگلیسی به راحتی می توانید در دانشگاه های دنیا پذیرش بگیرید.

واحدهای درسی مشترک

افراد متقاضی برای شرکت در رشته خلبانی باید ابتدا در آزمون علمی و پزشکی شرکت کرده و پس از موفقیت در تست های پزشکی و مصاحبه ها به عنوان دانشجوی خلبانی پذیرش می شود. دانشجویان این رشته قبل از اینکه دروس تخصصی خود را آغاز نمایند، باید به مدت 350 ساعت در دوره های زبان انگلیسی شرکت نمایند. این دوره ها به عنوان پیش نیاز بوده و بعد از اتمام این دوره ها آموزش دروس این رشته شروع می شود. دانشجویان این رشته سه نوع دروس با نام های دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی را می گذارنند و بعد از آن وارد دوره عملی این رشته می شوند. دروس پایه ی این رشته شامل ریاضی، فیزیک، آمار و احتمالات و معادلات دیفرانسیل است. دروس اصلی این رشته شامل مبانی برق، مبانی کامپیوتر، آشنایی با لیزر، مبانی الکترونیک، دینامیک عمومی، استاتیک و ارتعاشات عمومی است.

دروس تخصصی این رشته شامل فیزیولوژی هوایی، آیرودینامیک، هواشناسی، اصول پرواز، اصول ایمنی پرواز، موتور هواپیما، قوانین هوانوردی، زبان تخصصی، هواپیما، موتور هواپیما، سیستم الکترونیکی، جنگ الکترونیک، سیستم کنترل، سیستم کمک ناوبری، سیمولاتور پرواز، سرویس هوانوردی، رهگیری هوایی، آلات دقیق پرواز، مقررات وزن و تعادل، قابلیت های هواپیما، ناوبری هوایی، نحوه کار با کامپیوتر پرواز و محاسبات و نقشه خوانی است. بعد از گذراندن دوره های مقدماتی کلاس های زمینی، دانشجویان باید وارد کلاس های عملی شده و پرواز را بیاموزند. پرواز مقدماتی، پرواز پایه و پرواز پیشرفته از واحدهای عملی خواهد بود. پروازهای کلاس عملی با هواپیماهای آموزشی از نوع بونانزا است، که به مدت حداقل 45 ساعت این آموزش ها همراه با استاد و به صورت مستقل توسط دانشجو پشت سر گذاشته می‌شود.

آزمون های مرتبط با رشته خلبانی

رشته خلبانی

افرادی که علاقمند به ورود به رشته خلبانی هستند، دغدغه‌ی زیادی در خصوص آزمون ورودی و شرایط عمومی و اختصاصی این رشته دارند. با توجه به نوع دانشکده و هدف متقاضی شرایط ورود به این رشته متفاوت خواهد بود. مثلا بسیاری از افراد قصد دارند برای خلبان شدن از ایران مهاجرت کرده و به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل بروند، این افراد باید با یک موسسه مهاجرتی معتبر در این خصوص مشورت کرده تا بتوانند با توجه به بودجه، علاقه، اطلاعات و تسلط به زبان انگلیسی کشور مورد نظر را انتخاب نمایند. اما برخی از افراد تمایل دارند، تمام تلاش خود را به کار گیرند تا بتوانند در ایران در این رشته تحصیل نمایند. برای ورود به رشته خلبانی در ایران در ابتدای امر باید تعیین نمایید که قصد دارید به عنوان یک خلبان جنگنده فعالیت کنید یا یک خلبان مسافربری با توجه به هدف شما، آزمون های ورودی این رشته متفاوت است.

به طور کلی متقاضیانی که قصد دارند در مرکز آموزشی فنون و خدمات هوایی تحصیل نمایند، باید دارای شرایط خاصی باشند. حداقل قد این افراد باید 165 سانتی متر، حداقل سن 18 سال و دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. برای ورود به مراکز آموزشی خلبانی در کشور آزمون هایی شامل آزمون زبان انگلیسی، هوش، اطلاعات عمومی در خصوص هوا و فضا برگزار می‌شود. بعد از قبولی در آزمون متقاضی باید تست های پزشکی را یکی پس از دیگری انجام دهد. تست بینایی، تست دهان و دندان، تست بیماری های لثه، عدم اعتیاد، عدم سوء پیشینه، داشتن کارت معافیت تحصیلی یا معافیت دائم غیر پزشکی یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی مورد بررسی قرار می گیرد. دانشجو پس از قبولی در تست های پزشکی و مصاحبه های حضوری وارد رشته خلبانی می شود. دقت نمایید دوره های آموزشی که دانشجوی دوره خلبانی می گذارند، باید در مراکزی باشد که مورد تایید سازمان هواپیمایی کشور باشد. بعد از گذراندن دوره های آموزشی در مراکز آموزشی معتبر، فرد باید امتحان پایان دوره را با موفقیت بگذراند. 

برای اینکه دانشجوی خلبانی بتواند گواهینامه پایان دوره را از سازمان هواپیمایی کشور اخذ نماید باید در امتحانات این سازمان شرکت کرده و صلاحیت فرد برای سازمان احراز شود. امتحان مکالمه زبان انگلیسی، پرواز در سیمولاتور، پرواز با هواپیما، فهم مکالمات انگلیسی رادیویی، سلامت جسمی و روانی از جمله تست های پایان دوره برای اخذ گواهینامه است. دانشجویان بعد از گذراندن کلاس های زمینی و حدود 40 تا 50 ساعت آموزش پرواز به سازمان هواپیمایی کشور برای اخذ گواهینامه PPL معرفی می شوند. این دانشجویان می توانند به طور شخصی هواپیماهای سبک مانند Cessna را هدایت کنند.

دانشجویان در صورت گذراندن کلاس های زمینی و حدود 110 تا 150 ساعت کلاس پرواز به سازمان هواپیمایی کشور برای اخذ مدرک CPL معرفی می شوند، بعد از قبولی در آزمون CPL، مدرک خلبانی تجاری به دانشجو اعطا می شود. این مدرک برای هواپیماهای سنگین مسافربری و باربری مانند ایرباس، بوئینگ 747 است .

دانشجو پس از گذراندن دوره ی آموزشی ATPL و قبولی در آزمون ATPL  و دریافت مدرک IR یا مدرک آلات دقیق، می تواند به عنوان سر خلبان فعالیت نماید و تمامی انواع هواپیماها را هدایت کند. در این دوره دانشجو باید حدود 40 ساعت که 20 ساعت آن با سیمولاتور و 20 ساعت با هواپیما خواهد بود، پرواز نماید. بعد از قبولی در آزمون ATPL و IR سازمان هواپیمایی کشور، فرد می تواند به عنوان خلبان رسمی در شرکت های هواپیمایی فعالیت کند.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

خلبانان می توانند به عنوان سکاندار هواپیما یا خلبان، سرخلبان، کمک خلبان، استاد خلبان مشغول به کار و فعالیت شوند. برای فعالیت در هر یک از این درجات کسب حداقل شرایط ضروری است. برای اینکه بتوانید به عنوان خلبان فعالیت نمایید باید بتوانید تمامی مدارک PPL، CPL، ATPL و IR را اخذ نمایید. اخذ این مدارک توسط سازمان هواپیمایی کشور برای فعالیت رسمی به عنوان خلبان ضروری خواهد بود.

خلبانانی که می خواهند با انواع دستگاه های ناوبری پرواز را تجربه کنند و پرواز کردن در شرایط نامساعد جوی مانند هوای ابری و بارانی و مه آلود را تجربه کنند، باید دوره‌ی INST را گذرانده و گواهینامه ی مربوط به این دوره را دریافت نمایند. خلبانانی که قصد دارند با هواپیماهای دو موتوره به بالا پرواز نمایند، لازم است که اجازه نامه ی M.E را کسب نمایند.

خلبانانی که قصد دارند به عنوان استاد خلبان به دانشجویان این رشته آموزش دهند، باید دو دوره‌ی آموزشی AFI و AFII را بگذرانند. دوره ی AFI برای وقتی است که خلبان بخواهد نحوه‌ی پرواز با هواپیما را به دانشجویان یاد دهد و دوره ی AFII برای وقتی است که خلبان بخواهد نحوه ی پرواز با سیمولاتور را به دانشجویان خلبانی آموزش دهد. برای اخذ مدرک AFI مدرک INST لازم بوده و برای اخذ مدرک AFII هر دو مدرک INST و AFI لازم است. خلبانان بعد از اخذ مدارک مربوطه می توانند در شرکت های هواپیمایی که در حوزه‌ی حمل و نقل عمومی، مسافربری، کشاورزی و آموزشی فعالیت دارند، استخدام شوند.

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

خلبانان ایرانی در دنیا از اعتبار بالایی برخوردار هستند، به همین جهت بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی از خلبانان ایرانی استقبال می کنند. مهارت خلبانان ایرانی در دنیا زبانزد بوده به طوریکه کاپیتان های ایرانی برای کار هر جا که اراده کنند، می توانند به راحتی ویزای کار را دریافت نمایند. خلبانی شغلی است که کشورهای زیادی آماده پذیرش خلبانان خبره هستند و برای این کار هزینه های زیادی را پرداخت می کنند.

متاسفانه حقوق خلبانان در ایران در حد بالایی نبوده و دستمزد خلبانان در مقایسه با کشورهای اروپایی، آمریکایی و بسیاری از کشورهای آسیایی بسیار پایین است، همین مسئله سبب مهاجرت تعداد کثیری از خلبانان به خارج از کشور شده است. کشورهای زیادی چون کانادا، ترکیه، مالزی، سنگاپور، امارات، قطر برای رشته ی خلبانی با حقوق بسیار بالا نیروی کار می‌پذیرند.

اگر بتوانید ویزای کار کشور کانادا را دریافت نمایید و در این کشور مشغول به کار شوید، می توانید سالانه حدود 200 هزار دلار درآمد داشته باشید. البته این حقوق به درجه شما، سابقه‌ی کار و مهارت شما نیز بستگی زیادی دارد. به دلیل اینکه خلبانان تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارند و دارای تجربه و مهارت بالایی در زمینه‌ی کاری خود هستند، نسبت به دیگر مشاغل بهتر می توانند ویزای کار را دریافت نمایند. قطر نیز از دیگر کشورهایی است که ایرانیان می توانند ویزای کار را برای خلبانی به راحتی اخذ نمایند. قطر جزء ثروتمندترین کشورهای جهان بوده و حقوق بسیار بالایی را برای خلبانان خود در نظر دارد. از طرفی دانشکده‌های هوانوردی قطر از پیشرفت بالایی برخوردار بوده و بسیاری از دانشکده‌های معتبر آمریکایی و اروپایی در این کشور شعبه دارند. حقوق خلبانان در قطر ماهانه بالای 60 میلیون تومان است.

اصطلاحات رایج در خلبانی

عاشقان پرواز و افرادی که به خلبانی علاقه دارند، دوست دارند که اطلاعاتی فراتر از بقیه‌ی افراد در این خصوص داشته باشند. آشنایی با اصطلاحات رایج خلبانی یکی از این علایق است. به همین سبب در ذیل بخشی از این اصطلاحات به همراه معانی آن ها آورده شده است.

زمان efc

این اصطلاح رایج در هنگامی به کار برده می شود که هواپیما قصد بلند شدن دارد و خدمه‌ی پرواز را به آمادگی دعوت می کند.

پیشمرگ پرواز یا deadhead

این اصطلاح به کسانی اطلاق می شود که در هواپیما حضور دارند و در زمان های اضطراری بدون وقفه از هواپیما پایین می پرند ( با چتر) به اینگونه افراد پیشمرگ گفته می شود و دستمزد بالایی به اینگونه افراد تعلق می گیرد.

فرود نهایی: به زمانی گفته می شود که هواپیما به فرودگاه مقصد رسیده و کمترین فاصله را با زمین داشته و به برج مراقبت فرود را اعلام می دارد و برای نشستن به زمین آماده می شود.

ATC

به معنی کنترل ترافیک هوایی است، در واقع ناوبر هوایی سعی می کند تا مسیری را انتخاب کند که کمترین مانع را در طی مسیر پروازی هواپیما داشته باشد.

زولو

زمان هماهنگی بین خلبانان یک پرواز، فرودگاه مبدا و مقصد، برج مراقبت و غیره است. این زمان بر اساس ساعت جهانی تنظیم می شود.

تاچ داون

به معنای فرود است.

روجر

علامتی است که نشان دهنده‌ی این است که پیام دریافت و درک شده است.

ARRIVAL

ورود هواپیما به فرودگاه

اسکرامبل

حالت آماده باش کامل و وضعیت قرمز( در خصوص خلبانی هواپیماهای جنگنده بیشتر به کار می ‌رود.)

پاکت هوا

برای پیشگیری از مشکلات سوء مزاج مسافران طراحی شده است.

عرشه پرواز

کابین خلبان

مباحث کاربردی در خلبانی

یکی از مباحث کاربردی و جالب در خلبانی سیستم هواپیما و مباحث مربوط به آیرودینامیک است. شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا ساختار هواپیما به این شکل است؟ جواب دادن به این سوال نیازمند اطلاعات خاصی در خصوص نیروهای فیزیکی و آیرودینامیک خواهد بود.

نیروی برار در هواپیما، هلیکوپتر و سایر ماشین های پرنده، نیرویی است که باعث بالا رفتن آن ها می شود. طبق قوانین فیزیک برای ایجاد شدن نیروی برار و بالا رفتن وسیله‌ی پرنده، نیازمند این هستیم که وسیله شبیه به یک قطره‌ی آب طراحی شود. هواپیما طوری طراحی شده است که قسمت جلوی آن به صورت نیم دایره بوده و قسمت عقب آن دارای زاویه های تند است. اگر باد به قسمت نیم دایره‌ای وسیله‌ی پرنده بوزد و از قسمت عقب آن که شیب زیادی دارد، رد شود نیروی برار ایجاد خواهد شد و در نتیجه وسیله به بالا پرواز خواهد کرد.

جالب است بدانید که بال های هواپیما شبیه به بال پرندگان طراحی شده است، بدین صورت که هنگامی که مولکول های هوا به نوک پر پرندگان برخورد می کند، تعدادی از مولکول ها در پرهای بالایی و قسمتی نیز در پرهای پایینی منتشر می شوند، سرعت عبور مولکول های هوا در پرهای بالایی بیشتر بوده و در نتیجه فشار هوا طبق اصول برنولی کمتر می شود. همین موضوع باعث ایجاد یک خلا شده و باعث می شود تا مولکول های هوا در قسمت پرهای بالایی و پایینی به صورت همزمان به انتهای بال پرنده برسد و پرنده را به سمت بالا حرکت دهد.

همین اتفاق دقیقا در بال های هواپیما رخ می دهد. فشار هوا در قسمت بالای بال هواپیما کمتر از پایین بال بوده و خلا ایجاد شده نیروی برار را ایجاد کرده و باعث حرکت هواپیما در هوا می‌شود. نیروی وزن، نیروی رانش، نیروی پسا  و نیروی تراست از دیگر نیروهایی است که باعث حرکت هواپیما در هوا می شود. به همین سبب قوی بودن درس فیزیک برای دانش آموختگان خلبانی از جمله شروط مهم خواهد بود.

اصول پرواز در خلبانی

همانطور که بیان شد 4 نیروی بالابرنده، وزن، نیروی موتور یا تراست و نیروی پسا یا درگ در حرکت هواپیما در هوا نقش دارند. به همین سبب وظیفه ی اصلی خلبان تعادل بر قرار کردن بین تمامی نیروهای ذکر شده است. در اصول پرواز خلبان یاد می گیرد که چه زمانی و چگونه باید نیروی بالابرنده را افزایش یا کاهش دهد و یا از نیروی موتور یا درگ در چه زمانی و به چه مقداری استفاده نماید.

نیروی وزن نیرویی است که در خلاف جهت نیروی برار به هواپیما وارد شده و این نیرو به سمت زمین است. نیروی کشش موتور نیز در خلاف جهت نیروی درگ وجود دارد. نیروی کشش موتور باعث می‌شود تا هواپیما به سمت جلو حرکت کند و نیروی درگ از افزایش سرعت بیش از حد هواپیما جلوگیری می کند. خلبانان در درس اصول پرواز  با این نیروها، انواع هواپیما، اجزای هواپیما و وظیفه ی هر کدام از آن ها آشنا می شوند.

درجات خلبانی

درجات خلبانی با توجه به اینکه شما خلبان نظامی محسوب می‌شوید یا خلبان غیر نظامی می تواند متفاوت باشد. افرادی که دوره‌ی خلبانی را در سازمان هواپیمایی کشور و یا در شرکت‌های خصوصی سپری می کنند با توجه به سابقه پرواز آن‌ها و تعداد ساعات پرواز درجه اعطا می شود. اما به طور کلی کسانی که دوره PPL  را گذرانده اند سر دوشی 1ریت، کسانی که دوره‌ی CPL را گذرانده اند سر دوشی دو ریت، کسانی که دوره‌ی IR را گذرانده اند سردوشی 3 خط و به خلبانان کامل که دوره‌ی ATP را نیز گذرانده اند سر دوشی 4 خط اعطا می شود. هر چقدر تجربه خلبان بیشتر شود ارتقای بیشتری نیز پیدا می کند.

مشاوره پذیرش در رشته خلبانی

رشته خلبانی

یکی از دغدغه های همیشگی دانشجویان روش های اخذ پذیرش است. بسیاری از افرادی که تمایل به مهاجرت دارند، دقیقا نمی‌دانند که برای مهاجرت باید چه مسیرهای را طی کنند. به همین سبب دچار گمراهی شده و وقت خود را بیهوده تلف می‌کنند. در خصوص روش های اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی باید بدانید که اگر می خواهید در این مسیر موفق شوید، باید یک مشاور همراه شما باشد تا مرحله به مرحله شما را برای رسیدن به دانشگاه مقصد یاری نماید. کمک گرفتن از یک موسسه مهاجرتی معتبر می تواند بسیار  راهگشا باشد.

موسسه مهاجرتی که در زمینه‌ی اعزام دانشجو سابقه‌ی طولانی مدتی دارد، بهتر از هر موسسه‌ای می تواند شما را در خصوص مهاجرت تحصیلی یاری رساند. اما قبل از اینکه بخواهید به یک موسسه مهاجرتی بروید باید نکاتی را در خصوص روش های اخذ پذیرش داشته باشید. درست است که موسسه های مهاجرتی مرحله به مرحله یاری گر شما خواهند بود، اما داشتن اطلاعات در این خصوص بی ضرر نیست. اگر مایل هستید که در رشته خلبانی از کالج ها و موسسات معتبر پذیرش بگیرید، باید در خصوص مقاطع و دوره های این رشته اطلاعات زیادی کسب نمایید.  برخی از کشورها دانشگاهی برای آموزش خلبانی نداشته و خلبانی را در مدارس و کالج ها آموزش می دهند و تحصیلات آکادمیکی در این کشورها وجود ندارد.

اما برخی از کشورها دوره‌های خلبانی را به صورت کاملا آکادمیک آموزش داده و مدارک تحصیلی آکادمیک برای دانش آموختگان صادر می کنند. قبل از هر چیز هدف خود از مهاجرت تحصیلی را باید مشخص نمایید، برخی از افراد قصد دارند بعد از اتمام دوره‌ی خلبانی در همان کشور نیز مشغول به کار شوند، به همین سبب باید در خصوص شرایط کاری کشور مورد نظر نیز تحقیق کرد. مثلا کشور آمریکا به سختی شرایط کار را برای دانشجویان مسلمان فراهم می کند و دانشجویان غیر مسلمان و غیر ایرانی به راحتی می توانند در آمریکا در خلبانی مشغول به کار شوند، از طرفی اگر شما مدرک خلبانی را از کشور آمریکا داشته باشید، در کشورهایی مثل قطر، مالزی، سنگاپور، آلمان، فرانسه می توانید به راحتی کار کنید.

بعد از تعیین هدف از مهاجرت، کشور، شهر و دانشگاه مناسب را انتخاب نمایید. در انتخاب دانشگاه سعی نمایید، دانشگاهی را انتخاب نمایید که بتوانید شرایط لازم برای اخذ پذیرش از آن را فراهم کنید. به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و با یکی از اساتید معتبر خلبانی ارتباط برقرار کرده و یا با ایشان تماس بگیرید.

تمامی مدارک لازم برای تحصیل را آماده کرده سپس ترجمه نمایید. فرم تقاضانامه را پر کرده و یک نامه انگیزشی نیز به دانشگاه نوشته و مدارک را آماده کنید، بعد از مصاحبه در سفارت و تایید مدارک شما، ویزای تحصیلی صادر می شود. مراحل اخذ ویزای تحصیلی به این راحتی ها نبوده و مراحل تقریبا پیچیده‌ای پیش روی شما خواهد بود. شما باید هزینه‌ی کافی برای زندگی در کشور مقصد را داشته باشید و بتوانید این موضوع را به سفارت ثابت کنید.

برای دریافت اخذ ویزای تحصیلی به شما پیشنهاد می شود که یک وکیل مجرب بین الملل گرفته و مراحل اخذ ویزا را به او بسپارید. مراجعه به موسسات مهاجرتی معتبر راحت ترین و بهترین راه ممکن است. با اساتید کالج ها و دانشکده‌های خلبانی رایزنی کرده و آن ها را برای تحصیل قانع کنید، اساتید دانشکده می توانند راه مهاجرت شما را هموار نمایند. به وب سایت دانشگاه مقصد مراجعه کرده و به ایمیل دانشکده یا کالج ایمیل زده و از آن ها برای پذیرش کمک بخواهید. شرایط خود را در بهترین حالت بازگو کنید و آن ها را برای تحصیل قانع نمایید.

مراحل و چگونگی اخذ ویزا

غیر از روش های اخذ پذیرش، چگونگی اخذ ویزا از دیگر دغدغه‌های مهم مهاجرت کنندگان به شمار می رود. دقت نمایید که برای اینکه به طور دقیق از روش های اخذ ویزا مطلع شوید و بتوانید برای آن اقدام نمایید، از یک موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو کمک خواسته و تمامی روندهای اخذ ویزا را به آن ها بسپارید. مراحل اخذ ویزا مراحل تقریبا پیچیده‌ای است که توضیح کامل آن ها خارج از حوصله ی این بحث است، اما صرفا به نکات مهمی در این خصوص اشاره می شود.

روش های اخذ ویزا برای هر کشور متفاوت است و هر کشور برای پذیرش دانشجو یا کارمند شرایط ویژه‌ای دارد. مثلا اگر شما بخواهید برای اخذ ویزای کشورهایی چون روسیه، ترکیه، قطر، فیلیپین، مالزی، سنگاپور اقدام نمایید، بسیار راحت تر می‌توانید ویزای خود را تحویل بگیرید، زیرا این کشورها قوانین سخت و دست و پاگیری را برای اخذ دانشجو وضع نکرده‌اند و به نسبت کشورهای دیگر با ایرانیان رابطه‌ی بهتری دارند و از این رو با کمترین هزینه و وقت می توان ویزای این کشورها را اخذ نمود. از طرفی اخذ ویزای کشورهای آمریکایی و برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، هند، بلژیک، دانمارک، سوئد، هلند و آلمان نسبت به دیگر کشورها سخت تر بوده و پروسه‌ی طولانی تری را در بر می گیرد.

دقت نمایید که مهم ترین مسئله در اخذ ویزای تحصیلی این است که شرایط دانشگاه‌های کشور مقصد را به خوبی فراهم کرده باشید. برای رشته خلبانی علاوه بر مدارک تحصیلی معتبر و ریز نمرات، قبولی در آزمون های مختلف، مدرک زبان تافل یا آیلتس، عدم سوء پیشینه، گردش حساب فرد ساپورت کننده، پرینت گردش حساب مالی خود، ترجمه تمامی مدارک در کنار ترجمه شناسنامه و کارت ملی از جمله مدارکی است که برای اخذ ویزای تحصیلی مورد نیاز است، در صورتی که بخواهید برای اخذ ویزای کار اقدام نمایید مدرک سابقه کاری و مهارت نیز مورد نیاز خواهد بود.

همانطور که بیان شد هر کشوری شرایط خاصی را برای صدور ویزا در نظر گرفته است، به همین جهت تاکید می شود که برای اخذ ویزای تحصیلی، کار، گردشگری، شینگن و غیره به یک موسسه مهاجرتی با سابقه و تجربه‌ی بالا مراجعه نمایید. مشاوران این موسسات تمامی مدارک لازم را برای شما حاضر کرده، ترجمه‌ی مدارک را آماده کرده و برای شما در سفارت نوبت گرفته و قبل از مصاحبه نکات مهم را برای قبول شدن در مصاحبه‌ی سفارت را برای شما بیان می کنند. قبل از اقدام کردن برای اخذ ویزای یک کشور بودجه و توان مالی خود را بسنجید و بعد از اینکه مطمئن شدید از پس هزینه‌های تحصیل بر می آیید، برای این کار اقدام نمایید.

مشاوره تحصیل در رشته خلبانی
آخرین ویرایش: ‏1 ماه پیش - 42,832 نمایش

سوالات متداول

میانگین درآمد ماهیانه یک خلبان چقدر است؟

آیا با سختی های شغل خلبانی آشنایی دارید؟

چرا رشته خلبانی ؟

نظرات

خسته نباشید دقیقا چه رشته ای باید رفت تا بشه مهاجرت کرد ریاضی یا تجربی بعد تو دانشگاه چی

2020-05-05 15:39:41

سلام دوست عزیز، مدرک دیپلم شما مدنظر نیست و شما بعد از اتمام دوره متوسطه خود میتوانید برای دوره خلبانی اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا متخصصان ما شما را راهنمایی کنند.تیم اعزام GO2TR.

2020-05-10 06:34:59

سلام دوست عزیز، مدرک دیپلم شما مدنظر نیست و شما بعد از اتمام دوره متوسطه خود میتوانید برای دوره خلبانی اقدام کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا متخصصان ما شما را راهنمایی کنند.تیم اعزام GO2TR.

2020-05-10 06:34:59

با سلام. یک سوال دارم . حداکثر سن مجاز برای خلبانی در خارج از کشور چقدر هست ؟

2020-09-09 08:48:53

سلام دوست عزیز، محدودیت سنی برای شرکت در دوره ها در بازه 30-40 سال میباشد. هرچند هر چه سن متقاضی بالاتر باشد با ریسک ویزا از جانب سفارت مواجه خواهد شد. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

سهند یوسفی - 2020-09-23 07:23:20

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط