x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته خلبانی در خارج

خلبانی چیست؟

رشته خلبانی جزء رشته های پرطرفدار محسوب می شود که به دلیل جذابیت های زیادی که دارد، بسیاری از افراد شیفته‌ی آن می‌شوند. خلبانی یکی از گرایش های مهم رشته هوانوردی است. خلبان که نام دیگر آن آویاتور یا پیلوت یا سکاندار است به کسی گفته می‌شود که هدایت یک وسیله‌ی هوایی مانند هلیکوپتر، هواپیمای مسافربری، هواپیمای جنگنده یا نظامی یا پاراگلایدر را بر عهده دارد، و به شغل خلبان، خلبانی می گویند.

پرستیژ بالای اجتماعی همراه با خطر و استرس در خلبانی آمیخته شده و فرد خلبان فردی است که مسئولیت زیادی بر دوش داشته و مسئول جان ده ها انسان در هر پرواز خواهد بود، به همین سبب رشته خلبانی به توانمندی های خاصی نیاز دارد و با قاطعیت می توان گفت که سالم ترین و دقیق ترین افراد یک جامعه خلبانان هستند. در تعریف شغل خلبانی به نوع وسیله‌ی هوایی که فرد سکاندار هدایت آن را بر عهده دارد، اشاره‌ای نشده است و این بدان معناست که فارغ از نوع وسیله که می‌تواند هلیکوپتر، هواپیمای باربری یا مسافربری یا جنگنده باشد، فرد سکاندار خلبان است.

خلبان‌ها برای اینکه بتوانند با عملکرد بهتری فعالیت نمایند باید سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرند، سالم بودن سبک زندگی، ورزش، خودداری از خوردن مشروبات الکلی و غیره را باید یک خلبان سر لوحه‌ی کار خود قرار دهد، شاید به همین دلیل باشد که کاپیتان ها در جامعه به عنوان الگو معرفی می‌شوند.

خلبانی شغلی است که افراد شاغل در آن به دلیل فشارهای روانی بالا باید در رفاه و آسایش کامل باشند و کمترین دغدغه‌ی ذهنی را داشته باشند. به همین سبب خلبانی یک شغل نظامی وار همراه با مسئولیت و استرس زیاد است که وارد شدن به آن عشق و علاقه‌ی زیادی را می طلبد. در کنار عشق و علاقه، افراد باید واجد شرایط نیز باشند، سلامت کامل جسمی در کنار شرایط روحی عالی، انرژی بالا، صبور بودن، متعهد بودن فقط قسمتی از شرایطی است که باید در یک خلبان وجود داشته باشد.

چرا خلبانی ؟

با وجود تمام مسئولیت ها، دغدغه ها و استرس هایی که این شغل برای خلبان به وجود می آورد، اما افراد زیادی در آرزوی خلبان شدن به سر می برند، که علت آن جذابیت زیاد این شغل است. پرواز کردن حس لذت بخشی بوده و آرزویی است که تمامی انسان ها در تمامی اعصار داشته اند. لذت سیر در آسمان لذتی وصف ناشدنی است که یک خلبان بیش از همه آن را تجربه می‌کند.

علاوه بر این محبوبیت بالا در میان اقشار جامعه و وجهه‌ی اجتماعی بالا از دلایل دیگر روی آوردن به شغل خلبانی است.

خلبان ها افراد نخبه و باهوش یک جامعه قلمداد شده و همین امر باعث می شود تا اعتماد به‌ نفس بسیار بالایی داشته باشند، همین امر جذابیت این شغل را بالا برده و افراد زیادی را به این شغل راغب کرده است.

قطعا ویژگی های شغلی یک فرد می تواند تاثیر زیادی در تکامل شخصیت وی بگذارد، خلبانان به دلیل نوع شغلی که دارند، مهارت تصمیم گیری و حل مسئله در آن ها قدرتمندتر بوده و افرادی هستند که در بحران های زندگی قابل اعتماد تر خواهندبود، همین مسئله سبب افزایش حس اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری شده و باعث شده تا در جامعه مرکز توجه بسیاری از افراد باشند.

خلبانان از این جهت جزء افراد نخبه در یک جامعه محسوب می‌شوند که باید در چندین علوم مختلف تبحر داشته باشند. مباحثی چون ترمودینامیک، آیرودینامیک، ریاضی، فیزیک و زبان از جمله علومی هستند که خلبانان در آن به مهارت قابل توجهی می رسند، به همین سبب افرادی که عاشق ریاضیات و معادله های فیزیکی هستند به این شغل بیش از همه علاقمند خواهند بود.

بسیاری از افراد از شغل های یکنواخت و بدون هیجان خسته می‌شوند و تمایل دارند در طول زندگی خود اتفاقات هیجان‌انگیز بسیاری را تجربه نمایند، از طرفی خلبانی شغلی است که تکراری نشده و در نتیجه خلبان ها جزء کمتر افرادی به شمار می روند که از شغل خود دلزده شوند، به همین سبب این شغل برای افرادی که به دنبال هیجان، جذابیت و تنوع هستند بسیار مناسب خواهد بود.

 

جایگاه خلبانی!

 

خلبانی جزء مشاغلی است که در تمامی کشورهای دنیا برای پذیرش در این رشته حساسیت های زیادی به خرج می دهند و در تمامی دنیا از جایگاه ویژه ای خلبانان برخوردار هستند. جایگاه خلبانان در خارج از ایران در کشورهای اروپایی، آمریکایی و بسیاری از کشورهای آسیایی جایگاه ویژه تری بوده و حقوق و مزیت هایی که برای این افراد در نظر می گیرند، بسیار بالا است.

اما با این وجود خلبان شدن در ایران هزینه‌ی کمتری نسبت به بسیاری از کشورهای جهان دارد و از طرفی آموزش های خلبانی در ایران از استاندارد و اعتبار بالایی برخوردار بوده و به همین جهت همیشه بر سر خلبانان ایرانی بین کشورهای مختلف جدال بوده و خلبانان ایرانی را بهترین خلبانان دنیا می‌دانند.

بنا به دلایل زیر جایگاه خلبانی جایگاهی بسیار ویژه بوده و نگاه جامعه به این افراد همانند نگاه آن ها به افراد نخبه است:

 • ساعت های آموزشی فشرده‌ای را افراد برای خلبان شدن باید پشت سر بگذارند، در این ساعت های آموزشی فشرده مباحث بسیار تخصصی از جمله هواشناسی، ساختار هواپیما، آیرودینامیک در پرواز و غیره به آن ها آموزش داده می‌شود.
 • بین افراد برتر سنجش صورت گرفته و شرایط روحی، جسمی، درسی و غیره به صورت دقیق بررسی شده و گسترده ترین و سخت ترین پارامترها را برای خلبانی در نظر می گیرند.
 • خلبانان مسئول حفاظت از سرمایه های انسانی بوده و جان صدها انسان در دست خلبانان است.
 • حفاظت از سرمایه‌ی مادی چندین میلیون دلاری که همان هواپیما است، به خلبان سپرده می شود.
 • با توجه به شرایط اختصاصی ذکر شده برای خلبانان هر کسی نمی تواند خلبان شود.

جالب است بدانید که خلبانی در بین سه شغل اول پراسترس در دنیا قرار دارد.

 

 

 

دانشگاه های برتر این رشته

 

رشته خلبانی در کشورهای مختلف در سراسر جهان تدریس می‌شود، اما برخی از دانشگاه‌ها که توانسته‌اند به استانداردهای تعیین شده در آموزش خلبانی برسند، دانشجویان بین المللی نیز جذب کرده و به آموزش این رشته به آنان می پردازند.

برای نخبگان و کسانی که تمایل دارند در این رشته به تحصیل بپردازند، آگاهی از دانشگاه های معتبر جهان که در لیست QS قرار دارند و بالاترین سطح کیفیت را در آموزش دارند، اهمیت زیادی دارد، از این رو به تعدادی از دانشگاه های برتر جهان در رشته خلبانی می پردازیم.

دانشگاه خلبانی کرووگراد: این دانشگاه در کشور اوکراین در شهر کرووگراد واقع است و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های خلبانی محسوب می شود که خوشبختانه مورد تایید وزارت علوم ایران نیز بوده و افرادی که پس از تحصیل به ایران باز می‌گردند، مشکلی برای تایید مدرک خود توسط وزارت علوم ایران ندارند. این دانشگاه عضو ایکائو نیز است و دوره خلبان عمومی به زبان انگلیسی و دوره پرواز تخصصی به زبان روسی در این دانشگاه برگزار می گردد.

دانشکده خلبانی رویال ویکتوریا در استرالیا: این دانشکده یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشکده های پرواز در بندر فیلیپ استرالیا است. فرودگاه مورابین در بندر فیلیپ قرار داشته و دانشجویان دوره خلبانی در این فرودگاه آموزش می‌بینند. دوره های خلبانی شخصی، خلبانی بازرگانی، خلبانی با هواپیمای تک موتوره، خلبانی با هواپیمای دو موتوره،پرواز با هواپیماهای پیشرفته، پرواز در شب و دوره استادی خلبانی از مهم ترین آموزش های این دانشکده است.

خلبانی در دانشگاه سویین برن استرالیا: در این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خلبانی با بالاترین سطح آموزشی برگزار می شود. دوره کارشناسی این دانشگاه 3 ساله است که با همکاری دانشکده هوایی آکسفورد ( از بهترین دانشگاه های هوانوردی جهان) برگزار می شود. این دانشگاه از معتبرترین و بهترین دانشگاه های خلبانی در سطح جهان محسوب می شود که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هست.

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ روسیه: بر هیچ کس پوشیده نیست که در حال حاضر ابر قدرت دنیا در رشته هوانوردی و هوا و فضا کشور روسیه است. پس بدیهی است که بهترین دانشگاه های جهان در صنعت هوانوردی دانشگاه های روسیه باشند. دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ روسیه با پیشرفته‌ترین تکنولوژی های روز دنیا، رشته خلبانی را با انواع وسایل حمل و نقل هوایی تدریس می کند. دانشجویان این دانشگاه زندگی در یک شهرک پیشرفته‌ی هوایی را تجربه می کنند و مهارت زیادی را در پرواز کسب می نمایند.

دانشگاه خلبانی مسکو، دانشگاه خلبانی لیاپیدوسکی، دانشگاه خلبانی ساسوسکی، دانشگاه خلبانی ژنرال بوگایوف از دیگر دانشگاه های خلبانی روسیه به شمار می روند که در سطح جهانی مطرح بوده و امکان تحصیل در آن ها برای دانشجویان و دانش آموزان نخبه سراسر جهان وجود دارد.

 

موسسه تکنولوژی ماساچوست، انستیتوی فناوری جورجیا، آکادمی دریایی ایالات متحده، آکادمی نیروی هوایی ایالات متحده، دانشگاه پوردو، موسسه پلی تکنیک رنسلر، دانشگاه ایالتی اوهایو، دانشگاه هوانوردی embry-riddle در سراسر جهان، موسسه پلی تکنیک ویرجینیا، دانشگاه ایالتی سن خوزه جزء ده دانشگاه برتر هوانوردی در آمریکا و جهان محسوب می‌شوند.

تمامی دانشگاه های نامبرده در لیست qs دارای رتبه قابل قبولی هستند، اما از آنجا که خلبانی به عنوان یک رشته آکادمیک رسمی شناخته نشده است نمی توان یک رتبه بندی مرتب را برای دانشگاه های این رشته در نظر گرفت.

 

رشته های مرتبط با خلبانی

 همانطور که در ابتدا بیان شد خلبانی یکی از گرایش های پرطرفدار رشته هوانوردی است، اما رشته هوانوردی در گرایش‌های دیگر از جمله مراقبت پرواز و ناوبری هوایی نیز ارائه می شود. رشته مراقبت پرواز مربوط به هدایت صحیح هواپیما در مسیر درست است. افرای که در این رشته تحصیل می کنند، باید دقت و تمرکز بالایی داشته باشند و دارای دیدی قوی باشند، چرا که در هر لحظه از پرواز ممکن است تغییرات جوی رخ دهد که این تغییرات در صفحات رادار برج مراقبت مشاهده شده و باید خلبان را از نظر ایمن بودن شرایط پرواز آگاه سازد. خلبان در هنگام پرواز باید از شرایط جوی، وزش باد، ترافیک هوایی و غیره به طور دقیق آگاه باشد تا بتواند هواپیما را در مسیر درستی هدایت کند، به همین سبب بدون وجود مسئول پرواز نمی توان هواپیما را در مسیر صحیح هدایت کرد. مسئول پرواز باید متخصص در رشته مراقبت پرواز باشد.

اصلی ترین وظایف مراقبت پرواز:

 • جلوگیری از برخورد هواپیماها با یکدیگر در یک مسیر هوایی
 • هدایت صحیح هواپیما در مسیر درست
 • برقراری نظم و امنیت در جریان پروازها
 • ارائه ی اطلاعات دقیق هواشناسی و جوی به خلبان
 • برقراری ایمنی و سلامت پرواز

از دیگر رشته های مرتبط با خلبانی، ناوبری هوایی به شمار می‌رود که مسئول تهیه‌ی نقشه پرواز قبل از پرواز هستند. ناوبران هوایی را خلبانان دوم می نامند، زیرا بدون آن ها نمی توان نقشه ی صحیح برای پرواز ترسیم کرد. فرض نمایید که هواپیمایی در حال پرواز است و در 150 کیلومتری مسیری که طی می کند یک ابر کلمبوس باران زا وجود دارد، اگر این هواپیما ناوبر داشته باشد برای ایمنی بهتر سفر، ناوبر مسیر جدیدی را طراحی کرده و مسیر حرکت هواپیما را به سمتی تغییر می‌دهد که ایمنی بیشتری دارد.

ناوبران هواپیماهای شکاری قدرت تشخیص هواپیمای دشمن، نحوه‌ی تیراندازی با هواپیما، دوره نجات خدمه از مرگ و کنترل سلاح و مهمات را نیز گذرانده و بر این تکنیک ها مسلط می شوند.

علاوه بر این دو رشته، رشته هایی چون تکنولوژی ساخت هواپیما و هلیکوپتر، مهندسی پرواز، مهندسی هوا و فضا، ساخت راکت نیز جزء رشته های مرتبط با خلبانی محسوب می شوند.

 

میانگین درآمد ماهیانه

 

میانگین درآمد ماهیانه خلبانی به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی داشته و نمی توان یک محدوده‌ی ثابتی را برای آن تعیین کرد. از این دست عوامل تعیین کننده می توان به درجه خلبان، تجربه خلبان، تعداد ساعات پرواز در ماه، نوع هواپیمایی که با آن پرواز می کند، نوع شرکت استخدامی و کشوری که در آن کار می کند اشاره کرد. بین دستمزد خلبانان در ایران با خارج از کشور و حتی در مقایسه با کشورهای همسایه مانند امارات تفاوت معنی داری وجود دارد. خلبانان ایرانی که در ایرلاین های خصوصی مشغول فعالیت هستند، سقف دستمزد آنان در مقایسه با خلبانانی که در استخدام ارتش و سپاه پاسداران است، بسیار بالاتر خواهد بود. یک خلبان ایرانی که به درجه‌ی کاپیتانی رسیده باشد در ماه حدود 15 تا 20 میلیون تومان حقوق دریافت می کند.

حقوق خلبانان در کشورهای خارجی چون آلمان، آمریکا، استرالیا، فرانسه و غیره بسیار بالا بوده و میانگین آن ماهانه بین 10 الی 12 هزار دلار است. امارات متحده عربی یکی از کشورهایی محسوب می شود که میزان دستمزد بسیار بالایی را برای خلبانان در نظر گرفته است، به همین سبب بسیاری از خلبانان خارجی تمایل دارند که در دبی مشغول به کار شوند، البته دبی چند سالی است که ویزای کار به ایرانیان نداده و احتمال کار کردن خلبانان ایرانی در دبی نزدیک به صفر است. میانگین ماهانه حقوق خلبانان در دبی چیزی بین 30 هزار تا 50 هزار درهم خواهد بود. یعنی یک خلبان متبحر با درجه کاپیتانی در دبی می تواند ماهیانه چیزی حدود 160 میلیون تومان درآمد داشته باشد.

برای اینکه خلبانان بتوانند در ایران به دستمزد بالایی برسند باید به درجه کاپیتانی رسیده و در ایرلاین های خصوصی که پروازهای بین المللی دارد وهواپیماهای پروازی آن ها از نوع هواپیماهای بزرگ است، استخدام شوند، از این طریق خلبانان می توانند به حقوق 15 الی 20 میلیون تومان در ماه برسند، در غیر این صورت حقوق آن ها مانند بسیاری از کارمندان عادی خواهد بود.

 

مقطع کارشناسی خلبانی

 

برای قبولی در لیسانس خلبانی باید در دوره‌ی دبیرستان رشته‌ی ریاضی و فیزیک را انتخاب نمایید. بعد از اخذ دیپلم در مدرک ریاضی و فیزیک در سالی که در مقطع پیش دانشگاهی در حال تحصیل هستید، باید در کنکور اختصاصی آجا که در بهمن و اسفندماه هر سال ثبت نام آن شروع می شود، ثبت نام نمایید. بعد از ثبت نام در کنکور اختصاصی آجا، برای آزمون ورودی دانشگاه شهید ستاری آماده شده و در اردیبهشت ماه کنکور آجا را امتحان می دهید. بعد از قبولی در کنکور آجا برای مصاحبه از شما دعوت می شود. مصاحبه شامل سوالات عقیدتی و سیاسی بوده و در کنار مصاحبه از شما تست های پزشکی گرفته می شود. تست دندانپزشکی، تست گوش و حلق و بینی و تست بینایی مهم‌ترین تست ها هستند. در تست بینایی دید تیز و عدم کور رنگی و پارامترهای دیگر بررسی می شود. افراد علاقمند به خلبانی باید به طور جدی از دندان های خود محافظت نمایند، زیرا داشتن بیش از سه دندان خراب باعث رد شما در مصاحبه می‌شود. افراد متقاضی در خلبانی نباید بیش تر از 20 سال تمام سن داشته باشند.

دانشگاه شهید ستاری وابسته به ارتش جمهوری اسلامی بوده و فارغ التحصیلان رشته خلبانی با درجه ستوان دومی وارد عرصه‌ی کار می شوند. خلبانان تربیت شده در این دانشگاه خلبانان نظامی هستند.

دانشکده پرواز سپاه نیز یکی از دانشگاه‌هایی محسوب می‌شود که در مقطع لیسانس خلبانی دانشجو می پذیرد. برای آشنایی با نحوه‌ی پذیرش و زمان پذیرش باید به روابط عمومی سپاه پاسداران شهر خود مراجعه نمایید.

در خصوص لیسانس خلبانی در ایران باید چندین نکته را به علاقمندان این رشته متذکر شویم:

 • اگر می خواهید یک خلبان متبحر شوید و استخدام سازمان هواپیمایی کشور شوید و به صورت رسمی فعالیت خود را به عنوان خلبان شروع نمایید، به شما توصیه می کنم که دور دانشگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند را یک خط قرمز بکشید.
 • افرادی می توانند به عنوان خلبان رسمی در ایران فعالیت نمایند که در آموزشگاه های خلبانی زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور مانند آموزشگاه ایران هما، مرکز معراج، مرکز آموزش خلبانی ایران و غیره دوره های خلبانی را گذرانده باشند. دانشجوهای خلبانی که در دانشگاه های وزارت علوم تحصیل می کنند، متاسفانه به عنوان خلبان رسمی سازمان هواپیمایی کشور شناخته نشده و با مشکل کار مواجه می شوند.
 • دانشکده خلبانی سپاه و ارتش، دانشکده صنعت هواپیمایی کشور، دانشکده صنعت هواپیمایی مهرآباد، دانشکده صنعت هواپیمایی در برخی از شهرهای ایران جزء استثنائات بوده و افراد آموزش دیده در این دانشگاه ها به عنوان خلبان نظامی و غیر نظامی به طور رسمی فعالیت می کنند.

پس اگر جزء علاقمندان به رشته خلبانی هستید باید یا در آموزشگاه ها و دانشکده های سپاه و ارتش و صنعت هواپیمایی درس بخوانید و یا در آموزشگاه های آزاد با پرداخت شهریه‌های کلان دوره بگذرانید.

دانشگاه های خارج از ایران در مقطع تحصیلی لیسانس خلبانی از بین ایرانیان نیز دانشجو می پذیرند که هزینه‌ی تحصیل در آنجا به مراتب گزاف تر از ایران خواهد بود.

 

مقطع کارشناسی ارشد خلبانی

 

همانطور که در تیتر بالا بیان شد تحصیل در مقطع کارشناسی خلبانی در ایران بسیار محدود بوده و بیشتر برای خلبانی باید به آموزشگاه های آزاد که زیر نظر سازمان هواپیمایی کشور است و دارای اعتبار بین المللی هستند، مراجعه کرد. با این حال سوالات بسیار زیادی در خصوص مقاطع مختلف تحصیلی در رشته خلبانی وجود دارد. یکی از سوالات این است که آیا ادامه تحصیل در رشته فوق لیسانس خلبانی وجود دارد یا خیر؟

مقطع فوق لیسانس خلبانی بیشتر در کشورهای خارجی ارائه می‌شود. یعنی فارغ التحصیلانی که در ایران در رشته خلبانی دارای مدرک لیسانس هستند، برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس خلبانی باید به کشورهای پیشرفته چون استرالیا و روسیه مهاجرت نمایند. خلبانانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند، می توانند در ارشد رشته های مرتبط با خلبانی شرکت نمایند. تحصیل در رشته های مرتبط با خلبانی در مقطع کارشناسی ارشد در ایران در دانشگاه های مختلف ارائه شده و به راحتی می توان ادامه تحصیل داد. ادامه تحصیل در رشته هایی مثل سوانح هوایی و صلاحیتهای پروازی، آیرودینامیک، سازه های هوایی، دینامیک پرواز و کنترل شرکت نمایند. در واقع افرادی که دارای مدرک لیسانس هوانوردی گرایش خلبانی هستند، می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در هر رشته ای که علاقمند باشند، شرکت نمایند. ضمن اینکه توجه داشته باشید از آنجا که رشته خلبانی در مدارس و آموزشگاه‌های آزاد بیشتر تدریس می شود و این آموزشگاه ها استاندارد آموزشی خاص خود را دارند، مدارک آن ها با دیگر موسسات و دانشکده های زیر نظر وزارت علوم تفاوت دارد.

 

دکتری خلبانی

 

همانطور که قبلا بیان شد خلبانی نوعی شغل و حرفه محسوب می‌شود که می توان آن را در فضاهای آموزشی که طبق استانداردهای بین المللی تعریف شده است، فرا گرفت و این حرفه مانند دیگر مشاغل و رشته های تحصیلی مقاطع آکادمیک پیوسته ای ندارد. مقاطع رشته خلبانی با مقاطع دیگر رشته ها تفاوت دارد. البته لیسانس این رشته در ایران تدریس شده اما این بدین معنی نیست که کسانی که دارای مدرک کارشناسی خلبانی هستند، بهتر از دیگر افرادی خواهند بود که این مدرک را نداشته و در آموزشگاه های آزاد دوره خلبانی را گذرانده‌اند، بلکه تمامی خلبانان باید مقاطع تعریف شده در سازمان ایکائو را بگذرانند تا به عنوان خلبان رسمی مورد تایید قرار بگیرند. پس مقاطع معین تعریف شده توسط سازمان هواپیمایی بین المللی مهم تر از دیگر مقاطع تحصیلی هستند.

اگر بخواهیم مقاطع آموزش خلبانی را به ترتیب بیان کنیم، این مقاطع به ترتیب شامل موارد زیر می شود:

 • دوره ی GPL: در این دوره 700 ساعت به آموزش زبان انگلیسی عمومی و تخصصی، 1200 نوبت پروازی و 600 ساعت به آموزش دورس تخصصی هواپیما اختصاص داده می شود.
 • دوره ی PPL: این دوره شامل 600 ساعت زبان تخصصی و عمومی، 50 ساعت آموزش پرواز و 350 ساعت آموزش دروس تخصصی هواپیمایی است.
 • دوره ی CPL: در این دوره دانشجو زبان تخصصی و عمومی به مدت 200 ساعت با ردیف 2، آموزش پرواز 150 ساعت با ردیف 2، دروس تخصصی هواپیما 350 ساعت با ردیف 2 را می‌گذراند.
 • دوره ی ATPL: در این دوره دانشجو به مدت 1500 ساعت آموزش پرواز دیده و به مدت 400 ساعت با ردیف 3 آموزش دروس تخصصی هواپیمایی را دیده و به مدت 250 ساعت آموزش دروس تخصصی اجازه نامه پرواز با دستگاه را دیده و به مدت 40 ساعت اجازه پرواز با اجازه نامه پرواز با دستگاه را انجام می دهد. دانشجویان بعد از گذراندن این دوره به درجه سر خلبان رسیده و اجازه پرواز با تمامی هواپیماهای حمل و نقل هوایی را دارند.
 • INST، ME، AFI، AFII دیگر مقاطع دوره خلبانی به شمار می‌روند که در ادامه هر یک از آن ها به طور مفصل توضیح داده می شود.

اگر خلبانان در رشته ای غیر از خلبانی تحصیل کرده باشند و دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند، می توانند در مقاطع مختلف تحصیلی ادامه تحصیل دهند. اما رشته ای با عنوان دکتری خلبانی در ایران وجود ندارد و تدریس نمی شود.

خلبانانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های هوانوردی هستند می توانند برای مقطع دکتری در گرایش های مختلف هوانوردی شرکت نمایند.

دکتری خلبانی و هوانوردی در برخی از کشورهای پیشرفته آموزش داده می شود که بیشتر مباحث آن مربوط به هوا فضا، هوانوردی و مکانیک است.

 

گرایش ها و زیر مجموعه های خلبانی

 

خلبانی نیز مانند تمامی رشته ها دارای گرایش ها و زیر مجموعه هایی است که آشنایی با آن ها برای کسانی که می‌خواهند وارد این رشته شوند، الزامی خواهد بود. خلبان نظامی، خلبانی هواپیمای جنگنده، خلبانی هواپیمای تک موتوره، خلبانی هواپیمای فوق سنگین، خلبانی هواپیمای فوق سبک، خلبانی هواپیمای دو موتوره، خلبانی هواپیمای باربری، خلبانی هواپیمای مسافربری از جمله گرایش های این رشته به شمار می روند که برای هر کدام از آن ها باید گواهینامه یا مدرک خاص خود را اخذ کرد.

خلبانی هواپیماهای بی موتور مانند گلایدر: برای آموزش پرواز با هواپیماهای گلایدر باید به موسسات آموزش خلبانی مراجعه کرد و پس از گذراندن دوره ی GPL می توانید اجازه پرواز با تمامی هواپیماهای بی موتور را به دست آورید.  در صورتی که دارای مدرک GPL باشید با گذراندن 3000 نوبت پروازی می‌توانید  مدرک خلبانی طبقه دو را به دست آورید. اگر دوره ی GPL را با 5000 نوبت پراوزی  بگذرانید مدرک خلبانی طبقه 3 به شما اعطا می شود، برای دریافت مدرک خلبانی طبقه ی 3 می توانید دوره ی PPL را با 150 ساعت نوبت پرواز بگذرانید.

دوره خلبانی نظامی هواپیماهای جنگنده: برای اینکه بتوانید یک خلبان نظامی شوید و آموزش های لازم برای پرواز با هواپیماهای جنگی و نظامی را یاد بگیرید، باید یک دانشجوی دانشگاه نظامی شوید. در ایران می توانید در آزمون های دانشگاه شهید ستاری و دانشکده پرواز سپاه شرکت کنید و بعد از گذراندن دوره های مربوطه یک خلبان جنگنده شوید.

دوره خلبانی شخصی: افرادی که دوره ی PPL را بگذرانند، می‌توانند به طور نامنظم تمامی هواپیماهای غیر حمل و نقل را برای استفاده شخصی هدایت نمایند.

دوره خلبانی مسافربری:  خلبانی مسافربری بالاترین مقطع خلبانی است. افرادی که این دوره را می گذرانند می توانند با بیش از 9 مسافر و 12500 پوند بار، یک هواپیما را هدایت نمایند. برای اخذ این نوع گواهینامه باید فرد غیر از گذراندن تمامی دوره ها، دوره ی ATPL را نیز بگذراند.

هر کشوری قوانین آموزشی خود را برای پرواز دارد، به عنوان مثال در برخی از کشورها کسی که می خواهد مدرک ATPL  را اخذ نماید، باید تمامی مدارک PPL، CPL، IR، MER، MCC و غیره را داشته باشد. در ادامه به انواع گواهینامه ها و مدارک مربوط به خلبانی بیشتر پرداخته می شود.

 

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

 

خلبانی جزء رشته هایی محسوب می شود که در دانشگاه های مختلف سراسر جهان بیشتر به زبان انگلیسی تدریس می شود. از آنجا که خلبانان باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشند، به همین سبب دانشگاه هایی که استانداردهای بالایی را در آموزش خلبانان به کار می برند، تدریس آنان نیز به زبان انگلیسی خواهد بود. از طرفی خلبانی یکی از رشته هایی است که متقاضیان زیادی در سراسر جهان داشته و بسیاری برای تحصیل در این رشته اقدام به مهاجرت می نمایند، به همین سبب دانشگاه هایی که دانشجویان بین المللی از سراسر جهان پذیرش می نمایند، آموزش آن ها نیز به زبان انگلیسی است.

بسیاری از ایرانیان علاقه دارند که برای تحصیل در رشته خلبانی وارد دانشکده هوانوردی ترکیه شوند، بهتر است بدانید که ترکیه از جمله کشورهایی محسوب می شود که از استانداردهای بالای آموزشی برخوردار بوده و سطح کیفیت آموزش خلبانی در ترکیه با دانشگاه های آمریکایی برابری می کند. برای تحصیل در ترکیه نیازی به یادگیری زبان ترکی نبوده و دانشگاه هوانوردی ترکیه خلبانی را به زبان انگلیسی تدریس می کند. هر چند برای زندگی در ترکیه بهتر است که کمی زبان ترکی آموزش ببینید.

یکی دیگر از کشورهایی که برای یادگیری خلبانی متقاضی زیادی دارد، کشور اوکراین است. دانشکده های هوانوردی اوکراین جزء بهترین دانشکده های خلبانی در دنیا بوده و زبان تدریس در آن ها انگلیسی است. یکی از شرایط ورود به این دانشکده ها کسب نمره ی بالای آیلتس در هر 4 مهارت زبان خواهد بود.

تقریبا تمام کشورهای آمریکایی و اروپایی و اکثر کشورهای آسیایی رشته خلبانی که یک حرفه ی بین المللی است را به زبان انگلیسی تدریس می کنند و شما با داشتن مدرک زبان انگلیسی به راحتی می توانید در دانشگاه های دنیا پذیرش بگیرید.

امکان بورسیه شدن

 

رشته خلبانی از آن دست رشته هایی محسوب می شود که علاقمندان به آن باید برای خلبان شدن هزینه های بسیار بالایی را پرداخت نمایند. اگر کسی بخواهد به صورت رایگان در رشته خلبانی تحصیل نماید، با توجه به کشور مورد نظر شرایط فرق می کند. به عنوان مثال اگر متقاضیان پسر، کشور ایران را برای تحصیل انتخاب نمایند، می توانند از بورسیه تحصیلی سپاه و ارتش استفاده کرده و در دانشگاه های افسری به تحصیل بپردازند. دانشگاه های افسری تمامی هزینه های دانشجویان را تقبل کرده و دانشجویان می توانند به صورت کاملا رایگان خلبانی را آموزش ببینند. اما برای سایر موسسات آموزشی در ایران باید هزینه ی زیادی را برای خلبان شدن که حدود 70 تا 100 میلیون تومان است را هزینه کرد.

کشور کانادا از جمله کشورهایی به شمار می رود که افراد زیادی خواهان مهاجرت به آن برای خلبان شدن هستند. امکان بورسیه شدن در رشته خلبانی برای کشور کانادا وجود ندارد و افراد متقاضی باید در هر ترم به طور میانگین 5500 دلار هزینه‌ی تحصیل پرداخت نمایند. کشور کانادا برای مقاطع تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس خلبانی دانشجو می پذیرد.

بدون شک کشور روسیه در میان کشورهای جهان ابر قدرت ترین کشور در زمینه ی پرواز و هوانوردی است. از این رو بسیاری از عاشقان پرواز تمایل زیادی دارند که بتوانند در دانشگاه‌های مجهز روسیه به تحصیل بپردازند. برای برخی از دانشگاه های خلبانی این کشور می توان بورسیه دریافت کرد و به تحصیل رایگان در این رشته پرداخت؛ به عنوان مثال کالج خلبانی کراسنایارسک که یکی از پردیس های دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ محسوب می شود، امکان تحصیل رایگان خلبانی را فراهم کرده است. اما بسیاری از دانشگاه های دیگر روسیه امکان بورسیه شدن در رشته خلبانی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نکرده اند و دانشجویان باید برای تحصیل در رشته خلبانی هزینه ی زیادی بپردازند. هزینه‌ی هر دوره درس تئوری حدود 45000 روبل و هزینه‌ی هر ساعت پرواز برای دانشجویان حدود 12000 روبل خواهد بود. اما خلبانان در کشور روسیه از تسهیلات ویژه ای برخوردار بوده و یک زندگی کاملا مرفه در انتظار آنان است. دانشجویان خلبانی بعد از گذراندن دوره های آموزشی به راحتی در روسیه مشغول به کار می شوند، به همین سبب بسیاری از دانشجویان تمایل دارند تا به کشور روسیه مهاجرت نمایند.

کشور اوکراین نیز یکی از کشورهای محبوب برای علاقمندان خلبانی محسوب می شود که متاسفانه امکان بورسیه شدن برای این کشور در این رشته وجود نداشته و دانشجویان باید به صورت آزاد تحصیل نمایند.

افرادی که علاقمند هستند برای این رشته به خارج از کشور مهاجرت نمایند و به دنبال کشورهایی هستند که بتوانند در آنجا به صورت رایگان تحصیل نمایند، باید بدانند که کشورهای کم و محدودی برای این رشته آموزش های رایگان در نظر گرفته‌اند، این افراد می توانند برای کشورهای آلمان و فرانسه که در آنجا تحصیل به صورت رایگان و نیمه رایگان وجود دارد، اقدام نمایند.

 

واحدهای درسی مشترک

 

افراد متقاضی برای شرکت در رشته خلبانی باید ابتدا در آزمون علمی و پزشکی شرکت کرده و پس از موفقیت در تست های پزشکی و مصاحبه ها به عنوان دانشجوی خلبانی پذیرش می شود. دانشجویان این رشته قبل از اینکه دروس تخصصی خود را آغاز نمایند، باید به مدت 350 ساعت در دوره های زبان انگلیسی شرکت نمایند. این دوره ها به عنوان پیش نیاز بوده و بعد از اتمام این دوره ها آموزش دروس این رشته شروع می شود.

دانشجویان این رشته سه نوع دروس با نام های دروس پایه، دروس اصلی و دروس تخصصی را می گذارنند و بعد از آن وارد دوره عملی این رشته می شوند.

دروس پایه ی این رشته شامل ریاضی، فیزیک، آمار و احتمالات و معادلات دیفرانسیل است. دروس اصلی این رشته شامل مبانی برق، مبانی کامپیوتر، آشنایی با لیزر، مبانی الکترونیک، دینامیک عمومی، استاتیک و ارتعاشات عمومی است.

دروس تخصصی این رشته شامل فیزیولوژی هوایی، آیرودینامیک، هواشناسی، اصول پرواز، اصول ایمنی پرواز، موتور هواپیما، قوانین هوانوردی، زبان تخصصی، هواپیما، موتور هواپیما، سیستم الکترونیکی، جنگ الکترونیک، سیستم کنترل، سیستم کمک ناوبری، سیمولاتور پرواز، سرویس هوانوردی، رهگیری هوایی، آلات دقیق پرواز، مقررات وزن و تعادل، قابلیت های هواپیما، ناوبری هوایی، نحوه کار با کامپیوتر پرواز و محاسبات و نقشه خوانی است.

بعد از گذراندن دوره های مقدماتی کلاس های زمینی، دانشجویان باید وارد کلاس های عملی شده و پرواز را بیاموزند. پرواز مقدماتی، پرواز پایه و پرواز پیشرفته از واحدهای عملی خواهد بود. پروازهای کلاس عملی با هواپیماهای آموزشی از نوع بونانزا است، که به مدت حداقل 45 ساعت این آموزش ها همراه با استاد و به صورت مستقل توسط دانشجو پشت سر گذاشته می‌شود.

آزمون های مرتبط با رشته خلبانی

افرادی که علاقمند به ورود به رشته خلبانی هستند، دغدغه‌ی زیادی در خصوص آزمون ورودی و شرایط عمومی و اختصاصی این رشته دارند. با توجه به نوع دانشکده و هدف متقاضی شرایط ورود به این رشته متفاوت خواهد بود. مثلا بسیاری از افراد قصد دارند برای خلبان شدن از ایران مهاجرت کرده و به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل بروند، این افراد باید با یک موسسه مهاجرتی معتبر در این خصوص مشورت کرده تا بتوانند با توجه به بودجه، علاقه، اطلاعات و تسلط به زبان انگلیسی کشور مورد نظر را انتخاب نمایند. اما برخی از افراد تمایل دارند، تمام تلاش خود را به کار گیرند تا بتوانند در ایران در این رشته تحصیل نمایند. برای ورود به رشته خلبانی در ایران در ابتدای امر باید تعیین نمایید که قصد دارید به عنوان یک خلبان جنگنده فعالیت کنید یا یک خلبان مسافربری با توجه به هدف شما، آزمون های ورودی این رشته متفاوت است.

به طور کلی متقاضیانی که قصد دارند در مرکز آموزشی فنون و خدمات هوایی تحصیل نمایند، باید دارای شرایط خاصی باشند. حداقل قد این افراد باید 165 سانتی متر، حداقل سن 18 سال و دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. برای ورود به مراکز آموزشی خلبانی در کشور آزمون هایی شامل آزمون زبان انگلیسی، هوش، اطلاعات عمومی در خصوص هوا و فضا برگزار می‌شود. بعد از قبولی در آزمون متقاضی باید تست های پزشکی را یکی پس از دیگری انجام دهد. تست بینایی، تست دهان و دندان، تست بیماری های لثه، عدم اعتیاد، عدم سوء پیشینه، داشتن کارت معافیت تحصیلی یا معافیت دائم غیر پزشکی یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی مورد بررسی قرار می گیرد. دانشجو پس از قبولی در تست های پزشکی و مصاحبه های حضوری وارد رشته خلبانی می شود. دقت نمایید دوره های آموزشی که دانشجوی دوره خلبانی می گذارند، باید در مراکزی باشد که مورد تایید سازمان هواپیمایی کشور باشد. بعد از گذراندن دوره های آموزشی در مراکز آموزشی معتبر، فرد باید امتحان پایان دوره را با موفقیت بگذراند. 

برای اینکه دانشجوی خلبانی بتواند گواهینامه پایان دوره را از سازمان هواپیمایی کشور اخذ نماید باید در امتحانات این سازمان شرکت کرده و صلاحیت فرد برای سازمان احراز شود. امتحان مکالمه زبان انگلیسی، پرواز در سیمولاتور، پرواز با هواپیما، فهم مکالمات انگلیسی رادیویی، سلامت جسمی و روانی از جمله تست های پایان دوره برای اخذ گواهینامه است.

دانشجویان بعد از گذراندن کلاس های زمینی و حدود 40 تا 50 ساعت آموزش پرواز به سازمان هواپیمایی کشور برای اخذ گواهینامه PPL معرفی می شوند. این دانشجویان می توانند به طور شخصی هواپیماهای سبک مانند Cessna را هدایت کنند.

دانشجویان در صورت گذراندن کلاس های زمینی و حدود 110 تا 150 ساعت کلاس پرواز به سازمان هواپیمایی کشور برای اخذ مدرک CPL معرفی می شوند، بعد از قبولی در آزمون CPL، مدرک خلبانی تجاری به دانشجو اعطا می شود. این مدرک برای هواپیماهای سنگین مسافربری و باربری مانند ایرباس، بوئینگ 747 است .

دانشجو پس از گذراندن دوره ی آموزشی ATPL و قبولی در آزمون ATPL  و دریافت مدرک IR یا مدرک آلات دقیق، می تواند به عنوان سر خلبان فعالیت نماید و تمامی انواع هواپیماها را هدایت کند. در این دوره دانشجو باید حدود 40 ساعت که 20 ساعت آن با سیمولاتور و 20 ساعت با هواپیما خواهد بود، پرواز نماید. بعد از قبولی در آزمون ATPL و IR سازمان هواپیمایی کشور، فرد می تواند به عنوان خلبان رسمی در شرکت های هواپیمایی فعالیت کند.

 

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

 

خلبانان می توانند به عنوان سکاندار هواپیما یا خلبان، سرخلبان، کمک خلبان، استاد خلبان مشغول به کار و فعالیت شوند. برای فعالیت در هر یک از این درجات کسب حداقل شرایط ضروری است.

برای اینکه بتوانید به عنوان خلبان فعالیت نمایید باید بتوانید تمامی مدارک PPL، CPL، ATPL و IR را اخذ نمایید. اخذ این مدارک توسط سازمان هواپیمایی کشور برای فعالیت رسمی به عنوان خلبان ضروری خواهد بود.

خلبانانی که می خواهند با انواع دستگاه های ناوبری پرواز را تجربه کنند و پرواز کردن در شرایط نامساعد جوی مانند هوای ابری و بارانی و مه آلود را تجربه کنند، باید دوره‌ی INST را گذرانده و گواهینامه ی مربوط به این دوره را دریافت نمایند.

خلبانانی که قصد دارند با هواپیماهای دو موتوره به بالا پرواز نمایند، لازم است که اجازه نامه ی M.E را کسب نمایند.

 

خلبانانی که قصد دارند به عنوان استاد خلبان به دانشجویان این رشته آموزش دهند، باید دو دوره‌ی آموزشی AFI و AFII را بگذرانند. دوره ی AFI برای وقتی است که خلبان بخواهد نحوه‌ی پرواز با هواپیما را به دانشجویان یاد دهد و دوره ی AFII برای وقتی است که خلبان بخواهد نحوه ی پرواز با سیمولاتور را به دانشجویان خلبانی آموزش دهد.

برای اخذ مدرک AFI مدرک INST لازم بوده و برای اخذ مدرک AFII هر دو مدرک INST و AFI لازم است.

خلبانان بعد از اخذ مدارک مربوطه می توانند در شرکت های هواپیمایی که در حوزه‌ی حمل و نقل عمومی، مسافربری، کشاورزی و آموزشی فعالیت دارند، استخدام شوند.

 

 • خلبانی در کشور روسیه

روسیه یکی از کشورهای رویایی برای علاقمندان به هوانوردی و خلبانی محسوب می شود، کسانی که آرزوی خلبان شدن را در سر می پرورانند، کشور روسیه می تواند یکی از مقاصد ایده آل برای آنان باشد. روسیه حدود 11 دانشگاه مجهز هوانوردی دارد که متقاضیان با توجه به شرایط خود می توانند در هر یک از این دانشگاه ها تحصیل نمایند.

تحصیل خلبانی در روسیه مزیت هایی دارد که به علت همین مزیت‌ها، تحصیل در روسیه مورد توجه است.

در روسیه خلبانی با انواع هواپیماهای مسافربری، باربری و جنگنده آموزش داده می شود. دانش آموزان نخبه در صورت داشتن شرایط لازم می توانند از بورسیه ی تحصیلی استفاده نمایند. روسیه بعد از پایان دوره خلبانی برای دانش آموختگان گواهینامه‌ای بین المللی صادر می کند که با این گواهینامه می توان در اقصی نقاط جهان استخدام شد.

دانش آموختگان بعد از پایان دوره‌ی تحصیل در اسرع وقت به استخدام در آمده و امکانات زیادی در اختیار آنان قرار می‌گیرد، به عنوان مثال افرادی که در ایرفلوت استخدام می‌شوند از امکاناتی از جمله 70 روز مرخصی در سال، بلیط های هواپیمایی رایگان برای خلبان و اعضای درجه یک خانواده، هزینه‌ی رفت و آمد رایگان به محل زندگی و حقوق بالا بهره مند می شوند.

خلبانان روسیه از درآمد بالایی برخوردار هستند به طوریکه کمک خلبانان در هر ماه 150 هزار روبل دستمزد دارند و حقوق سر خلبانان از 300000 روبل در ماه آغاز می شود.

هزینه تحصیل در رشته خلبانی در روسیه بسیار بالا بوده به‌طوریکه دانشجویان باید هر ترم حداقل 500 هزار روبل برای دروس عملی و 45 هزار روبل برای هر دوره کلاس تئوری شهریه پرداخت نمایند. افرادی که بورسیه دریافت می کنند، هزینه‌های لازم برای زندگی در روسیه را باید پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در روسیه خوشبختانه پایین بوده و در مقایسه با کشورهای آمریکایی و بسیاری از کشورهای اروپایی مانند سوئد و انگلستان زندگی مقرون به صرفه تر است. برای داشتن یک زندگی مرفه در روسیه نیاز به 800 دلار در ماه دارید. زندگی در خوابگاه و خانه های دانشجویی در روسیه بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. هزینه‌ی اجاره آپارتمان های یک خوابه در روسیه تقریبا ماهانه حدود 500 دلار است، به همین سبب به دانشجویان توصیه می شود که خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب نمایند.

زبان تحصیل در روسیه برای رشته خلبانی انگلیسی است. و شما با داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره‌ی بالای 6 به شرط داشتن معدل بالا در دبیرستان و پیش دانشگاهی می توانید، برای پذیرش در دانشگاه اقدام نمایید.

آموزش خلبانی در کشور روسیه شامل سه دوره آماتور خلبانی، خلبانی تجاری و خلبانی خطوط هوایی می‌شود که برای خلبان شدن گذراندن هر سه دوره الزامی خواهد بود.

تست های پزشکی برای ورود به این رشته در روسیه بسیار سخت است و سلامت فیزیکی، جسمی و روانی فرد به طور دقیق سنجیده می شود. هزینه‌ی ایاب و ذهاب در روسیه نیز به نسبت مقرون به صرفه بوده به طوریکه هزینه‌ی تاکسی 2 دلار و بلیط مترو 4 دهم دلار است.

هزینه‌ی خورد و خوراک هر دانشجو در روسیه با توجه به ذائقه‌ی فرد و اینکه از غذاهای دانشگاه استفاده می کند یا از غذای رستوران می تواند متفاوت باشد، اما حداکثر هزینه‌ی خورد و خوراک برای یک دانشجوی مرفه حداکثر 180 دلار است.

 

 • خلبانی در کشور اوکراین

 

کشورهای معدودی در زمینه ی خلبانی پیشرفت داشته‌اند؛ یکی از این کشورها اوکراین است که در زمینه‌ی صنعت هوانوردی و هوا و فضا پیشرفت های چشمگیری داشته و به عنوان یکی از مقصدهای ایده آل دانشجویان و علاقمندان هوانوردی و نخبگان مورد توجه قرار گرفته است. دانشگاه ملی نیروی هوایی اوکراین با نام ivan Kozhedub یکی از بهترین دانشگاه‌های هوانوردی در اوکراین محسوب می شود که در شهر خارکف وجود داشته و دانشجویان بین‌المللی را برای رشته های مختلف از جمله خلبانی پذیرش می‌کنند.

آکادمی پرواز کشور اوکراین نیز از دیگر دانشگاه های بین‌المللی خلبانی به شمار می رود که به طور قابل توجهی پیشرفت داشته است.

زبان تحصیل در کشور اوکراین روسی و اوکراینی است، اما برای دانشجویان بین المللی در رشته خلبانی تدریس به زبان انگلیسی نیز صورت می پذیرد. در اوکراین می توان در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری خلبانی ادامه تحصیل داد.

این کشور که با نام پرستار اروپا شهرت دارد از وضعیت اقتصادی مطلوبی برخوردار بوده و نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی می توان زندگی راحت تری در این کشور رقم زد. شهرهای کیف و خارکف از جمله شهرهایی هستند که دانشجویان خلبانی را در دانشگاه های خود پذیرش می کنند. اگر دانشجویان از وضعیت اقتصادی این کشور آگاهی داشته باشند بهتر می توانند برای مهاجرت اقدام نمایند. هزینه‌ی خورد و خوراک در این کشور ماهانه چیزی حدود 200 گریونا و هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان یا خانه‌ی دانشجویی برای هر فرد حدود 8.600 گریونااست. به طور کلی برای داشتن یک زندگی راحت دانشجویی در اوکراین ماهانه چیزی حدود 10000 گریونا را باید در نظر گرفت. اگر دانشجو خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب نماید، این هزینه ها کاهش چشمگیری دارد.

تحصیل در رشته خلبانی در اوکراین مزیت های زیادی دارد که به سبب این مزیت ها با وجود هزینه های بالا دانشجویان بین‌المللی زیادی تصمیم به مهاجرت به این کشور می گیرند.

اعتبار جهانی دوره های آموزش خلبانی در اوکراین، گواهینامه پزشکی معتبر در سطح جهان، عدم نیاز به آزمون ورودی، آموزش دروس به زبان انگلیسی، شهریه های معقول از جمله مزیت ها هستند.

هزینه تحصیل در رشته خلبانی در اوکراین برای هر سال حدود 5000 دلار آمریکا است. دانشجویان می توانند در اوکراین خود را بیمه ی پزشکی و بیمه ی مجوز اقامت موقت نمایند، که برای بیمه پزشکی حدود 250 دلار آمریکا برای 6 سال و برای بیمه‌ی مجوز اقامت موقت 100 دلار آمریکا پس از ورود به کشور پرداخت می کنند.

 

 • خلبانی در کشور ترکیه

دانشگاه هوانوردی ترکیه از جمله دانشگاه‌هایی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی برای رشته خلبانی دارد. به دلیل همسایگی با کشور ایران و مقاربت فرهنگی و دینی مردم ایران با مردم ترکیه دانشجویان و دانش آموزان زیادی تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند. دانشگاه هوانوردی ترکیه که در شهر آنکارا واقع شده‌است، هر ساله میزبان تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی است، به همین دلیل تدریس در دانشگاه هوانوردی ترکیه به زبان انگلیسی است.

رشته خلبانی در کشور ترکیه در دانشگاه دولتی DEVLET و دانشگاه خصوصی اُزل ارائه می شود. بسیاری از ایرانیان تصور می کنند که در کشور ترکیه راحت تر از ایران می توان زندگی کرد و حتی ادامه‌ی تحصیل داد. در صورتی که بهتر است این افراد در خصوص هزینه های زندگی در کشور ترکیه تحقیقات بیشتری به عمل آورند. تحصیل در ترکیه و یا حتی زندگی در آن به مراتب گران تر از ایران است، هزینه‌ی تحصیل در رشته خلبانی و هوانوردی در ترکیه حتی بسیار بیشتر از برخی از کشورهای مطرح اروپایی خواهد بود. هزینه‌ی زندگی در ترکیه برای یک زندگی متوسط دانشجویی ماهانه حدود 600 دلار است.

هزینه‌ی تحصیل در ترکیه در رشته خلبانی با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود.

هزینه‌ی تحصیل در دوره‌ی PPL حدود 20 هزار دلار و برای اینکه بتوانید دوره ی خلبان حرفه ای را با هواپیمای چند موتوره به اتمام برسانید، به مبلغی حدود 50 هزار دلار نیاز پیدا خواهید کرد.

مدرک تحصیلی لیسانس خلبانی دانشگاه هوانوردی ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران است، اما در صورتی مدرک ارشد این دانشگاه مورد پذیرش خواهد بود که دانشجو معدل بالای 15 داشته باشد و بتواند یک مقاله ی علمی معتبر در ژورنال های تخصصی ترکیه به چاپ برساند.

تسلط کامل به زبان انگلیسی، مدرک آیلتس یا تافل، مدرک قبولی در تست های بین المللیFCE, CPE, CAE، قبولی در آزمون UTAA با حداقل نمره‌ی 60 از جمله شرایط قبولی در آزمون خلبانی هوانوردی ترکیه است.

 

 • خلبانی در کشور کانادا

کانادا از جذاب ترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، به همین سبب بسیاری از افراد قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور را دارند. کشور کانادا یک کشور ایده آل برای خلبانان به شمار می رود، به همین سبب بسیاری از دانشجویان و یا دانش آموزان ایرانی قصد دارند برای کسب آموزش های خلبانی به این کشور مهاجرت نمایند. برای تحصیل در رشته خلبانی در کانادا شرایط عمومی و اختصاصی خاصی لحاظ شده است که داشتن این شرایط شرط ورود به این رشته در کانادا است.

مدرک آیلتس با نمره‌ی بالاتر از6، سن بالای 18 سال، سلامت جسمی و روانی کامل، موفقیت در تست های پزشکی کشور کانادا از جمله شرایط خواهدبود.

دوره های آموزش خلبانی در کانادا در سه دوره‌ی پرواز تفریحی، پرواز تجاری و دوره کاردانی خلبانی حرفه‌ای برگزار می شود.

آموزش تمامی دوره‌ها با یکدیگر حدود 3 سال و 3 ماه به طول می انجامد.

هزینه تحصیل در کانادا تقریبا بالا بوده و شما برای گذراندن دوره ی PPL یا پرواز تفریحی به طور متوسط به 13هزار دلار کانادا نیاز دارید. برای گذراندن دوره خلبانی تجاری یا CPL به حدود 22 هزار دلار برای پرداخت شهریه نیاز دارید. و برای دوره کاردانی خلبانی در هر سال تحصیلی باید مبلغی حدود 17 هزار و 500 دلار بپردازید. به طور کلی برای گذراندن تمامی دوره‌های خلبانی در کانادا باید مبلغی حدود 70 هزار دلار کانادا را شهریه پرداخت نمایید.

 

دوره های خلبانی در کانادا در کالج های ونکوور برگزار می‌شود و متاسفانه این کالج ها برای دانش آموختگان خوابگاهی فراهم نمی کنند، اما دانش آموختگان را به مراکز اقامتی نزدیک کالج معرفی می نمایند. متاسفانه هزینه‌ی اقامت در ونکوور بالا بوده و ماهانه حدود 2000 دلار همراه با وسیله های زندگی صرف اجاره محل اقامت می شود.

هزینه‌ی زندگی شامل اجاره آپارتمان، خورد و خوراک، تفریح و رستوران، هزینه‌ی ایاب و ذهاب ماهانه چیزی حدود 3000 دلار برای هر فرد خواهد بود.

زبان تحصیل در کانادا انگلیسی است.

 

 • خلبانی در کشور استرالیا

کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که در صنعت هوانوردی پیشرفت فوق العاده‌ای داشته و سطح آموزشی بالایی را برای دانش آموختگان ایجاد کرده است. یکی از بهترین دانشگاه های هوانوردی استرالیا در ایالت کوئینزلند در گلدکوست واقع شده است که کیفیت بالای آموزش خلبانی باعث شده تا بسیاری از علاقمندان از سراسر جهان به این دانشگاه درخواست پذیرش دهند.

سطح آموزشی این دانشگاه به قدری باکیفیت است که به راحتی می توان آن را با استانداردهای آموزشی آمریکا سنجید. جالب است بدانید که از لحاظ تکنولوژی این دانشگاه بسیار پیشرفته بوده و رشته های جدیدی نیز آموزش داده می شود. پرواز با جت یکی از دوره های آموزشی منحصر به فرد است که خلبانان می‌توانند در کنار پرواز با هواپیما این نوع پرواز را نیز بیاموزند.

هزینه‌ی تحصیل در استرالیا تقریبا بالا بوده به طوریکه هزینه‌ی دروس تئوری در هر ترم حدود 10 هزار دلار و برای آموزش پرواز به ازای هر ساعت باید 250 دلار پرداخت نمایید. مثلا برای دوره‌ی CPL که حدود 154 ساعت باید پرواز کنید، مبلغی حدود 38 هزار و 500 دلار باید پرداخت نمایید. با این حساب هزینه‌ی دوره ی CPL چیزی حدود 40 هزار دلار می شود.

زبان تحصیل در دانشگاه هوانوردی استرالیا انگلیسی بوده و یکی از شروط ورود به این رشته و دانشگاه کسب نمره‌ی 6 در آزمون آیلتس است.

خوشبختانه این دانشگاه برای دانشجویان خود خوابگاه در نظر گرفته و با اقامت در خوابگاه می توانید در هزینه های خود به طور قابل توجهی صرفه جویی کنید.

هزینه‌ی ایاب و ذهاب برای هر دانشجو در ماه تقریبا برابر با 300 دلار و هزینه‌ی خورد و خوراک برای هر فرد تقریبا برابر با 300 دلار در ماه برای یک زندگی تقریبا مرفه است. برای یک زندگی متوسط دانشجویی در استرالیا در صورت داشتن خوابگاه تقریبا مبلغی حدود 1000 دلار در ماه کافی خواهد بود. دانشجویان می توانند در کوئینزلند کار پاره وقت دانشجویی بیابند و بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

 

 • خلبانی در کشور انگلیس

 

کشور انگلیس همیشه یکی از کشورهای مورد توجه برای دانشجویان ایرانی محسوب می شود. دانشگاه آکسفورد انگلیس جزء بهترین دانشگاه‌های جهان بوده و رشته خلبانی این دانشگاه نیز جزء بهترین های جهان است. اما متاسفانه به دلیل تحریم های صورت گرفته از جانب کشورهای اروپایی و آمریکایی به تازگی تحصیل دانشجویان ایرانی در آکسفورد غیرممکن است. اما علاقمندان به پرواز می توانند برای کالج‌های هوانوردی انگلیس اقدام کرده و در صورت کسب شرایط لازم می توانند در انگلیس تحصیل نمایند.

خلبانی در انگلیس شامل دو مرحله دروس تئوری و دروس عملی است. دروس تئوری با هماهنگی دانشکده های آموزشی و دروس عملی با هماهنگی آکادمی آموزش هوانوردی و پرواز صورت می‌گیرد. دانش آموختگانی که بتوانند بعد از تحصیل در انگلیس ویزای کار را دریافت نمایند، می توانند زندگی مرفهی داشته باشند و ماهانه حداقل 400 میلیون تومان دستمزد دریافت نمایند.

دوره‌ی خلبانی در انگلستان سه سال است و تمامی افراد با هرمدرک تحصیلی ملزم هستند قبل از تحصیل دوره‌ی ای- لول را که معادل سال یازدهم و دوازدهم دبیرستان ایران است را با موفقیت بگذرانند.

هزینه تحصیل در انگلستان بسیار بالا بوده و سالانه حدود 65 هزار دلار هزینه‌ی تحصیل می شود.

هزینه‌ی زندگی در انگلستان نیز به نسبت کشورهای اروپایی بسیار بالا بوده هزینه‌ی خورد و خوراک یک دانشجو با زندگی متوسط در لندن چیزی حدود 350 پوند در هر ماه خواهد بود. اگر یک خانه‌ی دانشجویی در مرکز شهر لندن اجاره کنید، ماهانه چیزی حدود 800 پوند اجاره بهای شما خواهد بود. به‌طور کلی برای یک زندگی دانشجویی تقریبا مرفه در لندن شما به مبلغی حدود 1300 پوند در هر ماه نیاز دارید.

زبان رسمی این کشور انگلیسی بوده و زبان تحصیل آن نیز انگلیسی است.

 

 • خلبانی در هند

هند یکی از کشورهایی است که برای رشته خلبانی مطرح بوده و بسیاری از ایرانیان برای تحصیل در رشته خلبانی در مورد کشور هند نیز تحقیق می کنند.  شهر حیدر آباد هند یکی از شهرهای مطرح در هوانوردی است که دانشکده هوانوردی آن مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و تحصیل ایرانیان در آن برای آینده کاری آن ها مشکلی پیش نمی آورد.

هزینه‌ی تحصیل و زندگی در هند به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی بسیار ارزان بوده و زندگی و تحصیل مقرون به صرفه بدون شک مهم ترین عامل مهاجرت ایرانیان به هند خواهد بود.

طول مدت تحصیل خلبانی در هند بین 8 ماه تا دو سال بوده و زبان تحصیل در این کشور انگلیسی است.

هزینه‌ی زندگی برای یک دانشجو در هند تقریبا ماهانه چیزی حدود 350 دلار بوده و در صورت پرداخت اجاره بها حدود 450 دلار خواهد بود. هزینه‌ی خورد و خوراک در هند در هر ماه حدودا 180 تا 250 دلار است. به طور کلی اگر بخواهید در اولین سال مهاجرت به هند هزینه های زیادی صرف کنید، با احتساب خرید لوازم خانه و وسایل ضروری اقامت باید 3500 دلار هزینه نمایید. این هزینه در سال های بعد کاهش پیدا می کند.

هزینه تحصیل در هند با توجه به مقطع و زمان تحصیل می تواند متفاوت باشد. اما برای اینکه دوره کامل خلبانی را بتوانید در دو سال بگذرانید به حدود 50 میلیون تومان پول فقط برای تحصیل نیازمند هستید.

 

 • خلبانی در فیلیپین

یکی از کشورهای مناسب برای دوره خلبانی، کشور فیلیپین است. این کشور دانشکده‌های هوانوردی زیادی برای آموزش خلبانی دارد، اما شهر مکتان در استان سبو یکی از نامدارترین دانشکده‌های هوانوردی این کشور را دارد. از طرفی شرایط آب و هوایی شهر مکتان برای هوانوردی نسبت به دیگر شهرهای این کشور مساعدتر است. دوره خلبانی در فیلیپین شامل سه دوره ppl، cpl و ir است. اگر دانشجو تمام سه دوره را در کشور فیلیپین بگذراند، می تواند دوره های AFI و AFII را نیز گذرانده و مدرک استاد خلبانی را دریافت نماید.

هزینه‌ی تحصیل در رشته خلبانی در کشور فیلیپین حدود 36 هزار دلار است.

طول دوره PPL در فیلیپین سه ماه، دوره CPL 4 ماه،  دوره IR دو ماه خواهد بود. در دوره‌ی خلبانی شخصی دانشجو به مدت 40 ساعت، در دوره خلبانی تجاری به مدت 110 ساعت و در دوره سرخلبانی به مدت 20 ساعت با سیمولاتور و 20 ساعت با هواپیما پرواز می کند.

زبان تحصیل در فیلیپین انگلیسی بوده و دانشجو موظف است قبل از ورود به این رشته در فیلیپین مدرک زبان خود را دریافت کرده باشد.

فیلیپین سومین کشور بزرگ انگلیسی زبان دنیا بوده و بالاترین نرخ تسلط به زبان انگلیسی در میان کشورهای آسیا را دارد، به همین سبب یادگیری زبان نه تنها تحصیل بلکه زندگی در این کشور را برای شما آسان می کند. خوشبختانه دانشگاه‌های هوانوردی این کشور مورد تایید سازمان هواپیمایی کشور و وزارت علوم ایران است.

هزینه زندگی دانشجویی در فیلیپین نسبت به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی پایین بوده و ماهانه برای هر نفر حدود 500 تا 600 دلار است.

دانشگاه هوانوردی فیلیپین در محل کلاس های عملی برای دانشجویان خوابگاه و 3 وعده ی غذایی را تقبل می کند، اما برای دوره کلاس های زمینی هزینه های اقامت و تحصیل بر عهده‌ی دانشجو خواهد بود. هزینه‌ی اجاره‌ی محل اقامت در این کشور ماهانه 200 تا 300 دلار ااست.

 

 • خلبانی در کشور آمریکا

بدون شک کشور آمریکا معتبرترین کشور در زمینه‌ی آموزش خلبانی به شمار می رود و بسیاری از عاشقان هوانوردی و پرواز آرزو دارند تا در ایالات متحده آمریکا تحصیل کرده و در یک شرایط کاملا ایده آل با پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا تحصیل نمایند. در کشور آمریکا بیش از 1500 کالج خلبانی وجود دارد که رقابت خیلی سخت و فشرده‌ای بین دانش آموختگان آن وجود دارد. با توجه به هدف خود می توانید شرایط کالج‌های خلبانی آمریکا را بررسی کرده و با توجه به بودجه و هدف خود برای کالج های خلبانی درخواست پذیرش دهید.

بهترین خلبانان ایرانی چون شهید عباس بابایی، شهید محمود خضرایی، شهید حسین طیار زاده جزء افرادی بودند که در دانشکده خلبانی آمریکا تربیت شده‌اند.

نه تنها ایرانیان بلکه بسیاری از علاقمندان پرواز در دنیا آرزوی تحصیل خلبانی در آمریکا را در سر می پرورانند.

هزینه تحصیل در رشته هوانوردی در آمریکا با توجه به گرایش، طول مدت تحصیل، نوع کالج یا دانشکده، شرایط آموزشی و غیره می تواند متفاوت باشد. اما اگر قصد دارید که دوره ی خلبانی را تا مقطع ATP بگذرانید، حدود 75 هزار دلار را باید به شهریه‌ی تحصیلی اختصاص دهید. برای یک زندگی دانشجویی در آمریکا در هر ماه حداقل مبلغی حدود1000 دلار را باید هزینه نمایید. دقت نمایید که هزینه‌ی تحصیل کاملا وابسته به نوع دانشگاه خواهد بود، مثلا تحصیل در دانشگاه اوهایو حدود 55 هزار دلار، در دانشگاه پوردو حدود 28 هزار دلار است. به همین سبب 75 هزار دلار هزینه‌ی حداکثری تحصیل در آمریکا خواهد بود.

زبان تحصیل در کشور آمریکا انگلیسی بوده و شرط  ورود و اخذ ویزا تسلط به زبان انگلیسی است. تحصیل در رشته خلبانی برای ایرانیان و مسلمانان سراسر جهان بعد از حادثه‌ی 11 سپتامبر بسیار سخت است. قوانین سخت و پیچیده‌ای برای علاقمندان مسلمان وضع کرده‌اند که تقریبا احتمال قبولی در این رشته نزدیک به چند درصد خواهد بود.

هزینه‌های پزشکی در کشور آمریکا بسیار گران است به همین سبب توصیه می شود بعد از ورود به آمریکا حتما خود را بیمه درمانی نمایید.

10 – خلبانی در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در خلبانی است. کالج های زیادی در این کشور دوره های کامل خلبانی را برگزار می کنند که به عنوان مثال می توان به کالج خلبانی در جفریز بی و مدرسه ی خلبانی پریتوریا در پایتخت آفریقای جنوبی اشاره کرد.

هزینه تحصیل در دوره ی کامل خلبانی در آفریقای جنوبی مبلغی حدود 43 هزار دلار است. بر خلاف هزینه‌ی تحصیل، هزینه‌ی زندگی در این کشور مبلغی معقول خواهد بود. هزینه‌ی یک زندگی دانشجویی متوسط در هر ماه تقریبا 600 دلار است.

دانش آموختگان دوره‌ی خلبانی می توانند در آفریقای جنوبی به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه‌های تحصیل یا زندگی خود را از این طریق تامین نمایند.

قبل از شروع دروس تخصصی خلبانی هر دانشجو باید به مدت سه ماه زبان تخصصی خلبانی را بگذراند که هزینه‌ی کل این دوره 4300 دلار خواهد بود. 

خوشبختانه کالج های خلبانی آفریقای جنوبی به دانشجویان خود خوابگاه می دهند و خوابگاه های آنان بسیار لوکس و مجهز است، به طوریکه برخی از آنان مجهز به استخر است.

زبان تحصیل در این کشور انگلیسی بوده و توسط بهترین اساتید جهان دوره های خلبانی تدریس شده و مدارک اخذ شده در این کشور در تمامی کشورهای جهان اعتبار دارد.

 

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

خلبانان ایرانی در دنیا از اعتبار بالایی برخوردار هستند، به همین جهت بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی از خلبانان ایرانی استقبال می کنند. مهارت خلبانان ایرانی در دنیا زبانزد بوده به طوریکه کاپیتان های ایرانی برای کار هر جا که اراده کنند، می توانند به راحتی ویزای کار را دریافت نمایند. خلبانی شغلی است که کشورهای زیادی آماده پذیرش خلبانان خبره هستند و برای این کار هزینه های زیادی را پرداخت می کنند.

متاسفانه حقوق خلبانان در ایران در حد بالایی نبوده و دستمزد خلبانان در مقایسه با کشورهای اروپایی، آمریکایی و بسیاری از کشورهای آسیایی بسیار پایین است، همین مسئله سبب مهاجرت تعداد کثیری از خلبانان به خارج از کشور شده است.

کشورهای زیادی چون کانادا، ترکیه، مالزی، سنگاپور، امارات، قطر برای رشته ی خلبانی با حقوق بسیار بالا نیروی کار می‌پذیرند.

اگر بتوانید ویزای کار کشور کانادا را دریافت نمایید و در این کشور مشغول به کار شوید، می توانید ماهانه حدود 200 هزار دلار درآمد داشته باشید. البته این حقوق به درجه شما، سابقه‌ی کار و مهارت شما نیز بستگی زیادی دارد. به دلیل اینکه خلبانان تسلط بالایی به زبان انگلیسی دارند و دارای تجربه و مهارت بالایی در زمینه‌ی کاری خود هستند، نسبت به دیگر مشاغل بهتر می توانند ویزای کار را دریافت نمایند.

قطر نیز از دیگر کشورهایی است که ایرانیان می توانند ویزای کار را برای خلبانی به راحتی اخذ نمایند. قطر جزء ثروتمندترین کشورهای جهان بوده و حقوق بسیار بالایی را برای خلبانان خود در نظر دارد. از طرفی دانشکده‌های هوانوردی قطر از پیشرفت بالایی برخوردار بوده و بسیاری از دانشکده‌های معتبر آمریکایی و اروپایی در این کشور شعبه دارند. حقوق خلبانان در قطر ماهانه بالای 60 میلیون تومان است.

 

روش های اخذ پذیرش

یکی از دغدغه های همیشگی دانشجویان روش های اخذ پذیرش است. بسیاری از افرادی که تمایل به مهاجرت دارند، دقیقا نمی‌دانند که برای مهاجرت باید چه مسیرهای را طی کنند. به همین سبب دچار گمراهی شده و وقت خود را بیهوده تلف می‌کنند. در خصوص روش های اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی باید بدانید که اگر می خواهید در این مسیر موفق شوید، باید یک مشاور همراه شما باشد تا مرحله به مرحله شما را برای رسیدن به دانشگاه مقصد یاری نماید. کمک گرفتن از یک موسسه مهاجرتی معتبر می تواند بسیار  راهگشا باشد.

موسسه مهاجرتی که در زمینه‌ی اعزام دانشجو سابقه‌ی طولانی مدتی دارد، بهتر از هر موسسه‌ای می تواند شما را در خصوص مهاجرت تحصیلی یاری رساند. اما قبل از اینکه بخواهید به یک موسسه مهاجرتی بروید باید نکاتی را در خصوص روش های اخذ پذیرش داشته باشید. درست است که موسسه های مهاجرتی مرحله به مرحله یاری گر شما خواهند بود، اما داشتن اطلاعات در این خصوص بی ضرر نیست.

اگر مایل هستید که در رشته خلبانی از کالج ها و موسسات معتبر پذیرش بگیرید، باید در خصوص مقاطع و دوره های این رشته اطلاعات زیادی کسب نمایید.  برخی از کشورها دانشگاهی برای آموزش خلبانی نداشته و خلبانی را در مدارس و کالج ها آموزش می دهند و تحصیلات آکادمیکی در این کشورها وجود ندارد.

اما برخی از کشورها دوره‌های خلبانی را به صورت کاملا آکادمیک آموزش داده و مدارک تحصیلی آکادمیک برای دانش آموختگان صادر می کنند. قبل از هر چیز هدف خود از مهاجرت تحصیلی را باید مشخص نمایید، برخی از افراد قصد دارند بعد از اتمام دوره‌ی خلبانی در همان کشور نیز مشغول به کار شوند، به همین سبب باید در خصوص شرایط کاری کشور مورد نظر نیز تحقیق کرد. مثلا کشور آمریکا به سختی شرایط کار را برای دانشجویان مسلمان فراهم می کند و دانشجویان غیر مسلمان و غیر ایرانی به راحتی می توانند در آمریکا در خلبانی مشغول به کار شوند، از طرفی اگر شما مدرک خلبانی را از کشور آمریکا داشته باشید، در کشورهایی مثل قطر، مالزی، سنگاپور، آلمان، فرانسه می توانید به راحتی کار کنید.

بعد از تعیین هدف از مهاجرت، کشور، شهر و دانشگاه مناسب را انتخاب نمایید. در انتخاب دانشگاه سعی نمایید، دانشگاهی را انتخاب نمایید که بتوانید شرایط لازم برای اخذ پذیرش از آن را فراهم کنید. به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و با یکی از اساتید معتبر خلبانی ارتباط برقرار کرده و یا با ایشان تماس بگیرید. 

تمامی مدارک لازم برای تحصیل را آماده کرده سپس ترجمه نمایید. فرم تقاضانامه را پر کرده و یک نامه انگیزشی نیز به دانشگاه نوشته و مدارک را آماده کنید، بعد از مصاحبه در سفارت و تایید مدارک شما، ویزای تحصیلی صادر می شود. مراحل اخذ ویزای تحصیلی به این راحتی ها نبوده و مراحل تقریبا پیچیده‌ای پیش روی شما خواهد بود. شما باید هزینه‌ی کافی برای زندگی در کشور مقصد را داشته باشید و بتوانید این موضوع را به سفارت ثابت کنید.

برای دریافت اخذ ویزای تحصیلی به شما پیشنهاد می شود که یک وکیل مجرب بین الملل گرفته و مراحل اخذ ویزا را به او بسپارید. مراجعه به موسسات مهاجرتی معتبر راحت ترین و بهترین راه ممکن است. با اساتید کالج ها و دانشکده‌های خلبانی رایزنی کرده و آن ها را برای تحصیل قانع کنید، اساتید دانشکده می توانند راه مهاجرت شما را هموار نمایند. به وب سایت دانشگاه مقصد مراجعه کرده و به ایمیل دانشکده یا کالج ایمیل زده و از آن ها برای پذیرش کمک بخواهید. شرایط خود را در بهترین حالت بازگو کنید و آن ها را برای تحصیل قانع نمایید.

ویزا( چگونگی اخذ ویزا)

غیر از روش های اخذ پذیرش، چگونگی اخذ ویزا از دیگر دغدغه‌های مهم مهاجرت کنندگان به شمار می رود. دقت نمایید که برای اینکه به طور دقیق از روش های اخذ ویزا مطلع شوید و بتوانید برای آن اقدام نمایید، از یک موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو کمک خواسته و تمامی روندهای اخذ ویزا را به آن ها بسپارید. مراحل اخذ ویزا مراحل تقریبا پیچیده‌ای است که توضیح کامل آن ها خارج از حوصله ی این بحث است، اما صرفا به نکات مهمی در این خصوص اشاره می شود.

روش های اخذ ویزا برای هر کشور متفاوت است و هر کشور برای پذیرش دانشجو یا کارمند شرایط ویژه‌ای دارد. مثلا اگر شما بخواهید برای اخذ ویزای کشورهایی چون روسیه، ترکیه، قطر، فیلیپین، مالزی، سنگاپور اقدام نمایید، بسیار راحت تر می‌توانید ویزای خود را تحویل بگیرید، زیرا این کشورها قوانین سخت و دست و پاگیری را برای اخذ دانشجو وضع نکرده‌اند و به نسبت کشورهای دیگر با ایرانیان رابطه‌ی بهتری دارند و از این رو با کمترین هزینه و وقت می توان ویزای این کشورها را اخذ نمود.

از طرفی اخذ ویزای کشورهای آمریکایی و برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی مانند آمریکا، انگلیس، کانادا، هند، بلژیک، دانمارک، سوئد، هلند و آلمان نسبت به دیگر کشورها سخت تر بوده و پروسه‌ی طولانی تری را در بر می گیرد.

دقت نمایید که مهم ترین مسئله در اخذ ویزای تحصیلی این است که شرایط دانشگاه‌های کشور مقصد را به خوبی فراهم کرده باشید. برای رشته خلبانی علاوه بر مدارک تحصیلی معتبر و ریز نمرات، قبولی در آزمون های مختلف، مدرک زبان تافل یا آیلتس، عدم سوء پیشینه، گردش حساب فرد ساپورت کننده، پرینت گردش حساب مالی خود، ترجمه تمامی مدارک در کنار ترجمه شناسنامه و کارت ملی از جمله مدارکی است که برای اخذ ویزای تحصیلی مورد نیاز است، در صورتی که بخواهید برای اخذ ویزای کار اقدام نمایید مدرک سابقه کاری و مهارت نیز مورد نیاز خواهد بود.

همانطور که بیان شد هر کشوری شرایط خاصی را برای صدور ویزا در نظر گرفته است، به همین جهت تاکید می شود که برای اخذ ویزای تحصیلی، کار، گردشگری، شینگن و غیره به یک موسسه مهاجرتی با سابقه و تجربه‌ی بالا مراجعه نمایید. مشاوران این موسسات تمامی مدارک لازم را برای شما حاضر کرده، ترجمه‌ی مدارک را آماده کرده و برای شما در سفارت نوبت گرفته و قبل از مصاحبه نکات مهم را برای قبول شدن در مصاحبه‌ی سفارت را برای شما بیان می کنند.

قبل از اقدام کردن برای اخذ ویزای یک کشور بودجه و توان مالی خود را بسنجید و بعد از اینکه مطمئن شدید از پس هزینه‌های تحصیل بر می آیید، برای این کار اقدام نمایید.

 

اصطلاحات رایج در خلبانی و معانی آن ها

 

عاشقان پرواز و افرادی که به خلبانی علاقه دارند، دوست دارند که اطلاعاتی فراتر از بقیه‌ی افراد در این خصوص داشته باشند. آشنایی با اصطلاحات رایج خلبانی یکی از این علایق است. به همین سبب در ذیل بخشی از این اصطلاحات به همراه معانی آن ها آورده شده است.

زمان efc: این اصطلاح رایج در هنگامی به کار برده می شود که هواپیما قصد بلند شدن دارد و خدمه‌ی پرواز را به آمادگی دعوت می کند.

پیشمرگ پرواز یا deadhead: این اصطلاح به کسانی اطلاق می شود که در هواپیما حضور دارند و در زمان های اضطراری بدون وقفه از هواپیما پایین می پرند ( با چتر) به اینگونه افراد پیشمرگ گفته می شود و دستمزد بالایی به اینگونه افراد تعلق می گیرد.

فرود نهایی: به زمانی گفته می شود که هواپیما به فرودگاه مقصد رسیده و کمترین فاصله را با زمین داشته و به برج مراقبت فرود را اعلام می دارد و برای نشستن به زمین آماده می شود.

ATC: به معنی کنترل ترافیک هوایی است، در واقع ناوبر هوایی سعی می کند تا مسیری را انتخاب کند که کمترین مانع را در طی مسیر پروازی هواپیما داشته باشد.

زولو: زمان هماهنگی بین خلبانان یک پرواز، فرودگاه مبدا و مقصد، برج مراقبت و غیره است. این زمان بر اساس ساعت جهانی تنظیم می شود.

تاچ داون: به معنای فرود است.

روجر: علامتی است که نشان دهنده‌ی این است که پیام دریافت و درک شده است.

ARRIVAL: ورود هواپیما به فرودگاه

اسکرامبل: حالت آماده باش کامل و وضعیت قرمز( در خصوص خلبانی هواپیماهای جنگنده بیشتر به کار می ‌رود.)

پاکت هوا: برای پیشگیری از مشکلات سوء مزاج مسافران طراحی شده است.

عرشه پرواز: کابین خلبان

 

مباحث کاربردی در خلبانی

 

یکی از مباحث کاربردی و جالب در خلبانی سیستم هواپیما و مباحث مربوط به آیرودینامیک است. شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که چرا ساختار هواپیما به این شکل است؟ جواب دادن به این سوال نیازمند اطلاعات خاصی در خصوص نیروهای فیزیکی و آیرودینامیک خواهد بود.

نیروی برار در هواپیما، هلیکوپتر و سایر ماشین های پرنده، نیرویی است که باعث بالا رفتن آن ها می شود. طبق قوانین فیزیک برای ایجاد شدن نیروی برار و بالا رفتن وسیله‌ی پرنده، نیازمند این هستیم که وسیله شبیه به یک قطره‌ی آب طراحی شود. هواپیما طوری طراحی شده است که قسمت جلوی آن به صورت نیم دایره بوده و قسمت عقب آن دارای زاویه های تند است. اگر باد به قسمت نیم دایره‌ای وسیله‌ی پرنده بوزد و از قسمت عقب آن که شیب زیادی دارد، رد شود نیروی برار ایجاد خواهد شد و در نتیجه وسیله به بالا پرواز خواهد کرد.

جالب است بدانید که بال های هواپیما شبیه به بال پرندگان طراحی شده است، بدین صورت که هنگامی که مولکول های هوا به نوک پر پرندگان برخورد می کند، تعدادی از مولکول ها در پرهای بالایی و قسمتی نیز در پرهای پایینی منتشر می شوند، سرعت عبور مولکول های هوا در پرهای بالایی بیشتر بوده و در نتیجه فشار هوا طبق اصول برنولی کمتر می شود. همین موضوع باعث ایجاد یک خلا شده و باعث می شود تا مولکول های هوا در قسمت پرهای بالایی و پایینی به صورت همزمان به انتهای بال پرنده برسد و پرنده را به سمت بالا حرکت دهد. همین اتفاق دقیقا در بال های هواپیما رخ می دهد. فشار هوا در قسمت بالای بال هواپیما کمتر از پایین بال بوده و خلا ایجاد شده نیروی برار را ایجاد کرده و باعث حرکت هواپیما در هوا می‌شود.

نیروی وزن، نیروی رانش، نیروی پسا  و نیروی تراست از دیگر نیروهایی است که باعث حرکت هواپیما در هوا می شود.

به همین سبب قوی بودن درس فیزیک برای دانش آموختگان خلبانی از جمله شروط مهم خواهد بود.

 

 

سختی های شغل خلبانی

افرادی که تمایل دارند در رشته خلبانی تحصیل نمایند، صرف اینکه پرواز امری جذاب است و یا خلبانان از پرستیژ اجتماعی بالایی برخوردارند، نباید وارد این شغل شوند. قبل از هر چیز باید در خصوص این شغل و رشته مطالعه‌ی زیادی انجام داد و در خصوص توانایی های یک فرد خلبان به طور گسترده تحقیق کرد. بسیاری از افراد صرف جذاب بودن این شغل وارد آن شدند و پس از مدتی متوجه شدند که این شغل با خصوصیات شخصیتی آن ها تطابق نداشته و پس از صرف هزینه های کلان به شغل های دیگری روی آورده اند.

قبل از هر چیز فرد متقاضی خلبانی باید در دروس ریاضی، فیزیک و زبان پایه‌ای بسیاری قوی داشته باشد، پس اگر جزء دانش آموزانی هستید که این دروس را به سختی پاس می کنید، دور خلبانی را یک خط قرمز بکشید.

افراد شاغل در این شغل باید افرادی صبور بوده و تحمل فشارهای روانی زیاد را داشته باشند. افرادی که استرسی هستند و حوصله‌ی زیادی در انجام امور ندارند، به هیچ وجه نباید به سراغ این شغل بروند. زیرا خلبانی جزء پر استرس‌ترین شغل های دنیا بوده و شما مسئول حفاظت جان صدها انسان در هر پرواز خواهید بود، به همین سبب باید بتوانید خونسردی خود را در شرایط بحرانی حفظ کرده و مهارت کنترل هیجان، حل مسئله و تصمیم گیری داشته باشید.

خلبانان باید بیش از دیگر افراد جامعه مواظب سلامتی خود باشند، زیرا سلامتی جسمی و روانی آن ها رابطه ی مستقیمی با کار آن ها داشته و در صورت از دست دادن سلامتی اجازه کار کردن از آن ها گرفته خواهد شد، بنابراین باید رژیم غذایی خاص خود را داشته باشند و ورزش کردن و چکاپ مرتب را هرگز فراموش نکنند.

 

اصول پرواز در خلبانی

همانطور که بیان شد 4 نیروی بالابرنده، وزن، نیروی موتور یا تراست و نیروی پسا یا درگ در حرکت هواپیما در هوا نقش دارند. به همین سبب وظیفه ی اصلی خلبان تعادل بر قرار کردن بین تمامی نیروهای ذکر شده است. در اصول پرواز خلبان یاد می گیرد که چه زمانی و چگونه باید نیروی بالابرنده را افزایش یا کاهش دهد و یا از نیروی موتور یا درگ در چه زمانی و به چه مقداری استفاده نماید.

نیروی وزن نیرویی است که در خلاف جهت نیروی برار به هواپیما وارد شده و این نیرو به سمت زمین است. نیروی کشش موتور نیز در خلاف جهت نیروی درگ وجود دارد. نیروی کشش موتور باعث می‌شود تا هواپیما به سمت جلو حرکت کند و نیروی درگ از افزایش سرعت بیش از حد هواپیما جلوگیری می کند.

خلبانان در درس اصول پرواز  با این نیروها، انواع هواپیما، اجزای هواپیما و وظیفه ی هر کدام از آن ها آشنا می شوند.

پرواز با سیمولاتور

در مرحله‌ی atp که دانشجو برای خلبان شدن آماده می شود، دانشجو باید حدود 20 ساعت آموزشی پرواز با سیمولاتور را بگذراند. فلایت سیمولاتور دستگاه شبیه ساز پرواز است که دقیقا شبیه به هواپیما طراحی شده و کابین این دستگاه دقیقا شبیه به کابین خلبان بوده و دانشجو می تواند به طور دقیق پرواز را آموزش دیده و به نقاط ضعف خود پی ببرد. شرکت های هواپیمایی که خلبانی را نیز آموزش می دهند و از یک نوع هواپیما بیش از 6 فروند را دارند، باید دستگاه شبیه ساز پرواز نیز داشته باشند.

دانشجو با استفاده از این دستگاه به خوبی می تواند خلبانی در شب، خلبانی در هوای مه آلود و شرایط نامساعد جوی را فرا بگیرد. آموزش پرواز با سیمولاتور به خوبی محیط پرواز را تداعی کرده و باعث کاهش تلفات و خسارات آموزشی می شود.

بدیهی است که با استفاده از هواپیماهای واقعی نمی توان مانورهای خطرناک را آموزش داد، به همین جهت استفاده از دستگاه شبیه ساز این موقعیت را فراهم می کند تا مانورهای خطرناک و شرایط نادر در پرواز را به دانشجویان آموزش دهند.

با استفاده از سیمولاتور همچنین می توان پرواز در صورت به وجود آمدن نقص فنی هواپیما، آتش گرفتن موتور، بالا رفتن دما، انتشار دود در کابین خلبان، فرود اضطراری و فرود در شرایط نامساعد را آموزش داد. به طور کلی وجود سیمولاتورها خلبانان را برای پرواز آماده تر می سازد.

دقت نمایید که بدون گذراندن دوره‌ی پرواز با سیمولاتور اجازه‌ی پرواز به خلبانان داده نمی شود.

 

درجات خلبانی

درجات خلبانی با توجه به اینکه شما خلبان نظامی محسوب می‌شوید یا خلبان غیر نظامی می تواند متفاوت باشد. افرادی که دوره‌ی خلبانی را در سازمان هواپیمایی کشور و یا در شرکت‌های خصوصی سپری می کنند با توجه به سابقه ی پرواز آن‌ها و تعداد ساعات پرواز درجه اعطا می شود. اما به طور کلی کسانی که دوره PPL  را گذرانده اند سر دوشی 1ریت، کسانی که دوره‌ی CPL را گذرانده اند سر دوشی دو ریت، کسانی که دوره‌ی IR را گذرانده اند سردوشی 3 خط و به خلبانان کامل که دوره‌ی ATP را نیز گذرانده اند سر دوشی 4 خط اعطا می شود. هر چقدر تجربه خلبان بیشتر شود ارتقای بیشتری نیز پیدا می کند.

 

 

مشاوره رشته خلبانی در خارج