x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون آلفا تست

آزمون Alpha Test که آزمون مختص کشور ایتالیا می‌باشد از نام انتشاراتی به همین نام گرفته شده که از سال 1987 در میلان مسئول برگزاری و انتشار منابع مرتبط با این آزمون می‌باشد. آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه­های کشور ایتالیا، خصوصی و دولتی برگزار می‌گردد که مختص دانشجویان بین المللی یا خارجی و همچنین بومی است که قصد داشته باشند در کشور ایتالیا و در مقطع لیسانس و بالاتر رشته‌های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط با آن و همچنین معماری تحصیل کنند. هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان بر اساس نتایج آزمون Alpha Test اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون Alpha Test نمره‌ی قبولی را کسب کنند علاوه بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته‌های یاد شده، شهریه‌ی تحصیلی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون Alpha Test توسط وزارت آموزش، تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های ایتالیا یا MIUR و با همکاری مراکز و سازمان آموزشی مانند ATS یا Admissions Testing Service و همچنین انتشارات آلفا تست در هر سال برگزار می‌گردد. از جمله آزمون‌های بسیار معتبر کشور ایتالیا که در سطح بین المللی و در حدود 20 کشور دنیا برگزار می‌گردد همین آزمون Alpha Test است. تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به هزینه‌های زندگی و تحصیلی معقول و سیستم خاص تعیین شهریه در آن، و در کنار سیستم آموزشی و عالی پیشرفته از گزینه‌های بسیار عالی محسوب می‌گردد که همین امر سبب شده تا آزمون Alpha Test هم از لحاظ بین المللی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای پیدا کند و هم اینکه سالانه به تعداد شرکت کنندگان آن افزوده شود.

نکته‌ای که برای این آزمون وجود دارد این است که شما با دانشجویان بومی به رقابت نخواهید پرداخت و هر کدام از گروه دانشجویان بین المللی و بومی ظرفیت جداگانه‌ای جهت پذیرش برای آنان تعریف شده است.

در ادامه به بررسی کامل این آزمون خواهیم پرداخت تا چنانچه قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا در رشته‌های یاد شده را دارید، تصمیم بسیار آگاهانه و منطقی را اتخاذ کنید تا ضمن آن آینده‌ای روشن را نیز برای خود متصور شوید. پس با ما همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید.

 

آزمون Alpha Test، ورودی ضروری برای دانشگاه‌های ایتالیا

زمان برگزاری آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود می‌باشد و برخلاف آزمون‌های آیلتس و تافل، شما فرصت شرکت زیادی نخواهید داشت. برای آزمون Alpha Test هر سال به ماه شمسی، در ماه تیر (چهارم تا 26 جولای) شروع ثبت نام دانشجویان بین المللی و بومی است و ماه شهریور (6 تا 8 سپتامبر) زمان برگزاری آزمون می‌باشد. لذا برای ثبت نام می‌توانید طبق تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه در این بازه‌ی زمانی اقدام به ثبت نام کنید. نکته‌ی حائز اهمیت آن است که اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون Alpha Test نمایید مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها با هم تداخلی نخواهند داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

توجه داشته باشید که زمان ثبت نام قابل تمدید نمی‌باشد لذا از قبل نسبت به تهیه‌ی مدارک و هزینه‌ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده در تیر ماه، ثبت نام کنید.

 

زمان برگزاری آزمون Alpha Test در ماه سپتامبر

کاربرد آزمون Alpha Test

شاید از خود بپرسید کاربرد آزمون Alpha Test چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و ضرورت آن چیست؟ جواب کامل این سؤال پیش ماست. کاربردها و مزایای آزمون Alpha Test به طور کلی به شرح زیر می‌باشد:

 • اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های کشور ایتالیا در زمینه‌های پزشکی، جراحی و غیره حتی معماری را داشته باشید آزمون Alpha Test و داشتن نمره‌ی قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می‌کند تا در دانشگاه‌های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • به شما کمک می‌کند تا به عنوان فردی حرفه‌ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور ایتالیا بالا ببرید.
 • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل نیز مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار نیز مشغول شوند. قبولی در آزمون Alpha Test، حتی در پیدا کردن فرصت‌های شغلی بهتر نیز کاربرد دارد.
 • قبولی در آزمون Alpha Test سبب می‌شود به شرکت‌های برتر در کشور ایتالیا نشان دهید که سطح و دامنه‌ی ارتباطی شما حرفه‌ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت‌ها را دارید.
 • برای اینکه بتوانید در مقاطع فوق لیسانس، دکتری و حتی بالاتر در برخی از دانشگاه‌های ایتالیا پذیرش داشته باشید، از جمله مدارک بسیار معتبر و مهم درخواستی از شما، همین آزمون Alpha Test است.
 • از جمله آزمون‌های بسیار معتبری است که حتی در تعیین شایستگی شما برای دریافت fund نیز تأثیرگذار است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کاربردهای متنوع آزمون Alpha Test برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا

محل برگزاری آزمون Alpha Test در کدام کشورها و مؤسسات؟

آزمون Alpha Test با اعتبار جهانی خود هم اکنون در بیش از 20 کشور جهان و بیش از هزاران مؤسسه در حال برگزاری است که در هر جای دنیا در این آزمون شرکت کنید، در کشور ایتالیا نیز معتبر خواهد بود. برخی از کشورهای برگزار کننده‌ی آزمون Alpha Test عبارتند از: برزیل، کانادا، قبرس، چین، فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، یونان، هنگ کنگ، هند، اسرائیل، ایتالیا، پاکستان، لهستان، ترکیه، آفریقای جنوبی، امارات متحده‌ی عربی، انگلستان  و آمریکا و غیره.

برای اطلاع از اینکه در کشور مورد نظر شما، آزمون Alpha Test برگزار می‌شود یا خیر، بهترین کار مراجعه اینترنتی به سایت معتبر دولتی MIUR و universitaly.it و سپس مراجعه به لیست کشورهای برگزار کننده در حین فرایند ثبت نام می‌باشد که براساس آن می‌توانید کشور مورد نظر خود را پیدا کرده و یا نزدیک‌ترین محل را انتخاب نمایید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برگزاری جهانی آزمون Alpha Test

شرایط و قوانین آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test همانند تمامی آزمون‌های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود می‌باشد که هر فرد ملزم به رعایت آنها است. شرایط و قوانین آزمون Alpha Test به شرح زیر است:

 • آزمون Alpha Test توصیه شده برای افراد فارغ التحصیل مقطع دبیرستان و یا مقطع لیسانس می­باشد و هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف می­باشد.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • اگر دانش آموز غیر اروپایی باشید باید حتما ویزای شهروندی کشور غیر اتحادیه‌ی اروپا را داشته و هیچ شهروندی از ایتالیا نداشته باشد و در این کشور نیز زندگی نکند.
 • اگر دانش آموز اروپایی هستید حتما باید شهروندی یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را نیز داشته باشید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط و قوانین سختگیرانه‌ی آزمون Alpha Test

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test همانند تمامی آزمون‌های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می‌کند چه افرادی واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می­گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه‌ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که در این قسمت افراد واجد شرایط را ذکر خواهیم کرد و خارج از آن، افراد واجد شرایط برای شرکت در آزمون Alpha Test نخواهند بود:

 • حداقل سن برای این آزمون وجود ندارد لذا تمامی افرادی که مقطع پیش دانشگاهی و یا لیسانس را به اتمام رسانده باشند با شرط رعایت موارد که در ادامه گفته خواهد شد، مجاز به شرکت در آزمون Alpha Test هستند.
 • متقاضی شرکت در آزمون حتما باید دارای پاسپورت معتبر باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.
 • اگر قصد تحصیل، کار و زندگی در ترکیه را داشته باشید، واجد شرایط محسوب می‌گردید.
 • برای افراد متخصص و حرفه‌ای در زمینه‌ی پزشکی و معماری که مایل به مطالعه یا کار در کشور ایتالیا باشند مناسب است.
 • کسانی که تحصیلات عالی لیسانس را گذرانده باشند و مدرک لازم برای ورود به دانشگاه آن­ها Alpha Test است واجد شرایط شرکت در آزمون Alpha Test می‌باشند.
 • کسانی که حداقل سطح فردی زبان انگلیسی آنها متوسط به بالا باشد زیرا با اینکه این آزمون قصد محک زدن میزان تسلط شما به زبان ایتالیایی را ندارد اما زیر این سطح، قادر نخواهند بود حتی معنای سؤالات را متوجه شوند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

افراد غیر واجد شرایط:

 • اگر زیر 18 سال سن دارید برای شما توصیه نمی‌شود زیرا حداقل سن مورد نیاز برای گذراندن دوره‌ی دبیرستان 18 سال تمام است.
 • اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجد شرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سؤالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید.
 • اگر در کشوری زندگی می‌کنید یا قصد تحصیل در دانشگاه و کشوری دارید که آزمون Alpha Test الزامی نیست، واجد شرایط و ملزم به شرکت در آزمون Alpha Test نمی‌باشید چرا که اساسا آزمون بومی کشور ایتالیا محسوب می‌گردد.

البته توجه داشته باشید که چون دانشگاه‌ها مقصد، پذیرش نهایی شما را بررسی می‌کند، بسته به نوع دانشگاه می‌توان انتظار معیارهای متفاوتی را نیز داشت.

 

واجدین شرایط شرکت در آزمون Alpha Test

دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون Alpha Test

در این قسمت به بررسی انواع دوره‌ها و کلاس‌های مرتبط با آزمون Alpha Test بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند. اهمیت این بخش در آن است که شما باید ساعت‌های زیادی را صرف مطالعه‌ی منابع این آزمون و آمادگی خود کنید، لذا بسیار اهمیت دارد که دوره‌ها و کلاس‌های معتبری را انتخاب نمایید.

از دوره‌ها و کلا‌س‌های برجسته‌ای که در زمینه‌ی آزمون Alpha Test در کشور ایتالیا برگزار می‌گردد می‌توان به کلاس‌های Dante Alighieri  اشاره نمود که با بیش از 40 سال سابقه و ده هزار متقاضی توانسته تمامی نیازهای آمادگی متقاضیان این آزمون را برطرف سازد. تمامی اساتید از دانشگاه‌های برجسته‌ی کشور ایتالیا بوده و بیش از 40 نوع دوره برحسب رشته‌ی انتخابی موجود است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که گفتیم این آزمون از نام انتشاراتی به همین نام گرفته شده است که هم کتاب‌های منبع این آزمون را منتشر می‌سازد و هم برای کلیه‌ی متقاضیان در رشته‌های انتخابی، دوره‌ها و کلاس‌های آنلاین برگزار می‌کند که به صورت فشرده 3 ماه زمان خواهد برد. ضمن اینکه تمامی نمونه سؤالات نیز تمرین خواهند شد.

 

دوره­های آمادگی آزمون Alpha test

نمره­‌ی قبولی آزمون Alpha Test

نمره­ی قبولی در آزمون Alpha Test به مدت چندین سال بدون تغییر باقی مانده اما هنوز هم ارزش صحبت کردن را دارد. برای داوطلبانی که دانشجوی یکی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا باشند، حداقل نمره‌ی قبولی برای آنان 20 از 90 می‌باشد. لذا اگر زیر 20 نمره کسب کنند شانس پذیرش بسیار کمی در دانشگاه مقصد خواهند داشت.

نکته‌ی جالبی که در مورد این آزمون وجود دارد این است که در صورت عدم کسب نمره‌ی قبولی در رشته و دانشگاه انتخابی، باید به مدت 1 تا 3 هفته در کشور ایتالیا منتظر بمانید تا دانشگاه‌های ظرفیت‌های خالی خود را برای تمامی رشته‌ها مشخص کنند که طبق آن شاید شانسی برای ثبت نام در دانشگاه انتخابی برای شما باز گردد که تا 26 اکتبر در چنین شرایطی مهلت ثبت نام خواهید داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نمره‌ی قبولی در آزمون Alpha Test و شرایط شانس مجدد برای دانشگاه انتخابی

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون Alpha Test

در صورتی که در آزمون Alpha test شرکت کنید، اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در آزمون Alpha Test که برای ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع لیسانس و فوق لیسانس رشته‌های پزشکی، جراحی، معماری و مرتبط با آن برگزار می‌گردد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه‌ی ثبت نام اکتفا کنید اما معمولا مدت زمانی که طول می‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت کننده در آزمون Alpha Test منتشر شود، حدود 2 تا 3 هفته است و در ماه اکتبر خواهد بود.

برای مشاهده­ی نتایج آزمون Alpha Test، هر دانشجو باید به سایت universitaly.it (3 هفته بعد از تاریخ برگزاری آزمون) یا MIUR (2 هفته بعد از تاریخ برگزاری آزمون) مراجعه نموده و در صفحه‌ی مربوط به آزمون Alpha Test، نتایج آن را مشاهده نماید. اما همانطور که گفته شد این زمان تقریبی بوده و هر سال باید به جدول زمانبندی داده شده دقت کنید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کرده باشید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زمان اعلام نتایج متفاوت آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه‌ها؟

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس، دکتری و بالاتر را در رشته‌های پزشکی و مرتبط با آن را در دانشگاه­های کشوری مانند ایتالیا را داشته باشند قطعا یکی از مدارک مورد نیاز آنها، آزمون Alpha Test است که بسته به نوع دانشگاه، نمره‌ی مد نظر و قبولی نیز متفاوت می­باشد.

اکنون آزمون Alpha Test در بیش از 20 کشور جهان و هزاران مؤسسه‌ی آموزش عالی در سرتاسر جهان مورد پذیرش می‌باشد تا جایی که در خصوص ادامه تحصیل رشته‌های پزشکی و جراحی و همچنین معماری، معیار اصلی سنجش دانشجویان و عیار علمی آنها، آزمون Alpha Test است و از این لحاظ نسبت به آزمون‌های تافل و آیلتس که تنها ملاک سنجش تسلط دانشجو به زبان انگلیسی هستند، بسیار مهم‌تر می‌باشد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون Alpha Test، مورد پذیرش در دانشگاه‌های برتر کشور ایتالیا

مهلت اعتبار آزمون Alpha Test

مهلت اعتبار آزمون Alpha Test تنها به مدت 2 سال است یا بعبارتی تنها برای سال تحصیلی پیش رو معتبر خواهد بود. دلیل این امر نیز واضح است زیرا باید تمامی دانشجویان تحت شرایط یکسان مورد سنجش قرار بگیرند و هر سال میزان سختی آزمون متفاوت می‌باشد. لذا شما نمی‌توانید به عنوان مثال آزمون را در سال 2019 شرکت کنید و در سال 2020 به کمک آن وارد دانشگاه مقصد در رشته‌های پزشکی و یا معماری گردید. دلیل دیگری نیز که برای اعتبار 2 ساله‌ی آن مطرح می‌گردد این است که به دلیل رشد و پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، اطلاعات 2 سال پیش شما بیانگر آپدیت بودن شما نمی‌باشند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتبار 2 ساله‌ی آزمون Alpha Test برای ورود به دانشگاه‌های معتبر ایتالیا

سخت و آسان بودن آزمون Alpha Test

حتما هنگامی که خواسته‌اید برای ثبت نام آزمون Alpha Test اقدام کنید متوجه صحبت‌های این چنینی شده‌اید: آزمون Alpha Test خیلی سخت است، Alpha Test نسبت به هر آزمونی سخت‌تر است و غیره. اما حقیقت ماجرا چیست؟

آزمون Alpha Test بسیار استاندارد و منصفانه است اما سؤالات به گونه‌ای خواهند بود که بسیار پیچیده باشند چرا که از دلایل سختی این آزمون حساسیت رشته‌های پزشکی و حتی معماری است و اهمیت استراتژیکی که در دنیای علمی دارند لذا باید این نکات را در نظر داشته باشید:

در بخش تخصصی سؤالاتی در مورد زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی و غیره خواهید داشت که متناسب با تخصص انتخابی است و سؤالات این بخش نیاز به دانش و مهارت تخصصی بالاتر از آموزه­های دوران دبیرستان دارد، مخصوصا بخش زیست شناسی که سال به سال سخت‌تر می‌گردد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

با اینکه این آزمون به زبان انگلیسی است و استاندارد نیز هست، اما برای فهم سؤالات باید سطح زبان شما از متوسط به بالا باشد.

به دلیل زمان بر بودن فهم و درک سؤالات مطرح شده، مدیریت زمان بسیار امری حیاتی است چرا که یکی از دلایل سخت بودن آزمون را مسأله‌ی کمبود وقت عنوان می‌کنند. با این حال سخت یا آسان بودن آزمون تا حد زیادی نیز به میزان تسلط و آماده بودن فردی نیز وابسته است.

 

آزمون Alpha Test، سخت اما عموما وابسته به شرایط آمادگی فرد متقاضی

تعداد سؤالات آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test تنها به شکل کاغذی برگزار می‌گردد و شما باید در طی 100 دقیقه به 60 سؤال 5 گزینه‌ای و در برخی سال­ها به 80 سؤال 5 گزینه‌ای (120 دقیقه) همراه با نمره منفی آن پاسخ دهید. این آزمون از 2 بخش اصلی تشکیل شده که به توضیح هر یک می‌پردازیم:

بخش اول آزمون مربوط به منطق زبانی و فرهنگ عمومی یا Ragionamento Logico e Cultura Generale است که در برخی سال­ها 40 سؤال و در برخی دیگر نیز 22 سؤال را به خود اختصاص می‌دهد که بخش جالب و البته بسیار مهم این آزمون می‌باشد.

بخش دوم آزمون Alpha Test نیز مربوط به سؤالات بخش تخصصی است که متناسب با هر رشته می‌تواند تعداد سؤالات و موضوعات متفاوتی را شامل گردد به عنوان مثال؛ اگر رشته‌ی انتخابی شما مرتبط با پزشکی باشد معمولا 18 سؤال مرتبط با زیست شناسی، 12 سؤال مرتبط با شیمی و 8 یا 10 سؤال نیز مرتبط با فیزیک و ریاضیات خواهد بود.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یا به عنوان مثال اگر رشته‌ی انتخابی معماری باشد، 16 سؤال در حوزه‌ی تاریخ، 10 سؤال در حوزه‌ی ارائه و طراحی و 12 سؤال نیز در مورد فیزیک و ریاضیات خواهند بود. همچنین اگر رشته‌ی انتخابی شما دامپزشکی باشد سؤالات حوزه‌ی زیست شناسی به 16 سؤال، شیمی 16 سؤال و فیزیک و ریاضیات نیز به 6 سؤال خواهند رسید.

توجه داشته باشید که طبق مطالب بیان شده هر سال تعداد و موضوع سؤالات در حال تغییر هستند و بهترین منبع برای کسب اطمینان خاطر، سایت MIUR و Universitaly.it می‌باشند.

 

سؤالات آزمون Alpha Test، متغیر و متنوع بسته به نوع رشته‌ی انتخابی

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون Alpha Test

نکته‌ی بسیار مهمی در فرایند و پروسه‌ی کلی آزمون Alpha Test وجود دارد که برای متقاضیان غیر اتحادیه‌ی اروپا، باید از نماینده‌ی دیپلماتیک کشور ایتالیا در سفارت، تأییدیه‌ی پیش ثبت نام را دریافت کنند. ثبت نام نیز فقط در سایت Universitaly و یا MIUR صورت می‌گیرد و تنها فرم ثبت نام نیز به صورت آنلاین می‌باشد. تحت هیچ شرایطی نیز ثبت نام با تأخیر وجود نخواهد داشت. پس از تکمیل مدارک و دریافت ایمیل تأییدیه، در روز آزمون که معمولا در ماه سپتامبر می‌باشد حضور پیدا کرده و در طی 100 دقیقه، به 60 سؤال یا 120 دقیقه و 80 سؤال پاسخ خواهید داد و معمولا در طی 2 تا 3 هفته نیز نتایج را در سایت دانشگاه مربوطه و سایت ثبت نامی، مشاهده خواهید کرد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز روند کلی آزمون Alpha Test

گونه­‌های آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test تنها به یک شکل و نوع برگزار می‌شود و انواع خاصی ندارد. هدف از برگزاری تنها نوع آزمون Alpha Test سنجش دانش علمی متقاضیان در 4 زمینه‌ی زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک و دروس تخصصی دیگر بسته به رشته‌ی انتخابی و همچنین تسلط دانشجویان نسبت به مفاهیم استدلالی و هوش و اطلاعات عمومی است. تعداد سؤالات و حتی زمان پاسخگویی و یا هر دو، بسته به دانشگاه انتخابی شما و یا نوع رشته، می‌تواند متغیر باشد که باید از طریق دانشگاهی که در آن ثبت نام نموده‌اید جویا شوید. این آزمون تنها به یک نوع وجود داشته و در بین دانشگاه‌ها و مؤسسات ایتالیا معتبر است. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که خواهان ادامه تحصیل رشته‌های پزشکی و جراحی و مشابه آن و حتی معماری در مقاطع تحصیلی عالی هستید در این آزمون شرکت نمایید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون Alpha Test، تنها به 1 فرم برگزار می‌گردد

اعتبار بین المللی آزمون Alpha Test

همانطور که در بخش‌های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون Alpha Test، آزمونی است که تنها در کشور ایتالیا و توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار آن نیز 2 سال و تنها در نزد دانشگاه انتخابی می­باشد (مانند دانشگاه­های Bari، Bologna، میلان، Milano Bicocca، Napoli، Naples Federico، Pavia، Rome, La Sapienza، Rome, Tor Vergata، Torino، Messina، Padova و Siena). لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون Alpha Test اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می‌گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، جراحی و رشته­های مرتبط و حتی معماری را در کشور ایتالیا داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ایتالیا است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون Alpha Test، معتبر فقط در کشور ایتالیا

بخش بندی‌های مختلف آزمون Alpha Test

همانطور که قبلا نیز عنوان گردید آزمون Alpha Test دارای 2 بخش مختلف است که هر کدام در مورد حیطه‌های گوناگون سؤالاتی را از شما خواهند پرسید و شما در طی زمان 100 دقیقه باید به 60 سؤال یا در طی 120 دقیقه به 80 سؤال پاسخ دهید. به ازای هر پاسخ درست، 1.5 امتیاز دریافت خواهید نمود (در صورتی که تعداد سؤالات 60 عدد باشد)، هر پاسخ اشتباه بین 0 تا 4 امتیاز از دست خواهید داد و هر پاسخی نیز که جواب ندهید طبیعتا نمره‌ای نیز دریافت نخواهید کرد. لذا نمره‌ی کلی آزمون نیز 90 خواهد بود که اگر تعداد جواب‌های اشتباه شما زیاد باشد، امکان دریافت نمره‌ی کل منفی نیز خواهید داشت.

بخش اول آزمون در رابطه با استدلال منطقی و اطلاعات عمومی بوده و شامل 22 سؤال می‌باشد. بخش استدلال منطقی دارای 20 سؤال و از شما در مورد متن‌های نوشته شده سؤالاتی نظیر نتیجه گیری و خلاصه کردن متن، شناسایی فرضیات و خطاهای استدلال‌های منطقی موجود و ارزیابی مدارک ارائه شده برای هر پاسخ پرسیده خواهد شد. در مورد اطلاعات عمومی نیز 2 سؤال پرسیده می‌شود که در مورد طیف وسیعی از موضوعات از سیاست و فرهنگ گرفته تا تاریخ و ادبیات و فلسفه می‌باشد. در صورتی که تعداد سؤالات طراحی شده، 80 عدد باشد سؤالات بخش اول نیز 40 مورد خواهند بود که به ترتیب استدلال منطقی و اطلاعات عمومی هر یک 32 و 8 سؤال را به خود اختصاص می‌دهند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش دوم آزمون نیز در رابطه با دانش علمی است و مرتبط با سؤالاتی نظیر زیست شناسی (18 سؤال)، شیمی (12 سؤال) و ریاضی و فیزیک (8 سؤال) می‌باشد که بسته به رشته­ی انتخابی مواردی حذف و جایگزین شده و یا تعداد سؤالات متفاوت خواهد بود. بخش زیست شناسی سؤالات بیشتر در حوزه‌های شیمی موجودات زنده، اهمیت اتصالات قوی و ضعیف در سیستم موجودات زنده، نقش آنزیم­ها، سلول، تئوری سلولی، غشای سلولی، بیوانرژیتیک، تولید مثل و چرخه‌ی سلولی، ژنتیک انسانی، جهش­ها، DNA‌ی پروکاریوت‌ها  و یوکاریوت‌ها و غیره می­باشد.

سؤالات بخش شیمی نیز در رابطه با موضوعاتی مانند مواد تشکیل دهنده‌ی ماده، حالت ماده، ذرات بنیادی، ساختار اتم‌ها، جدول تناوبی عناصر، گروه­ها و دوره‌ها، پیوندهای شیمیایی و غیره می‌باشد.

سؤالات بخش ریاضی و فیزیک نیز در رابطه با موضوعاتی مانند فیزیک کمّی، دانش سیستم متریک و CGS، سیستم بین المللی ISI، کمیت‌های سینماتیک، انواع مختلف حرکت، بردارها، فشار، تعاریف وزن و جرم و غیره می‌باشد.

 

بررسی بخش بندی­های مختلف آزمون Alpha Test، راهی مؤثر برای آشنا شدن با آزمون

اهمیت بخش‌های مختلف آزمون Alpha Test در نمره دهی متفاوت است؟

بخش‌های مختلف آزمون Alpha Test برخلاف آزمونی مانند GRE که ممکن است نمره‌ی بخش خاصی از آن توسط دانشگاه مورد نظر مهم‌تر باشد و تأثیر بیشتری در پذیرش شما داشته باشد، اینگونه نیست و تمامی بخش‌ها از اهمیت یکسانی برخوردار هستند.

در این آزمون مهارت کلی شما در زمینه‌های مختلف دانش علمی و استدلالی سنجیده می­شود و معمولا بیان می­شود به شکل نامحسوس، سؤالات هر قسمت‌ که سخت‌تر طراحی شده باشد، اهمیت بیشتری در آن سال دارد. تنها در مورد این آزمون باید دانست که امکان کسب نمره­ی کل منفی نیز وجود دارد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اطلاع از اهمیت بخش‌های مختلف آزمون Alpha Test، برای کسانی که خواهان تحصیل در ایتالیا هستند

زمان مصاحبه­‌ی آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test فاقد مصاحبه است. شیوه­ی کار این آزمون بدین صورت است که اگر قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا و بیش از صدها مؤسسه در زمینه­ی رشته­های پزشکی، جراحی و مشابه و مرتبط با آن و همچنین معماری را در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و بالاتر داشته باشید، دانشگاه مد نظر را انتخاب نموده و پس از طی کردن فرایند ثبت نام، در آزمون شرکت می­کنید. پس از قبولی در آزمون، مجوز ورود به دانشگاه انتخابی در رشته­ی مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد و نیازی به انجام مصاحبه­ی خاصی نخواهید داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خود برای آزمون Alpha Test بدون نیاز به انجام مصاحبه آماده کنید

باید و نبایدهای آزمون Alpha Test

در مورد آزمون Alpha Test بایدها و نبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتما به آنها عمل کنید. این موارد به شرح زیر می‌باشند:

 • حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید. باید پاسپورت شما معتبر بوده و منقضی نشده باشد.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه کپی آن مورد قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقا چک کنید و بهترین و سریع‌ترین مسیر را از قبل مشخص کنید. آزمون Alpha Test کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب­های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به موقع رسیدن یک امر بایدی محسوب می­شود.
 • نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون‌های قبلی را حفظ کنید زیرا به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملا آماده کرده باشید.
 • نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید چرا که زمان‌ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.
 • در روز امتحان اصلا سعی نکنید بالاجبار معنی کلمه‌ای که نمی‌دانید را حدس بزنید.
 • وقت خود را روی یک سؤال هدر ندهید.
 • اکثر وقت خود را در روزهای قبل از آزمون Alpha Test به حل مسائل ریاضی و افزایش دایره‌ی واژگان خود اختصاص دهید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بایدها و نبایدهای آزمون Alpha Test

معایب و مزایای شرکت در آزمون Alpha Test در کشور خودمان

گاهی اوقات سؤال پیش می‌آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می‌کنند که به دلیل آسان‌تر بودن آزمون Alpha Test مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ی زیادتر می­دانند. اما باید بدانید آزمون Alpha Test آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون Alpha Test در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ی گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ی زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار می‌باشد.

البته در سال‌های اخیر پیش آمده که آزمون Alpha Test هیچ مرکز برگزار کننده‌ای در داخل کشور به جز تهران نداشته و اگر در ایران هیچ مرکز برگزار کننده‌ای وجود نداشته باشد متقاضیان چاره‌ای به جز انتخاب مرکز آزمون‌های نزدیک به کشور خودمان مانند امارات، ترکیه، قطر، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان را در طی فرایند ثبت نام ندارند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معایب و مزایای شرکت در آزمون Alpha Test در کشور ایران

معایب و مزایای شرکت در آزمون Alpha Test در کشورهای دیگر

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون Alpha Test به ایتالیا بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون Alpha Test را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون Alpha Test با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون Alpha Test کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می‌گیرند افراد مورد اعتماد سازمان بوده که ماه‌ها و بلکه‌ سال‌ها تست‌های سخت گیرانه و استانداردهای سازمان‌های برگزاری آزمون Alpha Test را گذرانده‌اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان انگلیسی باشد یا بومی ایتالیا باشند با سایر افراد قائل نخواهند شد. حتی پس از درج نمره توسط نمایندگان آزمون، توسط استانداردهای خود سازمان این نمرات سنجیده می‌شود تا صحت نمره‌ی وارد شده مشخص گردد. پس به عبارت کلی، هیچ مزیت و عیب خاصی در کشورهای دیگر برای شرکت در آزمون Alpha Test وجود ندارد.

 

معایب و مزایای شرکت در آزمون Alpha Test در سایر کشورها

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون Alpha Test

واقعیت ماجرا برای آزمون Alpha Test این است که این آزمون سقف ثبت نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می‌شود که در سال 2019 نیز همانند سال‌های گذشته شاهد افزایش 15 تا 20 درصدی تعداد ثبت نامی‌ها بوده‌ایم. ظرفیت هر حوزه‌ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان و دانشگاه، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نمی‌باشد. اما برای شما بهتر است که که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه‌ی امتحانی نزدیک‌تر را از دست ندهید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون Alpha Test هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می‌گردد، تنها برخی حوزه‌های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ظرفیت پذیرش هر حوزه‌ی امتحانی برای داوطلبان با شهروندی اتحادیه­ی اروپا بیشتر از متقاضیانی است که در خارج از اتحادیه­ی اروپا زندگی می­کنند هر چند دانشجویان بین المللی تنها با دانشجویان بین المللی و دانشجویان بومی نیز تنها با دانشجویان بومی به رقابت می‌پردازند.

 

ظرفیت رو به رشد شرکت کنندگان در آزمون Alpha Test

هزینه­‌ی کلاس‌های آزمون Alpha Test

برای آزمون Alpha Test در تمامی کشورها دوره‌هایی توسط برخی از مؤسسات برگزار می‌شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت‌های خواسته شده در دفترچه‌ی آزمون، بالا بردن سطح کیفی زبان ترکی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه‌ی موفقیت مؤسسه‌ی برگزار کننده‌ی آزمون و مدت زمان دوره‌ی آموزشی و حتی درجه‌ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده‌ی قیمت نهایی خواهد بود.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اولین دوره­ و کلاس بسیار معتبر در زمینه­ی آزمون Alpha Test مرتبط با مؤسسه‌ی Alpha Consultants می‌باشد. این دوره بسیار فشرده بوده و در طی 4 هفته تمامی سرفصل‌های آموزشی و راهکارهای تست‌ زنی بررسی خواهند شد. تمامی نمونه سؤالات، تکنیک‌ها و آزمون‌های شبیه سازی شده در این دوره گنجانده شده و به شما تضمین قبولی در دانشگاه­های مطرح پزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط در کشور ایتالیا را خواهد داد. هزینه‌ی ثبت نام در این دوره، 2250 یورو بوده و حداقل تعداد ثبت نامی برای شروع نرمال دوره 5 نفر است. در صورتی که تعداد از این 5 نفر کمتر باشد، تعداد جلسات تمرینی نیز کمتر خواهد شد. لازم به ذکر است که در این دوره‌ها، به رایگان مشاورینی در اختیار شما قرار می‌گیرند تا از استرس شما کم کرده و تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.

دوره‌ی بسیار مشهور بعدی تحت مدیریت مؤسسه‌ی StudyPortals است که تأییدیه‌ی کار خود را از MIUR در ایتالیا کسب کرده و به برگزاری کلاس‌های خصوصی بسیار باکیفیت در سرتاسر جهان مشهور است. این دوره تمام وقت و به صورت دوره‌های پانسیونی برگزار گردیده و زیر نظر اساتید برتر کشور ایتالیا مخصوصا شهر میلان این دوره‌ را خواهید گذراند. معمولا به صورت میانگین 25 تا 30 سرفصل آموزشی در هر هفته تمرین می­شود که هر جلسه نیز 45 دقیقه طول می­کشد. این دوره تمامی بخش­های آزمون Alpha Test را پوشش داده و هزینه‌ی ثبت نام نیز هزار تا 1600 یورو می‌باشد که بسته به رشته­ی انتخابی شما متفاوت است.

لازم به ذکر است که در ایران نیز مؤسسه­ی نام آشنایی به نام مؤسسه­ی زبان­های خارجی بُرنا هر سال دوره‌هایی بسیار با کیفیت در جهت آمادگی متقاضیان شرکت در این آزمون برگزار می‌کند که رضایت و بازخورد خوبی را نیز دریافت نموده است.

 

شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون Alpha Test به معنای طی کردن نیمی از مسیر موفقیت

هزینه‌ی شرکت در آزمون Alpha Test

هزینه‌ی شرکت در آزمون Alpha Test ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه­ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت‌تر در مؤسسه­ی انتخابی شما می‌باشد که در واقع سهم خود مرکز برگزاری آزمون می‌باشد. به عنوان مثال سیستم تهویه‌ی قوی‌تر، پذیرایی مناسب‌تر و... از جمله عواملی هستند که سبب می‌شوند هزینه‌ی نهایی تمام شده برای شما مقداری متفاوت از دیگر مؤسسات باشد اما به طور کلی برای آزمون Alpha Test باید هزینه‌ای معادل 120 یورو بپردازید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در مقاطع عالی دانشگاهی در ایتالیا ابتدا باید در آزمون Alpha Test شرکت کنید

آزمون Alpha Test کاغذی است یا سیستمی؟

آزمون Alpha Test تنها به فرم کاغذی برگزار می‌گردد. در این نوع آزمون خبری از نوع کامپیوتری نیست و در اکثر کشورها نیز در حال گسترش برگزاری آن به شکل کاغذی است. در نوع کاغذی آزمون Alpha Test، هیچ کمک اضافه‌ای مانند همراه داشتن جدول تناوبی، ماشین حساب و هر چیزی که ربط به آزمون داشته باشد، مجاز نیست.

لذا این فرم برگزاری آزمون Alpha Test علاوه بر اینکه می‌تواند مزایای خاصی به همراه داشته باشد قطعا با مشکلاتی نیز همراه خواهد بود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

  | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تنها فرم برگزاری آزمون Alpha Test کاغذی است

معایب و مزایای آزمون Alpha Test به صورت کاغذی

همانطور که می‌دانید به مدت چندین سال آزمون Alpha Test به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می‌گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون Alpha Test به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون Alpha Test به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه‌ی آزمون می‌باشد. این کار کمک می‌کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب: از بزرگ‌ترین عیب‌هایی که آزمون کاغذی Alpha Test دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته‌ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن می‌‌باشد مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده‌ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب‌ها از برگه‌ی سؤال به برگه‌ی جواب می‌باشد که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده‌ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه‌ها با وجود اینکه در برگه‌ی سؤال گزینه‌ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی‌توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون Alpha Test به همراه مزایا و معایب

معایب و مزایای آزمون Alpha Test به صورت کامپیوتری یا سیستمی

همانطور که می‌دانید به مدت چندین سال است که آزمون Alpha Test فقط به صورت کاغذی برگزار می‌گردد و فرم اینترنتی رواجی ندارد اما اگر این بخش به آزمون اضافه گردد دارای مزایا و معایب خاص خود خواهد بود. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون Alpha Test به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: یکی از بزرگ‌ترین مزایای آزمون کامپیوتری Alpha Test، مربوط به گستردگی و دامنه‌ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان می‌باشد. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون Alpha Test بسیار بیشتر هستند.

از دیگر بزرگ‌ترین مزیت‌های آزمون Alpha Test این است که نتایج آزمون بسیار سریع‌تر مشخص می‌شوند و نهایتا 5 تا 7 روز زمان انتظار می­باشد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می‌شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده‌ترین روش ممکن می‌باشد. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می‌توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می‌رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون Alpha Test، به راحتی می‌توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می‌توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه‌ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه‌ای را نخواهید داشت زیرا صفحه‌ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می‌گردد.

عیب: بزرگ‌ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون Alpha Test این است که نمی‌توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می‌تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مزایا و معایب فرم کامپیوتری آزمون Alpha Test

اعتراض به نتیجه‌­ی آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test همانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره‌ی خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت به نمره­ی خود اعتراض می‌کنند. دانشگاه مربوطه نیز پس از دریافت فرم نسبت به بررسی آن اقدام می‌نماید.

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه‌ی پرداختی عودت داده می‌شود و در غیر این صورت، بازگشت پول را نخواهیم داشت.

نکته­ای که در مورد اعتراض نسبت به نتیجه­ی آزمون Alpha Test وجود دارد این است که، چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می­گردد، زمان اعتراض نسبت به آن، همانند روز برگزاری آزمون می­تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد اما معمولا بین 1 تا 3 هفته زمان اعتراض برای متقاضیان گذاشته شده است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتراض به نمره­ی آزمون Alpha Test طبق زمانبندی گفته شده

منابع آزمون Alpha Test

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می‌پردازیم که می‌توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون Alpha Test کنند. به این دلیل معرفی کتاب را در دستور کار قرار ندادیم زیرا روشی قدیمی است و تقریبا تمامی منابع آن مشخص هستند اما منابع آنلاین کمتر شناخته شده هستند و پیدا کردن بهترین موارد کار دشواری است که ما آن را برای شما در این قسمت آسان ساخته‌ایم.

اولین منبع بسیار معتبر و مفید برای آماده ساختن خود در آزمون Alpha Test، سایت MIUR می‌باشد که تقریبا برای تمامی آزمون­های بومی کشور ایتالیا چنین منبع از پیش آماده­ای را در خود جای داده است. در این سایت می‌توانید علاوه بر بهره مندی رایگان از بسته‌ی شروع این آزمون که شامل 60 سؤال رایگان (30 سؤال دانش علمی، 30 سؤال استدلال منطقی و اطلاعات عمومی) از دو نمونه آزمون این منبع آنلاین نیز استفاده کنید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منبع مهم آنلاین بعدی با شهرت جهانی، SKYPE ITALIAN LESSONS است. در این وب‌سایت می‌توانید علاوه بر بهره گیری از کلاس‌های آنلاین با اساتید مجرب، به منابع و کتاب­های آزمون Alpha Test نیز به رایگان دسترسی داشته باشید و در آزمون­های آزمایشی و شبیه سازی شده نیز شرکت کنید. همچنین اگر نسبت به کیفیت کاری این دوره نیز مردد باشید، دوره­ی کوتاهی به صورت آنلاین در اختیار شما گذاشته می­شود تا به طور کامل آن را محک بزنید.

منبع جالب دیگری که برای آزمون Alpha Test وجود دارد ویدیوهایی است که از طرف دانشگاه­های مقصد در ایتالیا بر روی یوتیوب قرار داده می‌شود و در آن اساتید مربوطه به بررسی آزمون، ارائه‌ی نکات و استراتژی‌ها و نمونه سؤالات می‌پردازند.

 

منابع آزمون Alpha Test

زمان ثبت نام آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود می‌باشد و برخلاف آزمون‌های آیلتس و تافل، شما فرصت شرکت زیادی نخواهید داشت. آزمون Alpha Test هر سال به ماه شمسی، در ماه تیر (چهارم تا 26 جولای) شروع ثبت نام دانشجویان بین المللی و بومی است و ماه شهریور (سپتامبر) زمان برگزاری آزمون می‌باشد. لذا برای ثبت نام می‌توانید طبق تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه در این بازه­ی زمانی اقدام به ثبت نام کنید. نکته‌ای که حائز اهمیت آن است که اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون Alpha Test نمایید مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها با هم تداخلی نخواهند داشت.

توجه داشته باشید که زمان ثبت نام قابل تمدید نمی‌باشد لذا از قبل نسبت به تهیه‌ی مدارک و هزینه‌ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده در تیر ماه، ثبت نام کنید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زمان ثبت نام آزمون Alpha Test

شرکت در آزمون Alpha Test بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می‌کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف می‌باشد و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می‌توانید خودتان را برای آزمون Alpha Test آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

از مجموعه منابعی که می‌توانید در این روش استفاده کنید، چند مورد بسیار معتبر در این زمینه می‌باشد که در بخش‌های بالاتر به آن اشاره داشتیم که به صورت آنلاین عمل می‌کنند. اما به صورت خرید فیزیکی مانند کتاب مجموعه‌هایی هستند که کمک می‌کنند تا شرکت در آزمون Alpha Test و موفقیت در آن، بدون حضور در کلاس‌های مربوطه نیز امکان پذیر باشد.

برای بخش اول آزمون Alpha Test می‌توانید به کتاب‌هایی فکر کنید که سؤالات و آموزش آنها بیشتر حول مهارت‌های تفکر، تفکر استدلالی و حل مسأله باشد. از این نوع کتاب‌ها برای آزمون Alpha Test شامل:

کتاب Critical Thinking: developing effective analysis که به شما مهارت‌ها و نمونه سؤالات حل مسأله و تفکر انتقادی را آموزش خواهد داد.

کتاب The Ultimate Alpha Test Guide که شامل بیش از 800 نمونه سؤال، حل تمامی سؤالات، تکنیک‌های مدیریت زمان و راهکارهای افزایش نمره می‌باشد.

برای بخش دوم نیز می‌توانید کتاب‌هایی مانند IB Biology Study Guide، Human Molecular Genetics، IB Chemistry Study Guide و غیره را اشاره نمود.

اما کتابی که شهرت جهانی بسیار زیادی داشته و حتی در داخل کشور نیز به فروش می­رسد مجموعه کتاب‌های Alpha Test Medicina هستند که علاوه بر دارا بودن تمامی مطالب مورد نیاز برای رشته‌ها و شاخه‌های مختلف پزشکی، نرم افزاری جهت شبیه سازی آزمون نیز همراه با آن هست.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منابع فوق العاده­ی آزمون Alpha Test در قالب کتاب

شرایط سنی شرکت در آزمون Alpha Test

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای کسانی که قصد ورود به مقطع لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا را در رشته‌های مختلف پزشکی و حتی معماری را داشته باشند و از طریق آزمون Alpha Test اقدام کنند زیر 16 سال می‌باشد. در واقع آزمون Alpha Test برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در واقع یک توصیه است زیرا هیچ فایده­ای برای افراد زیر 16 سال ندارد. به دلیل اینکه تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار آزمون Alpha Test نیز 2 سال می‌باشد لذا مجدد باید در آزمون شرکت کنند. پس برای این افراد شرکت در آزمون Alpha Test منطقی نیست. از طرفی دیگر نیز تا زمانی که شما دوره‌ی دبیرستان را تمام نکرده باشید، مجوز ثبت نام در آزمون به شما داده نخواهد شد. اما برای مقطع فوق لیسانس محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بررسی شرایط سنی برای متقاضیان آزمون Alpha Test

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می‌کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون Alpha Test، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون‌های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه‌ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می‌پردازیم.

اولین سایت که از طریق آن می‌توانید به نمونه سؤالات قبلی آزمون دست پیدا کنید، سایت خود انتشارات Alphatest.it است که در بخش آزمون‌های شبیه سازی شده می‌توانید به تمامی این مجموعه به رایگان دسترسی داشته باشید.

دومین سایت جامع از لحاظ سؤالات قبلی، universita.it است که بیش از هزاران سؤالات به همراه پاسخ برگ قرار دارند.

سایت بعدی که در رتبه‌ی سوم این مقاله قرار خواهد گرفت، سایت hoeplitest.it است که توانسته در سال‌های اخیر رضایت کامل متقاضیان را کسب کند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دسترسی راحت به سؤالات آزمون‌های گذشته از طریق سایت

زبان آزمون Alpha Test

آزمون Alpha Test در دسته‌ی آزمون‌های لوکال قرار دارد که برای افرادی طراحی می‌گردد که قصد تحصیل پزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و یا بالاتر را در کشور ایتالیا دارند با این حال با هر زبان مادری و در هر جای دنیا که قرار داشته باشید، زبان آزمون Alpha Test انگلیسی است و هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

 

زبان آزمون Alpha Test، انگلیسی و راحت برای همگان

مدت زمان آزمون Alpha Test و نحوه­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون Alpha Test طول می‌کشد 100 تا 120 دقیقه است و نحوه‌ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم می‌باشد. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می‌دهیم که چگونه برای هر قسمت عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

بخش استدلال منطقی و اطلاعات عمومی:

 • در این بخش نیاز نیست اکثر وقت خود را برای اطلاعات عمومی هدر دهید زیرا تعداد کل سؤالات آن تنها 2 عدد است و طیف موضوعات آن بسیار گسترده بوده و احتمال صرف زمان زیاد برای آن وجود دارد.
 • قدرت تحلیل و استنتاج خود را از طریق نمونه سؤالات بالاتر ببرید تا زودتر بتوانید به جواب سؤال نزدیک شوید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش دانش عمومی:

برای این بخش تنها راهی که برای حداکثر استفاده از زمان خود برای پاسخگویی به سؤالات وجود دارد، حل مسائل و سؤالات زیاد توسط کتاب‌ها و منابع معرفی شده در این مقاله است. به دلیل اینکه طیف طراحی سؤال برای این بخش بسیار زیاد است امکان تسلط و بررسی تمامی موارد برای متقاضی وجود ندارد لذا کمک گرفتن از نمونه سؤالات آزمون قبلی سبب می‌شود تا با بخش­های مهم و مورد علاقه‌ی طراحان سؤال این آزمون آشنا شده و سؤالات پرتکرار را تمرین کرده و در وقت خود صرفه جویی نمایید.

 

برنامه ریزی برای آزمون Alpha Test برای مدیریت وقت، مهم‌ترین مسأله در کنار دانش بالای علمی

سازمان‌ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌ی آزمون Alpha Test

همانطور که در بخش‌های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون Alpha Test، آزمونی است که تنها در کشور ایتالیا و توسط دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار آن نیز 2 سال و تنها در نزد دانشگاه انتخابی می­باشد (مانند دانشگاه­های Bari، Bologna، میلان، Milano Bicocca، Napoli، Naples Federico، Pavia، Rome, La Sapienza، Rome, Tor Vergata، Torino، Messina، Padova و Siena). لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون Alpha Test اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می‌گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته­های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط و حتی معماری را در کشور ایتالیا داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ایتالیا است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتبار داخلی آزمون Alpha Test در کشور ایتالیا

موارد آزمون Alpha Test، نمرات هر بخش و بخش‌­های مختلف هر یک

همانطور که قبلا نیز عنوان گردید آزمون Alpha Test دارای 2 بخش مختلف است که هر کدام در مورد حیطه‌های گوناگون سؤالاتی را از شما خواهند پرسید و شما در طی زمان 100 دقیقه باید به 60 سؤال یا در طی 120 دقیقه به 80 سؤال پاسخ دهید. به ازای هر پاسخ درست، 1.5 امتیاز دریافت خواهید نمود (در صورتی که تعداد سؤالات 60 عدد باشد)، هر پاسخ اشتباه بین 0 تا 4 امتیاز از دست خواهید داد و هر پاسخی نیز که جواب ندهید طبیعتا نمره‌ای نیز دریافت نخواهید کرد. لذا نمره‌ی کلی آزمون نیز 90 خواهد بود که اگر تعداد جواب‌های اشتباه شما زیاد باشد، امکان دریافت نمره­ی کل منفی نیز خواهید داشت.

بخش اول آزمون در رابطه با استدلال منطقی و اطلاعات عمومی بوده و شامل 22 سؤال می­باشد. بخش استدلال منطقی دارای 20 سؤال و از شما در مورد متن‌های نوشته شده سؤالاتی نظیر نتیجه گیری و خلاصه کردن متن، شناسایی فرضیات و خطاهای استدلال‌های منطقی موجود و ارزیابی مدارک ارائه شده برای هر پاسخ پرسیده خواهد شد. در مورد اطلاعات عمومی نیز 2 سؤال پرسیده می‌شود که در مورد طیف وسیعی از موضوعات از سیاست و فرهنگ گرفته تا تاریخ و ادبیات و فلسفه می‌باشد. در صورتی که تعداد سؤالات طراحی شده، 80 عدد باشد سؤالات بخش اول نیز 40 مورد خواهند بود که به ترتیب استدلال منطقی و اطلاعات عمومی هر یک 32 و 8 سؤال را به خود اختصاص می‌دهند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش دوم آزمون نیز در رابطه با دانش علمی است و مرتبط با سؤالاتی نظیر زیست شناسی (18 سؤال)، شیمی (12 سؤال) و ریاضی و فیزیک (8 سؤال) می‌باشد که بسته به رشته‌ی انتخابی مواردی حذف و جایگزین شده و یا تعداد سؤالات متفاوت خواهد بود. بخش زیست شناسی سؤالات بیشتر در حوزه‌های شیمی موجودات زنده، اهمیت اتصالات قوی و ضعیف در سیستم موجودات زنده، نقش آنزیم‌ها، سلول، تئوری سلولی، غشای سلولی، بیوانرژیتیک، تولید مثل و چرخه­ی سلولی، ژنتیک انسانی، جهش‌ها، DNA‌ی پروکاریوت‌ها  و یوکاریوت‌ها و غیره می‌باشد.

سؤالات بخش شیمی نیز در رابطه با موضوعاتی مانند مواد تشکیل دهنده‌ی ماده، حالت ماده، ذرات بنیادی، ساختار اتم‌ها، جدول تناوبی عناصر، گروه‌ها و دوره‌ها، پیوندهای شیمیایی و غیره می‌باشد.

سؤالات بخش ریاضی و فیزیک نیز در رابطه با موضوعاتی مانند فیزیک کمّی، دانش سیستم متریک و CGS، سیستم بین المللی ISI، کمیت‌های سینماتیک، انواع مختلف حرکت، بردارها، فشار، تعاریف وزن و جرم و غیره می‌باشد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آشنایی با موارد آزمون Alpha Test، لازمه‌ی هر فرد متقاضی

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون Alpha Test

برای شرکت در آزمون Alpha Test، هر تعداد دفعات که مایل باشید می­توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد. شما مجاز خواهید بود تا هر سال در این آزمون شانس خود را امتحان کنید.

اما گزینه­ی دیگری نیز پیش روی خود دارید، شما می‌توانید در صورت عدم کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون، به مدت 1 تا 3 ماه صبر کنید تا دانشگاه‌ها ظرفیت‌های خالی خود را اعلام کنند. این اعلام ظرفیت‌ها برای هر رشته­ای می‌تواند باشد و لزوما در مورد رشته‌ای که در آن مردود شده‌اید نخواهد بود.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

 

مشاوره آزمون آلفا تست