x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد، در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد، دارای برنامه‌ریزی مشابه است. این برنامه‌ریزی به این صورت است که شامل دوره‌هایی بر اساس فرآیندهای فیزیولوژیکی و همچنین علوم پزشکی پایه در رابطه با تخصص بالینی می‌باشد و این دوره‌ها به صورت کاملاً سازمان یافته ارائه می‌شوند. تحصیل پزشکی در سوئد، حدود 5 سال زمان می‌برد که از این مدت، 18 ماه آن به صورت کارآموزی اجباری است و در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های تحت نظر دانشگاه‌هاست. دوره‌ی کارآموزی دانشجویان پزشکی در سوئد با نظارت کامل اداره آموزش عالی و با رعایت تمام استانداردهای لازم برای پرورش پزشکان حاذق برگزار می‌شود. یک دانشجو در دوره‌ی تحصیل پزشکی در کشور سوئد، تمام آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرد. این آموزش‌ها در رابطه با راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و درمان بیماری ارائه می‌شود. همچنین دانشجویان ایده‌ها و روش‌هایی را برای ریشه‌کن کردن برخی از بیماری‌ها می‌آموزند. یک دانشجوی پزشکی علاوه بر تحصیل به صورت تئوری، مهارت‌های عملی و روش برخورد با بیمار را یاد می‌گیرد. تحصیل پزشکی در سوئد، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، یکی از زمان‌برترین دوره‌های تحصیلی این کشور است. دانشجویان باید دوره‌ی پزشکی خود را طی 11 ترم که حدود 5 سال و نیم مطالعه تمام وقت است؛ به پایان برسانند تا موفق به اخذ مدرک پزشکی از دانشگاه‌های معتبر سوئد شوند. تحصیلات پزشکی در کشور سوئد به دو بخش پزشکی عمومی و تخصص پزشکی تقسیم‌بندی می‌شود. در بخش اول که پزشکی عمومی است؛ برنامه‌های آموزشی پزشکی، به دانشجویان، چگونگی ساختار و کارکرد بدن انسان را می آموزد. مطالعات اولیه در این بخش بر درس‌هایی مانند زیست شناسی سلولی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک و زیست شناسی متمرکز می‌شود. پس از گذراندن این دوره، دانشجویان باید در آزمون پایانی شرکت کنند و پس از کسب نمره‌ی قبولی وارد دوره‌ی تخصص شوند.

به منظور ورود به دوره پزشکی، شما نیاز به تکمیل تحصیلات خود در دوره متوسطه و یا معادل آن را دارید.
مدارسی برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه است، موجود است.

الزامات خاص دیگر جهت تحصیل در سوئد

 • انجام آزمایش پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهینامه مهارت زبان سوئدی یا (آزمون زبان سوئدی TISUS برای تحصیلات دانشگاهی)
 • پاسپورت (گذرنامه)

یکی از ده دانشگاه پزشکی برتر جهان، موسسه کارولینسکا در سوئد محسوب می‌شود. زبان تحصیل در این دانشگاه سوئدی و انگلیسی است. سوئد یکی از کشور های امن و مرفه جهان است و به همیت علت مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی است. میانگین هزینه تحصیل در رشته پزشکی سوئد 180000 تا 200000 کرون در سال خواهد بود. هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در سوئد 8190 کرون در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در سوئد:

 • اجاره بهای خوابگاه: 3200 تا 4800 در ماه
 • خورد و خوراک: 2300 کرون در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 700 کرون در ماه

جایگاه پزشکی در سوئد و جهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در سوئد و جهان و اعتبار مدارک آن

افرادی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول می‌شوند این فرصت را خواهند داشت تا در معتبرترین دانشگاه پزشکی جهان مشغول تحصیل شده و فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کشور سوئد در دانشگاه‌های معتبر این کشور از جایگاه علمی بالایی برخوردار خواهند بود. از طرف دیگر امکانات دانشگاه موجود در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد جهت آموزش به دانشجویان بسیار مجهز و سطح بالا بوده و همچنین بودجه های تحقیقاتی فراوانی نیز به تمامی دانشگاه های موجود در کشور سوئد تعلق می‌گیرد تا در خصوص پیشرفت در رشته پزشکی و کشف و درمان بیماری ‌های مختلف اقدامات ویژه‌ای صورت پذیرد و دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول گردند به بهترین شکل ممکن دوران تحصیلی خود را پشت سر بگذارند. با توجه به همین موضوع تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد فرصت بسیار عالی از نظر علمی و پژوهشی می باشد و نکته مثبت دیگری که وجود دارد این است که تمامی دانشگاه های موجود در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران و همچنین وزارت بهداشت کشور عزیزمان ایران بوده و مدارک تحصیلی که از دانشگاه سوئد به دانشجویان رشته پزشکی در کشور تعلق می‌گیرد در کشور عزیزمان ایران اعتبار بسیار بالایی خواهند داشت. همچنین لازم است ذکر کنیم مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد چیزی در حدود 5 سال میباشد و دانشجویان باید برای دریافت مدرک فارغ التحصیلی رشته پزشکی در کشور سوئد ۱۸ ماهه به صورت کارآموزی در ابتدای دوران تحصیل خود در رشته پزشکی در کشور سوئد در بیمارستان‌های کشور به فعالیت‌های پزشکی مشغول گردد.

همچنین تعداد ترمی که دانشجویان پزشکی در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد باید پشت سر بگذارند ۱۱ ترم متوالی می باشد. کشور سوئد به دلیل پیشرفت چشمگیری که در نظام آموزشی خود در سال‌های اخیر داشته و همچنین ارائه حق انتخاب تحصیل به زبانهای از جمله زبان انگلیسی برای همه دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی همچنین مجاز تحصیلی کشور سوئد در تمامی کشور دارای اعتبار بسیار بالا می باشد جزو یکی از مقاصد بسیار مهم جهت تحصیل در رشته پزشکی در سراسر دنیا به حساب می آید. در هر صورت تحصیل در کشور سوئد دانشجویان بسیار زیادی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد از تمامی کشور های موجود در سراسر دنیا در این کشور مورد پذیرش قرار می گیرند. همچنین همانطور که به آن اشاره کردیم تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد را بر زبان ساده به زبان انگلیسی نیز فراهم می باشد با توجه به این موضوع ارائه مدرک زبان انگلیسی توسط دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شودند برای پذیرش مورد نیاز می باشد. افرادی که سطح زبان انگلیسی بالایی ندارند و می‌خواهند به تحصیل رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شوند تا قبل از شروع دوره های آموزشی خود جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد از کلاسهای مقدماتی زبان که در کشور سوئد برای دانشجویان مورد نظر برگزار می گردد بهره مند گردند.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در سوئد

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در سوئد

زبان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد دانشگاه های مختلف این کشور معمولا سوئدی در نظر گرفته می شود. البته بعضی از دانشگاه ها تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد دوره زبان انگلیسی نیز ارائه می نمایند که با توجه به محدود بودن آنها امکان پذیرش برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد به زبان انگلیسی بسیار کم می‌باشد. دانشجویان جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد باید مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس سطح ۷ یا تافل را ارائه نمایند که نمره آزمون زبان تافل لازم برای هر دانشگاه با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود و این مورد از طرف دانشگاه اعلام می گردد. دانشگاه های مختلف در کشور سوئد برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد دوره های آموزش زبان سوئدی را برای آن دسته از دانشجویانی که به زبان سوئدی تسلط ندارند نیز برگزار می‌نمایند که البته هزینه این دوره ها جدا از شهریه تحصیلی رشته پزشکی در کشور سوئد خواهد بود و از دانشجو اخذ می گردد. همچنین دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شوند حتما باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی رشته تجربی باشند و اگر دیپلم آن ها رشته تجربه نباشد حتی درس زیست شناسی را با موفقیت پشت سر بگذارند و برای قبولی در این درس کسب کنند. تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد چیزی در حدود ۱۱ ترم و یا پنج و نیم سال به طول می‌انجامد. در ابتدای دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد یک دوره دو ساله به نام تحصیلات پیش بالینی برای فرد دانشجو در نظر گرفته می‌شود که در آن فرد دانشجو باید واحدهای مانند آسیب شناسی ویروس شناسی باکتری شناسی و سرولوژی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

همچنین بعد از آنکه دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد توسط دانشجو با موفقیت پشت سر گذاشت و دانشجو باید در دوره ‌های کارآموزی در بیمارستان های وابسته به دانشگاه شرکت نموده و این دوره ها را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد که البته بیمارستان مورد نظر توسط دانشگاه مشخص خواهد شد. اکثر دانشگاه های موجود در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد برای برنامه‌ریزی و سازماندهی مشترکی هستند و تمامی آنها بر اساس یک سیستم آموزشی از پیش تعیین شده دوره های آموزشی خود را برای دانشجویانی که می‌خواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شوند برگزار می نمایند. در دوره تحصیلی رشته پزشکی در کشور سوئد متقاضیان باید علومی از قبیل فیزیولوژی مواد و همچنین علوم پزشکی پایه را فرا بگیرند همچنین در طی دوره ۵ الی ۶ ساله تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد و دانشجو باید یک دوره ۱۸ ماهه کارآموزی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد. این دوره تحت نظارت اداره کل آموزش عالی کشور سوئد برای دانشجویانی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول می‌شود برگزار شده و مورد بررسی قرار می گیرد. دانشجویانی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول می‌شوند این فرصت را خواهند داشت تا در دانشگاه سوئد زیر نظر بهترین و حرفه ای ترین اساتید آموزش های لازم در زمینه جلوگیری از ابتلا به بیماری از مریضی های مختلف، درمان بیماری های مختلف و همچنین پیشگیری از به وجود آمدن بیماری های مختلف را فرا بگیرند. بنابراین این افراد تمامی مهارت های تخصصی در رشته پزشکی در کشور سوئد را به صورت کامل و تمام و کمال کسب خواهند کرد. طول دوران تحصیل در کشور سوئد نسبت به سایر دوره‌های تحصیلی طولانی تر بوده و دانشجویان باید به صورت تمام وقت ۱۱ ترم تحصیلی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

طول مدت تخصص پزشکی در سوئد

طول مدت تخصص پزشکی در سوئد

اصول و قاعده کلی برای دانشجویانی که میخواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مشغول شوند این است که آموزش های تخصصی در کشور سوئد به حداقل ۵ سال زمان احتیاج دارد در صورتی که فرد دانشجو که میخواهد به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوران تخصص مشغول شود مدرک تخصصی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا داشته باشد باید بخشی از آموزش های تخصصی سوئد را پشت سر گذاشته تا بتواند برای یک مدرک تخصص اقدام نماید. برای شروع دوره های آموزش های تخصصی در کشور سوئد باید مجوز جهت فعالیت پزشکی توسط فرد متقاضی کسب گردد همچنین ممکن است در هنگام درخواست پذیرش برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص در مقطع تخصص پزشکی آموزش و تخصصی از کشور دیگری نیز در نظر گرفته شود. این موضوع به این معنا می باشد که تنها دوازده آموزشگاه تخصصی در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد ممکن است برای تایید مدرک تخصصی فرد مورد نظر کافی باشد و این موضوع مشروط بر این می باشد که مستندات قابل قبولی از گذراندن آموزش های تخصصی در کشور خود توسط فرد متقاضی قابل ارائه باشد. طول دوره های آموزش تخصص در رشته پزشکی در کشور سوئد به نظر مدیر کلینیک و همچنین مربی متقاضی در دوره های آموزشی تخصصی بستگی دارد. همچنین برای آنکه آموزش‌های تخصصی پشت سرگذاشته توسط فرد دانشجویی می خواهد به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مشغول شود و این دوره ها را که در کشور دیگری گذرانده شده آموزش و مورد نظر باید ملاک های زیر را داشته باشد:

 • تمامی دوره های آموزش تخصصی باید تحت نظارت به صورت کاملاً رسمی انجام شده باشد.
 • فرد متقاضی مشغول به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص باید گواهی های لازم برای نشان دادن پایان دوره های آموزش تخصصی خود را در اختیار داشته باشد.
 • آموزش هایی که در خارج از کشور سوئد گرفت باید به عنوان بخشی از یک برنامه مطالعاتی فردی انجام شده باشد.
 • این موضوع باید با هدف مشخصی از آیین‌نامه سوئدی برای تخصص پزشکی که شامل ارزیابی و آدرس کلینیک سوئد می باشد در نظر گرفته شده باشد.

همچنین هر فرد که میخواهد به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مشغول شود می‌تواند در انواع مختلف تخصص های پزشکی مشغول شده و دوران تحصیلی آنها را پشت سر بگذارد که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه
 • متخصص اطفال
 • متخصص زنان و زایمان
 • اورولوژی (کلیه و مجاری ادرار)
 • پزشکی توانبخشی
 • گوش و حلق و بینی
 • رادیولوژی تشخیصی
 • چشم پزشکی
 • جراحی عمومی
 • روماتولوژی (روماتیسم شناسی)
 • جراحی زیبایی بینی
 • قلب و عروق
 • مرکز اختلالات نادر
 • رادیولوژی دندانپزشکی
 • اندودانتیکس (شاخه ای تخصصی در مورد بیماری های حفره های دندان)
 • جراحی فک و صورت
 • پروتزهای دهانی
 • پزشکی دهان و مراقبت دندانپزشکی بیمارستانی

سر فصل دروس پزشکی در سوئد (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در سوئد (عمومی و تخصصی)

دانشجویانی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول می‌شوند باید یکسری دروس را در دوران تحصیل خود را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانشجویانی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد تمایل دارند در ترم های اولیه پیرامون مواردی مانند نحوه ساختار و عملکرد آناتومی در بدن انسان اطلاعاتی کسب می‌کنند. بیشتر مطالعات ترم های نخست در رشته پزشکی در کشور سوئد در زمینه زیست شناسی سلولی، فیزیولوژی، بافت شناسی، زیست شناسی، عمومی و همچنین ژنتیک انسانی صورت می‌پذیرد و همچنین فردی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در طی ماه‌های پایانی دروس تخصصی مرتبط با آسیب شناسی عمومی را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت و همچنین در طرح های پایانی دروس تخصصی مانند عفونت یابی، میکروب شناسی، آسیب شناسی، اختلال های پوستی، مغز و اعصاب و همچنین جراحی پزشکی به صورت تمام و کمال به فرد دانشجویان آموزش داده می شود. همچنین در پایان دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد از دانشجویان یک آزمون کتبی و شفاهی و عمل می‌آید که فرد دانشجو در صورتی که در این آزمون ها نمره قبولی را دریافت کند خواهد توانست که مدرک لازم مبنی بر پایان دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد را نیز از آن خود نماید.

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در سوئد

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در سوئد

افرادی که میخواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شوند باید دقت کنند که دانشگاه های سوئد معیار ارزیابی جهت مدارک فرد را در نظر می‌گیرند این معیار ارزیابی Merit Rating نام دارد. مدارکی که توسط فرد خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد ارائه میگردد. بعد از ارزیابی توسط واحد مربوطه دارای نمره های خواهد شد. هر دانشگاه با توجه به اولویت‌های خود حداکثر و حداقل برای این منظور تعیین کرده و سپس به اخذ دانشجو جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد می پردازد هرچه نمره فرد به حداکثر درجه مشخص شده است به دانشگاه مورد نظر نزدیک‌تر باشد برای پذیرش فرد شانس بیشتری خواهد داشت. البته باید این موضوع را ذکر کنیم که این درجه از نظرات برای دانشگاه‌ ها دارای تفاوت بوده و دانشگاه‌ ها به صورت سالانه حداکثر نمره را تعیین می نماید افراد و دانشجویانی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد هستند و می خواهند به زبان سوئدی دوران تحصیل خود در رشته پزشکی در کشور سوئد را پشت سر بگذارند باید آزمونی به نام TISUS شرکت کرده و در آن نوع قبولی را کسب کنند. مهمترین فاکتور جهت قبول شدن در این آزمون تسلط کامل به زبان سوئدی می باشد و دانشجویانی که بیش از هر اقدامی باید بتوانند این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند تا جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد آماده گردد.

آزمون نام برده شده دارای سه بخش در قسمت درک مطلب، نوشتار و همچنین بخش مصاحبه می باشد، آزمون نامبرده چند بار در سال برگزار شده و افراد متقاضی به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد می توانند از خارج از کشور سوئد نیز در این آزمون شرکت کرده و در آن قبول شوند. متقاضیانی که می خواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شوند مایل هستند تا در این آزمون در خارج از کشور سوئد شرکت کنند باید با استفاده از سوئد مراجعه کرده و در آزمون ثبت نام نمایند در داخل کشور سوئد چیزی در حدود ۱۶۰۰ کرون و در خارج از کشور سوئد ۲۰۰۰ کرون می باشد. نکته قابل ذکر در اینجا این است که این آزمون بر خلاف آزمون آیلتس یا تافل مشکلی را برای دانشجو ایجاد نکرده و تنها حالت قبولی و مردودی در این آزمون مطرح می باشد. همچنین هر فرد برای آنکه بتواند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های متعدد موجود در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد دریافت نماید و مدارک نیاز دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مدرک زبان آیلتس معتبر ارائه مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات ارائه کپی و اصل شناسنامه ارائه انگیزه نامه تحصیلی و همچنین ارائه موضوعات تحقیقاتی و موارد دیگر این چنینی اشاره نمود.

لیست دانشگاه های رشته پزشکی سوئد

لیست دانشگاه های رشته پزشکی سوئد

تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد و دانشگاه معتبر این کشور همواره مورد توجه دانشجویان بین المللی در سراسر جهان بوده است. دانشگاه های سوئد از کیفیت تحصیلی بسیار بالا و استانداردهای آموزشی بالایی در زمینه پزشکی بهره مند می باشند. بنابراین رقابت بسیار زیادی بین متقاضیان جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد و ورود به یکی از دانشگاه های موجود در این کشور وجود دارد. اغلب دانشگاه های سوئد در رنکینگ بالای علمی در سراسر دنیا می باشند. از جمله  دانشگاه معتبر موجود در کشور سوئد که خدمات آموزشی و تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد را ارائه می نمایند می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه گوتنبرگ (دانشگاه گوتنبرگ، موسسه پزشکی)
 • موسسه کارولینسکا
 • دانشگاه لینشوپینگ (دانشگاه لینشوپینگ، گروه علوم پزشکی و بهداشت)
 • دانشگاه لوند (دانشگاه لوند، دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اومئو (دانشگاه Umea، دانشکده پزشکی)
 • دانشگاه اوربرو (دانشگاه اوربرو، دانشکده پزشکی و سلامت)

دانشکده پزشکی دانشگاه اوپسالا

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در سوئد

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در سوئد

دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور سوئد از طریق هیئت ملی بهداشت و رفاه در کشور سوئد صورت می پذیرد که لازم مبنی بر صلاحیت های تخصصی برای افراد مختلف را صادر می نماید می‌خواهد به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مشغول شود، باید یک دوره آموزشی را برای دریافت مدرک تخصص در طول مدت ۵ سال پشت ‌سر بگذارد. برای شرکت در دوره‌ های تحصیل تخصصی در کشور سوئد باید مجوز لازم را از کشور سوئد برای تمرین دوره ها صادر شده و توسط فرد متقاضی دریافت گردد. بعد از آنکه مجوزهای لازم صادر شد فردی که می‌خواهد به تحصیل در رشته پزشکی در دوره تخصص مشغول شود می‌تواند برای  دوره های تحصیلی تخصص درخواست نمایند.

در صورتی که فرد مورد نظر که می خواهد به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شود دارای صلاحیت تخصص در خارج از اتحادیه اروپا یا اقتصاد اتحادیه اروپا باشد قاعده کلی مبنی بر این است که دوره های تخصص در کشور سوئد حداقل به ۵ سال زمان احتیاج دارد تا با موفقیت پشت سر گذاشته شود همچنین در صورتی که فرد متقاضی به تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور سوئد از خارج از اتحادیه اروپا مدرک تخصصی ویژه ای را ارائه نماید می تواند دوره های تخصص در کشور سوئد را نیز آغاز نماید. برای این کار اجازه شروع به کار در دوره های تخصص مورد احتیاج می باشد و باید مجوز سوئدی برای کار در حیطه پزشکی نیز توسط فرد متقاضی به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص دریافت گردد. همچنین ممکن است در هنگام درخواست برای دریافت مدرک تخصصی در رشته پزشکی در کشور سوئد آموزش های تخصصی از هر کشور دیگری نیز شامل گردد که این موضوع به این معنا باشد که دوازده آموزشگاه تخصصی در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد ممکن است برای تاییدیه صلاحیت تخصصی فرد مورد نظر کافی باشد و این موضوع مشروط بر این است که مدارک تحصیلی مناسبی در مورد دوره های تخصصی از کشور مورد نظر توسط فرد متقاضی ارائه گردد. افرادی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مشغول می‌شوند برای بازگشت و کار در کشور خود باید در کشور سوئد تحت آموزش های تخصصی قرار بگیرند. دوره های تخصصی تحصیلات تکمیلی تحت سیستم آموزش‌عالی دانشگاهی و بالینی در کلینیک های بیمارستان در کشور سوئد صورت می پذیرد. آموزش ها و پژوهش‌هایی که در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور سوئد در اختیار فرد دانشجو قرار می‌گیرد طبق استانداردهای کشور سوئد می باشد.

آموزش‌ها در اکثر رشته‌های پزشکی در چارچوب قوانین دانشگاه‌های بیمارستان مورد نظر ارائه می گردد. همچنین برای دانشجویان پذیرفته شده در دوره های تحصیل تخصص در رشته پزشکی در کشور سوئد زبان سوئدی و فراگیری آن به صورت کامل یک الزام می باشد. محتوا های ارائه شده در دوره های آموزش پزشکی در زمینه دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور سوئد معادل آموزش تخصصی این کشور می باشد که توسط هیئت ملی بهداشت و رفاه مجاز شناخته می گردد. آموزش به همان روشی که برای متخصصان سوئدی ارائه می گردد که شامل ۳ الی ۵ سال کار بالینی که در حدود ۴ سال آن در دوره تخصصی مربوطه و ۱۶ الی ۱۸ ماه نیز در دوره تخصص های مجاور می باشد ارائه می گردد. همچنین یک سری دوره های تئوری نیز در مدت زمان کوتاهی برای فرد علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص ارائه می گردد و در طول دوره‌های آموزشی پزشک در حالی که تحت نظارت است مطابق با قوانین و مقررات مربوط به کشور سوئد در زمینه‌های مختلف از جمله مراقبت‌های ویژه در مناطق تحت پوشش در برنامه‌های پژوهشی و آموزشی و همچنین انواع دیگر مراقبت ها به مراقبت پزشکی کمک می نماید.

این موضوع به این معنا می باشد که فردی که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مشغول خواهد شد و به تدریج و مطابق با صلاحیت واقعی خود وظیفه ویژه‌ای را دریافت کرده و یک سرپرست ویژه نیز برای آن فرد در نظر گرفته می شود. همچنین دوره های آموزشی با توجه به نیازهای فردی فرد مورد نظر که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصصی مشغول خواهد شد طراحی می گردد که ممکن است با توجه به تخصص و نیازهای کشور خود دارای مقداری تفاوت باشد. همچنین برای برخی از پزشکان فقط دوره آموزشی کوتاه مدت لازم است در حالی که برخی دیگر از افراد ممکن است تمایل به آموزش به صورت کامل داشته باشند. بر این است که فرد مورد نظر که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص است مدرک حرفه ای شناخته شده از دانشگاه پزشکی را ارائه نموده به عنوان پزشک در کشور خود به صورت کامل به رسمیت شناخته شود علاوه بر این بار حداقل ۲ سال سابقه کار به عنوان پزشک در بیمارستان نیز لازم می باشد و همچنین مصاحبه شخصی برای انجام پذیر است دانشگاه مورد نظر در کشور سوئد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در دوره تخصص مورد نیاز می باشد.

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در سوئد

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در سوئد

فردی که می‌خواهد تحصیل در رشته ورزشی در کشور سوئد مشغول شود یک موضوع بسیار مهم را باید مد نظر قرار داده و قبل از اقدام به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد در مورد تحقیقات لازم را انجام دهد و آن بحث هزینه های تحصیل و زندگی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد می باشد هزینه های مربوط به بررسی و پردازش مدارک به صورت جداگانه از فردی که می‌خواهد به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شود دریافت می گردد که میزان این هزینه متناسب با نوع دانشگاه که از نوع دولتی و خصوصی باشد متفاوت خواهد بود.

همچنین هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد به صورت سالانه با توجه به نوع دانشگاه مورد نظر چیزی در حدود ۴ هزار دلار الی ده هزار دلار در سال می باشد که این رقم برای رشته دندان پزشکی به چیزی در حدود ۶ الی ۱۲ هزار دلار در سال افزایش پیدا می‌کند.همچنین هزینه های زندگی در کشور سوئد نیز برای کسانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد را دارند بسیار مهم و ضروری می باشد هزینه های زندگی شامل مواردی مانند هزینه های حمل و نقل هزینه خوراک هزینه پوشاک هزینه اقامت و خوابگاه و موارد دیگر این چنینی می باشد که به صورت میانگین چیزی در حدود ۳۰۰۰ الی ۴ هزار کرون خواهد شد. هزینه زندگی در کشور سوئد برای افرادی که میخواهند به تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد مشغول شوند یک موضوع بسیار ضروری و مهم می باشد هزینه اقامت برای دانشجویان خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد معمولا درمان چیزی در حدود ۸۰۰ الی ۹۰۰ یورو خواهد بود همچنین باید به این موضوع توجه کنیم که پیدا کردن کار دانشجویی در حین تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد یک موضوع بسیار تاثیرگذار در کاهش هزینه‌ها می باشد که به فاکتورهای متعددی از قبیل سطح تسلط فرد دانشجو به زبان سوئدی تجربه کاری و توانایی کارهای جسمی بستگی دارد.

سیستم آموزشی پزشکی در کشور سوئد

سیستم آموزشی پزشکی در کشور سوئد

با توجه به اینکه کشور سوئد از پیشرفته ترین کشور های آموزشی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد برای دانشجویان خود بهره می‌برد و امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد. مدرک تحصیلی ارائه شده برای دانشجویان در سراسر دنیا پر طرفدار می باشد. بهترین وضعیت سیستم آموزشی به کار رفته در کشور سوئد برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور سوئد این است که دوره های پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی برگزار می گردد و اگر دانشگاه به هر دلیل فرصت کافی برای بهبود زبان انگلیسی در کشور خود را نداشته باشد. در این کشور فرصت یادگیری زبان انگلیسی به صورت کامل در اختیار او قرار خواهد گرفت. علاوه بر این دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان سوئدی را ندارند، باید در آزمون مهارت زبان سوئدی شرکت کرده و در این آزمون نمره قبولی دریافت کنند. آزمون نام برده شده مانند آیلتس یا تافل ترازبندی ندارد و جواب آزمون به صورت قبولی و مردودی ارائه می گردد. همچنین یک اصطلاح دیگر در سیستم آموزشی سوئد وجود دارد و آن MR می باشد که این اصطلاح به معنی درجه توانایی فرد است در واقع دانشگاه های موجود در کشور سوئد با استفاده از این پارامتر توانایی متقاضیان خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد را بررسی کرده و جهت ثبت نام در دانشگاه مختلف مورد ارزیابی قرار می دهند. هر دانشگاه سقفی برای پارامتر MR دارد که ممکن است با دانشگاه‌های دیگر دارای تفاوت باشد.

صدور ویزای همراه برای کشور سوئد

صدور ویزای همراه برای کشور سوئد

از مزایای بسیار بزرگ در کشور سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان این است که برخی برخلاف کشورهای مانند آلمان که صدور ویزا برای همراهان دانشجو با مشکلات و موانع بسیار زیادی روبرو شده و دست و پنجه نرم می‌کند و در برخی از موارد نیز به صورت کامل امکان پذیر نمی باشد. در کشور سوئد فرد متقاضی می تواند با داشتن ویزای تحصیلی همسر و فرزندان خود که زیر ۱۸ سال سن دارند را نیز به همراه خود به این کشور ببرد و متقاضی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد است. پس از گذشت یک ترم می تواند نسبت به تحصیل خود در دانشگاه سوئد اقدام کرده و با هزینه بسیار پایین تحصیلات خود در رشته های مختلف در کشور سوئد را دنبال نمایند. تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد است در صورتی که دانش کافی در زبان سوئدی نداشته باشد می‌تواند در کلاس‌های آموزشی جهت یادگیری زبان سوئدی شرکت کرده البته هزینه این دوره ها به صورت جداگانه از فرد دانشجو اخذ می گردد.

مهمترین مزایا و معایب تحصیل در سوئد

مهمترین مزایا و معایب تحصیل در سوئد

سوئد یک کشور می باشد که در منطقه شمال قاره اروپا واقع شده و تحصیل در این کشور با توجه به بالاترین استانداردهای زندگی می‌تواند مقصد رویایی برای افراد متقاضی و خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد به حساب بیاید. دولت سوئد سالانه میلیون ها دلار بابت کمک هزینه‌ های تحصیلی و بورسیه را در اختیار دانشگاه‌ها و دانشجویان علاقمند قرار می‌دهد که همین موضوع باعث شده تا تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد به عنوان آرزوی بسیاری از دانشجویان بین المللی مبدل گردد. اولین موضوع در مورد مزایای تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد به ثبات اقتصادی باشد. سوئد با داشتن استاندارد های بالایی در زمینه اقتصادی و اجتماعی دارد جزو با ثبات ترین کشورهای اروپایی محسوب می گردد. چرخه اقتصادی در کشور سوئد بر محور صنایع چوبی و ماشین‌آلات وابسته بوده و محصولاتی مانند کاغذ، محصولات فولادی و آهنی، مواد شیمیایی و وسایل نقلیه موتوری جزو مهمترین موارد چرخه اقتصادی کشور سوئد به حساب می‌آیند و همچنین کشور سوئد جزء ثروتمندترین کشورهای منطقه به حساب آمده و دانشجویانی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد هستند و این کشور به مقطع تحصیلی خود و یا کار و زندگی انتخاب کردند می‌توانند بدون هیچ گونه دغدغه در رابطه با اشتغال دوران تحصیل خود در رشته پزشکی در کشور سوئد را با موفقیت پشت سر گذاشته و سپس مشغول به کار شوند.

مشاوره تحصیل پزشکی در سوئد
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 2,912 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021