x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه های برتر در سوئد

یکی از علل اصلی این که سوئد مورد توجه دانشجویان قرار می‌گیرد، سطح علمی دانشگاه‌های آن و اعتبار آن‌ها در سطح بین‌المللی است. تعدادی از دانشگاه‌های این کشور در بین برترین‌های جهان قرار دارند و برخی از آن‌ها نیز در ارائه‌ی رشته‌های خاصی جزو بهترین‌ها هستند. در ادامه به معرفی ده دانشگاه برتر کشور سوئد می‌پردازیم. 

معرفی ۱۰ دانشگاه برتر سوئد

دانشگاه لوند

دانشگاه لوند در رتبه‌ی 70 جهانی قرار دارد. این دانشگاه با حدود ۶۰۰ دانشگاه دیگر در سایر کشورهای اروپایی و غیر اروپایی ارتباط و همکاری دارد؛ تبادل اطلاعات و انجام پژوهش‌های مشترک و نیز تبادل دانشجو از جمله‌ی فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه محسوب می‌شود. دانشگاه لوند برای دانشجویان ممتاز نیز بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی خوبی ارائه می‌دهد.

دانشگاه KTH

موسسه فناوری KTH  عنوان یک دانشسرای عالی سلطنتی است. این موسسه در پایتخت کشور سوئد، استکهلم، واقع شده است. موسسه‌ی فناوری KTH قدیمی‌ترین دانشگاه بین‌المللی کشور سوئد نیز به شمار میرود. نام این موسسه مدت هاست در بین برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی رشته‌های فنی و مهندسی به چشم می‌خورد. جالب است بدانید که یک سوم تحقیقات فنی و مهندسی کشور سوئد در این موسسه انجام می‌شود. موسسه‌ی KTH در رتبه‌ی 92 در بین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

دانشگاه چالمرز

گزینه بعدی بهترین دانشگاه‌های سوئد ، دانشگاه چالمرز است. این دانشگاه در رتبه ۱۳۲ جهانی قرار گرفته است. آمارهای ارائه شده نشان می‌دهد که حدود یک سوم از دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه را دانشجویان مهاجر و بین‌المللی تشکیل می‌دهند. یکی از علل اصلی این تعداد دانشجو، ارائه‌ی رشته‌های مختلف در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی است. همچنین استفاده از اساتید و معلمان با سابقه در ارائه‌ی رشته‌های مختلف با گرایش‌های متنوع، توجه ویژه به صنعت در طول دوره‌های آموزشی و ارائه پروژه‌های تجربی و تبادل با سایر مراکز علمی از دیگر عواملی است که هم درخواست برای تحصیل در این دانشگاه را افزایش داده است و هم باعث ارتقای رتبه‌ی دانشگاه چالمرز در بین دانشگاه‌های کشور سوئد و دانشگاه‌های جهان شده است. از دیگر نقاط مثبت این دانشگاه می‌توان به قرار گرفتن در گوتمبرگ به عنوان منطقه‌ای خوش آب و هوا برای زندگی اشاره کرد. دانشگاه چالمرز در ارائه‌ی رشته‌های شیمی، برق، رشته مکانیک، عمران و سازه و مواد از شهرت خوبی برخوردار است. 

دانشگاه اوپسالای

دانشگاه اوپسالای یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است و دارای قدمتی حدود 600 سال می‌باشد. این دانشگاه همواره جزء برترین مراکز علمی و آموزشی در قاره‌ی اروپا و در سطح جهانی بوده است. این دانشگاه مورد استقبال دانشجویان ایرانی است چون در آن دپارتمان‌های زبان‌های ایرانی وجود دارد و به همین دلیل برخی از دوره‌های تحصیلی به ویژه در مقطع دکترا به زبان شیرین پارسی ارائه می‌شود. دانشگاه اوپسالای از اساتید خبره و دانشمند برای تدریس به دانشجویان خود استفاده می‌کند. دانشگاه اوپسالای نیز در بین صد دانشگاه معتبر دنیا است. نقطه‌ی قوت دانشگاه اوپسالای در ارائه‌ی رشته‌های علوم پایه، علوم هنری و پزشکی است.

 دانشگاه استکهلم

پنجمین دانشگاه، دانشگاه استکهلم است. نکته‌ی جالبی که درباره‌ی این دانشگاه وجود دارد این است که این دانشگاه برای کارگزاران دولتی و حکومتی بنا به نیاز آن‌ها، امکانات آموزش عالی فراهم می‌کند. این دانشگاه همچنین برای دانش پژوهان خارجی، زمینه‌ی تحصیل تا سطوح عالیه را فراهم می‌کند. دانشگاه استکهلم در ارائه‌ی بسیاری از رشته‌ها صاحب رتبه‌های خوبی می‌باشد و جزو برترین دانشگاه‌های جهان در ارائه‌ی رشته‌های حوزه‌ی هنر، علوم انسانی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و رشته‌ی شیمی قرار می‌گیرد.

دانشگاه گوتنبرگ

دانشگاه گوتنبرگ  یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌های سوئد است. به طور کلی می‌توان گفت شهر گوتنبرگ، جایی است که زندگی در آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. گوتنبرگ یک شهر بندری و تاریخی است و محل‌‌های زیادی برای تفریح و بازدید دانشجویان دارد.همه‌ی این عوامل باعث می‌شوند که گوتنبرگ به شهری معروف باشد که زندگی دانشجویی در آن رایج است. این شهر در بین 50 شهر برتر دنیا برای زندگی دانشجویی است. 

دانشگاه اومئو

دانشگاه اومئو در کشور سوئد نیز جزو بهترین دانشگاه‌های سوئد محسوب می‌شود. دانشگاه اومئو در سوئد دارای رتبه هفتم می‌باشد و در فهرست برترین دانشگاه‌های دنیا دارای رتبه ۲۸۹ است. محیط این دانشگاه از نظر آموزشی و فرهنگی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است. 

دانشگاه لینشوپینگ

دانشگاه لینشوپینگ در سوئد مورد توجه بسیاری از علاقمندان به تحصیل در این کشور است چرا که دارای سطح علمی بالا و امکانات آموزشی فوق العاده‌ای می‌باشد. دانشگاه لینشوپینگ رتبه هشتم در بین دانشگاه‌های سوئد را از آن خود کرده است. این دانشگاه همچنین جایگاه ۳۳۱ در بین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص داده است. 

علاوه بر دانشگاه‌های ذکر شده، کشور سوئد دارای مراکز علمی معتبر دیگری نیز می‌باشد که از اعتبار خوبی در سطح بین‌الملل برخوردارند؛ مؤسسه ی کارولینسکا با تمرکز روی رشته‌های پزشکی و دانشکده‌ی اقتصاد استکهلم مثال‌هایی از این مراکز هستند.

لیستی که ارائه دادیم با توجه به ملاک‌هایی مانند سطح علمی، کیفیت زندگی در شهر دانشگاه و امکانات آموزشی و... تهیه شده بود. شما ممکن است ملاک‌های متفاوتی برای تحصیل داشته باشید. می‌توانید با استفاده از ملاک‌های خود، لیستی مانند فهرست بالا از دانشگاه‌های مورد نظر خود تهیه کنید. این لیست به انتخاب ساده‌تر شما کمک می‌کند.

کالج های زبان سوئدی به شرح زیر است :

 دانشگاه لینچوپینگ: دوره مقدماتی زبان سوئدی برگزار می نماید. دانشگاه لوند: برنامه تحصیلی زبان سوئدی در خارج از کشور دارد. دوره های سوئدی نیمه وقت برای مبتدیان اکثر دانشگاه ها دوره های پاره وقت در سوئد را برای دانشجویان خارجی نیز ارائه می دهند. در دانشگاه استکهلم/ دانشگاه گوتنبرگ می توانید برای دوره های سوئدی به عنوان یک زبان خارجی در سوئد اقدام کنید. شهریه این دوره ها حدود 30 هزار کرون بوده و معمولا 4 ماه طول می کشد.
 آزمون TISUS که یک آزمون یه زبان سوئدی است در چند شهر سوئد برگزار می شود و دو بار در سال در دانشگاه لوند برگزار میگردد. شما می توانید در آزمون TISUS در 60 مکان مختلف در سراسر جهان شرکت کنید. به عنوان مثال، دانشگاه لوند بیش از 2000 دوره مستقل به زبان سوئدی ارائه می دهد. قابل به ذکر است که متقاضیان برای پذیرش عمومی در دانشگاه باید شرایط آن جا را داشته باشند و بعد از آن باید شرایط پذیرش خاص آن دوره در آن دانشگاه را داشته باشند. به طور کلی الزامات عمومی برای تحصیل به زبان سوئدی:

در مقطع کارشناسی نشان دادن مهارت در زبان سوئدی

در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه ی یک مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر بین المللی و ارائه ی مدرک زبان سوئدی
 برای ورود به این دوره ها داشتن مدرک پیش دانشگاهی در ایران مورد نیاز است. دانشگاه های کشور سوئد از متقاضی می خواهند که برای ورود به این دوره های زبان انگلیسی در سوئد نمره آیلتس حداقل ۵ را ارایه نماید. شهریه پیش از اینکه متقاضی درخواست ویزای تحصیلی سوئد را بدهد باید کامل برای دانشگاه واریز شود. امکان درخواست ویزای همراه در کشور سوئد نیز برای خانواده متقاضی وجود دارد. دوره ترمی زبان انگلیسی در سوئد معمولا دو ترم در سال برگزار می شوند، ترم ژانویه و ترم سپتامبر.

دانشگاه لینکوپینگ دوره های درسی را به زبان سوئدی برگزار می کند. دوره های درسی یک ساله، تمام وقت و برای دانشجویان غیر سوئدی زبان است.

دانشگاه دیگر دانشگاه لوند است که دوره های تدریس را به زبان سوئدی برگزار می کند. دوره های کوتاه مدت یا پاره وقت برای دانشجویان، برگزار می شود. دوره های پیشرفته برای دانشجویانی که زبان مادریشان سوئدی نیست در دانشگاه استکهلم و گوتنبرگ برگزار می شود. در این دانشگاه ها زبان سوئدی بعنوان زبان خارجی تدریس می شود و جز واحدهای درسی است.

 

مشاوره دانشگاه های برتر در سوئد
آخرین ویرایش: ‏4 ماه پیش - 2,185 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021