تحصیل در اوکراین

کشور اوکراین یکی از کشورهای اروپایی به شمار می‌رود که بهترین شرایط تحصیلی را با هزینه مناسب برای دانشجویان فراهم کرده است. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم در مورد تحصیل در این کشور، هزینه‌ها، بورسیه‌ها، مقاطع تحصیلی، مشاغل دانشجویی، تسهیلات دانشجویی و به‌طور کل شرایط تحصیلی در اوکراین اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

مقدمه

تحصیل در اوکراین

تحصیل در کشور‌های پیشرفته و دانشگاه‌های برتر جهان، آرزوی دانشجویان زیادی در سراسر دنیاست. بسیاری از دانشجویان براساس هدف و علاقه خود تصمیم می‌گیرند که در یکی از کشورهای اروپایی به تحصیل خود ادامه دهند. اوکراین یکی از کشورهایی است که دانشجویان زیادی، این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند.

کشور اوکراین در اروپا واقع شده است و دانشگاه‌های این کشور با بسیاری از دانشگاه‌های اروپا در ارتباط هستند و همچنین از نظر هزینه‌ی تحصیلی و زندگی بسیار ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی و امریکا است؛ ازاین‌رو، کشور اوکراین برای تحصیل در بین دانشجویان بسیار طرفدار دارد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در رشته‌های مختلف در این کشور برای دانشجویان فراهم شده است.

اعزام دانشجو به اکراین

اوکراین دارای بیش از 800 موسسه آموزش عالی است و دارای اقتصاد متنوعی است که بیشتر در شهرهای بزرگ مانند کیف، Zaporizhzhia، Dnipro، Lviv و Odesa متمرکز است. از آغاز سال 2019، 75606 دانشجویان بین‌المللی از 154 کشور در 443 موسسه آموزش عالی اوکراین تحصیل می‌کنند.

شایان‌ذکر است که اوکراین نسبت به بسیاری از کشورها، هم در اروپا و هم در سراسر جهان، شهریه قابل‌توجه پایین‌تری دارد؛ بنابراین، اگر شما علاقه‌مندان به تاریخ، عاشق طبیعت یا یک کارآفرین آینده باشید، فرصت‌هایی برای تحصیل در اوکراین می‌تواند چیزی باشد که به دنبال آن هستید.

دانشگاه‌ها در اوکراین

شش نوع موسسه آموزش عالی در اوکراین وجود دارد که هر یک به سطح مشخصی از اعتباربخشی اعطا می‌شوند. برنامه‌های تحصیلی در اکراین برای مقطع لیسانس و بالاتر توسط مؤسسات دارای بالاترین سطح اعتبارنامه، معروف به دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها و کالج‌ها ارائه می‌شود.

هنرستان‌ها عمدتاً به فرهنگ، هنر و موسیقی می‌پردازند. دانشگاه‌ها تمایل به مؤسسات چند رشته‌ای دارند و میزبان بخش‌های مختلف تخصصی هستند، گرچه بعضی از آن‌ها مؤسسات تخصصی یا شاخه‌ای یا تک‌رشته‌ای هستند. آکادمی‌ها مانند دانشگاه‌های تک‌رشته‌ای، روی شاخه خاصی از دانش نیز تمرکز دارند.

مقولاتی که توسط مؤسسات تخصصی تحت پوشش قرار می‌گیرد عبارت‌اند از:

 • فنی، پزشکی،
 • زراعی،
 • آموزشی،
 • فنی (ساخت‌وساز و حمل‌ونقل)،
 • اقتصاد (ازجمله امور مالی، اداری و کارآفرینی)،
 • فرهنگ (هنر و طراحی)،
 • مراقبت‌های بهداشتی و قانون.

به دنبال دانشگاه‌هایی با وضعیت “ملی” باشید که برای عملکرد برجسته در تحقیقات و فعالیت‌های علمی جایزه می‌گیرند.

مدرک کارشناسی در دانشگاه‌های اوکراین معمولاً چهار سال طول می‌کشد. زبان‌هایی که برای آموزش استفاده می‌شوند شامل روسی، اوکراینی، انگلیسی و فرانسه است (فقط برای برنامه‌های پزشکی). متقاضیان بین‌المللی ممکن است برای تحصیل روسی و یا اوکراینی نیاز به برگزاری آزمون مهارت زبان داشته باشند یا در دانشکده مقدماتی یک سال تحصیلی شرکت کنند.

دانشجویانی که به زبان انگلیسی یا فرانسوی تحصیل می‌کنند نیازی به حضور در دانشکده مقدماتی ندارند؛ اما می‌توانند در طول برنامه مدرک خود، این زبان را به‌عنوان یک دوره مستقل مطالعه کنند. قبل از درخواست، حتماً زبان تحصیلی خود را بررسی کنید.

دکترای دانشگاه‌های اوکراین دارای دو سیستم یا دو درجه به نام Kandydat nauk است. دوره اول به‌صورت 3 الی 4 ساله است و  پس از عمومی دفاع از یک پایان‌نامه و گذراندن امتحانات، فرد مدرک را به دست می‌آورد. پایان‌نامه دارای اشکال مختلف است.

دکترا درجه 2 در اوکراین

nauk به عبارتی بالاترین درجه علمی در اوکراین است، به‌طورکلی به زبان اوکراینی به این دوره “nauk Kandidat” گفته می‌شود، با ارائه موفق و دفاع از پایان‌نامه مدرک به فرد تعلق می‌گیرد. پایان‌نامه سهم عمده‌ای در توسعه علم دارد و به چاپ می‌رسد یا حداقل قسمت مهمی از آن منتشر می‌شود.

تحصیل در اوکراین

زبان دانشگاه‌های اکراین

زبان تدریس در دانشگاه‌های اوکراین زبان روسی و اوکراینی است؛ اما بسیاری از رشته‌های مهندسی در مقطع دکترا در کشور اوکراین به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. قبل از انتخاب نوع زبان باید بررسی شود که رشته تحصیلی در دانشگاه موردنظر به چه زبانی ارائه می‌شود.

برای آموزش زبان روسی و اوکراینی، ۹ ماه دوره آموزش زبان روسی معروف به پاتفک برگزار می‌گردد.

این دوره شامل دو ترم است:

 • ترم اول منحصراً زبان روسی یا اوکراینی تدریس می‌شود.
 • ترم دوم بسته به رشته انتخابی دانشجو، جهت ادامه تحصیل در اوکراین و در دانشگاه برای انتخاب رشته مهندسی: دروس فیزیک، شیمی ریاضی، نقشه‌کشی و برای رشته‌های پزشکی: شیمی، زیست‌شناسی، برای علوم انسانی، تاریخ و ادبیات در کنار آموزش زبان روسی و یا اوکراینی تدریس می‌شود.

در پایان‌ترم دوم، از دروس تدریس شده، امتحان گرفته می‌شود و در صورت قبولی، مدرک پاتفک به دانشجو اعطا می‌شود.

تعطیلات دانشجوئی تقریباً دو ماه در تابستان و دو هفته در زمستان است. متأسفانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در ابتدای ورود اقدام به ثبت‌نام در دوره آموزش پاتفک زبان روسی نموده‌اند بعد از اتمام دوره و در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه متوجه شده‌اند که رشته تحصیلی موردنظر آن‌ها به زبان اوکراینی ارائه می‌شود.

دانشگاه‌های برتر اوکراین

 1. N. Karazin خارکف دانشگاه ملی: دانشگاه ملی N. Karazin خارکوف دارای بالاترین رتبه دانشگاه در اوکراین با شماره 401-410 است. همچنین در خارکوف واقع شده است، این دومین دانشگاه قدیمی کشور است (که در سال 1804 تأسیس شده است) و در رده‌بندی رتبه‌بندی EECA برای شاخص دانشجویان بین‌المللی و رتبه 53 را به خود اختصاص داده است.
 2. دانشگاه ملی تارای Schevchenko از کیف: در رتبه‌بندی رتبه 34 و در رتبه 411-420 در رده‌بندی دانشگاه‌های جهان، دانشگاه ملی تارای Schevchenko از کیف در پایتخت کیف واقع شده است (همچنین اغلب به‌صورت املاک کیف) و اغلب یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شود. این خانه بیش از 26000 دانشجو دارد و با 227 موسسه آموزشی و علمی خارجی از 57 کشور جهان توافق نامه همکاری دوجانبه دارد.
 3. دانشگاه فنی ملی اوکراین “موسسه پلی تکنیک ایگور سیکورسکی کیف“: با استفاده از 800 موسسه خدمات عالی و دارای تجربیات برتر است. از ابتدای سال 2019، 75606 دسترسی بین‌المللی از 154 کشور در 443 موسسه آموزش دارد.

مزایای اعزام دانشجو به اکراین

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اکراین شما را از امتیاز زیادی برخوردار می‌سازد و شما امکان تحصیل در بهترین کشور را دارید

برخی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های اکراین به شرح ذیل است:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکراین
 • بهترین دانشگاه‌های اکراین در سراسر جهان معروف هستند.
 • دانشگاه‌های اکراین هیچ‌گونه سختی و مانعی برای ورود به دانشگاه‌های این کشور را نداشته و شرط معدل ندارند و دانشجو در هر رشته‌ای و با هر مدرکی می‌تواند وارد بهترین دانشگاه‌های اکراین شوند.
 • بهترین دانشگاه‌های اکراین در ردیف دانشگاه‌هایی هستند که مورد تائید وزارت علوم کشور ایران هستند.
 • تحصیل در دانشگاه‌های اکراین به شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی ۲۰ ساعت در هفته را به کار مشغول بوده و درآمدی به دست آورید.
 • تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی و فنی مهندسی با ارائه مدرک دیپلم و بدون نیاز به مدرک زبان و پیش‌دانشگاهی امکان‌پذیر است.
 • هزینه تحصیل در اوکراین از ۱۵۰۰ دلار تا ۴۰۰۰ دلار در سال تغییر می‌کند که وابسته به رشته و دانشگاه تغییر می‌کند.
 • بهره‌مند شدن از بیمه پزشکی جامع و کاملاً رایگان برای افراد متقاضی تحصیل در اوکراین
  ارائه خوابگاه‌هایی با کیفیت مناسب به دانشجویان
 • امکان برخورداری از مراکز ورزشی رایگان برای متقاضیان تحصیل در اوکراین
 • هزینه تحصیل در اوکراین 2020 در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مناسب‌تر است.
 • دریافت اقامت دائم اوکراین بعد از اتمام تحصیل اوکراین امکان‌پذیر است.
 • امکان کار نیمه‌وقت در اوکراین و یا تمام‌وقت (Full-time job) هنگام تحصیل در اوکراین وجود دارد.
 • رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور اوکراین در سطح بین‌الملل جایگاه قابل‌توجهی دارد.

مراحل اخذ پذیرش اعزام دانشجو به اکراین

 • مراجعه به سایت درخواست پذیرش اوکراین
 • ارسال فرم درخواست آنلاین
 • کپی اسکن شده از شناسنامه فرد متقاضی جهت تحصیل در اوکراین
 • کپی اسکن از مدارک مقطع قبلی همراه ریزنمرات به زبان انگلیسی و یا روسی
 • تائید پرداخت هزینه درخواست جهت تحصیل در اوکراین
 • داشتن جدیدترین گواهی پزشکی عمومی و گواهی عدم عفونت‌های مسری جهت تحصیل در اوکراین
 • بیمه‌نامه ورود به خاک کشور اوکراین

مدارک اخذ ویزای تحصیلی کشور اوکراین 

 • اصل و کپی پاسپورت فرد متقاضی جهت تحصیل در اوکراین
 • اصل و کپی شناسنامه فرد متقاضی جهت تحصیل در اوکراین
 • ارائه مشخصات فردی شامل: آدرس و تلفن منزل، موبایل، ایمیل و غیره
 • داشتن تمکن مالی دانشجو یا پدر دانشجو
 • اصل مدرک دیپلم و ریزنمرات به زبان انگلیسی
 • ترجمه صحت سلامت به انگلیسی

مقاطع آموزشی اوکراین

تحصیل در اوکراین

نظام آموزشی کشور اوکراین مانند سایر کشورها شامل تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان در دو دوره، مقطع دانشگاه در دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانس، دکتری و فوق دکتری است. برخی از مدارس این کشور به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند؛ اما بسیاری از آن‌ها مدارس عادی هستند.

در حال حاضر، نظام آموزشی در اوکراین شامل:

 • 4 سال در دوره ابتدایی،
 • 5 سال در دوره راهنمایی،
 • 2 سال هم در دوره دبیرستان است.

سنجش دانش آموزان در این کشور از همان سال های ابتدایی با سیستم نمره‌دهی انجام می‌گیرد. البته باید گفت که در مدارس کشور اوکراین به مهارت آموزی، تدریس هنر و علوم و همچنین آموزش‌های عملی برخی از دروس و مهارت‌ها توجه زیادی می‌شود.

در مدارس کشور اوکراین دروس مختلفی به دانش آموزان تدریس می‌شوند: ادبیات و زبان اوکراینی، زبان خارجی، ادبیات جهان، تاریخ اوکراین و جهان، جغرافیای جهان، ریاضیات، شیمی، فیزیک، هندسه، تربیت بدنی، هنر، موسیقی و زیست شناسی و در برخی مدارس محیط زیست، نمونه‌هایی از دروس آموزش داده شده به دانش آموزان هستند.

در مدارس کشور اوکراین برنامه‌های تفریحی و سرگرمی مانند بازی‌های فکری در برنامه درسی دانش آموزان در هفته وجود دارند. برخی از فعالیت‌های ورزشی مانند شطرنج، اجرای تئاتر، موسیقی و سرود، فوتبال و … نیز در برنامه‌های هفتگی دانش آموزان گنجانده می‌شوند.

جالب آن است که هر دانش آموز به لحاظ استعداد و علاقه خود در یکی از برنامه‌های فوق شرکت می‌کند. در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان می‌توانند برای ورود به دانشگاه، یکی از رشته‌های دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

در نظام آموزشی اوکراین، نمرات دانش آموزان به ویژه در دو دوره آخر تحصیلات آنها برای ورود به دانشگاه اهمیت زیادی دارد. دانش آموزانی که بالاترین نمرات درسی را کسب کرده‌اند می‌توانند بدون آزمون‌های ورودی به دانشگاه راه پیدا کنند. در آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های اوکراین، دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، جغرافیا، زبان خارجی، زبان و ادبیات اوکراینی و تاریخ اوکراین برای سنجش داوطلبان ورود به دانشگاه در نظر گرفته می‌شوند.

برای ورود دانشجویان به دانشگاه‌های اوکراین، حداقل نمره قبولی در آزمون ورودی لازم است. این نمره، معادل 5 در نظر گرفته شده است و اگر دانشجویان بتوانند با نمره بالاتری در آزمون پذیرفته شوند می‌توانند بورسیه تحصیلی را دریافت کنند.

به نقل از مشاوران go2tr مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه 4 سال، دوره فوق لیسانس، حدود 2 سال و در دوره دکتری حدود 3 تا 5 سال است. دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی باید حتماً دارای دو و بیشتر مقاله معتبر چاپ شده در ژورنال‌های علمی و مجلات معتبر داخلی و خارجی باشند.

فارغ‌التحصیلی در دوره‌های دکتری از دانشگاه‌های این کشور نسبتاً دشوار است چرا که دانشجویان باید یک پایان نامه بسیار عالی و با ارزش بالای علمی را ارائه دهند.

تحصیل لیسانس در اوکراین

امکان تحصیل در اوکراین در مقطع لیسانس برای دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم هستند وجود دارد. دانشجویان خارجی که قصد دارند در یکی از رشته‌های دانشگاهی در این کشور تحصیل کنند؛ علاوه بر مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام در دانشگاه باید ویزای تحصیلی و همچنین نامه پذیرش در دانشگاه را ارائه دهند.

در کشور اوکراین، تنها به برخی از رشته‌های تحصیلی در مقطع لیسانس بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود؛ بنابراین اگر دانشجویی تصور می‌کند شرایط دریافت بورسیه را دارد باید با مراجعه به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود، در مدت زمان معین برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام نماید.

مواردی که برای ثبت نام در یک دانشگاه در مقطع لیسانس لازم است:

 • مدرک دیپلم،
 • گواهی سلامت پزشکی،
 • ویزای تحصیلی،
 • ارائه هدف صحیح از تحصیل در فوق لیسانس،

تحصیل در اوکراین در رشته های مهندسی، هنر، علوم پایه و علوم انسانی در مقطع لیسانس وجود دارد.

برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین، دانشجویان باید دارای مدرک دیپلم باشند. طول مدت تحصیل در این دو دوره ویژه، کمی بیشتر از دوره تحصیل در لیسانس است.

تحصیل فوق لیسانس در اوکراین

امکان تحصیل در اوکراین در مقطع فوق لیسانس برای دانشجویان و علاقه‌مندان به ادامه تحصیل فراهم است. خوشبختانه دانشگاه‌های این کشور بسیار پیشرفته و دارای رتبه بالایی هستند و تقریباً برای هر رشته‌ای در این کشور می‌توان تحصیلات را در مقاطع فوق لیسانس ادامه داد. برای اطلاع از رشته‌های تحصیلی می‌توانید به وبسایت‌های دانشگاه‌های اوکراین مراجعه کنید. طول این دوره حدود 2 تا 3 سال است و دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند.

دانشجویان برای تأمین هزینه‌های خود در این دوره می‌توانند به کار دانشجویی بپردازند.

تحصیل دکترا در اوکراین

مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور اوکراین حدود 3 تا 5 سال طول می‌کشد. گرفتن این مدرک به دانشجویان کمک می‌کند تا برای حرفه‌هایی که علاقه‌مند هستند وارد آن شوند، شرایط لازم را داشته باشند. این دانشجویان حتما باید برای تحصیل در این مقطع، مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهند.

همچنین باید مدارکی اعم از پاسپورت بین المللی ، مدارک تحصیلی موجود و فرم درخواست پرشده را ارائه دهند.

مدارس اوکراین

در کشور اوکراین مانند سایر کشورهای جهان، مدرسه‌های مختلفی وجود دارند. مدارس بین‌المللی در این کشور به زبان انگلیسی بوده و البته در مدارس بومی آن، دروس صرفاً زبان اوکراینی تدریس می‌شوند. مدارس این کشور از امکانات تحصیلی خوبی برخوردار هستند و علاوه‌بر دروس علمی، سایر مهارت‌ها و برنامه‌های تفریحی به دانش آموزان ارائه می‌گردند.

علاوه بر درس‌هایی که در هر مقطع در مدارس تدریس می‌شوند، برنامه‌های ورزشی، رایانه، زبان انگلیسی، موسیقی و … نیز برای دانش آموزان در نظر گرفته شده‌اند. برخی از مدارس اوکراین دارای محوطه مخصوص مطالعه، آزمایشگاه، سالن موسیقی و ورزش است.

مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی در کشور اوکراین، یک مدرسه فارسی زبان است که در همه مقاطع تحصیلی در دوره‌های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، دانشجو می‌پذیرد. این مدرسه در شهر کیِف قرار دارد. برای ثبت نام در این مدرسه باید از طریق وب‌سایت آن اقدام کنید.

رشته‌های غیر پزشکی در اوکراین

یکی از نکات بارز در کشور اوکراین ارائه رشته‌های متنوع برای دانشجویان بین‌المللی است.این رشته‌ها شامل‌‌ دریایی، معدن مکانیک برق، صنعت معدن، مکانیک، معدن و زمین‌شناسی، برق، اقتصاد و مدیریت، کامپیوتر، شیمی و تکنولوژی، فیزیک، مهندسی، کشاورزی است که هرکدام از این رشته‌ها دارای دانشگاه‌های خیلی خوب در کشور اوکراین هستند.

خلبانی در کشور اوکراین

کشورهای معدودی در زمینه ی خلبانی پیشرفت داشته‌اند؛ یکی از این کشورها اوکراین است که در زمینه‌ی صنعت هوانوردی و هوا و فضا، پیشرفت‌های چشمگیری داشته و به عنوان یکی از مقصدهای ایده‌آل دانشجویان و علاقمندان هوانوردی و نخبگان مورد توجه قرار گرفته است.

 1. دانشگاه ملی نیروی هوایی اوکراین با نام ivan Kozhedub یکی از بهترین دانشگاه‌های هوانوردی در اوکراین محسوب می‌شود که در شهر خارکف وجود داشته و دانشجویان بین‌المللی را برای رشته‌های مختلف از جمله خلبانی پذیرش می‌کنند.
 2. آکادمی پرواز کشور اوکراین نیز از دیگر دانشگاه‌های بین‌المللی خلبانی به شمار می‌رود که به طور قابل توجهی پیشرفت داشته است. زبان تحصیل در کشور اوکراین روسی و اوکراینی است، اما برای دانشجویان بین‌المللی در رشته خلبانی تدریس به زبان انگلیسی صورت می‌پذیرد. در اوکراین می‌توان در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری خلبانی ادامه تحصیل داد.

این کشور که با نام پرستار اروپا شهرت دارد از وضعیت اقتصادی مطلوبی برخوردار بوده و نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی می‌توان زندگی راحت‌تری در این کشور رقم زد. شهرهای کیف و خارکف از جمله شهرهایی هستند که دانشجویان خلبانی را در دانشگاه‌های خود پذیرش می‌کنند.

اگر دانشجویان از وضعیت اقتصادی این کشور آگاهی داشته باشند، بهتر می‌توانند برای مهاجرت اقدام نمایند. هزینه‌ی خورد و خوراک در این کشور ماهانه چیزی حدود 200 گریونا و هزینه‌ی اجاره‌ی یک آپارتمان یا خانه‌ی دانشجویی برای هر فرد حدود 8.600 گریونااست.

به طور کلی برای داشتن یک زندگی راحت دانشجویی در اوکراین ماهانه چیزی حدود 10000 گریونا را باید در نظر گرفت. اگر دانشجو خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب نماید، این هزینه‌ها کاهش چشمگیری دارد.

تحصیل در رشته خلبانی در اوکراین مزیت‌های زیادی دارد از جمله این مزیت‌ها .:

 •  اعتبار جهانی دوره‌های آموزش خلبانی در اوکراین،
 • گواهینامه پزشکی معتبر در سطح جهان،
 • عدم نیاز به آزمون ورودی،
 • آموزش دروس به زبان انگلیسی،

که به سبب این مزیت‌ها با وجود هزینه‌های بالا، دانشجویان بین‌المللی زیادی تصمیم به مهاجرت به این کشور می‌گیرند. شهریه‌های معقول هزینه تحصیل در رشته خلبانی در اوکراین برای هر سال حدود 5000 دلار آمریکا است.

دانشجویان می‌توانند در اوکراین خود را بیمه‌ی پزشکی و بیمه ی مجوز اقامت موقت نمایند که برای بیمه پزشکی حدود 250 دلار آمریکا برای 6 سال و برای بیمه‌ی مجوز اقامت موقت 100 دلار آمریکا پس از ورود به کشور پرداخت می‌کنند.

بورسیه تحصیلی اوکراین

تحصیل در اوکراین

بورسیه تحصیلی اوکراین، یک کمک هزینه مالی است که به دانشجویان دوره‌های مختلف تحصیلی واگذار می‌شود تا بتوانند بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین نمایند؛ البته باید در همین قسمت، این نکته را بیان کنیم که تمام رشته‌های دانشگاهی در این کشور مشمول بورسیه تحصیلی نیستند، همانطور که این بورسیه به تمام دانشجویان تعلق نمی‌گیرد.

از آنجایی که سیاست‌های دولت اوکراین به گونه‌ای است که به طور معمول، درصد معینی از بودجه‌های یارانه‌ای به تحصیلات دانشگاهی تعلق گرفته است؛ از این رو هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی استفاده نمی‌کنند بسیار کم بوده است و به راحتی می‌توان آن را تأمین نمود.

افرادی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند بهتر است قبل از ثبت‌نام در دانشگاه مورد نظر خود، به خوبی در مورد انواع بورسیه‌های تحصیلی این کشور، شرایط أخذ بورسیه، هزینه‌های تحصیل در هر رشته و علاوه‌بر اینها، هزینه‌های مختلف یک زندگی دانشجویی را بررسی کنند. این کار باعث می‌شود پس از ورود به اوکراین، بهتر بتوانند هزینه‌های زندگی خود را مدیریت کنند. در این قسمت با بورسیه‌های تحصیلی در اوکراین آشنا می‌شوید.

بورسیه تحصیلی مرکز مطالعاتی پزشکی در اوکراین

یکی از رشته‌هایی که در کشور اوکراین، بورسیه تحصیلی به دانشجویان آن تعلق می‌گیرد، پزشکی است. مرکز مطالعات پزشکی کشور اوکراین یا UMEC، یکی از مراکز معتبر پزشکی در اوکراین است که برای دانشجویان مستعد و توانمند که علاقه دارند در رشته‌های پزشکی تحصیل کنند، بورسیه تحصیلی در نظر می‌گیرد. البته بورسیه‌هایی که به این روش اعطا می‌شوند باید به نوعی به مرکز پزشکی بازگردانده شوند.

بورسیه جهانی اوکراین

بورسیه(Ukraine Global Scholarship)یکی از بورسیه‌هایی که برای دانشجویان بین‌المللی در کشور اوکراین ارائه می‌شود، بورسیه گلوبال یا بورسیه‌های جهانی است. این بورسیه تحصیلی، برای دانشجویانی که در بهترین دانشگاه‌های جهان مانند دانشگاه هاروارد، پنسیلوانیا، پرینستون، MIT و … تحصیل کرده و مدرک خود را در یک رشته دریافت کرد‌اند، تحت حمایت مالی برای ادامه تحصیل در دانشگاههای اوکراین قرار می‌گیرند.

بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان ایرانی در حادثه اوکراین

دانشگاه انتاریو کانادا بورسیه‌ای به یاد در گذشتگان حادثه هوایپیما اوکراین در نظر گرفته است، برای دانشجویانی که در آسمان جان خود را از دست داده‌اند. این بورسیه به دانشجویان ایرانی و یا کسانی که از هر ملیتی در رشته‌های ایران‌شناسی و ادبیات فارسی و … تحصیل می‌کنند، تعلق می‌گیرد.

از قرار معلوم نوع بورسیه بدون نیاز به بازپرداخت است و علت این اتفاق بر اساس کمک‌های مردمی به یاد قربانیان این حادثه است.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا یادبود قربانیان ایرانی– کانادایی

پس از سانحه هوایی که برای هواپیمای اوکراینی در ایران رخ داد و ۱۷۰ نفر قربانی شدند، دولت انتاریو در کانادا به احترام هر یک از قربانیانی که تابعیت کانادا را داشتند و دانشجوی این کشور بودند، بورسیه‌ تحصیلی ۱۰ هزار دلاری اعطا کرد. این دولت از این طریق، به قربانیان این سانحه هوایی، ادای احترام کرد و یاد آنها را گرامی داشت.

زمانی که برای اعطای این بورسیه کانادا در نظر گرفته شده است از شروع سال تحصیلی ۲۰۲۱ است. ارزش این بورسیه همانطور که گفتیم ۱۰ هزار دلار است و به عنوان بورس شایستگی به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد.

از شروط این بورسیه این است که دریافت کنندگان آن با مشورت و مجوز خانواده‌های قربانیان، برای تحصیل در کانادا انتخاب می‌شوند. بعد از حادثه غم انگیز هواپیمای اوکراینی در ایران، دانشگاه تورنتو نیز اعلام کرد که برای بزرگداشت این دانشجویان، فاندی را در نظر گرفته است که برای دانشجویان ایرانی علاقه‌مند به رشته‌های ایرانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ۶ نفر از ۱۷۶ نفر مسافر این هواپیما، از دانشجویان دانشگاه تورنتو بودند.

بر این اساس، دانشگاه تورنتو اعلام کرده است تا ۲۵۰هزار دلار که سه برابر هر مبلغ اهدایی به این فاند است بر آن می‌افزاید و سپس مبلغی معادل مبلغ اهدایی بورسیه به آن  می‌افزاید. بودجه این فاند از طریق هدایایی که برای این خانواده‌ها در نظر گرفته شده و نیز با کمک دولت کانادا به دانشجویان بر اساس دلار در نظر گرفته شده است. این فاند به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که علاقه‌مند به تحصیل در رشته ایرانشناسی کانادا هستند.

آیا این بورسیه کانادا، مخصوص دانشگاه تورنتو است؟

ایده ایجاد بورسیه توسط معاون رئیس دانشگاه تورنتو کانادا و دو نفر از ایرانیانی که در این دانشگاه تحصیل کرده و رئیس مرکز سیاست‌گذاری علوم کانادا هستند، در نظر گرفته شده است. این افراد، این ایده را راهی برای جلوگیری از فراموش شدن این دانشجویان و زنده ماندن نام آنها به عنوان افرادی باهوش، دانسته‌اند.

شاید این ایده، بهترین ایده‌ای بود که می‌توانست تا حدودی از غم دانشجویان ایرانی و کانادایی برای از دست دادن افرادی با این سطح نبوغ، بکاهد. با وضعیت بد اقتصادی که دانشجویان ایرانی دارند، این بورسیه می‌توانست موقعیتی امید بخش برای کسانی که از لحاظ مالی، در وضعیت مساعدی نیستند، روزنه امیدی ایجاد کند که بتوانند تحصیلات خود را از طریق این بورسیه کانادا، در خارج از ایران پی بگیرند. این بورسیه برای دانشجویان ایرانی که می‌توانند در رشته ایرانشناسی تحصیل کنند در نظر گرفته شده است.

جالب است بدانید که علاوه‌بر دانشگاه تورنتو، بسیاری دیگر از دانشگاه‌های کانادا برای ایجاد فاند جهت دانشجویان این کشور، آمادگی خود را نشان دادند؛ اما دانشگاه تورنتو پیش قدم بود و توانست تاسیس این فاند کانادا را عملی کند. تمامی دانشجویان ایرانی کانادایی که در این سانحه دلخراش جان خود از دست دادند افرادی بودند که در زمینه‌های مطالعاتی خود، مشغول به تحصیل و مطالعه بودند.

بورسیه کانادا که به این منظور، لحاظ شده است به این جهت بوده است که کسانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند از هدف مورد نظر خود، ناامید نشوند. این بورسیه می‌توانست به عنوان تشویقی جهت حضور ایرانیان برای تحصیل در کانادا و جاودانه کردن نام قربانیان باشد.

اعتبار دانشگاه‌های اوکراین

دانشگاه‌های اوکراین در تمام کشورهای جهان دارای اعتبار هستند و دانشجویانی که از سایر کشورها به اوکراین سفر می‌کنند پس از بازگشت به کشور خود می‌توانند به کار مشغول شوند و نیازی به معادل سازی و یا شرکت در آزمون‌های سنجش ندارند.

برخی از دانشگاه‌های کشور اوکراین توسط وزارت علوم ایران تأیید شده‌اند که در قسمت‌های بعدی با آن ها آشنا خواهید شد.

آزمون‌های ورودی اوکراین

همان طور که در قسمت‌های قبلی نیز ذکر شد، دانشگاه‌های اوکراین از محبوبیت ویژه‌ای در میان دانشجویان برخوردار هستند. بسیاری از دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجو در مقطع لیسانس، یک سری آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. در آزمون‌های ورودی، داوطلبان دانشگاه‌ها باید نمره لازم برای ورود به دانشگاه را کسب کنند.

آزمون‌های زبان انگلیسی برای ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی توسط دانشگاه ها و مؤسسات معتبر دیگر برگزار می‌شوند.

شرکت در آزمون های بین المللی در اوکراین

یکی از عوامل مهم برای تقویت رزومه علمی، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان است، مدرک زبان باید حتماً در رزومه دانشجویان وجود داشته باشد. اگر در دانشگاهی که دانشجو به تحصیل مشغول است، مسابقه علمی، المپیاد و یا هر برنامه تحقیقاتی دیگری برگزار گردد، توصیه می‌کنیم حتماً دانشجویان در آن برنامه‌ها شرکت کنند. دریافت گواهینامه شرکت در همایش یا کنفرانس، تأثیر بسزایی در تقویت بخشی رزومه تحصیلی فرد خواهد داشت، چه بسا که دانشجویان بتوانند در دوره‌های بعدی تحصیلی از بورسیه‌های تحصیلی ویژه استفاده کنند.

چاپ مقالات علمی در اوکراین

داشتن یک رزومه علمی قوی، عامل مهم برای تحصیل در اوکراین و سایر کشورهای خارجی است. ارائه و چاپ مقاله در نشریات علمی معتبر یکی از بهترین گزینه‌ها برای تقویت رزومه علمی و تحقیقاتی است، در همین راستا، پروژه‌هایی که به بررسی یک مشکل و ارائه راهکاری برای حل آن انجام شده باشند از ارزش بالاتری برخوردار بوده و احتمال پذیرش آن توسط مؤسسات علمی یا کارفرماها بالاتر خواهد بود.

در تمام رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کشور اوکراین، فرصت‌های بسیار عالی برای تحقیقات و ارائه مقالات وجود دارد. اگر شما یک دانشجوی زرنگ و پرتلاش باشید به راحتی می‌توانید رزومه علمی و تحصیلی خود را تقویت کنید. این کار باعث می‌شود بتوانید پس از فارغ‌التحصیلی، شغل ایده‌آل به دست بیاورید. برای دستیابی به این اهداف پیشنهاد می‌کنیم در طول سال‌های تحصیل در اوکراین، شرکت در مسابقات و آزمون‌های بین‌المللی را فراموش نکنید. یک مقاله هر چند هم که سطح متوسطی داشته باشد، می‌تواند رزومه دانشجو را ارتقا دهد.

دریافت گواهینامه شرکت در همایش یا کنفرانس، تأثیر بسزایی در تقویت بخشی رزومه تحصیلی فرد خواهد داشت، چه بسا که دانشجویان بتوانند در دوره‌های بعدی تحصیلی از بورسیه‌های تحصیلی ویژه استفاده کنند.

تسهیلات دانشجویی اوکراین

تحصیل در اوکراین

خدمات بانکی دانشجویان اوکراین

بهتر است دانشجویان برای اعتبار مالی خود پس از ورود به اوکراین برای تحصیل، یک حساب بانکی افتتاح کنند تا بتوانند تمام کارهای بانکی یا وام دانشجویی را به راحتی از آن طریق پیگیری کنند.

 تسهیلات درمانی دانشجویان اوکراین

دانشجویان در اوکراین می توانند از خدمات و تسهیلات بیمه دانشجویی استفاده کنند. هزینه بیمه دانشجویی در طول یک سال، 100 دلار است.

البته هزینه‌های درمانی شامل بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و دندانپزشکی نمی‌شود.

کارت دانشجویی اوکراین

کارت دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه‌های اوکراین به منزله یک کارت شناسایی محسوب می‌شود و دانشجو می‌تواند از خدمات دانشجویی که شامل تخفیف‌هایی در برخی مکان‌ها مانند رستوران‌ها، مراکز خرید، اماکن تفریحی و گردشگری و … است، برخوردار شود.

به خصوص هزینه حمل و نقل مانند مترو و اتوبوس و… با ارائه کارت دانشجویی کاملا رایگان خواهد بود.

خوابگاه در اوکراین

در کشور اوکراین، خوابگاه‌های دانشجویی برای ارائه به دانشجویان وجود دارند. این خوابگاه‌ها معمولاً هم به صورت خصوصی و هم توسط دانشگاه به صورت عمومی ارائه می‌شوند. بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویی شامل هزینه‌های زندگی در خوابگاه دانشجویی خواهد بود. خوابگاه‌های خصوصی معمولاً شهریه‌های بیشتری دارند و البته امکانات بهتری هم ارائه می‌دهند.

اگر دانشجویی از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد به خوابگاه نیازی ندارد و می‌تواند یک آپارتمان کوچک اجاره کند و زندگی دانشجویی خود را در اختیار خود داشته باشد. خوابگاه‌های دانشجویی در کشور اوکراین معمولاً به صورت سوئیت هستند. قیمت خوابگاه‌های دانشجویی با توجه به دانشگاه مورد نظر و شهر، متفاوت خواهد بود؛ اما براساس سایت studyabroad-ukraine به طور متوسط، هزینه خوابگاه در این کشور، بین 50 تا 100 دلار در هر ماه متغیر است. یک خوابگاه خوب 1200 در طول یک سال است.

اگر یک دانشجو بدون آنکه هزینه‌های زندگی دانشجویی خود را محاسبه کند به این کشور سفر کند، قطعاً در اولین ترم دانشگاهی با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد.

کار دانشجویی اوکراین

تحصیل در اوکراین

هر یک از دانشجویانی که در اوکراین تحصیل می‌کنند می‌توانند برای تأمین مخارج خود در طول دوران تحصیلی خود به کار دانشجویی مشغول شوند. برای کار دانشجویی در این کشور، قوانین ویژه‌ای وجود دارد. برای کار دانشجویی دانشجویان خارجی، مجوز اداره کار و پلیس اوکراین لازم است. دانشجویان همچنین باید مجوز کار دانشجویی را از دانشگاه محل تحصیل خود داشته باشند.

دانشجویان دوره لیسانس و فوق لیسانس در طول یک هفته مجاز به 10 تا 20 ساعت کار هستند و دانشجویان دوره دکتری می‌توانند تا 30 ساعت در هفته کار کنند. با این اوصاف، یک کار نیمه‌وقت در این کشور با حقوق قابل قبول می‌تواند تا اندازه‌ای مخارج یک زندگی دانشجویی را تأمین کند.

اگر شما هم به عنوان یک دانشجو قصد دارید برای یافتن یک کار دانشجویی مناسب اقدام کنید، مراجعه به وب‌سایت‌های کاریابی یا آگهی‌های استخدامی، راهکار مناسبی است. یکی از راه‌هایی که دانشجویان می‌توانند در اوکراین، یک کار دانشجویی پیدا کنند این است که رزومه علمی خود را برای یک کارفرما ارسال کنند و در صورتی که ساعات کاری شرکت یا محل کار با قوانین کار دانشجویی مغایرت نداشته باشد می‌توانند به کار مشغول شوند.

برای دریافت مجوز کار دانشجویی در اوکراین به دو عدد عکس، مجوز دانشگاه، مدارک دانشجو بودن، ویزای تحصیلی و مدارک هویتی نیاز است.

مشاغل دانشجویی اوکراین

جست‌و‌جو برای کار دانشجویی حین تحصیل در اوکراین به اندازه تأمین شرایط بورسیه تحصیلی مورد اهمیت است؛ چرا که یکی از راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین نمایید. ابتدا باید به نوع تحصیل دقت کنید و بدانید که می‌توانید به صورت تمام وقت کار کنید یا باید شغلی پاره وقت پیدا کنید.

معمولا دانشجویان در اوکراین باید به مشاغل عمومی بپردازند و کم‌تر کسی می‌تواند در زمینه رشته تحصیلی خود کار کند؛ البته بهتر است ناامید نشوید؛ به خصوص اگر یک دانشجوی نمونه هستید به اساتید و آشنایان خود بسپارید که به دنبال یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود هستید تا اگر فرصتی فراهم شد، به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

 معمولا فروشندگی یکی از پر رونق‌ترین مشاغل دانشجویی در اوکراین است. دانشجویان مقاطع مختلف در اوکراین به کار در انواع فروشگاه‌ها می‌پردازند و کسب درآمد می‌کنند.

معادل‌سازی مدارک در اوکراین

هر دانشجو یا دانش آموز که قصد ادامه تحصیل در اوکراین را داشته باشد، مدارک او توسط سازمان مربوطه مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد. برای ورود به مقاطع بالاتر در دانشگاه، ریزنمرات دانشجو به انضمام مقالات پژوهشی و سوابق علمی او بررسی می‌شوند. این مسأله به ویژه هنگام دریافت بورسیه تحصیلی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

بررسی مدرک دوره‌های قبلی، ویزای تحصیلی برای دانشجویان خارجی، مدرک زبان، تعداد مقالات، سوابق تحقیقاتی و …، مواردی هستند که در معادل سازی و ارزشیابی مدارک تحصیلی در اوکراین مهم هستند.

کنفرانس‌ها و جشن‌های اوکراین

در کشور اوکراین مانند سایر دانشگاه‌های خارجی، کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی زیادی برگزار می‌شود که این مراسم‌ها، فرصت‌های خوبی را برای دانشجویان فراهم می‌‌کنند.

بسیاری از کنفرانس‌های علمی این کشور در حوزه‌های آموزش دوره‌های مختلف، مهندسی سازه، مهندسی خودرو، شبکه، مهندسی برق، سیستم‌های هیدرولیک و پنوماتیک، علوم رایانه و سخت افزار، جغرافیا، انرژی، مکانیک، زیست شناسی و … هستند.

اگر دانشجویان بتوانند در هر یک از این کنفرانس‌ها شرکت کنند برای آینده شغلی و تحصیلی آن ها بسیار مفید خواهد بود.

علاوه‌بر جشن‌هایی که برای آغاز سال تحصیلی و فارغ التحصیلی دانشجویان در دوره‌های تحصیلی مختلف در دانشگاه‌های اوکراین برگزار می‌شود، ایام رسمی و مراسم‌های خاص مردم اوکراین در دانشگاه‌ها گرامی داشته می‌شود و مراسم‌هایی برای دانشجویان برپا می‌گردند.

مراسم سال نوی میلادی، مراسم عید پاک، روز پیروزی، روز استقلال اوکراین و … ، نمونه هایی از مراسم های مخصوص در اوکراین هستند.

خطرات احتمالی دانشجویان در اوکراین

با توجه به اینکه کشور اوکراین، سرزمینی است که از اتحادیه جماهیر شوروی سابق، جدا شده است، تحصیل در این کشور برای دانشجویان ایرانی با مشکلاتی مواجه است.

 • متأسفانه برخی از خوابگاه‌هایی که بعضی از دانشگاه‌های این کشور به دانشجویان در رشته های غیر پزشکی در مقاطع لیسانس ارائه می‌دهند کیفیت پایینی دارند.
 • مشکلاتی نظیر یادگیری زبان اوکراینی یا روسی، کیفیت برگزاری دوره‌های آموزش زبان اوکراینی، نمونه‌های دیگری از مشکلات دانشجویان در این کشور هستند. این مشکلات تا حدی ممکن است بزرگ جلوه کند که فهم و درک موضوعات و مفاهیم درسی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.
 • یکی از مهم‌ترین خطراتی که دانشجویان ایرانی در تحصیل در اوکراین تهدید می‌کند، دزدی اموال، دارایی‌ها یا مدارک شناسایی آن‌ها توسط غریبه‌ها است.
به توجه به موارد فوق به شدت به دانشجویان ایرانی عزیز توصیه می‌کنیم که قبل از سفر به اوکراین حتماً از جزئیات تحصیل در این کشور و قوانین آن به ویژه فرهنگ و ارتباطات اجتماعی مردم اوکراین اطلاع کامل پیدا کنند.

مشاوره

جهت تحصیل در اوکراین و آشنایی با انواع مدارس و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به اوکراین اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.
زبان تحصیل در دانشگاه های اوکراین چیست ؟
زبان های مورد استفاده برای آموزش در دانشگاه های اوکراین عبارتند از : روسی، اوکراینی، انگلیسی و فرانسوی
شرایط ویزای تحصیلی اوکراین چگونه است ؟
دریافت یک دعوت نامه یا نامه پذیرش از یک دانشگاه در اوکراین برای درخواست ویزا، ضروری است. اگر شما در کشوری زندگی می کنید که برای سفر به اوکراین به ویزا نیاز است، باید از چند ماه قبل از شروع کلاس ها به سفارت اوکراین در کشور خود بروید و درخواست ویزای تحصیلی بدهید.
مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در کشور اوکراین چند سال است ؟
دوره تحصیلی دکترا در اوکراین 4 سال طول می کشد.


6 دیدگاه برای “تحصیل در اوکراین

 1. ناشناس گفته:

  باسلام ایا دانشگاه پزشکی کارازین خارکف درسال2019.2020 مورد تایید وزارت وزارت علوم میباشد

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، بله این دانشگاه همچنان مورد تایید وزارت علوم میباشد. برای کسب اطلات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 021-43000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr.

 2. ناشناس گفته:

  ببخشید کدوم یک از دانشگاه های دندانپزشکی اوکراین درحال حاضر ۲۰۱۹-۲۰۲۰مورد تایید وزارت بهداشت امسال هستند ؟اخه لیست وزارت بهداشت رو نگا کردیم کلا اسم کشور اوکراین رو نذاشتن یعنی کلهم رد شده از نظرشون؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز : نام سه دانشگاه در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت وجود دارد اما از این سه دانشکاه تنها دانشگاه کارازین در شهر خارکف اوکراین رشته پزشکی را با شرط معدل ارائه میدهد.

 3. ناشناس گفته:

  با سلام شرایط کار در رشته پزشکی بعد از فارغ التحصیلی در اوکراین چجوریه؟سخته یا راحت؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، نسبت به حرفه و نیاز های کشور میتونه متغیر باشه. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 4. ناشناس گفته:

  سلام
  رشته دندانپزشکی در اوکراین چقدر هزینه دارد؟
  چه دانشگاهی تو اوکراین برای دندان پزشکی بهترین هست؟در سال ۲۰۲۰؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،به طور کلی هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه و زبانی که شما تحصیل می کنید متغیر هست.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل بفرمایید.قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 5. ناشناس گفته:

  در مورد رشته داروسازی چطور کدوم دانشگاه ها میتوانند ساپورت کنن این رشترو؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، دانشگاه های متعددی در کشور اوکراین رشته ی داروسازی را ارائه میدهند و برای پذیرش دانشجو در این رشته شرایط خاص خود را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGO2TR.

 6. ناشناس گفته:

  سلام. دانشگاههای پزشکی اوکراین شرایط سنی داره؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، در صدور ویزای دانشجویی سفارت محدودیت سنی را در نظر می‌گیرد.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGO2TR.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل