دانشگاه بیجینگ چین

مقدمه

دانشگاه بیجینگ چین

دانشگاه عادی پکن (BNU، چینی ساده‌شده: 北京 师范大学؛ چینی سنتی: 北京 師範大學؛ پینیین: Běijīng Shīfàn Dàxué)، دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در پکن چین است. ین دانشگاه دارای تأکید زیاد بر رشته‌های علوم انسانی است. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های چین است و توسط وزارت آموزش‌وپرورش چین به‌عنوان دانشگاه درجه دو کلاس A شناخته‌شده است.

نام “مدرسه عادی” به موسسه‌ای اطلاق می‌شود که هدف آن آموزش معلمان مدرسه در اوایل قرن 20 بود. این اصطلاحات حتی پس از به دست آوردن جایگاه دانشگاهی در این مدارس و گسترش دوره‌های فراتر از رشته‌های مرتبط با آموزش، در چین حفظ می‌شود. این اصطلاح بیانگر میراث BNU به‌عنوان یک واحد سابق دانشکده آموزش‌وپرورش در دانشگاه امپریال پکن است. دانشگاه عادی چین جنوبی، دارای یک فضای یادگیری مطلوب است و متقاضی واجد شرایط بورسیه می‌پذیرد. کتابخانه دانشگاه عادی چین جنوبی مجموعه‌ای بیش از 100000 جلد کتاب است و در حال حاضر شبکه مدرن الکترونیکی، در حال توسعه است.

تاریخچه دانشگاه عادی پکن

دانشگاه عادی پکن به ابتکار امپراتور سلسله چینگ پس از اصلاحات صد روز در سال 1898 از دانشکده آموزش دانشگاه امپریال پکن که به‌عنوان اولین دانشگاه مدرن چین تأسیس شد، رشد کرد. در سال 1908 “مدرسه عالی تربیت‌معلم شاهنشاهی ” نام‌گذاری شد و از دانشگاه امپریال پکن جدا شد که متعاقباً به دانشگاه پکن تبدیل شد.

پس از تأسیس جمهوری چین، مدرسه عالی آموزش معلمان شاهنشاهی در سال 1912 به کالج عادی پکن تغییر نام یافت. این کالج اولین برنامه‌های تحصیلات تکمیلی خود را در سال 1920 تأسیس کرد و در سال 1921 شروع به جذب دانش‌آموزان دختر کرد. در سال 1923 مجدداً به پکن تغییر نام یافت دانشگاه عادی، بدین ترتیب تبدیل به اولین دانشگاه عادی در تاریخ معاصر چین شد. کالج آموزش زنان پکن در سال 1931 در دانشگاه عادی پکن ادغام شد.

هنگامی‌که حزب کمونیست جمهوری خلق چین را در سال 1949 تأسیس کرد، پایتخت چین به پکن تغییر یافت و درنتیجه این دانشگاه به دانشگاه عادی پکن تغییر نام یافت. طی یک اقدام ملی برای بازآرایی دانشگاه در سال 1952، دانشگاه کاتولیک فو جن با دانشگاه عادی پکن ادغام شد. در سال 1954، BNU از دانشگاه Hepingmen خود به یک دانشگاه تازه تأسیس در Beitaipingzhuang نقل‌مکان کرد و از آن زمان در آنجا باقی‌مانده است.

ازلحاظ تاریخی، دانشجویان دانشگاه عادی پکن نقش عمده‌ای در جنبش‌های میهن پرستانه، دموکراتیک و سایر جنبش‌های اجتماعی داشته‌اند، ازجمله جنبش چهارم مه در 1919، انقلاب فرهنگی و اعتراضات میدان تیان آنمن در سال 1989. نیویورک تایمز آن را “یکی از مترقی ترین نمادها “در چین ” توصیف کرده است که

دانشگاه عادی پکن در سال 1996 به‌عنوان یکی از موسسه‌های پروژه 211 انتخاب شد. در سال 2002، BNU توافق‌نامه‌ای را با وزارت آموزش‌وپرورش و دولت شهرداری پکن امضا کرد تا به‌عنوان دهمین دانشگاه شرکت‌کننده در پروژه 985 تبدیل شود که از طریق آن حمایت ویژه‌ای از دولت چین دریافت می‌کند. باهدف بالا بردن شهرت خود به سطح یک دانشگاه “کلاس جهانی” است.

پردیس اصلی (پردیس شمال تایپینگژوانگ) دانشگاه عادی پکن 172،64 هکتار مساحت را پوشش می‌دهد که به‌عنوان یک مکان مهم برای انجام دانشگاه محسوب می‌شود. فعالیت‌های آموزشی این مدرسه 22000 دانش‌آموز تمام‌وقت شامل 8،900 دانشجوی کارشناسی، 11،300 فارغ‌التحصیل و 1800 دانشجوی بلندمدت بین‌المللی دارد. این دانشگاه دارای 1 دانشکده آموزش، 22 مدرسه و کالج، 2 بخش و 36 موسسه تحقیقاتی (مرکز) است. این کتابخانه دارای بیش از 4.1 میلیون جلد کتاب و 17300 گیگابایت منابع دیجیتال با 1400 گیگابایت کتاب الکترونیکی است.

درباره دانشگاه عادی پکن

دانشگاه عادی پکن به‌عنوان یکی از ده دانشگاه اصلی کشور شناخته‌شده است. این مدرسه در زمان برنامه پنج‌ساله نهم وارد اولین برنامه ساخت “211 Project” شد.

 قدرت انضباطی جامع دانشگاه عادی پکن، این مدرسه را در رأس مؤسسات آموزشی پیشرفته کشور قرار می‌دهد. در سال 2002، BNU یکی از شش دانشگاه برتر دارای مجوز آزمون و تأیید مستقل برای رشته‌های کارشناسی بود.

دانشگاه عادی پکن با امضای موافقت‌نامه‌های همکاری با نزدیک به سیصد دانشگاه و موسسه تحقیقاتی از بیش از سی کشور و منطقه و تبادل دانشجو از طریق برنامه‌های همکاری با بیش از پنجاه دانشگاه از مکان‌هایی که شامل ایالات‌متحده، انگلستان، ژاپن، کره جنوبی و کانادا همکاری و تبادل گسترده بین‌المللی است.

پایبندی به یک سنت خوب “میهن‌پرستی، پیشرفت، صداقت، صداقت، حقیقت‌جویی، نوآوری و نمونه‌ای از فضیلت و یادگیری” درحالی‌که تجسم روح “یاد بگیرید، بنابراین دیگران را راهنمایی کنید و عمل کنید، به‌عنوان نمونه‌ای از همه “، بیش از صدسال است که دانشگاه عادی پکن با فلسفه” پیگیری دانش، پرورش شخصیت و کمک به‌کل جهان “زندگی می‌کند.

درباره پکن

دانشگاه بیجینگ چین

پکن، پایتخت چین، شهری باستانی با قدمت طولانی است. سابقه تاریخی شهر به حدود سه هزار سال پیش می‌رسد و در هشت قرن اخیر در اغلب دوره‌ها پایتخت چین بوده است. کمتر شهرهایی در دنیا هستند که برای دوره‌ای چنین دراز مرکز سیاسی و فرهنگی باقی‌مانده باشند به همین جهت آثار تاریخی زیادی در شهر وجود دارد؛ بنابراین، پکن به “پایتخت هزارساله” مشهور است.

تاریخ طولانی گنجینه ارزشمند فرهنگی پکن را به‌جا می‌گذارد. دیوار بزرگ چین سازه ساخته‌شده توسط بشر است که در فضا دیده می‌شود. کاخ تابستانی ترکیبی کلاسیک از باغ‌های سلطنتی باستانی است و شهر ممنوعه بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی در جهان است. تیانتان جایی است که امپراتور برای اجداد خود و همچنین روح سازه‌های باستانی چینی استفاده می‌کرد. چهار سایت فوق توسط میراث فرهنگی جهانی توسط یونسکو تأییدشده است. بااین‌حال، بهترین نمایندگان پکن حیوانات محوشده هاوتونگ و مربع هستند. طی صدها سال، آن‌ها به سمبل زندگی پکن تبدیل‌شده‌اند. میدان تیان آن من که امروزه با آسمان‌خراش‌ها در همه‌جا درخشان است، صحنه قدیمی و فرهنگ مدرن برای ارائه نمای جدیدی از پکن ترکیب‌شده است.

محوطه دانشگاه

دانشگاه بیجینگ چین

در دانشگاه عادی پکن، دوره‌های مختلفی در ساختمان‌های مختلف آموزشی تدریس می‌شود. ساختمان‌های آموزشی هر دانشکده همه در کل دانشگاه گسترش‌یافته است. یادگیری مستقل عامل مهمی در زندگی دانشگاه است. به همین ترتیب، دانشگاه عادی پکن امکانات مطالعاتی کافی برای کارکنان و دانشجویان خود جهت انجام مطالعه و تحقیق مانند کتابخانه، ساختمان‌های آموزشی 2، 4، 7، 8، 9 و غیره فراهم می‌کند.

کتابخانه

کتابخانه دانشگاه عادی پکن در خارج از اتاق مطالعه گروه آموزشی، دانشگاه امپریال پکن که در سال 1902 تأسیس شد، توسعه یافت. پس از چندین بار گسترش مقیاس و جابجایی، خدمات کتابخانه عمدتاً توسط کتابخانه اصلی ارائه می‌شود که اولین بار در سال 2011 افتتاح شد، کتابخانه شعبه آموزشی و بسیاری از اتاق‌های مطالعه مدرسه یا بخش. در پایان سال 2014، کل مجموعه‌های چاپ شده به بیش از 4.61 میلیون مقاله شامل کتاب‌های زبان چینی و خارجی، نشریات دوره‌ای، پایان‌نامه‌ها و سایر اسناد رسیده است. این کتابخانه 296 پایگاه داده زبان چینی و خارجی را معرفی کرده است. 26 پایگاه داده ویژه منابع مجموعه وجود دارد که به روش استقلال یا همکاری ایجادشده‌اند.

فعالیت‌های دانشگاه عادی پکن

از سال 2010، دانشگاه عادی پکن سازمان دهنده شب بین‌المللی دانشجویان پکن، یک اجرای تئاتر در مقیاس بزرگ بوده است. هرساله در دسامبر برگزار می‌شود. این استعدادهای فرهنگ متنوع را به نمایش می‌گذارد و تبادل بین فرهنگی را تشویق می‌کند. دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور نیز برای اجرای برنامه دعوت می‌شوند.

دفتر دانشجویان بین‌المللی (ISO) هرماه فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی را برای دانشجویان جهت بازدید از جاذبه‌های اصلی پکن و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد هنرهای سنتی چین ترتیب می‌دهد.

تیم BNU Debate نوعی بحث منحصربه‌فرد و پویاست. این قالب ترکیبی از مفاهیم مباحث “آماده” با مباحث “فی‌البداهه” است و بحث کنندگان را ترغیب می‌کند تا به‌جای تئوری بحث یا استدلال‌های رویه‌ای، روی موضوعات مشخص تمرکز کنند. این سبک بسیار تعاملی بحث به مناظره کنندگان اجازه می‌دهد حتی هنگام سخنرانی با یکدیگر درگیر شوند. این قالب چالش‌برانگیز نیاز به کار تیمی خوب و استدلال عمیق باکیفیت دارد.

پس از بازدید ویژه نخست‌وزیر ون جیابائو از دانشگاه در تاریخ 4 مه 2006، دولت چین سیاست حذف شهریه را برای برنامه‌های تربیت‌معلم در شش دانشگاه عادی که تحت نظارت وزارت آموزش‌وپرورش ازجمله دانشگاه عادی پکن است، اجرا کرد.

این دانشگاه همچنین تأکید زیادی برافزایش عدالت آموزشی دارد. اطلاعات جمعیتی آن در سال 2009 نشان می‌دهد که 40٪ از دانشجویان ثبت‌نام‌شده از غرب چین، تقریباً یک‌سوم آن‌ها از مناطق روستایی و یک‌چهارم از خانواده‌های کم‌درآمد بودند. اقلیت‌های قومی بیش از 10٪ دانش‌آموزان را تشکیل می‌دادند.

دانشگاهیان

از سال 2020، این دانشگاه دارای 74 برنامه کارشناسی، 185 برنامه کارشناسی ارشد و 142 برنامه دکترا است. 16 مورد از آن‌ها به‌عنوان “رشته‌های اصلی ملی” ازجمله 5 رشته عمومی و 11 رشته تخصصی موردتقدیر قرار می‌گیرند و به‌عنوان برنامه‌های دارای رتبه برتر در چین شناخته می‌شوند.

 • آموزش روانشناسی
 • ریاضیات چینی
 • جغرافیای زیست‌شناسی سلولی
 • فلسفه مارکسیست شیمی فیزیکی
 • علوم سیستم تاریخ چین باستان
 • نظریه تاریخ فیزیک نظری
 • فرهنگ محیطی مردم‌شناسی / مردم‌شناسی
 • اقتصاد و مدیریت آموزشی اکولوژی

دانشگاه عادی پکن دارای 74 آزمایشگاه تحقیقاتی، ازجمله 4 آزمایشگاه ملی، 7 آزمایشگاه اصلی وزارت آموزش‌وپرورش و 5 آزمایشگاه اصلی شهرداری پکن است. مراکز و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی اصلی شامل 7 مرکز تحقیقاتی کلیدی در علوم انسانی و علوم اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش، 2 مرکز تحقیقاتی مهندسی و فناوری شهرداری پکن، 3 مرکز تحقیقاتی مشترک با شهرداری پکن و بیش از 40 مرکز تحقیقاتی دیگر است… بعلاوه، این دانشگاه دارای موسسه‌ای اختصاص‌یافته به پروتئومیکس، تنها موسسه‌ای است که توسط وزارت آموزش‌وپرورش در دانشگاه تأسیس شده است. پارک علمی این دانشگاه همچنین متشکل از 6 هکتار است.

بودجه تحقیقاتی سالانه دانشگاه عادی پکن بیش از 100 میلیون RMB است. در سال 2010، 150 پروژه توسط بنیاد ملی علوم طبیعی تأمین شد، با رقم رکورد بالا 62 میلیون RMB (در مقایسه با 44.7 میلیون در 2009 و 37 میلیون در 2007).

بودجه تحقیقات در علوم انسانی و اجتماعی در پنج سال گذشته به‌سرعت افزایش‌یافته و به 150 میلیون RMB، سومین بودجه ملی رسیده است. از سال 2002، افزایش سالانه بودجه بیش از 30 میلیون RMB، برابر با 40،000 RMB سرانه بوده است. این افزایش بودجه نشان‌دهنده تعهد نهادی BNU به نظریه و تحقیقات بنیادی در علوم انسانی و اجتماعی است.

دانشگاه عادی پکن همچنین در میان اولین مؤسسات چینی برای جذب دانشجویان بین‌المللی بود. به‌ویژه برای برنامه‌های مطالعه چینی ماندارین محبوبیت ویژه‌ای دارد. ازجمله معتبرترین برنامه‌های آن Princeton در پکن است که با دانشگاه Princeton در ایالات‌متحده همکاری می‌کند.

در مورد همکاری‌های بین‌المللی، دانشگاه عادی پکن بخشی از کنسرسیوم دانشگاه است (همراه با دانشگاه دانوب کرمس، دانشگاه علوم کاربردی Osnabrück و دانشگاه تامپره) که یک مدرک کارشناسی ارشد مشترک اراسموس پلاس، در آموزش عالی ارائه می‌دهد.

همکاری دانشگاه عادی پکن با SUSS

این دانشگاه با دانشگاه علوم اجتماعی سنگاپور (SUSS) در مورد استاد هنرهای SUSS در زبان و ادبیات چینی همکاری می‌کند.

دانشکده‌های دانشگاه عادی پکن

دانشگاه بیجینگ چین

 • دانشکده آموزش‌وپرورش
 • دانشکده زبان و ادبیات چینی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی
 • دانشکده زبان و فرهنگ خارجی
 • دانشکده علوم زندگی
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده منابع
 • دانشکده جغرافیا
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده فلسفه
 • گروه فیزیک
 • دانشکده علوم سیستم
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده توسعه اجتماعی و سیاست‌های عمومی
 • دانشکده هنر و رسانه‌های جمعی
 • دانشکده محیط‌زیست
 • دانشکده جامعه‌شناسی
 • دانشکده نجوم

فارغ‌التحصیلان برجسته

 • مو یان، نویسنده، برنده جایزه ادبیات نوبل 2012
 • لیو شیائوبو، نویسنده و فعال حقوق بشر، برنده جایزه صلح نوبل 2010
 • یانگ جیانلی، مخالف، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی سابق، جانباز اعتراضات سال 1989 تیان آن من
 • چای لینگ، مخالف، رهبر دانشجویی در اعتراضات سال 1989 تیان آن من
 • ووركاكسي، مخالف، رهبر دانشجويان اعتراضات 1989 تيان آنمن
 • سو تانگ، رمان نویس
 • کائو شویی، شاعر، داستان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس
 • زی جون، استاد بزرگ شطرنج
 • زو جین، ستاره‌شناس
 • لانگ پینگ، دارنده مدال طلا در والیبال زنان المپیک تابستانی 1984 و سرمربی سابق تیم ملی والیبال زنان ایالات‌متحده
 • دائو یوه، متخصص مشهور در آموزش‌وپرورش چین
 • چن ییبینگ، ژیمناست، دارنده مدال طلای المپیک تابستانی 2008 و المپیک تابستانی 2012
 • خو جیالو، استاد چینی، سیاستمدار و نایب رئیس سابق کنگره ملی خلق
 • یوان گیرن، استاد فلسفه و وزیر آموزش‌وپرورش جمهوری خلق چین
 • سان سیوی، متخصص شناخته‌شده آموزش چینی
 • یو دان، پروفسوری که بخاطر سخنرانی های محبوب و جنجالی اش در مورد Analects که از تلویزیون مرکزی چین پخش می‌شود، مشهور است
 • ویدونگ لی، استاد نجوم، اولین ستاره‌شناس چینی است که از سال 1054 پس از میلاد یک ابرنواختر را کشف کرد
 • مین ویفانگ، دبیر پیشین CPC دانشگاه پکن، از 2002 تا 2011 مشغول به خدمت بود. وی فارغ‌التحصیل دپارتمان آموزش‌وپرورش است و پس از آن دکترای خود را به دست آورد. از دانشگاه استنفورد در ایالات‌متحده است
 • وانگ دژائو یا اوانگ ته چائو، فیزیکدان برجسته چینی، دانشگاهی آکادمی علوم چین، شاگرد فیزیکدان فرانسوی پل لانگوین و بنیانگذار آکوستیک زیر آب در چین، افسر نظم ملی لژیون افتخار فرانسه.
 • وانگ شیادودونگ، عضو منتخب آکادمی ملی علوم ایالات‌متحده، بیوشیمی سابق دانشگاه پزشکی جنوب غربی تگزاس و مرکز پزشکی
 •  

رتبه بندی دانشگاه دانشگاه عادی پکن

رتبه بندی علمی دانشگاه‌های جهان توسط دانشگاه شانگهای جیائو تانگ

 • در سال 2020 رتبه 201
 • در سال 2019 رتبه 201
 • در سال 2018 رتبه 201

رتبه بندی دانشگاه جهانی ARWU اولین رتبه بندی دانشگاه‌های جهان است. 1000 کالج و دانشگاه برتر جهان را بر اساس شاخص هدف رتبه بندی می‌کند. ادامه مطلب رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی QS توسط TopUniversities

 • سال 2021 رتبه 2279
 • در سال 2020 رتبه 18227
 •  در سال 2019 رتبه 292

رتبه بندی دانشگاه‌های QS World یکی از برترین رتبه‌های بین‌المللی است که میزان محبوبیت و عملکرد دانشگاه‌های سراسر جهان را اندازه‌گیری می‌کند. رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی توسط Times Higher Education

 • در سال 2020 رتبه 301

رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی یک منبع حیاتی است که لیست نهایی بهترین دانشگاه‌های جهان را ارائه می‌دهد. بهترین رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی توسط اخبار ایالات‌متحده و گزارش جهانی

 • در سال 2020 رتبه 2332
 • در سال 2019 رتبه 330

خدمات دانشجویی

دانشگاه عادی پکن دارای یک تیم هیئت‌علمی باکیفیت بالا با ساختار مناسب است. در حال حاضر، 3100 معلم و کارمند در پردیس اصلی وجود دارد که 2000 نفر از آن‌ها مربی تمام‌وقت هستند. تعداد معلمان BNU با عناوین ارشد، درجه دکترا و / یا تجربه یادگیری / کار در خارج از کشور، این دانشکده را در میان دانشگاه‌های چین پیشتاز می‌کند.

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی در کشور دیگر و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت و تحصیل در دانشگاه دانشگاه عادی پکن و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱