x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

دانشگاه بولنت اجویت

دانشگاه بولنت اجوینت یا Bülent Ecevit (Zonguldak Karaelmas University) یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه است که در شهر زونگولداک ترکیه قرار دارد. این دانشگاه در سال 1992 تأسیس شد و تمرکز اصلی آن بر آموزش مهندسی و معدن به علاقه‌مندان است.

این دانشگاه آوازه‌ای جهانی در رشته ی معدن دارد. در ادامه به معرفی دانشگاه بولنت اجوینت برای علاقه‌مندان به اعزام دانشجو به ترکیه و ادامه تحصیل در این کشور می‌پردازیم.

 تاریخچه ی تأسیس دانشگاه بولنت اجویت ترکیه

دانشگاه بولنت اجوینت مطابق با قانون 3837 در 11 ژوئن سال 1992 در شهر زونگولداک ترکیه تأسیس شد؛ و در 1 ژانویه 1993 با نام Zonguldak Karaelmas برای بهره برداری از معادن زغال سنگ در حوضه دریای سیاه توسط افراد متخصص تأسیس شد.

اما تاریخچه ی تأسیس دانشگاه بولنت اجوینت طولانی‌تر است. در ابتدا یک مدرسه مهندسی معدن در سال 1924 در شهر زونگولداک تأسیس شد و پس از چند سال بسته شد و مدرسه حرفه‌ای معدن و معدنچیان جایگزین آن شد و سپس در سال 1949 به مدرسه فنی معدن تبدیل شد. این موسسه در سال 1961 به استانبول منتقل شد. و در سال 1962 بر طبق قانون شماره 165 بر لزوم تأسیس یک دانشکده ی جدید در زونگولداک تاکید شد؛ بنابراین آکادمی مهندسی و معماری این شهر که متعلق به بخش معدن، مکانیک، برق و ساخت و ساز بود، طبق قانون1184 به دانشکده مهندسی تبدیل شد. این دانشکده شامل بخش‌های مهندسی معدن و مهندسی مکانیک بود. تا این که در تاریخ 20 ژوئن سال 1982 به نام دانشکده مهندسی زونگولداک با دانشگاه حاجت تپه ادغام شد و دانشگاه Zonguldak Karaelmas بر طبق قانون 3837 در سال 1992 به وجود آمد.

دانشگاه بولنت اجوینت بعدها گسترش پیدا کرد و بخش‌های دیگری نیز به آن اضافه شد که از جمله ی آن‌ها می‌توان به دانشکده حرفه‌ای زونگولداک، دانشکده اقتصاد و مدیریت ادبیات زونگولداک اشاره کرد.

مأموریت دانشگاه بولنت اجویت ترکیه

مأموریت دانشگاه بولنت اجوینت ترکیه تربیت افراد خلاق، مولد، سازنده، رقابتی، اجتماعی و وطن پرستی است که بر طبق اندیشه ی آتاتورک و در نظر گرفتن ارزش‌های معاصر و اخلاقی، می‌توانند به علم، فناوری، فرهنگ و هنر در سطح ملی و بین المللی کمک کنند.این دانشگاه میان دانش و صنعت ارتباط ایجاد کرده است. به همین دلیل فارغ التحصیلان این دانشگاه به سرعت جذب بازار کار می‌شوند.

 آموزش در دانشگاه بولنت اجویت ترکیه

در حال حاضر دانشگاه بولنت اجوینت دارای 14 دانشکده، 5 مدرسه ، 7 دانشکده حرفه‌ای و یک کنسرواتوار دولتی است. این دانشگاه بیش از 29 هزار دانشجو دارد و زبان آموزش در تمام رشته‌های آن ترکی است اما تاکید ویژه ای به یادگیری زبان انگلیسی دارد و دوره‌های انگلیسی در مدرسه ی آموزش زبان‌های خارجی این دانشگاه به طور منظم برگزار می‌شود.

دانشگاه بولنت اجوینت به دو صورت اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌کند:

1- از طریق برنامه‌های تبادل دانشجو برای چند ترم پذیرای دانشجویان اروپایی است. از جمله‌ی این برنامه‌ها می‌توان به اراسموس اشاره کرد.

2- از طریق آزمون‌هایی مانند YOS یا آلس یا آزمون‌های مشابه اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی در رشته‌ها و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می‌کند.

در ادامه به معرفی بعضی از بخش‌ها و رشته‌های ارائه شده در دانشگاه بولنت اجوینت می‌پردازیم.

اسامی دانشکده‌های دانشگاه و بخش‌های مختلف آن:

- دانشکده پزشکی

- دانشکده دندانپزشکی

- دانشکده داروسازی

- دانشکده مهندسی

گروه مهندسی پزشکی

گروه مهندسی محیط زیست

گروه مهندسی محیط زیست (شبانه)

گروه مهندسی برق و الکترونیک

گروه مهندسی برق و الکترونیک (شبانه)

گروه ژئوماتیک

گروه مهندسی مواد غذایی

گروه مهندسی عمران

گروه مهندسی عمران (شبانه)

گروه مهندسی زمین شناسی

گروه مهندسی معدن

گروه مهندسی مکانیک

گروه مهندسی مکانیک (شبانه)

گروه مهندسی متالورژی

- دانشکده تربیت بدنی Eregli

گروه آموزش علوم

گروه آموزش ابتدایی ریاضیات

گروه آموزش پیش دبستانی

گروه مشاوره و مشاوره روانشناسی

گروه آموزش ابتدایی

گروه آموزش علوم اجتماعی

 گروه آموزش زبان ترکی

- دانشکده هنرهای زیبا

 گروه نقاشی
 
 - دانشکده اقتصاد و علوم اداری

گروه اقتصاد و روابط صنعتی

گروه اقتصاد

گروه بازرگانی

گروه امور مالی

گروه علوم سیاسی و اداره دولتی

گروه بازرگانی و مدیریت بازرگانی

- دانشکده الهیات

- دانشکده ارتباطات

 گروه روزنامه نگاری

گروه روابط عمومی و تبلیغات

گروه رادیو، سینما و تلویزیون

این دانشکده‌ها همه ی این رشته‌ها را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند.

کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه بولنت اجوینت ترکیه

در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی، آموزش و پرورش در ترکیه تقریباً رایگان استمثلاً از دانشجویانی که در دوره روزانه ی این دانشگاه تحصیل می‌کنند هیچ گونه هزینه ای دریافت نمی‌شود؛ اما دانشجویان دوره‌های شبانه و دانشجویان خارجی پذیرفته شد در دانشگاه بولنت اجوینت موظف به پرداخت شهریه هستند. از آن جایی که بولنت اجوینت یک دانشگاه دولتی ست این شهریه ناچیز است با این حال دانشجویان نیازمند می‌توانند از بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی این دانشگاه بهره مند شوند. مثلاً می‌توانند تا سقف 103 یورو وام تحصیلی دریافت کنند و پس از اتمام تحصیل آن را بپردازند.

علاوه بر این دانشگاه بولنت اجوینت برای دانشجویان کم بضاعت تغذیه ی کاملاً رایگان را در نظر گرفته و در هزینه‌هایی اقامت و خوابگاه نیز به آن‌ها کمک مالی می‌کند.

امکانات ورزشی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه

پنج مرکز ورزشی، یازده زمین والیبال، زمین بسکتبال و مراکز ورزشی باز در مجموع در پردیس فارابی و دیگر پردیس‌ها برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که می توانند در اوقات فراغت خود از آن‌ها استفاده کنند. از دیگر امکانات ورزشی این دانشگاه می‌توان به مرکز تناسب اندام و استخر شنا، امکانات بیلیارد، تنیس روی میز و زمین اسکیت اشاره کرد.

دانشجویان دانشگاه بولنت اجوینت می‌توانند در تیم‌های ورزشی این دانشگاه عضو شوند و به مسابقه بپردازند. برگزیدگان به مسابقات کشوری راه پیدا می‌کنند.

لازم به ذکر است که کلیه ی امکانات ورزشی برای دانشجویان و پرسنل دانشگاه بولنت اجوینت رایگان است.

- رنکینگ دانشگاه بولنت اجوینت ترکیه

دانشگاه بولنت اجوینت دارای رتبه ی 3873 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2018 است و رتبه‌ی 63 را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه دارد. با این وجود این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست و مدرک آن در کشورمان به صورت مشروط تائید می‌شود.

به صورت کلی دانشگاه بولنت اجوینت یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در زمینه ی مهندسی معدن است و تا کنون نیروهای متخصص بسیاری را در این زمینه تربیت کرده است.

نحوه ی ورود به دانشگاه بولنت اجویت ترکیه

1- برای ورود به دانشگاه بولنت اجوینت در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS شرکت کنید و در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیاز به شرکت در آزمون‌هایی مانند GRE یا GMAT است.

2- زبان آموزشی در دانشگاه بولنت اجوینت، ترکی است؛ بنابراین کلیه ی دانشجویان خارجی باید مدرک زبان TOMER داشته باشند.

3- پس رزومه ی تحصیلی خود را به زبان ترکی ترجمه کنید و برای دانشگاه بولنت اجوینت بفرستید و در صورت پذیرش نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

مشاوره دانشگاه بولنت اجویت
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 898 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021