۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

دانشگاه چکوروا

دانشگاه چکوروا Cukurova، یک دانشگاه دولتی ست که در سال 1973 در شهر آدنا تاسیس و توسطYOK ( مجمع آموزش عالی ترکیه )، به رسمیت شناخته شد. این دانشگاه با 45 هزار دانشجو یکی از بزرگترین دانشگاه های تحصیلات تکمیلی ترکیه به حساب می آید. همچنین مبنای پذیرش دانشجو در دانشگاه Cukurova (CU )، گزینش بر اساس آزمون ورودی دانشگاه است. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم است و از لحاظ اعتبار مدرک در ایران مشکلی ایجاد نمی‌شود

در ادامه همه‌ی اطلاعاتی را که برای تحصیل در دانشگاه Cukurova نیاز دارید، در اختیار شما قرار می دهیم.

 تاریخچه ی تاسیس دانشگاه چکوروا

دانشکده ی کشاورزی دانشگاه آنکارا که در سال 1969 تاسیس شده بود و دانشکده ی پزشکی دانشگاه آتاتورک در سال 197۳ باهم ادغام شدند و اساس دانشگاه Cukurova را تشکیل دادند،CU با اضافه شدن دانشکده های علوم اداری، علوم پایه و مهندسی گشترش پیدا کرد و تعداد دانشکده‌های آن به 5 رسید.

در سال 1982 دانشکده ی علوم پایه به دانشکده ی علوم و ادبیات تبدیل شد و دانشکده ی علوم اداری با دپارتمان اقتصاد ادغام و دانشکده ی اقتصاد و علوم اداری به وجود آمد.

دانشکده مهندسی و معماری از ترکیب دانشکده‌ی مهندسی سابق و دپارتمان آکادمی مهندسی و علوم اداری و تجاری آدنا، به وجود آمده است. همچنین دانشکده ی تربیت معلم از ترکیب کالج های زبان‌های خارجه‌ی مرسین و هاتای به وجود آمد.

در سال ۱۹۹۲دانشگاه Cukurova باعث تشکیل سه دانشگاه شد. دو کالج با ساختمان های مدرن، امکانات آموزشی و آزمایشگاه‌های مجهز به دانشگاه مرسین، سه کالج به دانشگاه هاتای مصطفی کمال و مرکز تحقیق و توسعه شهرKahramanmaraş به دانشگاه Sutcu Imam منتقل شد.

اما با گذشت زمان دانشکده ها و موسسات دیگری به دانشگاه Cukurova اضافه شد به طوری که هم اکنون این دانشگاه شامل 10 دانشکده، 3 کالج، 7 مدرسه ی فنی و حرفه ای، 3 موسسه و 20 مرکز کاربردی و تحقیقاتی است.

معرفی پردیس دانشگاه چکوروا

پردیسBalcali دانشگاه Cukurova در شرق دریاچه‌ی سیهان قرار دارد و مساحتی در حدود 20 کیلومتر مربع را اشغال کرده است.Balcali نام روستایی است که قبل از تاسیسCU وجود داشته است.

این پردیس دارای ساختمان‌های اداری و آموزشی، آزمایشگاه هایی با امکانات بسیار در شاخه های مختلف علمی، یک بیمارستان، کتابخانه ی مرکزی، کافه تریا، امکانات ورزشی، خوابگاه اساتید و دانشجویان با قابلیت اسکان 3500 دانشجو و... است.

همچنین وسایل حمل ونقل عمومی برای جا به جایی دانشجویان در داخل و خارج از محوطه‌ی دانشگاه وجود دارد.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه چکوروا

دانشگاه Cukurova 1903 استاد و هییت علمی و بیش از 4 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. درCU رشته های زیادی درغالب دانشکده های گوناگون به دانشجویان ارایه می شود.

در ادامه اسامی بعضی ازدانشکده هایCukurova  را باهم بررسی می کنیم.

 • دانشکده کشاورزی
 •  دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم و حروف  
 • دانشکده مهندسی
 •  دانشکده علوم انسانی 
 • دانشکده تربیت بدنی 
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده الهیات 
 •  دانشکده علوم بهداشتی 
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده هنر های زیبا
 •  دانشکده ارتباطات
 • دانشکده حقوق
 •  دانشکده مهندسی سیهان
 •  دانشکده دارو سازی
 •  دانشکده مدیریت بازرگانی کازان
 •  دانشکده دامپزشکی سیهان 
 •  دانشکده معماری

هچنین رشته هایی مثل زبان های خارجی، فیزیک، شیمی، بیولوژی، ریاضی، مهندسی، ، زمین شناسی، حقوق، مامایی، پرستاری، پزشکی ، موسیقی و... در دانشگاهCukurova تدریس می شود.

 آموزش در دانشگاه چکوروا

زبان آموزشی درCU، ترکی است با این حال رشته های مهندسی الکترونیک و مهندسی مکانیک در دانشکده ی مهندسی و معماری به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین دانشجویان دانشکده ی اقتصاد و علوم اداری به صورت اجباری دوره های آمادگی زبان انگلیسی را می‌گذرانند.

دوره‌های زبان انگلیسی برای رشته‌های ریاضیات، شیمی و فیزیک دانشکده علوم و تحقیقات و دانشجویان مهندسی عمران، زمین شناسی، معماری، صنایع و نساجی دانشکده مهندسی و معماری اختیاری است. همچنین کلاس‌های زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی برای دانشجویان علاقه مند در موسسه ی زبان‌های خارجی دانشگاه برگزار می‌شود.

پس به طور کلی برای تحصیل در دانشگاه Cukurova باید به زبان ترکی استانبولی تسلط کامل داشته باشید.

امکانات دانشگاه چکوروا

دانشگاه Cukurova علاوه بر امکانات علمی، امکانات رفاهی، فرهنگی، ورزشی بسیاری دارد. برای مثال از جمله امکانات ورزشی این دانشگاه می توان به زمین های فوتبال، والیبال، تنیس، بسکتبال، سالن های بدن سازی، سالن های ورزشی سرپوشیده، استخر‌های روباز و سرپوشیده، پاتیناژ و... اشاره کرد. همچنینÇUASK در سال 2000 تاسیس شد و مخصوص آموزش سوارکاری به پرسنل و دانشجویان است. در این مرکز بیش از 4 اسب نر برای آموزش وجود دارد و دانشجویان می توانند در همه‌ی محوطه‌ی دانشگاه سوارکاری کنند. همچنین آموزش، نگهداری و مدیریت این مرکز توسط خود دانشجویان انجام می‌شود.

دانشگاه Cukurova در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی امکانات و فعالیت های ویژه‌ای دارد که از جمله ی آن‌ها می‌توان به اجرای منظم تاتر و کنسرت و نمایش فیلم در بخش‌های مختلف دانشگاه اشاره کرد. دانشگاه Cukurova با داشتن انجمن های مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و سیاسی امکان فعالیت‌های غیر درسی رادر کنار زندگی دانشجویی فراهم می کند و دانشجویان را برای ورود به اجتماع آماده می‌سازد.

همچنین دانشگاهCukurova کتابخانه ی بسیار مجهزی دارد که شامل 130 هزار جلد کتاب، 65 هزار مجله و تعدادی آثار خطی است که نیاز تحقیقاتی بسیاری از دانشجویان را حل می‌کند.

رنکینگ دانشگاه چکوروا

دانشگاه Cukurova از نظر وزارت علوم معتبر است و در رده ب یا همان متوسط قرار می گیرد.

این دانشگاه دارای رنک ۹۳۲ بهترین دانشگاه های جهان، 146 بهترین دانشگاه های آسیا، 10 بهترین دانشگاه های ترکیه، 185 کشاورزی و 226 فیزیک است.

به طور کلی می توان گفت دانشگاه Cukurova یکی از دانشگاه های خوب و معتبر ترکیه برای ادامه تحصیل است. پس اگر قصد مهاجرت به ترکیه و ادامه تحصیل را دارید این دانشگاه می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

پذیرش در دانشگاه چکوروا

برای پذیرش در دانشگاه Cukurova باید در آزمونYOS شرکت کنید و برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیاز به شرکت در آزمون آلس و کسب حداقل نمره دارید.

همچنین برای ورود به این دانشگاه به مدرک زبان ترکی تومر نیاز هست در غیر این صورت باید در دوره‌های زبان ترکی دانشگاه Cukurova شرکت کنید.

داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای رشته‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود الزامی ست.

همچنین باید رزومه‌ی کامل تحصیلی و ریز نمراتتان را به زبان انگلیسی یا ترکی ترجمه کنید و به دانشگاه بفرستید. پس از پذیرش در دانشگاه برای ارایه ویزای تحصیلی و اجازه ی اقامت، 30 روز فرصت دارید.

مشاوره دانشگاه چکوروا
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 4,367 نمایش

نظرات

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط