x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در آفریقای مرکزی

تحصیل در کشور آفریقای مرکزی در یک کلام واحد، سختی ها، مشکلات و محدودیت های زیادی دارد؛ وضعیت آموزشی در مدارس و دبیرستان های این کشور بسیار متغیر و نابسامان است اگرچه سازمان های جهانی از کودکان این کشور حمایت کرده اند اما هنوز هم آموزش و پرورش آفریقای مرکزی آشفته است. البته باید ذکر کرد که در این کشور، دانشگاه های معروفی مانند دانشگاه بنگویی وجود دارند که برای ادامه تحصیل در رشته های معتبر مناسب هستند. علی رغم اینکه رشته های دانشگاهی در این کشور بسیار گسترده و متنوع نیستند اما همان رشته‌هایی هم که در آفریقای مرکزی تدریس می شوند از سوی وزارت علوم سایر کشورهای آفریقایی تأیید شده‌اند. تحصیل در کشور آفریقای مرکزی به زبان فرانسوی امکان پذیر است اما مردم محلی در برخی از مکان ها به زبان بومی سانگو صحبت می کنند. با مطالعه این مطلب می‌توانید به خوبی از شرایط آموزشی و تحصیلات دانشگاهی در این کشور اطلاع پیدا کنید.

مشاوره تحصیل در آفریقای مرکزی
فهرست

تحصیل رایگان در آفریقای مرکزی

تحصیل رایگان در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل رایگان در کشورآفریقای مرکزی به معنای کمک گرفتن دانشجویان دانشگاهی از کمک های مالی دانشجویی در جمهوری آفریقای مرکزی است. شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که چگونه تحصیلات دانشگاهی خود رامی توانید به صورت رایگان در جمهوری آفریقای مرکزی ادامه دهید؟ به همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم لیست گسترده ای از فرصت های تحصیلی برای دانشگاه ها در جمهوری آفریقای مرکزی ارائه دهیم؛ این خدمات حمایت مالی از دانشجویان، شامل همان بورسیه تحصیلی در آفریقای مرکزی است که بسیار متنوع است؛ از جمله بهترین کمک های ملی، بین المللی، کمک های دانشگاهی، بورس تحصیلی رایگان، بودجه فدرال و سایر انواع کمک های مالی دانشجویی، نمونه هایی از این برنامه های حمایتی برای تحصیل رایگان در آفریقای مرکزی است.

دریافت بورسیه های تحصیلی رایگان که در کشور آفریقای مرکزی به دانشجویان دانشگاه ها ارائه می شوند، مطابق با قوانین کشور اجرا می گردد؛ شما می توانید برای دریافت بورس تحصیلی دانشگاهی در جمهوری آفریقای مرکزی از جمله کمک مالی برای دانش آموزان بزرگسال دبیرستانی، کمک مالی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کمک هزینه تحصیلی مدرک کارشناسی ارشد، کمک هزینه تحصیلی در دوره فوق لیسانس و موارد دیگر تلاش کنید. بورسیه های تحصیلی که در کشور آفریقای مرکزی برای دانش آموزان و دانشجویان در نظر گرفته شده است بسیار متنوع هستند و تحت عناوین مختلف ارائه می گردند؛ به طور مثال، بورسیه های حقوقی در جمهوری آفریقای مرکزی را برای انواع مختلف تحصیلی از جمله بورس تحصیلی، تحصیل در دوره های مهندسی، تحصیل در مدرسه حقوق یا بورس تحصیلی مدرسه و همچنین تحصیل در مدارس ورزشی، هنری و یا کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور (ویژه دانشجویان بومی آفریقای مرکزی)، نمونه‌هایی از انواع بورسیه های تحصیلی در این کشور هستند. در قسمت بعدی با انواع بورسیه های آفریقای مرکزی و نام آنها و همچنین میزان عددی رقم بورسیه آشنا خواهید شد.

بورسیه تحصیلی در آفریقای مرکزی

بورسیه تحصیلی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نهادها و سازمان هایی که هم به صورت دولتی و هم به شکل خصوصی در کشور آفریقای مرکزی فعالیت می کنند معمولاً تعداد زیادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این کشور در نظر می گیرند. این بورسیه ها از لحاظ مبلغ با یکدیگر متفاوت بوده و جنبه های مختلف یک زندگی دانشجویی را تأمین می کنند؛ به طور مثال، برخی از بورسیه ها به طور کامل، یک دانشجو را از لحاظ هزینه تحصیل در دانشگاه و زندگی دانشجویی، تحت پوشش قرار می دهد و برخی دیگر از بورسیه های تحصیل در آفریقای مرکزی صرفاً هزینه های تحصیل در دانشگاه را تأمین می کنند. در این قسمت با برخی از انواع بورسیه های تحصیل آفریقای مرکزی که امکان تحصیل رایگان در این کشور را برای دانشجویان فراهم می سازد آشنا می شوید:

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در کشور آفریقای مرکزی (Scholarships to Study in Central African Republic):

 • بورسیه تحصیلی Fix The Photo (1500 دلار(
 • بورسیه تحصیلی ServiceScape (1000 دلار(
 • بورسیه تحصیلی ویژه برای دوره های آموزش عالی MBA به صورت آنلاین(6000 دلار(
 • بورسیه تحصیلی Novus Biologicals (1500 دلار)
 • بورسیه تحصیلی برای پایه ریزی امیدواری در بیماران دیابتی (2500 دلار)
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بورهام – مدرسه کسب و کار – دوره های تحصیلی آنلاین MBA (5750 یورو)
 • بورسیه تحصیلی سرویس های ارتباطاتی (1000 یورو)
 • بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان آفریقایی (3000 دلار در هر ماه)
 • بورسیه تحصیلی برای زنان سیاه پوست و قابل استفاده در زمان واحد (3000 دلار در ماه)
 • بورسیه تحصیلی پاییزی به ارزش 1000 دلار 
 • بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان دوره دکتری و دانشجویان دارای سابقه علمی قوی (ورود به دانشگاه های آفریقای مرکزی بدون آزمون و کاملاً رایگان)


 
https://www.scholarshipportal.com/scholarships/central-african-republic

اعتبار دانشگاه های آفریقای مرکزی و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های آفریقای مرکزی و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

با توجه به وضعیت تحصیلی در مقاطع دانشگاهی در کشور آفریقای مرکزی، مدرک دانشگاهی این کشور از سوی کشورهای آفریقایی به تأیید رسیده است اما در مورد اینکه کدام یک از کشورهای اروپایی یا آسیایی و حتی کشورهای قاره آمریکا، مدرک دانشگاه های جمهوری آفریقای مرکزی را معتبر می دانند یا خیر، هیچ منبعی در دسترس یافت نشده است! به نظر می رسد به دلیل اینکه مدارس و نظام آموزشی این کشور تحت کنترل و برنامه ریزی های دولت فرانسه قرار دارد، مدرک دانشگاه های معتبر در آفریقای مرکزی توسط فرانسه به تأیید رسیده اند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آفریقای مرکزی

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های آفریقای مرکزی نیز مانند سایر کشورهای جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، یک سری آزمون ورودی برگزار می کنند. این آزمون ها برای ورود دانشجویان به مقطع لیسانس شامل دروس آموخته شده در دوره های دبیرستان است. البته وضعیت آموزشی در دبیرستان های جمهوری آفریقای مرکزی برای دختران، چندان مناسب نیست و پسران جوان هم که موفق به پایان دوره دبیرستان می شوند اغلب سعی می کنند به سرعت وارد بازار کار شوند. به هر حال، هر دانشجو که قرار است به دانشگاه های آفریقای مرکزی وارد شود باید از آزمون های ورودی عبور کند.

معادل سازی مدارک در آفریقای مرکزی

معادل سازی مدارک در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای معادل سازی مدارک دانشگاهی در کشورآفریقای مرکزی هیچ منبع معتبری یافت نشده است اما باید خاطرنشان کرد که دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل مشغول شوند و از سایر کشورها به این منطقه سفر کرده اند باید از اعتبار دانشگاه های آفریقای مرکزی نزد وزارت علوم و تحقیقات کشور مبدأ خود اطمینان حاصل نمایند. بالعکس این موضوع نیز صادق است؛ اگر دانشجویان بومی آفریقای مرکزی در سایر کشورها تحصیل کرده و قصد دارند پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردند باید ابتدا مدرک دانشگاهی خود را معادل سازی کنند. اعتبار تحصیلات و سوابق علمی و پژوهشی این افراد توسط نظام آموزشی آفریقای مرکزی سنجیده می شود.

خوابگاه در آفریقای مرکزی

خوابگاه در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های معروف در جمهوریآفریقای مرکزی برای دانشجویان خود، خوابگاه در نظر می گیرند. آغاز یک زندگی دانشجویی در کشور آفریقای مرکزی در مراحل اولیه تحصیلی بسیار سخت است. بسیاری از دانشجویانی که از تمکن مالی خوبی برخوردار باشند می توانند یک اتاق یا آپارتمان دانشجویی برای خود اجازه کنند. علاوه بر هزینه های تحصیلی، هزینه های خوابگاه دانشجویی و هزینه های متفرقه شامل خوراک، پوشاک، تفریحات و ... را باید به هزینه های یک زندگی دانشجویی اضافه کرد.

امتیازات کارت دانشجویی در آفریقای مرکزی

امتیازات کارت دانشجویی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که در آفریقای مرکزی تحصیل می کنند پس از ورود به دانشگاه، یک کارت دانشجویی دریافت می‌کنند که به عنوان یک مدرک هویتی برای آن ها به شمار می رود. با کارت دانشجویی می توانند از خدمات برخی از مراکز علمی، رستوران ها، کتاب فروشی ها، کافه، اماکن تفریحی و ... استفاده کنند.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کار دانشجویی شامل کار پاره وقت در مراکز اداری، رستوران ها، آژانس های گردشگری، لیدر تور، دانشگاه ها و ... خواهد بود. ساعات مجاز کار دانشجویی برای دانشجویان دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در آفریقای مرکزی با یکدیگر متفاوت است. به نظر می رسد دانشجویان بین المللی یا دانشجویان سایر کشورهای آفریقایی به کار دانشجویی نیازی نداشته باشند زیرا اوضاع اقتصادی آفریقای مرکزی در مقایسه با سایر کشورهای جهان، ضعیف تر است.


کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آفریقای مرکزی

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل درآفریقای مرکزی هزینه های چندان زیادی ندارد اما همین مقدار نیز در طول یک سال شاید از عهده بسیاری از دانشجویان خارج باشد. بسیاری از دانشجویان بومی که در دانشگاه های آفریقای مرکزی تحصیل می کنند برای تأمین مخارج تحصیل خود مجبور هستند ساعاتی را که دانشگاه به آن ها اجازه می دهد به کار دانشجویی مشغول باشند

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آفریقای مرکزی

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان دانشگاه های آفریقای مرکزی می توانند با ارائه کارت دانشجویی خود از خدمات درمانی با تخفیف و یا رایگان استفاده کنند. بهتر است دانشجویان بین المللی، پس از ورود به آفریقای مرکزی از خدمات یک شرکت معتبر بیمه دانشجویی استفاده کرده و برای یک سال، بیمه مورد نظر خود را سفارش دهند.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آفریقای مرکزی

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بانک های کشور آفریقای مرکزی برای دانشجویان، یک سری خدمات ویژه برای حمایت مالی از دانشجویان در نظر گرفته اند. دانشجویانی که در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند می توانند با افتتاح حساب بانکی، هم برای نقل و انتقالات وجه نقد اقدام کرده و هم می‌توانند در مواقع لزوم، از خدمات وام و تحصیلات دانشجویی استفاده کنند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آفریقای مرکزی

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منبع مورد تأیید در مورد اینکه دانشگاه های آفریقای مرکزی به تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران رسیده اند یا خیر، در دسترس نیست.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آفریقای مرکزی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منبع مورد تأیید در مورد اینکه دانشگاه های آفریقای مرکزی به تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران رسیده اند یا خیر، در دسترس نیست.

دانشگاه های برتر در آفریقای مرکزی

دانشگاه های برتر در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

-دانشگاه EUCLIDدانشگاه EUCLIDیکی از دانشگاه های معروف در کشور آفریقای مرکزی است. این دانشگاه معروف، همچنین در زبان فرانسه به نام PôleUniversitaireEuclide یا Euclid University، شناخته می شود.دانشگاه EUCLID، یک سازمان بین المللی دولتی است که در محل کنونی دانشگاه در سال 2008 تاسیس شده است. دفتر مرکزی دانشگاه در گامبیا و جمهوری آفریقای مرکزی واقع شده است، اما همچنان یک دفتر اجرایی در واشنگتنDC دارد. دانشگاه EUCLID از طریق تشکیل یک کارگروه مشترک با دانشگاه های بنگویی و دانشگاه نادیا در آفریقای مرکزی در سال 2006، شکل گرفت و از آن پس به یکدیگر پیوستند. 

این پروژه توسط سازمان بین المللی توسعه پایدار که یک سازمان غیردولتی بین المللی به رهبری سید زاهد علی است، ابتدا به عنوان یک مجموعه بین المللی برای دانشگاه بنگویی به رسمیت شناخته شد.کارگروه تشکیل شده در سال 2008 توسط یک کنوانسیون بین دولتی مجدداً تعریف و تشکیل شد و در همان زمان، یک نهاد مجزا بود. در همان سال، یکی از رؤسای دانشگاه بنگویی به عنوان نخست وزیر منصوب شد و این کنوانسیون را امضا نمود؛ نتیجه کار، مشارکت آفریقای مرکزیوEUCLIDبود که نهایتاً در سال 2010 به طور رسمی اعلام شد.در ژانویه سال 2008، سید زاهد علی، که به عنوان دبیر کل IOSD عمل کرد، به نمایندگان مختلف دولتی که در کنفرانس اتاق بازرگانی و صنایع اسلامی برگزار شد، یک چارچوب قانونی جدید به نام فاز شماره 2 دانشگاه EUCLID ارائه داد.از آن پس و در زمانی کوتاه، چندین دولت و سازمان، علاقه مند به استفاده از برنامه های دانشگاه جدید برای آموزش کارکنان خود بودند. به همین دلیل، مقررات دانشگاه بین المللی جدید را که در آوریل 2008 به تصویب رسید، تنظیم نمودند.

2-دانشگاه بنگویی (University of Bangui):دانشگاه بنگویی (به زبان فرانسه: L'Université de Bangui) یک دانشگاه عمومی (دولتی) واقع در بنگویی، در جمهوری آفریقای مرکزی است

3-دانشگاه کاتولیک در آفریقای مرکزی (Catholic University of Central Africa)دانشگاه کاتولیک افریقای مرکزی (CUAC یا UCAC) یک دانشگاه کاتولیک خصوصی در Yaoyunde در کامرون است

 .4-دانشگاهAdventist (Adventist University of Central Africa)دانشگاهAdventistآفریقای مرکزی، (AUCA) یک موسسه آموزشی در نزدیکی دو دانشگاه در کیگالی (Kigali)، رواندا (Rwanda) است. این دانشگاه، بخشی از سیستم آموزش مدرن در رده هفتم و دومین سیستم مدرسه ای مسیحی در جهان است و در سال 1978 ساخته شده است.دانشگاهAdventist یکی از مهم ترین مراکز آموزش عالی در آفریقای مرکزی است که تدریس دروس در رشته های مختلف در آن به زبان فرانسوی است. این دانشکده ها در سال 2015، تعداد 4000 دانشجو را پذیرش کرده اند

5-مدرسه پزشکی(Medical School)در کشور آفریقای مرکزی، طرح های پیشرفته برای احداثیک مدرسه پزشکی وجود دارد؛ این مدرسه، یک موسسه آموزشی عالی است که به عنوان بخشی از یک موسسه فعالیت می کند و علم پزشکی را آموزش می دهد. دانشجویانی که در این مدرسه تحصیل می کنند، مدرک حرفه ای پزشکی و جراحی را دریافت می کنند. رشته ها و گرایش های خاص پزشکی که در کشور آفریقای مرکزی در این مدرسه طب تدریس می شوند عبارتند از: لیسانس پزشکی، لیسانس جراحی (MBBS، MBChB، BMBS)، دکترای پزشکی (MD)، دکترای پزشکی با تخصص پوکی استخوان (DO). 

بسیاری از مدارس پزشکی در این کشور، مدارک دیگری مانند دکترای فلسفه (Ph.D)، مدرک کارشناسی ارشد (M.Sc)، برنامه های آموزشی دستیاری پزشک و یا دیگر آموزش های متوسطه را نیز ارائه می دهند. دانشجویانی که در مدارس پزشکی تحصیل می کنند، همچنین می توانند تحقیقات پزشکی را در زمینه های مختلف انجام دهند و دوره های آموزشی را در بیمارستان ها بگذرانند.معیارها، ساختار آموزشی، روش تدریس و ماهیت برنامه‌های پزشکی که در مدارس پزشکی ارائه می شوند در مدارس و دانشکده های پزشکی سراسر جهان، بسیار متفاوت است. مدارس پزشکی معمولاً به شدت رقابتی عمل می کنند؛ این مراکز عموماً دانشجویان خود را با استفاده از آزمون های ورودی استاندارد و همچنین میانگین نمرات متوسط و بررسی سوابق علمی و تحصیلی در سال های قبل، انتخاب می کنند. 

مدارک پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی که معمولاً پنج یا 7 سال به طول می انجامد، به دانشجویان پزشکی اعطا می شود. بسیاری از مدارس مدرن پزشکی از ابتدای برنامه درسی، آموزش بالینی را با علوم پایه ادغام می کنند. در مقاطع دكتری، دانشجويانی از رشته های مختلف از جمله كارشناسان بيوشيمی، ژنتيک، فارماكولوژی، پاتولوژی، آناتومی، فيزيولوژی و ميكروبيولوژی پزشكی مشغول به تحصیل هستند.  

نظام آموزشی آفریقای مرکزی

نظام آموزشی آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نظام آموزش و پرورش جمهوری آفریقای مرکزی بر اساس مدل فرانسوی، برنامه ریزی و اجرا شده است، اما دولت برای تغییر برنامه درسی آموزشی به نیازهای محلی نیز اهمیت می دهد. اگرچه آموزش عمومی در مدارس تحت پوشش دولتی آزاد است و برای کودکان 6 تا 4 ساله اجباری است، اما حدود 50 درصد از جمعیت بالغ در کشور آفریقای مرکزی هنوز بی سواد هستند. در سال 2008، تنها 50 درصد کودکان در مدارس ابتدایی ثبت نام کرده بودند؛ دلیل این آمار در ظاهر به علت فقر، خشونت ناشی از ادامه جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان، نبود معلمان، عدم دسترسی به امکانات و مواد آموزشی بوده است.در شرایط عادی، نظام آموزشی کشور آفریقای مرکزی شامل سه سطح است: آموزش ابتدایی، تحصیلات متوسطه و تحصیلات عالی (دوره های دانشگاهی). آموزش ابتدایی که شش سال طول می کشد، به سه مرحله 2 ساله مقدماتی، ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود. 

آموزش متوسطه در آفریقای مرکزی شامل آموزش تکمیلی متوسطه است که توسط کالج های تحصیلات عالی ارائه می شود و شامل دوره 4 ساله است؛آموزش متوسطه کامل که حدود 7 سال طول می کشد، به ترتیب به دو دوره 4 و 3 ساله تقسیم می شود. فارغ التحصیلان دبیرستان های آفریقای مرکزی، واجد شرایط ثبت نام در موسسات آموزش عالی هستند.

 تحصیلات دانشگاهی در این کشور شامل دوره هایی است که در دانشگاه بنگوئی ارائه می شود وشامل تحصیل در دانشکده های اقتصادی، علوم طبیعی و علوم انسانی است. همچنین موسسات تخصصی وجود دارند که می توانند به عنوان مدارس عالی آموزشی در نظر گرفته شوند و شامل دو کالج کشاورزی و یک کالج ملی از هنرهای رزمی و ورزشی هستند.https://www.studycountry.com/guide/CF-education.htm وضعیت نظام آموزشی در کشور آفریقای مرکزی به قدری نابسامان و به هم ریخته است که دولت جمهوری آفریقای مرکزی تصمیم گرفت یک ائتلاف وسیع از حمایت کنندگان و شرکای برنامه آموزشی را برای پشتیبانی از900 هزار کودک با بودجه ای معادل 77.6 میلیون دلار راه اندازی نماید. این برنامه، "پایه ای برای صلح، امنیت و توسعه اقتصادی" به شمار می رفت. این برنامه زمانی مورد توجه قرار گرفت که بیش از نیمی از جمعیت کودکان را دختران تشکیل می دادند و از نظر تبعیض اجتماعی، دختران حق تحصیل در ابتدایی و ادامه تحصیل در دوره‌های بالاتر را نداشتند. جنگ و خشونت در این کشور نیز مزید بر این علت ها بود.آقای ابوباکر موکداس، وزیر آموزش و پرورش جمهوری آفریقای مرکزی، بیان کرد: "آموزش و پرورش، پایه و اساس صلح، امنیت و توسعه اقتصادی را برای مردم جمهوری آفریقای مرکزی ایجاد خواهد کرد". 

به همین منظور، او تمام تلاش خود را در راستای تأمین فضاهای یادگیری امن، معلمان واجد شرایط، مواد آموزشی، غذا‌های مدرسه، پشتیبانی مشاوره و سایر خدمات، هم برای دختران و هم برای پسران ارائه داد. به عقیده وزیر آموزش و پرورش این کشور، کودکان آفریقای مرکزی، سزاوار آموزش هستند و ما باید برای پایان دادن به گرسنگی، خشونت، فقر و جنگ باید آموزش را در کشور خود رونق دهیم.برنامه های سرمایه گذاری و بودجه مالی که برای حمایت از تحصیل کودکان آفریقای جنوبی تعیین شده است، حدود 5/6 میلیون دلار بوده که این مقدار برای سال های 2019 تا 2020 کافی است؛البته حدود 8/1 میلیارد دلار نیز از سوی ستاد بحران صندوق جهانی به نیازهای آموزشی کودکان در کشورهای بحران زده مانند جمهوری آفریقای مرکزی اختصاص داده شده است.گراهام لانگ، مشاور ارشد آموزش و پرورش در کشور آفریقای جنوبی عقیده دارد جامعه جهانی باید برای تأمین نیازهای آموزشی در جمهوری آفریقای مرکزی هزینه کند. البته باید در نظر داشت که چالش هایغلبه بر مشکلات آموزشی کودکان در این کشورو دسترسی آنها به آموزش عالی، بسیار زیاد هستند. آموزش و پرورش به طور کلی در آفریقای مرکزی، یکامر کلیدی است که می تواند مردم را قادر به بهره برداری از این قدرت برای تحقق بخشیدن به توانایی ها خود و تبدیل شدن به عاملان تغییر مثبت در کشور نماید؛ به عبارت ساده تر، بدون آموزش، هیچ بهبودی پایدار نبوده و امکان مصالحه و صلح وجود ندارد.جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) یکی از کشورهای ناپایدار جهان است. خشونت علیه جمعیت زیادی از مردم کشور اِعمال شده است. دختران و پسران به طور خاص تحت تأثیر این خشونت ها قرار دارند؛ کودکان آزاری، خشونت هایجنسی، ازدواج اجباریو استخدام در گروه های مسلح، نمونه هایی از این اوضاع نابسامان هستند. از سال 2017، حدود 89 حمله به مدارس آفریقای مرکزی گزارش شده است و این در حالی است که تنها تعداد 20 درصد از مدارس باقی مانده است.*آمار و ارقام کلیدی در برنامه چند ساله،برای رشد و رونق آموزش در کشور آفریقای مرکزیبا استفاده از کلاس های سیار، بازسازی و ساخت بیش از 1000 کلاس درس و توزیع 320000 بسته آموزشی ویژه مدرسه، سرمایه گذاری ECW در برنامه چند ساله برای حمایت بیش از 360000 کودک در محیط های محافظت شده و امن، نمونه هایی از برنامه های توسعه یافته توسط سازمان‌های جهانی برای بهبود و ارتقای سطح یادگیری کودکان در کشور آفریقای مرکزی است. هدف از اجرای این برنامه ها، ورود مجدد 90 درصد از کودکان خارج از مدرسه در این کشور به نظام آموزش رسمی بوده است.انتظار می رود که برنامه آموزشی فوق، اقدامی نوآورانه برای جذب حدود 300000 دختر و پسر و آموزش آن در مناطق دور افتاده باشد. همچنین برای اجرای برنامه های صحیح تغذیه مدرسه در 35 مدرسه، سازمان جهانی، برنامه ریزی هایی را ارائه داده است.بدون یک حقوق ثابت و کافی، اکثر معلمان در مدارس آفریقای مرکزی، پست های خود را رها کرده اند و سیستم آموزشی اساساً به آموزگاران جامعه مداری متکی شده است که بیش از نیمی از نیروی آموزشی را تشکیل می دهند. این برنامه آموزشی به عنوان یک مشوق برای 12000 معلم خواهد بود که 35 درصد آنها را زنانتشکیل داده اند. به این وسیله، زمینه برای آموزش های بهتر، نگهداری کودکان در مدرسه و تجهیز پرسنل تدریس و محافظت از کودکان در برابر خشونت های موجود در جامعه آفریقایی فراهم می گردد.

لیسانس در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آفریقای مرکزی

لیسانس در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته های درسی که در دانشگاه های کشور آفریقای مرکزی به دانشجویان ارائه می شوند در مقطع لیسانس، بسیار محدود بوده و شامل مواردی همچون علوم ارتباطات، بیوشیمی، علوم سیاسی، علوم آموزش و ... هستند.

فوق لیسانس در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آفریقای مرکزی

فوق لیسانس در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در دوره فوق لیسانس در آفریقای مرکزی با محدودیت های بسیار زیادی مواجه است. تنها برخی از رشته ها در این دوره به دانشجویان ارائه می شوند و عمدتاً دانشگاه بنگویی، تنها ارائه دهنده دوره های فوق لیسانس است. برای ثبت نام در دوره های لیسانس و فوق لیسانس در این کشور باید مدارک هویتی، ویزای تحصیلی و سوابق علمی و تحصیلی سال های قبل را به همراه داشته باشید.

دکترا در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آفریقای مرکزی

دکترا در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در دوره دکتری در کشور افریقای مرکزی مانند کشور های دیگر باید مدرک فوق لیسانس را اخذ کرده باشید اما مانند مقطع لیسانس و فوق لیسانس رشته‌ها و دانشگاه های کمی در این کشور ارائه دهنده مقطع دکتری هستند

تحصیل پزشکی در آفریقای مرکزی

تحصیل پزشکی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

راه اندازی رشته پزشکی در دانشگاه های آفریقای مرکزی در فهرست برنامه های اجرایی در سال های آینده قرار گرفته است!

تحصیل دندانپزشکی در آفریقای مرکزی

تحصیل دندانپزشکی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

راه اندازی رشته دندانپزشکی در دانشگاه های آفریقای مرکزی در فهرست برنامه های اجرایی در سال های آینده قرار گرفته است!

تخصص پزشکی در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آفریقای مرکزی

تخصص پزشکی در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تخصص های پزشکی که قرار است در دانشگاه های آفریقای مرکزی راه اندازی شوند معمولاً شامل طب داخلی، جراحی عمومی، اطفال، روانپزشکی، زنان و زایمان و ... است.

تخصص دندانپزشکی در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در آفریقای مرکزی

تخصص دندانپزشکی در آفریقای مرکزی و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

راه اندازی رشته دندانپزشکی در دانشگاه های آفریقای مرکزی در فهرست برنامه های اجرایی در سال های آینده قرار گرفته است!

رشته های غیر پزشکی در آفریقای مرکزی

رشته های غیر پزشکی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت تحصیل در کشور آفریقای مرکزی به گونه‌ای است که مدارک دانشگاهی و رشته‌هایی که در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شوند،چندان متنوع و گسترده نیستند! متأسفانه این کشور از نظر آموزش دوران قبل از دانشگاه و دوره‌های دانشگاهی دارای محدودیت‌ها بسیاری بوده و اوضاع نابسامانی را پشت سر می‌گذارد. این وضعیت منجر شده است که تحصیل در تمام مقاطع برای دانش آموزان و دانشجویان با کمبودها و مشکلات زیادی مواجه باشد؛به گونه‌ای که تعداد دانشجویان بین المللی دردانشگاه‌های آفریقای مرکزی بسیار انگشت شمار بوده و اغلب از کشورهای آفریقایی می‌باشند. به نظر می‌رسد هرگز یک دانشجوی اروپایی برای تحصیل به کشور آفریقای مرکزی سفر نمی‌کند مگر این که بورسیه تحصیلی در یک رشته خاص دریافت کرده باشد و یا برای یک فرصت مطالعاتی کوتاه،تصمیم گرفته باشد که وارد این کشور شود.                                         

رشته‌های دانشگاهی که در دانشگاه‌های آفریقای مرکزی تدریس می‌شوند شامل  شاخه‌های محدودی هستند و معمولاً تحت عناوین رشته‌های سیاست، دیپلم اسیو امور بینالملل، بهداشت و بیوشیمی،کسب و کار و اقتصاد،تاریخ،علوم ارتباطات،فناوری اطلاعات،داروسازی،علوم پایه و ...،در آفریقای مرکزی تدریس می‌شوند. به دلیل این که این کشور دارای تاریخ غنی بوده و در زمان‌های گذشته یکی از مستعمرات کشور فرانسه محسوب می‌شده است،تدریس در دانشگاه‌های آفریقای مرکزی به زبان فرانسوی است. البته مردم محلی این کشور به زبان "سانگو" که بومی آفریقای مرکزی است صحبت می‌کنند. 

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آفریقای مرکزی

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

با توجه به تمام موارد و نکات فوق، به نظر می رسد مهم ترین و اصلی ترین خطراتی که دانشجویان خارجی برای تحصیل در آفریقای مرکزی با آن مواجه هستند، جنگ، خشونت علیه خارجی ها، تبعیض اجتماعی، اوضاع بسیار بد مالی، فقر، عدم رفاه زندگی و همچنین عدم امنیت جانی برای آن ها باشد.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آفریقای مرکزی

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در جمهوری آفریقای مرکزی می توانید مراکز آموزشی، مدارس و ... را مشاهده کنید که تحت وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کنند. این موارد، شامل مدارس، مهد کودک، مدارس ابتدایی و متوسطه و همچنین مدارس ویژه برای آمادگی مدرک کارشناسی بین المللی و دیپلم هستند. این مدارس ممکن است مدل آموزشی جمهوری آفریقای مرکزی را با آموزش به زبان انگلیسی دنبال کنند و یامی توانند از نظام آموزش فرانسه پیروی نمایند.

آموزش و پرورش در جمهوری آفریقای مرکزی از سن 6 تا 14 سالگی اجباری است. با این حال، ثبت نام اولیه، تنها 56.9 درصد است.آموزش عمومی در این کشور، رایگان است.

متأسفانه آثار تأسف باری ازمرگ و میر در اثر با ایدز، به ویژه در بین معلمان، گزارش شده است که همین عامل، منجر به بسته شدن مدارس بزرگ در این کشور شده است. البته باید ذکر کرد که بسیاری از مدارس توسط جوامع مذهبی اداره می شوند.

مراحل پذیرش و ثبت نام درمدارس آفریقای مرکزی، متفاوت است. هزینه های تحصیل در دوره های مختلف نیز با یکدیگر فرق دارد. برخی از مدارس دارای کلاس های کوچکتر و برخی از آنها دارای کلاس های بزرگ و وسیع تر هستند. امکانات شبانه روزی در برخی از مدارس در دسترس هستند؛ اما اکثر کلاس‌های درس به صورت روزانه ارائه می شوند.

چاپ مقالات علمی در آفریقای مرکزی و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در آفریقای مرکزی و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از منابع علمی و معتبر که از سوی دانشگاه های کشور آفریقای مرکزی برای چاپ مقالات و تحقیقات وجود دارد، تحت عنوان " the Journal of Inter-Discourse Academia (JIDA)" شناخته می شود که امتیاز آن به دانشگاه AUCA تعلق دارد. دانشجویانی که در این کشور تحصیل می کنند می توانند آثار تحقیقاتی خود را در این ژورنال علمی معتبر به چاپ برسانند. این کار موجب می شود سابقه علمی و درسی دانشجویان در دوره‌های مختلف تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس تقویت گردد.

شرکت در آزمون های بین المللی در آفریقای مرکزی

شرکت در آزمون های بین المللی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

درست است که در این کشور دانشگاه های زیادی وجود دارد اما ما تحصیل در رشته های مهم را در این کشور به شما توصیه نمیکنیم مگر در شریط خاصی مانند : پژوهش و یا تحقیق در مورد گونه های خاص گیاهی یا جانوری.

به همین دلیل دانشگاه های معتبر چندانی در این کشور وجود ندارد و در نتیجه آزمون های معتبری هم در این کشور برگزار نمی شود. 

کنفرانس های علمی در آفریقای مرکزی

کنفرانس های علمی در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جمهوری آفریقای مرکزی دارای جمعیت جوان با یک اقتصاد در حال حرکت تشکیل شده است که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ملت مدرن است. به همین دلیل، پیگیری این اهداف، نیاز به یک پلتفرم خاص برای برنامه ریزی و تبدیل این برنامه ها به واقعیت دارد. امروزه با سرمایه گذاری بیشتر در زمینه علم، تحقیق و توسعه است که می توان نیاز روز افزون مدرنیزه شدن را در بخش های اجتماعی، بهداشتی، امنیتی، علمی و اقتصادی برطرف ساخت؛ در همین راستا، نیاز به سیستم هایی نظیر کنفرانس ها، سمینارها، کارگاه های آموزشی و سایر رویدادهای مرتبط، ضروری احساس می شود. در همین راستا، هر تحقیق یا مطالعه ای که دانشجویان بتوانند در طول دوران تحصیل ارائه دهند و در کنفرانس های این کشور شرکت نمایند می تواند به عنوان یک سابقه علمی تلقی گردد.

جشن های دانشگاه ها در آفریقای مرکزی

جشن های دانشگاه ها در آفریقای مرکزی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جشن های آغاز سال تحصیلی در دانشگاه ها و یا جشن های فارغ التحصیلی در کشور آفریقای مرکزی، مهم ترین جشن‌های دانشگاهی هستند. البته مراسم بزرگداشت سالروز استقلال کشور نیز در دانشگاه های این کشور برگزار می‌شوند. منبع دیگری در مورد جشن های دانشگاهی در این کشور در دسترس نبوده است!

آخرین ویرایش: 2019-04-20 08:46:47 3,143