x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در آفریقای جنوبی

تحصیل در آفریقای جنوبی به منزله راه ورود به یک دنیای متفاوت از رشته‌های متنوع دانشگاهی و درسی قلمداد می‌شود. افرادی که متقاضی تحصیل در این کشور آفریقایی هستند می‌توانند در مقاطع مختلف تحصیلی، از دوران ابتدایی گرفته تا مقطع دکتری در رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند. کشور آفریقای جنوبی یکی از کشورهای بسیار زیبا در آفریقای جنوبی است که به دلیل مجاورت با آب‌های اقیانوسی، یک مقصد گردشگری و مهاجرتی برای بسیاری از مسافران خارجی محسوب می‌شود. برای تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس این کشور، فرد متقاضی باید ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی را دریافت کند.

تمام رشته‌های دانشگاهی در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در کشور آفریقای جنوبی از اهمیت زیادی برخوردار هستند. تحصیل در آفریقای جنوبی در یکی از رشته‌های دانشگاهی برای بسیاری از دانشجویان خارجی جذاب بوده و متقاضیان ورود به دانشگاه های این کشور هر ساله رو به افزایش است. نحوه پذیرش دانشجو در هر یک از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی متفاوت است؛ برخی از دانشگاه‌ها به صورت بورسیه تحصیلی، دانشجویان خود را پذیرش می‌کنند و برخی دیگر صرفاً با بررسی مدارک فرد متقاضی این کار را انجام می‌دهند.

شاید برای بیشتر افراد جالب باشد که بدانند تحصیل و اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی در سال های اخیر طرفداران زیادی داشته است. یکی از دلایل عمده محبوبیت تحصیل و اعزام دانشجو به آفریقای جنوبی وجود دانشگاه های انگلیسی و دوره های زبان در این کشور است.

یکی از دیگر دلایل این است که هزینه تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورها ارزان تر است. آفریقای جنوبی دارای حیات وحش فوق العاده و شهرهای بزرگ و پویا است که می تواند دوران تحصیل را برای افراد به یک تجربه فوق العاده بدل کند. لازم به ذکر است که بدانید 23 دانشگاه آفریقای جنوبی مورد تایید وزارت علوم در ایران است.

می توانید پیش از اقدام در رابطه با تحصیل در این کشور یک موسسه اعزام دانشجو معتبر مشورت نمایید.

بهترین روش مهاجرت

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در آفریقای جنوبی وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در آفریقای جنوبی وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در آفریقای جنوبی چگونه است؟

هزینه تحصیل در آفریقای جنوبی چگونه است؟

هزینه زندگی در آفریقای جنوبی به چه صورت است؟

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو در آفریقای جنوبی چگونه است؟

برنامه های تحصیلی در آفریقای جنوبی به چه صورت است؟

شرایط بورسیه های تحصیلی و اعزام دانشجو در آفریقای جنوبی به چه صورت است؟

دوره زبان در آفریقای جنوبی به چه صورت است؟

مشاوره تحصیل در آفریقای جنوبی
فهرست

تحصیل رایگان در آفریقای جنوبی

تحصیل رایگان در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی با هر سلیقه، رشته یا گرایشی که در نظر داشته باشند می‌توانند در این کشور مشغول به تحصیل شوند. نمونه‌هایی از رشته‌های تحصیلی که در این کشور تدریس می‌شوند را به صورت زیر به شما معرفی می‌کنیم: 

رشته‌های نفت، خلبانی، هنر، موسیقی، کامپیوتر، هوافضا، داروسازی، مهندسی، معماری، حقوق، مدیریت، توریسم، سینما، طراحی لباس، طراحی جواهرات، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، علوم رایانه‌ای، روانشناسی در گرایش‌های مختلف، مدیریت منابع انسانی، کشاورزی، فناوری اطلاعات، فیزیک، ریاضیات، شیمی، زمین شناسی، آمار، جغرافیا و تاریخ، پلیمر و فناوری‌های پیشرفته، جانورشناسی، گیاه شناسی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، طراحی دکوراسیون داخلی، رسانه‌ها، نساجی، علوم سیاسی، مردم شناسی، ادبیات، زبان انگلیسی، علوم آزمایشگاهی، پرستاری، داروسازی، بهداشت محیط، مشاوره، فلسفه، جامعه شناسی و .... .

اگر قصد دارید برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کنید و یا به ویژه می‌توانید به تحصیل رایگان در آفریقای جنوبی نیز فکر کنید، یکی از این رشته‌های دانشگاهی را انتخاب کنید. مقوله تحصیل رایگان در این کشور با استفاده از شرایط بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. اگر واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیل در آفریقای جنوبی باشید می‌توانید از سوی سازمان ارائه دهنده بورسیه یا دانشگاه مربوطه در یکی از رشته‌های شامل بورسیه تحصیلی پذیرفته شوید. در ادامه این مطلب با بورسیه‌های تحصیل در آفریقای جنوبی آشنا می‌شوید.

کلا هم اگر بخواهید بدانید که شهریه های این کشور در چه حدود است باید گفت که اولا بر خلاف شهریه های خیلی پایین، سطح آموزش در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی بسیار بالاست.
ثانیا شهریه ی دانشگاهی دانشجویان در مقطع لیسانس در کشور آفریقای جنوبی برای طول یک سال تقریبا 2500 الی 4500 دلار می باشد. این رقم برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس نیز ، 2700 الی 3000 دلار اعلام شده است.

افراد برای نهایی کردن پروسه جمع آوری مدارک و ارسال آنها به دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی باید برای مراحل زیر را با نوفقیت پشت سر گذارند
تکمیل فرم اپلای
اثبات اینکه هزینه ی اپلای پرداخت شده
کپی از مدارک
و مدارک مورد نیاز برای رشته ی تخصصی مورد نظر مانند پوتفولیو یا نتایج آزمون GMAT
 رفتن به مدرسه در کشور آفریقای جنوبی از 6 سالگی آغاز شده و تا 15 سالگی و اتمام مقطع نهم ادامه می یابد
در کشور آفریقای جنوبی نیز، مانند اکثر کشور های دنیا، افراد پس از 18 سالگی می توانند جهت ادامه ی تحصیلات خود به دانشگاه بروند
 

بورسیه تحصیلی در آفریقای جنوبی

بورسیه تحصیلی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه تحصیلی در آفریقای جنوبی، نوعی کمک هزینه تحصیلی است که از سوی سازمان یا دانشگاه مربوطه در این کشور برای برخی از دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. بورسیه تحصیلی، یک فرصت عالی برای هر دانشجو محسوب می‌شود و اگر فردی بتواند بورسیه تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های معتبر در کشور آفریقای جنوبی را دریافت کند می‌تواند از تمام تسهیلات بورسیه استفاده کند.

به طور کلی بورسیه تحصیلی در آفریقای جنوبی به تمام مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دوره دکتری و دوره دکتری تحقیقاتی تعلق می‌گیرد. یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان به منزله حمایت مالی تلقی می‌گردد که دانشجو می‌تواند با آن به تحصیل پرداخته و تحقیقات خود را بدون دغدغه‌های مالی به انجام برساند. دریافت بورسیه نیز یکی از شیوه‌های تحصیل در آفریقای جنوبی به شمار می‌رود.

از آنجایی که تحصیل در آفریقای جنوبی به دانش زبان قوی نیاز دارد و دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی مسلط هستند، دانشجویانی که بورسیه تحصیلی دریافت می‌کنند نیز باید به طور کامل به این زبان خارجی مسلط باشند. تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور، راه را برای دستیابی به مدارج بالای علمی برای دانشجویان هموار می‌کند و می‌توانند در جایگاه شغلی عالی مشغول به کار شوند. دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل در آفریقای جنوبی متناسب با رشته دانشگاهی فرد متقاضی انجام می‌گیرد.

بسیاری از سازمان‌ها و مؤسسات در کشور آفریقای جنوبی وجود دارند که بورسیه تحصیلی یا همان کمک هزینه مالی را برای دانشجویان مستعد در نظر می‌گیرند. هر ساله بیش از 300 بورسیه تحصیلی به دانشجویان دانشگاه در مقاطع مختلف اعطا می‌گردد. بورسیه تحصیلی که از سوی سازمان‌ها یا مؤسسه‌های آفریقای جنوبی به دانشجویان داده می‌شود هم برای تحصیل در آفریقای جنوبی و هم برای تحصیل در یکی از کشورهای خارجی کاربرد دارد. این بورسیه‌ها برای افرادی مناسب تر است که می‌خواهند مهارت‌های علمی و عملی خود را در یک حوزه افزایش دهند.

 

1-بورسیه انجمن گیاه شناسی آفریقای جنوبی (SAAB): استفاده از این بورسیه برای تحصیل در آفریقای جنوبی یکی از بهترین فرصت‌ها برای علاقه مندان و دانشجویان رشته گیاه شناسی و تحقیقات بیولوژیکی است. این بورسیه به دانشجویانی اعطا می‌شود که معدل درسی آن‌ها حداقل 70% نمره کل باشد.  این انجمن در هر سه سال، یک بار این بورسیه را برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در نظر می‌‌گیرد. در این بورسیه مقدار کمک هزینه تحصیلی، مشخص است. بورسیه انجمن گیاه شناسی آفریقای جنوبی برای تحصیل در رشته‌های گیاهشناسی و گرایش‌های مربوط به این حوزه به دانشجویان داده می‌شود. مهلت ثبت نام در این بورسیه، 27 فوریه 2020 است. این بورسیه به ارزش 3 دوره 10 هزار راند (واحد پول آفریقای جنوبی است) یا 1 بورسیه به ارزش 40 هزار راند می‌باشد. مدت استفاده از این بورسیه، 4 سال است. در این دوره دانشجو باید در مقطع فوق لیسانس، تحصیلات خود را به پایان برساند. البته این بورسیه به کشورهای SADC تعلق می‌گیرد؛ این کشورها عبارت است از: زامبیا، زیمبابوه، آنگولا، مالاوی، جمهوری دموکراتیو کنگو، تانزانیا، موزامبیک، ماداگاسکار، آفریقای جنوبی، نامیبیا، لسوتو و موریس.

 

2-بورسیه دوره دکتری توسط مؤسسه حمایت از حقوق کودکان: برای تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره دکتری، یک سازمان حمایت از حقوق کودکان، یک بورسیه تحصیلی عالی برای دانشجویان در نظر می‌گیرد که تمام هزینه‌های تحصیلی آن‌ها را بر عهده داشته و البته لازم به ذکر است که مقدار این بورسیه مشخص و ثابت نیست و تنها به دانشجویان آفریقای جنوبی داده می‌شود.

 

3-کمیته منطقه ای علوم اعصاب آفریقای جنوبی (IBRO): این کمیته نیز یکی از مؤسساتی است که تعدادی بورسیه تحصیلی به ارزش 4000 یورو را برای دانشجویان و محققان آفریقای جنوبی در نظر می‌گیرد. این مؤسسه یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی در قاره آفریقا است و اگر دانشجویان دوره پزشکی قصد داشته باشند برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کنند باید واجد شرایط دریافت این بورس تحصیلی از سوی سازمان علوم اعصاب باشند. این مؤسسه به همراه همکاری چند سازمان دیگر برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی خود، دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دوره دکتری را تحت حمایت مالی قرار می‌دهد.

 

4-بورسیه تحصیلی بنیاد پژوهشی ملی در آفریقای جنوبی (NRF): بنیاد پژوهشی ملی یکی از سازمان‌های معتبر و بسیار گسترده در کشور آفریقای جنوبی است که در حوزه علوم اجتماعی، فناوری و علوم دیگر فعالیت می‌کند. این مؤسسه، بورسیه‌های تحصیلی و کمک‌های مالی خود را برای دانشجویان دوره دکتری و درجه استادی دانشگاه ارائه می‌دهد. اگر قصد تحصیل در آفریقای جنوبی را در دوره دکتری دارید می‌توانید این بورس را دریافت کنید و از مزایای آن بهره مند شوید. مدت زمان ثبت نام برای دریافت این بورس، 13 مارس 2020است. این بورسیه تحصیلی به عنوان یک جایزه دانشگاهی برای دوره دکتری محسوب می‌شود و ارزش زیادی دارد. این بورسیه به شهروندان آفریقای جنوبی اعطا می‌گردد.

*نکته مهم در مورد دریافت بورسیه تحصیل در آفریقای جنوبی: اگرچه تعداد زیادی از سازمان‌ها و مؤسسات تحقیقاتی، ملی و علمی در کشور آفریقای جنوبی در زمینه اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان مقاطع مختلف فعالیت می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها شرایط خاصی دارند و برخی از آن‌ها نیز بورسیه‌های خود را برای شهروندان آفریقایی در سطح قاره در نظر می‌گیرند. اگر متقاضی استفاده از بورسیه تحصیل در آفریقای جنوبی هستید ابتدا باید از شرایط دریافت بورسیه‌های مختلف اطلاع پیدا کنید و سپس مدارک مورد نیاز را فراهم سازید.

کلا هم اگر بخواهید بدانید که شهریه های این کشور در چه حدود است باید گفت که اولا بر خلاف شهریه های خیلی پایین، سطح آموزش در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی بسیار بالاست.
ثانیا شهریه ی دانشگاهی دانشجویان در مقطع لیسانس در کشور آفریقای جنوبی برای طول یک سال تقریبا 2500 الی 4500 دلار می باشد. این رقم برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس نیز ، 2700 الی 3000 دلار اعلام شده است.
 
 بورسیه قبل از لیسانس به سختی پیدا میشود و باید رزومه قوی و نمرات عالی داشته باشند. برای پیدا کردن بورسیه های این کشور بهتر است به سایت دانشگاه و اساتید مراجعه کنید تا شانس بیشتری برای این مورد داشته باشید. 

بورسیه کمک استادی پست دکتری icgeb در حوزه ژنتیک و بیوتکنولوژی 

بورسیه کمک استادی دکتری twas-nrf در زمینه تکنولوژی 

بورسیه vodacum دوره کارشناسی 

بورسیه tan kah kee  برای فوق لیسانس و دکتری

 افراد برای نهایی کردن پروسه جمع آوری مدارک و ارسال آنها به دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی باید برای مراحل زیر را با نوفقیت پشت سر گذارند
تکمیل فرم اپلای
اثبات اینکه هزینه ی اپلای پرداخت شده
کپی از مدارک
و مدارک مورد نیاز برای رشته ی تخصصی مورد نظر مانند پوتفولیو یا نتایج آزمون GMAT
رفتن به مدرسه در کشور آفریقای جنوبی از 6 سالگی آغاز شده و تا 15 سالگی و اتمام مقطع نهم ادامه می یابد
در کشور آفریقای جنوبی نیز، مانند اکثر کشور های دنیا، افراد پس از 18 سالگی می توانند جهت ادامه ی تحصیلات خود به دانشگاه بروند

اعتبار دانشگاه های آفریقای جنوبی و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های آفریقای جنوبی و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی یک فرصت ایده آل برای رشته‌های پرطرفدار دانشگاهی، بخصوص رشته‌های مهندسی، هنر، پزشکی و دندانپزشکی است. اما یک سوال در این قسمت ممکن است برای دانشجویان مطرح شود و آن این است که آیا با تحصیل در آفریقای جنوبی و أخذ مدرک دانشگاهی از یکی از دانشگاه‌های معتبر آن، به راحتی می‌توانند به سایر کشورها مراجعه کرده و به کار مشغول شوند؟ آیا مدارک صادر شده از سوی دانشگاه‌های این کشور از اعتبار لازم و کافی برای ارائه به سایر کشورها برخوردار هستند یا خیر؟

در پاسخ به سوال فوق باید گفت بسیاری از دانشگاه‌های کشور آفریقای جنوبی از نظر اعتبار و ارزش علمی در سطح بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و چنانچه پس از تحصیل در آفریقای جنوبی، فرد فارغ‌التحصیل به کشور خود بازگردد می‌تواند از مدرک خود استفاده کند. به طور مثال، اگر یک دانشجوی ایرانی برای تحصیل در آفریقای جنوبی یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات ایران در این کشور را انتخاب کند، مدرک دانشگاهی او پس از بازگشت از آفریقا به ایران دارای ارزش علمی و اعتبار است.

در بیان تحصیل در آفریقای جنوبی و اعتبار مدارک دانشگاهی این کشور توجه به یک مورد مهم، ضروری است؛ متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی بدون توجه به ملیت خود باید ابتدا اعتبار دانشگاه‌های این کشور را از دیدگاه مراجع علمی و وزارت علوم در کشور خود بررسی کنند؛ این کار باعث می‌شود وقت و انرژی خود را برای یک دانشگاهی که بر فرض از اعتبار علمی برای کشور محل زندگی دانشجو برخوردار نیست، هدر ندهند. از طرفی دیگر، بررسی کامل و اصولی در مورد تحصیل در آفریقای جنوبی در دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف نیز باعث می‌شود که دانشجویان فارغ‌التحصیل بتوانند به راحتی در هر کشور دیگری به کار مشغول شوند.

افراد برای گرفتن انتقالی از یک دانشگاه به دانشگاهی دیگر در آفریقای جنوبی باید دستاورد های دانشگاهی خود به همراه نتایج آزمون هایشان دانشگاه مبدا را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند
توجه داشته باشید که دانشگاهی مانند دانشگاه cape town در کشور آفریقای جنوبی، دارای متقاضیان زیادی برای انتقالی است و از این رو تنها افراد معدودی به عنوان دانشجوی انتقالی در این دانشگاه پدیرفته می شوند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آفریقای جنوبی

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در آفریقای جنوبی نیاز به طی مسیر قانونی توسط دانشجویان است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های این کشور موظف هستند ابتدا رزومه تحصیلی خود را تکمیل کنند و به صورت یک فرم آماده در اختیار داشته باشند. با توجه به اینکه تحصیل در آفریقای جنوبی نیازمند أخذ پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر است، لازم است برای دریافت نامه پذیرش، آگهی‌هایی که از سوی دانشگاه برای پذیرش دانشجو ارائه می‌شوند، بررسی شده و مراحل کار پیگیری گردد. 

آنچه در میان تمام دانشگاه‌های کشور آفریقای جنوبی برای تحصیل در آفریقای جنوبی برای همه دانشجویان مشترک است، مدرک زبان انگلیسی و توانمندی‌های علمی او است. بر همین اساس، مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس هم برای موفقیت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آفریقای جنوبی و هم برای دریافت ویزای تحصیلی، لازم و ضروری است.

اگر دانشجویان به هر دلیل نمره کافی زبان انگلیسی را کسب نکرده باشند اما در آزمون ورودی دانشگاه‌ها یا مصاحبه‌های روز پذیرش برای تحصیل در آفریقای جنوبی موفق شوند می‌توانند طی دوره 6 ماهه برای ارتقای مهارت زبان انگلیسی خود در دوره‌های آموزش زبان در این کشور شرکت کرده و در پایان دوره، مدرک زبان خود را به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که دانشگاه‌های این کشور در طول یک سال، دو مرتبه در دو دوره ترم دانشگاهی، ماه فوریه و ماه جولای برای پذیرش دانشجویان اقدام می‌کنند؛ لذا برای تحصیل در آفریقای جنوبی باید در این ماه‌ها نسبت به تکمیل فرم درخواست تحصیل و ارسال مدارک مربوطه اقدام کرد. 

شاید تحصیل در آفریقای جنوبی نیازمند گذراندن آزمون کتبی خاص نداشته باشد و شاید هم در یک دوره خاص، برای متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف  آزمون‌های سنجش علمی تدارک دیده شود اما به نظر می‌رسد آزمون زبان انگلیسی و نمره آیلتس که باید حدود 6 تا 5/6 باشد، برای پذیرش دانشجویان و تحصیل در آفریقای جنوبی، بسیار اهمیت داشته باشد. بنابراین دو عامل مهم، یکی سوابق تحصیلی و معدل بالا و دوم، مدرک معتبر زبان انگلیسی برای موفقیت در پذیرش از سوی دانشگاه‌ها لازم هستند.

سیستم نمره دهی در این کشور از آمریکا و دیگر کشورها سختگیرانه تر است و برای دریافت نمره a بین 75 تا 100 و a منفی 70 تا 74 خواهد بود و نمره b  60تا 69 خواهد بود و c بین 50 تا 59 و زیر 49 رد و غیر قابل قبول است.

دانشگاه هاي افريقاي جنوبي دو بار در سال اقدام به پذيرش دانشجو ميكنند
ترم اول:فوريه(مهلت ثبت نام در اين ترم اول اگوست و در برخي از دانشگاه ها تا اول اكتبر)
ترم دوم:جولاي(مهلت ثبت نام در اين ترم اول مارچ و در بعضي از دانشگاه ها تا اول اوريل

معادل سازی مدارک در آفریقای جنوبی

معادل سازی مدارک در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معادل سازی مدارک تحصیلی برای تحصیل در آفریقای جنوبی با توجه به اینکه دانشگاه‌های این کشور، مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات ایران قرار دارند، لازم نیست. به طور کلی اگر دانشگاه‌های یک کشور از نظر رتبه و اعتبار علمی مدارک به تأیید کشورهای دیگر رسیده باشند، نیازی به معادل سازی مدارک علمی دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی برای ادامه تحصیل در آن کشور نخواهد بود. تحصیل در آفریقای جنوبی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، بدون معادل سازی مدارک، امکان پذیر است. 

افراد برای گرفتن انتقالی از یک دانشگاه به دانشگاهی دیگر در آفریقای جنوبی باید دستاورد های دانشگاهی خود به همراه نتایج آزمون هایشان دانشگاه مبدا را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند
توجه داشته باشید که دانشگاهی مانند دانشگاه cape town در کشور آفریقای جنوبی، دارای متقاضیان زیادی برای انتقالی است و از این رو تنها افراد معدودی به عنوان دانشجوی انتقالی در این دانشگاه پدیرفته می شوند.

خوابگاه در آفریقای جنوبی

خوابگاه در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در آفریقای جنوبی با در دست داشتن ویزای تحصیلی و أخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود به راحتی می‌توانید به این کشور سفر کنید. البته سکونت در کشور آفریقای جنوبی و آغاز یک زندگی دانشجویی، مهمترین دغدغه‌های دانشجویانی است که برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کرده‌اند. افرادی که تمکن مالی خوبی داشته باشند می‌توانند آپارتمان‌های دانشجویی با متراژ کم را اجاره کنند. آن دسته از دانشجویانی که صرفاً از عهده شهریه‌های دانشگاه بر می‌آیند باید ناگزیر در خوابگاه زندگی کنند. 

تمام دانشگاه‌های کشور آفریقای جنوبی برای دانشجویان خود، خوابگاه در نظر گرفته است. هزینه‌های زندگی در خوابگاه دانشجویی نیز به هزینه‌های کلی تحصیل در آفریقای جنوبی اضافه می‌شود. خوابگاه‌های دائمی برای دانشجویان و خوابگاه‌های موقت برای دوره‌های پژوهشی یا کنفرانس‌ها به افراد داده می‌شوند. البته اگر شما هم یک دانشجو در این کشور هستید و یا به تازگی قصد دارید برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کنید باید هزینه‌های کلی سفر و تحصیل در این کشور را دسته‌بندی کنید. هزینه‌های تحصیل، هزینه خوابگاه، هزینه‌های غذا، پوشاک، خرید کتاب و جزوه، لوازم التحریر و ...، هزینه‌های حمل و نقل و تفریحات و ...، مهمترین هزینه‌های زندگی دانشجویی هستند. تحصیل در آفریقای جنوبی، خوب است اما به شرط آنکه بتوانید از عهده خود برآیید.

امتیازات کارت دانشجویی در آفریقای جنوبی

امتیازات کارت دانشجویی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی، یک کارت شناسایی دانشجویی داده می‌شود که با استفاده از این کارت که با عنوان ISIC شناخته می‌شود، می‌توانند در برنامه‌های شهر به صورت هزینه‌های دانشجویی شرکت کرده و از خدمات مورد نیاز خود با تخفیف بیشتری بهره‌مند شوند. تفریحگاه‌ها، موزه‌ها، خرید، حمل و نقل و ... در این کشور با ارائه کارت شناسایی دانشجویی امکان پذیر است. داشتن یک کارت شناسایی یا ID Card در آفریقای جنوبی می‌تواند در برخی از کشورهای دیگر هم به کار رود. 

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در هر قسمت از مشاغل جامعه، دانشجویان می توانند مشغول به کار شوند، مشروط به اینکه تعداد ساعات کاری آن ها مجاز باشد. رستوران ها، مراکز اداری نیمه وقت، مشاغل پاره وقت، ترجمه متون دانشگاهی به صورت پاره وقت و ...، نمونه هایی از مشاغل دانشجویی در آفریقای جنوبی هستند. اگر برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کرده اید پس از اینکه محل سکونت شما دقیقاً مشخص شد می توانید از طریق سایت های کاریابی در این کشور، کار دانشجویی مناسب با مهارت خود را پیدا کنید.

در همه مقاطع دانشجو اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارا خواهد بود . با در آمد این کار دانشجویی ، فرد می تواند قسمتی از هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی را تامین کند

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آفریقای جنوبی

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی برای بسیاری از دانشجویانی که قرار است خود به تنهایی، زندگی را اداره کنند کمی با مشکل مواجه می شود. به طور کلی دانشجویان دانشگاه های آفریقای جنوبی نیز مانند سایر دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود به کار مشغول شوند و برخی از هزینه های خود را تأمین کنند.در کشور آفریقای جنوبی، هر دانشجو مجاز است فقط 20 ساعت در هفته کار کند. البته اگرچه هزینه های تحصیل در آفریقای جنوبی در مقایسه با سایر کشورها کمتر است اما کار دانشجویی در این کشور رایج می باشد. 

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آفریقای جنوبی

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

افراد متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در ابتدای دریافت ویزای تحصیلی باید از خدمات بیمه دانشجویی استفاده کنند. اگرچه به دانشجویان دانشگاه‌های این کشور نیز یک کارت شناسایی داده می‌شود که با استفاده از آن می‌توانند خدمات درمانی یا برخی تسهیلات را به با تخفیف و یا حتی به صورت رایگان دریافت کنند.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آفریقای جنوبی

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی بسیار ویژه و خاص است. زندگی دانشجویی به تأمین هزینه‌های درس و مخارج جاری وابسته است. در این کشور، دانشجویان می‌توانند حساب‌های بانکی دانشجویی در بانک باز کنند و در مدت زمان معین، وام‌های ارزان دریافت کرده و از تسهیلات بانک‌ها استفاده کنند. برای این کار، هر دانشجو باید یک مبلغ ثابت را به بانک سپرده گذاری کرده و در صورت لازم در زمان معین، وام یا تسهیلات بانکی دریافت نماید. برای تحصیل در آفریقای جنوبی می‌توانید یک حساب مخصوص در بانک داشته باشید که مشمول تخفیف‌های 50% در برخی هزینه‌ها می‌شود. داشتن یک حساب بانکی دانشجویی در این کشور را به متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی پیشنهاد می‌کنیم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آفریقای جنوبی

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی زمانی ارزش دارد که دانشجویان در یکی از دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم کشور مبدأ خود مشغول به تحصیل شوند. دانشجویان ایرانی باید یکی از دانشگاه های آفریقای جنوبی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند که وزارت علوم و تحقیقات ایران، آن را تأیید کرده باشد. در ادامه این قسمت با لیست دانشگاه هایی که وزارت علوم ایران آن ها را برای تحصیل در آفریقای جنوبی، تأیید کرده است آشنا می شوید:

 

 • University of Stellenbosch
 • University of Pretoria
 • University of Cape Town
 • North-west University
 • University of Western Cape
 • University of wits business school
 • University of nelson Mandela (metropolitan university)
 • University of Witwatersrand
 • University of kwaZulu- natal
 • University of free- state
 • University of Rhodes University
 • Technology university of Durban
 • university of zululand 
 • university of forthare 
 • university of south africa 
 • university of free state 

 

طبق یک طبقه بندی دیگر که در مورد رتبه بندی دانشگاه های آفریقای جنوبی برای ادامه تحصیل دانشجویان انجام گرفته است، دانشگاه های این کشور به سه گروه عالی، خوب و متوسط دسته بندی شده اند. این دسته بندی ها را می توانید برای تحصیل در آفریقای جنوبی در نظر داشته باشید:

 

دانشگاه های آفریقای جنوبی دارای رتبه عالی علمی:

 

 

 • Rhodes University
 • Stellenbosch University
 • University of Cape Town
 • University of Johannesburg
 • University of Kwazulu Natal
 • University of Pretoria
 • University of the Western Cape
 • University of the Witwatersrand

 

دانشگاه های آفریقای جنوبی دارای رتبه خوب علمی:

 

 • Nelson Mandela Metropolitan University  
 • University of Fort Hare
 • University of Free State
 • University of South Africa
 • University of Zululand

 

دانشگاه های آفریقای جنوبی دارای رتبه متوسط علمی:

 

 • Cape Peninsula University of Technology  
 • Central University of Technology  
 • Durban University of Technology  
 • MangosuthuUniversity of Technology 
 • Monash University South Africa
 • North West University
 • Tshwane University of Technology  
 • Vaal University of Technology
 • Walter Sisulu University
 • University of Venda

 

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آفریقای جنوبی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

cape town

witwtersrand 

stellenbosch  

kwazulu-natal

pretoria

این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند

دانشگاه های برتر در آفریقای جنوبی

دانشگاه های برتر در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی یک فرصت عالی برای ارتقای رتبه علمی است. دانشگاه‌های این کشور از شرایط علمی، امکانات و ارزش بالایی در قاره آفریقا برخوردار هستند و همچنین شهرهای این کشور نیز دارای شرایط بسیار مطلوب برای زندگی دانشجویی می‌باشند. معتبرترین دانشگاه‌های آفریقای جنوبی در شهرهای مختلف این کشور قرار دارند. در این قسمت با فهرستی از بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در آفریقای جنوبی در مقاطع مختلف آشنا خواهید شد. اگر قصد دارید در این کشور تحصیل کنید پیشنهاد می‌کنیم این قسمت را به دقت مطالعه کنید. 

 

1-دانشگاه  شهر کیپ تاون: شهر کیپ تاون برای تحصیل در آفریقای جنوبی، یک گزینه ایده آل است. این دانشگاه به عنوان معروف‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه در آفریقای جنوبی در سال 1829 ساخته شده است. تحصیل در یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور در بهترین رشته دانشگاهی، همان چیزی است که دانشجویان خارجی به دنبال آن هستند. با تحصیل در دانشگاه کیپ تاون، دانشجویان می‌توانند مهارت‌های زیادی را در حرفه خود به صورت عالی کسب کرده و سپس به کار مشغول شوند. این دانشگاه را می‌توان به نوعی یک دانشگاه مهارت محور تلقی کرد. در دانشگاه کیپ تاون، رشته‌های مختلفی نظیر بازرگانی، مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، مقاطع فوق لیسانس و دکتری و بهداشت و محیط زیست تدریس می‌شوند. تحصیل در این دانشگاه برای دوره لیسانس در طول یک سال، 75000 راند، برای مقطع فوق لیسانس، حدود 48000 راند و برای دکتری به صورت تمام وقت، 3275000 راند است.

 

2-دانشگاه استِلِنبوش برای تحصیل در آفریقای جنوبی: دانشگاه استِلِنبوش یکی از بهترین فرصت‌های تحصیل در آفریقای جنوبی است. این دانشگاه به مهارت‌ها و رشته‌های مهندسی برق در جهان شهرت دارد. دانشگاه استِلِنبوش در سال 1917 ساخته شده است و یک دانشگاه تحقیق محور محسوب می‌شود. حدود 1/0 از کل دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل داده اند. دانشکده های مختلف دانشگاه استِلِنبوش عبارتند از: دانشکده مدیریت، علوم اجتماعی، کشاورزی، مهندسی، حقوق، علوم نظامی، الهیات، پزشکی و بهداشت و دانشکده آموزش. هزینه تحصیل در این دانشگاه در طول یک سال به طور میانگین، حدود 22575 راند است. شهرت علمی دانشگاه استِلِنبوش در جهان به اندازه ای است که از تمام کشورهای جهان برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام می کنند. این دانشگاه برای دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره دکتری، بورسیه های تحصیلی در نظر می گیرد. برای دریافت بورسیه تحصیلی می توانید از اواخر جولای نسبت به تکمیل فرم درخواست بورسیه برای دوره دکتری اقدام کنید. تحصیل در آفریقای جنوبی در دانشگاه استِلِنبوش می تواند راه ورود به دنیای تحقیق و پژوهش را برای علاقه مندان باز کند.

 

3-دانشگاه پرتوریا، یک انتخاب ایده آل برای تحصیل در آفریقای جنوبی: دانشگاه پرتوریا یکی از معروف ترین دانشگاه های آفریقای جنوبی است که در سال 1908 ساخته شده است. رشته های مختلف دانشگاهی در مقاطع مختلف در این دانشگاه تدریس می شوند. دانشکده پزشکی، دانشکده علوم انسانی، کشاورزی و علوم پایه، دامپزشکی، مدیریت و اقتصاد، مهندسی، ساختمان و فناوری اطلاعات، حقوق و بازرگانی و ...، مهمترین دپارتمان های دانشگاه پرتوریا هستند. اگر شما هم متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی هستید و تمایل دارید در یک شهر زیبا با آب و هوای مطبوع و دلنشین زندگی دانشجویی خود را سپری کنید، پیشنهاد می‌کنیم به تحصیل در دانشگاه پرتوریا فکر کنید. 

 

4-دانشگاه کوازولو ناتال، یک مرکز تحقیقاتی عالی برای تحصیل در آفریقای جنوبی:

دانشگاه کوازولو ناتال بهترین فرصت را برای متقاضیان ادامه تحصیل در آفریقای جنوبی به ویژه در رشته‌های درمانی و پزشکی فراهم کرده است. این دانشگاه در ایالت کوازولو در آفریقای جنوبی قرار دارد.

 

5-دانشگاه ژوهانسبورگ، یک دانشگاه خاص و عالی رتبه برای تحصیل در آفریقای جنوبی: اگر قصد دارید در یکی از بهترین دانشگاه‌های آفریقای جنوبی تحصیل کنید، دانشگاه ژوهانسبورگ را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این دانشگاه در سال 1975، آغاز به فعالیت کرده است و تاکنون توانسته بسیاری از متخصصان و دانشمندان را ترتیب نماید. رشته‌های مختلف دانشگاهی در حوزه‌های علوم پایه، علوم انسانی، هنر، معماری و مهندسی، پزشکی و حقوق در این مرکز دانشگاهی تدریس می‌شوند. 

6-دانشگاه رودِس (Rhodes)، یک دانشگاه ایده آل برای دوره کارشناسی ارشد: دانشگاه رودس یکی از بهترین دانشگاه‌های آفریقای جنوبی برای ادامه تحصیل در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس است. اگر قصد دارید برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کنید می‌توانید مقطع لیسانس و فوق لیسانس خود را در دانشگاه رودس به پایان برسانید. این دانشگاه در سال 1904 تأسیس شده است. هم هیئت علمی این دانشگاه و هم دانشجویان آن از رتبه بالای علمی برخوردار هستند. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های معتبر جهان جای دارد.

7-دانشگاه نلسون ماندلا: این دانشگاه یکی از وسیع‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آفریقای جنوبی در منطقه کیپ می‌باشد. این دانشگاه دارای بیشترین آمار دانشجویان بین‌المللی در کیپ غربی و شرقی در این کشور است. دانشکده‌های مختلف در دانشگاه نلسون ماندلا برای تحصیل در آفریقای جنوبی راه اندازی شده‌اند که رشته‌های متنوع در آن تدریس می‌شوند. 

کلا هم اگر بخواهید بدانید که شهریه های این کشور در چه حدود است باید گفت که اولا بر خلاف شهریه های خیلی پایین، سطح آموزش در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی بسیار بالاست.
ثانیا شهریه ی دانشگاهی دانشجویان در مقطع لیسانس در کشور آفریقای جنوبی برای طول یک سال تقریبا 2500 الی 4500 دلار می باشد. این رقم برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس نیز ، 2700 الی 3000 دلار اعلام شده است.

سیستم نمره دهی در این کشور از آمریکا و دیگر کشورها سختگیرانه تر است و برای دریافت نمره a بین 75 تا 100 و a منفی 70 تا 74 خواهد بود و نمره b  60تا 69 خواهد بود و c بین 50 تا 59 و زیر 49 رد و غیر قابل قبول است.

 افراد برای گرفتن انتقالی از یک دانشگاه به دانشگاهی دیگر در آفریقای جنوبی باید دستاورد های دانشگاهی خود به همراه نتایج آزمون هایشان دانشگاه مبدا را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند
 توجه داشته باشید که دانشگاهی مانند دانشگاه cape town در کشور آفریقای جنوبی، دارای متقاضیان زیادی برای انتقالی است و از این رو تنها افراد معدودی به عنوان دانشجوی انتقالی در این دانشگاه پدیرفته می شوند.

افراد برای نهایی کردن پروسه جمع آوری مدارک و ارسال آنها به دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی باید برای مراحل زیر را با نوفقیت پشت سر گذارند
تکمیل فرم اپلای
اثبات اینکه هزینه ی اپلای پرداخت شده
کپی از مدارک
و مدارک مورد نیاز برای رشته ی تخصصی مورد نظر مانند پوتفولیو یا نتایج آزمون GMAT
 رفتن به مدرسه در کشور آفریقای جنوبی از 6 سالگی آغاز شده و تا 15 سالگی و اتمام مقطع نهم ادامه می یابد
 در کشور آفریقای جنوبی نیز، مانند اکثر کشور های دنیا، افراد پس از 18 سالگی می توانند جهت ادامه ی تحصیلات خود به دانشگاه بروند.

دانشگاه هاي افريقاي جنوبي دو بار در سال اقدام به پذیرش دانشجو ميكنند
ترم اول:فوريه(مهلت ثبت نام در اين ترم اول اگوست و در برخي از دانشگاه ها تا اول اكتبر)
ترم دوم:جولاي(مهلت ثبت نام در اين ترم اول مارچ و در بعضي از دانشگاه ها تا اول اوريل
 

نظام آموزشی آفریقای جنوبی

نظام آموزشی آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی نیز مانند هر کشور دیگری شامل قوانین وزارت خانه است. برای مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه، قوانین توسط وزارت آموزش و پرورش تدوین می‌شوند و قوانین دانشگاه‌ها را وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آفریقای جنوبی تعیین می‌کند. تمام ایالت‌های کشور آفریقای جنوبی از این قوانین تبعیت می‌کنند. بر همین اساس، نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی را به چهار دوره اصلی دبستان، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه تقسیم بندی می‌کنند. افراد متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی می‌توانند با توجه به شرایط درسی و تحصیلی خود در یکی از این مقاطع ثبت نام کنند. 

 

طبق نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی، تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره ابتدایی، 6 سال، دوره دبیرستان مقدماتی، 3 سال و دوره دبیرستان تکمیلی، 3 سال امکان پذیر است. پس از این دوره، افراد می‌توانند وارد دانشگاه شوند و در یکی از رشته‌های دانشگاهی در این کشور مشغول به تحصیل شوند. در دانشگاه‌های این کشور نیز دوره‌های تحصیلی کاردانی، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در رشته‌های مختلف تدریس می‌شود. 

تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره کاردانی، 2 سال، دوره لیسانس، 4 سال، کارشناسی ارشد، 2 سال و دوره دکتری حدود 3 تا 4 سال است. برخی از رشته‌های دانشگاهی آفریقای جنوبی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های پیراپزشکی برای پذیرش دانشجو، آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. افراد متقاضی برای تحصیل در آفریقای جنوبی باید در این آزمون‌ها موفق شوند.

در نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی، امر آموزش به دو مقوله مهم تقسیم می‌شود؛ در این کشور، آموزش‌ها به طور کلی به صورت آموزش‌های کلاسیک (شامل آموزش‌های مقدماتی و تکمیلی) و آموزش‌های عالی ( شامل آموزش‌های مهارتی در دوره‌های مختلف) به افراد ارائه می‌شوند. آموزش‌های مهارتی اغلب در دانشگاه‌ها تکمیل می‌شوند اما اگر فردی بخواهد با مهارت خود بدون تحصیل در بخش دانشگاهی وارد بازار کار گردد باید از آموزش‌های تخصصی دوره‌های فنی و حرفه‌ای این کشور استفاده کند. تحصیل در آفریقای جنوبی به منزله استفاده از این دو آموزش تخصصی خواهد بود.

در مورد تحصیل در آفریقای جنوبی و با بررسی نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی یک چالش وجود دارد که ریشه آن به تاریخ این کشور باز می‌گردد. نظام آموزشی دو پاره یا همان آموزش بر اساس تبعیض طبقاتی است. بر این اساس، آموزش‌ها در دو قشر ثروتمند و گروه‌های محروم و فقیر جامعه به صورت ناعادلانه ارائه می‌شود. مناطق فقیر نشین آفریقای جنوبی از امکانات آموزشی و رفاهی برخوردار نیستند و تمام امکانات آموزشی در بهترین مناطق شهرها برای سفیدپوستان ارائه می‌شود!  

چالش دیگر در مورد تحصیل در آفریقای جنوبی به وضعیت نابسامان دانش آموزان در دوره دبیرستان باز می‌گردد. بیش از نیمی از مردم این کشور در شرایط فقر به سر می‌برند و در بسیاری مناطق، دبیرستان‌ها از امکانات آموزشی کافی برخوردار نیستند؛ به این ترتیب، دانش آموزان برای ورود به رشته‌های دانشگاهی از بسیاری از مهارت و آموزش تخصصی اطلاعی ندارند و نمی‌توانند به دانشگاه راه پیدا کنند. تحصیل در آفریقای جنوبی برای افرادی که از نظر آموزشی در سطح پایین‌تری قرار دارند، یک کار سخت و دشوار است. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور به دانش بالای زبان انگلیسی نیاز دارد و دانشجویان باید سطح علمی بسیار خوبی داشته باشند. افراد متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی باید بتوانند از عهده دروس دانشگاه برآیند، به همین دلیل است که بهترین دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه کیپ تاون و ژوهانسبورگ شرایط سختی را برای فارغ‌التحصیل شدن در نظر گرفته‌اند.

 

اگر نظام آموزشی کشور آفریقای جنوبی را از دیدگاه چالش‌های اجتماعی بررسی کنیم باید بیان کرد که شکاف‌های فرهنگی، اجتماعی و البته اوضاع اقتصادی این کشور موجب می‌شود در نقاط مختلف آفریقای جنوبی، عدم انسجام فرهنگ و آموزش را شاهد باشیم. اختلاف طبقاتی و تبعیض نژادی، مهمترین دلایل نوسان وضعیت تحصیل در آفریقای جنوبی می‌باشند. در کلام آخر در این قسمت خاطرنشان می‌کنیم اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی قصد دارید برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کنید بهتر است دانشگاه محل تحصیل خود را از هر نظر بررسی کنید. نیاز به مدرک زبان، اعتبار مدارک، مراحل پذیرش، شرایط بورسیه و ... را حتماً به دقت ارزیابی کنید تا هم بتوانید موفق شوید و وقت و هزینه‌های خود را بهتر مدیریت کنید.

کلا هم اگر بخواهید بدانید که شهریه های این کشور در چه حدود است باید گفت که اولا بر خلاف شهریه های خیلی پایین، سطح آموزش در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی بسیار بالاست.
ثانیا شهریه ی دانشگاهی دانشجویان در مقطع لیسانس در کشور آفریقای جنوبی برای طول یک سال تقریبا 2500 الی 4500 دلار می باشد. این رقم برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس نیز ، 2700 الی 3000 دلار اعلام شده است.

از 6.7 سالگی وارد مدرسه میشوند تا کلاس نهم که 15 یا 16 سالگیست تحصیل اجباری بوده و بعد از آن برای مقطع دبیرستان تحصیل اختیاری خواهد بود و مدارس رایگان و غیر رایگان و خصوصی وجود دارد و برای مهاجران تحصیل در مدرسه خصوصی فقط امکان پذیر است.مدارس پولی است و هزینه بالایی دارد و رایگان ها فقط در مناطق فقیر نشین توسط دولت دایر شده اند و غیر رایگان ها 1000 دلار و خصوصی ها 5 یا 6 هزار دلار در سال شهریه دارند.

سیستم نمره دهی در این کشور از آمریکا و دیگر کشورها سختگیرانه تر است و برای دریافت نمره a بین 75 تا 100 و a منفی 70 تا 74 خواهد بود و نمره b  60تا 69 خواهد بود و c بین 50 تا 59 و زیر 49 رد و غیر قابل قبول است.
افراد برای گرفتن انتقالی از یک دانشگاه به دانشگاهی دیگر در آفریقای جنوبی باید دستاورد های دانشگاهی خود به همراه نتایج آزمون هایشان دانشگاه مبدا را به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند
 توجه داشته باشید که دانشگاهی مانند دانشگاه cape town در کشور آفریقای جنوبی، دارای متقاضیان زیادی برای انتقالی است و از این رو تنها افراد معدودی به عنوان دانشجوی انتقالی در این دانشگاه پدیرفته می شوند.

در کشور آفریقای جنوبی نیز، مانند اکثر کشور های دنیا، افراد پس از 18 سالگی می توانند جهت ادامه ی تحصیلات خود به دانشگاه بروند.

دانشگاه هاي افريقاي جنوبي دو بار در سال اقدام به پذيرش دانشجو ميكنند
ترم اول:فوريه(مهلت ثبت نام در اين ترم اول اگوست و در برخي از دانشگاه ها تا اول اكتبر)
ترم دوم:جولاي(مهلت ثبت نام در اين ترم اول مارچ و در بعضي از دانشگاه ها تا اول اوريل

لیسانس در آفریقای جنوبی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آفریقای جنوبی

لیسانس در آفریقای جنوبی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی در تمام دانشگاه  این کشور و در رشته‌های مختلف امکان پذیر است. دوره لیسانس در این کشور حدود 4 سال طول می‌کشد. هزینه تحصیل در دوره لیسانس در آفریقای جنوبی در طول یک سال تقریباً ارزان قیمت است. رقمی حدود 12000 دلار برای این دوره گزارش شده است. البته تحصیل در آفریقای جنوبی بسته به رشته‌های مختلف، شرایط و هزینه‌های متفاوتی دارد. افرادی که متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی هستند و می‌خواهند تحصیلات خود را از مقطع لیسانس آغاز کنند نیاز دارند در آزمون‌های زبان انگلیسی دانشگاه پذیرفته شوند. البته داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی برای ورود به مقطع لیسانس در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی بسیار مهم است. 

دانشجویی که برای تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع لیسانس اقدام می‌کند علاوه بر داشتن مدرک زبان انگلیسی باید مدارک هویتی خود، مدارک علمی یا رزومه علمی خود در دوره دبیرستان و همچنین ریز نمرات دوره دبیرستان خود را برای ارائه به دانشگاه مورد نظر خود آماده‌ کند. رزومه علمی دانش آموزان در دوره دبیرستان می‌تواند شامل ارائه اختراعات یا شرکت در مسابقات علمی کشوری یا جهانی و المپیادها باشد. برای موفقیت در پذیرش از سوی یکی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی حتماً باید رزومه قابل قبولی از سوی متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع لیسانس به دانشگاه ارائه گردد. پس از قبولی در این مقطع، دانشجو حتی می‌تواند برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود به کار دانشجویی مشغول شود. 

تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع لیسانس در رشته‌های مختلفی همچون مهندسی، مهندسی برق، معماری، هنر، حقوق، ادبیات، الهیات، کشاورزی، محیط زیست، بهداشت، رشته‌های پیراپزشکی، علوم پایه، علوم انسانی و ... برای علاقه مندان امکان پذیر است. 

در کل هزینه 3 تا 4 سال تحصیل لیسانس بسته به دانشگاه و رشته بین 5 تا 15 هزار دلار در سال میباشد.اما همانطور که گفتیم 12 هزار دلار برای بسیاری از رشته  ها و دانشگاه های معتبر و تاپ خواهدبود.

فوق لیسانس در آفریقای جنوبی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آفریقای جنوبی

فوق لیسانس در آفریقای جنوبی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فوق لیسانس در آفریقای جنوبی در حدود 2 تا 3 سال طول می‌کشد. رشته‌های فوق لیسانس در این کشور با استقبال خوبی در میان دانشجویان بومی آفریقایی و همچنین دانشجویان خارجی مواجه شده است. هزینه‌های تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع فوق لیسانس بیشتر از 10000 دلار در سال است. تحصیل در این مقطع با توجه به دانشگاه ارائه دهنده رشته‌های خاص امکان پذیر است. همانند سایر رشته‌های دانشگاهی در کشورهای مختلف، تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع فوق لیسانس نیز نیازمند گذراندن دروس تئوری و ارائه پایان نامه تحقیقاتی است. برای تحصیل در یکی از رشته‌های مقطع فوق لیسانس در این کشور، دانشجو باید ابتدا از سوی دانشگاه مورد نظر خود، پذیرش شود؛ سپس ریز نمرات دوره لیسانس خود را به همراه یک رزومه علمی کامل از سوابق درسی و تحصیلی خود برای ارائه دادن به دانشگاه آماده سازد. اگر دانشجویان در مسابقات یا کنفرانس‌های علمی نیز شرکت کرده باشند می‌توانند آن را نیز در رزومه خود درج کنند. این عامل می‌تواند در پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر، مؤثر باشد. رشته‌های مدیریت، مهندسی، علوم پایه، هنر، معماری و حقوق، نمونه‌هایی از رشته‌هایی هستند که در مقطع فوق لیسانس در آفریقای جنوبی تدریس می‌شوند. 

در این مقطع بسته برای برخی رشته ها 2 تا 7 هزار دلار و بیشتر رشته ها حدود 10000 دلار شهریه دارند و برای برخی مدارس بین المللی مدیریت حتی 28000دلار در نظر گرفته شده 

دکترا در آفریقای جنوبی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آفریقای جنوبی

دکترا در آفریقای جنوبی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره دکتری حدود 4 سال طول می‌کشد. در این دوره که به منزله آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی محسوب می‌شود، تخصص‌ها، مهارت‌ها، تحقیقات و بسیاری موارد دیگر در حوزه تخصصی دانشجو به او ارائه می‌گردد. شرایط دانشگاه‌های آفریقای جنوبی برای پذیرش دانشجو در دوره دکتری کمی دشوارتر است. افراد متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در مقطع دکتری باید تمام ریز نمرات دوران مختلف تحصیلی خود را برای ارائه به دانشگاه آماده کند. مدارک دوره‌های پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس به همراه ترجمه آن‌ها به زبان انگلیسی، رزومه علمی قوی و مدرک زبان انگلیسی نیز برای ورود به دوره دکتری در آفریقای جنوبی لازم هستند. 

افراد متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره دکتری باید یک سری مدارک ویژه‌ای را نیز برای موفقیت در پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر خود آماده کند. متقاضی تحصیل در دوره دکتری در آفریقای جنوبی باید یک پروپوزال قوی علمی برای پایان نامه خود ارائه دهد. همچنین متقاضیان این دوره باید توصیه نامه یا معرفی نامه علمی از سوی اساتید قبلی خود در دست داشته باشند. آماده بودن تمام مدارک فوق می‌تواند احتمال موفقیت دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره دکتری را افزایش دهد. تحصیل در دوره دکتری در رشته‌های علوم پایه، علوم انسانی، هنر، معماری و ... در آفریقای جنوبی امکان پذیر است. علاوه بر این رشته‌ها، تحصیل در دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی نیز به صورت اختصاصی و در یک دوره عالی دکتری به دانشجویان ارائه می‌گردد. در قسمت بعدی به طور اختصاصی با شرایط ورود به دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی آشنا می‌شویم.

دکتری در این کشور بین 3 تا 5 سال خواهد بود و هزینه اش کمتر از دیگر مقاطع است و مثل لیسانس و فوق لیسانس نیست.

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل پزشکی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی از محبوبیت ویژه‌ای در میان دانشجویان برخوردار است.هزینه‌های زندگی دانشجویی و تحصیل در این مقطع دانشگاهی در مقایسه با سایر کشورها ارزان‌تر است. داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی، شرط اصلی ورود به دوره پزشکی در آفریقای جنوبی است. تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره پزشکی حدود 6 سال به طول می‌انجامد. در این دوره تحصیلی، دانشجو باید دروس تئوری با موضوعات مختلف مانند بهداشت، تغذیه، آناتومی، درمان بالینی و ... را با موفقیت بگذراند.

دانشگاه‌های مهم کشور آفریقای جنوبی که برای تحصیل در دوره پزشکی دارای اعتبار علمی بالایی هستند و از سوی وزارت علوم ایران نیز به تأیید رسیده‌اند به صورت زیر برای شما فهرست شده‌اند:

دانشگاه کیپ تاون – دانشگاه استنلبوش – دانشگاه ویت وات زراند – دانشگاه کوازولو – دانشگاه شمال غربی با سه دانشکده تخصصی 

یکی از مهمترین مزیت‌های تحصیل در آفریقای جنوبی در دوره پزشکی این است که دانشجویان پس از پایان دوره و دریافت مدرک پزشکی خود می‌توانند در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها، درمانگاه و ... مشغول به کار شوند.

تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی

تحصیل دندانپزشکی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی در رشته دندانپزشکی، حدود 5 سال طول می‌کشد. در این دوره نیز دانشجو باید تمام مدارک لازم را که در قسمت قبلی ذکر کرده‌ایم، شامل ریز نمرات دوره‌های قبلی تحصیلی، مدرک معتبر زبان انگلیسی، سوابق علمی و پژوهشی و ... را برای ارائه به دانشگاه مورد نظر خود آماده کند. در سال‌های اولیه رشته دندانپزشکی در آفریقای جنوبی، دانشجویان باید درس‌های تئوری مانند بهداشت، سلامت دهان و دندان، تغذیه، دندانپزشکی بالینی و ... را بگذرانند. تحصیل در آفریقای جنوبی در این رشته به مهارت و هوش بالایی نیاز دارد و افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند در مراکز درمانی یا به صورت خصوصی به کار مشغول شوند. متقاضیان تحصیل در آفریقای جنوبی در رشته دندانپزشکی می‌توانند در این رشته در گروه‌های تخصصی بیماری‌های فک و دهان، ناهنجاری دهان و دندان و جراحی تخصصی فک و دندان نیز تحصیلات خود را به پایان برسانند. داشتن مدرک زبان انگلیسی برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه برای پذیرش دانشجویان در رشته دندانپزشکی، لازم و ضروری است.

رشته های غیر پزشکی در آفریقای جنوبی

رشته های غیر پزشکی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی با هر سلیقه، رشته یا گرایشی که در نظر داشته باشند می‌توانند در این کشور مشغول به تحصیل شوند. نمونه‌هایی از رشته‌های تحصیلی که در این کشور تدریس می‌شوند را به صورت زیر به شما معرفی می‌کنیم: 

رشته‌های نفت، خلبانی، هنر، موسیقی، کامپیوتر، هوافضا، داروسازی، مهندسی، معماری، حقوق، مدیریت، توریسم، سینما، طراحی لباس، طراحی جواهرات، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، علوم رایانه‌ای، روانشناسی در گرایش‌های مختلف، مدیریت منابع انسانی، کشاورزی، فناوری اطلاعات، فیزیک، ریاضیات، شیمی، زمین شناسی، آمار، جغرافیا و تاریخ، پلیمر و فناوری‌های پیشرفته، جانورشناسی، گیاه شناسی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، طراحی دکوراسیون داخلی، رسانه‌ها، نساجی، علوم سیاسی، مردم شناسی، ادبیات، زبان انگلیسی، علوم آزمایشگاهی، پرستاری، داروسازی، بهداشت محیط، مشاوره، فلسفه، جامعه شناسی و .... .

اگر قصد دارید برای تحصیل در آفریقای جنوبی اقدام کنید و یا به ویژه می‌توانید به تحصیل رایگان در آفریقای جنوبی نیز فکر کنید، یکی از این رشته‌های دانشگاهی را انتخاب کنید. مقوله تحصیل رایگان در این کشور با استفاده از شرایط بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. اگر واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیل در آفریقای جنوبی باشید می‌توانید از سوی سازمان ارائه دهنده بورسیه یا دانشگاه مربوطه در یکی از رشته‌های شامل بورسیه تحصیلی پذیرفته شوید.

آی تی و مهندسی و پیشه وری و کشاورزی و معماری و بیزینس و علوم بالینی و بهداشتی از جمله رشته  و کارهایی اند که زمینه کاری مناسبی خواهند داشت.

فارغ التحصیلان مقطع دکتری و محققان این علوم آینده شغلی فوق العاده ای خواهند داشت.

کلا هم اگر بخواهید بدانید که شهریه های این کشور در چه حدود است باید گفت که اولا بر خلاف شهریه های خیلی پایین، سطح آموزش در دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی بسیار بالاست.
ثانیا شهریه ی دانشگاهی دانشجویان در مقطع لیسانس در کشور آفریقای جنوبی برای طول یک سال تقریبا 2500 الی 4500 دلار می باشد. این رقم برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس نیز ، 2700 الی 3000 دلار اعلام شده است.
 افراد برای نهایی کردن پروسه جمع آوری مدارک و ارسال آنها به دانشگاه های کشور آفریقای جنوبی باید برای مراحل زیر را با نوفقیت پشت سر گذارند
تکمیل فرم اپلای
اثبات اینکه هزینه ی اپلای پرداخت شده
کپی از مدارک
و مدارک مورد نیاز برای رشته ی تخصصی مورد نظر مانند پوتفولیو یا نتایج آزمون GMAT
رفتن به مدرسه در کشور آفریقای جنوبی از 6 سالگی آغاز شده و تا 15 سالگی و اتمام مقطع نهم ادامه می یابد
در کشور آفریقای جنوبی نیز، مانند اکثر کشور های دنیا، افراد پس از 18 سالگی می توانند جهت ادامه ی تحصیلات خود به دانشگاه بروند.

خلبانی در آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در خلبانی است. کالج های زیادی در این کشور دوره های کامل خلبانی را برگزار می کنند که به عنوان مثال می توان به کالج خلبانی در جفریز بی و مدرسه ی خلبانی پریتوریا در پایتخت آفریقای جنوبی اشاره کرد.

هزینه تحصیل در دوره ی کامل خلبانی در آفریقای جنوبی مبلغی حدود 43 هزار دلار است. بر خلاف هزینه‌ی تحصیل، هزینه‌ی زندگی در این کشور مبلغی معقول خواهد بود. هزینه‌ی یک زندگی دانشجویی متوسط در هر ماه تقریبا 600 دلار است.دانش آموختگان دوره‌ی خلبانی می توانند در آفریقای جنوبی به مدت 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه‌های تحصیل یا زندگی خود را از این طریق تامین نمایند. قبل از شروع دروس تخصصی خلبانی هر دانشجو باید به مدت سه ماه زبان تخصصی خلبانی را بگذراند که هزینه‌ی کل این دوره 4300 دلار خواهد بود.  خوشبختانه کالج های خلبانی آفریقای جنوبی به دانشجویان خود خوابگاه می دهند و خوابگاه های آنان بسیار لوکس و مجهز است، به طوریکه برخی از آنان مجهز به استخر است.زبان تحصیل در این کشور انگلیسی بوده و توسط بهترین اساتید جهان دوره های خلبانی تدریس شده و مدارک اخذ شده در این کشور در تمامی کشورهای جهان اعتبار دارد.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آفریقای جنوبی

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در آفریقای جنوبی برای دانشجویان خطرات قابل توجهی در پی ندارد. نظام آموزشی این کشور با در نظر گرفتن هزینه‌های تحصیلی و زندگی دانشجویی، بهترین شرایط را برای ادامه تحصیل افراد تأمین کرده است. تمام شهرهای این کشور برای زندگی مناسب هستند؛ البته شهرهای کیپ تاون و ژوهانسبورگ از محبوبیت بیشتری در میان دانشجویان متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی برخوردار هستند. با مدیریت هزینه‌ها، دانشجویان می‌توانند بهترین شرایط زندگی دانشجویی را در این کشور تجربه کنند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آفریقای جنوبی

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سیستم آموزشی در مدارس آفریقای جنوبی دارای تغییرات زیادی است. همانطور که در قسمت‌های قبلی نیز بیان نمودیم نظام آموزشی این کشور درگیر مسائل طبقاتی و امکانات مختلف است. در این کشور، مدارس دولتی زیادی وجود دارد که در مناطق مختلف، شرایط متفاوت دارند. اگر فردی متقاضی تحصیل در آفریقای جنوبی در مدارس این کشور است بهتر است اول در مورد مدرسه و امکانات آن تحقیق کند. مجتمع آموزشی امام خمینی در شهر پرتوریا یک مدرسه ایرانی است که برای تحصیل دانش آموزان ساخته شده است. 

از 6.7 سالگی وارد مدرسه میشوند تا کلاس نهم که 15 یا 16 سالگیست تحصیل اجباری بوده و بعد از آن برای مقطع دبیرستان تحصیل اختیاری خواهد بود و مدارس رایگان و غیر رایگان و خصوصی وجود دارد و برای مهاجران تحصیل در مدرسه خصوصی فقط امکان پذیر است.مدارس پولی است و هزینه بالایی دارد و رایگان ها فقط در مناطق فقیر نشین توسط دولت دایر شده اند و غیر رایگان ها 1000 دلار و خصوصی ها 5 یا 6 هزار دلار در سال شهریه دارند.

سیستم نمره دهی در این کشور از آمریکا و دیگر کشورها سختگیرانه تر است و برای دریافت نمره a بین 75 تا 100 و a منفی 70 تا 74 خواهد بود و نمره b  60تا 69 خواهد بود و c بین 50 تا 59 و زیر 49 رد و غیر قابل قبول است.

در کشور آفریقای جنوبی نیز، مانند اکثر کشور های دنیا، افراد پس از 18 سالگی می توانند جهت ادامه ی تحصیلات خود به دانشگاه بروند

چاپ مقالات علمی در آفریقای جنوبی و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در آفریقای جنوبی و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

چاپ مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر علمی در کشور آفریقای جنوبی یکی از عوامل قوی سازی رزومه علمی دانشجویان این کشور است. تحصیل در آفریقای جنوبی به شرطی موفقیت آمیز خواهد بود که دانشجو در هر یک از مقاطع دانشگاهی بتواند یک مقاله معتبر در یکی از ژورنال‌های این کشور چاپ کند. طبیعتاً بسیاری از مؤسسه‌های تحقیقاتی این کشور در سطح جهانی معتبر هستند و می‌توانند مقالات دانشجویان را در بولتن خود به چاپ برسانند. 

شرکت در آزمون های بین المللی در آفریقای جنوبی

شرکت در آزمون های بین المللی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیلات پیش دبستانی از ٣ الی ۵ سالگی آغاز می شود و معمولا اجباری نیست، تحصیلات ابتدایی از ۵ الی ۶سالگی آغاز شده و معمولاً شش سال بطول می‌انجاند‌‌ پس از آن دانش آموزان وارد دوره دبیرستان مقدماتی وسپس دبیرستان تکمیلی می شوند که این دوره‌ها ۵ الی ۶ سال طول می‌کشد.

برای ورود به برخی رشته‌ها نظیرپژشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی داوطلبان باید در زمان آزمون ورودی این رشته‌ها شرکت کنند.مدت زمان دوره‌های کاردانی ٢ سال، کاردانی به کارشناسی ٢ الی ٣ سال، کارشناسی ٣ الی ۴ سال،کارشناسی ارشد ١ الی ٣ سال، دکترا ٣ الی ۴ سال است. این کشور در سال‌های 05-2002میزان ۵٫۴% از تولید ناخالص کشور را به آموزش و پرورش خود اختصاص داده بود.

چهارچوب صلاحیت ملی آفریقای جنوبیالف

- آموزش کلاسیک در حال حاضر نظام آموزشی آفریقای جنوبی شامل 4 بخش است. 

1-پیش دبستانی(ECD): این بخش توسط بخش غیر دولتی برای کودکان 3 تا 7 سال در نظر گرفته شده است.2

-آموزش مدرسه که در 2 مقطع ابتدایی و دبیرستان است.3

-آموزش عالی و

4 -آموزش پایه بزرگسالان. که در سه سطح عمومی، تکمیلی و عالی برگزار می‌شود.· آموزش‌های عمومی از پایه تا پایه 9 که معادل سطح 1 چارچوب صلاحیت ملی (NQF) است را شامل می‌شود. 

· آموزش‌های تکمیلی از پایه 10 تا 12 تحصیلات علمی (آکادمیک) که معادل سطح 4-2 NQF و معادل سطح (N6- N1) کالجهای تکمیلی است. (مطابق جدول فوق)· آموزش های عالیب - آموزش مهارتی آموزش‌های فنی و حرفه ای در آفریقای جنوبی شامل آموزش‌های رسمی و غیررسمی می‌باشد. آموزش های رسمی، در بخش آموزش های عالی و دبیرستان‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش‌های غیررسمی در کالج‌های تکمیلی و سایر موسساتی که آموزش‌های فنی پس از مدرسه، حین کار و شاغلین را ارائه می‌دهند، اجرا می‌گردد.

آموزش های غیررسمی شامل مفاهیم پایه و مهارتهای مقدماتی ویژه جوانان و بزرگسالان شاغل است. رویکرد آموزشی خاص مشاغل بوده و کمتر به برنامه های آموزشی اختصاص می‌یابد (آموزش ها با رویکرد عملی می‌باشد) دوره های آموزشی کوتاه مدت است و به مهارت های خاصی محدود می گردد.

آموزش های فنی و حرفه‌ای غیر رسمی علاوه بر تمرکز بر مهارت های خاص صنایع، فرصتهایی را جهت ارتقای مهارتی کارگران در رسته شغلی ایشان ایجاد می نماید.

گروه های هدف عبارتند از: فراگیران ثبت نام شده بصورت رسمی، ترک تحصیل کنندگان، فراگیران بخش فنی، جوانان، و جامعه‌ی دانشگاهی، کارآفرینان، بخش صنایع و سایر برنامه‌های آموزش غیر رسمی.مقطع آموزش پایه:براساس قوانین مصوب کشور بخشی از مقطع تحصیلی به عنوان مقطع آموزش پایه تلقی گردیده و کلیه شهروندان موظف اندکه پس از احراز شرایط لازم و قانونی از آموزش قانونی این مقطع برخوردار گردند. دولت ها نیز به نوبه خود موظف اند در جهت برخورداری هرچه بیشتر شهروندان از این مقطع تسهیلات لازم را فراهم نموده و به ارائه خدمات به صورت رایگان مبادرت نمایند.مقطع آموزش پایه در بسیاری از کشورهای قاره آفریقا (۵۰ درصد) تنها شامل مقطع آموزش ابتدایی می گردد مانند (کشورهای اتیوپی، چاد، کامرون، گینه) و این درحالی است که در برخی کشورها نیز (۴۱ درصد) این مقطع از دو مقطع ابتدایی و مقدماتی متوسطه متشکل می گردد.

این وضعیت در کشورهای الجزایر، کنگو، تونس، نامبیا، نیجر و.... مشاهده می گردد.لازم به ذکر است برخی از کشورها (۹ درصد) اطلاعات مربوط به این مقطع را گزارش نکرده اند. در میان کشورهایی آفریقایی طولانی ترین مقطع آموزش پایه به کشورهای ری یونیون، سنت هلنا، گابن و... با ۱۰ سال مقطع آموزش تعلق دارد.کوتاه ترین مقطع آموزش پایه نیز به کشورهایی اختصاص دارد که آموزش در آن مقطع تنها مختص مقطع ابتدایی با حداقل دوره آموزشی ۴ ساله می باشد که از آن جمله می توان به کشورهای سائوتومه و پرنسیپه اشاره کرد.آموزش پیش دبستانی:درمیان کشورهای آفریقایی کمترین سن ورود به آموزش پیش دبستانی سن ۲ سالگی (در کشورهای ری یونیون) و بیش ترین سن ورود به این مقطع سن ۶ سالگی است که در کشور نامیبیا مشاهده می گردد. در اکثر کشورهای این قاره سن ورود به مقطع پیش دبستانی در سنین ۳ سال (۳۸ درصد) یا ۴ سال (۳۶درصد) می باشد. لازم به ذکر است مقطع آموزش پیش دبستانی در اکثر نظام های آموزشی کشورهای دنیا اجباری نیست.

مقطع آموزش ابتدایی: پایین ترین سن ورود به مقطع آموزش ابتدایی سن ۵ سالگی در کشورهای، سنت هلنا، سیرالئون و موریتوس دیده شده و مسن ترین دانش آموزان شاغل به تحصیل در مقطع ابتدایی نیز در کشور لیبی به دلیل طولانی بودن آن مقطع با ۱۴ سال سن مشاهده می شود. طولانی ترین مقطع ابتدایی با ۹ سال طول مدت مقطع در کشورلیبی پس از آن ها کشورملاوی و سودان با ۸ سال مشاهده می گردد. کوتاه ترین طول مقطع نیز۴ سال بوده که در کشورهایی مثل سائوتومه و پرنسیپه و آنگولا مشاهده می گردد.مقطع ابتدایی ۷ سال نخست آموزش و پرورش این کشور را دارد. در عصر آپارتاید مدارس سیاهان با بودجه ناکافی روزگار سپری می‌کردند.مقطع آموزش متوسطه:به طورکلی مقاطع آموزش رسمی با توجه به اهمیت مقاطع در نظام آموزشی کشورهای جهان به دو مقطع اصلی آموزش ابتدایی و متوسطه تقسیم می گردد. در برخی از کشورهای قاره آفریقا (۵/۱۲ درصد) نظام آموزشی تنها به دو مقطع مذکور تقسیم شده و از تفکیک بیشتری برخوردار نیست. به عنوان مثال درکشور روآندا (دوره ابتدایی ۷ سال و مقطع متوسطه۶ سال)، کنیا(دوره ابتدایی ۸ سال و مقطع متوسطه ۴ سال) و لیبی (دوره ابتدایی ۹ سال و مقطع متوسطه ۳ سال)، اما در اکثر کشورهای این قاره (۵/۸۷ درصد) مقطع متوسطه خود از دو مقطع کوتاه تر تقسیم می شود که با عنوان دوره مقدماتی متوسطه و مقطع تکمیلی متوسطه شناخته می گردد.

دانشگاه هاي افريقاي جنوبي دو بار در سال اقدام به پذيرش دانشجو ميكنند
ترم اول:فوريه(مهلت ثبت نام در اين ترم اول اگوست و در برخي از دانشگاه ها تا اول اكتبر)
ترم دوم:جولاي(مهلت ثبت نام در اين ترم اول مارچ و در بعضي از دانشگاه ها تا اول اوريل

کنفرانس های علمی در آفریقای جنوبی

کنفرانس های علمی در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که در دانشگاه‌های آفریقای جنوبی تحصیل می‌کنند می‌توانند دستاوردهای علمی و تحقیقاتی خود را در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی که به صورت بین‌المللی در این کشور برگزار می‌شوند ارائه دهند؛ کنفرانس مهندسی، محیط زیست، تغذیه، سلامت و ...، نمونه‌هایی از این کنفرانس‌های علمی هستند. 

جشن های دانشگاه ها در آفریقای جنوبی

جشن های دانشگاه ها در آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های آفریقای جنوبی هم مانند سایر دانشگاه های جهان برای آغاز سال تحصیلی خود و همچنین مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان خود، مراسم و برنامه‌های ویژه ای تدارک می‌بیند. معمولاً دانشگاه‌های این کشور برای مراسم ملی، افتخارات، مسابقات و کنفرانس‌های خود نیز جشن‌هایی در نظر می‌گیرند. (مطالعات این قسمت به زمان بیشتری به ترجمه منابع خارجی نیاز دارد).

دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی

دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی معتبرترین دانشگاه قاره آفریقا بوده که در شهر کیپ تاون قرار دارد. دانشگاه در اکتبر سال ۱۸۲۹ میلادی تاسیس شد و جزء برترین دانشگاه های جهان به‌شمار می‌رود. دانشگاه از استانداردهای بالای آموزشی برخوردار بوده و قدیمی ترین دانشگاه کشور آفریقای جنوبی است. دانشگاه در زمان راه اندازی به عنوان یک کالج برای دانش آموزان دبیرستانی ایجاد شد. دانشگاه کیپ تاون آموزشهای محدودی را به دانش آموزان ارائه می کرد تا زمانیکه در سالهای پس از ۱۸۸۰ میلادی به دلیل کشف الماس و طلا در شمال کشور آفریقای جنوبی، ضرورت کسب اطلاعات حرفه ای در زمینه استخراج و کشف معادن موجب رشد و سرمایه گذاری در دانشگاه گردید. در طول سالهای ۱۸۸۰ تا ۱۹۰۰ دانشگاه رشد زیادی را تجربه کرد. این توسعه به دلیل حمایتهای بخش خصوصی و دولتی در تامین مالی دانشگاه صورت گرفت. در طول این سالها اولین آزمایشگاه‌های تخصصی دانشگاه کیپ تاون ایجاد شد و دپارتمان معدن شناسی و زمین شناسی در جهت آموزش و تربیت متخصصان مورد نیاز صنایع معادن طلا و الماس به وجود آمد. عامل مهم دیگر در توسعه و رشد دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی پذیرش زنان در دانشگاه بود.

آخرین ویرایش: 2019-04-15 07:07:21 4,674