x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021
عراق

عراق

کشور عراق در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا قرار دارد. پایتخت این کشور شهر بغداد است و از سمت جنوب با عربستان و از سمت غرب نیز با اردن و سوریه همسایه است. عراق از سمت شرق با ایران هم مرز است. این کشور در بخش جنوب خود مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد. آبگیرهای رودهای دجله و فرات بیشترین زمین های قابل کشت در عراق محسوب می‌شوند. بیابان های جنوب غربی حدود نصف مساحت عراق را پوشانده است و بخش بزرگ عراق نیز توسط صحرای این کشور پوشانده شده است. رودها سالانه حدود 60 میلیون متر مکعب گل و لای را به دلتا منتقل می‌کنند. فعالیت های صنایع تولیدی کشور عراق ارتباط مستقیمی به صنایع نفتی دارد و به طور کلی صنایع اصلی در این مدت می‌تواند بر اساس نفت و مواد شیمیایی و همینطور کود ارزیابی شود. احداث ساختمان و همینطور ساخت و ساز از سایر بخش های صنعتی گسترده محسوب می‌شود و به طور کلی صنایع در کشور عراق زیر بنای تولیدی را پیش برده است. در ابتدا رتبه کشور عراق در زمینه منابع طبیعی را ارزیابی می‌کنیم؛ نفت اولین و مهمترین بخش اقتصادی کشور عراق محسوب می‌شود. تخمین ها نشان می‌دهد که کشور عراق دارای ذخایر 115 میلیارد بشکه نفت در میدان های نفتی است که پس از ایران در رده پنجم قرار دارد. تخمین های زلزله نگاری نشان داده است احتمال اینکه این کشور در سال های آینده میدان‌های نفتی بیشتری داشته باشد بسیار وجود دارد.

 • نام کشور (به عربی و لاتین): لاتین: Iraq عربی: جمهوریةالعراق
 • نوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوری
 • زبان های رایج: گویش های مختلف
 • واحد پول و معادل آن در هر دلار: دینار هر دینار کشور عراق 0.00084 دلار آمریکا
 • پیش شماره تلفن: 00964
 • تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: 32
 • پایتخت: بغداد
 • زبان های رسمی: عربی و کردی
 • جمعیت: بیش از 38.25 میلیون در سال 2017
 • منطقه زمانی: UTC+3(AST)
 • دامنه اینترنتی: iq.
 • رتبه تولید ناخالص: بیش از 250.070 میلیارد دلار آمریکا

سفر به عراق

در صورتی که شهر نجف را برای سکونت انتخاب کرده باشید با تابستان هایی بسیار گرم و خشک روبرو هستید این در حالی است که زمستان های این کشور سرد است. به دلیل گرمای زیاد تابستان مردم سعی می‌کنند به سردآبه هایی بروند که در دل زمین حفر شده‌اند و به طور کلی فضای خنک تری دارند؛ نظر داشته باشید که شرایط آب و هوایی در این کشور در شهر بغداد فرق دارد. فستیوال رنگ در اربیل کشور عراق هر ساله برگزار می‌شود و یکی از بهترین جشن هایی است که عموم مردم را دور هم جمع می‌کند. در جشن رنگ ها تلاش می‌شود تا از قدرت رنگ در زندگی صحبت شود، رنگ های تیره به رنگ های ناامیدی مشهور هستند و رنگ های شاد امید به زندگی را بیشتر می‌کنند، در این جشن هر شخص صورت و دست های خود را یک رنگی می‌کند و در مورد رنگ انتخابی سخنرانی می‌شود، درد و دل با رنگ ها از دیگر بخش های این فستیوال است و افراد سعی می‌کنند مشکلات و یا خوشی های خود را با انتخاب یک رنگ منتقل کنند.

سفر به عراق

زندگی در عراق

کشور عراق به 4 ناحیه اصلی تقسیم شده است که شامل بیابان های باختر فرات، جزیره میانرودان بالا، کوهسارهای شمالی و فضای دشتی آبرفتی است. کوهستان های شمال خاوری این کشور بخش گسترده ای را تشکیل دادهاند. کشور عراق از سمت جنوب با ترکیه و از سمت شمال با عراق همسایه است. کشور عراق از نظر وسعت رتبه 58 را دارد. این سرزمین پست و هموار و گرمسیری است و شرق آن دارای جلگه های حاصلخیز است. در دوره های گذشته بیشترین بخش هزینه زندگی در کشور عراق مربوط به بخش اقتصادی بود اما امروزه محل اقامت در این کشور هزینه بیشتری را در برگرفته است در هر صورت فاکتورهای اصلی هزینه زندگی در کشور عراق، اسکان، محل اقامت موقت، مواد غذایی، هزینه بهداشت، آموزش و پرورش، هزینه حمل و نقل و همینطور هزینه های مازاد است که برای ورزش و تفریح و ... در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که بخواهید فرزند خود را به مهد کودک بفرستید باید 2 درصد بیشتر از ایران هزینه کنید، مشخص است که هزینه امکانات رفاهی در کشور عراق کمی گرانتر از ایران است اما به طور کلی هزینه برای خورد و خوراک در کشور عراق بسیار ارزان‌تر بوده و اقلام ضروری زندگی در وضعیت خوبی دیده می‌شوند. کسانی که قصد ثبت شرکت در کشور عراق دارند باید در ابتدا دو نسخه از فرم مخصوص ثبت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها تکمیل نمایند؛ یک نسخه از آن در اداره بایگانی و نسخه دیگر به متقاضی داده می‌شود.

زندگی در عراق

مهاجرت به عراق

اقامت کشور عراق پس از 5 سال صورت می‌گیرد و در طول این دوره افراد باید بتوانند از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی باشند. مهاجرت سرمایه گذاری به عراق پس از 3 سال منجر به اقامت دائم می‌شود. واردات و صادرات از دیگر بخش های مهم مهاجرتی به کشور عراق محسوب می‌شوند. آمار مهاجرانی که به قصد کار وارد کشور عراق می‌شوند نیز این روزها بیشتر از سال های گذشته است، حقیقت این است که وجود فضای گردشگری بالا در کشور عراق سبب شده است که رشد کاری بیشتری در کشور عراق صورت بگیرد، رشد کاری در کشور عراق می‌تواند به چندین صورت پیش برود، حقیقت این است گردشگری در کشور عراق پتانسیل درآمدزایی بالایی دارد و ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که سیستم اقامتی در این کشور در چند سال اخیر تغییرات زیادی داشته است. برای ثبت شرکت در کشور عراق اولین قدم انتخاب نام است. مردم خارجی بیشتر به سراغ اربیل عراق می‌روند و مسیر مهاجرت به این بخش بازتر از سایر بخش ها است. اربیل از شهرهای زیبا و دیدنی در عراق محسوب می‌شود که به دلیل وجود فضای طبیعتی زیاد در زمینه گردشگری بسیار قدرتمند ظاهر شده است. نوع تجارت نیز در اتاق بازرگانی بومی دیده می‌شود.

مهاجرت به عراق

تحصیل در عراق

تحصیل کارشناسی در کشور عراق به طور کلی 4 سال طول می‌کشد، مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است، مقطع دکترا نیز 5 سال زمان نیاز دارد. در روند تحصیلی در کشور عراق باید بتوانید هم از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی باشید و هم سعی کنید یادگیری زبان عربی را جدی بگیرید. آموزش پزشکی در کشور عراق، دوره های زمانی مخصوص به خود را دارد و نگرانی از این بابت دیده نمی‌شود. دوران ابتدایی در کشور عراق دوران بسیار پر اهمیتی است، در این دوره مردم بسیار به یادگیری کودکان خود اهمیت می‌دهند.

تخصص دندانپزشکی در کشور عراق به طور کلی دوره‌ای 5 ساله بوده و یادگیری بافت دهان و همینطور ریشه‌های دندان از دروسی است که می‌تواند روند تخصص دندانپزشکی را بهتر نماید. تخصص دندانپزشکی با 25 واحد تئوری و بیش از 56 واحد عملی بیمارستانی همراه است. روند تخصص دندانپزشکی در عراق در دوره هایی شکل می‌گیرد‌ که شخص بتواند هم از نظر علمی و هم از نظر روانشناسی در شرایط مساعدی باشد.

 مقطع فوق لیسانس در کشور عراق اغلب بدون آزمون ورودی برای کسانی که لیسانس را در همان کشور و همان دانشگاه گذرانده‌اند اعلام شده است و در صورتی که فرد لیسانس را در کشور دیگری اخذ کرده باشد، باید در آزمون ورودی شرکت کند.

تحصیل در عراق