x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

زندگی در عراق

کشور عراق به 4 ناحیه اصلی تقسیم شده است که شامل بیابان های باختر فرات، جزیره میانرودان بالا، کوهسارهای شمالی و فضای دشتی آبرفتی است. کوهستان های شمال خاوری این کشور بخش گسترده ای را تشکیل دادهاند. کشور عراق از سمت جنوب با ترکیه و از سمت شمال با عراق همسایه است. کشور عراق از نظر وسعت رتبه 58 را دارد. این سرزمین پست و هموار و گرمسیری است و شرق آن دارای جلگه های حاصلخیز است. در دوره های گذشته بیشترین بخش هزینه زندگی در کشور عراق مربوط به بخش اقتصادی بود اما امروزه محل اقامت در این کشور هزینه بیشتری را در برگرفته است در هر صورت فاکتورهای اصلی هزینه زندگی در کشور عراق، اسکان، محل اقامت موقت، مواد غذایی، هزینه بهداشت، آموزش و پرورش، هزینه حمل و نقل و همینطور هزینه های مازاد است که برای ورزش و تفریح و ... در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که بخواهید فرزند خود را به مهد کودک بفرستید باید 2 درصد بیشتر از ایران هزینه کنید، مشخص است که هزینه امکانات رفاهی در کشور عراق کمی گرانتر از ایران است اما به طور کلی هزینه برای خورد و خوراک در کشور عراق بسیار ارزان‌تر بوده و اقلام ضروری زندگی در وضعیت خوبی دیده می‌شوند. کسانی که قصد ثبت شرکت در کشور عراق دارند باید در ابتدا دو نسخه از فرم مخصوص ثبت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها تکمیل نمایند؛ یک نسخه از آن در اداره بایگانی و نسخه دیگر به متقاضی داده می‌شود. برای ثبت شرکت در این کشور باید نام مشخصی انتخاب کنید، نام شرکت باید معتبر باشد، نیاز است که موضوع فعالیت بازرگانی در کشور عراق مشخص شود، باید نشانی دفتر شرکت را به همراه شماره تلفن و فکس ارائه دهید، باید نوع شرکت مشخص شود که می‌تواند سهامی با مسئولیت محدود باشد و یا از نوع تضامنی و انفرادی و یا ساده و همچنین نیاز است که نام و نشانی شرکت به طور دقیق ارائه شود، می‌بایست مشخصات کامل اعضای هیأت مدیره شرکت با نمایندگان قانونی آنها مشخص شود.

مشاوره زندگی در عراق
فهرست

حداقل حقوق در عراق

حداقل حقوق در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت دستمزد در کشور عراق از ایران کمتر است اما با توجه به این اینکه هزینه زندگی در کشور عراق ارزانتر از ایران است می‌توان گفت که در نهایت میزان پس انداز در این کشور از ایران بیشتر اعلام شده است، قیمت خودرو در کشور عراق ارزان است این موضوع سبب شده است که وضعیت حمل و نقل در این کشور بهتر از ایران باشد.

دستمزد در عراق به سه بخش کاری مهم تقسیم شده است:

دسته اول کارگران هستند، کارگران در کشور عراق برای شخص یا ارگان خاصی کار می‌کنند و دستمزد آنها نیز همان گزینه ای است که در ابتدا توسط خود شخص و کارفرما تعیین شده است، در صورتی که کار در لیست مشاغل سخت قرار بگیرد شاید به میزان کمی دستمزد افراد بیشتر شود.

گروه دوم کارمندان هستند، کارمندان از مدیران حقوق می‌گیرند، این افراد در ابتدا قراردادی را امضا می‌کنند که در آن تایم کاری و همینطور میزان حقوق مورد نظر نوشته شده است، به میزان مشخصی نیز اضافه حقوق برای افراد در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند بخشی از سرمایه های موضوع را شامل شود، وضعیت حقوق کارمندان در کشور عراق از ایران بیشتر است و وضعیت کاری نیز آسان‌تر از ایران است. کار در کشور عراق بر مبنای مهارت افراد تعیین می‌شود.

گروه سوم مدیران هستند، گروه مدیران در این کشور از سوی دولت حقوق دریافت می‌کنند حقوق یک مدیر در کشور عراق بر اساس نوع شغل آن تعیین می‌شود و معمولاً قراردادهای سالانه بسته می‌شود؛ مشخص است که وضعیت حقوق و مزایا در کشور عراق در سال های اخیر بهبود داشته است و امتیازهای اقتصادی در کشور عراق بر اساس حقوق افراد تعیین می‌شود. حقوق و مزایا در کشور عراق به طور کلی از موضوعات مهمی است که در سال های اخیر ارزیابی شده و دولت سعی دارد نرخ بیکاری را در این کشور کاهش دهد.

وضعیت نرخ بیکاری در کشور عراق می‌تواند به سه دسته اقتصادی تقسیم شود، کسانی که مهارت خاصی ندارند، کسانی که مهارت دارند ولی سابقه کار ندارند و کسانی که سابقه کار و مهارت دارند. در موارد اول و دوم شانس ورود به کار کمتر است اما برای گزینه سوم سیستم های کاری در شرایط بهتری ارزیابی شده است. مشخص است که شاخص های بیکاری در این کشور برای سال های اخیر تغییراتی داشته و سیاست های کاری به طور کلی بر اساس چندین موضوع ارزیابی شده‌اند.

وضعیت حداقل حقوق در کشور عراق در سال های اخیر کمی بیشتر از سال های گذشته اعلام شده است.

میانگین درآمد در عراق

میانگین درآمد در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

قوانین کار در کشور عراق به طور کلی بر اساس قانون مشخص می‌شود، یعنی نیاز است که کارفرما برای فرد نامه ورود به کار ارسال نماید تا مسیر درآمدزایی در این کشور ایجاد شود. به طور کلی در پایان دوره کار در کشور عراق به فرد پاداش نیز تعلق می‌گیرد. افرادی که در دوره طولانی مدت در کشور عراق کار می‌کنند می‌توانند درآمد بالاتری داشته باشند. در نظر داشته باشید که حقوق اولیه در این کشور بر اساس نوع شغل شخص مشخص می‌شود و همینطور عنوان شغلی و وظایف و دوره های شغلی نیز بسیار مهم است. هر یک از شرکت ها در کشور عراق دارای گزارش و معیارهای عملکرد مخصوص به خود است. ایرانیان برای کار در کشور عراق باید معاینه پزشکی را بگذرانند. این معاینه به طور کلی شامل یک بررسی کلی در زمینه بیماری های جدی ضدعفونی است، مشخص است که وضعیت تحصیلی خوب در کشور عراق توانسته مسیر اقتصادی بالاتری را ایجاد نماید. در این کشور حقوق و مزایای کاری زیادی دیده می‌شود و رشته های مدیریتی از رشته های مهم اقتصادی در کشور عراق هستند که می‌توانند درآمد بهتری نسبت به گروه های دیگر داشته باشند. وضعیت درآمدزایی در بین گروه های جوان بهتر از سایر گروه ها اعلام شده است و البته این گروه از نظر مهارت کاری نیز وضعیت بهتری دارد، مشخص است که سیستم های درآمدزایی در کشور عراق برای سال های آینده بهبود خوبی خواهد داشت.

  

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در عراق

کار و کاریابی و اجازه کار و ویزای کاری در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی دولت کشور عراق برای استخدام در ابتدا مردم کشور خود را انتخاب می‌کند، اما نیروهای کارگر زیادی از سایر کشورها وارد کشور عراق می‌شوند. کشور عراق حرکت مشخصی به سمت مدرن سازی داشته است و مدرن شدن زیرساخت‌های اقتصادی خود بخشی از تنوع شغلی در این کشور محسوب می‌شود. صادرات از دیگر بخش های درآمدزایی خوب در کشور عراق است که بیشترین تأثیر را در ایجاد شغل دارد.

ساعت کاری در کشور عراق از 7 صبح شروع می‌شود و اغلب کارمندان تا ساعت 2 بعدازظهر باید در شرکت مشغول به کار باشند، در طول ماه مبارک رمضان ساعت کاری کوتاه‌تر است. دولت کشور عراق هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را اعلام می‌کند، در این لیست به طور دقیق مشخص می‌شود که آیا شرکت سعی دارد در زمینه دفتری نیرو کسب نماید و یا با کمبود کارمند مواجه است، در هر صورت خدمات صنعتی در کشور عراق از خدمات بسیار مهمی محسوب می‌شود و ورود به بخش خدماتی در این کشور بسیار ارزشمند است. شرایط زندگی در کشور عراق به طور کلی در چندین دسته دنبال شده است و مشخص است که شرایط روتین زندگی در این کشور بر اساس نوع کار افراد تغییر می‌کند.

برای اخذ ویزای کشور عراق می‌بایست با یک کارفرما وارد صحبت شوید بهتر است که در مکاتبه با کارفرما شرایط دقیق کاری و همینطور مهارت خود را مشخص نمایید. ویزای کاری کشور عراق اجازه تمدید دارد و می‌تواند پس از یک دوره مشخص کاری شرایط خوبی را برای اخذ ویزای همراه فراهم سازد.

شما برای درخواست کار در عراق باید در سایت مربوطه ثبت نام داشته باشید و فرم مخصوص را پر کنید. شما برای کار در کشور عراق باید هزینه استخدام و ثبت نام را پرداخت نمایید همینطور باید برای تمدید ویزای کاری کشور عراق سعی کنید دو ماه زودتر اقدام نمایید، در کشور عراق به طور کلی ساختار خوبی دارد.

مدارکی که برای اخذ ویزای کاری کشور عراق نیاز است از قرار زیر است:

افراد باید کپی گذرنامه داشته باشند، نیاز است که فرم کار به طور دقیق پر شود، هر شخص می‌بایست نامه تمکن مالی داشته باشد و به طور دقیق ثابت نماید از پس هزینه های زندگی در این کشور بر خواهد آمد و نیاز است که گواهی سلامت جسمی داشته باشید. در صورتی که فضای کاری مورد نظر شامل اسپانسر است می‌بایست اطلاعات لازم در زمینه اسپانسر نیز ارائه شود. هزینه های ویزا در ابتدا اخذ می‌شود.

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در عراق

هزینه ها و صرفه جویی در هزینه ها در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فاکتورهای هزینه زندگی در کشور عراق تغییراتی داشته است. در دوره های گذشته بیشترین بخش هزینه زندگی در کشور عراق مربوط به بخش اقتصادی بود اما امروزه محل اقامت در این کشور هزینه بیشتری را در برگرفته است، در هر صورت فاکتورهای اصلی هزینه زندگی در کشور عراق، اسکان، محل اقامت موقت، مواد غذایی، هزینه بهداشت، آموزش و پرورش، هزینه حمل و نقل و همینطور هزینه های مازاد است که برای ورزش و تفریح و ... در نظر گرفته می‌شود.

شما برای صرف یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت در این کشور باید 6.00 دلار آمریکا و برای سفارش سه وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران معمولی، باید 24.00 دلار هزینه کنید.

هزینه‌ی سفارس یک ساندویچ مک دونالد در این کشور،7.00 دلار است.

هزینه‌ی اجاره‌ی زمین تنیس در این کشور برای 1 ساعت آخر هفته 13.62 دلار است.

هزینه‌ی خرید 1 جفت کفش چرم مردانه در عراق، 41.25 دلار است.

قیمت برخی کالاهای اساسی در عراق

قیمت برخی کالاهای اساسی در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

 • هزینه یک لیتر شیر: 1.11 دلار
 • هزینه یک قرص نان فرانسوی: 0.87 دلار
 • هزینه یک کیلو برنج : 1.36 دلار
 • هزینه یک شانه تخم مرغ : 4.41 دلار
 • هزینه یک کیلو پنیر محلی: 4.41 دلار
 • هزینه یکی کیلو گوشت سینه: 3.94 دلار
 • هزینه یک کیلو گوشت ران : 11.05دلار
 • هزینه یک بسته سیگار : 2.00 دلار
 • هزینه یک کیلو سیب: 1.09دلار
 • هزینه یک کیلو موز : 1.02 دلار
 • هزینه یک کیلو گوجه : 0.60 دلار
 • هزینه یک کیلو سیب زمینی : 0.60 دلار
 • هزینه یک کیلو پیاز : 0.58 دلار

اقتصاد در عراق

اقتصاد در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اقتصاد کشور عراق بسیار وابسته به نفت است به طوری که نفت یکی از پایه های اقتصادی این کشور محسوب می‌شود ارزیابی ها نشان می‌دهد که حدود 95 درصد از کل درآمدهای عراق از فروش نفت صورت می‌گیرد. صادرات نفت بخش مهمی از اقتصاد این کشور را پوشش داده است و افراد زیادی از این طریق وارد کار شده‌اند. در کشور عراق درصد کمی از بانوان به طور رسمی کار می‌کنند. واحد پول رسمی در کشور عراق دینار اعلام شده است و به طور کلی آخرین شرایط اقتصادی نشان می‌دهد که این کشور توانسته مسیر فروش نفت را جدی تر از سال های گذشته در نظر بگیرد.

فضای پژوهشی در کشور عراق در سال های اخیر بر اساس رویکردهای بین‌المللی تغییرات زیادی داشته است و مشخص است که چالش های پژوهشی در این کشور نیز به چندین شکل مهم تقسیم شده‌اند.

 دینار کشور عراق توسط بانک مرکزی نرخ بندی می‌شود. فعالیت صنایع تولید در کشور عراق ارتباط بسیار نزدیکی با صنایع نفتی دارد به طوری که مواد اصلی در صنایع تولیدی این کشور از نفت است صنعت مصالح ساختمانی و ساخت و ساز از گزینه های اقتصادی بسیار عالی در کشور عراق بوده و مشخص است که این صنعت در سال های آینده می‌تواند روتین های سرمایه ای مشخصی را دنبال نماید به طور کلی صنایع زیربنایی و پروژه های مسکونی در کشور عراق بر اساس صنایع نفت، صنایع شیمیایی، منسوجات و پارچه، صنایع غذایی، کالاهای ساختمانی و همینطور صنایع فرآوری شده و کود هستند. ساخت فلزات در کشور عراق نیز در سیستم های مشخصی دنبال شده است و مشخص است که پروژه های مسکونی این کشور نیز بخش مهم اقتصادی را شکل داده‌اند.

میدان های گازی کشور عراق یکی از مهم‌ترین منابع تأمین انرژی در عراق محسوب می‌شوند، میزان ذخایر گازی این کشور به طور کلی بر اساس متر مکعب ارزیابی شده است.

فسفات و سولفات از دیگر محصولات طبیعی در کشور عراق محسوب می‌شود و به طور کلی در این زمینه شاخص های روتینی دیده می‌شود، اینطور که ارزیابی ها نشان می‌دهد وضعیت گاز طبیعی در کشور عراق به طور جدی دنبال شده و رویکردهای اقتصادی مشخصی در این زمینه دیده می‌شود. اینطور که ارزیابی ها نشان می‌دهد وضعیت ترکیبات شیمیایی در کشور عراق به طور جدی دنبال شده است و مشخص است که ساخت فلزات در این کشور یکی از موضوعات بسیار مهم و ضروری محسوب می‌شود.

امنیت مالی و اقتصادی در عراق

امنیت مالی و اقتصادی در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در کشور عراق برای یک دوره سالانه 1.00- درصد اعلام شده است، البته وضعیت تولید ناخالص داخلی برای سال های آینده رشد بیشتری خواهد داشت. PPP تولید ناخالص داخلی سرانه در کشور عراق نیز 15564.60 میلیون دلار برآورد شده است. مشخص است که وضعیت تولید ناخالص در کشور عراق در سال های اخیر بر اساس ارزش‌های فعلی ارزیابی شده است.

 نرخ تورم در کشور عراق 0.80- درصد است، قیمت مصرف کننده CPI در این کشور بر اساس نقاط شاخص به 103.80  رسیده است. قیمت مصرف کننده اصلی در کشور عراق نیز بر اساس نقاط شاخص 104.40 است. وضعیت مسکن آب و برق CPI در کشور عراق بر اساس نقاط شاخص 112.10 است، مشخص است که شاخص های قیمت مصرف کننده حمل و نقل در این کشور نیز به 97.90 رسیده که رقم قابل توجهی است.

موازنه های تجاری در کشور عراق به طور کلی به 41524.00 میلیون دلار رسیده است و سیستم حساب جاری به تولید ناخالص داخلی در کشور عراق نیز 4.90 درصد ارزیابی شده است. صادرات و واردات در کشور عراق به طور کلی 87260.00 و 45736.00 میلیون دلار برآورد شده است. این کشور به میزان 96.30 تن ذخیره طلا داشته است وضعیت برای تولید نفت خام در کشور عراق 4600.00 بی بی ال است. شاخص تروریسم در این کشور 9.75 است.

آسانی کسب و کار در این کشور 171.00 است و شاخص فساد مالی در این کشور 18.00 امتیاز دارد. رتبه های فساد مالی در کشور عراق نیز به 168.00 رسیده است.

وضعیت نرخ مالیات شرکتی در کشور عراق در میزان 15 درصد ثابت قرار دارد، نرخ مالیات درآمد شخصی در این کشور 15 درصد است و نرخ تأمین اجتماعی نیز به 17 درصد رسیده است، نرخ تأمین اجتماعی برای کارکنان در این کشور 5.00 درصد است و مشخص است که نرخ مالیاتی در کشور عراق از موضوعات مهمی است که بر اساس تقویم اقتصادی مشخص می‌شود.

امنیت در عراق

امنیت در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور عراق سال های سال درگیر گروه های سیاسی و جنگ و جدال های زیادی بوده است، این موضوع سبب شده تا سیستم امنیتی در کشور عراق آنطور که باید رشد نداشته باشد اما دولت این کشور در صدد است که بتوانید از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه امنیتی این کشور استفاده نماید. آزادی های امنیتی در کشور عراق در چشم اندازهای پیش روی دیده می‌شود، وضعیت امنیت دانشگاه ها و مدارس در این کشور خوب است و دولت سعی دارد امنیت را وارد بخش رفاهی و کاری این کشور نماید. میزان رضایت از بخش امنیتی در کشور عراق به طور کلی 60 درصد ارزیابی شده است. امنیت اقتصادی در این کشور بر اساس مناسبت های اداری متنوعی ارزیابی می‌شود و امنیت شغلی در این کشور بر اساس هزینه های موجود مشخص شده است.

 

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در عراق

مراحل و شرایط اخذ اقامت برای خود و همراه در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور عراق برای زندگی ارزان است این موضوع خود یکی از دلایل ورود افراد به کشور عراق است که البته در سال های اخیر بیشتر نیز شده است. دولت کشور عراق فرصت های جدید شغلی ایجاد کرده است و این رویه سبب شده تا ایرانیان زیادی کشور عراق را گزینه خوبی برای زندگی و کار بدانند.

مهارت و یادگیری علم و دانش از برنامه های مهم مردم کشور عراق محسوب می‌شود، در این کشور بیشترین مسیر شغلی وابسته به صنایع نفتی است که هر ساله تعداد زیادی نیرو می‌پذیرد، بنابراین یکی از روش های اقامت در کشور عراق ویزای کاری این کشور است. ویزای کاری کشور عراق یک ویزای طولانی مدت است که برای شخص اصلی صادر می‌شود و پس از گذشت یک دوره مشخص فرد می‌تواند اقامت دائمی کسب نماید در ویزای کاری مهارت کاری و پشتکار نقش بسیار مهمی دارد. در نظر داشته باشید که شرایط اخذ اقامت برای همراه به این صورت است که شما به مدت مثلاً یک سال و نیم در کشور عراق مشغول به کار می‌شوید؛ پس از این دوره درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزند کمتر از 18 خود را به سازمان مربوطه ارائه می‌دهید، حدود سه ماه زمان نیاز است که با درخواست شما موافقت صورت بگیرد، در نظر داشته باشید که به طور کلی همسر و فرزند شما باید مجوز ورود به خاک کشور عراق داشته باشند. ویزای کاری کشور عراق به ویزای P نیز شهرت دارد. توجه داشته باشید که شما مادامی که در خاک کشور عراق زندگی می‌کنید باید به عقاید و مذهب افراد در این کشور احترام بگذارید در صورت رویت هر نوع بی احترامی قطعاً زیر سوال می‌ر‌وید و این در روند کاری‌تان نیز تاثیر می‌گذارد. همسر شما می‌تواند با اخذ مجوز کار در کشور عراق ورود به شغل مناسبی داشته باشد و فرزند شما نیز اجازه تحصیل دارد، در نهایت برای اخذ اقامت دائم خود و خانواده باید به زبان مردم این کشور تسلط داشته باشید و سعی کنید قوانین موجود در کشور را زیر پا نگذارید.

ازدواج خارجی ها در عراق

ازدواج خارجی ها در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ازدواج با یک زن عراقی تفاوت های زیادی با ازدواج با یک مرد عراقی دارد:

ازدواج با یک زن عراقی یعنی شما باید از پس هزینه های زندگی برآیید و وضعیت تمکن مالی برای فرد خارجی ارزیابی می‌شود یعنی اگر بخواهید با یک زن عراقی ازدواج کنید باید گردش مالی ارائه دهید که نشان دهد پول شما برای زندگی در کشور عراق کافی است، در نظر داشته باشید که اعتبار پول شما پس از تبدیل ارزیابی می‌شود. زنی که انتخاب می‌کنید می‌بایست بالای 18 سال سن داشته باشد و اجازه پدر وی در این زمینه بسیار مهم است.

ازدواج با یک مرد عراقی به این صورت است که او در کشور عراق باید تابعیت داشته باشد، باید شغل مشخص با درآمد کافی داشته باشد، وضعیت چند زوج در کشور عراق دیده می‌شود اما در قانون ازدواج های بین‌المللی این گزینه مردود اعلام شده است، در این بخش نیازی به ارائه تمکن مالی از زن خارجی نیست اما سن وی باید بالای 18 سال بوده و مجرد باشد.

مدارکی که برای ازدواج در کشور عراق دیده می‌شود از قرار زیر است:

افراد باید گواهی ازدواج مهر و امضا شده داشته باشند و در گواهی به طور دقیق شرایط هویتی زن و شوهر نوشته شده باشد.

نیاز است که هر دو شخص کارت هویتی داشته باشند و باید کارت هویتی آنها به روز و معتبر باشد.

آخرین مدرک تحصیلی مرد مورد نیاز است.

وضعیت تأهل و تجرد هر دو شخص ارزیابی می‌شود

نیاز است که عکس رنگی پاسپورتی ارائه شود.

ویزای ازدواج یک مدرک موقت است که به طور کلی برای یک دوره سه ساله قابل تمدید است.

در صورتی که به عنوان یک سرمایه‌گذار وارد کشور عراق شده و قصد ازدواج با یک زن عراقی را دارید شانس شما برای اقامت در این کشور بیشتر از قبل خواهد بود.

وضعیت اقامت از طریق ازدواج در کشور عراق به طور دقیق مشخص شده است به این ترتیب که هر دو شخص باید رضایت کامل در امر ازدواج داشته باشند و ثابت نمایند که ازدواج در یک فضای واقعی صورت می‌گیرد، بسیار مهم است که ثابت شود هر دو شخص قرار است در یک آدرس مشترک زندگی کنند. وضعیت مذهب هر دو شخص ارزیابی می‌شود و در صورت یکی نبودن مذهب پروسه صدور ویزای ازدواج به تأخیر خواهد افتاد.

اجاره خانه در عراق

اجاره خانه در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مسکن در سال های گذشته در کشور عراق ارزان بود اما امروزه شاهد نرخ بالای مسکن در این کشور هستیم که کمی مشکل ساز شده است. در هر صورت یافتن مسکن در کشور عراق آسان است و ساخت و ساز زیادی در این کشور صورت می‌گیرد اما نرخی که برای اجاره بهای مسکن در کشور عراق در نظر گرفته می‌شود از ایران بیشتر است، مشخص است که به طور کلی آپارتمان های این کشور در مدل های یک الی دو خوابه طراحی شده‌اند و برای طراحی آن ها یک سری اصول مهم در نظر گرفته شده است؛ در طراحی خانه ها از معماری اسلامی استفاده شده است و هزینه برای اجاره بهای آپارتمان‌ها در کشور عراق از 2000 دلار آغاز می‌شود. این رقم نسبت به ایران گران است و البته دولت سعی دارد هزینه های موجود را کمی کاهش دهد. در صورتی که بخواهید منزل بزرگتری اجاره کنید باید حداقل 2500 دلار هزینه کنار بگذارید.

صاحب‌های خانه در کشور عراق اعتمادی به افراد خارجی ندارند و یکی از دلایلی که وضعیت مسکن را در این کشور دشوار کرده است نیز همین عدم اعتماد است؛ از یاد نبرید که اجاره خانه در کشور عراق به طور کلی بر اساس بودجه های مشخصی دنبال می‌شود و رویکردهای اقتصادی نشان داده است که فرد برای اجاره یک خانه در کشور عراق باید بتواند حدود 60 درصد از هزینه سه ماه را در ابتدای ورود به خانه پرداخت نماید. بودجه بندی هایی که برای اجاره خانه در کشور عراق دیده می‌شود بر اساس موقعیت مکانی و همینطور نوع منزل متفاوت است. اجاره خانه در شهر بغداد کشور عراق از 1300 دلار آغاز می‌شود.

خرید ملک در عراق

خرید ملک در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای خرید ملک در کشور عراق در ابتدا مطمئن شوید که خانه انتخاب شده دارای چند صاحب خانه نباشد زیرا گاها افراد در بغداد از تازه وارد بودن خارجی ها سوء استفاده کرده و سر آنها را کلاه می‌گذارند! همچنین حتماً دقت کنید که منزل مورد نظر سند داشته باشد، سند دار بودن منزل شما بسیار مهم است و در این زمینه یک سری اصول مهم ارزیابی می‌شود. در واقع اخذ سند در کشور عراق بسیار دشوار است و خانه هایی که سند نداشته باشند از اعتبار کمتری برخوردار هستند.

وضعیت توسعه مسکن در کشور عراق در سال های اخیر تغییراتی داشته است، موقعیت ملک نشان می‌دهد که چطور می‌توان بودجه های شخصی را مدنظر قرار دارد، همینطور سرمایه گذاری از طریق خرید ملک نیز از سوی دولت این کشور از اعتبار برخوردار است. در ابتدا باید موقعیت ملک را در شهرداری ارزیابی کنید، نیاز است که بخش های مشارکت برای ملک را به طور دقیق مشخص نمایید، این ارزیابی را مدنظر قرار دهید که موقعیت مسکن و همینطور قیمت ملک در کشور عراق باید بر اساس منطقه ای که در ملک آن قرار گرفته است تعیین شود و در صورتی که نرخ مالیات برخی از مناطق بالاتر باشد نرخ نهایی ملک نیز تغییراتی خواهد داشت. خانه هایی که در حومه شهر قرار دارند از نظر قیمت ارزانتر هستند. برخی از ملک ها به صورت اقساط با وام بانکی به فروش می‌رسند که آنها نیز گزینه خوبی برای افرادی هستند که از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند؛ در هر صورت خرید ملک در این کشور باید زیر نظر شهرداری صورت بگیرد و نیاز است که سیاست های اقتصادی مشخصی در این زمینه مشخص شود. خرید خانه در کشور عراق یک امتیاز خوب برای اقامت محسوب می‌شود.

ثبت شرکت در عراق

ثبت شرکت در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای ثبت شرکت در کشور عراق نیاز به مدارک زیر است:

 • اصل شناسنامه ایرانی به همراه ترجمه رسمی آن به صورت عربی
 • اصل گذرنامه فرد ایرانی که به زبان عربی ترجمه شده باشد.
 • نیاز به ارائه ترجمه رسمی سوابق کاری خواهد بود
 • نیاز است که گواهی عدم بدهی به سیستم مالیاتی ایران ترجمه رسمی شود
 • باید فرم های تکمیل شده را برای ثبت شرکت در کشور عراق ارائه دهید
 • گواهی عدم سوء پیشینه نیاز است که باید به زبان عربی ترجمه شده باشد
 • نیاز به اصل کارت بازرگانی ( در صورت وجود ) خواهد بود.

کسانی که قصد ثبت شرکت در کشور عراق دارند باید در ابتدا دو نسخه از فرم مخصوص ثبت شرکت را در اداره ثبت شرکت ها تکمیل نمایند، یک نسخه از آن در اداره بایگانی مانده و نسخه دیگر به متقاضی داده می‌شود.

برای ثبت شرکت در این کشور باید نام مشخصی انتخاب کنید، نام شرکت باید معتبر باشد، نیاز است که موضوع فعالیت بازرگانی در کشور عراق مشخص شود، باید نشانی دفتر شرکت را به همراه شماره تلفن و فکس ارائه دهید.

باید نوع شرکت مشخص شود که می‌تواند سهامی با مسئولیت محدود باشد و یا از نوع تضامنی و انفرادی و ساده خواهد بود.

نیاز است که نام و نشانی شرکت به طور دقیق ارائه شود، می‌بایست مشخصات کامل از اعضای هیأت مدیره شرکت با نمایندگان قانونی آنها مشخص شود.

نیاز به گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه شرکت بوده و باید هزینه های موجود نیز به طور دقیق پرداخت شوید

اگر شما بخواهید شرکت از نوع سهامی داشته باشید باید به مبلغ 2000.000 دینار هزینه در نظر داشته باشید، در صورتی که بخواهید شرکت با مسئولیت محدود داشته باشید نیاز به 100000 دینار خواهد بود.

برای سایر شرکت ها در این کشور باید مبلغ 50 دینار در نظر گرفته شود که به طور کلی حداقل سرمایه اولیه خواهد بود.

انواع ویزا و انواع اقامت در عراق

انواع ویزا و انواع اقامت در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ویزای تحصیلی کشور عراق از ویزای های آسان برای ورود به خاک این کشور بوده و برای اخذ این ویزا باید ریزنمرات به همراه فرم اولیه (تکمیل شده) ارائه شود؛ اقامت تحصیلی در کشور عراق به صورت دوره ای مشخص می‌شود و این موضوع سبب شده است که این ویزا در لیست ویزاهای موقت قرار بگیرد.

ویزای کاری کشور عراق به طور کلی دومین روش مهاجرتی محسوب می‌شود و به فرد اجازه می‌دهد که در زمینه رشد اقتصادی خود به نتیجه خوبی برسد. ورود به کار در کشور عراق به طور کلی چندان دشوار نیست و کارفرمایان می‌بایست در زمینه های فنی افراد مورد نظر را مورد ارزیابی قرار دهند، فرصت های شغلی در این کشور بیشتر از قبل است این موضوع سبب شده که اعتبار ویزای کار کشور عراق روز به روز بیشتر شود. صدور ویزای کاری کشور عراق یک پروسه 6 ماهه بوده و به طور کلی دارای شرایط مخصوص به خود است.

ویزای سرمایه گذاری در کشور عراق به ویزایی گفته می‌شود که یک روند 5 ساله را دنبال می‌کند و پس از 5 سال شرایط برای اقامت دائم فراهم می‌شود؛ برای اخذ ویزای سرمایه گذاری این کشور باید سعی شود رویکردهای مالی به طور دقیق مشخص شود. سرمایه گذاری در کشور عراق در سال های اخیر بهبود داشته است و اگر فردی بتواند به رتبه  مالی درستی برسد می‌تواند در مسیر سرمایه گذاری کشور عراق نیز به رشد خوبی برسد.

ویزای پزشکی برای کسانی است که به قصد درمان وارد کشور عراق می‌شوند، البته این ویزا در سال های اخیر نسبت به سایر روش های ورود به خاک کشور عراق کاهش داشته است، در صدور این ویزا پرونده پزشکی و تمکن مالی شما به طور دقیق ارزیابی می‌شود.

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم عراق

بیمه و تسهیلات درمانی برای افراد مقیم عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیمه های درمانی در کشور عراق بر اساس وضعیت سلامت افراد رده بندی می‌شوند، پوشش سرمایه برای کسانی که از بیماری خاصی رنج می‌برند نسبت به سایر گروه ها بیشتر است، کسانی که فکر می‌کنند نیاز به بیمه سرمایه گذاری در کشور عراق دارند باید وضعیت بازار بیمه ای درستی را در پیش بگیرند، مشخص است که وضعیت بیمه ها در کشور عراق در سال های اخیر بهبود خوبی داشته است.

بازار بیمه در کشور عراق اعلام کرده است که تعرفه آزاد بیمه سبب می‌شود که یک شخص بدون شغل نیز بتواند خود را بیمه نماید، در این کشور بانوان نیز از این امتیاز خوبی برخوردار هستند و خوشبختانه پرداخت حق بیمه در کشور عراق نیز نسبت به ایران ارزانتر است و شامل پوشش بیماری های مشخص برای همه دوره ها می‌شود..

 

خدمات بانکی و مالی در عراق

خدمات بانکی و مالی در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یک بانک مشترک ایرانی و عراقی در کشور عراق، بانک توسعه تعاون اقلیم اسلامی است و شرایط سرمایه گذاری در این بانک به طور کلی نسبت به سایر بانک ها بهتر است. این بانک با اولین سرمایه 50 میلیارد دیناری تأسیس شد و سهامداران اصلی آن بانک اقتصاد و بانک کشاورزی با به ترتیب سرمایه 2.53 درصد و 20 درصد بودند. شرکت های خارجی زیادی نیز به این بانک وارد شدند. به طور کلی این بانک در بغداد دو شعبه دارد. در این بانک شرایط سرمایه گذاری مشخصی دنبال شده است، اینطور که ارزیابی ها نشان می‌دهد خدمات بانکی و مالی در کشور عراق بر اساس سال های پیش روی بهبود خواهد داشت و مشخص است که دولت در این زمینه شرایط مختلفی را مدنظر قرار داده است.

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در عراق

ویزای مشترک و سهولت رفت و آمد به کشورهای دیگر در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتبار ویزای کشور عراق 94 بوده و با پاسپورت این کشور می‌توانید به 32 کشور دنیا سفر کنید.

 

تشابهات فرهنگی عراق با ایران

تشابهات فرهنگی عراق با ایران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم کشور عراق مذهبی هستند و مناسبت های مذهبی از نظر این افراد بسیار مهم است، از این رو شباهت فرهنگی زیادی با مردم ایران دارند.

مردم کشور عراق اعتقاد زیادی به پس انداز مالی دارند و فرهنگ اقتصادی بخشی از تشابهات فرهنگی در عراق محسوب می‌شود.

در کشور عراق مردم سعی می‌کنند در حل مشکلات به نذر و نیاز روی بیاورند؛ چیزی که در ایران بسیار دیده می‌شود و هنوز هم در فرهنگ مردم ایران یک امتیاز مهم محسوب می‌شود..

مردم عراق نیز مانند مردم ایران بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند.

در این کشور نیز حجاب حد و حدودی دارد و همه مردم آن را رعایت می‌کنند مانند ایران.

اعیاد و تعطیلات رسمی در عراق

اعیاد و تعطیلات رسمی در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تعطیلات رسمی کشور عراق در سال 2019

تاریخ

مناسبت

ژانویه 1

سال نو

ژانویه 6

روز ارتش

21 مارس

روز بهاری

مه 1

روز کارگر

14 ژوئیه

روز ملی

8 اوت

روز صلح (پایان جنگ ایران و عراق)

 

دین در عراق

دین در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم عراق از نظر مذهبی به دو فرقه بزرگ اسلامی شیعه و سنی تقسیم می‌شود. حدود ۶۰ درصد مردم عراق شیعه، ۳۷ درصد سنی و ۳ درصد پیروان سایر ادیان (مسیحیان، یهودیان، آشوریان و...) هستند.

شیعیان که اکثریت جمعیت عراق را تشکیل می‌دهند، بیشتر در مناطق جنوبی و مرکزی عراق سکونت دارند. وجود مقبره امامان شیعی در شهرهای مقدس عراق همچون کربلا و نجف، و همچنین وجود حوزه علمیه نجف و در نتیجه حضور دائمی علمای شیعی در این شهرها باعث تقویت فرهنگ شیعی شده‌ و این امر شیعیان عراق را از نظر فرهنگی به ایرانیان شیعی‌مذهب نزدیک کرده است. بعد از سرنگونی حکومت صدام، شیعه قدرت و نفوذ بیشتری پیدا کرده است و شیعیان می‌توانند خیلی آزادانه‌تر راجع به هویت مذهبی خود صحبت کنند.

اعراب سنی بخش دیگری از ساختار فرهنگی اجتماعی عراق را تشکیل می‌دهند که براساس قومیت عربی و مذهب سنی ایجاد شده و به دلیل حاکمیت اقلیت اعراب سنی در طول دهه‌های گذشته در عراق تقویت شده‌ است. مردم عراق معمولا پیروان ادیان مسیحی و یهودی را می‌پذیرند زیرا این ادیان، کتاب مقدس داشته و به خدای واحدی اعتقاد دارند.

تفریح در عراق

تفریح در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طاق کسری

طاق کسری یکی از دیدنی های عراق محسوب می‌شود که یادگاری از دوره ساسانیان در بین‌النهرین بوده است، این طاق توسط یک معمار ایرانی طراحی شده است و یک عمارت بلند و بسیار زیبا محسوب می‌شود. این طاق زیبا عریض است و عریض ترین طاق در معماری باستان محسوب می‌شود که ارتفاع آن 37 متر و عرض آن نیز 50 متر اعلام شده است. برای اولین بار این طاق توسط گروه های عرب مورد بازدید قرار گرفته است.

 

موزه ملی عراق

موزه ملی عراق از دیگر دیدنی های عجیب و دیدنی این کشور محسوب می‌شود که بسیار زیبا طراحی شده است، این موزه به طور کلی دارای فضاهای داخلی کمی پیچیده است که امروزه یکی از بهترین مکان های دیدنی گردشگران محسوب می‌شود، بازسازی این موزه در سال های مختلف ارزیابی شده است و حفاری های باستانی زیادی در آن دیده می‌شود.

 

سفارت آمریکا در عراق

بازدید از سفارت آمریکا در عراق از دیگر دیدنی هایی است که شاید به فکر کمتر کسی برسد اما یکی از بهترین ساختمان‌های این کشور محسوب می‌شود؛ این سفارتخانه طراحی عجیبی دارد و به طور کلی بخش های داخلی آن به صورت پیچ در پیچ است.

 

باغ وحش عراق

باغ وحش عراق یک پارک تفریحی محسوب می‌شود که حدود 81 هکتار است، این پارک امروزه به زیستگاه 650 حیوان تبدیل شده است و یکی از مناطق خطرناک در عراق محسوب می‌شود. برای بازدید از این باغ وحش باید زمان مشخصی را در نظر بگیرید و بلیط تهیه نمایید.

 

کلیسای لاتین

کلیسای لاتین عراق یک منطقه گردشگری بسیار زیبا محسوب می‌شود که در لیست بناهای فرهنگی کشور عراق قرار دارد و معماری هنرمندانه ای در آن دیده می‌شود، این کلیسا بسیار زیبا طراحی شده است و فضایی به رنگ آبی دارد؛ این کلیسا

نماد پاکی است و از نظر مردم عراق بسیار ارزشمند و دیدنی است.

 

کلیسای ارتدوکس ارامنه

کلیسای ارتدوکس ارامنه از دیگر دیدنی های عراق محسوب می‌شود که به رنگ سفید طراحی شده است و سقف های خانه شکل و مثلثی دارد، این کلیسا به طور کلی در یک فضای سبز و بسیار دیدنی وجود دارد و بسیار دل انگیز است.

 

 

پارک الزاورا

پارک الزاورا یکی از پارک های قدیمی در عراق است که آبشار دیواری آن بسیار مشهور است و تعداد زیادی وسایل بازی در آن دیده می‌شود، در این پارک ترن هوایی و همینطور حیوانات زیادی دیده می‌شود.

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در عراق

حمل و نقل درون شهری و هزینه های آن در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت حمل و نقل شهری در عراق قدیمی بوده و هنوز هم افراد از وسایل حمل و نقل قدیمی استفاده می‌کنند اما تاکسی یکی از بهترین وسایل حمل و نقل سریع در عراق محسوب می‌شود و از نظر هزینه نیز گزینه خوبی است. تاکسی ها زمان حرکت مشخصی ندارند اما همیشه در دسترس هستند و به طور کلی حمل و نقل شهری در این زمینه ساختار مشخصی دارد. وضعیت حمل و نقل شهری در این کشور از سوی دولت نرخ گذاری می‌شود.

هزینه تاکسی به ازای هر یک ساعت توقف 8.41 دلار و به ازای هر کیلومتر حرکت، 2.50 دلار است.

هزینه بلیط عبور ماهیانه در کشور عراق، 30.00 دلار است.

فرهنگ عراق

فرهنگ عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR
 • مردم کشور به دو فرقه بزرگ اسلامی شیعه و سنی تقسیم شده‌اند که هر یک دارای فرهنگ مخصوص به خود بوده اما به فرهنگ هم احترام می‌گذارند. در فرهنگ مذهبی این کشور، تا زمانی که مذهب شما به مذهب فرد دیگر آسیب نرساند مشکلی نخواهد داشت اما به طور کلی قدرت تسیع در عراق بیشتر از تسنن است.
 • قومیت گرایی هنوز هم در بین مردم عراق دیده می‌شود و مذهب و قومیت گرایی از موضوعاتی است که در سال های اخیر بیشتر نیز شده است..
 • بیشتر مردم این کشور به زبان عربی و کردی صحبت می‌کنند البته زبان‌های دیگری نظیر ترکی آذربایجانی (ترکمن‌های عراق)، فارسی، لری فیلی، کلدانی نو (از زبان‌های آرامی)، ارمنی، آشوری، دوماری (زبان کولی‌ها)، گورانی (از شاخه شمال غربی زبان‌های کردی) و غیره نیز در این کشور صحبت می‌شود، به طور کلی تنوع زبانی در فرهنگ مردم عراق یک موضوع کاملاً حل شده است.

مردم این کشور بسیار مهمان نواز هستند؛ مهمان‌نوازی سنتی است که ریشه در اسلام و عرب بودن دارد و از مهمان مثل یک شاهزاده استقبال و پذیرایی می‌شود.

مردم کشور عراق به خانواده بسیار اهمیت می‌دهند و به روابط خویشاوندی توجه ویژه‌ای دارند. مردم این کشور به آبرو نیز بسیار اهمیت می‌دهند.

اگر به خانه یک عراقی دعوت شده‌اید، یک بسته کوکی، شیرینی یا شکلات به عنوان هدیه ببرید. توجه داشته باشید که اگر مردی بخواهد به یک خانم هدیه بدهد، باید بگوید که این هدیه از طرف همسر، مادر، خواهر یا یک خویشاوند خانم است. هدیه را با دو دست به طرف مقابل‌تان بدهید و انتظار نداشته باشید که میزبان هدیه را همان لحظه باز کند.

هنر عراق

هنر عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در خاورمیانه و مشخصاً عراق، به واسطه‌ی تاریخ و نفوذ تمدن‌های کهن، هنر تا قرن بیستم همواره خاصیتی تزیینی داشته و تنها در شرایط خاصی مانند جنگ، قحطی و اشغال و در مواردی اندک پا را از جنبه‌های تزیینی و کاربردی فراتر گذاشته است. بعد ها در این سرزمین سفالگری و ساخت ظروف سفالی، معبد و زیگورات سازی رایج می‌شود که تقریبا پایه های معماری کنونی این کشور محسوب می‌شود و از جمله آنان می‌توان به زیگورات اور اشاره کرد.

امروزه بانوان عراقی علاقه زیادی به هنرهای دستی از جمله ساخت کیف چرم، بافت فرش و قالیچه دارند و قالی بافی از منابع درآمدزایی مردم کشور عراق محسوب می‌شود، دختران عراقی نیز علاقه زیادی به عروسک سازی دارند. هنر ساخت کیف و کفش مردم عراق در دنیا شهرت دارد.

 

ورزش در عراق

ورزش در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 ورزش های رزمی و ورزش هایی که با ابزارهایی مانند توپ و تور و چوب همراه هستند بسیار در بین مردم عراق دیده می‌شود و ورزش بخش مهمی از زندگی مردهای جوان عراقی محسوب می‌شود. ورزش های آبی نیز در سال های اخیر در عراق فراگیر شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. ورزش مورد علاقه مردان و پسران عراقی فوتبال است. نوجوانان عراقی فوتبال را با ذوق و شوق زیادی بازی می‌کنند؛ گرچه عمدتا در زمین های خاکی (وبعضا روی آسفالت خیابان‌ها) و با پاهای برهنه (بدون کتانی) بازی می‌کنند اما دست از علایق و رویاهای خود نمی‌کشند. همچنین در تماشای مسابقات فوتبال از تلویزیون و در استادیوم‌ها نیز بسیار پرشور حاضر می‌شوند، خصوصا در نگاه کردن به بازی تیم های باشگاهی یا تیم ملی عراق.

 

خرافات در عراق

خرافات در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

-      مردم عراق مانند ایرانیان عادت به گرفتن ناخن در شب ندارند و این موضوع را عامل بد شانسی های آینده می‌دانند، این موضوع در خصوص کوتاه کردن موی سر در روز سه شنبه نیز دیده می‌شود. مردم ایران کوتاه کردن موی سر در روز جمعه را بدیمن می‌دانند و معتقد هستند که با اینکار رشد مو متوقف می‌شود.

2-      مردم کشور عراق به تخته کوبیدن را به رسمیت شناخته و برای هر موضوع کوچکی از این کار استفاده می‌کنند تا چشم بد از آنها دور باشد، به طور کلی این مورد دارای شرایط مخصوص به خود است و کوبیدن چوب بر روی تخته خوش شانسی نمی‌آورد.

3-      مردم این کشور در طول شب آدامس نمی‌جوند و معتقد هستند که با این کار گویی گوشت بدن مرده خود را می‌جوند! این موضوع از نظر مردم عراق بسیار مهم است و به آن پایبند هستند.

شایعات در مورد عراق

شایعات در مورد عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

-      شایعاتی که در مورد ناامنی در عراق اعلام می‌شود را باور نکنید، این کشور در محیط های مسکونی شرایط امنیتی خوبی را فراهم ساخته است.

2-      شایعاتی مبنی بر این که به دختران اجازه تحصیل در عراق داده نمی‌شود وجود دارد که واقعیت ندارد و سیستم آموزش و پرورش برای همه افراد این کشور شرایط یکسانی را به وجود آورده است.

موارد ممنوعه در عراق

موارد ممنوعه در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR
 • مردم کشور عراق علاقه ای به خوش و بش هایی که جنبه غیبت دارد نداشته و این موضوع در عراق ممنوع است.
 • مردم این کشور به هیچ عنوان به بزرگتر خود بی احترامی نمی‌کنند.
 • در محیط عمومی از ابراز انتقاد در مورد کشور عراق و عصبانی شدن به شدت بپرهیزید
 • در این کشور اگر خواستید از کسی عکس بگیرید حتما باید اول از او اجازه بگیرید.
 • به هیج عنوان به کودکان در خیابان، شیرینی یا در کل وسیله‌ای هدیه ندهید زیرا این رفتار به نشانه تشویق تکدی‌گری تلقی می‌شود.
 • در این کشور به کسی دارو ندهید چراکه رفتار شما، انگیزه او برای رفتن به دکتر را کاهش می‌دهد!

خطرات احتمالی برای افراد مقیم عراق

خطرات احتمالی برای افراد مقیم عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم این کشور در زمان رانندگی سعی می‌کنند خیلی سریع به مقصد برسند و کسانی که به تازگی وارد خاک عراق شده‌اند در معرض خطر تصادف هستند.

هنوز سرویس های بهداشت و بیمارستانی در عراق به رشد خوبی نرسیده است و بهتر است که نظافت شخصی افراد بیشتر رعایت شود.

تشابهات قوانین عراق با ایران

تشابهات قوانین عراق با ایران | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

 • مهمان نوازی بخشی از سنت مردم عراق است چیزی که در بین مردم ایران نیز تبدیل به یک قانون همیشگی شده است، به طور کلی در این کشور مهمانان تا سه روز در منزل میزبان اسکان دارند و پس از سه روز طبق قوانین این کشور، میزبان می‌تواند مهمان خود را بیرون کند.
 • احترام گذاشتن از دیگر بخش های فرهنگی مشترک در بین مردم ایران و مردم عراق است و به طور کلی در این کشور به کودکان نیز احترام گذاشته می‌شود.
 • در این کشور نیز حجاب اجباری است و رعایت نکردن آن مشکل ساز خواهد شد.
 • در کشور عراق نیز مانند ایران روزه‌خواری در ماه رمضان ممنوع است و با افراد برخورد می‌شود.

گواهینامه و خرید ماشین در عراق

گواهینامه و خرید ماشین در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای اخذ گواهینامه در کشور عراق باید کد ویژه تردد داشته باشید، نیاز است که وضعیت چشم شما مشخص شود و باید هزینه های کلاس های آموزشی را نیز پرداخت کنید.

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در عراق

سفارت‌ها و کنسولگری های ایران در عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سفارت در عراق در شهر تهران خیابان ولیعصر نرسیده به میدان ولیعصر شماره 1640 قرار دارد.

نوع پوشش مردم عراق

نوع پوشش مردم عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مردم عراق به پوشش اهمیت زیادی می‌دهند، به طور کلی در این کشور پوشیدن شلوارک برای مردها پسندیده نیست مگر آنکه برای ورزش باشد و لباس بدون آستین و باز نیز برای زنان مناسب نیست.

 بانوان در این کشور از چادر استفاده می‌کنند و سر و بدن خود را می‌پوشانند و بد حجابی یا بی حجابی در عراق بسیار کم دیده می‌شود و مردم سعی می‌کنند از نظر پوشش باهم در یک مسیر باشند.

پوشش در کشور عراق آزاد نیست و حجاب باید رعایت شود به خصوص در مکان های مذهبی زیرا چند سال پس از استقرار حکومت مسلمانان، زنان عراق برای تبعیت از دستور الهی رو به حجاب اجباری آوردند. در واقع با توجه به استقرار حکومت مسلمین، افراد غیر مسلمان هم مجبور به اجرای این حکم شدند.

 

جغرافیا و شرایط آب و هوایی عراق

جغرافیا و شرایط آب و هوایی عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور عراق به 4 ناحیه اصلی تقسیم شده است که شامل بیابان های باختر فرات، جزیره میانرودان بالا، کوهسارهای شمالی و فضای دشتی آبرفتی است. کوهستانی های شمال خاوری این کشور بخش گسترده ای را تشکیل داده‌اند. کشور عراق از سمت جنوب با ترکیه، از سمت شمال با عراق همسایه است. کشور عراق از نظر وسعت رتبه 58 را دارد. این سرزمین پست و هموار و گرمسیری است و شرق آن دارای جلگه های حاصلخیز است. این کشور دارای تمدن فرهنگی دیرینه ای بوده و به طور کلی از دوره های قبلی تا به امروز نیز شرایط مشخصی را دنبال کرده است. از نظر منطقه زمانی نیز در وضعیت +3 GMT قرار دارد. فضای تاریخی و فرهنگی زیادی در عراق دیده می‌شود و به طور کلی این کشور دارای شرایط اقلیمی مناسبی است.

غذاهای عراق

غذاهای عراق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

قیمه نجفی

قیمه نجفی یکی از غذاهای بسیار خوش طعم در عراق است که بیشتر برای ماه محرم سرو می‌شود و یک غذای نذری معطر است. برای تهیه این غذا از گوشت گوساله و گوسفند و گاو به صورت ترکیبی و میکس شده استفاده می‌شود و گاهاً لپه نیز با گوشت میکس می‌شود و در نهایت ادویه جات اضافه می‌شود، این غذا بسیار خوش طعم است و در رستوران های عراق کمی گران قیمت است.

 

بریانی

بریانی یک نوع غذای بسیار لذیذ در عراق است که از برنج و گوشت پخته تهیه می‌شود، به این صورت که در ابتدا برنج پخته می‌شود و در لا به لای آن گوشت های تکه شده گاو و گوسفند استفاده می‌شود، در این غذا از ادویه جات تند نیز استفاده می‌شود و طعم بسیار خوشمزه ای دارد.

 

خورشت بامیه

بامیه یکی از خورشت های بسیار خوش طعم در عراق است که در آن از بامیه و پیاز و سیر و گوشت بره استفاده می‌شود شباهت زیادی به خورشت بامیه در ایران دارد. مردم کشور عراق این غذا را با نان سرو می‌کنند و کمتر دیده می‌شود که کسی این غذا را با برنج سرو کند.

 

 

تیمان او کیما

تیمان او کیما یک نوع غذای بسیار مشهور در عراق است که به سبک های مختلفی طبخ داده می‌شود، در این غذا از گوشت چرخ شده و همینطور نخود فرنگی استفاده می‌شود و ادویه جات تندی نیز در آن استفاده می‌شود، استفاده از سبزیجات در این غذا سبب می‌شود که غذا عطر و طعم بی نظیری داشته باشد، این غذا با نان سرو می‌شود و در کنار آن از دوغ و نوشیدنی های طبیعی نیز استفاده می‌شود.

 

کوبا

مردم کشور عراق علاقه زیادی به کوبا دارند؛ کوبا یک نوع پیش غذای خیابانی است که با گوشت بره تهیه می‌شود و براساس رستوران و مکانی که می‌روید می‌توانید این غذا را با گوشت بره، بز و یا شتر و... سفارش دهید. این غذا از توپ های گرد پر شده از سبزیجات تهیه می‌شود و در آن از ادویه جات و گوشت استفاده می‌شود و نهایتا با نان و لیمو ترش سرو می‌شود.

آخرین ویرایش: 2020-05-01 15:55:44 271