x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در پرتغال

مدرسه های بین‌المللی در کشور پرتغال به دو صورت خصوصی پرتغالی و مدرسه های بین‌المللی انگلیسی زبان تقسیم شده‌اند؛ مدارس خصوصی پرتغالی هدفشان این است که تدریس به زبانپرتغالی صورت بگیرد تا دانش‌آموز برای ورود به دانشگاه حاضر شود. استانداردهای تحصیلی در این مدارس GCSE و PSAT/SAT اعلام شده است. برای تحصیل در مقطع لیسانس در ابتدا باید فرم درخواست را پر کنید. نیاز به گواهی مبنی بر گذراندن امتحانات ورودی دانشگاه های پرتغال در سفارت کشور مبدأ را دارید، نیاز است که مدارک تحصیلی اتمام دوره دبیرستان و دیپلم و همین‌طور پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات ارائه شود. نیاز به سوابق تحصیلی خواهد بود. دانشگاه های کشور پرتغال بهترین لابراتوارهای آزمایشگاهی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به‎وجود آورده‌اند. وضعیت تحصیل در کشور پرتغال در رشته های کامپیوتر بی نظیر است و بورسیه های تحصیلی زیاد برای گروه های کامپیوتر به خصوص در شاخه نرم‌افزار دیده می‌شود. کسانی که قصد دارند با هزینه کم و مناسب تحصیل در رشته های هوا و فضا را در کشور پرتغال انتخاب نمایند می‌بایست از نظر بودجه وضعیت خوبی داشته باشند زیرا این رشته ها با هزینه دانشجو قابل ارائه هستند. در بورسیه دانشگاهی پرتغال، آن‌چه بسیار مهم است، رزومه افراد، معدل و همینطور وضعیت ریزنمرات آن‌ها است؛ یعنی اگر فرد رزومه قوی، معدل بالا و نمرات خوبی داشته باشد، می‌تواند از این بورسیه استفاده نماید. در نظام آموزشی کشور پرتغال بورسیه تحصیلی بیشتر برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دیده می‌شود. در صورتی که شما فارغ‌التحصیل فوق لیسانس در دانشگاه های ایران باشید، باید معدل شما بالای 17 باشد. صنعت گردشگری در کشور پرتغال بسیار مهم است و مشاغل وابسته به صنعت گردشگری برای دانشجویان از گزینه‌های بسیار خوب هستند؛ مثلاً می‌توانید در هتل ها و مهمانسراها مشغول به کار شوید.

کسانی که در زمینه ارتباطات و همینطور برنامه نویسی فعالیت می‌کنند از دیگر افرادی هستند که می‌توانند درآمد خوبی در کشور پرتغال داشته باشند، فرصت های شغلی برای مهندسان کامپیوتر نیز در کشور پرتغال وجود دارد. بهتر است پس از دریافت پذیرش وضعیت بیمه خود را مشخص کنید. ثبت نام در دانشگاه باید پیش از شروع کلاس های هر ترم صورت بگیرد. زبان تحصیل برای مقطع لیسانس در پرتغال اغلب پرتغالی است که در سال 2020 در دانشگاه لیسبون شرایط تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم شده است. شما برای ورود به مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان در زمان ثبت نام ندارید. شهریه تحصیلی شما 3000 الی 5000 هزار یورو در سال است.

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره تحصیل در پرتغال
فهرست

تحصیل رایگان در پرتغال

تحصیل رایگان در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فرصت های تحصیلی ارزان به زبان انگلیسی در کشور پرتغال به خصوص در دانشگاه لیسبون دیده می‌شود؛ به طور کلی تحصیل در این دانشگاه برای ایرانیان بسیار لذت بخش است. دانشگاه لیسبون یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جنوب اروپا محسوب می‌شود و در رشته های فنی و مهندسی و انسانی رشد خوبی داشته است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌ه‌های بین‌المللی آکادمیک پرتغال است که از نظر هزینه بسیار ارزان بوده و فضای تحصیلی بی نظیری دارد. دانشگاه کشور پرتغال امکان تحصیل رایگان برای ترم اول را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد.

برای تحصیل رایگان در کشور پرتغال نیاز به ارائه یک سری مدارک مهم دارید: اول اینکه ورود به هر مقطعی نیاز به مدرک مقطع قبل بوده و باید معدل و ریزنمرات ارائه شود، نیاز است که مدارک خود را ترجمه کنید و نامه عدم منع تحصیل رائه کنید. هرچه رزومه و مقالات شما قوی‌تر باشد شانس بیشتری برای تحصیل رایگان در این کشور خواهید داشت، در نظر داشته باشید که هر ساله ظرفیت تحصیل رایگان در این کشور بیشتر می‌شود. یادگیری زبان اسپانیایی یک برگ برنده برای شما است، به این ترتیب امتیاز رزومه شما بسیار بیشتر خواهد بود. حقیقت این که برای تحصیل رایگان در کشور پرتغال باید حرفی برای زدن داشته باشید؛ افرادی که یک کتاب چاپ کرده‌اند نیز شانس خوبی برای تحصیل رایگان در این کشور دارند. خوشبختانه در این زمینه ساختار تحصیلی متنوعی دیده می‌شود و دولت این کشور علاقه زیادی به جذب افراد نابغه دارد.

بورسیه تحصیلی در پرتغال

بورسیه تحصیلی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال بی‌نظیر است. امکان استفاده از امکانات خوابگاهی لوکس، استخر و وعده های غذایی بی نظیر و همینطور کورت های ورزشی و تفریح عالی تنها بخشی از امتیاز بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال محسوب می‌شود. شما نیاز به یک سری مدارک برای ثبت نام در دانشگاه های کشور پرتغال دارید. در ابتدا باید فرم ثبت نام دانشگاه را تکمیل نمایید. نیاز است که فرم مخصوص از دانشگاه های پرتغال دریافت شود. نیاز به اسکن صفحات اصلی پاسپورت دارید و باید مدرک سلامت پزشکی نیز داشته باشید.

وضعیت بورسیه در کشور پرتغال به دو صورت است. 1 بورسیه دانشگاهی و 2 بورسیه استانی

در بورسیه دانشگاهی آن‌چه بسیار مهم است رزومه افراد، معدل و همینطور وضعیت ریزنمرات آن‎ها است. یعنی اگر فرد رزومه قوی، معدل بالا و نمرات خوبی داشته باشد، می‌تواند از این بورسیه استفاده نماید. در نظام آموزشی کشور پرتغال بورسیه تحصیلی بیشتر برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دیده می‌شود. در صورتی که شما فارغ‌التحصیل فوق لیسانس در دانشگاه های ایران باشید نیاز است که معدل شما بالای 17 باشد.

اگر فرد برای اخذ بورسیه تحصیلی کشور پرتغال اقدام نمود اما بورسیه تحصیلی دانشگاه های پرتغال شامل پذیرش تحصیلی فرد نشد، پس از ورود به دانشگاه های پرتغال اگر دروس با نمرات بالا گذرانده شوند فرد می‌تواند به سادگی در حین تحصیل مجدد درخواست برای بورسیه کامل تحصیلی دهد. وضعیت بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال مناسب است و خوشبختانه دولت نیز سعی کرده تا هزینه‌های تحصیل در کشور پرتغال را بسیار کمتر از قبل نماید.

کسانی که در دوره کارشناسی ارشد خود بر روی موضوع پایان نامه‌ای فعالیت کرده‌اند که آینده روشنی دارد، قطعاً می‌توانند ساختار دقیق بورسیه تحصیلی را برای خود ایجاد نمایند، وضعیت بورسیه تحصیلی در کشور پرتغال برای افراد در مقطع دکترا بسیار خوب است، دانشگاه های دولتی به فرد حقوق می‌دهد و شرایط استفاده از ابزارهای پژوهشی به وی داده می‌شود. 

یک موضوع مهم برای کسانی که معدل بالا ندارند! این افراد می‌توانند از گزینه‌ی نیمه بورسیه استفاده نمایند، در این شرایط، هزینه ها به‌صورت نیم بها در نظر گرفته می‌شوند.

اعتبار دانشگاه های پرتغال و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های پرتغال و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه پورتو یکی از دانشگاه های خوب در کشور پرتغال است که رتبه 301 جهانی را در سال 2019 کسب کرده است. این دانشگاه برای فعالیت های تحقیقاتی بسیار عالی است و معماری به کار رفته در این دانشگاه بی نظیر است.

دانشگاه لیسبون کشور پرتغال بزرگترین دانشگاه این کشور است و در رتبه‌بندی سال 2019 رتبه 305 را کسب کرده است این دانشگاه بهترین محیط برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. سیستم آموزشی در دانشگاه بر اساس فرهنگ افراد تغییرات زیادی دارد و رشته های مختلفی را نیز پوشش داده است.

دانشگاه لیسبون یک شعبه دیگر به عنوان نوین دارد که سومین دانشگاه برتر در کشور پرتغال است و رتبه 361 در سال 2019 را کسب کرده است این دانشگاه در فضای طبیعی بسیار زیبایی قرار گرفته و ساختمان های آن بسیار مدرن طراحی شده‌اند.

دانشگاه کویمبرا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور پرتغال است که رتبه 410 جهانی را دارد و تعداد زیادی دانشجوی خارجی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه مینهو در زمینه های زیادی پیشرفت داشته است و به طور کلی رشته های متنوعی در این دانشگاه برای تحصیل دیده می‌شود. این دانشگاه قدیمی است اما تنوع رشته عالی دارد.

دانشگاه ایوور رتبه 780 جهانی دارد و در رشته های علوم اجتماعی فعالیت خوبی داشته است.

دانشگاه الگارو در جنوبی ترین منطقه پرتغال قرار دارد و رتبه 863 را در QS کسب کرده است

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در پرتغال

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شما برای تحصیل در کشور پرتغال می‌بایست در آزمون شرکت نمایید، البته در صورتی که واجد شرایط بورسیه باشید دیگر نیازی به شرکت در آزمون ندارید. آزمون هایی که در کشور پرتغال برگزار می‌شوند برای دانشگاه های دولتی اغلب به صورت سراسری برگزار می‌شوند اما دانشگاه های خصوصی دارای آزمون مخصوص به خود هستند

آزمون های ورودی دانشگاه‌های کشور پرتغال به زبان پرتغالی است! البته نگران نباشید شما نیاز به تسلط به این زبان ندارید و تا حدی که بتوانید متوجه سوال آزمون شوید کفایت می‌کند. بخش اول آزمون ها سوالاتی در مورد روحیات شماست که بخش بسیار مهمی است؛ در نظر داشته باشید که در این بخش باید پاسخ صادقانه دهید. آزمون های ورودی چند بخشی هستند. برخی از دانشگاه ها برای مقطع لیسانس آزمونی در نظر نگرفته‌اند و برای آن‌ها تنها مدرک دیپلم و ریزنمرات کفایت می‌کند. آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی اغلب در سفارت برگزار می‌شود و نیازی به حضور شما در کشور پرتغال ندارد.

یک آزمون سنجش نبوغ در دانشگاه لیسبون چند سال اخیر که فراهم شده است، در این آزمون شرایط سنجش افراد با هم فرق دارد و سوالاتی که پرسیده می‌شود نیز متفاوت است. شما می‌بایست بتوانید حد نصاب امتیاز آزمون را کسب نمایید. در نظر داشته باشید که آزمون های ورودی زبان در کشور پرتغال دیگر وجود ندارد و دولت از این گزینه صرف نظر کرده است اما ارائه مدرک زبان آیلتس برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بسیار مهم است.

معادل سازی مدارک در پرتغال

معادل سازی مدارک در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه لیسبون و پورتو بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در کشور پرتغال هستند، به طور کلی شرایط تحصیل و معادل‌سازی مدارک در این دانشگاه ها بسیار عالی است. برای معادل سازی مدارک تحصیلی شما در کشور پرتغال نیاز است که موارد متعددی در نظر گرفته شود.

اینکه فرد در دانشگاه دولتی تحصیل کرده است یا دانشگاه آزاد یک موضوع است، اینکه فرد کارشناسی پپوسته بوده و یا به صورت ناپیوسته کاردانی به کارشناسی رفته است، اینکه توانسته در آزمون سراسری در ایران امتیاز خوبی داشته باشد یا خیر، نظام قدیم و جدید بودن نیز از دیگر موضوعات مهم محسوب می‌شود. مثلاً متقاضیان تحصیلی در دانشگاه های کشور پرتغال که در آزمون اولیه قبول شده‌اند می‌توانند با یک سال تحصیل در Studienkolleg به سادگی مدرک خود را معادل‌سازی نمایند.

برای این مسیر در ابتدا باید از طریق سیستم آنلاین رسمی دانشگاه فرم مخصوص به معادل‌سازی را پر کنید. در این فرم مشخص می‌شود که کجا درس خوانده‌اید، مدرک تحصیلی شما چیست، چقدر به اعتبار مدارک خود اطمینان دارید، وضعیت تحصیلی شما چگونه است و آیا واجد شرایط برای معادل سازی مدارک تحصیلی خوب هستید یا خیر. در صورتی که پذیرش در این راستا به درستی صورت گرفت می‌توانید مدارک لازم را برای معادل سازی مدارک خود به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید. در صورتی که فرد بخواهد با مدرک خود در شرکتی مشغول به کار شود، می‌بایست مدرک معادل‌سازی خود را ارائه دهد.

خوابگاه در پرتغال

خوابگاه در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه لیسبون در کشور پرتغال بهترین فضای خوابگاهی را فراهم ساخته است.

تمام اتاق ها دو تخته هستند و فضای استراحت با آرامش کامل فراهم است.، هر دو اتاق از یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده می‌کنند و خوابگاه دارای مکان مطالعه بسیار عالی است، در خوابگاه مسیر تحصیلی به طور کلی خوبی فراهم می‌شود به طوری که سیستم اینترنتی بسیار عالی در خوابگاه وجود دارد. یک اتاق مخصوص کامپیوتر است، خوابگاه‌ها دارای فضای ورزشی بسیار مدرن، سالن غذاخوری، سیستم های امنیتی و حریق بسیار پیشرفته و برخی از خوابگاه ها دارای فضای ماساژ و خدمات بهداشتی و درمانی هستند.

خوابگاه های خودگردان که در فضای شهری کشور پرتغال قرار دارند از دیگر گزینه هایی است که از نظر هزینه از خوابگاه های داخلی دانشگاهی گران‌تر است؛ این خوابگاه ها از نظر امکانات بسیار عالی هستند اما شاید از امنیت لازم برخوردار نباشند.

امتیازات کارت دانشجویی در پرتغال

امتیازات کارت دانشجویی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتبار کارت های دانشجویی در کشور پرتغال بسیار زیاد است. مادامی که شما در کشور پرتغال تحصیل می‌کنید می‌توانید با ارائه کارت دانشجویی خود در بسیاری از فعالیت های تفریحی با هزینه بسیار ارزان شرکت نمایید. به شما این اجازه داده می‌شود که گران ترین کتاب های دنیا را به قیمتی بسیار ارزان خریداری کنید، می‌توانید ماهی یک بار به صورت رایگان فیلم مورد علاقه خود را در سینما تماشا کنید، شرایط ورود به همایش های بین‌المللی برای شما فراهم می‌شود و دولت از طریق کارت دانشجویی به شما وام خواهد داد. 

برخی از بانک‌ها بر اساس کارت دانشجویی به اشخاص سود سپرده پرداخت می‌کنند.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

صنعت گردشگری در کشور پرتغال بسیار مهم است و مشاغل وابسته به صنعت گردشگری برای دانشجویان گزینه‌های بسیار خوبی هستند؛ مثلاً می‌توانید در هتل ها و مهمانسراها مشغول به کار شوید.

کسانی که در زمینه ارتباطات و همینطور برنامه نویسی فعالیت می‌کنند از دیگر افرادی هستند که می‌توانند درآمد خوبی در کشور پرتغال داشته باشند؛ فرصت های شغلی برای مهندسان کامپیوتر نیز در کشور پرتغال وجود دارد.

در صورتی که به زبان مردم این کشور آشنایی داشته باشید، وضعیت کاری خوبی برای شما صورت می‌گیرد. تولیدات مدرن هر ساله نیاز به نیروی انسانی دارد و شرایط مطلوبی در این زمینه دیده می‌شود. کشور پرتغال پر از شرکت های بزرگ است و یافتن شغل در قالب کارآموزی برای دانشجویان در این شرکت به هیچ عنوان کار سختی نیست. شما به عنوان دانشجو اجازه نهایتاً 20 ساعت کار در هفته را خواهید داشت. در صورتی که از بودجه کافی برخوردار باشید می‌توانید به سراغ ثبت شرکت در کشور پرتغال بروید و یا با فردی شریک شوید، به این ترتیب کار و تحصیل به صورت موازی پیش می‌رود

یکی از شغل های دانشجویی در پرتغال در زمینه مشاور املاک است؛ خرید و فروش ملک در پرتغال از نظر درآمد وضعیت خوبی دارد و کسانی که به زبان پرتغالی تسلط دارند می‌توانند وارد این شغل شوند. 

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در پرتغال

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت کار دانشجویی در پرتغال خوب است و یافتن کار برای مقطع دانشجویی چندان کار دشواری به نظر نمی‌رسد. یکی از روش ها این است که روزنامه ها را دنبال کنید و اطلاعیه کار ها را بررسی کنید، روش دیگر سایت‌های کاریابی در پرتغال هستند. اجازه کار برای افراد در مقطع لیسانس تا 10 ساعت اعلام شده است، این در حالی است که فرد در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند 15 ساعت و برای دکترا 20 ساعت در هفته کار نماید. کارهای دانشجویی برای کسانی که در زمینه هنر فعالیت می‌کنند نیز فراهم است، شما می‌توانید در فضای تئاتر و نمایش های کوتاه حضور به عمل آورید. در نظر داشته باشید که حقوق و مزایای کارهای دانشجویی از یک کارمند در ایران بیشتر است!

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در پرتغال

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در مورد بیمه درمانی دانشجویی در پرتغال یک نکته روشن وجود دارد، اینکه دانشجویان بدون داشتن قراردادهای بیمه‌ای نمی‌توانند در دانشگاه ثبت نام نمایند. این شرایط برای دانشجویان خارجی نیز اعمال می‌شود. دانشجوی خارجی این امکان را دارد که با پرداخت حق بیمه دانشجویی از امکانات سلامی و بهداشتی بالایی برخوردار شود.

در پرتغال شرکت های بیمه‌ای دولتی زیادی وجود دارد که اجازه می‌دهد دانشجویان تا پایان سی سالگی و تا پایان چهاردهمین ترم تحصیلی دانشگاه با تعرفه های دانشجویی و قیمت ارزان بیمه شوند. در صورتی که سن شما از 30 سال بیشتر باشد می‌توانید الباقی زمان بیمه را خودتان پرداخت نمایید. تعرفه‌ای که برای بیمه های تحصیلی در پرتغال دیده می‌شود بسیار ارزان است و حدود 30 یورو برای هر ماه اعلام شده است. پس از سی سال، تعرفه آزاد حدود 80 یورو خواهد بود. اداره بیمه در پرتغال اعلام کرده است که وضعیت بیمه ای در این کشور برای سال 2020 تغییراتی خواهد داشت و کسانی که در سنین بالا تحصیل در پرتغال را انتخاب کرده باشند نیز از پوشش بیمه‌ای مخصوص به خود برخوردار می‌شوند. تسهیلات درمانی برای دانشجویان در پرتغال در به طور جدی توسط دولت مشخص شده است و کسانی که در حین تحصیل دچار بیماری های لاعلاج می‌شوند می‌توانند از رویکرد درمان های مشخص نیز استفاده نمایند.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در پرتغال

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همه کسانی که در پرتغال تحصیل می‌کنند دارای کارت های بانکی هیبریدی هستند؛ این کارت ها مانند کیف پول الکترونیکی همیشه همراه افراد بوده و خدمات بی‌نظیری را پوشش می‌دهد. شما در پرتغال می‌توانید افتتاح حساب داشته باشید، همینطور این امکان به شما داده می‌شود که برای فعالیت پژوهشی خود وام دریافت نمایید.

پورتال های دانشجویی صندوق رفاه در پرتغال رشد خوبی داشته است، شما می‌توانید برای کمک هزینه تحصیل و یا اجاره مسکن از بودجه‌ای که دولت به شما ارائه می‌دهد استفاده نمایید؛ خوشبختانه بازپرداخت وام های دانشجویی با قسط بندی های بسیار کم و مناسب است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پرتغال

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

گروه الف (ممتاز)

 1. Universidade de Coimbra (University of Coimbra)
 2. Universidade de Lisboa (University of Lisbon) از ادغام دو دانشگاه لیسبون و دانشگاه فنی لیسبون تشکیل شده است
 3. Universidade do Porto (University of Porto)
 4. Universidade Nova de Lisboa (New University of Lisbon )

گروه ب (خوب)

 1. Universidade Catolica Portuguesa, lisboa
 2. Universidade do Minho

گروه ج (متوسط)

 1. Instituto Superior de Ciencias do Trabalho e da Empresa (ISCTE)
 2. Instituto Superior de Engenharia do Porto – ISEP صرفاً تا مقطع کارشناسی‌ارشد
 3. Universidade da Beira interior (University of Beira Interior)
 4. Universidade de aveiro (University of Aveiro)
 5. Universidade de Évora
 6. Universidade do Algarve (University of the Algarve)

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در پرتغال

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR
 1. Universidad Nova de Lisbon
 2. University of Coimbra
 3. University of Lisbon
 4. University of Porto
 5. Universidad de Beira Interior
 6. University of Aveiro
 7. University of Algarve
 8. University of Minho

دانشگاه های برتر در پرتغال

دانشگاه های برتر در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور پرتغال با آب و هوای ملایم و مدیترانه ای خود توانسته فضای تحصیلی بسیار عالی برای افراد فراهم سازد. آثار تاریخی و فرهنگی زیادی در این کشور دیده می‌شود و محیط تحصیلی نیز در آن بی نظیر است.

در نظر داشته باشید که بیشتر رشته های دوره لیسانس در کشور پرتغال به زبان پرتغالی است.

دانشگاه لیسبون دارای 47 هزار دانشجو است و در 18 دانشکده تقسیم‌بندی شده است. در سال 2013 دانشگاه فنی لیسبون و دانشگاه لیسبون با هم ترکیب شدند. این دانشگاه در رشته های مختلفی مثل طراحی و مهندسی، معدن و جغرافیا بهترین اساتید را جمع کرده است. این دانشگاه برای دانشجویان خارجی یک انتخاب هوشمندانه محسوب می‌شود

دانشگاه پورتو در سال 1911 تأسیس شده است و بیش از 31 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و در حدود 3200 دانشجو در کشور پرتغال بین‌المللی هستند. این دانشگاه در لیست 100 دانشگاه برتر در کشور پرتغال قرار دارد و در زمینه های تحقیقاتی بسیار عالی ظاهر شده است، رشته های جدید گروه انسانی نیز به این دانشگاه اضافه شده است.

دانشگاه نوین لیسبون بیش از 20 هزار دانشجو دارد و بر رشته های علوم و تکنولوژی و مهندسی و ریاضیات تأکید داشته است. رشته های مدیریت و اقتصاد و حسابداری از دیگر رشته های موجود در دانشگاه است.

دانشگاه کویمبرا در سال 1290 تأسیس شده که از نمای قدیمی این دانشگاه مشخص است. دانشگاه در پایتخت سابق پرتغال یعنی شهر کویمبرا قرار دارد و حدود 23 هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند. این دانشگاه در رشته های هنر و علوم انسانی و مهندسی و ریاضیات دانشجو می‌پذیرد و فضای تحصیلی بسیار عالی دارد.

دانشگاه مینهو در شمال پرتغال قرار دارد و حدود 20 هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند؛ رشد و پیشرفت این دانشگاه بسیار زیاد بوده و فضای تحصیلی به طور کلی تقسیم‌بندی های متنوعی دارد.

دانشگاه ایوورا در 15 کیلومتری شهر لیسبون قرار دارد و دومین دانشگاه قدیمی بوده که افتتاح آن در سال 1559 بوده است؛ در این دانشگاه حدود 10 هزار دانشجو تحصیل می‌کند، رشته های علوم ، پرستاری و علوم اجتماعی و هنر از رشته‌های مهم این دانشگاه هستند.

دانشگاه الگارو نیز از دانشگاه های دولتی بخش جنوبی کشور پرتغال است که دارای چشم اندازه های خیره کننده ای بوده و دارای دو موسسه علمی و تحقیقاتی است و حدود ده هزار دانشجو در این مرکز تحصیل می‌کنند. دانشگاه دارای 3 دانشکده و 5 دپارتمان است و رشته های اقتصاد و زیست فناوری و علوم از رشته های مهم در الگارو محسوب می‌شود.

نظام آموزشی پرتغال

نظام آموزشی پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آموزش پیش دبستانی در پرتغال از سن 3 الی 5 سالگی بوده و در وضعیت اختیاری دیده می‌شود و مهدکودک ها به صورت دولتی و خصوصی هستند. مهدکودک های دولتی در این کشور رایگان هستند و مهدکودک های خصوصی نیز شهریه دریافت می‌کنند. آموزش دبستانی بخش جدایی ناپذیر نظام آموزشی دولتی محسوب می‌شود. اهداف آموزشی در این بخش برقراری ثبات عاطفی کودکان، گسترش مهارت های اجتماعی‌، فکری و حرکتی، عادات بهداشتی، پرداخت به کمبودها و همینطور رفتارهای نا به هنگام در کودکان و نقش مکمل آموزش خانواده است.

آموزش ابتدایی در پرتغال 4 سال طول می‌کشد و از سن 6 الی 10 سالگی است، آموزش مقدماتی متوسطه نیز از سن 10 الی 12 سالگی به مدت دو سال طول می‌کشد. دانش‌آموزانی که به مراحل بالاتر می‌توانند بروند تا سن 14 سالگی در آموزش مقدماتی متوسطه باقی خواهد ماند. آموزش پایه برای همه کودکانی که تا 15 سپتامبر سال تحصیلی به 6 سالگی می‌رسند اجباری است. آموزش پایه در این کشور در صورتی که بخشی از آموزش اجباری دولتی باشد رایگان بوده و شهریه‌ای برای آن دریافت نمی‌شود.

مرحله اول همان‌طور که گفته شد از سن 6 الی 10 سال به مدت 4 سال طول می‌کشد، این مرحله توسط مدارس ابتدایی به صورت مختلط بوده و زبان گفتاری، کسب مهارت خواندن و نوشتن، مفاهیم پایه حساب و ریاضی و همینطور شناخت محیط های مادی و اجتماعی و بیان دیداری و نمایشی به فرد آموزش داده می‌شود. کلاس ها بر حسب سن تفکیک می‌شود.

مرحله دومی در موسسات آموزشی دولتی و خصوصی صورت می‌گیرد. اهداف این بخش تدریس علوم انسانی ، هنر و ورزش و علوم و فناوری است. ابزارها و دانش های تحصیلی در این بخش پیشرفت می‌کند.

مرحله سوم 3 سال طول می‌کشد؛ این مرحله در مدارس مقدماتی و متوسطه صورت می‌گیرد. در این مرحله حوزه های درسی چند رشته‌ای هستند و زبان پرتغالی، زبان انگلیسی، علوم اجتماعی و انسانی و فیزیک شیمیو علوم طبیعی به افراد آموزش داده می‌شود. سال تحصیلی آموزشی پایه شامل 180 روز است و از اواسط سپتامبر آغاز شده و تا پایان ژوئن ادامه دارد. 

لیسانس در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در پرتغال

لیسانس در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در مقطع لیسانس در ابتدا باید فرم درخواست را پر کنید.

نیاز به گواهی مبنی بر گذراندن امتحانات ورودی دانشگاه های پرتغال در سفارت کشور مبدأ دارید

نیاز است که مدارک تحصیلی اتمام دوره دبیرستان و دیپلم و همینطور پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ارائه شود

نیاز به سوابق تحصیلی خواهد بود

افراد باید نامه انگیزشی داشته باشند

نیاز است که گواهی پرداخت هزینه ثبت نامه به ارزش 50 یورو است

در صورتی که مشغول به کار بوده‌اید نیاز به رزومه کاری برای برخی از مقاطع خواهید داشت.

سوابق تحصیلی شما می‌بایست به دو صورت اصلی و ترجمه شده ارائه شود

به طور کلی سه تاریخ پذیرش برای متقاضیان خارجی تحصیل در پرتغال وجود دارد:


1- اولین زمان ارسال از ماه آوریل آغاز شده و تا ماه اوت ادامه دارد

2- دومین زمان از اول ماه ژوئن آغاز می‌شود

3- در نهایت نیز از ماه آگوست تا سپتامبر اعلام شده است

بررسی مدارک شما یک الی دو ماه زمان نیاز دارد

بهتر است پس از دریافت پذیرش وضعیت بیمه خود را مشخص کنید. ثبت نام در دانشگاه باید پیش از شروع کلاس های هر ترم صورت بگیرد. زبان تحصیل برای مقطع لیسانس در پرتغال اغلب پرتغالی است که در سال 2020 دانشگاه لیسبون شرایط تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم شده است. شما برای ورود به مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان در زمان ثبت نام ندارید. شهریه تحصیلی شما 3000 الی 5000 هزار یورو در سال است. در صورتی که بخواهید برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه دریافت کنید می‌توانید پس از اعزام متقاضی اصلی این کار را انجام دهید. سعی کنید در طول تحصیل، خود را برای مقطع کارشناسی ارشد آماده نمایید؛ در هر صورت باید بتوانید نظر حداقل یک استاد را جلب کنید تا با شرایط تحصیل برای مقطع کارشناسی ارشد موافقت نماید. در امتحان هایی که برگزار می‌شود دقت داشته باشید و سعی کنید معدل خوبی در نهایت داشته باشید. در صورتی که بتوانید ریز نمرات خود را در این مقطع بالا نگه دارید شانس شما در پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد بسیار بالاتر خواهد بود.

فوق لیسانس در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در پرتغال

فوق لیسانس در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای ورود به مقطع فوق لیسانس در پرتغال باید دانشنامه لیسانس به همراه ریز نمرات داشته باشید. مدرک شما باید مهر و تأیید دانشگاه داشته باشد. زبان تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد انگلیسی و زبان تحصیلی دو سال اعلام شده است.

نیاز است که مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره حداقل 6 داشته باشید.

شما می‌بایست 2 توصیه نامه از اساتید این کشور داشته باشید و همینطور می بایست نظر یک استاد راهنما را نیز جلب کنید. گواهی انگیزه نامه شما بسیار مهم است و باید در این زمینه دقت صورت بگیرد. تحصیل برای مقطع فوق لیسانس در پرتغال در سال های اخیر تغییرات زیادی داشته است، مثلاً شرایط آموزش محور از دانشگاه های دولتی خارج شده است. آزمون ورودی برای مقطع کارشناسی ارشد به صورت تخصصی برگزار می‌شود. توجه داشته باشید که شما می‌بایست در نهایت از پایان نامه خود دفاع کنید و باید حرفی برای گفتن داشته باشید. مورد بعدی ایجاد سابقه کاری هرچند کم می‌تواند یک شانس ورود عالی برای شما باشد. 

دکترا در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش دکترا در پرتغال

دکترا در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش دکترا در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در مقطع دکترا در پرتغال نیاز به ارائه دانشنامه و ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد دارید

باید دانشنامه و ریزنمرات مقطع لیسانس را ارائه دهید

نیاز است که مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6.5 داشته باشید.

افراد نیاز به رزومه تحصیلی دارند

نیاز به انگیزه نامه خواهد بود

پروپوزال شما بسیار مهم بوده و نیاز به ارزیابی مشخصی دارد.

نیاز است که همه مقالات و کنفرانس ها و خلاصه پایان نامه ارشد ارائه شود

برای ورود به این مقطع نیاز است که در یک آزمون ورودی شرکت کنید.

مقطع دکترا در پرتغال 5 سال زمان نیاز دارد. در این دوره باید بتوانید بر روی تز پایانی خود تسلط کامل داشته باشید و به خلق یک اثر جدیدی بپردازید. زبان تحصیل برای مقطع دکترا انگلیسی است و شرایط تحصیل رایگان در بسیاری از دانشگاه ها فراهم شده است 

تحصیل پزشکی در پرتغال

تحصیل پزشکی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زبان تحصیل برای رشته های پزشکی در پرتغال پرتغالی است و به طور کلی نمی‌توانید یک دانشگاه پیدا کنید که همه دوره ها در آن به زبان انگلیسی باشد. برای ورود به دانشگاه های پزشکی در پرتغال باید در آزمون مهارت شرکت کنید؛ این آزمون برای ورود به دانشگاه بسیار مهم است. شما برای تحصیل پزشکی در پرتغال باید مهارت سطح B1 و B2 داشته باشید. برای تحصیل به زبان انگلیسی در پرتغال باید سطح زبان خود را بالا ببرید و به سراغ دانشگاهی بروید که شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را فراهم ساخته است. برای برخی از واحدها ناچار به یادگیری زبان پرتغالی هستید. برای تحصیل به زبان پرتغالی در این کشور می‌توانید از کالج ها استفاده کنید. آزمون هایی که برای پذیرش دیده می‌شود: IELTS، TOEFL، CAE / CPE و PTE A

در نظر داشته باشید که اگر آزمون رایانه‌ای می‌دهید باید حداقل امتیاز 213 داشته باشید و یا نمره 80 در آزمون آنلاین تافل را کسب کنید.

طول تحصیل پزشکی در پرتغال 5 سال است و دروس عمومی اولیه به فرد آموزش داده می‌شود. بسیاری از دانشگاه های خصوصی در این کشور نیازی به برگزاری آزمون ورودی نمی‌بینند.

تحصیل دندانپزشکی در پرتغال

تحصیل دندانپزشکی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از آزمون های ورودی به دانشگاه های علوم پزشکی در پرتغال MCAT نام دارد. این آزمون 15 بار در سال برگزار می‌شود و اعتبار آن نیز 3 سال است. در این آزمون سنجش دانش فیزیکی و زیستی فرد صورت می‌گیرد و هر متقاضی بیش از 7 بار نمی‌تواند در آزمون شرکت نماید. به طور کلی در این آزمون دانش فرد در زمینه علوم طبیعی، تحقیق و پژوهشی و تجربه و تحلیل ارزیابی می‌شود.

مدت زمان این آزمون 7 ساعت و سی دقیقه است و نمره منفی ندارد. نتیجه آزمون پس از یک ماه صادر می‌شود. حداقل امتیاز در این آزمون 118 و حداکثر آن نیز 132 است.

سوالات مربوط به پایه های فیزیک و شیمیایی سیستم زیستی در پرتغال 59 سوال بوده و 95 دقیقه زمان به آن اختصاص می‌گیرد.

پایه های شیمیایی و بیولوژیک سیستم های زنده در قالب 59 سوال و همین‌طور مبانی روان شناختی ، اجتماعی و زیست شناختی نیز 59 سوال است.

تجزیه و تحلیل بحران حدود 53 سوال است و 90 دقیقه زمان نیاز دارد.

هزینه تحصیل برای مقطع دندانپزشکی در پرتغال بین 350 الی 500 یورو برای هر ماه است و هزینه ثبت نام هم 30 یور خواهد بود. رشته های علوم پزشکی در این کشور دارای هزینه های تحصیلی مختلفی هستند.

طول تحصیل دندانپزشکی در پرتغال حدود 5 سال است و هر ترم با آزمون های عملی متعددی همراه خواهد بود.

تخصص پزشکی در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در پرتغال

تخصص پزشکی در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی زمینه های تخصصی در پرتغال در شاخه های علوم اعصاب و علوم زیستی دیده می‌شود. افراد می‌توانند دکترای علوم پزشکی نیز داشته باشند.

یکی از شاخه های تخصص در پرتغال در رشته بیهوشی است، در این بخش فرد به یادگیری مدیریت دردهای مزمن، احیای قلبی و مدیریت بیماران بدحال می‌پردازد؛ دوره های آموزش تخصص 4 سال است و طبق کوریکولوم آموزشی تأکید اصلی بر روی پروسیجرهای اکوی TE است.

تخصص در رشته های پوست نیز در پرتغال در وضعیت خوبی قرار دارند، در این دوره برداشتن ضایعات، اسکلروتراپی، کاشت مو و تقویت بافت پوست صورت می‌گیرد و طول دوره تخصص نیز 4 سال است. 

تخصص دندانپزشکی در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در پرتغال

تخصص دندانپزشکی در پرتغال و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از شاخه های تخصص در پرتغال در زمینه آسیب شناسی دهان و فک و صورت است. در این بخش گروه متخصصان به طور مستقیم با بیماران سروکار ندارند.

در این کشور، طول تحصیل برای تخصص در درمان ریشه و عصب کشی، حدود 4 الی 6 سال است.

متخصصان دندانپزشکی ترمیم در زمینه زیبایی فعالیت می‌کنند و طرح لبخند بخش مهمی از واحدهای درسی افراد است.

برای ورود به رشته دندانپزشکی در پرتغال باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید و نیاز است که بتوانید بافت دهانی و ضایعات را به خوبی شناسایی کنید.

رشته های غیر پزشکی در پرتغال

رشته های غیر پزشکی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وضعیت تحصیل در کشور پرتغال در رشته های کامپیوتر بی نظیر است و بورسیه های تحصیلی زیاد برای گروه های کامپیوتر به خصوص در شاخه نرم‌افزار دیده می‌شود

هم‌چنین رشته هایی مانند معماری، هنر های زیبا، علوم، حقوق، ادبیات، مهندسی، روانشناسی، اقتصاد و ... رشته هایی هستند که در دانشگاه‌های کشور پرتغال، از جمله در دانشگاه لیسبون این کشور تدریس می‌شوند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در پرتغال

خطرات احتمالی برای دانشجویان در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از خطراتی که تحصیل در پرتغال دارد این است که مردم این کشور میانه خوبی با زبان انگلیسی ندارند و اگر زبان پرتغالی بلد نباشید احتمال اینکه تنها بمانید بسیار زیاد است.

در صورتی که از خوابگاه های شهری خصوصی استفاده می‌کنید بهتر است مسائل امنیتی را در نظر بگیرید.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در پرتغال

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدرسه های بین‌المللی در پرتغال به دو صورت خصوصی پرتغالی و مدرسه های بین‌المللی انگلیسی زبان تقسیم شده‌اند؛ مدارس خصوصی پرتغالی هدفشان این است که تدریس به زبانپرتغالی صورت بگیرد تا دانش‌آموز برای ورود به دانشگاه حاضر شود. استانداردهای تحصیلی در این مدارس GCSE و PSAT/SAT اعلام شده است.

سطوح مدارس بین‌المللی در پرتغال متفاوت است. یکی از مدارس بین‌المللی تحصیلی در پرتغال WWET نام دارد که به زبان انگلیسی بوده و شرایط تحصیل بسیار عالی برای خارجیان فراهم ساخته است. این مدرسه فضایی بسیار شاد و حرفه‌ای دارد.

چاپ مقالات علمی در پرتغال و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در پرتغال و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مقالات علمی در پرتغال از ارزش زیادی برخوردار هستند مخصوصاً اگر بتوانید در کنفرانس هایی شرکت کنید که مورد تأیید دانشگاه های دولتی پرتغال باشد می‌توانید با مقاله خود از طرح های تخفیف ارزش تحصیل برخوردار شوید.

برای چاپ مقالات علمی در پرتغال باید به زبان ارسال مقاله و سایر شرایط موجود دقت داشته باشید؛ به طور کلی مقالات علمی در این کشور باید به زبان پرتغالی ترجمه شوند. با چاپ مقالات علمی در پرتغال می‌توانید به سادگی به همایش های بزرگ وارد شوید و استفاده کنید. لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی کشور پرتغال برای افرادی که مقاله چاپ کرده‌اند سریع‌تر صادر می‌شود. 

شرکت در آزمون های بین المللی در پرتغال

شرکت در آزمون های بین المللی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای ورود به مقطع کارشناسی در پرتغال نیاز به شرکت در آزمون های ورودی دارید، هم‌چنین اگر شرایط تحصیل برای شما فراهم باشد و ورود به رشته های پزشکی داشته باشید، نیاز است که در آزمون مهارت شرکت کنید. آزمون های مهارت زبان پرتغالی نیز در پرتغال برگزار می‌شود. آزمون های بین‌المللی در پرتغال هر یک برای رشته های مشخصی دنبال می‌شود؛ مثلاً ورود به تخصص اعصاب، آزمون مخصوص به خود دارد.

کنفرانس های علمی در پرتغال

کنفرانس های علمی در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

1. شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی انفورماتیک در کنترل و رباتیک

2. دهمین کنفرانس بین‌المللی سیستم های ارتباط نوری

3. پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی آنالیز تصویر و تشخیص

4. پنجمین کنفرانس بین‌المللی تأثیر فناوری های ارتباطی در طول عمر و سلامت

5. پنجمین کنفرانس بین‌المللی تئوری سیستم های اطلاعات جغرافیایی و کاربردها

6. پنجمین کنفرانس بین‌المللی تئوری سیستم های اطلاعات جغرافیایی و کاربردها

7. پنجمین کنفرانس بین‌المللی فناوری و در وسایل نقلیه و سیستم های حمل و نقل هوشمند

8. ششمین کنفرانس بین‌المللی لیزری و فوتونیک و اپتیک

9. دوازدهم کنفرانس بین‌المللی تجهیزات الکترونیکی زیست پزشکی

جشن های دانشگاه ها در پرتغال

جشن های دانشگاه ها در پرتغال | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تنوع جشن های کریسمس در پرتغال زیاد است و این موضوع سبب شده است که تعداد فستیوال های جمعی در دانشگاه ها بیشتر شود. به طور کلی در این کشور جشن های آشپزی، جشن سرود، موسیقی و جشن بچه های نخبه کامپیوتر در دانشگاه های مختلف صورت می‌گیرد.

جشن های آغاز سال نو بسیار جذاب و دیدنی هستند و با پذیرایی بی نظیری همراه است. کسانی که از بورسیه تحصیلی کشور پرتغال استفاده می‌کنند، می‌توانند خانواده خود را نیز در این جشن‌ها با خود همراه کنند. 

آخرین ویرایش: 2019-06-01 14:02:28 2,281