x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

پزشکی در ایتالیا

رشته پزشکی در کشور ایتالیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای هر دانشجویی است و هر ساله تعداد بسیار زیادی از دانشجویان در کل دنیا، قصد اقامت در کشور ایتالیا را داشته و خواهان این هستند، که در رشته پزشکی کشور ایتالیا به تحصیل بپردازند. کشور ایتالیا یک کشور اروپایی است که پایتخت آن شهر زیبا و تاریخی رم است. زبانی که در کشور ایتالیا به رسمیت شناخته می‎شود و مردم آن برای مکالمه از آن استفاده می‎کنند، زبان رسمی‎ ایتالیایی بوده و دین اکثریت مردم ساکن این کشور مسیحیت است.

 تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به 2 صورت است:

»   تحصیل به زبان ایتالیایی 

»   تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

شرایط ورود هر یک از این دوره‌ها بر اساس قبولی در آزمون ورودی خواهد بود. همانطور که مشخص است برای ورود به هر یک از این برنامه‌ها باید مدرک مورد نیاز ارائه نمود، برای تحصیل به زبان ایتالیایی هر یک از افراد باید حداقل مدرک زبان  B1 و برنامه‌های انگلیسی آیلتس آکادمیک 6 را گذرانده باشند.

کشور ایتالیا از نظر وسعت در جایگاه پنجم در این کشور اروپایی قرار دارد و همچنین آب و هوای اکثر مناطق موجود در کشور ایتالیا در چهار فصل مختلف سال به مناطق مختلف ایران بسیار شباهت دارد. در ایتالیا دانشگاه‌های بسیار معتبری وجود دارند، که در زمینه رشته پزشکی به دانشجویان خود خدمات بسیار عالی و با کیفیت را ارائه می‎نمایند و از همین رو، تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا طرفداران بسیار زیادی دارد. با توجه به سرعت بالای آموزش و  کیفیت در دانشگاه‌های مختلف موجود در کشور ایتالیا و مدارک معتبر ارائه شده توسط دانشگاه‌های این کشور، پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا پروسه دشوار و سخت‌تری را نسبت به سایر دانشگاه‌های موجود در قاره اروپا دارد. 

یکی از دلایلی که در سال‌های اخیر دانشجویان بسیار زیادی خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا بوده‌اند، این است که کشور ایتالیا دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد که خدمات بسیار منحصر به فرد و ویژه‌ای را به دانشجویان خود ارائه می‎نمایند. افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا هستند، باید در این زمینه وقت زیادی را در نظر بگیرند، همچنین این افراد برای اخذ اقامت خود و پذیرش در یکی از دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل در رشته پزشکی، باید نسبت به اخذ مدرک زبان مورد نظر نیز اقدام نمایند؛ حداقل مدرکی که برای انجام کارهای پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی کشور ایتالیا به آن نیاز است، آیلتس سطح 6 است. سپس این افراد می‌توانند یک ویزای ۱۰ روزه دریافت نموده و به کشور ایتالیا سفر کنند و در آزمون مربوطه شرکت کنند، در صورت قبولی مجدداً ویزای خود را تمدید کرده و برای انجام کارهای ثبت نام خود و تحصیل در رشته پزشکی به کشور ایتالیا سفر نمایند.

در کشور ایتالیا دانشگاه‌های بسیار معتبری در حال فعالیت هستند که دانشجو می‎تواند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در این دانشگاه‌ها به تحصیل بپردازد؛ از جمله مهم‌ترین دانشگاه‌های موجود در کشور ایتالیا که دارای رشته پزشکی هستند، می‎توان به دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا، دانشگاه توروگاتا و همچنین دانشگاه ساپینزا اشاره نمود.

در حالت کلی رقابت بسیار شدیدی میان متقاضیان برای اخذ پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در هر یک از دانشگاه موجود در این کشور وجود دارد، افرادی که در کشور ایتالیا در حال تحصیل در رشته پزشکی هستند، این امکان را دارند که به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیلات خود را ادامه دهند و چیزی که مشخص است این است که دانشگاه‌هایی که زبان تحصیل در آن‌ها، ایتالیایی است. شهریه کمتری را نسبت به دانشگاه‌هایی که زبان انگلیسی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

تحصیل پزشکی

مشاوره پزشکی در ایتالیا

جایگاه پزشکی در ایتالیا و جهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در ایتالیا و جهان و اعتبار مدارک آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در حالت کلی کشور ایتالیا به عنوان مرکز آموزش و پرورش و همچنین فرهنگ در کل قاره اروپا به حساب می‌آید و دانشگاه‌هایی که در این کشور در حال فعالیت برای خدمات آموزشی به دانشجویان خود هستند جزو معتبرترین و با قدمت ترین دانشگاه‌های موجود در کل قاره اروپا به حساب می‌آیند؛ از همین رو دانشجویانی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا را با موفقیت پشت سر بگذارند و مدرک پزشکی خود را دریافت نمایند، می‎توانند به راحتی در کل دنیا و همچنین کشور ایتالیا به کار در رشته پزشکی مشغول شده و بدون هیچ مشکلی فعالیت شغلی خود را آغاز نمایند.

در حالت کلی کشور ایتالیا، از محبوب ترین و مناسب ترین مقاصد تحصیلی در قاره اروپا به حساب می‎آید، افراد مختلف در کل دنیا جهت تحصیل در رشته پزشکی، این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‎نماید؛ همچنین این کشور در شرایط خاص یکسری کمک هزینه‌های تحصیلی نیز برای متقاضیان در نظر گرفته می‎گیرد.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در ایتالیا

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دوره عمومی مانند اکثر کشور ها حدود ۶ سال است و ۱۲ ترم به طول می‌انجامد. دوره های آموزشی و تحصیلی که جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا برای متقاضیان و دانشجویان این دانشگاه در نظر گرفته می‎شود از معتبر ترین و رده بالا ترین دوره های پزشکی در کل دنیا به حساب می‎آیند. دوره های آموزشی رشته پزشکی در کشور ایتالیا در حدی معتبر و معروف هستند که از تمام کشور های موجود در کل دنیا و کشور های بسیار پیشرفته مانند آمریکا و کانادا نیز برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به این کشور سفر می‎کنند. از مهمترین دلایلی که دانشجویان متقاضی قصد تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا را دارند هزینه های ارزان رشته پزشکی در کشور ایتالیا می‎باشد.

همچنین با توجه به اینکه در کشور ایتالیا، تحصیل در رشته پزشکی به زبان ایتالیایی و انگلیسی نیز مقدور می‎باشد باعث شده تا این گزینه یعنی تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا به یکی از گزینه های بسیار پرطرفدار و محبوب در کل دنیا تبدیل گردد.

 

 

طول مدت تخصص پزشکی در ایتالیا

طول مدت تخصص پزشکی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در حالت کلی با توجه به دوره های تخصص مختلفی که جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا وجود دارد مدت زمان تحصیل نیز متفاوت می‎باشد؛ در حال حاضر در کشور ایتالیا حدود ۱۵ هزار پزشک در حال فعالیت هستند و بیمارستان‌های این کشور هزینه های بسیار زیادی را جهت بهبود حال بیماران خرج می‎نمایند. یکی از پرطرفدارترین رشته های موجود در دوره تخصص برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا، جراحی ارتوپدی می‎باشد. برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ در اقدامی رسمی‎آموزش دوره تخصص برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا استارت خورد و بعد از آن در کشور ایتالیا حدود ۴۰ رشته به وجود آمد که افراد مختلف می‎توانستند برای ادامه تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور ایتالیا به هر یک این رشته ها و گرایش ها مراجعه کرده و تحصیلات خود را در رشته پزشکی در کشور ایتالیا ادامه دهند.

 

سر فصل دروس پزشکی در ایتالیا (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در ایتالیا (عمومی و تخصصی) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در حالت کلی تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا حدود شش سال به طول می‎انجامد که از این مدت دو سال صرف تحصیل در دوره پیش بالینی و چهار سال بعد تحصیل مربوط به دوران بالینی می‎باشد. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا را دارند، باید پیش از اقدام به تحصیل در یک دانشگاه موجود در این کشور در آزمون آی مت شرکت نموده و این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانشجویان مختلفی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا بوده و مدرک معتبر پزشکی خود را دریافت می‎کنند، می‎توانند قبل از آنکه به ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دریافت تخصص اقدام نمایند، مجوز لازم برای فعالیت در رشته پزشکی را در ایتالیا کسب نمایند.

 از جمله مهمترین سرفصل درس هایی که دانشجوی رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید در سال اول تحصیل خود آنها را پاس نماید می‎توان به: علوم زیست پزشکی 1، علوم زیست پزشکی 2، علوم پایه، اولین کمک به پرستاری، سیستم های ارگانیک و عملکردی یک، اقامت در مرکز بهداشت، پروژه اختیاری یک، مقدمه ای بر مسیحیت و کتاب مقدس، دامنه عمومی 1 و زبان ایتالیایی اشاره نمود.

همچنین دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در سال دوم تحصیل خود در رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید درس هایی مانند روش تحقیق 1، اولویت و مراقبت و پرستاری دور بود سیستم های ارگانیک و عملکردی دور بود سیستم های ارگانیک و عملکردی 3، خانواده و جامعه و سلامت، اقدامی‎ بر انسان شناسی الهیات، پروژه اختیاری 2، اطلاع رسانی و دامنه عمومی‎2 را پاس نماید.

در سال سوم از تحصیلات در رشته پزشکی در کشور ایتالیا دانشجو باید درس هایی مانند معرفی به درمان پزشکی 2، پاتولوژی و درمان طبی 1، اپیدمیولوژی و آمار زیستی، سلامت عمومی، روش تحقیق 2، مقدمه ای بر پزشکی بالینی، مقدمه ای بر اخلاق و اخلاق مسیحی، پروژه اختیاری 3، زبان ایتالیایی و دامنه عمومی3 را پاس نماید.

همچنین دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در سال چهارم از دوران تحصیل خود باید درس هایی مانند درمان، مرکز درمانگاه 1، بهداشت مادر و کودک، بالینی به مولکولی زیست شناسی، تست بین‎المللی پزشکی، علوم اعصاب بالینی، الهیات دوره سمینار، پروژه اختیاری 4 و دامنه عمومی 4 او را پاس نمایند.

همچنین دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در سال پنجم باید واحد های مربوط به درس های درمانگاه و اقامت، جایگاه پزشکی دوره اول جراحی 1، کلینیک بیولوژی مولکولی 2، پروژه اختیاری 5، دامنه عمومی 5 و همچنین اقامتگاه بهداشت عمومی را پاس نماید.

و نهایتاً در سال آخر و ششم از دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا، دانشجوی پزشکی باید واحد های مربوط به درس های اقامتگاه مرکز بهداشت، کلینیک بیولوژی مولکولی 3، رزیدنسی بیمارستان، پروژه اختیاری 6، پروژه نهایی و همچنین تست نهایی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در نهایت امر بعد از به اتمام رساندن و پشت سر گذاشتن تمامی‎درس های ارائه شده در مدت 6 سال تحصیل، مدرک خود را که نشان دهنده پایان دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا می‎باشد را کسب نموده و از این طریق بتواند برای فعالیت در رشته پزشکی اقدام نموده و یا در صورتی که خواهان تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور ایتالیا یا هر کشور دیگری است نسبت به آن اقدام نماید.

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ایتالیا

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در حالت کلی مهاجرت به کشور ایتالیا و تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا از مزایای بسیار زیادی بهره مند می‎باشد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به هزینه‌های بسیار پایین تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا اشاره کرد. برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی یک سری مدارک وجود دارد که فرد متقاضی باید آنها را ارائه نماید که این مدارک بسته به شرایط فرد درخواست کننده متفاوت می‎باشند؛ در حالت کلی اقامت تحصیلی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در طی دو مرحله صورت می‎پذیرد که در مرحله اول فرد متقاضی مدارک خواسته شده را برای دریافت اقامت خود ارائه می‎کند و در مرحله دوم بعد از آنکه پذیرش نامه برای فرد متقاضی ارسال شد، فرم و مدارک خواسته شده را برای دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا و تحصیل در رشته پزشکی به کشور ایتالیا ارائه می‎نماید.

برای دریافت اقامت تحصیلی کشور ایتالیا و تحصیل در یکی از دانشگاه های پزشکی موجود در این کشور، فرد متقاضی باید مدارک زیر را به صورت تمام و کمال ارائه نماید؛ همچنین این نکته گفتنی است که تمام مدارک خواسته شده باید هم به زبان ایتالیایی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند:

 • ارائه پاسپورت متقاضی و اسکن کامل از از صفحه ابتدایی پاسپورت
 • ارائه نمودن گواهی مدرک زبان انگلیسی و ایتالیایی
 • ارائه نمودن گواهی لازم مبنی بر اتمام دوره پیش دانشگاهی
 • ارائه نمودن گواهی لازم مبنی بر اتمام دوره دیپلم
 • ارائه ریز نمرات مربوط به سه سال دبیرستان و همچنین دوره پیش دانشگاهی
 • ارائه ریز نمرات مربوط به دوره چهار ساله دبیرستان
 • ارائه مدرک لازم جهت گواهی نمرات آزمون آی مت
 • برای مدرک مبنی بر پایان دوره چهار ساله دبیرستان

 

دانشجویان بین‎المللی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا هستند، باید در آزمون ورودی به نام آی مت شرکت نموده و در این آزمون نمره قبولی دریافت نمایند. از جمله مواردی که می‎تواند به دانشجویانی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در هنگام شرکت در آزمون آی مت کمک نماید به شناسایی مواد آزمون و همچنین مسلط بودن به این مواد می‎باشد. آزمون آی مت در بیش از ۲۰ کشور دنیا به صورت آنلاین و فقط برای یک بار در سال که معمولاً تاریخ آزمون از قبل تعیین شده، انجام می‎پذیرد. از همین‌ رو آزمون آی مت در سال ۲۰۲۰ در روز ۲۷ فوریه انجام خواهد شد. بعد از اینکه آزمون آی مت به اتمام رسید، نتایج آزمون حدود چند هفته بعد از اتمام آزمون در وب سایت ارائه دهنده آزمون مشخص می‎گردد و دانشجویان می‎توانند با مراجعه به سایت از نتیجه آزمون خود اطلاع پیدا کرده و در صورتی که نمره قبولی را در آزمون آی مت کسب کرده باشند، جهت ثبت نام و اخذ اقامت خود برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا اقدام نمایند.

 

آزمون آی مت یک آزمون ۶۰ سوالی می‎باشد که در این آزمون ۱۸ سوال از درس زیست شناسی ۸ سوال از درس فیزیک و ریاضی ۱۲ سوال از درس شیمی ۲ سوال از درس دانش عمومی و همچنین ۲۰ سوال مربوط به سوالات منطق و استقلال و حل مسئله می‎باشد. دو کشور نزدیک که برای انجام آزمون آی مت، متقاضیان در کشور عزیزمان ایران می‌توانند به آنها مراجعه نمایند، کشورهای ترکیه و امارات می‎باشند. این آزمون دارای نمره منفی می‎باشد. آزمون آی مت به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی برگزار می‎گردد. در مورد ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در کشور ایتالیا نیز باید بگوییم که میزان ظرفیت پذیرش هر سال در همان سال مشخص می‎گردد ولی معمولاً ظرفیت رشته پزشکی در کشور ایتالیا حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر در سال می‎باشد. همچنین باید بگوییم که برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا فرد متقاضی لازم است حتماً دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی بوده و همچنین یک مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس سطح 6 ارائه نماید تا بتواند در یکی از دانشگاه های موجود در کشور ایتالیا جهت تحصیل در رشته پزشکی اقدام نماید. دانشجویانی که موفق می‎شوند در آزمون آی مت نمره قبولی خوبی کسب نمایند، این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از هزینه های کمک تحصیلی که به دانشجویان کشورهای مسلمان در کشور ایتالیا تعلق می‎گیرد، قسمت اعظمی‎از هزینه های شهری و خوابگاه خود را پوشش داده و به این ترتیب با هزینه بسیار اندک به تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا مشغول شوند. با توجه به مقدار کمک هزینه هایی که جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا به دانشجویان جهان سومی‎ تعلق می‎گیرد، تقریبا می‎توان گفت که تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا برای این دانشجویان رایگان و مجانی به حساب می‎آید.

لیست دانشگاه های رشته پزشکی ایتالیا

لیست دانشگاه های رشته پزشکی ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

 1. D’Annuzio University of Chieti-Pescara دانشگاه چیتی پسکارا
 2. University of L’Aquila دانشگاه لاکوییلا
 3. University of Bari دانشگاه باری
 4. University of Foggia دانشگاه فوجا
 5. University of Catanzaro دانشگاه کاتانزارو
 6. University of Naples دانشگاه ناپل
 7. University of Naples || دانشگاه ناپل دوم
 8. University of Salerno داشنگاه سالرنو
 9. University of Bologna دانشگاه بولونا
 10. University of Ferrara دانشگاه فرارا
 11. University of Modena and Reggio Emilia دانشگاه مدنا
 12. University of Parma دانشگاه پارما
 13. University of Trieste دانشگاه تریست
 14. University of Udine دانشگاه اودینه
 15. University of Rome La Sapienza دانشگاه ساپینزا
 16. University of Rome Tor Vergata دانشگاه تر ورگاتا در رم
 17. University of Genoa دانشگاه جنوا
 18. University of Brescia دانشگاه برشیا
 19. University of Milan دانشگاه میلان
 20. University of Milan – Bicocca دانشگاه بیکوکا
 21. University of Insubria دانشگاه انسوبریا
 22. University of Pavia دانشگاه پاویا
 23. Marche Polytechnic University دانشگاه پلی تکنیک مارشه
 24. University of Molise دانشگاه ملیسه
 25. University of Eastern Piedmont دانشگاه پیدمنت شرقی
 26. University of Turin دانشگاه تورین
 27. University of Cagliari دانشگله کالگیری
 28. University of Sassari دانشگاه ساساری
 29. University of Catania دانشگاه کاتانیا
 30. University of Messinaدانشگاه مسینا
 31. University of Palermo دانشگاه پلرمو
 32. University of Florence دانشگاه فلورانس
 33. University of Pisa دانشگاه پیزا
 34. University of Siena دانشگاه سینا
 35. University of Perugia (in Perugia) دانشگاه پروگ (در پروگ)
 36. University of Perugia (in Terni) دانشگاه پروگ (در ترنی)
 37. University of Padova دانشگاه پادوا
 38. University of Verona دانشگاه ورونا
 39. Biomedical University of Rome دانشگاه پزشکی رم
 40. Saint Camillus International University of Health and Medical science دانشگاه بین‌المللی علوم پزشکی سنت کمیلوس
 41. Universita Cattolica del sacro cuore (Rome) دانشگاه کاتولیک در رم
 42. Humanitias University دانشگاه هیومنیتس
 43. Vita-Salute San Raffaele University (Milan) دانشگاه سن رافائل

 

 

 

دانشگاه میلان University of Milan

دانشگاه میلان در سال 1924 تاسیس شده است. این دانشگاه رتبه‌ی 275 در جهان و 3 در داخل ایتالیا را کسب کرده است. افرادی که خواهان پذیرش از دانشگاه میلان و تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا هستند، باید در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت کنند. دوره آموزشی دانشگاه میلان برای تحصیل در رشته پزشکی، یک دوره شش ساله بوده و زبان آموزشی این دوره انگلیسی است.

 

 

دانشگاه ساپینزاSapienza University of Rome 

یکی از دانشگاه های بسیار معتبر و معروف در کشور ایتالیا که خدمات آموزشی جهت تحصیل در رشته پزشکی را به دانشجویان خود ارائه می‎نماید، دانشگاه ساپینزا می‎باشد؛ مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه در کل دنیا معتبر بوده و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می‎باشد. این دانشگاه که در سال 1303 تاسیس شده، رتبه‌ی 293 در جهان و 4 در داخل ایتالیا را کسب کرده است.

 

 

دانشگاه باریUniversity of Bari

دانشگاه پزشکی باری در سال 1925 فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه باری به زبان انگلیسی و طی یک دوره تحصیل ۶ ساله انجام می‎پذیرد. این دانشگاه رتبه‌ی 1148 در جهان و 19 در داخل ایتالیا را کسب کرده است.

 

 

دانشگاه پزشکی ناپل دوم University of Naples  Federico ||

از دیگر دانشگاه های خوب کشور ایتالیا که خدمات تحصیلی رشته ی پزشکی را در اختیار افراد قرار می‌دهند، دانشگاه ناپل دوم است. این دانشگاه در سال 1224 و در شهر ناپل ایتالیا تاسیس شده است و حدود 78.324 دانشجو دارد. رتبه ی این دانشگاه در جهان 515 و در کشور ایتالیا، 9 است. زبان تحصیل پزشکی در این دانشگاه، انگلیسی است.

 

 

دانشگاه مسینا  University of Messina

این دانشگاه در سال 1548 بنا شده و 22.292 دانشجو دارد. این دانشگاه در شهر مسینا در ایتالیا واقع شده است. وب سایت این دانشگاه www.unime.it است. رتبه ی جهانی این دانشگاه 1819 و رتبه‌ی کشوری آن، 36 است.

 

 

دانشگاه پاویا University of Pavia

یکی دیگر از دانشگاه های ارائه دهنده خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا دانشگاه پاویا می‎باشد که زبان تحصیل در آن، انگلیسی است. این دانشگاه در سال 1361 تاسیس شده است؛ این دانشگاه رتبه‌ی 2198 در جهان و 42 در داخل ایتالیا را کسب کرده است.

 

 

دانشگاه پزشکی تورورگاتا Tor Vergata university of Rome

این دانشگاه در سال 1982 و در شهر رم تاسیس شده است و در حال حاضر، حدود 44 هزار دانشجو دارد. این دانشگاه رتبه‌ی 769 در جهان و 14 در داخل ایتالیا را کسب کرده است. زبان تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه، انگلیسی است.

 

 

 

دانشگاه  سینا University of Siena

این دانشگاه که در شهر سینا در ایتالیا قرار دارد، در سال 1240 تاسیس شده است. این دانشگاه 20.000 دانشجو دارد. وب سایت این دانشگاه WWW.unisi.it  است که جهت اخذ اطلاعات بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید. این دانشگاه رتبه‌ی 1150 در جهان و 20 در داخل ایتالیا را کسب کرده است.

 

 

دانشگاه فلورانس University of Florence

دانشگاه فلورانس، مشخصا در شهر فلورانس قرار دارد و در سال 1321 بنا شده است. این دانشگاه 51 هزار دانشجو دارد. سایت رسمی این دانشگاه، www.unifl.it است. رتبه ی این دانشگاه در جهان 457 بوده و در کشور ایتالیا، 8 است.

 

 

دانشگاه پارما University of Parma

این دانشگاه که 26 هزار دانشجو در آن در حال تحصیل هستند، در شهر پارما در ایتالیا و در سال 962 ساخته شده است. رتبه ی این دانشگاه در جهان 793 بوده و در کشور ایتالیا، 15 است. وب سایت رسمی این دانشگاه، www.unipr.it است که جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

 

 

 

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در ایتالیا

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در حالت کلی پذیرش در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دوره‌های تخصصی، آزمون ورودی ندارد و کاملا بر اساس معدل رزومه تحصیلی فرد درخواست کننده و همچنین ریز نمرات وی می‎باشد. همچنین بعضی از دانشگاه های موجود در کشور ایتالیا که خدمات آموزشی جهت تحصیل در رشته پزشکی در دوره‌های تخصصی این رشته را ارائه می‌دهند، به انجام پذیرش به صورت حضوری و مجازی دانشجویان و درخواست کنندگان خود اقدام می‎نمایند. از جمله مهمترین مدارک لازم جهت اقدام به تحصیل در دوره تخصص در رشته پزشکی در کشور ایتالیا می‎توان به لیست نمرات کتبی و شفاهی و همچنین ارائه مدرک مورد نظر مبنی بر پایان دوره عمومی رشته پزشکی و داشتن گذرنامه و مدرک زبان انگلیسی و ایتالیایی بسیار معتبر و ارائه پروپوزال و یا پروژه تحقیقاتی و مدارک مانند توصیه نامه استاد و رزومه و انگیزه نامه تحصیلی اشاره نمود

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در ایتالیا

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه ها در کشور ایتالیا جهت تحصیل در رشته پزشکی از دانشجویان خود حدود ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در سال هزینه دریافت می‎کند که این هزینه با توجه به دانشگاه انتخابی و همچنین امکاناتی که دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‎گیرد متغیر می‎باشد.

همچنین موضوعی که قابل اهمیت است این است که با توجه به دانشگاهی که دانشجو در هنگام تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا آن را انتخاب می‎نماید و با توجه به این موضوع که دانشگاه دولتی است یا خصوصی میزان شهریه های به وجود آمده مبلغ متفاوت می‌باشد. معمولا در دانشگاه دولتی موجود در کشور ایتالیا که دانشجویان می‎توانند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا اقدام نمایند در سال حدود ۸۵۰ هزار یورو هزینه در نظر گرفته می‌گیرند. در آخر باید بگوییم که میزان هزینه شهریه دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه های خصوصی هستند هزینه های بالاتری دارد. در ادامه لیست یک سری از دانشگاه های موجود در کشور ایتالیا و هزینه شهریه آنها را در سال بر حسب یورو برای شما آورده ایم:

 • دانشگاه مطالعات پیشرفته سانتا آنا برای هر دانشجوی در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا حدود ۴ هزار یورو در سال شهری در نظر می‌گیرد.
 • دانشگاه پادوا جهت تحصیل در رشته پزشکی برای هر دانشجوی در حال تحصیل در این دانشگاه حدود ۴ هزار یورو در سال شهریه در نظر می‌گیرد.
 • دانشگاه پلی تکنیک ایتالیا برای هر دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی حدود ۳۳۰۰ یورو در سال شهریه در نظر می‌گیرد.
 • دانشگاه تورین ایتالیا جهت تحصیل در رشته پزشکی برای هر دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه حدود 2800 یورو در سال شهریه در نظر می‌گیرد.
 • دانشگاه ازاد بزن بلزانو ایتالیا برای هر دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی حدود ۲۲۰۰ یورو در سال شهریه می‌گیرد.
 • دانشگاه بولونیا جهت تحصیل در رشته پزشکی از هر دانشجو حدود 2100 یورو در سال شهری اخذ می‌کند.

 

همچنین باید بگوییم که فقط برای زندگی در کشور ایتالیا با توجه به شرایط مختلف حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه هزینه نیاز دارید. مهم ترین هزینه های زندگی در کشور ایتالیا هزینه مربوط به تامین مکان و اجاره مسکن می‎باشد. در مورد هزینه های مربوط به مسکن باید بگوییم هزینه ماهیانه مربوط به مسکن با توجه به مکانی که برای اجاره مسکن در نظر گرفته می‎شود، هزینه متغیری دارد؛ در صورتی که دانشجویان از خوابگاه دانشجویی برای محل زندگی خود استفاده نمایند، حدود ۲۰۰ یورو در ماه هزینه خواهند داشت و در صورتی که بخواهند اتاقی را اجاره کنند، لازم است تا ۱۵۰ یورو در ماه به صورت تقریبی در نظر داشته باشند که اطلاعات تمامی موارد ذکر شده به صورت تقریبی بوده و با توجه به شهری که دانشجو جهت زندگی آن را انتخاب می‌کند متغیر می‌باشد؛ در حالت کلی شهرهای شمال ایتالیا نسبت به شهرهای جنوبی، هزینه های بیشتری دارند، به عنوان مثال در بین شهرهای مختلف موجود در در کشور ایتالیا که دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا می‎تواند آن را انتخاب نماید، شهری به عنوان گران قیمت ترین شهر موجود در کشور ایتالیا به حساب می‎آید و هر فرد دانشجویی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا می‎باشد و شهر میلان و یا روم را برای محل اقامت خود انتخاب می‎کند باید در ماه حدود ۹۰۰ هزار یورو برای اجاره مسکن خود بپردازد. همچنین در صورتی که در شهر های دیگر مانند فلورانس و یا بولونیا را برای زندگی انتخاب کند باید حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو در ماه هزینه برای زندگی خود در نظر بگیرد.

مهمترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا

مهمترین دانشگاه های پزشکی ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور ایتالیا دانشگاه های بسیار معتبر و با قدمت بالایی وجود دارند که به دانشجویان خود خدمات بسیار ممتاز و ویژه ارائه می‎نمایند که در ادامه مقاله به بررسی مهمترین این دانشگاه‌ها اشاره خواهیم نمود:

 • دانشگاه پزشکی میلان
 • دانشگاه پزشکی باری
 • دانشگاه پزشکی پاویا
 • دانشگاه پزشکی ساپینزا واقع در شهر رم
 • دانشگاه پزشکی تورورگاتا در شهر روم
 • دانشگاه ناپال
 • دانشگاه ناپل فدریکو
 • دانشگاه پیرو گف
 • دانشگاه هیومنیتاس
 • دانشگاه پزشکی ویتا-سلام سلام سان رافائل
 • دانشگاهپزشکی رم لا ساپینزا
 • دانشگاه پزشکی رم Tor Vergata
 • دانشگاهپزشکی ناپل دوم
 • دانشگاه پزشکی برشیا
 • دانشگاهپزشکی زیست پزشکی رم
 • دانشگاه پزشکی بولونیا
 • دانشگاهپزشکی کالیاری
 • دانشگاهپزشکی کاتانیا
 • دانشگاهپزشکی کاتانزارو
 • دانشگاهپزشکی چیتی
 • دانشگاهپزشکی پیمونت شرقی
 • دانشگاهپزشکی فرارا
 • دانشگاهپزشکی فلورانس
 • دانشگاهپزشکی فاگیا
 • دانشگاهپزشکی جنوا
 • دانشگاهپزشکی اینسوبریا
 • دانشگاهپزشکی L'Aquila
 • دانشگاهپزشکی پلی تکنیک مارچه
 • دانشگاهپزشکی مسینا
 • دانشگاهپزشکی میلان - Bicocca
 • دانشگاهپزشکی مودنا و رجیو امیلیا
 • دانشگاهپزشکی ناپل
 • دانشگاهپزشکی پادووا
 • دانشگاه پزشکی پالرمو
 • دانشگاهپزشکی پارما
 • دانشگاهپزشکی پروا
 • دانشگاهپزشکی پیزا
 • دانشگاهپزشکی سالرنو
 • دانشگاهپزشکی ساساری
 • دانشگاهپزشکی Siena
 • دانشگاهپزشکی تریست
 • دانشگاهپزشکی تورین
 • دانشگاهپزشکی اودین
 • دانشگاهپزشکی ورونا

 

دانشگاه میلان University of Milan

دانشگاه میلان خدمات بسیار زیادی را جهت افزایش درک علمی ‎تحصیل رشته پزشکی در کشور ایتالیا و همچنین پیچیدگی های مربوط به جامعه و شناخت انسان و ارتباط آن با سلامت و بیماری در نظر گرفته است. افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه میلان می‎باشند، باید از سوابق علمی ‎نظری و آمادگی عملی و اجتماعی بسیار بالایی جهت فعالیت در رشته پزشکی در این دانشگاه بهره برده باشند.

افرادی که خواهان پذیرش از دانشگاه میلان و تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا هستند، باید در آزمون ورودی این دانشگاه شرکت کنند. دوره آموزشی توسط دانشگاه میلان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا یک دوره شش ساله بوده و زبان آموزشی انگلیسی است و همچنین شرکت در کلاس‌ها کاملا اجباری می‎باشد.

 

دانشگاه باریUniversity of Bari

دانشگاه پزشکی باری در سال ۱۹۲۴ فعالیت خود را به همراه دانشکده حقوق و داروسازی آغاز نمود. در حال حاضر رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه باری به زبان انگلیسی و در یک دوره تحصیل ۶ ساله انجام می‎پذیرد که در نهایت مدرک پزشکی مبنی بر پایان دوره شش ساله تحصیلی در دانشگاه باری به دانشجویان تعلق میگیرد. همچنین رشته BEMC به دانشجویانی که ساکن اتحادیه اروپا نیستند و شهروند اتحادیه اروپا به حساب نمی‎آیند ارائه می‎گردد؛ در کل دوره آموزشی و تحصیلی رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه باری به زبان انگلیسی است. دانشگاه باری دوره‌های مختلف آموزشی را برای دانشجویان خود در حال تحصیل در دانشگاه باری در رشته پزشکی و دیگر رشته ها در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و فوق تحصیلات تکمیلی هستند ارائه می‎کند. این دانشگاه علاوه بر آنکه بر روی تدریس و موضوع آموزش و تحصیل تمرکز ویژه‌ای دارد، بر روی آن سرمایه‌گذاری های ویژه نیز می‎نماید. از جمله مهمترین خدمات و امکاناتی که دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه باری از آنها بهره می‌برند، می‌توان به وجود کتابخانه ‌های دپارتمانی و مرکزی در دانشگاه و همچنین انواع مختلف سالن‌های کنفرانس تئاتر و سخنرانی و ایجاد مراکز مختلف کاریابی و همچنین انواع مختلف در دفاتر مطبوعاتی و یا امکاناتی مانند مراکز مختلف مشاوره و وجود کلیسایی کوچک اشاره نمود.

نکته قابل اهمیت این است که امکانات ذکر شده برای کارکنان دانشجویان و اساتید در دانشگاه باری کاملا رایگان بوده و لازم نیست که هزینه اضافی پرداخت گردد.

 

دانشگاه پاویا University of Pavia

یکی از دانشگاه های ارائه دهنده خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا دانشگاه پاویا می‎باشد که زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی بوده و امکان تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا و همچنین جراحی پزشکی در سال ۲۰۰۹ به این دانشگاه اضافه شده است. دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه پاویا هستند در تحصیل خود از خدماتی مانند کارهای آزمایشگاهی، آموزش هایی به صورت سخنرانی های رسمی، انجام انواع مختلف فعالیت های گروهی، انواع مختلف کاریابی ها و سمینار ها بهره می‎برند.

 دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه پاویا هستند، نیاز است تا یک دوره ۶ ساله را برای دریافت مدرک پزشکی عمومی‎خود که شامل 12 ترم تحصیلی می‎باشد به صورت تمام و کمال پشت سر بگذارند. دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه پاویا در رشته پزشکی آموزش های خود را به صورت چند جانبه و ترکیبی می‎آموزد. در این دانشگاه در وهله اول سعی می‎شود تا پایه و بنیان آموزشی به صورت کاملاً قوی برای دانشجو ایجاد گردد که این امر از طریق مطالعه و تحصیل در رشته های پیش بالینی صورت می‌پذیرد و بعد از آن که دانشجو این دوران به صورت موفقیت آمیز پشت سر گذاشت، تمرکز برای ایجاد امکانات آموزشی برای دانشجویان بر روی یادگیری پرونده مشکلات به وجود می‌آید که به آن مهارت های بالینی گفته می‎شود که دانشجوی در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا در دانشگاه پاویا این مهارت‌ها را به صورت عملی در دوره های بالینی فرا می‌گیرد.

 

دانشگاه ساپینزاSapienza University

یکی از دانشگاه های بسیار معتبر و معروف در کشور ایتالیا که خدمات آموزشی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا را به دانشجویان خود ارائه می‎نمایند، دانشگاه ساپینزا می‎باشد که از اعتبار و معروفیت بسیار زیادی در کل دنیا بهره می‎برد. مدارک ارائه شده توسط این دانشگاه در کل دنیا معتبر بوده و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار می‎باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه ساپینزا در رشته پزشکی در کشور ایتالیا را دارند باید برای دریافت مدرک پزشکی خود یک دوره ۶ ساله و ۱۲ ترم را در این دانشگاه با موفقیت پشت سر بگذارد.

آخرین ویرایش: 2020-07-21 13:50:56 5,162

نظرات

بهترین کشور خارجی برای رشته فیزیوتراپی

2019-04-15 02:21:52

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها