x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل پزشکی در آلمان

در این مقاله در مورد دانشگاه های معتبر رشته پزشکی، هزینه‌ها، شرایط ورود به این رشته، مدارک لازم و به طور مفصل در مورد تحصیل پزشکی در کشور آلمان توضیح خواهیم داد. رشته پزشکی یکی از رشته‌های بسیار پرطرفدار در دنیا است که دانشجویان علاقه زیادی برای تحصیل در گرایش‌های مختلف در این رشته دارند. یکی از معتبرترین مراکز ممکن برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان است.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در آلمان

پذیرش دانشگاه‌های پزشکی در آلمان رقابتی و محدود است. تحصیلات پزشکی آلمان رایگان است.

اصلی‌ترین شرایط پذیرش:

 1. دیپلم دبیرستان،
 2. مهارت‌های زبان آلمان است.

فقط تخصص در مطالعات پزشکی به زبان انگلیسی موجود است.

برای دوره‌های پزشکی در تمام دانشگاه‌های آلمان محدودیت در پذیرش وجود دارد. در هنگام انتخاب متقاضیان، دانشگاه‌ها می‌توانند نه‌تنها نمره متوسط ​​صلاحیت‌های متقاضی برای رفتن به دانشگاه را در نظر بگیرند، بلکه سایر معیارها، به‌عنوان‌مثال نمره در موضوعات خاص، نتایج مصاحبه، صلاحیت حرفه‌ای قبل از اقدام به دانشگاه را کسب می‌کنند.

متقاضیان دانشگاه از یک کشور عضو اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا)، از ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ و یا اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت که مدارک و شرایط موردنیاز دانشگاه‌های آلمانی را رعایت کرده‌اند و به آن‌ها اجازه تحصیل در دانشگاه را می‌دهند (اصطلاح "Bildungsinländer")باهم برابر هستند و متقاضیان آلمانی و مانند آن‌ها همیشه باید از طریق پورتال اینترنتی بنیاد پذیرش آموزش عالی (Stiftung für Hochschulzulassung) اقدام کنند.

کلیه متقاضیان بین‌المللی دیگر برای مکان‌های دانشگاهی که شرایط اولیه شروع دوره تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را برآورده می‌کنند، مستقیماً به دانشگاه موردنظر خود مراجعه می‌کنند که همچنین آن‌ها را در مورد شرایط پذیرش دوره تحصیلی مطلع می‌کند. بسته به دانشگاه، حداکثر پنج درصد از مکان‌های دانشگاه برای این گروه از متقاضیان اختصاص داده‌شده است.

برای تعدادی از دانشگاه‌ها، برنامه‌ها باید از طریق سرویس درخواست دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی، بدون کمک ارائه شوند. شما می‌توانید جزئیات مربوط به دانشگاه‌های عضو و اطلاعات دقیق مربوط به روش درخواست را پیدا کنید.

تحصیل پدر دانشگاه‌های پزشکی در آلمان از آموزش عملی و باکیفیت و شهرت عالی در سطح بین‌المللی برخوردار است. آموزش پزشکی در آلمان در شبکه‌ای از بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و شرکت‌های تجاری ادغام‌شده است؛ بنابراین آموزش، مراقبت از بیمار و تحقیق یک کل یکپارچه را تشکیل می‌دهد که همه افراد از آن بهره مند می‌شوند - به ویژه دانشجویان؛ مانند همه جای دنیا، آلمان فرصت‌های خوبی را برای فارغ‌التحصیلان پزشکی فراهم می‌کند: استخدام در بیمارستان یا در عمل عمومی، در تحقیقات، در صنعت، در خدمات بهداشت عمومی یا در مشاوره مدیریت و غیره.

 تحصیل پزشکی در آلمان نیاز به مهارت زبان آلمانی دارد. حتی از دانشجویانی که مایل به گذراندن دوره آلمانی در Studienkolleg برای بهبود مهارت‌های زبان آلمانی هستند، انتظار می‌رود که از همان روز اول به سطح مهارت خاصی برسند. دانش آموزان می‌توانند مهارت‌های زبان آلمانی را با ارائه گواهی صادرشده برای قبولی در آزمون DSH یا TestDaF (پس از حدود 400 تا 600 ساعت كلاس)، كه تقریباً با سطح B1 "چارچوب مرجع مشترک اروپایی زبان‌ها" مطابقت دارد، ثابت كنند.

دانشجویان بین‌المللی که برای ورود به جمهوری فدرال آلمان نیاز به ویزا دارند، ممکن است مجبور شوند به سفارت آلمان بروند و برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. توجه داشته باشید که پس از ورود به آلمان امکان تغییر ویزای توریستی یا ویزای دیگر به ویزای دانشجویی وجود ندارد!

برای درخواست ویزای دانشجویی، دانشجو باید گواهی پزشکی ارائه دهد. هنگامی‌که می‌خواهد اجازه اقامت خود را تمدید کند ممکن است از او بخواهند گواهی بهداشت ارائه دهد.

دانشجویان احتمالی پزشکی بین‌المللی پزشکی در مدارس پزشکی آلمان باید ترجمه اصلی و معتبر گواهی مدارک دبیرستان (معادل Abitur) را ارائه دهند.

بیشتر دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در آلمان می‌آیند دانشجویان خود تأمین مالی هستند. حتی اگر دانشجویان در آلمان اجازه کار داشته باشند، این فقط برای ساعات بسیار محدودی در طول دوره خارج از جلسه (تعطیلات) مجاز است. این کافی نیست که بتوانید تحصیلات دانشگاه را کاملاً تأمین مالی کنید. بورسیه‌های DAAD به برخی از دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد تا هزینه‌های خود را هنگام تحصیل در آلمان پرداخت کنند.

دانشجویان پذیرفته‌شده در هر دانشگاه Studienkollegs به‌طور خودکار وضعیت دانشجویان ثبت‌نام‌شده (ماتری) دانشگاه مربوطه را دارند. با این حال، زمان صرف شده برای تحصیل در Studienkolleg را نمی‌توان به دلیل تحصیلات دانشگاهی بعدی آن‌ها در آلمان دانست.

برای پذیرش در دوره مقدماتی پزشکی یا دانشگاه پزشکی، متقاضی باید مدارک زیر را تهیه کند:

 • اثبات قبولی در DSH - Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang - آزمون مهارت زبان برای ورود به دانشگاه آلمان و انجام تمام کلاس‌ها به زبان آلمانی / TestDaF - Test Deutsch als Fremdsprache - آزمون آلمانی به عنوان یک زبان خارجی: زبان استاندارد آزمون مهارت آلمانی برای آلمانی‌زبان های غیربومی. این هدف افرادی است که مایل به تحصیل در دانشگاه‌ها یا دانشگاهیان و دانشمندانی هستند که می‌خواهند در دانشگاه‌های آلمان کار کنند.
 • گواهی ترک تحصیلات متوسطه که در کشور خود صادرشده است.
 • درخواست پذیرش دانشگاه
 • دانشجویان برخی از کشورها علاوه‌بر این باید ثابت کنند که در کشور خود در آزمون ورودی دانشگاه قبول‌شده‌اند و یا برای یک یا دو سال در کشور خود با موفقیت تحصیل‌کرده‌اند.

مهلت و آدرس برنامه با یک Studienkolleg به آدرس دیگر بسیار متفاوت است. برخی از Studienkollegs سال تحصیلی خود را با ترم‌های دانشگاه ترتیب می‌دهند؛ درحالی‌که برخی دیگر از ریتم نیم ساله مدرسه استفاده می‌کنند. در بعضی از ایالت‌های فدرال، می‌توانید مستقیماً به Studienkolleg انتخاب‌شده مراجعه كنید، درحالی‌که در موارد دیگر، به دفتر بین‌المللی یك دانشگاه مراجعه می‌کنید و در برخی دیگر، این درخواست به یك مرجع عمومی می‌رسد.

 شرایط ورود به رشته پزشکی در آلمان

اولین نکته‌ای که در مورد برنامه‌های پزشکی در آلمان باید بدان توجه داشت این است که برنامه‌های آموزشی بین لیسانس و فوق‌لیسانس تقسیم‌نشده است - یک دوره آموزش پزشکی شش سال طول می‌کشد و کاملاً به زبان آلمانی انجام می‌شود؛ بنابراین شما به دانش کافی در مورد زبان نیاز خواهید داشت.

با این حال، برنامه‌های جایگزین درزمینهٔ پزشکی به عنوان لیسانس و تخصص، ازجمله برخی از برنامه‌های آموزش انگلیسی وجود دارد.

اتمام دوره‌های آموزش پزشکی انسانی حداقل شش سال و سه ماه طول می‌کشد و با آزمایش دولتی (Ärztliche Prüfung) خاتمه می‌یابد. این معاینه (در صورت قبولی) منجر به مجوز رسمی شما برای تمرین پزشکی (تأیید) می‌شود.

در مراحل زیر تحصیلات پزشکی خود را به پایان خواهید رساند:

 1. مرحله 1: مرحله پیش بالینی

این مرحله چهار ترم (دو سال) است و شما را با اصول اصلی علوم طبیعی و پزشکی آشنا می‌کند. این با اولین آزمایش مجوز پزشکی به پایان می‌رسد.

 1. مرحله 2: مرحله بالینی

این مرحله اصلی تحصیل (شش‌ترم - سه سال) متشکل از موضوعات اصلی است که در سخنرانی‌ها، دوره‌های عملی، کارآموزی و درس گروهی‌ها تدریس می‌شود.

 1. مرحله 3: سال عملی

مرحله اصلی تحصیل یک سال عملی دنبال می‌شود. این یک دوره آموزش بالینی است که در آن شما با جنبه‌های عملی جراحی، پزشکی داخلی و یک موضوع انتخابی آشنا می‌شوید. این مرحله تجربه در محل کار را فراهم می‌کند تا شما را برای حرفه ‌آینده خود آماده کند.

 1. آزمون دولتی

آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی خود در آلمان قبولی در آزمون دولتی، یک آزمون استاندارد ملی است. پس از گرفتن و گذراندن معاینه، می‌توانید برای مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست دهید و به عنوان یک پزشک معتبر شروع به کار کنید.

بعداً، ممکن است تصمیم بگیرید که برای ادامه تحصیل به پزشکی ادامه دهید که بسته به اینکه در چه موضوعی تخصص دارید، ممکن است پنج تا شش سال دیگر طول بکشد. برنامه آموزش پیشرفته برای این کار با یک معاینه تخصصی به پایان می‌رسد.

همان‌طور که گفته شد، شما به دانش آلمانی بسیار خوبی احتیاج دارید که باید آن را با نمره قوی در آزمایشی مانند TestDaF یا DSH اثبات کنید. اگر مهارت‌های زبانی شما هنوز به مرحله مناسب نرسید، نگران نباشید، می‌توانید در دوره آلمانی قبل از تحصیل ثبت‌نام کنید تا مهارت‌های زبان خود را به سطح لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان برسانید.

همچنین به موارد زیر احتیاج دارید:

 • مدرک ورود به دانشگاه / گواهی ترک تحصیلات متوسطه شما. اگر اهل اتحادیه اروپا هستید، گواهی ترک شما باید به‌طورکلی معادل گواهی آلمان پذیرفته شود. با این حال، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید صلاحیت خود را بررسی کنند. اگر این‌گونه نباشد، ممکن است لازم باشد در یک Studienkolleg (یک دوره آمادگی یک‌ساله) ثبت‌نام کنید و در Feststellungsprüfungexam شرکت کنید.
 • دانش قوی انگلیسی، به منظور درک ادبیات تخصصی؛ همچنین دانستن زبان لاتین بسیار مفید است؛ اما ضروری نیست.
 • دانش گسترده دبیرستان در مورد زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک.
 • توانایی کنار آمدن با استرس به دلیل اینکه برنامه‌های پزشکی اغلب وقت‌گیر و فشرده هستند و در هر هفته 25 تا 30 ساعت کلاس اجباری دارند.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ممکن است نیاز به ویزای دانشجویی و اجازه اقامت داشته باشند
 • بعضی از دانشگاه‌ها ممکن است دانشجویان غیر اتحادیه اروپا را نیز ملزم به ارائه نتایج آزمون TestAS کنند؛ درحالی‌که آزمون مطالعات پزشکی (TMS) داوطلبانه است؛ اما با نشان دادن توانایی علمی شما می‌تواند به شما در مقایسه با سایر داوطلبان برتری دهد.

بهتر است پیش از هرگونه اقدامی با دفتر بین‌المللی دانشگاه منتخب خود تماس بگیرید (در صورت امکان، یک سال قبل از اینکه برنامه خود را شروع کنید) تا به شما فرصت کافی برای کسب اطلاعات خاص در مورد شرایط پذیرش، روش‌ها و مهلت پذیرش را بدهد.

متقاضیان بیشتر از فضاهای موجود برای تحصیل پزشکی در آلمان است؛ بنابراین روند پذیرش در یک سیاست پذیرش محدود، بسیار انتخابی شناخته می‌شود که به عنوان numerus clausus (NC) شناخته می‌شود. دو نوع NC وجود دارد و در این مورد، به عنوان یک NC با محدودیت مرکزی شناخته می‌شود.

روند پذیرش از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. اگر صلاحیت ورود به دانشگاه خود را از آلمان یا یک مدرسه آلمانی در خارج از کشور دریافت کرده‌اید یا از یک کشور اتحادیه اروپا (یا از لیختن‌اشتاین، ایسلند یا نروژ) آمده‌اید، باید از طریق بنیاد برای پذیرش در آموزش عالی درخواست کنید - Stiftung für Hochschulzulassung (بنیاد برای پذیرش دانشگاه - وب‌سایت به زبان آلمانی است). همین مورد در مورد سایر افراد موردتقاضا نیز وجود دارد: داروخانه، دامپزشکی و دندان‌پزشکی.

برای ارسال درخواست خود از طریق بنیاد پذیرش دانشگاه، باید از طریق وب‌سایت آن‌ها ثبت‌نام کنید. با این کار می‌توانید درخواست خود را ارسال کرده و وضعیت آن را کنترل کنید. همچنین ممکن است لازم باشد روش ثبت‌نام آنلاین را در وب‌سایت دانشگاه خود انجام دهید.

همه دانشجویان دیگر (غیر اتحادیه اروپا) باید تحقیق کنند که آیا دانشگاه انتخاب‌شده آن‌ها عضو uni-assist است (لیست کامل در اینجا). اگر چنین باشد، می‌توانید از طریق فرآیند پذیرش متمرکز uni-assist اقدام کنید؛ در غیر این صورت، شما باید از طریق دانشگاه انتخابی خود اقدام کنید و کپی مدارک مربوطه (به‌عنوان‌مثال مدرک دبیرستان) را به همراه داشته باشید.

مهلت پذیرش درخواست‌ها به‌طورکلی 15 ژوئیه برای درخواست‌هایی است که از ترم زمستان برای تحصیل انجام می‌شوند و 15 ژانویه برای برنامه‌های تحصیلی از ترم تابستان است.

اگر ترجیح می‌دهید در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته پزشکی تحصیل کنید، برخی از برنامه‌های تحت آموزش انگلیسی وجود دارد که منجر به کسب مدرک پزشکی نمی‌شود. با این حال، طبق جستجو در ابزار جستجوی برنامه بین‌المللی DAAD که یک لیسانس علوم در علوم طبیعی پزشکی است که به زبان انگلیسی و آلمانی در دانشگاه Jacobs Bremen، یک دانشگاه خصوصی که شهریه می‌گیرد.

با این حال، در مقطع کارشناسی ارشد، 59 مدرک انگلیسی در رشته پزشکی در دسترس است که برخی از آن‌ها رایگان هستند (تا زمانی که مدرک شما متوالی باشد - یعنی قبلاً همان موضوع را در مقطع کارشناسی خوانده‌اید). به‌عنوان‌مثال، دانشگاه اولم یک مدرک کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در پزشکی مولکولی ارائه می‌دهد که هیچ شهریه‌ای برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA ندارد.

توجه داشته باشید که یکی از شرایط ورود شرط می‌کند که دانش آموزان باید دارای مدرک لیسانس در پزشکی مولکولی "یا برنامه دیگری با محتوای کاملاً یکسان" باشند.

همچنین لازم به ذکر است که حتی اگر در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنید، توصیه می‌شود برخی از عبارات اساسی آلمانی را بیاموزید تا به شما کمک کند در آنجا ساکن شوید و با مردم محلی ارتباط برقرار کنید.

 دانشگاه‌های پزشکی در آلمان

آلمان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلات بدون آنگلوفون در جهان است. آلمان مکانی ایدئال برای تحصیل در رشته پزشکی است که آموزش باکیفیت بالا و قیمت مقرون به‌صرفه را ارائه می‌دهد.

32 دانشگاه آلمان در آخرین رتبه‌بندی QS World University by Subject for Medicine قرار دارند، به این معنی که بسته به نوع تجربه دانشگاهی که دارید، گزینه های زیادی وجود دارد.

لیست بهترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان به شرح زیر است:

نام دانشگاه  به زبان انگلیسی  امتیاز جهانی
دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg University

74.7

دانشگاه مونیخ University of Munich

75.5

آلمان برلین Humboldt-Universität zu Berlin

71.5

دانشگاه آزاد برلین Free University of Berlin

68.7

دانشگاه هامبورگ University of Hamburg 65.7
دانشگاه فنی مونیخ Technical University of Munich

72.4

دانشکده پزشکی هانوفر Hannover Medical School

53.2

دانشگاه دویسبورگ-اسن University of Duisburg-Essen

58.6

دانشگاه کیل University of Kiel

59.2

دانشگاه ابرهارد کارلز، توبینگن Eberhard Karls University, Tübingen

63.8

دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته فرانکفورت آم ماین

Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main

61.5

دانشگاه اولم

University of Ulm

57.4

دانشگاه فرایبورگ

University of Freiburg

64.7

دانشگاه مونستر

University of Münster

60.8

دانشگاه بن

University of Bonn

68.4

دانشگاه وورتسبورگ

University of Würzburg

63.5

دانشگاه لایپزیگ

University of Leipzig

55.9

دانشگاه ارلانگن نورنبرگ

University of Erlangen Nuremberg

60.6

دانشگاه گوتینگن

University of Göttingen

65.6

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس

Johannes Gutenberg University of Mainz

61.8

هزینه‌ تحصیل پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

اگر در آلمان در دانشگاه‌های دولتی به غیر از بادن-وورتمبرگ در رشته پزشکی تحصیل کنید، فقط هزینه ترم را برای تأمین هزینه‌های مدیریت و ثبت‌نام پرداخت خواهید کرد - این مبلغ معمولاً بیش از 250 یورو برای هر ترم (290 دلار آمریکا) نیست.

با این حال، هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در ایالت بادن-وورتمبرگ مجدداً برقرارشده است؛ این معنی که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اکنون باید 3000 یورو (3500 دلار آمریکا) سالانه در دانشگاه‌های دولتی این ایالت پرداخت کنند. دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های قابل‌ملاحظه‌ای بیشتری را از آن‌ها دریافت می‌کنند.

آلمان به دلیل تحصیلات دانشگاهی رایگان خود بسیار مشهور شده است. یکی از عوامل افزایش سریع محبوبیت به عنوان مقصد تحصیل در سال‌های اخیر همین مسئله تحصیلات دانشگاهی رایگان است.

از ابتدای سال تحصیلی 2017/18، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا باید 1500 یورو (1600 دلار آمریکا) در هر ترم پرداخت کنند - مجموعاً 3000 یورو (3200 دلار آمریکا) در سال. دانشجویانی که درجه دوم می‌گیرند هزینه ترم 650 یورو (700 دلار ~ آمریکا) در هر ترم پرداخت می‌کنند. اگرچه تحصیلات در دانشگاه‌های آلمان در بادن-وورتمبرگ دیگر رایگان نخواهد بود، لازم به ذکر است که این شهریه‌ها هنوز به میزان قابل‌توجهی کمتر از بسیاری از مناطق دیگر جهان است.

برخی از دانشجویان بین‌المللی از معرفی مجدد شهریه معاف خواهند بود. معافیت‌ها شامل موارد زیر است:

 • پناهندگان با حق اقامت در آلمان.
 • دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات عالی خود را "Bildungsinländer" در آلمان کسب کرده‌اند.
 • دانشجویان بین‌المللی از کشورهای عضو اراسموس، ازجمله کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ایسلند و ترکیه.
 • دانشجویان کشورهای غیر عضو با وضعیت اقامت دائم در اروپا.
 • دانشجویان موجود غیر اتحادیه اروپا در حال حاضر در دانشگاه‌های آسیب‌دیده مدرک تحصیلی دریافت می‌کنند.

تحصیل پزشکی در آلمان و هزینه‌های زندگی

هزینه غذا، مسکن، پوشاک، اتفاقات فرهنگی و غیره عموماً برابر با متوسط هزینه‌ها در اتحادیه اروپا هستند. شما به 850 یور در ماه برای پوشش هزینه‌های زندگی احتیاج خواهید داشت. بیش‌ترین هزینه ماهانه شما هزینه اجاره منزل است.

اجاره منزل بزرگ‌ترین بخش مخارج ماهانه یک فرد را در برمی‌گیرد. با این حال هزینه اجاره در کشور آلمان بسیار متنوع است. بر اساس محل دانشگاهتان، بین 210 تا 360 یورو در ماه برای مسکن باید پرداخت نمایید. هزینه‌های اجاره در بعضی از شهرهای بزرگ همچون کولوجن، مونیخ، هامبورگ، دوسلدورف و فرانکفورت در مقایسه با دیگر شهرها بسیار بیشتر است. چنانچه به دنبال زندگی ارزان هستید بهتر است که در سالن‌های اقامت دانشجویی اتاقی اجاره کنید یا آپارتمانی مشترک بگیرید ( WG ).

به‌طورکلی، جنوب آلمان گران‌ترین منطقه برای زندگی در آلمان است. دو شهر بزرگ در این قسمت از کشور، مونیخ و اشتوتگارت، از گران‌ترین شهرها برای زندگی هستند.

به‌عنوان‌مثال، اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اشتوتگارت به‌طور متوسط ​​846.43 یورو هزینه دارد، درحالی‌که یک آپارتمان مشابه در شهر برمن در شمال آلمان، به‌طور متوسط ​​560 یورو هزینه دارد.

از نظر درصد، این بدان معنی است که اجاره آپارتمان در برمن بیش از 30 درصد از اشتوتگارت ارزان‌تر است.

پایتخت برلین در مقایسه با اکثر پایتخت‌های اروپا یا برخی از بزرگ‌ترین شهرهای آلمان چندان گران نیست. بیش‌ترین هزینه‌ای که می‌خواهید در برلین داشته باشید اجاره مسکن است. یک آپارتمان کوچک در برلین با یک اتاق‌خواب به‌طور متوسط ​​795 یورو هزینه دارد.

سایر شهرهای اطراف برلین در شرق آلمان عمدتاً ارزان‌تر از شهرهای دیگر در جنوب هستند. لایپزیگ یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین شهرها برای زندگی در آلمان است.

اجاره در لایپزیگ بیش از 40 درصد در اشتوتگارت ارزان‌تر است، در دوسلدورف 20 درصد ارزان‌تر از اشتوتگارت است، درحالی‌که قیمت در اشتوتگارت و در بزرگ‌ترین شهر شمال، هامبورگ بسیار زیبا است.

بهتر است یاد بگیرید که چگونه خودتان آشپزی کنید، زیرا اگر قصد دارید پس‌انداز کنید، غذا خوردن در رستوران‌های آلمان گزینه خوبی نخواهد بود. در حال حاضر، یک وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط ممکن است به‌طور متوسط 45 یورو برای شما هزینه داشته باشد.

در یک رستوران کوچک‌تر، قیمت یک وعده غذایی ممکن است بین 8 تا 14 یورو متفاوت باشد. به دنبال هر نوع دسر معمولی یا هر نوع نوشیدنی، قیمت مطمئناً بالاتر می‌رود. به‌عنوان‌مثال، قیمت نیم لیتر آبجو داخلی آلمان در حدود 3.50 یورو است، درحالی‌که یک آبجو وارداتی که 3 یورو قیمت دارد.

سایر رشته‌های علوم پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

حرفه پزشکی یکی از ضروری‌ترین حرفه‌ها در جامعه مدرن است؛ بنابراین دلیل آن این است که مدارک پزشکی طولانی و در کل از چالش‌برانگیزترین و رقابتی‌ترین مسیرها برای گام برداشتن است.

 سایر رشته‌های علوم پزشکی در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان‌پزشکی در آلمان: دندان‌پزشکی در آلمان شامل ۱۰ ترم تحصیلی به صورت پیوسته است. رشته دندان‌پزشکی در آلمان همانند پزشکی، داروسازی و دامپزشکی به صورت کارشناسی ارشد پیوسته در آلمان ارائه می‌گردد. دندان‌پزشکی در آلمان به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود. بخش اول شامل ۵ ترم و تحت عنوان دوره پیش از ورود به کلینیک‌ها و مراکز درمانی معرفی می‌شود که دانشجو علوم پایه مانند فیزیک، زیست‌شناسی و شیمی را می‌آموزد. بخش دوم آن هم شامل ۵ ترم تحصیلی شامل دروس تخصصی دندان‌پزشکی است که بیشتر شامل دروس عملی است و دانشجو بیشتر وقت خود را در کلینیک‌های دندان‌پزشکی می‌گذراند. پس از گذراندن این دوره، مرحله پایانی امتحانات که در دوره‌ای شش‌ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.
 • داروسازی در آلمان: رشته داروسازی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌شود؛ یعنی دانشجو به صورت یکپارچه از لیسانس تا فوق‌لیسانس به تحصیل در این رشته می‌پردازد. داروسازی در آلمان دارای دو بخش اصلی است. قسمت اول که ۴ ترم طول می‌کشد شامل رشته‌های پایه مانند زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک است. بخش دوم ۴ ترم را شامل می‌شود که در این مدت دروس تخصصی و عملی در محیط دانشگاه و یا کلینیک‌ها به دانشجو تدریس می‌شود. امتحانات پایانی هم بین ۲ تا ۳ مرحله برگزار می‌شوند. به این صورت که بعد از پایان هر یک از دو بخش اصلی که در بالا به آن اشاره کردیم، یک آزمون برگزار می‌شود و در صورت قبولی در آن، مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در رشته داروسازی به متقاضی اعطا می‌گردد. برخی از دانشگاه‌ها یک آزمون عملی هم برگزار می‌کنند که پیش‌نیاز آن شرکت در یک دوره کارآموزی ۶ ماهه در یک داروخانه است.
 •  دامپزشکی در آلمان:  رشته دامپزشکی در آلمان مانند داروسازی یک دوره کارشناسی ارشد است که به مدت شش سال طول می‌کشد و با یک بخش علمی نظری شروع می‌شود که هشت ترم در دانشگاه به طول می‌انجامد. در این مرحله شما می‌توانید تجربه عملی را به دست آورید.  هفته‌ها کار در کیفیت و کنترل مواد غذایی، صنعت کشتارگاه و بخش دامپزشکی عمومی  اجباری است. 

تحصیل پزشکی در آلمان و دریافت ویزا

پزشکی در آلمان

اگر به ویزای دانشجویی برای آلمان نیاز دارید، باید در اسرع وقت و حداقل سه ماه قبل از انتقال به کشور اقدام کنید. برای این کار باید با سفارت یا کنسولگری محلی آلمان در کشور خود تماس بگیرید.

اسنادی که معمولاً به آن‌ها نیاز دارید:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • گذرنامه معتبر
 • دو عکس
 • نامه‌ای که نشان می‌دهد شما توسط یک دانشگاه آلمان پذیرفته‌شده‌اید
 • متن سوابق تحصیلی
 • گواهی تسلط به زبان آلمانی یا اثبات اینکه شما قصد دارید در یک دوره زبان در آلمان شرکت کنید (اگر در آلمان تحصیل می‌کنید)
 • اثبات اینکه بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی خود در آلمان دارید (8700 یورو در سال که تقریباً 10،250 دلار آمریکا است)
 • گواهی نشان می‌دهد که شما بیمه درمانی خریداری کرده‌اید
 • اعلامیه اصالت اسناد ارسالی

وابسته به سفارت، ممکن است لازم باشد اثبات کنید که سابقه کیفری ندارید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید ثابت کنید بودجه کافی برای تحصیل در آلمان دارید، واریز یک پرداخت امنیتی به یک حساب مسدود شده است - این بدان معنی است که شما نمی‌توانید پول را پس از ورود به آلمان پس بگیرید.

اگر قصد دارید بیش از 90 روز در آلمان تحصیل کنید، باید به جای ویزای شینگن، برای ویزای ملی برای تحصیل کنید که فقط به شما اجازه می‌دهد سه ماه در آلمان بمانید.

علاوه بر ویزای دانشجویی، هنگام ورود باید درخواست اجازه اقامت دهید.

پس از ورود به کشور، باید ظرف دو هفته از ورود به اداره ثبت‌نام بیگانگان محلی (Bürgeramt یاEinwohnermeldeamt) ثبت‌نام کنید. در اینجا شما باید برای مجوز تحصیل درخواست تحصیل کنید.

مدارکی که شما نیاز دارید مشابه مدارک موردنیاز برای ویزا است:

 • اثبات بیمه سلامت معتبر خصوصی یا عمومی
 • گواهی ثبت‌نام از دانشگاه شما
 • اثبات بودجه کافی
 • گذرنامه معتبر
 • اگر ویزای فعلی داشته باشید
 • گواهی بهداشت (در صورت وجود)
 • قرارداد اجاره شما (در صورت وجود)
 • عکس گذرنامه بیومتریک (در صورت وجود)
 • هزینه اجازه اقامت (قبل از اطمینان از اینکه پول کافی آورده‌اید، نرخ فعلی را بررسی کنید)

اگرچه قبلاً به عنوان بخشی از درخواست دانشگاه شما از شما مدرک مهارت زبان خواسته‌شده است؛ اما برای کسب اجازه اقامت ممکن است نیاز به ارائه مجدد این اطلاعات داشته باشید. برای دوره‌هایی که به زبان آلمانی تدریس می‌شود، دانشجویان بین‌المللی باید نمره TestDaf یا DSH ارائه دهند، یا برای دوره‌های انگلیسی، باید نمره TOEFL یا IELTS ارائه دهید.

این اجازه اقامت دو سال معتبر است و در صورت نیاز باید قبل از انقضا تمدید شود. مجوزهای اقامت در ابتدا 100 یورو (120 دلار آمریکا) با هزینه حداکثر 96 یورو (115 دلار ~ آمریکا) برای هر دوره تمدید هزینه دارند.

اگر هنوز برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان پذیرفته‌نشده‌اید، می‌توانید درخواست ویزای متقاضی دانشجویی را در نظر بگیرید. به شما امکان می‌دهد سه ماه در آلمان بمانید تا به دنبال یک برنامه دانشگاهی در خاک آلمان باشید. اگر در این زمان ثبت‌نام نکرده‌اید، ممکن است بخواهید ویزای شما به شش ماه تمدید شود؛ اما اینکه این ویزای داده شود یا خیر به اختیار مقامات ویزا است.

پس از ثبت‌نام، ویزای متقاضی دانشجویی شما می‌تواند به ویزای ملی تبدیل شود. برای درخواست این نوع ویزا، باید مدرک درخواست خود را به یک دانشگاه آلمان ارائه دهید.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی آلمان

پزشکی در آلمان

پس از گذراندن آزمون دولتی، به شما مجوز پزشکی داده می‌شود و می‌توانید به عنوان پزشک کار کنید. مجوز پزشکی در هر نقطه از آلمان دائمی و معتبر است. اگر اهل اتحادیه اروپا هستید، می‌توانید بدون نیاز به اجازه کار در آلمان کار کنید و دسترسی یکسانی به بازار کار خواهید داشت. اگر اهل خارج از اتحادیه اروپا نیستید، می‌توانید برای یافتن کار مرتبط با تحصیل خود، درخواست تمدید اجازه اقامت خود را تا 18 ماه درخواست کنید. در اینجا بیشتر بخوانید

در حال حاضر تقاضای زیادی برای پزشکان در بازار کار در آلمان، به ویژه در مناطق روستایی وجود دارد. متوسط ​​حقوق شروع بسیار خوب است، به‌طور متوسط ​​در حدود 49000 یورو (56800 دلار آمریکا) در سال که به‌طورکلی بیش از شروع حقوق برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر است.

کار در آلمان با ویزای دانشجویی قانونی است؛ اما دانشجویان به تعداد روزهایی که می‌توانند کار کنند محدود می‌شوند. این 120 روز کامل در هر سال یا 240 نیم روز است. (اگر به عنوان دستیار دانشجویی یا دستیار پژوهشی در دانشگاه خود شغل می‌گیرید، معمولاً بیش از محدودیت 120 روزه مشکلی ندارد. با این وجود، باید این کار را به اداره ثبت‌نام بیگانگان اطلاع دهید.) دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند برای حداکثر تا 20 ساعت در هفته بدون نیاز به اجازه کار.

اگر می‌خواهید پس از دریافت مدرک خود در آلمان بمانید، دانشجویان بین‌المللی با اجازه اقامت می‌توانند آن را برای اقامت در آلمان تمدید کنند و تا 18 ماه پس از فارغ‌التحصیلی دنبال کار می‌روند، به شرطی که شغل مربوط به رشته تحصیلی آن‌ها باشد. فارغ‌التحصیلان کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می‌توانند بدون هیچ محدودیت و اجازه‌ای در جستجوی کار بمانند. پس از دو سال اشتغال در آلمان، می‌توان برای وضعیت اقامت دائم اقدام کرد. قطعاً سودمند است

مشاوره تحصیل پزشکی در آلمان
آخرین ویرایش: ‏1 هفته پیش - 16,568 نمایش

نظرات

سلام مشاوره رایگان دارید؟

2020-01-09 16:47:08

سلام وقت بخیر دوست عزیز. مشاوره تلفنی تخصصی ما رایگان است و مشاورین ما آماده برای پاسخگویی به سوالات شما. لطفا با شماره 02143000021 تماس بگیرید. GO2TR

2020-02-01 13:26:48

سلام وقت بخیر دوست عزیز. مشاوره تلفنی تخصصی ما رایگان است و مشاورین ما آماده برای پاسخگویی به سوالات شما. لطفا با شماره 02143000021 تماس بگیرید. GO2TR

2020-02-01 13:26:48

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱