x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون tcf

آزمون TCF که مخفف کلمه­ی Test de connaissance du français است، آزمونی است که هر ماه از سمت دانشگاه­های کشور فرانسه، خصوصی و دولتی برگزار می­گردد که مختص دانشجویان بین المللی یا خارجی یا به عبارت دیگر مختص دانشجویان غیر بومی است که قصد داشته باشند در کشور فرانسه و در مقطع لیسانس به زبان فرانسوی در رشته­‌های مختلف تحصیل کنند. هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته شده برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان براساس نتایج آزمون TCF اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون TCF نمره­ی قبولی را کسب کنند علاوه بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­‌های یاد شده، شهریه‌­ی تحصیلی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.

این آزمون توسط وزارت آموزش و تحصیلات عالی فرانسه، وزارت فرهنگ و ارتباطات فرانسه، دانشگاه­ها، سفارتخانه­ها و CIEP یا مرکز بین المللی مطالعات آموزشی طراحی و برگزار می­گردد. هدف اصلی این آزمون سنجش میزان تسلط به زبان فرانسوی در شما است. اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در کشور فرانسه را دارید و تمامی جوانب مربوطه را به دقت سنجیده­اید، بهتر است این مقاله را از دست ندهید و به طور کامل با این آزمون آشنایی پیدا کنید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زمان برگزاری آزمون TCF

آزمون TCF معمولا هر ماه توسط مرکز تخصصی برگزاری آزمون یا CIEP برگزار می­گردد و معمولا روز امتحان نیز چهارشنبه­ی آخر هرماه میلادی است. اما باز هم بهتر است از قبل از طریق سایت مربوطه یا همان CIEP تاریخ برگزاری آزمون را در سال پیش رو به طور کامل بررسی کنید چون در برخی مواقع دیده شده که تاریخ­ها تغییر پیدا می­کنند. لذا برای ثبت نام می­توانید طبق تاریخ معین شده توسط خود CIEP در این بازه­ی زمانی اقدام به ثبت نام کنید. نکته­ای که حائز اهمیت است آنکه اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون TCF نمایید مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه­ها با هم تداخلی نخواهند داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

توجه داشته باشید که زمان ثبت نام قابل تمدید نخواهد بود لذا از قبل نسبت به تهیه­ی مدارک و هزینه­ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده، ثبت نام کنید. همچنین برخی مراکز آزمون شاید هر ماه اقدام به برگزاری آزمون TCF نکنند و از این بابت محدودیت داشته باشند که باید این مورد را نیز حتما چک کنید.

کاربرد آزمون TCF

شاید از خود بپرسید کاربرد آزمون TCF چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و ضرورت آن چیست؟ جواب کامل این سؤال پیش ماست. کاربردها و مزایای آزمون TCF به طور کلی به شرح زیر است:

 • اگر قصد تحصیل در دانشگاه­های کشور فرانسه در مقطع لیسانس در هر رشته­ای را داشته باشید آزمون TCF و داشتن نمره­ی قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می­کند تا در دانشگاه‌های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • به شما کمک می­کند تا به عنوان فردی حرفه­­ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور فرانسه بالا ببرید.
 • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل نیز مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار نیز مشغول شوند. قبولی در آزمون TCF، حتی در پیدا کردن فرصت­های شغلی بهتر نیز کاربرد دارد.
 • قبولی در آزمون TCF سبب می­شود به شرکت­های برتر در کشور فرانسه نشان دهید که سطح و دامنه­ی ارتباطی شما حرفه­ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت­ها را دارید.
 • اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور فرانسه را داشته باشید، قطعا تسلط به زبان فرانسوی از ملزومات بوده و قبولی در آزمون TCF با نمره­ی سطح بالا، این مورد را تأیید و به شما کمک خواهد کرد.
 • برای دریافت ویزا قطعا نیاز به ارائه­ی مدرک زبان معتبر به جهت اثبات قدرت زبان فرانسوی خود دارید که آزمون TCF با دارا بودن معتبرترین مدرک زبان فرانسوی در این کشور، نقطه­ی اتکا و قدرت بسیار مهمی برای شما محسوب می­گردد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

محل برگزاری آزمون TCF در کدام کشورها و مؤسسات؟

آزمون TCF، از جمله آزمون­هایی است که مختص تنها یک کشور و آن هم فرانسه است. هدف برگزاری این آزمون، سنجش قدرت زبان فرانسوی دانشجویان بین المللی است که قصد ادامه تحصیل، کار و فعالیت در این کشور را داشته باشند. آزمون TCF برای دانشجویان بین المللی گزینه­ی لازم و واجب است و تنها در بین دانشگاه­ها و مؤسسات خود کشور فرانسه دارای اعتبار بوده تا بتوانید میزان تسلط خود به زبان فرانسوی را به اثبات برسانید. این آزمون برای ورود به دانشگاه­های کشور فرانسه در مقطع لیسانس برای هر رشته­ای نیاز بوده و هم اکنون در 629 مؤسسه و بیش از 129 کشور در حال برگزاری است. پس تا حدود زیادی مشکل برگزاری آزمون از لحاظ شرکت کردن در کشور دیگر را نخواهید داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط و قوانین آزمون TCF

آزمون TCF همانند تمامی آزمون­های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آنها خواهد بود. شرایط و قوانین آزمون TCF به شرح زیر است:

 • آزمون TCF توصیه شده برای تمامی سنین است به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • حتما باید در مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید یا دانش آموز سال آخر باشید.
 • اگر جزء اتباع فرانسه باشید اما دوره­ی دبیرستان خود را در خارج از کشور فرانسه گذرانده باشید، می­توانید در آزمون TCF شرکت کنید.
 • افرادی که تابعیت فرانسه را داشته باشند، مجاز به شرکت در آزمون TCF نیستند.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون TCF

آزمون TCF همانند تمامی آزمون­های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می­کند چه افرادی واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می­گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه­ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که در این قسمت افراد واجد شرایط را ذکر خواهیم کرد و خارج از آن، افراد واجد شرایط برای شرکت در آزمون TCF نخواهند بود:

 • حداقل سن برای این آزمون وجود ندارد لذا تمامی افرادی که مقطع پیش دانشگاهی را به اتمام رسانده باشند با شرط رعایت موارد که در ادامه گفته خواهد شد، مجاز به شرکت در آزمون TCF هستند.
 • متقاضی شرکت در آزمون حتما باید دارای پاسپورت معتبر باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.
 • اگر قصد تحصیل، کار و زندگی در فرانسه را داشته باشید، واجد شرایط محسوب می­گردید.
 • برای افراد متخصص و حرفه­ای در زمینه­ی پزشکی یا هر رشته­ای در مقطع لیسانس که مایل به مطالعه یا کار در کشور فرانسه باشند مناسب است.
 • اگر تابعیت کشور فرانسه یا کبک کانادا را داشته باشید اما 3 سال آخر دبیرستان را در این کشور نگذرانده باشید، جزء افراد واجد شرایط هستید در غیر این صورت واجد شرایط شرکت در آزمون TCF نخواهید بود.
 • اگر هنگام تولد تابعیت کشور فرانسه را گرفته باشید و سپس با تأیید وزارت خانه­ی این کشور، از تابعیت آن خارج شده باشید، به شرط دارا بودن مدارک مورد نیاز، واجد شرایط شرکت در آزمون TCF خواهید بود.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره‌­ها و کلاس‌­های مرتبط با آزمون TCF

در این قسمت به بررسی انواع دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون TCF بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

یکی از دوره­هایی که در زمینه­ی آماده سازی آزمون TCF انجام می­گیرد، ALPADIA است که 4 هفته به طول می­انجامد. تعداد 30 ساعت در هفته کلاس برگزار می­شود که هزینه­ی آن از 1587 دلار شروع می­گردد که اگر نیاز به اسکان نیز داشته باشید به 2298 دلار نیز خواهد رسید. در این دوره تمامی اطلاعات لازم به دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در دانشگاه­های فرانسه آموزش داده شده و با برگزاری آزمون­های شبیه سازی شده سعی در آماده سازی دانشجویان می­کند.

دوره­ی آموزشی Bouchereau Lingua Internationale نیز از دیگر دوره­ها و کلاس­های مرتبط با آزمون TCF است که تمامی آموزش­های لازم و نمونه سؤالات در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده شده و آنها را در جهت کسب نمره­ی حد نصاب کمک می­کند. مدت زمان این دوره بین 4 تا 12 هفته بوده و حدود 24 ساعت کلاس در هفته برگزار می­گردد. در صورتی که نیاز به اسکان نداشته باشید هزینه­ی شرکت در کلاس 1162 دلار و اگر اسکان نیز مورد نیاز متقاضی باشد، 1894 دلار خواهد بود.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره­ی آموزشی Alliance Française Montpellier که علاوه بر تمرین و ارائه­ی نمونه سؤالات قبلی آزمون TCF، به عنوان یکی از مراکز برگزاری آزمون، از شما آزمون­های شبیه سازی شده نیز گرفته می­شود تا کاملا با جو و نحوه­ی برگزاری آن آشنا گردید. کلاس­ها نهایتا 10 نفره و هر هفته سه بار کلاس و دوره­ی این آزمون برگزار می­گردد.

نمره‌­ی قبولی آزمون TCF

نمره­ی آزمون TCF معمولا به صورت حروف و کمتر به صورت عددی بیان می­شود اما به صورت کلی نمره­ی محاسبه شده برای این آزمون در 6 سطح مختلف یعنی از A1 تا C2 به صورت زیر بیان می­گردد:

A1: کسب نمره­ی 100 تا 199

A2: کسب نمره­ی 200 تا 299

B1: کسب نمره­ی 300 تا 399

B2: کسب نمره­ی 400 تا 499

C1: کسب نمره­ی 500 تا 599

C2: کسب نمره­ی 600 تا 699

لذا همانطور که مشاهده می­کنید حداقل نمره 100 و حداکثر نمره­ی کسب شده توسط دانشجو 699 است با اینکه موردی به اسم قبولی یا رد در آزمون TCF نداریم ولی برای قبولی در دانشگاه­های مطرح فرانسه باید نمره­ی C1 را کسب کرده باشید. همچنین دقت داشته باشید که نمره­ی مورد نظر برای هر رشته­ای و متناسب با هر دانشگاهی می­تواند متفاوت باشد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون TCF

در صورتی که در آزمون TCF شرکت کنید، اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در آزمون TCF که برای ورود به دانشگاه­های فرانسه در مقطع لیسانس برای تمامی رشته­ها برگزار می­گردد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه­ی ثبت نام اکتفا کنید و به محل برگزاری آزمون نیز مراجعه کنید هر چند نمرات به دانشگاه­های انتخابی ارسال می­شوند اما معمولا مدت زمانی که طول خواهد کشید تا نمرات دانشجویان شرکت کننده در آزمون TCF به فرم کاغذی منتشر شود حدود 15 روز است، هر چند داوطلبان نوع کامپیوتری قادر هستند تا بلافاصله بعد از اتمام آزمون، نمرات غیر رسمی خود را مشاهده کنند و نمرات رسمی نیز در طی همان 15 روز قابل دسترسی هستند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون TCF مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه‌­ها؟

همانطور که عنوان گردید هر سال، آزمون TCF توسط کشور فرانسه و هر دانشگاه مطابق با سیاست­های آموزشی خود، برگزار می­گردد که برای آن دسته از دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس تمامی رشته­ها را داشته و بومی این کشور نیز نباشند.

همانطور که در مطالب قبلی عنوان گردید، افراد واجد شرایط اقدام به ثبت نام و انتخاب دانشگاه مد نظر خود خواهند کرد و پس از کسب حداقل نمره­ی قبولی برای رشته­ی خود، مراحل ثبت نام را در دانشگاه مورد نظر پیگیری خواهند کرد.

آزمون TCF در داخل خود کشور فرانسه، نزد دانشگاه­ها و مؤسسات آن اعتبار داشته و در خارج از این کشور، اعتباری ندارد چرا که از اهداف برگزاری این آزمون، سنجش میزان تسلط افراد نسبت به زبان فرانسوی است و کسانی که مدارک معادل دیپلم زبان فرانسوی را ندارند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مهلت اعتبار آزمون TCF

آزمون TCF که برای دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در دانشگاه­های فرانسه در تمامی رشته­ها برای مقطع لیسانس برگزار می­گردد، پس از اعلام نتایج توسط خود سایت دانشگاه انتخابی دانشجو، به مدت 2 سال اعتبار خواهد داشت و پس از آن ملزم به شرکت مجدد و کسب نمره­ی مد نظر دانشگاه­ها را خواهید داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سخت و آسان بودن آزمون TCF

حتما هنگامی که خواسته­اید برای ثبت نام آزمون TCF اقدام کنید متوجه صحبت­های این چنینی شده­اید: آزمون TCF خیلی سخت است، TCF نسبت به هر آزمونی سخت­تر است و غیره. اما حقیقت ماجرا چیست؟

TCF استانداردترین آزمون برگزار شده در سطح کشور فرانسه بوده و کاملا منصفانه است. تنها اهداف سؤالات آزمون TCF سنجش میزان هوش، تسلط به نوشتار و درک مطلب و همچنین تسلط شما نسبت به زبان فرانسوی است و هیچ هدفی مانند حقه زدن و تست نظرات و عقاید در آن نیست و سؤالات کاملا واضح هستند و فرد آزمون دهنده به راحتی متوجه هدف سؤال می­شود. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می­کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است. ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم؛ خیر TCF سخت نیست.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تعداد سؤالات آزمون TCF

آزمون TCF از سه بخش اجباری تشکیل شده که مجموعا در نوع کاغذی 76 سؤال طراحی شده است. سه بخش اجباری آزمون TCF عبارتند از:

بخش شنیداری با 29 سؤال و 25 دقیقه زمان برای پاسخگویی – بخش ساختار زبان با 18 سؤال و 15 دقیقه برای پاسخگویی – بخش درک مطلب با 29 سؤال و 45 دقیقه زمان پاسخگویی است.

اگر آزمون را به صورت کامپیوتری شرکت کنید 15 سؤال اضافه خواهد داشت و این یعنی باید به 91 سؤال پاسخ دهید و برخی مواقع 10 دقیقه زمان بیشتر نیز برای آن در نظر می­گیرند اما نمرات و یا امتیازات این سؤالات اضافی در نمره­ی نهایی لحاظ نخواهند شد.

دو بخش اختیاری نیز در آزمون TCF مشاهده می­شود که شامل 1 بخش گفتگو یا Speaking است و سه task به شما داده می­شود تا 6 سطح تسلط شما نسبت به زبان فرانسوی یعنی A1 تا C2 سنجیده شود و دوبار بررسی شده و نمره­ گذاری می­شود؛ بار اول توسط فرد آزمون گیرنده و بار دوم توسط مرکز برگزاری آزمون یعنی CIEP بررسی و نمره گذاری خواهد شد. مجموعا نیز 12 دقیقه زمان پاسخگویی است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش دوم اختیاری نیز در رابطه نگارش متن است که سه task به شما محول خواهد شد و 60 دقیقه نیز زمان پاسخگویی است.

فرایند و پروسه‌­ی کلی آزمون TCF

در ابتدا برای ثبت نام آزمون TCF وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه­ی مربوطه می­شوید و پس از تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب شهر مد نظر، اسکن صفحه­ی اول پاسپورت را آپلود کنید. بعد از اینکه فرم را ارسال کنید، ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید نمود که در آن شماره­ی درخواست وجود دارد و از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب کرده­اید فعال می­گردد. نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل می­کنید که وقتی ایمیل تأییدیه­­ی اطلاعات وارد شده برای شما ارسال گردد باید بقیه­ی روند آزمون TCF را طی کنید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بعد از مرحله­ی اول، در سایت دانشگاه ثبت نام کرده، تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال کنید. در نهایت نیز باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه­ی امتحان، تا حدود 45 روز قبل از برگزاری آزمون TCF باشید.

در روز آزمون نیز، به سؤالات سه بخش اجباری یا سه بخش اجباری و یک بخش اختیاری و یا سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری در دفترچه­ی سؤال آزمون TCF پاسخ داده و 15 روز بعد نیز نتایج را دریافت خواهید کرد.

گونه­‌های آزمون TCF

آزمون TCF به 4 نوع متفاوت وجود دارند که به تفصیل هر یک را معرفی می­کنیم:

TCF Québec: این نوع از آزمون مخصوص کسانی است که قصد دارند به ایالت کبک - بخش فرانسوی زبان کشور کانادا - مهاجرت کنند که توسط استانداردهای خود استان نیز طراحی شده و تنها دو بخش شنیداری و شفاهی برای آزمون در نظر گرفته شده است.

TCF TP: این نوع آزمون TCF، مخصوص کسانی است که قصد ورود به دانشگاه­های کشور فرانسه و همچنین اشتغال به کار را در این کشور دارند و قصد اثبات توانایی­های زبان فرانسه­ی خود را دارد و متشکل از سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری است. مهم­ترین و پرطرفدارترین نوع آزمون TCF است که در این مقاله هم ما این نوع را انتخاب کرده و به آن پرداختیم.

TCF DAP: این آزمون مختص کسانی است که قصد دارند تا در سال اول و دوم لیسانس و یا هر مقطعی از معماری را در کشور فرانسه به تحصیل بپردازند که در مقالات قبلی به طور مفصل به آن پرداختیم.

TCF RI: اگر مناسبات بین المللی دارید و با دولت فرانسه در ارتباط هستید مانند مدرسه­ها و اتحادیه­های اروپا و غیره، باید برای اثبات سطح زبان فرانسوی خود در این آزمون شرکت نمایید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتبار بین المللی آزمون TCF

همانطور که در بخش­های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون TCF، آزمونی است که تنها در کشور فرانسه و توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار آن نیز 2 سال و تنها در نزد دانشگاهی انتخابی است. لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون TCF اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در رشته­های مختلف در مقطع لیسانس را در کشور فرانسه داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور فرانسه است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش بندی‌­های مختلف آزمون TCF

همانطور که در بخش­­های قبلی نیز توضیح داده شد، آزمون TCF دارای سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری است که فرد متقاضی بنابر نیاز دانشگاه و رشته­ی انتخابی یکی از دو بخش اختیاری را نیز آزمون خواهد داد و یا اینکه می­تواند هیچ یک از بخش­های اختیاری را انتخاب نکند. در کل این آزمون 76 سؤال را شامل می­شود که مربوط به نوع کاغذی است و نوع کامپیوتری 15 سؤال بیشتر خواهد داشت.

بخش اول آزمون TCF مرتبط با سؤالات Listening یا بخش شنیداری است که شامل 29 سؤال بوده که 25 دقیقه زمان برای پاسخگویی به شما داده خواهد شد. سؤالات این بخش به زبان فرانسوی هستند تا میزان درک شما از این زبان نیز سنجیده شود و در حوزه­ی مواردی همچون: کلمات و عباراتی که در مکالمات روزانه استفاده می‌شوند؛ بخش­های ضروری در پیام­ها و اطلاعیه­های ضروری و عمومی؛ اطلاعاتی در مورد افراد، رخدادها، تلویزیون، رادیو و برنامه‌های مربوطه؛ گزارشات خبری و یا خلاصه­ی مقالات و موضوعات متنوع و دیالوگ­های طبیعی است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش دو آزمون TCF مرتبط با سؤالات ساختار زبان یا Proficiency in Language Structures است که شامل 18 سؤال است که برای پاسخگویی 15 دقیقه زمان خواهید داشت. سؤالات در مورد ارزیابی قدرت تشخیص و انتخاب شما در رابطه با کلمه یابی صحیح در ساختارهای نحوی و واژگانی و همچنین مرتبط با زمینه­ها و موضوعات فرانسوی هستند.

بخش سوم آزمون TCF مرتبط با درک مطلب یا Reading است که در خود 29 سؤال را جای داده و برای پاسخ دهی به آنها 45 دقیقه زمان خواهید داشت. سؤالات برای ارزیابی شما در زمینه­ی کلمات، عبارات و اصطلاحات بسیار ساده و البته آشنا که در مکالمات روزانه بکار گرفته می­شوند، اطلاعاتی در مورد سندهای رایج، اطلاعاتی در مورد افراد و رخدادها، متن­هایی به زبان فرانسوی در رابطه با شغل، متون ادبی و علمی پیچیده و همچنین مقالات و گزارشات نویسنده­های معروف است.

اولین بخش اختیاری آزمون TCF که مکالمه یا Speaking است به صورت رو در رو با نماینده­ی آزمون است و شامل سه task خواهد بود که اولین مورد (2 دقیقه) با مصاحبه­ای بدون مقدمه است و فرض خواهید کرد فرد طرف مقابل را نمی­شناسید و فی البداهه باید شروع به صحبت کنید. دومین مورد (5 دقیقه و 30 ثانیه) نحوه­ی اطلاعات گرفتن در مکالمات به شیوه­ای رایج است. سومین مورد (4 دقیقه و 30 ثانیه) نیز درباره­ی بیان نقطه نظر خود در مورد موضوعی خاص خواهد بود. برای این بخش مجموعا 12 دقیقه زمان دارید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دومین بخش اختیاری آزمون TCF نیز مرتبط با نگارش یا Writing است که سه task به شما محول می­شود که باید به ترتیب در مورد یک فرد نوشته­ای بنویسید که او را توصیف کند – مقاله یا یادداشتی بنویسید – متنی برای روزنامه، وب­سایت یا مدیر و غیره بنویسید که دو نقطه نظر را در مورد موضوعات مطرح شده برای شما مقایسه می­کند. برای بخش­های اول و دوم باید بین 120 تا 150 کلمه و برای بخش سوم بین 120 تا 180 کلمه بنویسید. در کل نیز 60 دقیقه زمان خواهید داشت.

برای سه بخش اجباری در کل 85 دقیقه فرصت دارید و اگر بخش­های اختیاری را نیز انتخاب کرده باشید مجموع زمان پاسخگویی شما بین 145 تا حدود 160 دقیقه خواهد بود. که اگر آزمون از نوع کامپیوتری باشد با توجه به زمان اضافه­­ی حدود 10 دقیقه­ای، تقریبا 3 ساعت زمان خواهید داشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اهمیت بخش‌­های مختلف آزمون TCF در نمره دهی متفاوت است؟

بخش­های مختلف آزمون TCF را در قسمت قبلی به طور کامل و مفصل بررسی کردیم اما این سؤال مطرح می­شود که آیا کسب نمره­­ی بهتر در یک بخش مزیت خاصی دارد یا خیر؟

تمامی بخش­های آزمون TCF از اهمیت یکسانی برخوردار هستند و شما با پاسخ دهی بهتر به یکی از بخش­های اجباری آزمون امتیاز بیشتری دریافت نخواهید کرد و امتیاز برابری دارد اما ذکر چند نکته مهم است:

 • بخش­های اختیاری با اینکه ملزم به انتخاب آنها نیستید اما برخی دانشگاه­ها اهمیت خاصی قائل هستند و بهتر است پس از شناخت کامل نسبت به معیارهای دانشگاه مقصد، در صورت لزوم یک یا هر دو بخش اختیاری را انتخاب کنید.
 • آزمون TCF به صورت کامپیوتری دارای 15 سؤال اضافه است اما این 15 سؤال اهمیت بیشتری ندارند و حتی در محاسبه­ی نمره­ی نهایی آزمون نیز در نظر گرفته نمی­شوند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زمان مصاحبه­‌ی آزمون TCF

در آزمون TCF برخلاف آزمونی مانند آیلتس تمامی پارت­ها از جمله Speaking در یک روز برگزار می­شوند و زمان جداگانه­ای را به خود اختصاص نمی­دهد. این بخش البته، جزء بخش­های اختیاری آزمون TCF است و همانطور که گفته شد به صورت رو در رو با نماینده­ی آزمون است و شامل سه task خواهد بود که اولین مورد (2 دقیقه) با مصاحبه­ای بدون مقدمه است و فرض خواهید کرد فرد طرف مقابل را نمی­شناسید و فی البداهه باید شروع به صحبت کنید. دومین مورد (5 دقیقه و 30 ثانیه) نحوه­ی اطلاعات گرفتن در مکالمات به شیوه­ای رایج است. سومین مورد (4 دقیقه و 30 ثانیه) نیز درباره­ی بیان نقطه نظر خود در مورد موضوعی خاص است. برای این بخش مجموعا 12 دقیقه زمان دارید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بایدها و نبایدهای آزمون TCF

در مورد آزمون TCF بایدها و نبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتما به آنها عمل کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

 • حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید. باید پاسپورت شما معتبر بوده و منقضی نشده باشد.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه کپی آن مورد قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقا چک کنید و بهترین و سریع­ترین مسیر را از قبل مشخص کنید. آزمون TCF کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب­های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به موقع رسیدن یک امر بایدی محسوب می­شود.
 • نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون­های قبلی را حفظ کنید زیرا به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملا آماده کرده باشید.
 • نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید چرا که زمان­ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.
 • نگران عقیده­ی فردی که از شما سؤال می­کند نباشید. سؤالات به گونه­ای هستند که هدف سؤال دقت شما در انتخاب واژگان، سلیس و روان صحبت کردن و تسلط بر واژگان است و درستی و غلطی جوابی که می­دهید مد نظر نخواهد بود.
 • در روز امتحان اصلا سعی نکنید بالاجبار معنی کلمه­ای که نمی­دانید را حدس بزنید.
 • وقت خود را روی یک سؤال هدر ندهید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معایب و مزایای شرکت در آزمون TCF در کشور خودمان

گاهی اوقات سؤال پیش می­آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می­کنند که به دلیل آسان­تر بودن آزمون TCF مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ی زیادتر می­دانند. اما باید بدانید آزمون TCF آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون TCF در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ی گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ی زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون TCF بین المللی و در زمان مصاحبه­ی آن نیز، نماینده­ی آزمون CIEP حضور خواهد داشت و تحت هیچ شرایطی یک فرد ایرانی با شما مصاحبه نخواهد کرد. در نتیجه از این لحاظ مزیتی در کار نخواهد بود. بهترین کار تمرکز بیشتر بر روی آزمون و تسلط بر جواب دادن به سؤالات است.

* نکته این که این آزمون تنها یک مرکز برگزاری در ایران دارد و تنها در تهران است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون TCF در کشورهای دیگر

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون TCF به فرانسه بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون TCF را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون TCF در یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون TCF کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می­گیرند افراد مورد اعتماد دانشگاه­ها بوده که ماه­ها و بلکه­ سال­ها تست­های سخت گیرانه و استانداردهای دانشگاه­ها و مؤسسات برگزاری آزمون TCF را گذرانده­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان فرانسوی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون TCF

واقعیت ماجرا برای آزمون TCF این است که این آزمون سقف ثبت‌نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می­شود که یکی از دلایل افزایش استقبال از آزمون TCF نیز این است که هزینه­ی تحصیل و زندگی در فرانسه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین­تر است و در صورتی که در این آزمون قبول شوید باز هم هزینه­ها کمتر خواهند شد. ظرفیت هر حوزه­ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نیست. اما برای شما بهتر است که که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه­ی امتحانی نزدیک­تر را از دست ندهید.

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون TCF هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می­گردد، تنها برخی حوزه­های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه­‌ی کلاس‌­های آزمون TCF

برای آزمون TCF در تمامی کشورها دوره­های بسیار اندکی توسط برخی از مؤسسات برگزار می­شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت­های خواسته شده در دفترچه­ی آزمون، بالا بردن سطح کیفی زبان فرانسوی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه­ی موفقیت مؤسسه­ی برگزار کننده­ی آزمون و مدت زمان دوره­ی آموزشی و حتی درجه­ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده­ی قیمت نهایی خواهد بود.

از جمله معدود کلاس­هایی که در زمینه­ی آزمون TCF برگزار می­گردد می­توان به Alliance Française de Charlotte اشاره نمود که شما را کاملا در درک مطلب و مهارت­های گفتاری و نوشتاری کمک خواهند کرد تا به فردی حرفه­ای و کاملا آماده برای آزمون TCF تبدیل گردید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره­های Niveau که برای شما تمامی کلاس­های آزمون TCF، آنلاین برگزار خواهد شد و نکات آزمون به طور کامل همراه با نمونه سؤال با دانشجویان تمرین می­گردد.

نکته: هزینه­ی کلاس­های فوق معمولا بین 180 تا 200 دلار است.

نکته: تمامی مؤسسات فوق، کلاس­ها و دوره برای انواع دیگر آزمون TCF نیز برگزار می­کنند و هزینه­ها نیز اختلاف چندانی با یکدیگر ندارند.

هزینه­‌ی شرکت در آزمون TCF

هزینه­ی شرکت در آزمون TCF ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه­ی دیگر متفاوت باشد که این تفاوت ناشی از خدمات بیشتر و باکیفیت­تر در مؤسسه­ی انتخابی شما است که در واقع سهم خود مرکز برگزاری آزمون خواهد بود. به عنوان مثال سیستم تهویه­ی قوی­تر، پذیرایی مناسب­تر و... از جمله عواملی هستند که سبب می­شوند هزینه­­ی نهایی تمام شده برای شما مقداری متفاوت از دیگر مؤسسات باشد اما به طور کلی برای آزمون TCF در هزینه­ی ثبت نام 139 یورو است و هزینه­ی هر یک از بخش­های اختیاری نیز 79 یورو است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون­ TCF کاغذی است یا سیستمی؟

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر طلایی تکنولوژی و ارتباطات، آزمون TCF هم به صورت کاغذی و هم به صورت سیستمی یا کامپیوتری امکان پذیر است و در هر دو حالت تمامی موارد امتحان کاملا مشابه هستند به جز اینکه در نوع کامپیوتری 15 سؤال بیشتر طراحی می­گردد. حتی طبق آمار منتشر شده تعداد افرادی که در هر سال نوع سیستمی را انتخاب می­کنند افزایش پیدا می­کند. اما در کشور ایران به دلیل عدم هماهنگی کامل با سرورهای مرکز برگزار کننده­ی آزمون و نبود امکانات کامل در زمینه­ی برگزاری آزمون TCF به صورت کامپیوتری تقریبا فرم کاغذی غالب است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معایب و مزایای آزمون TCF به صورت کاغذی

همانطور که می­دانید به مدت چندین سال آزمون TCF به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون TCF به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا: از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون TCF به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون است. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب: از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی TCF دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ی سؤال به برگه­ی جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معایب و مزایای آزمون TCF به صورت کامپیوتری یا سیستمی

مزایا: یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون کامپیوتری TCF، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ ثبت نام است. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون TCF بسیار بیشتر هستند.

از دیگر بزرگ­ترین مزیت­های آزمون TCF این است که نتایج آزمون بسیار سریع­تر مشخص می­شوند و بلافاصله پس از امتحان قادر خواهید بود فرم غیر رسمی نمرات خود را مشاهده کنید.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن است. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می­توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در نوع کامپیوتری آزمون TCF، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب: بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون TCF این است که نمی‌توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

اعتراض به نتیجه­‌ی آزمون TCF

آزمون TCF همانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره­ی خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت به نمره­ی خود اعتراض می­کنند. دانشگاه مربوطه نیز پس از دریافت فرم نسبت به بررسی آن اقدام می­نماید.

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه­ی پرداختی عودت داده می­شود و در غیر این صورت، بازگشت پول را نخواهیم داشت.

نکته­ای که در مورد اعتراض نسبت به نتیجه­ی آزمون TCF وجود دارد این است که، چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می­گردد، زمان اعتراض نسبت به آن، می­تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منابع آزمون TCF

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می­پردازیم که می­توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون TCF کنند. به این دلیل معرفی کتاب را در دستور کار قرار ندادیم زیرا روشی قدیمی است و تقریبا تمامی منابع آن مشخص هستند اما منابع آنلاین کمتر شناخته شده هستند و پیدا کردن بهترین موارد کار دشواری است که ما آن را برای شما در این قسمت آسان ساخته­ایم.

یکی از منابع آنلاین بسیار معروف در زمینه­ی آزمون TCF، وب­سایت FRENCH EXAM HUB است که مجموعه­ی کاملی از تمامی تمرین­ها و منابع آزمون بر پایه­ی استاندارد نمره­ دهی C2 تا A1 را در خود جای داده است که شما بر حسب سطح فعلی خود می­توانید دوره­های آموزشی و تست زنی مرتبط با آن را شروع نمایید. از نکات بسیار عالی این سایت بروزرسانی سریع تمامی فایل­ها و نکات مطابق با آخرین تغییرات آزمون TCF است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دیگر منبع آنلاین بسیار مهم دیگر، TV5MONDE است که علاوه بر شرکت در آزمون­های شبیه سازی شده می­توانید به صدها ساعت کلاس آنلاین آموزشی و نکته و تست و همچنین آشنایی کامل با استراتژی‌های پاسخ دهی به سؤالات دسترسی داشته باشید.

منبع آنلاین بعدی که مشابه با TV5MONDE است، Radio France International است که در آن تمامی تمرین­ها، صحبت­ها و اخبار بیان شده و تمامی مکالماتی که رد و بدل می­گردند کاملا مطابق با اصول و استانداردهای آزمون TCF است. علاوه بر تمرین بخش شنوایی، می­توانید دست نویس­های آنها را نیز دانلود کرده و بخش درک مطلب آزمون را نیز تمرین کنید.

زمان ثبت نام آزمون TCF

همانطور که بیان گردید به جز در مواردی که پتانسیل لازم در مرکز برگزاری آزمون وجود نداشته باشد، سازمان CIEP این آزمون را تقریبا هر ماه برگزار می­کند که مهلت ثبت نام در آزمون از 2 ماه قبل شروع گردیده و نهایتا تا 4 هفته قبل از زمان برگزاری نیز ادامه می­یابد.

لذا باید در فرصت تعیین شده به گونه­ای برنامه ریزی کنید از ثبت نام با تأخیر جلوگیری کنید چرا که در برخی سال­ها به هیچ وجه این امکان وجود نداشته است. پس تا حد امکان ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکنید.

 

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرکت در آزمون TCF بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

روشی که گاهی اوقات افراد برای مطالعه انتخاب می­کنند به روش خودخوان و یا Self-Study معروف است و فرد در آن بدون شرکت در کلاس، خود شروع به مطالعه و تقویت خود می­کند. در این روش شما می­توانید خودتان را برای آزمون TCF آماده سازید و از منابع مختلف آن نیز بهره ببرید.

از مجموعه منابعی که می­توانید در این روش استفاده کنید، مجموعه منابع آنلاین بودند که در بالا به آنها اشاره گردید. اما به صورت خرید فیزیکی نیز کتاب­هایی هستند که کمک می­کنند تا شرکت در آزمون TCF و موفقیت در آن، بدون حضور در کلاس­های مربوطه نیز امکان پذیر باشد.

از جمله کتاب­هایی که در زمینه­ی آزمون TCF بسیار معروف است؛ TCF: 250 activities است که به شما تضمین می­دهیم که با مطالعه­ی کامل و اصولی این کتاب، موفقیت و کسب نمره­ی عالی، در دستان شما خواهد بود. ضمنا این کتاب را می­توانید به صورت آنلاین نیز در فروشگاه­ها خریداری کنید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کتاب بسیار معتبر بعدی در زمینه­ی این آزمون؛ Reussir Le TCF: Exercices et activities d’entrainement است که نوشته­ی الیویر برتلَند و ایزابلا شافنِر است و بهترین منبع برای کسانی است که می­خواهند با خودخوانی برای این آزمون آماده شوند، تمامی موارد و سرفصل­های آزمون در آن گنجانده شده و کاملا موفقیت شما تضمینی است.

شرایط سنی شرکت در آزمون TCF

در برخی مواقع بیان می­شود که محدودیت سنی برای آزمون TCF زیر 16 سال خواهد بود. در واقع آزمون TCF برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در واقع یک توصیه است زیرا هیچ فایده­ای برای افراد زیر 16 سال ندارد. به دلیل اینکه تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار آزمون TCF نیز 2 سال است لذا مجدد باید در آزمون شرکت کنند. پس برای این افراد شرکت در آزمون TCF منطقی نیست. از طرفی دیگر نیز تا زمانی که شما دوره­ی دبیرستان را تمام نکرده باشید، مجوز ثبت نام در آزمون به شما داده نخواهد شد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی

برخی از داوطلبان پیشنهاد می­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون TCF، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

کتاب Test de connaissance du français از انتشارات Belin که در خود نمونه سؤالات و آزمون­های شبیه سازی شده را قرار داده و منبع خوبی برای محک خود در آزمون TCF است.

کتاب Réussir le TCF که آزمون­های قبلی به صورت شبیه سازی شده و نمونه همراه با بررسی جامع و کامل هر سؤال در آن گنجانده شده است و از کتاب­های پرطرفدار آزمون TCF است.

همانطور که قبلا نیز عنوان شد کلیه­ی منابع کمک آموزشی در قالب وب­سایت، کتاب، دوره و کلاس برای آزمون TCF اندک هستند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زبان آزمون TCF

همانطور که عنوان گردید آزمون TCF علاوه بر اینکه هدف آن سنجش عیار علمی متقاضیان است، در آن مهارت زبان فرانسوی دانشجویان نیز سنجیده می­شود لذا زبان آزمون نیز فرانسوی است ضمن اینکه از طرف دیگر این آزمون مختص دانشجویان بین المللی است و دانشجویان بومی از آن معاف هستند.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدت زمان آزمون TCF و نحوه‌­ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمانی که آزمون TCF طول می­کشد بین 85 تا 180 دقیقه خواهد بود که بسته به نوع برگزاری آزمون می­تواند متفاوت باشد و نحوه­ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم است. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می­دهیم که چگونه عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

Listening:

 • در این بخش از آزمون TCF، در انتها 10 دقیقه به شما زمان می­دهند تا جواب­های خود را وارد برگه­­ی مربوطه کنید پس هیچ موقع در بین فاصله­ی 4 قسمت این بخش، اقدام به انتقال جواب­­ها نکنید و روی بقیه­ی سؤالات تمرکز کنید.
 • به نحوه­ی نوشتن یا گرامر جواب­های خود در حین گوش دادن دقت نکنید در انتها وقت کافی خواهید داشت.
 • دستورالعمل­ها و سؤالات را با دقت زیاد بررسی کنید و اصلا عجله نکنید.
 • هنگام گوش دادن به صدای ضبط شده، جواب­ها را فقط وارد برگه­ی سؤالات کنید.
 • با دقت سؤالات را انتقال دهید تا اشتباه گرامری و املایی نداشته باشید.

Reading:

 • دستورالعمل­ها و هر آنچه سؤال از شما می­خواهد را به دقت بخوانید.
 • اگر معنای برخی کلمات را نمی­دانید اصلا نترسید و تنها از آنها عبور کنید و یا سعی کنید حدس کلمه انجام دهید در غیر این صورت وقت خود را تلف نکنید.
 • 1 ساعت زمان پاسخگویی دارید پس به هر بخش نهایتا 20 دقیقه زمان بدهید.
 • جواب سؤالات به ترتیب در متن آورده شده پس از روی سؤال به دنبال جواب باشید و کل متن را نخوانید.

Writing:

 • حتما ابتدای کار به موضوع فکر کنید و تمامی اطلاعات خود پیرامون آن را سریع مرور کنید.
 • هر آنچه که بلد هستید را با دقت به اصول نگارشی و گرامری و سبک متن نوشتاری، انتقال دهید.
 • قبل از آزمون بارها تست کنید و سعی کنید به صورت چشمی متوجه شوید که چه زمانی به 150 کلمه و 250 کلمه رسیده­اید و یا نزدیک شده­اید در این صورت زمان زیادی برای خود خواهید خرید.

Speaking:

 • ابتدا کامل گوش کنید و بعد جواب دهید. عجله کردن سبب دستپاچه شدن می­شود و همین امر زمان شما را سوخت خواهد کرد.
 • به صحبت کردن ادامه دهید و به زمان فکر نکنید.
 • به درستی یا غلطی جواب­های خود فکر نکنید تنها روان و سلیس بودن گفتار مهم است. هر زمان وقت صحبت تمام شود به شما اعلام خواهد شد.

Proficiency in Language Structures:

 • دستورالعمل­ها و هر آنچه سؤال از شما می­خواهد را به دقت بخوانید.
 • اگر معنای برخی کلمات را نمی­دانید اصلا نترسید و تنها از آنها عبور کنید و یا سعی کنید حدس کلمه انجام دهید در غیر این صورت وقت خود را تلف نکنید.
 • ابتدا سؤالات را بخوانید و متوجه شوید در این بخش، باید دنبال چه موردی باشید و سپس شروع به خواندن متن کنید
 • بیش از حد تعیین شده وقت خود را روی یک سؤال نگذارید
 • زمان گشتن، خواندن و درک مطلب را برای هر سؤال تعیین کنید و تا انتها مطابق آن پیش بروید
 • جواب سؤالات به ترتیب در متن آورده شده و از این بابت وقت خود را تلف نکنید.

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته‌­ی آزمون TCF

همانطور که در بخش­های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون TCF، آزمونی است که تنها در کشور فرانسه و توسط دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار آن نیز 2 سال و تنها در نزد دانشگاهی انتخابی است. لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون TCF اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در تمامی رشته­ها را در کشور فرانسه داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور فرانسه است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موارد آزمون TCF، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک

همانطور که در بخش­­های قبلی نیز توضیح داده شد، آزمون TCF دارای سه بخش اجباری و دو بخش اختیاری است که فرد متقاضی بنابر نیاز دانشگاه و رشته­ی انتخابی یکی از دو بخش اختیاری را نیز آزمون خواهد داد و یا اینکه می­تواند هیچ یک از بخش­های اختیاری را انتخاب نکند. در کل این آزمون 76 سؤال را شامل می­شود که مربوط به نوع کاغذی است و نوع کامپیوتری 15 سؤال بیشتر خواهد داشت.

بخش اول آزمون TCF مرتبط با سؤالات Listening یا بخش شنیداری است که شامل 29 سؤال بوده که 25 دقیقه زمان برای پاسخگویی به شما داده خواهد شد. سؤالات این بخش به زبان فرانسوی هستند تا میزان درک شما از این زبان نیز سنجیده شود و در حوزه­ی مواردی همچون: کلمات و عباراتی که در مکالمات روزانه استفاده می‌شوند؛ بخش­های ضروری در پیام­ها و اطلاعیه­های ضروری و عمومی؛ اطلاعاتی در مورد افراد، رخدادها، تلویزیون، رادیو و برنامه‌های مربوطه؛ گزارشات خبری و یا خلاصه­ی مقالات و موضوعات متنوع و دیالوگ­های طبیعی است.

بخش دو آزمون TCF مرتبط با سؤالات ساختار زبان یا Proficiency in Language Structures است که شامل 18 سؤال خواهد بود که برای پاسخگویی 15 دقیقه زمان خواهید داشت. سؤالات در مورد ارزیابی قدرت تشخیص و انتخاب شما در رابطه با کلمه یابی صحیح در ساختارهای نحوی و واژگانی و همچنین مرتبط با زمینه­ها و موضوعات فرانسوی هستند.

بخش سوم آزمون TCF مرتبط با درک مطلب یا Reading است که در خود 29 سؤال را جای داده و برای پاسخ دهی به آنها 45 دقیقه زمان خواهید داشت. سؤالات برای ارزیابی شما در زمینه­ی کلمات، عبارات و اصطلاحات بسیار ساده و البته آشنا که در مکالمات روزانه بکار گرفته می­شوند، اطلاعاتی در مورد سندهای رایج، اطلاعاتی در مورد افراد و رخدادها، متن­هایی به زبان فرانسوی در رابطه با شغل، متون ادبی و علمی پیچیده و همچنین مقالات و گزارشات نویسنده­های معروف است.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اولین بخش اختیاری آزمون TCF که مکالمه یا Speaking است به صورت رو در رو با نماینده­ی آزمون است و شامل سه task خواهد بود که اولین مورد (2 دقیقه) با مصاحبه­ای بدون مقدمه است و فرض خواهید کرد فرد طرف مقابل را نمی­شناسید و فی البداهه باید شروع به صحبت کنید. دومین مورد (5 دقیقه و 30 ثانیه) نحوه­ی اطلاعات گرفتن در مکالمات به شیوه­ای رایج است. سومین مورد (4 دقیقه و 30 ثانیه) نیز درباره­ی بیان نقطه نظر خود در مورد موضوعی خاص خواهد بود. برای این بخش مجموعا 12 دقیقه زمان دارید.

دومین بخش اختیاری آزمون TCF نیز مرتبط با نگارش یا Writing است که سه task به شما محول می­شود که باید به ترتیب در مورد یک فرد نوشته­ای بنویسید که او را توصیف کند – مقاله یا یادداشتی بنویسید – متنی برای روزنامه، وب­سایت یا مدیر و غیره بنویسید که دو نقطه نظر را در مورد موضوعات مطرح شده برای شما مقایسه می­کند. برای بخش­های اول و دوم باید بین 120 تا 150 کلمه و برای بخش سوم بین 120 تا 180 کلمه بنویسید. در کل نیز 60 دقیقه زمان خواهید داشت.

 

برای سه بخش اجباری در کل 85 دقیقه فرصت دارید و اگر بخش­های اختیاری را نیز انتخاب کرده باشید مجموع زمان پاسخگویی شما بین 145 تا حدود 160 دقیقه خواهد بود. که اگر آزمون از نوع کامپیوتری باشد با توجه به زمان اضافه­­ی حدود 10 دقیقه­ای، تقریبا 3 ساعت زمان خواهید داشت.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون TCF

برای شرکت در آزمون TCF، هر تعداد دفعات که مایل باشید می‌توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

 | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مشاوره آزمون tcf