دانشگاه قبرس شمالی EMU

دلایل بسیاری برای تحصیل در قبرس شمالی وجود دارد از جمله دانشگاه های معتبر جهانی، برای اطلاع از شرایط و مدارک و اخذ پذیرش دانشگاه مدیترانه شرقی در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه قبرس شمالی EMU

 معرفی دانشگاه قبرس شمالی EMU

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی راه اندازی شده است. دانشگاه با ۸۹۰ هکتار در شهر فاماگوستا قرار دارد. دانشگاه معتبرترین دانشگاه قبرس شمالی محسوب می شود و از زیر ساخت های توسعه یافته برخوردار است. دانشگاه دارای حدود ۲۰.۰۰۰ دانشجو بوده که از ۱۰۶ کشور مختلف جهان برای تحصیل به قبرس آمده‌اند. زبان تدریس در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی ترکی استانبولی و انگلیسی است. دانشگاه محلی است که با آموزشهای خود دانشجویان بین‌المللی را برای ورود به بازار کار جهانی آماده کرده و آنها را افرادی خلاق با مهارتهای کارآفرینی پرورش می‌دهد.

این دانشگاه عضو انجمن دانشگاه های بین المللی، انجمن دانشگاه‌های اروپایی، جامعه دانشگاه های مدیترانه و فدراسیون دانشگاه‌های جهان اسلام است. دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی تنها دانشگاه در منطقه است که موفق به دریافت جایزه ABET در زمینه مهندسی شده است.

دانشگاه قبرس شمالی EMU در سال تحصیلی ۲۰۲۲ میلادی طبق سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان در رده ۸۰۰ – ۶۰۱ قرار گرفته است. دانشگاه مدیترانه شرقی تنها دانشگاه قبرس شمالی است که جزء دانشگاه‌های برتر جهان جای گرفته است. سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان موسوم به تایمز نیز برای سال ۲۰۲۲ میلادی دانشگاه را در رده ۱۰۰۰ – ۸۰۱ دانشگاه‌های معتبر جهان ارزیابی نموده است. همچنین دانشگاه جزء ۲۰۰ دانشگاه جدید و جوان برتر جهان نامیده می‌شود. دانشگاه اولین دانشگاه برتر قبرس شمالی بوده و جزء ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه نیز شمرده می‌شود.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی در ابتدا با عنوان انستیتو تکنولوژی در سال ۱۹۷۹ میلادی شروع به کار نمود. در آن زمان دانشگاه تنها رشته های مهندسی عمران، مهندسی برق و مهندسی مکانیک را تدریس می‌کرد. در سال ۱۹۸۵ میلادی انستیتو به دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی تغییر نام داد. دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه دولتی قبرس شمالی شروع به فعالیت نمود و دانشکده های مهندسی، هنر و علوم، اقتصاد و کسب و کار و مدرسه تکنولوژی و محاسبات راه اندازی شدند. در سال ۱۹۹۰ دانشکده معماری و مدرسه گردشگری راه اندازی و دانشکده حقوق در سال ۱۹۹۶ شروع به کار نمود.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی در سالهای بعد به ترتیب دانشکده‌های ارتباطات، آموزش، مدرسه مالی و کسب و کار، دانشکده علوم بهداشت، مدرسه علوم قضایی، دانشکده داروسازی و دانشکده گردشگری به دانشگاه اضافه شدند. دانشکده پزشکی و مدرسه خدمات بهداشتی جزء آخرین بخش‌هایی بودند که در سال ۲۰۱۲ میلادی به دانشگاه افزوده شدند. دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی جزء دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده، لذا کلیه دوره‌ها و مدارک صادره از دانشگاه در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرارمی‌گیرند. متقاضیان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را دارند، می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر داخلی و یا ورود به بازار کار ایران اقدام نمایند. در ادامه به معرفی رشته‌ها و گرایش‌های ارائه شده در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی خواهیم پرداخت.

در مورد دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی بیشتر بدانیم

دانشگاه مدیترانه شرقی در شهر فاماگوستا قرار دارد. دانشگاه دارای خوابگاه‌های دانشجویی متعدد و مجهزی است و زندگی دانشجویی با کیفیت را به دانشجویان عرضه می‌کند. دانشگاه بیش از ۳.۵۰۰ هکتار مساحت داشته و همانند یک شهر دانشگاهی در داخل شهر فاماگوستا قرار گرفته است. انواع امکانات مانند مراکز درمانی، خدمات مشاوره، مراکز ورزشی، کتابخانه با ۱۰.۰۰۰ جلد کتاب، سوپر مارکت، اداره پست، فروشگاه کتاب، بانک و سیستم حمل و نقل اتوبوس در داخل و خارج از دانشگاه در دسترس دانشجویان قرار دارند.

استادیوم ورزشی بزرگ و مجهز دانشگاه محل برگزاری رویدادهای ورزشی دانشجویی متعددی در طول سال است. دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دارای دانشجویان بین المللی متعددی از ۱۰۶ کشور جهان است و دانشگاه همواره جشن‌های ملی و آئین های ملل و فرهنگ‌های مختلف را برگزار می‌کند. بدین ترتیب دانشگاه سعی در ایجاد محیطی صمیمی و دوستانه برای دانشجویان بین المللی داشته و همانند خانه آنها به شمار می‌رود. دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی همه ساله در ماه می جشنواره بهار را برگزار می‌کند. در جشنواره گفتگوهای علمی توسط میهمانان ویژه، نمایش فیلم، اجرای تئاتر، موسیقی زنده و کارگاههای هنری اجرا می‌شود. در مقاطع دیگری نیز جشنواره صخره نوردی، جشنواره موسیقی فولک، مسابقات ورزشی و جشنهای فرهنگی در دانشگاه اجرا می‌گردد.

دوره مشترک پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی ایران یکی از دانشگاه‌های همکار دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی محسوب می‌شود. این دانشگاه برنامه‌های دکتری حرفه‌ای دندان پزشکی و پزشکی را با کمک دانشگاه ایران برگزار می‌کند. دانشجویان معمولا سالهای اول تحصیل خود را در دانشگاه مدیترانه شرقی گذرانده و سپس سالهای باقیمانده را در دانشگاه علوم پزشکی ایران خواهند گذراند. دوره پزشکی شامل دو بخش می‌شود. سه سال اول دوره بنام دوره پری کلینیکی است. دوره پری کلینیکی در دانشکده پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی و بیمارستان دولتی دانشگاه برگزار می‌شود. این بیمارستان بزرگترین بیمارستان در قبرس شمالی بوده که به تمام بخشهای قبرس شمالی خدمات درمانی عرضه می‌کند.

دانشجویان خارجی که وارد دوره پزشکی مشترک با دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌گردند فرصت آموختن زبان فارسی جهت ارتباط با بیماران در مراکز درمانی تهران را خواهند داشت. مرحله آموزش کلینیکی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در ۱۷ بیمارستان و مراکز درمانی در شهر تهران انجام می‌گیرد. بیمارستان شهید فهمیده یکی از بیمارستانهایی است که سالیانه بیش از ۸۷۰۰۰ بیمار را پذیرش نموده و دارای ۲۹ مرکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات کلیوی و مرکز تحقیقات دستگاه گوارش است. برنامه مشترک رشته پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی و دانشگاه علوم پزشکی ایران با هدف آموزش، تحقیق و مداوای بیماران این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌آورد که تحقیقات پزشکی نوآورانه و پیشرفته را انجام دهند.

آموزش تاریخ پزشکی، اخلاق و حتی ادبیات به تجربیات علمی دانشجویان افزوده می‌شود. در طول دوره بر گروه بندی‌های کوچک و آموزش از طریق ارائه سمینار تاکید می‌گردد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی برای دوره‌های مشترک با دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشکده پزشکی دانشگاه مرمره ترکیه سالیانه ۲۰.۱۶۱ دلار آمریکا است. زبان تدریس در هر دو دوره نیز انگلیسی خواهد بود.          

رشته های دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دارای تعداد ۱۲ دانشکده، ۵ مدرسه، یک مدرسه زبان‌های خارجی و آمادگی زبان انگلیسی و تعدادی انستیتو آموزش عالی است. دانشگاه ۱۰۸ برنامه در مقطع کارشناسی و ۹۶ برنامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کند. دانشکده‌های دانشگاه مدیترانه شرقی عبارتند از دانشکده معماری، دانشکده هنر و علوم، دانشکده اقتصاد و کسب و کار، دانشکده ارتباطات و رسانه، دانشکده دندان پزشکی، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم بهداشت، دانشکده داروسازی و دانشکده گردشگری است. دانشگاه همچنین دارای پنج مدرسه عالی است. مدارس مالی و کسب و کار، خدمات بهداشتی، تکنولوژی و محاسبات، علوم قضایی و مدیریت گردشگری و توریسم جزء پنج مدرسه دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی است. زبان تدریس در دانشگاه ترکی و انگلیسی بوده و متقاضیان خارجی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت.

دانشگاه در زمینه علوم زیستی شامل علوم ورزشی و علوم زیست شناسی؛ اقتصاد و کسب و کار شامل مدیریت و کسب و کار، اقتصاد، حسابداری و مالی؛ هنر و علوم انسانی شامل معماری، زبان های خارجی و زبان شناسی، طراحی و هنرهای تجسمی؛ علوم کامپیوتر؛ حقوق؛ روان شناسی؛ آموزش؛ فنی و مهندسی شامل مهندسی مکانیک و هوا فضا، مهندسی برق و الکترونیک و مهندسی عمران؛ علوم فیزیکی شامل شیمی، فیزیک، نجوم شناسی، ریاضیات و آمار؛ علوم اجتماعی شامل رسانه و ارتباطات، علوم سیاسی و روابط بین الملل؛ علوم کلینیکی و پارا کلینیکی شامل پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی و علوم بهداشت برنامه های متعددی را ارائه می‌نماید. در ادامه به بررسی برنامه های مختلف آموزشی ارائه شده در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی خواهیم پرداخت.

رشته پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشکده پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی یکی از جدیدترین دانشکده‌ها به شمار می‌رود. این دانشکده در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد و با هدف آموزش علوم پزشکی در سطح استانداردهای جهانی و رویکرد پژوهشی و دانشجو محور شروع به کار نمود. دانشکده از فضای آموزشی متناسب با رویکرد آموزشی دانشجو محور، پژوهش و آزمایشگاه های آموزشی مجهز به آخرین تکنولوژی برخوردار است. از دیگر امکانات دانشکده پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی می‌توان به آزمایشگاه آناتومی مجهز به تکنولوژی تصویر برداری سه بعدی پیشرفته، میزهای تشریح و مدلهای اندام انسان اشاره نمود.

دانشکده دارای اتاق‌های کامپیوتر، مطالعه و کافه تریا است. دانشکده پزشکی دو دوره مشترک دکتری حرفه ای پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه مرمره ترکیه است. طول دوره پزشکی برگزارشده با همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه مرمره ترکیه ۶ سال بوده و زبان تدریس انگلیسی است. دانشجویان بین المللی علاوه بر دانش زبان انگلیسی باید زبان ترکی را جهت ارتباط با بیماران در بیمارستانها و مراکز درمانی یاد بگیرند.

دانشجویان در طول سه سال اول با مفاهیم پایه پاراکلینیکی، آموزش دانشجو محور علوم پایه، اصول پزشکی، توسعه مهارتهای حرفه‌ای در علوم انسانی، علوم رفتاری، فلسفه، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، مهارتهای ارتباطی، هنر و کلاسهای کامپیوتر به تناسب انتخاب آنها آشنا می‌شوند. در طول سالهای چهارم و پنجم دانشجویان مهارتهای کاربردی و عملی در تشخیص بیماریها را می‌آموزند. در طول سال آخر دانشجویان به معاینه و ویزیت بیماران زیر نظر اساتید در مراکز درمانی خواهند پرداخت.

دانشجویان امکان انتخاب یکی از واحدهای اختیاری در پزشک خانواده را نیز دارند. دانشکده پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دوره دکتری حرفه‌ای پزشکی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز برگزار می‌نماید. طول دوره ۷ سال خواهد بود که سه سال اول در دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس شمالی و سال‌های چهارم تا هفتم در دانشگاه علوم پزشکی ایران در تهران برگزار می‌شود. دانشجویانی که سه سال اول خود را با موفقیت طی کنند می‌توانند از کمک هزینه دانشگاه علوم پزشکی ایران به میزان ۵۰ درصد بهر‌ه‌مند شوند. دانشکده پزشکی دارای ۱۴۷ دانشجوی پزشکی بوده و تعداد فارغ التحصیلان آن از ابتدای شروع به کار تا کنون ۱۲۰ نفر است. در این دانشکده تنها دوره پزشکی عمومی تدریس می شود و تعداد پرسنل و اساتید دانشکده در مجموع ۱۴۱ نفر برآورد می شود.

رشته دندانپزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشکده دندان پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی رشته دندان پزشکی را با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم بهداشت ترکیه ارائه می کند. طول دوره دکتری حرفه‌ای دندان پزشکی ۵ سال بوده و متناسب با دانشگاه‌های همکار به زبان‌های مختلفی ارائه می‌شود. بدین ترتیب دوره دندان پزشکی که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود به زبان‌های فارسی و انگلیسی و دوره دکتری دندان پزشکی که با همکاری دانشگاه علوم بهداشت استانبول برگزار می‌شود به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی تدریس می‌شوند.

متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش رشته دندان پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی می‌شوند باید سال اول تحصیل خود را در قبرس شمالی بگذرانند. سه سال بعدی نیز در دانشگاه علوم پزشکی ایران و یا در دانشگاه علوم بهداشت استانبول برگزار می‌گردد. دانشجویانی که موفق به اتمام دوره تحصیل خود شوند، دو نوع مدرک از دانشگاه همکار مورد نظر که دانشگاه علوم پزشکی ایران و یا دانشگاه علوم بهداشت استانبول است به همراه مدرک دکتری دندان پزشکی از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دریافت خواهند نمود. دانشجویان در طول مدت تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی فرصت شرکت در فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی را یافته و به کسب تجربه در یک محیط بین المللی خواهند پرداخت. شهریه تحصیل در رشته دندان پزشکی در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی در دوره مشترک با دانشگاه علوم پزشکی ایران و یا دانشگاه علوم بهداشت استانبول سالیانه ۱۸.۲۵۰ دلار آمریکا است.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده، بنابراین مدارک و دوره‌های برگزار شده در این دانشگاه در ایران مورد ارزش یابی قرار می‌گیرند. از طرفی با توجه به برگزاری دوره مشترک با دانشگاه علوم پزشکی ایران، فرصت بسیار خوبی برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در یک دانشگاه بین المللی برای متقاضیان ایرانی فراهم است. همچنین با توجه به برگزاری سه سال از دوره در ایران، در هزینه های دانشجویان صرفه جویی زیادی صورت می‌گیرد. بعلاوه دانشجویان در پایان دوره دو مدرک از دانشگاه‌های معتبر جهان را دریافت می‌نمایند.

رشته داروسازی دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشکده داروسازی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی یکی از دانشکده‌های جدید به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۱ میلادی راه‌اندازی شد. دانشکده دو گرایش کارشناسی داروسازی و دکترای حرفه‌ای داروسازی ارائه می‌کند. برنامه کارشناسی داروسازی ۵ سال به طول می‌انجامد و دکترای حرفه ای داروسازی ۶ ساله است. بدین ترتیب دانشجویان رشته کارشناسی داروسازی در مدت زمان ۱۰ ترم و دانشجویان دکتری داروسازی درمدت ۱۲ ترم تحصیل خود را به پایان می‌رسانند. دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دوره دکتری حرفه‌ای داروسازی را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار می‌نماید.

البته دانشگاه یک دوره دکترای داروسازی نیز دارد که توسط خود دانشگاه مدیترانه شرقی برگزار می‌شود. هدف دانشگاه تربیت دانشجویان و متخصصانی است که در سطح استانداردهای جهانی بوده و با آخرین تکنولوژی و علوم داروسازی آشنایی دارند. دانشکده داروسازی دانشگاه اولین دانشکده در جزیره قبرس و همچنین دومین دانشکده در ترکیه و جزیره قبرس است که به عضویت فدراسیون داروسازی جهانی درآمد. این دانشکده دارای آزمایشگاه های مجهز به آخرین تکنولوژی و زیرساختهای آموزشی مورد نیاز برای علوم داروشناسی است. ویسکوزیمتر، هوموژنیزاتور، راکتور ماکرو ویو، گرانولاتور، میکسر پودر، میکروسکوپ و بسیاری از امکانات دیگر در دانشکده وجود دارد.

بعلاوه در جلوی دانشکده داروسازی دانشگاه مدیترانه شرقی یک باغ گیاه شناسی پزشکی وجود دارد که دانشجویان به مطالعه داروهای گیاهی، گیاه شناسی و دارو شناسی در آن می‌پردازند. دانشکده دارای امکانات تحقیقاتی زیادی بوده و همواره مقاله و پروژه های تحقیقاتی زیادی را منتشر می‌کند، بطوریکه مقاله‌های دانشگاه بطور مرتب در مجلات معتبر علمی چاپ و نشر می‌گردد. دانشجویان دانشکده داروسازی از بیش از ۳۷ کشور مختلف جهان بوده و دانشکده سعی در ایجاد یک فضای بین المللی چند ملیتی دارد. دانشگاه مدیترانه شرقی همه ساله روز ۱۴ ماه می را به عنوان روز داروساز جشن گرفته و در این روز دانشجویان با صاحبان صنایع داروسازی در خصوص فرصتهای شغلی آینده به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. دانشگاه مدیترانه قبرس شمالی جزء دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده، لذا کلیه دوره ها و مدارک صادره در دانشکده داروسازی در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرند. از طرفی دوره داروسازی که با همکاری مشترک دانشگاه علوم پزشکی کرمان ارائه می‌شود فرصت تحصیل در ایران را برای دانشجویان فراهم می‌آورد.

رشته های پیراپزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی در سال ۲۰۱۰ میلادی دانشکده علوم بهداشت را با پذیرش ۲۲۰ دانشجو در دپارتمان‌های فیزیوتراپی و توانبخشی، تغذیه و رژیم درمانی و پرستاری افتتاح نمود. در حال حاضر دانشکده دارای ۵ دپارتمان بوده که علاوه بر سه دپارتمان فوق، دپارتمان های مدیریت بهداشت و علوم ورزشی نیز به آن افزوده شده‌اند. دپارتمان‌های مدیریت بهداشت و علوم ورزشی در جمهوری ترک نشین قبرس بسیار تازه و جدید به شمار می‌روند. دانشکده علوم بهداشت در سال ۲۰۱۲ میلادی دانشکده مدرسه خدمات بهداشتی را افتتاح کرد. در همان سال دانشکده اولین دانشجویان دوره دستیاری کمک های اولیه و بیهوشی را پذیرش نمود. در سال ۲۰۱۳ دوره های دیالیز، فیزیوتراپی، بهداشت دهان و دندان در مدرسه علوم بهداشت ارائه گردید. دانشکده علوم بهداشت با ۲۰۰۰ دانشجو یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی در حوزه آموزش مراقبت های بهداشت حرفه‌ای و متخصصین بهداشت در منطقه محسوب می‌شود.

دانشکده علوم بهداشت علاوه بر آموزش دانشجویان به جامعه بهداشتی و پزشکی نیز کمک‌های زیادی می‌نماید. دانشکده دارای پنج دپارتمان، ۱۳۱۷ دانشجو و ۱۱۹۲ فارغ التحصیل است. رشته‌ها و گرای‌ های تدریس شده در دانشکده علوم بهداشت دانشگاه مدیترانه شرقی شامل دوره کارشناسی مدیریت بهداشت به زبان ترکی، دوره‌های کارشناسی پرستاری به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی، دوره‌های کارشناسی تغذیه و رژیم درمانی به زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی، دوره‌های کارشناسی فیزیوتراپی و توانبخشی به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی، دوره کارشناسی علوم ورزشی به زبان ترکی استانبولی، دوره کارشناسی ارشد پرستاری به زبان ترکی استانبولی به همراه پایان نامه، دوره کارشناسی ارشد تغذیه و رژیم درمانی به همراه پایان نامه به زبان ترکی استانبولی، دوره کارشناسی ارشد فیزیوتراپی و توانبخشی به همراه پایان‌نامه به زبان ترکی استانبولی، دوره دکترای تغذیه و رژیم درمانی به زبان ترکی استانبولی  و دوره دکترای فیزیوتراپی و توانبخشی به زبان ترکی استانبولی است.

شهریه تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی بر حسب مقطع، نوع رشته و زبان تدریس و همچنین ملیت متقاضیان متفاوت است. به عنوان مثال شهریه تحصیل در دوره کارشناسی فیزیوتراپی به زبان انگلیسی سالیانه مبلغ ۱۴.۵۷۵ دلار آمریکا است. از طرفی دانشجویان ترک نیز شهریه کمتری نسبت به دانشجویان بین المللی پرداخت می‌نمایند.

رشته های مهندسی دانشگاه مدیترانه شرقی

موسسه آموزش عالی تکنولوژی در سال ۱۹۷۹ میلادی راه اندازی شد و در سال ۱۹۸۶ به دانشگاه مدیترانه شرقی تغییر نام داد. این موسسه با همکاری دانشگاه خاور میانه ترکیه به دانشگاه تبدیل شد و دانشکده های مختلفی را دایر نمود. دانشکده فنی مهندسی دارای دپارتمان های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک بود که با تعداد ۱۰۵ دانشجو کار خود را شروع کرد. در حال حاضر دانشکده فنی مهندسی دارای پنج دپارتمان بوده که ۱۲ برنامه فنی مهندسی را عرضه می‌کند. این دانشکده دارای ۲۸۰۰ دانشجو از ۳۵ کشور مختلف است. هدف دانشکده مهندسی دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس شمالی تبدیل شدن به یک دانشگاه پیشرو فنی مهندسی در سطح جهانی است.

دانشکده تربیت مهندسان حرفه‌ای و متخصص مورد نیاز صنایع مختلف با پیش زمینه علمی، فرهنگ جهانی و ارزشهای بین المللی را در دستور کار خود دارد. حدود ۲۰.۰۰۰ دانشجو از ۱۰۶ کشور مختلف جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشکده امکان بهره‌مندی دانشجویان از یک محیط چند ملیتی در حوزه های صنایع، برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک، عمران، مکاترونیک و مهندسی نرم افزار را فراهم می‌آورد. دانشجویان دانشکده مهندسی همگی جزء سازمان‌های بین المللی و جوامع فنی مهندسی جهانی هستند. در دانشکده فنی مهندسی سیستم آموزش بر مبنای آموزش، تحقیق و نوآوری است. دانشکده فنی مهندسی دانشگاه مدیترانه شرقی انواع برنامه‌ها و دوره‌های تبادل دانشجو و تبادل علمی با دانشگاه‌های اروپایی، آمریکایی و کانادایی دارد. انواع رشته‌ها و گرایش‌های متعدد فنی مهندسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده توسط اساتید و کادر آموزشی عرضه می‌شود. دانشکده دارای ۱۲۰ پرسنل و کادر آموزشی شامل پرفسور، دستیار پروفسور، محقق، مربی و دانشیار است.

دپارتمان مهندسی مکانیک دانشگاه مدیترانه شرقی برنامه‌های مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، سیستم های انرژی، مکانیک، ماشین آلات، سیالات و اتوکد است. دپارتمان مهندسی برق و الکترونیک برنامه‌های برق و الکترونیک، مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی، فرآیندهای تصویر و سیگنال، سیستم‌های قدرت، مخابرات، کنترل و سیستم‌های آی سی تی است. دپارتمان مهندسی عمران در زمینه منابع آب، سازه و زمین لرزه، حمل و نقل، ژئوتکنیک، مدیریت ساختمان و مواد ساختمان دوره‌های متعددی را برگزار می‌نماید. دپارتمان مهندسی کامپیوتر به عرضه برنامه‌های مهندسی کامپیوتر و نرم افزار شامل شبکه‌های کامپیوتری، وب سمانتیک، محاسبات موازی، توسعه نرم افزار و مدیریت دیتا بیس می‌پردازد.

در نهایت دپارتمان مهندسی صنایع برنامه‌های مهندسی صنایع شامل تولید یکپارچه کامپیوتر، برنامه ریزی امکانات، مطالعه کار و ارگونومیک، برنامه ریزی تولید و مهندسی کیفیت است. دانشکده فنی مهندسی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دوره‌های متعدد فنی مهندسی در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می‌کند. از برنامه‌های ارائه شده در دانشکده فنی مهندسی می‌توان دوره‌های کارشناسی مهندسی بیومدیکال، مهندسی عمران به زبانهای ترکی و انگلیسی، مهندسی کامپیوتر به زبان ترکی، مهندسی کامپیوتر به زبانهای ترکی و انگلیسی در گرایش های مختلف، مهندسی برق و الکترونیک در گرایش های مهندسی سیستم های اطلاعاتی و مکاترونیک، مهندسی صنایع، مدیریت مهندسی، مهندسی نرم افزار، مهندسی مکانیک را نام برد. دانشکده مهندسی دانشگاه مدیترانه شرقی انواع دوره‌های تحصیلات تکمیلی را نیز عرضه می‌کند.

دوره‌هایی همانند کارشناسی ارشد مهندسی عمران، کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر، کارشناسی ارشد مهندسی برق و الکترونیک، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، کارشناسی ارشد مدیریت مهندسی و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، دوره دکترای رشته های مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک نیز در دانشکده ارائه می‌شود. زبان تدریس در رشته‌ها و گرایش‌های مختلف ترکی استانبولی و انگلیسی است. طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال و دوره دکترا ما بین ۲ تا ۵ سال است. در ادامه به معرفی سایر رشته‌ها و دانشکده‌های دانشگاه مدیترانه شرقی خواهیم پرداخت.

سایر رشته های دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی برترین دانشگاه قبرس شمالی بوده و دانشگاهی دولتی محسوب می‌شود. انواع رشته‌های علوم پزشکی، فنی مهندسی، علوم انسانی، مدیریت و رشت‌های هنری در تمام مقاطع تحصیلی در دانشگاه تدریس می‌شود. سیستم رتبه بندی دانشگاه‌های برتر جهان موسوم به تایمز که همه ساله دانشگاه‌های معتبر جهانی را ارزیابی می‌کند، برای سال ۲۰۲۰ دانشگاه مدیترانه شرقی را در زمره ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان جای داده است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر جوان جهان شناسایی شده است. علاوه بر رتبه کلی، دانشگاه در حوزه‌های مختلف علمی در رده برترین های جهان قرار دارد.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است، بنابراین کلیه دوره‌ها و مدارک صادره از این دانشگاه در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرد. با توجه به برگزاری دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی، متقاضیان فرصت خوبی برای تحصیل در یک دانشگاه بین المللی انگلیسی زبان و طبق استانداردهای جهانی را خواهند داشت. در ادامه به معرفی رشته‌ها و دانشکده‌های مختلف دانشگاه مدیترانه شرقی می‌پردازیم.

معرفی دانشکده های دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشکده معماری

دانشکده معماری دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی بطور مستقل فعالیت خود را از سال ۱۹۹۱ آغاز کرد. در حال حاضر دانشکده در رشته‌های معماری، معماری داخلی و طراحی صنعتی انواع برنامه‌های مختلف را عرضه می‌کند. در مقطع تحصیلات تکمیلی دوره‌هایی همانند دوره ۲ ساله کارشناسی ارشد معماری، دوره یک ساله معماری بدون پایان نامه، دوره کارشناسی ارشد دو ساله طراحی شهری، دوره دو ساله کارشناسی ارشد معماری داخلی، دوره یک ساله بدون پایان نامه و دوره دکترای معماری به تدریس می‌پردازد. تعداد ۵۸۴ دانشجوی مقطع کارشناسی و ۱۸۸ دانشجوی مقطع تحصیلات تکمیلی در دپارتمان معماری مشغول به تحصیل هستند. دپارتمان معماری داخلی ۳۱۴ دانشجوی کارشناسی و ۳۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد. دانشکده ۳ برنامه در مقطع کارشناسی، ۷ دوره کارشناسی ارشد و یک دوره دکترا برگزار می‌کند. طول دوره کارشناسی ۴ سال، دوره های کارشناسی ارشد ۱ تا ۲ سال و دوره دکترا ما بین ۲ تا ۵ سال است.

دانشکده هنر و علوم

دانشکده هنر و علوم دانشگاه مدیترانه شرقی یکی از اولین دانشکده‌هایی است که در سال ۱۹۸۶ راه اندازی شد. دانشکده دارای ۷ دپارتمان بوده و نزدیک به ۱۶۵۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. تعداد فارغ التحصیلان دانشکده حدود ۴۸۰۰ نفر است که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل بوده‌اند. دپارتمان‌های دانشکده شامل دپارتمان ریاضیات، دپارتمان هنر، علوم انسانی و اجتماعی، دپارتمان علوم زیستی، دپارتمان ترجمه، دپارتمان روان شناسی، دپارتمان شیمی، دپارتمان فیزیک و دپارتمان زبان و ادبیات ترکی استانبولی است. دوره‌های برگزار شده در دانشکده هنر و علوم دانشگاه مدیترانه شرقی شامل رشته‌های ریاضیات و علوم کامپیوتر، ژنتیک، زیست شناسی سلولی و مولکولی، روان شناسی، ترجمه، زبان و ادبیات ترکی، ریاضی کاربردی، شیمی، روان شناسی عمومی، بیوتکنولوژی پزشکی، سیستم های اطلاعاتی و روان شناسی توسعه ای است.

دانشکده اقتصاد و کسب و کار

دانشکده اقتصاد و کسب و کار دانشگاه مدیترانه شرقی در سال ۱۹۸۶ با پذیرش دانشجو در رشته‌های اقتصاد و کسب و کار در مقطع کارشناسی تاسیس شد. تعداد دانشجویان دانشکده بیش از ۱۸۰۰ نفر بوده و تا کنون بیش از ۸۰۰۰ دانشجو از این دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشکده ۷ دوره در سطح کارشناسی، ۱۷ دوره در سطح کارشناسی ارشد و ۴ دوره در سطح دکترا ارائه می‌کند. دانشکده دارای ۴ دپارتمان شامل دپارتمان کسب و کار، دپارتمان بانکداری و مالی، دپارتمان اقتصاد و دپارتمان علوم سیاسی و روابط بین الملل است. دانشکده برنامه های آموزشی متعددی از طریق دپارتمان های خود در تمام مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی برگزار می‌نماید.

از جمله رشته ها و گرایش های قابل ارائه در دانشکده می‌توان به دوره‌های کارشناسی کسب و کار به زبانهای ترکی و انگلیسی، اقتصاد، روابط بین الملل، علوم سیاسی و مدیریت اشاره نمود. دانشکده همچنین رشته‌ها و گرایش‌هایی مانند بانکداری و مالی، کسب و کار، مدیریت دیپلماسی و چالش، اقتصاد، اقتصاد انرژی، اقتصاد مالی، مدیریت منابع انسانی، روابط بین الملل، مدیریت بازاریابی، اقتصاد مدیریتی و مالی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می‌نماید.

دانشکده حقوق

دانشکده حقوق دانشگاه مدیترانه شرقی در سال ۱۹۹۶ میلادی با کمک دانشکده حقوق دانشگاه آنکارا و با همکاری آن شروع به فعالیت نمود. اولین سری دانشجویان دانشکده در سال ۱۹۹۶ به تعداد ۱۸۳ نفر پذیرش شدند و در سال ۲۰۰۰ اولین گروه از فارغ التحصیلان دانشکده جشن پایان دوره خود را برگزار نمودند. در حال حاضر دانشکده دارای ۳۷۸۳ فارغ التحصیل رشته حقوق بوده و تعداد دانشجویان دانشکده که در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند ۱۲۷۴ نفر برآورد می‌شود. دانشکده دارای یک دوره کارشناسی حقوق به زبان ترکی بوده و یک برنامه کارشناسی ارشد حقوق نیز برگزار می‌نماید. این دانشکده دوره کارشناسی ارشد حقوق با همکاری دانشگاه بولونیا نیز در دستور کار خود دارد.

دانشکده گردشگری

دانشکده گردشگری دانشگاه مدیترانه شرقی جزء آخرین دانشکده‌هایی است که به دانشگاه اضافه گردید. دانشکده در سال ۲۰۱۲ تاسیس و بیش از ۱۳۰ فارغ التحصیل دارد. دانشکده رشته‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می‌نماید. رشته‌های آشپزی، مدیریت هتل و مدیریت گردشگری در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به زبان‌های ترکی استانبولی و انگلیسی از سوی دانشکده عرضه می‌گردد.

اخذ بورسیه دانشگاه مدیترانه شرقی

شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه مدیترانه شرقی دانشگاه قبرس شمالی

تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی از انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های دانشگاه به میزان ۵۰ و ۲۵ درصد بهره مند هستند. برای درخواست اخذ بورسیه، متقاضیان هنگام درخواست اخذ پذیرش دانشگاه از طریق آنلاین، درخواست بورسیه و کمک هزینه خود را ارسال می‌کنند. دانشگاه طبق وضعیت و رزومه علمی متقاضیان و رشته تحصیلی مورد درخواست آنها اقدام به بررسی و تایید درخواست می‌نماید.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دارای تعدادی برنامه بورسیه کامل در مقاطع کارشناسی و دکترا است. این برنامه‌ها بسیار رقابتی بوده و متقاضیان زیادی دارد. متقاضیان اخذ پذیرش دوره دکترا از دانشگاه حین ارسال درخواست پذیرش خود از طریق آنلاین درخواست کمک هزینه و بورسیه خود را نیز ارسال می‌نمایند. برنامه کمک هزینه و بورسیه کامل برای دانشجویان مقطع کارشناسی توسط کمیته بورسیه و امور دانشجویان بررسی می‌شود. برای درخواست بورسیه، دانشجویان باید به تناسب نوع بورسیه درخواست خود را ارسال نمایند.

به عنوان مثال متقاضیان اخذ بورسیه نوع ۷ دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی باید سی روز قبل از شروع ترم تحصیلی و متقاضیان اخذ بورسیه نوع ۳ حدود ۶۰ روز قبل از شروع ترم تحصیلی نسبت به ارسال درخواست خود اقدام نمایند. کمیته بورسیه دانشجویان نسبت به بررسی درخواست متقاضیان و شرایط آنها اعم از رزومه تحصیلی و رشته مورد درخواست اقدام می‌نماید. متقاضیانی که با درخواست آنها موافقت می‌شود، بسته به نوع بورسیه و کمک هزینه از ۲۵ تا ۱۰۰ درصد شهریه و هزینه‌های تحصیل آنها توسط دانشگاه پوشش داده می‌شود.

دانشگاه مدیترانه شرقی دانشگاه قبرس شمالی یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است، لذا دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل خود می‌توانند برای ادامه تحصیل و یا ورود به بازار کار ایران اقدام نمایند.

اخذ پذیرش دانشگاه مدیترانه شرقی

اخذ پذیرش از دانشگاه مدیترانه شرقی واقع در قبرس شمالی بطور آنلاین و از طریق وب سایت دانشگاه صورت می‌پذیرد. متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از رشته های ارائه شده در دانشگاه را دارند باید طبق برنامه زمانبندی شده در وب سایت دانشگاه برای ارسال درخواست خود اقدام نمایند. متقاضیان ابتدا در وب سایت و در قسمت پذیرش آنلاین اقدام به ثبت نام می‌نمایند. در مراحل بعدی متقاضیان از طریق آدرس ایمیل خود می‌توانند وارد سیستم ثبت نام دانشگاه شوند. در قسمت ثبت نام آنلاین دانشگاه لینکی وجود دارد که متقاضیان با ورود به آن از مهلت زمانی برای ثبت نام، مدارک مورد نیاز، شرایط، شهریه، دوره های ارائه شده و اطلاعیه های دانشگاه مطلع میشوند. پس از ارسال مدارک مورد نیاز و تکمیل فرمهای مربوطه، درخواست متقاضیان توسط کمیته امور دانشجویان بین المللی بررسی می‌گردد.

در صورت تایید نامه پذیرش برای متقاضی صادر و از طریق ایمیل اطلاع رسانی صورت می‌پذیرد. برخی رشته ها که نیاز به امتحان ورودی دارند، پس از بررسی اولیه مدارک و شرایط متقاضی از وی برای شرکت در آزمون دعوت می‌گردد. از مدارک مورد نیاز برای ارسال درخواست پذیرش دانشگاه مدیترانه شرقی می‌توان به مدرک تحصیلی مقطع قبلی، ریز نمرات، مدرک زبان در صورت شرکت در دوره‌های انگلیسی زبان، پاسپورت و مدارک هویتی است. متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های انگلیسی زبان را دارند باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند. همچنین دانشگاه دارای یک مدرسه زبان‌های خارجی است که دوره آموزش زبان انگلیسی برای متقاضیان خارجی که از سطح قابل قبولی برخوردار نیستند برگزار می‌نماید.

طول دوره یک سال و شامل دو ترم است. شهریه شرکت در دوره برای مدت زمان یکسال مبلغ ۸.۵۱۶ دلار آمریکا است که متقاضیان می‌توانند بصورت نقد و یا اقساط آنرا پرداخت نمایند. امکان پرداخت در چهار قسط نیز برای متقاضیان وجود دارد. پس از گذراندن دوره با موفقیت، امکان تحصیل در رشته و دانشکده مورد نظر برای متقاضی فراهم می‌گردد.

فرآیند پذیرش در دانشگاه مدیترانه شرقی بدین صورت است که پس از بررسی درخواست متقاضیان، از افرادی که با درخواست آنها موافقت شده است، ارائه مدارک پزشکی و گواهی صحت سلامت درخواست می گردد. پس از انجام تست های پزشکی و صدور گواهی سلامت، متقاضیان با پرداخت هزینه های مرتبط با صدور ویزای تحصیلی می‌توانند برای دریافت ویزا منتظر بمانند. متقاضیان با دریافت کارت از اداره امور دانشجویان دانشگاه می‌توانند اقدامات لازم برای ثبت نام قطعی را به عمل آورند. با توجه به اینکه دانشگاه مدیترانه شرقی جزء دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است و دوره های مشترک با دانشگاه های برتر ایران برگزار می‌نماید، لذا فرصت خوبی برای متقاضیان ایرانی جهت تحصیل در دانشگاه معتبر خارجی با کیفیت مطلوب و هزینه کم فراهم می‌گردد.

امکانات دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دارای زیرساخت‌های آموزشی و علمی قوی است. دانشگاه دارای برنامه تبادل دانشجو با دانشگاه‌های معتبر جهان بوده و انواع تیم های ورزشی دانشجویی، فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی، مدارک بین المللی، آموزشهای بین المللی و دیپلم های معتبر جهانی توسط آن ارائه می‌شود. از آنجائیکه قبرس شمالی زیر نظر کشور ترکیه اداره می‌شود، سیستم آموزشی دانشگاه توسط کنسول آموزش عالی ترکیه موسوم به YOK به رسمیت شناخته شده و تنها دانشگاه دولتی قبرس شمالی شناخته می‌شود.

سیستم آموزشی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی منطبق بر استانداردهای جهانی است. دانشگاه توجه ویژه به کیفیت آموزش داشته و انواع مدارک و اعتبار نامه‌های بین‌المللی را اخذ نموده است. برخی از اعتبار نامه های اخذ شده توسط دانشگاه شامل MIAK در دانشکده معماری، مدرک FIBAA در دانشکده اقتصاد و کسب و کار، دانشکده گردشگری و مدرسه تکنولوژی و محاسبات و مدرک AQAS دانشکده آموزش است. دانشگاه مدیترانه شرقی امکان تحصیل در دو رشته و کسب مدرک دوگانه برای دانشجویان را فراهم آورده است لذا چنانچه متقاضیان شرایط مورد نیاز دانشگاه را داشته باشند می‌توانند در دو رشته تحصیل نمایند.

دانشگاه دارای برنامه تبادل دانشجو با دانشگاه‌های معتبر جهان از ۱۳ کشور مختلف است. بدین ترتیب دانشجویان می‌توانند یک یا دو ترم تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه‌های معتبر کشورهای آمریکا، کانادا، ایتالیا، کره جنوبی، چین و یا استرالیا گذرانده و واحدهای خود را به دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی انتقال دهند.

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی امکانات ورزشی بی‌نظیری برای دانشجویان فراهم می‌آورد. دانشگاه دارای یک استادیوم ورزشی با ظرفیت ۵۰۰۰ نفر بوده و امکانات دیگری نظیر پیست دو و میدانی و یک فضای باز به مساحت ۶۶.۵۰۰ مترمربع است. از طرفی دانشجویان دارای یک مجموعه ورزشی سرپوشیده به ظرفیت ۳.۵۰۰ صندلی است. در کنار اینها دانشگاه دارای دفتر امور بین المللی است که مجموعه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دانشجویان تحت عنوان تیم های دانشجویی و انجمن دانشجویان بین‌المللی را اداره می‌کند. دانشگاه دارای بیش از ۵۰ تیم دانشجویی است که در زمینه های مختلف فعالیت می‌کنند. دانشگاه مدیترانه شرقی دارای یک مرکز بهداشتی درمانی مجهز و مدرن است.

این مرکز دارای یک آمبولانس اختصاصی بوده و ۱۳ پزشک متخصص در حوزه های مختلف بهداشت و درمان در آن فعالیت دارند. علاوه بر این بیش از ۳۰ مرکز تحقیقاتی در حال فعالیت هستند که به دانشجویان خدمات متنوعی ارائه می‌کنند. دانشگاه دارای یک مرکز مشاوره روان شناسی است که انواع خدمات مشاوره روان‌شناسی را به دانشجویان عرضه می‌کند. مرکز کاریابی و ارتباطات فارغ التحصیلان از دیگر مراکزی است که به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه فرصت جستجو و ورود به بازار کار بین‌المللی را می‌دهد.

مرکز رئوف رایف دنکتاس یک مرکز فرهنگی است که در بخش شمالی سایت دانشگاه و در فاصله ۵۰۰ متری از ساحل واقع شده و در مجاورت تیم ساحلی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی در شهر فاماگوستا قرار دارد. این مرکز شامل سالن های همایش، مرکز همایش، سالن های نمایشگاه، موزه و کارگاههای هنری متعددی است. مرکز حدود ۵.۷۰۰ متر مربع مساحت داشته و دارای ظرفیتی حدود ۸۴۶ نفر است. این مرکز بزرگترین مرکز فرهنگی و هنری در منطقه محسوب می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی دارای مجتمع‌های خوبگاهی مجهز و متعددی است. خوابگاه‌های دانشگاه حدود ۱۱.۰۰۰ نفر ظرفیت داشته و از فضای زیبا و مدرن برخوردار است. خوابگاه‌های دانشگاه انواع امکانات آموزشی، فرهنگی و ورزشی را در کنار امنیت و آسایش برای دانشجویان به همراه داشته و زندگی دانشجویی ایده آلی را برای دانشجویان فراهم می‌سازد. مجتمع‌های خوابگاهی دارای خشکشویی، رستوران، اینترنت پر سرعت، اتاق مطالعه، سالن ورزشی و امکانات متعددی است و حمل و نقل از خوابگاه به دانشگاه به سهولت انجام می‌پذیرد. کتابخانه، مراکز کامپیوتری و کافی نت در دسترس دانشجویان قرار داشته و پرسنل خوابگاه خدمات بی‌نظیری به دانشجویان ارائه می‌نمایند.

متقاضیان استفاده از خوابگاه‌های دانشگاه باید از طریق وب سایت خوابگاه درخواست خود را ارسال نمایند. دانشگاه مدیترانه شرقی دارای انواع خوابگاه‌ها و مراکز اقامتی برای دانشجویان است. متقاضیان می‌توانند در اتاق و سوئیت های خصوصی، مجتمع‌های خوابگاهی دو، سه و یا چهار نفره، سوئیت های دو نفره و یا سه نفره و در نزدیکی سایت دانشگاه اقامت داشته باشند. هزینه خوابگاه‌ها بسته به امکانات عرضه شده متفاوت است. امکان پرداخت شهریه خوابگاه بصورت نقد و یا اقساط تا ۴ قسط وجود دارد. به عنوان مثال شهریه خوابگاه‌ها برای هر ترم مبلغی ما بین ۲.۳۵۰ تا ۶.۴۸۰ لیر ترکیه متفاوت است.

هزینه تحصیل در دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی بسته به رشته تحصیلی، مقطع و نوع تحصیل متفاوت است. به عنوان مثال شهریه تحصیل در رشته کارشناسی معماری سالیانه ۱۰.۲۸۰ دلار آمریکا است. شهریه تحصیل در رشته دندان پزشکی سالیانه ۱۸.۲۵۰ دلار آمریکا است. رشته های فنی مهندسی در مقطع کارشناسی اغلب شهریه سالیانه ۱۰.۲۸۰ دلار آمریکا داشته که شهریه در مقطع کارشناسی ارشد سالیانه ۲.۴۳۸ دلار است. شهریه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی سالیانه ۲۰.۱۶۱ دلار آمریکا برآورد می‌گردد. متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی در این دانشگاه نیز باید شهریه ای معادل ۱۵.۷۷۲ دلار آمریکا برای هر سال تحصیلی در نظر بگیرند.     دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو دانشگاه ها
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس