x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

زندگی در کانادا

پادکست زندگی در کانادا

کشور کانادا «Canada» پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان است. مساحت این کشور بیش از 7000 کیلومترمربع است. کانادا بیشترین بخش آمریکای شمالی را اشغال کرده. این کشور با آلاسکا از سمت شمال غرب هم‌مرز است. کشور کانادا دارای 10 استان، سه سرزمین و 5 منطقه اصلی است. شهرهایی که دارای جمعیت بیشتری هستند، ازنظرِ آب‌وهوا در وضعیت ملایم‌تری قرار دارند.

مقدمه

باید در نظر داشته باشید که کشور کانادا ازنظرِ پیشرفت و نوع ساختار اقتصادی و حتی تحصیل، آمریکای دوم است. این مسئله به این معنا است که کانادا، سطح رفاه بسیار بالایی را به شما ارائه خواهد داد و اگر درزمینۀ فعالیتی که انجام می‌دهید متخصص و پرتلاش باشید، زندگی در کانادا بهترین گزینه مقابل برای شما است؛ البته مسئله مهم دیگر مهاجرپذیر بودن کانادا است و این مسئله سبب شده تا از کنار هم قرار گرفتن فرهنگ‌های مختلف، معیاری براساس قانون بسازد که برای هر فردی زندگی استاندارد و لذت‌بخش به‌دوراز نژادپرستی، قوانین و رسومات سخت‌گیرانه یا آزاردهنده رقم بزند.

کسانی که از یکی دانشگاه‌های کانادا مثل «مک‌گیل» «McGill University» فارغ‌التحصیل شده باشند، به‌راحتی می‌توانند بعد از اتمام تحصیل شغل مناسب خود را پیدا کنند و از این نظر دغدغه‌ای نخواهند داشت. در ضمن توجه داشته باشید که اجازه کار دانشجویی هم به افراد داده می‌شود.

از ارزان‌ترین شهر‌های کانادا می‌توان مونترآل «Montreal»، کبک «Quebec»، همیلتون «Hamilton» و... را نام برد. ونکوور «Vancouver» و تورنتو «Toronto» هم در لیست گران‌ترین شهر‌ها قرار می‌گیرند و به شما پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر چیز، شهر موردِنظر و مناسب خود را انتخاب کنید. کانادا کشوری بسیار آرام و ‌دور از جنگ و درگیری است و این امر سبب شده است تا اقتصادی پایدار و مطمئن داشته باشد. نرخ تورم پایین و میزان درآمد روبه‌رشد افراد از بارزترین مزایای ساختار اقتصادی فعال و مطمئن این کشور است که زندگی در کانادا را بسیار هیجان‌انگیز و خواستنی کرده است.

مسلماً میزان هزینه‌ها و کیفیت زندگی شما بسیار به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید وابسته است. زبان اصلی کشور کانادا انگلیسی است و صحبت به زبان فرانسوی در بعضی از مناطق این کشور رایج است.

همان‌طور که اشاره شد، هزینه‌های زندگی در کانادا بسیار وابسته به شهر یا مکانی است که شما برای زندگی انتخاب کرده‌اید. توجه داشته باشید که مراجع مختلفی سالانه یا در مدت‌زمان‌های مشخص، لیستی از ریز هزینه‌ها در مناطق مختلف کانادا را ارائه می‌کنند و ما به شما توصیه می‌کنیم که برای آگاهی بیشتر درزمینۀ هزینه‌های زندگی در کانادا سری به وب‌سایت «Numbeo» بزنید.

هزینه زندگی در کانادا

کانادا کشوری پهناور در همسایگی قاره امریکا است و برنامه‌های مختلفی برای جذب مهاجرین بخصوص مهاجرین متخصص دارد. در حالت کلی هزینه زندگی در کشور کانادا از کشورهایی مانند انگلستان و استرالیا کمتر است؛ اما به نسبت سایر کشورها مثل ایران، کشور کانادا با هزینه‌های بالاتری همراه است. هزینه زندگی در کانادا بسته به هر شهر و ایالت متغیر است و شهر‌هایی مثل ونکوور و تورنتو از سایر شهر‌ها گران‌تر هستند.

روش هایی نظیر تحصیل در نظام آموزشی این کشور، ورود به واسطه سیستم نیروی کار ماهر و برنامه‌های مختلف کارآفرینی برای مهاجرین قابل دستیابی است. در ادامه این مقاله جزییات هزینه زندگی در کانادا برای بخش های مختلف را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

میانگین درآمد در کانادا

کانادا از دسته کشورهای غنی درزمینۀ کسب‌وکار است به‌طوری‌که در این کشور درآمدزایی از روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و درزمینۀ کارآفرینی این کشور حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. ما متوسط درآمد در کشور کانادا را در سال‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌دهیم تا به‌طور دقیق مشخص شود که روند درآمدزایی به چه صورت است.

آقایان در کشور کانادا در سال 2015 در حدود 25 دلار درآمد داشتند این رقم در سال 2016 به 27 دلار رسیده و در سال 2020 شاهد رقم 28 دلار میانگین درآمد برای مردان هستیم ارقام در وضعیت تقریبی اعلام می‌شود تا با روند درآمدزایی این کشور بیشتر آشنا شوید.

بانوان در کشور کانادا در سال 2015 دارای حقوق 21 دلار بوده که در سال 2016 به میزان 23 دلار رسیده و در سال 2020 شاهد رقم در حدود 24 دلار هستیم. کارکنان تمام‌وقت در کشور کانادا برای هر ساعت کار به‌صورت میانگین در سال 2015 در حدود 25 دلار دریافتی دارند این در حالی است که در سال 2016 این رقم به 27 دلار رسیده و در سال 2020 رقم 28 دلاری برای میانگین درآمد افراد در نظر گرفته شده است.

کارکنان نیمه‌وقت در کشور کانادا برای هر ساعت کار در سال 2015 در حدود 16 دلار درآمد داشته که در سال 2016 این رقم در حدود 18 دلار و برای سال 2020 رقم 19 دلاری در نظر گرفته شده است. ارقام گفته‌شده در وضعیت متوسط درآمد برای هر ساعت با احتساب اضافه‌حقوق گفته شده است. روال کاریابی در کشور کانادا که البته در بخش بعد به‌طور دقیق بررسی شود اگر به خوبی رعایت شود می‌تواند با درآمدزایی خوبی همراه باشد. شرایط زندگی در کشور کانادا وابسته به کار و درآمد شما است.

در کشور کانادا در حدود 1/25 میلیون نفر حداقل دستمزد را دریافت کرده‌اند و حدود 8 درصد از کارمندان در این کشور حقوق‌بگیر دولت هستند. این‌طور که شواهد نشان می‌دهد درآمدزایی در کشور کانادا در وضعیت خوبی قرار دارد.

اقتصاد و منابع مالی

کشور کانادا از دسته ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور دارای منابع عظیم نفت و گاز است و درزمینۀ صادرات مواد معدنی نیز حرف اول را در دنیا می‌زند یکی از دلایل موفقیت اقتصاد در کشور کانادا تنوع روند اقتصادی است که توانسته به‌نوبۀ خود بسیار ارزشمند باشد. بهتر است که بدانید کشور کانادا درزمینۀ اورانیوم و روی نیز رتبه اول در دنیا و درزمینۀ آلومینیوم، طلا و سرب رتبه سوم در دنیا را به خود اختصاص داده است و دارای یک پنجم آب‌های شیرین در جهان است که رقم قابل قبولی است.

در آخرین آماری که به دست ما رسیده است کشور کانادا در لیست ده کشور برتر تولیدکننده در دنیا قرار دارد. بیشترین شرکت‌های تولید این کشور در دو استان کبک «Quebec City» و انتاریو «Ontario» قرار دارد. در استان کبک شرکت‌های مواد غذایی و چوب بسیار قدرتمند ظاهر شده‌اند و استان انتاریو درزمینۀ کاغذ و مواد صنعتی شیمیایی به رشد بالای 22% رسیده است.

این کشور به‌نوبۀ خود درزمینۀ اقتصاد رشد بسیار خوبی را شامل می‌شود به‌طوری‌که هر بخش آن از بخش دیگر مجزا است. کشور کانادا درزمینۀ نفت و گاز طبیعی و همین‌طور فلزات توانسته رتبه خوب صادراتی را به دست آورد.

این کشور درزمینهٔ آهن و فولاد و همین‌طور پلاستیک و پنبه در سال 2020 رتبه اول را کسب کرده است. خرید خانه در کشور کانادا باتوجه‌به میزان بودجه شما تعیین می‌شود.

قیمت برخی کالاهای اساسی در کانادا

در این قسمت از مقاله هزینه زندگی در کشور کانادا و قیمت روز برخی از کالای ضروری زندگی را مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم که به شرح زیر است:

 • مرغ 8 دلار «8$»
 • برنج هر کیلو 2 دلار «2$»
 • کاهو هر عدد 2 دلار «2$»
 • بستنی دو لیتری 5 دلار «5$»
 • روغن مایع 2 الی 3 دلار «3$»
 • مربای نیم‌کیلویی 6 دلار «6$»
 • شیر به ازای هر لیتر 2 دلار «2$»
 • تن‌ماهی 250 گرمی 6 دلار «6$»
 • ماکارونی 900 گرمی 3 دلار «3$»
 • تخم‌مرغ شانه 12 عددی 4 دلار «4$»
 • کره مارگارین 250 گرمی 3 دلار «3$»
 • پنیر خامه‌ای 250 گرمی 3 دلار «3$»
 • قند و شکر هر کیلو 2 الی 4 دلار «4$»
 • نان معمولی مشابه لواش 3 دلار «3$»
 • ماست به ازای هر کیلوگرم 4 دلار «4$»
 • عسل به ازای هر یک کیلو 16 دلار «16$»
 • گوشت گوساله هر کیلوگرم 12 دلار «12$»
 • سیب زمینی به ازای هر یک کیلوگرم 3 دلار «3$»
 • نان تست در بسته 650 گرمی بین 2 الی 3 دلار «Between $2 Or $3»

توجه داشته باشید که ارقام نوشته‌شده در این بخش به‌صورت تقریبی است و باتوجه‌به سیستم اقتصادی در جهان نرخ محصول به‌صورت دوره‌ای در حال تغییر است.

اقتصاد در کانادا

امنیت مالی و اقتصادی در کشور کانادا را بر اساس هر استان موردبررسی قرار می‌دهیم.

 • بریتیش کلمبیا در کشور کانادا ازنظرِ تولید ناخالص داخلی رتبه سوم را دارد اما یکی از دلایلی که ما در ابتدا این استان را مورد ارزیابی قرار دادیم فضای کاری بسیار مدرن آن است و در واقع در این استان اگر شما درصد کمی هم از یک فن سر در آورید از امنیت درآمدزایی برخوردار خواهید شد تنوع درآمدزایی در این استان بسیار زیاد است.
 • استان کبک کانادا بالاترین امنیت مالی اقتصادی در سال 2020 را به خود اختصاص داده و رتبه اول را دارد علت آن نیز مشخص است در این استان به‌طورکلی تا چشم کار می‌کند شرکت‌های تولیدی در زمینه‌های مختلف است استان کبک برای کار یک انتخاب هوشمندانه است اما برای زندگی کمی کسل‌کننده به نظر می‌رسد متوسط درآمدزایی در این استان 18% بیش از سایر استان‌های کشور کانادا است و این رقم نشان از امنیت اقتصادی بالای استان کبک است.
 • انتاریو از سال 2016 تا به امروز در لیست استان‌های مشهور درآمدزایی در کشور کانادا قرار گرفته است به‌طوری‌که درزمینۀ کاغذ و منسوجات به رتبه بالایی رسیده است و این‌طور که آمارها نشان می‌دهد در سال 2019 و 2020 این استان رتبه اول را به خود اختصاص خواهد داد. در نظر داشته باشید که تجهیزات صنعتی مخابراتی در کشور کانادا نیز ازنظرِ درآمدزایی در وضعیت بسیار عالی قرار دارد و این‌طور که شواهد نشان می‌دهد این کشور به‌نوبۀ خود توانسته روند افزایشی اقتصادی را رقم بزند.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

کانادا به طور فزاینده ای به یک مقصد تحصیلی محبوب تبدیل شده است که دانشجویان بین المللی را به خصوص در سال های گذشته جذب نموده است. کانادا دارای بیش از 30 دانشگاه است که براساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهانی ایجاد شده توسط «Times Higher Education» در بین بهترین موسسات دانشگاهی در سراسر جهان قرار گرفته اند.

شهریه دانشگاه‌های کانادا کمی بالاست، اما بطور کلی پایین تر از کشورهایی مانند انگلستان، ایالات متحده یا استرالیا است. هزینه دانشگاه ممکن است سالانه متفاوت باشد، زیرا بسته به شهر یا رشته تحصیلی، تفاوت هایی را مشاهده خواهید کرد.

به‌عنوانِ‌مثال دانشگاه‌های نیوفاندلند «Newfoundland» کمترین شهریه را دارند در حالی که انتاریو گرانترین منطقه دانشجویی است. دامنه شهریه دانشگاه برای مقطع لیسانس550 تا 30.000 دلار کانادا در سال است. لیسانس‌های گروه پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی ازجمله برنامه‌های پرهزینه برای تحصیل هستند.

شهریه برای رشته های محبوب:

رشته تحصیلی شهریه یک‌ساله
لیسانس تجارت و مدیریت 550 الی 56000 دلار کانادا
لیسانس علوم کامپیوتر و IT 1.535 الی 55.500 دلار کانادا
لیسانس مهندسی و فناوری 1.350 الی 55.000 دلار کانادا
لیسانس علوم اجتماعی 1.025 الی 56.000 دلار کانادا
لیسانس علوم پایه 1.780 الی 53.000 دلار کانادا

دامنه شهریه برای مقطع کارشناسی‌ارشد بین 1.750الی 65.000 دلار کانادا برای یک سال است. کارشناسی‌ارشد در تجارت، مهندسی، علوم کامپیوتر و حقوق گران ترین ها هستند.

شهریه برای رشته های محبوب:

رشته تحصیلی شهریه یک‌ساله
کارشناسی‌ارشد تجارت و مدیریت 2.150 الی 52.700 دلار کانادا
کارشناسی‌ارشد علوم کامپیوتر و IT 2.125 الی 52.500 دلار کانادا
کارشناسی‌ارشد مهندسی و فناوری 2.125 الی 52.500 دلار کانادا
کارشناسی‌ارشد پزشکی و بهداشت 2.150 الی 58،300 دلار کانادا
کارشناسی‌ارشد علوم اجتماعی 2.150 الی 37.000 دلار کانادا

شهریه دوره دکترا در کانادا بین دانشگاه ها و دوره ها متفاوت است و به طور کلی تقریباً دو برابر شهریه دانشجویان کانادایی خواهد بود. یک استثنا برای آن، دانشگاه تورنتو است جایی که بیشتر دانشجویان مقطع دکترا بین المللی، از پاییز 2018 همان شهریه دانشجویان داخلی را پرداخت می کنند.

برای نمونه ای از شهریه دکترا در کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا 7.641 دلار در سال برای کارشناسی‌ارشد پژوهش محور یا دوره دکترا دریافت می کند، در حالی که دکترا 10.240 دلار در سال های در دانشگاه منیتوبا می باشد. به خاطر داشته باشید که مجبور نیستید گرانترین برنامه ها را انتخاب کنید زیرا هزینه های بالاتر همیشه برابر با آموزش بهتر نیست. روی پیدا کردن شهریه و آنچه می خواهید از برنامه تحصیلی خود یاد بگیرید، متمرکز شوید.

هزینه‌های ماهیانه دانشجو در کانادا شامل هزینه خوابگاه یا خانه دانشجویی، رفت و آمد، مواد مصرفی، بیمه‌های دانشجویی، برخی سرگرمی‌ها و تفریحات مثل سینما و ... می‌شود که حدود 900 تا 1200 دلار کانادا را در بر می‌گیرد. بیمه‌های دانشجویی یک ساله و الزامی هستند. هزینه بیمه‌ها بسته به دانشگاه متغیر است؛ اما بطور حدودی 200 دلار هزینه در بر می‌گیرد. دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی از خدماتی بهره‌مند می‌شوند؛ به‌طور مثال هزینه 5 دلاری حمل و نقل به 3 دلار کاهش پیدا می‌کند و یا در برخی از مراکز تفریحی و ... از تخفیف دانشجویی برخوردار می‌شوند.
لازم به ذکر است دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند و 9 تا 12 دلار در هر ساعت دریافت می‌کنند. درآمد قانونی 800 تا 900 دلار در ماه برای دانشجویان بسیار کمک کننده است.

حداقل دستمزد در کانادا

اگر شما یک مهاجر باشید و قصد داشته باشید که مهاجرت به کشور کانادا از طریق کار و درآمد را انتخاب نمایید باید این نکته را در ابتدا مدنظر قرار دهید که حداقل حقوق افرادی که در این کشور زندگی و کار می‌کنند چقدر است به‌این‌ترتیب مشخص می‌شود که آیا این کشور برای زندگی یک گزینه مناسب است یا خیر؟!

در اواخر سال 2017 حداقل دستمزد در کشور کانادا 11.43 دلار برای هر ساعت اعلام شده بود در مقایسه با سال 2010 شاهد رشد 23 درصدی حقوق کارگران در این کشور هستیم به‌طوری‌که در سال 2010 هر کارگر تنها 9 دلار درآمد برای هر ساعت کار را به خود اختصاص می‌داد. در سال 2020 حداقل حقوق افزایش داشته است. طبق آخرین آماری که از سوی قانون اساسی کشور کانادا به دست ما رسیده است این کشور ده استان و سه قلمرو مختلف تعیین کرده است و حداقل حقوق افراد در این سه قلمرو باهم فرق دارد یعنی هر قلمرو نرخ مربوط به خود را دارد.

در سال 2020 حداقل حقوق کارگر برای هر ساعت کار 15 دلار است به‌صورتی که افرادی که در استان بریتیش کلمبیا مشغول‌به‌کار هستند حداقل 25 دلار درآمد خواهند داشت. کار در کشور کانادا برای کسانی که ازنظرِ تخصص در وضعیت خوبی هستند بسیار درآمدزا است. به‌طوری‌که می‌توان این‌طور بررسی کرد که کار در کشور کانادا با حقوق بالا یک گزینه بسیار در دسترس است.

در نظر داشته باشید که مالیات در این کشور قوانین مخصوص به خود را دارد و این‌طور که مشخص شده است مدیران شرکت خود باید تصمیم بگیرند که شرایط حقوق هر فرد را چطور تعیین کنند. به میزان 60 درصد از افرادی که در کشور کانادا از حداقل حقوق استفاده می‌شود جوانان در رده سنی 15 الی 24 سال هستند.

اغلب بانوان در این کشور از حقوق کمتر از حداقل دستمزد برای هر ساعت کار برخوردار هستند. در لایحه جدید این‌طور به نظر می‌رسد که برای بانوان نرخ جدیدی تصویب می‌شود.

اجاره خانه در کانادا

گزینه های زیادی در مورد اسکان و مسکن در کانادا وجود دارد. از اجاره کوتاه مدت و انواع مختلف خانه ها و آپارتمان های اجاره ای، تا حتی خرید ملک. طبق گفته «PadMapper Inc» مشخص شد که ویندسور «Windsor» ، با 24 کلان شهر در سراسر کشور مقایسه می شود و کمترین نرخ اجاره را در کانادا دارد.

حداقل اجاره خانه در ویندسور، براساس نرخ متوسط ماهانه، 750 دلار کانادا برای یک اتاق خوابه و 990 برای دو خوابه بود. سایر شهرهای اصلی پیشنهاد شده بر اساس قیمت مناسب عبارتند از:

شهر اجاره تک‌خوابه اجاره دوخوابه
سنت جان «Saint John»
810 890
ساسکاتون «Saskatoon» 830 1010
رجاینا «Regina» 860 1080
کبک «Quebec City» 880 1110
 

در ادامه قیمت حدودی برخی از هزینه‌های روتین در کانادا را بیان می‌کنیم:

 • هزینه حمل ونقل: حتی مردم کانادا هم به ندرت از تاکسی استفاده می‌کنند. هزینه تاکسی در کانادا بالای 20 دلار است.
 • هزینه رستوران: شما برای یک وعده غذا و یک نوشیدنی در رستوران‌های کانادا باید 20 تا 25 دلار هزینه کنید.
 • هزینه مواد غذایی: درصورتی‌که بتوانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا حراج‌های فصلی خرید عمده داشته باشید تا حدود 35 درصد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌شود. متوسط هزینه زندگی در کشور کانادا بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن برای هر یک نفر 1000 دلار است و اگر شما یک خانواده 4 نفره باشید هزینه شما حداقل 3000 دلار خواهد بود.

یک خانواده 3 تا 4 نفره به‌طور کلی 2500 تا 3000 دلار کانادا ماهیانه در تورنتو هزینه دارند. لازم به ذکر است که حقوق و درآمد افراد به خصوص در مشاغل مهندسی به اندازه‌ای است که سبب می‌شود هزینه‌های زندگی در کانادا بسیار معقول باشد.

پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر سری به مقاله «اجاره خانه در کانادا» بزنید.

خرید ملک در کانادا

شما در شهرهای کوچک کشور کانادا و یا روستاها می‌توانید با بودجه 70000 دلار یک خانه خوب خریداری نمایید. ساحل غربی ونکوور و همین‌طور بریتیش کلمبیا بالاترین قیمت خانه را به خود اختصاص می‌دهد. نرخ خانه در استان‌های مختلف این کشور را به‌صورت تقریبی مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. میانگین قیمت خانه در استان بریتیش کلمبیا 699000 دلار است.

در استان انتاریو 517000 دلار، استان آلبرتا 400000 دلار و استان کبک 303000 دلار است. این استان‌ها در لیست استان‌های گران‌قیمت کشور کانادا قرار دارد. امکانات و شرایط زندگی در این استان‌ها بسیار عالی است. درصورتی‌که به دنبال فضایی ارزان‌تر و مناسب‌تر هستید می‌توانید استان منیتبا «Manitoba» را انتخاب نمایید.

میانگین قیمت خانه در این استان 284000 دلار بوده و ارزان‌ترین استان در کشور کانادا برای خرید خانه استان نیوبرانزویک «New Brunswick» است که هزینه خرید خانه در این استان 174000 دلار تعیین شده است که به نسبت سایر استان‌ها ارزان‌تر است.

کار در کانادا

یک نکته بسیار جالب در خصوص کار و درآمدزایی در کشور کانادا دیده می‌شود و آن هم کارآفرینی است. در نظر داشته باشید که به‌طورکلی یکی از روش‌هایی که شما را وارد بازار کار کشور کانادا می‌کند داشتن یک دعوت‌نامه از سوی کارفرما است که مراحل دشواری دارد و شاید هرگز نتوانید به نتیجه خوبی برسید؛ اما استان‌های کبک «Quebec» و بریتیش کلمبیا «British Columbia» در کشور کانادا از دسته استان‌های بسیار عالی درزمینۀ ثبت شرکت محسوب می‌شود و یکی از بهترین گزینه‌های ورود به کار هستند.

درصورتی‌که افراد ایده‌های کاریابی دقیق و درستی داشته باشند می‌توانند با هر بودجه‌ای که دارند به ثبت شرکت در این کشور بپردازند در نظر داشته باشید که این رویه اگر به‌درستی صورت بگیرد به‌سادگی می‌تواند به نتیجه مطلوب دست یابد.

برای اخذ ویزای کار کشور کانادا در ابتدا نیاز است طرح کاری شما مشخص باشد و سپس نیاز به بررسی گردش مالی شما خواهد بود. کار و کاریابی در کشور کانادا کار ساده‌ای است به‌عنوانِ‌مثال یکی دیگر از روش‌هایی که درنتیجه منجر به رسیدن به شغل مناسب می‌شود بررسی سایت‌های کاریابی است که می‌تواند به افراد کمک نماید.

اگر شما در این کشور دانشجو هستید می‌توانید بین 10 الی 30 ساعت در هفته مشغول‌به‌کار و درآمدزایی شوید البته میزان حقوقی که دریافت می‌کنید نباید از یک حد مجاز بیشتر باشد. در نظر داشته باشید که برای هر ساعت کار اضافه در این کشور عدد منطق بر شاخص قیمت استاندارد جهانی تعیین می‌شود. ویزای کار کشور کانادا به‌طورکلی درصورتی‌که همه‌چیز تعیین‌شده و مشکلی از بابت مدرک وجود نداشته باشد بین 5 ماه الی 9 ماه صادر می‌شود.

درصورتی‌که بتوانید به مدت سه سال در این کشور مشغول‌به‌کار شوید می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید و سپس همسر و فرزندان خود را نیز باهم همراه نمایید. در نظر داشته باشید که ویزای کاری این کشور به‌نوبۀ خود از ارزش بالایی برخوردار است.

سیستم کار در کانادا

یکی از مناطق مهاجرپذیر جهان که با متقاضیان بسیار زیادی برای یافتن کار ایده آل مواجه است کشور کانادا است. کشور کانادا از سطح رفاه اجتماعی و همچنین موقعیت اقتصادی بسیار عالی برخوردار است و اکثر مناطق آن دارای صنایع قدرتمند هستند، به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان و افراد تحصیل‌کرده در مقاطع تحصیلی دانشگاهی تمایل به یافتن کار عالی در کانادا را دارند.

شرایط کار در کشور کانادا برای کارگران و کارفرمایان به‌صورت خصوصی و کاملاً تدوین‌شده است. به‌طورکلی برای متقاضیان کار در کانادا یک برنامه اشتغال موقت پس از ورود به کشور در نظر گرفته‌شده است. کشور کانادا به‌طور جدی و فعال به دنبال جذب کارگران حرفه‌ای و متخصصان در یک حوزه خاص است که به رشد نیروی کار کشور و توسعه صنایع کمک زیادی می‌کند. به‌این‌ترتیب می‌توانید با مرور روزنامه‌های تبلیغاتی آگهی‌های استخدامی و راحتی گزینه شغلی موردِنظر خود را پیدا کنید؛ اما برای کار در کانادا به‌سادگی به شما اجازه ورود به یک شغل داده نمی‌شود.

 ممکن است شما یک متخصص یا یک کارشناس حرفه‌ای در حوزه خود باشید و تعداد زیادی مشاغل ویژه در کانادا برای شما موجود باشند اما به‌سادگی نمی‌توانید وارد کانادا شده و استخدام شوید. در حقیقت به‌منظور کار در کانادا افراد خارجی نیاز به کسب مجوز کار دارند. به‌طور اصولی، کار در کانادا نیاز به کسب مجوز و دریافت ویزای کار دارد.

برای سهولت در دریافت ویزای کار باید معرفی‌نامه از کارفرما به سفارت ارائه شود. کار در کشور کانادا از راه‌های دیگر نیز امکان‌پذیر است؛ به‌طور مثال، افراد می‌توانند با دریافت ویزای توریستی یا ویزای دیدار با خانواده به کشور کانادا مسافرت کرده و موقعیت‌های شغلی آنجا را بررسی کنند؛ حتی می‌توانند درخواست خود را از طریق یکی از نزدیکان برای کارفرما ارسال کنند و صورت پذیرفته شدن، درخواست خود را برای صدور مجوز کار در کانادا ارسال نمایند.

برخی از فرصت‌های شغلی در کشور کانادا که نیاز به جذب نیرو دارند شامل موارد زیر است:

 • کارمند
 • آموزگار
 • پشتیبان
 • تایپیست
 • برنامه‌نویس
 • مدیر داخلی
 • متخصص علوم رایانه
 • متخصص آزمایشگاه
 • کارگر برای گلخانه‌ها
 • کارمند تجهیزات طبخ غذا
 • کارشناس تجهیزات پزشکی
 • مدیر بخش خدمات درمانی
 • کارشناس تجهیزات فنی و برق
 • کارمند بخش فروش در شرکت
 • تحلیلگر اطلاعات کسب‌وکارها
 • کارشناس فیزیولوژی مولکولی
 • نیاز به نیروی بسته‌بندی میوه و سبزیجات
 • کارمند بخش ارتباطات و مدیریت سرویس مشتریان

رشته‌های شغلی زیادی را می‌توانید در وب‌سایت‌ها جستجو کنید که درزمینهٔ مشاغل در کانادا فعال هستند. در این وب‌سایت‌ها می‌توانید حقوق پرداختی، جزئیات کار و شرایط دریافت این شغل را مطالعه نمایید.

بیمه و تسهیلات درمانی در کانادا

افرادی که دارای اقامت دائم در کشور کانادا هستند از تسهیلات بیمه و درمان به‌طور کامل بهره‌مند می‌شوند. اقامت دائم یعنی شما اجازه کار و زندگی در کشور کانادا را دارید اما هنوز شهروند آن کشور محسوب نمی‌شوید. درصورتی‌که اقامت دائم داشته باشید می‌توانید از بیمارستان‌های دولتی این کشور با هزینه بسیارکم استفاده نمایید.

به شما شرایط درمان‌های رایگان در بیماری‌های سخت داده می‌شود. تسهیلات درمانی به‌طور دقیق به شما و همسر و فرزندانتان تعلق می‌گیرد. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که یک عمل سخت در این کشور داشته باشید به‌سادگی شرایطی فراهم می‌شود تا بتوانید با هزینه‌ای بسیار ارزان بیماری خود را پشت سر بگذارید. بیمه درمانی بخشی از امکانات موجود است به‌عنوان  مثال شما می‌توانید از امکانات آتش‌سوزی برای منزل خود نیز استفاده نمایید و بیمه زلزله نیز به ملک خریداری شما تعلق می‌گیرد.

پوشش بیمه در کشور کانادا بسیار قوی است به‌طوری‌که بیمه اتومبیل از دسته بیمه‌های گران‌قیمت این کشور است.

خدمات بانکی و مالی در کانادا

خدمات بانکی و مالی در کانادا

بانک‌های کشور کانادا خدمات متفاوتی ارائه می‌دهد اما برخی از این خدمات رایگان بوده و برخی دیگر با هزینه همراه است. شما برای افتتاح حساب در برخی از بانک‌های این کشور باید هزینه پرداخت نمایید اما در برخی از بانک‌های دیگر این روند رایگان است. درصورتی‌که شارژ ماهانه را در ابتدای حساب پرداخت نمایید یک سری خدمات از قبیل صدور دسته‌چک و یا دریافت پول از کشور ایران برای شما با هزینه‌های کمتری همراه است. برای باز کردن حساب در بانک‌های کشور کانادا در ابتدا نیاز به پرداخت هزینه ماهانه حساب است. ارائه خدمات بانکی اینترنتی و کارت اعتباری برای خدمات بانکی از دیگر موضوعات مهم محسوب می‌شود. میزان سود حساب پس‌انداز و امکان واریز و دریافت پول از ایران به سایر کشورها نیز می‌تواند به‌نوبهٔ خود بسیار ارزشمند باشد.

در بین بانک‌های کشور کانادا 5 بانک در لیست بانک‌های قدرتمند جهانی قرار دارند. که عبارت‌اند از:

 • «ScotiaBank»
 • «TD Canada Trust»
 • «Bank of Montreal»
 • «Royal Bank of Canada» 
 • «Canadian Imperial Bank of Commerce»

مجموع دارایی این بانک‌ها از 333.9 الی 655.0 در نظر گرفته شده است. بدیهی است که رقم دقیق دارایی متغیر است.

حمل و نقل در کانادا

کشور کانادا دارای یازده هزار و هشتصد دستگاه اتوبوس است. در این کشور هزار و چهارصد و سی  واگن مترو وجود دارد.  حدود پانصد سیستم حمل‌ونقل عمومی دیده‌شده و دارای پانصد قطار سبک شهری است. تعرفه‌ها و قوانین وسایل حمل‌ونقل در شهرهای مختلف کشور کانادا با هم فرق دارد. شما در پرداخت هزینه‌ها می‌توانید از پول نقد استفاده کنید و یا سکه‌های مخصوص مترو ارائه دهید. اتوبوس‌ها و متروها در زمان‌های منظمی از روز یا شب در ایستگاه‌های مخصوص توقف می‌کنند. جلوی اتوبوس‌ها صندلی‌هایی وجود دارد که با علامت زردرنگ مشخص شده‌اند این صندلی‌ها مخصوص افراد سالمند و همین‌طور معلولان است. در کشور کانادا خطوط شبانه نیز وجود دارد که blue line نام نهاده شده است. بلیط‌های تک‌سفره مترو در این کشور 3 دلار قیمت دارند. خطوط راه‌آهن ویژه از دسته گزینه‌های گران‌قیمت هستند.

کرایه ماشین در این کشور با توجه به مسیر جابجایی شما بین 35 الی 80 دلار در روز هزینه به خود اختصاص می‌دهد.

گواهینامه و خرید ماشین در کانادا

اگر شما یک وسیله نقلیه در کشور کانادا خریداری کرده‌اید در ابتدا باید وسیله نقلیه خود را در اداره راهنمایی و رانندگی به ثبت برسانید در نظر داشته باشید که برای ثبت نیاز است که یک سری شرایط به‌طور دقیق رعایت شود. اول اینکه باید در یکی از استان‌های کشور کانادا مقیم باشید. باید وسیله نقلیه دارای سند رسمی باشد. نیاز است که بیمه داشته باشد.

معاینه فنی از دسته موارد بسیار مهم است و درصورتی‌که به‌درستی پیش نرود جریمه خواهند شد. تصادفی بودن خودرو نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که پرونده‌های تصادف آن به سرانجام رسیده باشد. شما برای خرید خودرو در کشور کانادا از نمایندگی‌های معتبر خدماتی استفاده نمایید. سایت‌هایی وجود دارند که این روند را برای شما آسان‌تر می‌کنند.

در نظر داشته باشید که یک سایت رسمی برای بررسی تصادفی بودن خودرو وجود دارد که با وارد نمودن شماره شناسایی آن در این سایت می‌توانید میزان جریمه و شرایط تصادفی بودن خودرو را مورد ارزیابی قرار دهید. درصورتی‌که فرد گواهینامه معتبر رانندگی خارجی داشته باشد می‌تواند تا 120 روز در این کشور رانندگی کند.

اداره راهنمایی و رانندگی این کشور گواهینامه معتبر از برخی از کشورها را بدون آزمون مجدد تأیید می‌کند و شرایط تعویض با گواهینامه کانادا نیز فراهم می‌شود. خرید ماشین در کشور کانادا به روش لیز به این صورت است که هرماه مبلغی را پرداخت کرده و بین 24 الی 60 ماه زمان برای این کار در نظر گرفته می‌شود. در این دوره اجازه انتقال به شخص سوم نیز فراهم شده است.

قوانین کانادا

در ادامه به بررسی قوانین کشور کانادا می‌پردازیم که به شرح زیر است:

تشابهات قوانین کانادا با ایران

تشابهات قوانین کانادا با ایران

 • یکی از قوانین بسیار مهم در کشور کانادا که مشابه با ایران است نوع احوالپرسی است. در این کشور افراد در زمان احوالپرسی برای هم سر تکان می‌دهند و این رویه تبدیل به یک قانون کلی و یا یک عادت همیشگی شده است.
 • در شهر پترولیا «Petrolia» در انتاریو «Ontario» نمی‌توانید سوت بزنید و فریاد بکشید و حتی آواز خواندن نیز در خیابان‌ها ممنوع است.
 • در این کشور نیز مانند ایران حمل اسلحه و همین‌طور حمل مواد مخدر یک جرم محسوب می‌شود.
 • در کشور کانادا اگر یک فرد نتواند از حق خود دفاع کند باید به سراغ مراجع قانونی برود.
 • در شهر تورنتو «Toronto» پریدن داخل دریاچه شهر تورنتو غیرقانونی است.
 • در این کشور در یک معامله می‌توان از تعداد مشخصی سکه استفاده کرد.
 • اسکی در کشور کانادا بعد از غروب آفتاب ممنوع است.

موارد ممنوعه در کانادا

 • بیش از 200 نخ سیگار جرم محسوب می‌شود و مشکل‌ساز خواهد بود.
 • افراد نمی‌توانند در سفرهای برون کشوری گیاه و گل و خاک را به‌عنوان سوغات ببرند.
 • گوشت و مواد لبنی در این کشور به میزان زیاد نباید حمل شود و مشکل‌ساز خواهد بود.
 • حمل‌ونقل مواد منفجره و همین‌طور اسلحه در کشور کانادا غیرمجاز است. افراد نمی‌توانند با خود مواد مخدر حمل‌ونقل نمایند.
 • شما در این کشور نمی‌توانید پول زیادی با خود به همراه داشته باشید و داشتن پول نقد بیش از یک مقدار مشخص عموماً ممنوع است.
 • در نظر داشته باشید که شما در کشور کانادا درصورتی‌که به یک فرد کانادایی بی‌احترامی نمایید به مشکل برمی‌خورید و زیر سؤال می‌روید.
 • باید گفت که هر نوع تعرض به بانوان در این کشور پیگرد قانونی بسیار شدیدی به همراه دارد.

ازدواج خارجی ها در کانادا

برای ازدواج با یک تبعه کانادایی باید دقیقاً 18 سال شما به اتمام رسیده باشد قبل از این سن مجاز برای ازدواج نخواهد بود. به‌طورکلی در کشور کانادا دو نوع مراسم ازدواج قانونی وجود دارد. مراسم مذهبی و مراسم مدنی. مراسم مذهبی از طریق سازمان‌های مذهبی صورت گرفته و مراسم مدنی توسط یک قاضی و یا یک فرد روحانی صورت می‌گیرد.

درصورتی‌که فرد متأهل باشد اجازه ازدواج مجدد ندارد و در کشور کانادا داشتن بیش از یک همسر برخلاف قانون است. درصورتی‌که فرد قبلاً ازدواج کرده باشد باید ثابت نماید که از همسر قبلی جداشده و یا وی در قید حیات نیست. ازدواج اجباری، ازدواج صوری و همین‌طور ازدواج با افراد کمتر از 18 سال در این کشور مجاز نیست.

در کشور کانادا یک قانون طلاق برای همه وجود داشت و فرقی نمی‌کند که شما در کلان‌شهر و یا استان این کشور زندگی می‌کنید. روند طلاق به این صورت است که از طریق دادگاه خانواده درخواست طلاق داده می‌شود این کار می‌تواند به‌صورت جداگانه از سوی زن و مرد و یا به‌صورت مشترک صورت بگیرد. درخواست به سه بخش تقسیم می‌شود.

درخواست طلاق، درخواست سرپرستی و درخواست خرجی و نحوه تقسیم وظایف. برای اینکه روند طلاق به‌طور دقیق به ثمر بنشیند باید دلایل قانع‌کننده‌ای داشته باشد یکی از روش‌ها این است که شما و همسرتان یک سال قبل از درخواست طلاق جدا از هم زندگی کرده باشید. همین‌طور عدم تعادل روحی و جسمی نیز می‌تواند دلیل خوبی برای طلاق در کشور کانادا باشد.

درصورتی‌که کشور دیگری را برای روند ازدواج  یا طلاق یک فرد کانادایی انتخاب کرده‌اید با ترجمه رسمی آن را به ارگان مربوطه در کشور کانادا تحویل دهید.

فرهنگ کانادا

در کشور کانادا تنها در صورتی می‌توانید یک شخص را به اسم خاص صدا کرده که از وضعیت غیررسمی خارج‌شده باشید. صمیمی شدن در شرکت‌های کانادایی بسیار دیر شکل می‌گیرد و این موضوع در لیست قوانین و فرهنگ این کشور قرار دارد. ادب و احترام در کشور کانادا حرف اول را می‌زند و سن در این میان اهمیتی ندارد؛ به‌طوری‌که باید همه به هم احترام بگذارند و سعی کنند نگاه محبت‌آمیز به هم داشته باشند.

برای سلام و احوالپرسی در کشور کانادا به هم دست می‌دهند و باید ارتباط چشمی برقرار شود و حتما لبخند بر لب باشد. در این کشور اگر شخصی با موضوعی مخالف است باید به‌طور دقیق و صریح مخالفت خود را اعلام کند. در نظر داشته باشید که سبک‌های ارتباطی در این کشور بیشتر به شکل حضوری و عملی است و وضعیت نیمه‌رسمی همیشه باید رعایت شود. زندگی شخصی افراد نباید بازگو شود. زبان بدن در کشور کانادا بسیار دیده می‌شود؛ به‌طوری‌که برای ارتباط بیشتر از دست و صورت استفاده می‌شود.

فرانسوی‌زبانان در کشور کانادا رک‌تر هستند و انرژی بیشتری دارند درصورتی‌که انگلیسی‌زبانان در این کشور کمی احتیاط می‌کنند و در صحبت خود جوانب را در نظر می‌گیرند.

هنرهای رایج در کانادا

مردم کشور کانادا درزمینۀ بازیگری بسیار خبره هستند و سینما در این کشور به‌نوبۀ خود بسیار ارزشمند است به‌طوری‌که شهرک‌های سینمایی متعددی در بخش‌های مختلف این کشور دیده می‌شود. موسیقی دومین علاقه مردم در این کشور است به‌طوری‌که در حدود 40% از مردم به موسیقی راک «Rock» علاقه دارند و 25% نیز موسیقی‌های عامه‌پسند را ترجیح می‌دهند.

در این کشور موسیقی محلی «Folk music» و موسیقی کلاسیک «Classical Music» نیز رشد خوبی داشته است. یک سبک جدید موسیقی در کشور کانادا دیده می‌شود که کانتری «Country Music» نام دارد که بسیار خاص بوده و طرفداران مخصوص به خود را دارد. اغلب نقاشان در کشور کانادا بانوان هستند و زنان کانادایی بسیار علاقه‌مند به هنر نقاشی هستند به‌طوری‌که در سال 2016 بهترین نقاشی طبیعت به یک بانوی کانادایی تعلق گرفته است.

کشور کانادا هنرهای خیابانی در کشور کانادا بسیار رواج دارد به‌طوری‌که تئاترهای شهری با تعرفه‌های ارزان و مناسبی در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

نوع پوشش مردم کانادا

هر بخش از کشور کانادا را که نگاه کنید لباس‌های مربوط به خود دارند و مسلمانان لباس‌های پوشیده به تن می‌کنند و در سواحل در کنار افراد بی‌حجاب به‌سادگی ظاهر می‌شوند. در جشن‌ها بانوان باید لباس‌های مخصوص زنانه به تن کنند و استفاده از لباس‌های مردانه نیمه گشاد برای آقایان یک رسم همیشگی است.

کودکان اغلب شلوارک به تن دارند. در محیط مدرسه استفاده از لباس‌های باز ممنوع است و افراد باید از لباس‌های کمی رسمی‌تر استفاده کنند. شما با لباس‌های مجلسی نمی‌توانید وارد ادارات این کشور شوید و باید از لباس‌های یک دست و یک رنگ و ساده به شکل رسمی استفاده نمایید. در تفریحات و پیک‌نیک استفاده از لباس‌های راحتی بلامانع است.

عموماً در این کشور به عقاید افراد در زمینه لباس به خوبی توجه می‌شود و هیچ نوع تعصبی در این زمینه وجود ندارد.

اعیاد و تعطیلات رسمی در کانادا

 • روز سینت دیورد در تاریخ یکم مارس در کشور کانادا جشن گرفته می‌شود در این روز افراد لباسی مانند گل نرگس زرد رنگ به تن دارند.
 • کاروان شادی سه شنبه در کشور کانادا بسیار مشهور است و به روز پنکیک مشهور است. این روز پر است از اتفاقات شاد و دوست‌داشتنی که قطعاً برای کودکان و جوانان یک گزینه بسیار عالی محسوب می‌شود.
 • روز سال نو در کشور کانادا یکم ژانویه است و ازنظر قانونی در تمام استان‌های این کشور این تاریخ تعطیل رسمی است. در این روز مردم در مهمانی‌ها بوده و یا به سراغ مناطق روستایی کشور می‌روند. مهمانی‌های شبانه در این تاریخ بسیار رواج دارد.
 • از دیگر مناسبت‌های مهم در کشور کانادا می‌توان به روز پرچم ملی کشور کانادا اشاره کرد. روز میراث ملی در یوکن آخرین جمعه ماه فوریه است که مدارس تعطیل بوده و جشن‌های سالیانه در یوکن برگزار می‌شود. مسابقات مهیجی در این روز فراهم شده است.
 • روز گروندهاگ در تاریخ 2 فوریه در کشور کانادا بوده که این روز به بیرون آمدن موش‌خرما از لانه‌اش مشهور است. روز ولنتاین در کشور کانادا بسیار مشهور است و به روز عشق شهرت دارد و تاریخ آن 14 فوریه بوده و در این روز افراد به هم هدیه می‌دهند. روز ولنتاین تعطیل رسمی نیست.
 • عید فطر در کشور کانادا برای مردم مسلمان این کشور بسیار مشهور است و جشن سه روزه در پیش دارد. روز کریسمس ارتدوکس در کشور کانادا در تاریخ 7 ژانویه است که به روز میلاد مسیح مشهور است. در این روز افراد به کلیسا رفته و تا هشتم ژانویه چراغ روشن می‌کنند و مناجات می‌کنند.

خرافات در کانادا

در کشور کانادا مانند ایران زدن به تخته بسیار رواج دارد. این کار برای زمان‌هایی که قرار است از چشم‌زخم دوری شود استفاده می‌شود. در کشور کانادا مردم معتقد هستند که اگر کسی بتواند با یک فوت شمع تولدش را خاموش کند، به همه آرزوهایش می‌رسد.

درصورتی‌که گربه سیاه به طرفتان بیاید یک نوع بدشانسی بوده و در این کشور افراد معتقد هستند، درصورتی‌که گوش چپ خارش کند فردی در مورد شما بدگویی می‌کند در ایران افراد این مثال را برای خارش بینی می‌زنند. خارش کف پا در کشور کانادا به‌معنای آن است که سفری در پیش روی دارید و باید خودتان را آماده کنید. در کشور کانادا عدد 13 به‌طور کلی نحس است؛ به‌طوری‌ که در برخی از برج‌ها و همین‌طور شماره‌های آسانسور خبری از عدد 13 نیست.

در تورنتو مهاجران چینی زیادی وجود دارد؛ به‌طوری‌ که تلفظ عدد 4 به زبان چینی به معنی مرگ است و به‌این‌ترتیب در این شهر استفاده از رقم 4 به حداقل رسیده است.

تشابهات فرهنگی کانادا با ایران

در این بخش قصد داریم تشابه و تفاوت‌های فرهنگی بین کشور کانادا و ایران را مورد ارزیابی قرار دهیم. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین مردم کانادا با ایران دیده می‌شود به این صورت است که بیش از 90 درصد از مردم اوتاوا بسیار شادتر از ایرانیان هستند.

در این کشور خبری از تبعیض نیست یعنی بانوان می‌توانند کاملاً پوشیده باشند و یا لباس‌های راحتی به تن کنند. در کشور کانادا 90 درصد از هزینه‌ها زیر نظر بیمه پرداخت می‌شود؛ اما در ایران بهترین پزشکان وجود دارند و تعداد پزشکانی که در شهر تهران وجود دارد بیشتر از تعداد پزشکان پایتخت کانادا است.

در کشور کانادا همه مردم خوشرو هستند و حتی افرادی که از نظر مالی در وضعیت خوبی نیستند نیز لبخند به لب دارند.

شباهت‌هایی که بین مردم کانادا و ایرانیان دیده می‌شود به این صورت است که در این کشور نیز وعده‌های نهار و شام بیش از صبحانه موردعلاقه مردم است. مردم کشور کانادا مانند ایرانیان دوست دارند سواحل را برای تعطیلات انتخاب نمایند. روابط عاطفی در این کشور مانند ایران است.

آقایان در کشور کانادا علاقه زیادی به مادر خود دارند. در کشور کانادا سلفی گرفتن بسیار رایج است. روش خرید در فروشگاه‌های کشور کانادا مانند ایران است. در بخش‌های تفریحی این کشور اتاق مخصوصی برای محافظت از کودکان دیده می‌شود که امروزه در ایران بسیار زیاد وجود دارد.

دین در کانادا

بیش از یک‌میلیون مسلمان مهاجر در کشور کانادا زندگی می‌کنند. این افراد در شهرهای تورنتو «Toronto»، مونترآل «Montreal»، ونکوور «Vancouver» زندگی می‌کنند. در کشور کانادا بیش از 360 مسجد اسلامی وجود دارد. در این کشور طبق آماری که در سال 2020 به دست ما رسیده است 67% مسیحی وجود دارد، در حدود 23% بی دین هستند و 3% دین اسلام دارند.

همین‌طور 1% هندو هستند و در حدود بیش از 1% نیز دارای دین سیک «Sikhism» هستند. به میزان 1% بودایی بوده و کمتر از 1% از مردم کشور کانادا یهودی هستند. تنوع نژادی در کشور کانادا به این صورت است که در حدود 76% اروپایی در این کشور زندگی می‌کنند و 14% آسیایی مهاجر در کشور کانادا اعلام شده است.

در کشور کانادا قانونی به اسم منع حجاب وجود ندارد و هر موضوعی در این زمینه قطعاً شایعه است به‌طوری‌که شما باحجاب هم می‌توانید گواهینامه رانندگی دریافت نمایید در مکان‌های عمومی حضور داشته باشید و همین‌طور استخدام شده و کسب‌وکار داشته باشید. در خصوص استفاده از روبند در این کشور به‌دلیل وجود یک سری مسائل امنیتی جلوگیری می‌شود.

شایعات درمورد کانادا

بازار شایعات همیشه داغ است؛ به‌خصوص اگر بخواهید به یک کشور مهاجرت کنید. یک شایعه که در خصوص مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در کشور کانادا شنیده می‌شود، این است که اگر فرد خارجی باشد نمی‌تواند سرمایه‌گذاری در کانادا نماید که این مورد به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد.

شما به‌عنوانِ یک فرد خارجی می‌توانید در کشور کانادا ملک خریداری نمایید و هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد. در این کشور می‌توانید از تورهای گردشگری بین‌شهری استفاده کنید و شایعه‌ای مبنی بر این‌که این تورها برای خارجی‌ها نیست کاملاً دروغ است.

مردم کشور کانادا با افراد غیر کانادایی رفتار مناسبی دارند و هیچ نوع پرخاشگری در این کشور وجود ندارد؛ بنابراین به‌هیچ‌وجه شایعات در این زمینه را باور نکنید.

غذاهای کانادا

 • بیگل مونترال «Montreal Bagel‎» یک نوع نان شیرین به شکل حلقوی است که با دانه‌های کنجد و خشخاش تزیین شده است. این نان بسیار خوش‌طعم است.
 • پای سسکتون «Saskatoon Berry Pie» طعمی مشابه با بادام دارد و برای عصرانه یک انتخاب بسیار عالی است. در نظر داشته باشید که این غذا برای کودکان نیز بسیار مقوی است.
 • تارت‌های کره‌ای «Butter Tart» کشور کانادا بسیار مشهور هستند؛ به‌طوری‌که از آرد مخصوص، کره، شکر و تخم‌مرغ تهیه می‌شوند و از دسته غذاهای سنتی این کشور محسوب می‌شوند.
 • بنوک «Bannock» از دیگر غذاهای خوش‌طعم این کشور است که بسیار اشتها آور است. در نظر داشته باشید که این غذا به دو شکل ترد و پف کرده تهیه می‌شود و یک نوع نان خوشمزه و مشهور است.
 • رول خرچنگ نوا اسکوشن «Nova Scotian Lobster Roll» از دسته غذاهای دریایی شگفت‌انگیز است که طعم بسیار دل‌چسبی دارد و به‌نوبهٔ خود از دسته محبوب‌ترین غذاهای خوش‌طعم در این کشور است.
 • گوشت دودی مونترآلی «Montreal-Style Smoked Meat» یک غذا بین‌المللی است که در رستوران‌های سایر کشورها نیز دیده می‌شود سس خردل به همراه گوشت‌های رولی از موارد بسیار مهم در تهیه این غذا است.
 • پوتین «Poutine» یکی از غذاهای بسیار مشهور کشور کانادا محسوب می‌شود که طعم بی‌نظیر آن در ذهن‌ها نقش می‌بندد. این غذا با استفاده از سیب‌زمینی سرخ‌شده و همین‌طور قطعات پنیر تهیه‌شده است و سس مخصوص آن با آب‌گوشت تهیه می‌شود و طعم بسیار لذیذی دارد. توجه داشته باشید که این غذای لذیذ و خوشمزه ارزان‌قیمت است.

تفریح در کانادا

یکی از بهترین بازی‌های زمستانی در کشور کانادا اسکی بازی «Ski» است. پیست‌های اسکی در این کشور بسیار عجیب‌وغریب و پر از پیچ‌وخم هستند و کسانی که به اسکی علاقه‌مند باشند در این کشور بسیار لذت خواهند بود. پرش از بالای مرتفع‌ترین قله‌های کانادا از دسته تفریحات مربوط به استان کبک است که برای افرادی که به دنبال ماجراجویی بوده و از ارتفاع نمی‌ترسند یک گزینه بسیار مهیج است.

این ورزش سبب می‌شود آدرنالین خونتان به بالاترین حد ممکن برسد. بانجی جامپینگ «Bungee jumping» یکی از گزینه‌های بسیار عالی است که در منطقه مسکونی اوتاوه فراهم شده است و تجربه‌ای تکرار نشدنی محسوب می‌شود. این پرش به‌صورتی است که تا حدود 200 فوت ارتفاع دارد.

از دیگر تفریحات بسیار مفرح در کشور کانادا ملاقات با خرس قطبی است. چرچیل «Churchill» از دسته شهرهای خاص در دنیا محسوب می‌شود که به شما اجازه می‌دهد حیات‌وحش را در یک قدمی خود ببینید. در این منطقه وسایل نقلیه توندرا وجود دارد که در بین برف و یخ حرکت می‌کند. در نظر داشته باشید که این روند سبب می‌شود با خرس‌ها دوست شوید و به آن‌ها غذا دهید.

قایق‌رانی در رودخانه زیبای کشور کانادا می‌تواند یک تجربه بسیار عالی باشد. در نظر داشته باشید که رودخانه بو «Bow River» در منطقه بنف «Banff» قرار دارد این رودخانه با تمام رودخانه‌هایی که تا به امروز دیده‌اید فرق دارد. شما به یک قایق‌سواری وحشتناک دعوت می‌شوید و در محدوده راکی قایق‌سواری می‌کنید. آگوست بهترین زمان برای این تفریح است.

ورزش در کانادا

تفریحات ورزشی در کشور کانادا بسیار رواج دارد به‌طوری‌که یکی از مهم‌ترین مشهورترین ورزش‌های این کشور هاکی «Hockey» است. در این کشور مردم به بیس‌بال «Baseball» و بسکتبال «Basketball» نیز بسیار علاقه‌مند هستند. در نظر داشته باشید که کرلینگ «Curling» نیز در کشور کانادا بسیار مشهور است و چند سالی است که مسابقات بسیار مهیجی در این زمینه برگزار شده است.

در بازی کرلینگ بازیکن سنگی را بر روی یک صفحه یخی قرار می‌دهد و باید سنگ به‌طور دقیق به هدف برسد. این ورزش در لیست ورزش‌های زمستانی این کشور قرار دارد و یکی از بهترین گزینه‌های موردعلاقه ایرانیان محسوب می‌شود. بسیاری از کودکان از دوران مدرسه وارد این کشور می‌شوند. این ورزش بیشتر در بین نوجوانان دیده می‌شود و از کیفیت بسیار زیادی برخوردار است به‌طوری‌که در سال 2015 کشور کانادا توانسته رتبه بالایی در این ورزش به نام خود ثبت نماید.

ثبت شرکت در کانادا

مهاجرت به کشور کانادا از طریق ثبت شرکت یکی از بهترین روش‌های پیش روی شما است که می‌تواند در زمانی کم سبب اقامت این کشور برای شما و خانواده‌تان شود. شما برای ثبت شرکت در کشور کانادا باید پارامترهای مهمی را مدنظر قرار دهید. در ابتدا نیاز است که نوع و حوزه فعالیت شرکت مشخص باشد قطعاً باید به سراغ روش سود دِه باشید.

سپس باید بازار کانادا را مورد ارزیابی قرار دهید تا مشخص شود در بازار کار این کشور بیشترین تقاضا در چه مسیری است پس از آن نوبت به تهیه بیزینس پلن «Business Plan» است که از اهمیت بالایی برخوردار است. ساخت ایده و همین‌طور بررسی قوانین و مقررات مربوط به این کشور از دیگر موارد بسیار مهم محسوب می‌شود.

مراحل ثبت شرکت در کشور کانادا به‌طورکلی 4 گزینه مهم را در برمی‌گیرد که به شرح زیر است:

 1. ثبت شرکت در استان‌های مختلف کشور کانادا باهم فرق داشته و یکسان نخواهد بود.
 2. در ابتدا باید نام‌گذاری شرکت به‌طور دقیق مشخص شود، نام شرکت باید منحصربه‌فرد باشد.
 3. گزینه دوم ثبت عنوان شرکت است و برای ثبت‌نهایی آن نهایتاً 90 روز زمان دارید. نامی که انتخاب می‌کنید باید معرف کسب‌وکار شما باشد. زندگی درکشورکانادا می‌تواند با میل خودتان باشد. کافی است همه‌چیز را در نظر بگیرید.
 4. گزینه‌های بعدی انتخاب روال دقیق ثبت شرکت است که در مسیر مالکیت مطلق قرار دارد و یا به‌صورت مشارکتی دنبال می‌شود. همین‌طور نمایندگی و شعبات و تعاونی نیز در این راستا پراهمیت هستند. فرض کنید قرار است به استان کبک رفته و ثبت شرکت داشته باشید در ابتدا باید فرم ثبت عنوان شرکت را ارسال کنید که با هزینه همراه است. این فرم به دفتر ثبت شرکت‌ها در مونترال یا کبک سیتی می‌رسد و سپس نوبت به ارسال نسخه فرانسوی فرم است.

امنیت در کانادا

امنیت یکی پارامترهای بسیار مهم در مهاجرت محسوب می‌شود. کشور کانادا در لیست ده کشور امن جهان و کشورهایی که برای مهاجرت کاری و زندگی بهترین گزینه هستند، قرار دارد. آنچه در کشور کانادا بسیار به چشم می‌خورد صلح است؛ به این معنی که مردم این کشور بزرگ‌ترین مشکلات را با آرامش حل می‌کنند و صلح و آرامش خود یکی از ارکان اصلی امنیت محسوب می‌شود.

امن‌ترین شهرهای کشور کانادا مونترال و ونکوور است که در این شهرها خبری از جرم و جنایت نیست. ایرانیان در کشور کانادا از امنیت بالا برخوردار هستند. در این کشور به‌طورکلی جرم و جنایت در سال 2020 به حداقل رسیده است و قوانین بسیار دشواری در سطح شهر حاکم است. کنترل جرم در کشور کانادا با توجه به وسعت زیاد آن کمی سخت است؛ اما نتیجه خوبی به همراه دارد. شاید نیاز باشد در جوامع عمومی مراقب کیف‌دستی خود باشید.

در کشور کانادا کودکان بسیار باارزشند و حمایت می‌شوند. کودک‌دزدی در این کشور آمار بسیارکمی دارد.

خطرات احتمالی برای افراد مقیم کانادا

 • درصورتی‌که به میزان زیادی از طلا و یا پول نقد استفاده نمایید به مشکل برخورده و احتمال بروز خطر برای شما زیاد است.
 • فرزندان شما باید با استفاده از سرویس‌های مخصوصی که از سوی مدرسه اعلام‌شده رفت‌وآمد نمایند و استفاده از خودروهای متفرقه در این کشور مشکل‌ساز خواهد بود.
 • در نظر داشته باشید که در کشور کانادا با توجه به قوانین مخصوص به رانندگی در ابتدا باید در زمان عبور و مرور از خیابان‌ها دقت بیشتری نمایید و احتمال این‌که در معرض خطر باشید وجود دارد.

دقت نمایید که کشور کانادا به‌طورکلی از دسته کشورهای امن محسوب می‌شود و خطرات احتمالی برای افرادی که مقیم این کشور هستند بسیارکم است.

مشاوره زندگی در کانادا
آخرین ویرایش: ‏2 هفته پیش - 31,286 نمایش

سوالات متداول

هزینه زندگی در کانادا حدودا چقدر است؟

نظرات

سلام ویزای تحصیلی برای دخترم که 13 ساله است آسانتراست برای مهاجرت یا ویزای توریستی 5ساله .هدفم اینه که راحت ترین راه برای مهاجرت برام مهیا بشه

2019-04-26 10:37:07

سلام دوست عزیز: می توانید از طریق ثبت نام در مدارس بین المللی برای دخترتان اقدام نمایید، که هزینه ی بالایی هم دارد.برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدران شما تیم GO2TR.

2020-05-28 11:10:38

سلام الان وبراي تحصيلي ميدن من براي پسرم كه ١٥سالشه اقدام كردم ايا بايد نمراتش عالي باشه وزبان انگليسيش بايد خوب باشه؟ايا از طريق توريستي ميشه مهاجرت كرد؟ واينكه براي كاراشپزي وشيريني پزي اونجا خوب هست كه كار كنم؟

2019-05-11 05:07:54

سلام دوست عزیز: می توانید از طریق ثبت نام در مدارس بین المللی برای دخترتان اقدام نمایید، که هزینه ی بالایی هم دارد.برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدران شما تیم GO2TR.

2020-05-28 11:10:38

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱