x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

پزشکی در کانادا

پزشکی در کشور کانادا و تحصیل در این رشته پرطرفدار و در عین حال پر درآمد، موضوع مورد بحث ما در این مقاله می‎باشد. تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا بسیار مورد توجه دانش‌آموزان و افرادی که خواهان مهاجرت به کشور کانادا هستند می‎باشد. افراد مختلف که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند سوالات زیادی در زمینه این رشته و موضوعات پیرامون برایشان پیش می‎آید و از آنجایی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا شرایط حقوقی خاصی را در پی خواهد داشت، لازم است تا از نکات مختلف پیرامون این موضوع به خوبی اطلاع داشته باشید. اگر شما قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارید و اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، می‎توانید مطالب موجود در این مقاله را مطالعه کرده و اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورید؛ پس با ما همراه باشید:

جایگاه پزشکی در کشور کانادا

در حال حاضر تحصیل در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی و پزشکی در کشور کانادا با توجه به اینکه این رشته ها بازار کار بسیار خوبی دارند، طرفداران بسیاری پیدا کرده و هر ساله دانشجویان زیادی رویای مهاجرت به کانادا برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی را در سر می‌پرورانند و برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. کشور کانادا یک کشور بسیار پیشرفته و بزرگ است که در قاره آمریکای شمالی واقع شده است.

 همچنین کشور کانادا یک کشور بسیار اقتصادی  و صنعتی، با چرخه اقتصادی قوی بوده و به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای موجود در کل دنیا به حساب می‌آید. کیفیت آموزش و پژوهش در کشور کانادا در سطح بالایی قرار دارد و به خوبی می‎تواند تمامی استانداردهای جهانی را پاس نماید و همچنین مدارکی که توسط دانشگاه‌های موجود در این کشور به دانشجویانی که در حال تحصیل در کانادا در رشته های مختلف مانند تحصیل در رشته پزشکی هستند، اعطا می‌شود، از اعتبار بسیار بالایی در سطح دنیا برخوردارند. دانشجو و یا فردی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا است، باید اطلاعات کافی در مورد شرایط مختلف اخذ اقامت و شرایط سنی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا و همچنین موارد دیگر مانند هزینه های مختلف در زمان تحصیل در کشور کانادا و دانشگاه های معتبر آن را کسب نماید، تا در زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دچار مشکل نشده و به خوبی از پس مشکلات احتمالی پیش آمده برآید، پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

تحصیل پزشکی در کانادا

در حالت کلی امروزه تحصیل در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی یا پزشکی در کشور کانادا و یا کشورهای دیگر که از نظر سطح رفاه و امکانات در سطح مدرن و پیشرفته ای به سر می‌برند، بحث بسیار داغی است چرا که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از رشته‌های بسیار پردرآمد با بازار کار بسیار خوب هستند به خصوص اگر مدارک تحصیلی این رشته ها صادر شده از دانشگاه های معتبر از کشورهای پیشرفته باشد.

یکی از بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی، کشور کانادا می‎باشد. مشخص است که رشته پزشکی در کشور کانادا روز به روز تعداد بیشتری متقاضی به خود جذب می‌کند چرا که سطح کیفیت آموزش و امکانات آموزشی در کشور کانادا بسیار بالا بوده و دانشگاه های با کیفیتی دارد، در این کشور، علاوه بر این که دانشگاه‌ها از رنکینگ بسیار بالایی در دنیا برخوردارند، امکانات آموزشی بسیار با کیفیتی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، همچنین مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های موجود در کشور کانادا به خوبی استانداردهای جهانی را پاس کرده و از اعتبار بین‌المللی بسیار بالایی برخوردار می‎باشند، از این رو فرصت اشتغال بسیار خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در کشور کانادا به وجود خواهد آمد. همچنین باید بگوییم که علاوه بر امکانات و کیفیت بالای آموزش در کشور کانادا، هزینه های کلی مانند هزینه های دانشجویی و تحصیلی و هزینه های زندگی برای افرادی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را انتخاب می‌کنند، بسیار معقول و مقرون به صرفه می‎باشد و از بسیاری از کشورهای پیشرفته و مدرن مانند آمریکا و انگلیس هزینه کمتری خواهد داشت.

طول مدت تحصیل پزشکی در دوره عمومی

 افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند بعد از مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت تحصیلی و همچنین دریافت پذیرش تحصیلی، می‎توانند به عنوان یک شهروند کانادایی در این کشور به تحصیل بپردازند. رشته پزشکی در کشور کانادا، جزو پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی به حساب می‎آید. افرادی که که قصد دارند در رشته پزشکی در کشور کانادا تحصیل کنند، ابتدا باید یک دوره چهارساله را در یکی از دانشگاه‌های این کشور در رشته هایی که با رشته پزشکی مرتبط باشند طی کرده و مدرک لیسانس را در زمینه رشته های نامبرده کسب نمایند، سپس باید در آزمون سراسری پزشکی که در کانادا برگزار می‌گردد شرکت نمایند. نام این آزمون به انگلیسی Admission Test Medical College می‎باشد که به صورت مخفف به آن MCAT نیز گفته می‎شود. بعد از اینکه فرد در آزمون شرکت کرد و نمره قبولی را دریافت نمود، می‎تواند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی در کشور کانادا اقدام نماید.

یکی از شرط های لازم برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا، داشتن معدل دیپلم ۱۵ به بالا می‎باشد. همچنین معدل فرد در دوره پیش دانشگاهی نیز باید ۱۵ به بالا باشد و لازم است تا یک مدرک زبان معتبر، مانند زبان آیلتس ۶ و نیم به بالا را اخذ کرده باشد. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند و مدرک زبان رسمی کسب نکرده‌اند، ابتدا باید در دوره های آموزش زبان که در دانشگاه کالج های موجود در کشور کانادا برگزار می‌گردد شرکت کرده و سپس در آزمون‌های آن ها شرکت نموده و نمره قبولی را اخذ نمایند. البته این نکته را نیز باید بگوییم که آشنایی با زبان کانادایی نیز لازم است چرا که از آن باید برای ارتباط گرفتن با افراد مختلف در کشور کانادا و برای رفع نیازهای خود استفاده کنید. خبر خوشحال کننده این است که دانشگاه های موجود در کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی خود، دوره های آموزش زبان کانادایی دایر می‌نمایند. در حالت کلی ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا بسیار سخت بوده و حالت رقابتی دارد. این محدودیت و حالت رقابت مربوط به تمامی دانشگاه های موجود در کشور کانادا می‎باشد و افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند باید از رزومه قوی تر و همچنین مدرک زبان معتبر تری بهره‌مند باشند تا شانس بیشتری جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور داشته باشند. به طور کلی تحصیل پزشکی در کشور کانادا حدود7تا9سال به طول می‌انجامد، دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا یک دوره عملی 48 هفته ای در یک بیمارستان معتبر یا یک کلینیک را نیز پشت سر خواهند گذاشت. توجه داشته باشید که برخی از دروس در رشته پزشکی در کشور کانادا به صورت آنلاین به دانشجویان ارائه می‌گردد.

مدت زمان تحصیل پزشکی در دوره تخصص

در حالت کلی افرادی که قصد تحصیل در مقطع اخذ تخصص در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند باید یک دوره چهار الی پنج ساله را تحت آموزش رزیدنتی پشت سر گذاشته باشند، همچنین ممکن است یک دوره آموزش زیر تخصصی نیز به مدت دو سال مورد نیاز باشد. همچنین متخصصین پزشکی آزمایشگاهی نیز موظف هستند تا یک دوره 4 الی 5 ساله از دوره آموزش های رزیدنتی را پشت سر بگذارند. به طور کلی برای اخذ تخصص 2 الی 6 سال، با توجه به رشته باید در نظر گرفته شود.

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا در دوره اخذ تخصص جراحی را دارند نیز موظف هستند یک دوره 5 الی 6 ساله تحت عنوان آموزش رزیدنتی اختصاصی را پشت سر بگذارند و همچنین ممکن است به دو سال آموزش زیر تخصصی احتیاج پیدا کنند. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص را دارند باید دارای مدرک کارشناسی باشند و همچنین از یک دانشگاه پزشکی معتبر فارغ‌التحصیل شده باشند و دوره آموزش سه ساله رزیدنتی پزشک خانواده را به صورت تمام و کمال سپری کرده باشند. همچنین علاوه بر آزمون های ذکر شده باید در آزمون‌های مربوط به احراز صلاحیت شورای پزشکی در کشور کانادا نیز اقدام نموده و مدارک گواهینامه متصدی صدور گواهینامه استان یا منطقه‌ای را نیز کسب کرده باشند. در حالت کلی مدرک فارغ‌التحصیلی بین‌المللی پزشکی به افرادی اطلاق می‌گردد که دوران آموزش رزیدنتی خود برای کارشناسی ارشد را در کشور خارج از کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا کسب کرده باشند. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشورکانادا برای اخذ تخصص را دارند، برای اینکه بتوانند در آزمون های کالج سلطنتی شرکت نمایند لازم نیست که صرفاً در کشور کانادا زندگی کرده و به عنوان یک شهروند کانادایی به حساب بیایند.

برترین دانشگاه های کانادا

از جمله مواردی مانند سختی آزمون ها جهت پذیرش و همچنین ظرفیت کم دانشگاه ها باعث شده تا افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند، به جای انتخاب کانادا کشورهای دیگر از جمله ترکیه و روسیه را به عنوان هدف خود قرار دهند. بیشتر دانشگاه های موجود در کشور کانادا که رشته پزشکی را ارائه می‌کنند، جزو دانشگاه‌های تاپ در کل دنیا هستند.

دانشگاه تورنتو University of Toronto

این دانشگاه به عنوان یک نهاد عمومی شناخته شده و در اوایل قرن هجدهم یعنی سال ۱۸۲۷ بنا شده است. حدود ۸۰ درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند در مقطع کارشناسی می‌باشند. از نظر طراحی سه محوطه دانشگاهی در دانشگاه تورنتو وجود دارد و تقریباً تمامی دانشجویان در این دانشگاه یعنی حدود ۹۵ درصد از این افراد در محوطه دانشگاه سن ژوئیه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا British Columbia

این دانشگاه یک موسسه و نهاد دولتی به حساب می‌آید که در ایالت بریتیش کلمبیا واقع شده است. قدمت این دانشگاه به سال 1821 باز می‌گردد. در این دانشگاه دو مرکز اصلی در حال فعالیت و ارائه خدمات به دانشجویان خود از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دارند هستند.

دانشگاه مک مستر Mc Master University

این دانشگاه به عنوان یک نهاد دانشگاهی تحقیقاتی عمومی در همیلتون کانادا در حال فعالیت می‎باشد و ساخت آن به سال 1887 بازمی‌گردد. محوطه‌های اصلی دانشگاه مک مستر در نزدیکی محل های وست دیل و اینس لای وود (که محله های مسکونی هستند) و همچنین در مجاورت باغ گیاه شناسی سلطنتی کانادا واقع شده است. این دانشگاه پذیرای دانشجویان مختلف که خواهان تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند می‎باشد.

دانشگاه مک گیل  McGill University

این دانشگاه نیز به عنوان یک دانشگاه دولتی در کشور کانادا شناخته شده می‎باشد و زمان تاسیس آن به اوایل قرن هجدهم و سال ۱۸۲۱ باز می‌گردد. طراحی ساختمان های این دانشگاه به گونه ای است که دارای دو محوطه دانشگاهی می‎باشد که یکی پردیس مرکز شهر در مونترال و دیگری دانشگاه مک دونالد در Sainte Anne de Bellevue است، این دو پردیس و مرکز دانشگاهی حدود ۲۰ مایل از یکدیگر فاصله دارند. همچین امکانات آموزشی و پژوهشی که در این دانشگاه در اختیار دانشجویان می‌گیرد به زبان انگلیسی می‎باشد.

دانشگاه مونترال  University of Montreal

یکی دیگر از دانشگاه های دولتی موجود در کشور کانادا که دارای قدمت نسبتا بالایی نیز می‎باشد، دانشگاه مونترال است که تاسیس آن به اواخر قرن هجدهم و سال ۱۸۷۸ باز می گردد. این دانشگاه در ابتدا زیر مجموعه دانشگاه لاوال کبک بود بعد از مدت فعالیت در اوایل قرن نوزدهم و سال ۱۹۱۹ توانست به صورت مستقل فعالیت خود را ادامه دهد. دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی می‌پردازند از سمت دانشگاه برایشان مسکن تمام وقت تهیه می‎شود. زبان تدریس در این دانشگاه فرانسوی است.

دانشگاه آلبرتا University of Alberta

این دانشگاه به عنوان یک نهاد و دانشگاه عمومی شناخته شده و در اوایل قرن نوزدهم و سال ۱۹۰۸ شروع به فعالیت نمود. همانطور که از اسم این دانشگاه پیداست محل این دانشگاه در ایالت آلبرتا واقع در غرب کانادا می‎باشد. حدود ۸۰ درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی می‌پردازند، در مقطع کارشناسی هستند. طراحی ساختمان دانشگاه به گونه ای است که دارای ۵ محوطه می‎باشد که چهار محوطه آن در شهر ادمونتون قرار دارد.

دانشگاه کلگری University of Calgary (U of C)

این دانشگاه یک نهاد تحقیقاتی عمومی است که در شهر کلگری در کشور کانادا واقع شده است. زمان تاسیس دانشگاه کلگری مربوط به سال ۱۹۴۴ می‎باشد. همچنین این دانشگاه به عنوان زیر شاخه دانشگاه آلبرتا تاسیس شده و به فعالیت او ادامه داده است.

دانشگاه اتاوا University of Ottawa

خدمات تحصیلی و آموزشی که در دانشگاه اتاوا به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی به دانشجویان مختلف از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند ارائه میگردد، به صورت دو زبانه می‎باشد. محل قرارگیری این دانشگاه در منطقه مسکونی سند هیل واقع شده است و همچنین در کنار کانال معروف رایدو اتاوا قرار گرفته است.

 خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه شده به دانشجویان مختلف از جمله دانشجویانی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را به عنوان هدف خود در نظر دارند، در این دانشگاه بسیار متنوع و با سطح کیفیت عالی می‎باشد.

 دانشگاه ملکه واقع در کینگستون  Queen’s University

دانشگاه ملکه یا همان کویین به عنوان یک نهاد عمومی تحقیقاتی در شهر کینگستون واقع در ایالت انتاریو کانادا به حساب می‎آید. این دانشگاه مربوط به سال ۱۸۴۱ می‎باشد که به واسطه مجوز سلطنتی که از طرف ملکه ویکتوریا در کشور کانادا صادر شد شروع به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی نمود.

دانشگاه غرب انتاریو University of Western Ontario

زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1878 باز می‌گردد و تحت عنوان یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی در غرب کانادا به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان مختلف از جمله کسانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند می‌پردازد.

دانشگاه لووال University of Laval

دانشگاه لاوال به عنوان یک دانشگاه عمومی و تحقیقات پژوهشی در منطقه کبک کانادا در حال فعالیت و ارائه خدمات تحصیلی می‎باشد. این دانشگاه نیز توسط حکم سلطنتی ملکه ویکتوریا شروع به فعالیت برای خدمات آموزشی و تحصیلی نمود. زمان تاسیس این دانشگاه مربوط به اواسط قرن هجدهم و سال ۱۸۵۲ می‌باشد.

دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba

یکی از دانشگاه های معتبر موجود در کشور کانادا که در رشته های مختلف از جمله رشته تحصیلی پزشکی در کشور کانادا ارائه خدمات می‌نماید، دانشگاه مانیتوبا است. این دانشگاه دارای یک محوطه اصلی می‎باشد که این محوطه در محله فورت گری در جنوب منطقه وینیپگ قرار گرفته است. این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه غربی موجود در کشور کانادا شناخته می‎شود و زمان تاسیس آن به سال ۱۸۷۷ باز می‌گردد.

دانشگاه شربروک University of Sherbrooke

یکی دیگر از نهادهای تحقیقاتی و آموزشی موجود در کشور کانادا، دانشگاه شربروک می‎باشد که در منطقه جنوبی ایالت کبک و در شهر شربروک قرار گرفته است. این دانشگاه در کشور کانادا به عنوان یک دانشگاه پزشکی بسیار محبوب و معروف شناخته شده و آماده خدمات رسانی به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند می‎باشد. همچنین باید بگوییم خدمات آموزشی و پژوهشی و امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد از سطح بسیار بالایی برخوردار می‎باشد.

دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan

در مورد زمان تاسیس و شروع به کار دانشگاه ساسکاچوان باید بگوییم که شروع به فعالیت این دانشگاه به قرن نوزدهم و سال ۱۹۰۷ باز می‌گردد و این دانشگاه در کشور کانادا تحت عنوان یک دانشگاه و نهاد تحقیقاتی در حال فعالیت می‎باشد. این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه ساسکاچوان به عنوان یکی از برترین دانشگاه های موجود در کشور کانادا آماده خدمت رسانی به دانشجویان مختلف از جمله افرادی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را در برنامه خود دارند می‎باشد.

دانشگاه ویکتوریا University of Victoria

یکی دیگر از موسسات و دانشگاه های پژوهشی آموزشی تحقیقاتی موجود در کشور کانادا دانشگاه ویکتوریا می‎باشد که این دانشگاه در منطقه بریتیش کانادا در حال فعالیت می‎باشد. این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین موسسه پس از دوره متوسطه در ایالت بریتیش به حساب می‎آید و زمان تاسیس آن به سال ۱۹۶۳ بازمی‌گردد.

دانشگاه گلف  University of Guelph

دانشگاه گل به عنوان یک نهاد دولتی در حال خدمت رسانی در زمینه های تحقیقاتی و آموزشی به دانشجویان خود در شهر گلف واقع در تورنتو در کشور کانادا می‎باشد. این دانشگاه در واقع از به هم پیوستن دانشگاه پزشکی مهندسی و کالج کشاورزی انتاریو در سال ۱۹۶۴ ایجاد شده و فعالیت خود را آغاز کرده است.

دانشگاه سایمون فریزر Simon Fraser University

این دانشگاه در منطقه بریتیش کلمبیا به عنوان یک از نهاد دولتی آموزشی در حال فعالیت می‎باشد. این دانشگاه برنامه‌های خود را به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد در طول مدت ۳ سال ارائه می‌نماید و به عنوان تنها دانشگاهی در کشور کانادا شناخته می‎شود که با انجمن ملی کالج ملی در کشور کانادا در حال همکاری است.

نحوه اخذ پذیرش در دوره عمومی

در حالت کلی دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند لازم است قبل از تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا نسبت به اخذ مدرک لیسانس برای کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی اقدام نمایند. این نکته نیز گفتنی است که تمامی دانشگاه های موجود در کشور کانادا پذیرش خود را بر مبنای داشتن مدرک لیسانس قرار نمی‌دهند. به عنوان مثال دانشگاه پزشکی کبک، یک دوره دو ساله تحت عنوان دیپلم CEGEP  برگزار میک‌ند که این دوره برابر با سال دوازدهم و همچنین سال اول دانشگاه می‎باشد. اما در حالت کلی بیشتر دانشگاه موجود در غرب کشور کانادا به یک دوره دو ساله پیش از تحصیل و همچنین دانشگاه های موجود در ایالت انتاریو دوره‌های پیش پزشکی ۳ ساله برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دارند در نظر می‌گیرند. از جمله پارامترها و مواردی که در پذیرش در رشته پزشکی در کشور کانادا در دانشگاه های موجود در این کشور تاثیر بسیار زیادی دارد، سوابق تحصیلی در دوره کارشناسی و هم چنین نتیجه تست کالج پزشکی و مصاحبه های مربوطه می‎باشد. 

البته دانشگاه هایی نیز هستند که نیاز به نتیجه آزمون کالج پزشکی یا همان MCAT  ندارند، که از جمله این دانشگاه ها می‌توان به دانشگاه پزشکی کبک، دانشگاه اتاوا و دانشگاه نورثرن انتاریو اشاره نمود. چرا که تست پذیرش کالج پزشکی معادل فرانسوی ندارد. البته دانشگاه هایی نیز در کشور کانادا هستند که بر روی نتیجه تست MCAT  حساب بسیار ویژه باز کرده و بر اساس نمره کسب شده در این آزمون نسبت به پذیرش و یا نپذیرفتن دانشجویان اقدام می‎نمایند که از جمله این دانشگاه ها می‌توان به دانشگاه تورنتو و همچنین دانشگاه کویین اشاره نمود. دانشگاه دیگری نیز در کشور کانادا وجود دارد که خدمات تحصیلی پزشکی در کشور کانادا را ارائه می‎دهد که نام آن دانشگاه وسترن آنتاریو می‎باشد, این دانشگاه بیشتر عملکرد بالا برایش اولویت داشته و بر مبنای آن نسبت به پذیرش دانشجو در رشته پزشکی اقدام می‌نماید. در مورد دانشگاه مک مستر در کشور کانادا نیز باید بگوییم که این دانشگاه تمرکز بسیار زیادی در قسمت شفاهی آزمون پذیرش کالج پزشکی یا همان MCAT  داشته و بر اساس آن نسبت به پذیرش و مصاحبه نمودن با دانشجو اقدام می‎نماید. اگر بخواهیم در مورد تست پذیرش کالج پزشکی یا همان ام کت MCAT  بیشتر توضیح دهیم، باید بگوییم این تست به عنوان یک آزمون استاندارد برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا، استرالیا و آمریکا را دارند به صورت کاملا آنلاین برگزار می‎گردد و روی آنالیز و ارزیابی موضوعاتی مانند حل مسئله، میزان دانش مفاهیم طبیعی، علوم اجتماعی و رفتاری و همچنین اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی و همچنین مسائل مورد تفکر انتقادی، تمرکز دارد.

 تقریبا تمامی دانشگاه‎های ارائه کننده‌ی خدمات آموزشی پزشکی در کشور کانادا و آمریکا برای پذیرش دانشجو به ریز نمرات ارائه شده از آزمون MCAT دانشجو توجه ویژه می‌‎کنند. همچنین بیشتر دانشگاه ها، نتایج آزمون هایی را که مربوط به بیش از سه سال گذشته باشد را قبول ندارند.

 در حالت کلی تست پذیرش کالج پزشکی از چهار بخش اصلی تشکیل می‎شود که به شرح زیر است:

 • آزمون مربوط به تحلیل انتقادی و مهارت‎های استدلالی
 • اصول بیوشیمی و بیولوژی در سیستم های زنده
 • اصول اجتماعی و روانی و بیولوژی رفتار
 • اصول فیزیک و شیمی در سیستم های بیولوژی

از جمله دروس پیش نیاز اکثر دانشگاه های پزشکی می‎توان به دروسی مانند انگلیسی، فیزیک با آزمایشگاه، شیمی آلی با آزمایشگاه، بیولوژی با آزمایشگاه، شیمی عمومی به آزمایشگاه اشاره نمود.

شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در دوره تخصص دارند باید چند ملاک برتری و شایستگی را بدون توجه به اینکه قصد تحصیل در کدام شاخه تخصص پزشکی را دارند داشته باشند از جمله موارد ابتدایی می‎توان به بحث تابعیت و اقامت در کشور کانادا به صورت دائم و موفقیت در آزمون های ورودی و همچنین داشتن مهارت کافی در زمینه زبان انگلیسی اشاره نمود. در زمینه تسلط به زبان انگلیسی باید بگوییم در صورتی که شما خواهان تحصیل در دوره تخصص در یکی از دانشگاه‎های کشور کانادا باشید که زبان این مورد استفاده آنها برای آموزش و پژوهش زبان انگلیسی یا فرانسه باشد، شما باید به خوبی به زبان‌های نام برده شده تسلط داشته باشید تا توسط آن دانشگاه پذیرفته شوید. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای تخصص را دارند باید دو آزمون ارزشیابی شورای پزشکی کانادا که به آن MCCEE گفته می‌شود و همچنین آزمون همکاری ارزیابی ملی NAC  را پشت سر بگذارند, البته افرادی که دوران پزشکی خود را در کشور کانادا گذرانده‌اند احتیاجی نیست تا آزمون های مقدماتی نامبرده را پشت سر بگذارند.

در عوض این افراد باید قبل از آن که برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص اقدام کنند، در آزمون MCCQE جهت بررسی دارا بودن شرایط لازم در شورای پزشکی کانادا اقدام نمایند. این به این معنا می‎باشد که افرادی که دوره عمومی پزشکی در کشور کانادا را پشت سر گذاشته‌اند راحت‌تر می‎توانند در دوره تخصص ادامه تحصیل دهند. همچنین افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص را دارند، در هنگام اقدام به ادامه تحصیل باید به این نکته توجه کنند که می‌خواهند در کدام استان کشور کانادا به تحصیل بپردازند، چرا که هر یک از استان های موجود در کشور کانادا ملاک های متفاوتی را به عنوان ملاک های شایستگی برای تحصیل در رشته پزشکی در دوره تخصص به حساب می‌آورند. موضوعی که باید به آن توجه کنیم این است که برخوردار شدن از ملاک‎های استان های مختلف کشور کانادا می‎تواند به شدت سخت و چالش برانگیز باشد؛ بنابراین لازم است در هنگام انتخاب استان مورد نظر خود در کشور کانادا، جهت تحصیل برای اخذ تخصص در رشته پزشکی حساسیت و وسواس ویژه‌ای به خرج دهید. تجربه نشان داده استان هایی مانند مانیتوبا، انتاریو و ساسکاچوان معمولاً سازگاری بهتری با دانشجویان بین‌المللی دارند. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص را دارند، باید تمامی مدارک مورد نیاز را جهت ارائه در تاریخ مشخص شده که تا ماه نوامبر می‎باشد تکمیل نمایند. سرویسی که در کشور کانادا جهت اخذ پذیرش دوران رزیدنتی وجود دارد دارای یک جدول زمانبندی مشخص است که می‎تواند به دانشجویان پزشکی بسیار کمک نماید. بعد از آنکه تقاضای فرد مورد نظر جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا در دوره تخصص مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفت، مصاحبه‌ای در بین ماه های ژانویه و فوریه از فرد متقاضی صورت می‌گیرد که تاثیر بسیار زیادی در اخذ پذیرش او خواهد داشت. از همین جهت لازم است تا افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا در دوره تخصص را دارند، اطلاعات کافی در مورد مصاحبه را کسب نموده و با آمادگی پیش بروند.

سرفصل دروس ارائه شده در دوره های عمومی و تخصصی

 از جمله مهمترین سرفصل‌های درسی که دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارد باید آنها را در طی دوران تحصیل خود پاس کرده و پشت سر بگذارند، می‎توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • بیوشیمی
 • بیومکانیک
 • بیوفیزیک
 • بیوستاتیک
 • آناتومی
 • یاخته شناسی
 • درون ریز شناسی
 • رویان شناسی
 • همه گیر شناسی
 • ژنتیک
 • بافت شناسی
 • فیزیک پزشکی
 • ایمنی شناسی
 • میکروب شناسی
 • عصب شناسی
 • بیولوژی مولکولی
 • آسیب‌شناسی
 • علوم قضایی
 • فتو بیولوژی
 • داروشناسی
 • رادیولوژی
 • فیزیولوژی
 • سم شناسی و ...

در دانشگاه های موجود در این کشور تخصص های مختلف رشته پزشکی در کشور کانادا کالج های مخصوص خود را دارند که به مجموعه آنها رویال کالج Royal College گفته می‎شود. تخصص ها معمولاً با یکی از دو حوزه جراحی و یا پزشکی دارای تناسب هستند که در قسمت پزشکی روی عملکرد ها و فرآیندهای غیر عملیاتی تمرکز می‌شود و همچنین اکثر دوره های تخصص پزشکی نیازمند آموزش ابتدایی در پزشکی داخلی می‌باشند و در دوره های جراحی تخصصی به عملکرد ها و فرایندهای عملیاتی بیشتر تمرکز می‎شود و همچنین در دوره های تخصص جراحی نیز آموزش های ابتدایی در جراحی عمومی مورد نیاز می‌باشد؛ البته تخصص هایی مانند تخصص پوست شناسی و چشم پزشکی ممکن است در روند خود از فرآیندهای جراحی استفاده نمایند اما از نظر طبقه بندی به عنوان تخصص های پزشکی شناخته شده و تحت عنوان تخصص های جراحی به حساب نمی‎آیند. از جمله مهمترین تخصص های موجود در رشته پزشکی در کشور کانادا که توسط دانشگاه های موجود در این کشور ارائه می‌گردند می‎توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • تخصص درماتولوژی
 • تخصص ارتوپدی
 • متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی
 • تخصص جراحی مغز و اعصاب
 • تخصص چشم پزشکی
 • متخصص زنان و زایمان
 • متخصص گوش و حلق و بینی
 • تخصص اورولوژی اطفال
 • متخصص اروانکولوژی
 • تخصص استرابیسم
 • تخصص جراحی سر و گردن
 • تخصص قرنیه
 • تخصص گلوکوم
 • جراحی عروق
 • جراحی اطفال
 • تخصص توراکس
 • تخصص جراحی قلب و عروق
 • تخصص جراحی پلاستیک
 • تخصص بیماری های قلب و عروق
 • تخصص اینترنشنال کاردیولوژی
 • تخصص بیماری های قلب در اطفال
 • تخصص طب اورژانسی
 • تخصص متابولیسم و غدد درون ریز
 • تخصص غدد در اطفال و خردسالانان
 • تخصص گوارش اطفال
 • متخصص گوارش داخلی
 • تخصص بیماری عفونی گرمسیری
 • تخصص بیماری های اعصاب و روان
 • تخصص نفرولوژی
 • تخصص روماتولوژی
 • تخصص بیماری های ریه
 • تخصص خون و سرطان و بالغین
 • و بسیاری موارد دیگر

 یک سری از تخصص‌های میان‌رشته‌ای نیز وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می‎توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • تخصص پزشکی اعتیاد
 • تخصص مهندسی بیوپزشکی
 • تخصص فارماکولوژی بالینی
 • تخصص پزشکی قانونی
 • تخصص اخلاق پزشکی
 • تخصص پزشکی مبتنی بر جنسیت و ...

هزینه های تحصیلی و زندگی در رشته پزشکی

در حالت کلی باید بگوییم که هزینه تحصیلی و آموزش در کشور کانادا نسبت به دیگر کشورهای هم سطح، ارزان‌تر به حساب می‌آید و یک فرد که می‎خواهد در رشته پزشکی در کشور کانادا تحصیل نماید، حدود ۳۵ هزار دلار در سال خرج تحصیل و زندگی او می‎باشد. شهریه دانشگاه برای رشته پزشکی در کشور کانادا حدود ۲۰ الی 2۵ هزار دلار آمریکا تخمین زده شده است.

تعدادی از دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا به دانشجویان در حال تحصیل خود خوابگاه دانشجویی اعطا می‌نمایند و دانشجویان می‌توانند از خدمات خوابگاهی ارائه شده استفاده کرده و هزینه خود را تا حد زیادی کاهش دهند. همچنین با این حال بعضی دانشجویان هستند که ترجیح می‌دهند به صورت شخصی و در یک اتاق یا آپارتمان زندگی نمایند که به تبع این مورد هزینه بیشتری را نیز می‌طلبد؛ به عنوان مثال یک آپارتمان دو خوابه در کانادا حدود 600 الی 1600 دلار ماهانه هزینه خواهد داشت که البته مواردی مانند مکان خانه و همچنین نوع خانه و تجهیزات موجود در آن در هزینه نهایی تاثیر بسزایی دارند. دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا بسته به محل زندگی شان می‎توانند مسیر خانه تا دانشگاه را پیاده و یا با استفاده از وسایلی مانند دوچرخه طی نمایند و در بحث هزینه صرفه جویی نمایند و همچنین در صورتی که امکان این کار نبود، می‎توانند از وسایل نقلیه عمومی موجود در کشور کانادا استفاده کنند که این مورد حدود ۸۰ الی ۱۱۰ دلار در ماه هزینه در پی خواهد داشت.

در حالت کلی یک دانشجو که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا است برای هزینه زندگی خود به تنهایی حدود ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در ماه باید پس انداز داشته باشد. همچنین در صورتی که فرد برای زندگی خوابگاه را انتخاب نمایند، با توجه به نوع خوابگاه و نوع دانشگاه حدود ۳۰۰ دلار تا 700  دلار در ماه هزینه می‌برد. بعضی از افراد هستند که تمایل دارند در حین تحصیل در رشته های مختلف مانند رشته پزشکی در کشور کانادا برای هموار کردن هزینه‌هایی مانند هزینه دانشگاه و هزینه های زندگی به اشتغال در حین تحصیل بپردازند. خبر خوش این است که دارندگان ویزای تحصیلی در کشور کانادا که بیش از ۶ ماه از مدت زمان اقامت و تحصیل آنها می‌گذرد، اجازه دارند تا در این کشور به اشتغال و کار بپردازند. البته نکته اینجاست که این افراد فقط می‌توانند به صورت پاره وقت به کار مشغول شوند و هر فرد دانشجوی رشته پزشکی در کشور کانادا می‎تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند. چیزی که مشخص است از طریق این مقدار اشتغال نمی‌توان تمام هزینه‌های موجود را تحت پوشش قرار داد اما به واسطه آن می‎توان قسمتی از هزینه ها را جبران نمود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور کانادا

افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند باید برای اقامت خود ویزای تحصیلی اخذ نمایند که برای دریافت این ویزا به یک سری مدارک نیاز می‎باشد، که در زیر آنها را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات که لازم است معدل دیپلم بالای ۱۵ باشد.
 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات که این مدرک نیز لازم است معدل بالای ۱۵ داشته باشد.
 • ارائه مدرک زبان معتبر مانند نمره آزمون آیلتس بالای 6
 • ارائه مدرک مبنی بر قبولی در آزمون ام کت MCAT
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه پاسپورت معتبر و یا دیگر اسناد مسافرتی که لازم است آنها حداقل به میزان سه ماه یا بیشتر اعتبار داشته باشند.
 • ارائه مدارک تمکن مالی مورد نیاز در زمان تحصیل جهت حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کشور کانادا
 • ارائه نامه انگیزه نامه (هدف) از تحصیل در کشور کانادا

جایگاه پزشکی در کانادا وجهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در کانادا وجهان و اعتبار مدارک آن

در حال حاضر تحصیل در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی و پزشکی در کشور کانادا با توجه به اینکه این رشته ها بازار کار بسیار خوبی دارند، طرفداران بسیاری پیدا کرده و هر ساله دانشجویان زیادی رویای مهاجرت به کانادا برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی را در سر می‌پرورانند و برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند. کشور کانادا یک کشور بسیار پیشرفته و بزرگ است که در قاره آمریکای شمالی واقع شده است.

 همچنین کشور کانادا یک کشور بسیار اقتصادی  و صنعتی، با چرخه اقتصادی قوی بوده و به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای موجود در کل دنیا به حساب می‌آید. کیفیت آموزش و پژوهش در کشور کانادا در سطح بالایی قرار دارد و به خوبی می‎تواند تمامی استانداردهای جهانی را پاس نماید و همچنین مدارکی که توسط دانشگاه‌های موجود در این کشور به دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته های مختلف مانند تحصیل در رشته پزشکی هستند، اعطا می‌شود، از اعتبار بسیار بالایی در سطح دنیا برخوردارند. دانشجو و یا فردی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا است، باید اطلاعات کافی در مورد شرایط مختلف اخذ اقامت و شرایط سنی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا و همچنین موارد دیگر مانند هزینه های مختلف در زمان تحصیل در کشور کانادا و دانشگاه های معتبر آن را کسب نماید، تا در زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دچار مشکل نشده و به خوبی از پس مشکلات احتمالی پیش آمده برآید، پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید:

 جایگاه تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا

در حالت کلی امروزه تحصیل در رشته‌هایی مانند دندانپزشکی یا پزشکی در کشور کانادا و یا کشورهای دیگر که از نظر سطح رفاه و امکانات در سطح مدرن و پیشرفته ای به سر می‌برند، بحث بسیار داغی است چرا که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از رشته‌های بسیار پردرآمد با بازار کار بسیار خوب هستند به خصوص اگر مدارک تحصیلی این رشته ها صادر شده از دانشگاه های معتبر از کشورهای پیشرفته باشد.

یکی از بهترین و پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی، کشور کانادا می‎باشد. مشخص است که رشته پزشکی در کشور کانادا روز به روز تعداد بیشتری متقاضی به خود جذب می‌کند چرا که سطح کیفیت آموزش و امکانات آموزشی در کشور کانادا بسیار بالا بوده و دانشگاه های با کیفیتی دارد، در این کشور، علاوه بر این که دانشگاه‌ها از رنکینگ بسیار بالایی در دنیا برخوردارند، امکانات آموزشی بسیار با کیفیتی نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، همچنین مدرک ارائه شده توسط دانشگاه های موجود در کشور کانادا به خوبی استانداردهای جهانی را پاس کرده و از اعتبار بین‌المللی بسیار بالایی برخوردار می‎باشند، از این رو فرصت اشتغال بسیار خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در کشور کانادا به وجود خواهد آمد. همچنین باید بگوییم که علاوه بر امکانات و کیفیت بالای آموزش در کشور کانادا، هزینه های کلی مانند هزینه های دانشجویی و تحصیلی و هزینه های زندگی برای افرادی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را انتخاب می‌کنند، بسیار معقول و مقرون به صرفه می‎باشد و از بسیاری از کشورهای پیشرفته و مدرن مانند آمریکا و انگلیس هزینه کمتری خواهد داشت.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در کانادا

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در کانادا

افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند بعد از مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت تحصیلی و همچنین دریافت پذیرش تحصیلی، می‎توانند به عنوان یک شهروند کانادایی در این کشور به تحصیل بپردازند. رشته پزشکی در این کشور ، جزو پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی به حساب می‎آید. افرادی که قصد دارند در رشته پزشکی در کشور کانادا تحصیل کنند، ابتدا باید یک دوره چهارساله را در یکی از دانشگاه‌ های این کشور در رشته هایی که با رشته پزشکی مرتبط باشند طی کرده و مدرک لیسانس را در زمینه رشته های نامبرده کسب نمایند، سپس باید در آزمون سراسری پزشکی که در کانادا برگزار می‌گردد شرکت نمایند. نام این آزمون به انگلیسی Admission Test Medical College می‎باشد که به صورت مخفف به آن MCAT نیز گفته می‎شود. بعد از اینکه فرد در آزمون شرکت کرد و نمره قبولی را دریافت نمود، می‎ تواند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های پزشکی در کشور کانادا اقدام نماید.

یکی از شرط های لازم برای اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌ های کشور کانادا، داشتن معدل دیپلم ۱۵ به بالا می‎باشد. همچنین معدل فرد در دوره پیش دانشگاهی نیز باید ۱۵ به بالا باشد و لازم است تا یک مدرک زبان معتبر، مانند زبان آیلتس ۶ و نیم به بالا را اخذ کرده باشد. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در این کشور را دارند و مدرک زبان رسمی کسب نکرده‌اند، ابتدا باید در دوره های آموزش زبان که در دانشگاه کالج های موجود در کشور کانادا برگزار می‌گردد شرکت کرده و  نمره قبولی را اخذ نمایند. البته این نکته را نیز باید بگوییم که آشنایی با زبان کانادایی نیز لازم است چرا که از آن باید برای ارتباط گرفتن با افراد مختلف در کشور کانادا و برای رفع نیازهای خود استفاده کنید. خبر خوشحال کننده این است که دانشگاه های موجود در کشور کانادا برای دانشجویان بین‌المللی خود، دوره های آموزش زبان کانادایی دایر می‌نمایند. در حالت کلی ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا بسیار سخت بوده و حالت رقابتی دارد. این محدودیت و حالت رقابت مربوط به تمامی دانشگاه های موجود در کشور کانادا می‎ باشد و افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند باید از رزومه قوی تر و همچنین مدرک زبان معتبر تری بهره‌ مند باشند تا شانس بیشتری جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور داشته باشند. به طور کلی تحصیل پزشکی در این کشور حدود 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد، دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی یک دوره عملی 48 هفته ای در یک بیمارستان معتبر یا یک کلینیک را نیز پشت سر خواهند گذاشت. توجه داشته باشید که برخی از دروس در رشته پزشکی در کشور کانادا به صورت آنلاین به دانشجویان ارائه می‌گردد.

طول مدت تخصص پزشکی در کانادا

طول مدت تخصص پزشکی در کانادا

در حالت کلی افرادی که قصد تحصیل در مقطع اخذ تخصص در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند باید یک دوره چهار الی پنج ساله را تحت آموزش رزیدنتی پشت سر گذاشته باشند، همچنین ممکن است یک دوره آموزش زیر تخصصی نیز به مدت دو سال مورد نیاز باشد. همچنین متخصصین پزشکی آزمایشگاهی نیز موظف هستند تا یک دوره 4 الی 5 ساله از دوره آموزش های رزیدنتی را پشت سر بگذارند.

به طور کلی برای اخذ تخصص 2 الی 6 سال، با توجه به رشته باید در نظر گرفته شود.

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا در دوره اخذ تخصص جراحی را دارند نیز موظف هستند یک دوره 5 الی 6 ساله تحت عنوان آموزش رزیدنتی اختصاصی را پشت سر بگذارند و همچنین ممکن است به دو سال آموزش زیر تخصصی احتیاج پیدا کنند. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص را دارند باید دارای مدرک کارشناسی باشند و همچنین از یک دانشگاه پزشکی معتبر فارغ‌التحصیل شده باشند و دوره آموزش سه ساله رزیدنتی پزشک خانواده را به صورت تمام و کمال سپری کرده باشند. همچنین علاوه بر آزمون های ذکر شده باید در آزمون‌های مربوط به احراز صلاحیت شورای پزشکی در کشور کانادا نیز اقدام نموده و مدارک گواهینامه متصدی صدور گواهینامه استان یا منطقه‌ای را نیز کسب کرده باشند. در حالت کلی مدرک فارغ‌التحصیلی بین‌المللی پزشکی به افرادی اطلاق می‌گردد که دوران آموزش رزیدنتی خود برای کارشناسی ارشد را در کشور خارج از کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا کسب کرده باشند. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشورکانادا برای اخذ تخصص را دارند، برای اینکه بتوانند در آزمون های کالج سلطنتی شرکت نمایند لازم نیست که صرفاً در کشور کانادا زندگی کرده و به عنوان یک شهروند کانادایی به حساب بیایند

سر فصل دروس پزشکی در کانادا (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در کانادا (عمومی و تخصصی)

از جمله مهمترین سرفصل‌های درسی که دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارد باید آنها را در طی دوران تحصیل خود پاس کرده و پشت سر بگذارند، می‎توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • بیوشیمی
 • بیومکانیک
 • بیوفیزیک
 • بیوستاتیک
 • آناتومی
 • یاخته شناسی
 • درون ریز شناسی
 • رویان شناسی
 • همه گیر شناسی
 • ژنتیک
 • بافت شناسی
 • فیزیک پزشکی
 • ایمنی شناسی
 • میکروب شناسی
 • عصب شناسی
 • بیولوژی مولکولی
 • آسیب‌شناسی
 • علوم قضایی
 • فتو بیولوژی
 • داروشناسی
 • رادیولوژی
 • فیزیولوژی
 • سم شناسی و ...

در دانشگاه های موجود در این کشور تخصص های مختلف رشته پزشکی در کشور کانادا کالج های مخصوص خود را دارند که به مجموعه آنها رویال کالج Royal College گفته می‎شود. تخصص ها معمولاً با یکی از دو حوزه جراحی و یا پزشکی دارای تناسب هستند که در قسمت پزشکی روی عملکرد ها و فرآیندهای غیر عملیاتی تمرکز می‌شود و همچنین اکثر دوره های تخصص پزشکی نیازمند آموزش ابتدایی در پزشکی داخلی می‌باشند و در دوره های جراحی تخصصی به عملکرد ها و فرایندهای عملیاتی بیشتر تمرکز می‎شود و همچنین در دوره های تخصص جراحی نیز آموزش های ابتدایی در جراحی عمومی مورد نیاز می‌باشد؛ البته تخصص هایی مانند تخصص پوست شناسی و چشم پزشکی ممکن است در روند خود از فرآیندهای جراحی استفاده نمایند اما از نظر طبقه بندی به عنوان تخصص های پزشکی شناخته شده و تحت عنوان تخصص های جراحی به حساب نمی‎آیند. از جمله مهمترین تخصص های موجود در رشته پزشکی در کشور کانادا که توسط دانشگاه های موجود در این کشور ارائه می‌گردند می‎توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • تخصص درماتولوژی
 • تخصص ارتوپدی
 • متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی
 • تخصص جراحی مغز و اعصاب
 • تخصص چشم پزشکی
 • متخصص زنان و زایمان
 • متخصص گوش و حلق و بینی
 • تخصص اورولوژی اطفال
 • متخصص اروانکولوژی
 • تخصص استرابیسم
 • تخصص جراحی سر و گردن
 • تخصص قرنیه
 • تخصص گلوکوم
 • جراحی عروق
 • جراحی اطفال
 • تخصص توراکس
 • تخصص جراحی قلب و عروق
 • تخصص جراحی پلاستیک
 • تخصص بیماری های قلب و عروق
 • تخصص اینترنشنال کاردیولوژی
 • تخصص بیماری های قلب در اطفال
 • تخصص طب اورژانسی
 • تخصص متابولیسم و غدد درون ریز
 • تخصص غدد در اطفال و خردسالانان
 • تخصص گوارش اطفال
 • متخصص گوارش داخلی
 • تخصص بیماری عفونی گرمسیری
 • تخصص بیماری های اعصاب و روان
 • تخصص نفرولوژی
 • تخصص روماتولوژی
 • تخصص بیماری های ریه
 • تخصص خون و سرطان و بالغین
 • و بسیاری موارد دیگر

 

 یک سری از تخصص‌های میان‌رشته‌ای نیز وجود دارد که از جمله مهمترین آنها می‎توان به لیست زیر اشاره نمود:

 • تخصص پزشکی اعتیاد
 • تخصص مهندسی بیوپزشکی
 • تخصص فارماکولوژی بالینی
 • تخصص پزشکی قانونی
 • تخصص اخلاق پزشکی
 • تخصص پزشکی مبتنی بر جنسیت و ...

 

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در کانادا

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در کانادا

در حالت کلی دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند لازم است قبل از تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا نسبت به اخذ مدرک لیسانس برای کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه مانند زیست شناسی اقدام نمایند. این نکته نیز گفتنی است که تمامی دانشگاه های موجود در کشور کانادا پذیرش خود را بر مبنای داشتن مدرک لیسانس قرار نمی‌دهند. به عنوان مثال دانشگاه پزشکی کبک، یک دوره دو ساله تحت عنوان دیپلم CEGEP  برگزار میک‌ند که این دوره برابر با سال دوازدهم و همچنین سال اول دانشگاه می‎باشد. اما در حالت کلی بیشتر دانشگاه موجود در غرب کشور کانادا به یک دوره دو ساله پیش از تحصیل و همچنین دانشگاه های موجود در ایالت انتاریو دوره‌های پیش پزشکی ۳ ساله برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دارند در نظر می‌گیرند. از جمله پارامترها و مواردی که در پذیرش در رشته پزشکی در کشور کانادا در دانشگاه های موجود در این کشور تاثیر بسیار زیادی دارد، سوابق تحصیلی در دوره کارشناسی و هم چنین نتیجه تست کالج پزشکی و مصاحبه های مربوطه می‎باشد. 

البته دانشگاه هایی نیز هستند که نیاز به نتیجه آزمون کالج پزشکی یا همان MCAT  ندارند، که از جمله این دانشگاه ها می‌توان به دانشگاه پزشکی کبک، دانشگاه اتاوا و دانشگاه نورثرن انتاریو اشاره نمود. چرا که تست پذیرش کالج پزشکی معادل فرانسوی ندارد. البته دانشگاه هایی نیز در کشور کانادا هستند که بر روی نتیجه تست MCAT  حساب بسیار ویژه باز کرده و بر اساس نمره کسب شده در این آزمون نسبت به پذیرش و یا نپذیرفتن دانشجویان اقدام می‎نمایند که از جمله این دانشگاه ها می‌توان به دانشگاه تورنتو و همچنین دانشگاه کویین اشاره نمود. دانشگاه دیگری نیز در کشور کانادا وجود دارد که خدمات تحصیلی پزشکی در کشور کانادا را ارائه می‎دهد که نام آن دانشگاه وسترن آنتاریو می‎باشد, این دانشگاه بیشتر عملکرد بالا برایش اولویت داشته و بر مبنای آن نسبت به پذیرش دانشجو در رشته پزشکی اقدام می‌نماید. در مورد دانشگاه مک مستر در کشور کانادا نیز باید بگوییم که این دانشگاه تمرکز بسیار زیادی در قسمت شفاهی آزمون پذیرش کالج پزشکی یا همان MCAT  داشته و بر اساس آن نسبت به پذیرش و مصاحبه نمودن با دانشجو اقدام می‎نماید. اگر بخواهیم در مورد تست پذیرش کالج پزشکی یا همان ام کت MCAT  بیشتر توضیح دهیم، باید بگوییم این تست به عنوان یک آزمون استاندارد برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا، استرالیا و آمریکا را دارند به صورت کاملا آنلاین برگزار می‎گردد و روی آنالیز و ارزیابی موضوعاتی مانند حل مسئله، میزان دانش مفاهیم طبیعی، علوم اجتماعی و رفتاری و همچنین اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی و همچنین مسائل مورد تفکر انتقادی، تمرکز دارد.

 تقریبا تمامی دانشگاه‎های ارائه کننده‌ی خدمات آموزشی پزشکی در کشور کانادا و آمریکا برای پذیرش دانشجو به ریز نمرات ارائه شده از آزمون MCAT دانشجو توجه ویژه می‌‎کنند. همچنین بیشتر دانشگاه ها، نتایج آزمون هایی را که مربوط به بیش از سه سال گذشته باشد را قبول ندارند.

 در حالت کلی تست پذیرش کالج پزشکی از چهار بخش اصلی تشکیل می‎شود که به شرح زیر می‎باشد:

 • آزمون مربوط به تحلیل انتقادی و مهارت‎های استدلالی
 • اصول بیوشیمی و بیولوژی در سیستم های زنده
 • اصول اجتماعی و روانی و بیولوژی رفتار
 • اصول فیزیک و شیمی در سیستم های بیولوژی

از جمله دروس پیش نیاز اکثر دانشگاه های پزشکی می‎توان به دروسی مانند انگلیسی، فیزیک با آزمایشگاه، شیمی آلی با آزمایشگاه، بیولوژی با آزمایشگاه، شیمی عمومی به آزمایشگاه اشاره نمود

لیست دانشگاه های رشته پزشکی کانادا

لیست دانشگاه های رشته پزشکی کانادا

از جمله مواردی مانند سختی آزمون ها جهت پذیرش و همچنین ظرفیت کم دانشگاه ها باعث شده تا افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند، به جای انتخاب کانادا کشورهای دیگر از جمله انگلیس و اتریش را به عنوان هدف خود قرار دهند. بیشتر دانشگاه های موجود در کشور کانادا که رشته پزشکی را ارائه می‌کنند، جزو دانشگاه‌های تاپ در کل دنیا هستند.

دانشگاه تورنتو University of Toronto

این دانشگاه به عنوان یک نهاد عمومی شناخته شده و در اوایل قرن هجدهم یعنی سال ۱۸۲۷ بنا شده است. حدود ۸۰ درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه در حال تحصیل هستند در مقطع کارشناسی می‌باشند. از نظر طراحی سه محوطه دانشگاهی در دانشگاه تورنتو وجود دارد و تقریباً تمامی دانشجویان در این دانشگاه یعنی حدود ۹۵ درصد از این افراد در محوطه دانشگاه سن ژوئیه تحصیل می‌کنند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا British Columbia

این دانشگاه یک موسسه و نهاد دولتی به حساب می‌آید که در ایالت بریتیش کلمبیا واقع شده است. قدمت این دانشگاه به سال 1821 باز می‌گردد. در این دانشگاه دو مرکز اصلی در حال فعالیت و ارائه خدمات به دانشجویان خود از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا دارند هستند.

دانشگاه مک مستر Mc Master University

این دانشگاه به عنوان یک نهاد دانشگاهی تحقیقاتی عمومی در همیلتون کانادا در حال فعالیت می‎باشد و ساخت آن به سال 1887 بازمی‌گردد. محوطه‌های اصلی دانشگاه مک مستر در نزدیکی محل های وست دیل و اینس لای وود (که محله های مسکونی هستند) و همچنین در مجاورت باغ گیاه شناسی سلطنتی کانادا واقع شده است. این دانشگاه پذیرای دانشجویان مختلف که خواهان تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند می‎باشد.

دانشگاه مک گیل  McGill University

این دانشگاه نیز به عنوان یک دانشگاه دولتی در کشور کانادا شناخته شده می‎باشد و زمان تاسیس آن به اوایل قرن هجدهم و سال ۱۸۲۱ باز می‌گردد. طراحی ساختمان های این دانشگاه به گونه ای است که دارای دو محوطه دانشگاهی می‎باشد که یکی پردیس مرکز شهر در مونترال و دیگری دانشگاه مک دونالد در Sainte Anne de Bellevue است، این دو پردیس و مرکز دانشگاهی حدود ۲۰ مایل از یکدیگر فاصله دارند. همچین امکانات آموزشی و پژوهشی که در این دانشگاه در اختیار دانشجویان می‌گیرد به زبان انگلیسی می‎باشد.

دانشگاه مونترال    University of Montreal

یکی دیگر از دانشگاه های دولتی موجود در کشور کانادا که دارای قدمت نسبتا بالایی نیز می‎باشد، دانشگاه مونترال است که تاسیس آن به اواخر قرن هجدهم و سال ۱۸۷۸ باز می گردد. این دانشگاه در ابتدا زیر مجموعه دانشگاه لاوال کبک بود بعد از مدت فعالیت در اوایل قرن نوزدهم و سال ۱۹۱۹ توانست به صورت مستقل فعالیت خود را ادامه دهد. دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی می‌پردازند از سمت دانشگاه برایشان مسکن تمام وقت تهیه می‎شود. زبان تدریس در این دانشگاه فرانسوی است.

دانشگاه آلبرتا University of Alberta

این دانشگاه به عنوان یک نهاد و دانشگاه عمومی شناخته شده و در اوایل قرن نوزدهم و سال ۱۹۰۸ شروع به فعالیت نمود. همانطور که از اسم این دانشگاه پیداست محل این دانشگاه در ایالت آلبرتا واقع در غرب کانادا می‎باشد. حدود ۸۰ درصد از دانشجویانی که در این دانشگاه به تحصیل در رشته های مختلف از جمله تحصیل در رشته پزشکی می‌پردازند، در مقطع کارشناسی هستند. طراحی ساختمان دانشگاه به گونه ای است که دارای ۵ محوطه می‎باشد که چهار محوطه آن در شهر ادمونتون قرار دارد.

دانشگاه کلگری University of Calgary (U of C)

این دانشگاه یک نهاد تحقیقاتی عمومی است که در شهر کلگری در کشور کانادا واقع شده است. زمان تاسیس دانشگاه کلگری مربوط به سال ۱۹۴۴ می‎باشد. همچنین این دانشگاه به عنوان زیر شاخه دانشگاه آلبرتا تاسیس شده و به فعالیت او ادامه داده است.

دانشگاه اتاوا University of Ottawa

خدمات تحصیلی و آموزشی که در دانشگاه اتاوا به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی به دانشجویان مختلف از جمله دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند ارائه میگردد، به صورت دو زبانه می‎باشد. محل قرارگیری این دانشگاه در منطقه مسکونی سند هیل واقع شده است و همچنین در کنار کانال معروف رایدو اتاوا قرار گرفته است.

 خدمات آموزشی و پژوهشی ارائه شده به دانشجویان مختلف از جمله دانشجویانی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را به عنوان هدف خود در نظر دارند، در این دانشگاه بسیار متنوع و با سطح کیفیت عالی می‎باشد.

 دانشگاه ملکه واقع در کینگستون  Queen’s University

دانشگاه ملکه یا همان کویین به عنوان یک نهاد عمومی تحقیقاتی در شهر کینگستون واقع در ایالت انتاریو کانادا به حساب می‎آید. این دانشگاه مربوط به سال ۱۸۴۱ می‎باشد که به واسطه مجوز سلطنتی که از طرف ملکه ویکتوریا در کشور کانادا صادر شد شروع به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی نمود.

دانشگاه غرب انتاریو University of Western Ontario

زمان تاسیس این دانشگاه به سال 1878 باز می‌گردد و تحت عنوان یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی در غرب کانادا به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان مختلف از جمله کسانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند می‌پردازد.

دانشگاه لووال University of Laval

دانشگاه لاوال به عنوان یک دانشگاه عمومی و تحقیقات پژوهشی در منطقه کبک کانادا در حال فعالیت و ارائه خدمات تحصیلی می‎باشد. این دانشگاه نیز توسط حکم سلطنتی ملکه ویکتوریا شروع به فعالیت برای خدمات آموزشی و تحصیلی نمود. زمان تاسیس این دانشگاه مربوط به اواسط قرن هجدهم و سال ۱۸۵۲ می‌باشد.

دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba

یکی از دانشگاه های معتبر موجود در کشور کانادا که در رشته های مختلف از جمله رشته تحصیلی پزشکی در کشور کانادا ارائه خدمات می‌نماید، دانشگاه مانیتوبا است. این دانشگاه دارای یک محوطه اصلی می‎باشد که این محوطه در محله فورت گری در جنوب منطقه وینیپگ قرار گرفته است. این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه غربی موجود در کشور کانادا شناخته می‎شود و زمان تاسیس آن به سال ۱۸۷۷ باز می‌گردد.

دانشگاه شربروک University of Sherbrooke

یکی دیگر از نهادهای تحقیقاتی و آموزشی موجود در کشور کانادا، دانشگاه شربروک می‎باشد که در منطقه جنوبی ایالت کبک و در شهر شربروک قرار گرفته است. این دانشگاه در کشور کانادا به عنوان یک دانشگاه پزشکی بسیار محبوب و معروف شناخته شده و آماده خدمات رسانی به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را دارند می‎باشد. همچنین باید بگوییم خدمات آموزشی و پژوهشی و امکاناتی که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد از سطح بسیار بالایی برخوردار می‎باشد.

دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan

در مورد زمان تاسیس و شروع به کار دانشگاه ساسکاچوان باید بگوییم که شروع به فعالیت این دانشگاه به قرن نوزدهم و سال ۱۹۰۷ باز می‌گردد و این دانشگاه در کشور کانادا تحت عنوان یک دانشگاه و نهاد تحقیقاتی در حال فعالیت می‎باشد. این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه ساسکاچوان به عنوان یکی از برترین دانشگاه های موجود در کشور کانادا آماده خدمت رسانی به دانشجویان مختلف از جمله افرادی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا را در برنامه خود دارند می‎باشد.

دانشگاه ویکتوریا University of Victoria

یکی دیگر از موسسات و دانشگاه های پژوهشی آموزشی تحقیقاتی موجود در کشور کانادا دانشگاه ویکتوریا می‎باشد که این دانشگاه در منطقه بریتیش کانادا در حال فعالیت می‎باشد. این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین موسسه پس از دوره متوسطه در ایالت بریتیش به حساب می‎آید و زمان تاسیس آن به سال ۱۹۶۳ بازمی‌گردد.

دانشگاه گلف  University of Guelph

دانشگاه گل به عنوان یک نهاد دولتی در حال خدمت رسانی در زمینه های تحقیقاتی و آموزشی به دانشجویان خود در شهر گلف واقع در تورنتو در کشور کانادا می‎باشد. این دانشگاه در واقع از به هم پیوستن دانشگاه پزشکی مهندسی و کالج کشاورزی انتاریو در سال ۱۹۶۴ ایجاد شده و فعالیت خود را آغاز کرده است.

دانشگاه سیمون فراسر Simon Fraser University

این دانشگاه در منطقه بریتیش کلمبیا به عنوان یک از نهاد دولتی آموزشی در حال فعالیت می‎باشد. این دانشگاه برنامه‌های خود را به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد در طول مدت ۳ سال ارائه می‌نماید و به عنوان تنها دانشگاهی در کشور کانادا شناخته می‎شود که با انجمن ملی کالج ملی در کشور کانادا در حال همکاری است

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کانادا

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در کانادا

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در دوره تخصص دارند باید چند ملاک برتری و شایستگی را بدون توجه به اینکه قصد تحصیل در کدام شاخه تخصص پزشکی را دارند داشته باشند از جمله موارد ابتدایی می‎توان به بحث تابعیت و اقامت در کشور کانادا به صورت دائم و موفقیت در آزمون های ورودی و همچنین داشتن مهارت کافی در زمینه زبان انگلیسی اشاره نمود. در زمینه تسلط به زبان انگلیسی باید بگوییم در صورتی که شما خواهان تحصیل در دوره تخصص در یکی از دانشگاه‎های کشور کانادا باشید که زبان این مورد استفاده آنها برای آموزش و پژوهش زبان انگلیسی یا فرانسه باشد، شما باید به خوبی به زبان‌های نام برده شده تسلط داشته باشید تا توسط آن دانشگاه پذیرفته شوید. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای تخصص را دارند باید دو آزمون ارزشیابی شورای پزشکی کانادا که به آن MCCEE گفته می‌شود و همچنین آزمون همکاری ارزیابی ملی NAC  را پشت سر بگذارند, البته افرادی که دوران پزشکی خود را در کشور کانادا گذرانده‌اند احتیاجی نیست تا آزمون های مقدماتی نامبرده را پشت سر بگذارند.

در عوض این افراد باید قبل از آن که برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص اقدام کنند، در آزمون MCCQE جهت بررسی دارا بودن شرایط لازم در شورای پزشکی کانادا اقدام نمایند. این به این معنا می‎باشد که افرادی که دوره عمومی پزشکی در کشور کانادا را پشت سر گذاشته‌اند راحت‌تر می‎توانند در دوره تخصص ادامه تحصیل دهند. همچنین افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص را دارند، در هنگام اقدام به ادامه تحصیل باید به این نکته توجه کنند که می‌خواهند در کدام استان کشور کانادا به تحصیل بپردازند، چرا که هر یک از استان های موجود در کشور کانادا ملاک های متفاوتی را به عنوان ملاک های شایستگی برای تحصیل در رشته پزشکی در دوره تخصص به حساب می‌آورند. موضوعی که باید به آن توجه کنیم این است که برخوردار شدن از ملاک‎های استان های مختلف کشور کانادا می‎تواند به شدت سخت و چالش برانگیز باشد؛ بنابراین لازم است در هنگام انتخاب استان مورد نظر خود در کشور کانادا، جهت تحصیل برای اخذ تخصص در رشته پزشکی حساسیت و وسواس ویژه‌ای به خرج دهید. تجربه نشان داده استان هایی مانند مانیتوبا، انتاریو و ساسکاچوان معمولاً سازگاری بهتری با دانشجویان بین‌المللی دارند. افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا برای اخذ تخصص را دارند، باید تمامی مدارک مورد نیاز را جهت ارائه در تاریخ مشخص شده که تا ماه نوامبر می‎باشد تکمیل نمایند. سرویسی که در کشور کانادا جهت اخذ پذیرش دوران رزیدنتی وجود دارد دارای یک جدول زمانبندی مشخص است که می‎تواند به دانشجویان پزشکی بسیار کمک نماید. بعد از آنکه تقاضای فرد مورد نظر جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا در دوره تخصص مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفت، مصاحبه‌ای در بین ماه های ژانویه و فوریه از فرد متقاضی صورت می‌گیرد که تاثیر بسیار زیادی در اخذ پذیرش او خواهد داشت. از همین جهت لازم است تا افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا در دوره تخصص را دارند، اطلاعات کافی در مورد مصاحبه را کسب نموده و با آمادگی پیش بروند.

 

هزینه‌ها و تمام هزینه‌های جانبی تحصیل در کانادا

هزینه‌ها و تمام هزینه‌های جانبی تحصیل در کانادا

در حالت کلی باید بگوییم که هزینه تحصیل در کانادا نسبت به دیگر کشورهای هم‌سطح، ارزان‌تر به حساب می‌آید و یک فرد که می‎خواهد در رشته پزشکی در کشور کانادا تحصیل نماید، حدود ۳۵ هزار دلار در سال خرج تحصیل و زندگی او می‌شود. شهریه دانشگاه برای رشته پزشکی در کشور کانادا حدود ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار آمریکا تخمین زده شده است.

تعدادی از دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا به دانشجویان در حال تحصیل خود خوابگاه دانشجویی اعطا می‌نمایند و دانشجویان می‌توانند از خدمات خوابگاهی ارائه شده استفاده کرده و هزینه خود را تا حد زیادی کاهش دهند. همچنین با این حال، بعضی دانشجویان هستند که ترجیح می‌دهند به صورت شخصی و در یک اتاق یا آپارتمان زندگی کنند که این مورد هزینه بیشتری را می‌طلبد؛ به عنوان مثال یک آپارتمان دو خوابه در کانادا حدود 600 الی 1600 دلار ماهانه هزینه خواهد داشت که البته مواردی مانند مکان خانه و همچنین نوع خانه و تجهیزات موجود  آن در هزینه نهایی تاثیر بسزایی دارند.

دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا بسته به محل زندگی‌شان می‎توانند مسیر خانه تا دانشگاه را پیاده و یا با استفاده از وسایلی مانند دوچرخه طی نمایند و در هزینه صرفه‌جویی کنند و همچنین در صورتی که امکان این کار نبود، می‎توانند از وسایل نقلیه عمومی موجود در کشور کانادا استفاده کنند که این مورد حدود ۸۰ الی ۱۱۰ دلار در ماه هزینه در پی خواهد داشت.

در حالت کلی یک دانشجو که در حال تحصیل در رشته پزشکی است، برای هزینه زندگی در کانادا به تنهایی حدود ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در ماه باید پس‌انداز داشته باشد. همچنین در صورتی که فرد برای زندگی خوابگاه را انتخاب نمایند، با توجه به نوع خوابگاه و نوع دانشگاه حدود ۳۰۰ هزار و ۷۰۰ دلار در ماه هزینه می‌برد. بعضی از افراد هستند که تمایل دارند در حین تحصیل در رشته‌های مختلف مانند رشته پزشکی در کشور کانادا برای هموار کردن هزینه‌هایی مانند هزینه دانشگاه و هزینه‌های زندگی، به اشتغال در حین تحصیل بپردازند. خبر خوش این است که دارندگان ویزای تحصیلی در کشور کانادا که بیش از ۶ ماه از مدت زمان اقامت و تحصیل آن‌ها می‌‌گذرد، اجازه دارند تا در این کشور به اشتغال و کار بپردازند. البته نکته اینجاست که این افراد فقط می‌توانند به صورت پاره وقت به کار مشغول شوند و هر فرد دانشجوی رشته پزشکی در کشور کانادا می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

چیزی که مشخص است از طریق این مقدار اشتغال نمی‌توان تمام هزینه‌های موجود را تحت پوشش قرار داد؛ اما به واسطه آن می‎توان قسمتی از هزینه‌ها را جبران نمود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی کانادا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی کانادا

افرادی که خواهان تحصیل در رشته پزشکی در کشور کانادا هستند باید برای اقامت خود ویزای تحصیلی اخذ نمایند که برای دریافت این ویزا به یک سری مدارک نیاز می‎باشد، که در زیر آنها را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات که لازم است معدل دیپلم بالای ۱۵ باشد.
 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات که این مدرک نیز لازم است معدل بالای ۱۵ داشته باشد.
 • ارائه مدرک زبان معتبر مانند آیلتس بالای ۵
 • ارائه مدرک مبنی بر قبولی در آزمون ام کت MCAT
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه پاسپورت معتبر و یا دیگر اسناد مسافرتی که لازم است آنها حداقل به میزان سه ماه یا بیشتر اعتبار داشته باشند.
 • ارائه مدارک تمکن مالی مورد نیاز در زمان تحصیل جهت حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کشور کانادا
 • ارائه نامه انگیزه (هدف) از تحصیل در کشور کانادا

 

 

مشاوره پزشکی در کانادا
آخرین ویرایش: ‏3 ماه پیش - 8,846 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021