دندانپزشکی در مجارستان

مجارستان به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه شنگن حاضر در قاره اروپا، هرساله تعداد زیادی از متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در یک کشور اروپایی دارند را به خود جذب می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان بپردازیم. افرادی که خواهان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان هستند می‌توانند این مقاله را به صورت کامل مطالعه کرده و اطلاعات کافی در مورد رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان کسب نمایند.

شرایط تحصیل دنداپزشکی در مجارستان

دندانپزشکی در مجارستان

دندانپزشکی در کشور مجارستان و تحصیل در این رشته موضوعی است که مورد توجه بسیاری از افراد از سراسر دنیا بوده و به عنوان یکی از راه‌های مهاجرت به کشور مجارستان هر ساله، متقاضیان خاص خود را به سمت این کشور می‎کشاند. کشور مجارستان یک کشور کوچک و کم جمعیت که در منطقه مرکزی اروپا واقع شده است می‌باشد و به نوعی از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین کشورهای موجود در قاره اروپا به حساب می‌آید. اکثر ساکنان کشور مجارستان به زبان انگلیسی و مجارستانی سخن می‌گویند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان را دارند، باید یک دوره پنج‌ساله تحصیلی را در این کشور سپری کنند، که این دوره تحصیلی دندانپزشکی در کشور مجارستان شامل دو قسمت علوم پایه و بالینی بوده و به صورت کاملا برنامه‌ریزی شده برای دانشجویان متقاضی ارائه می‌گردد. برنامه در نظر گرفته شده برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان به این صورت می‌باشد که در هر سال دو ترم ارائه می‌گردد. متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان را دارند باید قبل از ورود به دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور مجارستان آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند و همچنین نیاز است تا دوره یکساله پیش پزشکی و یا پیش دانشگاهی پزشکی که توسط کالج‌ها و موسسات مختلف در کشور مجارستان ارائه می‌گردد را سپری نمایند.

پس از آن که این دوره‌ها و آزمون‌ها توسط افراد متقاضی با موفقیت پشت سر گذاشته شد، افراد می‌توانند جهت تحصیل به دانشگاه مورد نظر خود در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان مشغول شوند. دانشجویان در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان در سه سال اول به دانشگاه علوم پایه وارد شده و دوره‌های ابتدایی دندانپزشکی را آموزش می‌بینند. این دوره‌ها به عنوان پایه و اساس دندانپزشکی بالینی به حساب می‌آیند. دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان هستند در سال آخر تحصیل خود در کنفرانس‌های بالینی و فعالیت‌های بیرون از کلاس درس مانند فعالیت‌های بیمارستانی مشغول می‌شوند و در پایان نیز یک سری آزمون‌ها از این افراد اخذ می‌گردد که در صورت موفقیت در این آزمون‌ها به آن‌ها مدرک دکترای دندانپزشکی تعلق می‌گیرد.

DMD برنامه پزشکی از سوی دانشگاه دبرسن در کشور مجارستان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان را دارند ارائه می‏‌گردد که این برنامه به صورت ۵ ساله ارائه شده و شامل ۱۰ ترم تحصیلی می‏‌باشد.

مهمترین مزیت های تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان مورد توجه بسیاری از افراد و دانشجویان در سطح دنیا از جمله دانشجویان خوب کشور عزیزمان ایران می‏باشد. در ادامه به مهمترین مزیت های تحصیل دندانپزشکی در کشور مجارستان اشاره خواهیم کرد:

 • معتبر بودن و ارزش داشتن تمامی مدارک پزشکی و دندانپزشکی ارائه شده توسط دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور مجارستان که دارای اعتبار کافی در نظر تمامی نهادها و سازمان‌های بهداشتی و دولتی در سراسر دنیا می‏باشد.
 • معتبر بودن مدارک دوره های مختلف تخصص در رشته دندانپزشکی که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی موجود در سطح کشور مجارستان به دانشجویان فارغ‌التحصیل این رشته اعطا می‏گردد و این مدارک در کل دنیا دارای اعتبار و ارزش بالایی هستند.
 • امکان اشتغال و کاریابی پس از پایان دوره تحصیل در کلیه کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای عضو اتحادیه شنگن و کشورهای معتبری مانند آمریکا، کانادا، انگلستان و غیره
 • دانشگاه های علوم پزشکی موجود در کشور مجارستان که خدمات اموزشی در زمینه رشته های مختلف پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان را ارائه می‌نمایند، همگی به عضویت سازمان بهداشت جهانی درآمده‌اند.
 • دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور میباشند، این امکان را دارند که در حین تحصیل به دیگر کشورهای اروپایی و یا کشورهایی نظیر آمریکا و کانادا انتقال پیدا نمایند.
 • مدرک ارائه شده توسط دانشگاه‌های مختلف کشور مجارستان در رشته دندانپزشکی به صورت تمام و کمال مورد تایید وزارت بهداشت کشور عزیزمان ایران می‏باشد و نیاز به معادل سازی برای مدرک نیست.
 • دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان هستند می‏توانند بدون هیچ مشکلی در حین تحصیل خود برای رفتن به ایران اقدام نمایند و مابقی دوران تحصیل خود را در کشور عزیزمان ایران سپری کنند.
 • از دیگر مزیت های تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان، وجود سطوح بالای آموزشی و پژوهشی در سطح بین‌المللی در درون دانشگاه های موجود در کشور مجارستان می‏باشد.
 • همچنین دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته های مختلف مانند رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان در دانشگاه های معتبر این کشور هستند، می‏توانند از خدمات بیمه درمانی به صورت تمام و کمال استفاده کرده و هزینه‌های خود را در بخش درمان و دارو تا حدود زیادی کاهش دهند.
 • همچنین در پایان باید بگوییم که از آنجایی که هزینه تحصیل و زندگی در کشور مجارستان برای ما ایرانی‌ها بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر کشورهای اروپایی بوده و همچنین سطح کیفیت و مدرک ارائه شده توسط دانشگاه‌های موجود در کشور مجارستان بسیار بالا می‏باشد، تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان به عنوان یکی از بهترین گزینه ها و در عین حال مقرون به صرفه ترین گزینه‌ها به حساب می‏آید و همچنین یکی از راحت ترین راه ها برای مهاجرت تحصیلی برای افراد مقیم ایران است

هدف از ارائه و تهیه این مقاله این بود که بتوانیم اطلاعات کافی و لازم در مورد جنبه‌های مختلف تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان را به شما عزیزان و متقاضیان و درخواست کنندگان گرامی ارائه نموده و بتوانیم قدمی هر چند کوتاه برای موفقیت و سربلندی شما عزیزان برداریم.

دوره‌های دندان‌پزشکی در مجارستان

افرادی که قصد دارند در رشته دندان‌پزشکی به حرفه خود ادامه دهند باید با توجه به شرایط موجود در دانشگاه‌های مجارستان سعی کنند با موفقیت دوره‌های تحصیلی را طی کرده و مدرک فارغ‌التحصیلی را نمره قابل قبولی کسب کنند. متقاضیان باید بتواند مدرک تخصصی پری مدیکال را کسب کنند. این مدرک به کسانی داده می‌شود که در طی یک آزمون علمی و نظری بتوانند مهارت و صلاحیت خود را به عنوان یک دندان‌پزشک ثابت کنند. بعد از اخذ مدرک پری مدیکال متقاضیان باید در دانشکده علوم پزشکی مدتی مشغول به کار شوند تا بتوانند مورد تایید پزشکان قرار گرفته و بعد از این مرحله می‌توانند برای اخذ مجوز درخواست دهند. کلیه این مراحل برای افراد عضو اتحادیه اروپا راحت‌تر خواهد بود. یا حت برای افرادی که مدرک تحصیلی و رزومه خود را در مجارستان کسب کرده‌اند طی کردن مراحل لازم آسان‌تر است.

دانشگاه های رشته دندانپزشکی مجارستان

در کشور مجارستان دانشگاه‌های بسیار معتبری در زمینه‌های مختلف علمی در حال فعالیت هستند که از همه نظر کیفیت و سطح سواد و علم در این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران و همچنین تمامی نهادها و ارگان‌های موجود در کل دنیا است. در ادامه مقاله لیست مهمترین دانشگاه‌هایی که از نظر کیفیت علمی در سطح بالایی بوده و از نظر وزارت بهداشت ایران اعتبارسنجی شده‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه سملوایز

دانشگاه سملوایز در کشور مجارستان یکی از بهترین دانشگاه‌هایی است که خدمات تحصیلی در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان ارائه می‌کند و در شهر بوداپست قرار دارد. بوداپست پایتخت کشور مجارستان می‌باشد. دانشکده پزشکی سملوایز در اواخر قرن هفدهم و در سال ۱۷۶۹ راه‌اندازی شد و این دانشگاه به عنوان قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی مجارستان و همچنین بزرگترین دانشکده موجود در این کشور به حساب می‌آید. دانشکده پزشکی سملوایز در اواخر قرن نوزدهم از کل دانشگاه استقلال پیدا کرد و جدا شد. همچنین در سال ۱۹۵۵ دانشکده دندانپزشکی و داروسازی سملوایز جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان تاسیس و شروع به فعالیت نمود.

نام این دانشگاه به افتخار پروفسور سملوایز که کاشف علت بیماری تب بود نامگذاری شده است. همچنین دانشگاه سملوایز اولین دانشگاه موجود در کشور مجارستان می‌باشد که برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کند. در حال حاضر در کشور مجارستان و در دانشگاه سملوایز هرساله حدود ۴ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند. سال تحصیلی در دانشگاه سملوایز به دو ترم تقسیم می‌شود که هر یک از ترم‌ها دارای پنج ماه مدت تحصیل است.

زمان شروع ترم اول در ماه سپتامبر بوده و تا ماه ژانویه ادامه دارد و همچنین ترم دوم در یک سال تحصیلی در ماه فوریه شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه پیدا می‌کند. رتبه دانشگاه سملوایز در بین کل دانشگاه‌های موجود در سطح دنیا ۱۹۴۵ می‌باشد. همچنین هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه سملوایز در حدود ۱۸ هزار و ۲۰۰ دلار برای هر سال می‌باشد. از مهم‌ترین امکاناتی که این دانشگاه برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی در کشور مجارستان ارائه می‌نماید، خوابگاه دانشجویی و همچنین امکاناتی مانند سالن مطالعه، آشپزخانه، حمام و سرویس‌های جداگانه، کتابخانه، باشگاه بدنسازی و غیره است.

دانشگاه سگد مجارستان 

این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های پیشرو در زمینه پزشکی و دندانپزشکی و ارائه دهنده خدمات لازم برای دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی در کشور مجارستان می‌باشد. دانشکده پزشکی و دندانپزشکی سگد در اواخر قرن نوزدهم و در سال ۱۹۵۱ و همچنین دانشکده داروسازی این دانشگاه در سال ۱۹۵۷ بنا شد و فعالیت خود را آغاز نمود. نام دانشگاه به احترام جورج سیمون به خاطر کشف ویتامین سی و استخراج آن از پاپریکا برنده جایزه نوبل شده است و به عنوان یکی از بنیانگذاران دانشکده علوم می‌باشد به این نام لقب گرفته است. در حال حاضر در این دانشگاه حدود هزار دانشجو از سراسر دنیا به تحصیل مشغول می‌باشند.

رتبه این دانشگاه در رنکینگ جهانی ۶۷۰ می‌باشد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه سگد در سال تقریبا ۱۶ هزار و ۳۰۰ دلار تخمین زده شده است. در دانشگاه سگد هر سال تحصیلی شامل دو ترم می‌باشد و هر ترم حدود ۱۴ هفته زمان احتیاج دارد تا به پایان برسد. معمولاً ترم اول در هفته اول ماه سپتامبر شروع می‌گردد و پایان این ترم در اواسط ماه دسامبر می‌باشد و در ماه ژانویه نیز امتحانات پایان ترم برگزار شده و از دانشجویان امتحان‌های لازمه اخذ می‌گردد.

از مهم‌ترین مزیت‌هایی که دانشگاه سگد آن را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد، امکان استفاده از کتابخانه ملی مجارستان است که در این دانشگاه واقع می‌باشد. از دیگر امکاناتی که دانشگاه سگد در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد وای فای رایگان می‌باشد، همچنین در این دانشگاه امکانات بسیار خوب ورزشی و آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان و یا دیگر رشته‌ها در نظر گرفته شده است.

دانشگاه دبرسن مجارستان 

دانشگاه دبرسن در اواسط قرن پانزدهم و در سال ۱۵۳۸ با شکل‌گیری کالج دبرسن شروع به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی در رشته‌های مختلفی مانند پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان نمود. از زمانی که دانشگاه دبرسن شروع به فعالیت نمود یعنی در اوایل قرن نوزدهم دانشگاه برنامه ریزی درسی و آموزشی خود را در چهار قالب کلی ارائه نمود که این قالب‌ها شامل علوم، هنر، الهیات و پزشکی می‌شد. دانشکده پزشکی دانشگاه دبرسن در اواسط قرن نوزدهم و در سال ۱۹۵۱ تاسیس شد و به عنوان یک دانشکده پزشکی مستقل که تحت نظارت وزارت بهداشت کشور مجارستان بود به فعالیت خود ادامه داد. دانشکده پزشکی دانشگاه دبرسن از بیست و دو بخش در علوم پایه و همچنین بیست و پنج بخش در علوم بالینی بهره می‌برد که هر کدام از این بخش در زمینه‌های مختلف پزشکی تخصص دارند.

همچنین از دانشکده پزشکی دانشگاه دبرسن به عنوان بیمارستان شهری که به عنوان دومین شهر بزرگ در کشور مجارستان حضور دارد استفاده می‌گردد و دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان در دانشگاه دبرسن هستند، این فرصت را پیدا می‌کنند تا آموزش‌های بالینی خود را در این دانشکده به خوبی پشت سر بگذارند و به همین دلیل دانشگاه دبرسن به عنوان یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان به حساب می‌آید. سال تحصیلی در دانشگاه دبرسن شامل۲ ترم می‌شود که هر کدام از این ترم‌ها پنج ماه به طول می‌انجامد.

دانشگاه پچ مجارستان

در اواخر قرن سیزدهم توسط کینگ گریت بنا نهاده شد و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موجود در کشور مجارستان که در رشته‌های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی در کشور مجارستان ارائه خدمات تحصیل می‌کند به حساب می‌آید. دانشگاه پج یکی از بزرگ‌ترین موسسات در حال فعالیت در کشور مجارستان است که خدمات و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی بسیار متنوع و زیادی را در داخل کشور مجارستان و یا خارج از آن ارائه می‌نماید.

دانشکده پزشکی پچ حدود یک قرن پیش شروع به فعالیت نمود و دانشجویان می‌توانند در این دانشکده در رشته‌های پزشکی عمومی، داروسازی و دندانپزشکی در کشور مجارستان تحصیل نمایند. دانشکده پزشکی پچ در اواخر قرن نوزدهم و در سال ۱۹۸۵ خدمات تحصیلی و آموزشی خود را در رشته‌های مختلف مانند پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان به صورت انگلیسی و بین المللی ارائه کرد و حدود ۲۵۰ دانشجو هرساله در دانشگاه پچ به تحصیل در رشته‌های مختلف مانند داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان مشغول می‌شوند.

این دانشگاه به عنوان یکی از با کیفیت‌ترین دانشگاه‌های ارائه دهنده خدمات پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است به حساب می‌آید. هر سال تحصیلی در دانشگاه پچ دو ترم دارد که ترم اول آن از ماه سپتامبر تا ژانویه ادامه دارد و همچنین ترم دوم یک سال تحصیل در دانشکده پیش از ماه ژانویه تا ژوئن ادامه خواهد داشت.

دانشگاه پچ دارای رنکینگ ۱۰۴۲ در بین کل دانشگاه‌های موجود در سطح دنیا می‌باشد و خدمات آموزشی بسیار عالی‌ای را به دانشجویان خود ارائه می‌کند. هزینه تحصیل برای رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان در دانشگاه پچ حدود ۱۶ هزار و ۳۰۰ دلار در سال تخمین زده می‌شود. دانشگاه پچ به دانشجویان خود که در حال تحصیل در رشته‌های مختلف در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان در این دانشگاه هستند، خدمات بسیار خوب خوابگاهی ارائه می‌کند که از جمله آن‌ها می‌توان به سالن مطالعه، سالن استراحت، باشگاه ورزشی و دسترسی به اینترنت به صورت آسان و بدون دردسر اشاره نمود.

برای پذیرش تحصیلی لیسانس در دانشگاه پچ مجارستان در رشته دندانپزشکی کلیک کنید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی مجارستان

دندانپزشکی در مجارستان

جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان، علاوه بر شهریه‌های دانشگاه هزینه‌های موجود در زندگی دانشجویی به صورت عمومی تماماً بر عهده خود فرد متقاضی می‌باشد. هزینه صدور فرم پذیرش تحصیلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان ۲۵۰ دلار و همچنین هزینه ثبت نام در کالج برای گذراندن دوره پیش پزشکی حدود ۴۰۰ دلار می‌باشد. همچنین هزینه مواردی مانند خوراک و پوشاک، خرید لوازم و تجهیزات تحریری و مورد نیاز در دانشگاه و همچنین تلفن و اینترنت و هزینه‌های رفت و آمد در یک ماه چیزی حدود هزار دلار به صورت تخمینی در نظر گرفته شود.

از نظر بحث مکان و مسکن و غذا باید بگوییم که شهرهای سگد و پچ دارای هزینه‌های کمتری نسبت به پایتخت کشور مجارستان یعنی شهر بوداپست هستند. انجام یک سری آزمایشات ایدز و هپاتیت برای دانشجویان بین‌المللی امری ضروری و اجباری می‌باشد و انجام این آزمایش‌ها حدود ۱۵۰ دلار هزینه دارد. در صورتی که نیاز باشد، دانشجویان برای ویزای تحصیلی خود باید تمدیدیه دریافت نمایند و بابت تمدید ویزا و اقامت تحصیلی خود باید حدود ۷۰ دلار بپردازند. همچنین دانشجویان در دوران کارورزی در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان باید در طول دوره‌های کارورزی خود حدود ۵۰۰ دلار هزینه پرداخت نمایند.

البته باید بگویم با توجه به هزینه‌هایی که گفته شد و دانشجویان موظف به پرداخت آن هستند، دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی و یا دندانپزشکی در کشور مجارستان می‌باشند، می‌توانند ضمن تحصیل خود به فعالیت و اشتغالزایی مشغول شوند. و یک فرد دانشجوی دندانپزشکی می‌تواند در هفته تا ۲۴ ساعت کار کند و بخش قابل توجهی از مخارج خود را از طریق این فعالیت و اشتغال پرداخت نماید. در مورد شیوه پرداخت شهریه در دانشگاه‌های مختلف موجود در کشور مجارستان باید بگوییم که پرداخت شهریه دانشگاه‌ها به صورت انتقال بانکی بین‌المللی به حساب دانشگاه‌های موجود در کشور مجارستان می‌باشد که دانشجو باید مبلغ مورد نظر را به حساب دانشگاه خود واریز نماید و به هیچ وجه مواردی مانند سفارشات مالی و یا چک‌های بانکی توسط دانشگاه موجود در کشور مجارستان پذیرفته نمی‌شود. باید توجه داشته باشیم که حساب ارزی بین‌المللی حتماً باید به نام خود فرد متقاضی و در حال تحصیل باشد یعنی دقیقاً همان مشخصاتی که در پاسپورت فرد متقاضی (دانشجو) ذکر شده است باید به عنوان مشخصات باز کننده حساب ارزی بین‌المللی وارد گردد.

این دانشجو موظف است حق کمیسیون بانک را در هنگام پرداخت شهریه به صورت تمام و کمال بپردازد. در مورد هزینه‌های دانشگاه برای رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان باید بگوییم که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است اما به طور میانگین هزینه یک سال تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان حدود ۱۷ هزار دلار تخمین زده شده است. همچنین دانشجو برای گذراندن دوره پیش پزشکی در کالج موظف است مبلغی حدود ۸ هزار دلار پرداخت نماید. هزینه خوابگاه‌ها نیز با توجه به خوابگاه ارائه شده در دانشگاه‌های مختلف کشور مجارستان متفاوت می‌باشد؛ به عنوان مثال خوابگاه دانشکده علوم پزشکی پچ از دانشجویان خود برای اقامت در خوابگاه مبلغی حدود ۴۰۰ دلار در هر ماه دریافت می‌کند.

دانشگاه سگد در سال‌های گذشته برای خوابگاه دانشجویی خود که به دانشجویان ارائه می‌دهد محدودیت‌هایی ایجاد نموده است و آن هم به دلیل تعداد دانشجویانی است که در این دانشگاه در حال تحصیل در رشته‌های مختلف هستند زیرا رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان رو به افزایش است.

در صورتی که فرد دانشجو بخواهد در خارج از خوابگاه اقامت داشته باشد و به اجاره یک آپارتمان و اتاق در کشور مجارستان مبادرت ورزد، باید هزینه به مراتب بیشتری را نسبت به هزینه خوابگاه پرداخت نماید. همانطور که گفته شد شهریه دانشگاه‌های موجود در کشور مجارستان که خدمات تحصیلی در زمینه رشته‌های مختلف مانند رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان را ارائه می‌نمایند، متفاوت می‌باشد اما برخی از شهریه‌ها در بین تمامی دانشگاه‌ها کاملاً یکسان بوده و تفاوت بسیار اندکی دارند که از این میان می‌توان به هزینه دوره یک‌ساله زبان انگلیسی و یا دوره پیش از ورود به دانشگاه که یک دوره یک ماهه است و چیزی در حدود ۱۲۰۰ الی ۸۰۰۰ دلار برای هر دانشجو هزینه دارد اشاره نمود.

پذیرش دندانپزشکی در مجارستان

دندانپزشکی در مجارستان

اخذ پذیرش دندانپزشکی عمومی در مجارستان

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان، ۵ سال شامل ۱۰ ترم است. زبان تحصیل و آموزش در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان در دانشگاه‌های مختلف این کشور اکثرا به زبان انگلیسی می‌باشد و در صورتی که درخواست کننده مدرک زبان نداشته باشد، حتما باید در دوره‌های زبان انگلیسی که در کشور مجارستان برگزار می‌گردد شرکت کرده و پس از دریافت مدرک زبان با نمره قبولی مناسب شروع به تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان و دانشگاه مورد نظر خود نماید. البته توصیه می‌گردد که دانشجویان محترم مدرک زبان خود را در صورت نیاز در ایران دریافت کرده و سپس برای اخذ پذیرش و کارهای مربوط به ادامه تحصیل خود اقدام نمایند.

برای پذیرش در دانشگاه یا دوره دانشگاهی در مجارستان، دانشجویان باید شرایط خاصی را برای ورود داشته باشند. این‌ها عمدتاً از یک مدرک دیپلم یا لیسانس (برای یک دوره کارشناسی ارشد)، اثبات مهارت زبان و آزمون ورودی تشکیل می‌شود.

دیپلم و متن دبیرستان

هر دو مدرک تحصیلی و کارنامه تحصیلات قبلی شما بسته به اینکه به چه زبانی برنامه ارائه می‌شود، باید به زبان مجاری یا انگلیسی ترجمه شوند.

آزمون ورودی

این تنها بخشی از شرایط ورود برخی از دوره‌های خاص در مجارستان است. اگر در آزمون ورودی دانشگاه در کشور خود شرکت نکرده یا قبول نشده‌اید یا دانشجوی اتحادیه اروپا نیستید، به‌احتمال‌زیاد باید قبل از اقدام برای تحصیل در دوره مقدماتی موسسه موردعلاقه خود ثبت‌نام کنید. این دوره‌ها حدود ۲ ترم طول می‌کشد و شهریه‌ای از دانشجویان دریافت می‌شود که بسته به برنامه و موسسه متفاوت است.

دانشجویان در مجارستان هنگام مراجعه به یک موسسه آموزش عالی بر اساس تحصیلات قبلی خود رتبه‌بندی می‌شوند. این رتبه‌بندی بر اساس معدل دانشجو (معدل) تحصیلات قبلی است و در صورت درخواست برای برنامه‌های خاصی که به آن احتیاج دارد، گاهی نیز تجربه کاری دارد.

الزامات زبان

برای برنامه‌های آموزش انگلیسی‌زبان در مجارستان، بخشی از آزمون ورودی مهارت‌های انگلیسی دانش آموزان را ارزیابی می‌کند. در غیر این صورت ممکن است از دانشجویان بخواهند مدرکی را در قالب نمرات آزمون آیلتس یا تافل ارائه دهند. حداقل نمره میانگین زبان انگلیسی که مدارس در مجارستان درخواست می‌کنند این است:

برای مقاطع کارشناسی:

 • بین ۵.۰ – ۶.۰ برای آزمون آیلتس
 • بین ۶۰ – ۸۰ برای آزمون تافل

برای مدارک کارشناسی ارشد:

 • بین ۵.۵ تا ۶.۵ در آیلتس
 • بین ۷۰ تا ۹۰ در آزمون تافل

شرایط ورود به مدرسه و برنامه متفاوت خواهد بود، بنابراین حتماً تحقیق کنید که دقیقاً چه مدارکی را باید ارائه دهید تا بتوانید برای این دوره اقدام کنید.

در ۳ سال اول به متقاضیان، علوم پایه و دوره‌های پزشکی و دندان‌پزشکی مجارستان، آموزش داده می‌شود، این دوره‌ها پایه و اساس دندان‌پزشکی بالینی می‌باشند، همچنین در ۲ سال پایانی، مطالعه بالینی در هر یک از رشته‌های دندان‌پزشکی با تأکید بر ارزیابی و مدیریت بیماران صورت می‌پذیرد. متقاضیان دانشجوی سال آخر در برنامه‌های انتخابی تحصیل، کنفرانس‌های بالینی و فعالیت‌های بیمارستانی شرکت می‌نمایند و بعد از پایان موفقیت‌آمیز دوره‌ها، به این افراد مدرک دکترای دندان‌پزشکی اعطا می‌شود. D. M. D یک برنامه دندان‌پزشکی ۵ساله است که از سوی دانشگاه Debrecen ارائه می‌شود و این برنامه به ۱۰ ترم تحصیلی تقسیم می‌گردد.

اسناد و مدارک برای اخذ پذیرش تحصیل دندان‌پزشکی در مجارستان به شرح زیر است:

 • تکمیل آزمون ورودی دانشگاه دبرسن
 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه دیپلم دبیرستان و کالج به همراه ترجمه انگلیسی
 • گزارش واکسیناسیون هپاتیت B، راش قرمز (Rubeola)، صرع (پاراتیت اپیدمی) و سرخک (Morbilli)
 • بیانیه مالی اسناد رسمی
 • CV کوتاه به زبان انگلیسی
 • کپی‌های مربوط به صفحات پاسپورت
 • عکس با اندازه عکس گذرنامه

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان و دریافت ویزا

دانشگاه دندانپزشکی در بوداپست اولین موسسه آموزش عالی مجارستان است که شروع به ارائه یک برنامه بین‌المللی کرده است. در حال حاضر ثبت نام در دانشکده پزشکی ۳۲۰۰ دانشجو، در دانشکده دندانپزشکی ۶۳۰ و در دانشکده داروسازی ۶۴۹ دانشجو است.

مدت زمان تحصیل برای دندانپزشکی در دانشگاه دندانپزشکی ۵ سال و شهریه ۱۸۲۰۰ دلار ($) در سال است.

مطالعات دندانپزشکی پنج سال یا ۱۰ ترم طول خواهد کشید که منجر به D. M. D می‌شود. درجه این برنامه پنج‌ساله در دانشگاه دبرسن، مجارستان به دقت طراحی شده است تا سطح بالایی از دانش، مهارت و مسئولیت جراحان دندانپزشکی را تضمین کند. از سال دوم، برخی از رشته‌های خاص دندانپزشکی آموزش داده می‌شوند، مانند آشنایی با مواد دندانپزشکی و مقدمه‌هایی بر پروتزهای ثابت که دانشجویان می‌توانند با استفاده از آن‌ها از مواد استفاده شده برای برداشت یا ساخت تاج استفاده کنند و همچنین اصول تهیه دندان برای تاج و پل را به دست می‌آورند.

در طول سال اول و دوم، درک کاملی از علوم پایه پزشکی به دست خواهد آمد. در ابتدای برنامه، سخنرانی در زمینه دندانپزشکی و دندانپزشکی پیشگیری دانشجویان را با آناتومی دندان و پیشگیری از حفره آشنا می‌کنند. علاوه بر آموزش نظری گسترده، اصول آموزش دندانپزشکی نیز با موضوعاتی مانند شیمی پزشکی، بیوفیزیک، آناتومی، زیست‌شناسی مولکولی، زیست‌شناسی سلولی، ژنتیک، فیزیولوژی، بیوشیمی و نوروبیولوژی معرفی می‌گردد.

در طول سال سوم که یک سال بالینی است، دانشجویان اصول درمان بیمار را می‌آموزند. دانشجویان آموزش‌های عمیقی در موضوعات پزشکی آسیب شناسی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، بیوشیمی بالینی و تکنیک‌های جراحی خواهند آموخت.

اسناد و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مجارستان از سال ۲۰۰۷ عضو شینگن شده درنتیجه با داشتن ویزای این کشور می‌توان به سایر کشورهای حوزه شینگن نیز بدون نیاز به اخذ ویزای جداگانه سفر کرد. منتهی لازم به ذکر دانشجویانی که متأهل هستند یا باید هر دو پذیرشی از کالج یا دانشگاه‌های مجارستان داشته باشند یا کمی صبر کنند چراکه در سال ۲۰۲۰ مجارستان در غالب موارد ویزای همراه هم‌زمان صادر نمی‌کند. معمولاً ابتدا دانشجو به مجارستان می‌رود و ممکن است ۴ تا ۵ ماه بعد همراه یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ وی به او ملحق شوند. برای اخذ ویزا یکی از مهم‌ترین مدارک نامه پذیرش دانشگاه یا کالج در مجارستان است. درواقع مدارک موردنیاز برای اخذ ویزا متعددند اما مهم‌ترین این مدارک عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش دانشگاهی در مجارستان
 • کپی برابر اصل پاسپورت
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی که در ۶ ماه گذشته گرفته‌شده و پشت سفیدند
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • گواهی واکسیناسیون برای کسانی که از کشورهای خاصی ازجمله کنگو به مجارستان می‌روند
 • گواهی اثبات رزرو منزل یا خوابگاه در مجارستان (برای اجاره منزل یک خوابه در مجارستان ماهیانه بالای ۳۰۰€ (یورو) باید پرداخت شود)
 • گواهی پیش‌پرداخت شهریه دانشگاه حداقل برای یک‌ترم

کار پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی مجارستان

دانشجویان رشته دندانپزشکی در مجارستان که تمایل دارند به صورت نیمه وقت کار کنند می‌توانند بعد از به پایان رساندن دوره کارشناسی ارشد کار نیمه وقت انجام دهند. البته باید در نظر داشت، رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌هایی است که زمان زیادی برای آموزش می‌طلبد و هر کس قادر نخواهد بود شروع به کار کند. اما بعد از به پایان رساندن مقطع تکمیلی دانشجویانی که قادر بوده‌اند دوره کارآموزی را با موفقیت پشت سر بگذارند و هم‌چنین نمره دکترای آن‌ها نمره قابل قبولی بوده، می‌توانند شروع به کار کنند.

اما باید به یاد داشته باشند قانون کار در مجارستان به شیوه‌ای است که هر کس در رشته دندانپزشکی بخواهد شروع به کار کند باید در روز و در نهایت در سال ساعات مشخصی از روز را کار کند. هم‌چنین لازم به ذکر است که مجارستان جز کشورهایی است که برای مشاغلی هم‌چون دندانپزشکی بازار کار بسیار پردرآمدی دارد. بنابراین دانشجویان رشته دندانپزشکی نباید در این خصوص زیاد نگران باشند. زیرا درصد بیشتری از فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی توانسته‌اند در کشور خود یا مجارستان یا هر کشور دیگری طبق قوانین آن کشور شروع به کار کنند.

درآمد دندان‌پزشک در مجارستان

مجارستان کشوری است واقع در اروپای مرکزی که با جمعیتی بالغ بر ۹.۷ میلیون نفر از کشورهای متوسط در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. کشور مجارستان یکی از کشورهایی است که به جایگاه دندان‌پزشکان در سطح اجتماعی توجه زیادی داشته و از نظر درآمد نیز دندان‌پزشکان دارای رتبه‌های اول هستند. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص درآمد و شرایط مربوط به دندان‌پزشکی در مجارستان صحبت کرده و اطلاعات مفیدی در اختیار خوانندگان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

کشور مجارستان در اروپای مرکزی و حوزه پانونی قرار گرفته است. پایتخت این کشور بوداپست و زبان رسمی آن‌ها مجاری است. این کشور توانسته پنجاه و هشتمین قدرت اقتصاد را در زمینه تولید ناخالصی داخلی داشته باشد. مجارستان به دلیل کشوری اروپایی، بسیار پیشرفت داشته است و سالانه تعداد زیادی دانشجو در رشته‌های دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کرده و بعد از فارغ‌التحصیلی در همین کشور به حرفه خود ادامه می‌دهند. به دلیل اقتصاد با ارزش مجارستان درآمد پزشک و خصوصا دندان‌پزشکان از میزان قابل توجهی برخوردار است. و بیشتر دندان‌پزشکان ترجیح می‌دهند مجارستان را به عنوان محل اقامت و حرفه خود انتخاب کنند.

محدوده دستمزد دندان‌پزشکان در مجارستان

حقوق دندان‌پزشکان در مجارستان از ۵۷۷.۰۰۰ HUF در ماه (حداقل حقوق) تا ۱.۷۰۰.۰۰۰ HUF در ماه (حداکثر حقوق) برخوردار است.

حقوق متوسط

حقوق متوسط ۱.۰۷۰.۰۰۰ HUF در ماه است، به این معنی که نیمی (۵۰٪) از افرادی که به عنوان دندان‌پزشک کار می‌کنند کمتر از ۱.۰۷۰.۰۰۰ HUF حقوق دریافت می‌کنند در حالی که نیمی دیگر بیش از ۱.۰۷۰.۰۰۰ HUF درآمد دارند.

با توجه به مطالعه‌های به دست آمده توزیع حقوق، ۲۵٪ از دندان‌پزشکان کمتر از ۷۴۰.۰۰۰ HUF دریافت می‌کنند در حالی که ۷۵٪ آن‌ها بیش از ۷۴۰.۰۰۰ HUF درآمد دارند. هم‌چنین با توجه به آمار گرفته شده، ۷۵٪ از دندان‌پزشکان درآمد کمتری از ۱،۳۳۰،۰۰۰ HUF دارند در حالی که ۲۵٪ بیش از ۱،۳۳۰،۰۰۰ HUF درآمد دارند.

تاثیر تجربه کاری بر میزان درآمد دندان‌پزشکان

سطح تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق دندان‌پزشکان است. طبیعتا هرچه سال‌های تجربه کاری بیشتری داشته باشند، دستمزد آنها نیز بالاتر می رود. ما حقوق دندان‌پزشکان را بر اساس سطح تجربه تقسیم کردیم و این آمار در سال‌های اخیر به دست آمده است:

 • یک دندان‌پزشک با کمتر از دو سال تجربه تقریبا ۶۵۶.۰۰۰ HUF در ماه به دست می‌آورد.
 • در حالی که نشان داده شده فردی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال ۸۸۰.۰۰۰ HUF در ماه کسب می‌کند، یعنی ۳۴٪ بیشتر از فردی با تجربه کمتر از دو سال به دست می‌آورد.
 • با حرکت به جلو، سطح تجربه بین پنج تا ده سال حقوق ماهیانه ۱،۱۴۰،۰۰۰ HUF را نشان می‌دهد، یعنی ۳۰٪ بیشتر از فردی با دو تا پنج سال تجربه حقوق دریافت می‌کند. .
 • به علاوه، دندان‌پزشکی که تخصص او بین ده تا پانزده سال است، حقوق معادل ۱.۳۹۰.۰۰۰ HUF در ماه دریافت می‌کند، یعنی ۲۱ درصد بیشتر از فردی که پنج تا ده سال تجربه دارد، درآمد کسب می‌کند.
 • اگر سطح تجربه بین پانزده تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار ۱،۵۱۰،۰۰۰ HUF در ماه است، یعنی ۹٪ بیشتر از فردی با ده تا پانزده سال سابقه درآمد دارد.
 • سرانجام، کارکنانی که بیش از بیست سال سابقه کار دارند، ماهیانه ۱،۵۹۰،۰۰۰ HUF حقوق می‌گیرند، یعنی ۵٪ بیشتر از افراد با پانزده تا بیست سال سابقه کار، حقوق کسب می‌کنند.

متداول‌ترین مکان‌ها برای یافتن شغل دندان‌پزشکی عبارتند از:

بوداپست (پایتخت)، دبرسن، سگد، میسکولچ، پچس و گیور. زیرا این شهرها از نظر اقتصاد برترین شهرهی مجارستان به شمار می‌روند و هم‌چنین دارای جمعیت بیشتری نسبت به دیگر شهرهای مجارستان است.

الزاماتی در خصوص تأثیر تجربه کار بر حقوق و دستمزد:

 • دستمزد افراد با تجربه: + ۲۴٪
 • دستمزد افراد با تجربه متوسط: + ۱۰٪
 • دستمزد افرادی تازه وارد: – ۱۲٪

از دیگر الزامات شغل دندان‌پزشکی در مجارستان:

 • دندان‌پزشکان مزایایی در طول سال دریافت می‌کنند
 • برنامه بازنشستگی: بله
 • بیمه درمانی: بله
 • دوره های آموزشی داخلی و خارجی: گاه به گاه
 • برنامه توسعه شغلی برای دندان‌پزشکان: بسیار معمول است

الزامات معمول شغلی:

 • سطح تحصیلات: مدرک دانشگاهی
 • مدرک IT : لازم است
 • دوره آزمایشی: معمول نیست
 • دانش زبان‌های خارجی: ضروری است
 • گواهینامه رانندگی: لازم نیست
 • سابقه کار: بر حقوق تاثیر دارد

الزاماتی در خصوص نوع کار:

 • شغل تمام وقت
 • صنعت: مشاغل بهداشتی
 • زمان کار و مرخصی استحقاقی
 • هفته کاری: دوشنبه – جمعه
 • ساعت کار در هفته: ۴۰ ساعت
 • ساعت کاری اضافه کاری: خیر
 • روزهای تعطیلات پرداخت شده: ۲۰ روز (قرارداد ممکن است متفاوت باشد)
 • تعطیلات رسمی پرداخت شده: ۱۳ روز
 • استراحت ناهار: غالباً
 • مدت زمان استراحت ناهار: ۳۰ دقیقه

مکان‌هایی در مجارستان که بالاترین میزان اشتغال و دستمزد منتشر شده را برای این حرفه دارند شامل کلینیک‌های تخصیی دندان‌پزشکی و بیمارستان‌های خصوصی هستند.2 thoughts on “دندانپزشکی در مجارستان

 1. ناشناس گفته:

  برای گذران ۳۶ واحد درسی در رشته دندانپزشکی برای برگشت به داخل کشور چه هزینه و زمانی صرف کرد

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: اگر شما ورودی سال 2018 هستید باید با مشاورین ما تماس بگیرید تا به طور کامل راهنماییتون کنم،برای ارتباط با ما میتوانید با شماره :02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR

 2. ناشناس گفته:

  سلام وقت بخیر
  معدل دیپلم برای کسب ویزای تحصیلی (دندانپزشکی) اهمیت داره یا اینکه پاس بشم کافیه؟
  اخه الان بیشتر تایمم رو دارم واسه زبانم میزارم،میخوام بدونم در حدی که پاس بشم درس بخونم یا حتما باید معدلم بالا باشه که بتونم ویزا بگیرم؟!

  پاسخ:
  با سلام و وقت بخیر، بسته به دانشگاهی که شما می خواهید برای پذیرش آن اقدام کنید معدل ها متغیر می باشند؛اما اکثر دانشگاه ها برای رشته دندانپزشکی معدل خوبی از شما انتظار دارند.برای اطلاعات بیشتر با شماره ی 42956(021) تماس بگیرین.

  تیم اعزام GO2TR

دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید