دانشگاه اسلامی علیگر هند

در این مقاله به بررسی کامل تحصیل در دانشگاه اسلامی علیگر هند به همراه آشنایی با شرایط پذیرش تحصیلی، هزینه های تحصیل، دانشکده ها و رشته های این دانشگاه می پردازیم.

مقدمه

دانشگاه اسلامی علیگر در سال ۱۸۷۵ میلادی با نام مدرسه العلوم و توسط سید احمد خان راه اندازی شد. دانشگاه در شهر علیگر مرکز ایالت اوتار پرادش واقع شده است. او عقیده داشت که مسلمانان باید به تحصیل علم پرداخته تا بتوانند در مشاغل دولتی و حکومتی وارد شوند. راجا جان کیشان در ساخت و راه اندازی مدرسه به سر احمد خان کمک زیادی کرد. احمد خان در سال ۱۸۷۷ با الگو برداری از دانشگاه های آکسفورد و کمبریج انگلستان بنام کالج اسلامی شرقی انگلیسی به فعالیت خود ادامه داد. هدف آموزش و تدریس علوم عالی به روش دانشگاه های انگلیسی و با در نظر گرفتن علوم اسلامی بود. پسر سر احمد خان که فارغ التحصیل کمبریج بود با تهیه پروپوزال برای دانشگاه اسلامی علیگر مقدمات تاسیس آنرا به وجود آورد. بعدها در قرن بیستم میلادی و در سال ۱۹۲۱ تبدیل به یکی از برترین موسسات آموزش عالی کشور هند گردید. در این سال نام کالج به دانشگاه اسلامی علیگر تغییر یافت. دانشگاه علیگر هند دارای مساحتی بیش از ۴۶۷.۶ هکتار بوده و بیش از ۳۰۰ برنامه آموزشی در شاخه های سنتی و مدرن علوم آموزشی را تدریس و ارائه می نماید. دانشگاه علیگر هند دارای دانشجو از سراسر ایالت های هند بوده و دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف جهان بویژه آفریقایی، غرب و جنوب شرق آسیا در آن تحصیل می کنند. اگر چه دانشگاه بنام دانشگاه اسلامی علیگر نامیده می شود ولیکن تحصیل در دانشگاه برای تمام افراد با ملیتهای مختلف، مذهب، جنسیت و عقاید متفاوت آزاد است. دانشگاه هشتمین رتبه را در میان بیست دانشگاه برتر هند به خود اختصاص داده است.

درباره دانشگاه اسلامی علیگر

در مورد دانشگاه اسلامی علیگر هند بیشتر بدانیم

دانشگاه اسلامی علیگر هند در سال ۱۸۵۷ میلادی به عنوان مرکز آموزش مسلمانان توسط سید احمد خان تاسیس شد. این سال نقطه عطفی در زندگی سید احمد بود. او عقیده ادشت که که مسلمانان باید مهارت ها و علوم حرفه ای مانند زبان انگلیسی و سایر علوم مدرن را فرا گیرند. او نقش مهمی در آموزش و ارتقای سطح دانش و زندگی مسلمانان هند بازی کرد. سید احمد خان نقشه راه تاسیس یک دانشگاه را با ایجاد مدارس مختلف جهت آموزش مسلمانان ترسیم نمود. دانشگاه اسلامی علیگر هند در سال ۱۹۲۰ با تغییر نام کالج اسلامی شرقی انگلیسی راه اندازی شد. در سال ۲۰۱۱ میلادی دانشگاه دو مرکز جدید در بنگال غربی و کرالا برای آموزش دوره های MBA و حقوق راه اندازی نمود. دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای حدود ۲۸.۰۰۰ دانشجو و ۱۵۰۰ کارمند و پرسنل است. در دانشگاه علیگر هند دانشجویان و پرسنل در یک مکان با یکدیگر در هاستل ها و اقامتگاهها زندگی می کنند. زبان تدریس اغلب برنامه های برگزار شده در دانشگاه انگلیسی بوده ولی برخی دوره ها به زبانهای دیگر ارائه می‌شود.    

نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه اسلامی علیگر هند ۱۳.۵ به یک بوده و حدود ۲ درصد دانشجویان را دانشجویان خارجی از کشورهای دیگر تشکیل می‌دهند. نسبت دانشجویان دختر به پسر در دانشگاه اسلامی علیگر هند ۳۸ به ۶۲ بوده و موضوعات و رشته های مختلف علمی در حوزه های مختلف در دانشگاه تدریس می‌شود. رشته ها و موضوعات مختلف علمی مانند مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و هوا فضا، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمومی، ریاضیات و آمار، شیمی، فیزیک و نجوم، زمین شناسی، علوم زیستی، کشاورزی و جنگلداری، علوم ورزشی، مالی و حسابداری، مدیریت و کسب و کار، اقتصاد، معماری، تاریخ، فلسفه، طراحی، هنرهای تجسمی، زبان و ادبیات خارجی، روان شناسی، حقوق، علوم کامپیوتر، پزشکی، دندان پزشکی، جغرافی، جامعه شناسی، ارتباطات و رسانه و علوم سیاسی در دانشگاه اسلامی علیگر هند تدریس و ارائه می‌‌شود.

شهر علیگر هند

شهر علیگر محل استقرار دانشگاه اسلامی علیگر هند

شهر علیگر مرکز ایالت اوتار پرادش در شمال هندوستان است. شهر علیگر در جنوب شرقی شهر دهلی نو قرار دارد و دارای آب و هوای گرم و خشک در تابستان و سرد و خشک در زمستان است. شهر علیگر محل استقرار دانشگاه اسلامی علیگر است و شهری دانشگاهی نامیده می‌شود. شهر حدود ۱۷۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و جمعیت آن یک میلیون نفر برآورد می شود. زبان مردم علیگر هندی، انگلیسی و اردو است. دانشگاه اسلامی علیگر با بیش از ۴۰.۰۰۰ دانشجو یکی از مراکز عمده آموزش عالی در شمال هند محسوب می‌شود. علیگر در فواصل ماههای فوریه تا مارس و نوامبر دارای آب و هوایی مناسب و رطوبت نسبی است که بهترین ماههای سال شناخته می شوند. شهر علیگر دارای چندین پارک و مراکز تفریحی دیگر است. پارک نقوی شهر علیگر در نزدیکی دانشگاه اسلامی علیگر پارک جنگلی زیبایی است که انواع طاووسهای زیبا در آن مشاهده می‌شوند. این پارک همواره محل تفریح و استراحت دانشجویان است. داخل پارک کلیسایی وجود دارد که در سال ۱۸۳۵ میلادی ساخته شده و مکان دیدنی و جذابی بشمار می رود. دانشگاه علیگر هند در مرکز شهر علیگر واقع شده و دارای فضای زیبا و سرسبزی است. دانشجویان دانشگاه اسلامی علیگر علاوه بر برخورداری از استانداردهای آموزشی مطلوب، در یک محیط آموزشی زیبا و آرام قرار گرفته و تجربه تحصیل و زندگی در یک محیط فرهنگی و چند ملیتی را تجربه خواهند کرد.

رتبه بندی دانشگاه اسلامی علیگر هند 

دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان ارزیابی می‌شود. سیستم رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان QS که یکی از معتبرترین موسسات در زمینه رده بندی آموزش عالی بشمار می‌آید، برای سال ۲۰۲۰ میلادی دانشگاه علیگر هند را در رده ۱۰۰۰ – ۸۰۱ دانشگاه های برتر جهان ارزیابی نموده است. همچنین دانشگاه علیگر در رده ۳۱ ام دانشگاه‌های برتر هند جای گرفته است. دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده و تمام دوره ها و مدارک صادره از دانشگاه در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرد. موسسه تایمز از دیگر موسسات معتبر و مطرح جهانی در رده بندی موسسات آموزش عالی برای سال ۲۰۲۰ میلادی دانشگاه اسلامی علیگر هند را در رده ۱۰۰۰ – ۸۰۱ دانشگاه های مطرح جهان رتبه بندی کرده است. موسسه تایمز دانشگاه علیگر را در رده ۲۱ ام دانشگاه های برتر هند رتبه بندی نموده است. زبان تدریس در اغلب رشته های دانشگاه انگلیسی بوده ولی در برخی رشته ها و گرایش ها زبانهای دیگری مانند هندو، اردو و غیره نیز تدریس می‌گردد. در ادامه به بررسی و معرفی رشته ها و برنامه های مختلف برگزار شده در دانشگاه علیگر هند می‌پردازیم.

رشته های دانشگاه اسلامی علیگر

لیست رشته های موجود در دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای تعداد ۱۲ دانشکده است که دانشجویان هندی و خارجی در آن تحصیل می‌نمایند. زبان تحصیل انگلیسی بوده لذا دانشجویان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند. دانشکده های دانشگاه عبارتند از دانشکده علوم کشاورزی،‌ دانشکده مدیریت، دانشکده هنر، دانشکده الهیات، دانشکده فنی و مهندسی، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم زیستی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم پایه، دانشکده علوم زیستی، دانشکده بازرگانی و دانشکده پزشکی Unani. هر دانشکده دارای تعدادی دپارتمان های مختلف بوده که رشته ها و شاخه های مختلف علمی در مقاطع مختلف تحصیلی در آن تدریس و ارائه می‌شوند. دانشگاه اسلامی علیگر هند علاوه بر دانشکده های آن دارای تعدادی مدرسه، انستیتو، کالج و مرکز تحقیقاتی است. زبان تدریس دانشگاه انگلیسی بوده و اغلب برنامه ها به این زبان برگزار می‌شود. دانشگاه بیش از ۳۰۰ دوره و موضوع مختلف در تمام مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و دکترای حرفه ای برگزار می‌نماید. انواع رشته های پزشکی، علوم پزشکی و بهداشت، علوم پایه، علوم کشاورزی، علوم انسانی، حقوق، معماری، هنرهای تجسمی، زبان و ادبیات خارجی، فنی و مهندسی و بازرگانی در دانشگاه اسلامی علیگر هند عرضه می‌شود. در ادامه به معرفی انواع رشته ها و برنامه های آموزشی قابل ارائه در دانشگاه علیگر هند خواهیم پرداخت.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه اسلامی علیگر

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشکده پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای دو کالج است. دانشکده به ارائه آموزش و تدریس در زمینه مراقبت های بهداشتی و پزشکی حرفه ای طبق استانداردهای بین المللی فعالیت دارد. دانشگاه متعهد به ایجاد محیط آموزشی مناسب و ارائه آموزش عالی بر پایه تحقیقات علمی خلاقانه و عرضه خدمات اجتماعی متناسب با اهداف سر سید احمد خان است. دانشکده پزشکی دارای دو کالج بنامهای کالج پزشکی جواهر لعل نهرو و کالج دندان پزشکی دکتر ضیاء الدین احمد است. کالج پزشکی در سال ۱۹۶۲ میلادی راه اندازی شده و کالج دندان پزشکی در سال ۱۹۹۶ شروع به فعالیت نمود. کالج پزشکی جواهر لعل نهرو دانشگاه اسلامی علیگر هند مشتمل بر ۲۵ دپارتمان بوده و کالج دندان پزشکی دارای ۷ دپارتمان است. هر یک از کالجها دارای بیمارستان ها و مراکز درمانی مختص به خود هستند. علامه بر این دانشکده پزشکی دارای سه مرکز مجزا بنامهای مرکز دیابت و اندوکرینولوژی، مرکز تحقیقات میان رشته ای مغز و مرکز کاردیولوژی است. دانشکده پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر هند دوره های مختلفی شامل MMBS، BDS، جراحی پلاستیک، MD، MS، MDS، PHD، دوره های پاراکلینیکی و کارشناسی رادیوتراپی را برگزار می‌نماید.

کالج پزشکی جواهر لعل نهرو دارای دپارتمان های مختلفی مانند آناتومی، آنستسیولوژی، بیوشیمی، جراحی کاردیوتراسیک، ارتباطات پزشکی، درماتولوژی، اورتو لارینگولوژی، پزشکی قانونی، پزشکی، میکروبیولوژی، جراحی نانو، اپتالمولوژی، جراحی اورتوپدی، جینا اکولوژی، اطفال، جراحی کودکان، پاتولوژی، داروشناسی، فیزیولوژی، جراحی پلاستیک، روانپزشکی، رادیو تشخیصی، رادیو تراپی، جراحی و بیماریهای تنفسی است. دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است لذا کلیه دوره ها و رشته های ارائه شده در دانشکده پزشکی از جمله رشته پزشکی در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرند. زبان تدریس دوره پزشکی انگلیسی بوده لذا متقاضیان می‌توانند با دانش انگلیسی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی اقدام نمایند. برنامه های پزشکی شامل سمینار، مطالعات موردی، تحقیقات و پژوهش های جذاب بوده که همه روزه برگزار می‌شود. دپارتمان پزشکی دارای چهار کلینیک نفرولوژی، کلینیک نورولوژی، کلینیک روماتولوژی و کلینیک گاسترو انترولوژی است. در ادامه به معرفی رشته دندان پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر هند خواهیم پرداخت. 

تحصیل رشته دندان پزشکی در دانشگاه اسلامی علیگر

تحصیل رشته دندان پزشکی در دانشگاه اسلامی علیگر هند

کالج دندان پزشکی دکتر ضیاء الدین احمد در سال ۱۹۹۶ میلادی تاسیس شد. کالج زیر مجموعه دانشکده پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر هند است و مشتمل بر ۷ دپارتمان است. از جمله دپارتمان های کالج می‌توان به دپارتمان دندان پزشکی سنتی و اندودنتیکس، دپارتمان جراحی دهان، فک و صورت، دپارتمان آسیب شناسی دهان، رادیولوژی و طب دهان، دپارتمان اورتودنسی و اورتوپدی دندان پزشکی، دپارتمان پریودنتیکس و جامعه دندان پزشکی، دپارتمان پیشگیری و دندان پزشکی کودکان و دپارتمان پروتز و مواد دندانی اشاره نمود. زبان تدریس در دوره دندان پزشکی انگلیسی بوده لذا دانشجویان خارجی با تسلط بر زبان انگلیسی می‌توانند برای اخذ پذیرش این دوره اقدام نمایند. رشته دندان پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر هند در ایران مورد ارزش یابی قرار می‌گیرد. از آنجائیکه دانشگاه علیگر جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است لذا دوره دندان پزشکی آن مورد تایید وزارت بهداشت است. دانشجویان پس از اتمام فارغ التحصیلی می‌توانند وارد بازار کار ایران شوند. از طرفی امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی برای فارغ التحصیلان فراهم است.

کالج دندان پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر امکان ادامه تحصیل در تخصص های مختلف دندان پزشکی را برای فارغ التحصیلان فراهم می نماید، از اینرو پس از اتمام دوره دندان پزشکی عمومی امکان ادامه تحصیل در تخصص های دندان پزشکی وجود دارد. کالج دارای تعدادی بیمارستان، مراکز درمانی و کلینیک های تخصصی است که انواع دوره های کارآموزی، بالینی و کارورزی در آن برگزار می شود. علاوه بر این برخی دوره ها در کالج پزشکی جواهر لعل نهرو برگزار می شود. اساتید دوره از برترین اساتید دندان پزشکی کشور هند بوده و برخی بیش از ۳۰ سال تجربه تدریس و آموزش دارند. در سال آخر انواع دوره های کارورزی در مراکز درمانی دانشگاه جهت کسب مهارتهای لازم توسط دانشجویان برگزار می گردد. در ادامه با بررسی سایر رشته های ارائه شده در دانشگاه اسلامی علیگر هند مطلب را ادامه می دهیم.

تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه اسلامی علیگر

تحصیل رشته داروسازی در دانشگاه اسلامی علیگر هند

در دانشگاه اسلامی علیگر هند انواع دوره های علوم پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی و سایر رشته های علوم پزشکی و بهداشت را از طریق دانشکده پزشکی ارائه می‌کند. دانشکده پزشکی دارای کالج پزشکی جواهر لعل نهرو بوده که مشتمل بر ۲۵ دپارتمان است. یکی از دپارتمان های کالج بنام دپارتمان داروسازی بر رشته های داروسازی و موضوعات مرتبط تمرکز دارد. دپارتمان داروسازی دانشگاه اسلامی علیگر در سال ۱۹۶۴ راه اندازی شد و رشته دکتری حرفه ای داروسازی از سال ۱۹۷۱ شروع به تدریس گردید. انواع دوره های کارشناسی و دیپلم داروسازی و داروشناسی در دپارتمان تدریس می‌شود. دوره دکتری داروسازی شامل دروس نظری و تحقیق و پروژه است. دپارتمان دارای آزمایشگاه های مجهز متعددی است. از طرفی کتابخانه تخصصی و اتاق سمینار مجهز به انواع وسایل آموزشی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. گرایش ها و موضوعات مختلف داروسازی مانند داروسازی تجربی، داروخانه، سم شناسی، داروسازی کلینیکی و آزمایشی حیوانات و تراپوتیک در دپارتمان تدریس و عرضه می‌شوند.

دپارتمان در زمینه های مختلفی مانند داروسازی کلینیکی، ایمونو فارماکولوژی، داروسازی محیطی، پژوهش دارویی، شیمی تراپی، نورو فارماکولوژی و روان شناسی دارو به تحقیق و پژوهش می‌پردازد. هدف دپارتمان تربیت دانشجویانی است که در حوزه های داروسازی، سم شناسی، کاربردهای تراپوتیک دارای مهارت و تخصص های لازم باشند. دوره دکتری داروسازی در دانشگاه اسلامی علیگر هند پژوهش محور بوده و دانشجویان انواع تحقیقات و پژوهش های مربوطه را در آزمایشگاه بعمل می‌آورند. فارغ التحصیلان دپارتمان داروسازی دارای دانش و تخصص لازم در زمینه ساخت انواع دارو، اثرات و عوارض آن داشته و می‌توانند در مراکز صنعتی، دولتی، شرکتها و داروخانه ها مشغول به فعالیت شوند. دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است. بنابراین تمام دوره های داروسازی برگزار شده در دانشکده پزشکی در ایران مورد ارزش یابی توسط وزارت بهداشت قرار می‌گیرد. همچنین مدارک صادره دکتری داروسازی توسط وزارت بهداشت مورد تایید قرار گرفته و فارغ التحصیلان مشکلی از نظر ورود به بازار کار و یا ادامه تحصیل در ایران نخواهند داشت. زبان تدریس انگلیسی بوده و متقاضیان با دانش زبان انگلیسی می‌توانند برای اخذ پذیرش رشته داروسازی از دانشگاه اسلامی علیگر هند اقدام نمایند.

تحصیل رشته های پیراپزشکی در دانشگاه اسلامی علیگر

تحصیل رشته های پیراپزشکی در دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشگاه اسلامی علیگر هند از طریق دانشکده پزشکی خود انواع رشته های گروه علوم پزشکی و بهداشت را تدریس می‌نماید. کالج پزشکی جواهر لعل نهرو از زیر مجموعه های دانشکده پزشکی دارای تعداد ۲۵ دپارتمان مختلف است که برخی از دپارتمان های آن رشته های مختلفی مانند رادیوتراپی، فیزیولوژی و سایر رشته های پیراپزشکی را تدریس می‌نمایند. زبان تدریس انگلیسی بوده و متقاضیان با داشتن مدرک زبان می‌توانند برای اخذ پذیرش در رشته های پیراپزشکی اقدام نمایند. دانشکده پزشکی دانشگاه اسلامی علیگر دارای بیش از ۱۵۰۰ دانشجو است. این دانشجویان از سراسر ایالت ها و شهرهای هند برای حضور در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین دکترای حرفه ای با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. نسبت قبولی در دوره های کارشناسی یک به ۲۷۳ نفر بوده و این نسبت برای دوره های تحصیلات تکمیلی یک به چهار است. دانشکده امکانات آموزشی و پژوهشی متعددی را از طریق کتابخانه، ژورنالهای آنلاین و اتاقهای ارتباطات برای دانشجویان فراهم می آورد. فعالیتهای مختلف اجتماعی، ورزشی، علمی، فرهنگی و هنری در دانشکده برگزار می گردد که به دانشجویان در کسب مهارتهای ارتباطی و حرفه ای کمک زیادی می‌نماید.

دپارتمان های فیزیولوژی و رادیو تراپی انواع رشته های مرتبط را در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. کالج پزشکی تعدادی بیمارستان، مراکز درمانی و کلینیک دارد که انواع دوره های کارآموزی و کارورزی در آن ارائه می‌شود. دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است. از اینرو تمام دوره های برگزار شده در دانشکده پزشکی از جمله رشته های پیراپزشکی در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرند. دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در دانشگاه علیگر هند در رشته های پیراپزشکی را دارند، می‌توانند پس از فارغ التحصیلی برای ادامه تحصیل و یا ورود به بازار کار ایران اقدام نمایند.

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه اسلامی علیگر

تحصیل رشته های مهندسی در دانشگاه اسلامی علیگر هند

یکی از دانشکده های دانشگاه اسلامی علیگر، دانشکده فنی و مهندسی است. انواع دوره های فنی مهندسی در دانشکده در سطوح مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برگزار می شود. دانشکده فنی مهندسی دارای چهار بخش است. کالج فنی و مهندسی ذاکر حسین که تمام دوره های در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را برگزار می نماید، دانشگاه پلی تکنیک که دوره های در سطح دیپلم در رشته های مختلف برگزار می‌کند، پلی تکنیک زنان و کالج ارتباطات که دوره های آموزشی متعددی ارائه می دهد. دانشکده برنامه های دیپلم مهندسی در سطوح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه کرده و علوم کاربردی و برنامه های‌ آموزشی مختلفی را در نظر دارد. زبان تدریس انگلیسی است و انواع دوره های آموزش از راه دور و دوره های شبانه نیز در دانشگاه برگزار می‌شود. از جمله برنامه های غیر روزانه دانشکده مهندسی دانشگاه اسلامی علیگر می توان به دوره چهار ساله شبانه مهندسی عمران، برق و مکانیک و دوره پنج ساله معماری اشاره نمود.

دانشکده فنی مهندسی دانشگاه اسلامی علیگر دارای ۱۲ دپارتمان مختلف و ۴ مرکز تحقیقات پیشرفته است که انواع دوره های فنی مهندسی در سطوح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را برگزار می‌کنند. دپارتمان های دانشکده مهندسی شامل دپارتمان مهندسی عمران، دپارتمان مهندسی برق، دپارتمان مهندسی الکترونیک، دپارتمان مهندسی کامپیوتر، دپارتمان مهندسی مکانیک، دپارتمان مهندسی شیمی، دپارتمان مهندسی معماری، دپارتمان مطالعات پتروشیمی، دپارتمان علوم انسانی و مطالعات میان رشته ای، دپارتمان ریاضیات کاربردی، دپارتمان فیزیک کاربردی و دپارتمان شیمی کاربردی است. همچنین دانشکده مهندسی دارای چهار مرکز تحقیقات شامل مرکز تحقیقات پیشرفته حمل و نقل برق، مرکز میان رشته ای مهندسی عامل انسانی و بیومدیکال، مرکز میان رشته‌ای نانو تکنولوژی و مرکز میان رشته ای هوش مصنوعی است که موضوعات مختلف علمی در آن مورد بررسی و پژوهش قرار می‌گیرند.

دانشکده مهندسی دانشگاه اسلامی علیگر هند علاوه بر کتابخانه دانشکده و کتابخانه های تخصصی هر دپارتمان دارای یک کتابخانه کالج مهندسی است که شامل بیش از ۱۰۰ هزار جلد کتاب، ژورنال و مجله است. کتابخانه هر روز از ساعت ۸ تا ۲۲ باز بوده و در ایام امتحانات تا ساعت ۲۴ باز است. کتابخانه دارای مجموعه بزرگی از کتابهای الکترونیکی است. دفتر آموزش دانشکده انواع فرصتهای شغلی و برگزاری مصاحبه با بخشهای مختلف دولتی و شرکتهای متعدد را در برنامه کار خود دارد. دانشجویان مهندسی از طریق این دفتر می‌توانند برای آموزش و یافتن فرصتهای شغلی اقدام نمایند. دانشکده مهندسی دانشگاه اسلامی علیگر انواع برنامه های کمک هزینه و بورسیه را برای دانشجویان دوره های مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در نظر دارد. برای اطلاع از نوع و شرایط برنامه های کمک هزینه به امور دانشجویی دانشکده مراجعه نمائید. طول دوره کارشناسی رشته های فنی مهندسی ۴ سال است. طول دوره کارشناسی ارشد ۲ سال و دوره دکتری حدود ۳ الی ۴ سال بطول می‌انجامد. دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران است. بنابراین کلیه برنامه ها و دوره های فنی مهندسی برگزار شده در دانشکده فنی مهندسی، در ایران و توسط وزارت علوم مورد ارزش یابی قرار می‌گیرند. تمام مدارک صادر شده در دانشکده مهندسی دانشگاه اسلامی علیگر در ایران دارای اعتبار است. اگر جزو متقاضیان تحصیل در رشته های فنی مهندسی دانشگاه اسلامی علیگر هند هستید، پس از اتمام دوره تحصیل می‌توانید برای ادامه تحصیل در دانشگاه های داخل و خارج اقدام نموده و یا جذب بازار کار شوید. در ادامه به بررسی و معرفی سایر دانشکده ها و رشته های ارائه شده در دانشگاه اسلامی علیگر هند می‌پردازیم.

دانشکده دانشگاه اسلامی علیگر هند

تحصیل در سایر رشته های دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای تعداد ۱۲ دانشکده مختلف است که انواع رشته های علمی در تمام مقاطع تحصیلی در آن تدریس می‌شوند. زبان تدریس اغلب رشته ها انگلیسی بوده و برخی دوره ها به زبانهای دیگر تدریس می‌شوند. دانشگاه علیگر هند جزو ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان ارزیابی می‌شود. علاوه بر این دانشگاه در برخی رشته ها و موضوعات علمی از کیفیت و استاندارد بالای بین المللی برخوردار است. سیستم رتبه بندی QS که از معتبرترین نظام های رتبه بندی دانشگاه های جهان محسوب می‌شود، دانشگاه اسلامی علیگر هند را در رتبه ۱۰۰۰ – ۸۰۱ دانشگاه های برتر جهان در سال ۲۰۲۰ ارزیابی نموده است. از طرفی دانشگاه در برخی موضوعات علمی رده های برتر جهانی را بدست آورده است. به عنوان مثال دانشگاه در زمینه کشاورزی و جنگلداری رتبه ۳۰۰ – ۲۵۱ جهانی و در رشته شیمی رتبه ۶۰۰ – ۵۵۱ جهانی را بدست آورده است. دانشگاه اسلامی علیگر هند جزو دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده و تمام دوره ها و مدارک صادره از سوی دانشگاه در ایران مورد ارزش یابی و تایید قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب دانشکده های مختلف را بررسی می‌نمائیم.

معرفی و بررسی دانشکده هنر و رشته های ارائه شده

دانشکده هنر دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای دپارتمان های مختلفی شامل دپارتمان هنرهای زیبا، دپارتمان زبان شناسی، دپارتمان زبان های هندی جدید، دپارتمان سانسکریت، دپارتمان عربی، دپارتمان فارسی، دپارتمان انگلیسی، دپارتمان اردو، دپارتمان هندی و دپارتمان فلسفه است. دپارتمان هنرهای زیبا برنامه های مختلف در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌نماید. دپارتمان هنرهای زیبا در سال ۱۹۸۸ راه اندازی شد. دپارتمان دوره های حرفه ای هنرهای زیبا در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برگزار می‌نماید. در حال حاضر دوره های نقاشی در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد و دوره دکترا در رشته هنرهای زیبا ارائه می کند. دپارتمان هنرهای زیبا دانشگاه اسلامی علیگر انواع دوره های دیپلم کاربردی در رشته های هنری مختلف برگزار می‌کند. برنامه آموزشی شامل خلاقیت و تحقیقات در رشته مورد نظر بوده و نتایج حاصل به عنوان ملاک ارزیابی دانشجویان مد نظر قرار می‌گیرند. دپارتمان دارای اساتید برجسته و مشهوری بوده که برنده جوایز مختلف هنری در هند و در سطح بین المللی هستند.

معرفی و بررسی دانشکده مدیریت و رشته های ارائه شده

دانشکده مدیریت دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای دپارتمان های متعددی است. دانشکده مدیریت در مارس ۱۹۹۶ میلادی در راستای آموزش نیازهای علمی دانشجویان در زمینه دانش مدیریت راه اندازی شد. دانشکده در حال حاضر دارای یک دپارتمان بنام دپارتمان کسب و کار بوده و برنامه ریزی برای افزودن پنج دپارتمان دیگر تحت عنوان مجموعه مدیریت جدید دارد. دانشکده دوره های دکترا را با همکاری انجمن های مدیریت هند برگزار کرده و دوره های مدیریت در سطح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را برگزار می‌کند. 

معرفی و بررسی دانشکده علوم کشاورزی و رشته های ارائه شده

دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه اسلامی علیگر هند از مدرسه رفیع احمد کیدوی که در سال ۱۹۹۳ تاسیس شده بود به وجود آمد. دانشگاه در راستای برنامه پنج ساله خود و با کمک و حمایتهای مالی انستیتو را تبدیل به دانشکده علوم کشاورزی نمود. در حال حاضر دانشکده دارای پنج دپارتمان شامل دپارتمان مدیریت کسب و کار و اقتصاد کشاورزی، دپارتمان تکنولوژی و مهندسی برداشت، دپارتمان میکروبیولوژی کشاورزی، دپارتمان حفاظت گیاهان و دپارتمان علوم اصلی است. دپارتمان علوم اصلی رشته های در سطح کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه کرده و سایر دپارتمان ها تنها در سطح کارشناسی ارشد و دکترا به جذب دانشجو می‌پردازند.

معرفی و بررسی دانشکده علوم اجتماعی و رشته های ارائه شده

در سال ۱۹۶۹ دانشکده هنر تبدیل به دو شاخه شد و دانشکده علوم اجتماعی تاسیس شد. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای دپارتمان‌های اقتصاد، آموزش، تاریخ، علوم سیاسی، جامعه شناسی، مطالعات آسیای غربی، روان شناسی، علوم اطلاعات و کتابداری و مطالعات اسلامی است. در سالهای بعد دپارتمان های جدید شامل روزنامه نگاری و ارتباطات، آموزش ورزشی و بهداشت فیزیکی، مطالعات زنان و مرکز مطالعات برزیل و جنوب آفریقا به آن افزوده شد. در حال حاضر دانشکده دارای تعداد ۱۴ دپارتمان و مرکز تحقیقات میان رشته ای است. همچنین دانشکده در حال حاضر ۸ دوره کارشناسی و ۲۰ برنامه تحصیلات تکمیلی به همراه تعداد زیادی دوره های دیپلم و گواهینامه برگزار می‌نماید. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای ۲۷۱۹ دانشجو بوده که مشتمل بر ۱۱۷۶ دانشجوی مقطع کارشناسی و ۱۰۵۳ دانشجوی تحصیلات تکمیلی است. دانشکده دارای ۴۹۰ دانشجوی برنامه تحقیقاتی بوده و حدود ۹۶ دانشجوی بین المللی در آن مشغول به تحصیل هستند. انواع امکانات آموزشی و پژوهشی در دانشکده برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. از جمله کتابخانه الکترونیکی دانشکده علوم اجتماعی که با اتصال به بیش از ۱۵۰ کشور جهان هزاران منبع آموزشی را در دسترس دانشجویان خود قرار می‌دهد.

معرفی و بررسی دانشکده علوم پایه و رشته های ارائه شده

دانشکده علوم پایه دانشگاه اسلامی علیگر هند یکی از دانشکده های بزرگ و مطرح در هند محسوب می‌شود. دانشکده در سال ۱۹۴۴ و همزمان با دوران ریاست دکتر ضیاء الدین احمد در دانشگاه تاسیس شد. در آن زمان چهار دانشکده علوم، مهندسی، هنر و الهیات راه اندازی شد. دانشکده در ۲۷ مارس سال ۱۹۴۴ و متشکل از دپارتمان های شیمی، فیزیک، ریاضیات، زمین شناسی، جغرافی، گیاه شناسی و جانور شناسی آغاز بکار کرد. در سال ۱۹۸۶ دپارتمان علوم زیستی شامل گیاه شناسی و جانور شناسی تشکیل گردید. در حال حاضر دانشکده علوم پایه دانشگاه اسلامی علیگر مشتمل بر هفت دپارتمان شیمی، علوم کامپیوتر، جغرافی، زمین شناسی، ریاضیات، فیزیک و آمار و تحقیق در عملیات است. انواع رشته ها و برنامه های مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده برگزار می‌گردد.  

معرفی و بررسی دانشکده حقوق و رشته های ارائه شده

دانشکده حقوق دانشگاه اسلامی علیگر هند یکی از قدیمی ترین دپارتمان های حقوق در کشور هندوستان محسوب می شود. تدریس حقوق در دانشگاه علیگر هند به سال ۱۸۸۳ میلادی بر می گردد. سر سید احمد خان به شدت به برنامه حقوق ارائه شده در دانشگاه های انگلیس علاقه مند بود. بنابراین تاکید زیادی بر ارائه دروس حقوق در دانشگاه علیگر داشت. در سال ۱۹۶۰ دانشکده حقوق به یک دانشکده کامل و مستقل تبدیل شد. دانشکده حقوق به عنوان یک دانشکده مادر به بسیاری از دانشکده ها و موسسات حقوقی در هند آموزش داده است. قضات و موکلان برجسته کشور هند و دیگر کشورهای جهان در دانشکده به تدریس می‌پردازند.  

معرفی و بررسی دانشکده بازرگانی و رشته های ارائه شده

دانشکده بازرگانی دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای یک دپارتمان است. رشته بازرگانی در گرایش های مختلف در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده تدریس می گردد. زبان تدریس انگلیسی است. در دانشکده بازرگانی رشته ها و برنامه هایی شامل دوره کارشناسی بازرگانی، دوره کارشناسی ارشد بازرگانی، دوره مدیریت کسب و کار گرایش مدیریت مالی، دوره کارشناسی ارشد مدیریت سفر و گردشگری، دوره کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی، دوره کارشناسی ارشد مدیریت ریسک و بیمه، دوره دکترای بازرگانی، دوره دیپلم تحصیلات تکمیلی کسب و کار مالی و بانکداری از جمله برنامه ها و دوره های برگزار شده توسط دانشکده بازرگانی دانشگاه اسلامی علیگر هند هستند.

معرفی و بررسی دانشکده علوم زیستی و رشته های ارائه شده

دانشکده علوم زیستی دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای پنج دپارتمان است. دپارتمان های دانشکده عبارتند از دپارتمان بیوشیمی، دپارتمان گیاه شناسی، دپارتمان موزه شناسی، دپارتمان جانور شناسی و دپارتمان حیات وحش. ریاست دانشکده بر عهده پروفسور قیوم حسین است و انواع برنامه ها و دوره های مختلف در تمام مقاطع تحصیلی در دانشکده برگزار می شود. دپارتمان بیوشیمی دانشکده جزو پنج دپارتمان برتر بیوشیمی در کشور هند شناخته می شود. انواع موضوعات در زمینه های بیولوژی مولکولی، تاکسیکولوژی، پروتومیک، میکروبیولوژی، بیو شیمی کلینیکی و غیره در آزمایشگاه های دانشکده مورد بررسی و تحقیق قرار می‌گیرند.

معرفی و بررسی دانشکده الهیات و رشته های ارائه شده

دانشکده الهیات دانشگاه اسلامی علیگر هند یکی از قدیمی ترین دانشکده های دانشگاه محسوب می‌شود. سر سید احمد خان با تدریس علوم شیعه و سنی به مسلمانان، پایه گذار دانشگاه علیگر شد. دانشمندان علوم دینی مطرحی مانند مولانا عبداله انصاری در این دانشکده تدریس کرده اند. دانشکده تنها مرکز آکادمیک در کشور هند است که به تدریس علوم دینی شیعه و سنی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌پردازد. در سال ۱۹۶۰ دانشکده الهیات بطور مستقل شروع بکار نمود. دانشکده دارای دو دپارتمان الهیات شیعه و الهیات سنی است. دانشکده نقش پر رنگی در همایش ها و کنفرانس های منطقه ای و جهانی دارد و همه ساله پژوهشگران و اساتید دانشگاه اسلامی علیگر با ارائه مقاله و سخنران به بیان دیدگاه های خود می‌پردازند.

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه اسلامی علیگر

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشگاه اسلامی علیگر هند همه ساله در ماههای ژانویه و فوریه امتحان ورودی برای متقاضیان برگزار می‌نماید. کسانی که می‌خواهند نسبت به تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام نمایند باید با توجه به اطلاعیه های دانشگاه و در زمان مقرر نسبت به تکمیل فرم های درخواست اقدام نموده و در مکان و زمان مشخص شده برای امتحان ورودی حاضر شوند. دانشجویان بین المللی نیز طبق برنامه در نظر گرفته شده می‌توانند برای اخذ پذیرش دانشگاه اقدام کنند. اغلب ظرفیت های هر رشته و دوره به دانشجویان بومی تخصیص یافته و تعدادی صندلی برای دانشجویان خارجی نیز لحاظ می شود. تمام امتحانات به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. مدت زمان امتحان معمولا دو ساعت بوده و طبق مواد امتحانی اعلام شده متقاضیان به سوالات پاسخ می‌دهند. اغلب دوره های تحصیلی دانشگاه اسلامی علیگر هند به زبان انگلیسی برگزار می‌شود لذا دانشجویان باید توانایی کافی در درک و تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشند. در زمان درخواست برای پذیرش و حضور در امتحان مبلغی به عنوان هزینه پذیرش از متقاضیان دریافت می‌شود. هزینه در حدود ۵۰۰ روپیه هند بوده و غیر قابل استرداد است. دانشگاه اسلامی علیگر هند برای متقاضیان شرط سنی در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال حداکثر سن قابل قبول برای اخذ پذیرش در دوره های کارشناسی ۲۴ سال، دوره های کارشناسی ارشد بسته به نوع رشته و گرایش مورد درخواست ۲۷ و یا ۲۸ سال خواهد بود. در صورتیکه دانشجویان موفق به گذراندن امتحان ورودی با موفقیت شوند می توانند مجوز تحصیل در دانشگاه را بدست آورند.

نکته قابل توجه این است که برخی رشته ها و گرایش های دانشگاه اسلامی علیگر نیازی به امتحان ورودی ندارند. برای اطلاع از رشته های بدون آزمون ورودی به وب سایت دانشگاه مراجعه نموده و یا با امور دانشجویی دانشکده تماس حاصل نمائید.

متقاضیان باید طبق برنامه زمانبندی اعلام شده از سوی دانشگاه نسبت به تکمیل فرمهای درخواست اقدام نموده و لیست مدارک مورد نیاز دانشگاه به همراه هزینه پذیرش را واریز نموده و رسید آنرا به همراه سایر مدارک به دانشگاه اسلامی علیگر ارسال نمایند. لیست مدارک مورد نیاز شامل مدرک تحصیلی مقطع قبلی، ریز نمرات متقاضی، مدرک زبان انگلیسی (اگر موجود است)، کپی پاسپورت و فرمهای تکمیل شده دانشگاه است. پس از ارسال مدارک مورد نیاز به دانشگاه و بررسی آن از سوی کمیته ارزیابی نسبت به ارسال جواب اقدام می‌گردد. نحوه ارسال مدارک از طریق وب سایت دانشگاه صورت می پذیرد. بدین ترتیب نیازی به ارسال مدارک از طریق پست و یا مراجعه حضوری نمی‌باشد. پس از اخذ پذیرش دانشگاه نسبت به ارسال دعوتنامه برای متقاضیان اقدام می‌کند. متقاضیان با در دست داشتن برگه پذیرش و سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت هند در ایران مراجعه و درخواست ویزای تحصیلی می نماید. صدور ویزا معمولا بین دو تا سه هفته زمان برده و سپس متقاضی می‌تواند طبق برنامه زمانبندی اعلام شده به دانشگاه اسلامی علیگر جهت ثبت نام قطعی مراجعه کند. معمولا ویزای تحصیلی دانشجویان یک ساله صادر شده که در سالهای بعد قابل تمدید است. در ادمه به معرفی امکانات دانشگاه اسلامی علیگر هند می‌پردازیم.

اخذ بورسیه از دانشگاه اسلامی علیگر

شرایط اخذ بورسیه از دانشگاه اسلامی علیگر به تفکیک مقطع

دانشگاه اسلامی علیگر هند به دانشجویان در صورت درخواست آنها کمک هزینه و بورسیه اعطا می‌نماید. مقدار بورسیه و کمک هزینه بسته به نوع رشته تحصیلی و مقطع تحصیل متفاوت است. معمولا دانشجویان فرم های درخواست کمک هزینه را تکمیل نموده و به واحد امور دانشجویان تحویل می‌دهند. دانشکده پس از بررسی های لازم اقدام به اعطای وام وکمک هزینه به متقاضیان می نماید. دانشگاه همه ساله شرایط و مقدار کمک هزینه را بر اساس بودجه در نظر گرفته شده اعلام می‌نماید. دانشگاه اسلامی علیگر هند در جهت اشاعه دانش و علوم آکادمیک برای تمام اقشار جامعه اقدام به اعطای وام و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اعطای وام و کمک هزینه در دانشگاه علیگر، نحوه درخواست و پذیرش و زمان درخواست به امور دانشجویان دانشکده رجوع نمائید.  

امکانات دانشگاه اسلامی علیگر هند

امکانات ورزشی، تفریحی و آموزشی موجود در دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای تعداد زیادی مدرسه، انستیتو، کالج و مراکز تحقیقاتی است. برخی از مراکز دانشگاه شامل کالج زنان، مرکز دوره های حرفه ای، واحد بیوتکنولوژی میان رشته ای، کالج فنی و مهندسی حسین ذاکر، کالج اجمل خان، کالج پزشکی جواهر لعل نهرو، کالج دندان پزشکی دکتر ضیاء الدین احمد، انستیتو اپتالمولوژی، مرکز مطالعات پیشرفته تاریخ، مرکز مطالعات زنان، مرکز مطالعات نهرو، دانشگاه پلی تکنیک، پلی تکنیک زنان و مرکز مطالعات قرآنی نظامی هستند. دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای سالن های سخنرانی متعدد مدرن، تیم‌های ورزشی موفق و دانشجویانی است که تمایل به شرکت در فعالیتهای مختلفی همانند فوتبال، کریکت، هاکی، تنیس، بسکتبال، اسکیت و اسب سواری است. علاوه بر این انواع فعالیتهای هنری و فرهنگی مانند موسیقی، درام و ادبیات در سایت دانشگاه اجرا می گردد. دانشگاه دارای تعداد زیادی کتابخانه های تخصصی در هر دانشکده است. از جمله کتابخانه های دانشگاه می توان به کتابخانه آزاد مولانا، کتابخانه کالج مهندسی، کتابخانه کالج پزشکی، کتابخانه الکترونیکی علوم اجتماعی و کتابخانه کالج اجمل خان اشاره نمود. کتابخانه آزاد مولانا به عنوان کتابخانه مرکزی دانشگاه اسلامی علیگر به دلیل داشتن کتب و نسخ خطی خود معروف است. کتابخانه دارای بیش از ۱.۳۰۰.۰۰۰ جلد کتاب بوده و تعداد زیادی ژورنال و مجله های معتبر علمی بین المللی در آن وجود دارند. کتابخانه به عنوان یک منبع و بانک اطلاعاتی بزرگ برای دانشجویان دانشگاه اسلامی علیگر هند محسوب می‌شود.

رستوران دانشگاه علیگر هند

دانشگاه دارای یک بیمارستان بنام کورزون است که تمام خدمات بهداشتی و درمانی در آن به دانشجویان ارائه می‌شود. بیمارستان انواع خدمات بهداشتی و مراقبتی را به حدود ۳۰.۰۰۰ دانشجو دانشگاه عرضه می‌کند. دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای تیم ها و امکانات ورزشی متعددی است. دانشگاه نه تنها به ورزش و فعالیتهای ورزشی اهمیت می‌دهد بلکه به واسطه تیم های ورزشی و ورزشکاران خود موفق به کسب موفقیت های متعددی شده است. کلاب کریکت دانشگاه یکی از قدیمی ترین تیم های ورزشی است که در سال ۱۸۷۸ ایجاد شد. کلاب سوار کاری دانشگاه با ۱۲۵ سال قدمت یک میدان اسب سواری با تعداد ۱۹ اسب است که در کشور هند بی نظیر است. دانشگاه دارای امکانات و زمین های ورزشی مجزا برای فوتبال، تنیس، هاکی، کریکت، سوار کاری و کشتی است. ورزشهای سالنی مانند شطرنج، شنا، بدمینتون، تنیس روی میز و بیلیارد برای دانشجویان دختر و پسر بطور مجزا وجود دارد. برخی کلاب های دانشگاه اسلامی علیگر شامل تیم های سوارکاری، بدمینتون، تنیس، هاکی، فوتبال، تنیس روی میز، والیبال، بسکتبال، اسکیت، کوهنوردی، کریکت، شنا و کشتی است که هر کدام دارای امکانات و زمین یا سالن های ورزشی مجزا هستند. دانشگاه دارای خدمات بهداشتی درمانی، اینترنت پر سرعت، تیم ها و جوامع دانشجویی بوده و انواع مسابقات ورزشی و فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه برگزار می شود. دانشجویان امکان کسب مهارتهای ارتباطی و اجتماعی را از طریق فعالیت در تیم ها و گروه های دانشجویی کسب می کنند. سالن های سمینار و کنفرانس مجهز به انواع لوازم و تجهیزات صوتی و تصویری و استفاده از انواع روشهای آموزشی مدرن از دیگر امکانات آموزشی دانشگاه بشمار می روند. دانشگاه اسلامی علیگر با تعداد مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در هند همکاری نزدیک داشته و انواع پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در آن اجرا می‌گردد.

 هزینه های تحصیل در دانشگاه اسلامی علیگر

شرایط خوابگاه و هزینه های تحصیل در دانشگاه اسلامی علیگر هند

دانشگاه اسلامی علیگر هند دارای خوابگاه های متعدد دانشجویی است. در دانشگاه علیگر افراد با مذاهب گوناگون در کنار یکدیگر زندگی می کنند. در اینجا دانشجویان مسلمان، هندو، سیک و مسیحی در اتاقهای مجتمع زندگی کرده و در کنار هم تحصیل می کنند. سالن های اقامتی دانشگاه شامل تعداد زیادی هاستل است که محل سکونت دانشجویان است. خوابگاه دارای سالن غذاخوری است. هر سالن دارای یک اتاق مشترک با امکاناتی همانند ورزشهای سالنی، کتابخانه، اتاق مطالعه، تیم های ورزشی و جوامع فرهنگی است. دانشجویان دانشگاه اسلامی علیگر می‌توانند در خارج از مجتمع های خوابگاهی و در شهر علیگر مکانی را برای اقامت در نظر بگیرند. دانشگاه دارای ۱۹ مجتمع خوابگاهی است که از این تعداد ۱۳ خوابگاه مختص پسران و ۴ خوابگاه مختص دختران است. دو مرکز برای دانشجویان غیر مقیم نیز وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه اسلامی علیگر هند نسبت به دانشگاه های آمریکایی و اروپایی بسیار کمتر است. از طرفی دانشگاه های هند دارای هزینه ای پائین تر از برخی دانشگاه های آسیایی مانند کشورهای چین، کره، سنگاپور و حتی مالزی هستند. بدین ترتیب متقاضیانی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های هند را دارند می توانند تحصیل در دانشگاه اسلامی علیگر هند را انتخاب نمایند.

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی در کشور دیگر و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

  تحصیل در هند برای شما فرصت‌های شغلی و تجربیات و آموزش عالی در سطح جهانی را فراهم می‌کند.  پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت و تحصیل در دانشگاه اسلامی علیگر هند و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱