x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در هند

شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به هند در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. هند در بین کشورهای آسیایی یکی از بهترین گزینه‌های مناسب برای ادامه‌تحصیل است؛ این کشور ازلحاظِ فرهنگی بسیار غنی است و دومین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. یکی از مزایای اصلی اعزام دانشجو به هند هزینه کم برای زندگی و شهریه مناسب دانشگاه‌های این کشور است. دانشگاه‌های این کشور ازلحاظِ کیفیت در سطح مناسبی قرار دارند.

مقدمه

کشور هند علاقه‌مند به جذب بسیاری از دانشجویان بین‌الملل است که اقتصاد و سیستم نظام آموزشی این کشور در طی سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی داشته است. بهتر است بدانید که در حال حاضر، کشور هند یکی از بزرگترین سیستم‌های آموزشی را دارد که هزاران کالج و دانشکده خصوصی و دولتی در این کشور مستقر هستند.

در این مقاله، با ما همراه باشید؛ زیرا خواهیم کوشید تا مطالبی جامع و مفید در دررابطه‌با تحصیل در هند، با کمک مشاوران مجرب مؤسسه مهاجرتی Go2TR، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مزایای تحصیل در هند

ازجمله مزایای اصلی تحصیل در کشور هند، می‌توان به کم بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل اشاره کرد. بهتر است بدانید که برخی از دانشگاه‌های هند، در بین برترین دانشگاه‌ها قرار دارند که درزمینۀ رشته‌های مهندسی، پزشکی، مدیریت و هنر فعالیت می‌کنند. نظام آموزش‌عالی هند در رتبه‌بندی «QS» در رتبه ۲۴ جهانی قرار گرفته است. دانشگاه‌های کشور هند ازنظرِ کیفیت آموزشی درزمینۀ مهندسی و فناوری، ازجمله مؤسسات معتبر و شناخته‌شده هستند.

بهترین روش مهاجرت

صفحات مهم تحصیل در هند

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در هند وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در هند وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در هند چگونه است؟

مشاوره تحصیل در هند

بورسیه تحصیلی در هند

بورسیه تحصیلی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه‌های تحصیل در هند انواع مختلفی دارند. این بورسیه‌ها بیشتر به دانشجویان آسیایی تعلق می‌گیرند. بورسیه‌های تحصیل در هند به دانشجویان رشته‌های مختلف و در مقاطع مختلف ارائه می‌شود؛ اما دریافت بورسیه در مقاطع فوق لیسانس و دکترا مرسوم‌تر است. این بورسیه‌ها برای جذب دانشجویان ممتاز بین‌المللی به کشور هند ارائه می‌شوند؛ چرا که ورود این دانشجویان باعث افزایش سطح ارتباطات و سطح علمی دانشگاه‌های هند خواهد شد. در ادامه انواع بورسیه‌های تحصیل در هند را برای شما نام می‌بریم.

بورسیه عمومی فرهنگ هند

 • این بورسیه از سوی دولت هند به دانشجویان کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین تعلق می‌گیرد. بورسیه عمومی فرهنگ هند به دانشجویان تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌گیرد. تعداد رشته‌هایی که می‌توانند از این بورسیه بهره ببرند بسیار زیاد است؛ دانشجویان گروه هنر، علوم اجتماعی، علوم انسانی و... می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. لازم به ذکر است که این بورسیه به دانشجویان گروه پزشکی و دندانپزشکی و... تعلق نمی‌گیرد.

بورسیه تبادل فرهنگ در هند

 • کشور هند با کشورهایی مانند ایران، جمهوری چک، سوریه و... قراردادی را امضا کرده است که مطابق با آن دانشجویان ممتاز ین کشورها می‌توانند به تحصیل در هند بپردازند و از کمک هزینه‌هایی که برای تحصیل به آن‌ها پرداخت می‌شود، استفاده نمایند.

بورسیه تحصیلی ICCR

 • این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های هنری نظیر موسیقی، نقاشی، سینما، طراحی مد و جواهر و... را دارند، تعلق می‌گیرد. دانشجویان تمام مقاطع از تمام کشورها می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. 

بورسیه تحصیلی کولومبو

 • این بورسیه از سوی وزارت اقتصاد هند به دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی ارائه می‌شود. دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکترا راحت‌تر از دانشجویان کارشناسی می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند. دانشجویان لیسانس با تأمین شرایط خاص، می‌توانند از این بورسیه تحصیلی استفاده نمایند. بورسیه تحصیلی کولومبو به دانشجویان کشورهای بنگلادش، ایران، مالزی، افغانستان، مالدیو، نپال، فیلیپین و... تعلق می‌گیرند.

دانشجویان ایرانی شانس زیادی در ریافت بورسیه‌های تحصیلی در هند دارند. هند می‌تواند یکی از بهترین مقصدهای آسیایی برای تحصیل باشد.

اعتبار دانشگاه های هند و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های هند و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که گفتیم تعدادی از دانشگاه‌های هند در بین دانشگاه‌های برتر دنیا دسته‌بندی می‌شود و دانشجویان زیادی از کشورهای دیگر و حتی از کشورهای اروپایی برای تحصیل وارد این کشور می‌شوند. کشور هند نیز مانند کشورهای دیگر دارای دانشگاه‌هایی با سطوح علمی متفاوت است. بنابراین باید در مورد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، تحقیق و بررسی انجام دهید. البته این موضوع به رشته تحصیلی شما نیز مرتبط است. برخی از دانشگاه‌ها در ارائه برخی از رشته‌ها  فوق‌العاده  قدرتمند عمل می‌کنند و به همین دلیل تحصیل در آن دانشگاه باعث می‌شود که شما به یک متخصص حرفه‌ای در زمینه رشته تحصیلی خود تبدیل شوید و در سطح جهانی اعتبار خوبی به دست آورید.
 
 

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در هند

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی تحصیل در هند نیاز به شرکت در هیچ آزمونی ندارد. شما حتی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. با وجود این که تحصیل در هند به زبان انگلیسی است، دانشگاه‌های این کشور از شما مدرکی درخواست نمی‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که دانشجویانی که دارای مدرک زبان هستند، می‌توانند راحت‌تر از سایر افراد برای تحصیل در هندوستان پذیرش بگیرند. 

دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی تنها گروهی هستند که برای ورود به هندوستان باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. این آزمون‌ها در هر دانشگاه متفاوت است. برخی از دانشگاه‌ها به صورت مستقل در خود دانشگاه برگزار می‌شود و برخی دیگر آزمون‌هایی مانند آزمون‌هایJIPMER، NEET و یا AIIMS را ملاک قرار می‌دهند و دانشجویان برای ورود باید در این آزمون‌ها شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند.

زمون ورودی ملی یا “NEET UG” یک آزمون ورودی در کشور هندوستان برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در دوره های کارشناسی و دوره های کارشناسی ارشد پزشکی(MBBS، MD، MS) و دوره دندانپزشکی (BDS، MDS) به ترتیب در دانشکده های دولتی و یا خصوصی پزشکی و دندانپزشکی هندوستان هستند.

شرایط سنی

 • حد اکثر سن شرکت کنندگان در این ازمون 25 سال می باشد، که تا زمان برگزاری امتحان محاسبه می گردد. ( 5 سال استراحت به کاندیدهایی که رزرو کرده اند اختصاص داده می شود)

شرایط دیگر

 • تمامی شهروندان هندی، هندی هایی که شهروند هند نیستند، شهروندان هندی خارجی، افرادی با اصلیت هندی و همچنین خارجی می توانند در این آزمون ورودی شرکت کنند و واجد شرایط گرفتن سهمیه دانشگاهی 15 درصدی هند می شوند.
 • تعداد دفعات مجاز شرکت در آزمون: برای تمامی شرکت کنندگان بطور یکسان سه بار می باشد.

طرح آزمون NEET UG در سال 2019 :
آزمون ورودی NEET UG یک آزمون کتبی چند گزینه ای و تک جوابی می باشد با ماکزیمم نمره 720 و مدت زمان 3 ساعت.

نکته

آزمون ورودی NEET UG به غیر از زبان های هندی و انگلیسی در شش زبان گجراتی، ماهاراتی، بنگالی، اسامه، تلگو و تامیل نیز برگزار می گردد.

 • در هنگام تصحیح و اعلام نتایج آزمون ، موارد زیر به عنوان شاخص رتبه بندی مدنظر می باشد.
 • نمرات بخش زیست شناسی (نمره بالاتر منتهی به رتبه بالاتر در نتیجه آزمون است)
 • نمرات بخش شیمی (نمره بالاتر منتهی به رتبه بالاتر در نتیجه آزمون است)
 • نمرات بخش فیزیک (نمره بالاتر منتهی به رتبه بالاتر در نتیجه آزمون است)
 • مجموع نمرات منفی آزمون (نمره منفی کمتر منتهی به رتبه بالاتر خواهد شد)
 • تاریخ تولد (اشخاص با سن بالاتر در رتبه بالاتری قرار خواهند گرفت)

 

معادل سازی مدارک در هند

معادل سازی مدارک در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معمولا تمام مدارکی که از دانشگاه‌ها و مدارس ایران به افراد داده می‌شوند برای تحصیل در هند معتبر هستند. تنها استثنا در این مورد افرادی هستند که دیپلم 11 ساله دارند. این افراد باید ابتدا مدرک کاردانی خود را در ایران دریافت کنند و پس از آن برای تحصیل در هند اقدام نمایند.

معادل سازی مدارک تحصیلی در هند یک پروسه اداری دارد و شبیه به معادل سازی مدارک برای ورود به کشورهای دیگر است. مدارک شما برای تحصیل در هند باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند. پیش از این که مدارک خود را برای ترجمه به مترجم‌ها بسپارید، باید مهر تأیید نهادهای مربوطه را دریافت کنید. مهر تأیید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را باید از اداره آموزش و پرورش ناحیه محل تحصیل خود دریافت کنید. مدرسه نیز باید مدارک ارائه شده را تأیید کند. مدارک دانشگاهی نیز باید توسط خود دانشگاه و پس از طی کردن مراحل اداری تأیید شوند. 

پس از این که مهر تأیید مراکز مربوطه را دریافت کردید، باید مدارک خود را ترجمه کنید. دقت کنید که این کار باید توسط مراکز ترجمه مورد تأیید سفارت هندوستان انجام شود. حتما این موضوع را بررسیی کنید تا دچار مشکل نشوید. در ضمن پیش از اینکه مدارک خود را برای ترجمه بسپارید، سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید که برای پذیرش به چه مدارکی نیاز دارد تا همه‌ی موارد را برای ترجمه بدهید و مجبور به انجام دوباره‌ کاری نباشید.

پس از انجام ترجمه مدارک باید این مدارک را به همراه درخواست پذیرش خود را به سفارت هندوستان ارائه دهید تا برای دانشگاه مورد ارسال کند. پس از این که دانشگاه وضعیت شما را بررسی کرد، پذیرش یا عدم پذیرش شما به سفارت ابلاغ خواهد شد و سفارت هندوستان در این مورد به شما اطلاع خواهد داد.

 

 

خوابگاه در هند

خوابگاه در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در هند گزینه‌های متعددی برای اقامت دانشجویان وجود دارد. تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی هند امکانات اقامتی برای دانشجویانی که از شهرها و کشورهای دیگر برای تحصیل می‌آیند را فراهم می‌کنند.

اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی ارزان‌ترین نوع اقامت در هند است و توصیه می‌شود که سال‌های ابتدای تحصیل را در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی کنید و در صورتی که رضایت نداشتید، محل اقامت خود را عوض کنید. خوابگاه‌های دانشجویی در هند دارای اتاق‌های یک یا چند تخته هستند. امکانات این خوابگاه‌ها مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی به صورت مشترک بین چند اتاق ارائه شده است. توجه داشته باشید که ظرفیت خوابگاه‌‌های داخل دانشگاه در هند محدود است و به همین دلیل لازم است در اسرع وقت آن‌ها را رزرو کنید. 

در هند خوابگاه‌ها خصوصی و پانسیون‌هایی نیز وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها اقامت کنند. در این پانسیون‌ها دانشجویانی از رشته‌های مختلف و با سنین مختلف وجود دارند و حتی ممکن است همه‌ی دانشجویان از یک دانشگاه نباشند. هزینه پانسیون‌ها نیز نسبت به اجاره بهای آپارتمان کم‌تر است و دانشجویانی که موفق به رزرو خوابگاه در دانشگاه نشده‌اند یا با مشکل تکمیل ظرفیت مواجه شده‌‌اند می‌توانند در این پانسیون‌ها اقامت کنند. 

برخی از خانواده‌های هندی یک اتاق از منزل خود را به دانجشویان اجاره می‌دهد و دانشجویان می‌توانند در کنار آن‌ها زندگی کنند. این روش نیز به شما کمک می‌کند سریع‌تر با فرهنگ هندی آشنا شوید و همچنین حس زندگی در کنار یک خانواده برای شما آرامش بخش خواهد بود. 

اجاره آپارتمان نیز از دیگر راه‌های اقامت در هند است. این روش پر هزینه‌ترین روش است و بهتر است که به همراه دوستان خود یک آپارتمان اجاره کنید تا هزینه‌ها تقسیم شوند. اگر به تنهایی برای تحصیل در هند اقدام کرده‌اید و دوستی ندارید، می‌‌توانید ترم‌های ابتدایی تحصیل خود را در خوابگاه‌ها بگذرانید تا با افراد تازه آشنا شوید و بعد از آن به دنبال اجاره آپارتمان بگردید. زندگی در آپارتمان آزادترین نوع زندگی دانشجویی است و همه چیز مطابق با قواعد و قوانین خودتان است. البته مشکلاتی نیز در این روش وجود دارد. برای مثال وظیفه نظافت خانه و تهیه غذا بر عهده خودتان است.

امتیازات کارت دانشجویی در هند

امتیازات کارت دانشجویی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تخفیف‌های دانشجویی در هند نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. اما تخفیف‌ها به این صورت نیست که دانشگاه‌ها با مرکز یا ارگانی خاص قرارداد ببندند و شما بتوانید از خدمات آن‌ها با تخفیف استفاده کنید.

هند کشوری است که جاذبه‌های زیادی برای عرضه به شما دارد و شما به هیچ وجه در اوقات فراغت خود بیکار نخواهید شد. بسیاری از آثار تاریخی و مراکز گردشگری در هند توسط دولت این کشور اداره می‌شوند و شما با ارائه کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیف خوبی در قیمت بلیط بهره‌مند شوید. مراکز خصوصی نیز برای جلب رضایت مشتریان و تبلیغات ممکن است برای گروه خاصی از افراد مانند دانشجویان تخفیف قائل شوند و شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. مراکز خرید، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و... از جمله مواردی هستند که ممکن است به دانشجویان تخفیف دهند.

مشاغل دانشجویی هند

مشاغل دانشجویی هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از دریافت بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان به دنبال کار دانشجویی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود هستند. در کشور هند کار دانشجویی برای دانشجویان بین‌المللی زیاد نیست چرا که دولت این کشور سخت‌گیری‌هایی برای دانشجویان اعمال می‌کند.

اگر قصد دارید در کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول شوید، کار شما کمی سخت‌تر خواهد بود و ممکن است چنین شغلی پیدا نکنید. برای جست و جو در این باره باید این موضوع را با آشنایان خود و به ویژه اساتید دانشگاه در میان بگذارید تا در صورتی که فرصت مناسبی برای شما سراغ دارند، معرفی نمایند. همچنین می‌توانید به کمپانی‌هایی که زمینه شغلی آن‌ها مرتبط با رشته تحصیلی شماست مراجعه کنید و در صورت نیاز آن‌ها مشغول به کار شوید.

اما معمولا هدف دانشجویان کسب درآمد است و در مشاغل مختلف کار می‌کنند. کار در کافه‌ها، رستوران‌ها، فروشندگی و... از مشاغلی هستند که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند.

البته شما می‌توانید به شغل‌های مجازی نیز بپردازید؛ طراحی سایت، برنامه‌ نویسی، تولید محتوا، ترجمه و... مشاغلی هستند که شما می‌توانید به صورت مجازی آن‌ها را انجام دهید.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در هند

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

متاسفانه دانشجویان بین‌المللی در هند اجازه انجام کار دانشجویی را ندارند و فقط می‌توانند در دوره‌های کارآموزی شرکت کنند که معمولا در این دوره‌ها دانشجو درآمدی نخواهد داشت. البته اگر بخواهید فرصت‌های شغلی برای بعد از فارغ التحصیلی در هند را بررسی کنید، می‌توانید مجوز کار دریافت کنید که روی این موضوع نیز سخت‌گیری‌های بسیاری اعمال می‌شود. برای این که بتوانید این مجوز را کسب کنید باید مدارک مورد نیاز اداره مهاجرت هند را تأمین کنید و پس از طی کردن یک پروسه اداری طولانی مجوز کار دانشجویی دریافت کنید.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در هند

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از موضوعات مهمی که درباره تحصیل در هند وجود دارد نوع بیمه‌های دانشجویی و نحوه تحت پوشش قرار گرفتن دانشجویان است. بیمه در هند رایگان و اجباری نیست؛ اما توصیه می‌کنیم حتما تحت پوشش یک شرکت بیمه قرار بگیرید تا در صورت بروز بیماری با مشکل مواجه نشوید.

معمولا دانشگاه‌های هند یکی از شرکت‌های خصوصی را به دانشجویان در روز ثبت نام معرفی می‌کنند. اما بهتر است شما شرایط تمام بیمه‌ نامه‌ها و شرایط و هزینه‌هایی که بیمه شما پوشش می‌دهد را مطالعه کنید و پس از مقایسه بین چند شرکت بیمه، اقدام به خرید بیمه‌ نامه کنید.

همه‌ی بیمه‌ها در هند شامل هزینه‌های درمان‌های اورژانسی و درمان‌های سرپایی می‌شوند. برخی از آن‌ها هزینه‌های جراحی، بستری، ویزیت پزشک، داروها و... را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهند. بیمه‌ نامه‌هایی نیز وجود دارند که خدمات خاصی ارائه می‌دهند؛ تأمین هزینه‌های دندانپزشکی و چشم پزشکی از جمله این خدمات است.

برخی از شرکت‌های بیمه در هند برای جلب توجه مشتریان خود به دانشجویان تخفیف ارائه می‌دهند یا دارای یک بیمه نامه برای شرایط خاص برای دانشجویان می‌باشند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در هند

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از این که برای تحصیل در هند وارد این کشور شدید، افتتاح حساب بانکی باید یکی از اولویت‌های شما باشد. از آن‌جایی که برای افتتاح حساب باید آدرس محل سکونت خود را ارائه دهید، بهتر است بلافاصله پس از مشخص کردن محل اقامت خود به شعب یکی از بانک‌های هندی مراجعه کرده و حساب خود را افتتاح کنید. دانشجویان بین‌المللی با مشکلی برای افتتاح حساب مواجه نخواهند شد و تنها کافی است مدارک لازم را ارائه دهند.

بانک‌های کشور هند به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. بانک‌های دولتی به اتباع خارجی اجازه افتتاح حساب نمی‌دهند و دانشجویان باید در بانک‌های خصوصی که امکان افتتاح حساب برای اتباع خارجی را فراهم کرده‌اند، حساب باز کنند. معمولا بانک‌های خصوصی که مورد توجه دانشجویان هستند، دارای شعبی در نزدیکی دانشگاه می‌باشند و شما می‌توانیدبا مراجعه به آن‌ها حساب باز کنید. بانک‌های کشور هند پس از افتتاح حساب به شما یک دسته چک و یک کارت بانکی ارائه می‌دهند. آخر هر ماه کارکرد حساب به آدرسی که درج کرده‌اید ارسال خواهد شد و همچنین شما می‌توانید از کلیه خدمات اینترنتی و بانکداری الکترونیک استفاده کنید.

اما تراکنش‌های بانکی بین ایران و هند ممکن است دارای مشکلاتی باشد که این مشکلات از سوی بانک‌های ایرانی است. با وجود این که برخی از بانک‌های خصوصی امکان تراکنش بانکی بین ایران و هند را فراهم می‌کنند اما این روش به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. چون این روش هزینه زیادی می‌خواهد و همچنین بسیار زمانبر است. بهترین راه تراکنش از طریق صرافی‌هاست. معمولا صرافی‌های ایرانی یک صراف آشنا در هند دارند که می‌توانید به کمک این دو صراف تراکنش‌های خود را انجام دهید. 

نظام آموزشی هند

نظام آموزشی هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در هند مانند بسیاری از کشورهای دیگر از پنج یا شش سالگی آغاز می‌شود و تا 17 سالگی ادامه پیدا می‌کند. دانش آموزان هندی پنج سال دوره ابتدایی و هفت سال دوره متوسطه را سپری می‌کنند. در هندوستان نیز مانند ایران دانش آموزان باید یک سال پیش دانشگاهی را بگذارنند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند و دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در هند را دارند نیز باید دارای دیپلم دوازده ساله باشند؛ در غیر این صورت دو راه برای آن‌ها وجود دارد. راه اول این است که در کشور خودشان مدرک فوق دیپلم دریافت کنند و پس از آن برای پذیرش در هند اقدام کنند و راه دوم این است که برای دوره پیش دانشگاهی نیز به تحصیل در هند بپردازند و واحد‌های مورد نیاز رشته‌ تحصیلی‌شان را بگذرانند. دانش آموزانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی از یک گروه آموزشی هستند؛ در صورتی که بخواهند در گروه آموزشی دیگری وارد دانشگاه شوند، باید واحدهای مورد نیاز را بگذرانند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

برای ورود به دانشگاه‌های هندوستان به خصوص در دانشگاه‌های ممتاز، شرط معدل وجود دارد و دانشجویانی با معدل‌های بالاتر در اولویت پذیرش قرار دارند. البته در دانشگاه‌هایی که تقاضا برای آن‌ها بسیار زیاد است، دانشگاه‌ها شرایط دیگری مانند قبولی در مصاحبه‌ها و آزمون‌های ورودی را نیز ملاک قرار می‌دهند تا دانشجویان با استعداد بتوانند به تحصیل در این دانشگاه‌ها مشغول شوند.

 

 

لیسانس در هند و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در هند

لیسانس در هند و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، برای این که بتوانید برای تحصیل در هند در مقطع کارشناسی اقدام کنید باید مدرک دیپلم 12 ساله داشته باشید. تمامی رشته‌ها در تمام دانشگاه‌ها و در تمام مقاطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ اما شما نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی نخواهید داشت و تسلط شما به این زبان کفایت می‌کند.

تحصیل در هند در مقطع کارشناسی وابسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل بین چهار تا پنج سال طول می‌کشد. انتخاب واحد در مقطع کارشناسی با ایران متفاوت است و به این صورت است که شما در هر سال چهار درس را انتخاب می‌کنید و در طول سال تحصیلی آن را می‌خوانید تا تعداد واحدهای گذرانده خود را تکمیل کنید؛ به طور متوسط هر دانشجو در هر سال تحصیلی خود هشت کتاب را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی در هند عبارتند از؛

 • ویزای تحصیل در هند به همراه یک برگ کپی از صفحه اول آن
 • مدرک دیپلم تأیید شده توسط وزارت آموزش و پرورش و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هند
 • مدرک پیش دانشگاهی تأیید شده توسط وزارت آموزش و پرورش و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هند

فوق لیسانس در هند و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در هند

فوق لیسانس در هند و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به خاطر سطح علمی و کیفیت دانشگاه‌های هند، تقاضا برای تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد بسیار زیاد است. تعداد تقاضا برای دانشگاه‌های ممتاز تشدید می‌شود. دانشجویانی که قصد تحصیل در هند و در رشته‌های مختلف کارشناسی ارشد را دارند باید دارای مدرک لیسانس با معدل 14 به بالا باشند. از آن‌جایی که در هند خبری از آزمون ورودی نیست، هرچه رزومه تحصیلی قوی‌تر و معدل بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه‌های ممتاز هند خواهید داشت.

دوره کارشناسی ارشد معمولا دوسال طول می‌کشد و در تمام رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، تقاضا برای تحصیل در هند را دو چندان می‌کند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از؛

 • ویزای تحصیل در هند
 • رزومه تحصیلی به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هندوستان
 • کپی از صفحه اول رزومه تحصیلی به همراه عکس 4×3
 • مدرک لیسانس تأیید شده توسط دانشگاه محل تحصیل و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هندوستان
 • مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی تأیید شده توسط وزارت آموزش و پرورش و ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هندوستان
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه

توجه داشته باشید که انگیزه نامه یکی از مهمترین برگ برنده‌های شما برای اخذ پذیرش در هند است. به همین دلیل باید در نوشتن آن حساسیت زیادی به خرج دهید. بهتر است خودتان انگیزه نامه را به زبان انگلیسی بنویسید و اگر نمی‌توانید آن را برای ترجمه به مترجم‌هایی بسپارید که مدارک تحصیلی شما را ترجمه کرده‌اند. می‌توانید از یک مشاور کاردان در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید انگیزه نامه خوبی ارائه دهید.

دکترا در هند و شرایط اخذ پذیرش دکترا در هند

دکترا در هند و شرایط اخذ پذیرش دکترا در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره دکترا در هند یک دوره سه تا پنج ساله است و دیگر خبری از آموزش و تحصیل نیست. در این دوره دانشجویانی که مشغول به تحصیل در هند هستند، وقت خود را صرف ارائه مقالات و پژوهش‌ها و ایده‌های علمی می‌کنند. تحصیل در هند این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که از اساتید خوبی بهره‌مند شوید و بتوانید ایده‌های خود را به مرحله اجرا برسانید. همچنین تحصیل در هند ممکن است فرصت آشنایی شما با کارآفرینان در حوزه تحصیلی خودتان را فراهم کند و بتوانید با آن‌ها همکاری کنید و آینده شغلی خود را تضمین کنید. هرچه ایده شما تازه‌تر و کاربردی‌تر باشد، با استقبال بیشتری روبرو خواهید شد. امروزه برخی از رشته‌ها از رونق بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها در مقطع دکترا برخوردارند و تحصیل در هند در این رشته‌هامی‌تواند آینده خوبی برای شما رقم بزند. این رشته‌ها عبارتند از برخی از گرایش‌های فنی و مهندسی و گرایش‌های مختلف هنر و علوم انسانی. 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هندوستان در مقطع دکترا عبارت است از؛

 • ویزای تحصیل در هند به همراه یک برگ کپی از صفحه اول آن
 • یک قطعه عکس
 • مدرک فوق لیسانس تأیید شده توسط دانشگاه مبدأ و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های رسمی و تأیید شده توسط سفارت هندوستان
 • رزومه تحصیلی به صورت ترجمه شده
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • مدارک دوره‌های لیسانس، دیپلم و پیش دانشگاهی تأیید شده توسط وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های رسمی مورد تأیید سفارت هندوستان

تخصص پزشکی در هند و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در هند

تخصص پزشکی در هند و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره تخصص پزشکی در هند یک دوره سه ساله است که با حمایت سازمان نظام پزشکی هندوستان صورت می‌گیرد. متقاضیان تحصیل در هند در مقطع تخصص پزشکی باید در آزمون ورودی NEET شرکت کنند و در آن نمره قبولی بگیرند. تحصیل در هند به زبان انگلیسی انجام می‌شود و نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.علاوه بر نمره آزمون ورودی رزومه تحصیلی شما برای اخذ پذیرش در دوره تخصص پزشکی مورد اهمیت است. با وجود این که اخذ پذیرش در دانشگاه‌های هند نسبت به برخی از کشورها راحت‌تر است، اما این بدان معنا نیست که درخواست شما به محض ارائه پذیرفته خواهد شد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هند در دوره تخصص پزشکی عبارتند از؛

 • ویزای تحصیل در هند به همراه یک برگ کپی از صفحه اول آن
 • مدرک پزشکی عمومی تأیید شده توسط وزارت بهداشت و دانشگاه مبدأ و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هند
 • رزومه تحصیلی  به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه به زبان انگلیسی

تخصص دندانپزشکی در هند و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در هند

تخصص دندانپزشکی در هند و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در هند برای تخصص دندانپزشکی نیز سه سال زمان می‌برد. این رشته نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی راجیو در هند ارائه می‌شود و از کیفیت خوبی برخوردار است. گرایش‌های مختلف تخصص دندانپزشکی در هند ارائه می‌شود و تمام دوره‌های تحصیلی در این کشور به زبان انگلیسی است. دانشجویان برای ورود به دوره تخصص دندانپزشکی نیز باید در آزمون ورودی NEET شرکت کنند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هند در دوره تخصص دندانپزشکی عبارتند از؛

 • ویزای تحصیل در هند به همراه یک برگ کپی از صفحه اول آن
 • مدرک دندانپزشکی عمومی تأیید شده توسط وزارت بهداشت و دانشگاه مبدأ و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت هند
 • رزومه تحصیلی  به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه به زبان انگلیسی

رشته های غیر پزشکی در هند

رشته های غیر پزشکی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در قسمت‌های قبلی درباره رشته‌های پر طرفدار در حوزه طبابت صحبت کردیم. در این قسمت قصد داریم برخی دیگر از رشته‌هایی که مورد تقاضای دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در هند است صحبت کنیم. 

رشته خلبانی یکی از رشته‌های مورد علاقه دانشجویان برای تحصیل در هند است. برای تحصیل در این رشته باید دارای مدرک دیپلم دوازده ساله در رشته ریاضی فیزیک باشید. دوره خلبانی در هند بین هشت ماه تا دوسال طول می‌کشد و می‌توانید در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه حیدرآباد تحصیل کنید.

اگر قسمت‌های قبلی مقاله را مطالعه کرده باشید؛ می‌دانید که تحصیل در هند در گرایش‌های مختلف هنر حتی تا مقاطع بالا نیز پر رونق است و دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای تحصیل در هند در این رشته‌ها درخواست می‌دهند. در هند تعدادی دانشگاه هنر وجود دارد و برخی از دانشگاه‌های این کشور دارای دانشکده‌های هنر می‌باشند. برخی از مهمترین گرایش‌های هنر در هند موسیقی، سینما و طراحی مد و جواهر می‌باشند. البته رشته‌های هنری ارائه شده منحصر به این سه مورد نیستند و شما می‌توانید در گرایش مورد علاقه خود به تحصیل در هند بپردازید.

رشته داروسازی در هند رشته‌ای است که دوره لیسانس در آن چهار سال، دوره کارشناسی ارشد دوسال و دوره دکترا بین سه تا پنج سال طول می‌کشد. دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت به تحصیل در هند بپردازند. این رشته پس از پزشکی و دندانپزشکی یکی از پر طرفدارترین رشته‌ها در بین دانش‌آموزان رشته تجربی است.

در تعدادی از دانشگاه‌های هند دانشکده حقوق وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در رشته حقوق و رشته‌های مرتبط با آن به تحصیل در هند مشغول شوند. رشته حقوق در هند جزو رشته‌های مشهور نیست، اما با کیفیت خوبی در این کشور ارائه می‌شود.

در هند موسسات آموزشی وجود دارد که دانشجویان را در گرایش‌های مختلف مدیریت پذیرش می‌کنند. همچنین تعدادی از دانشگاه‌های معتبر هند دارای دانشکده مدیریت می‌باشند. تربیت دانشجویان و آموزش ترفندها و مهارت‌های تجارت یکی از مهمترین اهداف برخی از دانشگاه‌های هندی است.

تحصیل در رشته توریسم در کشوری مانند هند که همه ساله جهانگردان زیادی به آن می‌آیند گزینه بسیار خوبی است. تحصیل در هند در این رشته باعث می‌شود که مهارت عملی شما در کنار دانش تئورزی افزایش یابد و برخی از موارد را به تجربه بیاموزید. شما حتی می‌توانید به بررسی ترفند‌های جذب گردشگر در هند بپردازید و همه‌ی این موضوعات شما را به یک متخصص کاردان توریسم تبدیل می‌کند.

اگر بخش دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در هند را مطالعه کرده باشید، توجه کرده‌اید که تعداد زیادی از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در هند دانشگاه‌های صنعتی هستند. این بدان معناست که رشته‌های فنی و مهندسی در کشور هند با کیفیت بالایی ارائه می‌شوند و از رونق خوبی برخوردارند. برخی از گرایش‌های مهندسی که امروزه دارای بازار کار بیشتری است، مانند رشته‌های کامپیوتر و مهندسی هوافضا در کشور هند با تقاضای بیشتری روبرو هستند و برای اخذ پذیرش در آن‌ها باید معدل بالا و رزومه تحصیلی قوی داشته باشید. 

اگر کمی در کشور هند گردش کنید، از معماری‌های سنتی این کشور پهناور به وجد خواهید آمد. رشته معماری در هند تلفیقی از سنت و مدرنیته است و برای دانشجویان با استعداد فرصت تحصیلی خوبی است. رشته معماری در هند جزو رشته‌های هنر دسته‌بندی می‌شود.

خلبانی در هند

هند یکی از کشورهایی است که برای رشته خلبانی مطرح بوده و بسیاری از ایرانیان برای تحصیل در رشته خلبانی در مورد کشور هند نیز تحقیق می کنند.  شهر حیدر آباد هند یکی از شهرهای مطرح در هوانوردی است که دانشکده هوانوردی آن مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و تحصیل ایرانیان در آن برای آینده کاری آن ها مشکلی پیش نمی آورد.

هزینه‌ی تحصیل و زندگی در هند به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی بسیار ارزان بوده و زندگی و تحصیل مقرون به صرفه بدون شک مهم ترین عامل مهاجرت ایرانیان به هند خواهد بود. طول مدت تحصیل خلبانی در هند بین 8 ماه تا دو سال بوده و زبان تحصیل در این کشور انگلیسی است.

هزینه‌ی زندگی برای یک دانشجو در هند تقریبا ماهانه چیزی حدود 350 دلار بوده و در صورت پرداخت اجاره بها حدود 450 دلار خواهد بود. هزینه‌ی خورد و خوراک در هند در هر ماه حدودا 180 تا 250 دلار است. به طور کلی اگر بخواهید در اولین سال مهاجرت به هند هزینه های زیادی صرف کنید، با احتساب خرید لوازم خانه و وسایل ضروری اقامت باید 3500 دلار هزینه نمایید. این هزینه در سال های بعد کاهش پیدا می کند. هزینه تحصیل در هند با توجه به مقطع و زمان تحصیل می تواند متفاوت باشد. اما برای اینکه دوره کامل خلبانی را بتوانید در دو سال بگذرانید به حدود 50 میلیون تومان پول فقط برای تحصیل نیازمند هستید

هنر های نمایشی در هند

برخلاف تصور عموم، دانشگاه های هند جزء دانشگاه های برتر جهان در زمینه هنرهای نمایشی محسوب می شوند. هزینه تحصیل در دانشگاه های هند  در مقطع کارشناسی دولتی برای رشته هنرهای نمایشی بین ۸۰۰تا ۶۰۰۰ دلار در سال است. کارشناسی خصوی هند سالانه تا ۱۵۰۰۰ دلار. در مقطع کارشناسی ارشد دولتی ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار در سال و دانشگاه های خصوصی هند تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال است. در مقطع دکتری اکثر دوره ها رایگان است اما در برخی موارد  هزینه تحصیل حدودا 3000 تا 4000 دلار در سال است. هزینه زندگی در هند سالانه حدود 4000 دلار خواهد بود. شهریه و هزینه زندگی مناسب، هند را تبدیل به کشوری ایده‌‌‌آل برای ادامه تحصیل در رشته هنرهای نمایشی کرده است. همچنین تحصیل در هند در تمام مقاطع به زبان انگلیسی است و نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست و این خود یک مزیت محسوب می شود.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در هند

خطرات احتمالی برای دانشجویان در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هند هفتمین کشور کشورهای جهان است و این موضوع باعث شده است که این کشور بسیار شلوغ باشد و اگر روزی در خیابان‌های هند قدم بزنید، می‌توانید منظور ما از شلوغ بودن را به طور کامل درک کنید! شاید تصاویری از حمل و نقل هندی‌ها با قطار دیده‌ باشید که حتی روی سقف قطار نیز مسافر وجود دارد! همه‌ی این‌ها مشکلاتی هستند که به علت تعداد زیاد جمعیت در این کشور وجود دارند. البته این مشکلات کم‌تر گریبان‌گیر دانشجویان بین‌المللی در این کشور خواهند بود.

جمعیت زیاد باعث شده است که کنترل نیروهای امنیتی در برخی از مناطق این کشور کم‌تر باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم به تنها به محل‌های ناآشنا نروید و از کنجکاوی درباره محله‌های دور افتاده در هند بپرهیزید.

سطح بهداشت در کشور هند خوب است و می‌توانید مطمئن باشید در صورت بروز بیماری با مشکل مواجه نخواهید شد. کشور هند دارای فرهنگ‌ها و ادیان بسیاری است که بسیاری از آن‌ها در کنار هم به خوبی زندگی می‌کنند و در صلح به سر می‌برند. اما توصیه دیگر ما این است که درباره اعتقادات هندی‌ها صحبتی نکنید و آن‌ها را در این باره خشمگین نکنید!

جو اقتصادی و سیاسی هند با ثبات است و در این کشور خبری از تظاهرات و کودتا نیست. تحصیل در هند می‌تواند تجربه خوبی برای شما باشد و با روش جدیدی از زندگی در شهرهای شلوغ و در بین مردم متفاوت با ایرانیان آشنا شوید.

از دیگر نکاتی که باید برای تحصیل در هند مورد توجه قرار دهید این است که طوری برنامه‌ریزی کنید که با مشکلات مالی مواجه نشوید. همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، به سختی می‌توانید اجازه کار دانشجویی دریافت کنید و دریافت بورسیه‌های تحصیلی هم قطعی نیست. به همین دلیل لازم است یک پشتوانه مالی محکم داشته باشید. در صورتی که با کمبود بودجه مواجه شوید با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد و حتی ممکن است امکان بازگشت به وطن را نداشته باشید!

 

 

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در هند

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در  تعدادی از شهرهای بزرگ هند مدارس ایرانی وجود دارد. در این دسته از مدارس، دانش آموزان طبق نظام آموزشی هند و با فرهنگ ایرانی درس می‌خوانند. مدارس ایرانی در شهرهای دهلی نو، بمبئی، پونا وجود دارند. در این مدارس فرزندان افرادی مانند سفیران که برای انجام مأموریت به هند فرستاده شده‌اند تحصیل می‌کنند. البته بسیاری از ایرانیان مقیم هند نیز ترجیح می‌دهند فرزندانشان دوره‌های پیش از دانشگاه خود را در مدارس ایرانی بگذرانند که این امکان برای آن‌ها نیز وجود دارد. دسته سوم که فرزندان خود را برای تحصیل به مدارس ایرانی می‌فرستند، دانشجویانی هستند که برای تحصیل در هند اقدام می‌کنند و به همراه خانواده خود به این کشور سفر می‌کنند. 

البته اگر قصد دارید فرزندان خود را برای تحصیلات پیش از دانشگاه به خارج از کشور بفرستید؛ هند بهترین گزینه برای شما نیست. بسیاری از کشورها وجود دارند که به پذیرش دانش آموزان بین‌المللی می‌پردازند و نظام آموزشی پیش از دانشگاه‌ در آن‌ها دارای کیفیت بسیار بالاتری نسبت به هند می‌باشد. به طور کلی تحصیل در هند در مدارس ایرانی برای افرادی که به همراه والدین خود در هندوستان زندگی می‌کنند، گزینه مناسبی است.

چاپ مقالات علمی در هند و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در هند و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همه‌ی شما درباره تأثیر بسیار زیاد مقالات علمی برای تحصیل و ورود به بازار کار اطلاعاتی دارید. چاپ مقاله برای تحصیل در هند نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. از آن‌جایی که برای تحصیل در هند شرکت در آزمون‌های ورودی جزو شروط پذیرش نیست، تأکید بیشتری روی رزومه تحصیلی افراد می‌شود. از آن‌ جایی که ارائه مقاله در کارنامه هر کسی وجود ندارد، چاپ یک مقاله در مجلات علمی معتبر به شما کمک می‌کند به راحتی برای تحصیل در هندوستان پذیرش بگیرید.

البته تنها حسن ارائه مقاله استفاده از آن برای پذیرش گرفتن در دانشگاه نیست. شما می‌توانید حین تحصیل در هندوستان نیز مقاله چاپ کنید و از امتیازاتی که برای شما در نظر گرفته می‌شود، بهره‌مند شوید. برخی از موسسات آموزشی در هند روی پژوهش تمرکز بیشتری نسبت به آموزش دارند و ارائه مقاله در صورتی که دانشجوی این موسسات هستید، تا حد زیادی به نفع شما خواهد بود. شما می‌توانید با ارائه مقاله از امکاناتی مانند بورسیه‌های تحصیلی و جوایز و امتیازاتی که دانشگاه در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید.

شرکت در آزمون های بین المللی در هند

شرکت در آزمون های بین المللی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون‌هی بین‌المللی نیز از دیگر مواردی هستند که می‌توانند رزومه تحصیلی شما را تقویت کنند. آزمون‌های زبان مهمترین آزمون‌هایی هستند که در کشور هند برگزار می‌شوند و از آن‌جایی که ارائه مدرک زبان برای تحصیل در هند اجباری نیست، این مدرک می‌تواند یک برگ برنده برای اخذ پذیرش و تحصیل در هند یا ورود به بازار کار باشد.

آزمون‌های زبان تنها آزمون‌های بین‌المللی در هند نیستند. ممکن است رقابت‌های بین‌المللی تئوری و عملی و المپیادهای علمی جهانی نیز در دانشگاه‌های هند برگزار شود. شرکت در چنین رقابت‌هایی خالی از لطف نیست. از محاسن شرکت در این رقابت‌هامی‌توان به افزایش دانش و تجربه، آشنایی با افراد و فرصت‌های شغلی برای ساختن آینده و تقویت رزومه تحصیلی و کاری در صورت کسب مقام اشاره کرد.

با توجه به موارد گفته شده می‌توانید دریابید که اخذ مدرک زبان یا شرکت در رقابت‌های بین‌المللی صد در صد به نفع شماست و می‌تواند آینده خوبی برای شما رقم بزند.

کنفرانس های علمی در هند

کنفرانس های علمی در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از آن‌جایی که تعدادی از دانشگاه‌های هند جزو دانشگاه‌های برتر جهان هستند و دارای رتبه‌های علمی خوبی هستند؛ کنفرانس‌های علمی بسیار زیادی برگزار در این کشور می‌شوند. این کنفرانس‌ها یک فرصت ویژه برای دانشجویان مشغول‌به‌تحصیل در هند است؛ چراکه می‌توانند مقالات خود را هم‌سو با موضوع کنفرانس ارائه دهند. این کنفرانس‌ها فرصت آشنایی با کارآفرینان بسیاری از کشورهای جهان را برای شما فراهم می‌کند. درصورتی‌که بتوانید در مقابل آن‌ها خوش بدرخشید آینده شغلی خود را تضمین کرده‌اید.

جشن های دانشگاه ها در هند

جشن های دانشگاه ها در هند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور هند هر ساله جشن‌های زیادی برگزار می‌شود. این جشن‌ها باعث می‌شود که تحصیل در هند برای شما جذاب و خاطره انگیز شود. جشن‌های هند به حدی زیباست که هر ساله تعداد زیادی توریست از کشورهای مختلف جهان برای بازدید از این جشن‌ها به هند سفر می‌کنند. در ادامه برخی از این جشن‌ها و مراسمی که در آن‌ها برگزار می‌شود را به شما معرفی خواهیم کرد.

جشن گانش

این جشن اواخر تابستان هر سال در حیدرآباد هند برگزار می‌شود و مراسم‌ متنوعی دارد. این جشن برای ستایش خدای هندو که کالبدی با سر فیل و بدن انسان دارد، برگزار می‌شود. از جمله مراسم‌هایی که در این جشن برگزار می‌شود می‌توان به حمل مجسمه خدای هندو تا معبد، شکستن نارگیل به عنوان یک قربانی گیاهی و حمل مشعل روی سر اشاره کرد.

فستیوال رنگ

این جشنواره یکی از جذاب‌ترین جشنواره‌ها در هند است که همه ساله در اواخر زمستان برگزار می‌شود. در این جشن مردم به یکدیگر رنگ می‌پاشند و به جشن و سرور می‌پردازند. این جشن به نشانه شادی مردم هند از زندگی و خرسندی از پیروزی نیکی بر بدی‌ها برگزار می‌شود. در این روز مردم با استفاده از سطل های رنگ و بادکنک‌های پر از آب و رنگ به یکدیگر رنگ می‌پاشند.

جشن اونام

این جشن بیشتر در خانواده‌هایی که منبع درآمد آن‌ها از کشاورزی است پس از برداشت محصول برگزار می‌شود. این جشن به شکرانه برداشت محصولات برگزار می‌شود. در این رو با استفاده از محصولات کشاورزی طرح‌های زیبایی درست می‌کنند و به جشن و شادمانی می‌پردازند.

جشن شتر سواران

این جشن همه ساله در شهر پوشکار برگزار می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین جشن‌هایی است که در هندوستان وجود دارد. شتر نیز یکی از حیوانات مقدس در هند به شمار می‌رود. هر ساله در این جشن تعداد زیادی شتر مزین شده در خیابان‌های شهر قدم می‌زنند و مردم شهر آن‌ها را تماشا می‌کنند و جشن می‌گیرند.

آخرین ویرایش: 2020-05-12 09:03:35 10,788