چگونه ویزا بگیریم؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

ویزا سندی است که شما به کمک آن اجازه ورود به یک کشور خاص را دارید. مراحل گرفتن ویزا به کشوری که قصد مهاجرت و یا مسافرت به آن را دارید و همچنین هدف شما از اخذ ویزا، بستگی دارد. در‌حال‌حاضر (۲۰۲۱ میلادی) ایرانی‌ها برای سفر به ۱۶۱ کشور دنیا نیازمند اخذ ویزا هستند.

 بنابراین ما در این محتوا از مجموعه «GO2TR» قصد داریم، مدارک، هزینه‌ها و مراحل گرفتن ویزا را به طور کامل شرح دهیم. چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید، ما را تا پایان همراهی بفرمایید.

انتخاب نوع ویزا

انواع ویزا را به لحاظ کاربرد می‌توان به دو دسته مهاجرتی و غیر‌مهاجرتی تقسیم کرد. ویزاهای مهاجرتی به شخص اجازه می‌دهد تا به‌طور دائم در کشور مقصد اقامت داشته باشد. در‌حالی‌که ویزای غیر‌مهاجرتی به شخص این امکان را می‌دهد تا به‌طور موقت در کشور میزبان اقامت داشته باشد. ابتدا هدف خود از دریافت ویزا را مشخص کنید. به این معنی که مشخص کنید که به چه نوع ویزایی نیاز دارید. چرا‌که ویزاها انواع مختلف دارند و شرایط دریافت هرکدام از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بنابراین مشخص کنید که به کدام یک از انواع ویزاها نیاز دارید. تعدادی از انواع ویزا عبارت‌اند از:

کسب اطلاعات در مورد سیاست ویزای کشور میزبان

مراحل گرفتن ویزا به صورت کاربردی

سیاست ویزای یک کشور قانونی است که مشخص می‌کند، چه کسی حق ورود به خاک آن کشور را دارد. این قانون ممکن است به شهروندان یک کشور این حق را بدهد که بدون نیاز به ویزا و فقط با داشتن پاسپورت وارد خاک کشور آن‌ها شوند. در‌حالی‌که شهروندان یک کشور دیگر را ملزم به داشتن پاسپورت و ویزا کند. اغلب قوانین سیاست‌های مربوط به ویزا دوطرفه است. یعنی دو کشور اجازه ورود بدون ویزا را به شهروندان یکدیگر می دهند. با‌این‌وجود استثناهایی هم وجود دارد. به‌عنوان مثال دارندگان پاسپورت کانادا می‌توانند بدون دریافت ویزا به گرنادا سفر کنند اما گرنادایی‌ها برای سفر به کانادا نیازمند اخذ ویزای کانادا هستند. بنابراین لازم است از سیاست ویزای کشوری که قصد مهاجرت و یا سفر به آن را دارید، مطلع شوید.

در تعیین سیاست های ویزا هیچ قانون سختی وجود ندارد. با‌این‌حال برخی از عوامل مثل روابط دیپلماتیک میان کشورها، می‌تواند در تعیین سیاست ویزا موثر باشد.

چگونه می‌توان اطلاعات لازم در مورد ویزای کشور مقصد را کسب کرد؟

مراحل گرفتن ویزا براساس قوانین کشورها

با‌استفاده از موتورهای جستجو، وب‌سایت رسمی مهاجرت کشوری را که قصد سفر به آن را دارید پیدا کنید. پس از یافتن وب‌سایت مورد نظر، کلیه اطلاعات مربوط به قسمت ویزا را بخوانید. سپس مدارک لازم را آماده و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید. ممکن است از شما بخواهند فرم‌های تکمیل شده را به صورت الکترونیکی و یا از طریق پست ارسال کنید. همچنین اگر شما برای ورود به یک کشور، به ویزا در بدو ورود نیاز دارید، دیگر نیازی نیست نگران تهیه ویزای قبل از سفر باشید. در‌این‌حالت، پس از رسیدن به مقصد، لازم است فرم ویزا را پر کنید و هزینه‌های مورد نیاز را پرداخت کنید.

حتما همه شرایط و موارد مورد نیاز را در وب سایت یا کنسولگری مربوطه، بررسی کنید زیرا ممکن است برای صدور ویزای در بدو ورود از شما مدارک دیگری مثل عکس در ابعاد گذرنامه درخواست کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

مراحل گرفتن ویزا و مدارک مورد نیاز

هر کشور شرایط خاص خود را برای صدور ویزا دارد. برای اطلاع از این موضوع، حتما وب‌سایت رسمی مهاجرت کشور مقصد خود را بررسی کنید و شرایط مورد نیاز را فراهم کنید. با‌این‌وجود مدارک و شرایطی که برای صدور ویزا نیاز دارید، با توجه به نوع ویزا (ویزا در بدو ورود، الکترونیکی و…) و هدف شما از اخذ آن (دانشجویی، کاری و…) متفاوت است. این شرایط معمولا شامل موارد مختلف می‌شود. مواردی همچون عکس، پر کردن فرم درخواست ویزا، ارائه گذرنامه برای درج مهر در صورت لزوم، ارائه اسناد اضافی مانند: برنامه سفر، رزرو هتل، دعوت‌نامه، گواهی عدم سوء پیشینه و غیره.

چه عواملی مانع دریافت ویزا می‌شود؟

عوانلی که در مراحل گرفتن ویزا موثر هستند

 بسیاری از کشورها برای صدور ویزا دارای دستورالعمل‌های عدم پذیرش هستند. با‌توجه به این دستورالعمل‌ها ممکن است برخی از بازدیدکنندگان غیرقابل‌قبول شناخته شوند و برای آن‌ها ویزا صادر نشود. برخی از مواردی که باعث عدم صدور ویزا برای افراد می‌شود عبارت‌اند از:

 • سابقه کیفری
 • مشکلات جدی سلامتی
 • اثبات این مطلب که فرد برای امنیت کشور مقصد خطر دارد
 • مشکلات مالی جدی

اگر شرایط لازم برای دریافت ویزا را برآورده نکنید، به احتمال زیاد درخواست ویزا شما رد می‌شود و اجازه ورود به کشور مورد نظر خود را نخواهید یافت. بنابراین بهتر است که حتما قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت و یا متخصص مهاجرت مشورت کنید.

اسناد پشتیبانی مورد نیاز برای دریافت ویزا

مراحل گرفتن ویزا و اسناد پشتیبانی مورد نیاز

برای دریافت برخی از ویزاها ممکن است، هنگام ثبت درخواست در سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید، از شما خواسته شود که مدارک پشتیبان را همراه با مدارک اصلی فراهم کنید. تعدادی از اسناد پشتیبانی که به‌طور معمول از فرد درخواست می‌شود عبارت‌اند از:

 • دعوت‌نامه.
 • یک فتوکپی از صفحه اطلاعات گذرنامه شما.
 • یک یا دو عکس با اندازه خاصی که توسط دفتر ویزا تعیین می‌شود.
 • اثبات توانایی مالی در طول سفر.
 • بیمه سفر.
 • بلیط‌های هواپیما.
 • اثبات هدف سفر.
 • هزینه‌های درخواست ویزا.

ارائه مدارک به سفارت خانه

پس فراهم نمودن مدارک و شرایط لازم، با وقت قبلی به سفارتخانه مورد نظر مراجعه می‌کنید و ضمن ارائه مدارک و انجام انگشت‌نگاری منتظر دریافت ویزا خواهید شد. اغلب درخواست‌های ویزا بدون نیاز به مصاحبه تأیید یا رد می‌شوند اما برای دریافت ویزای برخی از کشورها ممکن است، ملزم به انجام مصاحبه با افسر ویزای سفارت کشور مورد نظر باشید.

هزینه و زمان مورد نیاز برای دریافت ویزا

مراحل گرفتن ویزا وهزینه مورد نیاز

هر کشور هزینه‌های متفاوتی را برای صدور ویزا دریافت می‌کند. به‌عنوان مثال، هزینه درخواست ویزا برای انواع ویزاهای ایالات‌متحده آمریکا حداقل از ۱۶۰ دلار شروع می‌شود. همچنین مدت زمان مورد نیاز برای پردازش ویزا در کشورهای مختلف متفاوت است. حتما وب‌سایت رسمی مهاجرت کشوری را که قصد سفر به آن را دارید بررسی کنید تا از سرعت پردازش درخواست ویزای خود مطلع شوید. به‌عنوان نمونه مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی یک شخص روسیه‌ای برای سفر به کانادا تقریبا ۸ روز است.

سوالات متداول:

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید