چگونگی تحصیل رشته پزشکی در اروپا

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

از جمله مباحثی که در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در اروپا بسیار اهمیت دارد، هزینه آماده سازی مدارک، بررسی قوانین و اخذ ویزای تحصیلی است. ما برای راحت تر شدن کار شما در زمینه تحصیل رشته پزشکی در اروپا، سعی کرده ایم همه ی موارد کلیدی و کاربردی را در این محتوا گرد دآوری کنیم. پس لطفا تا پایان مطلب ما را همراهی بفرمایید.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در اروپا

شهروند اتحادیه اروپا بودن و نبودن، روی هزینه های تحصیل رشته پزشکی در اروپا تاثیر گذار است. در اصل کسانی که از کشور های عضو اتحادیه اروپا می آیند عمدتاً ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل نیستند. از آنجایی که ایرانیان جزو این گروه نیستند، ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل خواهند بود. اما به چه میزان؟

شهریه سالانه برای مطالعات کارشناسی در حوزه های مختلف پزشکی متفاوت است. مثلا در رشته دندان‌پزشکی بین ۲۲۹۰ تا ۶۷۴۰ پوند یا در حوزه دامپزشکی ۳۳۷۰ پوند می‌باشد. همچنین هزینه شهریه سالانه برای مطالعات عالی (تخصصی) بین ۲۲۹۰ پوند و یا ۳۸۲۰ یورو متغیر است.

شهریه لازم برای تحصیل پزشکی

چنانچه می خواهید از میزان دقیق شهریه ها مطلع شوید لازم است. کشور انتخابی خود را برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در اروپا پیدا کنید. سپس میزان شهریه دانشگاه های آن را بررسی نمایید. با توجه به اینکه شهریه دانشگاه ها نیز با یکدیگر متفاوت است شما می بایست برای بررسی دقیق تر این موضوع هزینه های مرتبط با شهریه دانشگاه و امور رفاهی آن را هم مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال مثلا هزینه های مدارس پزشکی در ایتالیا بسیار کم است (650 الی 4000 یورو، مرتبط با درآمد خانواده)، اما هزینه های مرتبط با تحصیل در حوزه علوم بهداشت در سایر کشورهای دیگر زیادتر از این رقم می باشد. این هزینه در بعضی از دانشگاه های خصوصی به 18000 الی 20000 یورو افزایش می یابد. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در در دانشکده های برتر اروپای مرکزی، معمولاً بین 9000 یورو و 12000 یورو محاسبه می شود.

زمان لازم برای تحصیل در رشته پزشکی عمومی

برنامه پزشکی دوره ای، پنج تا شش سال طول می کشد (دو سال آموزش قبل از کارآزمایی در یک محیط دانشگاهی و 3 سال آموزش بالینی در یک بیمارستان آموزشی). برای ادامه تحصیل در این رشته ها تسلط بر زبان انگلیسی ضروری است. لازم است بدانید؛ که دانشگاه های پزشکی و بیمارستانهای آموزشی در اروپا در دوره های عملی با هم ادغام می شوند.

برای تحصیل رشته پزشکی در اروپا چندین برنامه آموزشی چهار ساله، در برخی دانشگاه‌های پزشکی اروپا مطرح شده است که محدوده و عمق دانش پزشکی فارغ التحصیلان را نسبت به طرح دوره کارشناسی، با سرعت بالاتری پوشش می‌دهند.

تحصیل دندان‌پزشکی در اروپا

در اروپا، دوره دندان‌پزشکی ۵ یا ۶ سال طول می کشد که از کشوری به کشور دیگر متغیر است. این برنامه پنج ساله (۱۰ semesters) برای تلفیق نمودن علوم پایه و بالینی طراحی شده ‌است؛ چرا که اعتقاد بر این است که توسعه علمی و حرفه‌ای را نمی توان از هم جدا کرد، بلکه باید همزمان در طول این برنامه مطالب را به دانشجویان ارائه نمود. در سه سال اول، دانش آموزان به علوم پایه (پزشکی و دندان‌پزشکی) که پایه و اساس دندان‌پزشکی بالینی است، آموزش داده می‌شود. دو سال بعد به مطالعه بالینی فشرده هر یک از رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی با تاکید بر ارزیابی و مدیریت بیماران تاکید می شود. دانش آموزان در سال آخر نیز در برنامه های انتخابی، همایش های بالینی و شیوه های کار در بیمارستان شرکت می کنند. پس از اتمام موفقیت آمیز این برنامه، به دانشجویان لقب دکتر دندانپزشک اعطا می شود.

مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی

مدارک عمومی لازم جهت تحصیل رشته پزشکی در اروپا شامل موارد زیر هستند:

 • دیپلم دبیرستان (گواهی)
 • ارائه مدارکی مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی بسته به دانشگاه و کشور مورد نظر برای تحصیل رشته پزشکی در اروپا. اما دانشجویانی که تسلط کافی بر زبان انگلیسی یا فرانسوی ندارند می‌تواند یک سال قبل از شروع تحصیل به یادگیری آنها مشغول شوند. در پایان سال تحصیلی مقدماتی، دانش آموزان می‌توانند مطالعات دانشگاهی پزشکی را آغاز کنند.
 • پاسپورت معتبر
 • توصیه نامه ها
 • انگیزه نامه (دلایل خود برای خواندن رشته پزشکی را باید شرح دهید)
 • دستاوردهای علمی
 • سرگرمی‌ها و علایق شخصی
 • تجربه های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی یا فعالیت داوطلبانه، به عنوان مثال کار در بیمارستان به صورت داوطلبانه، یا هلال احمر و غیره
 • سواد کامپیوتری
 • توانایی‌های برقراری ارتباط با دیگران
 • مهارت‌های گروهی

شرایط تحصیل‌ پزشکی در کشورهای اروپایی

برای تحصیل در پزشکی و دریافت پذیرش از یک دانشگاه معتبر شما باید حداقل 17 سال سن کامل داشته باشید. از طرفی دیگر،  برای پذیرش در دانشکده های پزشکی اروپایی باید حداقل نمرات لازم را دریافت کرده باشید. کسب نمره متوسط در دروس زیست‌شناسی، شیمی و یا فیزیک و ریاضی باید حداقل ۶۲ % باشد تا اکثر دانشگاه ها شما را به عنوان دانشجو بپذیرند. همچنین آن‌هایی که نمره کمتری دارند می توانند دلایل و موارد مهم را در توصیه نامه خود به دانشگاه مورد نظر جهت تکمیل توضیحات، ارائه کنند. تحصیل در رشته پزشکی در اروپا به توانایی های آکادمیک و تلاش مداوم نیاز دارید.

شرایط تحصیلی خوب اولین و مهم ترین قانون برای تحصیل در رشته پزشکی در اروپا است. از این رو، در بیشتر کشورهای اروپایی، ورود به دانشگاه پزشکی بسیار آسان است اما به سختی می توان مدرک پزشکی اخذ کرد (تقریبا ۸۵ % از دانش آموزان در ۲ سال اول اخراج می‌شوند!).

بهترین دانشگاه های قاره اروپا برای تحصیل پزشکی

در جدول زیر به تفکیک تمام کشور ها و نام دانشگاه های برتری که در آنها رشته های پزشکی ارائه می شوند، آورده شده است. این دانشگاه ها جهت ادامه تحصیل رشته پزشکی در اروپا، یا کار برای این گروه از افراد بسیار عالی بوده که می توانند آینده درخشانی را برای خود رقم بزنند:

نام کشور اروپاییدانشگاه ها
هلند دانشگاه اراسموس روتردام (Erasmus University Rotterdam) دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
بلژیک دانشگاه کی یو لون (Katholieke Universiteit Leuven) دانشگاه گنت (Ghent University)
انگلستان دانشگاه آکسفورددانشگاه باث (University of Bath)
دانمارک دانشگاه کپنهاگ (Copenhagen University) دانشگاه آرهوس (Aarhus University)
سوئیس دانشگاه زوریخ (University of Zurich) دانشگاه برن (University of Bern) دانشگاه بازل (University of Basel)

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید