پزشکی در نروژ

نروژ یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد که توسط یک سیستم پزشکی با عملکرد بالا پشتیبانی می‌شود. به همین دلیل است که دانشکده‌های پزشکی نروژ در سراسر جهان با ارزش بسیار بالایی در نظر گرفته می‌شوند و در سطح جهانی دارای رتبه‌بندی عالی هستند. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در نروژ می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در نروژ

برای تبدیل شدن به یک پزشک حرفه‌ای، رشته پزشکی توسط چهار دانشگاه بزرگ در نروژ ارائه می‌شود: دانشگاه علم و صنعت نروژ، دانشگاه برگن، دانشگاه اسلو و دانشگاه ترومسو. این تحصیلات 6 سال به طول می‌انجامد و منجر به مدرک پزشکی می‌شود که معادل دکتر پزشکی است. این برنامه شامل خدمات بالینی گسترده‌ای است كه طیف گسترده‌ای از بیماران را شامل می‌شود، از مراقبت‌های بهداشتی اولیه در شهرداری‌های نروژ گرفته تا بخش های تخصصی بیمارستان‌های متمرکز و از طب اورژانس گرفته تا مراقبت از بیماران مزمن را دربرمی‌گیرد.

به‌طور سنتی، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی نروژ باید یک دوره کارآموزی 1.5 ساله را بگذرانند تا مجوز قانونی برای پزشکی را دریافت کنند، اما ازآنجاکه نروژ بخشی از EFTA است، همه پزشکان که می‌توانند در هر قسمت از اتحادیه اروپا / EFTA به پزشکی بپردازند. این امر باعث شده است که مقامات بهداشتی در نروژ مجوز فارغ‌التحصیلی را اعطا کنند، بنابراین فارغ‌التحصیلان نروژی همان حقوق فارغ‌التحصیلان خارجی را دارند. اکنون دوره کارآموزی بخشی از آموزش تخصصی است.

شرایط پذیرش، اتمام دبیرستان در موضوعات علوم است (ریاضیات R1 یا S1 + S2، فیزیک 1، شیمی 1 و 2). الزامات نمره به تعداد نقاط موجود در برنامه بستگی دارد و ازآنجاکه تعداد متقاضیان برنامه‌های پزشکی در نروژ بسیار زیاد است، نسبت به سایر رشته‌ها به نمره‌ی بالایی احتیاج است.

شرایط ورود به رشته پزشکی در نروژ

بیش از 6 سال، مطالعه پزشکی دانش آموزان را به سطح صلاحیت‌هایی آموزش می‌دهد که آن‌ها را قادر می‌سازد به عنوان پزشک انسانی در بیمارستان‌ها فعالیت کنند. این نوع صلاحیت پزشکی جامع است و دانش و مهارت و همچنین نگرش را در برمی‌گیرد. این مسئولیت دانشکده است که برنامه‌ای را طراحی کند که دانشجویان را در طول مدت تحصیل مشخص به این هدف برساند.

 • در قدم اول باید زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشید. داشتن نمره آیلتس بین 5.5 تا 6 یا تافل بالای 60 ضروری است.
 • همه متقاضیان باید مدارکی را ارائه دهند که نشان‌دهنده تحصیلات، بودجه کافی، برنامه پروژه و برنامه برای مؤلفه آموزش است. علاوه بر این، متقاضی باید یک ناظر در دانشکده پزشکی داشته باشد.

برای درخواست تحصیل در دانشکده پزشکی در نروژ، باید یک دوره دبیرستان را با شرایط خاص برای رشته‌های علوم (ازجمله ریاضیات، فیزیک و شیمی) به پایان رسانده باشید. پزشکی در نروژ بسیار رقابتی است، بنابراین به‌طورکلی، معدل موردنیاز برای پذیرش در مقایسه با سایر دانشگاه‌های این کشور بالا است.

مدت زمان تحصیل پزشکی در نروژ برنامه‌های پزشکی بالینی در نروژ 6 سال است و شامل کلاس‌های تئوری و تجربه عملی در بیمارستان‌ها و موسسات بهداشتی است.

دانشگاه های پزشکی در نروژ

لیست دانشگاه های پزشکی در نروژ به شرح زیر است:

1. دانشگاه اسلو (دانشکده پزشکی)

دانشگاه اسلو قدیمی‌ترین دانشگاه نروژ است که در پایتخت این کشور واقع شده است. این دانشگاه تعداد بسیار زیاد دانشجو دارد که در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و تخصصی مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه در سال 1811 تأسیس شد و دانشگاه کپنهاگ دانمارک را به عنوان الگوی خود برگزید. این مکان همچنین قبلاً محلی بود که جایزه صلح نوبل از سال 1947 تا 1989 در دهلیز آن اهدا می‌شد.

دانشکده پزشکی در سال 1814 تأسیس شد، بهترین دانشکده پزشکی در نروژ است. برنامه تحصیلات حرفه‌ای در پزشکی فقط به زبان نروژی تدریس می‌شود، اگرچه برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا در دانشکده پزشکی وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. این برنامه 6 ساله جنبه‌های نظری و عملی حرفه پزشکی را پوشش می‌دهد. این دانش آموزان را برای دکتر شدن در طب عمومی، تخصص و کارشناس در موقعیت‌های مختلف اداری در اداره بهداشت نروژ، هیئت نظارت بر بهداشت نروژ یا خدمات بهداشتی آماده می‌کند.

دانشگاه اسلو فرصت‌های زیادی را برای عمیق‌تر شدن در منطقه یا علاقه شما از طریق تحقیق ارائه می‌دهد. هنگامی‌که مدرک پزشکی خود را دریافت کردید، در صورت تمایل برای شروع برنامه تحصیل در مقطع تخصص واجد شرایط خواهید بود.

2. دانشگاه برگن (دانشکده پزشکی)

برگن یکی از مراکز سنتی تحصیلات آکادمیک در نروژ است که ریشه آن تا سال 1153 هنگام تأسیس مدرسه کلیسای جامع برگن برمی‌گردد. با این وجود، دانشگاه برگن تا سال 1946 تأسیس نشده است. این یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان امروز و دومین دانشگاه بزرگ نروژ بعد از اسلو است. دانشکده پزشکی دانشگاه برگن یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی در نروژ محسوب می‌شود.

دانشكده پزشكي به پخش‌های مختلفي تقسيم می‌شود كه امكان تخصصي شدن مطالعات خصوصاً در سطح كارشناسي ارشد و دكتري را فراهم می‌سازد. در این دانشگاه بسیاری از کلاس‌ها مخصوصاً برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های تبادل و برنامه‌های مختلف تحصیلی، به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. با این حال، برای مدرک پزشکی، مطالعات به زبان نروژی انجام می‌شود. درجه تبادل دانشجو بیشتر بر چگونگی جلوگیری از بیماری و آسیب، آنچه به انسان سلامتی می‌دهد و همچنین نحوه درمان بیماری‌ها متمرکز است.

3. دانشگاه علم و صنعت نروژ

دانشگاه علم و صنعت نروژ – NTNU – یک موسسه متمرکز بین‌المللی با محوطه‌های دانشگاهی در Trondheim، Alesund و Gjovik است. تمرکز اصلی آن علم و فناوری است و بنابراین دارای تعداد زیادی امکانات تحقیقاتی است. این دانشگاه همچنین با ادغام دانشگاه تروندهایم و بسیاری از موسسات مربوط به سال 1760، یک دانشگاه دولتی است.

NTNU از طریق دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی خود که به بیمارستان St. Olav، بیمارستان دانشگاه تروندهایم مرتبط است، یک دوره دکترای پزشکی بالینی را ارائه می‌دهد و فرصت‌های عالی برای آموزش عملی را فراهم می‌کند. این برنامه به مدت 3 سال اجرا می‌شود و نیاز است که شما قبلاً یک دوره را گذرانده باشید.

4. دانشگاه ترومسو (دانشکده علوم بهداشتی)

دانشگاه ترومسو به عنوان دانشگاه قطب شمال نروژ شناخته می‌شود زیرا شمالی‌ترین دانشگاه جهان در دایره قطب شمال است. این بزرگ‌ترین موسسه تحقیقاتی و آموزشی در شمال اسکاندیناوی و یک نیروگاه تحقیقاتی در سطح بین‌المللی است.

در این دانشکده پزشکی در نروژ، تمرکز بر روی یادگیری در مورد بدن انسان، آنچه باعث سلامت آن می‌شود و عوامل ایجاد بیماری و چگونگی مبارزه با آن‌ها است. برنامه شش‌ساله مدرک پزشکی بالینی فقط به زبان نروژی ارائه می‌شود. در سال 5 تحصیل، همه دانش آموزان موظف‌اند مکان‌های عملی را برای یادگیری مهارت‌های مهم دست اول انجام دهند.

همچنین دو دوره اختیاری وجود دارد که می‌توانید مشغول در یک یا دو موضوع شوید. سرانجام، می‌توانید در طول تحصیلات پزشکی یک خط تحقیق را انتخاب کنید تا بعداً با مدرک دکترا این موضوع را پیگیری کنید.

5. دانشکده علوم ورزشی نروژ

آخرین مدرسه در لیست مدارس برتر پزشکی نروژ، دانشکده علوم ورزشی نروژ است. این دانشگاه دولتی که در اسلو واقع شده است، مسئولیت ملی آموزش و تحقیقات مربوط به علوم ورزشی را بر عهده دارد.

آن‌ها یک برنامه لیسانس در آموزش، بهداشت و عملکرد ارائه می‌دهند. بیش از 3 سال تدریس شده، این درجه تقاطع بین فعالیت بدنی، بهداشت عمومی و موفقیت در ورزش را پوشش می‌دهد. این دانشگاه روش تغذیه، ورزش، سلامتی و عملکرد و نحوه تعامل همه آن‌ها را آموزش می‌دهد.

علاوه بر این، این مدرسه یک برنامه کارشناسی ارشد در فیزیوتراپی ورزشی ارائه می‌دهد که در سطح جهانی بسیار مورد توجه است. این شما را برای کارهای بالینی و همچنین تحقیق واجد شرایط می‌کند. این برنامه فقط هر دو سال یک‌بار مصرف جدید را می‌پذیرد و مصرف بعدی از سال 2021 شروع می‌شود.

مدارک لازم برای پذیرش در پزشکی در نروژ

افرادی که تقاضای تحصیل پزشکی این کشور را در سال 2020 دارند، می‌بایست مدارک ذیل را دارا باشند:

 • ارائه مدارک هویتی فرد متقاضی به صورت ترجمه‌شده رسمی
 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی به صورت ترجمه‌شده رسمی همراه با ریزنمرات
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس نمره 6 یا مدرک زبان نروژی سطح B2
 • ارائه گواهی تمکن مالی و معرفی حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی در نروژ

هزینه تحصیل پزشکی در نروژ

نروژ در کل کشوری گران‌قیمت است که هزینه‌های زندگی بالایی دارد. با این حال، مدرک پزشکی توسط دانشگاه‌های دولتی نروژ اعطا می‌شود و دانشجویان هیچ شهریه‌ای (ازجمله دانشجویان بین‌المللی) پرداخت نمی‌کند. تنها هزینه شهریه اتحادیه دانشجویان در هر ترم است. تحصیل در دانشگاه‌های نروژ به صورت رایگان برای دانشجویان بین‌المللی ممکن است.

دانش آموزان فقط باید هزینه‌های زندگی در نروژ را پرداخت کنند (هم برای دانش آموزان داخلی و هم خارجی) و بسته به نوع دانشگاه ممکن است هر ترم حدود 330 تا 600 کرون نروژی (34 تا 68 دلار آمریکا) از دانش آموزان برای خدمات بهداشتی، امکانات ورزشی، عضویت در شورای دانشجویی، کارت دانشجویی، مشاوره دریافت شود.

موسسات خصوصی برای دوره‌های تحصیلات خود شهریه می‌گیرند، اما هزینه‌ها معمولاً به‌طور قابل‌توجهی کمتر از هزینه‌های تحصیلات مقایسه‌ای در بیشتر کشورهای دیگر است. همچنین، با دانشجویان بین‌المللی به همان اندازه دانشجویان نروژی رفتار می‌کنند و هزینه‌های بالاتری از آن‌ها دریافت نمی‌شود.

با این حال، باید توجه داشته باشید که نروژ کشوری پرهزینه است و هزینه‌های زندگی نیز زیاد است. متقاضیان بین‌المللی از خارج از اروپا باید انتظار داشته باشند كه سطح بالایی از معیشت را برای دریافت اجازه اقامت دانشجویی ثبت كنند. در صورت برآورده شدن پیش‌نیازهای خاص، می‌توانید از حمایت مالی برخوردار شوید که می‌تواند برخی از هزینه‌های زندگی شما را پرداخت کند. از طریق برنامه‌های مختلف کمک‌هزینه تحصیلی، برنامه‌های بورس تحصیلی یا وام‌های دانشجویی، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای یک‌ترم کامل یا تعداد محدودی‌ ترم بودجه دریافت کنند. باید توجه داشته باشید که این فرصت‌های بودجه اندک است و در اکثر موارد کل هزینه‌های اقامت شما در نروژ را پوشش نخواهد داد

با این حال، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در نروژ کار نیمه‌وقت دارند، اما شما نباید به این گزینه اعتماد کنید زیرا دامنه محدود است.

تحصیل پزشکی در نروژ و هزینه‌های زندگی

به‌طورکلی دانشجویان تحصیل در کشور در کشور نوروز ماهانه حدود 1200 تا 1400 یورو دارند که در جدول زیر برخی از مواد غذایی و مواد غذایی ذکر شده است. برای بررسی هزینه تحصیل و زندگی در نروژ می‌بایست فاکتورهای مختلفی مانند استفاده از خوراک، مسکن، رفت و آمد و … را مدنظر قرار داد.

بعضی وقت‌ها زندگی در نروژ به شرح زیر است:

وعده غذایی وعده غذایی در یک رستوران ارزان‌قیمت هزینه صرف غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط ​​(3 وعده غذایی) مک‌دونالد آب (یک و نیم لیتر)
هزینه 16.76 یورو 75.50 یورو 10.69 یورو  1.96 یورو

سایر هزینه‌ها به شرح زیر است:

 • بنزین 1 لیتر: 5.77 یورو
 • شروع قیمت تاکسی (تعرفه نرمال): 9.42 یورو
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر: 988.55 یورو
 • حقوق متوسط ​​خالص ماهانه (پس از کسر مالیات): 2.784 یورو
 • سیستم (گرمایش-برق- خنک‌کننده- آب-زباله) برای آپارتمان: 156.73 یورو

سایر رشته‌های علوم پزشکی در نروژ

سایر رشته‌های علوم پزشکی در نروژ به شرح زیر است:

 • دندان‌پزشکی

مدرک لیسانس در بهداشت دهان و دندان معمولاً یک دوره سه‌ساله است و شامل 180 واحد (ECTS) است دوره “کارشناسی ارشد دندان‌پزشکی” با آموزش در موضوعات بیولوژیکی، پزشکی و دندان‌پزشکی و همچنین آموزش بالینی متنوع است. دوره لیسانس بهداشت دهان و دندان” دانشجویان را درزمینهٔ ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری آموزش می‌دهد. درمانگاه دندان‌پزشکی دانشگاه بر پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری و دندان‌های آسیب‌دیده، حفره دهان و فک‌ها تمرکز دارد.

امکانات تحقیقاتی وزارتخانه و محیط کار علمی، استانداردهای بین‌المللی بالا را حفظ می‌کنند که همچنین مسئول آموزش دانشمندان و تحصیلات تکمیلی آن‌ها در دندان‌پزشکی است.

 • دوره‌های پزشکی عمومی

هدف از برنامه تحقیقاتی دانشکده پزشکی (درجه دکترا)، واجد شرایط بودن نامزدی برای فعالیت‌های پژوهشی و سایر انواع کار است که نیازمند سطح بالایی از بینش علمی درزمینهٔ های پژوهشی دانشکده است. تمام کاندیدهایی که نظارت و برنامه‌ریزی برای دفاع از پایان‌نامه خود را در دانشکده پزشکی دارند، باید برای پذیرش در برنامه آموزشی پژوهشی سازمان‌دهی شوند.

هر متقاضی باید 5 راه ذیل را در مسیر اخذ دکترا عمومی خود طی کند:

 1. مهارت در حوزه تحقیقاتی مربوط به خود
 2. یکپارچگی علمی در تحقیقات
 3. استاندارد دانشگاهی مناسب عنوان بخشی از مقاله ادبیات علمی درزمینهٔ خواسته‌شده دانشگاه جهت انتشار مقالات علمی ناشی از مطالعات تحقیقاتی فرد
 4. نقد ایده‌های تحقیقاتی جدید و پیچیده به همراه تجزیه و تحلیل، ارزیابی و تلفیق آن‌ها
 5. مشارکت با جامعه علمی درزمینه های تخصص خود
 • پرستاری

لیسانس در پرستاری در سه واحد، سه‌ساله یا چهارساله نیمه‌وقت سازمان‌دهی شده است. فعالیت‌های یادگیری دانش جویان در ارتباط با هر دو دانش نظری و عمل بالینی در سطوح مختلف مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌گیرد. پرستاری مراقبت حرفه‌ای از افراد در شرایط موقت یا دائمی است. پرستاری به افراد کمک می‌کند که از نیازهای اولیه خود مراقبت کنند. درک اینکه چگونه افراد می‌توانند این کار را انجام دهند و با بیماری و رنج روبرو شوند، برای پرستاری اساسی است.

پرستار با درک تاریخچه شخصی، تجربیات، منابع، روابط مهم، ارزش‌ها و ادراکات بیماری یا خطر بیماری، با افراد ارتباط برقرار می‌کند. این حرفه بر اساس اشکال مختلف دانش، مهارت، قضاوت و حکمت استوار است. مطالعات انجام‌شده در کارهای بالینی در بیمارستان، خانه سالمندان و مراقبت در منزل انجام می‌شود – یک لیسانس در پرستاری به‌طور کامل 52 هفته.

برای شرکت در هر یک از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، باید شرایط زبان نروژی یا زبان اسکاندیناوی را به عنوان زبان مادری برآورده شود. همچنین باید شرایط اولیه پذیرش را برآورده شود و نشان داده شود که نیازهای زبان انگلیسی را برآورده می‌شود. مهلت درخواست برای برنامه 15 آوریل است. دانش آموزان از طریق سامردنا اپپک درخواست خود را باید ارائه دهند.

 • داروسازی

کارشناسی داروسازی – واجد شرایط مدرک داروسازی به عنوان گیرنده farmasøyt در داروخانه‌های نروژی مجاز به فعالیت است. کارشناسی ارشد داروسازی –  طبق دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا، صلاحیت نهایی را به عنوان داروساز مجاز به ارمغان می‌آورد. با مدرک کارشناسی ارشد در داروسازی، فرد به عنوان “provisør farmasøyt” و رئیس داروخانه‌های نروژی، موقعیت در داروخانه بیمارستان و یا در بخش های بیمارستانی واجد شرایط می‌شود.

علاوه بر این، مدرک کارشناسی ارشد فرد می‌تواند منجر به اخذ مدرک دکترا شود. فرد همچنین می‌تواند امکان کار در صنعت داروسازی را در نظر بگیرد. در دانشكده علوم بهداشتي، يك فرایند آموزشي در داروسازي باليني با تمركز بر تعامل متقابل متخصص و تعامل بيمار و داروساز در يك بخش بيمارستاني انجام می‌شود.

کارآموزی داروخانه در سطح کارشناسی (4 ماه) و در سطح کارشناسی ارشد (2 ماه) است، هدف – غنی‌سازی دانش آموزان باتجربه کار در داروخانه‌ها و داروخانه‌های بیمارستان است. این به دقت توسط وزارت داروسازی تحت نظارت قرار می‌گیرد تا بهترین نتایج ممکن برای یادگیری فراهم شود.

تحصیل پزشکی در نروژ و دریافت ویزا

اگر قصد دارید بیش از سه ماه در نروژ تحصیل کنید و اهل یک کشور اسکاندیناوی نیستید، ممکن است لازم باشد برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید. دانشجویان ایسلند، دانمارک، سوئد یا فنلاند نیازی به ویزای دانشجویی برای نروژ ندارند و نیازی به ثبت‌نام در اداره پلیس نیست. با این حال، اگر اهل یکی از این کشورها هستید و قصد دارید بیش از شش ماه در نروژ تحصیل کنید، باید برای بررسی کارت شناسایی به اداره مالیات در نروژ بروید و حضور خود را در نروژ گزارش دهید.

دانشجویان ملل موجود در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (EFTA) می‌توانند بدون تقاضای اجازه اقامت دانشجویی تا 90 روز در نروژ تحصیل کنند. با این حال، این دانشجویان برای اقامت بیش از 90 روز نیاز به درخواست اقامت دانشجویی دارند. برای انجام این کار، شما باید در اداره مهاجرت نروژ به صورت آنلاین ثبت‌نام کنید، جزئیات آدرس مکاتبات خود را در نروژ ارائه دهید و پس از ورود شخصاً به نزدیک‌ترین کلانتری مراجعه کنید تا اسناد مربوطه را ارائه دهید.

اگر بیش از سه ماه قصد تحصیل در نروژ را دارند، کلیه دانشجویان خارج از EEA / EFTA باید درخواست اجازه اقامت دانشجویی را بدهند. اگر کمتر از سه ماه در نروژ تحصیل می‌کنید و از کشوری هستید که برای ورود به نروژ نیاز به ویزا دارید، هنوز باید ویزا بگیرید. شرایط و روش‌های اخذ اجازه اقامت دانشجویی به کشور مبدأ شما بستگی دارد.

برای دریافت ویزای دانشجویی نروژ، باید در یک رشته تحصیلی در کالج یا دانشگاه پذیرفته‌شده باشید (با برخی از معافیت‌ها).

بعدازاینکه نامه پذیرش خود را دریافت کردید، باید برای اطلاع از روند درخواست مجوز تحصیل با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور خود تماس بگیرید و از کشور مبدأ خود اقدام کنید. درحالی‌که برخی از داوطلبان می‌توانند از داخل نروژ یا از طریق سفارت نروژ به صورت آنلاین اقدام کنند، اکثر دانشجویان باید فرم تقاضای کاغذی را به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری نروژ تحویل دهند.

هنگامی‌که فرم درخواست اجازه اقامت دانشجویی خود را تحویل می‌دهید، باید گذرنامه خود را به همراه سایر مدارک لازم ارائه دهید که به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • رسید پرداخت هزینه درخواست (4900 NOK که تقریباً 546 دلار آمریکا است)
 • یک سند مسافرتی معتبر (به‌عنوان‌مثال گذرنامه)
 • دو عکس جدید با پس‌زمینه سفید
 • مدارک پذیرش در یک برنامه آموزش تمام وقت مصوب
 • مدارک مالی کافی برای کل دوره تحصیل، ازجمله بودجه برای حمایت از هر خانواده همراه که باید در یک حساب بانکی نروژ باشد (افتتاح حساب در یک بانک نروژی بدون شماره شخصی نروژ ممکن است دشوار باشد، بنابراین شما می‌توانید معمولاً مبلغ موردنیاز را به حسابی که توسط موسسه آموزشی شما تأسیس شده واریز می‌کند).
 • اثبات اینکه شما برای هر سال تحصیلی (10 ماه) به مبلغ 121،220 NOK دسترسی دارید که تقریباً 13507 دلار آمریکا است
 • شواهدی که نشان می‌دهد شما مکانی برای زندگی دارید (مانند خانه، آپارتمان، تختخواب یا اتاق در سالن محل سکونت)
 • مدرکی مبنی بر اینکه نروژ را با پایان یافتن اجازه اقامت ترک خواهید کرد (معمولاً به صورت بلیط برگشت)
 • چک‌لیست سند UDI تکمیل‌شده و امضاشده که باید آن را چاپ کرده و به همراه سایر اسناد خود تحویل دهید
 • زمان پردازش برای مجوزهای اقامت دانشجویی متفاوت خواهد بود و ممکن است حدوداً دو ماه طول بکشد، بنابراین توصیه می‌شود در اسرع وقت اقدام کنید.

لازم است ظرف هفت روز از ورود خود به نروژ به ایستگاه پلیس مراجعه کنید. از شما اثرانگشت و عکس گرفته شده و کارت اقامت خود را طی 10 روز کاری با پست برای شما ارسال می‌شود.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی در نروژ

دانشجویان رشته پزشکی در نروژ پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند به صورت بالینی ( کار در بیمارستان) و یا اداری در این کشور مشغول به کار شوند؛ هم‌چنین می‌توانند برای گرفتن تخصص در رشته‌ی موردنظر به ادامه‌ی تحصیل مشغول شوند که معمولاً 5 سال به طول می‌انجامد. به عنوان یک دکتر فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه‌های نروژی امکان کار در بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی بهداشت در شهر به عنوان پزشک عمومی یا متخصص در وجود دارد.

همچنین اگر فارغ‌التحصیلان در رشته‌های علوم پزشکی در نروژ علاقه‌مند به انجام تحقیقات باشند، فرصت‌های شغلی لازم در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت، علاوه بر این مشاغل اداری مربوطه که افراد می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در آن‌ها مشغول شوند شامل: کار در اداره‌ی بهداشت و خدمات اجتماعی نروژ یا هیئت نظارت بر سلامت و خدمات بهداشتی در نروژ است.

افرادی که مقیم کشورهای غیراروپایی هستند و قصد فعالیت در نروژ بعد از فارغ‌التحصیلی خود را دارند، علاوه بر مجوز اقامت و دانش زبان، به مجوز کار نیز نیاز دارند و فارغ‌التحصیلان پزشکی قبل از درخواست کارآموزی در این کشور باید در آزمون زبان نروژی با حداقل نمره‌ی 500 قبول شوند.

درآمد پزشک در نروژ

فردی که به‌عنوان پزشک در نروژ کار می‌کند معمولاً سالانه 3،430،000 NOK درآمد دارد. محدوده حقوق از 1.550.000 NOK (کمترین میانگین) تا 5.830.000 NOK (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بیشتر است). این متوسط حقوق سالانه شامل مسکن، حمل‌ونقل و سایر مزایا است.

متوسط ​​حقوق و دستمزد پزشک 57٪ بیشتر از حقوق بهداشت و پزشکی است. همچنین، حقوق بهداشت و پزشکی 49٪ بیشتر از همه مشاغل است.

سطح تجربه مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق است. طبیعتاً هرچه سال‌ها تجربه بالاتر باشد، دستمزد نیز بالاتر می‌رود.

به‌طورکلی، کارکنانی که از دو تا پنج سال تجربه دارند به‌طور متوسط 32٪ بیشتر از تازه‌کارها و دانش آموزان در تمام صنایع و رشته‌ها درآمد دارند.

افراد حرفه‌ای باتجربه بیش از پنج سال به‌طور متوسط 36 درصد بیشتر از کسانی که پنج سال یا کمتر سابقه کار دارند درآمد کسب می‌کنند.

فردی که به‌عنوان پزشک در نروژ کار می‌کند معمولاً سالانه حدود 1440000 NOK درآمد دارد. محدوده حقوق از 528000 NOK (کمترین میانگین) تا 2430000 NOK (بالاترین میانگین، حداکثر حقوق واقعی بیشتر است).

این متوسط ​​حقوق سالانه شامل مسکن، حمل‌ونقل و سایر مزایا است. حقوق و دستمزد بین مشاغل مختلف پزشک / پزشک به‌شدت متفاوت است. اگر به حقوق یک شغل خاص علاقه‌مند هستید، برای حقوق عنوان‌های شغلی خاص به زیر مراجعه کنید.

درآمد پزشکان نروژ بر اساس تخصص

 • دستیار پزشک 889،000 NOK
 • ارائه‌دهنده تمرین پیشرفته 812،000 NOK
 • متخصص آلرژی 1،140،000 NOK
 • متخصص بهداشت رفتاری 648،000 NOK
 • روانشناس بالینی 1،960،000 NOK
 • متخصص درمان اصلاحی 1،140،000 NOK
 • مشاور روانشناسی 1،430،000 NOK
 • متخصص پوست 1،770،000 NOK
 • متخصص تغذیه 1،130،000 NOK
 • دکتر 1،560،000 NOK
 • پزشک بخش اورژانس 1،350،000 NOK
 • فیزیولوژیست ورزش 1،370،000 NOK
 • متخصص پزشکی قانونی 1،630،000 NOK
 • پزشک عمومی 1،200،000 NOK
 • مشاور ژنتیک 948،000 NOK
 • متخصص داخلی 1،890،000 NOK
 • مداخله گر 1،750،000 NOK
 • متخصص قلب و عروق تهاجمی 2،480،000 NOK
 • درمانگر بهداشت روان 1.000.000 NOK
 • پزشک Naturopathic 1،840،000 NOK
 • متخصص مغز و اعصاب 1،890،000 NOK
 • متخصص فناوری مغز و اعصاب 545،000 NOK
 • پزشک هسته‌ای 1،530،000 NOK
 • متخصص زنان و زایمان 1،650،000 NOK
 • متخصص ایمنی بهداشت حرفه‌ای 855،000 NOK
 • چشم‌پزشک 1،240،000 NOK
 • بینایی‌سنج 1،220،000 NOK
 • متخصص اطفال 1،430،000 NOK
 • فیزیوتراپیست 998،000 NOK
 • مدیر درمان فیزیکی 1،110،000 NOK
 • پزشک – بیهوشی 2،200،000 NOK
 • پزشک – قلب و عروق 2،270،000 NOK
 • پزشک – CCU 1،240،000 NOK
 • پزشک – پوست 1،860،000 NOK
 • پزشک – اتاق اورژانس 1،340،000 NOK
 • پزشک – غدد درون‌ریز 1،650،000 NOK
 • پزشک – تمرین خانوادگی 1،220،000 NOK
 • پزشک – دستگاه گوارش 1،600،000 NOK
 • پزشک – عمومی 1،360،000 NOK
 • پزشک – سالمندان 1،130،000 NOK
 • پزشک – هماتولوژی / انکولوژی 1،520،000 NOK
 • پزشک – ایمونولوژی / آلرژی 1،790،000 NOK
 • پزشک – بیماری عفونی 1،470،000 NOK
 • پزشک – پزشکی داخلی 1،900،000 NOK
 • پزشک – داروی مادران و جنین 1،470،000 NOK
 • پزشک – نفرولوژی 1،910،000 NOK
 • پزشک – مغز و اعصاب 1،840،000 NOK
 • پزشک – پزشکی هسته‌ای 1،500،000 NOK
 • پزشک – زنان و زایمان 1،690،000 NOK
 • پزشک – طب کار 1،260،000 NOK
 • پزشک – چشم‌پزشکی 1،140،000 NOK
 • پزشک – متخصص گوش و حلق و بینی 1،140،000 NOK
 • پزشک – داروی درد 1،020،000 NOK
 • پزشک – آسیب شناسی 1،380،000 NOK
 • پزشک – قلب و عروق کودکان 1،650،000 NOK
 • پزشک – نوزادی کودکان 1،510،000 NOK
 • پزشک – متخصص اطفال 1،460،000 NOK
 • پزشک – فیزیکی 1،530،000 NOK
 • پزشک – Podiatry 1،490،000 NOK
 • پزشک – پزشکی ریوی 1،130،000 NOK
 • پزشک – پرتودرمانی 1،790،000 NOK
 • پزشک – رادیولوژی 1،900،000 NOK
 • پزشک – روماتولوژی 1،620،000 NOK
 • پزشک – پزشکی ورزشی 1،540،000 NOK
 • پزشک – اورولوژی 2.130.000 NOK
 • دستیار پزشک 955،000 NOK
 • فیزیوتراپیست 1،130،000 NOK
 • پدیاتریست 1،070،000 NOK
 • پزشک پیشگیری پزشکی 1،420،000 NOK
 • روانپزشک 1،620،000 NOK
 • روانپزشک 1،630،000 NOK
 • روانشناس 1.350.000 NOK
 • رادیولوژیست 1،640،000 NOK
 • تنفس درمانی ثبت شده 969،000 NOK
 • متخصص مراقبت از پوست 891،000 NOK
 • اورولوژیست 2،130،000 NOK
 • متخصص توانبخشی بینایی 979،000 NOK

میانگین، حداکثر، حداقل و دامنه درآمد پزشک در نروژ

حقوق پزشك در نروژ از 528000 NOK در سال (حداقل متوسط ​​حقوق) تا 2430000 NOK در سال است (حداكثر حقوق متوسط ​​، حداكثر واقعی بیشتر است).

حقوق متوسط

حقوق متوسط ​​1.550.000 NOK در سال است، به این معنی که نیمی (50٪) افرادی که در پزشک / پزشک کار می‌کنند کمتر از 1.550.000 NOK درآمد دارند درحالی‌که نیمی دیگر بیش از 1.550.000 NOK درآمد دارند. متوسط ​​نشان‌دهنده ارزش دستمزد متوسط ​​است. به‌طورکلی، شما می‌خواهید در سمت راست نمودار باشید و گروهی بیش از حقوق متوسط ​​دریافت می‌کنند.

صدک ها

نزدیک بودن به میانه دو مقدار است: صدک 25 و 75. با خواندن نمودار توزیع حقوق و دستمزد، 25٪ از افرادی که در پزشک / پزشک مشغول به کار هستند کمتر از 937000 NOK درآمد دارند درحالی‌که 75٪ آن‌ها بیش از 937000 NOK درآمد دارند. همچنین از نمودار، 75٪ از افرادی که در پزشک / پزشک کار می‌کنند کمتر از 2150000 NOK درآمد دارند درحالی‌که 25٪ بیش از 2150000 NOK درآمد دارند.

مقایسه حقوق پزشک در نروژ بر اساس جنسیت

گرچه جنسیت نباید تأثیری در حقوق و دستمزد داشته باشد، اما درواقع این تأثیر دارد. پس چه کسی حقوق بیشتری می‌گیرد: مردان یا زنان؟ کارمندان مرد در نروژ که در پزشک / پزشک کار می‌کنند به‌طور متوسط ​​4٪ بیشتر از همکاران زن خود درآمد دارند.

 • مردان: 1.470.000 NOK
 • زن -4٪: 1.410.000 NOK

افزایش حقوق سالانه در نروژ برای متخصصان

پزشکان متخصص در نروژ احتمالاً هر 14 ماه یک افزایش حقوق حدود 13٪ را مشاهده می‌کنند. متوسط ​​افزایش سالانه ملی برای همه مشاغل در هر 15 ماه 9٪ به کارمندان تعلق می‌گیرد.

ارقام ارائه‌شده در اینجا میانگین اعداد است. این ارقام باید به‌عنوان راهنمای کلی در نظر گرفته شوند. افزایش حقوق و دستمزد از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و به عوامل زیادی بستگی دارد، اما عملکرد و سهم شما در موفقیت سازمان مهم‌ترین عوامل در تعیین میزان و چند بار افزایش حقوق شما است.

اصطلاح “افزایش حقوق سالانه” معمولاً به افزایش 12 ماهه تقویمی اشاره دارد، اما چون به‌ندرت اتفاق می‌افتد که افراد حقوق خود را دقیقاً با علامت یک‌ساله بررسی کنند، دانستن فرکانس و نرخ آن زمان معنی‌دارتر است از افزایش.

پزشک به دلیل درگیری عموماً محدود در ایجاد درآمد مستقیم، البته به‌استثنای موارد، یک زمینه مبتنی بر پاداش محسوب می‌شود. افرادی که بالاترین پاداش را می‌گیرند معمولاً به‌نوعی در چرخه درآمدزایی شرکت می‌کنند.

17٪ از كاركنان موردبررسی در درآمد پزشك گزارش دادند كه در سال گذشته هيچ پاداش و مشوقي دريافت نکرده‌اند درحالی‌که 83٪ گفته‌اند كه حداقل يك نوع پاداش پولي دريافت کرده‌اند.

کسانی که پاداش می‌گرفتند نرخ‌هایی را از 5٪ تا 9٪ حقوق سالانه خود گزارش کردند.

حقوق و دستمزد ساعتی پزشک / پزشک در نروژ

متوسط ​​دستمزد ساعتی (پرداخت در هر ساعت) در نروژ 690 کرون است. این بدان معناست که هر فرد متوسط ​​در نروژ به ازای هر ساعت کار تقریباً 690 NOK کسب می‌کند.

دستمزد ساعتی = حقوق سالانه ÷ (52 5 5 8 8)

دستمزد ساعتی حقوقی است که در یک ساعت کار پرداخت می‌شود. معمولاً مشاغل به دودسته مشاغل حقوقي و ساعتي طبقه‌بندی می‌شوند. مشاغل حقوق‌بگیر بدون در نظر گرفتن ساعات کار، مبلغی ثابت پرداخت می‌کنند. مشاغل ساعتی به ازای هر ساعت کار پرداخت می‌کنند. برای تبدیل حقوق به دستمزد ساعتی از فرمول فوق استفاده می‌شود (با فرض 5 روز کاری در هفته و 8 ساعت کاری در روز که برای اکثر مشاغل استاندارد است). محاسبه دستمزد ساعتی بسته به ساعات کار در هفته و کمک‌هزینه تعطیلات سالانه ممکن است کمی متفاوت باشد. ارقامی که در بالا ذکر شد تقریب‌های خوبی هستند و به‌عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شوند. یک تفاوت عمده بین حقوق‌بگیران و حقوق‌بگیران ساعتی، صلاحیت اضافه‌کاری است. کارمندان حقوق‌بگیر معمولاً برخلاف کارکنان ساعتی با حقوق، از اضافه‌کار معاف هستند.

مقایسه حقوق و دستمزد بر اساس شهرهای نروژ

 • اسلو: 1510000 NOK
 • استاوانگر: 1360000 NOK
 • ترومسو: 1310000 NOK
 • تروندهایم: 1440000 NOK

مقایسه حقوق دولت و بخش خصوصی

از کجا می‌توانید حقوق بیشتری دریافت کنید، کار در یک شرکت خصوصی یا دولتی؟ کارمندان بخش دولتی در نروژ به‌طور متوسط ​​5٪ بیشتر از همتایان بخش خصوصی خود در کل بخش‌ها درآمد دارند.

 • بخش خصوصی: 596000 NOK
 • بخش دولتی + 5٪: 628000 NOK


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱