۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

پزشکی در فرانسه

فرانسه از کشورهایی است که از نظام تحصیلی فوق العاده ای برخوردار بوده و با دارا بودن دانشگاه هایی با رتبه بالا ، شرایط ویژه ای را جهت تحصیل پزشکی در این کشور فراهم نموده است. تحصیل پزشکی در فرانسه همانند اتریش و آلمان رایگان است. تحصیل پزشکی در فرانسه و به طور کلی تحصیل در دانشگاه های فرانسه در رشته های پزشکی، کار پس از تحصیل و درآمد پزشکان در فرانسه با توجه به شرایط و امکانات این کشور در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در فرانسه

پزشکی در فرانسه

فرانسه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌باشد. همان‌ طور که پیش از این گفتیم، مدارک همه‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی فرانسه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. پزشکی در فرانسه دارای سابقه‌ی درخشانی است و پزشکان این سرزمین اکتشافات پزشکی بسیاری را به ثبت رسانده‌اند و 13 جایزه‌ی نوبل در کارنامه‌ی این کشور دیده می‌شود.  

پس از گذراندن سال اول، شما باید در آزمونی موسوم به PACES شرکت کنید و با کسب نمره‌ی قبولی وارد سال دوم تحصیلی که شروع رسمی تحصیلات پزشکی شماست، بشوید. هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. ویزای تحصیلی تنها مدرک مورد نیاز برای اقامت در فرانسه برای دانشجویان سال اول رشته‌ی پزشکی می‌باشد. این دانشجویان پس از شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره‌ی قبولی باید اقدام به گرفتن اجازه‌ی اقامت یا Carte de sejour نمایند. 

تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت PCEM، DCEM و دکتری عمومی می‌شود. قسمت اول شامل سال اول تحصیل شماست و پس از قبولی در آزمون ورودی می‌توانید وارد سیکل دوم شوید. قسمت دوم چهار سال طول می‌کشد و برای ورود به دوره‌ی اصلی پزشکی عمومی باید واحدها و آزمون‌های تئوری این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید.

دوره‌ی پزشکی عمومی علاوه بر درس‌های تئوری شامل یک دوره‌ی شش ماهه مجاورت و همکاری با یک پزشک نیز می‌شود که شما در این دوره یک رزیدنت محسوب می‌شوید.

پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را از دست ندهید.

دوره زبان فرانسه در موسسات آموزش عالی شهر لیون فرانسه

دانشگاه های پزشکی فرانسه از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردارند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه، فرانسوی و در بعضی دروس انگلیسی است. بنابراین داوطلبان باید به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی مسلط باشند. دوره تحصیلی پزشکی در فرانسه 9 ساله است و دانشجویان در طی این 9 سال بارها مورد ارزیابی قرار می گیرند. تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای شهروندان فرانسه و کشورهای اروپایی تقریبا رایگان خواهد بود. اما دانشجویان غیراروپایی مشمول پرداخت شهریه هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه به طور میانگین 4000 یورو در سال است.

برای دریافت ویزای فرانسه و کسب اطلاعات جامع ویزای فرانسه کلیک کنید.

تاریخچه پزشکی در فرانسه

پزشکی در کشور فرانسه سابقه بسیار طولانی دارد. دانشمندان پزشکی این کشور در تاریخ این کشور کشفیات و اختراعات بسیار زیادی داشته‌اند که باعث اعتبار بالای علم پزشکی کشور فرانسه در جهان شده است. جالب است بدانید که متخصصان کشور فرانسه در طول سال های زیادی که از تاریخ پزشکی این کشور می‌شود موفق به دریافت 13 جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شده‌اند و نزدیک به 80 نمونه ثبت اختراع در درمان بیماری های مختلف نیز داشته‌اند.

کشف علل ژنتیکی سندروم داون در سال 1958، اولین نمونه پیوند کلیه از اهدا کننده مرتبط در سال 1959، کشف واکسن هپاتیت ب در سال 1981، کشف پمپ انسولین برای بیماران دیابتی در سال 1981، کشف ویروس اچ آی وی در سال 1983، استفاده از سلول های بنیادی دریافت شده از خون بند ناف برای درمان بیماری‌های ژنتیکی در سال 1993، اولین پیوند آلوژنتیک صورت در سال 2005 و انتقال خون از طریق سلول‌های بنیادی سرخ رگ ها در سال 2011 جزء نمونه هایی از افتخارات پزشکان این کشور در تاریخ پزشکی این کشور محسوب می‌شود.

آن‌ها تاریخ بسیار پر افتخاری داشته‌اند و از این نظر در میان جامع علمی و پزشکی جهان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. اعتباری که اکنون آن‌ها در دانشگاه های مدرن و فول امکانات خود دنبال تکرار آن‌ها هستند و تمایل دارند با تعامل با دانشجویان بین‌المللی که در این راه استعداد دارند، بتوانند خدمات جدیدی برای مردم جهان داشته باشند.

آن‌ها در حال حاضر سرمایه گذاری های بسیار زیادی در این راه انجام می‌دهند و اگر شما هم ایده یا طرحی داشته باشید به شدت از شما حمایت کرده و امکانات لازم برای پیش برد ایده شما را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهند. مطالعات پزشکی در کشور فرانسه به سه دوره تقسیم می‌شود. دوره ابتدایی یا PCEM، دوره میانی یا DCEM و در نهایت دوره تخصصی یا پزشکی عمومی که منجر به دریافت دیپلم پزشکی در کشور فرانسه می‌شود، دوره ابتدایی تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه و یا همان PCEM دو سال تحصیلی می‌باشد، این اولین چرخه مطالعات پزشکی در کشور فرانسه محسوب می‌شود که شما در پایان سال اول این دوره باید در یک آزمون بسیار سخت و تعیین کننده شرکت نمایید.

شما در این دوره باید تا حد زیادی به زبان فرانسوی تسلط پیدا نمایید و در آزمون پایانی سال اول به سوالات مربوط به این زبان نیز پاسخ دهید، این آزمون شباهت بسیار زیادی به آزمون دکتری در کشور ایران دارد و مواردی که در این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد، شبیه موارد موجود در آزمون دکتری در کشور ایران است. هوش و استعداد تحصیلی، زبان تخصصی و دروس پایه‌ای لازم برای پزشکی در این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرند.

جالب است بدانید که فقط 15 تا 20 درصد از دانش‌آموزان و متقاضیان در این آزمون موفق به کسب نمره قبولی می‌شوند و قبولی در این آزمون احتمالا نیمی از راه شما در رشته پزشکی در کشور فرانسه خواهد بود. این دو سال تحصیلی برای دانشجویان و متقاضیان رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و سایر رشته های مربوط به علوم تجربی در نظام آموزش پزشکی کشور فرانسه مشترک است و همه متقاضیان این رشته ها باید در این دوره شرکت نمایند و از این آزمون نمره قبولی بگیرند.

نکته مهمی که درباره این آزمون وجود دارد که باید حتما در نظر داشته باشید که هر دانشجو فقط دو بار حق شرکت در این آزمون را دارد و پس از دو بار اگر موفق به کسب نمره قبولی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه نشود، باید قید این رشته تحصیلی را در کشور فرانسه بزند.

چرخه دوم تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه یا همان DCEM 3 تا 4 ساله می‌باشد که برای رفتن به چرخه سوم و شرکت در آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه شما باید این دوره را نیز با موفقیت پشت سر بگذرانید.

در این دوره امتحانات نظری متعددی از دانشجویان اخذ می‌شود که قبولی در آن‌ها احتمالا نیاز به مطالعه شبانه‌روزی درس ها و واحدهای پیش رو نخواهد داشت و شما اگر آزمون مرحله اول را پشت سر گذاشته باشید، برای قبولی در این آزمون ها کار سختی در پیش نخواهید داشت ولی با کمی مطالعه و پشتکار می‌توانید از پس این آزمون ها بر‌آیید. در این دوره مطالعات پزشکی دانشجویان کارهای عملی بسیار زیادی را نیز باید پشت سر بگذرانند و در سمینارها و همایش های علمی مختلفی نیز شرکت نمایند.

پس از پایان سال آخر دوره دوم تحصیلی پزشکی در کشور فرانسه دانشجویان باید تقاضا نامه شرکت در آزمون ملی پزشکی را در کشور فرانسه پر نمایند. آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه که یک بار در سال برگزار می‌شود لازمه ورود شما به دوره پزشکی عمومی و یا سایر رشته های تخصصی پزشکی در کشور فرانسه می‌باشد. دوره جدید و در‌واقع چرخه سوم برای پزشکی عمومی بعد از این آزمون آغاز می‌شود و با یک دوره کارآموزی 6 ماهه به پایان می‌رسد.

بسته به تخصصی که شما برای خود برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه در نظر می‌گیرید، این دوره می‌تواند 4 تا 5 سال طول بکشد. 11 تخصص مختلف برای تخصص پزشکی در کشور فرانسه وجود دارد که در متن به آنها اشاره شد و دانشجویان باید یکی از این تخصص ها را برای تحصیل انتخاب نمایند که پزشکی عمومی نیز یکی از آنها است.

جالب است بدانید که دانشجویانی که در دوره تخصصی پزشکی در کشور فرانسه و در آزمون ملی این کشور پذیرش می‌شوند، در یکی از بیمارستان های مربوط به دانشگاه های این کشور ساکن خواهند شد و زیر نظر یک پزشک متخصص قرار می‌گیرند که تا پایان دوره تحصیلی باید موارد آموزشی را از او بیاموزند. نکته مهمی که در این باره وجود دارد، دانشجویان در این دوره زیر نظر این پزشک متخصص و کار آزموده می‌توانند به پزشکی بپردازند و با بیماران مختلف نیز روبرو شوند. آنها امکان تجویز دارو نیز دارند و بسته به بیمارستانی که در آن ساکن هستند ماهیانه 1300 تا 2000 یورو حقوق دریافت می‌نمایند.

البته برای دانشجویان در این مقطع گذراندن دوره 6 ماهه کارآموزی در پایان چرخه دوم اجباری است و آنها باید برای ورود به این مرحله و تجویز دارو برای بیماران حتما باید این دوره کارآموزی 6 ماهه را سپری نمایند.

مزایای کشور فرانسه برای حرفه پزشکی

 • به دلیل کیفیت بالای زندگی در فرانسه برای: آب و هوا، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، مناطق گردشگری و کیفیت بالای سیستم اجتماعی.
 • یکی از کارآمدترین سیستم‌های موجود در فرانسه سیستم مراقبت‌های بهداشتی در این کشور است که در خصوص سازمان‌ها و شرایط کاری مطرح می‌شود.
 • با کار پزشکی در فرانسه، پزشکان تجربه‌های کاری بی‌شماری را به دست می‌آورند.
 • به علت وجود سیستم حمل و نقل هوایی پیشرفته در فرانسه و روزهای تعطیلی و مرخصی‌های زیاد در خصوص کار پزشکان افراد به راحتی می توانند برای بازدید به کشور اصلی خود بازگردند.
 • درآمد بالای حرفه پزشکی در فرانسه بیشترین درآمد برای این تخصص در کل اروپا است.

شرایط ورود به رشته پزشکی در فرانسه

پزشکی در فرانسه

مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره تقسیم می‌شود (PCEM، DCEM و دوره پزشکی عمومی یا سایر تخصص‌ها) که منجر به دریافت مدرک دکترای دولتی پزشکی می‌شود. روش درخواست تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی در فرانسه بستگی به محل تحصیل دانشجو دارد.

 1. دوره PCEM

این دوره که برای همه دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و مامایی مشترک است؛ بین یک تا 2 سال طول می‌کشد. ازآنجاکه مردم کشور فرانسه و همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه فراوانی به تحصیل پزشکی و دندان‌پزشکی فرانسه دارند، سهمیه بسیار کمی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این رشته‌ها در کشور فرانسه وجود دارد. از یک‌طرف بالا بودن کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی فرانسه و از طرف دیگر افزایش تعداد متقاضیان این رشته‌ها موجب شده است تا دانشجویان بین‌المللی با رقابت‌های شدید و تنگاتنگی در اخذ پذیرش این رشته‌ها مواجه باشند. دانشجویان بین‌المللی در صورتی می‌توانند گوی سبقت را از دانشجویان بومی فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا بربایند و پذیرش این رشته‌ها را اخذ کنند که نمره‌های آزمون ورودی آن‌ها برابر یا بیشتر از دانشجویان بومی فرانسه باشد. آزمون ورودی رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی فرانسه در نوع خود از دشوارترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

درواقع کیفیت این نوع سؤالات و آزمون نشان‌دهنده کیفیت آموزشی دانشگاه‌های فرانسه در رشته‌های ذکرشده است. هر دانشجویی فرصت دو بار شرکت در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی کشور فرانسه را دارد. در صورتی که دانشجویی برای بار اول موفق به اخذ نمره لازم برای پذیرش در این رشته‌ها نشود، می‌تواند شانس خود را یک‌بار دیگر امتحان کند؛ اما اگر برای بار دوم نیز موفق به کسب نمره لازم نشود تا همیشه امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی کشور فرانسه از این دانشجو سلب می‌شود. دانشجویان پس از پذیرش در آزمون ورودی، تحصیلات خود در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی فرانسه را آغاز می‌کنند. در پایان سال اول همه دانشجویان باید در آزمون سخت و رقابتی شرکت کنند تا با کسب نمره لازم به مرحله دوم راه پیدا کنند؛ اما متأسفانه از میان همه دانشجویانی که سال اول را با موفقیت سپری کرده‌اند، فقط 20% آن‌ها موفق به راه‌یابی به مرحله دوم می‌شوند.

 1. دوره DCEM

مدت تحصیل در این دوره 4 سال است. دانشجویان در سال اول به فراگیری دروس پزشکی عمومی می‌پردازند. در 3 سال بعد این دانشجویان دروس مربوط به آسیب‌شناسی و درمان را در دانشگاه پزشکی و بیمارستان‌های فرانسه فرامی‌گیرند. به‌طورکلی دانشجویان در این دوره باید در طی 3 سال آموزشی در برنامه‌های کارآموزی و کشیک و سمینار شرکت کنند. در 3 سال آخر این دوره دانشجویان از کمک‌هزینه تحصیلی برخوردار می‌شوند.

 1. دوره پزشکی عمومی

مدت تحصیل در این دوره معمولاً 3 سال است، هرچند این مدت مربوط به تحصیل پزشکی عمومی است و دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه در رشته‌های تخصصی پزشکی را دارند، مدت زمان تحصیل آن‌ها بر اساس نوع تخصص انتخابی بیشتر است. شرط پذیرش در دوره سوم رشته‌های پزشکی دانشگاه فرانسه، شرکت در آزمون سراسری است. علاوه بر این آزمون دانشجویان باید دوره دوم و دوره‌های نظری و کارآموزی را با موفقیت گذرانده باشند. در صورتی که دانشجویی در آزمون سراسری پذیرفته شود، می‌تواند یکی از 11 گرایش پزشکی را انتخاب کند. یکی از این گرایش‌ها دوره پزشکی عمومی است. انتخاب گرایش‌های تحصیلی و شهر و دانشگاه آن بر اساس نمره آزمون تعیین می‌شود.

در صورتی که دانشجویی دوره‌هایی به جز دوره تحصیلی پزشکی عمومی را انتخاب کند، پس از 4 تا 5 سال می‌تواند مدرک تحصیلی DES را دریافت کند. در صورتی که دانشجویی دوره تحصیلی پزشکی را انتخاب کند، در مدت 3 سال باید در دوره‌های کارآموزی 6 ماهه در بیمارستان‌ها شرکت کند. مدت زمان دوره کارورزی برای دوره پزشکی فرانسه در حدود 3 سال است. دانشجو باید دوره طرح خود را در یک بیمارستان و به همراهی یک پزشک بگذراند. مدت زمان کارورزی تخصصی پزشکی بر اساس نوع تخصص دانشجو از 4 تا 5 سال متغیر است. مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی فرانسه در حدود 9 سال است.

روش درخواست تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی در فرانسه بستگی به محل تحصیل دارد.

هرکسی از کشورهای عضو EU / EEA (منطقه اقتصادی اروپا) برای تحصیل نیازی به ویزا ندارد و می‌تواند مستقیماً به دانشگاه یا تحصیلات تکمیلی موردنظر خود مراجعه کند.

در غیر این صورت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا / EEA به ویزای دانشجویی نیاز دارند و می‌توانند ویزای خود را در کنسولگری فرانسه یا از طریق پردیس فرانسه دریافت کنند.

در طول سال اول تحصیل، دانشجوی بین‌المللی فقط باید ویزای خود را به عنوان اثبات وضعیت اقامت خود نشان دهد. با این حال، او هنوز هم باید ظرف 30 روز از ورود خود را در اداره مهاجرت ثبت‌نام کند و برای تأیید ویزا شما یک معاینه پزشکی انجام دهد. از سال دوم تحصیل به بعد، او باید درخواست اجازه اقامت ("Carte de Séjour") را بدهد.

برای فرانسه، 9 سال طول می‌کشد تا در پزشکی عمومی تحصیل کنند. از طرف دیگر 10 تا 12 سال طول می‌کشد تا سایر متخصصان مانند جراحان یا متخصصان اطفال نیز این کار را انجام دهند.

اساساً، مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص‌ها) تقسیم می‌شود. با اخذ گواهینامه دکترای کشور در پزشکی پایان می‌یابد.

علاوه بر این، لازم به ذکر است که دانش‌آموز باید دیپلم دبیرستان داشته باشد و به زبان فرانسه تسلط داشته باشد. درواقع، این می‌تواند با عضویت در دوره‌های زبان فرانسه که توسط مراکز خصوصی ارائه می‌شود، محقق شود.

علاوه بر این، ترجیح داده می‌شود دانشجویی که می‌خواهد تحصیلات خود را در فرانسه به پایان برساند، از قبل برنامه‌ریزی برای یادگیری زبان فرانسه را شروع کند.

متأسفانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسه است. ازاین‌رو تسلط بر این زبان یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در فرانسه است.

از طرف دیگر و به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، گروهی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی پزشکی برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

این کار با هزینه تحصیل انجام می‌شود که از یک دانشگاه و کالج به دانشگاه دیگر متفاوت است و این بستگی به تخصص یا مرحله آموزشی دارد.

دانشجو برای شرکت دریکی از دو آزمون زیر اقدام می‌کند که به وی امکان ثبت‌نام در دانشگاه‌های فرانسه را می‌دهد:

 • دیپلم زبان فرانسه DELF & DALF

دیپلم زبان فرانسه DELF و دیپلم متمرکز به زبان فرانسه (DALF). این مدارک تحصیلی بیانگر مهارت‌های دانشجو در زبان فرانسه است. این‌ها برای زندگی معتبر هستند و در کل دنیا شناخته‌شده‌اند.

درواقع، آن‌ها برای جستجوی کار در فرانسه یا هر کشور فرانسوی‌زبان نیز ضروری هستند (به‌عنوان‌مثال B2، سطح موردنیاز دانشگاه‌های فرانسه است).

 • آزمون‌های TCF / TFE فرانسه

اساساً، این آزمون‌ها سطح مهارت داوطلب را در زبان فرانسه ارزیابی می‌کنند. گواهینامه TCF برخلاف مدرک DELF و DALF معتبر مادام‌العمر، فقط برای دو سال معتبر است.

دانشگاه های پزشکی در فرانسه

پزشکی در فرانسه

برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه دانشگاه های زیادی وجود دارند که در شهرهای مختلف این کشور واقع هستند. بهترین دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه با درج رتبه های جهانی با در نظر گرفتن رشته پزشکی و بدون آن مطابق لیست زیر می‌باشد.

دانشگاه شهر رتبه جهانی رتبه جهانی پزشکی
دانشگاه سوربن پاریس پاریس 62 39
دانشگاه پاریس ساکلای Saint-Aubin 30 56
دانشگاه لیون لیون 148 165
دانشگاه آیکس مارسی مارسی 156 170
انجمن دانشگاه ها و موسسات آکیتین بوردو 217 172
دانشگاه لورن نانسی 368 178
دانشگاه تحقیقاتی پاریس پاریس 84 198
مجموعه دانشگاهی لنگودک - روسیلون مونت پلیه 217 247
دانشگاه پاریس - شرق Champs-sur-Marne 345 251
دانشگاه لیل لیل 339 261
دانشگاه استراسبورگ استراسبورگ 208 307
دانشگاه فدرال تولوز میدی پیرنه تولوز 174 321
دانشگاه لپ گرنوبل Saint-Martin-d'Heres 125 341
دانشگاه سوفیا آنتیپولیس نیس نیس 414 380
دانشگاه نانت نانت 523 390
دانشگاه تولوز  - پل سابتییر تولوز 248 409
دانشگاه رن رن 414 414
دانشگاه بورگوندی فرانسه Besancon 489 423
دانشگاه انجرز آنجلس 753 430
دانشگاه آورن کلرمونت 368 450

مدارک لازم برای پذیرش در پزشکی در فرانسه

درواقع، تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت مهم برای همه دانشجویان این رشته است. بدیهی است که فرانسه برای بیش از 18000 دانش‌آموز سالانه و از ملیت‌های مختلف مقصد واقعی است.

علاوه بر این، مطالعه پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه با کاربرد عملی و همچنین مطالعه نظری مشخص می‌شود.

شرایط زبان برای دانشگاه‌های فرانسه

بیشتر مدارج به زبان فرانسوی تدریس می‌شوند، اما برنامه‌های تحصیلی بی‌شماری را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، پیدا خواهید کرد. مؤسسات دانشگاهی در فرانسه آزمون‌های زبانی زیر را می‌پذیرند:

 • DELF یا DALF
 • TCF

معافیت از الزام برای نشان دادن مهارت در زبان فرانسه:

 • دارندگان لیسانس فرانسه، لیسانس بین‌المللی یا اروپایی و لیسانس فرانسه و آلمان
 • دریافت‌کنندگان بورسیه بین‌المللی از دولت فرانسه، سازمان‌های بین‌المللی یا دولت‌های خارجی که کمک‌های مالی آن‌ها توسط یک نهاد تأییدشده فرانسه اداره می‌شود.
 • اتباع ایالاتی که فرانسه زبان رسمی آن‌ها است.
 • دانشجویانی که از برنامه‌های دوزبانه فارغ‌التحصیل می‌شوند که زبان فرانسه یکی از زبان‌ها بود.

برای مهارت انگلیسی:

 • آیلتس آکادمیک
 • TOEFL iBT
 • PTE Academic

هر دانشگاه حداقل نمره یا نمره آزمون‌های زبان را تعیین می‌کند. همیشه بررسی کنید که کدام آزمون‌ها توسط دانشگاه شما پذیرفته‌شده‌اند و حداقل نمره قبولی که از دانشجویان بین‌المللی انتظار دارند چیست.

مدارک موردنیاز دانشگاه‌های فرانسه به شرح زیر است:

 • گواهینامه قبولی یا پیش ثبت‌نام قبلی ارائه‌شده توسط دانشگاه
 • مجوز پردیس فرانسه
 • گذرنامه یا کارت شناسایی (معتبر برای مدت اقامت)
 • عکس‌های نوع شناسنامه / گذرنامه
 • کپی مدارک فارغ‌التحصیلی و ترجمه فرانسوی آن‌ها
 • هزینه ثبت‌نام
 • ثبت‌نام تأمین اجتماعی (رایگان)
 • گواهی مسئولیت مدنی
 • دانشجویان از اتحادیه اروپا: یک کپی از کارت بیمه درمانی اروپا شما
 • رزومه کاری (فقط در بعضی موارد و فقط برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)
 • تائیدیه تحصیلی
 • گواهینامه زبان فرانسه و یا زبان انگلیسی (بسته به زبان تحصیل در مقطع انتخابی)
 • متن سوابق
 • کپی مدارک تحصیلی (در صورت عدم وجود، گواهی بیانگر فارغ‌التحصیلی)
 • اثبات اینکه می‌توانید اقامت خود را در فرانسه تأمین کنید (با حداقل 800 یورو در ماه)

درخواست برای دانشگاه‌های فرانسه دو بار در سال موجود است و این مهلت‌ها هستند:

 • برای پذیرش پاییز: 17 ژانویه یا 1 آوریل، بسته به نوع درجه و سایر عوامل (در بعضی موارد، پس‌ازاین تاریخ نیز، بر اساس فضاهای موجود)
 • برای پذیرش بهار: 15 سپتامبر و بعدازاین تاریخ، بر اساس فضاهای موجود
 • برنامه‌های کاربردی برای Post-Bac (Parcoursup): از 22 ژانویه تا 13 مارس
 • درخواست‌های TCF در طی فرآیند DAP: از نوامبر تا 22 ژانویه

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش خود:

 1. مؤسسات از 15 ژوئن تا 15 سپتامبر برای برنامه‌هایی که از اکتبر آغاز می‌شود، دانشجویان را از تصمیمات پذیرش مطلع می‌کنند؛ بنابراین، شما فقط حدود یک ماه فرصت دارید تا همه مقدمات عزیمت خود به فرانسه را آماده کنید.
 2. اگر شهروند غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس نیستید، باید درخواست ویزای دانشجویی کنید.
 3. اگر قصد تحصیل بیش از شش ماه در فرانسه را دارید، باید درخواست اجازه اقامت در مقامات محلی فرانسه را بدهید.
 4. شما باید ثابت کنید که بودجه کافی برای تأمین هزینه زندگی خود دارید.

اگر اهل EU / EEA هستید، می‌توانید از کارت بیمه درمانی اروپا استفاده کنید. اگر عضو اتحادیه اروپا نباشید، می‌توانید از بیمه درمانی ملی ارائه‌شده در فرانسه برخوردار شوید. شما باید در وب‌سایت ثبت‌نام کنید تا از بازپرداخت هزینه‌های تأمین اجتماعی و بهداشت فرانسه بهره‌مند شوید.

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در فرانسه

اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه مراحل خیلی پیچیده‌ای ندارد، برخلاف کشور ایران که شما برای تحصیل در رشته پزشکی نیاز به کسب رتبه های بسیار بالا در کنکور سراسری دارید و باید در این کنکور قبول شوید و سپس با ورود به دانشگاه های پزشکی با کمترین میزان سختی به عنوان یک پزشک عمومی از آن‌ها فارغ‌التحصیل شوید. این مسئله در دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه کاملا عکس این مورد است.

پذیرش در رشته های فنی و هنری در فرانسه پروسه های متفاوتی دارد و شما باید برای هر کدام از دانشگاه های این کشور پروسه مخصوص به خود را سپری نمایید اما برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، قضیه کاملا مشخص است و شما برای ورود به هر دانشگاهی پروسه ثابتی خواهید داشت که نیاز است آن‌ها را سپری نمایید. تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی صورت می‌پذیرد و همه دانشجویان موظف هستند مدرک زبان فرانسوی را در هنگام ثبت نام به دانشگاه های مربوطه ارسال نمایند. حداقل مدرک زبان فرانسوی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، مدرک C1 است.

آزمون زبان فرانسوی هر ساله در کشورهای مختلف جهان صورت می‌پذیرد که در ایران نیز این آزمون برگزار شده و شما می‌توانید در آزمون های مربوطه ثبت نمایید و مدارک لازم را کسب نمایید. مدارک لازم برای ثبت نام و اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، مدارک ثابتی است. پس از کسب نمره قبولی در آزمون زبان فرانسوی و ارائه آن بقیه مدارک مشکل بزرگی برای شما نخواهد بود. رزومه یا CV دومین مدرکی است که شما باید آماده نمایید؛ البته با توجه به فارغ‌التحصیلی از دوره متوسطه، نیازی به رزومه علمی فوق‌العاده قوی و دست بالا نخواهید داشت.

البته اگر در دانشگاه های پزشکی در ایران قبول شده‌اید و نمره قبولی را در آن‌ها دارید، می‌تواند گزینه مثبتی برای شما در زمان اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه باشد. بعد از پر کردن رزومه نوبت به مدرک دیپلم و ریز نمرات تحصیلی شما می‌رسد. نمرات شما از اهمیت بسیار بالایی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه را دارا می‌باشد. دقت داشته باشید که بعد از مدرک زبان، ریز نمرات تحصیلی بالاترین اثر را در قبولی شما در رشته پزشکی در کشور فرانسه را خواهد داشت؛ البته کسانی که این ریز نمرات را بررسی می‌نمایند به نمرات دروس خاصی نگاه می‌کنند و معدل خیلی ملاک نخواهد بود.

ممکن است شما معدل پایینی داشته باشید اما نمرات دروس اصلی مانند ریاضی، فیزیک و شیمی شما بالا باشد. این احتمالا قابل قبول خواهد بود اما عکس این مطلب احتمالا پذیرفته نخواهد شد. در صورتی که نمرات دروس اصلی بیان شده برای شما عدد بالایی نباشد، لازم است که از اساتید و معلمان این دروس خود نامه تشویقی دریافت نمایید. داشتن هر دوی این‌ها نیز شانس شما را بالاتر خواهد برد. در صورت داشتن نمرات پایین در این دروس و با توجه به تعداد درخواست های بسیار زیاد برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، شانس شما بسیار پایین و نزدیک صفر خواهد بود.

بنابراین اگر نمرات دروس اصلی شما پایین است حتما به سراغ معلمان این دروس خود رفته و از آن‌ها توصیه نامه دریافت کنید. در سایت های دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه توصیه نامه های آماده با فرمت ثابت وجود دارد که می‌‍توانید از آن‌ها برای این کار استفاده نمایید. بعد از گذر از همه این مراحل و دریافت ویزا برای حضور در کشور فرانسه نوبت به شروع تحصیل در رشته پزشکی در این کشور می‌رسد. تمام دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه وارد یک پروسه ثابت می‌شوند. دوره پزشکی در کشور فرانسه شامل سه مرحله خواهد بود که مرحله اول آن یک آموزش 2 ساله است. در پایان هر سال از این آموزش 2 ساله از شما یک آزمون ورودی اخذ می‌شود که شما باید در این آزمون ها نمره قبولی کسب نمایید.

مهمترین نکته برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه همین آزمون ها می باشند. دقت داشته باشید که از همه ثبت نام کنندگان خارجی و داخلی برای رشته پزشکی در کشور فرانسه فقط 20 درصد از آن‌ها از این آزمون نمره قبولی دریافت می‌کنند و وارد رشته پزشکی عمومی می‌شوند. این سخت ترین مرحله برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه خواهد بود.

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در فرانسه

اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور فرانسه  نیاز به قبولی در آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه را دارد. همانطور که قبلا ذکر کردیم، شروع تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه با یک دوره 2 ساله آغاز می‌شود که به نوعی پیش دوره پزشکی محسوب می‌شود. اگر شما در آزمون پایان سال اول این دوره پذیرش شدید، وارد سال دوم این دوره خواهید شد. در آزمون سال اول فقط 20 درصد از دانشجویان متقاضیان موفق به کسب نمره قبولی می‌شوند و از دانشجویان بین‌المللی نیز تنها 8 درصد از دانشجویان این آزمون را با موفقیت سپری می‌کنند.

شما 3 تا 5 سال دوره پزشکی عمومی را خواهید داشت که باید آن را سپری نمایید، بعد از پایان این دوره، برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور فرانسه نیاز به شرکت در آزمون ملی پزشکی این کشور خواهید داشت. این آزمون به طور همزمان، یک بار در سال و در همه دانشگاه ها برگزار می‌شود. بعد از کسب نمره قبولی در این آزمون شما می‌توانید در گرایش مورد علاقه خود در رشته پزشکی به تحصیل ادامه بدهید. البته خود پزشکی عمومی نیز بعد از این می‌تواند بین 3 تا 6 سال دیگر نیز ادامه پیدا نماید. اما شما برای تحصیل در گرایش‌های مختلف پزشکی در کشور فرانسه زمانی بین 3 تا 6 سال ادامه تحصیل نیاز خواهید داشت.

قاعدتا شما باید در این موقع به زبان فرانسوی کاملا مسلط شده باشید البته مدرک زبان فرانسوی لازم برای شروع این دوره مدرک C1 خواهد بود. شما با تعداد زیادی از گرایش های تخصص پزشکی در کشور فرانسه مواجه خواهید بود که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را برگزینید، اما باز هم در تخصص پزشکی در کشور فرانسه نیز دوباره امکان آموزش های پزشکی به زبان انگلیسی مهیا نبوده و این آموزش‌ها در کلینیک های مختلف به زبان فرانسوی خواهد بود. دولت فرانسه و وزارت بهداشت این کشور برای اهدای جواز طبابت و پزشکی در کشور فرانسه نیز این مدرک زبان فرانسوی را از شما خواهد خواست.

تخصص های پزشکی در کشور فرانسه بعد از اتمام دوره عمومی 11 گرایش کلی خواهد بود که برخی از آن‌ها زیر شاخه هایی نیز دارند که باید یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید؛ این گرایش ها و زیر شاخه ها عبارت‌اند از: 

 • بیهوشی و احیاء
 • زیست شناسی پزشکی
 • زنان و زایمان پزشکی
 • زنان و زایمان
 • تمرین عمومی
 • پزشکی شغلی
 • طب اطفال
 • روانپزشکی
 • بهداشت عمومی و پزشکی اجتماعی

عمل جراحی که زیر شاخه هایی نیز خواهد داشت و این زیر شاخه ها عبارت‌اند از:

 • جراحی عمومی
 • جراحی مغز و اعصاب
 • چشم پزشکی
 • گوش و حلق و بینی و جراحی سرویکوفاسالی
 • دهان پزشکی

تخصص های پزشکی که زیر شاخه هایی نیز به دنبال خواهد داشت که این زیر شاخه ها عبارت‌اند از:

 • آناتومی و آسیب شناسی سلولی
 • قلب و عروق بیماری
 • پوست و روانشناسی
 • غدد درون ریز، دیابت و بیماری های متابولیکی
 • گوارش و کبد
 • ژنتیک پزشکی
 • خون شناسی
 • طب داخلی
 • پزشکی هسته ای
 • طب فیزیکی و توانبخشی
 • نفرولوژی
 • عصب شناسی
 • Pneumology
 • روماتولوژی
 • تومور شناسی
 • تشخیص زودرس و تصویربرداری پزشکی
 • آموزش پزشکی - 3-5 سال

همانطور که می‌بینید تعداد این گرایش های پزشکی بسیار زیاد است و تنوع آن نیز بسیار بالا است. در واقع برخلاف بسیاری از دانشگاه های پزشکی در سر تا سر دنیا که شما با چند گرایش خاص فقط در آن‌ها روبرو هستید، در فرانسه اما شما می‌توانید در پایان مرحله دوم آموزش پزشکی خود و بعد از کسب نمره قبولی در آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه، بین گرایش های مختلفی که بیان شد با علاقه خود یکی را برگزینید. قسمت جالب ماجرا اینجاست که همه دانشگاه های دولتی و معتبر پزشکی در کشور فرانسه همه این گرایش ها را دارا می‌باشند و شما می‌توانید در هر دانشگاهی که به محل سکونت شما نزدیک‌تر است در این گرایش ها به ادامه تحصیل بپردازید.

برای دانشجویانی که دوره های ابتدایی پزشکی را در کشور فرانسه طی نکرده‌اند قبولی در تخصص پزشکی در کشور فرانسه کمی پیچیده خواهد بود. کشور فرانسه در وهله اول سیستم دانشگاهی کشور شما را قبول داشته باشد که این امر برای کشور فرانسه جز چند کشور مطرح پزشکی در دنیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شامل کشور دیگری نمی‌شود.

هزینه های تحصیل پزشکی در آمریکا

فرانسه سالانه حدود 300000 دانشجوی بین‌المللی را از هر دو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا جذب می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت فرانسه این است که دانشگاه‌ها شهریه بسیار کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارند.

طبق مطالعه انجمن ملی دانشجویان پزشکی فرانسه (ANEMF)، دانشجویانی که در PACES ثبت‌نام می‌کنند به‌طور متوسط ​​6000 یورو برای هزینه‌های ثبت‌نام دانشگاه و همچنین دوره‌های خصوصی پرداخت می‌کنند.

(Anemf) هزینه‌های بیش از 5000 یورو برای پزشکی سال اول (PACES) و 4000 یورو برای دانشجویان سال سوم را تخمین زده است.

تقریباً 260 یورو هزینه تحصیل را به آن اضافه کنید. این بودجه شامل کتاب‌ها و کلیه مطالب مورد تأیید برای مطالعه پزشکی است. علاوه بر این هزینه‌ها، هزینه‌های تأمین اجتماعی حدود 500 یورو در سال است. هزینه‌های اسکان دانشجویان و سایر هزینه‌ها باید محاسبه شود.

هزینه تحصیل و زندگی معمولاً دلیل اصلی عدم تحصیل دانشجویان در خارج از کشور است، اما در مورد هزینه واقعی و نحوه پرداخت واقعی هزینه تحصیل در فرانسه، باورهای غلطی وجود دارد.

ابتدا باید بدانید که دانشگاه‌های فرانسه یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در خارج از کشور است.

پس از بررسی جزئیات دانشگاه‌ها، محل اقامت، انواع بورسیه‌ها و همچنین تحصیلات کارشناسی ارشد در فرانسه، مقاله امروز ما در مورد زندگی به‌طورکلی برای دانشجویان بین‌المللی در فرانسه خواهد بود.

بدیهی است که دولت فرانسه از تحصیلات دانشگاهی حمایت می‌کند و فارغ از فرانسوی بودن یا نبودن دانشجو، آن را حق هر کس می‌داند.

بنابراین، هزینه تحصیل در هر ساعت، همراه با برخی از هزینه‌های دانشگاهی سالانه که در مقایسه با بقیه اروپا حداقل است تا حدودی کم است. با این حال، آن‌ها با توجه به تخصص و نوع دانشگاه و همچنین مدارج علمی متفاوت هستند.

اصولاً هزینه‌های کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی به 200 یورو می‌رسد. از طرف دیگر، در همین دانشگاه‌ها برای مقاطع پزشکی و مهندسی از 400 تا 600 یورو هستند. درحالی‌که برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بین 300 تا 400 یورو بسته به رشته انتخابی متغیر است.

علاوه بر این، دانشگاه‌هایی که برنامه‌های مدیریت بازرگانی را برای همه مقاطع تحصیلی ارائه می‌دهند بیشتر خصوصی هستند. اساساً هزینه‌های سالانه بین 4500 تا بیش از 6000 یورو سالانه است.

سایر هزینه‌های تحصیل

برای تحصیل در فرانسه، بیمه درمانی برای دانشجویان بین‌المللی اجباری است. اصولاً هزینه بیمه درمانی بسته به نوع بیمه‌ای که دانشجو انتخاب می‌کند، به 50 یورو می‌رسد و آن هم ماهانه.

علاوه بر ماهیانه 50 یورو دیگر برای کتاب و سایر مواد اداری. بعلاوه، این مقدار بسته به تخصص تحصیل دانشجو می‌تواند افزایش یابد.

به‌عنوان‌مثال، برای دانشجویان پزشکی و مهندسی، هزینه مواد آموزشی آن‌ها ممکن است به 100 یورو در ماه برسد.

هزینه زندگی در طول تحصیل در فرانسه

در حقیقت، هزینه زندگی هر شخص و هرجایی به نوع سبک زندگی او بستگی دارد یا به آن عادت کرده است. به‌طورکلی برای دانشجویان بین‌المللی در همه‌جا، علاوه بر موارد فوق، به شهر یا منطقه‌ای که دانشجو می‌خواهد در آن زندگی کند بستگی دارد.

به‌عنوان‌مثال، با احتساب هزینه‌های اقامت در پاریس، دانشجو ماهانه حدود 1500 یورو نیاز دارد که با توجه به سبک زندگی و محل زندگی می‌تواند افزایش یا کاهش یابد.

به‌عنوان‌مثال، اگر او تصمیم بگیرد در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه زندگی کند، ممکن است به 1000 یورو در ماه کاهش یابد. درحالی‌که در نیس، تولوز و لیون به حداکثر 1000 یورو می‌رسد.

از طرف دیگر، در بقیه شهرها به صورت ماهانه به 500 یورو کاهش می‌یابد.

پزشکی در فرانسه

برای مثال بودجه متوسطی که برای اقامت در هر یک از شهرهای بزرگ فرانسه در زمان تحصیل در رشته پزشکی نیاز خواهید داشت، نزدیک به ارقام زیر خواهد بود:

 • پاریس: بین 1200 تا 1800 یورو در ماه که البته تفاوت بالای این رقم به دلیل سبک های زندگی متفاوت دیده شده از دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. شما می‌توانید این هزینه را طبق شرایط مختلف کاهش دهید و صرفه جویی اقتصادی برای خود داشته باشید.
 • نیس : بین 900 و 1400 یورو در ماه
 • لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو
 • برای بقیه شهرهای فرانسه، ممکن است مبلغ کمتری (حداقل 650 یورو) نیاز داشته باشید.

همانطور که ملاحظه می‌کنید هزینه زندگی در شهر پاریس تفاوت بسیار فاحشی با شهرهای دیگر کشور فرانسه دارد و شما اگر نیاز دارید که در هزینه های خود در زمان تحصیل صرفه جویی کنید بهتر است شهر دیگری به جز پاریس را برای زندگی انتخاب نمایید.

البته شما می‌توانید در پاریس هم این هزینه ها را کاهش دهید و با رعایت نکاتی مانند حضور در محیط های خوابگاهی و استفاده از محیط های دانشجویی و حتی دریافت کمک های مالی بسیاری که در کشور فرانسه تعداد آن‌ها بسیار زیاد و البته قابل توجه هم می‌باشد؛ هزینه زندگی خود را در پاریس نیز بپردازید که نیاز به درایت و مدیریت شما خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در فرانسه و هزینه‌های زندگی

اساساً، یک دانشجو هرماه در پاریس به حدود 300 یورو برای مواد غذایی و سایر مواد غذایی نیاز دارد. از طرف دیگر، او برای هر کالای مشابه در نیس، تولوز و لیون و 250 یورو در هر شهر به 200 یورو نیاز دارد.

رستوران‌های فرانسوی در پاریس و شهرهای بزرگ فرانسه در صورت بازدید روزانه از دانشجویان، هزینه ماهانه دانشجویان را دو برابر می‌کنند. درحالی‌که رستوران‌های سلف‌سرویس به‌طور متوسط ​​ماهانه 50 یورو آن‌ها را افزایش می‌دهد.

از طرف دیگر، در شهرهای فرانسه، رستوران‌های بین‌المللی وجود دارند که وعده‌های غذایی را با قیمت مناسب تهیه می‌کنند. ازاین‌رو، باید از رستوران‌های لوکس پرهیز کرد زیرا بسیار گران هستند.

اگر دانشجو زندگی در خارج از اقامتگاه‌های دانشگاه را انتخاب کند، هزینه حمل‌ونقل به هزینه حمل‌ونقل بستگی دارد.

محاسبه میانگین استفاده روزانه، دانشجو بسته به مسافت، بین 30 تا 50 یورو در ماه برای اتوبوس یا مترو نیاز دارد. درحالی‌که وی هرماه برای تاکسی به 200 یورو نیاز دارد. در مورد قطارها، هزینه سفر بسته به مسافت بین 20 و 30 یورو است.

علاوه بر این، اشتراک‌های هفتگی، ماهانه و سالانه برای اتوبوس‌ها و مترو وجود دارد. هزینه آن‌ها بین 15 تا 35 یورو در ماه است. علاوه بر این، یک دانش‌آموز می‌تواند برای چنین وسایل نقلیه برای افراد زیر 25 سال تخفیف دریافت کند.

سایر رشته‌های علوم پزشکی در فرانسه

مدت زمان تحصیل د ر پزشکی و سایر رشته‌های علوم پزشکی در فرانسه:

 • پزشکی عمومی: برنامه 4- (تحصیلات تکمیلی) و 6 ساله
 • دامپزشکی: برنامه 6 ساله
 • دندان‌پزشکی: برنامه 5 تا 6 ساله
 • داروخانه: برنامه 5 تا 6 ساله
 • پرستاری: برنامه 3 تا 4 ساله
 • فیزیوتراپی: برنامه‌ای 3 تا 4 ساله
 • تخصص پزشکی: برنامه 3 تا 6 ساله

بهترین دانشگاه پزشکی فرانسه به شرح زیر هستند:

اکنون که از شرایط تحصیل مطلع شدید، وقت آن است که بهترین دانشگاه‌هایی را که می‌توانید برای تحصیل پزشکی و سایر رشته‌های علوم پزشکی در آن‌ها ثبت‌نام کنید جستجو کنید.

 • دانشگاه پاریس دکارت

در حقیقت، کالج پزشکی پاریس دکارت از نظر تعداد دانشجویان، استادان و همچنین واحدهای تحقیقاتی و نتایج، اولین واحدهای آموزش و تحقیقات پزشکی در فرانسه است.

مأموریت اصلی کالج پزشکی پاریس دکارت آموزش، تحقیق، گسترش و تبادل دانش است. این به دلیل این واقعیت است که هر معلمی برای پیشرفت دانش خود باعث ایجاد حس کنجکاوی، تفکر انتقادی و خلاقانه دانش‌آموزان می‌شود.

 • دانشگاه سوربن

از طرف دیگر، این دانشکده پزشکی با تشویق تحقیقات در رشته‌های مختلف، به پاسخگویی به مسائل بهداشتی می‌پردازد. این دانشگاه علاوه بر آموزش پزشکان آینده در آموزش بسیاری از متخصصان بهداشت مشهور است.

 • دانشگاه غربی بریتنی

اساساً، نقش آن آموزش متخصصان بهداشت، البته پزشکان و همچنین زیست شناسان است.

 • دانشکده پزشکی مون پلیه نیمس

دانشکده پزشکی مون پلیه در قرن دوازدهم تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی است که در پزشکی طبابت می‌کند.

این طیف گسترده‌ای از پخش‌های مطالعه پزشکی از ارتوپدی تا گفتاردرمانی و همچنین سایر رشته‌ها را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، مطالعات در مونپلیه یا نیمس، در دانشگاه کاملاً مجهز که ترکیبی از سنت و مدرنیته است، ادامه دارد.

حدود 177 گواهینامه در تخصص‌های مختلف (جراحی، روان‌پزشکی) اعطا می‌شود،

 • دانشکده پزشکی استراسبورگ

اصولاً بیش از 40،000 دانشجو و بیش از 4000 محقق در چندین زمینه را شامل می‌شود. درصد دانشجویان خارجی دانشگاه حدود 19.4٪ از کل دانشجویان است.

 • دانشکده پزشکی مارسی

از اکتبر 2018، دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی (SMPM) شده است. او کلاس‌هایی در پزشکی، علوم پزشکی، علوم توان‌بخشی و همچنین علوم پرستاری برگزار می‌کند.

تحقیقات همچنین با داشتن 16 تیم تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف، برای دانشکده پزشکی مارسی مرکز قدرتمندی است.

این زمینه‌ها شامل بیماری‌های عفونی از طریق موسسه بیمارستان دانشگاه (IHU)، ژنتیک و انکولوژی / ایمونولوژی و علوم انسانی و اجتماعی، بهداشت عمومی، تصویربرداری پزشکی یا انسان‌شناسی است.

تا پایان سال 2019، دانشکده پزشکی همچنین تیم‌های تحقیقاتی در زمینه علوم اعصاب را گرد هم خواهد آورد؛ بنابراین، یک ساختار منحصربه‌فرد را در یک مکان و نزدیک بیمارستان‌ها ایجاد می‌کند. ازآنجاکه مجهز به زیرساخت‌های مدرن است، دانشکده قصد دارد بهترین در فرانسه باشد.

علاوه بر پزشکی سایر رشته‌های پرطرفدار علوم پزشکی در فرانسه به شرح زیر است:

 • داروسازی

تحصیل پزشکی فرانسه جزو رشته‌های محبوب است که بسیاری از افراد تقاضای پذیرش آن را دارند. علاوه بر پزشکی، رشته‌های دیگری همچون داروسازی، دندان‌پزشکی و پرستاری نیز در فرانسه موردتوجه افراد قرارگرفته است وعده‌ی بسیاری می‌خواهند در این رشته‌ها پذیرش بگیرند و مشغول به تحصیل شوند. اکنون به بررسی این رشته‌ها می‌پردازیم تا با نحوه‌ی گذراندن این دوره‌ها در فرانسه آشنا شوید.

 • دندان‌پزشکی

تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در فرانسه، موردتوجه افراد بسیاری قرار دارد. این دوره حدود ۶ سال به طول می‌انجامد و هزینه‌ی آن بسیار ناچیز است. مدارک موردنیاز برای پذیرش این رشته، مدرک دیپلم و مدرک زبان فرانسه است. لذا افراد بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی در فرانسه اقدام می‌نمایند.

 • پرستاری

تحصیل در فرانسه در رشته‌ی پرستاری، موردتوجه بسیاری از افراد در سایر کشورها بوده است. برای شروع این دوره که حدود چهار تا شش سال است، ابتدا می‌بایست یک آزمون را پشت سر گذاشته و قبول شوید. مدارک موردنیاز این دوره، مدرک زبان فرانسه و مدرک دیپلم است که می‌بایست برای اخذ پذیرش تهیه شود.

تحصیل پزشکی در فرانسه و دریافت ویزا

پس از ثبت‌نام در دانشگاه‌های فرانسه، باید برای ویزای تحصیل در فرانسه اقدام کنید.

برای تحصیل پزشکی در فرانسه، می‌بایست اقدام به اخذ ویزا نمایید. بستگی به مدت زمان دوره‌ی تحصیل در فرانسه ویزاها به کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم می‌شوند. اگر طول مدت تحصیل شما کمتر از سه ماه باشد، به شما ویزای کوتاه مدت یا شینگن تعلق می‌گیرد که ویزای دانشجویی و رایگان است. نوع دیگر ویزا که بلندمدت نام دارد و برای تحصیل پزشکی در فرانسه می‌بایست این نوع ویزا را تهیه نمایید.

دوره‌های تحصیلی بیشتر از شش ماه می‌بایست از این طریق اقدام نمایند. مدارک موردنیاز برای اخذ این ویزا، مدارک مقاطع گذرانده شده، کپی پاسپورت و چند قطعه عکس، پذیرش دانشگاه موردنظر، حساب بانکی دانشجو به مبلغ حدود ۶۰۰۰ یورو جهت اثبات تمکن مالی فرد و برخی مدارک دیگر، موردنیاز است. لذا جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، ابتدا می‌بایست با تهیه مدارک موردنیاز، اقدام به اخذ ویزا نمایید.

دانشجویان پزشکی فرانسه می‌توانند در زمان مدت تحصیل خود همسر و فرزندان زیر ۵ سال را همراه خود داشته باشند. همسر دانشجو پس از ورود به کشور فرانسه مجوز کار در این کشور را ندارد و باید برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در این کشور دارای تمکن مالی کافی باشد. فرزند دانشجو از تحصیل رایگان در کشور فرانسه برخوردار می‌شود.

 برای اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل پزشکی در فرانسه باید شرایط زیر را داشت:

 • شما باید بیش از 18 سال داشته باشید.
 • شما حتماً دوره یا دوره‌های آموزشی خود را انتخاب کرده باشید. برای اطلاعات جامع‌تر در مورد دوره‌ها و مقدمات دیپلم ارائه‌شده، لطفاً به موارد زیر مراجعه کنید:
 • شما باید توسط یک موسسه آموزش عالی پذیرفته شوید. شرایط ثبت‌نام بسته به ملیت شما متفاوت است، برای سایر کشورها، شرایط ثبت‌نام را از نظر تخصص و سطح تحصیلات در دانشگاه فرانسه بررسی کنید.
 • مهم: تحت شرایط خاص (سن، ثبت‌نام در سال اول تحصیل)، باید روش "Parcoursup" (فقط به زبان فرانسه) را دنبال کنید و به برنامه‌ها احترام بگذارید.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

بسیاری از پزشکان فرانسه را برای کار کردن انتخاب می‌کنند، زیرا که این کشور دارای شرایط بسیار مطلوبی است که باعث می‌شود بیشتر افراد فرانسه را انتخاب کنند و برای ویزای کار اقدامات لازم را انجام دهند. شرایط کار برای هر کسی می‌تواند متفاوت باشد. زیرا اگر افراد در اتحادیه اروپا تحصیل کرده باشند و در رزومه خود سوابق تحصیل در رشته پزشکی فرانسه را داشته باشند به راحتی می‌توانند برای کار پزشکی اقدام کنند. اما افرادی که غیر از اتحادیه اروپا هستند و در فرانسه نیز تحصیل نکرده‌اند، شرایط تغییر خواهد کرد. چنین فرادی باید مراحل معینی را پشت سر بگذارند. در قدم نخست باید در یک آزمون مخصوص علمی و نظری نمره قبولی را کسب کنند.

هم‌چنین لازم است تا 2 الی 3 سال تحت نظر یک پزشک در بیمارستان کار کنند و در نهایت مورد تایید واقع شوند. و در نهایت لازم است که افراد برای کار در فرانسه مجوز دریافت کنند. دریافت مجوز برای حرفه پزشکی در فرانسه شرایط مخصوص خود را دارد که متقاضیان باید برای اخذ مجوز اقدامات لازم را به عمل آورند.

شورای ملی سفارش پزشکان مرجع مجاز صدور مجوز و ثبت‌نام از فارغ‌التحصیلان پزشکی و دندان‌پزشکی خارجی در فرانسه است. فارغ‌التحصیلان فرانسوی، اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس می‌توانند بدون گذراندن آزمون مجوز در فرانسه کار کنند. برای اطلاعات بیشتر به بخش روش مراجعه کنید.

فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی فارغ‌التحصیلان پزشکی خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند به عنوان پزشکان عمومی یا متخصصان فرانسه کار کنند در صورتی که معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشند و امتحان مجوز را بگذرانند، "épreuves de verififications de connaissances" این اولین مرحله از روش مجوز ورزش (EAP) برای ثبت‌نام پزشکان خارجی است در فرانسه توسط مرکز مدیریت ملی سازمان‌یافته است. تمام دانشجویان خارجی در فرانسه می‌توانند حین تحصیل مشغول به کار شوند که پیش‌شرط اولیه آن نیز داشتن مجوز اقامت است.

دانشجویان خارجی در فرانسه می‌توانند ۹۶۴ ساعت در سال و یا به عبارتی ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند. حداقل دستمزد برای کار دانشجویی در فرانسه تضمین می‌شود. این دستمزد در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۰.۱۵ یورو در هر ساعت تعیین‌شده است. البته درآمد خالص ساعتی شما پس از کسر ۲۰٪ هزینه مشارکت اجتماعی به ۸.۱۲ یورو تقلیل پیدا می‌کند. به عبارتی دیگر اگر ۱۰ ساعت و با حداقل درآمد کارکنید، ۸۱ یورو درآمد کسب خواهید کرد.

درآمد پزشک در فرانسه

در این مقاله می‌خواهیم درباره درآمد پزشکی در فرانسه صحبت کنیم. همانطور که مشاهده می‌شود رشته پزشکی برای بیشتر افراد یک رشته بسیار جذاب است، شاید به غیر از جنبه علاقه بیشتر افرادی که این رشته را انتخاب می‌کنند به فکر درآمد آن باشند. بسیاری از افراد کشور فرانسه را برای فارغ‌التحصیلی خود انتخاب می‌کنند زیرا درآمد پزشکی در کشور فرانسه یکی از پر درآمدترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. در ادامه مطلب قصد داریم در خصوص درآمد پزشکی در کشور فرانسه بیشتر توضیح دهیم.

کشور فرانسه یکی از کشورهای واقع در اروپای غربی است و پایتخت این کشور پاریس است و زبان اصلی آنها فرانسوی است. فرانسه به دلیل جمعیت زیادی که دارد به عنوان یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای اروپایی به شمار می‌رود. لازم است ذکر شود که فرانسه یکی از کشورهایی است که به دلیل شرایط مطلوبی که دارد بیشتر افراد آنجا را برای زندگی و حتی شغل خود انتخاب می‌کنند. درآمد پزشکی در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد. اما فرانسه یکی از پر درآمدترین کشورهایی است که پزشکان ترجیح می‌دهند در آنجا شروع به کار کنند.

به طور میانگین پزشکی که در فرانسه مشغول به کار است در هر سال 149 هزار یورو درآمد دارد. میانگین کم‌ترین درآمد برای پزشکان در فرانسه 63هزار یورو است. و حداکثر حقوق برای پزشکان نیز به طور تقریبی  239 هزار یورو است. البته باید در نظر داشت که میزان درآمد برای انواع پزشک و هم‌چنین میزان درآمد در هر شهر از فرانسه می‌تواند متفاوت باشد. در جدول زیر به میانگین درآمد انواع تخصص‌های پزشکی اشاره خواهیم کرد.

انواع تخصص های پزشکی میانگین درآمد
متخصصان پوست و مو 209 هزار یورو
فیزیولوژیست‌های متخصص ورزش 136 هزار یورو
متخصصان بهداشت رفتاری 69400 یورو
کایروپراتور 609 هزار یورو
آلرژیست‌ها 107 هزار یورو
متخصصان تغذیه و غذا 128 هزار یورو
مشاوران در خصوص ژنتیک 99300 یورو
متخصصان مغز و اعصاب 164 هزار یورو
پزشکان عمومی 153 هزار یورو
آسیب شناسان پزشکی قانونی 155 هزار یورو
متخصص روانشناس بالینی 182 هزار یورو
فیزیوتراپی 99700 یورو
چشم پزشکان 130 هزار یورو
رادیولوژیست‌ها 159 هزار یورو
متخصص بیماری‌های عفونی 145 هزار یورو
درمانگران توانبخشی 96700 یورو
متخصصان آنکولوژی 149 هزار یورو
دستیار پزشکان 92200 یورو
اورولوژیست‌ها 233 هزار یورو
متخصصان هسته‌ای 153 هزار یورو
متخصصان بیهوشی 206 هزار یورو
اپتومتریست‌ها 122 هزار یورو
متخصص کودکان 141 هزار یورو
متخصصان زنان و زایمان 162 هزار یورو
متخصصان داخلی 187 هزار یورو
پزشک‌های اورژانسی 111هزار یورو
متخصصان قلب و عروق 224 هزار یورو

همانطور که ذکر شد میانگین درآمد پزشکان در شهرهای مختلف و حتی در پاریس می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین به طور تقریبی به میزان درآمد پزشکان در شهرهای مختلف فرانسه اشاره خواهیم کرد.

 پزشکان در شهرهای مختلف میانگین درآمد
پاریس 167 هزار یورو
نانت 144 هزار یورو
استراسبورگ 150 هزار یورو
لیون 150 هزار یورو
بوردو 142 هزار یورو
مونت پلیر 146 هزار یورو
لیل 139 هزار یورو
تولوز 159 هزار یورو
مارسی 155 هزار یورو
نایس 148 هزار یورو

 

مشاوره پزشکی در فرانسه
آخرین ویرایش: ‏1 ماه پیش - 12,473 نمایش

سوالات متداول

برای تحصیل پزشکی در فرانسه باید به چه زبانی درس بخوانید ؟

هزینه های تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است ؟

طول دوره تحصیل پزشکی در فرانسه چقدر است ؟

نظرات

سلام و وقتتون بخیر در مورد پذیرش پزشکی فرانسه ازتون راهنمایی میخواستم . با تشکر فراوان .

2020-04-10 20:06:36

سلام دوست عزیز، در صورت یادگیری زبان فرانسه هزینه ها برای شما کاهش خواهند یافت و طول این دوره برای پزشک عمومی 9 سال می باشد.برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

2020-04-11 13:14:24

سلام دوست عزیز، در صورت یادگیری زبان فرانسه هزینه ها برای شما کاهش خواهند یافت و طول این دوره برای پزشک عمومی 9 سال می باشد.برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

2020-04-11 13:14:24

سلام واقعاجامع وکامل بودفقط ترتیب تخصص هایی که نوشتین کمی مشکل هست خواندنشون اگریکی یکی زیرهم بنویسیدخیلی خواناترمیشه باتشکر

2020-09-10 07:25:02

سلام دوست عزیز ممنون از اطلاعتون حتما رسیدگی میکنیم

شیرین کاظم زاده - 2020-11-18 08:31:25

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط