x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

پزشکی در فرانسه

فرانسه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌باشد. همان‌ طور که پیش از این گفتیم، مدارک همه‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی فرانسه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. پزشکی در فرانسه دارای سابقه‌ی درخشانی است و پزشکان این سرزمین اکتشافات پزشکی بسیاری را به ثبت رسانده‌اند و 13 جایزه‌ی نوبل در کارنامه‌ی این کشور دیده می‌شود.  

افرادی که به تحصیل پزشکی در فرانسه مشغول می‌شوند باید یک دوره‌ی نه ساله برای گرفتن مدرک پزشکی عمومی سپری کنند. دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی رشته‌ی پزشکی سخت‌گیری‌های بسیاری اعمال می‌کنند و از دانشجویان مستعد پزشکان حاذقی به وجود می‌آورند. پس از گذراندن سال اول، شما باید در آزمونی موسوم به PACES شرکت کنید و با کسب نمره‌ی قبولی وارد سال دوم تحصیلی که شروع رسمی تحصیلات پزشکی شماست، بشوید. هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. ویزای تحصیلی تنها مدرک مورد نیاز برای اقامت در فرانسه برای دانشجویان سال اول رشته‌ی پزشکی می‌باشد. این دانشجویان پس از شرکت در آزمون ورودی و اخذ نمره‌ی قبولی باید اقدام به گرفتن اجازه‌ی اقامت یا Carte de sejour نمایند. 

تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت PCEM، DCEM و دکتری عمومی می‌شود. قسمت اول شامل سال اول تحصیل شماست و پس از قبولی در آزمون ورودی می‌توانید وارد سیکل دوم شوید. قسمت دوم چهار سال طول می‌کشد و برای ورود به دوره‌ی اصلی پزشکی عمومی باید واحدها و آزمون‌های تئوری این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید.

دوره‌ی پزشکی عمومی علاوه بر درس‌های تئوری شامل یک دوره‌ی شش ماهه مجاورت و همکاری با یک پزشک نیز می‌شود که شما در این دوره یک رزیدنت محسوب می‌شوید.

دانشگاه های پزشکی فرانسه از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردارند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه، فرانسوی و در بعضی دروس انگلیسی است. بنابراین داوطلبان باید به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی مسلط باشند. دوره تحصیلی پزشکی در فرانسه 9 ساله است و دانشجویان در طی این 9 سال بارها مورد ارزیابی قرار می گیرند. تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای شهروندان فرانسه و کشورهای اروپایی تقریبا رایگان خواهد بود. اما دانشجویان غیراروپایی مشمول پرداخت شهریه هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه به طور میانگین 4000 یورو در سال است.

پیشنهاد می کنیم حتما مطالب هزینه زندگی در فرانسه را مطالعه کنید.

مشاوره پزشکی در فرانسه

جایگاه پزشکی در فرانسه و جهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در فرانسه و جهان و اعتبار مدارک آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر نگاهی به رتبه های جهانی دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه در جهان بیندازیم، متوجه خواهیم شد که این رشته در کل جهان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار بوده و اعتبار آن به قدری بالاست که وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که تمام مدارک پزشکی مربوط به فرانسه در ایران معتبر هستند؛ این مقبولیت در اکثر کشورهای جهان وجود دارد.

تقریبا چیزی حدود 20 دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در رتبه های زیر 500 جهانی قرار دارند و این یک آمار بسیار جالب و خیره کننده است. تقریبا اگر کشورهای بسیار بزرگ مانند آمریکا و انگلستان را صرف نظر کنیم این آمار در میان دانشگاه های پزشکی کشورهای دیگر تقریبا بی سابقه است.

برنامه تحصیلی پزشکی فرانسه با سخت گیری بسیار بالایی صورت می‌پذیرد به طوری که دانشجویان پزشکی خود این کشور تمایل چندانی برای تحصیل در آن ندارند زیرا می‌دانند که باید به سختی در دانشگاه های این کشور مشغول درس خواندن شوند. از این جهت این دانشگاه‌ها نیز هر دانشجویی را نمی‌پذیرند و شما باید از مراحل مختلفی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه عبور نمایید. البته تسهیلات لازم برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه، بسیار ویژه است که هر کشوری از این تسهیلات برای دانشجویان برخوردار نیست. آن‌ها در عین سخت گیری، برای دانشجویان خود شرایط بسیار راحتی را فراهم می‌کنند، تا با آرامش ذهنی وارد فضای درس و کلاس شوند.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه، یکی از سخت ترین دوره‌های پزشکی در جهان تلقی می‌شود. با توجه به اعتبار بسیار بالای جهانی مدرک پزشکی در کشور فرانسه، قاعدتا انتظار یک پروسه سخت برای دوره پزشکی در این کشور می‌رود. پروسه کامل پزشکی عمومی در فرانسه حداقل 9 و حداکثر 12 سال خواهد بود. این دوره 9 تا 12 ساله پزشکی عمومی به سه چرخه اصلی و مهم تقسیم می‌شود که شما برای تحصیل باید بتوانید از این مراحل با نمره قبولی عبور نمایید. اولین چرخه و مرحله آموزش پزشکی در کشور فرانسه یک دوره 2 ساله است. در این دوره دو ساله که بیشتر منابع و دروس عمومی پزشکی و پایه های پزشکی مانند فیزیک، شیمی و ریاضی دوره متوسطه آموزش داده می‌شود، به عنوان یک پیش دوره پزشکی عمومی در کشور فرانسه یاد می‌شود. در هر سال از این دوره 2 ساله 2 آزمون جداگانه از دانشجویان و متقاضیان رشته پزشکی در کشور فرانسه اخذ می‌شود و شما برای قبولی و ادامه راه در رشته پزشکی در کشور فرانسه باید از این آزمون ها به سلامت عبور نمایید. دقت کنید که هر دانشجو فقط مجاز به 2 بار شرکت در این آزمون ها است و پس از دو بار عدم موفقیت، شما دیگر مجاز به ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه نخواهید بود. بعد از اتمام این دوره 2 ساله، شما با یک دوره 4 تا 6 ساله روبرو خواهید بود و آخرین مرحله آموزش پزشکی در کشور فرانسه نیز یک دوره 3 تا 4 ساله دیگر خواهد بود. شما در نهایت می‌توانید بعد از حداقل 9 و حداکثر 12 سال در رشته پزشکی عمومی در کشور فرانسه فارغ‌التحصیل شوید.

طول مدت تخصص پزشکی در فرانسه

طول مدت تخصص پزشکی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور فرانسه یکی از پیشگامان پزشکی در دنیا است. اگر نگاهی به مخترعین و مکتشفین پزشکی در این کشور بیندازید، متوجه خواهید شد که تاریخچه پزشکی این کشور یک تاریخچه بسیار غنی و البته پر افتخار است. آن‌ها در اکثر زمینه های پزشکی صاحب مخترعین و مکتشفین بسیار زیادی هستند. یکی از نتایج این تاریخچه پربار در روش تحصیل در تخصص پزشکی در کشور فرانسه، جزئیات و گرایش های زیاد آن است. آن‌ها در اکثر گرایش‌های مربوط به قسمت های داخلی بدن، در دنیا سرآمد هستند و هر ساله کشفیات جدیدی از دانشگاه ها و کلینیک های تخصصی این کشور وارد جامعه جهانی می‌شود، از این رو شما در هنگام تحصیل در تخصص پزشکی در کشور فرانسه، با چالش های مطالعاتی زیادی در گرایش های مختلف روبرو خواهید بود که هر کدام از آنها را می‌توانید به عنوان گزینه مناسب برای ادامه روند مطالعاتی خود برگزینید. شما در اکثر دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه که خدمات تخصص پزشکی نیز در کلینیک های تخصصی خود ارائه می‌دهند، می‌توانید همه گرایش های پزشکی را بیابید و در آن‌ها تحصیل نمایید. دوره تحصیل در تخصص پزشکی در کشور فرانسه یک دوره 3 تا 6 ساله است. تفاوت موجود در دوره ها مربوط به گرایش های مختلف خواهد بود. 3 سال و 6 ماه حداقل برای فارغ‌التحصیلی در گرایش پزشکی عمومی و حدود 6 سال برای گرایش هایی مانند جراحی زمان نیاز خواهید داشت. البته شما در طول دوره تخصص پزشکی در کشور فرانسه، ساعات و وقت زیادی را سرگرم مطالعه و گذراندن واحد های درسی نخواهید داشت و بیشتر این فرصت مطالعاتی در کلینیک های تخصصی بیمارستان های آموزش پزشکی در کشور فرانسه خواهد گذشت.

سر فصل دروس پزشکی در فرانسه (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در فرانسه (عمومی و تخصصی) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

واحدهایی که در دوره ابتدایی برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه ارائه می‌شود، مربوط به درس های عمومی و پایه‌ای پزشکی و تجربی می‌باشد که همه دانشجویان گرایش های مختلف تجربی باید آن‌ها را در سال اول حضور در رشته پزشکی در کشور فرانسه چه دانشجویان داخلی این کشور و چه دانشجویان بین‌المللی این کشور باید سپری نمایند. مدت زمان ارائه این واحد ها در کشور فرانسه یک سال می‌باشد و بعد از پایان این یک سال دانشجویان باید در آزمون مربوطه شرکت و نمره قبولی را در آن اخذ نمایند تا به دوره بعدی ورود کنند. از سال های بعدی واحدهای تحصیلی کم کم برای دانشجویان پزشکی شروع شده و به مرور جنبه تخصصی تری به خود می‌گیرد. از این واحد های تخصصی نیز آزمون های نظری در طول تحصیل از دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه اخذ می‌شود که شما باید در آن‌ها نیز موفق ظاهر شوید.

واحدهای تخصصی و عمومی که در رشته پزشکی ارائه می‌شوند، مطابق با موارد زیر خواهند بود:

در سال دوم و سوم آموزش پزشکی در کشور فرانسه واحدهای تحصیلی به سه بخش تقسیم می‌شوند:

بخش اول مربوط به واحدهای نظری در کلاس درس خواهند بود، بخش دوم آموزهای مطالعاتی را شامل می‌شود که دانشجویان باید در همایش های علمی موجود در دانشگاه و در سخنرانی ها آن‌ها را سپری نمایند و بخش سوم هم مربوط به آموزش های بالینی و عملی در بیمارستان ها و کلینیک های مربوط به دانشگاه خواهد بود که دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه باید آن‌ها را سپری نمایند.

واحد های نظری موجود در این ترم های تحصیلی عبارت خواهند بود از:

سمیولوژی (مطالعه علائم در طول معاینه بالینی با توجه به تشخیص های پزشکی) the semiology (study of the signs during the clinical examination with a view to establishing a diagnosis( آناتومی (مطالعه عملکردی بدن انسان) anatomy (functional study of the human body( فیزیولوژی (بیوپاتولوژی، سیستم قلب و عروق، سیستم تنفسی، پوشش پوست و ...) physiology ( biopathology, cardio-vascular system, respiratory system, skin coating ( میکروبیولوژی (باکتری شناسی و ...) microbiology (bacteriology( فارماکولوژی، باکتری شناسی و آسیب شناسی. pharmacology, bacteriology and pathology

واحد های زیر نیز به طور اختیاری در این ترم ها ارائه می‌شود که دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه باید تعدادی از آن‌ها را برای پر کردن ساعات کلاس های ترم خود که معمولا 45 ساعت درسی در دانشگاه های مختلف است بگذرانند. انگلیسی پزشکی medical English اطلاع رسانی پزشکی medical informatics تاریخ پزشکی history of medicine فلسفه علم philosophy of science در سال دوم و سوم تحصیلی در رشته پزشکی در کشور فرانسه علاوه بر واحدهای نظری بیان شده همان طور که بیان کردیم واحدهای بالینی و عملی نیز وجود دارد؛ این واحدها از قرار زیر خواهند بود: یک دوره مقدماتی در پرستاری چندین دوره بالینی شروع به عملکرد بیمارستان در پایان این 3 سال، دیپلم شناخته شده در سطح لیسانس به دانش‌آموزانی که دوره های کارآموزی و آزمون های نظری مربوط به واحدهای نظری را سپری کرده باشند اهدا می‌شود.

این مدرک معادل دیپلم تحصیلات عمومی در علوم پزشکی (DFGSM) است. سال چهارم شامل 349 ساعت کلاس درس می‌باشد و مربوط به واحدهای زیر خواهد بود: قلب و عروق، احیا و پنومولوژی cardiology, resuscitation and pneumology گواهینامه گوارشی، غدد درون ریز و تغذیه hepatogastroenterology, endocrinology and nutrition سیستم اسکلتی عضلانی و پوست musculoskeletal system and dermatology سرطان Cancer پنجمین سال تحصیلی برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه شامل 264 ساعت درسی خواهد بود که باز هم صبح ها در محیط دانشگاه تشکیل می‌شوند و بیشتر درباره موضوعات زیر خواهند بود:

روانپزشکی، مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی و چشم پزشکی psychiatry, neurology, ENT, stomatology and ophthalmology زنان و زایمان، اورولوژی و نفرولوژی gynecology, obstetrics, urology and nephrology طب اطفال pediatrics خون شناسی hematology

سال ششم تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه شامل 101 ساعت دوره های اجباری، 144 ساعت آموزش اختیاری خواهد بود که این آموزش ها هر روز صبح در محیط دانشگاه و بیمارستان خواهد بود. واحدهای سال ششم طبق برنامه ریزی انجام شده مطابق بندهای زیر خواهد بود:

دارو شناسی pharmaceuticals ماژول ضد عفونی anti-infective module موارد اضطراری و حوادث ناشی از احیای emergencies and acute visceral failures تهیه پایان نامه ECN preparation پایان واحدهای گذرانده شده در این سال تحصیلی در رشته پزشکی در کشور فرانسه منجر به اخذ مدرک DFASM در علم پزشکی کشور فرانسه خواهد شد.

لیست دانشگاه های رشته پزشکی فرانسه

لیست دانشگاه های رشته پزشکی فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه دانشگاه های زیادی وجود دارند که در شهرهای مختلف این کشور واقع هستند. بهترین دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه با درج رتبه های جهانی با در نظر گرفتن رشته پزشکی و بدون آن مطابق لیست زیر می‌باشد.

دانشگاه سوربن پاریس Sorbonne University Paris

رتبه در فرانسه: 1 رتبه جهانی: 62 رتبه جهانی پزشکی: 39
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر پاریس قرار دارد.

دانشگاه پاریس ساکلای University Paris Saclay

رتبه در فرانسه: 2 رتبه جهانی: 30 رتبه جهانی پزشکی: 56
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر Saint-Aubin قرار دارد.

دانشگاه لیون University of Lyon

رتبه در فرانسه: 3 رتبه جهانی: 148 رتبه جهانی پزشکی: 165
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر لیون قرار دارد.

دانشگاه آیکس مارسی University of Aix-Marseille

رتبه در فرانسه: 4 رتبه جهانی: 156 رتبه جهانی پزشکی: 170
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر مارسی قرار دارد.

انجمن دانشگاه ها و موسسات آکیتین Community of Universities and Institutions of Aquitaine

رتبه در فرانسه: 5 رتبه جهانی: 217 رتبه جهانی پزشکی: 172
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر بوردو قرار دارد.

دانشگاه لورن University of Lorraine

رتبه در فرانسه: 6 رتبه جهانی: 368 رتبه جهانی پزشکی: 178
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر نانسی قرار دارد.

دانشگاه تحقیقاتی پاریس PSL Research University Paris

رتبه در فرانسه: 7 رتبه جهانی: 84 رتبه جهانی پزشکی: 198
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر پاریس قرار دارد.

مجموعه دانشگاهی لنگودک - روسیلون Languedoc-Roussillon Universities

رتبه در فرانسه: 8 رتبه جهانی: 217 رتبه جهانی پزشکی: 247
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر مونت پلیه قرار دارد.

دانشگاه پاریس - شرق University Paris-Est

رتبه در فرانسه: 9 رتبه جهانی: 345 رتبه جهانی پزشکی: 251
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر Champs-sur-Marne قرار دارد.

دانشگاه لیل University Lille-Nord-de-France

رتبه در فرانسه: 10 رتبه جهانی: 339 رتبه جهانی پزشکی: 261
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر لیل قرار دارد.

دانشگاه استراسبورگ University of Strasbourg

رتبه در فرانسه: 11 رتبه جهانی: 208 رتبه جهانی پزشکی: 307
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر استراسبورگ قرار دارد.

دانشگاه فدرال تولوز میدی پیرنه University Federale Toulouse Midi-Pyrenees

رتبه در فرانسه: 12 رتبه جهانی: 174 رتبه جهانی پزشکی: 321
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر تولوز قرار دارد.

دانشگاه لپ گرنوبل Communaute Universite Grenoble Alpes

رتبه در فرانسه: 13 رتبه جهانی: 125 رتبه جهانی پزشکی: 341
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر Saint-Martin-d'Heres قرار دارد.

دانشگاه سوفیا آنتیپولیس نیس University Nice Sophia Antipolis

رتبه در فرانسه: 14 رتبه جهانی: 414 رتبه جهانی پزشکی: 380
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر نیس قرار دارد.

دانشگاه نانت University of Nantes

رتبه در فرانسه: 15 رتبه جهانی: 523 رتبه جهانی پزشکی: 390
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر نانت قرار دارد.

دانشگاه تولوز III - پل سابتییر University Toulouse III - Paul Sabatier

رتبه در فرانسه: 16 رتبه جهانی: 248 رتبه جهانی پزشکی: 409
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر تولوز قرار دارد.

دانشگاه رن 1 University of Rennes 1

رتبه در فرانسه: 17 رتبه جهانی: 414 رتبه جهانی پزشکی: 414
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر رن قرار دارد.

دانشگاه بورگوندی فرانسه Universite Bourgogne Franche-Comte

رتبه در فرانسه: 18 رتبه جهانی: 489 رتبه جهانی پزشکی: 423
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر Besancon قرار دارد.

دانشگاه انجرز University of Angers

رتبه در فرانسه: 19 رتبه جهانی: 753 رتبه جهانی پزشکی: 430
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر آنجلس قرار دارد.

دانشگاه آورن University of Auvergne

رتبه در فرانسه: 20 رتبه جهانی: 368 رتبه جهانی پزشکی: 450
این دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه در شهر کلرمونت قرار دارد.

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در فرانسه

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه مراحل خیلی پیچیده‌ای ندارد، برخلاف کشور ایران که شما برای تحصیل در رشته پزشکی نیاز به کسب رتبه های بسیار بالا در کنکور سراسری دارید و باید در این کنکور قبول شوید و سپس با ورود به دانشگاه های پزشکی با کمترین میزان سختی به عنوان یک پزشک عمومی از آن‌ها فارغ‌التحصیل شوید. این مسئله در دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه کاملا عکس این مورد است. پذیرش در رشته های فنی و هنری در فرانسه پروسه های متفاوتی دارد و شما باید برای هر کدام از دانشگاه های این کشور پروسه مخصوص به خود را سپری نمایید اما برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، قضیه کاملا مشخص است و شما برای ورود به هر دانشگاهی پروسه ثابتی خواهید داشت که نیاز است آن‌ها را سپری نمایید. تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی صورت می‌پذیرد و همه دانشجویان موظف هستند مدرک زبان فرانسوی را در هنگام ثبت نام به دانشگاه های مربوطه ارسال نمایند. حداقل مدرک زبان فرانسوی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، مدرک C1 است. آزمون زبان فرانسوی هر ساله در کشورهای مختلف جهان صورت می‌پذیرد که در ایران نیز این آزمون برگزار شده و شما می‌توانید در آزمون های مربوطه ثبت نمایید و مدارک لازم را کسب نمایید. مدارک لازم برای ثبت نام و اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، مدارک ثابتی است. پس از کسب نمره قبولی در آزمون زبان فرانسوی و ارائه آن بقیه مدارک مشکل بزرگی برای شما نخواهد بود. رزومه یا CV دومین مدرکی است که شما باید آماده نمایید؛ البته با توجه به فارغ‌التحصیلی از دوره متوسطه، نیازی به رزومه علمی فوق‌العاده قوی و دست بالا نخواهید داشت. البته اگر در دانشگاه های پزشکی در ایران قبول شده‌اید و نمره قبولی را در آن‌ها دارید، می‌تواند گزینه مثبتی برای شما در زمان اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه باشد. بعد از پر کردن رزومه نوبت به مدرک دیپلم و ریز نمرات تحصیلی شما می‌رسد. نمرات شما از اهمیت بسیار بالایی برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه را دارا می‌باشد. دقت داشته باشید که بعد از مدرک زبان، ریز نمرات تحصیلی بالاترین اثر را در قبولی شما در رشته پزشکی در کشور فرانسه را خواهد داشت؛ البته کسانی که این ریز نمرات را بررسی می‌نمایند به نمرات دروس خاصی نگاه می‌کنند و معدل خیلی ملاک نخواهد بود. ممکن است شما معدل پایینی داشته باشید اما نمرات دروس اصلی مانند ریاضی، فیزیک و شیمی شما بالا باشد. این احتمالا قابل قبول خواهد بود اما عکس این مطلب احتمالا پذیرفته نخواهد شد. در صورتی که نمرات دروس اصلی بیان شده برای شما عدد بالایی نباشد، لازم است که از اساتید و معلمان این دروس خود نامه تشویقی دریافت نمایید. داشتن هر دوی این‌ها نیز شانس شما را بالاتر خواهد برد. در صورت داشتن نمرات پایین در این دروس و با توجه به تعداد درخواست های بسیار زیاد برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه، شانس شما بسیار پایین و نزدیک صفر خواهد بود. بنابراین اگر نمرات دروس اصلی شما پایین است حتما به سراغ معلمان این دروس خود رفته و از آن‌ها توصیه نامه دریافت کنید. در سایت های دانشگاه های پزشکی در کشور فرانسه توصیه نامه های آماده با فرمت ثابت وجود دارد که می‌‍توانید از آن‌ها برای این کار استفاده نمایید. بعد از گذر از همه این مراحل و دریافت ویزا برای حضور در کشور فرانسه نوبت به شروع تحصیل در رشته پزشکی در این کشور می‌رسد. تمام دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه وارد یک پروسه ثابت می‌شوند. دوره پزشکی در کشور فرانسه شامل سه مرحله خواهد بود که مرحله اول آن یک آموزش 2 ساله است. در پایان هر سال از این آموزش 2 ساله از شما یک آزمون ورودی اخذ می‌شود که شما باید در این آزمون ها نمره قبولی کسب نمایید. مهمترین نکته برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه همین آزمون ها می باشند. دقت داشته باشید که از همه ثبت نام کنندگان خارجی و داخلی برای رشته پزشکی در کشور فرانسه فقط 20 درصد از آن‌ها از این آزمون نمره قبولی دریافت می‌کنند و وارد رشته پزشکی عمومی می‌شوند. این سخت ترین مرحله برای پذیرش در رشته پزشکی در کشور فرانسه خواهد بود.

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در فرانسه

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور فرانسه  نیاز به قبولی در آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه را دارد. همانطور که قبلا ذکر کردیم، شروع تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه با یک دوره 2 ساله آغاز می‌شود که به نوعی پیش دوره پزشکی محسوب می‌شود. اگر شما در آزمون پایان سال اول این دوره پذیرش شدید، وارد سال دوم این دوره خواهید شد. در آزمون سال اول فقط 20 درصد از دانشجویان متقاضیان موفق به کسب نمره قبولی می‌شوند و از دانشجویان بین‌المللی نیز تنها 8 درصد از دانشجویان این آزمون را با موفقیت سپری می‌کنند.

شما 3 تا 5 سال دوره پزشکی عمومی را خواهید داشت که باید آن را سپری نمایید، بعد از پایان این دوره، برای ادامه تحصیل و اخذ پذیرش در تخصص پزشکی در کشور فرانسه نیاز به شرکت در آزمون ملی پزشکی این کشور خواهید داشت. این آزمون به طور همزمان، یک بار در سال و در همه دانشگاه ها برگزار می‌شود. بعد از کسب نمره قبولی در این آزمون شما می‌توانید در گرایش مورد علاقه خود در رشته پزشکی به تحصیل ادامه بدهید. البته خود پزشکی عمومی نیز بعد از این می‌تواند بین 3 تا 6 سال دیگر نیز ادامه پیدا نماید. اما شما برای تحصیل در گرایش‌های مختلف پزشکی در کشور فرانسه زمانی بین 3 تا 6 سال ادامه تحصیل نیاز خواهید داشت.

قاعدتا شما باید در این موقع به زبان فرانسوی کاملا مسلط شده باشید البته مدرک زبان فرانسوی لازم برای شروع این دوره مدرک C1 خواهد بود. شما با تعداد زیادی از گرایش های تخصص پزشکی در کشور فرانسه مواجه خواهید بود که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را برگزینید، اما باز هم در تخصص پزشکی در کشور فرانسه نیز دوباره امکان آموزش های پزشکی به زبان انگلیسی مهیا نبوده و این آموزش‌ها در کلینیک های مختلف به زبان فرانسوی خواهد بود. دولت فرانسه و وزارت بهداشت این کشور برای اهدای جواز طبابت و پزشکی در کشور فرانسه نیز این مدرک زبان فرانسوی را از شما خواهد خواست.

تخصص های پزشکی در کشور فرانسه بعد از اتمام دوره عمومی 11 گرایش کلی خواهد بود که برخی از آن‌ها زیر شاخه هایی نیز دارند که باید یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید؛ این گرایش ها و زیر شاخه ها عبارت‌اند از: 

 • بیهوشی و احیاء
 • زیست شناسی پزشکی
 • زنان و زایمان پزشکی
 • زنان و زایمان
 • تمرین عمومی
 • پزشکی شغلی
 • طب اطفال
 • روانپزشکی
 • بهداشت عمومی و پزشکی اجتماعی
 • عمل جراحی که زیر شاخه هایی نیز خواهد داشت و این زیر شاخه ها عبارت‌اند از:
 • جراحی عمومی
 • جراحی مغز و اعصاب
 • چشم پزشکی
 • گوش و حلق و بینی و جراحی سرویکوفاسالی
 • دهان پزشکی
 • تخصص های پزشکی که زیر شاخه هایی نیز به دنبال خواهد داشت که این زیر شاخه ها عبارت‌اند از:
 • آناتومی و آسیب شناسی سلولی
 • قلب و عروق بیماری
 • پوست و روانشناسی
 • غدد درون ریز، دیابت و بیماری های متابولیکی
 • گوارش و کبد
 • ژنتیک پزشکی
 • خون شناسی
 • طب داخلی
 • پزشکی هسته ای
 • طب فیزیکی و توانبخشی
 • نفرولوژی
 • عصب شناسی
 • Pneumology
 • روماتولوژی
 • تومور شناسی
 • تشخیص زودرس و تصویربرداری پزشکی
 • آموزش پزشکی - 3-5 سال

همانطور که می‌بینید تعداد این گرایش های پزشکی بسیار زیاد است و تنوع آن نیز بسیار بالا است. در واقع برخلاف بسیاری از دانشگاه های پزشکی در سر تا سر دنیا که شما با چند گرایش خاص فقط در آن‌ها روبرو هستید، در فرانسه اما شما می‌توانید در پایان مرحله دوم آموزش پزشکی خود و بعد از کسب نمره قبولی در آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه، بین گرایش های مختلفی که بیان شد با علاقه خود یکی را برگزینید. قسمت جالب ماجرا اینجاست که همه دانشگاه های دولتی و معتبر پزشکی در کشور فرانسه همه این گرایش ها را دارا می‌باشند و شما می‌توانید در هر دانشگاهی که به محل سکونت شما نزدیک‌تر است در این گرایش ها به ادامه تحصیل بپردازید.

برای دانشجویانی که دوره های ابتدایی پزشکی را در کشور فرانسه طی نکرده‌اند قبولی در تخصص پزشکی در کشور فرانسه کمی پیچیده خواهد بود. کشور فرانسه در وهله اول سیستم دانشگاهی کشور شما را قبول داشته باشد که این امر برای کشور فرانسه جز چند کشور مطرح پزشکی در دنیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شامل کشور دیگری نمی‌شود.

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در فرانسه

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای برآورد هزینه های تحصیل در کشور فرانسه دانشجویان رشته پزشکی با دو چالش روبرو خواهند بود: در وهله اول هزینه های مربوط به دانشگاه و شهریه های تحصیلی شما خواهد بود که این یک شگفتی بزرگ در کشور فرانسه محسوب می‌شود، با وجود رتبه بی نظیر پزشکی کشور فرانسه در جهان، این کشور یکی از ارزان ترین کشورهای معتبر برای تحصیل در رشته پزشکی می‌باشد. بسیاری از دانشگاه های این کشور در رشته پزشکی حتی ممکن است امکان تحصیل رایگان را نیز برای شما فراهم آورند. حتی دانشگاه های دولتی و معتبر در رشته پزشکی در کشور فرانسه ممکن است پس از طی چند سال، حقوق ماهیانه نیز برای برخی دانشجویان پزشکی خود در نظر بگیرند و از این نظر شما وارد یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در رشته پزشکی خواهید شد.

اما چالش دوم و مهم دیگر هزینه های اقامت و زندگی در کشور فرانسه می‌باشد، همانطور که می‌دانید فرانسه و مخصوصا شهر پاریس یکی از گرانترین شهرهای جهان برای اقامت می‌باشد؛ البته شهرهای دیگر فرانسه چندان گران نیستند و قیمت زندگی در آن‌ها تقریبا متعادل است؛ اما شما برای زندگی در شهر پاریس نیاز به پول بیشتری نسبت به بسیاری از شهرهای اروپا خواهید داشت.

متوسط هزینه های تحصیلی مختص دانشگاه برای دانشجویان پزشکی در کشور فرانسه، حدود 450 یورو در سال خواهد بود که برای دانشگاه های مختلف کمی متفاوت است ولی دانشگاه های دولتی این کشور احتمالا بیشتر از این مبلغ را از شما نخواهند خواست. البته در فرانسه دانشگاه های خصوصی و نیمه خصوصی هم وجود دارند که رشته پزشکی را ارائه می‌کنند که هزینه های تحصیل در آن‌ها به سالی 2000 یورو و حتی در پاره‌ای از اوقات به 7000 یورو نیز می‌رسد. هزینه ها و شهریه های رشته پزشکی در کشور فرانسه در دوره تخصص پزشکی حتی به کمتر از این مقدار نیز می‌رسد و برای برخی از دانشگاه های این کشور در تخصص پزشکی حتی به عدد 400 و یا 250 یورو نیز خواهد رسید، از این نظر فرانسه یکی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی می‌باشد.

دانشجویانی که در زمان تحصیل علاقه دارند که در محیط های خوابگاهی دانشگاه های مختلف پزشکی در کشور فرانسه اقامت داشته باشند و با امکانات این خوابگاه ها از هزینه های اقامتی خود بکاهند، می‌توانند با پرداخت 90 یورو در سال، در محوطه خوابگاهی اقامت گزینند. این یک آپشن بزرگ و شگفت انگیز برای دانشجویان رشته پزشکی در کشور فرانسه خواهد بود.

اگر شما قصد اقامت در محیط شهرهای فرانسه را در زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور خواهید داشت، همانطور که عرض کردیم این هزینه های برای شهرهای مختلف این کشور بسیار متفاوت خواهد بود و البته به سبک زندگی و شرایط زندگی فردی شما نیز بستگی خواهد داشت.

برای مثال بودجه متوسطی که برای اقامت در هر یک از شهرهای بزرگ فرانسه در زمان تحصیل در رشته پزشکی نیاز خواهید داشت، نزدیک به ارقام زیر خواهد بود:

پاریس: بین 1200 تا 1800 یورو در ماه که البته تفاوت بالای این رقم به دلیل سبک های زندگی متفاوت دیده شده از دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. شما می‌توانید این هزینه را طبق شرایط مختلف کاهش دهید و صرفه جویی اقتصادی برای خود داشته باشید.

نیس : بین 900 و 1400 یورو در ماه

لیون، نانت، بوردو یا تولوز: بین 800 تا 1000 یورو

برای بقیه شهرهای فرانسه، ممکن است مبلغ کمتری (حداقل 650 یورو) نیاز داشته باشید.

همانطور که ملاحظه می‌کنید هزینه زندگی در شهر پاریس تفاوت بسیار فاحشی با شهرهای دیگر کشور فرانسه دارد و شما اگر نیاز دارید که در هزینه های خود در زمان تحصیل صرفه جویی کنید بهتر است شهر دیگری به جز پاریس را برای زندگی انتخاب نمایید. البته شما می‌توانید در پاریس هم این هزینه ها را کاهش دهید و با رعایت نکاتی مانند حضور در محیط های خوابگاهی و استفاده از محیط های دانشجویی و حتی دریافت کمک های مالی بسیاری که در کشور فرانسه تعداد آن‌ها بسیار زیاد و البته قابل توجه هم می‌باشد؛ هزینه زندگی خود را در پاریس نیز بپردازید که نیاز به درایت و مدیریت شما خواهد داشت.

بیمه های درمانی و بهداشتی برای افراد زیر 20 سال در کشور فرانسه رایگان است و برای افراد با سنین بالاتر در سال بین 150 تا 200 یورو متفاوت خواهد بود.

 

تاریخچه پزشکی در فرانسه

تاریخچه پزشکی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پزشکی در کشور فرانسه سابقه بسیار طولانی دارد. دانشمندان پزشکی این کشور در تاریخ این کشور کشفیات و اختراعات بسیار زیادی داشته‌اند که باعث اعتبار بالای علم پزشکی کشور فرانسه در جهان شده است. جالب است بدانید که متخصصان کشور فرانسه در طول سال های زیادی که از تاریخ پزشکی این کشور می‌شود موفق به دریافت 13 جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شده‌اند و نزدیک به 80 نمونه ثبت اختراع در درمان بیماری های مختلف نیز داشته‌اند. کشف علل ژنتیکی سندروم داون در سال 1958، اولین نمونه پیوند کلیه از اهدا کننده مرتبط در سال 1959، کشف واکسن هپاتیت ب در سال 1981، کشف پمپ انسولین برای بیماران دیابتی در سال 1981، کشف ویروس اچ آی وی در سال 1983، استفاده از سلول های بنیادی دریافت شده از خون بند ناف برای درمان بیماری‌های ژنتیکی در سال 1993، اولین پیوند آلوژنتیک صورت در سال 2005 و انتقال خون از طریق سلول‌های بنیادی سرخ رگ ها در سال 2011 جزء نمونه هایی از افتخارات پزشکان این کشور در تاریخ پزشکی این کشور محسوب می‌شود. آن‌ها تاریخ بسیار پر افتخاری داشته‌اند و از این نظر در میان جامع علمی و پزشکی جهان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. اعتباری که اکنون آن‌ها در دانشگاه های مدرن و فول امکانات خود دنبال تکرار آن‌ها هستند و تمایل دارند با تعامل با دانشجویان بین‌المللی که در این راه استعداد دارند، بتوانند خدمات جدیدی برای مردم جهان داشته باشند. آن‌ها در حال حاضر سرمایه گذاری های بسیار زیادی در این راه انجام می‌دهند و اگر شما هم ایده یا طرحی داشته باشید به شدت از شما حمایت کرده و امکانات لازم برای پیش برد ایده شما را به راحتی در اختیار شما قرار می‌دهند. مطالعات پزشکی در کشور فرانسه به سه دوره تقسیم می‌شود. دوره ابتدایی یا PCEM، دوره میانی یا DCEM و در نهایت دوره تخصصی یا پزشکی عمومی که منجر به دریافت دیپلم پزشکی در کشور فرانسه می‌شود، دوره ابتدایی تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه و یا همان PCEM دو سال تحصیلی می‌باشد، این اولین چرخه مطالعات پزشکی در کشور فرانسه محسوب می‌شود که شما در پایان سال اول این دوره باید در یک آزمون بسیار سخت و تعیین کننده شرکت نمایید. شما در این دوره باید تا حد زیادی به زبان فرانسوی تسلط پیدا نمایید و در آزمون پایانی سال اول به سوالات مربوط به این زبان نیز پاسخ دهید، این آزمون شباهت بسیار زیادی به آزمون دکتری در کشور ایران دارد و مواردی که در این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد، شبیه موارد موجود در آزمون دکتری در کشور ایران است. هوش و استعداد تحصیلی، زبان تخصصی و دروس پایه‌ای لازم برای پزشکی در این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که فقط 15 تا 20 درصد از دانش‌آموزان و متقاضیان در این آزمون موفق به کسب نمره قبولی می‌شوند و قبولی در این آزمون احتمالا نیمی از راه شما در رشته پزشکی در کشور فرانسه خواهد بود. این دو سال تحصیلی برای دانشجویان و متقاضیان رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و سایر رشته های مربوط به علوم تجربی در نظام آموزش پزشکی کشور فرانسه مشترک است و همه متقاضیان این رشته ها باید در این دوره شرکت نمایند و از این آزمون نمره قبولی بگیرند. نکته مهمی که درباره این آزمون وجود دارد که باید حتما در نظر داشته باشید که هر دانشجو فقط دو بار حق شرکت در این آزمون را دارد و پس از دو بار اگر موفق به کسب نمره قبولی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه نشود، باید قید این رشته تحصیلی را در کشور فرانسه بزند. چرخه دوم تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه یا همان DCEM 3 تا 4 ساله می‌باشد که برای رفتن به چرخه سوم و شرکت در آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه شما باید این دوره را نیز با موفقیت پشت سر بگذرانید. در این دوره امتحانات نظری متعددی از دانشجویان اخذ می‌شود که قبولی در آن‌ها احتمالا نیاز به مطالعه شبانه‌روزی درس ها و واحدهای پیش رو نخواهد داشت و شما اگر آزمون مرحله اول را پشت سر گذاشته باشید، برای قبولی در این آزمون ها کار سختی در پیش نخواهید داشت ولی با کمی مطالعه و پشتکار می‌توانید از پس این آزمون ها بر‌آیید. در این دوره مطالعات پزشکی دانشجویان کارهای عملی بسیار زیادی را نیز باید پشت سر بگذرانند و در سمینارها و همایش های علمی مختلفی نیز شرکت نمایند. پس از پایان سال آخر دوره دوم تحصیلی پزشکی در کشور فرانسه دانشجویان باید تقاضا نامه شرکت در آزمون ملی پزشکی را در کشور فرانسه پر نمایند. آزمون ملی پزشکی در کشور فرانسه که یک بار در سال برگزار می‌شود لازمه ورود شما به دوره پزشکی عمومی و یا سایر رشته های تخصصی پزشکی در کشور فرانسه می‌باشد. دوره جدید و در‌واقع چرخه سوم برای پزشکی عمومی بعد از این آزمون آغاز می‌شود و با یک دوره کارآموزی 6 ماهه به پایان می‌رسد. بسته به تخصصی که شما برای خود برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه در نظر می‌گیرید، این دوره می‌تواند 4 تا 5 سال طول بکشد. 11 تخصص مختلف برای تخصص پزشکی در کشور فرانسه وجود دارد که در متن به آنها اشاره شد و دانشجویان باید یکی از این تخصص ها را برای تحصیل انتخاب نمایند که پزشکی عمومی نیز یکی از آنها است. جالب است بدانید که دانشجویانی که در دوره تخصصی پزشکی در کشور فرانسه و در آزمون ملی این کشور پذیرش می‌شوند، در یکی از بیمارستان های مربوط به دانشگاه های این کشور ساکن خواهند شد و زیر نظر یک پزشک متخصص قرار می‌گیرند که تا پایان دوره تحصیلی باید موارد آموزشی را از او بیاموزند. نکته مهمی که در این باره وجود دارد، دانشجویان در این دوره زیر نظر این پزشک متخصص و کار آزموده می‌توانند به پزشکی بپردازند و با بیماران مختلف نیز روبرو شوند. آنها امکان تجویز دارو نیز دارند و بسته به بیمارستانی که در آن ساکن هستند ماهیانه 1300 تا 2000 یورو حقوق دریافت می‌نمایند. البته برای دانشجویان در این مقطع گذراندن دوره 6 ماهه کارآموزی در پایان چرخه دوم اجباری است و آنها باید برای ورود به این مرحله و تجویز دارو برای بیماران حتما باید این دوره کارآموزی 6 ماهه را سپری نمایند. طول مدت تحصیل در تخصص پزشکی در کشور فرانسه برای برخی از گرایش های تخصصی مطابق با جدول زیر می‌باشد. تخصص های پزشکی قلب و عروق __ بیماری پوست و امراض دستگاه تناسلی __ غدد، دیابت، بیماری های متابولیک__گوارش و کبد__ژنتیک پزشکی (بالینی، کروموزومی و مولکولی)__ پزشکی هسته ای فیزیکی: 4 سال تخصص های پزشکی و توانبخشی، نئولوژی، نفرولوژی _ ریه__ روماتولوژی، آناتومی و سیتولوژی__ هماتولوژی: 5 سال پزشکی داخلی ، انکولوژی، رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی : 5 سال دندانپزشکی: 4 سال مطالعه جراحی عمومی __ جراحی مغز و اعصاب __ چشم پزشکی __ جراحی گوش، بینی و گلو و گردن: 5 سال بیهوشی: 5 سال مطالعه زیست شناسی پزشکی: 4 سال مطالعه زنان و زایمان پزشکی: 4 سال زنان و زایمان : 5 سال پزشکی اطفال: 4 سال مطالعه روانپزشکی : 4 سال بهداشت عمومی و پزشکی اجتماعی: 4 سال

آخرین ویرایش: 2020-07-02 14:07:28 6,492

نظرات

سلام و وقتتون بخیر در مورد پذیرش پزشکی فرانسه ازتون راهنمایی میخواستم . با تشکر فراوان .

2020-04-10 22:06:36

سلام دوست عزیز، در صورت یادگیری زبان فرانسه هزینه ها برای شما کاهش خواهند یافت و طول این دوره برای پزشک عمومی 9 سال می باشد.برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

2020-04-11 15:14:24

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها