x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در پاکستان

در این مقاله درباره تحصیل در پاکستان صحبت خواهیم کرد. برخی از کشورها وجود دارند که دارای پتانسیل خوبی برای جذب دانشجو هستند، اما بنا به دلایلی مورد استقبال دانشجویان واقع نمی‌شوند. پاکستان نیز یکی از این کشورهاست. متأسفانه با توجه به آنچه در رسانه‌ها شنیده، دیده و خوانده‌ایم، تصور ما از پاکستان یک کشور جنگ‌زده و بدون هیچ امکاناتی است؛ حال آن که تنها برخی از قسمت‌های پاکستان به این صورت است و حتی می‌تواند به عنوان یک مقصد برای تحصیل دانشجویانی که قصد تحصیل در پاکستان را دارند، انتخاب شود. بیایید بیشتر درمورد شرایط زندگی، کار دانشجویی و تحصیل در پاکستان به یکدیگر صحبت کنیم. کشور پاکستان یکی از همسایه‌های ایران است و حتی فرهنگ و زبان آن‌ها نیز بسیار به ما شبیه است. پایتخت پاکستان اسلام آباد است مردمان این کشور بسیار خونگرم و مهربان هستند و به طور کلی می‌توان گفت شما حین زندگی و تحصیل در پاکستان احساس غربت نخواهید داشت. از زمانی که پاکستان از بریتانیا جدا شده است، پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف از جمله زمینه توسعه دانشگاه‌ها داشته است. زبان تکلم در پاکستان زبان اردو است که ترکیبی از زبان‌های هندی، فارسی، ترکی و عربی می‌باشد. یادگیری این زبان برای دانشجویان ایرانی سخت نیست؛ البته امکان تحصیل در پاکستان به زبان انگلیسی در مقاطع بالاتر وجود دارد. در ادامه مقاله به صورت جزئی‌تر در مورد اطلاعات جامع مورد نیاز شما توضیح خواهیم داد.

مشاوره تحصیل در پاکستان
فهرست

تحصیل رایگان در پاکستان

تحصیل رایگان در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در پاکستان باید هزینه دانشگاه‌های این کشور را پرداخت کنید. البته زندگی در پاکستان پر هزینه نیست و شهریه دانشگاه‌ها نیز نسبت به کشورهای دیگر پایین‌تر است. اما اگر بخواهید به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید، دو راه خواهید داشت. استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و انجام کار دانشجویی که در مورد هر کدام در قسمت‌های بعدی توضیح خواهیم داد. 

امکان این که هزینه‌های تحصیل در پاکستان را خودتان فراهم کنید، تا حدودی وجود دارد؛ اما باید به این نکته نیز باید توجه کرد که ممکن است شما موفق به اخذ بورسیه‌های تحصیلی و یا پیدا کردن کار دانشجویی نشوید. بنابراین بهتر است پیش از سفر برای تحصیل در پاکستان بودجه‌ای برای تحصیل خود فراهم کنید و در نهایت چنانچه موفق به اخذ بورسیه یا انجام کار دانشجویی شدید، از بودجه در نظر گرفته شده استفاده نکنید.

بورسیه تحصیلی در پاکستان

بورسیه تحصیلی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان افغان در بین دانشجویان خارجی که برای تحصیل به پاکستان سفر می‌کنند، از شانس  بیشتری در دریافت بورسیه‌های تحصیلی قرار دارند. 

بورسیه‌های تحصیلی پاکستان از سوی دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند و دانشگاه‌های مختلف با بررسی شرایط دانشجویان و رزومه تحصیلی و سایر موارد تصمیم می‌گیرند که بورسیه‌های تحصیلی به چه دانشجویانی اعطا شود.

این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان تمام مقاطع و در رشته‌های مختلف اعطا می‌شود. از آنجایی که کشور پاکستان مانند تمام کشورهای دیگر در تلاش است دانشجویان بین‌المللی را جذب کند و روابط علمی خود را با سایر کشورها گسترش دهد، بورسیه‌های تحصیلی این کشور به راحتی در اختیار دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرند. در ادامه برخی از بورسیه‌های تحصیلی که در پاکستان ارائه می‌شود را به شما معرفی خواهیم کرد:

بورسیه تحصیلی کمیسیون آموزش عالی پاکستان به دانشجویان داخلی و بین‌المللی در کشور پاکستان تعلق می‌گیرد. البته این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان پاکستانی در نظر گرفته شده است و تنها دانشجویان ممتاز بین‌المللی می‌توانند از آن استفاده کنند.

تعدادی از دانشگاه‌های این کشور مانند دانشکده دولتی لاهور و... بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند که نیمی از هزینه تحصیل در پاکستان را تأمین می‌کند . برای اطلاع از شرایط دریافت این بورسیه باید از اداره دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، پرس و جو کنید.

کمیته آموزش عالی اسلام آباد و موسسه آموزشی Tempus به دانشجویان داخلی و خارجی پاکستان بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. ملاک برای اعطای این بورسیه تحصیلی مواردی مانند رزومه تحصیلی، موضوعات پژوهشی ارائه شده و سطح علمی دانشجو است.

برای اطلاع از شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید از دانشگاه خود اطلاعات تکمیلی را بگیرید.

اعتبار دانشگاه های پاکستان و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های پاکستان و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور پاکستان یک کشور درحال توسعه است و به همین دلیل دانشگاه‌های این کشور تا الان رتبه خوبی در سطح جهانی نداشته‌اند. البته مدرک تحصیل در پاکستان در بسیاری از کشورهای جهان مورد تأیید است و یا قابل معادل سازی است.

همیشه معیارهای مختلفی برای اعتبار سنجی دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. ملاک‌هایی مانند سطح علمی دانشگاه، سطح امکانات در نظر گرفته شده برای دانشجویان و... برای رده‌بندی دانشگاه‌های کشورهای مختلف در نظر گرفته می‌شوند.

دانشگاه‌های پاکستان با توجه به موضوعات مختلف مانند رشته‌های علوم پزشکی، رشته‌های مهندسی، رشته‌های هنر و... دارای رتبه‌های مختلف می‌باشند. اما به طور کلی می‌توان گفت دانشگاه قائد اعظم بهترین دانشگاه این کشور است و پس از آن انستیتو مهندسی و علوم کاربردی پاکستان و دانشگاه آقاخان قرار دارند. 

اگر با توجه به ملاک‌های رده‌بندی QS به دانشگاه‌های پاکستان امتیاز دهیم؛ شصت درصد امتیاز به امکانات آموزشی دانشگاه‌های پاکستان و چهل درصد به پژوهش‌های دانشگاه‌های این کشور تعلق می‌گیرد. بسیاری از دانشجویان داخلی و بین‌المللی که به تحصیل در پاکستان پرداخته‌اند، موفق شده‌اند برای ادامه تحصیل به بهترین دانشگاه‌های دنیا بروند و همچنین در فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در سطح بین‌الملل مشغول به فعالیت شوند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در پاکستان

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زبان تحصیل در پاکستان برای دانشجویان بین‌المللی انگلیسی است. به همین دلیل دانشجویان باید در آزمون‌های زبان شرکت کنند و به زبان انگلیسی مسلط باشند تا بتوانند از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که اگر بخواهید می‌توانید به زبان اردو نیز در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید.

جالب است بدانید که تعدادی از دانشگاه‌های پزشکی پاکستان از سطح علمی خوبی برخوردارند و دانشجویان زیادی از کشورهای دیگر برای تحصیل در این دانشگاه‌ها درخواست می‌دهند. آزمون ورودی برای متقاضیان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی آزمون MCAT می‌باشد. در این آزمون دانشجویان باید در درس‌های پیش نیاز پزشکی مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک نمره قبولی کسب کنند. همچنین سطح زبان انگلیسی دانشجویان نیز در این آزمون سنجیده می‌شود. 

برای تحصیل در سایر رشته‌ها دانشجویان مستلزم شرکت در آزمون‌های ورودی نیستند. هر دانشگاه برای پذیرش شرایط خاص خود را ارائه می‌دهد و باید از وب سایت دانشگاه مورد نظر اطلاعات لازم را به دست آورید. اما به طور کلی می‌توان گفت شرایط پذیرش دانشگاه‌ها به سه صورت است. برخی از آن‌ها آزمون ورودی برگزار می‌کنند. برخی دانشگاه‌ها با توجه به معدل و رزومه تحصیلی دانشجو پذیرش می‌کنند و برخی دیگر بر اساس رزومه تحصیلی و معدل دانشجویان واجد شرایط را انتخاب کرده و در مرحله بعد برای پذیرش مصاحبه برگزار می‌کنند. توجه داشته باشید که روش پذیرش در مقاطع مختلف نیز ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

معادل سازی مدارک در پاکستان

معادل سازی مدارک در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای اینکه مدارک تحصیل خود را برای تحصیل در پاکستان معادل سازی کنید، باید یک پروسه اداری را طی کنید. 

اولین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که شما باید مدرک دیپلم دوازده ساله داشته باشید. بنابراین متقاضیانی که در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای درس خوانده‌اند و مدرک دیپلم خود را 11 ساله دریافت کرده‌اند باید یک سال دیگر درس بخوانند. برای این کار دو راه حل وجود دارد؛ راه اول این است که در ایران کاردانی خود را بگیرید و سپس برای تحصیل در پاکستان اقدام کنید. راه دوم این است  که وارد کالج‌های پاکستان شوید و به همراه دانش آموزان پاکستانی سال آخر پیش دانشگاهی خود را بگذرانید. البته روش دوم دردسرهایی دارد؛ شما باید برای تحصیل در پاکستان در دوره پیش دانشگاهی مدارک خود را ارسال کنید و ویزای تحصیلی دریافت کنید و ممکن است پس از پایان کالج موفق به اخذ پذیرش نشوید و این موضوع باعث می‌شود که شما تنها وقت و هزینه خود را صرف کرده باشید. به همین دلیل عاقلانه‌ترین راه این است که مدرک کاردانی خود را در ایران بگیرید و سپس برای تحصیل در پاکستان اقدام کنید. 

اولین مرحله در پروسه معادل سازی مدارک تحصیلی تأیید مدارک تحصیلی از سوی سازمان‌های مربوطه است. برای دریافت تأییدیه مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم باید به اداره آموزش پرورش ناحیه و مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنید و برای تأیید مدارک دانشگاهی خود باید به دانشگاه محل تحصیل مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که مدرک برخی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی ممکن است در پاکستان معادل سازی نشوند و معتبر نباشند.

گام دوم ترجمه مدارک است. مدارک تحصیلی و رزومه تحصیلی شما باید به زبان انگلیسی ترجمه شود و این کار باید توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت پاکستان در ایران انجام شود. همچنین برای تحصیل در مقاطع بالاتر مانند فوق لیسانس و دکترا که به ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه نیاز است، باید این دو مدرک را نیز ترجمه کنید. اگر خودتان قادر به این کار نیستید یا برای اطمینان بیشتر می‌توانید این مدارک را نیز به موسسات ترجمه بسپارید. 

پس از ترجمه مدارک باید آن‌ها را به سفارت ارائه دهید و درخواست خود را برای تحصیل در پاکستان بنویسید. در صورتی که  موفق به دریافت پذیرش شوید، باید کارهای مربوط به دریافت ویزای تحصیل در پاکستان را انجام دهید و برای تحصیل به این کشور سفر کنید.

خوابگاه در پاکستان

خوابگاه در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های پاکستان نیز مانند تمام کشورها امکانات اقامتی و رفاهی برای دانشجویان خود در نظر گرفته‌اند. دانشجویان برای اقامت می‌توانند در خوابگاه‌های دانشجویی و یا آپارتمان‌های دانشجویی اقامت کنند. هر کدام از این دو مورد مزایا و معایبی دارند که شما با توجه به ملاک‌ها و سلیقه خودتان می‌توانید یکی از این دو را انتخاب کنید.

خوابگاه‌های دانشجویی معمولا داخل دانشگاه‌ها و یا در محلی نزدیک به آن‌ها واقع می‌شوند. این خوابگاه‌ها عموما توسط خود دانشگاه‌ها مدیریت می‌شوند. خوابگاه‌های دانشجویی دارای اتاق‌های یک تا چند نفره هستند. خوابگاه‌ها دارای امکانات مشترک بین یک یا چند اتاق هستند. این امکانات شامل آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و... می‌باشند. معمولا در خوابگاه‌ها کتابخانه و سالن‌های مطالعه نیز برای دانشجویان وجود دارد. 

اگر بخواهید به تنهایی یک آپارتمان دانشجویی اجاره کنید، به نفع شما نخواهد بود؛ چر که مجبورید به تنهایی همه‌ی هزینه‌ها را پرداخت کنید و ممکن است از حد توان شما خارج باشد. علاوه بر آن زندگی تنهایی برای شما سخت و طاقت فرسا خواهد بود. آزادی‌های زندگی در آپارتمان‌ها بیشتر است و شما می‌توانید با چند نفر از دوستان مورد اعتماد خود یک آپارتمان مشترک اجاره کنید تا هزینه‌ها نیز تقسیم شوند. توجه داشته باشید که آپارتمانی نزدیک دانشگاه اجاره کنید تا با مشکل رفت و آمد مواجه نشوید. آژانس‌های املاک موجود در پاکستان می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند. 

 

 

امتیازات کارت دانشجویی در پاکستان

امتیازات کارت دانشجویی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه زندگی و تحصیل در پاکستان زیاد نیست؛ با این حال شما می‌توانید با استفاده از کارت دانشجویی خود در بسیاری از مراکز نیز تخفیف بگیرید. البته در پاکستان دانشگاه‌ها با مراکز مختلف برای تخفیف‌های دانشجویی قرارداد نمی‌بندند و تنها برخی از مراکز خدماتی، فروشگاهی و مراکز تفریحی برای جلب دانشجویان به آن‌ها تخفیف‌هایی ارائه می‌دهند. معمولا شما می‌توانید برای بازدید از مراکزی که وابسته به دولت هستند مانند موزه‌ها و آثار تاریخی موجود در پاکستان، از تخفیف خوبی بهره‌مند شوید و حتی در برخی از روزهای خاص به رایگان از این مراکز بازدید کنید. 

اما اگر بخواهید از مراکز خصوصی که دارای تخفیف برای دانشجویان هستند استفاده کنید، لازم است که همواره کارت خود را همراه داشته باشید و از آن‌ها در این مورد سوال کنید. همچنین اگر مرکزی را پیدا کردید که دارای تخفیف‌های دانشجویی است، می توانید دوستان خود را نیز در جریان بگذارید. معمولا در پاکستان شما می‌توانید از مراکز خرید، فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌ها و کافی ساپ‌ها تخفیف دانشجویی بگیرید.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در پاکستان و حتی سایر کشورها را دارند،  می‌خواهند که هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین کنند. بعد از بورسیه‌های تحصیلی، اشتغال در کارهای پاره وقت دانشجویی برای دانشجویان دومین راه تأمین هزینه‌های تحصیل است. 

اما دانشجویان حین تحصیل در پاکستان در چه مشاغلی می‌توانند فعالیت داشته باشند؟ مشاغل پاره و مشاغل آنلاین بهترین فرصت‌های شغلی برای دانشجویان هستند. اگر قصد دارید در زمینه شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود کار پیدا کنید تا در عین کسب درآمد تجربه نیز کسب کنید، می‌توانید از اساتید خود راهنمایی بگیرید یا به شرکت‌هایی که در حوزه رشته تحصیلی شما فعالیت می‌کنند مراجعه کنید و از نیازمندی‌های آن‌ها اطلاع پیدا کنید.

اگر به زبان اردو مسلط باشید، می‌توانید خیلی راحت‌تر کار کنید. دانشجویان مسلط به این زبان می‌توانند در رستوران‌ها به عنوان گارسون کار کنند، فروشنده باشند و یا در کارهای ترجمه شرکت کنند. همچنین برخی از دانشجویان مشغول تدریس خصوصی می‌شوند.

مشاغل آنلاین از دیگر مشاغلی هستند که محدود به مکان نمی‌باشند و دانشجویان می‌توانند هر کجا که هستند فعالیت داشته باشند. البته باید توجه داشته باشید که ساعت کاری زیاد شما به روند درس آسیب نرساند. مهمترین مشاغل آنلاین شامل تولید محتوا، طراحی سایت، ترجمه و... می‌باشند.

تعدادی از دانشگاه‌های پاکستان برخی از فرصت‌های شغلی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. برای مثال شما می‌توانید در کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، سالن‌های کامپیوتر، بوفه‌های دانشگاه و... فعالیت کنید و به کسب درآمد بپردازید.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در پاکستان

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فرصت انجام کار دانشجویی برای افرادی که مشغول به تحصیل در پاکستان هستند فراهم است. دانشجویان این کشور نیز مانند بسیاری از کشورها مجاز به انجام کار پاره وقت هستند. معمولا برای انجام کار نیازی به مجوز نیست، مگر این که کارفرما از شما مجوز بخواهد. در اکثر مواقع شما می‌توانید با ارائه ویزای تحصیل در پاکستان و کارت دانشجویی خود اعتماد کارفرمایان را جلب کنید و مشغول به کار شوید.

کارآفرینی حین تحصیل در پاکستان کار عاقلانه‌ای نیست، چرا که نیز به سرمایه دارد و همچنین اگر کاری برای خود داشته باشید باید تمام وقت کار کنید. نکته دیگری که در این باره وجود دارد این است که معمولا دانشجویان پس از پایان دوران تحصیل در پاکستان به کشور خود بازمی‌گردند و احتمال موفقیت برای اقامت پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور کم است. مگر این که موفق شوید بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی ویزای کار یا سرمایه‌گذاری بگیرید.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در پاکستان

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که مشغول به تحصیل در پاکستان هستند باید توسط شرکت‌های بیمه موجود در این کشور بیمه شوند. خدمات هر شرکت متفاوت است و شما باید با چک کردن بیمه نامه‌های مختلف، مناسب‌ترین بیمه نامه را برای خود انتخاب کنید. معمولا شرکت‌های بیمه، برای دانشجویان بیمه نامه‌ای ارائه می‌دهند که شامل هزینه درمان‌ها، داروها و ویزیت پزشک‌های اورژانسی می‌باشد. چنانچه به خدمات بیش از آن مانند ویزیت پزشک‌های مختلف، هزینه بستری در بیمارستان و... نیاز دارید، می‌توانید سایر بیمه نامه‌ها را بررسی کنید.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در پاکستان

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

امکان افتتاح حساب برای دانشجویان بین‌المللی که مشغول به تحصیل در پاریس هستند وجود دارد و آن‌ها می‌توانند به راحتی با ارائه مدارک خود حساب بانکی افتتاح کنند. مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در بانک‌های پاکستان، ویزای تحصیل در پاکستان و آدرس و شماره تلفن محل اقامت شما می‌باشد. توجه داشته باشید که تمامی خدمات اینترنتی و بانکداری الکترونیک را فعال کنید و کارت بانکی دریافت کنید تا برای انجام عملیات‌ مورد نظر خود با محدودیت ساعات کاری شعبه‌های مواجه نشوید. توجه داشته باشید که در مورد امکان انجام تراکنش بین ایران و پاکستان نیز هم از بانک‌های داخلی و هم از بانکی که در کشور پاکستان در آن حساب باز کرده‌اید، سوال کنید. دانشجویان سال بالاتر می‌توانند بهترین بانک برای افتتاح حساب را به شما معرفی کنند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای این که بتوانید پس از پایان تحصیل در پاکستان وارد بازار کار در ایران شوید؛ لازم است در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل کنید. وزارت علوم ایران حساسیت ویژه‌ای روی کیفیت آموزشی دانشگاه‌های خارج از کشور دارد و به همین دلیل برای هر کشور لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود ارائه داده است و دانشگاه‌های هر کشور را نیز وابسته به کیفیت آموزشی دسته‌بندی کرده است. از آن جایی که دانشگاه‌های کشور پاکستان همچنان در حال پیشرفت هستند، از نظر وزارت علوم ایران جزو دسته متوسط جای گرفته‌اند. در این دانشگاه‌ها معمولا دانشجویان به تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازند. البته می‌توان در این دانشگاه‌ها در مقطع دکترا نیز تحصیل کرد، اما تنها در صورتی موفق خواهید بود که جزو دانشجویان ممتاز این دوره باشید و رزومه تحصیلی خود را تقویت کنید.در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم برای تحصیل در پاکستان را به شما ارائه داده‌ایم:

 • National College of Arts (NCA) - Lahore 
 • North West Frontier Province Agricultural University (NWFPAU)
 • North West Frontier Province University of Engineering & Technology (NWFPUET)
 • Quaid-I- Azam University, Islamabad (QAU)
 • University of Engineering & Technology, Lahore (UETL)
 • University of Sindh (SU)
 • University of the Punjab, Lahore (PU)
 • Water Resources Engineering University of Engineering & Technology, (Lahore)

البته در صورتی که دانشجویان در دانشگاه‌هایی غیر از دانشگاه‌های نامبرده تحصیل کنند، این امکان را دارند که مدرک خود را معادل سازی کنند. اما این کار مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است و بهترین کار این است که در دانشگاه‌های تأیید شده مشغول به تحصیل شوید. 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در پاکستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های پزشکی پاکستان نیز از کیفیت آموزشی خوبی برخوردارند و دانشجویان با استعداد به راحتی می‌توانند با تحصیل در پاکستان به پزشکان خبره‌ای تبدیل شوند. دانشگاه‌های پزشکی پاکستان مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز هستند و دانشجویان می‌توانند پس از تحصیل در این دانشگاه‌ها وارد ایران شوند و به طبابت بپردازند. البته مدارک این دانشگاه‌ها نه تنها در ایران بلکه در سطح بین‌الملل معتبر است. در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در پاکستان را به شما ارائه می‌دهیم:

 • دانشگاه سند University of  Sind 
 • دانشگاه كراچي University of  Karachi 
 • دانشگاه پنجاب (كينگ ادوارد، فاطمه جناح ، علامه اقبال) University of Punjab 
 • دانشگاه پيشاور University of  Peshawar
 • دانشگاه بهاولپور University of  Bahawalpur
 • دانشگاه قائد اعظم

برخی از کالج‌های پزشکی نیز در پاکستان وجود دارند که وابسته به دانشگاه قائد اعظم هستند و مدرک این کالج‌ها از دانشگاه قائد اعظم صادر می‌شود. مدارک تحصیلی این کالج‌ها نیز در ایران مورد تأیید است.

دانشجویانی که در دانشگاه‌هایی غیر از دانشگاه‌های موجود در لیست به تحصیل در پاکستان می‌پردازند باید بدانند که در صورتی که قصد بازگشت به ایران و معادل سازی مدرک تحصیلی خود را دارند باید هزینه معادل سازی را پرداخت کنند و همچنین لازم است یک یا چند ترم در دانشگاه‌های ایران تحصیل کنند تا بتوانند در ایران مشغول به کار شوند. 

دانشگاه های برتر در پاکستان

دانشگاه های برتر در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR


علاوه بر این که تحصیل در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم مورد اهمیت است، اگر در دانشگاه‌های معتبر این کشور تحصیل کنید می‌توانید آینده خوبی برای خود رقم بزنید. برخی از دانشگاه‌های پاکستان در بین دانشگاه‌های برتر جهان دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه بهترین دانشگاه‌های کشور پاکستان را به شما معرفی می‌کنیم.

دانشگاه علوم و تکنولوژی اسلام آباد

این دانشگاه در شهر اسلام آباد و در سال 1991 تأسیس شده است و جزو مراکز غیر دولتی پاکستان محسوب می‌شود. در این دانشگاه رشته‌های متعددی با گرایش‌های مختلف و در مقاطع تحصیلی گوناگون ارائه می‌شود و شما می‌توانید با بالاترین کیفیت در این دانشگاه تحصیل کنید. شرایط پذیرش در این دانشگاه بر اساس آزمون‌های ورودی، رزومه تحصیلی و معدل و ریزنمرات دوره‌های قبلی دانشجو صورت می‌گیرد.

دانشگاه قائد اعظم

این دانشگاه نیز در شهر اسلام آباد واقع شده است و یک موسسه غیر انتفاعی است. این دانشگاه در ابتدا تنها برای ارائه مقاطع دکترا و فوق دکترا تأسیس شده بود اما در سال‌های اخیر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در بسیاری از رشته‌ها در این دانشگاه ارائه می‌شود. این دانشگاه در بین کوه‌های مارگالا واقع شده است که باعث می‌شود فضایی بی نظیر داشته باشد و دانشجویان در این دانشگاه می‌توانند لذت تحصیل در پاکستان را تجربه کنند. این دانشگاه دارای امکانات تحصیلی و رفاهی زیادی برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی است که برای تحصیل در پاکستان اقدام می‌کنند.

دانشگاه پنجاب

دانشگاه پنجاب در سال 1882 تأسیس و در شهر لاهور واقع شده است.دانشگاه پنجاب نیز یک موسسه آموزشی غیر انتفاعی است. در این دانشگاه رشته‌های مختلفی در تمام مقاطع ارائه می‌شوند. شرایط پذیرش در این دانشگاه بر اساس رزومه تحصیلی و معدل دوره‌های قبلی است. البته در برخی از رشته‌های پرطرفدار مانند پزشکی متقاضیان تحصیل در پاکستان و در این دانشگاه باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. دانشگاه پنجاب به سبب پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف علمی و هنری، اساتید خبره و پژوهش‌های ارائه شده در آن مشهور است.

دانشگاه لاهور

دانشگاه لاهور یکی از بزرگترین دانشگاه‌های پاکستان است که در سال‌های اخیر مورد توجه دانشجویان بین‌المللی و به خصوص دانشجویان آسیایی واقع شده است. این دانشگاه دارای هفت پردیس است. ساختمان‌های این دانشگاه در شهرهای بزرگ پاکستان مانند لاهور و اسلام آباد و چند شهر دیگر واقع شده است. دانشگاه لاهور دارای  11 دانشکده، 3 پارک فناوری و دو مرکز تحقیقاتی می‌باشد. یکی از مواردی که در دانشگاه‌ لاهور مورد توجه قرار گرفته است، وجود کتابخانه‌های معتبر در این دانشگاه است. این کتابخانه‌ها بسیار وسیع هستند و منابع و کتب معتبری در آن‌ها برای استفاده دانشجویان قرار داده شده است. دانشگاه لاهور در بین هزار دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و مدرک ارائه شده در آن در بسیاری از کشورهای جهان معتبر است.

دانشگاه آقا خان

دانشگاه آقاخان در شهر کراچی واقع شده است. در این دانشگاه دانشجویان علاوه بر دانش تئوری، تجربه‌های عملی نیز کسب می‌کنند و می‌توانند پس از ورود به بازار کار به عنوان یک نیروی حرفه‌ای عمل کنند. جالب است بدانید که دانشگاه آقاخان نه تنها در پاکستان بلکه در برخی از کشورهای شرق آفریقا، بریتانیا و افغانستان نیز دوره‌های آموزشی خود را ارائه می‌دهد و همین موضوع بعث جلب توجه دانشجویان سراسر جهان شده است. دانشگاه علوم پزشکی آقاخان نیز از دانشگاه‌های معتبر پزشکی در پاکستان است که همه ساله تعدادی از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در پاکستان برای این دانشگاه درخواست می‌دهند. دانشگاه آقاخان دانشجویان خود را بر اساس رزومه تحصیلی و نمرات و معدل دوره‌های تحصیلی پیشین پذیرش می‌کند و برای پذیرش در رشته‌هایی مانند پزشکی آزمون‌ ورودی برگزار می‌شود. 

دانشگاه کراچی

این دانشگاه نیز در بین هزار دانشگاه برتر جهان قرار دارد و می‌توان گفت بزرگترین موسسه آموزشی در پاکستان است. در دانشگاه کراچی تعداد بسیار زیادی کتاب قرار دارد و این یکی از دلایلی است که اساتید و دانشجویان این دانشگاه دارای سطح علمی بالایی هستند و کیفیت تحقیقات در این دانشگاه بسیار زیاد است. تحصیل در دانشگاه کراچی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید مدرک زبان خود را در کنار سایر مدارک تحصیلی ارائه دهند. در این دانشگاه حدود 800 استاد کار می‌کنند و تعداد دانشجویان آن نیز به 24000 نفر می‌رسد که سهم قابل توجهی از آن‌ به دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در پاکستان تعلق می‌گیرد.

دانشگاه بهاالدین زکریا

دانشگاه زکریا نیز در بین دانشگاه‌های برتر پاکستان قرار دارد. این دانشگاه در سال 1975 در شهر مولتان پاکستان تأسیس شده است. دانشگاه زکریا از دیگر موسسات غیر انتفاعی در پاکستان است. رشته‌های گوناگونی در این دانشگاه ارائه می‌شود و امکان تحصیل برای دانشجویان در تمام مقاطع وجود دارد. دانشجویان در این دانشگاه می‌تواند به زبان‌های اردو و انگلیسی تحصیل کنند.

دانشگاه Bahria

این دانشگاه در سال 2000 تأسیس شده است. این دانشگاه غیر انتفاعی در شهر اسلام آباد قرار گرفته است. البته برخی از ساختمان‌ها و مراکز آموزشی وابسته به این دانشگاه در شهر لاهور نیز وجود دارد. در این دانشگاه مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌شوند و شما می‌توانیدر در رشته دلخواهتان به تحصیل در این دانشگاه بپردازید. 

این دانشگاه‌ها تنها دانشگاه‌های معتبر موجود در پاکستان نیستند. بهترین دانشگاه‌های پاکستان را به شما معرفی کردیم، اما موسسات آموزشی معتبر دیگری نیز در این کشور وجود دارد که شما می‌توانید در آن‌ها تحصیل کنید و پس از فارغ‌التحصیلی به بهترین دانشگاه‌های جهان برای ادامه تحصیل بورس شوید و یا در شغل دلخواهتان در ایران یا جهان مشغول به کار شوید. 

نظام آموزشی پاکستان

نظام آموزشی پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، کشور پاکستان پس از جدا شدن از بریتانیا پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه تحصیلات و نظام آموزشی داشته است و علی‌رغم تصور بسیاری از افراد می‌تواند مقصد تحصیلی خوبی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند باشد. جالب است بدانید که بر اساس رتبه بندی‌های سال 2015-2016  نظام آموزشی پاکستان در بین 50 نظام آموزشی برتر جهان شناخته شده است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در پاکستان را دارند باید با نظام آموزشی این کشور آشنا باشند؛ در این قسمت در این مورد توضیح می‌دهیم.

تحصیل در پاکستان در مقاطع پیش از دانشگاه به سه مرحله ابتدایی و دوره اول و دوره دوم متوسطه تقسیم‌بندی می‌شود. تحصیلات از پنج سالگی شروع می‌شود و پنج سال طول می‌کشد. پس از آن دانش آموزان وارد دوره متوسطه می‌شوند و سه سال طول می‌کشد. دوره دبیرستان نیز یک دوره دو ساله است. بعد از آن دانشجویان در امتحانات شرکت می‌کنند تا بتوانند مدرک تحصیلات ده ساله خود را بگیرند . در صورت قبولی در امتحانات می‌توانند وارد کالج‌های این کشور شوند تا برای ورود و تحصیل در دانشگاه‌های پاکستان آماده شوند. پس از پایان دوران کالج دانش آموزان مدرک دیپلم دوازده ساله خود را دریافت می‌کنند. در نظام آموزشی پاکستان قانونی وجود دارد که دانش آموزان می‌توانند با وجود مردودی در چند درس محدود، به سال‌های بالاتر بروند و تحصیلات خود را ادامه دهند.

معمولا برای ورود به دانشگاه‌های پاکستان در رشته‌های غیر پزشکی معدل بالا و رزومه تحصیلی اهمیت زیادی دارد و شرایط پذیرش در تعداد زیادی از رشته‌ها که دارای طرفداران زیادی هستند، بسیار رقابتی است. 

دوره‌های تحصیلی در دانشگاه پاکستان نیز تقریبا با دوره‌های تحصیلی ایران مطابقت دارد.  دوره Bachelor معادل مدرک لیسانس، دوره Master معادل مدرک فوق لیسانس و دوره M.Phil مطابق با مدرک دکتراست. دانشجویان می‌توانند در مقاطع PHD و بالاتر نیز تحصیل کنند.

 

 

لیسانس در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در پاکستان

لیسانس در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر قسمت‌های قبلی مقاله را مطالعه کرده باشید، کم و بیش در مورد تحصیل در پاکستان و در مقطع لیسانس اطلاعاتی کسب کرده‌اید. برای اخذ پذیرش در مقطع لیسانس باید دارای مدرک دیپلم دوازده ساله یا مدرک فوق دیپلم باشید. برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش آزمون ورودی برگزار می‌کنند و برخی دیگر نیز به مصاحبه یا بررسی رزومه تحصیلی و معدل دیپلم بسنده می‌کنند.

تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های پاکستان برای دانشجویان بین‌المللی امکان پذیر است و دانشجویان می‌توانند با تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور، وارد دانشگاه‌‌‌های برتر جهان شوند و ادامه تحصیل دهند.

دوره لیسانس در پاکستان یک دوره سه الی چهار ساله است. امکان تحصیل در پاکستان در مقطع لیسانس به زبان‌های انگلیسی و اردو وجود دارد. شما تقریبا می‌توانید در تمام دانشگاه‌های معتبر این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌های برای پذیرش از شما مدرک زبان نیز درخواست می‌کنند و برخی دیگر به تسلط شما به این زبان اکتفا می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در پاکستان در مقطع لیسانس عبارتند از؛

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات آن‌ها به صورت ترجمه شده توسط مراجع مورد تأیید سفارت پاکستان
 • ویزای تحصیل در پاکستان
 • درخواست پذیرش در دانشگاه مورد نظر
 • رزومه تحصیلی و کاری 
 • مدرک زبان در صورت درخواست دانشگاه

البته مدارکی که ذکر کردیم، مدارک عمومی مورد نیاز برای تمام دانشگاه‌ها می‌باشد. بهتر است پیش از ارائه مدارک به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و در مورد مدارک مورد نیاز در دانشگاه اطلاعاتی به دست آورید.

فوق لیسانس در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در پاکستان

فوق لیسانس در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در پاکستان در مقطع فوق لیسانس با کیفیت آموزشی بالایی امکان پذیر است. دانشجویانی که از دانشگاه‌های پاکستان در مقطع فوق لیسانس فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند وارد بازارهای کار بین‌المللی شوند و فرصت‌های شغلی خوبی به دست آورند. همچنین آن‌ها می‌توانند در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در سراسر جهان ادامه تحصیل دهند و به طور کلی می‌توان گفت علی‌رغم تصور عموم، شما با تحصیل در پاکستان نیز می‌توانید به اهداف خود برسید.

مقطع فوق لیسانس در پاکستان نیز مانند بسیاری از دیگر مقاطع یک دوره یک الی دو ساله است. البته ممکن است به علت ارائه پایان نامه یک ترم بیشتر طول بکشد. نکته‌ای که وجود دارد این است که شما می‌توانید توانایی‌های خود را در این دوره به خوبی نشان دهید. برای مثال اگر شما یک ایده‌ی پژوهشی نوین داشته باشید یا به ارائه مقاله در این مقطع بپردازید، دانشگاه محل تحصیل شما را به عنوان یک نخبه می‌شناسد و حمایت‌های زیادی از شما می‌کند. چرا که نخبگان هر دانشگاه این توانایی را دارند که امتیاز دانشگاه را افزایش دهند. به همین دلیل هرچه فعالیت‌های علمی شما در این دوره بیشتر باشد، می‌توانید  آینده روشن‌تری برای خود رقم بزنید. 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در پاکستان و در مقطع فوق لیسانس عبارت است از؛

 • مدرک دوره لیسانس و دیپلم به همراه ریزنمرات آن‌ها به صورت ترجمه شده توسط مراجع مورد تأیید سفارت پاکستان در ایران
 • ویزای تحصیل در پاکستان
 • رزومه تحصیلی و کاری 
 • مدرک زبان در صورت درخواست دانشگاه
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه

پیش از ارائه مدارک وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید تا به خاطر کمبود مدارک روند پذیرش شما با مشکل مواجه نشود. 

توصیه نامه یکی از مدارکی است که اهمیت زیادی در پذیرش شما دارد. سعی کنید آن را از اساتیدی دریافت کنید که اطلاعات کاملی نسبت به شما و توانایی‌هایتان دارند و می‌توانند توصیه نامه خوبی برایتان بنویسند.

دکترا در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش دکترا در پاکستان

دکترا در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش دکترا در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تقاضای دانشجویان ایرانی برای تحصیل در پاکستان و در مقطع دکترا نسبت به لیسانس و فوق لیسانس کم‌تر است؛ به این دلیل که دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم برای تحصیل در پاکستان در دسته‌ متوسط لیست ارائه شده قرار گرفته‌اند .البته تحصیل در این مقطع در پاکستان نیز جای پیشرفت دارد و حتی شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های پاکستان در فرصت شغلی مورد  علاقه خود در بسیاری از کشورهای جهان مشغول به کار شوید. 

مدت تحصیل در پاکستان در مقطع دکترا وابسته به رشته تحصیلی مورد نظر شما متفاوت است و ممکن است بین سه تا پنج سال طول بکشد. این دوره معمولا پژوهشی است و خبری از کلاس‌های درس تئوری نیست. دانشجویان ممتاز این مقطع می‌توانند در دانشگاه محل تحصیل خود فعالیت کنند و درآمد داشته باشند. همچنین بورسیه‌های تحصیلی در نظر گرفته شده برای دانشجویان این دوره، شامل تسهیلات بیشتری است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در پاکستان در مقطع دکترا عبارتند از؛

 • مدرک فوق لیسانس و لیسانس به همراه معدل و ریزنمرات آن‌ها به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت پاکستان در ایران
 • ویزای تحصیل در پاکستان
 • درخواست پذیرش 
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • مدرک زبان در صورت درخواست دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه

تحصیل پزشکی در پاکستان

تحصیل پزشکی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های پزشکی پاکستان در سال‌های اخیر یشرفت‌های خوبی داشته‌اند و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی و به خصوص دانشجویان آسیایی خواستار تحصیل در پاکستان و در این رشته هستند. برای تحصیل در رشته پزشکی در پاکستان آزمون‌های ورودی برگزار می‌شود و تنها دانشجویان با استعداد و علاقمند می‌توانند این آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند. 

دوره پزشکی در پاکستان یک دوره پنج ساله است. دانشجویان در این دوره تحصیلات خود را به صورت تئوری، عملی و بالینی سپری می‌کنند. زبان تحصیل دوره پزشکی در اکثر دانشگاه‌های پاکستان انگلیسی است و دانشگاه‌های پزشکی معمولا از شما مدرک زبان نیز درخواست می‌کنند. آزمون زبان مورد تأیید دانشگاه‌های پاکستان ازمون آیلتس می‌باشد. دانشجویان می‌توانند پس از طی کردن دوره پزشکی عمومی، تخصص خود را نیز در پاکستان بگیرند و همچنین می‌توانند به دانشگاه‌های معتبر ایران و جهان بورس شوند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های ممتاز پزشکی در پاکستان تحصیل می‌کنند، از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردارند.   

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در پاکستان در رشته پزشکی عبارتند از؛

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته ریاضی و تجربی به همراه ریزنمرات آن و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت پاکستان در ایران
 • ویزای تحصیل در پاکستان
 • مدارک شناسایی و عکس
 • رزومه تحصیلی 
 • مدرک آزمون آیلتس زبان انگلیسی

توجه داشته باشید که پیش از ارائه مدارک به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و از لیست مدارک مورد نیاز برای پذیرش آگاهی کامل پیدا کنید.

تحصیل دندانپزشکی در پاکستان

تحصیل دندانپزشکی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز در بین دانشجویان به اندازه رشته پزشکی پر طرفدار است. تقاضا برای تحصیل در پاکستان و به خصوص در دانشگاه‌های پزشکی معتبر این کشور مانند دانشگاه کراچی و پنجاب بسیار زیاد است. برای پذیرش دندانپزشکی نیز دانشجویان باید در آزمون ورودی شرکت کنند. همچنین هرچه معدل دیپلم و نمره آزمون آیلتس دانشجو بالاتر باشد، شانس بیشتری در پذیرش خواهد داشت. 

دوره دندانپزشکی در پاکستان چهار سال طول می‌کشد. اما پس از پایان این دوره باید در آزمون شرکت کنید و سپس دوره کارآموزی را بگذرانید که با توجه به این دو موضوع شما باید پنج سال در کشور پاکستان بمانید. بسیاری از دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های پاکستان موفق شده‌اند به دندانپزشکان حاذقی تبدیل شوند و در بازارهای جهانی مشغول به کار شوند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در پاکستان در رشته دندانپزشکی عبارتند از؛

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته ریاضی و تجربی به همراه ریزنمرات آن و به صورت ترجمه شده توسط مترجم‌های مورد تأیید سفارت پاکستان در ایران
 • ویزای تحصیل در پاکستان
 • مدارک شناسایی و عکس
 • رزومه تحصیلی 
 • مدرک آزمون آیلتس زبان انگلیسی

تخصص پزشکی در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در پاکستان

تخصص پزشکی در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معمولا دانشجویان ترجیح می‌دهند برای دوره تخصص پزشکی در دانشگاه‌های معتبر دنیا که دارای اعتبار بسیار خوبی هستند تحصیل کنند. به همین دلیل تعداد دانشجویان بین‌المللی که در مقطع تخصص پزشکی در پاکستان تحصیل می‌کنند، زیاد نیست و بیشتر دانشجویان این دوره را افراد پاکستانی تشکیل می‌دهند. البته شما می‌توانید برای تحصیل در این مقطع نیز وارد دانشگاه‌های پاکستان شوید، اما اگر جزو دانشجویان با استعداد و علاقمند هستید، کشورهای دیگر را در اولویت مقصد تحصیلی خود قرار دهید.

تخصص دندانپزشکی در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در پاکستان

تخصص دندانپزشکی در پاکستان و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در پاکستان در مقطع تخصص دندانپزشکی نیز مانند تخصص پزشکی است و معمولا دانشجویان پاکستانی در این مقطع در دانشگاه‌های کشور پاکستان تحصیل می‌کنند. اگر قصد دارید به عنوان یک دندانپزشک متخصص با اعتبار در کشورهای بین‌الملل مشغول به کار شوید، بهتر است ابتدا به کشورهای دیگر که دارای دانشگاه‌های معتبر و سطح بالا می‌باشند، فکر کنید و پاکستان را در اولویت‌های پایین‌تر قرار دهید. 

رشته های غیر پزشکی در پاکستان

رشته های غیر پزشکی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته‌هایی که پیش از این درباره آن‌ها صحبت کردیم، تنها رشته‌های پرطرفدار در بین دانشجویان نیستند. شما می‌توانید در رشته مورد علاقه خود مشغول به تحصیل در پاکستان شوید. در این قسمت برخی از رشته‌های پرطرفدار در این کشور را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل خلبانی می‌باشند، می‌توانند برای تحصیل وارد پاکستان شوند. البته از آن جایی که مهمترین دانشکده علوم هوایی این کشور دانشگاه نیروی هوایی است؛ اخذ پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی کار ساده‌ای نخواهد بود. دانشجویان علاقمند می‌توانند دوره چهارساله خلبانی را در این دانشگاه سپری کنند. 

رشته‌های هنری در برخی از دانشگاه‌های پاکستان رونق دارند. در پاکستان دانشگاه‌هایی نیز وجود دارد که صرفا رشته‌های هنر را ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند در گرایش هنری مورد علاقه خود در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. در بین متقاضیان تحصیل در پاکستان، رشته معماری پر طرفدارتر بوده است.

رشته های مهندسی نیز تنوع بسیاری دارند و دانشجویانی که در دبیرستان ریاضی خوانده‌اند، انتخاب‌های متنوعی دارند و به اندازه دانشجویان رشته تجربی محدود نیستند. برخی از گرایش‌های مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر در عصر حاضر کاربردی‌تر است و کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت در تلاشند که این رشته را با بالاترین کیفیت ارائه دهند.

تعدادی از دانشگاه‌های برتر پاکستان رشته حقوق را ارائه می‌دهند. برای تحصیل در این رشته به معدل بالا نیاز دارید تا بتوانید پذیرش بگیرید. 

رشته داروسازی پس از رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در اولویت دانش آموزان رشته تجربی قرار دارد. دانشجویان برای ورود به این رشته باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند و رزومه تحصیلی قوی و معدل بالا داشته باشند.

محبوب‌ترین رشته‌ها برای تحصیل در پاکستان را به شما معرفی کردیم. اما این‌ها تنها رشته‌هایی که در دانشگاه‌های پاکستان ارائه می‌شوند نیستند. شما می‌توانید در رشته مورد علاقه خود به تحصیل در پاکستان بپردازید. می‌توانید در این زمینه از یک مشاور کاردان و با تجربه کمک بگیرید.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در پاکستان

خطرات احتمالی برای دانشجویان در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در همین ابتدای کار باید بگوییم که کشور پاکستان کشور امنی نیست. در این کشور حملات تروریستی انجام می‌شود و نا آرامی‌هایی وجود دارد و به طور کلی سفر برای تحصیل در پاکستان یک ریسک است. اما خطر آنقدر نیست که شما حین تحصیل در این کشور هیچ آرامشی نداشته باشید و باید گفت که رسانه‌ها این موضوع را بسیار بزرگ جلوه داده‌اند. حملات تروریستی در پاکستان اولین چیزی است که پس از شنیدن نام این کشور به ذهن ما می‌رسد. به هر حال تعداد زیادی از انسان‌ها دارند در پاکستان زندگی می‌کنند و دانشجویان بسیاری مشغول به تحصیل در پاکستان هستند. 

جو اقتصادی پاکستان نسبتا آرام است و مردم به کسب درآمد مشغولند. مردم پاکستان مردمی دوست داشتنی و خونگرم هستند و شما به راحتی می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. نکته‌ی مهم در این رابطه این است که ریشه فرهنگ مردم ایران و پاکستان یکی است و به همین دلیل شما با سبک زندگی آن‌ها تقریبا آشنا هستید.

اگر بخواهیم بدبینانه به این موضوع نگاه کنیم،تحصیل و زندگی در هیچ کجای دنیا، حتی ایران، امن نیست و نباید زندگی کرد!

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که لازم است حین تحصیل در پاکستان امنیت مالی داشته باشید و با مشکل کمبود بودجه مواجه نشوید.

 

 

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در پاکستان

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پاکستان کشور دوست و همسایه ماست و در شهرهای بزرگ آن مانند اسلام آباد مدارس ایرانی وجود دارد. تعداد این مدارس به قدری است که اگر در شهرهای بزرگ پاکستان تحصیل می‌کنید، می‌توانید به سادگی فرزند خود را در این مدارس ثبت نام کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به سفارت ایران در پاکستان و یا به صورت اینترنتی لیست مدارس ایرانی نزدیک محل اسکان خود را پیدا کنید. 

بسیاری از والدین دوست دارند فرزندانشان با فرهنگ ایرانی تربیت شوند و علی‌رغم سفر به خارج از کشور علاقمندند فرزندانشان در محیطی ایرانی درس بخواند. این موضوع برای دانش آموزانی که پیش از مهاجرت در مدارس ایران تحصیل کرده‌اند، بسیار بهتر است و در این صورت آن‌ها راحت‌تر می‌توانند خود را با محیط سازگار کنند.

مدارس ایرانی پاکستان در عین رعایت استانداردهای آموزشی پاکستان، به دانش آموزان ارزش‌های ایران زمین را یاد می‌دهند و زبان تحصیل در آن‌ها فارسی است. البته فرهنگ ایران و پاکستان ریشه مشترک دارد و از آن‌جایی که دین هر دو کشور یکسان است؛ ارزش‌های مشترک بسیاری بین دو کشور وجود دارد و شما می‌توانید فرزندان خود را به خاطری آسوده به مدارس پاکستان بسپارید.

 

 

چاپ مقالات علمی در پاکستان و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در پاکستان و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های کشور پاکستان در سطح جهانی معتبر هستند اما بهترین دانشگاه‌های موجود در جهان نیستند. این موضوع باعث می‌شود که سطح علمی دانشجو و آینده‌ای که برای خود می‌سازد کاملا به خود او بستگی داشته باشد. شما اگر یک دانشجوی نمونه در پاکستان باشید، می‌توانید بهترین فرصت‌ها را برای ورود به بازار کار یا ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان برای خود فراهم کنید.

یکی ازراه‌هایی که دانشجویان می‌توانند رزومه تحصیلی خود را تقویت کنند، چاپ مقالات علمی است. چاپ مقالات علمی علاوه بر این که امتیازات بسیاری برای شما دارد، باعث می‌شود که اعتبار دانشگاه و اساتید راهنمای شما افزایش یابد و به همین دلیل تشویق‌هایی از سوی آن‌ها نیز برای شما در نظر گرفته می‌شود. دانشجویانی که پیش از ورود به دانشگاه‌های پاکستان مقاله ارائه داده‌اند به سادگی می‌توانند از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند. همچنین ارائه مقاله حین تحصیل در این کشور باعث می‌‌شود بتوانید از بورسیه‌ها و امکانات و تسهیلاتی که برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود، استفاده کنید.

شرکت در آزمون های بین المللی در پاکستان

شرکت در آزمون های بین المللی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون‌های زبان مهمترین آزمون‌های بین‌المللی موجود در هر کشوری هستند. ممکن است شما برای تحصیل در پاکستان نیاز به ارائه مدرک زبان داشته باشید؛ این موضوع بستگی به دانشگاه و رشته‌ای دارد که در آن تحصیل می‌کنید. وجود مدرک زبان در رزومه تحصیلی شما نه تنها برای ورود به دانشگاه‌ها موثر است، بلکه هنگام ورود به بازار کار نیز یک نقطه قوت برای شما محسوب خواهد شد.

آزمون‌های بین‌المللی دیگری نیز ممکن است در کشور پاکستان برگزار شود. این آزمون‌ها رقابت‌های علمی و عملی مختلف مانند المپیادهای علمی هستند. با وجود این که تعداد آن‌ها در کشور پاکستان کم‌تر است، اما شرکت در آن‌ها باعث ارتقای تجربه و سطح علمی شما خواهد شد و در صورتی که موفق به کسب مقام شوید، می‌توانید یک نقطه مثبت پررنگ برای رزومه تحصیلی خود فراهم کنید.

کنفرانس های علمی در پاکستان

کنفرانس های علمی در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کنفرانس‌هایی که در پاکستان برگزار می شود برای دانشجویانی که مشغول به تحصیل در پاکستان هستند، بسیار مهم است. چرا که دانشجویان با شرکت در این کنفرانس‌ها می‌توانند توانایی‌ها و سطح علمی خود را به دیگران اثبات کنند. معمولا در هر کنفرانس صاحب نظران، کارآفرینان و یا کارفرمایان مربوط به رشته‌ی حوزه کنفرانس شرکت دارند و به همین دلیل دانشجویانی که در این کنفرانس‌ها شرکت می‌کنند، فرصت آشنایی با این افراد را به دست می‌آورند و می‌توانند آینده خوبی برای خود رقم بزنند.

از آن‌جایی که دانشگاه‌های پاکستان هنوز جای پیشرفت دارد، تعداد کنفرانس‌های بین‌المللی که در آن برگزار می‌شود نسبت به سایر کشورها کم‌تر است. البته شما باید به کنفرانس‌هایی که مربوط به کشورهای جهان اسلام هستند نیز توجه کنید، شرکت در آن‌ها برای افراد مشغول به تحصیل در پاکستان خالی از لطف نیست.

موضوعات کنفرانس‌هایی که در کشور پاکستان برگزار می‌شوند بسیار متنوع است و دانشجویان از تمام رشته‌های تحصیلی می‌توانند در موضوع مورد علاقه خود به ارائه مقاله و پژوهش بپردازند و آن را در این کنفرانس‌ها اطلاع دهند. همیشه به فراخوان‌هایی که از سوی دانشگاه ارائه می‌شود، توجه کنید. معمولا دانشگاه‌ها فراخوان درباره کنفرانس‌هایی که داخل آن‌ها برگزار می‌شود را ارائه می‌دهند، برای این که از سایر کنفرانس‌هایی که در شهر محل تحصیل یا کشور پاکستان برگزار می‌شود می‌توانید از طریق اداره دانشگاه خود اطلاعاتی به دست آورید و یا این که در یک سایت فراخوان کنفرانس‌ها عضو شوید و ایمیل‌های مربوط به این موضوع را دریافت نمایید.

جشن های دانشگاه ها در پاکستان

جشن های دانشگاه ها در پاکستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر بخواهیم تک به تک جشن‌های کشور پاکستان را نام ببریم و در مورد آن‌ها توضیح دهیم؛ خواهید دید که تعداد بسیاری از این جشن‌ها را در ایران نیز برگزار می‌کنیم.

 جشن نوروز یکی از مهمترین جشن‌های پاکستان است. معمولا در دانشگاه‌ها نیز برنامه‌هایی برای این جشن برگزار می‌شود و شما می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. در ایالت‌های مختلف پاکستان مراسم شبیه به مراسم ایران برگزار می‌شود. در عید نوروز مردم تخم مرغ رنگ می‌کنند و بازی‌های محلی مانند چوگان انجام می‌دهند. پیش از فرا رسیدن عید نوروز، چهارشنبه سوری برگزار می‌شود و مردم از روی آتش می‌پرند تا غم و غصه‌های خود را به آتش بسپارند. دید و بازدید نیز از دیگر مراسم موجود در عید نوروز است.

جشن‌های مذهبی شیعه و سنی نیز در پاکستان جشن گرفته می‌شود. عید فطر، جشن نیمه شعبان، عید قربان و... از اعیاد مذهبی هستند که در پاکستان گرامی داشته می‌شوند. جشن نیمه شعبان در پاکستان بسیار مفصل‌تر از ایران برگزار می‌شود و دانشجویان می‌توانند در آن‌ شرکت کنند. این جشن در روستاها با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار می‌شود و مردم مشعل و فانوس روشن می‌کنند. شب نیمه شعبان معمولا مردم تا سحر بیدار هستند و به جشن و شادمانی می‌پردازند.

پاکستانی‌ها روز استقلال کشورشان را جشن می‌گیرند و این یکی از معدود مناسبت‌هایی است که با ایران مشترک نیست. در این رزو خیابان‌ها و شهرها را آذین می‌بندند و چراغانی می‌کنند و مردم به خیابان‌ها می‌آیند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. برخی از خیابان‌ها مسدود می شود و مردم در خیابان‌ها جشن می‌گیرند.

شما اطلاعات کلی درباره تحصیل در کشور پاکستان را به دست آوردید و حتما فهمیده‌اید که کشور پاکستان برای انتخاب به عنوان مقصد تحصیلی چندان بد نیست و ارزش آن را دارد که به این کشور هم فکر کنید و جزو انتخاب‌هایتان به عنوان مقصد تحصیلی باشد. البته شما به اطلاعات بیشتری نسبت به اطلاعات ارائه شده در این مقاله دارید و باید در مورد رشته و دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، بیشتر تحقیق کنید. یک مشاور کاردان و با تجربه در این زمینه می‌تواند شما را راهنمایی کند و اطلاعات تکمیلی مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهد. همچنین بهتر است برای دریافت پذیرش و درخواست تحصیل در پاکستان نیز از مشاور کمک بگیرید. این افراد با تجربه‌ای که دارند می‌توانند شما را راهنمایی کنند که چه کارهایی انجام دهید و چه کارهایی را انجام ندهید تا به ساده‌ترین صورت ممکن از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید.

آخرین ویرایش: 2019-03-18 18:31:06 7,584