تحصیل دکترا در اسپانیا

کشور اسپانیا کشوری اروپایی با دانشگاه‌های تاریخی و طیف وسیعی از فرصت‌های تحصیل در مقطع دکترا است. آب و هوای مطبوع، مکان‌های دیدنی و فرهنگ غنی این کشور، باعث شده تا به یک مقصد محبوب برای بسیاری از دانشجویان تبدیل شود. برنامه‌های مقطع دکترا در اسپانیا از ساختار مناسب و کیفیت بالایی برخوردار هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با وضعیت تحصیل، هزینه‌ها و مزایای تحصیل دکترا در اسپانیا آشنا کنیم.

 

تحصیل دکترا در اسپانیا

دکترا در اسپانیا

کشور اسپانیا به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای تحصیلات بین‌المللی انتخاب می‌شود. آب‌وهوای مدیترانه‌ای و سواحل زیبا، این کشور را به مکانی لذت‌بخش برای یادگیری و تحقیق تبدیل کرده است. دانشگاه‌های اسپانیا هنوز هم از نظر آموزش با کیفیت بالا و تأثیرگذاری، در بسیاری از زمینه‌های تحقیقاتی مشهور هستند. اسپانیا تأکید ویژه‌ای بر آموزش و توسعه برنامه‌های دکترا، از راه دوره‌های آموزشی ساختاریافته و روابط قوی با شرکای غیردانشگاهی دارد. شایان ذکر است که کشور اسپانیا در زمینه هنر، ادبیات و انواع علوم از تجربه‌ای استثنایی برخوردار است.

برنامه‌های دکترا در تمامی دانشگاه‌های برتر اسپانیا کاملاً ساختاریافته و در یک چارچوب منظم عمل می‌کنند. برنامه‌های دکترا توسط استادهای دانشگاه و محققان زبده نظارت می‌شوند. در اسپانیا، تحصیلات دکترای تمام‌وقت حداکثر سه سال طول می‌کشد. البته امکان تمدید این دوره برای ۲ سال دیگر نیز میسر است. به‌شرط این‌که هیئت‌علمی دانشگاه درخواست شما را تأیید کند. برنامه‌های دکترای نیمه‌وقت به مدت پنج سال طول می‌کشد. اگرچه فعالیت اصلی در طول دوره دکترا تحقیق است، اما شاید لازم باشد که در دوره‌های آموزشی، سمینارها و سایر فعالیت‌های دانشگاهی شرکت کنید. تمامی این موارد توسط هیئت‌علمی دانشگاه شما هماهنگ و اجرا می‌شوند.

ساختار مقطع دکترا در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکترا اغلب از دو مرحله (ciclos) تشکیل می‌شود:

 • مرحله اول (در طول سال اول): تمرکز بر دوره‌های آموزشی در ۶۰ واحد
 • مرحله دوم: تمرکز بر تحقیق و نگارش پایان‌نامه

به‌عنوان یک داوطلب تحصیل دکترا در اسپانیا، شما یک دانشجو و کارآموز محقق هستید و طبیعتاً از یکسری کمک‌هزینه‌ها و حقوق اضافی برخوردار خواهید شد. علاوه‌بر هیئت‌علمی، هر دوره دکترا دارای دو ناظر (سوپروایزر)، با مسئولیت‌های مختلف است:

 • مشاور دکترا که مسئول نظارت بر تعامل شما با هیئت‌علمی دانشگاه است.
 • مدیر پایان‌نامه که مسئول برنامه‌ریزی فعالیت‌های آموزشی شما و اطمینان از تأثیرگذاری و نوآوری کافی در پایان‌نامه شماست. لازم به ذکر است که هیئت‌علمی دانشگاه می‌تواند مدیر پایان‌نامه شما را تغییر دهد.

نکته حائز اهمیت برای شما که داوطلب تحصیل دکترا در اسپانیا هستید، این است که علاوه‌بر پایان‌نامه دکترا، باید موارد دیگری را نیز آماده و عرضه کنید تا موفق به اخذ این مدرک شوید. این موارد عبارت‌اند از:

 • نمونه کارهای فعالیت‌های فردی: که شامل تمامی فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مرتبط با رشته خود در طول دوره دکترا است.
 • پلن پایان‌نامه: که شامل جزئیات روش، اهداف و منابع پایان‌نامه شماست. این پلن باید قبل از پایان سال اول شما تکمیل شده و توسط مشاور و مدیر پایان‌نامه تأیید شود.
 • توافق‌نامه کتبی: قراردادی که پس از پذیرش شما در دانشگاه مربوطه امضا می‌شود و حقوق و تکالیف‌ شما را تعیین می‌کند.

پایان‌نامه شما پس از اتمام، منتشر می‌شود تا بقیه‌ محققان کارهای شما را بررسی کنند. در‌نهایت، پایان‌نامه شما در دفاع عمومی بررسی می‌شود. جلسه دفاع عمومی در مقابل هیئت ممتحن متخصص برگزار می‌شود که اکثر آن‌ها خارج از دانشگاه شما خواهند بود. هیئت‌علمی نیز برنامه تحقیقاتی، نمونه کارهای فعالیت‌های فردی و گزارش‌های پیشرفت شما را بررسی می‌کند.

هزینه تحصیل دکترا در اسپانیا

به‌طورکلی، هزینه تحصیل دکترا در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی کمتر است. شهریه در اسپانیا نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است و فاندهای زیادی برای دکترا وجود دارد. هزینه‌های تحصیل در اسپانیا برخلاف سایر کشورها به‌صورت سالانه یا ترمی حساب نمی‌شود بلکه دانشگاه‌ها به اندازه تعداد واحدهایی که برمی‌دارید از شما شهریه دریافت می‌کنند. هر واحد تقریباً بین ۲۲ تا ۳۶ یورو هزینه دارد.

ازآنجاکه سال اول تحصیل دکترا شامل بیشترین ساعات آموزشی است، شهریه سال اول حدود ۲۲۰۰ تا ۳۶۰۰ یورو است. البته سال‌های بعد هم هزینه‌های خاص خود را دارند اما قطعاً هزینه مصرفی در این سال‌ها کمتر خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی معمولاً از دانشجویان داخلی مقدار بیشتری شهریه می‌پردازند. شهریه‌ها بسته به دانشگاه و رشته مربوطه متفاوت هستند. قبل از اپلای حتماً مقدار شهریه را در وب‌سایت رسمی دانشگاه خود بررسی کنید.

برای اطلاع از امکان تحصیل رایگان در اسپانیا ، مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

انواع فاند دکترا در اسپانیا

فاند دکترا در اسپانیا

بورس تحصیلی و فاندهای زیادی برای تحصیل دکترا در اسپانیا موجود است. تعدادی از این موارد که مخصوص دانشجویان بین‌المللی است عبارت‌اند از:

 • آژانس اسپانیایی همکاری‌های بین‌المللی (AECID): آژانس AECID درواقع یک موسسه بین‌المللی با ۳۳ شعبه در سراسر دنیاست که به جوامع فقیر کمک می‌کند و بورسیه‌های تحصیلی نیز ارائه می‌دهد. این فاند توسط وزارت امور خارجه و همکاری اسپانیا (MAEC) به‌عنوان یک فرصت آموزشی (اکثرا برای مقطع دکترا) برای دانشجویان بومی و بین‌المللی ارائه می‌شود و شامل کمک‌هزینه تحصیلی در رشته‌های هنر، آموزش و فرهنگ است.
 • فاند کارولینا (Fundación Carolina): شامل فاندهایی برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های اسپانیا و آمریکای لاتین است. فاند کارولینا در همه زمینه‌های تحقیقاتی، کمک‌هزینه تحصیلی به محققان آمریکای لاتین ارائه می‌دهد. این فاند شامل ۸۲۲ کمک‌هزینه تحصیلی به شرح زیر است:
  • ۲۳۷ بورسیه تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد)
  • ۹۶ بورسیه دکترا
  • ۶۱ کمک‌هزینه تحصیلی برای معلمان
  • ۱۲۶ تمدید بورسیه دکترا
 • فاند وزارت آموزش‌وپرورش و آموزش حرفه‌ای اسپانیا: این فاندُ هم برای استادهای دکترا در دانشگاه‌های اسپانیاست و هم برای دانشجویان مقطع دکترا.
 • فاند بانک Santander: فاند بانک سانتندر مخصوص دانشجویان اسپانیا، برزیل و انگلیس است و هر ترم به دانشجویان واجد شرایط ۵۰۰۰ یورو کمک مالی می‌کند.

 

دانشگاه‌های اسپانیا برای تحصیل دکترا

بهتری دانشگاه های اسپانیا برای تحصیل در مقطع دکتری

بی‌دلیل نیست که اسپانیا یک مقصد محبوب برای دانشجویان دکترا است! تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور هرساله در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می‌گیرند و بازخورد خوبی از محصلان دریافت می‌کنند. در جدول زیر تعدادی از دانشگاه‌های برتر اسپانیا برای تحصیل دکترا بر اساس رتبه‌بندی QS و THE آورده شده‌ است:

رتبه بر اساس

شانگهای ۲۰۲۰

رتبه بر اساس

تایمز ۲۰۲۱

رتبه بر اساس

QS ۲۰۲۱

نام دانشگاه
۳۰۱ – ۴۰۰ ۱۵۲ ۲۸۷ دانشگاه پمپئو فابرا
۲۰۱ – ۳۰۰ ۱۸۲ ۲۱۳ دانشگاه آتوناما بارسلونا
۱۵۱ – ۲۰۰ ۱۹۸ ۱۸۳ دانشگاه بارسلونا
۵۰۱ – ۶۰۰ ۳۰۰ – ۲۵۱ ۲۵۲ دانشگاه ناوارا
۳۰۱ – ۴۰۰ ۸۰۱ – ۱۰۰۰ ۳۲۶ دانشگاه پلی تکنیک والنسیا
۲۰۱ – ۳۰۰ ۵۰۱ – ۶۰۰ ۲۰۶ دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

مراحل اپلای و پذیرش دکترا در اسپانیا

درخواست‌های دکترا در اسپانیا مستقیماً به دست دانشگاه بالقوه شما و یا هیئت‌علمی برنامه دکترا می‌رسد. در وهله اول، شما باید با مشاور دکترای خود تماس بگیرید. منظور از مشاور دکترا کسی است که هم‌اکنون در دانشگاه مد نظر شما مشغول به تدرس یا تحصیل است و اطلاعات کافی از سیستم دانشگاه دارد. شما می توانید در لیست دانشگاه موردنظر خود استادهای دانشگاه را پیدا کنید و برای آن ها ایمیل بفرستید تا به شما کمک کنند.

برنامه‌های دکترا در اسپانیا بسته به دانشگاه انتخابی شما، رشته تحقیقاتی و سایر مؤلفه‌های آموزشی می‌توانند مهلت اپلای و ددلاین متفاوتی داشته باشند. اما اکثر دانشگاه‌های اسپانیا درخواست‌ها را از ژانویه تا ماه مه هر سال دریافت می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر از تاریخ اپلای و ددلاین به سایت رسمی دانشگاه موردنظر خود مراجعه کنید.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دکترا در اسپانیا

مدارک مهم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری اسپانیا

مدارک مهم جهت اپلای در مقطع دکترا در اسپانیا عبارت‌اند از:

 • پروپوزال تحقیقاتی
 • توصیه‌نامه
 • رزومه (CV)

به یاد داشته باشید که دانشگاه مربوطه با شما مصاحبه خواهد کرد. برای پذیرش دوره دکترا در اسپانیا، باید هر دو مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با حوزه تحقیق خود داشته باشید. شایان ذکر است که مدارک معادل‌سازی شده نیز قابل قبول هستند (مشروط بر اینکه حداقل برابر با ۳۰۰ واحد اسپانیا باشند). سایر مدارک توسط مرکز اطلاعات ملی شناخت اسپانیا (NARIC) یا در سفارت اسپانیا بررسی می‌شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیل دکترا در اسپانیا

دانشجویان عضو اتحادیه اروپا یا EEA برای سفر به اسپانیا، تنها به پاسپورت یا شناسنامه نیاز دارند. اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا یا EEA برای ورود به اسپانیا لازم است ویزای دانشجویی نوع D داشته باشند. ویزای تحصیلی شما تا سه ماه اول اقامت در اسپانیا معتبر است و در طول ماه اول باید شخصاً در سفارت به ویزای طولانی‌مدت تبدیل شود. جهت اخذ ویزای تحصیلی باید به سفارت اسپانیا در کشور خود مراجعه کنید.

برای درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • فرم درخواست ویزا به‌صورت تکمیل‌شده
 • چند قطعه عکس به‌اندازه عکس‌های پاسپورت
 • پاسپورت معتبر (حداقل ۶ ماه تاریخ انقضا داشته باشد)
 • مدرک پذیرش از دانشگاه در اسپانیا
 • بیمه درمانی (اگر تحت پوشش کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) نیستید، باید یک بیمه مراقبت‌های بهداشتی بین‌المللی خصوصی تهیه کنید و حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو برای کل مدت تحصیل دکترا پرداخت کنید)
 • تمکن مالی (توان مالی برای هزینه‌های زندگی در اسپانیا که برابر با ۱۰۰۰ یورو به‌ازای هرماه است.)
 • آدرس خانه یا خوابگاهی در اسپانیا که قرار است در طول تحصیل خود آنجا زندگی کنید
 • هزینه درخواست ویزا که ۶۰ یورو است

مزایای تحصیل در اسپانیا

برخی از مزایا و نکات برجسته‌ای که در مورد تحصیل در اسپانیا وجود دارد، به شرح زیر است:

چشم‌انداز بین‌المللی

دانشگاه‌های اسپانیا از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند. دانشجویان درحال تحصیل در اسپانیا امکان سفر به کشورهای اروپایی را دارند.

آموختن زبان اسپانیایی

حتی اگر در این کشور به زبان اسپانیایی تحصیل نمی‌کنید، اسپانیا بهترین مکان برای یادگیری دومین زبان گفتاری جهان است.

میراث تاریخی و فرهنگی

اسپانیا، سومین مکان بزرگ در جهان است که داری میراث جهانی یونسکو است. شهرهای پرجنب‌وجوش و بسیاری از جشنواره‌های مهیج، از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی اسپانیا است.

آب‌وهوای آفتابی

اسپانیا دارای هوای بسیار آفتابی و سواحل زیبا در حومه‌ شهرها است.

مقرون‌به‌صرفه بودن

هزینه‌های زندگی در اسپانیا در مقایسه با بقیه کشورهای اروپا برای دانشجویان نسبتاً کم است.

معایب تحصیل در اسپانیا

شما هر کجای دنیا هم که باشید بازهم مواردی هستند که ممکن است برایتان ناخوشایند باشند و اسپانیا هم از این قاعده مستثنا نیست. در زیر تعدادی از معایب تحصیل در اسپانیا شرح داده‌شده‌اند:

هزینه بالای مسکن

پیدا کردن خانه در اسپانیا کار آسانی نیست و اگر کسی هم موفق شود، قیمت‌ها بسیار بالا هستند. به همین دلیل اکثر دانشجویان برای صرفه‌جویی در هزینه در خانه‌های مشترک با دوستان خود زندگی می‌کنند.

زبان

متأسفانه تعداد کمی از مردم اسپانیا می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، پس بهتر است حداقل زبان اسپانیایی را در حد گفت‌وگوهای روزمره بلد باشید.

ساعات کار طولانی

اگر هم‌زمان با تحصیل خود قصد کار کردن هم دارید باید بدانید که ساعات کار در اسپانیا آن‌قدر طولانی است که حتی خود اسپانیایی‌ها هم از آن راضی نیستند!

سؤالات متداول

 • آیا می‌توانم به‌صورت رایگان در مقطع دکترا اسپانیا تحصیل کنم؟

فقط دانشجویان تابع اتحادیه اروپا یا EEA می‌توانند به‌صورت رایگان در اسپانیا تحصیل کنند.

 • آیا برای برنامه‌های انگلیسی‌زبان مقطع دکترا در اسپانیا به مدرک TOEFL یا IELTS نیاز دارم؟

اگر از یک کشور غیر انگلیسی زبان آمده‌اید و قصد ثبت‌نام در یک برنامه انگلیسی زبان در اسپانیا را دارید، باید مدرک مهارت زبان انگلیسی داشته باشید.

 • آیا برای تحصیل در مقطع دکترا اسپانیا به ویزای دانشجویی نیاز دارم؟

اگر شما تابع خارج از اتحادیه اروپا یا EEA هستید برای تحصیل در اسپانیا به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت. شما برای ورود به اسپانیا و ادامه تحصیل باید ویزای دانشجویی بگیرید.

 • آیا به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در مقطع دکترا اجازه کار در اسپانیا دارم؟

شما می‌توانید هفته‌ای فقط ۲۰ ساعت در اسپانیا کار کنید.

 • آیا می‌توانم بعد از پایان تحصیل دکترا در اسپانیا بمانم؟

شما می‌توانید پس از اتمام تحصیلات خود تا ۱۲ ماه تحت عنوان “ویزای جستجوی کار” در اسپانیا اقامت داشته باشید. این ویزا به فارغ‌التحصیلان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد حدود ۱۲ ماه در اسپانیا بمانند و به دنبال کار باشند. پس از یافتن کار در اسپانیا و بستن قرارداد، می‌توانید درخواست جواز کار کنید و با تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری، در این کشور بمانید.

 

منابع

FindAPhd

Study.eu

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو تحصیل
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱