پزشکی در انگلیس

رشته پزشکی در کشور انگلستان یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها به حساب می‎آید و از همین رو تعداد زیادی دانشجو و متقاضی از سراسر دنیا جهت پذیرفته شدن در رشته پزشکی و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان با یکدیگر به رقابت می‎پردازند. در ادامه این مقاله با شرایط ورود به رشته پزشکی، هزینه‌ها، دانشگاه‌های برتر این رشته، مدارک لازم برای پذیرش لازم در رشته پزشکی در انگلیس آشنا می‌شویم.

یکی از بهترین گزینه‌ها در بین کشورهای اروپایی و همچنین در بین کل دانشگاه‌های موجود در دنیا، تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان است؛ البته با توجه به سطح بالای آموزش و تحصیل در رشته پزشکی، پذیرش در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان و تحصیل در رشته پزشکی کاری نسبتا دشوار بوده و رقابت بسیار سنگین و سختی جهت تحصیل در رشته پزشکی میان متقاضیان و درخواست کنندگان وجود دارد.

اما در حالت کلی در صورتی که فرد متقاضی تلاش کند و پشتکار کافی داشته باشد می‌تواند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در این کشور اقدام نماید و پذیرفته شود.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در انگلیس

پزشکی در انگلیس

تحصیل پزشکی در انگلستان برای بخش بزرگی از پزشکان آینده که می‌خواهند پزشک برجسته‌ای شوند و می‌خواهند با تحصیل در انگلستان که دانشگاه‌های پزشکی، به یک رؤیا برسند، یک آرزوی دست‌یافتنی است.

دسترسی به رشته پزشکی انسانی در انگلیس برای همه آسان نیست؛ اما مطمئناً برای افرادی که انگیزه بالایی دارند مانند شما که بسیار جدی قصد تحصیل پزشکی در انگلستان را دارند، چندان دشوار نخواهد بود.

بنابراین، شما باید آماده‌باشید تا تمام آنچه را که در طول سال‌های تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی انگلیس ارزشمند و گران‌بها است، صرف کنید.

اگر می‌خواهید پزشکی بخوانید، بسیار مهم است که پیش‌نیازها را گذرانده باشید. شرایط ورود متفاوت است؛ اما برای گرفتن مدرک پزشکی باید شیمی را در سطح A بخوانید.

بسته به دانشگاه خاصی که می‌خواهید به آنجا بروید، مدارک اساسی دیگری وجود دارد که باید آن‌ها را جستجو کنید. به‌عنوان‌مثال، برخی از سازمان‌های ملل متحد نیاز به داشتن سطح A زیست‌شناسی را نیز دارند.

درس‌هایی مانند زیست‌شناسی و شیمی در رشته پزشکی در انگلیس جزو دروس ضروری هستند. سایر موارد ضروری به دانشگاهی انتخابی بستگی دارد.

شیمی، زیست‌شناسی و یا ریاضیات یا فیزیک (یا هر دو) همه دانشکده‌های پزشکی را به روی شما باز نگه می‌دارد.

اگر ریاضی یا فیزیک نمی‌خوانید اما شیمی و زیست می‌خوانید، به اکثر دانشکده‌های پزشکی می‌توانید وارد شوید.

اگر زیست‌شناسی نمی‌خوانید، اما شیمی و یا یکی دروس از ریاضیات یا فیزیک می‌گیرید، مدارس پزشکی کمتری شما را می‌پذیرند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلیس

شما می‌توانید از طریق 3 دوره مختلف در رشته پزشکی در انگلستان ثبت‌نام کنید.

تحصیل در رشته پزشکی بعد از فارغ‌التحصیلی دبیرستان

تحصیل در این دوره 5 سال به طول می‌انجامد و ممکن است در برخی از دانشگاه‌ها به 6 سال برسد. چندین نام دارد مانند MBBS یا MBChB.

تحصیل در پزشکی در انگلستان پس از مدرک لیسانس

این دوره برای کسانی‌که از قبل لیسانس دارند در دسترس است؛ با توجه به اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها به یک مدرک لیسانس در یک‌رشته مرتبط با بهداشت نیاز دارند. سایر دانشگاه‌ها از نظر مدرک موردنیاز انعطاف بیشتری دارند.

دوره تحصیل در بیشتر موارد 4 سال طول می‌کشد و در سایر دانشگاه‌ها می‌تواند تا 5 سال نیز ادامه داشته باشد.

با یک سال مقدماتی پزشکی بخوانید

این برنامه در قالب دسترسی استاندارد به تحصیل پزشکی در 5 سال با یک سال اضافی در ابتدای کار در دسترس است که باعث می‌شود دوره تحصیل به مدت 6 سال ادامه یابد. موارد دیگری وجود دارد که سال اضافی یا مقدماتی به‌طور جداگانه مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ همچنین به عنوان مطالعه پزشکی با یک سال مقدماتی یا سال پایه شناخته می‌شود.

شرایط ورود به رشته پزشکی در انگلیس

اگرچه شرایط پذیرش از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است، برخی از شرایط اساسی وجود دارد:

 • جنبه علمی: مهم است که شما در تحصیلات دبیرستان، به ویژه در دروس علمی مانند زیست‌شناسی و شیمی، نمرات بالایی کسب کنید. سایر دانشگاه‌ها ممکن است در سه موضوع به دنبال نمرات بالاتر باشند.
 • شخصیت: الزامات غیردانشگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی انگلیس شامل جنبه‌های مربوط به شخصیت و دستاوردهای شما مانند تعامل مثبت در دبیرستان، دانشگاه یا جامعه است. انتظار می‌رود که تجربه اجتماعی خود را در خارج از محیط معمول خود برجسته کنید.
 • دستاوردها: علایق، دستاوردها و مشارکت شما در جامعه نیز ازآنجاکه داوطلب شدن در یک زمینه مرتبط با سلامتی نقش مهمی در ارزیابی شخصیت شما دارد، موردتوجه قرار می‌گیرد؛ بنابراین مهم است که ارزیابی واقع بینانه‌ای از آنچه برای کار در چنین زمینه حیاتی مانند سلامتی لازم است، داشته باشد.

ثبت‌نام برای تحصیل پزشکی در انگلستان نیاز به صبر و استقامت دارد. شما باید از طریق وب‌سایت UCAS اقدام کنید که به شما امکان می‌دهد حداکثر برای 4 دوره پزشکی اقدام کنید. فقط به خاطر داشته باشید که روند ارسال بسیار طولانی می‌شود.

ترجیح داده می‌شود برای تحصیل پزشکی در انگلستان زود اقدام کنید؛ زیرا باید یک سال قبل از شروع سال تحصیلی درخواست دهید. آخرین مهلت ثبت‌نام معمولاً 15 اکتبر است و در صورت پذیرفته شدن، تحصیل در سپتامبر سال بعد آغاز می‌شود.

آزمون قبولی

پزشکی در انگلیس

برای تحصیل در پزشکی در انگلستان که بخشی از شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی انگلیس است، باید یک آزمون قبولی داشته باشید. 3 آزمون قبولی در دسترس است که بسته به دانشگاهی که قصد عضویت دارید متفاوت است.

آزمون UKCAT

قبل از ایجاد فرم درخواست UCAS که شامل نمرات شما بعد از قبولی در آزمون است، باید در آزمون UKCAT ثبت‌نام کرده و موفق شوید. 25 دانشگاه پزشکی نیاز به این آزمون دارند.

تست BMAT

قبل از ایجاد فرم درخواست باید در آزمون BMAT ثبت‌نام کنید. با این حال، شما فقط پس از ارسال برنامه که در ابتدای ماه نوامبر است، در این آزمون شرکت خواهید کرد. سپس، نمرات شما به‌طور خودکار به دانشکده‌های پزشکی که در فرم درخواست پرشده‌اند، ارسال می‌شود. این آزمون توسط 7 دانشگاه پزشکی موردنیاز است.

آزمون GAMSAT

پیش ثبت‌نام نیز در این آزمون همان آزمون UKCAT است؛ زیرا شما باید قبل از درخواست برای UCAS آن را قبول کنید؛ اما مهلت درخواست برای این آزمون کوتاه‌تر از آزمون UKCAT است.

دانشگاه‌های پزشکی انگلیس

هنگام صحبت در مورد بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در انگلستان چندین دانشگاه برجسته می‌شوند. در زیر لیستی از بهترین دانشکده‌های پزشکی بر اساس آخرین طبقه‌بندی وجود دارد:

نام دانشگاه رتبه جهانی

دانشگاه ابردین (University of Aberdeen)

38

دانشگاه بیرمنگهام (University of Birmingham)

79

دانشگاه بریستول (University of Bristol)

78

دانشگاه منچستر (University of Manchester)

57

دانشگاه گلاسگو (University of Glasgow)

93

دانشگاه لندن (University of London)

9

دانشگاه کالج لندن

14

مدارک لازم برای پذیرش در پزشکی در انگلیس

زبان تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان زبان انگلیسی است و بنابراین داشتن مهارت در این زبان به عنوان پیش‌شرط اقدام در مورد تحصیل در این کشور است و مهارت زبانی متقاضیان اعزام، با توجه به نمره‌ای که در آزمون زبان آیلتس دریافت می‌کنند سنجیده می‌شود.

همچنین برای این‌که دانشجو بتواند از دانشگاه‌های انگلستان پذیرش دریافت کند، داشتن انگیزه‌نامه یا به‌نوعی خلاصه‌ای از علایق و اهداف و مسیری که پیش روی خود متصور است، به همراه یک توصیه‌نامه‌ از سوی یکی از اساتید دانشگاه، الزامی است.

جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور بهتر است موارد زیر را با مطالعه نمایید:

 • شرکت در امتحان پیش کارورزی برای متقاضیانی که مدرک آنان توسط کارشناسان اداره کل دانش‌آموختگان تأییدشده است الزامی است.
 • جهت شرکت در امتحان کارورزی در صورتی که طول دوره تحصیلی (علوم پایه و بالینی) متقاضیان از 6 سال کمتر باشد، متقاضیان ملزم به طی کردن این دوره خواهند بود.
 • طول دوره تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی عمومی حداقل شش سال است که 2 سال مربوط به دوره علوم پایه و 4 سال مربوط به دوره بالینی است.
 • برخی از دانش‌آموختگان رشته پزشکی در خارج از کشور از گذراندن دوره کارورزی به مدت 18 ماه معاف هستند؛ البته به صورت مشروط. همچنین دانش‌آموختگان ملزم به گذراندن 3 ماه دوره کارورزی دریکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در صورت آشنایی با نظام آموزشی بهداشتی درمانی کشور ایران هستند.
 • با توجه به اینکه کمیسیون ارزشیابی پزشکی بخش نای آموزشی دوره تحصیلی را تعیین می‌کند، بدین ترتیب دانش‌آموختگان رشته پزشکی عمومی در صورت قبولی دریکی از امتحانات زیر از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف هستند. ضمن اینکه این امتحانات تعیین‌کننده‌ی مدت زمان لازم جهت حضور در دوره طرح است. لازم به ذکر است که مدت زمان لازم در دوره کارورزی در مقطع پزشکی عمومی حداقل 18 ماه است. 

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان و تحصیل پزشکی در انگلستان مدارک لازم بدین شرح است:

 • کپی پاسپورت و ویزا
 • ریزنمرات
 • مدرک فارغ‌التحصیلی
 • مدرک زبان شامل آیلتس و تافل
 • بیانیه شخصی
 • نامه مرجع
 • رزومه تحصیلی
 • سایر مدارک موردنیاز
 • مدرک فارغ‌التحصیلی – مدرک کارشناسی
 • مدرک فارغ‌التحصیلی-مدرک کارشناسی ارشد
 • پیشنهاد پژوهش
 • نامه ویزای شما توسط دانشگاه انگلستان
 • نامه تابید ثبت‌نام از سوی دانشگاه (CAS letter)
 • ویزای قبلی انگلستان
 • بیانیه شخصی

بیانیه شخصی بهترین مدرک برای نمایش پیش‌زمینه تحصیلی شما است و باید شامل موارد زیر باشد:

 • معرفی خود و اهدافتان
 • نمای کلی علمی و علایق خود
 • نمای کلی تجربه کاری
 • خلاصه‌ای از اهدافتان از تحصیل در این رشته
 • ابراز اراده خود برای تحصیل در این رشته
 • نامه مرجع
 • مراجع معمولاً نوشته‌هایی هستند که از قبلطراحی‌شده‌اند. مراجع بیشتر در مورد دیدگاه نای شما صحبت می‌کنند و عملکرد دانشجویان را در کلاس‌ها و سمینارها بررسی می‌کنند بیشتر مراجع نباید علمی باشد ولی برای تحصیل مراجع علمی الزامی است.
 • مواردی که باید در نظر داشته باشد:
 • انتخاب داور مناسب
 • چاپ بر روی شرکت نای رسمی و یا سربرگ دانشگاه
 • توضیح رابطه بین خود و داور
 • اطمینان از به پایان رساندن دوره خود

هزینه‌ تحصیل پزشکی در انگلیس

همان‌طور که انتظار می‌رفت، هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان در مقایسه با تحصیل در هر رشته دیگر یا تحصیل پزشکی در کشور دیگر، بسیار زیاد خواهد بود. با این وجود، باید توجه داشت که هزینه تحصیل از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است.

با این حال، حداقل مبلغی که فکر می‌کنید فقط در سال اول شما باشد، 10،000 پوند است. این دقیقاً همان چیزی است که شما در ابتدا در کمترین تخمین به آن نیاز خواهید داشت؛ زیرا می‌دانید برخی از دوره‌‌های تحصیل پزشکی ممکن است بیش از 50،000 پوند باشد.

ازآنجاکه معمولاً چهارتا شش سال طول می‌کشد، شما باید خود را آماده کنید تا برای اتمام تحصیلات خود پس‌انداز بیشتری انجام دهید.

با این حال، شما باید با دانشگاه موردنظر خود تماس بگیرید و در مورد هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی سؤال کنید تا ارزش دقیق شما را بسته به سطح تحصیلات و آنچه می‌خواهید تحصیل کنید، تعیین کنید.

یافتن یک دانشگاه خاص برای تحصیل پزشکی در انگلستان که نرخ ارزان ارائه می‌دهد دشوار است. درواقع، هزینه‌ها طی چند سال گذشته برای دانشجویان بین‌المللی بسیار افزایش‌یافته است.

با این حال، شما باید با هر دانشگاه ارتباط برقرار کنید و در مورد هزینه‌های تحصیل بپرسید. حتی اگر قیمت‌ها نزدیک به هم باشند و هرگز ارزان نخواهند بود.

با هزینه‌های یک‌ساله برای دانشجویان بین‌المللی بیش از 50000 پوند، یافتن بورس تحصیلی پزشکی رایگان دشوار است.

به هر حال برخی از بورس های تحصیلی متمایز وجود دارد که امکانات بسیار خوبی ارائه می‌دهند، برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بورس تحصیلی گیتس کمبریج
 • بورس تحصیلی آکسفورد-ویدنفلد و هافمن
 • بورس تحصیلی دنیس هلند در دانشگاه کالج لندن
 • بورس تحصیلی دفتر بین‌المللی دانشگاه بریستول
نام دانشگاه هزینه مقطع کارشناسی هزینه زندگی در هر دانشگاه

دانشگاه ابردین (University of Aberdeen)

 سالانه 39 هزار پوند 

سالانه حدود 7 تا 9 هزار پوند

دانشگاه بیرمنگهام (University of Birmingham)

سال‌های اول و دوم، هر سال 330,21 پوند

سالانه 9 تا 12 هزار پوند 

دانشگاه بریستول (University of Bristol)

سالانه حدود 800,31  پوند  سالانه بین 9 تا 14 هزار پوند

دانشگاه منچستر (University of Manchester)

سالانه 22 هزار پوند سالانه حدوداً 10 هزار پوند

دانشگاه گلاسگو (University of Glasgow)

سالانه 42 هزار پوند سالانه حدود 9 تا 14 هزار پوند

دانشگاه لندن (University of London)

سال‌های اول و دوم، هر سال 620,22 پوند سالانه حدود 9 تا 14 هزار پوند

دانشگاه کالج لندن (University college London)

سال‌های اول و دوم 620,22 پوند

سالانه بین 10 هزارتا 15 هزار پوند

تحصیل پزشکی در انگلیس و هزینه های زندگی

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان به شرایط بستگی دارد و نمی‌توان رقم ثابتی را برای آن تصور کرد؛ اما می‌توان گفت که تحصیل پزشکی حتی در کشورهای درحال‌توسعه گران است. 

برخی از هزینه‌ها به صورت تقریبی به شرح زیر است:

 • مسکن دانشجویی نسبتاً ارزان است، بنابراین ۸۰۰ تا ۹۵۰ دلار در ماه کافی است. 
 • برای درخواست ویزای Tire 4، باید اثبات کنید که می‌توانید برای هرماه مبلغ 1،265 پوند به مدت حداکثر 9 ماه جور کنید.
 • هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان برای یک دانشجوی معمولی 104 پوند در هفته است
 • هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان برای مقطع کارشناسی در دانشکده‌های پزشکی برتر این کشور، از 13000 دلار شروع و تا 50000 ادامه می‌یابد.
 • هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان از منظر شهریه برای دانشجویان بین‌المللی (دانشجویان غیر انگلیسی و غیر کشورهای اتحادیه اروپا) در دو سال اولیه 17250 پوند در سال تخمین زده می‌شود.

سایر رشته های علوم پزشکی در انگلیس

پزشکی در انگلیس

بسیاری از افراد تمایل دارند که در دیگر رشته‌های علوم پزشکی همانند پرستاری، داروسازی و دندان‌پزشکی ادامه تحصیل دهند. همان‌طور که برای تحصیل پزشکی در انگلستان باید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش تحصیلی داشته باشید برای دیگر رشته‌های علوم پزشکی باید در کشور مبدأ اخذ پذیرش نمایید. در ادامه به بررسی دیگر رشته نای علوم پزشکی در کشور انگلستان می‌پردازیم.

 • تحصیل داروسازی در انگلستان

طول دوره داروسازی در انگلستان 4 سال است. دانشجویان به یکی از دوره‌های پیش پزشکی A-level  و یا Foundation ورود می‌کنند و با کسب نمرات قابل‌قبول قادر خواهند بود در امتحان ورودی پزشکی دانشگاه‌های انگلستان شرکت کنند. داشتن مدرک دیپلم  شرط لازم جهت ورود به این دوره است.

در این دوره دروس شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی به دانشجویان تدریس می‌شود و آن‌ها را آماده ورود به دانشگاه می‌کنند. یکی از مزایای خواندن داروسازی در انگلستان ابن است که دانشجویان می‌توانند بورسیه تحصیلی دریافت کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند؛ زیرا که شهریه رشته داروسازی در انگلستان بین 54،000 پوند تا 166،000 پوند است. دانشجویان بین‌المللی پس از گذراندن دوره نای پیش پزشکی و کسب نمرات بالا در سطح A می‌توانند وارد دانشگاه‌های پزشکی شوند.

 • تحصیل دندان‌پزشکی در انگلستان

طول تحصیل رشته دندان‌پزشکی در انگلستان 5 سال است. افراد طی تحصیل در این دوره در مورد نحوه تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های دهان، دندان و لثه‌ها آموزش می‌بینند. رشته دندان‌پزشکی همانند پزشکی جز رشته‌های محبوب و پرطرفدار است.

بسیاری از دانشجویان هرساله برای پذیرش در دانشگاه‌های انگلستان رقابت می‌کنند. طی سال اول تحصیلی دانشجویان دروسی که در پزشکی عمومی تدریس می‌شود را می‌خوانند که شامل مباحث فیزیولوژی، بیوشیمی، زیست‌شناسی و آناتومی می‌شود و در سال‌های بعد تحصیل فعالیت‌های عملی آن‌ها شروع می‌شود. شهریه رشته دندان‌پزشکی در انگلستان بین 20،000 تا 40،000 پوند در سال است.

 • تحصیل پرستاری در انگلستان

 طول دوره تحصیل پرستاری در انگلستان 4 ساله است. رشته پرستاری همچون دندان‌پزشکی و پزشکی از محبوبیت خاصی برخوردار است، متقاضیان خاص خودش را دارد و  از مشاغل پردرآمد دنیا به‌حساب می‌آید. افراد می‌توانند طی دوره‌های لیسانس یا فوق‌لیسانس در این رشته فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار شوند. دانشجویان طی این دوره با مراقبت‌های پزشکی را آشنا می‌شوند.

ضمن این‌که باید در سمینارها و سخنرانی‌های علمی مختلف شرکت کنند. دریافت نمره آیلتس 7 از الزامات ورود به این رشته در کشور انگلستان است ازآنجایی‌که پرستاران با اقشار مختلف جامعه سروکار دارند و باید از لحاظ ارتباطی و فن بیان در سطحی قابل‌قبول باشند. شهریه رشته پرستاری در انگلستان بین 30،000 تا 80،000 پوند در سال است.

تحصیل پزشکی در انگلیس و دریافت ویزا

ویزای تحصیلی یا دانشجویی انگلیس (Tier 4 General study visa): این ویزا برای ادامه تحصیل برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا صادر می‌شود و تا پایان دوره تحصیلات اعتبار دارد. این ویزا قابل تمدید نبوده؛ اما امکان تبدیل آن به ویزای کار برای متقاضی وجود دارد.

شما با داشتن ویزای تحصیلی انگلستان می‌توانید یک ماه قبل از شروع دروس دانشگاه وارد خاک این کشور شوید. تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان رایگان نبوده و تنها در مقطع دکترا با به دست آوردن بورسیه تحصیلی می‌توانید رایگان تحصیل کنید. داشتن مدارک زبان در سطوح بالا، درج مقالات علمی در نشریات معتبر و مدارک تحصیلی موردقبول، از شرایط کسب بورسیه دکترا در انگلستان است.

برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس شما باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • دارا بودن نامه پذیرش تحصیلی معتبر از دانشگاه، کالج یا موسسه آموزش
 • داشتن تمکن مالی لازم برای هزینه زندگی در انگلیس و شهریه تحصیلی
 • داشتن مدرک زبان معتبر و مطلوب برای رشته تحصیلی موردنظر

نامه پذیرش تحصیلی یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلیس است که 30 امتیاز از حداقل 40 امتیاز point based visas را برای شما کسب می‌کند؛ یعنی با داشتن نامه پذیرش معتبر که حداکثر 6 ماه اعتبار دارد و تمکن مالی مناسب به‌راستی می‌توانید ویزای تحصیلی را به دست آورید؛ البته کمک گرفتن از مشاوران مجرب از مؤسسات معتبر به شما کمک می‌کند تا این پروسه را به‌راستی هر چه بیشتر طی کنید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلیس:

 • پر کردن فرم مخصوص درخواست ویزای تحصیلی انگلیس
 • داشتن پاسپورت جدید با حداقل 6 ماه اعتبار به همراه پاسپورت‌های قدیمی
 • نامه تمکن مالی از بانک و پرینت گردش مالی چند ماه اخیر
 • ترجمه رسمی صفحات شناسنامه و همچنین ترجمه سند ازدواج در صورت تأهل
 • ارائه عکس
 • ارائه مشخصات یکی از والدین درصورتی‌که متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته باشد

وضعیت اقامت پزشکان در انگلستان

پزشکانی که در انگلستان مشغول به کار هستند بعد از 5 سال می‌توانند وضعیت تابعیت و اقامت خود را تغییر دهند. بعد از گذشت 5 سال و داشتن شرایط لازم پزشکان شاغل در این کشور می‌توانند اقامت دائم را کسب کنند. برای دریافت تابعیت دائم باید شرایط زیر را داشته باشند:

حداقل 5 سال در این کشور زندگی کرده و در این مدت نباید بیش از 450 روز خارج از انگلستان اقامت داشته باشید. در یک سال اخیر نیز نباید بیش از 90 روز را خارج از کشور گذرانده و در طول سکونت در کشور انگلستان نیز قوانین مهاجرت را رعایت کرده باشید. در این صورت اقامت موقت به اقامت دائم تبدیل می‌شود.

 • درآمد پزشک در انگلیس چقدر است؟ دانشجویان پزشکی در بریتانیا از سال سوم تحصیل می‌توانند مشغول به کار شده و با توجه به میزان آموزش، رتبه تحصیلی بین 22862 پوند تا 47000 هزار پوند درآمد داشته باشند. پزشکان متخصص یا دستیار متخصص درآمد بالاتری داشته و به 52643 پوند می‌رسد که این درآمد به 70 هزار پوند نیز ممکن است برسد. پزشکان ارشد در انگلیس تا 137 هزار پوند درآمد دارند.
 • درآمد پزشک در انگلیس به چه عواملی بستگی دارد؟ میزان تجربه و سابقه کاری، کار در ادارات خصوصی و دولتی، شهر محل کار، هزینه‌های زندگی و نوع تخصص در میزان درآمد پزشک در انگلیس تأثیرگذار است.

کار پس از تحصیل در رشته پزشکی انگلیس

پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان پزشک در انگلستان کار کنید. پس‌ازآن، اگر ترجیح می‌دهید پس از فارغ‌التحصیلی در انگلستان بمانید تا تجربه کسب کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ثبت‌نام کنید و از شورای پزشکی عمومی مجوز بگیرید.
 • از نظر عملکردهای پزشکی تأیید شده، آموزش و همچنین استانداردهای آموزشی دانشجویان بین‌المللی فارغ‌التحصیل و غیر تحصیلات تکمیلی، با استانداردهای عملکردی GMC مطابقت داشته باشید.
 • گواهی پزشکی موردقبول یکی از دانشگاه‌های معتبر ارائه دهید.
 • دانش و مهارت موردنیاز پزشکی.
 • فقدان مشکل جسمی مانع انجام کار شما می‌شود.
 • سطح خوب انگلیسی
 • اقامت و ویزای کار در خاک انگلیس.

در اینجا نیز لیستی از بیمارستان‌های انگلستان را معرفی‌شده‌اند. برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 • بیمارستان دربیشر
 • بیمارستان کانودیش
 • بیمارستان بابینگتون
 • بیمارستان گرانتام
 • بیمارستان عمومی گلنفیلد
 • بیمارستان سنت چارلز
 • بیمارستان کالج کینگ
 • بیمارستان سلطنتی همپستید
 • بیمارستان لوتون و دانستابل
 • بیمارستان کامبرول

پیشنهاد می کنیم حتما این مطالب را مطالعه کنید:

درامد پزشک در انگلیس

پزشکی از مشاغلی است که در سراسر جهان دارای اعتبار بالایی بوده و اکثر پزشکان در سراسر جهان از حقوق و درآمد بالایی برخوردارند. کشور انگلستان با داشتن بازار کار مناسب برای پزشکان و ارزشیابی مدارک پزشکی ایران در این کشور، از گذشته مقصد مهاجرت پزشکان و دندان‌پزشکان ایرانی بوده است.

برای کار به‌عنوان پزشک صرف‌نظر از اینکه مدرک پزشکی عمومی دارید و یا تخصص و یا کار موقت و دائم دارید باید از شورای پزشکی عمومی در انگلستان مجوز کار دریافت کنید. این مجوز معمولاً به‌صورت آنلاین به پزشکان متقاضیان ارائه می‌شود. داشتن مدرک پزشکی معتبر، تخصص پزشکی، مهارت، تجربه و نمره زبان قابل‌قبول ازجمله شرایط متقاضی خواهد بود.

شرایط ثبت‌نام در (شورای پزشکی عمومی) GMC به عوامل زیر بستگی دارد:

 • ملیت پزشک متقاضی
 • دانشگاه و کشوری که مدرک خود را از آنجا دریافت کرده‌اید
 • گذراندن دوره کارآموزی و تحصیلات تکمیلی

کسانی که مدرک پزشکی خود را خارج از انگلستان گرفته‌اند درصورتی‌که مورد تائید این کشور قرار بگیرد ابتدا یک دوره کارآموزی را گذرانده و سپس مراحل ثبت‌نام خود را تکمیل می‌کنند. کسانی که قصد دارند به‌عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شوند باید در سیستم GP ثبت‌نام کنند.

کشور انگلستان ازجمله کشورهای پیشرفته اروپایی است و هزینه زندگی در این کشور بسیار بالا است. هزینه‌های سکونت، خوردوخوراک، مالیات بر درآمد و بیمه بالا هستند و ممکن است درآمد شما کفاف زندگی در این کشور را ندهد اما اگر قصد دارید به‌عنوان پزشک عمومی به این کشور مهاجرت کنید، قضیه کمی فرق دارد. درآمد پزشکان در انگلیس تحت تأثیر عوامل دیگری نیز قرار دارد. شهر محل سکونت و محل کار شما نیز کاملاً بر حقوق و مزایای شما تأثیرگذار است.

دانشجویان پزشکی در بریتانیا از سال سوم تحصیل می‌توانند مشغول به کار شده و با توجه به میزان آموزش، رتبه تحصیلی بین 22862 پوند تا 47000 هزار پوند درآمد داشته باشند. پزشکان متخصص یا دستیار متخصص درآمد بالاتری داشته و به 52643 پوند می‌رسد که این درآمد به 70 هزار پوند نیز ممکن است برسد. پزشکان ارشد در انگلیس تا 137 هزار پوند درآمد دارند.

پزشکان در انگلیس با کار در کلینیک‌های دانشگاهی تا 100 هزار پوند درآمد دارند. البته میزان تخصص و ارائه مشاوره و تدریس در دانشگاه نیز بر این درآمد تأثیر می‌گذارد. ازجمله کارهای جانبی این مشاغل کارهای داوطلبانه، تحقیقات و مطالعه است. عامل دیگری که برای مهاجرت به انگلستان مهم است فرصت‌های شغلی در این کشور برای پزشکان است. طبق آمار کشور انگلستان نرخ بیکاری پایینی دارد.

دریافت ویزای پزشکان برای کار در این کشور

متقاضیان کار در رشته پزشکی با سه نوع ویزا به این کشور وارد می‌شوند:

 • ویزای درجه 1: در این نوع ویزا پزشک می‌تواند به انگلستان رفته و دنبال کار بگردد.
 • ویزای درجه 2: درصورتی‌که پزشک از کارفرمای انگلیسی دعوت‌نامه داشته باشد می‌تواند این ویزا را گرفته و به این کشور برود.
 • ویزای درجه 5: نوعی ویزای آموزشی است که این دوره با حمایت نهاد دانشگاهی انجام‌شده و متقاضی بعد از گذراندن این دوره به کشور خود بازمی‌گردد.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای پزشکان در انگلستان:

برای اخذ ویزای انگلیس و مهاجرت به‌عنوان پزشک باید فرم درخواست ویزای انگلستان را پرکرده و به همراه دو قطعه عکس رنگی، گذرنامه معتبر، اثبات تمکن مالی، اطلاعات بیومتریک، رسید پرداخت هزینه ویزا، ارائه دعوت‌نامه کاری از کارفرما، ارائه پذیرش از در مؤسسات آموزشی انگلیس به سفارت انگلستان ارائه کند تا در مدت مقرر ویزا صادر شود.

شرایط اخذ ویزای همراه برای پزشکان ایرانی در انگلستان

متقاضیانی که قصد دارند به‌عنوان پزشک به انگلستان مهاجرت کنند، می‌توانند برای همرهان خود نیز ویزا دریافت کنند. همسر و فرزندان زیر 18 سال شامل این قانون می‌شوند. همچنین شخص متقاضی باید مدارک اثبات تمکن مالی و تأمین هزینه‌های سکونت زندگی همراهان خود را ارائه کند، زیرا طبق قانون همراهان فرد از بودجه عمومی استفاده نمی‌کنند. درصورتی‌که ویزای همراه صادر شود فرد ازنظر کار و تحصیل محدودیتی نداشته و می‌تواند درزمینه های کاری مختلف مشغول به کار شود.

فرصت‌های شغلی پزشکان در انگلستان

اکثر کسانی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند می‌تواند در بخش‌های مختلفی ازجمله خدمات بهداشت ملی (NHS)، بیمارستان‌های خصوصی و هم به‌عنوان پزشک عمومی در NHS مشغول به کار شوند. کسب تجربه در رشته پزشکی در موارد زیر وجود دارد: نیروهای مسلح، سازمان‌های کمک‌رسان خارج از کشور، زندان‌ها، مؤسسات تحقیقاتی، آزمایشگاه‌های بالینی، مراکز خصوصی بهداشت و درمان، خانه‌های بهداشت و خدمات آمبولانس هوایی ازجمله این مشاغل هستند.

جدول زیر میزان درآمد برخی از تخصص‌های پزشکی در انگلستان را نشان می دهد.

متخصص بیهوشی

92480 پوند

متخصص شنوایی

32187 پوند

پزشک قلب و عروق

86539 پوند

روانشناس بالینی

47388 پوند

متخصص پوست

92750 پوند

جنین‌شناس

45961 پوند

متخصص طب اورژانس

65457 پوند

پزشک عمومی

81358 پوند

پزشک سالمندان

62169 پوند

پزشک داخلی

91359 پوند

پزشک زنان و زایمان

74655 پوند

جراح مغز و اعصاب

91236 پوند

با داشتن مدرک پزشکی در کشور انگلستان، کسب تخصص و روحیات شخصی می‌توان در مشاغل زیادی مرتبط با این حرفه مشغول به کار شد. فرصت‌های شغلی پزشکان در انگلستان شامل پزشک عمومی، جراح متخصص قلب و عروق، پزشک بیمارستان، متخصص بیهوشی، رادیولوژیست، متخصص چشم، روان‌پزشک و جراح عمومی است. برخی دیگر از مشاغل هستند که با مدرک پزشکی امکان اشتغال در آن‌ها وجود دارد. کارهایی ازجمله تدریس در دانشگاه، نماینده فروش تجهیزات پزشکی، پرستار خصوصی، دانشیار، مامایی، رشته‌های پیراپزشکی، رابط علوم پزشکی، پرستار بهداشت و طب سنتی با مدرک پزشکی قابل انجام هستند.4 دیدگاه برای “پزشکی در انگلیس

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید اگه کسی دوره پزشکی عمومی رو از ایران و تخصص رو از انگلیس کسب کنه میتونه برای کار در امریکا اقدام کنه؟ینی اگه مدرک تخصص پزشکیمون از انگلیس باشه برای کار در امریکا راحت میشه اقدام کرد یا سختی هاش همچنان هست و مدرک پزشکی انگلیس هم مثل ایران زیاد مورد قبول نیست برای امریکا؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  به طورکلی شما شانس اقدام را دارید اما همچنان اقدام به کار در کشور آمریکا سختی هایی دارد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGo2tr

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  با عرض سلام
  اگه مدرک تخصص پزشکیمون از دانشگاه های کانادا یا انگلستان باشه میشه بدون دادن آزمون usmle برای کار در امریکا اقدام کرد؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، در هرشرایطی برای کار در این رشته در ایالات متحده باید در آزمون USMLE شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 3. Avatar
  بهرامی گفته:

  سلام اگر کسی مدرک پزشکی عمومی رو در داشنگاه های ایران بگیرد میتواند برای گرفتن تخصص در انگلستان اقدام کند؟ و همینطور میتونه برای کار در انگلیس یا کشور اروپایی راحتتر اقدام کنه؟ و ایا سطح علمی دانشگاهی ک توی ایران توش درس میخونیم اهمیت داره؟

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   ابتدا باید گفت سطح دانشگاهی که در ایران در آن تحصیل کردید بسیار مهم است و هم چنین در صورت داشتن شرایط می توانید برای گرفتن تخصص در انگلستان اقدام کنید و اجازه کار دانشجویی را خواهید داشت.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس بگیرید.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱