x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

پزشکی در انگلیس

رشته پزشکی در کشور انگلستان یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها به حساب می‎آید و از همین رو تعداد زیادی دانشجو و متقاضی از سراسر دنیا جهت پذیرفته شدن در رشته پزشکی و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان با یکدیگر به رقابت می‎پردازند. در حالت کلی تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان برای افرادی که نمرات بسیار بالایی را کسب کرده و به عنوان دانشجویان نخبه به حساب می‎آیند، آسان است؛ همچنین در صورتی که فرد متقاضی جهت تحصیل در رشته پزشکی دارای تجربه در زمینه‌های کار در بیمارستان و درمانگاه باشد، می‎تواند در زمان ثبت‌نام برای رشته پزشکی در این کشور ، پیشینه و رزومه خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه کرده و از این طریق برای خود یک امتیاز مثبت در نظر بگیرد، چرا که اطلاع داشتن از فرآیند خدمات پزشکی برای متقاضیان و دانشجویان غیر انگلیسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همچنین با توجه به اینکه دانشگاه‎های موجود در کشور انگلستان که در زمینه خدمات آموزشی برای تحصیل در رشته پزشکی به دانشجویان خود خدمات ارائه می‎نمایند از رنکینگ بسیار بالایی در کل دنیا برخوردار هستند، انگلستان به یکی از بهترین گزینه‌ها جهت تحصیل در رشته پزشکی در کل دنیا به حساب می‎آید.

تحصیل پزشکی

در حالت کلی، پزشکی یکی از پر طرفدارترین و محبوب‌ترین رشته‌ها در میان رشته‌های دانشگاهی در سراسر دنیا به حساب می‎آید؛ این موضوع در کشور عزیزمان ایران نیز به همین صورت بوده و با توجه به سختی بسیار زیاد برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه‌های ایران و آزمون کنکور، افراد بسیار زیادی در کشور عزیزمان ایران هستند که برای ادامه تحصیل و یافتن فرصت‌های شغلی بهتر، قصد تحصیل در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه‌های خارج از ایران را در سر دارند. یکی از بهترین گزینه‌ها در بین کشورهای اروپایی و همچنین در بین کل دانشگاه‌های موجود در دنیا، تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان است؛ البته با توجه به سطح بالای آموزش و تحصیل در رشته پزشکی، پذیرش در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان و تحصیل در رشته پزشکی کاری نسبتا دشوار بوده و رقابت بسیار سنگین و سختی جهت تحصیل در رشته پزشکی میان متقاضیان و درخواست کنندگان وجود دارد. اما در حالت کلی در صورتی که فرد متقاضی تلاش کند و پشتکار کافی داشته باشد می‌تواند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در این کشور اقدام نماید و پذیرفته شود. کشور انگلستان یک کشور اروپایی بوده و حدود 130.395 هزار کیلومتر مربع مساحت و همچنین حدود ۵۵ میلیون نفر جمعیت دارد و دین رسمی موجود در کشور انگلستان که اکثریت مردم انگلستان به آن اعتقاد دارند دین مسیحیت است. از جمله کشورهایی که در اطراف کشور انگلستان وجود دارند، اسکاتلند و ولز است، همچنین این کشور دارای یک سری مرز آبی با دریای ایرلند و دریای شمال و دریای سلتی است. پایتخت کشور انگلستان، شهر زیبای لندن است که خانواده سلطنتی بریتانیا نیز در این شهر زندگی می‎کنند؛ از جمله مهمترین شهرهای کشور انگلستان می‎توان به منچستر، لیورپول، نیوکاسل، برایتون، ناتینگهام و غیره اشاره نمود. واحد پول رسمی مورد استفاده در کشور انگلستان پوند است و همچنین زبان رسمی‎که مردم برای تکلم و ارتباط با یکدیگر از آن استفاده می‎کنند زبان فراگیر انگلیسی است.

برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در کشور انگلیس واقع شده اند. دانشگاه آکسفورد و کمبریج نمونه‌ای از این دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند. دوره‌های پزشکی در انگلیس 6 ساله هستند و داوطلبان باید برای ورود به دانشکده‌های پزشکی در آزمون های BMAT یا UKCAT شرکت کنند. شهریه دانشکده‌های پزشکی انگلستان بسیار بالا است. میانگین هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلیس 37000 تا 56000 پوند در سال خواهد بود. همچنین هزینه زندگی در شهرهای بزرگ انگلیس مانند لندن بسیار زیاد است. میانگین هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در انگلیس  900 تا 1000 پوند در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در انگلستان براساس سایت numbeo :

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

پیشنهاد می کنیم حتما این مطالب را مطالعه کنید:

بورسیه تحصیل پزشکی در انگلیس

بورسیه تحصیل پزشکی در انگلیس

بورسیه تحصیلی پزشکی انگلیس:

از جمله برترین بورسیه‌های تحصیلی رشته پزشکی در کشور انگلیس برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه در سال 2020 عبارتند از:

 • :Apply for British Chevening Scholarships 2019-2020

این بورسیه از جانب دولت انگلیس به دانشجویان بین‌المللی‌ای اعطا می‎گردد که سابقه تحصیلی درخشانی داشته باشند. این بورسیه به صورت فاند بوده و تمامی هزینه های تحصیلی فرد دانشجو از جمله شهریه، هزینه های زندگی، هزینه های سفر و ویزا را پوشش می‎دهد.

 

 • Liverpool school of Tropical medicine Scholarships for Developing countries in UK, 2019/2020:

این بورسیه تنها به دانشجویانی که در رشته ی داروهای گرمسیری و بهداشت تحصیل می‌کنند و قصد ادامه آن را دارند، تعلق می‌گیرد.

این بورسیه تنها هزینه ی شهریه را پوشش می‎دهد و بقیه ی هزینه های از جمله هزینه های زندگی به عهده‌ی فرد دانشجو خواهد بود.

 

 • School of Medicine-Overseas RPG Ph.D. Scholarships at University of Dundee in UK 2019:

این بورسیه تنها برای دانشجویان Ph.D. می‌باشد و 50 درصد از هزینه ی شهریه ی دانشجو را متقبل می‌شود، لذا مابقی هزینه ها باید توسط فرد دانشجو تامین شود.

 

 • Commonwealth Distance Learning Scholarships, at UK Universities 2019/2020:

این بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد بوده و مخصوص افرادی است که آموزش از راه دور را انتخاب کرده و می‌خواهد در کشور خودشان بمانند. این بورسیه برای دانشجویانی اعمال می‌شود که قصد دارند در زمینه ی پزشکی تشکین دهنده و مراقبت در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شوند.

 

 • Rhodes of Scholarships at Oxford University for International students, UK, 2019:

این بورسیه، قدیمی ترین بورسیه تحصیلی بین‌المللی است و برای افراد از همه جای جهان صادر می‌شود. افرادی که موفق به اخذ این بورسیه تحصیلی می‌شوند، تمام شهریه دانشگاه و کالجشان پوشش داده می‌شود، حقوق نیز می‎گیرند و می‎توانند بدون پرداخت هزینه به کشور خود سر بزنند.

 

 • Hull York Medical School MSc Scholarships for international students in UK, 2019:

این بورسیه تحصیلی که اولین بار در سال 2003 اعمال شده، مخصوص دانشجویانی است که قصد دارند رشته‌ی آناتومی بالینی را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهند.

 

 • Newcastle University Kidney Research Ph.D. Scholarships for international students in UK, 2019:

این بورسیه تحصیلی، به افرادی تعلق می‎گیرد که قصد دارند برای مقطع دکتری، در رشته‌ی نفرولوژی ایمنی به تحصیل بپردازند. این بورس تمام شهریه ی دانشگاه را پوشش می‌دهد و حقوق سالیانه معادل 14.057 یورو نیز به فرد دانشجو اعطا می‎کند.

 

 • UCL BHF Cardiovascular Biomedicine 4-year Ph.D. Scholarships for international students in UK, 2019, 2020:

این بورسیه مخصوص افرادی است که قصد دارند برای مقطع دکتری، رشته ی بیوپزشکی قلبی عروقی را دنبال کنند. این بورس تمام شهریه ی دانشگاه را پوشش می‌دهد و حقوق سالیانه معادل 22.278 یورو نیز به فرد دانشجو اعطا می‎کند. هزینه های سفر فرد دانشجو نیز با اخذ این بورسیه، تامین می‎شود.

 

 

 • Ferguson MSc Scholarships for Africa and South America at Aston University in UK, 2019/2020:

این بورس برای افرادی در نظر گرفته می‎شود که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در یکی از رشته های زیر ادامه دهند:

 1. کارشناسی ارشد علوم عصبی شناختی
 2. کارشناسی ارشد تحویل دارو
 3. کارشناسی ارشد علوم داروشناسی
 4. کارشناسی ارشد فارماکوکینتیک
 5. کارشناسی ارشد سلول های بنیادین و پزشکی احیاکننده

این بورسیه برای 9 نفر برتر 3.500 یورو از شهریه ی دانشگاهی آن‌ها را پوشش می‎دهد.

جایگاه پزشکی در انگلیس و جهان و اعتبار مدارک آن

جایگاه پزشکی در انگلیس و جهان و اعتبار مدارک آن

دانشگاه های موجود در کشور انگلستان که در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویان خود خدمات آموزشی ارائه می‌کنند، از سطح بالای آموزشی برخوردار بوده و خدمات آموزشی ارائه شده در این دانشگاه ها از با کیفیت ترین و معتبرترین سطوح در کل دنیا بهره می‎برند؛ این موضوع تا جایی است که تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در این کشور به آرزوی بسیاری از متقاضیان و دانشجویان در سراسر دنیا تبدیل شده است. زمانی که یک دانشجو موفق به تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان و اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های معتبر در این کشور می‎گردد، می‎تواند از خدمات بورسیه تحصیلی و غیره استفاده نموده و همچنین به یافتن شغلی مناسب اقدام نماید و همچنین از سوی دولت انگلستان تسهیلات بسیار ویژه و منحصر به فردی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در کشور انگلستان در نظر گرفته می‎شود. همچنین باید بگوییم که پذیرش در کالج ها و دانشگاه های موجود در کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان شرایط نسبتا آسان تری در مقایسه با کشورهای منطقه ایالات متحده آمریکا دارد. مدارک ارائه شده از دانشگاه های موجود در کشور انگلستان با توجه به اینکه اکثریت دانشگاه های موجود در کشور انگلستان خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را به دانشجویان خود ارائه می‎نمایند از اعتبار بسیار بالایی در سراسر دنیا برخوردار بوده و همچنین تمامی دانشگاه های پزشکی موجود در کشور انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت کشور عزیزمان ایران هستند.

 

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در انگلیس

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در انگلیس

در حالت کلی انتخاب کشور مناسب و همچنین انتخاب یک دانشگاه معتبر و موجه، ارتباط بسیار زیادی با ساختن یک آینده شغلی خوب و کسب درآمد بالا و داشتن زندگی مرفه دارد. کشور انگلستان و تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان یکی از گزینه هایی است که تمام این موارد را برای فرد متقاضی فراهم می‎سازد. تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان، پنج سال یعنی ده ترم طول می‎کشد، همچنین فرایند اخذ پذیرش از کالج ها و دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان نسبت به کشورهای پیشرفته هم سطح انگلستان مانند ایالات متحده آمریکا بسیار راحت‌تر بوده و فرایند کم دردسر تری دارد. در صورتی که دانشجو نمرات بالا و رتبه برتر در بین دانشجویان دیگر کسب نماید، می‎تواند از خدماتی مانند بورسیه تحصیلی در دوران تحصیل خود در رشته پزشکی در کشور انگلستان استفاده نماید. ابتدا باید بگویم که استفاده از بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان از سال سوم تحصیل آنها میسر می‎باشد. در ضمن تمامی دانشگاه های پزشکی موجود در کشور انگلستان که خدمات تحصیلی برای تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان ارائه می‎نمایند، مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

با توجه به بالا بودن سطح امکانات و پیشرفته بودن کشور انگلستان و همچنین استانداردهای بالا از نظر کیفیت و آموزش و استفاده از جدیدترین روش ها و متدهای آموزشی روز دنیا و وجود پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، این کشور به یکی از بهترین گزینه ها برای هر دانشجو جهت تحصیل در رشته پزشکی در سراسر دنیا تبدیل شده است. کشور انگلستان از نظر مسافت نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و غیره، به کشور ایران نزدیکتر بوده و همین موضوع می‌تواند تا حدود زیادی هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را برای دانشجویان ایرانی کاهش دهد، همچنین یک دانشجو که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان می‎باشد، این امکان را دارد که پس از ۶ ماه حضور در خاک انگلستان، از خدمات رایگان بیمه‌ای و بهداشتی که دولت انگلستان برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در نظر می‎گیرد نهایت استفاده را ببرد.

دانشجویانی که تحصیل در رشته پزشکی در دوره عمومی را به اتمام رسانده و قصد دارند برای اخذ تخصص اقدام کنند، این فرصت را دارند که برای فلوشیپ های تحصیلی ارائه شده در کشور انگلستان اقدام نمایند. فلوشیپ های تحصیلی ارائه شده در کشور انگلستان فرصت بسیار مناسبی برای علاقمندان به تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دوره تخصصی و همچنین محققین می‎باشد، در این دوره های آموزشی علاوه بر اینکه سطح علمی و آموزشی دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دوره تخصصی افزایش پیدا می‌کند، درآمد بسیار خوبی نیز برای افراد در حال تحصیل در این دوره‌ها به ارمغان خواهد آمد. در حالت کلی ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان بسیار سخت و طاقت فرسا می‎باشد و همچنین سخت تر از این، مشغول به کار شدن یک پزشک قبل از اینکه مدرک پزشکی را در این کشور کسب نماید می‎باشد. دانشجویانی که تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را به اتمام رسانده و یا در هر کشور دیگری مدرک پزشکی خود را اخذ نموده‌اند، می‎توانند برای تحصیل در یکی از رشته های تخصصی پزشکی در کشور انگلستان اقدام نموده و از این طریق فرصت شغلی بهتر و درآمد بیشتری را برای خود ایجاد نمایند.

طول مدت تخصص پزشکی در انگلیس

طول مدت تخصص پزشکی در انگلیس

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند، ابتدا باید از میان دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان که به دانشجویان خود خدمات آموزشی و تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان ارائه می‎نمایند یک دانشگاه معتبر را انتخاب نموده و به عنوان هدف خود جهت اقامت در کشور انگلستان و تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان انتخاب نمایند. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در مقطع کاردانی پزشکی را دارند، باید نمرات مربوط به دروس زیست شناسی و شیمی ‎آنها بالا باشد، همچنین دانشجویان غیر انگلیسی و بین‌المللی باید حتماً یک مدرک زبان معتبر مانند آیلتس سطح شش و نیم یا هفت را جهت ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش در کشور انگلستان ارائه نمایند.

بعد از آنکه دوران کاردانی پزشکی برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان که مدت زمان آن دو سال می‎باشد به اتمام رسید، این دانشجویان باید در یک دوره دو ساله مربوط به آموزش های بیسیک و پایه جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان شرکت کرده و این دوره را نیز با کسب نمرات خوب با موفقیت پشت سر بگذارند. بعد از پشت سر گذاشتن ۲ سال دوره پایه در رشته پزشکی در کشور انگلستان، دانشجویان جهت تحصیل در دوره تخصص پزشکی آماده می‎گردد. بعد از اینکه چهار سال ابتدایی تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان برای دانشجویان این رشته به اتمام رسید، این دانشجویان جهت تحصیلات جدی و تخصصی خود را آماده می‎کنند. تحصیلات در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دوره تخصص حالت بسیار رقابتی داشته و نیازمند سخت کوشی و تلاش بسیار می‎باشد. بعد از آن که دانشجو مدت زمان تحصیل خود در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دوره تخصص را با موفقیت پشت سر گذاشت، یک گواهی فارغ‌التحصیلی مبنی بر اتمام دوره آموزش تخصصی رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجو تعلق می‌گیرد که به این مدرک CCT  نیز گفته می‎شود.

سر فصل دروس پزشکی در انگلیس (عمومی و تخصصی)

سر فصل دروس پزشکی در انگلیس (عمومی و تخصصی)

سرفصل دروس رشته پزشکی در انگلیس:

 

دروس 5 ترم اول:

 

Organization of the body

اورگانیزم و تشکیلات بدن

Physiology and pharmacology

فیزیولوژی و داروسازی

Biochemistry and Medical genetics

بیوشیمی و ژنتیک پزشکی

Population Health1: Medical Sociology

سلامت عمومی1: جامعه شناسی پزشکی

Patient and doctor course

بیمار و پزشک

Applied Physiology and Pharmacology

داروسازی و فیزیولوژی کاربردی

The Nervous system

سیستم عصبی

Principles of Pathology

اصول و قواعد آسیب شناسی

Psychology for medicine

روانشناسی پزشکی

Patient and Doctor Course

بیمار و پزشک

Neurobiology

عصب شناسی

Developmental biology

زیست شناسی پیشرفته

Cardiovascular biology and pharmacology

داروسازی و زیست شناسی قلبی عروقی

Molecular Pathology

آسیب شناسی مولکولی

Metabolism and respiration

متابولیسم و تنفس

Infection

عفونت

Immunity

مصونیت

 

سال چهارم:

  

Patient and Doctor Course|| (+GP residential attachment)

بیمار و پزشک 2

Laboratory medicine

پزشکی آزمایشگاه

Rotations in surgery and medicine

چرخش در جراحی و پزشکی

Hospital attachment

کار در بیمارستان

Special Study Module

واحد تخصصی مطالعه

 

سال پنجم:

 

Paediatrics

پزشکی اطفال

Psychiatry

روانپزشکی

Obstetrics and gynaecology and genitourinary medicine

پزشکی زایمان و مجرای تناسلی و ادراری

Orthopaedics, A&E and musculoskeletal medicine

پزشکی ماهیچه و ارتوپدی

 geratology, dermatology, palliative care, public health primary care

زمین شناسی،  مراقبت از پوست، مراقبت تسکینی، مراقبت از سلامت عمومی اوله

Neurology and neurosurgery, ENT, ophthalmology

عصب شناسی و جراحی مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، چشم پزشکی

 

سال ششم:

 

Senior rotations in Medicine and surgery in General hospitals

فعالیت در بیمارستان های عمومی

Options in clinical Specialties

Special study module

واحد مطالعه

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در انگلیس

نحوه اخذ پذیرش پزشکی عمومی در انگلیس

یک دوره قبل از ورود به کالج های پزشکی در کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان از دانشجویان مختلف اخذ می‌گردد که به آن ای لول و فاندیشن می‌گویند. معمولا این دوره توسط کالج های پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند اخذ می‎گردد. دانشجویانی که قصد دارند در رشته پزشکی در کشور انگلستان تحصیلات خود را انجام دهند حتما باید قبل از ورود به یکی از دانشگاه های موجود در کشور انگلستان در دوره های ای لول و یا فاندیشن شرکت کرده و موفق شوند تا در این دوره ‌ها نمره قبولی لازم را جهت ورود به دانشگاه پزشکی مورد نظر خود کسب نمایند. از جمله کالج هایی که در کشور انگلستان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان خدمات و شرایط بسیار ایده آل و مناسبی را در اختیار دانشجویان این رشته قرار داده‌اند و از کالج های تاپ موجود در کشور انگلستان به حساب می‎آیند، می‎توان به Bellerbys یا Abbey college اشاره نمود. برای پشت سر گذاشتن دوران ای لول حدود دو سال زمان احتیاج دارد که معمولا این دوره به صورت ۶ ترمه برگزار می‎گردد. همچنین دانشجویانی که بخواهند می‎توانند دوران ای لول را به صورت فشرده پشت سر گذاشته و در مدت زمان کمتری در حدود یک سال این دوره را به اتمام برسانند. همچنین یک دوره دیگر به نام فاندیشن نیز برای افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند برای ورود به دانشگاه های پزشکی وجود دارد؛ دوره فاندیشن جهت ورود به دانشگاه های پزشکی حدود یک سال زمان می‎برد. دانشجویانی که قصد تحصیل در انگلستان را دارند حتما باید در ۳ درس زیست شناسی، شیمی و فیزیک بالاترین نمره یعنی AAA را کسب نمایند و این مورد از شروط لازم جهت ورود به یکی از دانشگاه موجود کشور انگلستان جهت تحصیل در رشته پزشکی می‎باشد. همچنین دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند، حتما باید در آزمون زبان پایه ای که مورد تایید کشور انگلستان می‎باشد شرکت کرده و موفق به کسب نمره ۷ در تمامی ‎بندهای آزمون گردند. همچنین یک آزمون به نام آزمون استعداد های بالینی از دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان و یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور را دارند گرفته می‌شود، اکثر دانشگاه‌ها از این آزمون جهت پذیرش دانشجو استفاده می‎کنند. تعداد بسیار زیادی از مدارس پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های موجود در کشور انگلستان که برای دانشجویان خود خدمات تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان ارائه می‎نمایند، از آزمون استعداد های بالینی برای پذیرش دانشجو استفاده می‎نمایند. آزمون استعداد های بالینی کاملاً آنلاین و در سیستم برگزار شده و در آن به مسائلی مانند توانایی های شناختی، توانایی های نگرش، توانایی های تفکر انتقادی و همچنین موضوع استدلال منطقی پرداخته می‎شود. همچنین چند آزمون مربوط به انواع مختلف استدلال ها و آزمون قضایی نیز از دانشجویان که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند اخذ می‎گردد. بعد از شرکت در آزمون استعداد های بالینی، در صورتی که دانشجویان در این آزمون قبول شوند می‎توانند در دانشگاه های زیر به تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان مشغول گردند:

 • دانشگاه پزشکی ابردین
 • دانشگاهپزشکی استون
 • دانشگاه پزشکی بیرمنگام
 • دانشگاهپزشکی بریستول
 • دانشگاهپزشکی کاردیف
 • دانشگاهپزشکی داندی
 • دانشگاهپزشکی شرق انگلستان
 • دانشگاهپزشکی ادینبورگ
 • دانشگاهپزشکی اکستر
 • دانشگاهپزشکی گلاسکو
 • دانشکده پزشکی هول یورو
 • دانشگاهپزشکی کیلی
 • کالجپزشکی کینگ لندن
 • دانشگاهپزشکی لستر
 • دانشگاهپزشکی لیورپول
 • دانشگاهپزشکی منچستر
 • دانشگاهپزشکی نیوکاسل
 • دانشگاه پزشکی ناتینگهام
 • دانشگاهپزشکی پلیموث
 • دنشگاه پزشکی مریم
 • دانشگاهپزشکی لندن
 • دانشگاهپزشکی بلفاست
 • دانشگاهپزشکی شفیلد
 • دانشگاهپزشکی ساوتهمپتون
 • دانشگاهپزشکی سنت اندروز
 • دانشگاه پزشکی سنت جورج
 • دانشگاه پزشکی وارویک

یک آزمون دیگر نیز به نام آزمون BMAT  وجود دارد که دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند و می‎خواهند در این آزمون شرکت کنند، باید حتماً قبل از ارسال درخواست جهت پذیرش در یکی از دانشگاه‌های معتبر موجود در کشور انگلستان، این آزمون را با موفقیت با نمره قبولی پشت سر بگذارند؛ معمولاً این آزمون هر ساله در ماه نوامبر برگزار می‎گردد و نتیجه آزمون نیز به صورت کاملا خودکار ‎برای دانشگاه مورد نظر ارسال می‎شود.

لیست دانشگاه های رشته پزشکی انگلیس

لیست دانشگاه های رشته پزشکی انگلیس

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند، گزینه های بسیار زیادی جهت انتخاب دانشگاه مورد نظر خود برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را در اختیار خواهند داشت. دانشگاه های موجود در کشور انگلستان که خدمات آموزشی و پژوهشی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویان خود ارائه می‎نماید از سطح بسیار بالایی در دنیا در بین دانشگاه‌ های دیگر بهره برده و امکانات و خدمات این دانشگاه ها در سطح بسیار بالایی می‎باشد. مسئله ای که مشخص است این موضوع می‎باشد که هرچه سطح دانشگاه و امکانات و خدمات آن بالاتر باشد، فرایند قبولی در دانشگاه و همچنین تحصیل در دانشگاه مورد نظر سخت تر بوده و نیاز است تا دانشجو مدت زمان بیشتری برای تحصیل و مطالعه جهت موفقیت در دوره‌ها و آزمون های این دانشگاه به کار ببندد. در ادامه لیست مهمترین دانشگاه‌های موجود در کشور انگلستان که به دانشجویان خود خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی ارائه می‎نمایند را آورده‌ایم:

 • دانشگاه پزشکی ابردین (University of Aberdeen)
 • دانشکده پزشکی و دندانپزشکی لندن، کوئین مری (Barts and The London School of Medicine and Dentistry, Queen Mary, Uol)
 • دانشگاه پزشکی بیرمنگام (University of Birmingham)
 • دانشکده پزشکی ساسکس و برایتون (Brighton and Sussex Medical School)
 • دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه پلیموت (Plymouth University Peninsula Schools of Medicine and Dentistry)
 • دانشگاه پزشکی بلفاست کوئین، دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی (Queen’s University Belfast)
 • دانشگاه پزشکی شفیلد، دانشکده پزشکی (University of Sheffield)
 • دانشگاهپزشکی سات همپتون، دانشکده پزشکی (University of Southampton)
 • دانشگاه پزشکی سنت اندروز، دانشکده علوم پزشکی (University of St Andrews)
 • دانشگاه پزشکی سنت جورج، دانشگاه لندن (St George’s, University of London)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه سوانسی (Swansea University)
 • دانشگاه پزشکی اکستر، دانشکده پزشکی (University of Exeter)
 • دانشگاه پزشکی گلاسکو، دانشکده پزشکی، دامپزشکی و علوم زیستی (University of Glasgow)
 • دانشکده پزشکی هال یورک (Hull York Medical School)
 • دانشکده پزشکی کالج امپریال، لندن (Imperial College School of Medicine, London)
 • دانشگاه پزشکی کیل، (University of Keele)
 • دانشکده پزشکی کینگز کالج لندن (King’s College London School of Medicine)
 • دانشگاه پزشکی لنکستر، دانشکده بهداشت و پزشکی (Lancaster University)
 • دانشگاه پزشکی لیدز، دانشکده پزشکی (University of Leeds)
 • دانشگاه پزشکی لستر، دانشکده پزشکی لستر (University of Leicester)
 • دانشگاهپزشکی کالج لندن، دانشکده پزشکی دانشگاه کالج (University College London)
 • دانشگاهپزشکی وارویک، دانشکده پزشکی وارویک (University of Warwick)
 • دانشگاه پزشکی بریستول (University of Bristol)
 • دانشگاه پزشکی کمبریج (University of Cambridge)
 • دانشگاه پزشکی کاردیف (Cardiff University)
 • دانشگاه پزشکی سنترال لنکشیر (University of Central Lancashire Medical School)
 • دانشگاه پزشکی داندی (University of Dundee)
 • دانشگاه پزشکی ادینبرگ، دانشکده پزشکی و دامپزشکی (University of Edinburgh)
 • دانشگاه پزشکی لیورپول، دانشکده بهداشت و علوم انسانی (University of Liverpool)
 • دانشکده پزشکی بهداشت و پزشکی مناطق گرمسیری لندن، دانشکده پزشکی وابسته به تحصیلات تکمیلی (London School of Hygiene and Tropical Medicine)
 • دانشگاه پزشکی منچستر، دانشکده علوم پزشکی و علوم انسانی (University of Manchester)
 • دانشکده پزشکی دانشگاه نیوکاسل (Newcastle University)
 • دانشکده پزشکی نورویچ، دانشگاه ایست آنگلیا (Norwich Medical School, University of East Anglia)
 • دانشگاه پزشکی ناتینگهام، دانشکده پزشکی و علوم پزشکی (University of Nottingham)
 • دانشگاهپزشکی آکسفورد، بخش علوم پزشکی (University of Oxford)

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در انگلیس

نحوه اخذ پذیرش تخصص پزشکی در انگلیس

در حالت کلی تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان آموزش های بسیار گسترده و اساسی را می‌طلبد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند، باید در دوره کارشناسی حدود ۴ تا ۶ سال تحصیل نموده و بعد از اینکه آموزش در مقطع کارشناسی رشته پزشکی در کشور انگلستان به اتمام رسید، آن دسته از دانشجویان که واجد شرایط باشند، قبل از اینکه بخواهند جهت تحصیل در یکی از رشته های تخصصی رشته پزشکی اقدام نمایند، باید یک دوره دو ساله آموزش و برنامه های آموزشی پایه را که به آن آموزش بنیادین می‎گویند با موفقیت پشت سر بگذارند. آموزش بنیادین یا همان فاندیشن یک دوره 2 ساله می‌باشد که از سمت دانشگاه معتبر موجود در کشور انگلستان که خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویان خود ارائه می‎نمایند از دانشجویان پزشکی تازه وارد یا همان انترنت اخذ می‌شود تا مطمئن گردند که این دانشجویان برای آموزش‌های تخصصی آمادگی لازم را دارند؛ در این دوره‌ها به مواردی مانند برنامه مطالعه ساختاری و تجربه عملی توجه بسیار زیادی میشود.

 

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در انگلیس

تحصیل پزشکی هزینه ها و تمام هزینه های جانبی در انگلیس

در حالت کلی یک دانشجو که دارای ملیت غیر انگلیسی باشد و به عنوان دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان ‎باشد، باید برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های موجود در کشور انگلستان به صورت میانگین حدود ۳۸ هزار پوند در سال هزینه در نظر داشته باشد. البته این نکته گفتنی است که این مبلغ یک رقم کاملاً تقریبی بوده و با توجه به دانشگاهی که فرد قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را انتخاب می‎نماید و همچنین شهری که دانشجو در آن در حال زندگی می‎باشد این رقم متغیر خواهد بود. به عنوان مثال فردی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه پزشکی لستر را دارد، باید برای هر سال تحصیل در این دانشگاه حدود ۱۸ هزار پوند در سال هزینه کند و این هزینه مربوط به دو سال ابتدایی تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه پزشکی لستر می‎باشد بعد از اتمام این دو سال در سال های سوم تا پنجم تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه لستر فرد دانشجو باید در سال چیزی در حدود ۳۶ هزار پوند به دانشگاه جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان پرداخت نماید. در حالت کلی دانشجویی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارد حتماً باید قبل از اقدام به تحصیل در این کشور از هزینه های تحصیل و هزینه‌های مربوط به زندگی به صورت کامل آگاهی داشته باشد چرا که بخش بسیار مهمی‎ بوده و در صورت نداشتن اطلاعات کافی می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان ایجاد نماید. از دیگر هزینه هایی که متوجه یک دانشجوی در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان می‎باشد، علاوه بر هزینه هایی مانند خرید کتاب و لوازم‌التحریر، هزینه های روزمره زندگی، هزینه‌های مربوط به مسکن و جای خواب و هزینه های رفت و آمد می‎باشد.

یک گزینه بسیار مناسب برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه های مختلف این کشور در نظر گرفته شده و آن این است که دانشجویان می‎توانند هزینه تحصیل خود را به صورت اقساطی پرداخت نمایند؛ همچنین گزینه مناسب دیگری که وجود دارد این است که دانشگاه‌های مختلف موجود در کشور انگلستان که خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویان خود ارائه می‎نمایند برای دانشجویان انواع مختلف بورسیه های تحصیلی و ویزای تحصیلی را در نظر می‌گیرند تا دانشجویان در تحصیل خود مقداری از هزینه های تحصیلی خود را جبران نموده و راحت‌تر بتوانند به تحصیل در این کشور مشغول گردند. از جمله مواردی که یک دانشجو که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارد و از بورسیه تحصیلی و کمک تحصیلی های ارائه شده توسط دانشگاه مختلف موجود در این کشور استفاده کند، این است که به عنوان یک دانشجوی نخبه شناخته شده و یا در آزمون های ورودی نمره های ممتازی را کسب کرده باشد.

اگر بخواهیم در مورد هزینه های زندگی در کشور انگلستان سخن بگوییم باید بگوییم که هر چه شهری که دانشجو در آن زندگی می‎کند و به تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان مشغول است، بزرگ تر و پیشرفته تر باشد مطمئناً هزینه‌های زندگی بالاتر خواهد بود؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل و زندگی در شهر لندن با سایر شهرهای موجود در کشور انگلستان بسیار متفاوت می‎باشد. در صورتی که دانشجویان در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در شهر لندن زندگی می‎کند باید در ماه حدود ۱۳۰۰ پوند برای گذران زندگی در نظر داشته باشد که البته این رقم می‎تواند تغییر کند و برای زندگی در سایر شهرها حدود ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ پوند در ماه نیاز می‎باشد البته برای دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان هستند از طرف دانشگاه یک وام دانشجویی نیز در نظر گرفته می‌شود که دانشجویان با دریافت این وام می‌تواند بخشی از هزینه‌های خود را در طول دوران تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان پوشش دهند. به عنوان مثال هزینه یک اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر در شهرهای مختلف کشور انگلستان حدود ۷۵۰ پوند در ماه هزینه دارد و در صورتی که آپارتمان در بیرون از شهر در کشور انگلستان انتخاب گردد، این هزینه به ۶۰۰ پوند کاهش پیدا میکند، همچنین در صورتی که یک اپارتمان سه خوابه در مرکز شهر اجاره شود، حدود ۱۲۰۰ پوند در ماه هزینه دارد و در صورتی که این آپارتمان سه خوابه در بیرون از شهر در کشور انگلستان انتخاب شود، این مبلغ به ۹۰۰ پوند در ماه کاهش پیدا می‌کند.

معرفی برترین دانشگاه های پزشکی موجود در انگلیس

معرفی برترین دانشگاه های پزشکی موجود در انگلیس

در کشور انگلستان دانشگاه‌های معتبر زیادی وجود دارد که در زمینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویان خود خدمات بسیار ممتاز و ویژه‌ای ارائه می‎نمایند که تمام این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران بوده. ما در ادامه قصد داریم به معرفی تعدادی از معتبرترین دانشگاه های موجود در کشور انگلستان که در زمینه خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان به دانشجویان خود خدمات ممتاز و منحصر به فرد ارائه می‎نمایند بپردازیم:

 

دانشگاه پزشکی آکسفورد

یکی از دانشگاه های بسیار معتبر و نام آشنا که دارای شهرت جهانی می‎باشد و دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را دارند، این فرصت را دارند که در این دانشگاه معتبر به تحصیل در رشته پزشکی مشغول گردند، دانشگاه آکسفورد می‎باشد؛ این دانشگاه دارای دانشکده پزشکی بوده که در آن رشته های مختلف پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، روانشناسی و غیره تدریس می‎شود و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای تحصیل در این دانشگاه وارد کشور انگلستان می‎گردند. از جمله مواردی که به عنوان ملاک انتخاب جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه آکسفورد به حساب می‎آید، کسب نمره قبولی در آزمون های ورودی ارائه شده توسط این دانشگاه و همچنین معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی که فرد متقاضی آن معدل را کسب نموده است می‎باشد. به صورت تقریبی هر فرد جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه آکسفورد باید در سال حدود 4۰ هزار پوند هزینه و شهریه در نظر بگیرد.

 

دانشگاه پزشکی کمبریج

یکی دیگر از دانشگاه های بسیار معتبر که دانشجویان می‎توانند جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان این دانشگاه را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند. دانشگاه معتبر کمبریج به عنوان دومین دانشگاه قدیمی در جهان انگلیسی زبان به حساب می‎آید. دانشگاه کمبریج دارای قدمت بسیار زیادی بوده و زمان تاسیس این دانشگاه به قرن بیستم و در سال 1209 در شهر کمبریج انگلستان باز می‎گردد؛ از آن زمان دانشگاه کمبریج فعالیت خود را آغاز نموده و امروز به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های موجود در دنیا به دانشجویان خود خدمات تحصیلی از جمله خدمات تحصیلی و تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان ارائه می‎نماید. دانشگاه کمبریج از سطح آموزشی و علمی‎ بسیار بالایی در دنیا برخوردار بوده و یکی از ۵ دانشگاه برتر در کل دنیا به حساب می‎آید. قبولی و پذیرش توسط دانشگاه کمبریج کار بسیار دشواری بوده و رقابت بسیار شدیدی جهت قبولی در این دانشگاه در میان دانشجویان وجود دارد، از جمله موارد لازم جهت قبولی به پذیرش در دانشگاه کمبریج و تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان، قبولی در آزمون های ورودی ارائه شده توسط این دانشگاه و همچنین معدل دبیرستان و پیش دانشگاهی می‎باشد. در این دانشگاه رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی و غیره به دانشجویان ارائه گشته و همچنین هزینه تحصیل حدود ۴۰ هزار پوند در سال می‎باشد.

 

دانشگاه پزشکی کویین مری لندنQueen Mary University of London

یکی از دانشگاه های بسیار معتبر و نام آشنا که خدمات تحصیلی جهت تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان را ارائه می‎نماید، دانشگاه کویین مری لندن می‎باشد که به عنوان یک دانشگاه دولتی فعالیت خود را در اواخر قرن بیستم در سال 1887 در شهر لندن انگلستان آغاز نموده است. امکانات آموزشی و پژوهشی در این دانشگاه بسیار بالا بوده و دانشجویان می‎توانند در رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، حقوق و غیره در دانشگاه کویین مری لندن به تحصیل مشغول گردند. این موسسه آموزش عالی در کشور انگلستان دارای یک سیاست رقابتی بسیار زیاد جهت پذیرش دانشجو بوده و از جمله ملاک های لازم جهت پذیرش در دانشگاه کویین مری لندن جهت تحصیل در رشته پزشکی، قبولی و اخذ نمره مورد نیاز در آزمون های ورودی دانشگاه و همچنین ریز نمرات ارائه شده توسط دانشجو که در دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی می‎باشد. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کویین مری لندن نسبت به دانشگاه‌های سرشناس دیگر مانند دانشگاه کمبریج و دانشگاه آکسفورد کمتر بوده و هر دانشجو که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان در دانشگاه کویین مری لندن را دارد، باید حدود ۱۸ هزار پوند هزینه در نظر بگیرد که این هزینه، مربوط به شهریه دانشگاه می‎باشد.

 

دانشگاه پزشکی بیرمنگامUniversity of Birmingham

یکی از دانشگاه های دولتی و بسیار نام آشنا که در شهر بیرمنگام انگلستان واقع شده و خدمات آموزشی و پژوهشی و تحصیلی بسیار مناسب و سطح بالایی را به دانشجویان خود ارائه می‎نماید، دانشگاه پزشکی بیرمنگام می‎باشد که فعالیت رسمی خود را در قرن بیستم و در سال 1900 آغاز نموده و از آن زمان به عنوان یکی از برترین و معتبرترین دانشگاه های موجود در کشور انگلستان و همچنین در کل دنیا به حساب می‎آید و خدمات تحصیلی بسیار مناسبی به دانشجویانی ارائه می‎نماید.

انجام کار پاره وقت در حین تحصیل در انگلیس

انجام کار پاره وقت در حین تحصیل در انگلیس

. در حالت کلی تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان هزینه های مختلفی داشته که از جمله می‌توان به هزینه خوراک، پوشاک، حمل و نقل، تفریح و سرگرمی، سلامت و بهداشت و غیره اشاره نمود.

دانشجویانی که در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان هستند به عنوان دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان، این امکان را دارند که در حین تحصیل خود به صورت پاره وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته در کشور انگلستان به فعالیت و کسب درآمد مشغول شوند و از این راه قسمتی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند.

مشاوره پزشکی در انگلیس
آخرین ویرایش: ‏4 ماه پیش - 5,933 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021