تحصیل در رشته مدیریت پروژه

رشته مدیریت پروژه یک رشته تحصیلی محبوب و پرطرفدار است. دانشجویان بسیار زیادی تمایل دارند برای تحصیل در رشته مدیریت پروژه از یک دانشگاه معتبر خارجی پذیرش یا بورسیه تحصیلی بگیرند. تحصیل در خارج از کشور دارای مزیت‌های بسیار زیادی است.

مقدمه

دانشجویانی که در دانشگاه‌های خارجی تحصیل می‌کنند از موقعیت های تحصیلی و شغلی بسیار خوبی بهره‌مند می‌شوند. مدرک تحصیلی اخذ شده از یک دانشگاه معتبر خارجی دارای ارزش و اعتبار بسیار زیادی است. برای افرادی که مدرک تحصیلی خود را از یک دانشگاه معتبر اخذ کرده باشند، موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی در سراسر جهان وجود دارد زیرا مدرک تحصیلی آن ها در سطح بین المللی دارای اعتبار است.

داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در رشته مدیریت پروژه از دانشگاه‌های معتبر خارجی پذیرش بگیرند می‌توانند به یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجو مراجعه کنند و با شرایط اخذ پذیرش در رشته مدیریت پروژه آشنا شوند. در ادامه به بررسی رشته مدیریت پروژه در خارج می‌پردازیم.

درباره رشته مدیریت پروژه

مدیریت پروژه چیست؟

هر پروژه منحصر به فرد دارای اهداف و نیازهای مشخصی است. مدیریت پروژه به معنی استفاده از فرآیندها، روش ها، مهارت‌ها، دانش و تجربه برای دستیابی به اهداف خاص پروژه در پارامترهای توافق شده است. همه پروژه ها موقتی هستند و دارای زمان آغاز و پایان مشخصی هستند. یک تیم پروژه معمولا شامل افرادی است که به صورت موقت با یکدیگر کار می‌کنند و معمولا تیم پروژه به صورت مداوم در حال تغییر است.

 فرآیندهای مدیریت پروژه در پنج گروه قرار می‌گیرند:

 • ابتکار عمل
 • برنامه ریزی
 • اجرا
 • نظارت و کنترل
 • خاتمه (پایان کار پروژه)

در مدیریت پروژه‌های مختلف همیشه یک بازه زمانی و بودجه محدود وجود دارد و یک مدیر پروژه باید بتواند با در نظر گرفتن این دو مولفه پروژه را تحویل دهد. مدیریت پروژه به این معنی است که دقیقا بدانید اهداف شما چیست، چگونه می‌خواهید به این اهداف دست پیدا کنید، برای دست یافتن به این اهداف به چه منابعی نیاز دارید و چه مدت طول می‌کشد تا این اهداف عملی شوند و تحقق یابند. در واقع، هدف اصلی مدیریت پروژه اطمینان حاصل کردن از این است که همه افراد درگیر در یک پروژه این موارد را بدانند و از هدف پروژه آگاه باشند.

“مدیر پروژه” مسئول برنامه ریزی و اجرای یک پروژه است. او اطمینان حاصل می‌کند که نتیجه نهایی پروژه مطابق با استانداردها و خواسته مشتری یا کارفرما باشد. وی همچنین در قبال موفقیت یا عدم موفقیت پروژه پاسخگو خواهد بود. مدیریت پروژه مانند هر حرفه دیگری دارای مولفه‌های خاصی است.

 مؤلفه های اصلی مدیریت پروژه عبارتند از:

 1. زمان – مدت زمان در نظر گرفته شده برای تحویل پروژه
 2. هزینه – بودجه اختصاص یافته برای پروژه
 3. دامنه – چه نوآوری یا تغییراتی توسط پروژه ارائه می‌شود؟
 4. کیفیت – کیفیت نتیجه نهایی پروژه

افزایش یا کاهش هر یک از این مؤلفه ها بر روی سایرین تأثیر خواهد گذاشت.

مدیریت پروژه غالبا با رشته هایی از قبیل رشته های مهندسی، ساخت و ساز، مراقبت های بهداشتی و فناوری اطلاعات (IT) در ارتباط است. مدیریت پروژه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش مهمی را در موفقیت شرکت های ساخت و ساز، مهندسی و فناوری اطلاعات ایفا می‌کند. نرم افزارهای زیادی وجود دارند که پروسه و فرآیند های مدیریت پروژه را بسیار مؤثرتر و کارآمدتر می‌کنند.

غالبا، یک مدیر پروژه از نمایشگرهای بصری، مانند نمودارهای گانت یا نمودارهای PERT، استفاده می‌نماید تا تعیین کند که هر کدام از وظایف توسط کدام یک از بخش ها انجام می‌شود. مدیریت پروژه دارای روش‌ها و اصول مختلفی است. برخی از روش های متداول مورد استفاده در مدیریت پروژه عبارتند از: مدیریت پروژه آبشار، مدیریت پروژه ناب، مدیریت پروژه چابک، مدیریت پروژه اسکرام. مدیر پروژه باید تشخیص دهد که برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در هر پروژه از کدام یک از این روش ها استفاده کند.

تفاوت مدیریت پروژه

مدیریت پروژه فرآیند هدایت کار یک تیم برای دستیابی به اهداف و رسیدن به معیارهای مورد نیاز در یک زمان مشخص است. چالش اصلی مدیریت پروژه دستیابی به همه اهداف پروژه در محدودیت‌های تعیین شده است. این اطلاعات معمولاً در اسناد پروژه که در ابتدای پروژه شرح داده شده است، توصیف می‌شود. محدودیت‌های اصلی هر پروژه، زمان، کیفیت و بودجه هستند. دومین چالش هر پروژه بهینه سازی ورودی‌های لازم و استفاده از آنها برای رسیدن به اهداف موردنظر است.

هدف از مدیریت پروژه تولید یک پروژه کامل است که با اهداف مشتری مطابقت داشته باشد. در بسیاری از موارد، هدف مدیریت پروژه نیز شکل دادن یا اصلاح مختصر مشتری برای دستیابی به اهداف مشتری است. هنگامی که اهداف مشتری به وضوح مشخص شد، باید بر تمام تصمیمات گرفته شده توسط سایر افراد درگیر در پروژه تأثیر بگذارد، به عنوان مثال مدیران پروژه، طراحان، پیمانکاران و پیمانکاران فرعی.

مدیریت پروژه استفاده از فرایندها، روش‌ها، مهارت‌ها، دانش و تجربه برای دستیابی به اهداف خاص پروژه با توجه به معیارهای پذیرش پروژه در پارامترهای توافق شده است. یک عامل کلیدی که رشته مدیریت پروژه را از “رشته مدیریت” متمایز می‌کند این است که تحویل پذیری و یک زمان محدود را دارد، برخلاف رشته مدیریت که یک روند مداوم است. به همین دلیل یک متخصص پروژه به طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها نیاز دارد. اغلب مهارتهای فنی، و مطمئناً مهارتهای مدیریتی مردم و آگاهی از تجارت مناسب.

مدیران پروژه تیم‌ها را راهنمایی می‌کنند تا مطمئن شوند کار مورد نظر با کیفیت بالا به طور کارآمد، موثرتر و در حد بودجه انجام می‌شود. صنایعی از جمله ساخت و ساز، مراقبت‌های بهداشتی، تولیدات صنعتی و منابع انسانی همه برای پیشبرد امور به مدیران پروژه نیاز دارند. مدیریت پروژه یک زمینه عالی برای متخصصان سازمان یافته و تیم گرا است که دوست دارند با مردم کار کنند، فرایندها را درک می‌کنند و می‌توانند با وضوح و دقت ارتباط برقرار کنند. برای شروع در این زمینه، مدیران پروژه باید تئوری رهبری، عملکرد مدیریت، مقررات صنعت، بودجه و داده‌ها را درک کنند.

هر کسی می‌تواند مدیر پروژه‌ها باشد، حتی اگر به طور رسمی مدیر پروژه شناخته نشده باشد. تا به حال رویدادی ترتیب داده‌اید؟ این رویداد پروژه‌ای است که شما با تیمی از مردم مدیریت کرده‌اید و مدیریت پروژه درواقع یک مهارت زندگی برای همه است. به طور رسمی، مدیرت پروژه‌ها در همه صنایع و تجارت وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • حمل و نقل و زیرساخت‌ها
 • آی تی
 • ساخت محصول
 • ساختمان و ساخت و ساز
 • امور مالی و حقوق

زبان تحصیلی رشته مدیریت پروژه

زبان تحصیل در دانشگاه‌های هر کشور مطابق زبان رسمی همان کشور است. البته اکثر دانشگاه های معتبر جهان برنامه‌های آموزشی خود را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند اما در مقطع کارشناسی زبان تحصیل مطابق زبان رسمی کشور موردنظر خواهد بود. برای مثال در دانشگاه‌های کشور آلمان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، زبان انگلیسی است. معمولا دانشجویان بین المللی تمایل دارند در کشورهای انگلیسی زبان به تحصیلات خود ادامه دهند زیرا اکثر دانشجویان بین المللی به غیر از زبان انگلیسی به زبان خارجی دیگری تسلط ندارند.

بدین گونه دانشجویان بسیار زیادی فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا و آسیا را از خود سلب می‌کنند. اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا و انگلستان مشکل است زیرا میزان پذیرش این دانشگاه ها بسیار پایین است و تنها افراد معدودی موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه ها می‌شوند.

اما شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های اروپایی و آسیایی بسیار راحت تر خواهد بود. بنابراین دانشجویان نباید به دلیل عدم تسلط به یک زبان خارجی شانس تحصیل در دانشگاه های معتبر اروپایی و آسیایی را از دست دهند. بسیاری از دانشگاه‌های خارجی برای دانشجویان بین المللی کلاس های آموزش زبان برگزار می‌کنند و دانشجویان می‌توانند با شرکت در این کلاس ها زبان مورد نظر را یاد بگیرند.

همانطور که گفته شد اکثر دانشگاه های معتبر جهان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. بنابراین دانشجویان بین المللی می‌توانند در اکثر دانشگاه های جهان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

دانشگاه های برتر رشته مدیریت پروژه

دانشگاه های برتر این رشته

نشریه QS هر سال اسامی برترین دانشگاه های جهان در رشته‌های مختلف را منتشر می کند. QS تاکنون اسامی دانشگاه‌های معتبر جهان در رشته مدیریت پروژه را اعلام نکرده است اما بسیاری از سایت های خبری معتبر دیگر، بهترین دانشگاه‌های رشته مدیریت پروژه را معرفی کرده‌اند.

کیفیت بالای برنامه‌های آموزشی، بهره مندی از اساتید مجرب، ارائه خدمات آموزشی مطلوب و بسیاری از موارد دیگر باعث افزایش اعتبار یک دانشگاه در رشته های مختلف می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان رشته مدیریت پروژه را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در ادامه به بررسی برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان که رشته مدیریت پروژه را ارائه می‌دهند، می‌پردازیم.

دانشگاه بوستون (Boston University)

دانشگاه بوستون یک موسسه خصوصی در ایالت متحده آمریکا است که در سال 1839 تأسیس شده است. دانشگاه بوستون یکی از بزرگترین دانشگاه های مستقل و خصوصی آمریکا است. دانشگاه بوستون دارای دانشکده های متعددی است. دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه بوستون شامل دانشکده حقوق، دانشکده مدیریت، دانشکده پزشکی، دانشکده مهندسی و دانشکده آموزش هستند. این دانشگاه در شهر بوستون، ایالت ماساچوست واقع شده است.

دانشگاه بوستون یک موسسه مهم تحقیقاتی بین المللی با بیش از 34000 دانشجو است. این دانشگاه جزء دانشگاه‌های برتر آمریکا و جهان است. دانشگاه بوستون رشته‌های بسیار زیادی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

دانشگاه بوستون رشته مدیریت پروژه را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. برنامه کارشناسی ارشد مدیریت پروژه در دانشگاه بوستون به گونه ای طراحی شده است که مطالب آموزشی مهم و مرتبط با رشته مدیریت پروژه اعم از تجزیه و تحلیل هزینه، برنامه ریزی، تخصیص منابع و ارتباطات را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

این برنامه دانشجویان را با طیف گسترده‌ای از مسئولیت های حرفه ای آشنا می‌کند و برای افرادی که در زمینه‌های مختلفی از جمله فناوری اطلاعات، تجارت، بیوتکنولوژی و مشاوره فعالیت می‌کنند ایده آل است. برنامه کارشناسی ارشد مدیریت پروژه هم در دانشکده متروپولیتن دانشگاه بوستون و هم به صورت آنلاین ارائه می‌شود.

آزمون

شرکت در آزمون GRE برای مقطع کارشناسی ارشد الزامی است. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

55892 دلار در سال

تاریخ ددلاین

6 ژانویه (متغیر)

دانشگاه شمال شرقی (Northeastern University)

دانشگاه شمال شرقی یک موسسه خصوصی است که در سال 1898 تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر بوستون، ایالت ماساچوست، کشور آمریکا واقع شده است. دانشگاه بوستون رشته‌های بسیار متنوعی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. دانشگاه شمال شرقی به یادگیری از طریق تجربه اعتقاد دارد و همواره دانشجویان خود را تشویق می‌کند تا در کارهای عملی و پروژه‌های تحقیقاتی شرکت کنند و مهارت خود را در زمینه‌های مختلف گسترش دهند.

دانشگاه شمال شرقی با شرکت ها و موسسات تحقیقاتی بسیار زیادی همکاری دارد و دانشجویان می‌توانند در پروژه‌های تحقیقاتی مربوط به این شرکت ها و موسسات شرکت کنند و تجربه کاری کسب کنند. حدود 18 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه شمال شرقی رشته مدیریت پروژه را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.

این دانشگاه رشته مدیریت پروژه را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت آنلاین نیز ارائه می‌دهد و افرادی که علاقه مند به تحصیل از راه دور هستند می‌توانند در این دوره های آنلاین شرکت کنند. دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه در دانشگاه شمال شرقی، دانشجویان را با زمینه‌های مختلف مدیریت پروژه، از جمله برنامه ریزی، بودجه و مذاکره آشنا می‌کند. برخی از دروس دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه در دانشگاه شمال شرقی عبارتند از:

 • زمانبندی پروژه
 • مدیریت هزینه و بودجه
 • مدیریت کیفیت پروژه
 • کنترل و ارزیابی پروژه
 • مبانی مدیریت پروژه
 • مدیریت ریسک پروژه

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 99 به بالا

هزینه تحصیل

51522 دلار در سال برای مقطع کارشناسی، 24309 دلار در سال برای مقطع کارشناسی ارشد

تاریخ ددلاین

4 نوامبر، 3 فوریه، 20 آوریل (متغیر)

دانشگاه لی های (Lehigh university)

دانشگاه لی های واقع در دره زیبای لی های در پنسیلوانیا، یکی از برجسته ترین دانشگاه های تحقیقاتی خصوصی ایالت متحده آمریکا است. این دانشگاه در سال 1865 توسط تاجر به نام آسا پکر تأسیس شد. دانشگاه لی های بیش از 6000 دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشگاه لی های چهار دانشکده دارد: دانشکده مهندسی و علوم کاربردی راسین، دانشکده هنر و علوم، دانشکده تجارت و اقتصاد و دانشکده آموزش و پرورش. اخذ پذیرش از دانشگاه لی های مشکل است زیرا میزان پذیرش این دانشگاه تنها 25% است. این دانشگاه هر سال در صدر دانشگاه های ملی تحقیقات آمریکا قرار می‌گیرد. دانشگاه لی های دوره اعطای گواهینامه را برای رشته مدیریت پروژه برگزار می‌کند. این دوره یک دوره آموزشی کوتاه مدت است و داوطلبان می‌توانند در پایان دوره گواهینامه مدیریت پروژه را کسب نمایند و سپس به عنوان یک مدیر پروژه مشغول به کار شوند.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

52480 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 ژانویه (متغیر)

دانشگاه بیرمنگام (Birmingham university)

دانشگاه بیرمنگام در سال 1900 توسط ملکه ویکتوریا تأسیس شده است و جزء 100 دانشگاه برتر جهان است. این دانشگاه در کشور انگلستان و در شهر بیرمنگام واقع شده است. دانشگاه بیرمنگام یکی از موسسات تحقیقاتی پیشرو در جهان است. این دانشگاه متعهد به ارائه خدمات آموزشی باکیفیت است و دانشجویان خود را در طول دوره تحصیلی پشتیبانی و حمایت می‌کند.

در سپتامبر سال 2018 دانشگاه بیرمنگام پردیس جدیدی را در دبی افتتاح کرد. نزدیک به 7000 دانشجوی بین المللی از بیش از 150 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. نحوه تدریس و آموزش در دانشگاه بیرمنگام، تدریس پژوهش محور است. دانشگاه بیرمنگام دارای پنج دانشکده است هر کدام از این دانشکده‌ها خود از دپارتمان ها و بخش های مختلفی تشکیل شده‌اند:

 • دانشکده هنر و حقوق (انگلیسی، نمایشنامه و مطالعات آمریکایی و کانادایی؛ تاریخ و فرهنگ؛ زبان، فرهنگ، تاریخ هنر و موسیقی؛ مدرسه حقوق بیرمنگام؛ فلسفه ، کلام و دین)
 • دانشکده مهندسی و علوم فیزیکی (شیمی، مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر؛ مهندسی (متشکل از گروه های مهندسی عمران، مکانیک و برق، الکترونیکی و مهندسی سیستم)؛ ریاضیات؛ متالورژی و مواد؛ فیزیک و نجوم)
 • دانشکده علوم حیات و محیط زیست (زیست شناسی؛ جغرافیا، زمین و علوم محیطی؛ روانشناسی؛ ورزش و علوم ورزشی)
 • دانشکده علوم پزشکی و دندانپزشکی (انستیتوی سرطان و علوم ژنتیکی؛ پژوهشکده علوم بالینی؛ پژوهشکده التهاب و پیری؛ پژوهشکده تحقیقات بهداشتی کاربردی؛ پژوهشکده علوم قلبی و عروقی؛ پژوهشکده ایمونولوژی و ایمونوتراپی؛ انستیتوی متابولیسم و ​​تحقیقات سیستم ها؛ انستیتو میکروبیولوژی و عفونت).
 • دانشکده علوم اجتماعی (مدرسه تجارت بیرمنگام؛ آموزش و پرورش؛ دولت و جامعه؛ سیاستگذاری اجتماعی)
 • دانشکده هنر و علوم لیبرال

این دانشگاه دارای تعدادی از مراکز تحقیقاتی مهم و مدارس از جمله مدرسه تجارت بیرمنگام، قدیمی ترین مدرسه تجاری در انگلستان، است. دانشگاه بیرمنگام برخی از دوره‌های مرتبط با رشته مدیریت پروژه را ارائه می‌دهد. این دوره ها عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد مدیریت مهندسی- مدیریت پروژه
 • کارشناسی ارشد مدیریت پروژه های صنعتی

آزمون

شرکت در آزمون GRE برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد توصیه می‌شود.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 80 به بالا

هزینه تحصیل

شهریه دوره کارشناسی ارشد مدیریت مهندسی- مدیریت پروژه: 23310 پوند در سال

شهریه دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه های صنعتی: 9600 پوند در سال

تاریخ ددلاین

1 جولای (متغیر)

دانشگاه تگزاس در دالاس (The University of Texas at Dallas)

دانشگاه تگزاس در دالاس یک موسسه آموزشی دولتی است که در سال 1969 در آمریکا تأسیس شده است. این دانشگاه به یکی از مؤسسات برتر تحقیقاتی در تگزاس تبدیل شده است. این دانشگاه دارای بالاترین فعالیت تحقیقاتی در رشته‌های مختلف است. دانشگاه تگزاس در دالاس بیش از 140 برنامه دانشگاهی را در هشت مدرسه خود ارائه می‌دهد و میزبان بیش از 50 مرکز تحقیقاتی و انستیتو است.

رشته‌های محبوب این دانشگاه شامل زیست شناسی، حسابداری و علوم اطلاعات هستند. دانشگاه تگزاس در دالاس بهترین خدمات و امکانات آموزشی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. این دانشگاه رشته مدیریت پروژه را در سه برنامه آموزشی مختلف ارائه می‌دهد. این برنامه‌های آموزشی عبارتند از:

 • دوره اخذ گواهینامه در مدیریت پروژه
 • دوره کارشناسی ارشد در رهبری و توسعه سازمان با تمرکز بر مدیریت پروژه
 • دوره کارشناسی ارشد MBA با تأکید بر مدیریت پروژه

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 80 به بالا

هزینه تحصیل

38168 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 می (متغیر)

دانشگاه دنور (University of Denver)

دانشگاه دنور یک مؤسسه خصوصی است که در سال 1864 تأسیس شده است و تقریبا به اندازه خود شهر دنور قدیمی است. این موسسه آموزشی حدود 11000 دانشجو دارد. دانشگاه دنور (DU) یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است که در دنور، کلرادو، ایالت متحده آمریکا واقع شده است. این دانشگاه توسط جان ایوانز، فرماندار وقت کلرادو، به عنوان حوزه علمیه كلرادو تأسیس شد و در سال 1880 به دانشگاه دنور تبدیل شد. پردیس این دانشگاه حدود 125000 هکتار مساحت دارد. کالج تجارت دانشگاه دنور یکی از قدیمی ترین کالج های ایالات متحده است و قدمت آن به سال 1908 بر می گردد.

دانشگاه دنور بیش از 100 برنامه کارشناسی و 120 برنامه تحصیلات تکمیلی را در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهد. دانشگاه دنور دانشجویان خود را تشویق می‌کند تا در پروژه‌های تحقیقاتی و دوره های کارآموزی شرکت کنند. دانشگاه دنور هر ساله بیش از 166 میلیون دلار کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان خود اهدا می‌کند.

73 درصد از دانشجویان دوره کارشناسی بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی دریافت می‌کنند. 87٪ دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی نیز بورسیه تحصیلی می‌کنند. دانشگاه دنور به طور دائم به عنوان یکی از 100 دانشگاه برتر ایالت متحده آمریکا معرفی می‌شود. دانشگاه دنور دوره اخذ گواهینامه فناوری اطلاعات – مدیریت پروژه را در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. تنها افرادی که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مرتبط هستند می‌توانند در این دوره ثبت‌نام کنند.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 80 به بالا

هزینه تحصیل

52515 دلار در سال

تاریخ ددلاین

19 ژوئن، 2 اکتبر، 8 ژانویه، 26 مارچ

دانشگاه میشیگان (University of Michigan)

دانشگاه میشیگان یکی از برجسته ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در ایالات متحده محسوب می‌شود و در سال 1817 تأسیس شده است. دانشگاه میشیگان 780 هکتار وسعت دارد. این دانشگاه دارای جامعه دانشجویی بزرگی در حدود 45000 نفر است که دانشجویان دوره کارشناسی آن دو سوم این تعداد را تشکیل می‌دهند.

دانشگاه میشیگان به دلیل برخورداری از استانداردهای بالای آموزشی و مشارکت در پروژه های تحقیقاتی مورد ستایش قرار گرفته است. دانشگاه میشیگان رشته های بسیار متنوعی را درمقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. برخی از این رشته‌ها عبارتند از: رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی،  رشته‌های مهندسی، ریاضیات، معماری، تجارت، پزشکی، حقوق، داروسازی، پرستاری، بهداشت عمومی و دندانپزشکی.

اخذ پذیرش از دانشگاه میشیگان بسیار سخت است زیرا میزان پذیرش این دانشگاه تنها 27٪ است. دانشگاه میشیگان دوره کارشناسی ارشد رشته مدیریت برنامه و پروژه را ارائه می‌دهد. افرادی که قصد دارند در این دوره شرکت کنند باید مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مهندسی، تجارت، اقتصاد، ریاضی، علوم کامپیوتر و دیگر رشته‌های مرتبط باشند.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 88 به بالا

هزینه تحصیل

47006 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 نوامبر، 1 فوریه (متغیر)

دانشگاه ایالتی میسوری (Missouri State University)

دانشگاه ایالتی میسوری در سال 1905 به عنوان یک مدرسه تاسیس شد. دانشگاه میسوری یک دانشگاه دولتی در آمریکا است که در شهر اسپرینگفیلد، ایالت میسوری واقع شده است. در سال‌های اولیه فعالیت، هدف اصلی این دانشگاه آماده سازی معلمان برای سیستم های مدارس دولتی در منطقه جنوب غربی میسوری بود.

دانشگاه ایالتی میسوری یک موسسه جامع است که برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد، از جمله دکترای حرفه ای را ارائه می‌دهد. یکی از اهداف دانشگاه ایالتی میسوری تولید، کشف، انتشار و حفظ دانش از طریق تحقیق و فعالیت‌های علمی است. دانشکده های دانشگاه ایالتی و رشته هایی که در هر کدام از این دانشکده‌ها ارائه می‌شوند میسوری شامل موارد زیر است:

 • دانشکده هنر و نامه ها – هنر و طراحی؛ ارتباطات؛ انگلیسی؛ رسانه، روزنامه نگاری و فیلم؛ زبان های مدرن و کلاسیک؛ موسیقی؛ تئاتر و رقص
 • دانشکده تجارت – مدرسه حسابداری؛ سیستم های اطلاعات رایانه ای؛ طراحی مد و داخلی؛ امور مالی و تجارت عمومی؛ مدیریت؛ بازار یابی؛ مدیریت فناوری و ساخت و ساز
 • دانشکده آموزش – آموزش کودک و مطالعات خانوادگی؛ مشاوره، رهبری و آموزش ویژه؛ دانشکده آزمایشگاه گرین وود؛ خواندن، مبانی و فناوری
 • دانشکده بهداشت و خدمات مک کواری – علوم پزشکی و زیست پزشکی؛ علوم ارتباطات؛ بهداشت ، تربیت بدنی و تفریح؛ پرستاری؛ فیزیوتراپی؛ روانشناسی و …
 • دانشکده علوم انسانی و روابط عمومی – مطالعات دفاعی و استراتژیک؛ اقتصاد؛ تاریخ؛ علوم نظامی؛ فلسفه؛ علوم سیاسی؛ مطالعات مذهبی؛ جامعه شناسی و مردم شناسی؛ جرم‌شناسی و عدالت کیفری
 • دانشکده علوم طبیعی و کاربردی – زیست شناسی؛ علم شیمی؛ علوم کامپیوتر؛ مهندسی تعاون؛ جغرافیا، زمین شناسی و برنامه ریزی؛ رهبری میهمان نوازی؛ ریاضیات؛ فیزیک ، نجوم و علوم مواد
 • دانشکده کشاورزی ویلیام اچ. دار
 • دانشکده تحصیلات تکمیلی

دانشگاه ایالتی میسوری رشته مدیریت پروژه را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین یک دوره کوتاه مدت در رشته مدیریت پروژه را برای اخذ گواهینامه تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. برای شرکت در هرکدام از این دوره‌ها دانشجویان باید یک مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های مرتبط با مدیریت پروژه مانند تجارت یا اقتصاد داشته باشند.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 79 به بالا

هزینه تحصیل

11114 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه (متغیر)

کالج لاسل (Lasell College)

کالج لاسل یک موسسه خصوصی در آمریکا است که در سال 1851 تأسیس شده است. این کالج در شهر نیوتن، ایالت ماساچوست واقع شده است. کالج لاسل نزدیک به 53 هکتار مساحت دارد. دانشگاه لاسل از سال 1932 توسط کمسیون مؤسسه آموزش عالی (CIHE) انجمن مدارس و کالج های نیوانگلند (NEASC) مورد تأیید قرار گرفت. کالج لاسل رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

این کالج رشته مدیریت پروژه را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. صنایعی که پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک بیشترین رشد را داشته باشند شامل: خدمات بازرگانی، ساخت و ساز، دارایی و بیمه، خدمات اطلاعاتی، نفت و گاز و خدمات شهری هستند. در کالج لاسل برنامه درسی کارشناسی ارشد مدیریت پروژه با تمرکز بر این گرایش ها تدوین شده است. در این دوره دانشجویان با مدیریت ریسک و مدیریت اطلاعات استراتژیک و بسیاری از مفاهیم مرتبط با مدیریت پروژه آشنا می‌شوند.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6 به بالا یا تافل 79 به بالا

هزینه تحصیل

37000 دلار در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

دانشگاه وست مینستر (The University of Westminster)

دانشگاه وست مینستر یک موسسه آموزشی دولتی در لندن است. این دانشگاه از سال 1838 میلادی فعالیت خود را آغاز کرد. در واقع در سال 1838 یک مهندس هواپیمای انگلیسی به نام Sir George Cayley ، مؤسسه پلی تکنیک را در خیابان رجنت تأسیس کرد. این موسسه اولین موسسه پلی تکنیک در انگلیس بود.

این موسسه پلی تکنیک در سال 1992 به دانشگاه وست مینستر تبدیل شد. دانشگاه وست مینستر شامل پنج دانشکده است: دانشکده معماری و محیط، دانشکده علوم اجتماعی و علوم انسانی، دانشکده بازرگانی وست مینستر، دانشکده حقوق وست مینستر و دانشکده رسانه، هنر و طراحی وست مینستر. در حال حاضر در دانشگاه وست مینستر بیش از 20،000 دانشجو از 150 کشور جهان در انواع برنامه‌ها اعم از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه وست مینستر رشته مدیریت پروژه و برنامه را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. داشتن مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مرتبط با رشته مدیریت پروژه برای شرکت در این دوره‌ها الزامی است.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 88 به بالا

هزینه تحصیل

13000 پوند در سال

تاریخ ددلاین

متغیر

مقاطع تحصیلی در رشته مدیریت پروژه

مدرک کارشناسی مدیریت پروژه معمولاً چهار سال یا هشت ترم برای دانشجویان تمام وقت طول می‌کشد. مانند اکثر برنامه‌های کارشناسی، مدرک مدیریت پروژه برای فارغ التحصیلی به ۱۲۰ واحد نیاز دارد. برخی مدارس ممکن است دانش آموزان را ملزم به تکمیل اعتبارات بیشتر کنند. دانش آموزان در برنامه‌های آنلاین گاهی اوقات می‌توانند در یک درجه از پیش فرمت شده ثبت نام کنند، که در آن گروهی از زبان آموزان از طریق مجموعه‌ای از کلاسها با هم ادامه می‌دهند.

کسب مدرک کارشناسی ارشد مدیریت پروژه به طور معمول دانشجویان را ملزم به تکمیل ۲ سال تحصیلی بصورت تمام وقت می‌کند. بسیاری از استادان در برنامه‌های مدیریت پروژه، برنامه‌های درسی خود را با چارچوبی که توسط PMI مشخص شده است، ارائه می‌دهند، که چندین برنامه صدور گواهینامه حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. این برنامه‌ها مهارت‌ها و دانش پیشرفته‌ای فراتر از کار در سطح کارشناسی فراهم می‌کند و دانشجویان را برای رهبری و لیدرشیپ در سازمان‌های خود آماده می‌کند. دوره‌های اصلی مقطع کارشناسی ارشد در مدیریت پروژه بر اصولی مانند تجزیه و تحلیل ریسک، برنامه ریزی، تصمیم گیری، تضمین کیفیت پروژه، برآورد هزینه و ملاحظات مالی و رفتار سازمانی تمرکز دارند.

طبق PayScale، یک پایگاه داده آنلاین حقوق، مدیران پروژه دارای درجه دکترا دارای حقوق متوسط سالانه ۱۱۹،۷۱۳ دلار هستند. برنامه‌های مدیریت پروژه مقطع دکترا به حدود ۶۰ واحد نیاز دارند و دانشجویان آن را به طور تمام وقت دو تا سه سال می‌توانند تمام کنند.

کارشناسی

دوره کارشناسی مدیریت پروژه یک دوره سه یا چهار ساله است. در مقطع کارشناسی دانشجویان با مفاهیم اساسی و اصول اولیه رشته مدیریت پروژه آشنا می‌شوند. در این دوره دانشجویان مهارت‌های رهبری و مدیریت در محیط کسب و کار امروز را یاد می‌گیرند. دوره کارشناسی مدیریت پروژه دانشجویان را برای برنامه‌ریزی، رهبری و تکمیل موفقیت آمیز پروژه‌های تجاری آماده می‌کند.

دانشجویان در این مقطع با نحوه مدیریت پروژه‌های مختلف آشنا می‌شوند. در دروه لیسانس مدیریت پروژه دانشجویان در زمینه‌هایی مانند مدیریت زمان، ارتباطات، پیش‌بینی خطرهای احتمالی، مدیریت مالی، اقتصاد و حسابداری مهارت پیدا می‌کنند. دانشجویان در دوره کارشناسی مدیریت پروژه یاد می‌گیرند که چگونه پروژه‌ها را برنامه ریزی و تکمیل کنند و عملکردها و فرآیندهای یک سازمان را مدیریت کنند. در مقطع کارشناسی دانشجویان تکنیک های بازاریابی، برنامه‌ریزی استراتژیک و تصمیم گیری‌های تجاری را در محیط جهانی بررسی می‌کنند.

همچنین در این دوره دانشجویان با تکنیک‌های کاهش ریسک نیز آشنا می‌شوند. مفاهیمی که معمولا در برنامه‌های مدیریت پروژه مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از: زمانبندی پروژه، کنترل و ارزیابی پروژه، مدیریت دامنه پروژه و مدیریت ارتباطات. این دوره مهارت های اساسی مدیریت پروژه، تئوری ها و روش های مورد نیاز برای موفقیت در محیط پیچیده تجاری امروز را به دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از دروسی که در دوره کارشناسی مدیریت پروژه ارائه می‌شوند عبارتند از: امور مالی پروژه، آمار، مدیریت ریسک، مبانی مدیریت پروژه، رفتار سازمانی و روانشناسی.

کارشناسی ارشد 

دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه معمولا یک دوره دو ساله است. دانشجویانی که در رشته مدیریت پروژه یا رشته‌های مرتبط دیگر مانند اقتصاد، فناوری اطلاعات و … مدرک کارشناسی دارند می‌توانند در دوره کارشناسی ارشد شرکت کنند. دوره کارشناسی ارشد شامل دروس نظری و همچنین دروس عملی به منظور توسعه مهارت های مورد نیاز برای ورود به حرفه مدیریت پروژه است. در مقطع فوق لیسانس دانشجویان به صورت جدی تر و عمیق‌تر با مباحث مدیریتی آشنا می‌شوند. در این دوره دانشجویان یاد می‌گیرند چگونه یک سازمان را هدایت و رهبری کنند و چگونه پروژه های یک سازمان یا شرکت را با موفقیت تکمیل کنند.

 برخی از واحد های درسی دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه عبارتند از: تمرین حرفه ای در مدیریت پروژه، تفکر انتقادی و سیستماتیک، مدیریت پروژه کاربردی، اقتصاد و دارایی، رویکردهای مدیریت پروژه، برنامه ریزی و کنترل فرآیند پروژه، مدیریت ریسک پروژه.

 دانشجویان دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه موظند در پایان دوره تحصیلی، در یکی از زمینه های مرتبط با رشته خود یک پایان نامه جامع ارائه دهند و در مقابل اساتید این رشته از پایان نامه خود دفاع کنند. دوره کارشناسی ارشد این رشته مهارت های پیشرفته ای را که برای تبدیل شدن به یک مدیر پروژه موفق لازم دارید، در اختیار شما قرار می‌دهد. این دوره شما را با متدولوژی های اساسی، مدل سازی و تکنیک‌های تحلیلی برای طراحی و اجرای پروژه ها در طیف گسترده‌ای از صنایع آشنا می‌کند.

دکتری 

برخی از دانشگاه ها دوره دکتری مدیریت پروژه را ارائه می‌دهند. اکثر دانشگاه ها دوره دکتری را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند. دانشجویانی که تمایل دارند تحصیلات خود را تا دوره دکتری ادامه دهند می‌توانند علاوه بر تحصیل در دوره مدیریت پروژه، در دوره های مشابه دیگری مانند دوره دکتری مدیریت یا دوره دکتری تجارت (business) شرکت کنند. تنها افرادی که دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مدیریت پروژه و یا یکی از رشته های مرتبط با این رشته هستند می‌توانند در دوره دکتری شرکت کنند.

مدت زمان تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه های مختلف متفاوت است. معمولا تحصیل در دوره دکتری مدیریت پروژه بین 2 تا 5 سال به طول می‌انجامد. در دوره دکتری مدیریت دانشجویان بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و پژوهش می کنند. دوره دکتری به منظور ارتقاء دانش و مهارت های دانشجویان در این رشته تحصیلی طراحی شده است.

در این دوره دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه با استفاده از دانش و مهارت خود باعث بهبود عملکرد پروژه‌های یک سازمان شوند. دانشجویان در دوره دکتری به صورت عمیق تر با مباحثی مانند توسعه منابع انسانی، نظریه و رفتار سازمانی و مدیریت استراتژیک آشنا می‌شوند. همچنین این دوره شامل مباحثی همچون استراتژی کسب و کار، مدیریت مالی در یک محیط جهانی و نوآوری استراتژیک در بازارهای جهانی است. در دوره دکتری دانشجویان با نحوه عملکرد پروژه های مختلف در سازمان ها و شرکت ها آشنا می‌شوند و انواع روش های مدیریت پروژه را یاد می‌گیرند.

دانشجویان دکتری موظفند علاوه بر مطالعه دروس نظری، در پروژه‌های تحقیقاتی نیز شرکت کنند تا تجربه لازم برای فعالیت در سمت های مدیریتی را کسب کنند. اکثر افرادی که تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه می‌دهند، قصد دارند در آینده استاد دانشگاه شوند. بنابراین دوره دکتری مدیریت پروژه مهارت های تدریس را نیز به دانشجویان آموزش می‌دهد. دانشجویان مقطع دکتری موظفند در پایان دوره تحصیلی یک پایان نامه تحویل دهند.

انتخاب موضوع پایان نامه به اختیار دانشجو است اما دانشجویان باید موضوع پایان نامه خود را با استاد راهنما یا استاد مشاور در میان بگذارند. در صورت توافق اساتید با موضوع انتخاب شده، دانشجو می‌تواند شروع به نوشتن پایان نامه کند. پس از نوشتن و تدوین پایان نامه، دانشجو باید در مقابل اساتید از پایان نامه خود دفاع کند.

گرایش های رشته مدیریت پروژه

رشته مدیریت پروژه خود یکی از گرایش ها و زیرمجموعه‌های رشته مدیریت است. رشته مدیریت پروژه دارای گرایش خاصی نیست اما این رشته در حوزه های مختلف مانند فناوری اطلاعات کاربرد دارد و با رشته های دیگر ادغام می‌شود و یک دانش میان رشته‌ای را تشکیل می‌دهد.

روش ها و تکنیک های مدیریت پروژه در هر حوزه‌ای قابل استفاده است. به عنوان مثال، صنعت ساخت و ساز، که تمرکز خود را بر ساخت و تحویل ساختمان ها، جاده ها و پل‌ها می‌گذارد، شکل تخصصی مدیریت پروژه خود را توسعه داده است که از آن به عنوان مدیریت پروژه ساختمانی یا مدیریت ساخت و‌ساز یاد می‌شود. رشته فناوری اطلاعات نیز گرایشی با عنوان مدیریت پروژه IT دارد. بسیاری از رشته‌های دیگر نیز  از مدیریت پروژه برای پیشبرد اهداف خود استفاده می‌کنند.

در واقع برای هر نوع پروژه، مدیران پروژه الگوهای قابل تکرار و ویژه‌ای را برای صنعت مورد نظر خود تهیه و استفاده می‌کنند. در دانشگاه‌ها رشته های بسیار زیادی با تمرکز بر رشته مدیریت پروژه ارائه می‌شوند. در ادامه به بررسی رشته‌های مدیریت ساخت و ساز و مدیریت IT (مدیریت فناوری اطلاعات) می‌پردازیم.

مدیریت ساخت و ساز (construction management)

مدیریت ساخت و ساز فرآیند برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و کنترل یک پروژه ساختمانی است. این سبک از مدیریت پروژه، همانطور که از نام آن پیداست، برای صنعت ساخت و ساز طراحی شده است. یکی از مهمترین مسئولیت های مدیر ساخت و ساز اطمینان حاصل کردن از تکمیل یک پروژه مطابق با کدهای ایمنی است. او باید مطمئن شود كه پروژه ساخت و ساز باعث نقض قوانین شهری نمی‌شود. یک مدیر ساخت و ساز کمک می‌کند تا پروژه‌های تحت نظارت وی به موقع و با بودجه موردنظر انجام شوند.

مدیریت فناوری اطلاعات (information technology management)

مدیریت فناوری اطلاعات فرایندی است که به موجب آن کلیه منابع مرتبط با فناوری اطلاعات براساس اولویت ها و نیازهای سازمان مدیریت می‌شوند. این منابع ممکن است شامل منابع غیرانسانی مانند سخت افزار رایانه، نرم افزار، شبکه و مراکز داده و همچنین منابع انسانی مانند کارکنان یک اداره یا سازمان باشد. مدیران فناوری اطلاعات، فناوری اطلاعات را در یک موقعیت تجاری به کار می‌گیرند. از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق شرکت ها برای انجام امور تجاری به سیستم‌های رایانه‌ای وابسته هستند، مدیران فناوری اطلاعات خدمات بسیار مهمی را به این شرکت ها ارائه می‌دهند.

رشته های مرتبط با مدیریت پروژه

رشته های مرتبط با مدیریت پروژه

رشته مدیریت پروژه با رشته های بسیار زیادی ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم دارد. رشته های مرتبط دارای نقاط مشترک بسیاری هستند و واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. برخی از رشته های مرتبط با مدیریت پروژه عبارتند از: اقتصاد، مدیریت کسب و کار، مدیریت منابع انسانی، مدیرت بازرگانی، تجارت بین المللی، مدیریت بهداشت و درمان، ریاضیات، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، مهندسی ساخت و‌ساز، مهندسی عمران، معماری و بسیاری از رشته های دیگر. در ادامه برخی از رشته های مرتبط با مدیریت پروژه را معرفی می‌کنیم.

مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار فرآیند سازماندهی کارمندان و منابع لازم برای تحقق اهداف تجاری یک سازمان یا شرکت است. رشته مدیریت کسب و کار یک برنامه مطالعاتی است که توسط کالج‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و موضوعات مرتبط با تجارت و مدیریت را از نزدیک مورد بررسی قرار می‌دهد. مدیریت کسب و کار مربوط به مدیریت امور حسابداری و تجاری یک شرکت یا سازمان است. به طور خلاصه مدیریت کسب کار مطالعه نحوه مدیریت یک تجارت است. برخی از دروس رشته مدیریت کسب کار شامل امور مالی، بازاریابی، منابع انسانی و حسابداری هستند.

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی فرآیند استخدام و آموزش کارمندان، ارزیابی عملکرد کارمندان، تصمیم گیری در مورد جبران خسارت، ایجاد انگیزه در کارمندان و تضمین امنیت کارمندان است. به طور کلی مدیریت منابع انسانی مسئولیت مدیریت منابع مرتبط با کارمندان را بر عهده دارد. مدیریت منابع انسانی شامل نظارت بر تمام امور مربوط به مدیریت سرمایه انسانی سازمان است. مدیریت منابع انسانی شامل توسعه و اجرای برنامه‌هایی است که برای پیشرفت و بهبود عملکرد یک سازمان یا تجارت طراحی شده‌اند. مدیریت منابع انسانی به معنی بکارگیری صحیح نیروی کار ماهر و همچنین استفاده بهینه از منابع انسانی موجود در یک سازمان است.

واحد های درسی مشترک

رشته مدیریت پروژه با رشته های بسیار زیادی ارتباط نزدیک دارد. برخی از این رشته ها عبارتند از: مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت، ریاضیات، اقتصاد، علوم کامپیوتر، فناوری اطلاعات و بسیاری از رشته‌های دیگر. رشته های مرتبط دارای واحد های درسی مشترک هستند. رشته مدیریت پروژه با رشته های مرتبط خود نقاط مشترک زیادی دارد و دارای واحد های درسی مشترکی با این رشته‌ها است.

دانشجویان رشته مدیریت پروژه در زمینه های مختلفی مانند حسابداری، اقتصاد، امور مالی و تجارت آموزش می بینند. دانشجویان باید علاوه بر مطالعه دروس اصلی و تخصصی خود، دروس مشترکی که با سایر رشته های تحصیلی دارند را نیز مطالعه کنند. داشتن واحد های درسی مشترک بین رشته‌های مختلف، نشان دهنده ارتباط نزدیک این رشته ها با یکدیگر است.

 برخی از واحد های درسی مشترک رشته مدیریت پروژه با رشته‌های دیگر عبارتند از:

تحقیق در عملیات، احتمالات و آمار، برنامه ریزی و زمانبدی پروژه، نظریه های مدیریت پروژه، روش های مدیریت پروژه، کاربرد کامپیوتر در مدیریت پروژه، مدیریت مالی و کنترل هزینه پروژه، مبانی مدیریت پروژه، مدیریت سیستم اطلاعاتی، مدیریت تدارکات پروژه، سمینار و روش تحقیق، اقتصاد، استاندارد‌های مدیرت پروژه، مدیریت و تحلیل ریسک پروژه، مدیریت طرح های توسعه، مدیریت قراردادهای پروژه، مدیریت کیفیت پروژه، مدیریت لجستیک و زنجیره تامین پروژه، مدیریت دانش و مستندسازی پروژه، مدیریت منابع انسانی پروژه.

آزمون های مرتبط با رشته مدیریت پروژه

معمولا دانشگاه‌های معتبر برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف آزمون ورودی برگزار می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها آزمون ورودی مختص به خود را دارند و برخی دیگر از یک آزمون جامع و سراسری برای ارزیابی داوطلبان استفاده می‌کنند. برای مثال داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی مدیریت پروژه از یکی از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیرند باید در یکی از آزمون های ورودی SAT یا ACT شرکت کنند.

همچنین دانشجویانی که قصد دارند در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) از دانشگاه های معتبر خارجی پذیرش بگیرند باید در آزمون GRE شرکت کنند. اکثر دانشگاه های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نتایج آزمون GRE را ملاک ارزیابی داوطلبان قرار می‌دهند.

 در ادامه به بررسی هر یک از این آزمون ها می پردازیم.

آزمون SAT

آزمون SAT یکی از آزمون های استاندارد برای ورود به کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی است. آزمونSAT دارای سه بخش است.

این بخش ها عبارتند از: بخش ریاضی، بخش خواندن و نوشتن و بخش مقاله نویسی.

بخش ریاضی شامل مباحثی از قبیل آمار، احتمال، هندسه، جبر و … است. بخش خواندن و نوشتن شامل سوالات درک مطلب، گرامر و معنی لغات است. پاسخ به بخش مقاله نویسی کاملا اختیاری است. در بخش مقاله نویسی از داوطلبان خواسته می‌شود تا درباره موضوعی خاص یک مقاله کوتاه بنویسند. داوطلبان می‌توانند بیشتر از یک بار در آزمون SAT شرکت کنند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون SAT سه ساعت و چهل و پنج دقیقه است. داوطلبانی که قصد ندارند به بخش مقاله نویسی پاسخ دهند، فقط سه ساعت برای پاسخگویی به سوالات آزمون SAT زمان دارند.

آزمون ACT

آزمون ACT یک امتحان ورودی استاندارد است که بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌ها در ایالات متحده از آن به عنوان بخشی از روند پذیرش استفاده می‌کنند. دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند باید در یکی از دو آزمون SAT یا ACT شرکت کنند. هیچکدام از این آزمون‌ها بر دیگری برتری ندارند و همه دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکا هر دو آزمون را به یک اندازه معتبر می‌دانند.

آزمون ACT به طور کلی از پنج بخش تشکیل شده است: زبان انگلیسی، ریاضیات، خواندن، علوم و بخش نوشتاری. پاسخ به سوالات بخش نوشتاری اختیاری است. بخش زبان انگلیسی شامل سوالات گرامر و معنی لغات است. بخش ریاضیات شامل سوالات جبر، احتمال، آمار، هندسه و .. است. بخش خواندن شامل سوالات درک مطلب خواهد بود. بخش علوم متشکل از مباحثی در زمینه فیزیک، شیمی، زیست شناسی و … است.

در بخش نوشتاری یک موضوع به داوطلبان داده می‌شود و داوطلبان باید با توجه به آن موضوع و رعایت نکات نگارشی یک مقاله کوتاه بنویسند. مهلت پاسخدهی به سوالات آزمون SAT 3 ساعت و 45 دقیقه است. داوطلبان در صورت جواب ندادن به بخش اختیاری (بخش نوشتاری) فقط سه ساعت برای پاسخگویی به سوالات آزمون زمان دارند.

آزمون GRE

آزمون GRE آزمون استاندارد تحصیلات تکمیلی است و بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در سراسر جهان برای ارزیابی داوطلبان در مقطع تحصیلات تکمیلی از نتیاج آزمون GRE استفاده می‌کنند. داوطلبانی که موفق شوند در این آزمون نمره بهتری را کسب نمایند، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر جهان خواهند داشت. آزمون GRE از سه بخش تشکیل شده است. این بخش ها عبارتند از: استدلال کلامی، استدلال کمی و نوشتن تحلیلی. مدت زمان پاسخدهی به سوالات آزمون GRE سه ساعت و چهل و پنج دقیقه است.

هزینه‌های تحصیل مدیریت پروژه

شهریه یک مدرک کارشناسی در مدیریت پروژه برای بیشتر دانشجویان بین ۴۴۰۰۰ تا ۵۹۰۰۰ دلار است. شهریه بستگی به تعداد واحدهای مورد نیاز دارد. بیشتر مدارس برای هر واحد در حدود ۳۶۵ تا ۴۹۰ دلار دریافت می‌کنند. مؤسسات با بودجه عمومی معمولاً قیمت شهریه کمتری را دریافت می‌کنند.

هزینه‌های کارشناسی ارشد مدیریت پروژه برای هر واحد معمولاً از ۵۰۰ تا ۹۷۵ دلار است. دانشجویان بطور سالانه باید ا شهریه کل ۲۱ تا 38 هزار دلار بپردازند.

هزینه‌های مدرک دکترا مدیریت پروژه برای هر واحد از ۵۹۵ تا ۹۸۰ دلار متغیر است. دانشجویان بطور سالانه باید شهریه‌ای حدود ۳۶۰۰۰ تا ۵۹،۰ دلار بپردازند.

رشته مدیریت پروژه در کشورها

دانشجویان بین المللی باید پس از پایان دوره تحصیلی به کشور خود باز گردند اما بسیاری از دانشجویان تمایل دارند پس از فارغ‌التحصیلی در کشور محل تحصیل خود حضور داشته باشند و در آن کشور مشغول به کار شوند. دانشجویانی که تمایل دارند در کشور محل تحصیل خود مشغول به کار شوند باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغیر دهند. شرایط اخذ ویزای کاری برای دانشجویان بین المللی در کشور‌های مختلف، متفاوت است. در ادامه شرایط اخذ ویزای کار یا مجوز کار با مدرک را در چند کشور بررسی می‌کنیم.

اخذ پذیرش در رشته مدیریت پروژه

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یک دانشگاه خارجی معتبر تحصیل کنند و از مزایای تحصیل در یک دانشگاه تراز اول جهان بهره مند شوند. بسیاری از دانشگاه های جهان رشته مدیریت پروژه را ارئه می‌دهند و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف، متفاوت است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر جهان، داشتن سابقه تحصیلی خوب و درخشان بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

افرادی که قصد دارند برای دوره کارشناسی مدیریت پروژه از یکی از دانشگاه های معتبر جهان پذیرش بگیرند باید دارای معدل قابل قبولی در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. معمولا معدل 16 به بالا جزء معدل های خوب محسوب می‌شود. البته برخی از دانشگاه ها معدل پایین تر از 16 را نیز قبول می‌کنند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز می‌تواند شانس داوطلب را برای اخذ پذیرش تحصیلی افزایش دهد.

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی از برخی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های آمریکا، داوطلبان باید در یک آزمون ورودی شرکت کنند. برای مثال داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدیریت پروژه از یکی از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیرند باید در یکی از آزمون های SAT یا ACT شرکت کنند.

البته برخی از دانشگاه های آمریکا شرکت در این آزمون‌های ورودی را برای دانشجویان بین المللی الزامی نمی‌دانند. بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شرایط سنی خاصی را تعیین کرده‌اند. بهترین سن برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی، سنین بین 18 تا 22 سال است.

دانشجویانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ارشد مدیریت پروژه از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرند باید در مقطع کارشناسی ریزنمرات و معدل بالایی داشته باشند. برای اخذ پذیرش در دوره دکتری مدیریت پروژه نیز دانشجویان باید دارای سابقه تحصیلی خوبی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند.

افرادی که در آزمون GRE شرکت کرده و در این آزمون نمره قابل قبولی را کسب کرده باشند، شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر خواهند داشت. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره قابل قبول نیز شانس اخذ پذیرش تحصیلی را بیشتر می‌کند. دانشجویان باید توجه کنند که برخی از دانشگاه ها فقط مدرک تافل و برخی دیگر فقط مدرک آیلتس را به عنوان مدرک زبان قبول می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی شرایط سنی خاصی را در نظر نگرفته‌اند.

بورسیه تحصیلی رشته مدیریت پروژه

 بسیاری از دانشجویان بین المللی توان پرداخت هزینه‌های سنگین تحصیل و زندگی در خارج از کشور را ندارند و به همین دلیل به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های معتبر خارجی هستند. بورسیه تحصیلی انواع مختلفی دارد. بعضی از بورسیه‌های تحصیلی تنها بخشی از هزینه های تحصیل دانشجو را پوشش می‌دهند و بعضی از بورسیه های تحصیلی دیگر تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهند.

اخذ بورسیه در مقاطع تحصیلی مختلف شرایط خاص خود را دارد. به طور کلی داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند می‌توانند از دانشگاه‌های معتبر خارجی بورسیه تحصیلی اخذ کنند. آن دسته از داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در مقطع کارشناسی مدیریت پروژه از یک دانشگاه معتبر بورسیه تحصیلی اخذ کنند باید معدل بالایی در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند. داشتن مدرک زبان هم می‌تواند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را افزایش دهد. داوطلبان باید توجه داشته باشند که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار مشکل است زیرا دانشگاه‌های معدودی برای رشته مدیریت پروژه در مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌اند.

دانشجویانی که تمایل دارند برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در مقطع کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر خارجی بورسیه تحصیلی بگیرند باید دارای ریزنمرات خوب و معدل بالایی در مقطع کارشناسی باشند. نوع عملکرد تحصیلی دانشجو در دوره کارشناسی بسیار مهم است. دانشجویانی که دارای سابقه تحصیلی خوبی در مقطع کارشناسی هستند می‌توانند از یک دانشگاه معتبر در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی بگیرند.

برای اخذ بورسیه در دوره دکتری مدیریت پروژه، داوطلبان باید در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ریزنمرات و معدل بالایی داشته باشند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا شانس اخذ بورسیه تحصیلی را چند برابر می‌کند. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان برای دانشجویان رشته مدیریت پروژه بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌اند.

برای مثال دانشگاه استراکلید در ایتالیا با همکاری دانشگاه MIP Politecnico di Milano به دانشجویان بین المللی رشته مدیریت پروژه در مقطع کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. ارزش این بورسیه 6000 یورو است و هزینه شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد. زبان تحصیل در این دوره زبان انگلیسی است.

کشورهای متقاضی کار رشته مدیریت پروژه

در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان میزان تقاضا برای جذب فارغ التحصیلان رشته مدیریت پروژه بسیار بالا است. مدیران پروژه نقش بسیار مهمی در بهبود علمکرد سازمان‌ها و شرکت‌ها در صنایع مختلف دارند. به همین دلیل اکثر شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی به یک مدیر پروژه ماهر و باتجربه نیاز دارند.

رشته مدیریت پروژه دارای چشم انداز شغلی بسیار خوبی است زیرا همواره میزان تقاضا برای استخدام مدیران پروژه در حال افزایش است. پیش بینی می‌شود موقعیت‌های شغلی برای رشته های مدیریتی تا سال 2024 حدود 6 درصد رشد داشته باشند. بسیاری از کشور ها با کمبود نیروی متخصص در رشته مدیریت پروژه مواجه هستند و به همین دلیل این کشور‌ها سعی دارند از سراسر جهان مدیران پروژه باتجربه و ماهر را جذب کنند.

کشورهای صنعتی و پیشرفته که دارای سازمان‌ها و شرکت‌های بسیار بزرگی در حوزه های مختلف هستند نیاز بیشتری به جذب و استخدام مدیر پروژه دارند. در واقع بین نیاز به مدیران پروژه و تعداد افراد آموزش دیده برای ورود به این حرفه تفاوت بسیار زیادی وجود دارد و به همین دلیل بسیاری از کشور ها با کمبود نیروی کار در این حوزه دست و پنجه نرم می‌کنند. عوامل مختلفی باعث افزایش تقاضا برای استخدام و جذب مدیران پروژه شده است:

 • افزایش تعداد مشاغلی که به تخصص مدیریت پروژه نیاز دارند
 • بازنشسته شدن تعداد زیادی از مدیران پروژه باتجربه
 • افزایش تقاضا برای مدیران پروژه در کشورهای در حال توسعه مانند چین و هند

 برخی از کشورهایی که با کمبود نیروی کار در بخش مدیریت پروژه مواجه هستند عبارتند از چین، ژاپن، هند، امارات متحده عربی، ایالت متحده آمریکا، انگلستان، کانادا و عربستان. در این کشور ها موقعیت های کاری بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته مدیریت پروژه وجود دارد. مدیران پروژه مستعد و باتجربه می‌توانند در این کشورها مشغول به کار شوند. فارغ التحصیلان رشته مدیریت پروژه می‌توانند از طریق مراجعه به سایت های کاریابی بین المللی یا موسسه‌های مهاجرتی از موقعیت های شغلی مرتبط با رشته خود در کشورهای مختلف آشنا شوند.

کار در آمریکا

آمریکا محبوب ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان برای اخذ پدیرش از دانشگاه های آمریکا با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا رتبه های علمی بالایی در سراسر جهان دارند. ایالات متحده آمریکا 7 دانشگاه از 10 دانشگاه برتر جهان را در خود جای داده است.

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بسیار مشکل است زیرا میزان پذیرش دانشگاه‌های آمریکا پایین است و رقابت شدیدی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها وجود دارد. بسیاری از دانشگاه ها و کالج‌های معتبر آمریکا رشته مدیریت پروژه را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. برخی از این دانشگاه‌ها دوره های آنلاین مدیریت پروژه را نیز برگزار می‌کنند و دانشجویانی که تمایل دارند به صورت غیرحضوری تحصیل کنند می‌توانند در این دوره ها شرکت نمایند.

شهریه دانشگاه‌های دولتی آمریکا مناسب تر از شهریه دانشگاه‌های خصوصی آن است. اما به طور کلی هزینه تحصیل در آمریکا بسیار زیاد خواهد بود. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در دانشگاه‌های آمریکا حدود 50000 دلار در سال است. هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا به میزان زیادی به سبک زندگی هر دانشجو بستگی دارد. میانگین هزینه زندگی در امریکا حدود 1500 دلار در ماه تخمین زده می‌شود.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

کار در انگلستان

کشور انگلستان دارای دانشگاه های معتبر بسیار زیادی است. در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان همیشه نام دانشگاه‌های انگلستان به چشم می‌خورد. در حقیقت بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان در انگلستان واقع شده‌اند. دانشگاه‌های انگلستان دارای تراز علمی بالایی هستند و اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها مشکل خواهد بود. تنها دانشجویانی که سوابق تحصیلی درخشانی دارند موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان می‌شوند. دانشجویان بین المللی بسیار زیادی در دانشگاه‌های کشور انگلستان مشغول به تحصیل هستند.

در واقع کشور انگلستان از ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه‌های خود استقبال می‌کند. دانشگاه‌های انگلستان دارای اعتباری بین‌المللی هستند. مدارک تحصیلی دانشگاه های انگلستان در سراسر جهان معتبر شناخته می‌شوند. دانشگاه‌های این کشور دارای امکانات پیشرفته‌ای هستند و دانشجویان به راحتی به این امکانات دسترسی دارند. بسیاری از دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر در انگلستان رشته مدیریت پروژه را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند.

متاسفانه هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان بسیار زیاد است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در دانشگاه‌های انگلستان حدود 25000 پوند در سال است. البته هزینه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی پایین تر است. معمولا هزینه تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مدیریت پروژه در انگلستان حدود 13000 پوند در سال است. به علاوه میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در انگلستان 1000 پوند در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

کار در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در جهان برای دانشجویان بین المللی است. کانادا یک کشور چند ملیتی است و هر ساله دانشجویان بین المللی بسیار زیادی از سراسر جهان برای ادامه تحصیل وارد این کشور می‌شوند. محیط چند ملیتی کانادا یکی از مزیت های بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود زیرا دانشجویان بین المللی در چنین محیطی احساس بیگانگی نمی‌کنند و می‌توانند سریع تر به زندگی در محیط جدید عادت کنند.

کشور کانادا به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی، کار و تحصیل انتخاب شده است. کیفیت بالای زندگی و پایین بودن آمار جرم و جنایت در کانادا این کشور را تبدیل به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی کرده است. کانادا فرصت های تحصیلی فراوان و متنوعی را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های کانادا تراز علمی بالایی دارند و جزء بهترین دانشگاه‌های جهان هستند.

اکثر دانشگاه های معتبر کانادا رشته مدیریت پروژه را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در کانادا بسیار مناسب تر از کشور های دیگری مانند آمریکا و انگلستان است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در دانشگاه‌های کانادا حدود 30000 دلار کانادا در سال است. به علاوه میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا 1500 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

کار در استرالیا

پس از آمریکا و انگلستان، استرالیا محبوب ترین مقصد تحصیلی در جهان است. استرالیا کشوری است که دارای دانشگاه‌های تراز اول در رده های جهانی است مانند دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی و دانشگاه ملی استرالیا و بسیاری از دانشگاه‌های دیگر. بدون شک استرالیا مکانی باورنکردنی برای ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی است. هر ساله بسیاری از دانشجویان بین‌المللی کشور استرالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های استرالیا سیستم آموزشی منحصر به فردی دارند و برنامه های آموزشی با کیفیتی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های استرالیا به دلیل مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی و کیفیت بالای برنامه های آموزشی خود دارای اعتبار و شهرتی جهانی هستند. استرالیا یک کشور انگلیسی زبان است و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود زیرا دانشجویانی که به غیر از زبان انگلیسی به زبان خارجی دیگری تسلط ندارند می‌توانند به راحتی در دانشگاه های استرالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

بسیاری از دانشگاه های استرالیا رشته مدیریت پروژه را با کیفیت آموزشی بالا ارائه می‌دهند. مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های استرالیا، اعتباری بین المللی دارند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور استرالیا نسبت به کشورهایی مانند آمریکا مناسب تر است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در دانشگاه های استرالیا 25000 دلار استرالیا در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا ماهیانه 1300 تا 1500 دلار استرالیا است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 500 تا 700 دلار استرالیا در ماه
 • خورد و خوراک: 500 دلار استرالیا در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 150 تا 200 دلار استرالیا در ماه

کار در ایتالیا

کشور ایتالیا دارای دانشگاه های معتبر بسیار زیادی است. قدمت دانشگاه های ایتالیا به قرن ها پیش باز می‌گردد. برخی از قدیمی‌ترین دانشگاه های جهان در کشور ایتالیا واقع شده‌اند. دانشگاه های ایتالیا تجربه زیادی در ارائه خدمات آموزشی دارند. این دانشگاه ها برنامه های آموزشی خود در رشته‌های مختلف را با بالاترین کیفیت و توسط بهترین اساتید ارائه می‌دهند. در کشور ایتالیا فرصت های تحصیلی بی نظیری برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. در حال حاضر بیش از 90،000 دانشجوی بین المللی در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند.

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. به طور کلی در دانشگاه‌های ایتالیا زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان ایتالیایی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، انگلیسی است. البته برخی از دانشگاه ها در ایتالیا، تعدادی از برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اکثر دانشگاه های ایتالیا رشته مدیریت پروژه را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین 900 تا 4000 یورو در سال است، به علاوه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا سالانه 6000 یورو تا 20000 یورو است. میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجوی بین المللی حدود 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

کار در فرانسه

فرانسه یکی از مقاصد مهم تحصیلی در اروپا است. دانشگاه‌های فرانسه جزء معتبرترین و مشهورترین دانشگاه‌های جهان هستند. دانشگاه‌های فرانسه بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند و در طول دوره تحصیلی از دانشجویان حمایت و پشتیبانی می‌کنند. تحصیل در فرانسه یک تجربه جذاب و شگفت‌انگیز است. دانشجویان می‌توانند علاوه بر تحصیل از مراکز دیدنی فرانسه بازدید کنند و از زندگی در این کشور زیبا لذت ببرند. دانشگاه های فرانسه دارای بالاترین استاندارد‌های آموزشی هستند و برنامه های آموزشی باکیفیتی را در رشته‌های مختلف تحصیلی ارائه می‌دهند.

دانشجویان بین المللی زیادی در دانشگاه‌های فرانسه در رشته های مختلف تحصیل می‌کنند. در حال حاضر بیش از 250،000 دانشجوی بین المللی در فرانسه وجود دارد. برخی از دانشگاه ها و کالج های فرانسه رشته مدیریت پروژه را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. زبان تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی، زبان فرانسوی و اغلب در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، زبان انگلیسی است.

شهریه دانشگاه های فرانسه بسیار مناسب است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی رشته مدیریت پروژه 2770 یورو در سال، در مقطع کارشناسی ارشد 3770 یورو در سال و در مقطع دکتری 380 یورو در سال است. به علاوه میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور فرانسه 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 30 یورو در ماه

کار در آلمان

آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در بین کشورهای اروپایی است. دانشگاه های آلمان جزء برترین دانشگاه های جهان هستند و تراز علمی بسیار بالایی دارند. دانشگاه‌های آلمان هیچ گونه هزینه‌ای بابت شهریه دریافت نمی‌کنند. در واقع امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان وجود دارد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان، رایگان است و دانشجویان موظف به پرداخت شهریه نیستند. دانشگاه‌های آلمان دارای بهترین اساتید در رشته های مختلف تحصیلی هستند و بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. آلمان شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی، آلمانی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عمدتا انگلیسی است. رشته مدیریت پروژه در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود. علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل، هزینه زندگی در آلمان نیز بسیار مقرون به صرفه است. به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان سعی دارند از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرند. میانگین هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی بین المللی حدود 800 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

کار در هلند

کشور هلند دارای دانشگاه های شناخته شده و معتبر بسیار زیادی است. هلند کشوری امن و شاد است و از این رو یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود. دانشگاه های هلند دارای سیستم آموزشی انعطاف پذیری هستند و به دلیل ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت دارای شهرتی جهانی هستند.

هر ساله دانشجویان زیادی دانشگاه‌های هلند را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های هلند در مقطع کارشناسی زبان هلندی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، زبان انگلیسی است. زبان رسمی کشور هلند زبان هلندی است اما بیش از 90 درصد مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند بنابراین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از طریق زبان انگلیسی به راحتی با مردم ارتباط برقرار کنند و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود.

بسیاری از دانشگاه های هلند رشته مدیریت پروژه را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های هلند در رشته مدیریت پروژه 20000 یورو در سال است. متوسط هزینه زندگی در کشور هلند نیز 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

کار در ترکیه

هر سال بر تعداد دانشجویان بین المللی که ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می‌کنند افزوده می‌شود. دانشگاه‌های ترکیه به دلیل ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت، بهره‌مندی از اساتید مجرب و شهریه مناسب مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته‌اند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه رشته مدیریت پروژه را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی، زبان ترکی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عمدتا انگلیسی است.

برخی از دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی نیز برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. البته هزینه شرکت در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، بیشتر است. دانشگاه‌های ترکیه به دانشجویان مستعد خود بورسیه تحصیلی کامل اهدا می‌کنند و این بورسیه تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مناسب تر است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در دانشگاه های ترکیه  2900 تا 8700 لیر در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه بین 1500 تا 2000 لیر در ماه است. هزینه زندگی در ترکیه به مقدار زیادی به سبک زندگی دانشجو بستگی دارد.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه

کار در چین

دانشگاه‌های چین دارای تراز علمی بالا و شهریه مناسب هستند. به همین علت هر ساله دانشجویان بسیار زیادی دانشگاه‌های چین را برای تحصیل در رشته موردنظر خود انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های چین برنامه های آموزشی متنوعی را ارائه می‌دهند و بسیاری از رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور چین ارائه می‌شوند.

دانشگاه های چین جزء برترین دانشگاه‌های آسیا و جهان است و به همین دلیل هر ساله دانشجویان بین المللی بسیاری را جذب می‌کنند. در دانشگاه های چین زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان چینی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عمدتا انگلیسی است. بنابراین دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در دانشگاه های چین تحصیل کنند، باید به زبان چینی مسلط باشند.

بسیاری از دانشگاه‌های چین رشته مدیریت پروژه را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در چین نسبت به بسیاری از کشور‌های دیگر مقرون به صرفه است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت پروژه در دانشگاه های چین حدود 50000 یوآن در سال است. به علاوه هزینه زندگی دانشجویی در چین به طور متوسط 5000 تا 7000 یوآن در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در چین:

 • اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 3000 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1400 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 105 یوآن در ماه

درآمد کار در رشته مدیریت پروژه

درآمد ماهیانه

رشته مدیریت پروژه جزء رشته های پردرآمد است. دانشجویان این رشته می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت وارد بازار کار شوند و به عنوان یک مدیر پروژه مشغول به کار شوند. مدیران پروژه از درآمد نسبتا بالایی برخوردار هستند و میانگین درآمد ماهیانه آن ها از بسیاری از مشاغل دیگر بالاتر است. میزان درآمد ماهیانه یک مدیر پروژه به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از این عوامل میزان تحصیلات است. مدیرانی که دارای مدارک تحصیلی بالاتری هستند، درآمد بیشتری دارند.

علاوه بر میزان تحصیلات، داشتن سابقه کاری نیز تاثیر مستقیمی بر میزان حقوق دریافتی یک مدیر پروژه می‌گذارد. آن دسته از مدیران پروژه که سابقه کاری بیشتری دارند، دارای درآمد ماهیانه بیشتری هستند. یکی دیگر از عوامل مهم در میزان درآمد مدیران پروژه محل کار آن ها است. مدیرانی که در سازمان های دولتی یا شرکت های بزرگ کار می‌کنند از درآمد ماهیانه بیشتری برخوردار خواهند بود.

 میزان درآمد ماهیانه مدیران پروژه در کشورهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان مدیران پروژه از درآمد نسبتا بالایی برخوردار هستند. در ایالت متحده آمریکا میزان درآمد مدیران پروژه مبتدی حدود 7440 دلار در ماه (89286 دلار در سال) است. مدیران پروژه با سابقه حدود 8035 دلار در ماه (96425 دلار در سال) درآمد دارند. میزان درآمد مدیران پروژه به مقدار زیادی به حوزه کاری آن ها نیز بستگی دارد. برای مثال برخی از مدیران پروژه در حوزه IT (فناوری اطلاعات) فعالیت می‌کنند و برخی دیگر در دیگر حوزه های مهندسی فعالیت می‌کنند.

میانگین درآمد مدیران پروژه که در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کنند 8333 دلار در ماه (100000 دلار در سال) است و میانگین درآمد آن دسته از مدیران پروژه که در دیگر حوزه‌های مهندسی فعالیت می‌کنند 8956 دلار در ماه (107472 دلار در سال) است. برخی از کشورهایی که مدیران پروژه در آن ها بیشترین میزان حقوق را دریافت می‌کنند عبارتند از:

سوئیس، ایالت متحده آمریکا، استرالیا، نیوزلند، آلمان، انگلستان، بلژیک و هلند. در ادامه میزان درآمد مدیران پروژه در این کشورها را بررسی می‌کنیم.

میزان درآمد مدیران پروژه در سوئیس 10833 فرانک در ماه (130000 فرانک در سال) است. میانگین درآمد مدیران پروژه در استرالیا حدود 11833 دلار در ماه (142000 دلار استرالیا در سال) است. میزان درآمد ماهیانه یک مدیر پروژه در نیوزلند 10000 دلار نیوزلند (120000 دلار نیوزلند در سال) خواهد بود. در کشور آلمان میانگین درآمد مدیران پروژه حدود 6833 یورو در ماه (82000 یورو در سال) است. در بلژیک میزان درآمد مدیران پروژه 6028 یورو در ماه (72346 یورو در سال) است. میزان درآمد مدیران پروژه در کشور هلند نیز 6600 یورو در ماه (80000 یورو در سال) است. به طور کلی مدیران پروژه در اکثر کشورهای جهان از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند.

مشاوره پذیرش در رشته مدیریت پروژه

برای پذیرش در رشته مدیریت پذیرش متقاضیان باید اغلب دارای مدرک لیسانس در مدیریت، بازرگانی یا یک زمینه مرتبط و همچنین گواهینامه حرفه‌ای و تجربه گسترده مرتبط باشند. برخی از مدیران پروژه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد می‌توانند مدرک مدیریت پروژه را دریافت کنند. آن‌ها می‌توانند مدرک کاردانی در مدیریت پروژه، مدرک فنی و حرفه‌ای مدیریت پروژه و سایر مدارک را از موسسه موردنظر کسب کنند.

متقاضیان رشته مدیریت پروژه باید مهارت‌های تحلیلی و سازمانی قوی داشته باشند تا بتوانند در یک محیط ضرب الاجل، وظایف خود را به دیگران واگذار کنند، به همکاران انگیزه دهند و اولویت‌های ذینفعان را مدیریت کنند.

الزامات مدیر پروژه برای داوطلبان این رشته شامل حداقل مدرک دیپلم دبیرستان و گواهینامه CAPM یا ۳۵ ساعت آموزش مدیریت پروژه است. افرادی که دارای مدرک پیشرفته‌تر هستند شرایط راحت‌تری برای پذیرش دارند.

 2 thoughts on “تحصیل در رشته مدیریت پروژه

 1. رضا کشکولی گفته:

  ایا در کشور کانادا دانشگاهی وجود داردکه رشته مدیرت پروژه رو داشته باشه و مورد تایید وزارت علوم هم باشه اگه امکان داره لیست دانشگاههای کانادا که رشته مدیریت پروژه دارند رو برای بنده ایمیل بفرمایید

  • pnayebian گفته:

   رضا جان سلام.دوست عزیز شرایط و مدارک خودتون رو به ما بفرمایید تا بتونبم بهتر شما را راهنمایی کنیم.
   ضمن اینکه برای تحصیل در این رشته دانشگاه تورنتو گزینه مناسبی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید